Anton Coops Niele Kersentijd in „DE KLEINE BETUWE" Voetbad - Pedicure - ïassage «sis* BATA, Hoogstraat 14, Gouda De Gruyter's De Goudsche Fruithandel KNIGGE's Rijwielhuis L.Tiendeweg23 - GOUDA Politoerders-Lakkers 8 Voetbaden Harley-Davidson Triumf MECHANICA s iii §.sl* hl Anton Coops Du Pont de Nemours, wapenfabrikanten. N° Ik hèb gekozenArkadi. v HÈ NOTARISE. ZEEVAT publiek verkoopen WOONHUIS, WINKELHUIS, WOONHUIS, DE WOONHUIZEN VACANTIE aanbieding. extra goedkoop. P. HEIMANS - Gouwe 248 VACANTÏËT~ ^hoofdprijzen van de trekking LOTISICO op Maandag 3 Juli 1939. C. Lafeber, Lotisicokantoor Notaris J. van Kranenburg Onroerende goederen: WINKEL- en WOONHUIS, TWEE HEERENHUIZEN, DRIE HEERENHUIZEN, WOONHUIS, WOONHUIS, WATERGLAS om eieren in te leggen. Drogist Wiidstraat 31. Heel Nederland fietst! WISKUNDE P.S.DAU VILLIER Het Tandheelk. Instituut HOLLANDIA VERPLAATST naar Markt, Café De Beurs. E. SUUR - Makelaar Goedkoope Trein ARNHEM en NIJMEGEN GEVRAAGD: Meubelmakers halfwas Meubelmakers, halfwas Tafelmakers halfwas Lakkers en aankomende Jongens Ajanmelden: MEUBELFABRIEK BORSJE. GEVRAAGDu Eenige aankomende Aanm. Meubelfabr. Fa. KOOLE VIS, Lazarus kade 1. VACANTIE H. v. d. Pool Raam 107109. voor 25 cent. i Langeraar's Drogisterij de motor voor Groot-toerisme. de fjjnste sportmotor. Ie prijswinnaar in de T. T. EERSTE KLAS REPARATIE-INRICHTING TELEF. 3378 - WESTHAVEN 30. STEEDS GROOTER 25 cent per V2 pond KOEKJES. Gebr. KAMPHUISEN N.V. Pere m eei ntablette n tegen wagen-, trein- en zeeziekte. Drogist - Wijdstraat 31. Hotel-Café-Restaurant „ELFHOEVEN". THE BLUE BIRDS G. VAN BAREN, Reeuwijk. In enkele uren klaar me» een TE HAASTRECHT W. KOMPIER 24oo»nNapo^ „men - 30 v-10 a ..Ctoop w L Poel 9»* Firma Wed. A. RIETVELD, worden, alvorens een vlot verloop der leestspelen vereekerd is. Reeds sinds be gin Juni verblijft Generalintendant Tietjen, op wiens schouders een goed deel van» de voorbereidende werkzaam heden rust, te Bayreuth, waar hij ijverig laat repeteefen. Geregeld arriveeren er Duitsche en buitenlandsche kunstenaars, die aan de feestspelen mee zullen wer ken. Het orkest is reeds samengesteld. Men spreekt wel eens over „het ge heim van Bayreuth". Wat is dat voor een geheim? Bestaat er eigenlijk wel een ge heim? Kan men het feit, dat de perfec tie der Wagnervertolking, welke te Bay reuth bereikt wordt, nergens wordt ge ëvenaard, misschien ook op natuurlijke wijze verklaren? Men verlieze niet uit het oog, dat er tusschen een Wagner-uitvoering in Bay reuth en in een willekeurig operatheater dit groote verschil bestaat, dat de kun stenaars zich hier weken lang geheel op Wagner kunnen concentreeren, terwijl zij anders vandaag Verdi, morgen Mozaxt en overmorgen Wagner moeten vertol ken. Wat voor een invloed het heeft, als Wagnervertolkers van naam zich heele- maal in het werk van den meester kun nen Inleven, daarover kunnen alleen zij oordeelen, die Bayreuth kennen. Nie mand bewere ooit, Wagner te kennen, zoolang hij niet in Bayreuth geweest is. De aanwijzingen en notities, die nog van Wagner zelf stammen en in het archief van Wahnfried bewaard worden, zijn echter evenmin als de zorgvuldigheid der voorbereiding een afdoende verkla ring voor het uitzonderlijke, dat de Bay- reuther Feestspelen kenmerkt. Daar is een geest voor noodig, die nergens an ders leeft, een Wagner fanatisme in den besten zin van het woord. Dit ondervindt op het oogenblik Victor de Sabata, de leider van de Scala te Milaan, die voor het eerst te Bayreuth