Adri van Maaren WIJDSTRAAT13 E KWARTJES RUBRIEK 7üsFeloos? ■AKKErfTJiS- m De Zuinige Zestig Ford V 8 J.Hulleman, Kleiweg 20, Gouda w —"AROMA umaent Het meest gesorteerde adres voor PARFUMERIEëN en BIJOUTERIEëN GOUDSCHE COURANT Zaterdag 8 Juli 1939 Tweede blad Als winnaar uit den strijd *Eysink Jubileum Rijwiel- en Motorhuis „Gouwe". L. VANOEL, - Gouwe 81. W. SLUYTER, Behanger en Stoffeerder. Wat doet de Ophaaldienst der Nutsspaarbank? OOSTH A VEN 12. GOEDKOOPE TREIN s-Hertogenbosch en Maastricht geeft U voordeel in alle opzichten. i jaa^^u^draJcke^/( Te krappe schoenen ENGELS. Muziekschool DE BEUN, oor Cle omgeving van VxOUfla Waddinxreen fnüt Boakooper het EENIGE AFDOENDE en GOEDKOOPSTE PUBLICITEITSM1DDEL. Danzig-, de oude Hanzestad, in het brandpunt der belangstelling. Historisch contact met de Nederlanden. Brieyen uit de Hofstad. QUO VADIS. VHYrVW De Bayreuther Feestspelen 1939. De kwam de op het circuit van Assen. DE SNELSTE ONDER DE 60 K.G. A ff en t TELEF. 3630. ZOUTMANSTRAAT 7 (bij Zoutmansplein) lEeP Scherp concurreerende prijzen. Vraagt stalen ter inzage. Aan hetzelfde adres EEN HUIS te huur j 5.50 p.w. Beneden 2 kamers en suite, boven 4 slaapkamers en zolder, met groote DE OPHAALDIENST betaalt Uwe belastingen. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe schoolgelden. DE-OPHAALDIENST betaalt Uwe hypotheekrenten DE OPHAALDIENST betaalt Uw gas, electriciteit of waterleiding. DE OPHAALDIENST betaalt Uwe verzekeringspremiën. DE OPHAALDIENST vormt voor U een spaarpot. DE OPHAALDIENST verschaft U voordeel, gemak en veiligheid. DE OPHAALDIENST is voor lederen zakenman of particulier, voor iedere vetreeniging ONONTBEERLIJK. Vraagt nog heden inlichtingen ten kantore der Bank, van Haarlem, Amsterdam, den Haab', Rotterdam, Gouda, Leiden en N.- Bussum naar (Valkenburg en Heerlen) op ZONDAG 16 JULI Pryzen heen en terug 3e kl. van 3.— tot 2.—. Zie aanplak, en strooibiljetten. Lage aanschaffingsprijs. Lage onderhoudskosten. Fraai uiterlijk. OFFICIAL FORD DEALER. Omdat U mei MAGGI* Aroma de zekerheid hebt hel beste te gebruiken, dat op dit gebied in de handel is! Bovendien, sindi kort, verlaagde navulprijzen' FLACON No. O 14 CT. FLACON No. 1 27 CT. GLASWERK Kriskal Unie Gevraagd Dagibcisje. L. Tiendeweg 61. Timraermans-Songen. Gevr. handige jongen,15-16 j. voor opleiding jachtbouwer. Jachtwerf Reeuwyk. Gevraagd net Dienstmeisje. De Wit, Gouwe V Gevraagd nette Werkster voor Donderdagi K. Tiendeweg 15. B. t. a. jonge Werkster van buiten. Br. no. 4468 bur. v. d. blad. Net flink Meisje gevr. voor de morgenuren. Aanm. Zaterd. na 8 u. Joubertstraat 108. Timmerman. Gevraagd half was Timmerman voor 14 dagen. Jachtwerf Reeuwyk. Voor de Feestweek nette Kellner gevraagd voor de avonduren. Aanmelden na 8 u. Bleekerssingel 1. Net meisje zoekt Naa'huizen voor verstelwerk, Jap., Mant. Br. no. 4470 bur. v. d. blad. Wegens ziekte der vrouw, in gezin met drie kinderen, tijde- lijk gevraagd Hulp i. d. Huis houding, lief voor kind. P.G. gen. alle werkz. te verrichten. Br. met voll. inl. onder no 4472 bur. v. d. blad. Nette Kostgangers gevr. 8 p. w. m. vrije slaapk. en huisei. verk. Br. no. 4475 bur. v. d. bl. Biedt zich a. Winkeljuffrouw als zood. werkz- geweest. Ook gen. lichte huish. bezigheden te verrichten. Br. no. 4476 bur. v. d. blad. Bekwaam Schildersknecht en een halfwas Schilder. R. Oosterling, Zwarte weg 36 Voor direct gevraagd Meisjeb. Plateelfabriek R. v. Duiven- dijk, Haastrechtschedijk D 23. Voor direct een aankomende Jongen of halfwas gevraagd. Slager van Triet, Reeuwyk. Gevr. Gieter, afwerkster