i Hevige bandjirs teisteren Indië. Nieuwe deriezenbepalingen van Duitschlajid. De vervanging van dienstplichtigen. Ik hèb gekozenArkadi. Naar Luik en de Internationale Watertentoonstelling. V I De Kabinetscrisis. Beurs van Amsterdam. JaarUjksche Algemeene Vergadering Wegen en tuinen verwoest, bruggen weggeslagen, kamponghuizen ingestort en weggespoeld. 28 Menschen van een onderneming Malang: In het Bantoersche, in Zuid-Ma- lang, zijn overweldigende bandjirs opgetre den. De nieuwe weg van' Bantoer naar Do- nomoeiia is doorweekt, de Regentschapsbrug is weggeslagen, de weg is voor het verkeer gesloten. Verschillende dessa's en de zout verkoopplaats staan onder water. De schade kan niet worden getaxeerd. Malang: In het regentschap Glepoe, in het Toerensche, zyn op twee plaatsen aard- schuivingen by de djati-bosschen voorgeko men. De weg kan thans niet bereden wor den. Op de onderneming Soemberdjeroe worden 28 menschen vermist. De oorzaak is onbekend, doch vermoedelyk gelegen in de groote bandjirs. In het Soembermandjingsche heeft een aardverschuiving een gedeelte van den weg weggeslagen. De Zuid-Smeroeng is door aardschuivingen vernield, terwijl ook de te- tefoonlijnen zyn verbroken. Volgens een rapport van de onderneming Gloensing is de hoofdafvoerweg over een afstand van veertig meter in een ravijn weggezakt. Tuinen zyn verwoest en brug gen zijn verdwenen. De regenval bedroeg 402 millimeter. Het water in de kampongs staat een meter hoog. De bevolking is naar hoogfcr gelegen kampongs overgebracht. De regentschapsbrug tusschen Oeroen- oeroeng en Grondanglesis is niet bruikbaar meer. De weg is voor alle verkeer gesloten. Vele ondernemingen zyn geheel geïsoleerd. Nader wordt nog gemeld, dat gisteravond om negen uur het wajer reeds 1.15 meter hoog stond in de kantpong in het district Bantoer. In den nieuwen weg had een aard- schuiving plaats over twintig meter. In den weg tusschen Bantoer en Wonokerto zyn twee aardschuivingen geconstateerd. Kam ponghuizen zijn weggespoeld en ingestort. Bantoer is geheel geïsoleerd. De sawah-aan- plont is over een groote oppervlakte ver woest. Kiohodillenplaag eischt sbwhtotl'ers. Bevolking in Kwala Lepan vraagt hulp der veldpolitie. Naar wij vernemen wordt té Kwala Lepan (in het Pangkalan Brandasche) in de laatste dagen zeer veel last onder vonden van een groot aantal krokodil len die de Soengei Lepan bevolken. Er zijn reeds vijf menschen als slachtoffer gevallen en in verband hiermede is de hulp der veldpolitie ingeroepen om de ondieren te verdrijven, aldus meldt de Deli Crt. Kwala Lepan ligt twee dagen varen met een sampan stroomopwaarts de rivier en uit deze plaats dringen vrijwel geen berichten tot de meer bewoonde wereld door. Krokodillen zijn er ac eenige regelmatige bezoekers en de be volking is hier zoo gewend aan geraakt dat men er nauwelijks acht op slaat. Volgens thans ontvangen mededeelin- gen, is hun aantal in den laatsten tijd echter enorm uitgebreid. De bevolking vertelt dat de „boeajas" zoo brutaal zijn geworden, dat zij de visschers die er des nachts met hun sampan op uit trekken^ aanvallen, de bootjes omslaan en de in zittenden verorberen. Meerdere visschers vielen zoodoende reeds als slachtoffers. Aangezien de bevolking met de haar t^i dienste staande middelen geen kans zag de dieren te verjagen is nu een ge wapende patrouille veldpolitie verzocht- hulp te komen bieden. Zuiver transitoveikeei zonder inschakeling van een bhinenlandschen transitohandelaal. De Nederlandse!» Kamer van Koop handel vodr Dultschland te 's-Graven- hage yieldu: Een nieuwe Re. 88 39 D. St. Helft Re, 10,38 D. St. nr. 2 op en geeft Re. 50.57 D. St. cijfetf IX nr. 2 den volgenden nieu wen inhbud: Zuiver transitoverkeer zonder inscha keling van een binnenlandschen transi tohandelaar. Bij transsitoverkeer uit een ander land over de Duitsche landgrenzen naar een derde land mogen door buitenlandsche ondernemers in het buitenland gemaak te kosten voor treinvervoer en vervoer per auto, zoowel als in Dultschland ge maakte treinkosten en andere met het vrachtvervoer samenhangende in bui ten- en binnenland gemaakte kosten en eventueele buitenlandsche zoowel als Duitsche douanegelden niet in Duitschland of middels betaling door binnenlanders naar het buitenland wor den vereffend. Ook compensatie op een rekening-courant worden hieronder be grepen. De betaling mag evenmin ge schieden aan de goederenkassa's der „Reichsbahn" in het buitenland of aan dergelijke kassa's \ton buitenlandsche spoorwegen In DuitsciAand. Bij soortgelijk tr autovervoer over Duitsche zeehavens moffen door buiten landsche ondernemers in het buitenland gemaakte kosten voor treinvervoer, autovervoer zoowel als andere met het vrachtvervoer verband houdende en in het buitenland gemaakte kosten zoowel als buitenlandsche douanegelden niet in Duitschland of middels betaling door binnenlanders naar het buitenland wor den vereffend, waaronder overigens ook compensaties op een rekening courant worden begrepen. De betaling mag ook niet aan de ka^TS voor het goederen verkeer van dp „Reichsbahn" in het buitenland oi/aan de kassa's van bui tenlandsche Spoorwegen in Duitschland geschieden. Vereffening van in Duitschland ge maakte kosten voor. het vrachtvervoer per spoorweg of van andere in Duitsch land gemaakte kosten die met het vrachtvervoer vèrband houden, zoowel als eventueele Duitsche douanekosten, is bij het transitoverkeer over Duitsche zeehavens voorloopig toegestaan evenals betalingen hiervoor door binnenlanders aan het buitenland, waartoe ook com- ponsattep over een rekening*courant wor den gerekend. Hetzelfde geldt voor auto- vervoerkosten van binnenlandsche on dernemers en voor het „Eisenbahnsam- melgutverkehr" bij het transitoverkeer over de Duitsche landgrenzen zoowel als de Duitsche zeehavens. Daarbij moet evenwel worden gegarandeerd^ dat de betaalde bedragen, voorzoovot zij voor buitenlandsche opdrachtgever zijn be taald, binnen, een redelijken termijn hetzij in contanten of in