De Spoorwegen openen de boeken. Ik hèb gekozenArkadi. Twee-jarenplan van Filmex. Beurs van Amsterdam. Er is over 1938 een verlies van 23 millioen. De Spoorwegen vormen een bedrljl met levenskansen, wij staan er niet ho peloos voor, al drukt de rentelast zeer zwaar. We hebben kans gezien 60 pet. van de atsehrijvingen te verdienen, zoo dat het werkelijk verlies in het afgeloo- ncn Jaar feitelijk tot 8 millioen beperkt, bleef. Dat de verlies- en winstrekening een verlies van ruim 23 millioen aan geeft, komt, behalve door het tekort van do afschrijvingen, door de 15 millioen rente, welke de N.V. Nederlandschc Spoorwegen moest betalen. Dit was zoo ongeveer de inhoud van de rede, welke de president-directeur van de N V. Nederlandsche Spoorwegen prof. dr. ir. J Qoudriaan als toelichting op het verschenen Jaarverslag gaf. Inderdaad er drukt op de Spoorwegen een zware schuldenlast; de Staat der Nederlanden heeft in den loop der jaren maar liefst bijna 287 millioen in de on derneming gestoken en buitendien zit een bedrag van ruim 150 millioen in liet Spoorwegpensioenfonds. Dat deze posten de balans aanzienlijk drukken ligt voor de hand. Maar er is nog iets, waardoor de Nederlandsche Spoorwegen gehandicapt zijn en dat is de z.g. leeftijdsopbouw van het personeel. Aan de hand van een grafiek toonde prof. Goudriaan aan, dat bij de Spoor wegen weinig jong personeel in dienst is, terwijl buitendien een abnormaal groot aantal menschen op het maximum van hun rang zijn gekomen, wat een zeer on- gunstigen invloed heeft op de salarissen. Hèt is een euvel waaraan meer oudere zaken mank gaan, Jongere zaken hebben daar zoozeer geen last van. Gezien het talrijke persconeel van de Spoorwegen, schatte de heer Goudriaan dit nadeel op 4 a 5 millioen gulden. Maar daar Is nu eenmaal niets aan te doen, behalve dan, dat sedert 1920 de sterkte van het perso- i neel is teruggebracht van 51.000 man op 31.000 man, zonder dat nochtans tot on gevraagd ontslag behoefde te worden overgegaan. In 10 jaar tijds is nagenoeg geen nieuw personeel aangenomen, wa ai- door de post personeeluitgaven terugge- j bracht kon worden tot bijna 64 millioen, wat neerkomt op 72.3 pet. der exploitatie kosten (vorig jaar 72.6 pet.). In 1938 werden 47.838.423 personen ver voerd, die 54.565.496 opbrachten, het geen ruim 340.000 meer is dan In 1937. Maar de opbrengst van het goederenver voer liep over alle linies terug. In totaal werd aan vracht £4.766.870 ontvangen, tegen 46.198.006 in 1937. Het totaal,aan ontvangsten bleef dus beneden de hon derd millioen, wat tot nu toe alleen nog maar het geval was in 1936. De hoogste opbrengst- boekten de Spoorwegen in 1920 toen het totaal de 200 millioen over schreed. De Spoorwegen zijn wel zeer afhan kelijk van de af- of toename van de werkloosheid. Gelukkig dat zich hierin een verbetering af teekent, want van een gemiddeld percentage van 12 in 1936, is over 1938 een percentage van 9.9 bere kend, hetgeen zich ook onmiddellijk in de opbrengst van het personenvervoer heeft weerspiegeld. De autobussen En dan is er de concurrentie met de autobussen, welke, nu deze eenmaal te niet is gedaan, een grootere opbrengst mag doen verwachten. In het jaarverslag is dienaangaande het volgende te lezen: „In het verleden heeft men de ontwik keling van het spoorwegwezen in Neder land en. daarmede de economie van het Nederlandsche vervoerapparaat, ernstig benadeeld door het opzettelijk in stand houden van de concurrentie tusschen de verschillende spoorwegmaatschappijen. Eerst in 1917 is door de fusie aan deze concurrentie een einde gekomen. De ge volgen van de vroeger gevoerde politiek doen zich evenwel tot op den huldigen dag gevoelen. Het is een algemeen landsbelang, dat deze fout niet herhaald wordt, door de concurrentie tusschen rail- en wegver voer als begeerenswaardlg voorop te stel len. Men kan zich niet onttrekken aan den indruk, dat bij het verleenen van de vergunningen voor het exploiteeren van autobusdiensten op grond van de Wet Openbare Vervoermiddelen, het alge meen belang der verkeerseconomie slechts een zeer ondergeschikte rol heeft gespeeld. In het afgeloopen Jaar heeft trouwens, de onverbindendverklaring van het R.A. P., eerst bij arrest van den Hoogen Raad van 21 Februari 1938, daarna bij arrest van 5 December 1938, op de drukke tra jecten geleid tot een practisch volledige doorbraak van het vergunningsstelsel. De inkomsten van ons bedrijf hebben hieronder zeer geleden, vooral na de zomermaanden, toen particuliere onder nemers met een groot aantal bussen uit het toerwagenbedrijl stelselmatig wilde- dusdiensten zijn gaan rijden. Wij schatten het verlies aan inkom sten uit dien hoofde voor het afgeloo pen jaar op 3 ri 4 millioen gulden en op rond 6 10 millioen voor een vol jaar. Desondanks zijn onze inkomsten over de laatste maanden van het afgeloopen jaar hooger dan over de overeenkom stige maanden van 1937. Over de eerste maanden van 1939 heeft deze stijging zich voortgezet." Grenadiers en Jagers defileeren voor H. M. de Koningin. Prins Hemhard neemt deel aan de schiewedslrijden der officieren. Jubileum van de Garde-Regimen ten. Aan de feestelijkheden, welke deze week worden gehouden in verband met het 110-jarig bestaan van de regimenten Grenadiers en Jagers op a.s. Vrijdag, wordt wel bizondere luister bijgezet dooi de groote belangstelling, die de Konink lijke familie voor dit jubileum aan den dag legt. In de eerste plaats heeft H. M. de Ko ningin er Haar goedkeuring aan gehecht dat de jubileerende Regimenten op hun verjaardag, dat is dus a,& Vrijdag, voor Haar komen défileeren. H. M. de Konin gin zal dit défilé ^fnemen des morgens om 9 uur op den hoek van de Van Alke- madelaan en de Zoutelandelaan. -Van daar trekken de Regimenten naar het Plein, waar voor het ministerie van De fensie zal worden gedéfileerd voor mi nister Van Dijk. Een tweede feit van beteekenis bij dit jubileum is wel, dat Z. K. H. Prins Bem- hard heeft medegedeeld, morgen een niet-officieel bezoek aan het kamp Waalsdorp te zullen brengen, om daar, in Zijn rang van kapitein der Grenadiers deel te nemen aan de schietwedstrijden voor officieren, welke daar ter gelegen heid van Met jubileum worden gehouden. De feestelijkheden zijn, reeds begonnen met schietwedstrijden voor de gemobili seerde onderdèelen, nl. de 