zal optreden, waar hij den „Tristan" dirigeert. Als Italiaan staat hij natuur lijk het dichtst bij Verdi en Puccini, maar ook de Duitsche .muziek weet hij meesterlijk te vertolken. Men herinnert zich zijn uitvoeringen van symphonieën van Mozart, Beethoven en Brahms, als- ook van fragmenten van Wagner, alle zoo vol gloed en met zooveel precisie, als alleen maar mogelijk is bij een kunste naar, die de Duitsche muziek geheel be grijpt en aanvoelt. Sabata blijft in zijn vertolkingen steeds de Italiaan met een scherpen zin voor het dramatische, het visueele, en met een hartstocht voor me lodie. Een weergalooze kunstkennis dwingt hem echter, zich te matigen, houdt hem er van terug, te ver te gaan. Bovendien heeft hij het voordeel van een wonderbaarlijk geheugen. Niet alleen bij repetities, ook bij concerten dirigeert hij alies uit het hoofd. Daarbij ontgaat hem de kleinste kleinigheid niet. Elk zijner musici verkeert voortdurend in het „ge vaar", op een fout betrapt te worden. Een groote kunstenares, Wagnerver- tolkster bij uitnemendheid, komt van de Parijsche opera naar Bayreuth: Germai- ne Lubin. Door de natuur begiftigd met een dramatische sopraan van klassiek iormaat, heeft zij met haar Wagnerver- tolkingen zoodanige triomfen gevierd, dat de leiding der leestspelen haar naar Bayreuth riep, nadat men haar te Ber lijn reeds meermalen bewonderd had. Zij zingt de „Isolde" en zoo zal men dit jaar onder Victor de Sabata een „Tristan" te hooren krijgen, die de traditie der Bay- reuther Feestspelen waardig is. Na een pauze van vijfentwintig jaren staat dit jaar voor het eerst de vliegen de Hollander weer op het program. In 1914 werd deze opera voor het laatst door Siegfried Wagner ingestudeerd en voor het uitbreken van den oorlog twee maal opgevoerd. De namen van Tietjen, die de regie voert, en Emil Preetorius, die de décors ontwerpt, staan er borg voor, dat de „Hollander" geheel in den geest van. Wagner vertolkt zal worden. Vol gens den wil van den meester, die in Bayreuth het eenige artistieke richtsnoer is, zal de vliegende Hollander zonder pauze gegeven worden Karl Elmendorff heeft- de musicale leiding. De „Parsifal" wordt evenals verleden jaar door Franz von HoesslLn gedirigeerd. De „Ring der Nibelungen", die als gezegd over vier avonden verdeeld wordt, (Rheingold, Walküre, Siegfried en Göt- terdammerung) staat geheel onder de leiding van Tietjen* die regissetir en dirigent tegelijk is, evenals het vorig jaar, toen hij in „Lohengrin" een bewonde renswaardige eenheid van klank en ge baar wist te bereiken. Gedurende vijf generaties wist deze industrieele dynastie haar vermogen steeds uit te breiden. Ken onmetelijk fortuin. OG nimmer hebben de fabriekanten van oorlogsmaterieel zooveel geld verdiend als dezen zomer. De reusach tige opdrachten die zij ontvingen van de regeeringen in Europa, Amerika en Azië zullen dit Jaar hun winsten tot een fabelachtige hoogte doen stijgen. Aan de spits van de wapenindustrie staan wel de fabrieken van de familie Du Pont de Nemours in Amerika. Deze familie is een der rijkste ter wereld. Alleen reeds de twee grootste ondernemingen, welke zij onder haar beheer heeft, verzekeren haar een jaarlijksch inkomen van meer dan 150 millioen dollar. De zich sinds anderhalve eeuw in voortdurend stijgen de lijn bewegende welvaart dezer „wa pendynastie" vormt een d*v merkwaar digste hoofdstukken in de sociale en in dustrieele geschiedenis van den moder nen tijd. Tegen het eind van de achttiende eeuw verliet