„DE P E L I KA' A N" Wereldomroep op komst. Ik hèb gekozen Arkadi. Beurs van Amsterdam, Ontvlekken en Oppersen van Heerenkleeding, Mantels, enz. ha<^ op het laatste raam van Dirck Cra- beth in 1571. Als Gouwenaars zijn wy allen trots op de glazen der Crabeth's, maar de tyd zal komen dat zij steeds in één adem zullen worden genoemd met het zoo ver wante en benoemde altaarstuk van Dirck Barendsz. mogen ons gelukkig achten, dat ons) Stedelijk Museum van Oudheden dit mopie triptiek in zyn bezit hfieft, een beadt dat des te meer tot zyn recht zal komen, zoodra' ons museum een waardi- gei plaats zal worden toebedeeld. Kosten één niillioen. Phohi-zeinjers in gebruik. Naqr wij vernemen is thans het rap port van de commissie inzake den Ne- derlandschen wereld-omroep gereed ge komen De voorzitter der commissie, prof. Gerbrandy, zal het rapport binnenkort minister Van Boeijen aanbieden. Omtrent den inhoud van het rapport vernemen wij voorts de volgende bijzon derheden. De wereld-omroep, welke zoo spoedig mogelijk zal beginnen te fuligeeren, zal twee soorten uitzendingen omvatten: l. cultureele en 2. economische. De cultureele uitzendingen zullen door de vier grootc omroeporganisaties op ha-ar kosten verzorgd worden; de ecor nomische uitzendingen door het depar tement van Economische Zaken en mede door den Phohi, terwijl de vier Neder- landsche omroeporganisaties voor de om lijsting zullen zorgen. In het raam der economische uitzendingen zullen lezin gen in vreemde talen gehouden en nieuwsberichten in vreemde talen omge roepen worden. Ten dienste van den wereld-omroep zullen voorloopig géén nieuwe zen ders gebouwd worden, doch men zal gebruik maken van de bestaande modejme Phohi-zenders te Huizen De verschillende uitvoeringsmaatrege len, y/elke een gevolg zullen zijn van het comipissie-rapport, zullen nog nader 'overlpg tusschen de omroepvereenigingen en de Regeering noodzakelijk maken, maar principieels moeilijkheden zijn daarbij niet meer te verwachten Die zijn er wèl geweest in den boezem der wereld omroep-commissie, want de omroepen stoncien aanvankelijk op het standpunt, dat de verzorging van den wereldomroep niet tot hun taak behoorde. Desondanks is ten slotte overeenstemming bereikt in zake [de bovenvermelde regeling De kosten van den wereldormroep zul len óngevcer één millioen pér jaar be dragen. Tegen clandestiene luisteraars. Uitj den aard der zaak zijn de tegen woordige inkomsten der omroepvereni gingen niet voldoende om deze kosten te dekkpn. Ei* is «venwel geen sprake van, dat Nederland het huidige omroep-con- tributie-stelsel gaat verlaten en een ra- diabolasting zou gaan heffen. De om roeporganisaties hebben zich definitief tegen een radiobelasting uitgesproken en de Rpgeering zal haar dan ook niet voor stellen. Maar wel zal er, ten einde de kassen der omroeporganisaties op peil te houden, een einde moéten komen aan het parasiteeren der zgn, Schwarzhörer menschen die uitzendingen ontvangen zonder lid te zijn van een omroepver- eeniging *op de betalende luisteraars. Deze kwestie zal nader geregeld moeten worden door de omroepvereenigingen in overleg met de Regeering. Ei zijn hier te laftde 500.000 luisteraars bij de omroepen aangesloten en er zijn 350.000 distributie-luisteraars, van welke 350.0(p één derde deel lid is van een om roeporganisatie. Het aantal „Schwarz hörer wordt in totaal op ongeveer 500.000 getaxeerd. De bedoeling zou nu zijn, al len, die een ontvangtoestel bezitten, in den een of anderen vorm te .verplichten een bijdrage aan een der omroepvereeni gingen. dan wel een nader te bepalen bij di deze wereld-omroep gedekt kunnen worden. Ten overvloede teekenen wij hier nog bij aan, dat er natuurlijk geen sprake van is, dat er ook maar 'één cent van de :n voor den binnenlandschen- en wereld-omroep voor onbetaalbaar televisie-uitzendingen gebruikt zal van geld< den dure age aan de Nozema te betalen. Op wijze zouden dan de kosten van den worden. Televisie is immers nog veel te kostbaar en veel te onvolmaakt om aan een algemeenen geregelden dienst te kunnen denken en vandaal-, dat men zich in ons land voorloopig tot experi menten en bestudeering van de kwestie bepaalt. In elk geval stemt het tot verheugenis, dat de wereld-omroep nu te langen leste een stapje nader tot de verwezenlijking gekomen is! Export van varkens. Overneming zware alleen nog in Holland en Utrecht. Zooals bekend, is het reeds gedurende eenigen tijd door bepaalde omstandig heden mogelijk, een gróotere hoeveelheid bacon van Nederland naar Engeland uit te voeren. Omdat de landbouwers echter niet in voldoende mate hun baconvar- kens aan de veehouderij centrale ter af levering aanbieden, althans zoo rede neert men in Den Haag kon de cen trale aan deze grootere uitvoermogelijk- heid niet geheel völdoen. Hierin heeft minister Steenberghe aan leiding gevonden, om de prijzen voor baconvarkens te verhoogen, doch tevens besloten, na 8 Juli géén gelegenheid meer te geven tot het aanbieden van zware varkens aan de veehoutierijcentrale in andere provincies dan in N.-Holland, Z.-Holland en Utrecht. De varkens, wel ke vóór 9 Juli reeds ter levering waren opgegeven zullen ook in de overige pro vincies, indien overigens aan de gestelde' voorwaarden is voldaan, in de periode van 14 Augustus16 September tegen de reeds bekend gemaakte prijzen worden afgenomen. De opgave in de drie genoemde pro vincies zal op de normale wijze voort gang vinden op de voorwaarden, op 17 Juni 1.1. gepubliceerd. GEMENGDE BERICHTEN. Hevige autobotsing bij Amsterdam. Twee dames naar het ziekenhuis vervoerd. Omtreeks middennacht is Zqndagavond op den drukken Haarlemmerweg, ter hoogte van den Uitweg bij Sloterdi een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Mei groote kracht botsten twee personei auto's tegen elkaar, hetgeen veroorzaakt werd door een fout van den bestuurder van de auto, die van den Haarlemmer weg den Uitweg wilde indraaien en daar bij de verkeersregels niet in acht nam. Door deze foutieve manoeuvre kwam de wagen in botsing met een andere per sonenwagen, die met groote snelheid over 'den breeden Haarlemmerweg naderde en waarvan de bestuurder op de onverwach te manoeuvre van de andere auto niet verdacht kon zijn. Door de kracht van de botsing werden de twee wagens grootendeels vernield, omstandvs