2e compagnie Grenadiers en de reserve grenscompag- nie Grenadiers. Morgen worden deze wedstrijden voort gezet voor officieren en de kaderoplei ding, waarbij dan dus ook Prins Bern- hard zijn medewerking verleent.. Vrijdagmorgen om 11 uur, na afloop van den militairen marsch door de stad, worden in het kamp Waalsdorp de prij zen uitgereikt voor de schietwedstrijden, de athletiek wedstrijden en den voetbal wedstrijd. Heete bliksem en snert zijn populai.. Op de legerten toonstelling komt men handen tekort. De tentoonstelling „Het Leger" werd Zaterdag na de officieele opening door 2007 personen bezocht. Zondag tijdens de openingsuren van 1 tot 5 uur wgren er 4988 bezoekers. De militaire keuken, welke op het ten toonstellingsterrein Is geplaatst, heeft veel aftrek. Zoo werden op Zaterdag 190 porties snert verstrekt en Zondag 175 porties „heete bliksem". Op de vraag der dames hoe het laatste werd samengesteld, werd prompt geant woord: aardapelen, gedroogde appelen, rund- en varkensvleesch en vet. Op bei de dagen bleek, dat de capaciteit van de keuken lang niet kon voldoen aan de vraag. Een koffiemaaltijd met attracties in het Jaarbeursgebouw. Zestienhonderd meisjes aan den maaltijd. Eenjgen tijd geleden is een der direc teuren van de bekende N.V, Bendien's confectiefabrieken te Almelo in het hu- 1 welljk getreden. Ter eere daarvan heeft de directie van de Bendien's fabrieken 1600 meisjes die in de confectiefabrieken werken een vacantiereisje aangeboden naar Hoek van Holland. Om 6 uur werd de reis aanvaard met de vroolijke muziek van Bendien's fan fare als geleide De S S. bracht het ge zelschap naar Dordrecht, per boot werd naar Hoek van Holland gevaren waar genoten werd van het strand en de zee. Om half zes werd de terugreis aanvaard. De treinreis werd onderbroken te Utrecht, waar het gezelschap gespijzigd werd in het Jaarbeurs-restaurant. Een gejuich steeg op, toen de meisjes, die van het station naar het «Vreeburg wa ren gewandeld, met de schetterende Bendien-fanfare voorop, het Jaarbeurs gebouw betraden en de aardige versie ring ontdekten van blauwe slingers en festoenen blauw is de kleur van de j stad Almelo en de onafzienbare rijen 1 tafels, waarop de schotels en schalen met boterhammen, broodejs en huzaren- I slaatjes al stonden aangericht fleurige bloemen op het wit van de tafelbedek king terwijl de standruimten naast de beide parterrezalen een droom van limonade leken... Het kostte moeite om niet onmiddel lijk aan te vallen^Maar ja, eerst wach ten tot alle zestienhonderd gezeten war ren. Toen omkijken en stil zitten voor de foto. Toen een oogenblik diepe stilte, i en daarna maar toen smaakte het ook enorm. Maar Ja, er kwamen nog andere plichtplegingen. Opstaan en een lied zln- gen op 't jonggehuwde paar woorden en muziek van Jack Hamel en daarna een driewerf hoera, ook voor den heer Bendien Sr., die weliswaar niet aanwezig was. Jlet jonge paar had oprechten schik in den jubel, en de 1600 kelen klon ken helder en spontaan. De maaltijd er was van alles over vloedig kon weer worden voortgezet, en middelerwijl kregen de OverlSticht- sche schoonen te genieten van de voor drachten van Tholen en Van Lier. Crematie Louis Davids Zeer groote belangstelling. Bijzonder groot was gistermiddag de belangstelling op Westerveld voor de cre matie van Louis Davids en reeds lang voor de aankomst van den stoet uit Am- j sterdam telde men honderden, die geko- j men waren om hier de laatste eer te be wijzen. Deze tallooze belangstellenden vormden eigenlijk een representatie van het groote publiek, waarmede Davids zoo goed het contact wist te leggen en hun aantal was zoo groot, dat daaronder nauwelijks figuren uit Davids eigen levenskring, uit theater- eri variété- wereld, te onderkennen waren. Doch natuurlijk was de theaterwereld, al ging zij hier in de groote belangstel ling eenlgermate verloren, veelvoudig vertegenwoordigd. Al niet minder talrijk waren diegenen, die op eenigerlei wijze met Louis Davids hebben samengewerkt, op het tooneel of als musici, als tekst dichters de theaterwereld 'was hier in al haar geledingen vertegenwoordigd Nadat de kist in de nieuwe aula was Opgebaard temidden van een weelderig bloembed, betrokken daarnaast vetera nen uit de tooneelwereld een eerewacht, veteranen onder wie men zag de heeren Henri ter Hall, J Benno en Alex Frank. Een langdurige stilte viel, toen het orgel zweeg en ieder een oogenblik met de ge dachten verwijlde bij een persoonlijk woord van den man, die hier heenging, of bij een lied van hem, waarvan som mige versregels altijd zullen blijven. Als eerste spreker trad naar voren mr. Polis, president- commissaris van de Maatschappij Zeebad Scheveningen, die dankbaar herdacht, wat Louis Davids door de stichting van zijn cabaret in Ne derlands eerste badplaats tot derzelve bloei had bijgedragen. Namens buitenlandsche artisten, die Davids vroeger hier te lande heeft ge ïntroduceerd, In de laatste jaren hier een bestaan mogelijk heeft gemaakt, sprak de heer Max Ehrlich gevoelvolle woorden. Zoo vol leven ls het leven tegenwoor dig, dat men de schreden van den dood niet meer hoort zoo begon daarop de heer Henri ter Hall zijn korte toespraak, waarin hij deed uitkomen, welke de be teekenis is geweest van Louis Davids voor de verheffing van de begrippen variété, cabaret en revue. Woorden van herinnering en dank spraken voort Louis Contran, Max Tak, J. Benno en Alex Frank. Nadat een broer van den overledene, H. Davids, voor de belangstelling had be dankt, zette het orgel in. De muziek van Ases Tod golfde mild en zacht en nadat eenige maten waren, verklonken, begon de kist te dalen, uiterst langzaam een afscheidsmuziek, even treffend als mwiig afscheidslied, dat Davids, steeds met een lichte melancholie, heeft gedicht. GEMENGD NIEUWS. De autoped kon niet verder. Twee kinderen op reis van Rotter dam naar Wassenaar. Gisteravond troffen surveilleerende agenten op den Leidschenstraatweg twee kinderen aan, n.l. een 13-jarig meisje uit Rotterdam met haar 10-jarig broertje. Met medeweten van de ouders was dit tweetal samen per autoped van Rotter dam naar Wassenaar getrokken om een tante te bezoeken. Tante was echter niet thuis en kwam na lang wachten ook niet thuis, zoodat de kinderen besloten maar weer terug te gaan. Op den terug weg is van een der beide autopeds een band gesprongen, zoodat de kinderen piet verder konden. Door de goede zor gen der Haagsche politie zijn zij op transport naar Rotterdam gesteld. K.L.ML-piloot overleden. De Amerikaan T. A. Rose- Door een droevig ongeval is Zaterdag nacht te Scheveningen overleden de K.L.M.