Pierre Samuel du Pont de Ne mours zijn vaderland, Frankrijk, met zijn beide zoons, Victor en Eleuthère. Irenée, om zijn geluk te beproeven in Amerika. In dien tijd bevond zich de handel in buskruit uitsluitenij in Engelsche han den. Niet alleen, dat de Engelschen het kruit tegen zeer hooge prijzen aan de BEN KIJKJE IN DEN TUIN VAN VILLA „WAjNNFRIEDE" IN BAYREUTH. bewoners van de Nieuwe Wereld verkoch ten, doch bovendien hingen deze laat- sten geheel van de willekeur van nun Engelsche leveranciers af. Deze konden, indien hun dit goed dacht, elke dag den aanvoer stopzetten. Pierre Samuel, een ondernemend en actief man, die een goede wetenschappelijke opleiding had genoten en met zijn vriend Lavoisier scheikunde had gestudeerd, zag weldra in van hoeveel belang het zou zijn en hoeveel geld er mede te verdienen zou zijn, als men in Amerika zelf een kruit fabriek oprichtte, welke het land onaf hankelijk van Engeland zou maken. Hij wist vergunning te krijgfen tot het inrichten van een kleine fabriek in Brandyvine, op een afstand van vier mijl van Wilmington, aan de Delaware. De onderneming beantwoordde geheel aan de verwachtingen en keerde in de eerste zes jaar van haar bestaan reeds een dividend van 20 pet. uit President Jefferson was er zoo mede ingenomen, dat hij de onderneming steeds meer ging steunen. In 1820 waren de kruitfabrieken van Du Pont de Nemours reeds de grootste van Amerika, welker roep over de ge- heele wereld was verbreid. De oorlog in de Krim en de Amerikaansche burger oorlog deden haar omzet geweldig stij gen, temeer, omdat de fabriek zich thans ook toelegde op het vervaardigen van granaten en ifljiere projectielen. De grootste winsten heeft de familie natuurlijk gedurende den wereldoorlog geboekt. Niet mihder dan 40 pet. van al de tammunitie, die door de Geallieerden werd verbruikt, werd door de verschil lende fabrieken van het Nemours-con- cern geleverd. Van een kwart millioen kg. in het jaar 1914 is de productie van de gezamenlijke fabrieken gestegen tot 200 millioen in 1918. Het aantal in de fa brieken te werk gestelden groeide van 5030 tot 100.000; en het cijfer „leverantie van oorlogsmaterieel" heeft het fantas tische bedrag van een kwart millioen dollar bereikt. Thans vergenoegt de firma zich er niet meer mede, de grootste fabrikant en leverancier te Van oorlogsmaterieel te zijn. Zij vormt tegelijkertijd de grootste Amerikaansche chemische trust en is tevens de grootste fabriek van automo bielen, daar zij na den Wereldoorlog zich van de controle over de General Motors heeft verzekerd. De Du Pont de Nemours iabricceren alle mogelijke chemische en pharmaceutische producten, van laxeer middelen tot aniline-verven, van gummi kussens tot smeerolie. Meer dan duizend verschillende producten verlaten hun fabrieken; en elk jaar komen er nieuwe dingen bij, die in hun laboratoria wor den uitgevonden. Zichzelvei te zijn, zou veel gemakke lijker wezen, indien zichzeiven te kennen niet zoo moeilijk was. FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 43 De laag staande avondzon teekende haar spookachtig lange schaduw op de sneeuw. Deze slippende, valsche schaduw leek mij een stil naderbij kruipend on heil, dat haar ongemerkt achtervolgde en het gaf mij een bitteren smaak in den mond. Ik vreesde voor Katja's toe komst. Maar hoe meer de dagen verstreken, des te meer ook scheen alles er op te wij zen, dat ik mij vergist had. Want Katja werd met den dag kalmer, frisscher en gezonder. Als wij van de vischvangst