URY NG □Hulzen Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen Gegarandeerde oplage 8500 ex Onze Groote SEIZOEN-OPRUMING NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 20084 Zaterdag 15 Juli 1939 78e Jaargang Dit blad verschijnt dagelüks, behalve Zon- en Feestdagen 1DAM ZUIDPLASPOLDER HONDERD JAAR; HEDEN BEGINT .90 E N amers, r N V De droogmaking heeft elf jaar geduurd en ruim drie millioen gulden gekost. Extra lage Prijzen Valt guldens meel DE DE IG OP EDING TING HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLii, - WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWDK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, Grootsch werk met gunstige resultaten. G sent, overal waar de tte 975 op onie als U koopt In y we kt er! A E ELAAN 78 opruiming door ons men voor een gedeelte nog aan dc voor malige eigenaren schuldig was. Deze wer den daarvoor echter' schadeloos gesteld door een rentebetaling van 5 pet., waar door het gezamenlijk bedrag is vermeer derd met 4395, zoodat de geheele som voor de gedane onteigeningen het cijfer heeft bereikt van 203.563. piaspel! Op dezen datum was de water stand afwisselend 3 meter of 3.60 meter onder Zuldplaspeil of ongeveer 48 centi meter boven het aangenomen zomerpvil van den polder. De droogmaking kwam dus in ruim drie jaar tot stand, waarin men gedu rende de eerste tien maanden slechts over de helft van het aantal molens be schikte, terwijl ’t stoomgemaal alleen de laatete dertien maanden in werking was. omstreken (behoorende tot den beiorgkring) 1.25. Van buiten Dit nummer bestaat uit twee bladen. EERSTE BLAD. I GOUD^ j d i j n e nI 0.261 jnitoHen r waarde snijding met tochten, slooten en wegen. tn non ZuinnliisnnidRr werd mei. de hier- j I pen. Een laatste voorbehoedmiddel, dat ook noodzakclljk werd geacht, was het ver schaffen van versch drinkwater, daar alle inwoners der aanliggende gemeen ten hun water uit den plas haalden. Er werden voor rijksrekening aangeschaft vijf waterschuiten. Deze schuiten werden eiken dag in den IJssel of in den Wollen Foppenplas gevuld en zoo werden dan de verschillende gemeenten van water voorzien. Verder werden overal tonnen neergezet met water voor de werklieden, wellek tonnen eiken dag met versch water werden gevuld. Daar een spoedige plantengroei in den nieuwen polder, ook uit gezondheidsoog- punten, werd noodig geacht, besloot het gouvernement den nieuwen polder voor zijn rekening in cultuur te brengen en J de te veld staande gewassen, te verkoo- in bedrijf gesteld en daarmede werd de eigenlijke droogmaking begonnen In 1838 werd een molen onder Moor drecht zoodanig onderloops, dat ge vreesd werd voor doorbraak. De plas was toen reeds afgemalen tot 1.80 meter on der Zuldplaspeil! Door molenzeilen en zakken zand in hot gat te stoppen, slaag de men er ten slotte toch in een door braak te verkomen. Op 30 April 1839 was de waterspiegel van den plas gedaald tot 2.61 Zuldplaspeil, op den laatsten Juni was dit 3 Zuid- ADTERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreden (behoorende tot den beiorgkring) 1—6 regels 1.30, elke regel meer /0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: l5 regels 1.55, elke regel meer 0.30. Advertentiën in het Zaterdagnummer 28 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels ƒ2.25, elke regel meer 0,58. Op. de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeei gereduceerden rijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnn worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaui en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Daar de polderjongens over bet al gemeen nogal ruw en wild waren, word door de burgemeesters van