-piloot T. A. Rose. Hij was de laat ste van de zeven Amerikanen, die bij de K.L.M. zijn aangesteld als vliegtuigbe- stuurders. In de Vereenlgde Staten heeft Rose bij United Airlines-en bij de T.W.^. gevlogen. Zijn Amerikaansche staat van dienst vermeldt 90GO vlieguren, waaron der 2000 op de DC 3. De heer Rose vloog als gezagvoerder op het Europeesche net van de k.L.M. Enkele dagen geleden vertelde hij nog dat het werk bij de K.L.M. hem buiten gewoon beviel en dat hij vast van plan was te blijven. Hij zou daarom zijn vrouw en twee kinderen die op het oogenblik nog in Amerika vertoeven naar Neder land laten overkomen om zich hier blij vend te vestigen. De heer Rose werd 33 Jaar oud. Auto vloog van den dyk. Twee personen gewond door onge luk bij Geldermalsen. Op den weg naai' Geldermalsen, welke het vorige jaar werd verbeterd, is gister middag een personenauto, waarin drie Amsterdammers waren gezeten, in een S-bocht tegen een verkeerspaal gereden, welke uit den grond werd gerukt. De auto reed vervolgens een perenboom om ver, sloeg over den kop den Hoogendijk af en kwam in een sloot terecht. De 65- jarige heer Blikslager, die achterin den wagen zat, werd uit de auto geslingerd en kwam in een suikerbietenveld terecht. Hij liep een sleutelbeonfrSctuur op ejn, werd bloedend aan het hoofd gewond. De bestuurder geraakte in de auto be kneld. Hij brak een arm en werd aan het gelaat gewond. Een naast hem zit tende dame bleef ongedeerd. De heer Blikslager werd, na ter plaatse te zijn .verbonden, naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd. De andere gewonde kon naar zijn woning worden overgebracht. De vernielde auto is door de politie In beslag genomen. Vrouw steekt man met aardappelmes. Handelde in overspannen toestand. In den rustigen, zonnigen Zondagmid dag ise Oegstgeest opgeschrikt door een echtelijk drama, dat gelukkig nog be trekkelijk goed is afgeloopen. Tijdens een twist heeft ril. een vrouw haar man in hun woning met een aardappelmesje een steek in de rug toegebracht. De man is tengevolge hiervan neergevallen, waarna de vrouw, die in zeer overspannen toe stand verkeerde, naar de woning van den chef-veldwachter Is geloopen met de mededeeling, dat zij haar man vermoord had. De chef-veldwachter was niet thuis, doch werd spoedig op de hoogte gesteld. Toen hij zich naar de woning, waar de twist had plaats gehad, had begeven, vond hij daar ook de vrouw, op den grond liggen. Zij had zich zelf een snede aan den hals toegebracht. Man en vrouw die belden veel bloed verloren hadden, werden nadat zij door de artsen Hu- NEDERLAND WIL GEHEEL AFZIJDIG BLIJVEN. Regeering op geenerlei wijze gekend in de onderhandelingen t« Moskou. Naar aanleiding van de berichten, vol gens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen, welke dezer dagen te Moskou zijn gevoerd tusschen afgevaardigden der Engelsche er. Fran sche regeeringen met de Sovj?t-Unie. doet de regeeringspeisdienst ons de vol gende ofticieele verklarng toekomen: De Nederlandsche regeering is lr deze onderhandelingen op geenerlei wijze ge kend en heeft de betreffende berichten eerst ült de bladen vernomen. De regee- i ring heeft hierin aanleiding gevonden het tradltjoneele Nederlandsche stand punt, -zich afzijdig te houden van de tegenstellingen die op dit oogenblik in Europa bestaan, opnieuw te bevestigen. gcnholtz en Leemhuis uit Oegstgeest en dr. Niemer uit Lelden voorloopig waren verbonden naar het Academisch Zie kenhuis en het St. Elisabethsziekenhuis te Leiden overgebracht. De toestand van belden was vanmor gen bevredigend. Men gelooft niet, dat er levensgevaar bestaat. Motorrijder verongelukt. Zondagmiddag om halfvier reed op het Zuideinde te Hoogwoud een met paard bespannen wagen. Het dier, dat blijk baar schrok van een witten muur, maak te een zijsprong, met het gevolg, dat een passeerenden motorrijder, de 23-jarige D. Wiedijk uit Aartswoud, door een der lemoenen van de kar werd getroffen, waardoor hij van zijn motorfiets werd geslingerd en met het hoofd tegen een hek sloeg. De man bleef bewusteloos lig gen. Twee dokters constateerden een schedelbreuk en een bloeduitstorting in de hersenen. Het slachtoffer werd on middellijk naar het ziekenhuis te Hoorn vervoerd, waar hij In den loop van den avond is overleden. Vader en dochtertje bij aanrijding; gedood. Op een gevaarlijk kruispunt, waar reeds vaker ongelukken gebeurd zijn, is Zondagmiddag wederom een ongeluk ge schied, dat aan twee personen, vader en dochtertje, het leven heeft gekost. Het gebeurde op den Velperweg bij Arnhem, daar w*ar deze den Ouden Velperweg snijdt. Omstreeks 6 uur fietste daar de vijftigjarige arbeider F. J Osterap, die zijn twaalfjarig dochtertje achterop zijn fiets had. Bij het oversteken van het kruispunt werden zij door een autobus van de Geldersche Tramweg Mij gegre pen en tegen den grond gesmakt. Zoowel de vader als de dochter liepen ernstige verwondingen aan het hoofd op en wer den in bewusteloozen toestand per zie kenauto naar het gemeenteziekenhuis te Arnhem overgebracht. Eenige uren na j aankoïnst zijn beiden overleden. RECHTZAKEN. Hardhandige weesvader veroordeeld Mishandelde de kinderen met een De weesvader van het Joodsche wees huis aan de Mathenesseiiaan te Rotter dam is wegens mishandeling, door de rechtbank te Rotterdam tot een boete van f 100 subs. 10 dagen hechtenis ver oordeeld. De rechtbank legde hem daar bij een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden op. S. K. had in de jaren 1935, 1936, 1937 en 1938 verschillende on der zijn toezicht staande kinderen uit het weeshuis met een zweep of met de hand mishandeld, zooals op de zitting bleek, had hij enkele kinderen zoo hevig bij het oor gegrepen, dat het gedeelte lijk inscheurde. Verschillende kinderen legden voor hem bezwarende verklatln- gen af, waarbij S evenwel steeds ont kende Wel gaf hij toe de kinderen aan den lijve gestraft te hebben. Onvoorzichtig rijder veroordeeld. C van E., 37 jaar, assistent-dlenstge- leider van de invoerrechten en