De Prins brengt een bezoek aan Limburg. Ik hèb gekozenArkadi. De extra-trein Gouda-Luik uitverkocht. De Kabinetscrisis. Beurs van Amsterdam. umeht Landbouwinstellingen bezichtigd. Prins Bernhard, heeft zijn eerste be zoek gebracht aan de provincie Limburg. Het bezoek droeg een informeel karak ter, maar de ontvangst was daar met uiinder hartelijk om. Stralend zomerweer begunstigde zijn tocht door het Limburg- sche land. Hei was omstreeks halftwaalf toen de open iviaibach Zeppelin van den Prins aan ae grens der gemeente Roermond, komende uit de richting Venlo, zicht baar werd. He Prins zat voorin, naast den chauf- ieur. in zijn gevolg bevonden zich jhr. rnr. C. Dedel, particulier secretaris en kapitein De Roo van Alderwerelt, adju dant. Langs de straten der stad stonden de schoolkinderen met oranje getooid en wimpels in de hand en de bevolking in dichte hagen opgesteld. Het volk juichte den Prins hartelijk toe. Hel eerste bezoek gold het Landbouw- liuis, het centrum van do organisatie van den Limburgschen land- en tuin- bouwbond. In een der versierde zalen werd Z.K.H. opgewacht door den Commissaris der Koningin in Limburg, Z.Exc. mr. dr. W. G. A. v. Sonsbeek, de leden van Gedepu teerde Staten van Limburg, het bestuur van den L.L.T.B., benevens eenige rijks consulenten en burgemeesters uit de om geving. Na een korte begroeting door den heer Tr. Verheggen, voorzitter van den L.L. T.B., werden eenige personen aan den Prins voorgesteld. Van het Landbouwhuis werd gereden naar de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn, een der hoofdcentra van de eierenexpori van Nederland. Het perso neel stond buiten in een haag opgesteld en juichte den Prins toe. In de commissariskamer sprak de heer P. van Haren, voorzitter, een dankwoord tot den Prins voor diens komst en gai hij een beknopt exposé over den aard en omvang van het bedrijf, zijn doelstelling en zijn plaats in de groote standso/ga- nisatie der boeren. De heer J. Breukers, directeur, gaf enkele technische details over aanvoer en afzet van het product. Toen volgde een rondgang door het be drijf, waarbij de Prins vol belangstelling tal van vragen stelde en de machinale sorteering, schouwing en verpakking der eieren in oogenschouw nam. Door de bevlagde straten der stad werd gereden naar „Hoosterhof" de proefboer- derij van den L.L.T.B. te Beesel. Een klein incident deed zich voor, toen te Roermond de slagboomen van een spoorwegovergang juist dicht vielen voor een naderenden kolentrein. Het volk drong in groote massa rondom de auto van den Prins en juiste hem luide toé. De Prins nam het geval nogal gemoede lijk op en lachte, hartelijk. Te Beesel begroette ir. H. Bemelmans, directeur van den L.L.T.B., den Prins en gaf een uitleg van het selectiebedrijf dat vervolgens werd bezichtigd, terwijl de Beeselsche Harmonie nationale liede ren speelde. Onder de breede takken van eeuwenoude rtoteboomen was ln de open lucht een koffietafel ingericht, waaraan de Prins en zijn gevolg en verschillende autoriteiten aanzaten. Het was qngeveer twee uur, toen Z. K. H. afscheid nam en zijn tocht voortzettenaar het Zuiden, Maastricht. Te Maastricht. Het informeel bezoek, dat Prins Bern hard daarna aan Maastricht heeft ge bracht bij zijn tocht door Limburg, is geworden tot een hartelijke begroeting door de geheele bevolking. Voor het Gouvernementsgebouw- stond een eere-escorte opgesteld van Maas- trichtsche padvinders en Katholieke ver kenners, die hun Koninklijken commis saris het padvinderslied toezongen. De Prins dankte de groepleiders voor de hulde en ging vervolgens het Gouverne-. mentsgebouw binnen. Een half uur later vertrok hij voor een bezoek aan de N.V. Aardewerkfabriek „De Sphinx" waar de Prins