en halfwas draaier. Aardewerkfa briek Gouda, Zeugestraat 36. Loopjongen gevraagd bij E. J. Wientjes, Keizerstraat 16. Flink Buitenmeisje v. halve of heele dagen, 18 j., P.G. Br. no. 4504 bur. v. d. blad. Tegen 7 Aug. net Meisje ge vraagd, tot 's midd. 2 uur. Vr. geh. dag. O. de Boompjes 19. Voor een lekker hapje en een verfrisschetnde dronk naar «VAN ZOOMEKEN'S EETHUIS Stoofsteeg 16 Tel. 3661. Net Meisje gevraagd, zelf standig kunnende werken. Gouwe 51. Net persoon zoekt werkkring in ^bakkerij of als bezorger Hoog loon geen vereischte. Br. no. 4469 bur. v. d. blad Een Jongen gevraagd. Aardewerkfabriek, Hoefsteeg 6. Terstond {£6vraasd een Medewerker op gras- en tuin land, P,G. in gemeenschappe lijke deeling der grond en fruit ook tot overname enz. Adres: No. 35 Groeneweg/ Gouda. - Net Meisje gevr., halve da gen ,kl .gez., 14 k 15 jaar. Crabethstraat 42. Voor direct gevraagd flinke Dagdienstbode. Hoog loon. Wachtelstraat 50. Net Dagmeisje gevraagd, leeftijd 15 a 16 jaar. J. Mul, Spoorstraat 31. Dagmeisje gevraagd. Hooge Gouwe 7. Zwart Poesje met wit onderlipje, wit vlekje onder de kin, en witte achter teentjes vermist. Dinsdagavond bij Eet uitgaan van het kerk- concert Achter de Kerk waar schijnlijk meegeloopen. Tegen belooning terug te bezorgen Dubbele Buurt 7. Jongen gevr., 1415 j. en Meisje z. leeft, van 812 u. fa. B. v. d. Kind, Straatweg 49-51. Gevraagd: Dagdienstbode. B. Martenssingel 73. Een Jongen gevraagd. Aanmelden Jaagpad 44. Leerling voor garage gevr. Garage v. dv Linden, Turf markt 24-26. Jongens, 15-17 j. gevraagd. Fa. W. Koemans Zn., Zak- kenhandel, N. Gouwe 1, Gouda Heer vr. Kosthuis, vrije k. Br. met pry's, wasch inbegre pen no. 4602 bur. v. d. blad. Voor Patronen naar maat, dames- en kinderkleeding. Mej. Vermulm, Gr. v. Bloisstr. 31. Nette Woning fe huur A. de Vischmarkt, lage prijs. Te bevr. Fluw. Singel 88. Winkelhuis en pakhuizen, annex werkplaatsen te huur. C. A. Verschut, Doelestr. 26, Telef. 2910. Te huur op de Gouwe, Be nedenwoning voor 1 of 2 dames, 3 p. w. Inl. Makel, de Beun. Aangeb. Slaapkamer v. nette kostganger of slaper. De Groot, Jan Philipsweg 83. Te huur twee Middenstands- woningen v. lagen pr. Bevr. C. Noordegraaf, Groenendaal 62. Te hji 2.— per week. Te be- Te koop Markiezen, in goeden staat. Kleiweg 101. Mooi Huis te huur, ondhr de Boompjes. Te bevr. by van Straaten, O. de Boompjes 1&. Buiten wonen. Mooi huis m. grooten tuin, 5.50 per week. Bevr. Turfmarkt 113. Te huur Robaarsteeg 21, huur 2.90. Gas, water, electr. Te huur: Houtmqjisplantsoen 4 ffy de Doelebrug). Uit zicht op de Fluweelensingel. Huurpry's 2.45. een Gem. Zit-Slaap- kamer m. pens. en gebr. v. bad. pry's bill. Br. no. 4471 bur. blad. Gedipl. cost. z. v. Dinsd. geh. dag, W.dagocht. Naaihuizen. Patr. n. maat. N. Haven 45 C. Te koop gevr.KPostzegelver- zameling. Br, no. 36 Boekh. J. de Ven, Wydstraat 4. Huis te huur, Boschweg 18. 3.50 per week. Te bevr. Karnemelksloot 135. Te huur ongem. Zit'Sl.kamer voor juffr. alleen. Te bevr. Groenendaal 32. Gevr. leerboeken 3e kl. H.B. S. Bj*. met prijs en druk no. 4474 bur. v. d. blad. Door bijzondere omstandig heden te huur op eersten stand, centrum stad, royale moderne Woning, groote komers en voorzien van cemplete geïnstalleerde bad kamer. Te bevragen: Fluweelensingel 88. Te koop Sparta Carrier. Jan Philipsweg 99. Te koop Zeilcano. 'Te bevr. Prins, Westerkade Alle soorten Glas bij Retzsema het goedkoopst Stoofsteeg 1. Kieljachtje. Wegens vertrek aangeb. 