accijnzen te Lekkerkerk, wegens het aan zijn on- v<x>rzichtig rdijen te wijten hebben, dat deg^door hem bestuurde motorfiets op denTJroenendeal in aanrijding was ge komen met den fietsrijder T. Baan, die dientengevolge was gevallen en kneuzin gen aan zijn hand had bekomen, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Vrienden zijn als bergbeklimmers; het koord, dat hen verbindt, kan hun geza menlijk behoud, of hun ondergang zijn- FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 39 Wadim was teruggekomen om me nog eens goedendag te zeggen. Ik bemerkte wel, dat hij eigenlijk nog Iets heel anders wilde zeggen, maar hij vermocht geen woord van hetgeen hij op het hart had, over zijn lippen te brengen. Ik drukte hem de hand en zei: Doe Je familie de groeten van me! Toen kleurde een donkere blos zijn gelaat en kneep hij zijn lippen opeen. Ik vreesde reeds een botte afwijzing, maar na een korte pauze zei hij vriendelijk: Merci- Ik zal het doen! Het eerste uur van mijn alleen zijn verliep onder alle mogelijke zonderlinge gedachten. Was het hart eigenlijk niet 'n merkwaardig ding? Volkomen vreem de menscben sloot men er in. En als het dan tot een afscheid kwam, kromp het ineen, alsof er een stuk van werd afge scheurd. Ik ging weer naar buiten, bekeek de vijf palen, waaraan de beren waren vastgebonden geweest en bracht een be zoek aan Bisa's en Meila's nakomelingen, waarbij ik tot de ontdekking kwam, dat de „rat" bijzonder mooie oogen had. i Dobrez volgde mij op den voet. Als ik - staan bleef, keek hij mij telkens aan, J alsof hij iets van mij verwachtte. Ja, beste jongen, zei ik tegen hem, we zijn nu een paar dagen alleen tot Nikita weer van de Walvischbaai terug keert. Misschien zal hij dan brieven voor ons meebrengen Zou je graag willen j weten van wie? Wel, van mijn moeder, van Pascha, van Tit en... van je vroegere meesteres. Vraag je, waarom ik zelf niet naar de Walvischbaai ben gegaan? Omdat Ik dap zelf mijn brieven in ontvangst had kunnen nemen en bovendien eens an dere menschen had kunnen zien...? Nee, Dobrez, dat Is het nu juist! Ik wil geen andere menschen zien, althans geen vreemde menschen. Of ik me op die brieiven verheug? Natuurlijk verheug ik mij er op! Maar grooter nog dan mijn blijdschap is mijn nieuwsgierigheid. Wat kan er intusschen niet alles gebeurd zijn! Misschien is er een aardbeving geweest, of een zondvloed Misschien is mijn geboorteplaats als een hoop zand van de aarde weggevaagd. Misschien is geheel Europa uitgestorven. Ja, wie weet, is heel de oude wereld wel van de aardbol verdwenen... Zie je, ouwe Jongen, wij zitten hier en weten van niets. En ik kan je waar lijk niet zeggen, of dat nu goed is of niet. 13 Juli. Reeds drie dagen ben Ik geheiel alleen. Drie dagen lang heb Ik in mijn boot ge- l zeten, die snel en schier geruischloos door de trotsche golven sneed. Ik zag niets dan lucht en water. Ik hoorde niets anders dan zijn eeuwig lied. Ik voelde mijzelf als dc pelgrim, die vol geloof en vertrouwen naar het Heilige Land trekt en welgemoed vandaar terug keert, omdat alle lasten van hem zijn afgenomen. Mijn ziel werd daarbij zoo licht en vrij, alsof zij vleugels had gekregen. 15 Juli. Nikita is vanmorgen vroeg van de Walvischbaai terugekeerd. Hij bracht vier brieven en een aantal groote en kleine paketten voor mij mee. Voorts bracht hij mij de groeten over van den kapitein van de boot, die blij was ge weest te hooren, dat de ruwe Noorder- stormen mij niet tot hun prooi hadden gemaakt. Ik bekeek de vier brieven één voor éen. De handschriften waren mij alle bekend. Aanvankelijk wilde ik eerst Maria's brief openen, maar daarna leek het mij beter, dat, wat mij het meeste trok, voor het laatst te bewaren. Ik las daarom eerst den brief van mijn. moeder. Maar neen, dat was geen brief, dat was een beken tenis van een, bevrijde, sterke menschen- ziel. Hoe diep moest het geluk in haar hart zijn gedrongen, dat het zulk een rijkdom van gevoelens te voorschijn kon tooveren- Je kleine broer, schreef ze onder meer, kan reeds sinds zes maanden loo- J pen. Als jij hem zag, zou je Jezelf her- J toen Je nog klein was. Hij lijkt bijna in alles op je. Dikwijls vergeet ik, dat er zooveel jaren tusschen liggen en als hij de kamer binnenkomt, strek ik mijn armen naar hem uit en rgep ik: „Arkadi!" Hij luistert naar dezen naam, de kleine schelm. Hij houdt het voor een troetelnaampje en de volgende minuut zit hij op mijn schoot. Jij bent nooit ge komen, als ik je riep. Maar dat lag stel lig aan mij. Ik kon destijds nog niet roepen. Maar nu heb ik het geleerd. En, niet alleen het roepen, ook het toegeven en nagaan en. vasthouden. Op een andere plaats schreef ze: Mischa ls getrouwd Zijn vrouw is zeer, zeer jong, ir^ar ze heeft vele goede eigenschappen Vaak komt ze met Maria bij ons op het land. Aan het eind heette het: Het jaar, dat je aan de KruBbaai wilde doorbren gen, is nu weldra voorbij. Wij verwach ten je allen vol ongeduld met de tweede boot. Maar, beste jongen, heb je er al eens over gedacht, hoe je je verder leven zult inrichten en welk beroep je denkt te kiezen? Misschien kom je voorloopig een poosje bij mij? Ik heb nu reeds een kamer voor Je in orde laten maken. Rij- kelijk vroeg, zal je zeggen, maar aange zien ik voel, dat je niet zult weigeren, komt het op een paar weken vroeger of later niet aan. Het is zoo heerlijk, ieamnd te verwachten. Dat heb ik vroe ger nooit geweten. Kom dus! Vier han den twee kleine en twee groote strekken zich in liefde naar je uit. Je moeder. „Beste mijnheer! Ik ben in den afge loopen winter vaak ziek geweest; de dok ter dacht zelfs, dat het ernstig was Maar ik kan toch niet zoo maar mijn plicht verzaken en sterven, terwijl mij de zorg over je eigendommen is toevertrouwd. Je moeder heeft me een vrouw gestuurd, die mijn gezwollen beenen heeft inge wreven. Ik kan nu weer loopen, al gaat het dan niet al te best en Klim zegt, dat komt ervan, omdat ik altijd zoo vlug met mijn tong ben. Natuurlijk heb ik hem behoorlijk van antwoord gediend. Je moeder is heel lief voor me en Juffrouw Maria ook. Maar ze heeft nu maar wei nig'tijd. Ze is tegenwoordig in een te huis, waar men meisjes opneemt, die weer fatsoenlijk willen worden. Ik ben er ook een paar maal geweest, maar die meisjes konden mij niet bevallen. We hadden bijna ruzie