vrije rijksmar ken, of, voorzoover toegelaten, over de clearingrekening met het betreffende land weer binnenkomen, hetgeen ook geldt bij compensatie over een rekening courant. Hetzelfde geldt voor betalingen, die op grond van voorschotten van een buitenlandschen opdrachtgever vbor hem zijn verricht. #0 Vrachtkosten voor transitovervoer over zee en consulaatsrechten van buiten landsche staten mogen slechts dan in Duitschland of middels betaling door binnenlanders naar het buitenland (ook compensaties over een rekening-cou rant) worden vereffend als een terugbe taling in contante deviezen is verzekerd. Een uitzondering bestaat betreffende de vrachtkosten voor het transitoverkeer over zee in het uitzonderingsgeval, dat deze in een clearingovereenkomst zijn betrokken, dan kan over de betreffende clearingrekening worden terugbetaald. Voor zoover terugbetaling in contante deviezen moet geschieden is iedere ver rekening over een rekening-courant uit gesloten. Daarentegen kan de terugbe taling in zoo'n geval geschieden door be taling uit het tegoed bij een fctainenland- sche credietinstelling (b.v. asxi's of ge blokkeerde tegoeden) of door onmiddel lijke verrekening met geïmporteerde goe deren in het kader der algemeene be palingen. Verkeert men in dwaling over de wij zen van terugbetaling in contante devie zen binnen een redelijke termijn, dan moet dit onmiddellijk aan de bevoegde deviezeninstantie worden medegedeeld; verdere voorschotten uit naam van een opdrachtgever in gevallen, dat de terug betaling in contante deviezen moet ge schieden zijn verboden. Crifciek in de Eerste Kamer. Aan het voorloopig verslag van de Eer ste Kamer over de ontwerpen van wet in ztjjte: ie. Het onder de wapenen blijven vaa dienstplichtigen en 2e. Het in werkelijker^ dienst houden van dienstplichtigen is het volgende ont leend: Vele leden, die verklaarden zich met deze wetsontwerpen te kunnen vereeni gen, drongen, nochtans met klem er op aan, dat van de omstandigheid, dat een belangrijk aantal oudere dienstplichti gen ziah onder de wapenen bevindt, ge bruik worde gemaakte om dezen door veelvuldige oefening de noodige kennis en paraatheid bij te brengen. Naar zij meenden te weten, liet een en ander zeer te wenschen over. Voorts verklaarden deze leden, het on juist te achten, dat de regeering er toe was overgegaan, werklooze dienstplich tigen te nopen als .plaatsvervangers op te treden van hen, die om redenen van particulieren aard verlof krijgen naar hqttferkkring terug te keeren. flWls inziens wijst de houding van de regeering te dezer zake in de richting van het vroegere, aan het einde van de vorige eeuw terecht verlaten, remplar- gantenstelsel. Te onbillijker achtten deze leden die houding, omdat bezwaarlijk kan worden staande gehouden, dat de werkloozen meer verplichtingen jegens het vader land hebben dan de andere burgers. Verscheidene andere leden konden met deze opmerkingen geenszins instemmen. Veeleer juichten zij toe, dat werkloozen dienstplichtigen langs dezen weg de kans wordt geboden, zich nuttig te ma ken. Verscheidene leden oefenden critiek op den huns inziens onbevredigenden gang vah zaken met betrekking tot de behandeling van aanvragen om zalren verlat, door onder de wapenen zijnde dienstplichtigen ingediend. Sommigen dezer zien, dus betoogden de hier aan het woord zijnde leden, hun zaken ver- loopen en worden met financieelen on dergang bedreigd, indien zij geen verlof krijgen, zoodat te dien opzichte spoed is vereischt. Enkele leden verklaarden, dat sommi ge, thans onder de wapenen zijnd»-+' dienstplichtigen te weinig te doen hao- ben en nochtans genoopt zijn in actieven dierhst te blijven. Zoo zou zulks, naar verluidt, bij de kustwacht het geval zijn. Deze leden verzochten den minister, dienaangaande nadere inlichtingen te verstrekken. Ook anderep leden waren soortgelijke mededeelingen gedaan. Zoo meenden zij te weten, dat militairen o.w. bezoldig de onderofficieren den tijd soms vrij wel in ledigheid doorbrengen of ten hoogste onbeduidende werkzaamheden verrichten. Zij hadden zich afgevraagd, of het in cffenst houden van dienstplich tigen onder zulke omstandigheden, mede gelet op de daarmede gepaard gaande kosten, wel verantwoord is. De „Devisenstelle" van Berlijn verleent algemeene vergunningen als uitzonde ring hierop, terwijl speciale vergunnin gen van geval tot geval bij iedere plaat selijke „Devisenstelle" kunnen worden verkregen. De betaling van binnenscheepvaarts- vrachten en omslagkosten in de binnen- caart is aan geen beperking onderwor pen. De nieuwe Runderlass treedt op l Aug. 1939 in werking, onafhankelijk van het oogenblik, waarop de betreffende op dracht is gegeven. Groote fruitoogst in zicht. Vooral pruimen en appelen. Hebben de aardbeien van 't jaar maar 30 pet. van den normalen pluk opge leverd, op het moment heeft men aan de fruitveiling aan den Persoonsdam een enormen toevloed van aalbessen, die daardoor dan ook zeer goedkoop zijn. Doch de verwachting is, dat we dit jaar vooral zeer veel najaarsfruit zullen kunnen eten. Pruimen moeten er ont zettend veel zijn, men onderstelt min stens het dubbele van den normalen oogst en bovendiep zeer mooie kwaliteit. Ook peren zijn er veel, doch, voor zoo ver het zich laat |anzien, niet zoo over vloedig als de pruimen. Daarentegen ■kunnen, wat de appels betreft, van vrij wel alle soorten groote oogsten worden tegemoet gezien als de vruchten zich op den boom normaal kunnen blijven ont wikkelen. Aldus zullen de fruitkweekers en het publiek vermoedelijk een goed jaar hebben, daar de eersten in de groote hoeveelheden die ze plukken, een vergoe ding hebben voor de te verwachten lage prijzen en het publiek door die lage prij zen in staat zal zijn groote hoeveelheden van het gezonde fruit te gebruiken, ook bij een bescheiden beurs Anders staat het er Jlog immer voor met de tuinderij. Deze heeft in de laatste jaren wel een stabilisatievlak bereikt, J doch deze evenwichtstoestand ligt te i laag voor een normaal rendement