16 M2. kieljachtje (vergr. B.M.). Uiterste pry's 250.J. van Bergen, Bos koop, Zuidakde 75, Tel. 319. Te koop: Anl. tinnen koffie kan, 1 Lodewyk de 14de hal- stoel, groen bekl. ook ruilen voor of gevr. wortelnoten por- celein-kast. Br. no. 4465 bur. v. d. blad. Te koop gevraagd eenvou dige Middenstands woning. Br. no. 4467 bur. v. d. blad. Wordt Uw kind n& 30 Sept. zes jaar? Laat het bijwerken voor het 2de leerjaar van de lagere school. Brieven onder no. 4473 bur. v. d. blad. worden breeder en grooter gemaakt voor 35 ct. bij JOH. MUURUNG, Groenendaal 75. Te koop z. g. a, n. Crom. Accordeon, 120 B. 5 Rijen. Da Costakade 22. Te koop Kinderwagen, z. g- a. n. 4e Kade 3. Stofzuiger te koop 220 Volt. Gonst. Huygensstraat 59. Snelweger te koop gevraagd. Mill, Spoorstraat 31. Viool te koop 15. H. Vlag, Musicus, Krugerlaan 16. Aangieb. mod. Kinderwagen. Gevraagd Wandelwagentje. O. de Boompjes 23. Te koop een toer Motorbootje. Bevr. Bodegr. Straatweg 14. Te koop ronde Zandbak. G. v. Leeuwen, Groeneweg 79, Telef. 2876. Kuiperij. Te koop èen Damesfiets, goed onderhouden, merk Teco. Raam 266. Te koop: een heeren-, trans- port- en motorrijwiel. Te bevr. Kanaalstraat 2. Fornuisje te koop, 62 c.M., moet weg. Te bevr. Heerenstraat 153. Aangeboden een Vracht wagen, klein, model, open bak. Prijs billijk. F. C. Nobel, Prins Hendrikstraat 22. KaaMehnpmachine te koop gevraagd. -Br,;m. prijs no. 4554 Bur. vt <L blad. AUT30RIJLES Garage.'van Hoorn, Tel. 2673. Te koop gevraagd een Teekenbord 100 x 150 c.M. Br. ro. 4466 bur. v. d. blad. Autorijles 1.50 per uur. Centr. Garage, N. Markt 27, Tel. 2986. Te koop: mooi email Ie Fornuisje. Tollensstraat 150. KAMPEERTENTEN voor 1/3 v. d. prijs gloednieuw doch iets smoezelig van onze demonstratie (op 't Wereld- Jamboreeterrein) en reiscollec- ties. Tenten- en Zeilfabrieken „THE INDIANA", Leveran ciers Leger, Roode Kruis, Pad vinderij, Kampeerterrein exploitanten, enz. enz. Haar lem, Zijl weg 111, Rotterdam, Coolsingel 86, Utrecht, Moreol- separk 1, (Gebouw Spoorweg museum). Wagens plaatsgebrek zware Carrier en Fiets te koop. Heerenstraat 111. Naaimachine- en Uurwerk, reparatie Joh. Wiezer, Mosstraat 33, Korte Akkeren. Voor de vacantie hebben wij prima Auto's: Buick, Nash, Dodge, Chevrolet met en zon der chauffeur. Garage van Hoorn, Tel. 267C. Bad en Geyser te koop. Joubertstraat 122. Te koop stalen Motorbootje, 6 M. 1., moet weg. M. Verlaan, Nwe Gouwe, by Goedewaagen. Volière met eenige kanaries te koop. Billyke prijs. Karekietstraat 56. Electr. Velo waschmachine te koop tegen elk aannemelijk bod. 3e Kade 102. Zuiveren van alle ongedierte volgens be proefde methode, onder garan tie. Stipte geheimh. verzekerd. Agentschap Lieve Co. A. W. v. Vliet, Korte Tiende weg 10, Tel. 3509. Wegens Militaire Dienst nog drie plaatsen voor een reis naar Luxemburg op 14, 15 en 16 Juli 1939. Prijs 16.10, al les inbegrepen. Inlichtingen Vorstmanstraat 81 en P, C. Bothstraat 3. Te koop prima Kodak Brow nie Fototoestel m. taschje, al bum en doos. C. Huygensstr. 52. Te koop wegens omstandigh. goed onderh. Dames- en Hee- renrijwiel.^ Rozendaal 26. Te koop een in goeden staat zijnde Duivenklok, merk Jun- des. L. Willemsteeg 2. Naaimachines Pfaff z. g. a. n., spiraalmatras 2 pers. mooie sorteering studie- en leesboe ken in pracht band. Alle soorten muziek. van Beuzekom, Keizerstr. 72, Inkoop van alle soorten 2de hands eat ongeregelde Steeds aan huis te ontbieden voor zolderopruimingen enz. van Beuzekom, Keizerstr. 72. Te koop: eiken buffet, salon kastjes, schuiftafels, pracht eiken huisk. ameubl., mooi slaapk. ameubl. m. lits-jumeaux ledikanten, bedden, waschcom- modes enz. van Beuzekom Keizerstr. 