t Merkwaardige schoonheidsmiddelen. Mozart's laatste dagen. Een schokloos kussen bij ziekenvervoer. TENTOONSTELLING „HET LEGER" Vacantiebezigheid voor kinderen gewenscht. FILMNIEUWS. RECEPTEN. die tot dusverre in donkere zieken kamers hebban gelegen, nieuw leven. 1)6 slappe, verwelkte huid wordt langzamerhand bruiner gekleurd, de 'bloedsomloop wordt gestimuleerd en vele ziekteverschijnselen verdwijnen. Injcie huid worden, behalve bescher mende en afweerstoffen, belangrijke levensstoffen gevormd, o.a. vitaminen D, voor het grootste belang voor kin deren, lijdende aan rachitis, voor wie de inwerking der zonnestralen zoo heilzaam is. De behandeling van gewricKts- en huidtuberculose is zonder zon niet denkbaar, evenmin als die van andere soorten tuberculose. Slecht heelende wonden, beenzwe ren, ontstekingen van de slymhuid blij sen menigmaal voor genezing vat baar te zijn, door middel van zonne- beslraling. Iedereen kan tijd vinden om een licht-luchtbad te nemen, aangezien de duur niet langer behoeft te zijn dan 510 minuten. Niemand behoeft dus te zeggen: „Ik heb geen tijd", noch de huis vrouw, noch de buitenshuis werken de vrouw; het is slechts een kwestie van willen. Men verbindt aan dit lucht-kamerbad gymnastische- en ademhalingsoefeningen en massagje. Wei behoeven er zeker niet aan toe te voegen ,dat men een raam min of mek- wijd opent, naar gelang de tijd van het jaar dit mogelijk maakt. ijlij het zonnebaden dient men de noodige voorzorgen in acht te nemen. Mejn kan het geheele lichaam of be paalde deelen daarvan aan de wer king der stralen blootstellen, te be ginnen met enkele minuten. Den duur daarvan verlengt men iederen dag eeri weinig, naarmate de physieke toe staand dit toelaat. Beweging is bij het zonnebad zeer gewenscht, want voort durend in één houding te liggen „bra den" is verkeerd. Nek en schouders moeten liefst met een witte doek tegen te felle zonne stralen beschermd worden, terwijl een zonnebril en hoofdbedekking noodzakelijk zijn. Op zeer warme da gen wassche men de hartstreek meer malen met koud water en late af en toe water, over handen en voeten loo- pen. Het gebruik .van een goede huid- crème of -olie is aan te bevelen; üefst j eeh kwartier, voordat men gaat zon nen, opdat het vet goed in de poriën J kan dringen. Het beste is om een zon nebad in de morgenuren te nemen, vooral in het hartje van den zomer. 1 Regelmatig nemen van licht-lucht- baden, naast de reeds genoemde li chaamsbewegingen, zal er in hooge mate toe bijdragen om een goede f unctionneering der huid te bevorde ren, waarmede tevens het geheele or ganisme gediend is. v In de 5e eeuw voor Ohristus was de schminkkunst tot groote bloei ge komen en werden de meest kostbaie toilet-artikelen gebruikt voor de vloeibare zalven. Zij waren meestal van terracotta gemaakt en op kun stige wijze met zwart glazuur bedekt, waarop voorstellingen te zien waren uit den Godenleer. De vorm dezer potten was erop ge maakt, dat zij gemakkelijk in warm water gezet konden worden om de schmink zacht en handelbaar te doen worden. Van Cleopatra wordt verteld, dat zij paarlen in wijn oploste en door het inwendig gebruik hiervan, zou zij een doorzichtige, glanzende huid hebben gekregen. Keizerin Poppaea, de ge malin van Nero, die een groote voor liefde had voor rozenwater, nam ba den van ezelinnen melk, die haar huid voedde en blank hield. Minder bekend is echter, dat de Romeinsche vrouwen een brij maak ten van boonenkruid en gewreven narcissenbollen en dit mengsel als een masker op het gelaat legden, waar door zij haar huid zacht en soepei wisten te houden. In Egyptische graven heeft men U. i e „Ik voel, dat ik dat Requiem voor mezelf schrijf De triomftocht der Zauberflöte he eft hij mogen beleven! Ondraaglijke pijnen bij hoofdwonden verzacht. De aanstaande Mozartfestspiele Salzburg vestigen weer eens de aan dacht der muziekvrienden van alle landen op deze stad en op den compo nist, wiens naam aan deze stad waar in hij werd geboren, onafscheidelijk is verbonden. Wolfgang Amadeus Mozart was een echt kind van Salzburg, vol me lodie en zang. Want in