en de tomaten, die 't aanvankelijk heel aardig j gedaan hebben, zijn nu op de veiling ook alweer afgezakt naar een niveau, waar- voor ze niet meer loonend zijn te telen. Daardoor kunnen alleen die bedrijven zich normaal handhaven, wier vaste las- i ten door gunstige omstandigheden be neden normaal zijn gebleven. Het nor maal belaste tuinbouwbedrijf kan bij het andere noodzakelijke geen renté en af schrijving meer verdienen, en zwaar be laste bedrijven zitten permanent in nood. En toch telen we in ons land niet te veel. Wel heeft Engeland door het op drijven en beschermen van eigen teelt, Wordt ook hier de V.P.R.O. uitgescha keld, of is dit niet het geval? Van de zijde van'den V.P.R.O. heeft men ons medegedeeld, dat het aldaar be kend was, dat inderdaad het rapport om trent den wereldomroep door de desbe treffende commissie was uitgebracht. Do V.P.R.O. heeft echter in tegenstelling met de andere omroepvereenigingen dit rapport niet ontvangen. Ook heeft de V.P.R.O^geen zitting gehad in de gom- missie, die de radio-belasting heeft voor bereid. Wederom in tegenstelling met de andere omrotp vereenigingen De wijze, waarop de V.R.O.P. in de laatste tijden is behandeld, geeft alle reden tot ernstige ongerustheid. Maar regelen als bovenbedoel^ hebben name lijk verdere strekking, dan zich nu laat aanzien. Daarom is er alles aan gelegen, dat thans duizenden vrijzinnige Protestan ten zich achter hun omroep scharen. Alleen langs dezen weg is het nog moge lijk, om de positie te handhaven en te versterken, die het Vrijzinnig Protestan tisme in den omroep toekomt. geholpen door bekwame Nederlandsche tuinders, zich meer dan vroeger van onze tuinbouwproducten onafhankelijk ge maakt, doch Dultschland zou, al wat we thans te veel hebben, gemakkelijk kun nen gebruiken, als het maar middelen had om het te betalen. Dit is trouwens ook met ons fruit liet geval en zoowel tuinders als fruitkwee kers hopen dan ook op nieuwe mogelijk heden voor den uitvoer hunner produc ten naan Duitschland. Immers toen on langs dezq uitvoer weer wat meer ruimte kreeg, kwamen er dadelijk weer wat betere prijzen. ZAL DE V.P.R.O. WORDEN UITGESCHAKELD? Hetgeen, gezegd wordt omtrent wereldomroep en radiobelasting doet het vreezen. Van de zijde van het moderamen der Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme wordt ons gemeld: In tal van bladen heeft men iets kunnen lezen over het tot stand komen van den zgn. wereldomroep, en over het eventueel invoeren van een soort radio belasting. in hoeverre deze berichtenf geheel of ten deele op waarheid berus ten, kunnen wij niet beoordeelen. Waar onze eigen oniroep, de V.P.R.O., zeer nauw bij deze dingen betrokken is, hebben wij deze berichten natuurlijk met meer dan gewone belangstelling gelezen. Zij nopen ons, het volgende onder uw a^gtfacht te brengen. Van de zijde van den V.P.R.O heeft men ons vroeger reeds medegedeeld, dat de VP R O. in de commissie, die den we reldomroep had voor te bereiden, geen zitting heeft gehad, terwijl alle andere omroepen wél in de commissie zijn ver tegenwoordigd, ondanks herhaalde ver zoeken daartoe en ondanks het feit. dat de V.P.R.O. met den K RO. de eenige' omroepvereeniging was, die zich reeds ten koste van veel opofferingen met het uitzenden naar Indië, Afrika en Amerika bezig hield. Wij lezen nu, dat bij de cultureéle en economische uitzendingen van den we- 1 reldomroep de vier groote omroepver- eenigingen zullen worden betrokken. De j naam van den V.P.R.O. werd in dit ver band niet genoemd, zoodat wij hef ons kunnen begrijpen, dat velen onder ons zich afvragen: Wordt hier de V.P.R.O. uitgeschakeld?- Deze vraag lan men ook stellen, als i men leest, watjjer aangaande de radio- belasting op handen schijnt te zijn. Er wordt in de pers bericht, dat in het vol gende jaar alle luisteraars een bedrag van 5.— moeten betalen aan één der omroepvereenigingen naar ttün keus. i Alle luisteraars verplicht om aan den omroep bij te dragen. Besprekingen over de uitvoering der plannen zijn nog gaande. Men meldt ons van bevoegde zijde: In verschillende dagbladen zijn be richten gepubliceerd aangaande de plan- minister van Binnenland- tot het invoeren van een zijn In zooverre juist, dat in aansluiting op hetgeen de mi nister van Binnenlandsche Zaken bij de mondelinge behandeling van de begroo ting van het staatsbedrijf der P. T. T. in de Eerste Kamer op 4 Febr. '38 mee deelde inderdaad de vraag overwogen is of er een weg te vinden zou zijn om, met handhaving van de zelfstandigheid van de Nederlandsche omroepvereenigin gen en van de vrijheid van den luiste raar om zich aan. te sluiten bij den om roep zijner keuze, de noodige inkomsten te verzekeren door de omroepbelangen in den breedsten zin volledig door de Ne derlandsche luisteraars te doen bekosti gen. - Ook fis juist, dat de contact-commissie Xde werelduitzendingen dezer dagen met algemeene stemmen aanvaard rapport aan den minister van Binnen landsche Zaken zal yitbrengen, van welk rapport het bovengenoemde punt een onderdeel uitmaakt. Het is echter nog voorbarig aangaande den inhoud van dit rapport publicaties te doen, dgar in verband met de ten uitvoering van de in dit rapport belichaamde voorstellen nog verschillende besprekingeh gevoerd moe ten worden. De juistheid van de te dezer zake ge dane publicaties moet derhalve geheel voor rekening van de betreffende be richtgevers gelaten worden Thans zij echter reeds gewezen op het feit, dat de uitdrukking „radio-belas ting", tot het invoeren waarvan plannen zouden bestaan, op zijn minst verwar ring kan wekken. Bij een dergelijke rege ling zou het slechts gaan om de invoe ring van het beginsel, dat elke luisteraar verplicht is om financieel bij te dragen aan de instandhouding en den verderen uitbouw van den Nederlandschen radio- omroep. Ossenaren danken Minister Goseling. „Juiste weergeving der feiten". Aan minister Goseling is een telegram gezonden door het bestuur van cPe sociale studie- en ontwikkelingsclub St. Thomas Morus te Oss, in opdracht van 64 vereeni gingen en plaatselijke af deelingen van landelijke bonden. De tekst van het tele gram luidt: „De besturen der af deeling Oss van (hier volgen de namen der 64 vereeni gingen» betuigen Uwe Excellentie, na mens hun vereeniging. dank voor de in April 1938 genomen maatregelen tot het herstel van de orde en de rust in de ge meente Oss. Zij spreken hun voldoening uit over de juiste weergeving der feiten in de groot- sche redevoering, op 27 Juni 1939 gehou den in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Oeneraal." Wat gij gisteren verzuimd hebt, hebt gij voor eeuwig verzuimd. FEUILLETON. Een roman uit het hooge Noorden door AGATHE POONER. Nadruk verboden. 