72. Voor Slager of Bakker Tramsport fiets 13.50. Kleiweg 101. Zuster J. H. v. Wingerden. Steunzolen volgens gipsmodel. Tel. 2298. Fl. Singel 49 Smakelijk en geurig van Weelde's Rooktabak No. 1, 12 cent per jVt ons- Alle soorten vaten en kuipwerk vindt U bij G. v. Leeuwen, Groeneweg 79 Tel. 2876. Prima Damesfiets met torpedonaaf 13.50. Thalia Garage. Voor Uw vacantie een nieu we 5- of 7-pers. auto, v. bin nen- en buitenl. Gentr. Garage, N. Markt 27, Tel. 2986. RETZEMA verft alles Stoofsteeg 1, Telef. 3189. SCHOORSTEENKLOKKEN WEKKERS - HORLOGES REPARATIE-INRICHTING D. C. v. d. BERG, UITSLUITEND KLEIWEGSTR. 30, GOUDA. OPGER. 1874. Uw adres voor I)amesklee ding en patronen naar maat is J. Peek, Peperstraat 2. DUITS. Alle examens. Han- delscorr. Frans, Engels. Jaren lange ervaring. Zeer billijk. W. J. D. S. van Eyk, Leraar Duits M.O. A en B, Krugerl. 31. Laat Uw schoenen door ons verwyden, Dan behoeft U geen pyn te lyden. Zijn TJw schoenen te nauw of te wy'd, Wij maken ze in orde voor een kleinigheid Jan van Dam, Keizerstr. 62-45, Gouda - Telefoon 2376. Bakfietsen, open en dicht, te huur en te koop. Kleiweg 101. Voor bruiloften en partijen VEEMARKTRESTAURANT Gebr. v. d. Hondel, N. Markt. Bredie, Middellantstr 19. Bruine Padvindersraol. 28-31 1.50, 32-35 1.75, 36-39 1.95 v. Maaren's Schoenhandel Vyverstraat 10. Boekbinderij D. v. LEEUWEN, Turfsingel 23. Het betere adres voor inbinden vam alle soorten boeken, jaargangen en muziek. Merk Heerenfiets, kort in ge bruik geweest, billijk. Kleiweg 101. Uw adres voor vuren-, beu ken- en eikenhout. Jan Postmus, Raam 142. Naar de Piassen. Zondag 10 u., 2 u., 4 u. vanaf de KarnemelkBl. A.s. Woensdag 3 u. vanaf de Kleiwegbrug. Bootdienst Rondvaart, Tel. 3195. Heeft U last van pijnlijke boeten, eksteroogen, eelt of kalknagels Het wordt pijnloos verwijderd door Zr. van As, Gouwe 138, Tel. 3281. Damesfiets, maar 1 maand gebruikt, 25 gulden. Kleiweg 101. Vaste Wa8chtafels, Baden, Geysers, Jan Spee nog goedkoo- per, Walestraat 12, Tel. 2826. A. J. WEMPE, Leraar M. O. Joubertstraat 142. Kippenvoeders. Gemengd graan, speciaal ge zuiverd per pond 6 ct. per 10 pd. 48 ct. Legmsel 5 ct. p. pd., 10 pd. 60 ct. Keizerstraat 16 Telef. 2769. E. J. Wlentles. Het adres voor reparatie en verbouwingen is by J. Hoeksel, Timmer- en Metselbedrijf, Boelekade 128, Teil. 3688. soiled werk, scherp conc. prijzen Baden is /^ezond ADHUIS VÜ roenendaal Kuipbaaken 25 ct Sproeibaden 16 ct Baddoek en zeep 5 ct. Dinsdagsavonds van 68 en Woensdags van 25 uur Sproeibaden k IQ CENT. Uw cogtuum ontvlekken en model persen voor 1. G. Roel of s, Walestraat 2. Ie Goudsche Kunst stoppage, IJssellaan 84. stopt alle scheu ren, mot. en brandgaten. De beste Vioolsnaar PIRASSTRO. JAGER, Westhaven 20. Zuster STEHLE, L. Tiendeweg 6 hoek K. Tiemdeweg Gouda Breukbanden vanaf 2.59, Buikbanden, Corsetten, Elalt. kousen vanaf 3.50 p. p. Speciaal naar maat. Aan huis te ontbieden. Telef. 3656 Stoppage in Kleeding, Gordij nen, Tapijten enz. Gouwe 130, 3e huis vanaf Groenendaal. Dekens overtrekken, geheel mach. doorgestikt vanaf 2.23. Dekenfabriek, Gouwe 130. WESTHAVEN 39. Geperste Autonummerplaten 2.per stel Garage van Hoorn, Jeruza- lemstraat, Tel. 2673. Voor Reparatie, Timmerwerk of Verbouwen is Uw goedkoopste adres W. v. d. Laak, Walvisstraat 1. Timmer- en Bouwbedrijf. Zoo een Zomer. Dan Tuinmeubelen naar Nieuwe Markt 2f Tijdens de vacantie. Reismanden in alle maten.w Adres; Nieuwe Markt 28,^ Werkelijk, een Rietenstoel zit heerlijk. Adres: Nieuwe Markt 