vreesden voor de inzittenden het ergste. Zij waarschuwden onmiddel lijk den G.G.G.D., die Jwee dames resp. 45 en 38 jaar oud, beiden in bewusteloo- zen toestand en met een hersenschud ding naar het Wilhelminagasthuis over bracht. Een heer uit Tilburg kreeg rib- fracturea en is per taxi naar zijn woon plaats vervoerd. Twee andere heeren, af komstig uit Amsterdam, kregen minder ernstige kneuzingen. Zij zijn na verbon den te zijn, naar huis teruggekeerd. Hevige trambotsing in Amsterdam. Drie gewonden in ziekenhuis op genomen. Op het kruispunt Jan Evertsenstraat en Witte de WitHstraat is Zaterdag een motorwagen van lijn 13 tegen een tram trein van lijn 7 opgereden. Er ontstond groote materieele schade en drie vrou welijke passagiers van lijn 7 moesten met I een hersenschudding in het Wilhelmina- j gasthuis opgenomen worden. j Lijn 7 kwam uit de Witte de Withstraat en lijn 13 van het Mercatorplein Volgens den bestuurder van motorwagen 387 is deze motorwagen van lijn, 13 doorgegle- den. daar de electrische rem weigerde, j Met een harden klap botste de motor wagen eerst opzij tegen den motorwagen j 369 van lijn 7 en toen deze nog even was doorgereden tegen den bijwagen no. 809. Deze bijwagen kreeg zulk een hevigen duw, dat hij ontspoorde en dwars over den weg en het trottoir kwam te staan. Het achterbalcon botste tegen de pui ALGEMEEN VERZET TEGEN EEN EVENTUEELE DROOGLEGGiNG VAN DE REEUWIJKSCHE PLASSEN. Het verzet tegen de eventueele droogleg ging van enkele Reeuwyksche Plassen groeit nog steeds. Niet a.leen blykt dit uit adressen, welke tot de Regeering worden gericht, maar ook uit verschillende artike len in de pers en uitlatingen van/vooraan- staande Nederlanders. Zoo werd ter gele genheid van de Tiende Landbouwweek te Wageningen een serie voordrachten gehou den over de bescherming van belangrijke elementen in het landschap. De oud-burge meester van Bifcsum, de heer H.deBoi' des, een by uitstek gezaghebbende figuur in de kringen van toerisme en jiatuurbe- schermipg, hield bij deze gelegenheid een voordracht over de belangen van het natuur schoon in verband met die van het toerisme en de recreatie. De heer de Bordes gewaag de in zijn rede ook van de nieuwe bedrei ging van de Reeuwijksche Plassen, die hij prees als centrum van de watersport, vlak by de groote steden geiegen, als recreatie terrein en ais studiegebied. De heer de Bordes wees er mede op, dat aantasting'van de schoonheid van het land schap ook 's lands economische belangen schaadt. Aanvaardt men bovendien de stel ling, dat ieder, die werkt met hoofd en hand op gezette tijden ontspanning noodig heeft, en dat deze ontspanning in het algemeen het best wordt bevorderd door het verlaten van de dagelyksche omgeving en zoowel den beseheiden als den ruim gemeten re- creatietyd door te brengen in Gods vrye natuur, dan is ook op grond van sociale overwegingen het pleit gewonnen voor een krachtige natuurbescherming en behooren voortaan het natuurschoon en de belangen van recreatie tot de vitale landsbelangen, welke door den wetgever op doortastende wijze moeten worden beschermd. Een wettclyke voorziening op korten ter mijn is onontbeerlijk om het vraagstuk der natuurruimte en dat van de noodzakelijk heid van het behouden van recreatieterrei- op te lossen en de wetgever zou een are verantwoordelijkheid op zich laden mover tydgenooten en vooral tegenover het nageslacht door geen gehoor te geven aai> dezen luid klinkenden roep van het Nederlandsche volk naar levensruimte. Zaterdag vergaderde de A.N.W.B. te Maastricht. Bij de behandeling van het jaarverslag werd het woord gevraagd door den heer E. D. van Dissel, oud-directeur van het Staatsboschbeheer, die nog eens de aandacht vestigde op de ernstige plannen, die zouden bestaan om een belangrijk deel van de Reeuwyksche en Slurpwijksche Plas sen droog te leggen. Zy liggen, aldus de heer van Dissel, misschien in het dichtst bevolkte deel van geheel Europa en het zal raadzaam zijn, dat de A.N.W.B. deze plan nen scherp vol#. De Bond zal nu speciaal onze plassen en meren in bescherming moe ten nemen, die voor ons volk van zoo groot belang zyn. De voorzitter, de heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem, zegde toe deze zaak met de meeste nauwgezetheid te zullen onderzoeken. Spr. kon zich echter niet voorstellen, dat de re geering deze plannen -zou goedkeuren, waardoor een heerlyk stuk natuurschoon vlak by groote steden verloren zou gaah. Bovendien "is het de vraag of door drooglegging van de plassen ook njet het voortbestaan van andere plas sen zal worden bedreigd. Er zal overleg met den Minister noodig zyn, maar anderzijds zal de publieke opinie in het geweer moeten worden geroepen. Het laatste nummer van het bekende maandblad „De Natuur" bevatte ook een korte bijdrage over de Reeuwyksche Plas sen, met een teekening van onzen oud-stad genoot, den heer P. L. Scholten én een fraaie luchtfoto «van het plassengebied. In het jongste nummer van „D 2 Water- kampioe 11" blaast de heer F. H. Sixma, voorzitter der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda", alarm voor het behoud van Reeu- wijk's Plassengebied. Het geldt hier niet een dorpsbelang, maar het gaat hier om de be langen van heel een volk, die aan de belan gen van weinigen ondergeschikt dreigen te worden gemaakt. Het stormsein is gehe- schen, opdat de Regeerfrig door een massale adresbeweging wordt duidelijk gemaakt dat duizenden en duizenden het behoud van ons zoo karakteristieke plassenland een levens belang voor ons volk achten. Gisteren bracht de heer S. S. Lantirifea, de bekende tuinbouwkundige medewerker van de Vara, een bezoek aan de plassen. De heer Lantinga 'zal op Zondag 23 Juli, des morgens te 9.05 uur over de plassen voor de Vara-microfoon het een en ander vertellen. RADIO-PROGRAMMA'S. van perceel Jan Eventsenstraat no. 10, waarin een bijkantoor van de Rotter- damsche Bank Is gevestigd. Een uithang bord werd er geheel verbogen, een fiets die op straat tegen den govel stond, ge deeltelijk vernield. Gelukkig liep er op het moment van de ontsporing midden in het drukste deel van West niemand op het trottoir Toch waren de gevolgen van de botsing reeds erg genoeg. Van den ontspoorden bijwagen van lijn 7 braken een paar ruiten en eenlge passagiers werden door glasscherven ge wond. Ander passagiers vielen door den schok van de banken en sloegen met het hoofd tegen ruiten, banken en vloer. De G G D., die weldra met twee ambulance auto's en een arts ter plaatse was, be handelde ongeveer tien gewonden. Drie vrouwen bleken een hersenschudding te hebben opgeloopcn en moesten in het Wilhelminagasthuis worden opgenomen. Dinsdag 11 JuiL_ Hilversum I, 18.75 en 41L5 M. AVRO- uitzending, 11—11.30 v.m. en 6.30—7 RVU. 8Gramofoon (om 8.15 berichten); 10.