46 Toen wij weer in de slee zaten, op weg naar hu%, vroeg Tychon: Was die Caesar jiu\ werkelijk een mensch of was het maar een hond? Moet je dat bepaald weteKt Ja, want als hij een mensch is ge weest. wil ik'mijn kind naar hem noe men. Die naam bevalt me! Noem hem dan maar gerust zoo. HirTNadat we haar op zal jc geluk brengen. begonwadim haar te onderzoeken Toen Denkt u? 'hij haar in den mond had gekeken, rustend. De naam bevalt me! Of het een jongen of een meisje is ons kind zal Caesar heeten. 0 22 Maart. Er is een engel in een grijs gewaad over onze baai gevlogen en zij heeft de deur van onze eenzame woning getee- kend. Nu heerschen hier ziekte, zorgen en droefenis. In het vertrek naast het mijne wor- stelenf^wee menschen: de een met liet leven, de andere met den dood. De jammer grijnst ons van het smalle bed toe hls een schrikaanjagend spook. In den hoek hokt de ellende en spint haar onzichtbare netten. I Het was eenige dagen na ons uitstapje naar de Walvischbaai, toen Katja op- t nieuw in onmacht viel. Ditmaal echter i slaagden we er niet in haar weer op de been te brengen. Zij weigerden hun dienst. hadden gelegd. Garandeeren kan ik het niet; Ia denk het zoo maar. Daarop gjimlachte Tychon stil voor zich heen. Wellicht Waande hij zich reeds vader en riép hij zijn zoon bij diens trotschen naam En als het nu eens een meisje is? vroeg ik schertsend. Een meisje? Nee, daaraan had hij nog in 't geheel piet gedacht, dat het kind, dat zijn vrouw verwachtte^ een meisje zou kunnen zijn. Wat zou dat... zei hij tenslotte be- knikte hij mij heimelijk toe. Ik begreep hem direct en óp hetzelfde moment ver wonderde ik mij er over, dat ifc hem zoo goed begreep. Tenslotte had ik toch wel in de laatste plaats aan deze vreeselijke ziekte gedacht. Is het werkelijk scheurbuik? vroeg ik hem later. Hij knikte ernstig. Er was geen twijfel mogelijk. Maar het kind? Wadim haalde zijn schouders op. Zou ze er zelf nog bovenop komen? Ik ben geen dokter, antwoordde hij daarop kort, maar gedecideerd Ik ken alleen de symptomen en het ^rloop van de ziekte door mijn geregeld verblijf in het hooge* Noorden. Zeg Tychon voorloopig nog maar niets! Daarop keek Wadim mij met een lan gen, zeldzamen blik aan. U denkt zeker, dat ik geen hart heb? Het is waar: ik heb het vroeger eens met geweld uit mijn borst gescheurd maar het is weer aangegroeid. Helaas. Onmiddellijk echter scheen hij het te betreuren, dat hij zich zoo had laten gaan, want zonépr verder nog 'n woord te spreken, verlMt hij het vertrek. Katja stond niet meer van haar leger stede op. Den twaalfden Maart schonk zij het leven aan een jongen. Twee maanden vroeger dan verwacht werd. O. waarom hebben ze mij daarbij ge roepen? Waarom werd van mij verlangd, dat ik dit toóhbeeld van armzaligheid in miji\ armen zou nemen ojfcTTiet zoo snel mogelijk te doopen? Dat was immers geen mensch! Dat )vas een dor, rood en slechts met een dun vlies overtrokken skeletje. En dit schepsel, dat ademen noch schreeuwen kon, zou ik" den roemruchten naam „Caesar" geven? Was dat geen hoon? Geen uitdaging van het noodlot? Maar ik zag de lijdende vrouw>op haar kraambed, ik zag haar man, die gebogen van smart daarvoor knield®... en ik greep naar het water en doopte. Daarna achter sloop ik op mijn tee- nen de deur uit. Er was iets grootsch ge beurd ik had de oogen van ruwe, stout moedige mannen vol tranen gezien! Ik ^Jiad den zin van het Christendom be- krepen. JToen ik weer in mijn kamer zat, open- Tïe Fed ja schier geruischloos de deur. Hij voelde zich zichtbaar onbehaaglijk in het stille huis. In zijn verstandige Jon- gensoogen lagen angst en een smeekbede. Is Marrtotschka dood? vroeg hij bevend. Hij kende den dood. Vaak ge noeg had hij tegenover ontzield terneer liggende V»eren en rendieren gestaan. Daar ik hem niet direct antwoordde, voegde hij er dringender aan toe: Heeft Papotschka haar dood gemaakt? Ontsteld hield ik het kind mijn hand voor den mond. In zijn naieve vraag lag een felle aanklacht tegen ons geheele geslacht. Mamotschka leeft, terend, op het oogenblik bij hpar. Hij heeft je een klein broertje gecondenseerde melk werden i den l zei ik, bijna fluisJj^stornv lik is de lieve GoffHkraar gebracht. Als je heel lief bent, mag Je het straks ook eens zien. En zou dat broertje met me willen spelen? Als het groot ta, zal het stellig met Je willen spelen. Maïr nu is het nog heel, heel klein. vrouw op haar sterfbed en ik zei tegen de foto: Vlieg naar de sterren- Vlieg desnoods naar de zon! Als mensch zul Je steeds aan de aarde blijven plakken, want stof zijt gij en als stof zult gij wederkeeren. 