28. Gaat U uit? Reiskoffers - Fietsmandjes. Adres; Nieuwe Markt 28. Hondenmanden in alle maten. Grof en fijn Mandwerk. Adres; Nieuwe Markt 28. Te huur gevr. een in prima staat zynde 1% P.K. Aan* hangmotor van 19 tot 26 Juli. Br. no. 4595 bur. v.»d. blad. Te koop wegens omstandigh. een Philips Radio, spotprijs Pr. Hendrikstraat 79. Te koop: vaste waschtafel 2 pers. met spiegel, een ovalen mah. houten tafel, een gasra- diator, kolen- en petroleum kacheltje, kippen- of duiven hok, spotprys. Krugerlaan 79. Net Dagmeisje gevr. leeftijd 15-16 j. G. LekkerkerU, Groe neweg 11, Zevenhuizen. VT J zUn onze 5 weekbladen De Krlrapenerwaard, De Zuidpias, Weekblad voor Beeuwtilc, Weekblad voor 7.nJ VT—JLIL.l mïr A 1 Zend Uw opdrachten aan het Burean MARKT 31, GOUDA, Telef. 2745. Te lcoop gevraagd Kinderwagen modern model. Brieven m< prysopg. lett. O A. Doornhein Nieuwerkerk o. d. IJssel. Blijft Danzig nummer één in de Oostzee? jQANZIG, meer dan ooit geplaatst in het brandpunt der algemeene belangstelling, is in méér dan één opzicht een merkwaar dige stad, zeker niet in de laatste plaats vanwege het historisch contact met Neder land en Vlaanderen in de 16e 17e eeuw. Eens immers hebben de schepen van de Nederlanden en van de Hanzestad Danzig tezamen de wereldzeeën bevaren, eens hen- ben Nederlandsche architecten gebouwen Opzet in Danzig en vestigden Nederland sche kooplieden zich in Danzig. Thans wo- rten de nazaten van deze ondernemende lie den uit Nederland en Vlaanderen nog in de Vrye Stad; zy' zyn in enkele gevallen nog kenbaar aan hun namen, die op Nederland sche afkomst wijzen. Een vraag van het grootste gewicht voor Danzig is, wie de heerscheres zal zyn voor de toekomst in de Oostzee. Gedurende vele eeuwen is Danzig dat onbetwist ge weest. Het is echter aan twyfel onderhe vig of die traditie gehandhaafd kan bly- ven. Immers op betrekkelijk korten afstand is in den waren zin des woords door Polen een concurrent uit den grond gestampt met de havenstad Gdynia. Gesteund door vrywel onbeperkte staats subsidie, was deze stad in staat tegen bij zonder lage tarieven een gjroot gedeelte van den Oostzeehandel tot zich te trekken. Het was in de eerste jaren, dat Gdynia zich ging ontplooien, zeer twijfelachtig of Danzig met zyn oude havenwerken zege vierend uit den stry'd zou komen. Concur rentie is echter veelal de oorzaak, dat men zyn beste beentje voorzet en de prestaties van Danzig zyn daarvan het beste bewijs. Het heeft zyn haven in versneld tempo aan de eischen des tyds aangepast. Aan stryd heeft het Danzig trouwens nooit ontbro ken. De geschiedenis van Danzig is van de vroegste eeuwen tot heden 2eer bewogen geweest. En toch heeft de stad zich krach tig weten te ontplooien. In deze merkwaar dige stad leeft het verleden als het ware tastbaar voort, in den vorm van de velo oude gebouwen en vooral door de kaden langs den Mottlau met den beroemden Kramtor. Vooral in het oude stadsdeel is oneindig veel te zien. Is het dan wonder, dat vele dichters en schilders Danzig heb- ben verheerlykt? Vooral voor een Hollan der of een Vlaming is het waarlyk een sensatie door de oude wijken te loopen. Ily zou zich in een van zyn eigen oude haven stadjes kunnen wanen, in Brugge of Gent. Eens in een roemruchten tyd hebben do Nederlandsche en Danzigsche vloot geza menlijk de zeeën bevaren. Nog staan daar de oude, trotsche koopmanshuizen, met hun typisch Hollandsche trapgeveltjes en wan neer men door de straten gaat, is de ver leiding groot eens een blik naar binnen te werpen. Hier hebben eens de kooplfblen