Nieuwerkerk, Moordrecht en Zeven huizen een regiment huzaren aan gevraagd om de orde te handhaven. Hierop is echter afwijzend beschikt met de mededeellng, dat paarden volk in dat veen door de zwaarte zou wegzakken! De eersteverkoop der gronden had plaats in de maand Juni 1841, de tweede in Juni 1842 en de derde en laatste in Juli 1843. De verkochte gronden waren totaal 4148.31 bunder groot. De opbrengst was in het ge heel 762.115/ Do gemiddelde prijs was dus 184 per bunder. ABONNEMENTSPRIJS! per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, d. bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal f8.15 Abonnementen werden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijh dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745 Postrekening 48400. Doelmatige verkaveling. EN belangrijk punt, na het! droog- iL maken van piassen en meren, is het samenstellen van een doelmatig verka- vcnngsplan, d.w.z. de inaeeung of door- i Hygiënische maatregelen. 1 f E vrees voor ziekten, door schade lijke uitwasemingen der drooggekomen gronden, openbaarde zich in de aange legen gemeenten algemeen en werd in Gouda door het ongunstig gevoelen daaromtrent van een zeer geacht ge neesheer dezer stad, zeer versterkt. Het was eigenlijk geen wonder, dat men óp dit punt niet gerust was, daar oude lie den zich nog herinnerden, hoe het dorp Bleiswijk en de geheele omtrek door de vreeselijke polderkoorts waren geteisterd geworden bij de droogmaking van de Bleiswijkschc meren in 1774. Het gouvernement, de ondernemer der droogmaking, besloot al het mogelijke te doen ter afwering van een zoo ge vreesde ramp Aan enkele beroemde Slappe bodem bood vele moeilijk heden. AP 26 November 1827 hadden de eerste aanbestedingen plaats. In de maand Maart van 1828 werd jnet de werkzaamheden begonnen en op 3 Mei v/erden de eerste palen geslagen. In het bestek was bepaald, dat de overtollige veenmassa's mochten worden verkocht voor brandstof. Bij het aanleggen der ringdijken en het graven van de ring vaart heeft men met groote moeilijk heden te kampen gehad daar de opge- worpen rinediik steeds bleef wegzakken, terwijl de bodem van de ringvaart, welke werd gegraven, steeds omhoog bleef komen. Meh besloot water toe te laten en de ringvaart door baggeren op diepte te brengen Bij dit toelatcn van water scheurden zich echter van den bodem groote veenbonken los, ter dikte van 6 h 7 meter, zoodat op sommige plaatsen in de ringvaart meer dan zeven meter wa ter stond. Daar men dit niet zoo durfde te laten, werden deze Agaten met klei aangeplempt. Deze tegenslagen veroor zaakten groote verliezen voor de aan nemers. Het Rijk kwam hen door het verleenen van bijslagen hierin tegemoet. In Augustus 1829 waren de werken voor den bouw van sluizen en het maken van een groot gedeelte van de omrlnging vol tooid. Toen in September 1830 de werken voor het aanleggen van ringdijken waren uanêevangen, was het werkend personeel geklommen tot 1477 man, terwijl 402 vaar tuigen de plassen bevoeren voor het aanbrengen van dc specie, welke soms op anderhalf uur afstand moest worden gehaald. Mpn besloot tot het oprichten van twee I hospitalen in de onmlddellijkc nabijheid van den plas, ieder geschikt voor zestig zieken. Voor dit doel werd te Zevenhui zen een oude boerderij Ingericht en to Moordrecht een oude turfschuur. Door het departement van Oorlog werden nachtlegers verstrekt en bij elk hospitaal een officier van gezondheid geplaatst. Elke zieke werd direct naar een dezer hospitalen vervoerd en daar behandeld. Zoodoende is de vreeselijke koorts niet voorgekomen. (lOIIIMHE (01 HAM. in aen Zuidplaspolder werd met de hier voor geldende eischen heel goed reke ning