i*d bi hèb gekozenArkadi. Beurs van Amsterdam. Provinciale Staten van Zuid-Holland. Installatie nieuwe leden. Onder voorzitterschap van den minis ter van staat, commissaris van de Ko ningin in Zuid-Holland, Jhr. mr. dr H. A. van Karnebeek, hebben Provinciale Staten van Zuid-Holland vanochtend in dc vergaderzaal van de Eerste Kamer hun eerste vergadering van de eerste ge wone zitting 1939 gehouden. Do voorzitter opende de vergadering met gebed. Namens de commissie tob het instellen van een onderzoek naar de geloofsbrie ven bracht de heer Van Baren (ar.) rapport uit. De commissie adviseerde tot toelating van de 32 gekozen leden. Rede van Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek. Nadat deze leden de vereischte eeden ol geloften hadden afgelegd heeft de voorzitter de volgende toespraak gehou den: „Nu uw toelating is volbracht en de wettelijke formaliteiten zijn vervuld, stel ik er prijs op u mijn gelukwenscvhen aan ie bieden en u welkom te heeten in deze vergadering. De eeuwige beweging van komen en gaan heeft 2ich wederom in de Staten doen gelden en wel in sterke mate. Wan neer ik terugzie op het Jaar van mijn optreden, dan treft het mij, dat van de leden, die ik destijds aantrof er slechte veertien in uw vergadering zijn overge bleven. Thans zijn er van hen, die bij uw laatste bijeenkomst nog tot uw col lege behoorden, twee en dertig niet we dergekeerd, waaronder verscheiden, zoo als de heeren Warnaar, Ter Laan, Schou ten, Van Eek en Ten Hope, die 20 Jaren en langer op den gang van zaken den stempel hebben gedrukt van hun voort durende belhngstelling en toewijding. Aan allen, ook aan de anderen, 'breng ik den dank der provincie en bied ik mijn beste wenschen op hun verderen levensweg. Ik prijs mij overigens gelukkig velen, met wie ik in de vorige periode heb sa mengewerkt, opnieuw te mogen begroe ten en met hen de behartiging te mogen voortzetten van de zaken der provincie. Mijn welkom geld echter in het bijzon der de nieuwe leden, die tot een taak werden geroepen, welke hun, met een enkele uitzondering, tot dusver vreemd was. Al vertegenwoordigen de Staten de ge- heele provincie, aan de regeling en het bestuur van het provinciale huishouden kleven beperkingen, die wortelen in de historische ontwikkeling en samenhan gen met de plakts, die aan het provin ciale bestuur in het staatsbestel is toe gedacht. Niettemin is de taak, welke aan de Staten is voorbehouden, van gewicht en kan een wakker provinciaal bestuur op verschillend gebied een zeer nuttigen en vruchtbaren invloed uitoefenen op de ontwikkeling van het gewest en den gang van zaken. In dit opzicht zijn de Staten van Zuid-Holland niet In gebreke gebleven, en nu hunne gelederen ver nieuwing hebben ondergaan, moge ik de verwachting uitspreken, dat de traditie zal worden voortgezet in het belang van het gewest dat aan de zorg der Staten is toevertrouwd." De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) voerde het woord over een adres van de kerkvoogdij der Ned. Herv. gemeente te Krimpen aan de Lek, houdende verzoek een provinciaal subsidie te verleenen in de kosten van herstel van eenige kerk- meubelen. Spr. had bezwaar tegen den regel, dat dergelijke adressen in handen van Gedeputeerden worden gesteld. Spr. gaf in overweging voortaan eerst inzage van deze adressen aan de leden van de Staten te geven. De Rijksverkeersinspectie ordent nu al het kopje koffie. Het hoofd van de Rijksverkeersinspec tie ln de ^provincie Zuid-Holland heeft dezer dagen een circulaire gezonden aan alle exploitanten van toerwagens. In dit stuk lezen wij„In den vervolge zullen de tarieven van alle uit te voe ren toerwagenritten mede worden be trokken in de beoordeeling der aanvrar- gen voor toerwagenritten". De Rijksin specteur zet vervolgens uiteen, dat hij ter verkrijging van richtlijnen voor (de berekening van tarieven minimumprij zen heeft vastgesteld. Wij hebben dit prijsschema gezien zegt de N. R. Crt., en wij moeten getuigen, dat het wel wat lijkt op een schema voor de belasting. Netjes zijn de af te leggen kilometers gerangschikt, met bijslagen voor bepaal de dagen en kortingen voor weer andere omstandigheden, welke volkomen bulten het bedrijf of de veroorzaakte kosten omgaan. Aan den ondernemer wordt niet de minste vrijheid gelaten. Tegen den tijd, dat de zaak goed georganiseerd zal zijn, mag hij nog slechts in zijn ta riefboekje kijken om te zien, wat be rekend mag worden. Hij bag al blij zijn uit de circulaire te vernemen, dat uit geschreven ritten, welke geheel over eenkomen met uitgeschreven ritten, ver meld in een door den aanvrager aan te wijzen goedgekeurd reisprogramma, ge reden mogen worden tegen den ritprijs, voorkomende in dat reisprogramma. Dat dit reisprogramma natuurlijk tot in do puntjes moet worden opgegeven aan de Rijksverkeersinspectie, spreekt in onzen tijd, zoo zouden we bijna zeggen, van zelf. Niet het doel en de lengte van den rit moeten worden medegedeeld, maar tevens „hetgeen aan verzorging, entrees, boottochten enz. wordt geboden". De rijksverkeersinspectie in de provin cie Noord-Holland overtreft trouwens op dit gebied nog zijn Zuid-Hollandschen collega. Hij ziet zelfs kans het kopje koffie of thee in de verkeersordening te betrekken. Uit zijn circulaire halen wij de volgende, wel zeer illustratieve zin snede: „onder verzorging wordt verstaan koffietafel en diner, waarvoor' 2.