Ie Bruyn NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOÜDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOÜDERAK, HAASTRECHT, nieuwerkerk, ouderkerk, - MOORDRECHT, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen HET POOLSCHE STANDPUNT TEN OPZICHTE VAN DANZIG UITVOERIG BELICHT. etnische es nu ver- laf f. 6,15 met draai- twringer er maand. in in alle zaken. tt én wringt. Swiss Air-vliegtuig verongelukt. IN IE Goud? No. 20089 Vrijdag 21 Juli 1939 78e Jaargang D, DuiiEAn.AYfA. nvoKGvry GGÜDZKAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE. OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. begrijpelijk, RTEGENWOORDIGD [LICHTINGEN. een ÏPERMUNT SNEEK WAARNA VANZELFSPREKEND HET PROBLEEM OOK UIT DE DUITSCHE GEZICHTSHOEK DIENT BEKEKEN. Met vorenstaande resumeering van het Poolsche en van het Duitsche standpunt, wat de Vrije Stad Danzig betreft, vermee- nen wy te kunnen volstaan. Wij zullen ons van iedér commentaar op deze twee uiteenzettingen angstvallig ont houden. Teder trekke, na van deze beide meenin- Igen kennis genomen te hebben, zelf de con clusie, die hem het meest juist voorkomt. N. Een vaoantie op de fiets Dan Purol meenemen! Dit voorkomt, ver zacht en geneest doorzitten en zonnebrand Doos 30 et. Duitsch 272 272 126 e, Vrye Stad 20 20 20 Poolsch douanier doodgeschoten. Duitsch douanebeambte zegt uit noodweer te hebben gehandeld. Gisteren heeft zich in Danzig tusschen een Danziger en een Poolschen douane beambte een incident voorgedaan, waarbij de Danziger beambte in noodweer heeft geschoten op den Poolschen beambte. Volgens de lering van het Dpitsche Nieuwsbureau heeft zich de zaak als volgt toegedragen Wederom een brief van Kin» Hall. Scherp commentaar van de „Deutsche Dienst”. King Hall heeft dezer dagen wederom een brief gezonden aan Duitsche particulie ren, waarin hy spreekt over den dreigenden oorlog, er op Wijst, dat de groote rede van Halifax in de Duitsche pers niet is gepu bliceerd, het vermoeden uit, dat Hitler ver keerde adviezen krygt en zegt, dat een oor log zal uitbreken, wanneer Danzig in het Duitsche rijk wordt opgenomen. Tevens bespreekt King Hall in dezen brief de kwestie der Zuid-Tirolers. Hij schrijft ver der, dat de buitenlandsche politiek van het nat.-soc. regime gewijzigd moet worden en dat de Duitsche leiders zich werkelijk be reid moeten toonen tot samenwerking in vrede om een beter wereldtijdperk tot stand te brengen. Tenslotte schrijft hy nog over de onderdrukking der Tsjechen en over de Joden. De „Deutsche Dienst” Idvert hierop een fel commentaar, waarin o.m. gezegd wordt. In Duitschland kennen wy geen angst voor oorlog .Op de passage betreffende de niet- publicatie van de rede van Halifax ant woordt de „Deutsche Dienst” met er op te wyzen, dat het commentaar van Gibbels op den eersten brief van King Hall in de En- gelsche pers niet is gepubliceed. Inplaats van te spreken over verandering van do buitenlandsche nat.-soc. politiek, moest King Hall Halifax liever overlaten zyn in menging in dingen, die hem niets aangaan, na te laten en zich liever te bepalen tot ue pacificatie van zijn eigen Britsche wereld rijk. Voorts geeft -de „Deutsche Dienst” te kennen, dat King Hall geld krygt van Jood- sche zijde. denis, hoe dichter men komt bij de meer moderne tijd. Sedert 1793, dus gedurende welhaast anderhalve eeuw, heeft Polen on; Danzig geen rechten meer gehad, behalve dan die, ontleend aan het vredesverdrag van Versailles iedereen weet heden ten dage vel, dat daarvan niets meer ia over gebleven! Men kan het probleem-Danzig ook van een geheel andere zijde bekijken, gelijk de Poolsche diplomaat, thans te Parijs geaccre diteerd. ook niet naliet te doen. De Weichsel is Polen’s hoofdrivief, met de zijrivieren het net van natuurlijke ver keerswegen te water van de thans twintig jaar weer hèrboren Poolsche staat. Danzig, HET VLUCHTELINGEN VRAAGSTUK. Londen wil initiatief nemen. Minister-president Chamberlain heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering tot de conclusie is ge komen dat, indien de arbeid der vluchtelin- gen-comité’s bemoeilijkt wordt en de^an- den, die vluchtelingen hebben opgenomen, met een groot aantal emigranten, die niet geabsorbeerd kunnen worden, blijven zit ten, het noodzakelyk is van het'te Evif.n met algemeene stemmen aangenomen be ginsel af te wijken ,dat geen enkele regee ring, die op genoemde conferentie vertegen woordigd was, rechtstreeks financieelen steun aan vluchtelingen zou verleenen. De Britsche vertegenwoordiger in de In tergouvernementeel® Commissie voor Wt Vluchtelingenvraagstuk zal, aldus de pre mier. zijn collega’s in de andere landen hun oordeel hieromtrent vragen en als de an dere regeeringen bereid zijn met deze wijzi ging accoord te gaan, zal de Britsche regee ring het initiatief nemen tot het voor dit doel uitwerken van een plan. Emerson heeft op de vergadering van de intergouvemementeele commissie rapport uitgebracht over het werk van de commis sie en de mogelijkheid van kolonisatie van emigranten in verschillende landen. Met betrekking tot de Dominicaansche republiek is de commissie tot de slotsom gekomen dat aldaar plaats is voor 29.000 families, ter wijl een voorloopig rapport de mogelijkheid aangeeft 10.000--personen onder te brengen op het eiland Mindanao, dat deel uitmaakt van de Philippijnen, indien deze personen tenminste geschikt zijn voor landbouw-ko- lonisatie. Met goedvinden van de Fransche regee ring zal een onderzoek worden ingesteld in Nieuw Caledonië. Binnenkort zal te Londen een nieuwe or ganisatie worden gesticht onder den naam Internationale Coördinatiestichting, welkt ten doel heeft samen te werken met indu vidueele organisaties die zich bezg houden met het verbeteren van de positie van in Duitschland vervolgde personen. Er zal van Amerikaansche en Britsch’ zijde een fonds van 200.000 worden ge stort, dat wellicht nog van de zijde van het vasteland zal worden aangevuld. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc 2745. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging pw looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. en mef gelegen aan de uitmonding van de Weich sel in de Oostzee, is de natuurlijke, onmis bare haven voor Polen’s uitvoer en invoer. Dat klinkt aanlokkelyk en maar is kennelijk onjuist, De Donau mondt in de Zwarte Zeê, stroomt hoofdzakelijk door het voormalige Oostenrijk-Hongarye, maar de Zwarte Zee havens hebben nooit of te nimmer onder het gezag der Habsburgers gestaan. De Rijn mondt uit in de Noordzee, stroomt hoofdzakelyk door Duitschland, maar Rotterdam is gelukkig ook maar! geen Duitsche, doch een Nederlandsche haven. Stroomgebied en riviermonding zijn dus twee gansch verschillende begrippen, al moge dit Polen wellicht onwelgevallig in de ooren klinken. stookt men onophoudelijk, neemt men een onverzoenlyke en tartende houding tegen over Duitschland arfi. Ieder oogenblik kan men in de Poolsche pers berichten lezen, dat de generale stjaf van Polen, Engeland en Frankrijk met elkaar in voortdurend contact staan of dat Engeland aan Polen gelden ter beschikking Treeft gesteld, ter voltooiing van de Poolsche bewapening. Het is de eerlijke overtuiging, zoowel ir. de kringen der Duitsche ?égeering te Ber lijn, als in breede lagen van het Duitsche xolk, dat men het probleem-Danzig onmat’g heeft opgeblazen. Ware dit niet het geval geweest, hadde men te Warschau niet hot gevoel gehad in ieder opzicht te mogen en te kunnen rekenen op de militaire en finan- cleele steun van Engeland en Frankrijk, gansch de kwestie, die zich rondom Danz'P nu torenhoog heeft opgestapeld, ware dom onderling overleg tusschen de regeeringen te Berlijn en te Warschau reeds lang en breed op afdoende wy’ze geregeld. Slechts het onophoudelijk sabelgekletter het rammelen met oorlogsgeweld, heeft een bevredigende Duitsch-Poolsche overeen komst, inzake Danzig, verijdeld! De schuld daarvan ligt nigt te Berlijn, veeleer te Warschau, méér misschien nog te Londen en te