- Morgenwijding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.3$ Pianovoordracht; 10.50 Voor de vrouw; 11.— Causerie „De natuur in"; 11.30 Omroeporkest; 12.15 Be richten; 12.17 Gramofoo/i; 1.15 Het, Lyra Trio; 2.Bonte Dinsdagavondttrein (opn.), 3.31) Kapel van de Kon. Schotsche Garde 4.30 Kinderkoor; 5.— .Kinderhalfuur; 5.30 AV\RO-Amusementsorkest; 6.28 Berichten 6.30 Causerie „Aandriften, aanleg en al of niet intelligente aanpassing by dieren"; 7.— Orgelspe len zang; 7.40 Literaire causerie en declamatie; 8.Berichten ANP, radio journaal, mededeelingen; 8.20 Verkorte ope ra „La belle Hélène"; 9.20 Kapel van de Kon. Schotsche Garde; 10.Radiotooneël; 10.25 AVRO-DanceiBand en Soliste; 11. Berichten AiNP. Hierna: Odgelspel (opn.); 11.30—12 Iliescu's orkest. Hilversum II, 301.5 M. KRO-uitzending. 89.16 Gramofoon *c.a. 8.15 berichten); 10.Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12.— Berichtén; 12.15 KRO-orkest; 1.Gramofoon; 1.20 KRO-Melodisten en solist; 2.Vrouwenuur; 3.Gramofoon; 4.JCIRO-Mel xlisten en solist; 4.45 Zang met pianobegeleiding; 5.KRKD-orkest (5.45—6.05 Felicitatiebezoek; c.a. 6.30 Be richten); 6.35 Sportpraatje; 7.Berichten; 7.15 Causerie „Handwerk en machine in de meubelkunst"; 7.35 Gramofoon; 8.Berich ten ANP, mededeelingen; 8.15 Stedelyk or kest van Maastricht; 9.15 Reportage; 9.45 KRO-Boys en solist; 10.Hawaaiian gi- taarsoli met pianobegeleiding; 10.10 KlRO- Boys en solist; 10.30 Berichten ANP; 10.40 John Kristel's orkest; 11.2012 Gramoofon. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 10 Juli. Aanvoer in totaal 2743 stuks, waarvan 689 runderen, 440 vette kalveren, 5 nuchtere kalveren, 774 schapen en lamme ren, 634 varkens, 1 big. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 75, 2e kw. 62, 3e kw. 34—48; vette ossen 67, 60, 36—48; vette kalveren 100, 80, 50—60; varkens (levend gewicht) 50, 49; schapen 48, 42, 00; lamaneren 50, 45, 40. Pryzen per stuk: Schapen le kw. 20, 2e kw. 17, 3e kV. 14; lammeren UJ, 9, 7. Vette koeien en ossen: aanvoer iets groo- ter, handel stroef, prijzen als vorige week. Vette kalveren aanvoer zeer groot, han del traag, prijzen iets leger, prima's tot 1.10. Schapen en lammeren aanvoer aanmerke lijk ruimer, handel tamelijk, pryzen beste lammeren [ets styver, verder onveranderd. Varkens: aanvoer gelijk vorige week, han del levendig, pryzen omhoog gaande. Eenige goede soorten zyn voor export verkocht. STADSNIEUWS. Zijt gij goedmoeds Gij doet wat 1 FEUILLETON. ïn roman uit het hooge Noorden door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. Wel. antwoordde ik. het is mooi j weer: het leent zich uitstekend voor een tocht door dc versch gevallen sneeuw. Dat ook. laf Rodion toe. Maar voor- j namblijk kwamen we om een goede en passende plek voor onze nieuwe woning uit tc zoeken. Wfrt? Willen jullk werkelijk naar de kruisbaai verhulzen? vroeg ik. vol j blijd 3 verrassing. j Vroeger wilden we. ja Maar nu zul- lei} we wel moeten, want onze oude wo-* ningpn zijn reeds verkocht en de nieuwe besteld. Graag ga ik niet van de Wal- vischbaai weg. moest Rodlon, met iets j van weemoed in zijn stem. Wegevcn. Tenslotte ben ik de eerste^geweest, die j zich hier op het eiland vestigde. Voor dien was er niemand op het vaste Pand, die jgelooven wilde, dat hier nog men schen het zouden kunnen uithouden. Ik beddel natuurlek menschen van ons blanjke ras. I En waarom ga Je dan weg? Rqdidh aarzelde even met èijn ant woord: toen zei hij, ietwat onwillig: Om Pelka! Zij zal het hier prettiger vinden; vooral ook. omdat Jij dan onze naaste buurman bent. Ik antwaordde, dat ik het volgend jaar met de eerste boot het eiland zou ver laten en dat ik ook aan mijn woning reeds een bestemming had gegeven. Ty- chon zou haar betrekken met Katja en den kleinen Fed ja. Na een poosje vroeg Rodion. of ik graag naar het vasteland terug keerde? Waarom niet? Tenslotte verlang je ook wel weer eens naar een bosch en naar bloeiende welden. En in gedachten voegde^lk er aan toe: En ook naar men schen. die Je dierbaar zijn- Je zult ons eiland wel gauw ver geten! Ik zal het nooit vergeten. Daarvoor heeft het me te veel goeds geschonken. Het was als een goede vriend voor me. Rodion klopte me goedkeurend op den schouder. Je hebt het juiste woord gevonden, Arkadil Het Is als een goede vriend. Pre cies zoo^ls de zee. Alleen moet Je ze belde begrijpen. Hic/na gingen wij het dal rond om de gunstigste plaatsen voor de nieuwe hui- een uit te zoeken. Rodion vond. op slechts vijftig pas afstand van het water, een goede plek. welke ook beschermd was tegen den Noordenwind. Wenjamin zou zich wat meer landwaarts moeten vesti gen. Het gaat ln het leven toch zonder ling toe. zei hij glimlachend. Vorig jaar was ik het, die u het eerst hierheen om naar het vasteland te varen. Tot dan de Walvlschbaai niet bracht en nu brengt het toeval ons even eens hier. Daarvoor mag Arkadi ons wel dank baar zijn. schertste Rodion. want nu doet de boot voortaan ook de Kruisbaai aan. Hij zal zich dus den volgenden zomer al deftig hier in kunnen schepen yastelt echter mag nij d heelemaal vetgeten. Hij is daar den laat- sten tijd een zeldzame gast geworden. 