thuiskwamen, vonden wij steeds een warme kamer en een dampenden soep. Alles in de woning glom en blonk en Katja's oogen straalden mee Slechts haar klaterende lach was niet terugge keerd. Die had ze haar eersten man in het graf mee gegeven. Als geheel echter beschouwden we Katja's stille, schier onopvallende aan wezigheid ln huis als een weldaad, vooral ook, omdat ze nooit hinderlijk ln onze gewoonten ingreep en zicji steeds slechts hetgtên dan meestal nadrukkelijk verzoek ge- Generaal Evangeline Booth. Haar loopbaan. Generaal Evangieline Booth zal op Woensdagavond 12 Juli in de groote zaal van het Gebouw voor Kunsten en Weten schappen in den Haag haar „vaarwel" aan ons land geven, voorciat zy den actieven uienst van het Leger des Heils zal verlaten. loen op 10 November 1934 generaal E. J. Higgins uit den actieven dienst van hei internationaal Leger des Heils trad en Gommander Evangeline Booth met vo. strekte meerderheid van stemmen tot leid ster dezer wereldorganisatie werd gekozen, om aan het hoofd te staan van de organi satie van het Leger des Heils in 86 landen en koloniën, beteekende dit tevens, dat dit voor de eerste maal in de Leger des Heils geschiedenis was, dat een vrouw daarvan aan het hoofd stond. Evangieline Booth is het zevende kind van de stichters van het Leger des Heils. Dertig jaren lang was zy de leidster van het Leger des Heils in Noord-Amerika. Op een leeftyd, dat de meeste meisjes nog over niets anders den ken en praten dan over spel en leeren, had zy staande op een stoel in de open lucht reeds haar eerste toespraak gehouden. Als jeugdige vrouw streed zy reeds voor gods dienstvrijheid en te midden van joelende menigten ging zy, trots allen tegenstand, moedig haar weg en verkreeg voor haar volk het recht om op straat in alle vrijheid het Evangelie te verkondigen. Met vaste hand voerde zy de teugels der Legerleiding in het eerste korps te Londen. Zy bezocht, om de toestanden beter te leeren kennen, als bloemenverkoopster vermomd, de ach terbuurten van vorengenoemde stad. In de duistere holen van armoede, zonde en mis daad was zy bekend als „de blanke engel'. Honderden jonge mannen en vrouwen heeft zy als leidster van de Intern Kweekscholen te Loftden opgeleid en ze uitgezonden om haar idealen van het Christendom naar haar voorbeeld uit te dragen naar de duisterste en meest ververwyderde deelen van de wereld. Het is onmogelijk het vele werk door haar gedaan in den tyd voor dat zy aan het hoofd der organisatie kwam te staan, in een kort bestek weer te geven. Zy is begaafd met een groote mate van welsprekendheid. Duizenden en duizenden werden door haar geholpen om beter te le ven en te handelen en tienduizenden wer den door haar prediking bekeerd en betere menschen. Particuliere bescherming der Residentie tegen luchtaanvallen. Reeds 100.000 toegezegd. Evenals in andere steden gaat men thans in Den Haag na ,hoe in aanvulling op hetgeen rijk en gemeente doen door par ticulier initiatief de luchtverdediging van" de Residentie behoorlijk zou zyn te organi- Het rijk alleen is niet in staat een af doende bescherming sok voor de burger- gevolking te waarborgen. Het huizenbezit in Den Haag wordt alleen al geschat op ruim 1 milliard. De op hy pothecair onderpand beleggde gelden wor den op verschillende bedragen getaxeerd Volgens een schatting zouden zy 800 mil lioen bedragen. De waarde van de bedrijven, in gebou wen ondergebracht en daarvan niet te schei- Jen, gaat natuurlijk ver boven de waarde der gebouwen