gekregen. In huls en in je kamer ls alles in orde. Alleen in dat groote, bonte dier is de mot gekomen. Klim beweert, dat het van de stof komt, maar ik weet, dat het van ouderdom is. Ik heb zes paar warme sokken voor Je gebreid, ze zijn een beetje dik uitgeval len, en Klim zegt dat ze zullen prikken als borstels, maar ze zijn lekker warm, want de wol ls uit mijn eigen dorp. Wij hebben een zeer kouden winter gehad en de kruidenier zei, dat daar bij jou ook de lucht wel dichtgevroren zou zijn. Maar Klim zegt, dat de kruidenier een idioot is. Omdat hij kan schrijven, denkt hij, dat hij de heele wereld kent. Met hoogachting, PASCHA"'. (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS, GOUDA, 4 Juli 1939. Treiler op onbewaakten overweg te Stolwijkersluis aangereden Goed afgeloopen. Op den onbewaakten overweg in den Haastreehtschen dyk te Stolwykersluis ia hedenmorgen een treiler door een tram Schoonhoven—GoutLa aangereden. De 'bot sing liep goed af. Van de zijde van Gouda kwam een trei ler van een transportonderneming te Wijk by Heusden («N. Br.), terwijl juist uit^de richting Schoonhoven de personentvam die om 11.1<6 uur te Gouda moet arriveeren, naderde. De acht en een halve ton wegepdo auto was met een lading van vijftien ton kistjes margarine op weg van Rotterdam naar Arnhem. Door het slechte uitzicht, daf men in verband met de bebouwing op de baan in de richting Schoonhoven heeft, kreeg de chauffeur, die de fluitsignalen van de tram niet ,had gehoord, pas op het laatste oogenblik erg in den trein. Hij rem de uit aide macht, waardoor het zware ge vaarte wel voor den overweg tot stilstand kwam, doch met het voorgedeelte juist op de spoorbaan uitstekend. De bestuurder wil de den wagen terug zetten, maar door het remmen sloeg de motor af. De machinist renide eveneens, maar hoewel de trein slechts geringe vaart had, kon hy niet tijdig genoeg meer stoppen. De 'locomotief reed tegen de tractor en daarna kwam de trein midden op den overweg tot stilstand. De auto was op zy geschoven en stond dwars over den weg. De wagen was aan de voorzyde beschadigd. Voor de inzittenden liep het goed af, de chauffeur en een tweede persoon konden ongedeerd-- de cabine vei- laten. w De trein, die geen schade had, zette na v eenige minuten de reis voort. De treiler werd recht gezet en over den overweg ge reden, waar later de lading in een anderen auto is overgeladen. Het wegverkeer was een tiental minuten gestremd, waarbij zich aan weerszijden een hinge file auto's vormde. Al meermalen zyn op dit punt ongelukken gebeurd en thans is opnieuw aangetoond, hoe gevaarlijk deze overweg door het slech te uitzicht van de zijde van Gouda op de baan in de richting Schoonhoven is. Vooc het wegverkeer in deze uiterst drukke route Rotterdam eri Den Haag-Gouda-Utrecht is de grootste oplettendheid geinKjen. Bezoeken aan Gouda. Een 125 A.J.C.-ers uit Rotterdam heeft per fiets een tweedaagsch bezoek aan Gou da gebracht. Het gezelschap woonde Zater- dagvond een lezing by over de Goudsche glazen, maakte Zondagochtend een wande ling naar het recreatie-oord „Vrijhoef" in de Reeuwyksche plassen en bezocht des mid dags de Sint Janskerk om de glazen te be zichtigen. De gasten brachten den nacht by Goudsche vrienden door. Vandaag hebben verschillende gezelschap pen per touringcar een bezoek aan onze stad gebracht. Ontwikkelingscursussen voor werkloozen. Tentoonstelling. Vanaf Zaterdag 8 Juli tot en met Woens dag 12 Juli zal er een tentoonstelling ge houden worden van werkstukken en teeke- ningen vervaardigd op de vakcursusser voor werkloozen, ingesteld door de gemeen te Gouda. De tentoonstelling zal gehouden worden in het Cursusgebouw, Paradijs no. 9 te Gouda. De officieele opening zal plaats vin den op Zaterdag 8 Juli a.s. des middags om 2% uurj de tentoonstelling is verder ge opend van 26 uur en van 79% uur des namiddags. Gedurende de zomermaanden zullèn de cursussen autogenisch lasschen, electrisch lasschen en bank werken blyven doorloopen. Formulieren voor inschrijving tot deel name aan deze cursussen zyn verkrijgbaar aan de Arbeidsbeurs, Nieuwehaven en aan het Bureau voor Jeugdregistratie, Paradijs no. 9 te Gouda. Stelling op Bleekerssingel omgevallen. Heibaas licht gewond. By werkzaamheden in verband met den tunnelbouw is hedenmiddag op den Bleekers- singel itabjj de Kieiwegsbrug een stelling omgevallen. Een arbeider werd niet ernstig, gewond. Men was bezig de damwand uit te trek ken, die indertijd is geslagen voör de ai- damming van het Bloemendaalsche Ver laat. Nu dit gedempt is konden de dam planken worden verwijderd. By het werk hiertoe is een der planken igebroken, met het gevolg dat de stelling omviel. De palen kwamen op den Bleekerssingel terecht, waar op dat moment gelukkig niemand passeer de. De 55-jarige heibaas C. Heuvelman uit Gouderak, die in de werkput stond, werd door een uitschietenden paal aan het been getroffen. Twe^ doktoren kwamen ter hulp, doch de man bleek er met een lichte knie kneuzing goed te zijn afgekomen. Nadat de EjH.B.O. hem had verbonden, is hy per auto naar buis gegaan. De stelling is later weer opgezet. Brand ip nn het station Hedenmiddag om half vijf zijn bij het verbranden van houtwol, krullen eri pa pier op de straat van het goederenem placement van de.Spoorwegen naast de Stationslaan de vlammen overgeslagen op de planken van het goederenperron. Met een snelbiusscher werd het vuur heel vlug gebluscht. De zich tot eenige ge schroeide balken bepalende schade ls ge ring. De brandweer behdefde niet ge alarmeerd te worden. jreester Martenssingel 41; A. den Boggen- de, van Haastrecht, C 139, in Zoutmans plein 19; E. M. Lübeck, schoenstikster, van 's-Gravenhage, Ruyehrocklaan 143, in Klet- 1 weg 79; H. de Levie, hoofd v. d. keuken, J van. Stad-Vollenhove, Visschersatraat 299a, J in Óosthaven 31; H. M. J. Verzijl, bakker, van Uden, A 256, in Korte Tiendeweg 1; M C de Schiffart, kantoorbediende, van j Sneek, Johan Willem Frisostraat 521, in Kievitstraat 27; J. J. Slootjes, electricien, van Heythuysen, Heibloem 359, in Vosslus- straat 44; J. van Daal, van Wormerveer, Riouwstraat 57, in Jan Philipsweg 49; M. A. Luiten, reügieuse, vanw Heerlen, Paral lelweg 12, in Graaf Florisweg 77; H. van den Berg, van Streefkerk C 66, in De Ge- nestetstraat 12; F. J. Keers, hulp i. d. huis houding, van Maartensdijk (U.), Prof Bioe-kemalaan 32, in van Bergen IJzen- doornpark 9; A. van Dijk, pakhuisknecht, van Bodegraven, Emmakade 84. in Karne- melksloot 19; W. M. van Vliet, dienstbode, Van Rotterdam, Boschje 6a, in Markt 65, P. Mejjer geb, Boom, van Haastrecht D S3, in Raam 225; M. J. Lodewick, verpleegster, van 's-Gravenhage, Fredevik Hendrikplein 3, in Woudstrpat 58; A. J. Prins, bloemjst, 4 van Castricum, Bakkummerstraat 38, in Kleiweg 38; N. den Hertog, dienstbode, van Utrecht, Mauritsstraat 107, in Groenendaal 105; C. J. Barncveld geb. Hoogendoorn. j van Haastrecht, Kleine Haven C 223, in Spieringstraat 127; W. J. Mooymap, land- houwer, van Reeuwijk, Jarigpad A 3, in Goudkade 15; A. Oosterwyk, dienstbode, n Reeuwijk. 