1 Ik beloofde mijn verzuim weer goed te zullen makèn en spoedig te zullen ko- 1 men. Ik geloof, dat ik. toen ik dat zei. zelfs een beetje verlegen werd. Kleine Fedja en de visscherij lieten mij bijna geen enkele vrije minuut 1 Januari. De winter is ditmaal veel te vroeg ge komen. Midden October hadden we al twintig graden vorst. De wind loeide af wisselend van de bergen en uit de zee. De sneeuw viel in ongekende hevigheid. Onze jachtpartijen eischten weliswaar heel wat inspanning-, maar zij leverden een rijken buit op. Nu sloffen er weer drie jonge beren rond de palen. Met uitzondering van eén paar kleinigheden, verloopt het leven precies zooals het vorige Jaar. Vóór het strenge jaargetijde inzette, had ik nog eens naar de Walvlschbaai gewild, maar de plotseling invallende koude belette mij dit voornemen ten uit voer te brengen. Gisteren gingen mijn metgezellen weer op de rendier jacht. Het was voor het eerst, dat ik thuis bleef. Katja's toestand was van dien aard. da ik mij ernstig on gerust begon te maken. Zij was den laatsten tijd totaal ver anderd. Als zij door het huis liep, leek het, of zij een drukkenden last torstte. Hield ik haar in het voorbijgaan aan, dan ontweek ze mij met een nietszeggen de uitvlucht en trachtte Ik haar ernstig te bewegen haar hart voor mij uit te storten, dan kwam als cenig antwoord een stroom van tranen. Ik zag wel. dat ze veel zieker was dan ze zelf wilde toe geven en dat ik mij Diet vergiste, bleek vanmorgen vroeg, toen zij plotsMing in onmacht viel. Nadat zij weer tot zichzelf was geko men, hielp ik haar op do been. Zonderling, zoo zwak als je bent ge worden, Katja. zei ik hoofdschuddend Een oogenblik keek ze mij met grootc oogen aan. Daarna zei ze. bijna fluiste rend: Ik kan niet meer! Semjon! Die slaapt den slaap des rechtvaar digen. antwoordde lk, vol vertrouwen, want nu begon ik zoo langzamerhand te begrijpen, wat er ln haar omging. Maar 's nachts in mijn droom zie ik hem altijd. Bijna eiken dag. Daarom ben ik bang om in te slapen. Je hebt toch niets verkeerds gedaan, Katja. Dan behoef je ook niet baftg voor hem te zijn! Maar waaéom komt hij dan altijd? Waarom? Ja. ik denk. dat hij komt om je te vragen zijn kind niet, te ver geten, als het andere er eenmaal is. Dat is immers vanzelfsprekend. Elke vader zou dat doen. (Wordt vervolgd). GOUDA, 10 Juli 1989. De deelnemers!sters) aan de Academie voor Internationaal Recht op bezoek aan Gouda en Reeuwyk. Miet een enkel woord hebben wy Zater dag reeds melding gemaakt van het bezoek van jeen internationaal gezelschap van da mes j en heeren, die de colleges bezoeken van kle Academie voor internationaal recht, welk» ook dit jaar weder in het Vredespaleis in dén Haag door geleerden van internatio nale bekendheid worden gegevan. De col- .egea welke 3 Juli j.l. zyn aangevangen, worden in de Fransche taal gegeven door Prof René Dupuis, hoofeleeraar aan het Institkit des Hautes Etudes Internationales van je Universiteit van Parys, de heer C. W. jjenks, lid van den juridischen dienst van jhet internationaal arbeidsbureau en Prof. L. Babinsky, hoogleeraar aan de juri dische, faculteit van de Universiteit Joseph Pilsudski te Warschau. Gedurende de twee maanden van hun ver blijf Wordt den buitenlandsche deelnemers (sters) de gelegenheid geboden het mooie en interessante van ons land te zien. Daar toe wordt ook Gouda en omgeving gerekend. Onder leiding van h^t V.V.V. bestuur bracht het gezelschap, dat uit c.a. 30 dames en heeren bestond, direct na aankomst te half tien in den morgen een bezoek aan de Kon. Plateelbakkerij Zuid-Holland, waar het geheele bedrijf in oogenschouw werd geno men, vanaf de kleibereiding tot aan het af gewerkte product, dat in zijn groote ver scheidenheid van vorm en kleur in de mon sterkamers is geëxposeerd. Met groote be langstelling volgden allen het interessante productieproces, dat hen door vriendelijke geleiders werd toegelicht. Tegen elf uur begaven de gasten zich nadr het stadhuis, waar burgemeester Dl-. James hen in tegenwoordigheid van Me- vrouww James en den gemeentesecretaris, den heer Pot, ontving. Burgemeester dames verwelkomde het gezelschap met een hartelijke toespraak, eerst in de Fransche taal, vervolgens in he; Engelsch en daarna in het Duitsch. In het Fransch sprak burgemeester Ja- •mes ongeveer het volgende: Het is een groote voldoening voor het gemeentebestuur van Gouda dat Uwe stu dies in den Haag U njet verhinderd hebben enkèle uren in onze stad door te brengen. Het is onnoodig U te zeggen, dat het ge meentebestuur ten hoogste het bezoek waar deert dat gij vertegenwoordigers in zeke ren zin van nagenoeg alle werelddeelen, hier komt brengen. Namens dit gemeente bestuur heet ik U v^n harte welkom m ons klein en oud stadhuis en niet in 't minst doe ik dit persoonlijk, wijl ik zelf 15 jaar geleden de colleges aan Uwe academie heb gevolgd. Het ligt niet in myn bedoeling Uwe aan dacht te vragen voor een lange toespraak, maar U wilt my wel veroorloven U een en ander mede te deelën van mijn stad. Gouda is ee% der oudste steden van Noord-Neüer- land, gpdurende verscheidene eeuwen be hoorde de stad ook tot de voornaamste ste den daarvan. Gelegen in het hart van Hol land. aan de samenvloeiing van Gouwe en IJssel, beschikte de stad over alle voorwaar den om een middelpunt te worden van han del en industrie. De industrieën, die aan Gouda wereldbekend'heid hébben gegeven, zyn die van de kaarsen, de pypen en het aardewerk, terwyl de Goudsche kaas, die hier ter markt komt door de fijnproevers wordt gewaardeerd. Eiken Donderdag staat de Markt hier vol met kaaswagens en dan hoort men overal den handslag, waarmede de koopen worden bezegeld, waarna de kaas in de oude Waag, die gy van hjer op .den achtergrond van de Markt kunt zien, gewo gen wordt. Achter het Waaggebouw is het geroezemoes der marktbezoekers nog groo te r en op de veemarkt vermengt het zich «met het geknor der biggen en het ge schreeuw der kooplui. In den namiddag van den marktdag is al dat leven verdwenen, maar het heeft hier achtergelaten een nauwen band met het platteland, die zijn stempel op deze* Hol- landsche provinciestad heeft gedrukt. Dit karakter is door den ongunst der tij den ook in nadeeligen zin van invloed ge weest op de welvaart der stad. Overal in hét buitenland pryst men in hooge mate onze kaas, maar de contingenteeringen van den export worden steeds meer beperkt.