deze Alpen- stad is alles zang en klank, van de klokken der Barokkerken, tot het ruischen van de Salzach, van de lie deren in "de plechtige Hoogmissen tot de talrijke zangverenigingen dei- stad, van de 1)1 y de marschiederen der jongelui op hun tochten tot de vroo- lijke tafelronden in den St. Peters Stiftskeller. In deze vrooljjke muziekstad groei de Mozart op en wat hij hier hoorde, gaf hij uit zijn ziel terug in rijke mu ziekwerken, zooals de wereld nog nooit had gehoord. Het is 150 jaar geleden, sinds de gerijpte jonge musicus de opera schreef, die als geen tweede rijk is aan zang en melodie, die gemeengoed zijn geworden, niet slechts van het Duitsche volk, doch van alle muziek liefhebbers in de geheele wereld. Het was de „Zauberflöte", die hij 150 jaar geleden voltooide, de opera, waarvan Grillparzer heeft gezegd „Mozart is ontegenzeggelijk de groot ste toonzetter van zijn tijd en ver dient de hoogste bewondering en lief de van de wereld!" De triomftocht van de „Zauber flöte", die in het eerste jaar na de prémière reeds meer dan 100 opvoe ringen had beleefd, heeft Mozart zelf nog kunnen genietenmaar toen reeds stond de dood achter hem en hijzelf wist met absolute zekerheid, dat hij weldra zijn laatste lied zou hebben geschreven en 2ijn ziel in zou gaan m het rijk der eeuwigheid, waarnaar hij zijn leven lang had gezocht. In deze zekerheid werd hij gesterkt door een zeldzaam voorval, dat een diepen indruk »p hem heeft gemaakt. Op een avond bracht een bode hem te een brief zonder onderteekening, waarin een onbekende hem verzocht een Requiem te schrjjven'en den bode mede te deelen welk honorarium hij daarvoor verlangde. Mozart zegde dit toe, maar behield zich den termijn van aflevering voor. Enkele dagen later verscheen de bode echter op nieuw, overhandigde hem de verlang de som en stelde hem nogmaals de zelfde som in het vooruitzicht, als Mozart het werk spoedig zou afleve ren. Zijn opdrachtgever wilde hij niet noemen. Mozart echter voelde zijn einde naderen en in diepe zwaarmoe digheid zeide hij tot zijn vrouw: „lk gevoel, dat ik dat Requiem voor my- zelf schrijf,'want de dood is niet ver meer Nog een derden keer verscheen de geheimzinnige man en vroeg hoever het werk was gevorderd. Mozart be loofde, het onmiddellijk na een reis, die hij moest ondernemen, te zullen voltooien. Veel later, lang na zijn dood, is ge- bleken, dat de besteller van het Re- j huiem Graaf Walseck auf Stuppach is geweest, die het ter nagedachtenis aan zijn overleden vrouw had ge wenscht. Mozart heeft het Requiem niet kun nen voltooien; de dood nam hem op '5 December 1791 de vellen uit han den. Zijn echtgenoote Constance heeft de papieren als een heiligdom willen bewaken. De laatste tijd van Mozart's leven werden voor hem mooier gemaakt door den zegetocht van zijn „Zauber flöte", waarmede hij zijn toekomst pecuniair verzekerd achtte. „Nu ik de wolken van mijn bestaan zie wegtrek ken, klaagde hij eens moet ik af scheid nemen!" En als thans.weer in zijn geboorte stad Salzburg de feestvoorstelli'ngen worden gehouden en de toehoordei s uit de geheele wereld de grootheid van zijn muziek zullen gevoeien, zul- len zij mee .begrijpen, dat de dood voor hem toch slechts de poort naar de onsterfelijkheid heeft geopend... sierlijke zakjes gevonden, die aan de voorname vrouwen medegegeven wer den en allerlei schoonheidsmiddelen bevatten. Wangenrood van lakpoeder, koolzwart antimonium voor het. ver- grooten en omranden der oogen en I voorts allerlei potjes met zalf waai- van men er zeven noodig had om een goed effeöt te waarborgen De zoozeer bewonderde slanke lijn dankten de Egyptische vrouwen aan een kleine veer, waarmede zij iederen morgen haar keel prikkelden, opdat de maag zijn inhoud kon ledigen en het gezalfde lichaam in- en uitwen dig volkomen zuiver zou zijn. De cosmetische middelen der ouden waren allen aan de natuur ontleend. Hanna was het oeroude kleurmiddel voor het haar, de voetzolen, de tee- nen, de vingertoppen en de handvlak ken. De NoordTAfrikaansche vrouwen gebruikten oker voor haar wangen, terwijl vrouwen met een