genouden. Nog heden wordt in alle studieboeken op waterbouwkundig gebied de zuidplaspoider als voorbeeld gesteld. De verkaveling op zich zelf is een zeer p. moeilijk uit te voeren werk geweest, daarj ae gronden zoo slap waren, dat men den uitgegraven grond van tochten cn wa terleiding niet zoo zonder meer op oen I wal kon brengen. Onder de vele beproef- de mfddefen heeft men zich het best j bevonden bij het beleggen der kanten van een te maken tocht of waterleiding met dunne lagen bladriet, ruigte, wilde andijvie en alles wat in den vetten grond koit na de droogmaking zoo welig groei de. Deze spreiïagen werden aangebracht loodrecht op het boord en dan vastgezet met wiepen. Uit den aard der zaak is deze bewer king langdurig en kostbaar geweest. Dit blijkt wel uit het feit, dat, hoewel dade- lijk na de droogwording in 1839 hiermede is begonnen, eerst in den zomer van 1843 eindelijk de meest zuidelijke einden' van tweeden en derden tochtweg met groote moeite en alleen te voet konden worden bereikt. Hoe groot het verschil was in grond slag tusschen het noordelijk en zuidelijk gedeelte van den polder, blijkt wel hier uit, dat onder Nieuwerkerk en Moor drecht voor het maken van de tochten is betaald 7 tot f 8 per strekkenden meter en onder Waddinxveen als laag- sten prijs is ingeschreven voor 1.08 per meter. Door z.g. zwartmakers werd de specie, uit de slooten en tochten komende, over de landerijen gestrooid, waarna de gron- 1 den tot bezaaien werden voorbereid. Geldcrisis gaf vertraging. 17 EN geldelijk bezwaar vertraagde de L-y oplevering van de dijken. Tengevol ge van de afscheiding van het tegen woordige pelgië en de geldcrisis, die daardoor voor de schatkist ontstond,, werd in November 1830 de staat van vor dering dezer werken nauwkeurig opge nomen. Met de aannemers werd een actoord getroffen tot voorloopige sta king onder betaling van schatkistbiljet ten van. het tot dien tijd verrichte werk. Deze staking duurde tot in de maand I Juli 1831. Toen werd het departement van Waterstaat gemachtigd om de on derhanden zijnde werken langzaam voort te zetten. Nadat het Rijk zich eenigszins had hersteld van den schok, door den afval van de zuidelijke provinciën teweegge bracht en de regeerlng weer ruimer over fondsen kon beschikken, werd de com missie in het begin van 1835 gemachtigd den sedèrt vier jaar bijna geheel ge staakten arbeid weer op te vatten en voort te zetten. De boezemkadc. wegens den slappen ondergrond aangelegd op rijsbedden het systeem, dat tegen woordig bij wegenbouw in deze omgeving weer wordt toegepast kwam tot stand en de molens verrezen. In April 1836 werden de eerste molens I hoogleeraren werden adviezen gevraagd. Houten borden onder de voeten! E vrees voor ziekten, door schade- Eenmaal uitgestrooid, kon er niets meer ter bevordering of behoud van het zaad worden gedaan, daar eggen en wie den onmogelijk was wegens een zwakken staat‘van het terrein. Het werkvolk kon zich niet dan met de grootste moeite voortbewegen. Onder de voeten hadden zij groote houten borden gebonden. Ook de paarden, welke de eerste jaren wer- dep. gpbruikt, hadden onder eiken poot een groot houten bord. Wanneer echter deze «dieren niettegenstaande de geno men maatregelen het ongeluk haddesa door de droge bovenkorst heen te zak ken, waren dikwijls alle pogingen om ze - .er weer uit te werken vruchteloos. Op blijkt wel uit het feit, dat, hoewel dade- ^eze wijze zijn veel paarden verloren ge- J gaan. De beste stukken koolzaad hebben als eerste vrucht van 150 tot 200 per bun der opgebracht. De huurwaarden van de beste langs de heringing gelegen hooge gronden, was in 1850 van f 30 tot ƒ.40 per bunder. Voor de minste tot zeer lage prijzen aange kochte landen 60 tot f 40 per bunder) werd ai huur gegeven. pJE Zuidplas is in deze dagen honderd IJ Jaar droog. De juiste datum, waar op de droogmaking voltooid en het land verkregen werd, dat den vruchtbaren polder van thans heeft opgeleverd, is niet bekend, alleen weet men, dat het in Juni 1838 is geweest. Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan, heeft de opzichter van den Zuidplaspolder. de heer J. W. Schudde- beurs te Moordrecht, een boekje ge schreven, waarin hij de wordingsgeschie denis van den polder heeft beschreven Mede puttende uit de beschrijving, die ir. J A. Beyerlnck. ingenieur eerste klas se van den Waterstaat, onder wiens lei ding het geheele werk is uitgevoerd, er in 1851 in de „Verhandelingen van het Koninklijk Instituut, voor ingenieurs" er van gaf. heeft de heer Schuddebeurs een interessant verhaal van het groote werk. Bat de inpoldering van den Zuidplas was, tegeven. Het volgende is er aan ont leend tonder de werken van algemeen nut, die in dien tijd zijn tot stand gekomen. 2^n cr wellicht weinig, die in hun ge volgen een zoo gunstige uitkomst hebben opgeleverd als de droogmaxlng van den Zuidplas in Schieland. Hoewel de ver koop van de drooggemaakte gronden nog geen vierde gedeelte heeft opgebracht van de sommen, die door het Rijk aan de droogmaking zijn besteed, door het heffen van indirecte en personeele be lastingen. in 1865 vermeerderd met de grondlasten, is al spoedig een groot deel der renten van het uitgeschoten kapi taal. dat niet door de opbrengst is be streden kunnen worden, gedekt. Uit openbare veilingen bleek, dat reeds in 1850 de waarde van den polder meer dan verdubbeld was Vele landgenooten, die bij de droogmaking werkzaam waren ge weest, hebben zich in den polder geves tigd om daar een bestaan te vinden. Langs de boorden van den voormaligen grooten waterplas bespeurde men al spoedig een groote verandering Er kwa men wegen en boerderijen en arbeiders woningen namen Mo plaats in van d- armoedige visschcrshutten. Door het uitmuntend beheef van het eigen, door de ingelanden ge kozen bestuur, dat in Januari 1844 den polder overnam, en de opoffe rende medewerking der Ingelanden, heeft de polder trapsgewijs dc hoogte van welvaart bereikt, waarop hij thans staat. De Zuidplas, die voor de droogmaking een aanzienlijke watervlakte Was, is, evenals alle andere in de provincie Zuid- Holland gelegen droogmakerijen en plas sen, door vervening ontstaan. Het eerste voorstel tot droogmaking dateert van 1697. in 130 jaar werden vijf plannen gemaakt, doch met uitg^voerd. De plannen waren in hoofdzaak ontwor pen om de omstreken te verlossen van den gevaarlijken, doon^afspoeling van de veenachlige oevers Cfch steeds uitbrei denden waterplas, doch niet om de voor- deelen, welke men uit de waarde van de drooggemaakte landen verwachtte. - De Zuidplas werd steeds grooter, dc molens, die het water op de Gouwe en de Rotte moesten malen, raakten in ver val en de hoogte van den plas nam zoo danig toe, dat de waterstaat der nabu rige polders en ambachten het ergste te duëhten had. In 1808 werden drie nieuwe molens met uitwateringssluis ge- 1 bouwd te Kortenoord, welke tesamen 133.000 kostten. Nauwelijks in bedrijf, begonnen de molens tc verzakken en wel zoo erg, dat ze buiten werking moesten worden gesteld. Twee molens konden nog worden rechtgezet, doch de derde moest worden gesloopt. In 1816 kwam Koning Willem I zelf de werken aan de Korten oord in oogenschouw nemen. De hoogste prijs werd besteed voor de hooge, met een dikke laag vetten bagger gedekte perceelen en beliep 457 per bunder. De polder bleef in het bezit van ringdijken, wegen, tochten, waterleidin gen