28 Maart. Grjniw hingen de wolken! Grauw was de daf! En grauw was het leven! Katja's gezondheidstoestand was nog steeds dezelfde, d.w.z. zij ging langzaam achteruit. De Jonggeborene daarentegen leerde het schreeuwen al heel spoedig. Van honger schreeuwde hij zich het hart uit het lijf, van honger huilde hij uren aan een stuk. want zijn moeder ver mocht hem bijna niet te voeden. Eenmaal ben ik, terwille van Katja en den kleinen Jongen, bij angstwekkend iweer naar de Walvischbaai geweest, mij de laatste citroenen en een bus gegeven Maar Caesar was eigenzinnig. Hij wenschtfe geen kunstmatig voedsel. Ten slotte Het hij er zich toe verleiden de flesch met de sterk verdunde melk te nem§n, maar meestal gaf hij direct weer terug, wat hij met zooveel tegenzin had genoten. MUn broertje ihag mijn vlag heb- Toen de toestand steeds hopeloozkr »n Cln Hom moor hronrrnn nnm Arlrnrlif nmrrt Irrnnnn tirll nnhnnl ««lif Ka. ben. Ga hem maar brengen, oom Arkadi! Fed ja stak mij zijn vlag een oude krant van het vorige Jaar Juli toe. Onwillekeurig keek ik er naar en daar bij viel mijn oog op het portret vliegenier, die een of ander h cord had verbeterd. Ik dacht een de zwaar beproefde hoogtere- kregen wij geheel onverwacht be zoek van Rodion en Wenjamin. Zij brachten gedroogd vleeschpoeder meq en voedzamé, door grootmoeder zelf bereide bouillon. (Wordt vervolgd.) Zonierpostaegels brachten veel minder op. j Opbrengst met 730 gedaald. Door hit post- en Telegraafkantoor 'te ntreebt en de daaronder ressorterende hu en hulpkantoren, poststations en oostagentsehappen, bijgestaan door de Plaatselijke comlté's, werden ln totaal "'sMas^zomerpostzegels 4 3 cent (41128), 4 s cent (42388), 26386 4 6 cent 136561), 38823 4 8 cent (49432), 51122 4 16 cent (36146). - De toeslag, bestemd voor sociale en euitureeie doeleinden, bedroeg ln totaal 4193.481 4943.93). De tussehen haakjes geplaatste aan tallen en bedragen hebben betrekking op het vorige Jaar. Nieuw gebouw voor Hoofdbestuur P.T.T. Zooals men uit de gedachtenwissellng bij de behandeling van het voorstel in zake onteigening ln verband met den bouw van een nieuw hooldcommissariaat van'polltle enz aan het Spul te 's-Gra- venhage weet. hebben de aanvankelijk bij het Rijk bestaande plannen tot stich ting van een groot kantoorgebouw c.a. ten behoeve van het Staatsbedrijf der PTT. daar ter plaatse niet tot oen resul- STADSNIEUWS. QQUDA, 12 Juli 1939. Reeds meer dan 200 deelnemers voor den extra-trein. De belangstelling voor het bezoek aan tik en de Int. Waterbentoonstelling nu de gelegenheid daarvoor wordt geboden door den extra-trein, die wy in overleg met de Ned. Spoorwegen op Zondag 23 Juli a.s. >en loopen, is zeer groot. (Hedenmorgen had het aantal deelnemen (sters) de 2 00 reeds overschreden, terwijl meerderen nog hun wensch om van deze buitengewone gelegenheid te profiteeren om met dezen zeer goedkoopen extra trein naar k te reizen, reeds hebben kenbaar ge- Meyer, Alphen a. d. Rijn; A. Nagtglas Boot, Gouda; A. vaju Eeden Petersman, Waddlnxveen, A. Pop, Zwammerdam; W. van Vliet, Gouda. Aanbesteding. Buitenschilderwerk woningen aan Burg. Martensaingei. De dienst van bouw- en woningtoezicht heeft hedenmorgen in bet openbaar aanbe- steeds het buitenschilderwerk van 23 wonin gen van de Vereeniging Middenstandshuis vesting aan den Burgemeester Martenssin- gel. Ingekomen waren veertien biljetten. Er werd als volgt ingeschreven: Lorius Gebr. v. d. Bijl G. Janssen - Gebr. Prevoo C. G. van Willigen en Zoon J. v. d. Heuvel en Zonen J. Vergeer en Zonen KANTONGERECHT GOUDA. Bij deze besprekingen kwam naar voren, dat het Rijk het oog heeft laten vallen op een terrein, gelegen aan de Duitenzijde ,yan de stad. Tusschen B. en W. en het'Rijk is thans overeenstem ming bereikt. Op grond daarvan stellen B. en W. van s-Gravenhage den gemeenteraad voor, 85.UOO M2 gemeentegrond oi zooveel meer of minder als bij de kadastrale opmeting zal worden vastgesteld, gelegen aan het de Savornin Lohman-plein, de Thor- beckelaan, de Groen van Prinstererlaan en een tusschen die lanen geprojecteer- den weg, te verkoopen aan den Staat dei- Nederlanden, tegen den prijs van 16 per M2, of in totaal 1.276.000 De Koningin ontvangt drie nieuwe gezanten. De Koningin heeft gistermiddag hall vier ten paleize Noordeinde in Den Haag den heer Nadir Arasteh ontvangen, die zijn geloofsbrieven als buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister van den Sjah van Iran bij Hr. Ms. hof alsmede den terugroepingsbrief van zijn ambts voorganger overhandigde. Des namiddags te vijf uur heeft de heer Edgars Kreewinsch zijn geloofsbrie ven als buitengewoon gezant en gevol machtigd mftiister van Letland bij Hr. Ms. hof aangeboden en des namiddags te half zeven heeft de heer M. J. G. J. Raeder zijn geloofsbrief als buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister van den Koning van Noorwegen bij Hr. Ms. hof overhandigd. De boterheffing. Men deelt ons van bevoegde zijde het volgende mede Reeds sedert eenige weken is de z.g. zomerprys voor boter (n.l de som van commissienoteering en het bedrag van heffing en steunuitkeering) vrij aanzien lijk boven het bedrag, hetwelk door den minister van economische zaken terzake is vastgesteld op 1.30, gestegen. Zulks houdt o.m. verband met de omstandig heid dat wijziging in het bedrag van heffing en steunuitkeering zooveel mo gelijk wordt vermeden, teneinde een regelmatige uitvoer zooveel mogelijk te bevorderen. Gezien ae huidige positie der boteriparkt ligt het in het voorne men, het bedrag van heffing en steun uitkeering deze week aan te passen aan het in uitzicht gestelde peil van den zomerprijs. GEMENGD NIEUWS. Zesjarig meisje doodgereden. Gistermorgen is het 6-jarig dochtertje van de familie Wegers te Langerak op het moment dat zy achter een stilstaande vrachtauto te voorschyn kwam, dètr een uit I Doetinchem komende auto aangêreden. Het kind was onmiddellijk dood. De twintigste bosch brand bü Groesbeek. Op de Mookerheide bij de Mooker- schans brak gisteravond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van Jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbranden van dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgangers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreigde, hadden bedwongen, bleek aac ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men met nog grooter zekerheid, dat brandstichting de oorzaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.l. de stuurstang van een 'fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl het andere eind in brandbaar materiaal stak. De politie van Mopk verdacht eeh paar personen, doch na een kort onderzoek werden deze