koperkleu rige huid saffraan aanwendden als mede olijf- en amandelolie om de huid gelijkmatig te doen bruinen. De Chineesohe vrouwen bedienden zich van zoutbloemen, om haar wan gen te kleuren. Deze bloemen waren eerst groen, doch kleurden zich rood, indien zij vochtig gemaakt werden. Renaissance en Rococo brachten schoonheidsmiddelen, die met behulp van mineralen werden samengesteld en deze waren lang niet altijd gift- vrij, vaak bevatten zij zelfs kwikzil ver. Om kleine .schoonheidsgebreken te verbergen werden de „mouches uitgevonden, die men ook „taches de beauté" noemde en die als een rond, zwart pleistertje van tafzijde op' het gelaat werden gekleefd. Zeer bekend waren eertijds de wel riekende pomades van Isabella d'Este, HOUTRUST r 1 TOT EN MET 16 JULI 1939 Geopend 10-22 u Zondags 13-17 u. Toegangsprijs 1.0.30 (m»ti»b*eripy.«*d.b«i.) DOORLOOPEND SCHIETWEDSTRIJDEN PER SPOOR NAAR DEN HAAQ MKT OOSDKOOPE RETOURKAARTKN Verkrijgbaar aan alia flatten*. de „prima donna del monde" (de eer ste dame van de wereld). De konin gin van Frankrijk kreeg van haar een paar geparfumeerde handschoenen en ofschoon het parfum op den duur verdween, bleef zij dit laatste mode- snufje dragen, omdat de vingers opengewerkt waren en de ringen te zien gasten. Catherina Sforza was slechts „prima donna d'Itaüa" en deze groote dame liet haar parfums eveneens volgens bepaalde recepten klaarmaken. Onder haar nagelaten papieren bevonden zich verschillende recepten voor crèmes en tevens een goed werkend giftmengsel. Niet zel den gebeurde het destijds, dat vrou wen een of andere lippenpomade lie ten bereiden, die zij met vriendelijk gebaar aan een harer vriendinnen ten geschenke gaven, die paar de gunst harer echtgenoot dong... Het vraagstuk van het vervoer van zieken en gewonden, wier transport f met levensgevaar voor den zieke ge- paard ging, heeft reeds tientallen ja- ren een onderwerp van ernstige stu die gevormd. Ondanks de verbeterin- gen, die men gaandeweg aanbracht in 1 de transportmiddelen, bleef dit een probleem, waarvoor geen bevredigen- 1 de oplossing mogelijk bleek. j Toch was die oplossing dringend noo- dig. Het vervoer van gewonden, die tengevolge van een ongeval een her senschudding hebben opgeloopen, pa tiënten met een schedelbreuk of be- leediging van de ruggegraat, hersen- vliesontsteking, bloeding in de herse nen, enz., voor wie een zoo rustig mo gelijk vervoerkeen eerste vereischte is, was tot vóór korten tijd ten eenen- t male onbevredigend. Ook bij de voorzichtigste behande- ling had de patiënt ondragelijke pij nen te verduren by het opvangen van den minsten of geringsten schok. In gevallen als de hierboven genoem de moet het hoofd van dengene, die 'vervoerd wordt, in zoodanigen stand blijven rusten, dat het géén, of al thans zoo weinig mogelijk last heeft van het schokken van de ziekenauto of ander voertuig, waarmede het transport naar het ziekenhuis plaats heeft. ii Daarbij verlieze men niet uit het oog, dat dit vervoer door bijzondere omstandigheden soms uren, een hal- f ven dag of nog langer in beslag neemt, over lang niet onberispelijk» j wegen. Wat de patiënten, die vroeger aan dergelijke marteltochten werden blootgesteld, hebben geleden, tart el ke beschrijving. Met groote ingenomenheid is dan ook oen nieuwe (Nederlandsche) uit vinding begroet, welke een omwente ling in het ziekenvervoer beteekent, en waarbij eenvoud en doelmatigheid hand in hand gaan. Dit is niets meer of minder dan een toestel, dat in één minuut aah eiken gewonen brancard kan worden bevestigd en dat, volgens door deskundigen van de Fokker fabrieken genomen proeven, zóó schokbrekend werkt, dat ongeveer 2/3 van de schokkende beweging van het transportmiddel den patiënt be spaard blijven. Het toestel is verbluffend van een voud. Aanvankelijk aangewend als afweermiddel tegen de zeeziekte als hoedanig het met uitstekend re sultaat bij een aantal Nederlandsche stoomvaartlijnen in gebruik werd ge nomen wordt het thans in gewij- zigden en verbeterden vorm voor het vervoerd van zieken gebezigd. In een stalen, veerend raam hangt een lin nen 'dekje, boven