gestaan, giebogen over de zeekaarten. Vele Hollandsche architecten hebben hier ge werkt. Wel aan den Mottlau, niet aan den Een misvatting, die nogal verspreid is, moeten wij hier recht zetten, Danzig ligt niet aoy den Weichsel gelyk algemeen gedacht wordt maar aan een zijriviertje; den Mottlau, dat evenwel dicht by de stau uitmondt in den Weichsel. Zoowel de oevers van Mottlau als van Weichsel behooren tol het havengebied van Danzig. Men moet van de zee uit Danzig binnen komen om een goeden indruk te iuygen vau ue prachtige havenwerken. Met een be- irekkeiyK groot sciup kan men tot in de stad varen. Dan bevindt men zich meteen temia den van de middeleeuwsche giebouwen, oog, in oog met het grootsche verleden van%deze koopmansstad. Daar staat de beroemde Kramtor, opge trokken uit baksteen en hout. Typeerend is de vooruitspringende gevel. Min of meer kan men dit gebouw beschouwen als het symbool van de stad. Op den „Kramtor" komt de zoogenaynde „lange brug" uitr daarachter ligt de Vischmarkt met de hoe kige straatjes van het oude stadsdel en op den anderen oever van den Mottlau verrij den grysverweerde voorraadzolders, die elk een aparten, zinrijken naam dragen. Vooral in dit stadsdeel wordt men nog duidelijk de levendige sfeer van vervlogen eeuwen gewaar; maar nog scherper wordt deze sfeer geaccentueerd, wanneer men door een van de vele stadspoorten binnen gaat, die eens deel uitmaakten van de ver sterkte wallen, welke de vitale punten van e stad moesten beschermen tegen begeeri- ge naburen. Vervolgens komt men in de gezellige, smalle straten, waar de vreemdeling zich onmiddellijk vertrouwd voelt. Er is iets merkwaardigs op te merken bij d* patriciërswoningen, de zoogenaamde „Beischiage". Dit zyn tamelijk ver naai voren uitgebouwde bordessen, waarop eens de Danzigers gewoon waren plaats te nemen op mooie zomeravonden er» vanwaar ztf een goed gezicht hadden op de stadsbedrijvigheid voor hen. Deze bordessen z\jn opvallend door hun prach tige, smeedijzeren hekken. Fonteinen on kerken. Dan zyn er de fonteinen, met name de Neptunusfontein, waarop wy moeten wij zen. Geheel in overeenstemming met den geest, dien deze bouwwerken ademen, is ue styl van de Mariakerk, een tegelyk sober en indrukwekkend bedehuis niet alleen be langrijk van architectonisch standpunt, maar vooral omdat deze reuzenarbeid, de Danzigers drie eeuwen ge en waarvoor zij groote offers gebracht hebben, wel het beste bewijs ia van" hun diepgeworteld Godsvertrouwen, dat hun de kracht gaf steeds het hoofd om hoog te houden. Gerekend volgens de grootte is de Maria kerk de vyfde ter wereld. Ook zy behoort, evenals de Kramtor onverbrekelijk tot het stadsbeeld van Danzig met tfnslotte wat men zou kunnen noemen het derde symbool; de raadhuistoren aan de Lange Markt. Als een lans zoo scherp schiet deze toren om hoog. Een en al gedegenheid is de zware baksteenen onderbouw, waarvan de elegan te renaissance-spits de bekroning vormt. Misschien heeft Arthur Schópenhauer, de filosoof uit Danzig, de inspiratie gevonden voor zyn zegswijze, dat de architectuur ver starde muziek is, toen hy stond op de Lange Markt. Tusschen de voorname ge vels der patriciërshuizen is harmonisch de gothisch opgetrokken Artushof uitgebouwd, die er nog heden ten dage getuigenis van aflegt op welk een vorstelijke wyze de oude koopmansgeslachten de kunst hebben verstaan het nuttige met het aangename te vereenigen.' Dagen lang kan men door-Danzig zwer ven en nooit wordt men het kijken moede. Danzig's geschiedenis is ryk, woelig en be wogen. Wie weet welk nieuw