-I* het dan te verwonderen dat de werkloosheid in onze' stad tot een ontzaggejijke hoogte is gestegen en de financiën daardoor in slechten toestand verkeeren? Gij zult hier en daar de stad zien opgt- broken, maar in den loop van dit jaar wordt dit in orde gebracht, zoodat wy hopen aan onze stad weldra een beter uiterlijk te kun nen geven, dan ze heden biedt. In het Engelsch zijn rede vervolgend, sprak burgemeester James over de donkere tyden die wy thass beleven en verklaarde hij zich met zijn gasten, die het internatio naal recht bestudeeren, optimist en vol hoop daar iedere beschaafde natie den oorlog ver afschuwt. En in het Duitsch zijn rede besluitend, wees de burgemeester op het bezoek dat de gasten zouden brengen aan de St. Janskerk met haar schatten aan kerkglazen, die hen zouden worden getoond en verklaard. Met den wensch dat allen, na hun terug keer in hun vaderland* een goeden indryk zouden bewaren aan Gouda en met hun landslieden zouden spreken over deze stad van industrie, bouwwerken en kunstschatten en mooie landelijke omgeving, besloot bur- "gemjfester James zyn enthousiast welkomst woord. Namens de gasten vertolkte de heer Bar ron Van Boetzelaer hun dank voor de bij zonder hartelyke verwelkoming, welke op zeer hoogen prys wordt gesteld. Nadat de koffie was geserveerd, werd de kennismaking met de gasten in een genoe- „eiijk gesprek voortgezet tot 't moment dat allen zich naar de St. Janskerk begaven. >1 Het beozek aan de St. Janskerk is den Maten een openbaring geweest. Hun be wondering over de glazen was zóó groot, dat zü met intense belangstelling de ver klaring der glazen, die hen in de Fransche en Engelse he taal werd gegeven, volgden. In den namiddag trok het gezelschap naar Reeuwy'k, waar na den koffiemaaltijd op Elfhoeven, een rondvaart over de verschil lende Plassen werd gemaakt. Na tafel wer den de gasten door Goedewaagen's Kon. Fabrieken verraat met een fraaie Goudsche niip waarbij V.V.V. voor de noodige tabak zorgde. Het V.V.V. bestuur van Reeuwijk bood kaarten van het Plassengebied aan. In de meest opgewekte stemming werd de middag op de plassen doorgebracht. Een alleraardigst halfuurtje was daarna de joviale receptie der gasten op het club huis der Roei- en Zeilvereeniging „Gouda", waar de heeren Sixma en Dortland hen har- telyk ontviagen. Te half zes was het gezelschap weer in Gouda en keerde het daarna naar den Haag terug, nadat Baron Van Bóetzelaer aan V.V.V. warmen dank had gebracht voor haar goede zorgen by deze excursie. Tentoonstelling van werkstukken cursussen voor wei kloozen. Burgemeester opent de expositie. In het cursusgebouw aan het Paradijs zyn de werkstukken en teekeningen geëxposeerd die de deelnemers aan .de door de gemeente ingestelde vakcursussen voor werkloozen hebben vervaardigd. De deelnemers hebben vele en fraaie werkstukken gemaakt en uit het tentoonge stelde blykt dyidelyk het groote nut van de cursussen: het onderhouden en vermeerde ren van de vakbekwaamheid en het gerven van prettige en nuttige bezigheid. De tentoonstelling is Zaterdagmiddag of ficieel geopend en daarby hebben velen hun belangstélling getoond. Tot de aanwezigen behoorden mek d« leden van de commissie voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen, (lie de cursussen organiseert, o.a. burgemeester en mevr. James, de wet houder van sociale aangelegenheden, de heer C. H. Koemans, de gemeente-secretaris, de heer G. J. J. Pot, de commissaris van politie, de heer C. Hess, de directeur van den ge meentelijken dienst van arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering, de heer Th. Dy'kxhoorn, de leider van de cursussen, de heer J. Groenendijk en vertegenwoordigers van de vakcentrales. Ook woonde de opening by de heer F. v. d. Hout, vertegenwoordi ger van het departement van Sociale Zaken. Dr. A. A. W. M. Lie-vegoed, voorzitter van.4e commissie voor ontwikkeling en ont spanning voor werkloozen, heeft de aanwe zigen welkom .geheeten en allen, die aan de cursussen medewerking fyebben verleend, dankgezegd. Burgemeester dr. K. F. O. James, heeft de tentoonstelling officiëel geopend ver klaard. Hij gaf uiting aan de groote belang stelling, die de autoriteiten voor dit werk en voor de bestryding van de werkloosheid koesteren en hy wees er daarby op, dat niets begonnen kan worden, wanneer de werklo zen zelf nitt medewerken en om te begin nen de cursusse niet bezoeken. Deze kun nen voor hen van het grootste nut zyn, vooral nu het er voor de werkloozen niet meer zoo hopeloos uitziet. „peen knip voor den neus waard." In verschillende branches er groote be hoefte aan goed geschoolde vaklieden. Dj burgemeester dacht aan de metaalnijver heid, waar bepaald een nijpend gebrek heerscht aan onderlegd personeel, misschien niet zooz:er nog ifl Gouda, als wel daarbui- t ten. En dan treft het toch wel, dat hier on danks, gelukkig, de daling van het totaal cijfer, nog 119 werklooze metaalbewerkers zijn.' Waar schort het dan? Aan de vakbe kwaamheid of aan de bereidheid om elders tief teekenen, radio, algemeene ontwikke ling, algebra meetkunde, boekhouden-han- delsrekenen en machineschrijven-stenogra fie. Gedurende den cursus 1938-1939 werd in totaal door 310 personen aan het cultureele. werk voor werkloozen deelgenomen, onder wie 27 uit-omliggende gemeenten. Van deze 310 personen waren er 131 jeugdige werk- ozen tot den leeftijd van 24 jaar. Verschillende werkstukken, welke op de cursussen zyn vervaardigd, zullen worden verloot. De burgemeester beval met aan drang deze verloting aan. Na dank gebracht te hebben aan de orga^ nisatoren en de leiders van de commissie, eindigde de burgemeester met den deelne- mers-werklooken toe te wenschen, dat ook zy spoedig de vrucht zullen kunnen grjjpen van hun hier geleverden arbeid en dat zy mede zullen opgaan in het herstèl, dat onze goede stad Gouda thans te zien geeft. Vervolgens heeft de vertegenwoordiger van het Departement van Sociale Zaken, de heer F. v. d. Hout, zyn bewondering uitge sproken voor hetgeen hier is totstandge- bracht en daarby een compliment tot dc werkloozen gericht. Hy bracht hulde aan de leiding en wenschte de werkloozen veel suc ces toe by hun pogen weer arbeid te #nden. Het gezelschap heeft hierna een rondgang door de vier tentoonstellingszalen gemaakt. Daar valt inderdaad veel te bewonderen, keurige teekeningen op verschillend vakge bied, fraai decoratiewerk, een compleet ameublement en een bureau-inrichting en ei der uitstekende proeven vaii bekwaam heid op het terrein van lasschen en bankï werken. De expositie maaikt een zeer goe den indruk en is een bezoek alleszins waard. De tentoonstelling is tot en met Woens dag dagelyks geopend van 25 en 79 li uur. Wielrijder door een auto overreden en gewond. Andere fietser viel te water. Op de Turfmarkt-zuidzyde is hedenmor gen omstreeks 11 uur een aanrijding ont staan, waarby een wielrijder is gewond. D.