en onder bevestigd met nauwkeurig uitgebalanceerde stalen veeren; op dit dekje ligt een kussen, vervaardigd uit rubber, een uiterst lichte, poreuze stof hei- zachtste en aangenaamste hoofdpus- sen, dat zich voor een zieke laat den ken. Dit eenvoudige toestel nu vangt het grootste deel der 'schokken op. Het is .dan ook niet te verwonderen, dat het reeds met groote instemming is ontvangen en gunstig beoordeeld ijoor deskundigen van naam en direc ties van groote ziekenhuizen. Dat het hier éten Nederlandsche vinding be treft, is dubbel aangenaam! Het generaal appèl van de Ned. Chr. Radio-Vei eeniging ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan. Naar wif vernemen zal Donderdag 3 Augustus in het Foijcnoord Stadion te Rotterdam de N.C.R.V. haai- 15-jarig be staan vieren. Het complete carillon van do beroemde Cuneratoren te Rhenen zal voor die gelegenheid speciaal naar Rot terdam vervoerd worden^ Versterkt met acht groote luldklokken lal een groote muziekdemonstratie gegeten worden. Een groot aantal muziekcorpsen zullen den samenzang begeleiden en een waar festival geven. De organisatie, om zooveel mogelijk deelnemers per spoor naar het Feijen- oord Stadion te brengen, is in vollen gang. Tienduizenden menschen worden met extra "treinen direct naar het Feijen- oord Station gebracht. De spoorwegen hebben zeer lage tarieven gesteld en hebben ook in dit geval weer blijk ge geven van commercieelen zin. Wij vernemen verder dat in den mid dag een historisch spel gegeven zal wor den, waarin Prins Willem I, de grond legger van de volksvrijheid, en Marnix van St. Aldegonde de hoofdfiguren zijn. Onder leiding van de heeren Van Asch en Zuidmeer te Rotterdam oefenen dui zend gymnasten. In kleurige costuums gestoken zullen zij een „Kleurenschouw" geven. PAARDENSPORT. Concours-Hippique Hoofddorp. Voor de akkerbouwers en veehouders zijn de economische omstandigheden nog niet zeer gunstig en toch is het noodig, dat onze Hollandsche landbouwers den moed niet iaten zakken en vol energie in hun bedrijf werkzaam blijven, ftl de vaste hoop, dat nog wel eens betere tijden zullen aanbreken. Het is in de laatstê dagen ln de land bouwbedrijven vooral bij de behouders zeer druk geweest en toch kan de boog niet al tijd gespannen blijven. Vooral de jongeren hebben er behoefte aan een dagje te kunnen uitrusten en eenl- ge vacantie-ontspanning te kunnen genie ten. Daarom zullen velen met blijdschap ver nemen, dat op Woensdag 19 Juli 1989 op het gemeentelijk sportterrein te Hoofddorp het jaarlyksch concours-hippique weer zal worden gehouden. Duizenden landbouwers hebben ^it paar- denaportfeest reeds meermalen bijgewoo nd en vooral vele zoor.s en dochters van land bouwers hebben daaraan zeer prettige her. inneringen bewaard. Dit is niet te verwonderen, want het con- cours-Mppique te Hoofddorp geeft een bui- tengewoon vermaak en hoogstaand gene! aan iedereen, die houdt van paarden on paardensport. Het morgenprogramma vangt aan om 10.45 uur en het middagprogramma om «1.45 uur, terwijl de verschillende nummers, velke zeer afwisselend z«n, vermoedelijk omstreeks 6 uur zullen zijn afgewerkt. De paardenfokkerij levert momenteel nog niet belangrijke inkomsten op voor hot landbouwbedrijf, maar toch moet de lief hebberij blijven en daarom worden weer tal rijke bezoekers in Hoofddorp verwacht. Ieder lezer noteere IWoensdag 19 Juli a.s. voor een gezellig en leerzaam uitstapje naar het «entrum van het uitgestrekte polder- land. George O'Brien velt een tegenstander in „Ik fcen de wet". Een K.k.O. comboy-fHm. Schouwburg-Bioscoop. Tommy Kelly en zijn tante Polly A De avonturen van Tom Sawyer" Wenken voor moeders. Vele moeders van kleuters van twee, drie jaar beklagen er zich over, wanneer zij de vacantieweken elders gaan doorbrengen, dat het voor haar slechts een matig genoegen is. Altijd willen zij wat anders en nooit geven de kleintjes moeder rust. Op m'n vraag aan een mijner kennissen, moe der van een kleuter van drie jaar, wat zij dan thuis wel met het kind deed, antwoordde zij„Thuis zijn met kin deren is heel wat anders, dan breng ik mijn jongen naar de kleuterschool.' zoodat ik de handen vrij heb. 