hoofdstuk binnenkort aan de historie van de stad toe gevoegd zal worden... Moe en afgemat thuisgekomen? Neem vlug een "AKKERTJE"! U is dan spoedig weer frisch eh fi|, als door een wondert MCDLXXXVI. De examens, aand van het jaar heeft nog een naam, die vroeger meer dan tegen woordig gebruik werd. Misschien zou men die Zondagsche namen eens kunnen moder- niseertn en dan zou men Juli de martel- maand kunnen noemen, omdat in deze maand duizenden jongelui aan de oxamen- niarteling worden onderworpen. De lange lijsten van de uitslagen vormen seizoen- kepy voor de kranten. Achter elk van die droge opsomming van namen zit een aantal tragedies en drama's. Voor zoover het de namen die genoemd z(jn betreft, zyn de drama's gelukkig geëindigd, maar de korte nuchtere mededeeling: afgewezen de can didate^ is een tragedie in zak-formaat. Wy zullen geen litanieën aanheffen over deze martelmaand. Het kan nu eenmaal niet anders of een opleiding moet op de een of andere wijze worden afgesloten. Over de waarde der examens op zichzelf is al ge noeg gediscussieerd, maar het gaai daarom eigenlijk niet in de eerste (plaats. Een exa men sluit den willekeurigen toeloop van ge gadigden voor een bepaald vak af. Nu voor het overgroote deel van alle beroepen di ploma's als introductie-bewyzen voor de uitoefening van die beroepen zy"n ingesteld, kan men het nadeel van geen-diploma's het beste constateeren by de kleine categorie die overblijft waarvoor geen diploma geldt. Daar komt een gedrang voor de deuren en daar wordt het moeilijker dan ergens an ders om een plaatsje te veroveren. De kans is in den regel gering en het streven dus teleurstellend. Heel het maatschappelijk or ganisme is op de diploma's opgebouwd en het verbijsterende overcompleet in bijna alle beroepen drijft de ongediplomeerden in een hoek .waaruit slechts voor weinigen uit komst bestaat. Vooral de druk van boven af wordt ernstiger; we bedoelen daarmede dat houders van diploma's een betrekking zoeken en aanvaarden in een lager maat- f r i i r r r e. jo, r. -i mfrvApa i i EN.. WAAROM I schappelijk milieu dan waarvoor hun diplo ma eigenlijk besterad is. Een meester in de rechten aanvaardt ben ondergeschikt baan tje op een kantoor, dat best door een onge diplomeerde kon worden vervuld, voor wien het ook eigenlijk bestemd is. Dat is het el lendige in het over-compleet-stelsel, dat dc onderste lagen in de verdrukking komen» De eischen voor toelating worden steeds hooger opgevoerd, omdat er genoeg gega digden zijn, maar het gevolg is, dat die eischen veel hooger worden dan de uitoefe ning van het beroep zelf stelt. Aan dit geheele proces waarvan telken jaren in de maand Juli weer een opleving komt, wordt niet genoeg aandacht gewijd. Hier moet eenmaal een eind aan komen, misschien op een wyze die heel anders is dan men verwacht. Scherper dan ooit zien wy het alles in de martelmaand weer en met angst vraagt men zich af waar dit alles moet stranden. De na-marteling die volgt op het examen is misschien nog veel erger dan de marte ling van het examen zelf. Want er is geen vooïuitzicht op slagen. Deze ietwat sombere beschouwing was wellicht het gevolg van de ook by ons jaar lijks weerkeerende ervaring dat allerlei jongelui met het kers-versche diploma in den zak zich tot ons wenden om inlichtingen over het alsnog vrye beroep der journalis tiek, één der weinige vakken, waartoe nog geen afgesloten toegangsweg bestaat. Op teleurstelling loopt ook hier in den regel de hoop op een levensbestaan spoedig uit. Wat ons in tegenstelling met deze wor stelende