- fietser, de 26-jarige winkelknecht J. Boere uit de Chr. de Wetstraat, moest een gepar- keerden vrachtauto passeeren, evenals een van den anderen kant komende bestelauto, waarvan de bestuurder had moeten wachten. De wagen reed echter door, waardoor de wielrijder zich den weg zag afgesneden. Hy trachtte door links uit te halen nog tusschen de beide auto's door te komen, maar de ruimde was te klein. De mand voorop zyn fiets raakte den stiistaanden wagen, waar door de beryder omviel en vlak voor den bestelauto terecht kwam, waarvan een voor wiel over zyn rechterbeen reed. Het bleek, Aat het been gebroken was. Boveq^ien had de wielryd£r een bloedende hoofdwonde. Dr. J. Kroondyk heeft de eer ste hulp verleend, waarna het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het Van Iter- son Ziekenhuis is vervoerd. De bestuurder van den bestelauto was door het gebeurde zoo ^schrokkfen, dat bsj naar huis moest worden gebracht, waar hij spoedig is opgeknapt. Tijdens het verbinden van den wielrijder \1el een winke.knecht, die aan den overkant van de Turfmarkt tusschen het talryke pu bliek aan den waterkant stond, van zyn stokje, waardoor hy in de gracht viel, met zyn beenen op den kant en zyn hoofd onder water. Omstanders trokken hem direct op het droge. De drenkeling is bij een omwo nende binnengebracht, waar hy weldra op verhaal kwam. Uit zyn fietsmand was een aantal boodschappen in het water gevallen, welke door waterschade verloren ging. De politie heeffrnaar de toedracht van het gebeürde een onderzoek ingesteld. Teraardebestelling J. J. Duym. Waardeering van Aannemersbond. Op de Algemeene Begraafplaats is heden middag het stoffelyk overschot van den heer werk aan te nemen, dat zich hier niet vinJ. J- Duym, aannemer en oprichter en oud den laat? Een Gouwenaar echter, die er niet op uittrekt om voor zichzelf en de zij nen elders te .kunnen zorgen, doch hier lie ver ondersteund wordt, zeide dr. James, is geen knip voor den neus waard. Of is het hier vooVnamelyk de vakbe kwaamheid, aan welke het schort Maar hebben wij dan niet de cursussen voor auto- genisch en electrisch lasschen en voor bank- werken, welke ook gedurende de zomer maanden zullen blyven doorgaan Via deze cursussen hebben al heel wat Goudsche werklooze metaalbewerkers weer arbeid ge vonden. De burgemeester zeide ook iets over de jongeren. Er is kortgeleden veel gesproken over de weigerachtigheid van jonge* vakbe kwame werkloozen, om eenvoudig en\ niet hoog betaald werk voor ongeschoolden te aanvaarden. Na wat hy daarover publieke lijk hefeft gezegd, wilde de burgemeester daarop thans niet terugkomen. Maar wat te zeggen van het feit, dat er hier in onze stad ook nog tientallen ongeschoolde jonge werkloozen rondloopeïi, die b.v. zich afzij dig houden van het werkobject aanleg van een kinderspeelplaats in de Korte Afkeren. Dit werkobject schiet niet voldoende op, cm-, dat hiervoor over te weinig jongens beschik" wordt. Er zouden nog een 20-tal geplaats kunnen worden. Man weet, hét uitbetaalde zakgeld bedraagt 3.— per week. In den loop der vorige maand zyn er 30 schriftelijk gevraagd zich voor deelneming aan te mel den. Niet één heeft zich ecjiter opgegeven. Is er, vroeg de burgemeester, dan geen re den voor ergernis en droefheid Laten dez* jongens, hun ouders en hun omgeving toch Wry pen, dat hij", die niet wil werken wat hy- kan ,ten onder moet gaan, zooals hij verdient. Vijftien cursussen. Er werden dit jaar 15 cursussen gehou den, n.l. autogenisch lasschen, electrisch .lasschen, bankwerken, nachineteekenen, tdm- menen, bouwkundig teekenen, meubelmaken, meubelteekenen, decoratieschilderen, decora- bestuurslid van de afdeeling Gouda van den vroegeren Nederlandschen Aannemersbond, later Nederlandsche Aannemers- en Pa troonsbond, ter ruste gelegd. Vele aannemers uit Gouda en omgeving hebben een laatsten groet gebracht. Twee bloemstukken van de familie en een krans van de afdee ing van den N.A.P.B. dekten de baar. Namens de afdeeling heeft de beer J Bokhoven hulde gebracht aan het lid van de oude garde. Hy Herinnerde er aan, dat de heer Duym tot de oprichters van de af deeling behoorde en zich als bestuurslid vele jaren verdienstelijk heeft gemaakt. Vbor het vele werk, dat hij voor den aannemersbond heeft gedaan, sprak de heer Bokhoven woorden van dank en waardeering. De na gedachtenis van den heer Duym zal, ver klaarde hy,» steeds in eere blyven. De oudste zoon, de heer M. Duym, heeft voor de waardeerende woorden en betoonde belangstelling dankgezegd. Verkeer Rotterdam-Utrecht en teruj? tot Zaterdag omgelegd. De Westhaven zal, voorzien van een nieuw wegdek van klinkerbestrating in 't midden van deze week weer vooi^ het verkeer wor den opengesteld. Het verkeer zal dan nog geen gebruik kunnen maken van den Goe- janverwelledijk, in verband met de verbree ding van de brug tegenover het vooriftalig stoomgemaal. Het verkeer komende van Rotterdam en gaande in de richting Utrecht zal via Oosthaven, Markt en Kleiweg naar den Bleekerssingej worden geleid. In omge- keerde route zal het verkeer evenals thans over Fluweelensingel; Boelekade, Katten- singel en Nieuwe Gouwe onder Waddinx- veen den rijksweg naar Rotterdam kunnen bereiken. De werkzaamheden zullen enkele dagen duren. De. brug wordt in den loop van a.s. Zaterdagmiddag weer voor het opengesteld. SPORT EN WEDSTRIJDEN. TURNKRING GOUDA EN OMSTREKEN. Groote demonstratie op de Markt. Ter gelegenheid van zijn twintigjarig bestaan gaf de Turnkring „Gouda en omstreken", Zaterdagmiddag en -avond op de Markt een grootsche gymnastiek- uitvoering, waaraan door bijna 700 turn sters en turners, van 13 vereenigingen, werd deelgenomen. Evenredig aan de deelnam was de belangstelling, 's mid dags, en vooral 's avonds verdrongen zeer velen zich rond de turngelegenheid, die tusschen stadhuis en waaggebouw was atgezet. Ook van officieele zijde wer den blijken van belangstelling gegeven. Burgemeester dr. K. F. O. James, mevr. James, gemeente-secretaris G. J. J. Pot, commissaris C. Hess en verschei dene wethouders en raadsleden woonden gedurende kortoren of langeren tijd de uitvoering bij. Voorts was ook het K.N. G.V. door verbondspenningmecster J. H. v. d. Berg vertegenwoordigd. De middag was gewijd aan wedstrijden bestaande uit gymnastische driekampen voor