Parijs. MACDONALD GISPT ILLEGALE IMMIGRATIE. Ongeveer 40% der illegale immigran ten is volgens den minister niet uit Groot-Duitschland, doch uit Polen en Roemenië afkomstig. De Labour-afgevaardigde Williams, heeft het Lagerhuisdebat over Palestina geopend. Hij oefende critiek op aangekondigde schorsing der immigratie, die, naar hij zei- de, de hoop van tienduizenden over Europa verspreide menschen geheel vernietigd De liberale afgevaardigde Mander betoog de, dat men of het mandaat in zyn be- staanden vorm moet uitvoeren, of het zoo wijzigen, dat er een federale staat ontstaat met een gebied en een status, waarin de Joden zelf controle op hun immigratie op voldoende ruime schaal kunnen uit oefenen. In zijn antwoord zeide minister Mac Donald, dat tusschen 1 April en 24 Mn! 1300 Joden in Palestina zijn gekomen. In het half jaar, begonnen op 1 April, zyn in totaal 10.350 immigranten binnengekomen het grootste quotum gedurende drie jaar. Sinds 24 Mei zyn 3507 clandestiene immi granten door de Engelsche patrouilles en vaartuigen aangehouden. Vijfhonderd tot duizend illegale immigranten zijn onopge merkt binnengekomen en thans bevinden zich 4000 menschen op schepen, die even eens illegaal willen immigreeren. Dit totaal van ongeveer 8000 doet het quotum van legale immigranten, dat wij, aldus de mi nister, voor het nieuwe half jaar op het oog hadden, wegvallen. Ongeveer 40 pet. der illegalen zyn niet afkomstig uit Groot-Duitschland, maar uit Polen en Roemenië en men raadt deze men schen aan hun papieren over boord te wer pen, zoodat zij, wanneer zij in Palestina aankomen, geen bewijzen hebben op grord waarvan wij zouden kunnen bewerken, dat zy weer in hun land van afkomst zouden worden opgenomen. Deze houden hierdoor een deel der Joodsche vluchtelingen uit Midden-Europa, die wij gaarne in Palestina zouden zien, buiten dat land. Men heeft hier duidelijk te doen met een georganiseerde beweging, die ten doel heeft de immigratiewetten te breken en de poli tiek van het Witboek te vernietigen. Dit is, aldus MacDonald, een toestand, waarin wy niet kunnen berusten. Het schenden der immigratiewetten schept een toestand in Palestina, die steeds ernstiger wordt. Het verwekt groote onrust onder de Arabische bevolking en de aanstichters willen de Brit. sche regeering verdacht maken door twijfel te wekken aan haar oprechtheid bij de ten uitvoerlegging van de politiek van het Wit. boek. Eens te meer verbreidt zich een wan - trouwen aan onze goede trouw, niet allee r onder de Palestijnsche Arabieren, maar ook in de aangrenznede landen. Dit kan slechts leiden tot een aanblazen van de vonken van het Arabische verzet tot vlammen, waarvan de gevolgen voor de Joodsche gemeenschap in Palestina op zyn minst even ernstig zouden zijn als voor wien ook. Van onzen reis-correspondent. PARIJS, 6 Juli 1939. J7JEN Poolsche diplomaat, indertyd het moet omstreeks 1921 geweest ztfn verbonden aan het ministerie van buiten landsche zaken te Warschau, thans een der hoogste functionarissen aan de Poolsche ambassade te Parijs; een man, dien wy derhalve reeds een kleine twintig jaar ker nen; bracht ons heden een kenschetsend woord in herinnering, dat de groote betee- kenis van de Vrye Stad Danzig voor Polen duidelijk belicht. Wie Danzig beheerscht, heeft grooter macht over Polen, dan wie te War schau heerscht! Die paar woorden teekenen de toestand volkomen, laten duidelijk uitkomen, waar om men te Warschau de heerschappij van Berlijn over Danzig niet kan dulden, zich derhalve daartegen tot het alleruiterste zal blijven verzetten, het desnoods tot een’ oor log zal laten komen. Onze zegsman voegde er, met een ietwat theatraal en tragisch gebaar aan toe: Danzig is Polen’s eenige haven!” Maar toen wij er hem meenden op te moeten wyzen, dat de Polen nu al twintig lange jaren ijverig doende zijn de haven Gmünden tot ontwikkeling te brengen, X'aarvan voor Danzig een groote concurrent maken, antwoordde hii slechts met de vaag klinkende woorden: „Nou, ja!” De geschiedenis