op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen voort gezet. Ongeveer 6000 gulden tekort in schoolkas te Edam. Boeken en bescheiden verdwenen. Bij de vereeniging „Nijverheidsschool voor Edam en omstreken" w.o. ressor teert de ambachtsschool, welke destijds is opgericht voor jonge menschen, die door Vie inpoldering der Zuiderzee met werkloosheid worden bedreigd, en die op deze school ln de gelegenheid worden gesteld een ambacht te leeren, is een kastekort ontdekt van pl.m. f 6000. Justitie en Rijksaccountantsdienst heb- «u de iaalc thans ln onderzoek, waarbij zich echter de groote moeilijkheid voor- ,dat de boeken en bescheiden, be trekking hebbende op de* administratie van de ambachtsschool, zijn verdwenen. Zoolang er plaatsen beschikbaar zyn, kun nen wy nog deelnemers(sters) aannemen. Men rekene echter met de mogelijkheid dat het aantal aanvragen te groot wordt voor de beschikbare plaatsen en dan zou- c.en wij de te late aanvragers moeten te leurstellen. Wie mee wil, geve zich dan ook direct op aan ons bureau Markt 31, Gouda. Het kan toor is geopend eiken dag van half negen tot zes uur. De Reeuwijksche Plassen. Adres van de Amateur-Fotografen. De Bond van Nederlandsche Amateur- Fotografen-Vereenigingen heeft zich met een adres tot den Minister van Sociale Za ken gewend, waarin hy zegt de volvoering der plannen tot drooglegging der Reeuwijk sche plassen in hooge mate te moeten be treuren, aangezien, naar het oordeel van adrefesant, deze plassen, afgescheiden van hun waarde als recreatie-oord en als na tuurmonument, afgezien ook van de proble matische voordeelen aan de drooglegging verbonden, als gebied van zeldzaam natuur schoon een kostbaar bezit van nationale be- teekenis zyn. l)e Bond verzoekt dan ook, in het belang van de toekomstige bevolking deze drooglegging, hetzy geheel of gedeel telijk te voorkomen. Het Hoofdbestuur van den Bond mocht op dit adres van den Minister het volgende antwoord ontvangen: ln antwoord op uw adres heb ik de eer u mede te deelen, dat de mogelijkheid tot drooglegging van een gedeelte der Reeu wijksche plassen aan een onderzoek' wordt onderworpen. Dit onderzoek maakt overleg tu.-schen vele instanties noodzakelijk, om dat zeer ernstige belangen op het spel staan. Uiteraard wordt met de belangen van het natuurschoon z>eer goed rekening gehouden. Het zal nog eenigen tijd vergen, voordat het resultaat van het onderzoek bekend zal zyn. F. Lugthart C. Perdyk A. de Weger fa. van Regteren fa. W. A. van Soest D. de Jong W.Fzn J. W. H. G. van Staveren De gunning geschiedt later. Derde Volksconcert 1383.— 1385.— 1387— 1449— 1477— 1498— 1515. m 1627. 1548— 1553— 1555— 1576— 1599— 1610.50 Acadebadra Op den in een bocht loopenden oprit, wel ke te Wadddnxveen de aansluiting vormt tusschen den provincialen weg Gouda^Bos- koop en den rijksweg Bodegraven-Den Haag, geldt een stopverbod, dat een auto mobilist uit Den Haag had overtreden. :Het feit zelf was eenvoudig en stond vast, maar dat de zaak ai eens aangehouden is en vandaag bij de voortgezette behandeling een half uur vorderde en de komst van een ingenieur van den Rijkswaterstaat noodza kelijk had gemaakt, is een gevolg van de zeer ingewikkelde omschrijving, die het be treffende punt naar wettelijke normen vor dert. Er stond in de dagvaarding een zin van ettelijke regels en als men hem had gelezen, begreep men er nog niets van. De ingenieur kwam een toelichting geven, maar men zou er niets van begrepen hebben, in dien er geen kaart bij was geweest, met be hulp waarvan de situatie werd duidelijk ge- Het Stedelyk Muziekkorps geeft op Don derdag 13 Juli om 8 uur n.m. in het Hout- manspiantsoen het derde volksconcert onder leiding van, den heer F. A. Gfégoire. Het programma luidt als volgt: 1. Colonel Bogey (Marsch) K. J. Alford 2. Si j'étais roi (Ouverture) A. Adam. 3. La Housarde (Wals) L. Ganne. 4. Tubantia W. v. Perck. (Solo voor Tuba.) 5. Deux amis A. Torelli. (Solo voor 2 eornets.) 6. Paraphrase over het Ghr. lied „lk heb geloofd" arr. F. A. Grégodre. 7. Carmen (Fantasie) G. Bizet. 8. Good luck (Marsch) S. P. v. Leeuwen. V ergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda Stedelijk Gymnasium te Gouda. Overgangsexamens. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: Jacob Leendert Beye, Bodegraven; Gerard van Duyvendijk. Lekkerkerk; An toinette Gautier, Berkenwoude; Louise Marie Grendel, Gouda; Harry Hagedom, Gouda; Dingena Hess, Gouda; Gré Heus- dens, Gouda; Adrlanus Jonker, Gouda; Hendrikus Johannes Joosten, Gouda; Anton Berthold Kremer, Boskoop; Evert t Kwakernaak, Alphen a. d. Rijn; Gerda Adriana v. Leeuwen, Haastrecht; Deetje Meyer, Alphen a. d. RijnConrad Willem I de. Planquc. Gouda; Martine van de Putte, Gouda, Jacob Woelderink, Oude.-- kerk a. d. IJssel; Marigje Jacoba Eliza beth Zijderlaan, Bergambacht. Van klasse I naar klasse II zijn be vorderd: J. W G. van Alphen, Gouda; J. H. Both. Gouda; K. N. de Bruyn, Gouda; J. A. Buitelaar, Waddlnxveen; C. J. F van Buren, Gouda; L. M A. van Duy vendijk. Lekkerkerk; J. J. Gautier, Ber kenwoude: J C. Gravesteyn, Gouda; A. W. F. Helmstrijd, Alphen a. d. Rijn; R. W. van Hofwegen. Gouda; H H Koster, Boskoop; L. Meyer, Alphen a. d. Rijn; A. H Nolst Trénité, Schoonhoven; J. Pop. Zwammerdam; D. Vonk. Bodegraven; P. J Tiele, Gouda; A. H. J. van Tol, Bos koop; E. Verhoeven, Bergambacht; A. M. A. Vos. Gouda; W1. J. Woelderink, Ouder kerk q. d» IJssel; I van Wijngaarden, Bodegraven. Van II naar III; G. Bron, Schoonhoven; J. Dogterom. Lekkerkerk; A. van Egmond, Gouda; J. H M. Franken, Gouda; R. M Gallas, Zevenhuizen; G. van Ghesel Grothe, Bodegraven; J W. Hagen, Gouda; C J. Hendrikse, Groot Ammers: J. Heusdens, Gouda; J C. Kroondijk, Gouda; A. L. van Leeuwen, ZevenhuizenN. J. Oskam, Gouda; C. J. Seton. Schoonhoven, A. M. Slager, Schoonhoven; J. A. Spaas, Gou da; H. A. van Triet, Gouda; A. C. van Wijk, Gouda; B. J. Zaal, Boskoop. Van III naar IV: A. S. de Beer, Gouda; P. W. de Beun, Gouda; J van der Boon, Bodegraven; N van Dantzig, Gouda; W. C. Dessing, Gouda; P. Th