— meer berekend moet worden, eventueel thee of koffie 0.25 per consumptie hooger, zonder koek, gebak of dergelijk". Vooral dit laatste is belangrijk, want er mocht eens een toerwagenondernemer op het Idee komen zijn cliëntèle met gebak te overladen. Hij die zich niet aan de voorgeschre ven tarieven en bepalingen houdt in clusief het kopje koffie krijgt geen vervoersvergunning. Wij zouden er den rijksverkeersinspecteur op willen wijzen, spot de N. R. Crt., dat de kwaliteit der koffie niet overal hetzelfde is, zoodat er oneerlijke concurrentie zou kunnen ont staan, doordat de eene vervoerder zijn gasten naar een beter café brengt dan de ander. Voor het verkrijgen van een sluitende regeling, uitsluitend ter orde ning van het personenvervoer, ware het zonder twijfel noodzakelijk ook het merk der koffie, c.q thee, in de regeling op te nemen, alsmede hoeveel boónen, c.q. schepjes thee, per persoon moeten wor den verstrekt M*ar waar gaan wij heen met deze exepssen van ambtenarij? Mag de dnder- nemer dan heelemaal niets meer self be palen? Moet nu ook de verzorging al gelijkgeschakeld worden? Het is toch werkelijk al te erg! RECHTZAKEN. Het auto-drania te Lonneker. Twee jaar geëischt tegen chauffeur. Voor de rechtbank te Almelo heeft gis teren terecht gestaan de chauffejur, die de vier menschenlevens vernietigde. De 35-jarige C. Sm. te Enschede, was op Hemelvaartsdag uit geweest en Jiij had daarbij vele glazen bier en ander also- holhoudenden drank gebruikt, waarna hij met een geleende auto van iemand uit Winterswijk „plezierritjes" ging ma ken. Hoewel hij in Oldenzaal nog ge waarschuwd was niet meer te rijden, nam hij toch achter het stuur plaats en in razende snelheid ging het naar En schede. Onderweg, in het voormalige dorp Lonneker, heeft hij twee meisjes aangereden, de 12-jarige A. Smink en de 14-jarige Chr. Smit, benevens het drie maanden oudé broertje van de laatste, dat in een kinderwagen zat. Iets later werd de 32-jarige A. Moddejonge (die met vrouw en kind een fietstochtje maakte) geraakt. Alle vier werden ge dood. Verdachte was verschenen en werd Verhoord door den president, wr. A. C. Leendertz, die den Hemelvaartsdag den zwarten dag ln het leven van den chauf feur noemde. Hij was ondanks het feit, dat hij zijn vrouw< beloofd had in den middag thuis te komen, den geheelen dag in café's geweest. Verdachte zeide, dat hij meegetroond was door een kennis van hem, den sla gersknecht W. Requisitoir. De officier van justitie, mr. S. J. v. d. Hoeven, hield zijn requisitoir, waarin hij fel te keer ging tegen het gebruik van alcohol door automobilisten. Een geluk kig gevolg van dit drama is in elk geval, dat Nederland wakker is geschud. Een absoluut alcoholverbod voor avttO'» mobilisten is het eenige middel om ont zaggelijk veel leed te besparen. Spr. zal in het vervolg de hoogst mo gelijke straf eischen tegen chauffeurs, die onder invloed van. drank hebben verkeerd, om hen zoo lang mogelijk uit de maatschappij tc verwijderen. In dit geval eischte hij een jaar ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging der bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen. Do verdachte, die geen verdediger had. had hierop niets te zeggen. Uitspraak 18 Juli. GEMENGDE BERICHTEN. Twee auto's in sloot gereden. Een vrouw gedood, een man gewond. Op de plaats, waar de Kruisweg en de Spieringweg te Hoofddorp elkaar snijden, is gisteravond omstreeks hall zes een autobotsing voorgevallen, welke een doo- de eri een gewonde heeft geëischt. Doordat een vrachtauto geen voorrang verleende aan een personenauto, ont stond op het kruispunt een botsing, ten gevolge waarvan beide auto's van den weg geraakten en in de bermsioot te recht kwamen. De personenautu, die be stuurd werd door den omstreeks 40-jari gen heer Van Voort uit Haarlem, reed het eerst de sloot in. De vrouw van den bestuurder sloeg door den schok uit de auto en werd in de modderige sloot on der het slijk bedolven. De vrachtauto, die vervolgens in de sloot viel, schoof over het lichaam vap. de vrouw heen en bleef naast den anderen wagen liggen. De 14-jarigen zoon van. het echtpaar Van Voort, die zich eveneens in de per sonenauto bevond, wist, evenals zijn vader, uit den wagen te kruipen en op den wal te klauteren. Ook de bestuurder vap de vrachtauto en een twaalfjarige jongen, die naast hem In de cabine zat, wisten zich te be vrijden. Met veel moeite slaagde men er in me vrouw Van Voort onder de vrachtauto vandaan te halen. In zorgwekkenden toestand werd zij naar de Maria-Stich- ting te Haarlem vervoerd, waar zij kort na aankomst overleed. Haar echtgenoot, die aan hoofd en ledematen was gewond werd eveneens naar dit ziekenhuis over gebracht. Zijn zoon kwam er met enkele ontvellingen af. De chauffeur van de vrachtauto bleef, evenals de naast hem zittende Jongen, ongedeerd. De vrachtauto werd licht#, de perso nenauto zwaar beschadigd. De wagens zijn later op den wal gebracht. Dit ongeluk is reeds het vierde In en kele dagen tijd. Gelukkig zijn de vorige drie ongevallen zonder doodelijk gevolg verloopen. Een jonge zeehond verkent Rotterdam. Wandelaar*. dïtSSSvSdhun"c£ï den naar de Blaak te Rotterdam hadden gericht, waren zoo fortuinlijk getuige te zijn van een niet alledaagsch tafereeltje. Daar zwom n.l. tusschen de beurtsche pen een jonge zeehond rond. Nadat het dier zich goed had laten zien, wipte het op den wal, hetgeen gemakkelijk lukte, daar het hoog water was. De zeehond scharrelde op de harde Rotterdamsche keien rond, totdat hij door een schip persknecht doodgeslagen werd. Zoo ein digde deze jonge verdwaalde zeehond zijn bestaan in een wagen van de ge meente-reiniging. Hoewel een dergelijk voorval niet veel voorkomt Is het wel te verklaren, dat een zeehond tot in het hartje van de binnenstad kan doordringen. Het dier kan de Nieuwe Maas afgekomen zijn. Ook bestaat de mogelijkheid, dat het met een schip meegekomen is en zijn ziende overboord gewipt ls. Zweefvliegende burgemeester. Met ingang van Zaterdag j.l de Na- tiona*uchtvaart School, naast het les geven in motorvliegen, ook het „lessen" in zweefvliegen door middel van sleep- vluchten verzorgt, werd gisteren door de N.L.S. het zweefvliegtuig P.H. 5, bemand met den heer C. W. Luyendijk, burge meester der gemeenten Ameide en Tien hoven, tot op 8(X> meter opgesleept. De heer Luyendijk deed een voorspoe dige overlandzweefvlucht en lande vlot te Vleuten (Ntrecht). Daar hij met deze vlucht een afstand van meer dan 50 km. aflegdé, heeft de heer Luyendijk voldaan aan een der proeven voor het zilveren C-zweefbrevet. RADIO-PROGRAMMA's. Donderdag 6 Juli. Hilversum "I, 1875 en 414.4 M. AVRO. Uitzending: 8.