jongens én ^meisjes, heeren en da mes. De deelnarhe van de jeugd was hierbij het grootst; circa 500 jeugdige turners en turnsters maten zich met elkaar in sportieven strijd. De voorge schreven oeteningen waren: voor Jongens vrije oeiening, oefening aan het lage rek en boksprngen; voor meisjes vrije oefe ningen, oefeningen aan de lage brug, en tremplin-paardspringcn; voor heeren vrije oefening, rekoefening en paard- spnngen, en voor dames vrije oefening, brugoeicnlng en paard- en bokspringen. De meesten van deze oefeningen waren dezelfde als voor het bondsfeest te Arn hem voorgeschreven. De geleverde prestaties verdienden be wondering over het algemeen werd voortreffelijk werk geleverd, zoowel bij de vrije i^etening als aan de toestellen. Hoewel uit den aard der zaak dezelfde oefeningen steeds weer herhaald werden, waren zij, dank zij de keurige uitvoering, interessant genoeg om de belangstelling van de toeschouwers gaande te houden. Het was bovendien een voldoening gevend gezicht, zooveel gezondheid, lenigheid erv kracht gedemonstreerd te zien. Do wedstrijden vorderden echter veel meer tijd dan verwacht was; daardoor ging dc optocht van alle deelnemers, die lusschen de twee deelen der uitvoering in gehouden werd. anderhalf uur te laat al„ Ook deze optocht trok veel belang stelling. Twee muziekkorpsen zorgden met vroolijke marschmuziek voor het ^Lde tempo; de achtersten in den lan gen stoet profiteerden daar echter niet erg van, daar de korpsen te veel naar voren waren geplaatst. Onderweg ver plaatste men de trommelslagei's van het Waddinxveensch» T.O.O.S. wat naar ach teren, waardoor het euval voor een deel verholpen werd. Ook het avondgedeelte, gewijd aan het demonstreeren van hetgeen dc onder schelden vereenigingen op allerlei gebied konden presteeren, begon vanzelfspre kend later dan bedoeld. Vooraf werden cenige toespraken gehouden. Na een keurig défilé, met vaandel- groet, richtte allereerst burgemeester James het woord tpt de turnsters en turners. Deze dankte voor het défilé dat hij, in verband met de daardoor gede monstreerde beheerschte kracht en ge voel voor orde een voorproef noemde van het mooie dat nog te wachten stond. Hij uitte zijn voldoening over de groote deelname, waardoor getoond was dat in het l*rt van Holland nog gezondheid, levenslust en kracht leven, docji ver klaarde nog meer voldaan te zullen zijn geweest wanneer de deelname tienmaal gr00ter had mogen zijn, Voorts sprak hij echter als zijn verwachting uit dat door deze demonstratie het aantal turners in de naaste toekomst zich sterk zal uit breiden. N& van zijn groote waardeering voor gymnastiek en athletiek te hebben blijk gegeven, besloot de burgemeester met woorden van dank en het wenschen van succes zijn toespraak. Hierna sprak de heer J. H. v. d Burg, penningmeester van het K.N.G.V. Ook deze begon met woorden van dank. waar na hij in verband met het nationale devies „Je Maintiendrai" het brengen van evenwicht tusschen geestelijke- en lichamelijke ontwikkbling bepleitte, door eën krachtige bevordering^ door de over heid van de laatstgenoemde die, naar zijn mecning, veel ten achter is. Hij hoopte dat het voorbeeld van H. M. 'de Kopingin, beschermvrouwe van het K.N.G.V., daar toe mede aanleiding zou geven. Na een propagandistisch woord eindigde ook deze spreker met vele goede wenschen. Tenslotte voerde de Kringvoorzitter, de heer N. Bontenbal het woord. Deze bracht Directeur van zangvereeniging. De heer A.1 van Leeuwen is benoemd tot directeur van de gemengde zangvereeniging „De Volksstem" te Reeuwtfk. Examen technicum. Aan de T.M.S. „Technicum" te Rotter dam zijn geslaagd voor bouwkundig op zichter de heer A. de Korte en K. Bin nendijk en voor assistent werktuigkunde de heer J. T. Slingerland, allen alhier. Gezelschap brengt bezoek aan GOuha. Een dertigtal vrouwelijke loden van höt Leger des Hefls te Zeist heeft heden morgen een bezoek aan Gouda gebracht. Het gezelschap bezichtigde de Sint Jans kerk met de Goudsche glazen. Daarna heeft het de reis, die naar Rotterdam en Vlaarmngén ging, voortgezet. telegrafisch weerbericht. Voor'het geheele land: Gedeeltelijk bewolkt tot betrokken, mogelijk enkele regenbuien, vrij koel weer. meest matige, tijdelijk krachtige westelijke tot noord westelijke wind. in het bijzonder dank aan den commis saris van politie en den directeur van Gemeentewerken voor hun medewerking en vooris aan den burgemeester voor diens belangstelling en waardeering. Op zijn verzoek brachten alle deelnemende gymnasten een driewerf „hoera" uit op burgemeester en Wethouders en ande ren die aan het welslagen van deze uit voering hebben medegewerkt Avondprogramma. Daarna kon met de uitvoering van het, 1 in velband met het tijdsgebrek bekorte cn gewijzigde, avondprogramma een aanvang worden gemaakt. Het eerste nummer was een vrije oeiening door vrijwcl alle deelnemers, die na een nier en daar wat onzeker begin keÉrigen vlot verliep en een zeer ïm^santen aanblik bood. Vervolgens werden telkens meerdere nummers tegelijk uitgevoerd, zoodat de toeschouwers toch nog van alles en nog wat te zien kregen. Wat geboden werd: vrije oefeningen en gymnastische dansen door de dames van Olympia, D.O.S., Excelsior en Brinio en meisjes van diverse vereenigingen on der leiding van den heer Luynenburg; knotsoefeningen door de dames van D.O.S. en O.S.S.; brugturnen door de dames van O.S.S., D.O.S. en Excelsior, en de heeren van verscheidene vereenigin gen; hoogrekoeieningen door le graads turners' van diverse vereenigingen; paardspringen doot heeren van T.O.O.S. e.a.; tafelspringen door heeren vah Ex celsior enz., was allemaal van prima kwa liteit, verscheidene verbluffende staal tjes van kracht, behendigheid en bravour werden ten beste gegeven. Al met al mag van een buitengewoon goed geslaagde uitvoering gesproken worden, die zoowel des middags als des avonds op bekwame wijze door den heer J. Kompeer werd geleid en dank zij de groote propagandistische waarde, stellig niet nalaten zal vruchten af te werpen. De uitslagen van de 's midciag^ gehou den wedstrijden luiden: Dames: Groepen van 6: le pr. Tarzan, Moer- capelle, 147 p.; le pr. Olympia, Haas trecht, I34j p., le pr. Excelsior, Gouda, 133 p.; le pr. Hou Vast, Boskoop, j30è p.; le pr. K.D.O., Lekkerkerk, 129J p.; le pr. Brinio, Oudewater, I28è