jongelui altijd als een bijkans schrijnende tegenstelling opvalt is wel dat er in den Haag zooveel mannen rondwande len, die nog volkomen „fit" zijn naar li chaam en geest en die toch al gepension- neerd zyn en een zorgeloos bestaan kunnen leiden. Er is een periode geweest dat men als middel tot afweer der overcompleet-heid aan werkkrachten een betere benaming voor het onjuiste werkloosheid vele oude ren deed „afvloeien" om op die wijze wat „lucht" te maken in de gesloten gelederen. Het gevolg is geweest dat velen nauwelijks de vyftig jaar gepasseerd, zich lieten „af vloeien" om na eenige jaren het pensioen te aanvaarden. Afgezien van het feit, dat dit een heel duur systeem van werkloo8heidsbestry"ding is, doet zich toch het geval Voor, vaak zelfs, dat deze „op-stal-gestelden" er in slagen nog een of ander „baantje" machtig te wor den, dat hun een gemakkelijk tijdverdrijf geeft èn nog een aardig douceurtje als aan vulling van hun pensioen. Ondertusschen nemen zy' dat baantje maar weer voor den neus van anderen, die het veel harder noo- dig hebben weg. En die anderen worden door de hooge kosten der pensioenen nog eens extra gedrukt. Het krioelt van dergelijke nog volledig geschikte krachten in den Haag en het is te begrijpen dat daarover in andere kringen 1 eens ontevredenheid heerscht. Men spreekt van cumulatie van pensioenen en inkomens en ziet dan alleen enkele groote en bizondere gevallen, maar al die kleinere ontgaan aan de aandacht en zy zyn eigen lijk nog erger. In hoeverre hier eenige billijkheid ware te betrachten, zullen wij in het midden laten, omdat het een systeem is en ieder stelsel nu eenmaal gebreken heeft, maar het lykt ons toch wel de moeite waard dit vraagstuk eens aandachtig te bekijken. Een aantal van deze gepensionneerden zijn ver kapte werkloozen en men bedenkt daarbij hoe ten opzichte van deze laatsten wel ter dege rekening wordt gehouden met inkom sten die zij weten te veroveren. Menige jonge man was al aardig gehol pen met het „baantje" dat nu door een ge- pensionneerde wordt vervuld en met afgunst zal hij dit zijn neus zien voorbijgaan. Dat bovendien het salaris nog wel eens gedrukt wordt omdat de gepensionneerde het als een bijzaakje beschouwt 't is meegenomen! maakt de zaak nog minder aanbevelens waardig. Het is natuurlijk niet na te gaan hoevele van dergelijk gevallen zich voordoen, om dat veel onder-de-hand wordt bekokstoofd, .maar het lijdt geen twyfel of er zijn er niet weinige. HAGENAAR. DE TOlREN VAIN DE STADSKERK IN RAYM0UTH. E weg naar het barokke centrum van het markgraaflijke Bayreuth leidt door de Bahnhofstrasse en over den Hans Schemmplatz Tenminste, wanneer de bestrating niet ls opgebroken, zooals thans het geval is, nu de voorbereidingen voor de feestspelen in vollen gang zijn. De pijnlijke zorgvuldigheid, waarmee de Richard Wagner-Feestspelen, die den 25sten Juli beginnen en tot einde Augus tus voortduren, tot in de kleinste onder- deelen worden voorbereid, is typeerend voor dit musicaal evenement. Deze zorg vuldigheid heeft niet In het minst ge leden, nu de feestspelen voortaan alle jaren zonder onderbreking gehouden worden en nu men zeven in plaats van zes uitvoeringen in de week geeft. De „Ring der Nibelungen" vult 4 avon den, terwijl het programma voorts den „Parsifal", den „Tristan" en „Der flie- gende Hollander" vermeldt. Men moet met eigen oogen de bedrij vigheid, die er ln Bayreuth heerscht, ge zien hebben, om zich een idee te kunnen vormen van het werk, dat er veraet moet

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3