— Gramofoon (-c.a. 8.15 Berichten); 10.Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Orgelconcert; 11.Voor de vrouw; 11.10 Declamatie; IJ.30 Omroeporkest ;12.10 Gramofoon (c.a. 12.15 Berichten); 12.30 Ensemble Alfredo S'pezialetti; 1.10 Orgelspel; 1.30 Vervolg concert; 2.Pianovoordracht; 2.25 AVRO- Amusements-crkest en declamatie; 4.— Voor zieken en thuiszittetiden; 4.30 AVRO- Musette-ensemble en soliste (opn.); 5. Jeugdhalfuur; 5.30 Dansmuziek (gr.); 5.45 De Twilight Serenaders; 6.28 Berichten; 6.30 Sportpraatje; 7.Cabaret-program ma; 7.40 Causerie „Vorstenhuwelyken in Indië"; 8.Berichten ANP, radiojournaal, mededeel ingen; 8.20 Omroeporkest en so liste; 9.05 Reportage; 9.35 Variété (gr.); 10.30 AVRO-Dance-Band; 11.Berichten 1 NP, hierna: Francis Keth's EnsemuN»; 11.40—12 Orgelspel. Hilversum II, 301.5 M. 8—9.15 KRO, 10.- NCRV, 11.— KRO, 212 NCRV: 89.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.Gramofoon; 10.15 Morgendienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12.Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 KlRO-orkest (1—1.15 Gramofoon); 2.Handwerkcursus; 3.Vioolvoor dracht en gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.— Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Gramofoon; 6.— Orgelspel (c.a. 6.30 Berichten); 7.Berichten; 7.15 Boekbespreking; 7.45—7.65 Gramofoon; 8.— Berichten ANP, herhaling SÓS-Ber'ch- STADSNIEUWS. ten; 8.15 1 9.30 Holli (10—10.30 en 10.4511 feon; 11.5012 9.— Declamatie; iziek-Ensemble i ANP, actueel halfuur is); 11.30 Gramo- MundiVictor 6-810 CENT Verstand zonder geluk gelijkt een on geslepen edelsteen. FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden- door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. Glimlachend legde ik Pascha's brief Die kibbelarijen met Klim be ien tot haar dagelijksch leven als hij het brood. Vandaar, dat zij ook haar brief aan mij niet onvermeld vlij ven. Overigens dringt het nu tot mij door, dat. die beide oudjes hts door een al te groote wedevzijd- s liefde den weg tot elkaar nooit heb- gevonden. Het blijft echter een vraag zij bij dit merkwaardige spel gewon- of verloren hebben. Iets minder gerust opende ik Tit's Hij bleek buitengewoon kort te „Hallo, beste kerel, hoe staat het leven? het niet zoo onbescheiden was cjmand, die zich ln de eenzaamheid •eft teruggetrokken., te storen, zou ik ag deze reis met de eerste boot heb- meegemaakt. Ik zou dan een paar :tjes bij je hebben gezeten om daarna met dezelfde boot terug te gaan. i beweert weliswaar, dat het een on- telijke tocht ls, maar om Jou weer te kunnen bekijken, zou ik het er graag voor over hebben gehad. Ik verheug me intusschen op ons spoe dig weerzien, want ik heb je heel wat te vertellen. Een mensch moet eerst ge trouwd zijn om veel in het leven te kun nen begrijpen en over verschillende din gen te kunnen meepraten. Dit eene heb Ik inmiddels wel ervaren: droomen en werkelijkheid dekken elkaar nooit. Noch tans: het leven is altijd rijk, als Je het maar inhotfd weet te geven. Tot die ont dekking zul je waarschijnlijk ook zelf al zijn gekomen. Ik denk dikwijls aan Je. Je TIT." Maria scheef: „Beste Arkadi! Waar is de tijd geble ven? Het ls nu bijna elf maanden, dat je weg bent en oppervlakkig beschouwd, ls er al dien tijd niets veranderd. Het lijkt, of de wdreld stil staat, maar als je wat dieper kijkt, ls alles vol leed, strijd en zorgen. Af en toe vraagt men zich wel eens af, of de menschen totaal verleert^ hebben het innerlijk geluk te zoeken. Ik heb je beloofd iets van mijn leven te vertellen en Ik moet dus mijn woord houden. De laatste acht maanden ben Ik werkzaam in een tehuis, dat mij zoowel in- als uitwendig volkomen vreemd is. Met allen goeden wil kan ik er niet In komen, want de vrouwen, die hier zijn opgenomen, hebben zoo diep in het leven gekeken, dat zij veel sterker zijn dan wij. Zij weten dat en lachen ons uit. Dezen zomer wil ik er nog blijven, maar den komenden winter denk ik in een weeshuis te gaan werken. Tit zal je wel hebben geschreven, dat hij getrouwd ls? 't Gebeurde volkomen onverwachts. Zijn vrouw heeft twee hel dere, vroolijke oogen en twee dikke, blonde vlechten. Wij houden allen heel veel van haar, vooral moeder. Als Ik aan leg had voor jalouzie, zou dat nu tot uiting moeten zijn gekomen. Gelukkig echter kan ik mij verheugen met de an deren- De prachtige pels, die je me gestuurd hebt, heb ik aan het museum ten ge schenke gegeven. Wees zoo goed mijn dank en mijn groeten over te brengen aan de vrouw, die hem gemaakt heeft. Maar groet vooral dat aardige kind, waarom ik haar benijd. Ik heb voor het meisje een en ander in je kist gepakt, waarmee ze zich bezig kan houden. Ho- penlijk ben ik er bij mijn keus niet al te ver naast geweest. Nu moest ik eigenlijk vragen, hoe je het maakt, maar ik vermoed, dat Je me dat alles in je brief, dien Je me beloofd hebt en dien ik met de eerste boot ver wacht, reeds zult hebben meegedeeld. Als mijn gevoelens mij niet bedriegen en als ik je goed ken, is het verblijf in het hooge Noorden waarvoor Je, on danks alles, toch een beetje terugschrok je tot een zegen geworden. Nog zeven weken. Dan bon je weer hier!... Ik verheug me op je terugkeer en op alles, wat je te vertellen zult hebben. MARIA." Ik had Maria's brief haastig en ge jaagd doorgevlogen en toen Ik aan het eind was, liet ik een luid „Victoriahoo- ren. Wat gingen mij op het oogenbük haar gevallen vrouwen en weeskinderen aan, wier lotfzij zich zoo scheen aan te trekken? Ik las slechts dat eene, waar van zij met geen woord gewaagde en dat toch zoo duidelijk tusschen de regels stond: haar hart was nog vrij; ze had zich aan niemand gebonden- Nu moest er nog eens Iemand komen, die beweer de, dat de wereld niet mooi was! Met waarlijk kinderlijke nieuwsgierig heid begon ik aan het uitpakken van alles, wat Nikita had meegebracht. Aller eerst kreeg ik Pascha's ruw wollen sok ken in handen en daarna de attenties van Maria: een bloeiende rozenstruik met een groot aantal half ontloken knoppen. Helaas had de zeereis de Jonge bloemen geen goed gedaan. Maar in deze witte ijzige pracht een levende, roode roos voor zich te zien Ja, dat ,leek bijna een sprookje, een wonder! Mijn moeder had uitsluitend eetwaren gestuurd. Maar alles was door haar zelf gebakken, gepekeld, gerookt en inge maakt. Het gedroogde fruit drqpg nog de gansche warmte van den zomer in zich en het zoete gebak leek zoojuist uit den oven te zijn gekomen. Zij moest wel veel van alles, wat haar bewoog, erin hebben gebakken, want het werd mij plotseling warm om het hart. Ik streelde de worsten en het fijne witte brood. En eensklaps vonden mijn lippen het juiste woord. Ik riep: „Moeder! Moe der!" Urenlang dwaalde ik met een hart, vol van vreugde, over de onaanzienlijke, met vele gaten doorboorde sneeuwvelden. Toen mijn beenen mij niet me GOUDA, 5 Juli 1939. Kantonrechter mr. A. J. M. Oo„incx hartelijk verwelkomd. Geen onbekende in Gouda Den nieuwen kantonrechter, mr. A T ]\r Oonincx, kantonrechter te Rotterdam, 'aln wien de waarnemmg van de werkzaamhe den van kantonrechter te Gouda 1» dragen, ia een hartelijk welkom toegoroe ren bij Z(jn installatie, welke In een heden ochtend gehouden speciale zitting van het kantongerecht is geschied. Met den kantonrechter-plaatsvervanger mi. H. P. C. M. de Witt Wijnen, die de zit! ting leidde, den ambtenaar van het Open baar Ministerie, mr. H. J. van Nouhuys en den irriffier, mr. J. A. van Bronckhorst, waren aanwezig de plaatselijke advocaten en procureurs J. C. Jonker, R. Rensma, A. A. J. Rijksen, dr. J. Smit en S. H. Smit, de notarissen J. van Kranenburg en G. W. Nagtglas Boot, alhier, R. Gallas te Zeven huizen, L. de Lange te Moordrecht, D. B. v. d. Most te Waddinxveen en M. E. Ver steeg te Bergambacht, mej. mr. L. Wiers- ma, substituut-griffier, de heer W. Beek man, hoofdinspecteur van politie, de heer •N. C. van E\jk, brigade-commandant van de rijksveldwacht, de heer C. H. Hagedorn, secretaris van de Kamer van Koophandel er Fabrieken voor Gouda en omstreken, Je heer G. den Hoed te Bergambacht, lid van de Pachtkamer, de deurwaarders en ande ren, die met het kantongerecht in verband staan. Nadat de griffier voorlezing had gedaan van het Koninklijk besluit, houdende de be noeming van mr. Oonincx en van het be richt van de Arrondissements-rechtbank te Rotterdam betreffende diens beëediging, richtte mr. de Witt Wijnen tot den nieuwen kantonrechter het woord. Hij wees er op, dat Gouda gaarne een eigen kantonrechter zou hebben gehad en er zich moeilijk bij kan neerleggen, dat het uit Rotterdam be diend wordt. Het feit, dat hier meer straf zaken zijn. dan in tal van groote provin ciesteden, die wel een eigen kantonrech ter hebben, geeft al een idee van de wen- schelijkheid, dat de kantonrechter hier leeft en dicht by de bevolking woont. Overigens erkende mr. de Witt Wijnen, dat de tijden, waarin het kantongerecht uit Rotterdam is ■waargenomen, nogal zijn medegjevallen. Aan mr, T. de Jong Tzn., den vorigen kan tonrechter, bestaan de beste herinneringen en ook ten opzichte van mr. Oonincx is men vol vertrouwen, te meer, daar deze zijn rechterlijke loopbaan hoofdzakelijk heeft vervuld in streken, die niet tot- de groote steden behooren Waalwyl^ Eindhoven, Terneuzen en Oostburg en daarna Rotter dam zoodat verwacht mag worden, dat de nieuwe kantonrechter deze omgeving zal verstaan. Namens allen heette de kanton- rechter-plaatsvervanger mr. Oonincx van harte welkom. Hij wees er op, dat men het hier met alle kantonrechters goed heeft kunnen vinden. Er heerscht hier een sfeer van vertrouwen en waardeering. Mr.' de Witt Wijnen sprak de hoop uit, dat deze geest zal blijven bestaan en dat Gouda in mr. Oonincx een kantonrechter zal krijgen, die inderdaad zal vervangen den kanton rechter, van wien vorige week is afscheid genomen. Met deze woorden verklaarde mr. do Witt Wijnen den kantonrechter geïnstal leerd. Ook de griffier, mr. A.*J. van Bronck horst, richtte een hartelijk welkom tot den kantonrechter. Hy wees er op, dat men zijn illusteren ambtsvoorganger, mr. T. de Jong Tzn., noode heeft zien vertrekken en hy uitte den wensch, dat mr. Oonincx op zijn eigen wijze met behoud van zijn persoonlijk heid de voetsporen van den afgetreden ma gistraat zal drukken. Namens zichzelf en namens het griffie-personeel, zegde mr. Van Bronckhorst alle medewerking toe om de samenwerking te doen slagen en de ver- tandhouding even voortreffelijk te doen xijn als zij met mr. De Jong was. Mr. R. Rensma, namens d« balie en de heer R. Gallas te Zevenhuizen naméns lift notariaat heetten eveneens den kantonrech- dragen, ging ik omlaag naar het water. Ik legde mij op den grond en hoorde, hoe de golven den rotsachtigen oever bespoelden en hem zachtjes streelden en toefluisterden. Ik breidde mijn armen naar het water uit en lokte het met zijn eigen roep, dien ik van Pelka had ge leerd: „Daada! Daada!" Het rolde op mij toe en. besprenkelde mijn voorhoofd. Het was als een kus. Maar het maakte mij wetend, want plot seling verstond ik de taal van al liet voorbije, het heden en het toekomstige. Zij waren alle op den zelfden grondtoon afgestemd en deze heette: Liefde- liefde! liefde!... 