uit. Besloten is derhalve over te gaan tot vorming vah een comité voor de luchtvel- dedigipg in Den Haag. Groote bedrijven hebben reeds 100.000 toegezegd of be schikbaar gesteld. De rest van de benoodig- de som zal door de burgerij' moeten worden opgebracht. By Den Haag zijn van rijkswege eenige batterijen zwaar luchtafweergeschut opge steld. De opstelling is geheim. Wy weten alleen ,dat de stukken een kaliber van 7.5 c.m, hebben. Zy reiken 8000 h 9000 M. hoog. Het spervuur van deze stukken kan echter door hoogvliegende aanvallers gepas seerd worden, waarna zy dan in duikvlucht snel boven Den Haag kunnen neerdalen. Hier kunnen zij, als geen voorzieningen worden getroffen, zoo dicht naderen, dat zy bepaalde vitale punten of dichtbevolkte wij ken door neerwerping van bommen kunnen teisteren. De gemeente heeft reeds enkele belang rijke bedrijven gedekt door zeven stukken luchtafweergeschut. Deze maatregel is ech ter niet voldoende. Het commando luchtafweer heeft een plan ontworpen voor opstelling van 9 hat- teryën elk van 3 stukken van 2 c.m., die in totaal een bedrag van 412.470 zouden ver- eischen. Bestaan de batterijen elk uit l stukken, dan worden de kosten totaal 279.865. De bijeen te brengen gelden dienen tot uanschaffing van geschut en munitie voor 400 schoten. Het ryk bekostigt verdere mu nitie. üp elke 45.000 betaalt het ryk zoo noodig 10.000. Mogelijkheden in Zuid-Afrika. Nu vele leerlingen de middelbare scholen weer verlaten. Het hoofdbestuur der Nederlandsch Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft", zich met de volgende circulaire tot de rectoren en directeuren van alle gym nasium, lycea en hoogere burgerscholen in Nederland gewend: „In deze dagen zal menig ouder tot u komen met de vraag: Hoe of waar kan mijn. zoon of dochter een verdere oplei ding genieten. Mogen wij onder deze omstandigheid uw aandacht vragen voor Zuid-Afrlka? Niet in de eerste plaats als het land dat jongelui met een middelbare of gymnar si ale opleiding dadelijk een goede be trekking biedt, maar als een land waar het probleem „Hoe komen de afgestu deerde jongelui aan den slag?" onbe kend is. 4 Het is een feit, dat men zich daarginds in het algemeen niet bezorgd maakt voor de toekomst van een Jongmensch dat een universitaire opleiding heeft ge noten. De ingenieur, de jurist, de theo loog, de medicus om eenige catego rieën te noemen zij vinden allen hun weg in de maatschappij. Ook een Neder lander heeft hier een kans. Voorwaarde daartoe is echter dat hij in Zuld-Afrika wordt opgeleid en een Zuid-Afrikaansch diploma behaalt. Wij meenen daarom dat u belangstel lenden een dienst doet wanneer u hen op deze mogelijkheden wijst en daarbij vermeldt, dat het secretariaat van onze\ vereeniging gaarne bereid is nadere in- lichtingen te 1 Duitsche dienstmeisjes worden teruggeroepen. Nu uit Engeland, België, Frankrijk en Zwitserland. De Duitsche dienstmeisjes in Enge land, België, Frankrijk en Zwitserland zuilen weldra het lot van haar collega's in Nederland ondergaan en naar hun Heimat worden teruggeroepen. Om te beginnen zullen zij, die te Londen werk zaam zijn en wier aantal op 15.000 wordt geschat, de terugreis moeten aanvaar den. Later zullen dan de ander komen. Het totaal aantal vrouwen dat op deze wijze naar het rijk moet terugkeeren, zou ongeveer 80.000 bedragen. Volgens een bericht uit Berlijn in de „Daily Telegraph and Morning Post" zijn bijna 15.000 Duitsche meisjes en vrou wen, die in Engeland dienden, „uitge- noodigd" door