's Mid dags na het koffieuur gaat hij slapen en daarna ga ik bij goed weer met hem uit. Regent het, dan houdt hij zich met zijn speelgoed bezig. Op reis is het echter êwat anders, dan ben ik den ganschen dag met hem bezig en laat ik hem een oogenblik aan zijn lot over, daii onderneemt hij ontdek kingsreizen of doet dingen, die hem verboden zijn. Speel ik niet voortdu rend met hem, dan is hij lastig en dwingt van alles en nog wat. Aan tafel vraagt hy voortdurend myrf aandacht, zoodat ik mij niet met de 'overige gasten kan onderhouden. Neen, op reis gaan met kinderen is geen ontspanning!" Waarom moet voor sommige moe ders op reis gaan met haar kroost een straf beteekenen? Waarom geeft het leven, indien men van huis is zoo veel meer moeilijkheden, dan wan neer men binnen zijn eigen vier mu ren is? Indien een moeder met vacantia gaat moet zy trachten een paar ge schikte speelgenootjes voor haar kind te vinden, omdat het thuis zijnde, ook met kinderen van zyn leeftijd pleegt om te gaan. Zyn de kinderen wat ver legen van aard, dan zal zij moeten trachten vriendjes op te zoeken, dan komt de rest van zelf in orde. Verder moeten kinderen leeren ichzelf bezig te houden, want leven zy zich eenmaal in hun spel. in, dan zijn volwassenen meestal overbodig. 1 Kleuters tot een jaar of vijf vinden het heerlijk om met zand te spelen, l maken bruggen en kanalen en met j de zandvormen worden koeken ge- I bakken. De meeste ouders gaan bij voorkeur met hun kinderen aan zee en ongetwijfeld kunnen zy dan op het strand afleiding genoeg vinden. I Kinderen moeten aan zichzelf over- gelaten worden en moeders moeten 1 'niet steeds angst-complexen hebben, j dat dit of dat men haar schatten gc- 1 beuren zal. Onbewust kweeken zy er verwende en lastige kinderen door. De kleeding moet op de vacantie zijn ingericht en aan practische eischen voldoen. Maakt een kleine I zich eens vuil, of valt hij in een plas zeewater, dan is het euvel gauw ver- I hol pen ,als er in de strandtasch een extra jurkje of pakje is geborgen. Het is niet gewenscht, dat de klein tjes den ganschen dag in hun badpak loopen, want dan komen zy er veel gauwer toe, om langer in het water te plassen, dan gewenscht is. Trou- gens de inwerking van de zon gedu rende een groot deel van den dag op l'ug en schouders is zeer verkeerd en maakt de kinderen prikkelbaar en moe. Men late ze met een blouse of jurk spelen met korte mouwen en geeft ze dunne strandschoenen, waar door minder warmte aan het lichaam onttrokken wordt. Nu de bezigheid op 'regenachtige dagen, die in de vacan tieweken niet aangelf&am zijn, doch zoo pi;ettig mogelijk doorgebracht moeten worden. Prentenboeken, een blokkendoos, legplaten en enkele spelen nemen niet zoo'n groote plaats in den koffer in, terwijl de meeste kinderen zich uren lang bezig kunnen houden met hët uitknippen van poppen en dieren. De praktyk leert de moeders wel, waar haar kinderen zich het liefst mede bezig houden en hiernaar kunnen zij zich dan richten, waardoor zelfs een lange regendag op aangename wijze voorbijgaat. Thalia-Theater. DE AVONTUREN VAN TOM SAWYER, naar het bekende boek van Mark Twain. Thalia-Theater. Tom Sawyer woont met zijn tante Polly, zyn halfbroer Sidney en zijn zuster Mary in een klein stadje aan de Missisippi. Ter wijl Sidney een heilig boontje is, die Tom's streken trouw aan tgnte Polly verklikt, is Tom de kwajongen van de stad. Tante Polly tracht hem met slaan en straffen op het goede pad te houden, maar Tom is veel te levenslustig om een brave jongen te zyn en al moet hij vaak zijn straf ondergaan, hij weet er ook dikwyls aan te ontkomen. Tom en zyn vriend Joe Harper vinden op zekeren dag, dat zy slecht behandeld wor den door ouders en voogden en besluiten zwervers te worden. Met Huck Fin steken zy naar een eilandje in de rivier over, zon der te denken aan het verdriet dat zij hun families aandoen, die meetten, dat de jon gens verdronken zyn. Tom en Joe krijgen na een paar dagen toch wel heimwee en tommy gaat 's avonds teihig om een briefje