wederom met padvinders-eerbewij zen werd begroet. De Prins toonde groote belangstelling voor de verschillende phases der aarde werkfabrikaten. Een speciaal voor hem vervaardigde groote vaas werd aange boden, een pronkstuk van Maastrichtsch ceramiek. In de S^nt Servaas^erk, waarheen de Prins zich vervolgens begaf, werd hij verwelkomd door pastoor-deken J. In- gendael. De Prins bezichtigde daar het oude monunfe^t van Sint Servaas, de historische crypten en de rijke kerk schatten. Op het ontspanningsoord Sint Pieters Fort werden de Prins en zijn gezelschap daarna ontvangen door het gemeente bestuur, waarbij ook de oud-burgemees- wijzend beschikt. wordt toegekend op de uitoefening door de N.C.R.V. van dat gedeelte -omroep taak, waarbij die kerken meer In het bijzonder belang hebben. Aangezien dit overleg heeft geleid tot een regeling, die naar de meening van den minister aan de bovenomschreven eischen voldoet, heeft hij -op de aan vraag om zendtijd van den N.H.R.O. af ter van Maastricht, mr. L. B. J. v. Oppen, de waarnemend territoriaal bevelhebber, 1 majoor Thibaud en de garnizoenscom- 1 mandant, majoor A. Kloeke, aanwezig waren, evenals het Oranje-comité en vele plaatselijke autoriteiten. Groot enthousiasme. De fakkeloptocht, welke de feestviering te Maastricht bij het bezoek van Z. K. H. Pring Bernhard 's avonds besloot is een hoogtepunt van geestdrift bij de Maas- 1 trichtsche bevolking geworden Toen de Prins met het selecte gezel schap, dat aan het intieme diner, door den Commissaris der Koningin aange boden, aanzat, op het balson van het gouvernementspaleis verscheen, kende de geestdrigt van de menigte geen gren- De Koninklijke Zangvereen „Maas- treechter Staar" bracht hierna in den fraai verlichten tuin van het gouverne- mentspaleis een zanghulde aan den Prins die het koor en zijn dirigent, den heer Henri Heijdendael speciaal complimen teerde. Het was 's Prinsen wensch, dat het „Domine salvan faC reginam nostram" van A. Giesen, dat een hulde was aan de Koninklijke Beschermvrouwe van de „Staar" werd gebisseerd. W. A. A. M. Daniëls gezant te Rio de Janeiro. Benoeming oud-consul-generaal te Singapore binnenkort te verwach ten. j De regeeringpersdienst meldt, dat bin- I nenkort de benoeming ls te verwachten tot Hr. Ms. gezant te Rio de Janeiro, vah den heer W. A. A. M. Daniels, laatstelijk consul-generaal der Nederlanden te Sin- i gapore. De heer W. A. A. M Daniels keerde in het voorjaar van het vorige jaar uit Sin- gapore, naar Nederland terug, om werk zaamheden op het ministerie van Bui- tenlandsche Zaken te verrichten. Acht jaar lang had hij de Nederlandsche be- langen te Singapore voorgestaan, terwijl hij voordien, eveneens als consul-gene raal gedurende zeven jaar in China ver bleef. De heer Daniels is met emigratiezaken zeer vertrouwd. Zijn verdiensten in den vreemde werden erkend door zijn benoe ming tot Officier in de Orde van Oranje De Nederl. Herv. Radio Omroep. Antwoord op vragen van het Ka merlid Krijger. Waarom zendtijd is geweigerd. De heer Van Boeijen, minister van Binnenlandsche Zaken, heeft op de vra gen van den héér Krijger in verband met het vragen van zendtijd door den Neder- landsch Hervormden Radio-omroep liet volgende geantwoord: 1. Van den Nederlandsch Hervormden Radio Omroep (N.H.R.O.) is inderdaad een verzoek ingekomen om machtiging tot het doen van radio-omroepuitzendin- gen, alsmede tot toewijzing van zendtijd overeenkomstig artikel 2 van he Radio reglement 1930, met de bedoeling dezen zendtijd te gebruiken voor uitzending van Hervormde kerkdiensten, het hou den van lezingen over onderwerpen, die van belang zijn voor de Ned. Herv. Kerk, bespreking van hetgeen voorvalt op ker kelijk terrein, het geven van