de Duitsche autoriteiten om naar hun land terug te keeren. In politieke kringen te Berlijn wordt als verklaring opgegeven, dat dit niet ge schiedt wegens gebrek aan arbeidskrach ten in Duitschland, doch veeleer omdat een Duitsch meisje niet ln onderge schikte betrekking behoort te zijn in het buitenland. Bovendien wil men in Duitschland door deze terugroeping van Duitsche meisjes uit Engeland het bewijs leveren, dat de Duitsche dienstboden in dat land niet gebruikt worden voor spionnagedoeleinden. kort Dij o nog op schledde. Daarentegen was haar zoon echter overal te vinden en te hooren. Zijn luide, heldere jongensstem schalde bijna den geheelen dag door het huis. Vermoeid heid en verdriet schenen hem vreemd. Nochtans was er een plekje ln huis, waar hij doodstil op een bankje kon zit ten, de Siberische kater, dien Maria mij met de tweede boot had gezonden, bij zich op schoot. Naast hem op 't bankje zat dan de „rat", die met ontroerende gehechtheid aan het kind hing en het overal naliep. Deze plaats van algemeen stilzwijgen was mijn kamer en met heimelijk ge noegen kon ik naar het merkwaardige drietal kijken, dat zich zoo stil en zoo rustig gedroeg. Maar Fed ja, die kleinen schelm, wist zeer wel, dat op iedere goede daad een belooning volgde. Nu eens was het iets eetbaars, dan weer een of ander stuk papier, dat hij met een potlood mocht volkrabbelen en een enkele maal knipte ik van karton wel eens een of ander dier, dat we dan samen kleurden. Bo vendien had hij, ondanks zijn vier jaren, al heel gauw door, wie de baas in huis was en als hij dus een of anderen wensch koesterde, kwam hij gewoonlijk eerst bij mij. Reeds een paar maal heb ik hem bij stormvrij weer in mijn motorboot mee genomen op de^ppen zee. Hij zit dan aan mijn voeten en "kijkt mij met zijn groote, verstandige oogen onafgebroken aan. Als Ik hem dan toelach, verbergt hij zijn gezicht ln zijn handjes en als ik dan vraag: „Waarom huilt Fredja?" opent hij zijn handen en toont hij een lachenden mond. Vaak ook draai ik het spelletje om door zelf mijn handen voor het ge zicht te houden, maar dat bevalt den bengel niet en onmiddellijk klinkt dan zijn smeekend stemmetje: „Oom niet huilen! Fedja is zoet!" De dagen gaan voorbij en de vele, zware werkzaamheden laten weinig vrijen tijd, maar zoodra er maar een moment van rust is, zoek is het gezel schap van Fedja Ik ben vroeger nooit lang met een kind samen geweest en lk wist daardoor ook niet hoe kostelijk en leerzaam het is het ontwaken en de ont wikkeling van de kinderziel te besluiste- ren. Welk een rijkdom, welk een schep* pingskracht spreken daaruit! Wij vol wassenen zijn er je reinste stumpers bij. De tweede boot bracht mij o.a. ook een dikken brief van Maria. Zij bleek direct te hebben begrepen, waarom lk aan het eerste jaar van mijn verblijf hier nog een tweede wilde vastknoopen. Het zal Je ongetwijfeld te stade komen, schreef ze o.a. Je zult bij het vele, dat je reeds geleerd hebt, nog vele nieuwe ervaringen opdoen. Wij hebben ons allen zeer verheugd over Je besluit, dat je Je later geheel aan de walvisch- vangst wilt wijden, want Jouw roeping ligt Inderdaad op het waiter. Ik kim me er nu reeds over verheug&i* den volgen den zomer het groote schip en de zeven walvischvaarders te zien, die Je op de werf ln onze stad hebt besteld. Met groote voldoening ook hebben wij kennis genomen van Je buitengewone jachtsuc- cessen. Ik was heusch trotsch op je. Nog maals hartelijk dank voor je uitvoerlgen brief. MARIA. Ik