en boezems. De droogmaking van den Zuidplas heeft, ófschoon geen enkele groote ramp voorkwam, het Rijk een niet onaanzien lijk nadeel opgeleverd. Men had hier echter te worstelen met een terrein van voorbeeldelooze ongeschiktheid voor den aanleg van aarden- en kunstwerken. De Zuidplaspolder is gelukkig voor het meerendeel niet gevallen in haaiden van personen, die slechts een tijdelijk ultput- tingssysteem volgden om na de groote winsten uit de eerste gewassen te heb ben getrokken, het verwaarloosde land voor eiken prijs wederom te verkoopen. Bij deze droogmaking is bewezen, dat de ontginning van de drooggemaakte gron den. op goede huishoudkundige wijze ondernomen en bij een verstandig be heer. ook aan de eerste eigenaren groote voordeelen kan geven. Aan,het einde van zijn beschrijving, van de uitvoering van dit belangrijké en knappe werk, vermeldt de heer Schudde beurs de kosten der droogmaking. Vol gens de offlcieele mededeellng der regee ring heeft de drbogmaking aan het Rijk gekost 3.206.505.894. Regeering besluit tot uitvoering. N I82o werd van regeeringswege beslo- 1 ten tot droogmaking. Een commissie van beheer en toezicht werd bij Kon. besluit van 22 Juni 1825 benoemd onder voorzitterschap van staatsraad gouver neur graaf Van der Duyn van Maasdam. In 1834 werd het personeel der commis sie door het vertrek naaf elders van en kele heeren veranderd. Hierna is be noemd de hoofdingenieur in Zuid-Hol- land M. G. Beyertnck, die sedert met dc hopfddirectie over de uitvoering is belast gebleven. Bij het opmaken van het beringings- ontwerp moest met zeer veel eischen worden rekening gehouden onder andere het scheppen van een binnenvaart voor kleinere schepen van Gouda naar Rot terdam, het opheffen van de scheeps- gomeenschap tusschen de Rotte en de Gouwe en het bouwen fan verschillende sluizen en bruggen. Om de ringvaart te graven van Moercapelle naar den Zeven huizenhoek moesten 42 hulzen èn schu ren, waaronder zeer goede boerenwonin gen, worden onteigend en afgebroken Het zomerpell van den te maken pol der werd aangenomen op 4.08 el onder Zuldplaspeil of 5.61 A P. naar aanlei ding van de in den plas verrichte pei lingen Het rlngvaartpeil was het peil van den Zuidplas. Uit de ringvaart moest dan weer 256 M. opgemalen worden, ge rekend tot middelbaren Vloed in den IJssel. Voor de bemaling zijn na vele bespre kingen te Moordrecht en Waddlnxyeen negen molens gebouwd, en wel vijf bovenmolens en vier ondermolens, alle vijzelmolens Voor het bovengemaal tus schen den IJssel en de ringvaart werden twaalf schepradmolens in bedrijf ge nomen, waaronder de drie reeds bestaan de. Ook werden nog gebouwd twee stoom- vijzelrtlolens. Volgens de onderneming, die dc machines, welke dertig paarde- krachten hadden en per stuk 19.300 kostten, leverde, moesten de ketels met turf worden gestookt. Hiermede konden, naar men verzekerde, zeer gunstige re sultaten worden bereikt Dit ging echter fcickop. want de uitkomsten bleken zeer Selijk te zijn. Lnteigenlngtn, welke noodig. waren len goede uitvoering van het ont sier droogmaking, hadden alle oen Verloop De Vorderingen der eigena jleven hier birtaen zoo betamelijko renzen, dat men zonder een enkele pro- edure er toe geraakt is het onteige- ningswerk bij minnelijke schikking tot een goed einde te brengen. Totaal zijn onteigend 53 woningen en 80 schuren en aan gronden 318.30.31 bunder tot een be drag van 198.168. Ten gevolge van de Belgische onlusten was de regeering niet bij machte de sommen te voldoen, die IOOO coupons K SPOTPRIJZEI Geen goedkoops verhalen maar w el Komt U eens zien en doet Uw voordeel SPAM Markt 16 Gouda

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1