voorlichtirtg in al die dingen, die het leven der Kerk raken, van Hervormde zijde de vraag stukken omtrent Kerk, Staat en Maat schappij te belichten en voorts aan alle takken van arbeid binnen de Ned. Herv. Kerk de gelegenheid te bieden zich meer deren ingang bij en steun van ons volk te verzekeren. Omtrent dqzc aanvraag is ingevolge het bepaalde in art. 3ter, 6e lid, van de Telegraaf- en Telefoonwet 1904, Juncto art. 2, sub 5, van het Radioreglement 1930 het advies van den Radioraad gevraagd. Na ontvangst van dit advies ls door den minister met de 'betrokken organi satie overleg gepleegd ten einde te on derzoeken of een regeling zou zijn tot stand te brengen, waarbij, met behoud van het in Nederland historisch gegroei de omroepbestel, aan de Protestantsche kerkgenootschappen de juiste invloed In verband met het medegedeelde om trent vraag l kan naar de meening van den minister de beantwoording van de vragen 2, 3 en 4 thans achterwege blij ven. 5. Het antwoord op deze vraag, luiden de: „Is de minister bereid andere ker ken, indien zij den wensch daartoe te kennen geven, yoor de uitzending van kerkdiensten, onder de noodige waarbor gen, dezelfde rechten te verleenen als zijn toegekend aan de tot het verband der „Gereformeerde kerken" behoorende plaatselijke kerk van Bloemendaal", luidt ontkennend. De minister heeft nl. af gezien van de technische bezwaren ln verband met het golflengtevraagstuk overwegende bedenkingen tegen uitbrei ding van een sedert 1921 bestaande toe stand, waarbij de oprichting en e\ploi- tatie van den zpnder te bloemendaal als „draadlooze kerktelefoon" werd toege staan. Ned. M(j. tot Bevordering dei- Geneeskunst. Het hoofdbestuur en het dagelijksch bestuur der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst zijn, na de in Juli jl. gehouden 90ste algemeene vergadering, als volgt samengesteld: F. A. Schalij, arts, Rotterdam, voorzitter, lid dagelijksch bestuur; dr. C. Fehmers, arts, Rotterdam, ondervoorzitter, lid da gelijksch bestuur; dr. A. Schuckink Kool, arts, Utrecht, lid dagelijksch bestuur; L. A. Faber, arts/ Amsterdam;_A. J. M Kan- ters, arts, Grave; dr. J. A. Klein Swor- mtnk, arts, Breda; dr. M. Sypkens Smit, arts, Hattem; dr. C. T. van Valkenburg, arts, Amsterdam; I. Wessel, arts, Hilver sum. Adviseerende leden zijn: dr. J. P. van der Brugh, arts, Wassenaar, vertegen woordiger raad van beroep; J. J. Koning, arts, Rotterdam, vertegenwoordiger huis artsencommissie; D van Capellen, arts, Amsterdam, vertegenwoordiger specialls- tencommissie; dr. J. H. M Koenen, arts, 's-Hertogenbosch vertegenwoordiger cen trale commissie voor de beroepsbelangen. Landhuishoudkundig Congres. Op 28 en 29 September. Het 9iste Nederlandsch landhuishoud- kuudig congres zal op 28 en 29 September 1939 in de groote zaal van hotel „De poort van Kleef", Marktplein 11 te Apel doorn, worden gehouden. De navolgehde vraagpunten zullen op dit congres worden ingeleid: 1. „De toekomstige ontwikkeling van den landbouw in het kader van de eco nomische ontwikkeling van Nederland", inleider: de heer ir S. L. Louwes, regee- ringscommissarls voor den akkerbouw en de veehouderij, te Wassenaar. 2. „De voedselvoorziening van Neder land in oorlogstijd". Inleider de heer dr. W. K H. Feuilletau de Bruyn, generaal- majaar K.N.I.L. b.d., te 's-Gravenhage. 3. „Welke zijn, de belangen van onzen land- en tuinbouw bij een voldoenden export hunner producten en op welke wijze is deze te bevorderen?" Inleider: de heer G. J Blink, voorzitter van den industrie- en handelsraad voor den land en tuinbouw, .te Wassenaar. 