's-Graveribroeftscheweg F 27, Kleiweg 21; L. Huigens, hulp i. d. huis houding, van Rotterdam, Proveniersstraat 52c, in Groenendaal 58; C. H. Vermeulen, dienstbode, van Bodegraven, Emmakade 114, in Koningin ,Wilhelminaweg 251; R. Kaufmann, van Amsterdam, Raphaelstraat 8 3h., in Ridder van Catsweg 61; M. J. de Jong, I.l.verpleegster, van Amersfoort, Utrechtscheweg 266>in Krugeriaan 130; 1*. Gompers, van 's-Gravenhage, van Limburg Stirumstraat 32, in Boelekade 35; M. A Leeflang, van 's-Gravenhage, Stalpert- straat 9, in Lange Noodgodsteeg 19; L. M. de Ruijter, dienstbode, van Reeuwijk, Weth. Vtnteweg H 125, in Burgemeester Mar tenssingel 95; H. Ph. J. Gallé, geestelijke, van Curasao, in Eerste Kade 61; J. van der Heul, van Schoonhoven, Lekdy'k 2, in Raam 150; C. Bos, dienstbode, van Lekkerkerk I ange Stoep 12, in Regentesseplantsoen 23'; C M. de Keizer, chauffeur, van Werken dam, Zevenhuizen 59, in van Strypnstr. 13. Vertrokken: J. L. Kuijs, van Gans straat 31, naar 's-Gvavenhage, Begomastr. 89; P. P. de Jong, van Groenendaal 100. naar Zandvoort, Brederodestr. 46; G. Hei koop, van Gouwe 236, naar Boskoop, Den Ham 8; G. Brouwer, van Boschweg 91, naar Schoonhoven, Lange Weistraat 38; S. van den Berg, van Kleiwegstraat 18, naar Kat- wyk, Voorstraat 30; A. C. Kuijf, van Pie- toriaplein 2, naar 's-Gravenhage, 2e Lulof- v-arsstraat 37; H. A. Janssen, van Goejan- verwelledjjk 47, naar Waddinxveen, Dorps straat 35; P. van Leeuwe, van Koningii Wilhèlminaweg 251, naar Utrecht, Willems •plantsoen 5; A. van Wilgen, van P. C. Both straat 47, naar Waddinxveen, Nbordkade 2. A. M. La Haye, van Graaf Florisweg 77, raar Heerlen; J. Kloosterman, van Burg \1 ietkade 33, naar 's-Gravenhage, Klimop- si raat 71; N. Heikoop, van Krugeriaan 130, raar Schoonhoven, Provenier straat 6; J. C. Hey geb. van der Valk, van Vorstmanstraai 37, naar Rotterdam, Hoogstraat 117b; E. C Wiltenburg, van IJssellaan 118, naai Schiedam, Boerhavelaan 5a; M. G. Broek huizen, van Crabethstraat 1 naar Groos beek, Zevenheuvelenwbg; M. M. C. Ouwer- sloot, van Crabethstraat 25, naar Utrecht Dommelstraat 1; J. G. Warmenhoven, var Burgvlietkade 69, naar Waddinxveen, On derweg 5; C. van Achthoven, van Rozen daal 26, naar Rotterdam, Zwart-paarden straat 56a; Wed. K. van Vliet geb. A. H Makienjé, van Koningin Wilhelminaweg 251, naar Rotterdam, Heemraadsingel 301; D. A. Buijs, van Bogen 67, naar Vuren Beatrixweg; W. Vreeswijk, van Tollens- straat 117, naar 's-Gravenhage, Witte de Regelmatige productie van Nederlandsche lilms. In samenwerking met de „stuwende krachten achter de schermen" van de Nederlandsche films „Pygmalion", „Va dertje Langbeen" en „Morgen gaat het beter", is de N.V. Filmex, die eerstge noemde iilms uitbracht, er thans in ge- slaagd een regelmatige productie van Nederlandsche films voor de eerstvolgen- de Jaren mogelijk te maken. „Filmex" neeft een z.g. twee-jarenplan ontworpen. De films zullen opgenomen worden in de Cinétone Studio te Am sterdam. Productieleider Js Rudolf Meijer De regie zal in handen worden gelegd van den bekenden Tsjechischen regis seur Karei Lamac hij regisseerde vrij wel alle Anny Ondra-films. Robert Slod- mak, regisseur o.m. van „Menschen am Sonntag", Der Mann der seinen Mörder sucht", „Abschied" en „La crise est finle" en Fredrick Zelnik. Als acteurs en actrices zijn yerbonden Lily Bouwmeester, Fien de la Mar, Sara Heijblom, Lies de Wind, Jan Musch, Paul Storm, Paul Steenbergen, Lau Ezerman e.a. j Tot den productiestaf zullen verder be- hooren Otto Heller als chef cameraman en I. J Citroen als geluidsingenieur, ter- wijl de montage zal worden verzorgd door Jan Teunissen. I Voor het muzikale gedeelte, dat onder leiding staat van Max Tak, is o.m. de medewerking van het Utrechtsch Stede lijk Orkest verzekerd, terwijl er ook on derhandelingen zijn aangeknoopt met het Concvertgebouworkest. Deze onder handelingen bevinden zich in een reeds vergevorderd stadium, f Als eerste film gaat binnenkort zooals reeds gemeld, in de studio: „De spook- 1 trein" onder regie van Karei Lamac, met Fien de la Mar, Jan Musch, Sara Heij blom, Lau Ezerman, John Gobau en Lies de Wind in de hoofdrollen. De film zal worden uitgebracht door het Cinetone-verhuurkantoor in het be gin van het nieuwe seizoen. In de tweede film, die in October ver vaardigd zal worden en met Kerstmis haar première zal beleven, zal Lilly Bouwmeester de hoofdrol vertolken, te zamen met Paul Storm. De film zal tot titel dragen.: „Gekocht en betaald" naar een scenario van Rudolf Bernauer en Rob. Kiek. Rc/üs nu Jieeft Filmex uitgebreide voorbereidingen getroffen voor haar pro ductie-programma in 1940. Het is gelukt, voor deze productie de medewerking te verkrijgen van Robert Siodmak. Siodmak is dezer dagen naar Neder land gekomen om hier zijn studies voort te zetten voor de eerste Nederlandsche iilrft, die gelijktijdig hier te lande in een Fransche versie zal worden opgenomen. Hij schrijft het draaiboek en voert de regie van de lilm „Kinine", een film, die het overbrengen van den kinaboom van Peru naar Java en het romantische en dramatische leven van den bekenden botanicus Hasskarl behandelt Deze film, waaromtrent de verwachtingen hoog ge spannen zijn, heeft dus als achtergrond een onderwerp van groote cultureele waarde, n.l. het behoud van de kinine voor het meniichdom. Paul Steenbergen zal de hoofdrol in de Nederlandsche versie spelen, waarvoor waarschijnlijk een expeditie naar Indië noodig zal zijn. Zooals bekend brengt Ned.