van Danzig verliest zich in de loop der eeuwen, nu al over een tijd vak van rond éénduizend jaar. In het begin var de veertiende eeuw kwam Danzig aan Duitschland, in welks bezit het bleef tot het midden der vijftiende eeuw, vervolgens g’rg het tot het einde der achttiende eeuw weer over naar Polen, waarna het van dat oogen blik tot het vredesverdrag van Versailles Duitsch was en Duitsch bleef. Nu is het ongeveer 20 jaar bekend als de Vrije Stad Danzig. baarin zitten echter begrepen tal van eeuwen, die zich in de historie verliezen. Rekenen we van het jaar 1308 af, toef, de Teutonen er in slaagden Danzig te ver overen. dan blijkt, dat in die afgeloopen 631 jaar Danzig een deel van Polen was gedu rende 339 jaar, een deel van Duitschland gedurende 272 jaar, Vrye Stad gedurende 20 jaar. De cijfers krijgen zoodoende reeds geheel ander aspect. Rekenen we echter van het jaar 1793 af, toen de tweede verdeeling van Polen plants vond, dan was Danzig, in de sindsdien ver streken 146 jaar, gedurende 0 jaar bij Po len, gedurende 126 jaar bij Duitschland, ge durende 20 jaar Vrije Stad. Het is maar een kwestie hoe men de cij fers groepeert! Overzichtelyker blijkt dit waarschijnlijk ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 1—5 regels 1^0, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beznrgkring: 1—5 regels 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den Drtfs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingek bij contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. uit het volgende staatje: Ty'dvak. Poolsch 647 339 0 Ongeval dat zes dooden eischte. Een verkeersvliegtuig der „Swiss Air” van den dienst WeenenZurich Is heden kort na 7 uur bij het vliegveld Konstant verongelukt. De bestuurder, de marconist, een der beambten van de „Swiss Air” en drie passagiers kwamen daarbij om het leven. Het vliegtuig werd bestuurd door piloot Ackermann; de marconist heette Mann- hardt, de Swiss Air employé was Lips. Alle drie waren Zwitsers Omtrent de drie passagiers zijn geen andere gegevens bekend. I De' Danziger beambte heeft op zyn ronde I in de richting van het grensstation Peste- lau een Poolschen beambte ontmoet, die van Poolsch grondgebied uit zonder voorafgaan de sommatie zijn geweer aanlegde op den Danziger beambte. De Danziger douanier werd daardoor gedwongen zijnerzijds van zijn wapen gebruik te maken en heeft in noodweer op den Poolschen beambte ge schoten. Direct begaf hy zich naar den blijkbaar gewonden Poolschen beambte om hem te helpen. Op dat oogenblik naderden twee andere Poolsche grensbeambten, waarop de Danziger beambte om verdere botsingen te voorkomen, zich terugtrok en direct melding van het voorval maakte, De Poolsche commissaris-generaal te Danzig heeft bij den Senaat van de Vrye Stad geprotesteerd tegen de wijze, waarop kolonel Soboeinski, militair attaché by de Poolsche militaire missie in Danzig, is be handeld. De kolonel en zijn vrouw reden in een auto langs de kust, zij werden aange houden door de politie van Danzig, die hen gedurende zeven uur te Bohnsack heeft vastgehouden. Toen Soboeinski na zijn in vrij heidsstelling te Danzig was teugge- keerd, werd hij opnieuw gearresteerd er aan een verhoor onderworpen. DE WERELDTENTOONSTELLING RENDEERT NIET BIJSTER. TE NEW-YORK Verlaging van loonen en salarissen op de wereldtentoonstelling. Whalen, de president van de Wereldten toonstelling, heeft medegedeeld, dat met ingang van 1 Augustus a.s. de salarissen en loonen van het personeel der Wereld tentoonstelling, van hoog tot laag, met IC pet. zullen worden verminderd. Deze maatregel, welke ook voor Whalen geldt,is genomen aangezien op de tentoon stelling .weinig bedrijvigheid heerscht en het aantal bezoekers niet zoo groot is als werd verwacht. Eenige honderden leden van het perso neel zijn ontslagen. Hoewel het juiste aan tal niet bekend is, wordt gesproken van 500 tot 600, doch het kunnen er ook duizend of meer zyn. De meeste employé’s namen het volgens Reuter nogal kalm