van Dorp, Gouda; M. W. van Leeuwen. Gouda; J. E. H. Pfauth, Bodegraven; N. E. L. Schreuder, Schoon hoven; J. T Sprik, Gouda; A. G. Tiele, Gouda; H. J. Zimmermann, Gouda. Van IV naar V: A. H. van Duyvendijk, Lekkerkerk; L. van Dijk, Lekkerkerk; A W. van Eijk, Gouda; D. M. van Hoevelaken, Ouder kerk a. d. IJssel; J de Jong. Ouderkerk a. d. IJssel; P. de Jong, Gouda; M. Mou- rlk, Streefkerk; G. van Muiswinkel, Bo degraven; P. v. Nieuwenhulsen, Schoon hoven; J. G. Pruymboom. Gouda; H. D. de Reus, Zevenhuizen; D. A. Slager, Schoonhoven; D. IV C Verhagen, Oude water; J. A. Zwartendijk, Boskoop. Van V naar VI: J. P. Boer, Boskoop; Th. W. M. Fran ken, Gouda; N. J. Kool, Gó<^a; J. H. De Kamer van Koophandel houdt een ver gadering op Dinsdag 18 Juli, des n.m. 2.3Ü uur in de vergaderzaal der Kamer, Cra- bethstraat 3 te Gouda. De agenda luidt als volgt: Notulen. Mededeelingen van den voorzit ter. Uitgegane en ingekomen stukken. Het voorstel tot herbenoeming van leden der Bevrachtingscommissie. Het verzoek van het bestuur der R.K. Handelsavondschool te Boskoop, om verhooging van het subsidie voor 1939. Het voorstel inzake verleening van een subsidie aan de Stichting Borgstel lingsfonds voor Gouda en Omstreken. Het antwoord van den Minister van Economi sche Zaken met betrekkioj; tot het verrich ten van nevenwerkzaamheden door perso neel in Overheidsdienst. Het verleenen van vergunningen, ingevolge de Wet op het Af- betalingsbedryf, t.w. a. colportage-vergun ningen aan: Joh. Wiezer te Gouda, L. C. van Eyk te Boskoop, Alb. Knigge te Gouda en T. Tonkes te Gouda; b. vergunning als kleinverkooper op afbetaling aan Alb. Knig ge te Gouda. Goedkpope trein naar kien (Bosch. Maastricht, Arnhem en Nijmegen. Woensdag 19 Juli zullen de Nederland sche Spoorwegen een goedikoope trein laten loopen naar 's-Hertogenbosch, Maastricht, Valkenburg en Heerlen en op Woensdagen t.m. 6 September naar Arnhem en Nijme gen. Staatsexamen muziek eerste deel. Bij de te Den Haag gehouden staatsexa (Puis voor muziek slaagde voor het eerste deel de heer Gijsb. Nieuwland. Weest voorzichtig. De commissaris van politie te Apeldoorn geeft dengenen, die wenschen te reflectee- ren op een advertentie, waarin by J. A. van der Horst, wonende Stoppelbeigweg 25 te Beekbergen een huisknecht wordt gevraagd, in overweging zich om inlichtingen tot hem te wenden alvorens op die aanbieding in te gaan. Examen huishoudkundige. Mej. J. M. Hemeryck ia aan de Rotter damsche Huishoudschool geslaagd voor h^t diploma huishoudkundige. Zandbak voor de jeugd in „Kort Haarlem". In het gebrek aan speelplaatsen voor de jeugd is in een gedeelte van „Kort* Haar lem" voorzien door het maken van een zand bak op het Pretoriaplein. Burgemeester dr. K. F. O. James zal deze speelgelegenheid morgenmiddag 2 uur Thalia- Savo\ Rchouwb 't Isreerj puzzle, vond de kantonrechter en de ambtenaar van het O. M. was van oor deel, dat men overtreders by de dagvaar wel een teekening mocht uitreiken, omdat er niemand is, die uit de dagvaar ding begrijpt wat verweten wordt. Intusschen, kaart en toelichting maakten ter zitting de situatie duidelijk. De ambtenaar vorderde 6 subs. 2 dagen, waarmede hy zich meer de mogelijkheid van appel wilde voorbehouden indren de dag vaarding mocht worden nietig verklaard, dan dat hy een dergelijke boete wilde op gelegd zien. De kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, achtte het feit vaststaand en legde 1 subs. 1 dag op, waarmede tevens voor een volgen de gelegenheid de omschrijving in de dag vaarding is erkend. Het voordeeligste. Aan een uitvoerder van werk was een overtreding van de Arbeidswet ten laste ge legd ten aanzien van zes personen, die te lang hadden gewerkt. Hy bestreed echter, dat de betrokkenen in zijn dienst waren. Wel stond het werk onder zyh leiding, maar hij had het aan onder-aannemers op gedragen, die het personeel hadden aange steld en die het ook betaalden. Alleen twee der personen waren by den verdachte in dienst. (Hoe zit dat nu, vroeg de kantonrechter, aan de politie hebt u toch anders verklaard. De veldwachter had, luidde het vroolijk- heid verwekkende antwoord, gezegd: hoe zullen we dat doen. Zóó zal het 't voordee ligste zijn. 't Werd inderdaad het voordeeligste, want, zij het naar een ander motief, voor vier gevallen werd de betrokkene vrijgespro ken. Voor de twee andere kreeg hy eik 2 subs. 1 dag, tweemaal een gulden minder dan geëischt was. Uitspraken. In vier in vorige zittingen behandelde za ken werd schriftelijk vonnis gewézen. Een bode te Ammerstol, verdacht van overtreding van de Postwet hy had bij eenige retourgoederen brieven met opdrach ten tot het leveren van andere goederen vervoerd werd veroordeeld tot 5 sub3 2 dagen, waarmede is uitgesproken, dat der gelijke brieven als bestellingen zyn te be schouwen en geen betrekking hebben op de onderneming. Een bakker te Gouda werd wegens over treding van de Wet op de vestigingseischen hy" had zonder vergunning een bakkerij welke hy met zijn broer dreef, waarbij de broer bakte en hy de klanten bediende, voortgezet, nadat de broer de samenwer- kii-g had verbroken veroordeeld tot 20 subs. 4 dagen. Eveneens werd veroordeeld, tot 6 subs. 2 dagen, een Goudsche winkelier, die zonder de in de Woningwet geëischte vergunning van B. en W. een loods opgericht had, in welke zaak het er om ging of het gebouwde, dat de verdachte een afdak noemde, een ge bouw was in den zin der Woningwet, welke vraag de kantonrechter na een onderzoek ter plaatse met het veroordeelend vonnis bevestigend heeft, beantwoord. Een automobilist te Utrecht, die geen voorrarig\zou hebben verleend hy het af rijden van\j»n erf vóór een garage te Haas trecht aan het wegverkeer, werd ontslagen van rechtsvervolging. RADIOPROGRAMMA'S. Donderdag 13 Juli. Hilversum I. 1875 en 414.4 M. AVRO- l itzending. Orgelspel; 8.15 Berich^i; 8.17 Gra- mofoon; 10.— Morgenwydmg; 10.15 Gra- mofoon! 