14 Augustus. De weinige vrije uren, welke de visch- vangst ons liet Nikita en ik zaten soms 24 uur lang onafgebroken in de boot lag ik meestal op mijn rug in de sneeuw, waarbij de zon mij volop in het gezicht kon schijnen. De zomer bereikte nu immers zijn hoogtepunt! Tien gra den warmte! Op zekeren dag zag ik toevallig op mijn „schrijftafel" het doosje met kleur- potlooden staan. Onmiddellijk nam ik een stuk papier en begon tq teekenen. Allereerst verscheen een jurkje van grijs bont met kleurige stofgarneering op het witte vlak, vervolgens een bonten kap en uit dezen kap traden langzamerhand twee ernstige staalgrijze oogen, een klein vermetel neusje en een, in verlangen ge opend mondje te voorschijn. (Wordt vorvolgd.) ter welkom, er den wensch bjj uitsprekend0, dat de uitstekende verstandhouding bjj voortduring gehandhaafd zal blijven. In ge leken geest sprak de heer B. Akkevsdijk namens do deurwaarders. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. H. J. van Nouhuys, richtte namens het parket gelak- wenschen tot den kantonrechter, hem de volle medewerking toezeggende en de hoop uitsprekende, dat de prettige samenwerking die er in Rotterdam is, ook hier zal bt- btaan. Ten slotte sprak mr. Oonincx. Naar aan leiding van de ambitie om eelfstandig een •kantonrechter te hebben, gaf hij Gouda gaarne de verzekering, dat hij zich gehe°l aan zijn taak zal geven en dat men eenigfc vrees vrijwel op zij kan zetten. Mr. Oonincx wees er op, dat Gouda hem niet onbekend is. In 1913 werd hy toegelaten tot de zesde klasse van het Stedelyk Gymna sium te dezer stede, dank zy de aanbeveling van dr. J. Smit, die hem in de wiskunde en rosmogfafie nuttige adviezen had gegeven. Door de voortreffelijke leiding van den rector, dr. A. van IJsendyk, en de leeraren werd hy na een jaar met glorie toegelaten tot de Universiteit, waarvan Gouda dus voor hem de poorten heeft ge opend. Later is de kennismaking van mr. Oonincx met Gouda hernieuwd. By de ver vulling van zijn militairen dienstplicht kwam hy by het depot wielrijders te dezer stede, waarbij hy door de vriendelijke me dewerking van kapitein G. van Tienhoven z\jn studie kon voortzetten. Wat zijn ambt betreft, verklaarde mr. Oonincx dat hij door zijn werkzaamheden te Terneuzen en Oostburg met het platte land is bekend geraakt en dat zijn verb! ij' daar van dergelijken aangenamen aard is geweest, dat hy er niet zou zijn weggegaan, als de studie van zijn kinderen hem niet had genoopt te vertrekken. De kantonrech ter kent zijn ambtsvoorganger, mr. de Jong, als een voortreffelijk mensch en een voortreffelijk jurist en hij zeide zyn best tc zullen doen een goed opvolger tê z'yn. Dank brengend voor de hartelijke woorden, die tot hem gesproken zijn, zegde hy allpn zijn volle medewerking toe. Hij hoopt zijn ambt jaren te mogen vervullen en hierin, daar zyn ambities niet verder reiken dan kantonrechter, voldoening te vinden. Mr. Oonincx riep God's onmisbaren zegen in voor zijn werk en voor allen. De aanwezigen hebben na afloop deze» installatie-zitting persoonlijk met mr Oonincx kennis gemaakt. Spoorwegverbinding Gouda Schiedam en Vlaardingen gevraagd. De Kamer van Koophandel voor Rottpr-* dam heeft gisteren naar aanleiding van de jaarlijks bestaande gelegenheid om wen schen met betrekking tot de nieuw te ont werpen spoorwegdienstregeling ter kennis van den Spoorwegraad te brengen, de spoor- wègverbmdingen naar en van Rotterdam besproken. Besloten werd in den brief aan den Spoorwegraad o.m. op te nemen de wensci een verbinding van Gouda, met Schiedam cn Vlaardingen in te stellen en een station Hil- legersberg (gelegen aan het traject Goudc- Rotterdam D.P.) t« openen. Bij de discussies heeft de voorzitter o.m. gezegd, (kit de Spoorwegen het vraagstuk van de verbindingen met Gouda in ernstige studie hebben. J. van WUk Azn. f. Gisteren is te 's-Gravenhage op 72-jari- gen leeftyd overleden, onze oud-stadgenoot, de heer J. van Wtfk Azn. Het is 54 jaar geleden dat de heer Van Wijk hier ter stede de grossierszaak ves tigde in koloniale waren, waarvan hy ge durende 50 jaar de leiding heeft gehad en die sindsdien door zyn zoons wordt voort gezet. Op zijn 65e jaar trok hy zich uit zaken terug. De teraardebestelling zal plaats hebben Zaterdag a.s. te 1 uur n.m. te 's-Graven hage op de begraafplaats Oud Eik en Dui nen. Eindexamen Goudsche Kappersvakschool. Bij het Maandagavond te Gouda gehou den eindexamen voor het diploma heeren kapper zijn 6 candidaten van bov engenoem- de school geslaagd. Het zyn L. F. v. o. Berg, Bodegraven, A. J. Snel, Gouda, H. Vermeulen, Waddinxveen, A. v. Driel, Gouda, T. Kooistra, Bodegraven, W. Steen- brink, Oudewater. Afgewezen 3 candidaten. Stadsspaarbank en Stortingsdienst over Juni 1939. Inleg in 8312 posten 163.928.80, terug betaald in 2987 posten 161.455.71, mec-r ingelegd dan terugbetaald 2473.09. Saldo per 1 Juni 1939; 1.131.892.41. Saldo tegoed per ultimo Juni 1939: 1.134.365.50. Ultimo Juni 1939: Spaarboekjes in om loop 3927, Rekeninghouders 2035, totaal 6962. Ultimo Mei 1939: 5946, meer 16. 1 Eeuwige gelofte: De eerwaarde zuster Edburga, in de wereld mej. Petroneüa Johanna Wilhel- mma Van den Berg, hoopt op Dinsdag 1 Augustus a.s. in het klooster „Nazareth" te Oirschot (N.B.) haar eeuwige gelofte af te leggen. Jongen In de Haven gevallen. Op de Westhaven trachtte een 17-Jari- ge Wielrijder achter een aan den kant «taanden stapel steenen om te rijden. De poging mislukte, de berijder viel met zijn nets ln de gracht. Door het toesteken, van een plank is de drenkeling op het droge gebracht. Het rijwiel is opgevlscht. Zeer geslaagd concert in de St. Janskdrk. In de St. Janskerk gaven gisteravond het Haagsch Matrozenkoor, onder lei- ding van den heer Theo van Elferen en het gemengd koor „Caecilia", van de I Mij. tot Bevordering der Toonkunst, afd. Gouda en omstreken, onder leiding van den heer Henri Blokbergen, een vocaal concert van a capella werken. Men meen de ditmaal eens 'n uitsluitend vocaal I concert te moeten, geven, zoodat, in af~ j wijking van de gewoonte, het orgel nctn- actief bleef. Het concert was goed be- zocht en de i vele bezoekers en bezoek- sters hebben kostelijk genoten, op