by tante Polly neer te leggen met de me- dedeeling dat ze nog leven. Maar Tom hoort spreken van een specialen kerkdienst, die voor de jongens gehouden zal worden en dadelijk besluit hij, dat dit een unieke ge legenheid zal zyn om een opzienbarende rentree te maken. Muff Potter, een van de vrienden, is be schuldigd van den moord op een dokter en als blijkt, dat hij tot den galg veroordeeld zal worden .besluiten Tom en Huck hun vriend te redden. In een sensationeele recht zitting vertelt Tom wat hy op het kerkhof gezien heeft en hij besofculdigt Injun Joe weer zoo'n bekende naam uit Mark Twain's •boek, van den moord, be Indiaan werpt zyn mes naar Tom, dat rakelings langs zyn hoofd gaat, springt het raam uit en weet te ontsnappen. Enkele dagen later gaan Tommy en Bec ky met hun school pic-niccen" en een bezoek aan de grotten brengen. Tom en Becky zon deren zich af van de anderen en raken ver dwaald. Zij zwerven rond zonder een uitweg te kunnen vinden. Eens hooren zy de stem men van de mannen, die hen zoeken, maar het instorten van een gewelf snydt den weg tot bevrijding af. Becky is doodmoe en Tom besluit in zyn eentje verder te zoeken. Door middel van een kluwen touw houdt hy con tact met Becky. Tom ziet plotseling eenige woorden op een rotswand gegrifa, hjj vindt een geldstuk en nadat hy eenige Reenen weggerold heeft, vindt hy een ouden schat. Dan ziet hy" plotseling Injun Joe. Wat Tom verder nog heeft beleefd, ga het zelf zien, het is een opwindend drama, vol romantiek, spanning en jeugdige charme. GEEF MIJ MAAR ACTIE" zegt de bekende cowboy-star George O'Brien. Schouwburg-Bioscoop. Andere sterren mogen prat gaan op hun komische uitbeeldingen of op hun blijspelrollen, op hun. historische dra ma's of op hun rollen als muzikalen held, George O'Brien, die men ditmaal In de Schouwburgbioscoop kan zien in „Ik ben de wet"-, zweert bij de actiefilm, waar hij, zooals hij zelf beweert, een heerlijke ontspanning in vindt. En hij zal waar schijnlijk aan de spits blijven als een der vooraanstaande populaire filmsterren een plaats die hij nu al verscheidene Jaren inneemt en waar hij zich, naar het er uitziet, in de eerstkomende jaren nog wel zal handhaven. Want deze vechtlustige fllmfavoriet heeft in ieder genre ervaring èri Is tot de slotsom ge komen, dat de film met actie het ware voor hem is. O'Brien begon zijn filmcarrière als as sistent cameraman bij Tom Mix. Hij maakte spoedig promotie en fungeerde als .double" voor eenige der grootste sterren uit den tijd der stomme film, voor wie hij staaltjes van kracht en durf voor de lens verrichtte zooals bijvoor beeld het duiken uit het kraaiennest van een viermaster in den Oceaan, 20 meter beneden hem. I Dit bravourstukje was voor een Valen- tino-fllm en zijn succes in soortgelijke j stunts leidde er toe dat men hem de hoofdrol van Davy Brandon gaf in de lilm „The Iron Horse", een der grootste I heldenfilms uit dien tijd. Daarna speelde O'Brien de meest uiteenloopende rollen. Hij vervulde actlerollen in „Three Bad Leslie Howard en Bette Davis in de Warner Bross „Snper" film „Als vrouwen verliefd zün". Reünie-Bioscoop. Bloemkool met een rand van roer eieren U pers.). 1 groote bloemkool, 4 eieren, 4 eetlepels melk, 2 theelepels Maggi's aroma, L. melk, 2 eetlepels bloem, een stuk boter, zout, wat kaas of ham". Kook de bloemkool gaar in water met een beetje zout. Smelt een stukje boter in een diep pannetje, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit en doe er telkens een beetje melk by. Laat het sausje even doorkoken, maak het af met een beetje zout. Maak de roerdieren goed luchtig, klop hiervoor de heele eieren met 4 eetlepels melk en de Maggi's aroma. Smolt in een diep pannetje een stukje boter, voeg de eiermassa toe en blijf steeds kloppen met de eierklopper tot de massa gestold is. Leg nu midden op een schaal de bloemkool en bedek deze met de bloemkoolsaus, leg er een rand van roereieren omheen, bestrooi ze dik met geraspte kaas of stukjes ham en geef er gebakken aardappelen by. Men kan deze schotel ook koud servee ren ,men geeft er dan geen bloemkoolsaus bij, maar inplaats hiervan mayonnaise* Zomerschotel (h pers.). 