kon de verleiding niet weerstaan mijn lippen te drukken, op de plaats, waar haar naam stond. Ach, wat zou het me niet alles waard zijn, haar slechts een paar minuten te kunnen zien! Tot welk offer ware ik niet beroid haar te kunnen zeggen, hoe dier baar ze mij is- Maar de geweldige oceaan ligt tusschen ons. Als ik over elf maan den eindelijk weer op het vasteland te rugkeer, zal ze stellig reeds lang de vrouw van een ander zijn... Maria had ér zich vroeger steeds op laten voorstaan, dat ze mijn gedachten kon raden en doorgronden. Of ze nu ook mijn verlangen zou begrijpen? In de enveloppe van Maria's brief lagen nog eenige andere papieren, die ik nu eveneens open vouwde. Het waren mijn gedichten, die ik Maria had toege zonden. Zij bleken intusschen reeds in druk te zijn verschenen; eenige ervan waren zelfs van een loffelijke bemerking voorzien, Toen schaamde ik mij Want nooit zou ik degeen worden, dien men in mij zag. Nimmer zou ik met een brandenden fak kel in de hand ln de diepte afdalen en licht ln de duisternis kunnen brengen. Nooit zou ik een roeper kunnen zijn, een strijder!Nochtans had er sinds het oogenblik, waarop ik de bedrukte veUen papier ter hand nam, een. groote ver andering ln mij plaats. Het was, alsof de zon verblindender, de lucht helderder was geworden. En alsof de hemel zoo na was gekomen, dat hij zich geheel om de aarde zou lei Zoover was lk met schrijvt toen ik de honden hoorde aanslaan. Ik ging naar bulten en zag, hoe zij luid blaffend den heuvel oprenden, waar ln de verte een slede naderde. Het duurde nog slechts eenigen tijd voor lk door mijn verrekijker in de beide inzittenden Rodion en Wenjamin kon herkennen. Waarom hebben jullie Pelka niet meegebracht? vroeg ik ter begroeting. Zoolang de zee nog zoo te keer gaat, is het in de bergen immers rustig. Zij weet niet eens, dat we hier naar toe zijn, antwoordde Rodion. Anders z den we haar zeker niet hebben 1 houden. Ik geloof, dat ze wat kou heeft ge vat, meende Wenjamin. Vroeger kon ze nooit lang op dezelfde plaats blijven zit ten. En nu zit ze... Rodion viel zijn schoonzoon ongedul dig in de rede. Vergeet niet, dat het om mijn klein dochter gaat en niet om de Jouwe. Jouw meening interesseert me dus niet! Toen wij aan den maaltijd zaten, be gon Rodion plotseling geheimzinnig te lacWfen. Op mijn vragenden blik, ver zocht hij mij eens te raden, waarom zU vandaag naar mijn baai waren geko men. (Wordt vervolgd)- te HAASTRECHT, zal OD MAANDAG, 24 JULI 1939, des avonds om 7l/z 11 ur in. Hotel „DE ZALM" aan de Markt te GOUDA, by opbod en afslag de volgende perceelen te GOUDA: Kuiperstraat 32, verhuurd voor 4.25 per week. Kuiperstraat 11, vrij van huur. Raam 151, verhuurd voor f 3.— per Bodegraafscihe Straatweg 110 en 111, Sente WADDINXVEEN met het recht van erfpacht van bybehoorende perceeltjes grond, elk verhuurd vooi 5.50 per week. Betaaldag: 24 Augustus 1939. Breeder bü notities, welke ver krijgbaar zijn ten kantore van voor noemden Notaris. 7ip nu onze prijzen. RIJWIELEN, KINDERRIJWIELEN, AUTOPED's TELEF. 2580 - hoek Reg. plantsoen. Voor reparatie Uw adres. Tandems te huur. Dan GORILLA- en HERMELIJN- MëSJES niet vergeten. l'/i, 2 '/z en 5 CENT. Ook hij Uw winkelier. Im. C. EIKENBOOM, Rotterdam. 100.000 op nummer 120145 50.000 op nummer I 8887| 30.000 op nummer I 20291 25.000 op nummers 1 11972 1 56231 104001 20.000 op nummers 1 11980 I 122381 15.000 op nummer I 136271 10.000 op nummer I 177191 enz. enz. enz. enz. enz. Gratis trekkingslijst verkrijgbaar bij STOOFSTEEG 10-12 - GOUDA. Telef. 