p.; 2e pr Hercu les, Bodegraven, 124± p.; 2e pr. Bato, Woerden, I22i p. Groepen van 12: le pr. D.O.S., Schoon hoven, 266 p.; le pr. T.O.O.S., Waddinx veen, 255 p.; le pr. T.H.O.R., Gouderak, 251 p. Groepen van 18: le pr. O.S.S., Zeven huizen, 390 p. Heeren: Groepen van 6: le pr. Olympia 146} p., le pr. Hercules 138} p., le pr. K.D.O. 1301 p., le pr. O.S.S. 127} p., 2e pr. Brinio 125} p., 2e pr. Bato 124} p., 2e pr. Tarzan 1181 p. Groepen van 12: le pr. T.O.O.S. 2801 p. le pr. Excelsior 275}, p., le pr. T.H.O.R. 270} p. Extra-prijs van den burgemeester, bes te vereenigingsprestatie met 822 punten Excelsior, Gouda. Meisjes van 9—12 jaar: Groepen van 6: le pr. Hercules l3$i p. i le pr. Olympia 1291 P-, !e pr. Hou Vast 127 p., 2e pr. Tarzan 125 p. Groepen van 12: le pr. O.S.S. 2541 p le pr. K.D.O. 254 p., .pr. T.H.O.R. 243 ,p. Groepen van 18: le pr. D.O.S. 388} p. Groepen van 24: le pr. Excelsior 542 p. le pr. T.O.O.S. 493|? p. Meisjes van 13—15 jaar: Groepen van 6: le pr T.H.O.R. 145 p., le pr. Hercules 144 p., le pr. Brinio 141 p., le pr: T.O.O.S. 139 p., le pr. Hou Vast 1361 p., le pr. O.K.K., Krimpen a. d. IJssel, 1341 Ple pr. Olympia. 132 p-„ le pr Tar zan 127 p. Groepen van 12: le pr. O.S.S. 284 le fcr. K.D.O. 2511 p. Groepen van 18: le pr. D.O.S. 4084 P- Groepen van 24: le pr Excelsior 5311 p. Jongens van 9—12 jaar; Groepen van 6: le pr. Olympia 1311 P le pr. Bato 130J p.. le pr. Hou Vast 130 p., le pr. Excelsior 127 p. Groepen van 12: le pr. O.S.S. 2541-p., 2e pr. T.O.O.S. 232 p.. 3e pr. D.O.S. 225} p. Groepen van 18: le pr. K.D.O. 3734 p. Jongens van» 1315 jaar: Groepen van 6: le pr Hercules 149 p., lp pr. O.K.K. 143 p., le pr. Olympia 140 p., le pr. Excelsipr 1384 P-. Pr T.H.O.R. 137 p., le pr. T.O.O.S. 133^ p., le pr. O.S.S. 128 p., le pr. Brinio 1281 P- 2e pr. D.O.S. 12l p.. 3e pf Tarzan 1161 P- Groepen van 12: le pr. K.D.O. 250 p. Nadat Zaterdagavond dc deelnemers aan de turnuitvoering allen vertrokken waren, bleken nog verscheidene artikelen) op dyit gedeelte van de Markt waar de .uitvoering had plaats gehad, aphterge- laten. Turners of turnsters die een of an der vermissen, gelieven zich tê wenden tot den kringsecretaris, den heer B. .Wannet, IJssellaan 88, Gouda. WIELRENNEN. Goudsdie renners in actie. In de gisteren verreden Ronde -van Oss m VM tl„p- sted^ als achtste en Leeflang, eveneens uit Gouda, dertiende. De Goudsche renner Van Vliet bezette Zaterdagmiddag in het Criterium van Zand- voort bij de amateurs over 57% K.M. de twaalfde plaats. Zondag kwam Van Vliet uit op de Kreek- baan t- Rotterdam, waar hij een afvalrace voor amateurs en onafhankelyken won en met Nuyen eveneens winnaar werd in een 1% uur koppelwedgtrijd. VOETBAL. Juniorencompetitie G.V.B. Uitslagen van Zaterdag. AFDEELING Groep lBodegraven A—Gouda A 0—4, Oudewater A—ONA A 1—1, Olympia A— Woerden A 1—1. Groep 2: Zwervers ALekkerkerk A 15, Moordrecht ABosk. Boys A 30. AFDEELING B. Groep 1: GSV B—Bodegraven B 1—7, Gouda C—Waddinx veen A 8—0, Bosk. Boys BWoerden B 50. Groep 2: Nleuwcrkerk ADilettant A 10, ONA CAmmerstol A 2l, Berg ambacht AGroeneweg A 1—3. AFDEELING C. Groep 1: ONA E—GSV C 0—4, Gouda E—ONA D 0—1. Gouda en Olympia op tournooi. In het gisteren voortgezet tournooi van The Rising Hope te Rotterdam om den Ge- vleugelden Bal speelde Gouda tegen Het Ndorden 00. De Gouwenaars wonnen met strafschoppen. Olympia verloor met 1—0 van Pechvogels. Overwinning van G.S.V. G.S.V. speelde gisteren te Krimpen a. 1. Lek een wedstrijd tegen Dilettant. G.S.V. won met 40. WANDELSPORT. Goudsche successen in wandeltocht- Aan den Zaterdagmiddag door de Nieuwkoopsche wandelsportvereeniging georganiseerden 25 K.M. wandelwedstrijd hebben 4 groepen Gouwenaars en ver scheidene individueelen deelgenomen. Allen volbrachten den tocht. De gymnastiekv'ereeniging Krachtsport won in de afdeelingen gymnastiekver- eenigingen een le prijs voor dc bestmar- cheerende groep, de prijs voor de groot ste groep, een le pr. voor den besten lei der en een extra prijs voor de beste leid ster. In de groep sêmi-wandelsportvereeni- gingen won de afd. Gouda van de Nat. Jeugdstorm een le prijs voor marcheë- ren en de afd. Gouda van de Ned Pad vinders, groep 1, een 3de prijs. GOLF. Nederland verliest van Duitschiand. In een drielandentoift-nooi te Gothen burg verloor Nederland gisteren met 63 van Duitschiand. WATERPOLO. Programma voor deze week. In de komende week zijn de volgende wedstrijden vastgesteld: Kon. Ned. Zwembond. Dinsdag: Star—G.Z.C Star 3—G Z.C 3. Donderdag: OtterG.Z.C.Otter 2 G.Z.C. 2, G.Z.C. 3P.C.G. 2. Vrijdag: De GouweElfhoeven. Zwemkring Gouda. Woepsdag: A.Z.C. 3De Gouwe 2. Nederlaag tegen Beléië. Het Nederlandsche zevental heeft gis teren tp Luik met 2—1 van België ver loren. De 4 x 200 M. estafette eindigde in een overwinning vaor Nederland, dat een ti/d maakte van 9 min. 42.8 sec. tegen België 10 min. 13.2 sec. BRIDGE. Internationaal fridge-tournooi. 'in het te 's-Graventyage gehouden in ternationaal bridge-tournooi won Zwe den bij de heeren en Frankrijk bij de dames. De Nederlandsche heerenploeg was vierde, het damesteam derde. ATHLETIEK. Twee EngelSche titels gewonnen. Bij de te Londen gehouden wedstrijden om de» Engelsche athletiek-kampioen- schappen behaalden twee Nederlanders een titel. Het waren Brasser op de 120 yards horden en De Bruyn bij het kogel- stooten. De Ruyter verbeterde tweemaal het Nederlandsche record één fhijl hard- loopen, dat hij uiteindelijk op 4 min. 18 sec. bracht. Osendarp blesseerde zich in de" finale 100 yards. Hij heeft een spier- scheuring in het dijbeen, waardoor hij voorloopig niet starten kah. WNSKLKOKRSEN. 8 Juli. 10 Juli. Londen - 8.824 8.81| Berlijn 75.60 75.50 Parijs 4 991 4.99} Brussel 32.024 32.02 Zwitserland 42.47 42.46 Kopénhagen 39.40 39.37 Stockholm 45.45 45.42 ■Oslo f 44.65 44.é0 New-York 1 1.88A 1.88} ONZE PERSEN staan den geheelen dag onder stoom van 8 atmosfeer; tot Zateriags 1 uur kunnen wij, steeds DIRECT ontvlekken en oppersen! Uitstekende bewerking; van alle kleeding wordt na het machinaal persen de voering uitgestreken en ALLES MET DE HAND ÈÏJGEWERKT HEERENCOSTUUM ontvlekken en oppersen 1-80 STOOMERIJ EN VERVERIJ TELEFOON 3066 GOUDA van 1907 KantoorFLUWEELENSINGEL 21 (Amerika).

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2