de j eerste plaats van hetgeen de knapen van het Matrozenkoor hen te genieten gaven. Dit was zoo buitengewoon mooi, zoo fijn en teer en technisch af, dat, waar het geen gebruik is in een kerk blijken van i instemming te geven, stellig velen zich met moeite hebben moeten bedwingen om, na onderscheiden door de matroosjes gezongen liederen, in het bijzonder na „Jezus Bloemhof" en „Kleine Klokjes I Varen", niet spontaan te applaudiseeren. J Menigeen zal het bovendien hebben be- treurd dat het slechts bij één extra num- i mertje bleef, dat de knapen aan het slot gaven. Hun uitspraak, ook van het La- 1 tijn cn Duitsch was verbluffend zuiver en in weerwil van hun geringe getal sterkte en hun fijne teere geluld, slaag den zij er toch ih het geheele kerkge bouw te vullen, j De planlssimo-zang der jongensstem men klonk sereen en mooi, de crescendi en forti wel eens wat scherp bij de ge voelige accoustiek der kerk. Ook „Toonkunst" heeft zich voortref felijk geweerd en verscheidene zware nummers op lofwaardige wijze ten ge- hoore gebracht. Beide koren zongen telkens om beur ten eenige nummers, waardoor het con cert een prettig afwisselend karakter had. De keuze der liederen droeg daar eveneens toe bij; achtereenvolgens wer den Latijnsche-, Hollandsche- en Duit- sche werken uitgevoerd. Van „Toon kunst" slaagden de Latijnsche en Hol landsche nummers het best, slechts werd van Mozarts „Avondrust", door de zwaar dere stemmen, de bisregel iets gefor ceerd. Het Driekoningenlied van An- driessen, 'n typisch staal van den bui tengewonen componeertrant van dezen componist uit het heden, en dat alleen door 'n koor van gevorderde zangers uit gevoerd kan worden, werd tiptop ver tolkt, dank zij Blokbergen's geduchte voorbereiding. Al met al was het een buitengewoon genotvolle avond, die velen stellig nog lang in herinnering zal blijven. Het uitgevoerde programma bevatte de volgeride nummers: Agnus Dei G. P. da PaJestrlna. Tenebrae Factae Sunt Michael Haydn. Avondrust W. A. Mozart. Gemengd koor „Caecilia". 0 Sacrum Convivium (4 stemmig) G. de Croce. (1557»—1609) Schola Veneta. Christe Eleison (4 stemmig) G, P. da Palestrina. (1525—1594) Schola Romana. Haec Dies (8 stemmig) J. Gallus H&ndJ (1550—1591). Matrozenkoor. Driekoningenlied Hendrik Afldriessen. Nu laat ons allen Gode loven, Arnold Spoel. Gemengd koor „Caecilia". Wilt heden nu treden (4 stemmig) Jesus' Bloemhof (4 stemmig) 1609 Valerius „Gedenck-Clanck". Kleine wolkjes varen (3 stemmig), H. P. Teeuwisse Matrozenkoor. Palmsonntagmorgen Adventslied Motette Gemengd koor Engelenkoor uit het oFatorium „Elias" F. Mendelssohn-Bartholdy Haidenröslein Fr. Schubert. Wiegenlied Joh. Brahms. Matrozenkoor. Hinderwet, Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorazken. Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagen van J. Bol, om vergunning tot het oprichten van een kuipery in het per ceel Spieringstraat no. 89, kadastraal be kend in gemeente Gouda, sectie C, no. 475; van F. P. W. Eynwachter om vergunning tot het uitbreiden der azynfabriek en het hebben daarin van 2 electromotoren van 1 P.K. voor het dryven van een azynpomp ei een spoelmachine in het perceel Spie- ringstraat no. 129, kadastraal bekend in ge meente Gouda, sectie C, no. 3421; van J. C. Welling, om vergunning tot (het uitbreiden eener 4>akkery door het bijplaat sen daarin varUT electromotor van 1 P.K. voor het dryven van een amandelwryf- en klopmachine in het perceel IJssellaan. no. 40a, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie A, no. 6627; van R. van der Klip, om vergunning tot het oprichten vjf» een machineherstelplant.i en een binddraadwikkelinrichtmg en het hebben daarin van 3 electromotoren met een totaal vermogen van 5% P.K. voor het dryven van een "draaibank, slijpsteen en boorstelling, een cirkelzaag en een draad wikkelmachine in het perceel Tuinstraat no. 39, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie C, no. 1528; van de N.V. Edmund Brinkmann's Manu- facturenhandel en Confectiefabriek „Gou da", om vergunning tot het uitbreiden der Lingerie- en Confectiefabriek en het heb- i>en daarin van totaal lp electromotoren, fcesp. 13 van 1, 2 van en 1 van Y* P.K. voor het dry ven van diverse machines in de Max Bruch. J. A. Hiller. J. A. P. Schulz .Caecilia". perceelen Peperstraat no. 9—11 en West haven no. 42, kadastraal bekend in ge meente Gouda, sectie D, no. 2743; van de N.V. Edmund Brinkmann's Manu- facturenhandel en Confectiefabriek „Gou da" om vergunning tot het uitbreiden der fabriek voor werk- en bedryfskleeding en het hebben daarin van totaal 4 electromo toren, resp. 2 van 1 en 2' van 1 P.K. voor j het dryven van eenige machines in het per ceel Peperstraat nos. 144146, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie D, no. 2821; van de Fa. P. van der Want Gzn., om vergunning tot het uitbreiden der plateel bakkerij en het hebben daarin van totaal 26 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 51.5 P.K. voor het dryven van diverse machines in het perceel Kui perstraat no. 26, kadastraal bekend in ge meente Gouda, sectie D, nos. 1442, 2593, 2594, 2259 en 2742; van W. A. Nonner, om vergunning het vervaardigen van lampenkappen en het hebben daarin van een verfspuit-installatie met 1 electromotor van P.K. in het per ceel Joubertstraat no. 186, kadastraal be kend in ^emeeyte Gouda, sectie K, no. 2158; van de Standard Amerikaansche Petro leum Compagnie, N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een oridergrondsche 'benzinebewaarplaats mat aftapinrichting (gewone handpomp), by het perceel Bogen no .30, kadastraal bekend ir. gemeente Gouda, sectie D, no. 1845; van H. P. Herfst, om vergunning tot het uitbreiden der banketbakkerij door vervan ging van een heeteluchtoven in een staal- heetwateroven in het perceel Lange Tien- deweg no. 43, kadastraal bekend in gemeen te Gouda, sectie C, no. 2123. Op Dinsdag 18 Juli 1939, des v.m. ten (Ua ure is op het Raadhuis gelegenheid om be zwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen en gedurende drie dagen vóör dien dag kan op de Secretarie der gemeen te van de ter zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet over eenkomstig artikel 7 der. Hinderwet roor iet gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne be zwaren mondeling toe te lichten. Examen Steno-Typiste. Voor het op 27 Juni te Rotterdam gehou den examen van de Vereeniging van Leera ren slaagde voor het diploma steno-typiste mej. J. v. Wyk, opgeleid door den heer H. E. de Kok. Vijf-en-twintig jarig bestaan herdacht. De afdeeling Gouda van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Win kelbedienden „St. Fraiufiscus" van Asfi- sië heeft op feestelijke wijze haar 25- jarig bestaan herdacht. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: In den greep der wildernis. Thalia-Theater: De laatste der Mohicanen. 5 Juli 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logos-verband. 5 Juli 7.30 uur Oud-Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 5 Juli 10 uur Kantongerecht. Installatie kantonrechter mr. A. J. M. Oonincx. 6 Juli 8 uur Vrije Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 8 Juli 2.306 en 79.30 uur Markt. Jubi leum-uitvoering Turnkring Gouda en om streken. 8 Juli $.30 uur Cursusgebouw Paradijs. Öfficieele opening tentoonstelling werk stukken en teekeningen vakcursussen werkloozen. 8, io, li en 12 25 en 79.30 uur Cursus gebouw Paradijs. Tentoonstelling werk stukken en teekeningen. vakcursussen werkloozen. 13 Juli 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Uit voering kinderkoor Chr. zangvereeniging Hosanna. 16 Juli 10 uur Veemarktterrein. Afmarsch 25 K.M.-wandeltocht Turnkring Gouda en omstreken. 17 Juli 7.30 uur De Zalm. Verkooping nota- ris J. van Kranenburg. 19 Juli. Collecte Vereeniging tot versprei ding der Heilige Schrift. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Gemeenteraad. Openbare vergadering van den Raad doi gemeente Waddinxveen op Vrydag 7 Juli 1939, te 2 uur n.m. Te behandelen onderwerpen: Onderzoek der geloofsbrieven van dt nieuwbenoemde leden van den gemeente raad. Verslag van de vergadering van 20 Juni j.l. Mededeelingen, ingekomen stukken, enz om daarop, zoo noodig, te besluiten. Comité, waarbij ir. van Embden van het Instituut „Stad en Landschap van Zuid- Holland" zal tegenwoordig zyn, ter bespre )<ing van het uitbreidingsplan. De stukken, alsmede de ingekomen be zwaarschriften, liggen tot aan het ty'dstip der vergadering van des morgens 9 tot des avonds 5 uur ter inzage voor de leden van den gemeenteraad. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor de ordening van het archief. Voorstel tot beschikbaarstelling van een bedrag voor den aankoop van schoolbanken voor de openbare school B. Verzoek van eenige faibrikanten-handel- drUvenden om het verkeer over de Zuidkade KANTONGERECHT GOUDA. Brugman. De Waddinxveener, die vandaag terecht stond en wiens dagvaarding vermeldde dat hij op eens anders land gras gemaaid en zich dit wederrechtelijk toegeëigend had, verwierp met beslistheid de tenlasteleg ging. Gras had hy gemaaid, dat was waar, maar een ander had het medegenomen. Ten bewyze hiervan liet hy een aak zien, waarin het gras was vervoerd en men verwachtte in dezen tijd der techniek reeds een spre kenden zak, maar dit bleef uit en aange zien de zak niet vertelde, wie het gras had vervoerd, bleef de demonstratie zonder ef fect. Kantonrechter: Maar u hebt toch over het gras beschikt om het aan een ander te geven. De Waddinxveener wees ook deze veron derstelling af, hy had niets afgedragen en de ander had het gras opgeraapt en in een zak gedaan. Ambtenaar O. M.: Waarom maaide u het dan af? ik had m'n zeis scherp gemaakt, luidde het antbvoord, en toen wilde ik eens probee- ren hoe zy het deed. Je hebt gepraat als Brugman en je hebt je vrijgesproken, aldus de kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, die verklaarde in het proces-verBaal te zien, dat de betrokkene inderdaad het gras niet had medegenomen en overeenkomstig de conclusie van het O. M. tot vryspraak besloot. Met opgeheven hoofde, als zijnde onschul dig en met voldoening in de oogen, dat de onjuistheid was gebleken, keerde de man naar Waddinxveen terug. kosteloos toe te laten. Begrootingswijzigingen. Verzoeken om ontheffing van schoolgeld en hondenbelasting, REEUWIJK. Bekroond gedicht. Met het navolgende gedicht verwierf onze plaatsgenoot de heer H. v. E. ten iste prijs in de Haagsche Post van 5. De Reeuwijksche Plas spreekt. Weer spookt door commercleele breinen 't plan Om mijn Intieme schoonheid weg te malen Bescherm mtfn schatten tegen die vandalen En houd hun domme pompen hier vandaan! Aan de eierveiling waren aangevoerd ruim 7000 eieren. De prijzen die besteed werden waren: kipeieren van 3.20—3.60 per 100 stuks. Eendeneieren aanvoer 200 stuks, prijzen 2.20 per 100 stuks. WOERDEN. Crediet beschikbaar gesteld. De gemeenteraad heeft voor den bouw van een magazijn voor de bedrijven een ciediet beschikbaar gesteld van 3200. De onvoldoende samenwerking, die er heerscüt tusschen de hoofden van de bedrijven er van publieke werken kwam bij deze quaes- tie ter sprake en werd van verschillende zijden scherp gelaakt. Een nieuw reglement betreffende arbeids overeenkomsten werd vastgesteld in over eenstemming met het ambtenarenregfle. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Gouda-comb.