op, doch een groep studenten, die bij de afdeeling inlich tingen werkten of als gids optraden, hebben gedemonstreerd. Het verluidt, dat de ge- heele afdeeling inlichtingen, waaraan 2<6 personen werkten, is opgeheven. Sedert begin Juli komen per dag 100.000 personen minder op de tentoonstelling dan noodig is om haar te doen rendeeren. Ty’dvak. 1000—1939 1308—1939 1793—1939 Ontegenzeggelyk heeft Polen op Danzig dus heel oude echten, maar ze vervagen meer en meer in de grijsheid der geselde- t Vrijdag 21 tot Dinsdag 25 Juli VARNER BAXTER PETER LORRE in: efeenMillioen lernlanvate an daverend, succesfilm! ie super hoofdfilm HIRLEY TEMPLE 1IMMY DURANTE EL BRENDEL zijn „Jazz-Bandieten” Miss Broadway 'gang iederen leeftijd, rijdag populaire voorstellin» itrée 25-40-60 cent. i. 25 et. Gratis fietsengtall. ACHTEND 10.30 uur [tuur in Po|»n AG 2 UUR MATINEE n leeftijd. Hoofdfilm: RLEY TEMPLE in: Mis» Broadway El Heden Donderdag orat. Jublleum-Progtamnn ÏBÏËLËN flOÏDSCHECOIRAVT. Laten wij nu een oogenbik aandacht wij den aan het Duitsche standpunt en begin nen met een persoonlijke herinnering uit de wereldoorlog, die twintig jaar later, is bygebleven. Toen-in het Oosten Warschau, Riga en Kieff gevallen waren, juichten de Polen, de Letlanders en Estlanders de Oekrainers, in één gemeenschappelijk koor de Duitsche troepen toe. Niet, omdat ze zoo dolgraag onder het Duitsche oppergezag wilden ko men, maar alleen, wijl ze nu tenminste ein delijk 'bevrijd waren van het harde, or.wee- doogende bewind der Czaren, die met knoet en verbanning naar Siberië over de niet-Russische bevolking van Polen, de la tere randstaten (Litauen, Letland en Est land), en de Oekraine regeerden. Men ver sta ons toch vooral wèl. We gelooven met dat de Romanoff’s dit persoonlijk aldus be geerden. Maar de Russische machthebbers, die in deze niet-Russische deelen van het Moscovitische Rijk de heerschappij uit oefenden, deden dit op Tartaarsche wy’zt. Nog steeds is het woord volkomen juist, luidende: „Grattez 1? Russe, vous trouverez le Tartare!” (Krab den Rus-af, en ge vindt de Tartaar). De van het harde en zware Russische juk bevrijde Polen en de andere hierboven door ons genoemde volken juichten dus de Duit- schers toe, die een fjnde aan de Russische overheersching maakten. Maar na den vrede van BrestLitowsk keerden de oorlogskansen, moest Duitsch land in ’t Westen alles prijsgeven, waarvan de volken in /Jost-Europa, begrijpelijker- wijze overigens onmiddellijk gebruik maak ten het Duitsche oppergezag den rug toe *.e keeren, omdat onafharkelijkheid en oen vry volksbestaan nog steeds de innigste wen- schen van ieder volk vormen. Het vredesverdrag van Versailles ont nam veel aan Duitschland, zóó véél zelfs, dat men kan zeggen, dat Georges CSemen- ceau, Woodrow Wilson en David Lloyd George de grondslag hebben gelegd voot het ontstaan van het nationaal-socialisti- sche Derde Duitsche JJy’k. De leider en Rykskanselier van dat Rijk had, wat Danzig en omgeving aangaat, drie punten op zyn programma: a. de Duitsche Hanzestad Danzig we derom onderdeel van Duitschland; b. een Duitsche weg van Berlijn naar het Duitsche Oost-Pruisen c. bescherming der Duitschers, wonende in de Poolsche Corridor. Deze eischen van Berly’n heeft men te Warschau afgewezen; volgens Polen, orn aat ze een Poolsche levenskwestie zouden aantasten; volgens Duitschland, wijl Polen zich geruggesteund wist door Engeland en Frankrijk, die samen tegen Duitschland een omsingelings-politiek op touw zetten. Polen heeft Danzig niet noodig, want het bezit in Gdynia een veel moderner ha ven, die van de nieuwste hulpmiddelen is voorzien, die pas in de laatste twintig jaar Is gebouwd, dus technisch veel en veel bet*r is ingericht dan de Eeuwenoude haven van bet Duitsche Danzig. Kortweg gezegd: 1 Polen heeft Gdynia, kan dus Danzig ontberen; Duitschland kan Danzig niet missen, heeft recht op deze oude Hanze-stad! Te Warschau en in de Poolsche bladen

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1