2825 Giro 235817. te GOUDA, zal op MAANDAG 17 JULI 1939, des avonds 7 Zi uur, in Hotel „DE ZALM" aan de Markt aldaar, publiek verkoo pen de volgende alle te GOUDA ge legen Hoogstraat 7. Verhuurd voor 20. per week. Regentesseplantsoen 25 en 26. No. 25 is vrij van huur, no. 26 is verhuurd voor 45.per maand. Regentesseplantsoen 14, 15, 16; elk verhuurd voor 137.50 per kwartaal. Vlamingstraat 9. Verhuurd voor 3.- per week. Nobelstraat 87. Verhuurd voor 2.50 per week. Te bezichtigen de panden Vlaming straat, Nobelstraat en Regentesse plantsoen 25 de laatste-3 werkdagen voor en op den verkoopdag van 10 tot 12 en 2 tot 4 uur; de overige Woens dag, Donderdag en Vrijdag voor en op den verkoopdag van 2 tot 4 (na gepleegd overleg met bewoners). Te aanvaarden op den betaaldag 14 Aug. a.s. Breeder bij notities, gratis bij den notaris verkrijgbaar. Verkrijgbaar bü Geen wonder, wanneer er zulke prima fietsen zó goedkoop te krijgen zijn als de „R.S. Stokvis" fietsen Een nationaal product met een klinkende naaml Kom de „R.S." eens bij ons zien. Prijzen van f41.50 af. RS^ Ook op gemakkelijke betalings voorwaarden bij Icnim aangeboden, op zeer billijke voor waarden voor leerlingen H. B. S. en Gymnasium, voor candidaten BOUWKUN DIG OPZICHTER enz. door BUBO. MARTENSSlNGEL 12. is vanaf HEDEN Spreekuren iederen Donderdag ochtend van 9 Va12. KRUGERLAAN No. 167 to GOUDA telaflt zich gaarne met het doen ran alle faxatie'i, Aanurantie'a, opmaken ran Con tracten, plaataen yan Hypotheken, Koop- en j Verkoop, Huur- en Verhuur, tegen billijke condities. TELEFOON No. 2575. I van den Hang, Voorburg, Gouda Leiden, Alphen a. d. Rijn en Utrecht naar op ZONDAG 16 JULI. Zie aanplak- en strooibiljetten. die in het vak willen opgeleid worden. nadert. Laat voor dien tijd Uw SCHOENEN HERSTELLEN bij de SCHOENMAKERIJ van Het ideale middel voor vermoeide en i transpireerende voeten. tezamen voor slechts 75 CENT, bij abonnement 50 CENT. oH Pynlooze behandeling van Eksteroogen, Eelt, ingegroeide nagels, enz. enz. wordt de omzet van de LICHHT en LEKKER. "Gaat U winkelen? Wü vergemakke lijken het U. bik.hooimeyer Verkrijgbaar bij WEDEROM OPTREDEN VAN DE BEKENDE STEMMINGSBAND in den grooten verlichten tuin op ZATERDAGAVOND 8 JULI van onder leiding van BART IJSSELSTIJN. Aanbevelend, De Eigenaar:, die ele«trl»ch watcht én wringt. Miele electrltcho wcuchmachino» met houten of geëmailleerde kuip in de betere winkels. Than» verkrijgbaar, mat draaibaren krachtwrtngar vanaf f 7.70 par maand, zonder wringer vanaf f 6.15 per moand. Tot en met ZONDAG 16 JULI a s. Waarom komen er elk jaar meer bezoekers om KERSEN TE ETEN en nemen ze er zooveel in een degelijke verpakking mede naar huifi. Omdat wij ze laten rijp worden. Aan de boom zijn ze zoo °ve™1"'J Maakt Uw uitgaansdag tot een genot en ga KERSEN ETEN in DE KLEINE BETUWE met zijn GROOTE SPEELTUIN voor grool en klein. Het zijn nog slechts enkele dagen en het is weer voor een jaar voorbij. Al het fruit wordt hygiënisch behandeld en gewasschen geservaerd. DE ONDERNEMER: TELEF. 19 HAASTRECHT. BLAUWE DRÜIVEN PERZIKEN VERSCHE AARDBEIEN TAFELPEREN TAFELAPPELEN SINAASAPPELEN GRAPE FRUIT CITROENEN BANANEN TOMATEN VRUCHTEN IN BLIK EN GLAS DIVERSE SOORTEN NOTEN OUDSTE ADRES voor OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. BLIKGROENTEN van prima kwaliteit tegen scherp concurreerende prijzen LANGE TIENDEWEG 27 TELEFOON 3316.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4