—Centr. Reddingsbrigade. Donderdagavond 7.30 uur voetbalt een elftal, samengesteld uit leden tegen een Gouda-combinatie op het ouda-veld. HaastrechtElftal Ijzerhandel Rond. Vrijdag a.s. om 7.45 uur zal een elftal van den IJzerharsflel P. Rond Pz een wedstrijd spelen tegen een combinatie van de vereeniging „Haaistrecht" op het terrein van deze vereeniging. LAATSTE BERICHTEN. Gezinstarieven by de Spoorwegen. Met ingang van Vrijdag zullen gezins retours verkrijgbaar zijn aan de stations loketten en bij de reisbureaux, die spoor kaartjes afgeven. Zij zijn voor de tweede en derde klasse verkrijgbaar voor 5 tot en met 9 tezamen reizende personen, dus ook voor kleine gezelschappen, die zoowel de heen-», als de terugreis tezamen afleggen Zij wor den op naam gesteld. De besparing bij het gebruik van ge zinsretours komt neer bij vervoer van 5 personen op 8 procent en van 9 per sonen op 14 procent. Minister Funk luncht met Nederlandsche ministers. Ter eere van het bezoek van minister Funk hebben de Duitsche gezant en gra vin Von Zeck-Burkersroda op het Duit sche gezantschap in Den Haag een lunch gegeven. Met den Duitschen minister en mevr. Funk behoorden tot de gasten minister president Colijn en de ministers Steen- berghe, Welter en Van Buuren, de presi dent van de Nederlandsche Bank mr. L. J. A. Trip, Hr. Ms. gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, eenige departementale hoofdambtenaren en lei dende figuren uit Nederlandsche econo mische kringen. Steun aan kleine industrieelen. Een werktuigencrediet. De minister van Economische Zajcen heeft een commissie ingesteld, welke zal beslissen op de aanvragen, van am bachtslieden en kleine industrieelen tot het verkrijgen van een werktulgencre- diet. Tot leden dezer commissie zijn be noemd de heeren dr. W. L. Groeneveld Meijer, administrateur bij het departe ment van Economische Zaken, mr. Ph. G'. M. van Campen, ambtenaar bij de af- üteling algemeene zaken van bet depar tement van Financiën, E. L. Brouwer, adjunct-directeur van de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. te Amsterdam, H. L. Jansen, adjunct-directeur van den Nederlandsche R.K. Middenstandsbond te 's-Gravenhage. Tot adviseerend lid is benoemd ir. F. J. N. Stades, ingenieur in iijdelijken dienst bij den Technlschen Voorlichtingsdienst ten behoeve van de nijverheid, werkzaam bij het departe ment van Economische Zaken. Als voorzitter der commissie is aange wezen dr. W«. L. Groeneveld Meijer en als secretaris, plaatsvervangend lid cn tevens plaatsvervangend voorzitter de heer J. E. Foekens, ambtenaar bij het departe ment van Economische Zaken. Nederlandsche gezant te Londen. Graai van Limburg Stirum gaat medio September heen. Naar de Staatscourant van lieden meldt, is aan mr. J. P. graaf van Lim burg Stirum, buitengewoon, gezant en gevolmachtigd minister bij het Britsche nol, op zijn verzoek met ingang van 16 September 1939 eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging van de door hem in den diplomatieken dienst aan H. M. de Koningin en aan den lande bewgzen zeer belangrijke en langdurige diensten. Uit Den Haag wordt voorts bevestigd, dat graai van Limburg Stirum te Londen zal worden opgevolgd door jhr. mr. E. F. M J. Michiels van Verduynen, eertijds Hr. Ms. gezant te Praag en vervolgens chef der afdeeling diplomatieke zaken aan het departement van buitenlandsche zaken. Gezanten te Bern en Oslo. Eerlang kan de benoeming tegemoet worden gezled tot Hr. Ms. gezant te Bern van mr. E. N. van Kleffens, thans chef der afdeeling diplomatieke zaken van het ministerie van Buitenlandsche Zaken. Mi", dr. G. A. Scheltus, thans zaakge lastigde der Nederlanden te Oslo, zal weldra als Hr. Ms. gezant in Noorwegen worden geaccrediteerd. Sergeant-monteur gedood. Bij het demonteeren van een projectiel. Een monteur, wonende aan den Vaart- weg te Bussum had van een zijner klan ten een projectiel, vermoedelijk een handgranaat, gekrefeen om te onderzoe ken wat voor een voorwerp dit was. De sergeant-monteur Oudekeizer die bij den monteur inwoont, onderzocht het projectiel. Bij het demonteeren vloog het uit elkaar. De sergeant werd tegen den grond geworpen en bleef zeer ernstig ge wond met ingedrukte borstkas liggen. Hij werd naar de St. Gerardus Majella Stichting overgebracht, waar hij kort na aankomst overleed. De monteur kwam er met wonden aan het gelaat af. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 5 Juli. Aanvoer 407 partijen kaa». Pry zen m. r.m. Ie kw. 23—25, id. 2e kw. 2122.50, zware 26. Handel matig. WISSELKOERSEN. 4 Juli. 5 Juli. Officieel. Londen 8.81% 8.81% Berlijn 75.67 y3 75.60 Parijs 4.99 4.99 Brussel 32.03 32.03 Zwitserland 42.48 42.48 Kopenhagen 39.3714 39.37% Stockholm 45.42 H 45.42% Oslo 44.62 44.62% New-York 1.88% 1.887» BEURSOVERZICHT. In de wisselmarkt komt ho< (Tefin teekening. Nu de buitenlandsche poh- t'ek zich minder ernstig laat beoordeelen. in zooverre volgens de ter beurze bestaan de opvatting, geen acuut gevaar dreigt wordt in hoofdzaak rekening gehouden met de politieke constellatie hier te lande. Ooi dienaangaande is men echter even wijs alf gistererj. Op de deviezenmarkt hield mei zich grootendeels afzijdig er. slechts dt noodzakelyke transacties werden tot uit voering gebracht. In de koersen van de buitenlandsche va luta's was vrywel geen verandering geko men en daarbij was het marktverloop tij dens de ochtenduren biji-a zonder eenige rimpels. De Amerikaansche Dollars bewo gen zich on ongeveer het peil waarop het Nederlandsche egalisatiefonds nog altyc' bereid is om te verkoopen, maar klaarhlij kei ijk werden met het fonds geen zaken g* daan, daar ook in de open markt het be- noodigde materiaal verkrijgbaar was, zonder dat dit aanleiding behoefde te geven tot eer. inzinking van den gulden. Op de beurs was van effectenhandel nuu wely'ks sprake. De koersen ondergingen gce» wijzigingen van beteekenis, noch ran Amerikaansche aandeelen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk matige tot zwakken zuid oostelijken tot zuidelijken wind; later ruimend tot zuidwest. Aanvankelijk licht tot halfbewolkt; later toenemende be wolking; droog weer behoudens kans op onweer; aanvankelijk zeer warm.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2