-Indië 90 pet. van de totale kinine- productle in de wereld voort. Met de opnamen voor deze film zal begonnen worden op i Mei 1940. Filmex heeft zich verder, zooals wij reeds meldden, verzekerd van de rechten voor de verfilming vaqi de roman „Vrouw aan boord" van Piet Bakker. Het ligt in het voornemen, deze film in het jaar 1940 te produceeren en aan het eind v'an dat jaar uit te brengen Tevens bestudeert Filmex ernstig de rhogelijkheid om één van onze klassiek- historische romans om te werken tot een iilmsecnario, waarvoor in de allereerste plaats in aanmerking komen dc boeken van Van Lennep „Ferdinand Huyckc" en „Klaasj» Zevenster" (dan nog liever „De Schaapherder" of „Het Slot Loevestein" van Oltmans! WADDINXVEEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor werd gedurende de maand Juni ingelegd 5245.35, terugbe taald 3481.96. Het laatste door dit kan toor uitgegeven boekje draagt het num mer 4531. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ATHLETIEK. A.A.A.-kainpioenschappen. Naar wij vernemen, heeft de penning meester van de Koninklijke Nederland sche Athletiek Unie, de heer G E. v. d. Werff Jr., bericht ontvangen dat Z.K.H. Prins Bernhard voor de uitzending van onze Nederlandsche ploeg naar Londen waar 7 en 8 Juli deze athleten zullen deelnemen aan de A.A.A.-kampioenschap pen een bedrag ter beschikking heeft gesteld. Voor de K.N.A.U., die op deze wijze door een lid van ons Vorstenhuis nog nimmer werd gesteund, en voor de athletiek in Nederland in het algemefn is dit wel een zeer verblijdend verschijnsel. VOETBAL. In Westelijk elftal medegespeeid. I)e Zaterdag te Monster ten bate van het Gioene Kruis aldalir gespeelde wedstrijd tusschen S.V.V. en een door de Streekcom- missie van den K.N.V.B, samengesteld Westelijk elftal eindigde in 33 en werd door S.V.V. met strafschoppen gewonnen. De in het Westelijk elftal opgenomen spe lers uit het Goudsch district, De Jong van Gouda en Multqm van Moordrecht, hebber, goed voldaan. WATERPOLO. Elfhoeven verliest. Voor de polo-competitie is gisteravond te Reeuwyk gespeeld de wedstrijd Elfhoeven- - Merwede. De uitslag was 43 voor Mei- i\l AKKT BERICHTEN richten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Ensemble v d. Horst en gramofoon; 1.30 Gramofoon; 2.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foon; 3.— Christ, lectuur; 3.30 Gramofoon; 4.Cithervoordracht en gramofoon; 4.35 Gramofoon; 4.45 Felicitaties; 5— Voor de jeugd; 5.45 Gramofoon; 6.10 Causerie .Filmt U nog niet?"; 6.25 Gramofoon, be richten; 6.30 Taalles en causerie over het F.'nnenaanvaringsreglement; 7.— Berich ten; 7.15 Causerie „De wandelsport bezien in het licht van ons beginsel"; 7.30 Gramo foon; 7.40—7.55 Causerie „Wat doet de Ne derlandsche Christ. Reisvei-eeniging voor U?"; 8.Berichten ANP, herhaling SOS- Berichten; 8.15 Christ. Radio-koor en de Eemlaiiders (9—9.3 ÖCaüscrie „Landbouw onderwijs aan Papoea's"); 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 De Eemlan- ders (10.45—11 Gymnastiekles); 11.25 Gra mofoon; 11.5012 Schriftlezing. 'De A.V.R.O. zal Louis Davids AGENDA. Withstraat 76; J. van der ZaaftNqui Jou- I Schouwjpj^g^oscopp: In den greep der bertstraat 96, naar 's-Gravenhage, CH^he? wildernis. straat 70; R Nieuwveld, van Bothastrifot^ Tjiafia-Theater: De laatste der Mohicanqn. 12, naar Soest, Soesterb.str. Ptf; Wed. C Réunie-Bioscoop: Vier dochters en Het Klever geb. E. H. Nijpels, van Boomgaaid- t wrekende water. Woensdag 2 u. matinee, straat 16, naar Den Helder, Molengraclit 4 Juli 8.15 uur Sint Janskerk. Vocaal con- 22; A. C. van der Zijden, van Lange Dwar>< eert Toonkunst-Caecilia en Matrozenkoor Kaasmarkt Bodegraven. 4 Juli. Aanvoer 360 partyen, 16630 stuk.s, 149850 K.G. Prijzen le kw. 23.50— tó.50, 2e kw. 21—23, zware tot 28. Han del matig. i Veemarkt Rotterdam. i 4 Juli. Aanvoer in totaal 2993, waar van 264 paarden, 03 veulens, 580 magere runderen, 682 vette runderen, 58 vette kal veren, 171 graskalveren, 685 nuchtere kal veren, 435 schapen en lammeren, 1 big, 52 bakken en geiten. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 34—48; vette ossen 68, 62, 36—48; stieren 58, 52, 46; vette kalvereu 105, 85, 55—66; schapen 48, 42, 30; lam meren 50, 45, 40; graskalveren 2e kw. 52, 3e kw. 42; slachtpaarden 46, 41, 36; veulens 46, 40, 30. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kw. 14; lammeren 11, 9, 7{ nuch tere slachtkalveren 11, 9, 7; nuchtere fok- kalveren 30, 25, 20; slachtpaarden 210, i7Ü, 150; werkpaarden 320, 240, 160; Kitten 210, 180, 100; veulens 65, 50, 30; stieren 230, 205, 145; kalfkoeien 245, 200, 140; melkkoeien 270, 200, 140; varekoeien 190, 150, 130; vaarzen 150, 130, 90; pinken 110, 90, 70; graskalveren 58, 42, 25; bokken en geiten 10, 7, 4. Vette koeien en ossen: aanvoer iets kor ter, handel vlot, prijshoudend. Stieren: aanvoer flink, handel stroef, prij zen vooral niet hoog. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel matig, pry zen onveranderd. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer ruimer, handel vlug, ruim prijshoudend. Paarden: aanvoer groot, handel flauw, prijzen matig. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets korter, handel iets levendiger, pry zen stabiel. Varekoeien: aanvoer als vorige week, handel lui, prijshoudend. Vaaraen en pinken: aanvoer matig, han- d'el stil, pryzen onveranderd. Graskalveren: aanvoer matig, handel kalm, prijzen onveranderd. Bokken en geiten: aanvoer klein, hanael redelijk, prijzen iets stijver. I Veulens: aanvoer ruim, handel matig, pryzen iets sty ver. De A.V.R.O. zal Donderdag 6 Juli, des avonds 9.05 uur in plaats van de aange kondigde uitzending een „in memoriam" uitzenden in verband met het overlijden van Louis Davids. LUCHTVAART. Gaat de K.L.M. op Schotland vliegen? Toekomstdroom van den h«er Plesman bij de opening Van h*t vliegveld Grangemouth. „Wij zullen de mogelijkheden voor een luchtlijn Amsterdam—Edinburgh—Glas gow ernstig onderzoeken en wanneer de vooruitzichten gunstig zijn, openen wij den volgenden zomer een directe lucht- verbinding tusschen Schotland en Né- derland." Met deze woorden besloot de directeur der K.L.M., de heer Plesman, de rede welke hij uitsprak ter gelegenheid van de officieele opening van Grangemouth aerodfome, welke Zaterdag plaats vond. In het Noorden van Engeland, waar het met het luchtverkeer niet al te best wilde