1 K,G. erwten, 1 bos worteltjes, 1% K.G. aardappelen, pond gehakt, 2è3 thee lepeltjes Maggi's aroma, 1 eetlepel paneer meel of 2 beschuiten, zout, peper, noot, 1 eetlepel bloem, I stukje boter of vet, 1 ei, wat peterselie, Vermeng het gehakt met het rauwe ei, net paneermeel, peper, zout, noot en maak er ballen van. Breng >4 L. water met 2 neelepels zout aan de kook, doe er de schoongemaakte erwten en worteltjes in en kook ze pl.m. 15 minuten. Voeg dan de ge schilde, in stukken gesneden aardappelen toe en het gehakt en laat alles zachtjes nog 15 minuten koken. Smelt een stukje boter of vet, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit; doe dit dan voorzichtig by het groen- tennat. Laat het nog even doorkoken onder af en toe roeren. Voeg dan de Mpggi's aroma toe en wat fyngehakte peterselie. Eierragout in peterseliesaus. (i pers.). 6 eieren, L. kokend water, 3 Maggi's bouillonblokjes, 1 eetlepel fyngehakte peter selie, 1 stukje boter, 3 eetlepels bloem. Kook de eieren 8 minuten, pel ze, snyd ze in dikke plakken. Los 'de Maggi's bouil lonblokjes op in het kokende water. Sme-t de boter in een diep pannetje, voeg de bloem toe, roer er de kluitjes uit, doe er de bouil lon by, laat het, onder roeren, even door koken en meng er de plakjes eieren en de fyngehakte peterselie door. Geef by dit gerecht gekookte aardappe len of in water gaargekookte ryst en plak ken rauwe of gekookte ham. Macaroni in tomatensaus (U pers.). Va pond macaroni, L. kokend water, 4 theelepels Maggi's aroma, 1 ui, 1 stuk bo ter, 1% eetlepel bloem, 1 klein busje toma tenpuree, pond gehakt, 1 ei, 1 eetlepel paneermeel, zout, peper, noot. - Kook de macaroni gaar in 1 L. kokend water en een theelepel zout, giet ze af. Ver meng het gehakt met het rauwe ei, het paneermeel, zout, noot en maak er balletjes van. Smelt een stuk boter in een diep pan netje, voeg de geraspte ui toe, stoof ze even George O'Brien en Laraine Johnson. Men" en „The Johnstown Flood", een opmerkelijke speelrol met Janet Gaynof in Murnau's „Sunrtyse", trad op ln luch tige comedies als „Fig Leaves" en in een costuumfilm „Paid to Love". Maar hij hield het meest van die rollen die hem gelegenheid tot actie gaven, hetgeen zeer naar den zin was van zijn vele fans, die telkens weer genieten als O'Brien in een goede knokfilm, zooals dat populair heet, voor den dag komt. En de laatste acht jaar heeft hij zich uitsluitend aan dit I sportieve genre films gegeven, afwisse- j lend als cowboy, al6 varensgezel in films als „Windjammer" en „Seaas Beneath", als houthakker en mijnwerker in respec- tievelijk „Park Avenue Logger" en „Hard Rock Harrigan". Zijn nieuwste film voor RKO Radio „Border G-Man", is een pakkend ver haal dat zich afspeelt in uitgestrekte en woeste gebieden van Amerika en door talrijke conflicten en spannende oogen- bllkken de vurigste liefhebbers van de actiefilm bevredigen. Dave Howard, die reeds dertien films met O'Brien gemaakt heeft, regisseert ook genoemde RKO Radio-films onder productieleiding van Bert Gilroy. gaar, doe er de bloem by, roer er de kluit jes uit, voeg het kókende Water toe, de tomatenpuree en laat het sausje even door koken. Doe er de gehaktballetjes in en laat deze eenige minuten koken, roer er voor zichtig de macaroni door en de Maggi's aroma. Geef er gekookte aardappelen by en desverkiezend sla. Groentesoepeens op een andere manier pers.). 1% L. water, 4 Maggi's bouillonblokjes, 1 stukje spek, allerlei groenten als wortel tjes, ui, peterselie, seldery, bloemkool enz., 4 aardappelen, een stuk boter. Snyd het spek in kleine dobbelsteentjes, bak het in een diepe pan, voeg de boter toe en bak hierin de gesnipperde ui en geraspte wortels lichtbruin. Voeg nu het water toe en de Maggi's bouillonblokjes, de gehakte seldery en de in stukjes gesneden bloem kool en kook dit zachtjes 15 minuten. Voeg er daarna de gerastpe rauwe aardappels by en laat alles nog pl.m. 10 minuten koken. Maak de'soep af met fijngehakte peterselie en eenige druppels Maggi's aroma. Doperwten met tomaten. 