10.10 Voor de vrouw; 10.35 AVRO Musette-ensemble en solist (opn.); il. Voor de vrouw; 11.10 Omroeporkest en so list; 12.15 Berichten; 12.17 De Vagebonden en soliste; 1.Pianovoordracht; 1.15 John's Hawaaian Serenaders; 1.35 Piano- voordracht; 1.50 John's Hawaaian Serena ders; 2.10 Declamatie; 2.30 De Romancers, soliste en gramofoon; 4.— Voor zieken en thuiszittenden4.30 Gramofoon; 5.— Voor de jeugd; 5.30 AVRO-Amusementsorkest; 6.28 Berichten; 6.30 Sportpraatje7.— AV RO-Dance-iBand; 7.30 Sterrenkundige cau serie; 8.Berichten ANP, radiojournaal, mededeelingen; 8.20 Omroeporkest en solis ten (9.059.30 Reportage); 10.15 Gramo foon; 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest (opn.); 11.— Berichten ANP. Hierna: Nina Dolce's Puszta-orkest; 11.40—12 Jazzmuziek (gr. PL)' Hilversum II, 301.5 M. 8—9.15 KRO, 10.- NCRV, IL— KRO, 2—12 NCRV. 8—9.15 G*amofoon (c.a. 8.15 Berichten); 10.— Gramofoon; 10.15 Morgèndienst; 10.45 Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.- Berichten; 12.15 HBO-orkest 1—1.20 Gra mofoon); 2.— Reportage; 3.— Vrouwen halfuur; 3.30 Gramofoon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.— Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Amsterdams kamermuziekkwar- tet en gramofoon (c.a. 6.30 Berichten)6.45 CjN.V.-kwartiertje7.— Berichten; 7.15 Journalistiek overzicht; 7.45—7.55 Gramo foon; 8— Éerichten ANP, herhaling SOS- Berichten; 8.15 Arnhemsche Orkestvereeni- ging en solist; 9.— Causerie „De Christ, cshool Uw eigen zaak";' 9.30 Vervolg con cert; 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Gramofoon (10.45^-11 Gymnastiek les); c.a. 11.50—12 Schriftlezing. 12 Juli, 7.30 uur. Oud Geref. Gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. v. Weizen. 13 Juli, 2 uur. Pertoriapleia. Opening zand bak voor de jeugd. 13 Juli, 8 uur. Houtmanbplantsoen. Derde volksconcert Stedelyk Muziekkorps. 13 Juli 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Uit. voering kinderkoor Chr. zangvereeniging Hosanna. 16 Juli 10 uur Veemarktterrein. Afmaisch 25 K.M.-wandeltocht Tprrkring Gouda en omslreken. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Op den hoek Ridder van Catsweg-Graaf Florisweg zyn gisteren een 14-jarig meisje uit Reeuwyk en een 18-jarige jongen alhier, met hun rywielendn botsing gekomen, door dat de jongen links door de bocht reet}. Hy viel en kreeg een paar schrammen en een (bloeduitstorting aan het linkerbeen. Het meisje bleef ongedeerd. De fiets werd eenigszii^ beschadigd. agenda r: De avonturen van Tom Het perfecte alibi. .Bioscoop: Vreemde kostgan gers en Ik ben do wet. 12 Juli, 7.15 uur. Olympia-terrein. Voetbal wedstrijd Goudsch K.N.V.B.-elftaTK.N. V.B. cursisten jeugdelftal district Gouda. 12 Juli, 8.15 uur. Geref. Kerk. Orbelbespe- ling R. H. van Deth. - 12 Juli, 8 uur. Reünie. Spreekbeurt ds. J. Börger voor Logos-verband. ZWEMMEN. Jo Waalberg verbetert wereldrecord De Amsterdamsche zwemster Jo Waal berg heeft gisteravond een geslaagde poging gedaan om het op haar naam staand wereldrecord 200 yards schoolslag te verbeteren. Zij bracht het record van 2 min 41.4 sec., gevestigd op 2 Novem ber 1937, op 2 min. 40.3 sec. WATERPOLO. Nederlagen van G.Z.C. I en III. Voor de polo-competitie heeft G.Z.C gisteravond te Utrecht tegen Star ge speeld. De uitslag was 2—1 voor Star. G.Z.C. 3 verloor van Star 3 met 60. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 12 Juli. Aangevoerd 451 partijen, le kw. m. r.m. 23—26.60, 2e kW. m. r.m. 20.50 —22.50, zware 26. Handel matig LAATSTE BERICHTEN- Kabinetsformateur voert besprekin gen met mr. Trip en jhr. De Geer. De kabinetsformateur mr. dr. D. A. P J. Kooien heeft gistermiddag met den president der Nederlandsche Bank mr. L. A. Trip, te zijnen huize een bespre king gevoerd. Vanmorgen heeft de voorzitter van de Chr. Historische fractie in de Tweede Kamer, jhr. mr. D. J. de Geer, een bezoek gebracht aan den kabinetsformateur. Na het bezoek van jhr. mr. De Geer heeft mr. dr. Kooien zich naar den Rui- genhoek begeven, waar hij door H. M. de Koningin is ontvangen. De maatregelen in de provincie De maatregelen door de Italiaansche regeering getroffen in de provincie Bol zano zijn naar heden door het A.N.P. wordt medegedeeld, genomen „op grond van rapporten van de politieke politie over de activiteit van bepaalde elemen ten die tot de West-Europeesche landen behooren en die in de provincie Bol zano wonen". Vergiftigingsverschijnselen bij een gezin in Woensel. Drie kinderen overleden. WOENSEL, 12 Juli. In deze gemeente zijn ernstige vergiftigingsverschijnselen waargenomen in een groot gezin, die ver moedelijk door loodarsenaat veroorzaakt zijn. Zondag is tegen den avond een 2- jarig jongetje ban de gevolgen daarvan overleden, later ook een i-Jarige jongetje. De vier overige kindereri zijn in het Burgerziekenhuis opgenomen waar ook een 4-jarig jongetje is overleden. Met hooge koortsen verblijven daar thans nog een 12-jarig meisje, een 9-jarig zoontje en nog een 7-jarig dochtertje. In de toe stand van een der kinderen is sinds van morgen een kleine verbetering waarge nomen. De ouders zijn geheel vrij gebleven van deze ziekteverschijnselen. WISSELKOERSEN. 12 Juli li Juli Officieel. Londen 8.82 8.81 Berlijn 75.62 75.56 Parijs 4.99i 4.99 Brussel 32.02* 32.02 Zwitserland 42.49* 42.46* Kopenhagen 39.37 39.37* Stockholm 45.46 45.45 xOslo 44.62*- 44.62 New-York 1.882 1.88| TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Voor het NoordenMeest zwaarbewolkt geen regen van beteekenis, weinig ver andering in temperatuur, zwakke tot matigen wind uit westelijke richtingen. Voor het Zuiden: Gedeeltelijk bewolkt, droog weer, iets warmer, zwakke tot ma tigen wind uit westelijke richti'ngen. ADVERTENTIëN. N.V. INGENIEURSBUREAU „EKSTEEN", BILTHOVEN. VAN AANDEELHOUDERS te houden op WOENSDAG 19 JULI a.s., des namiddags 8 uur ten kantore van het Accountantskantoor H. M. van Triet, van Itersonlaan 3 te Gouda. Verslag en te behandelen punren liglgen aldaar voor H.H. Aandeelhou ders ter inzage. DE DIRECTIE.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2