vlotten, koestert men ten aanzien van Grangemouth, de centrale luchtha ven van Schotland, groote verwachtin gen. De nieuwe luchthaven, welke voor zien is van startbanen en een zeer mo- derne technische uitrusting, ligt centraal ten opzichte van de steden Edinburgh en Glasgow. De samenvoeging van het luchtverkeer op één plaats zal de opne ming van Schotland in het Europeesche luchtnet kunnen vergemakkelijken. Tijdens de lunch, die de talrijke gas ten vereenlgde, getuigde de heer Plesman van zijn groote waardeering1 over een initiatief, dat men in Schotland heeft getoond bij den aanleg van Grange mouth. Vooral het feit, dat de beide groote steden, Glasgow en Edinburgh hebben samengewerkt, om tot een ge meenschappelijke luchthaven te komen achtte hij van veel beteekenis. In Nederland, meende spreker, bestaat een overeenkomstig vliegveldvraagstuk: twee groote steden op betrekkelijk kor ten afstand van elkaar. Ook daar zal het probleem kunnen worden opgelost, te meer daar tusschen deze beide steden nog een derde groote stad ligt, Den Haag, met een inwonersaantal van 500.000. WiSSKLIiOKKSEN. 3 Juli. 4 Juli. Officieel. Londen 8.81% 8.81% Berlyn 75.57% 75.57% Parijs 4.99 4.99 Brussel 32.02 32.03 Zwitserland 42.47%" 42.48 Kopenhagen 39.37% 39.37% Stockholm 45.42 45.42% Oslo 44.62% 44.62% New-York 1.88'/,, 1.88% RADIOPROGRAMMA'S. Woensdag 5 Juli. Hilversum I, 1875 en 411.4 M. VARA Uitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30-3 VPRO: 1 8.Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 5.30 Keukenpraatje; 10Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrij- ven; 12.— Gramofoon; 12.15—1.45 VARA- orkest (1—1.15 Gramofoon); 2.— Voor de j vrouwen; 3.15 Voor de kinderen; 5.30 Or gelspel en zang; 6.Esmeralda; 6.i\8 Be lichten; 6.30 Gramofoon; 6.40 Esmeralda; 7.VARA-Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Causerie „Van streven en strijden"; 7.30 Meisjeszangclub van de Hilversumsche V. C.J.G.; 7.35 Cursus .Jeugd 1939"; 7.50 1 Meisjeszangclub van de Hilversumsche V.C. J.G.; 7.55—8 Toespraak „Tot ziens"; 8.0a herhaling SOS-Berichten8.07 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.17 Causerie De VA •RA-Zomerprijsvraag"; 8.20 VARA-orkcst en solisten; 9.— „Voor wat hoort wat!" toespraak; 9.10 Gramofoon; 10.Berich- 1 ten ANP; 10.10 Causerie „En toch ben ik I van meening, dat..."; 10.20 VARA-orkest; 10.55 Fantasia; 11.25—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Scheep vaart: 8.— Schriftleaing, meditatie; 8.15 Be richten, gramofoon (9.309.45 Gelukwett- schen); 10.30 Morgendienst; 11— Gramo- fotm; 11.15 Ensemble v. d. Horst; 12.— Be- Loop der bevolking. Gevestigd: A. Derks, dienstbode 'an Zutphen, Noorderhaven 8a, in Burge straat 43, naar Haarlem, le Zuidpolder- stiaat 12; R. N. C. Dekker, van Burgvliet kade 37 raar Rotterdam. Verschoor s-trant 79a. Mallegatsluis. Vorige maand kwamen door de Mallegat pluis 1123 schepen met een inhoud van 76677 M3. Voorts passeerde 1 houtvlot groot 116 M2. Gaarkeuken. Tn Juni zijn in de Gaarkeuken genuttigd 1090 en afgehaald 362 porties, totaal 1151 porties. j Burgerlijke Stand. GEBOREN: 30 Juri: Winette Dieuwertje, d. van W. Sijtsma en N. Oversteegen, Wil- lcna 71. Willem Cornells, van Boe en A. P. Broer, Vondelstr. 3. 1 Juli: Dirk Johannes, z. van M. P. ch»' I.oon en A. Verwey, Da Costakade 3. Nela Ida, d .van J. van Zunderen en C. A. Brem, F. W. Reitzstr. 35. Geertruidi Henrica Clara Maria, d. van F. B. van Schaik en H. M. Faay, Sophiastr. 56. 2 Juli: George, z. van D. C. Groeneschey en J. C. van Duuren. Boelekade 165. Marretje, d. van C. J. de Jong en W. J. van Eyk, Kuiperstraat 25. OVE1RLEDEN: Geen. I Den Haag. 5 Juli 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. i Borger voor Logos-verband. 5 Juli 7.30 uur Oud-Geref. gemeente 1 Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 5 Juli^lO uur Kantongerecht. Installatie kantonrechter mr. A. J. M. Oonincx. 6 Juli 8 uur Vrije Evangelische gemeente J Bijbellezing en bidstond. 8 Juli» 2.306 en 79.30 uur Markt. Jubi leum-uitvoering Turnkring Gouda en om streken. j UIT DEN OMTREK. GOUDERAK. Opbrengst collecte. De alhier langs de huizen gehouden col lecte ten bate van de t.b.c. bestrijding ten gunste van de vereeniging „Zonnestralen", heeft de som van 27.30 opgebracht. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Uitslag verkooping. houden publieke verkooping van de wonin-» j gen van wijlen mej. E. Maat te Krimpen a. d. IJssel, benevens een perceel grond aan de Kortlandstraat, eigenaar voor de som van f 6350.—. De inzet was 6150.—. BEURSOVERZICHT. Op de wisselmarkt leeft men op hU oogenblik in afwachting van de ontwikke ling van de politieke situatie hier te lande en waar zich tot dusverre nog geen aan wijzingen hebben voorgedaan, naar welken kant de balans zal. overslaan, houdt men zich uiterst gereserveerd. De internationale politiek is iets meer op den achtergrond geraakt, ma^r vanzelfspre kend behoeft er maar weinig te gebeuren oni de wereldevenementen onmiddellijk op het eerste plan te brengen. Intusschen was de handel op de Amsterdamsche deviezenmarkt hedenmorgen vgn zeer kalmen aard en daar zich geen factjDren hadden voorgedaan, wel ke markante verschuivingen in de een of andere richting te voorschijn kunnen roe pen, waren de pryzen van de leidende munt eenheden vrijwel onveranderd. De Amerikaansche dollars bewogen zich tusschen 1.88*/* en 1.88%, zonder dat het Nederlandsche egalisatiefonds behoefde in te grijpen. De prijzen welke overigens wer den vernomen, waren voor Britsche ponden 8.81% 8.82, voor Fransche francs 4.98% a 4.99%, voor Belga's 32.01 a 32.05. Voor Zwitsersche francs 42.46 a 42.50, voor Duit- sche marken 75.53 a 75,67. Registermarken lagen iets zwakker in de markt en golden circa 26%. De Scandinavische deviezen wa ren vrijwel onveranderd. De effectenhandel op de ochtendbeurs was. heden onbeteekeneivl. De koersen waren zoo goed als onveranderd. De stemming kon echter prijshoudend worden genoemd. Dit gold zoowel voor de inheemsche als de Amerikaansche waarden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Brit seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur. Iets warmer, gedeeltelijk bewolkt, droog weer, meest matige Zuidoostelijke wind.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2