1 k.g. doperwten, 1 pond tomaten, 1 uitje, 40 gram boter, zout. Het uitje wordt heel fyn gehakt en de tomaten worden van het huidje ontdaan, door ze even in heet water te leggen of aan een vork geprikt boven een gasvlam te hou den. Nadat het velletje verwyderd is, snydt men ze in stukken en fruit deze met de- ge hakte uitjes in boter. Doperwten in weinig heet water opzetten en gaar koken, zout naar smaak, daarna afgieten, in een schaal George O'Brien, de bekende filmacteur. „ALS VROUWEN VERLIEFD ZIJN". Reünie-Bioscoop. Deze Warner Bross film waarin Bette Davls, de beste karakterspeelsters vaak genoemd, de hoofdrol vervult, moet als de geestigste film van het seizoen be schouwd worden.; zoo schreef een der Amerikaansche bladen toen de film voor de eerste maal werd vertoond. Dit onder regie van Archie L. Mayo tot stand gekomen filmwerk is gebasseerd op een origineel verhaal van Maurice Hanline en voor de film bewerkt door Casey RobLnson. In deze film ls tevens gebruik gemaakt van de nieuwe vinding öp cinematografisch gebied, n.l. de intra- roode stralen. Basil Underwood (Leslie Howard) en Joyce Arden (Bette Davis) zijn twee be roemde tooneelartisten, voornamelijk in het Shakespeare-genre. Zij behalen groo te successen, hebben elkander lief, maar kibbelen eeuwig over alle mogelijke klei nigheden. Marcia West (Olivia de Havilland), een jong en schatrijk meisje uit de groote wereld, slaat van haar loge uit den char- manten acteur geregeld gade en wordt smoorlijk op hem verliefd, niettegen staande zij verloofd is met Henry Grant (Patrlc Knowles). Op een Oudejaarsavond, als Basil en Joyce uitgeblonken hebben als Romeo en Julia, doch zonder dat het publiek het merkte op het tooneel heftig hebben ruzie gemaakt, verlaat Marcia het gezel schap van haar vader, haar tante en haar verloofde, om den grooten tooneel- speler in zijn kleedkamer te gaan opzoe ken. Zij koopt den portier om, dringt tot Basil door en spreekt hem van haar groote liefde, waarna zij, zonder haar naam te noemen verdwijnt. De aan der gelijke liefdesbetuigingen gewende acteur komt niettemin zeer onder den. Indruk van het gebeurde en verlangt er naar haar opnieuw te ontmoeten. Basil, die oprecht van Joyce houdt, tracht hun geschil bij te leggen en ver geet alles echter al heel gauw en na een allergrappigste verzoeningsscène, beslui ten zij tot een onmiddellijk huwelijk. De verliefde Jongedame maakt dit echter onmogelijk en er moet heel wat gebeuren eer zij van haar dwaasheid genezen is. doen, waarna de erwtjes bedekt worden met de tomaten. Garneeren met een rand van driehoekjes gebakken brood. Aardbeien shortcake. 225 gram zelfr. bakmeel, platte thee lepel zout, 200 gram suiker (lichte basterd), 100 gram boter, 1% d.L. melk, 1 pond aard beien, 1 d.L. room. Bloem, zout en 75 gram van de basterd suiker zeven, liefst tweemaal en daarna vlug met de boter tot een kruimige" massa kneden, waaraan men de melk het laatste toevoegt. Men gebruikt liefst een rond bak blik, ongeveer 22% c.m. in doorsnede en vet dit goed in. Het deeg wordt in twee helften verdeeld, daarna bedekt men den bodem met één helft en strijkt er boter over, legt er vervolgens de andere helft op, waarna men het blik in den oven plaatst gedurende ongeveer 20 of 25 minuten.. Aardbeien wasschen en enkele mooie ach terhouden voor de garneering, de rest met een vork fyn maken en vermengen met <je suiker Room 3tyf kloppen. Wanneer de cake gaar is, wordt deze in tweeën gesne- de nen gevuld met de aardbeienpuree. Bo venkant garneeren met de slagroom en ach tergehouden aardbeien. Warm serveeren. Men kan de cake daags tevoren maken, daarna vóór het gebruik in vetvrij papier gewikkeld in den oven plaatsen om door en door warm te worden en daarna afwerken als aangegeven is. M MABFIT*" Driehoek op i'n punt (roode rand, geen ^5 teekening erin) wil *eg- gen„pas op, gy nadert •y^. een voorrangsweg". A *a Vierkan op s{)b pont (oranje met wit- ten rand) vindt U langt de voorrangswegen, ^5 waar voorts de af- Vv standspaaltjes oranje ''ty koppen hebben.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4