4. „Dient de luchtbescherming ten plattelande te worden georganiseerd en zoo ja, op welke wijze?" Inleider: de heer A. van Batenburg, hoofd van het bureau „rijksvoorlichtingsdienst inzake luchtbe scherming" aan het dept. van Binnen landsche Zaken, te 's-Gravenhage 5. „Welke zal de invloed zijn van het stijgend aantal lagere land- en tuin bouwscholen op de algemeene i land- en tuinobuwcursussen?" Inleider: de heer Tr. Peters, hoofd der school te Oidlo (gem. Venray). Aanbestedingen. De Rijksgebouwendienst heeft heden aanbesteed: het bouwen van een tele foongebouw te Capelle a. d. IJssel. Laagste Inschrijver was H. Bakker te Glessendam voor 18.875. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van twee viaducten in gewa pend beton nabij de Slaag, onder de ge meente Oegstgeest, met bijkomende wer ken. Laagste Inschrijving was van L. P. van der Geer en Stuifzand te Leiden voor 138.400. SPAREND NEDERLAND. Rijkspostspaarbank bewaart ruim 678 millioeii. Het tegoed der Inleggers bij de Neder- landsche Rijkspostspaarbank bedroeg op 31 Dec. 1938 678.778.400 of 76.210.197 meer dan op 21 December 1937, aldus het jaar verslag over 1938 van deze nuttige Instel ling. In 1938 bedroeg het aantal Inleggingen 2.996.28? tegen 2.788.038 ln 1937, terwijl het bedrag der inleggingen was 262.589.322 tegen 217.987.675 ln het voorafgaande jaar. De inleggingen vermeerderden dus in aantal met 208.245 en ln bedrag met 44.601.647 Terugbetaald werden 2.008.433 posten ten bedrage van 202.850.310, of na af trek van de rente, die in den loop van het jaar is uitbetaald bij geheele afbe taling van boekjes, 202.536.297 tegen ln 1937 1.881,437 posten ten bedrage van i f 175.455.893. Vermeerdërlng dus in aantal met 126.996 en ln bedrag met 27.080.404. Aan rente werd bijgeschreven 16.481.468, inclusief de in den loop van het jaar uitbetaalde rente ad 314.012.21 Het tegoed der Inleggers bedroeg eind 1938 678.778.400, zijnde 76.210.197 meer dan eind 1937. Het aantal spaarbankboekjes Vermeer derde met 55.489, daardoor er 31 Decem ber 1938 2.361.612 in omloop waren. Het aantal staatsschuldboekjes ver minderde in 1938 met 664 en daalde tot 15.894 Het nominaal bedrag, ingeschre ven op deze boekjes, verminderde in 1938 met 993.900 en daalde tot 24.049.500. Berekend naar den op 30 December gel denden beurskoers hadden de houders van staatsschuldboekjes te vorderen 23.568.510 tegen 24.166.881 eind 1937. Internationale conferentie van democratische jongeren. Te Küssnacht by Zürich is de elfde con ferentie gehouden van de Internationale Unie van liberale, radicale en democratische vereenigingen. Er waren vertegenwoordi gers uit Engeland, België, Denemarken Frankrijk, Luxemburg, Nederland, Zwitserland en Zweden. Voorts waren er eenige, thans in het buitenland wonende Duitschers. Uit Nederland waren twee or ganisaties vertegenwoordigd, n.l. de Bond an Jong Liberalen en de Vrijzinnig Demo cratische oJngerenorganisatie. Op de eerste zitting sprak miss F. L. Josephy uit Engeland over: De opvoeoing van de jeugd tot de verantwoordelijkheid van staatsburger. Zij verdedigde een opvoe dingssysteem zooals dat o.a. in Denemar ken in toepassing wordt gebracht in de volkshoogescholen op economisch en sociaal gebied, zooals iedereen een economisch be lang zou krijgen bij de verdediging der de mocratie. De vertegenwoordigers van de vrijzinnig democratische jongeren, voor wit spraken de heeren Theunissen en Wolff, stelden zich geheel achter de inleidster. De delègatie van den Bond van Jong Li beralen verklaarde echter bij monde van haar leider, den heer H. A. Korthuis, uit Rotterdam, dat dezen weg zeker niet be wandeld dient te worden. De heer, Korthuis zei, een tegenstrijdigheid te zien in de dooi miss Josephy voorgestelde maatregelen. Het treffen van allerlei sociale voorzienin gen en de verlaging van de kosten van U- ensonderhoud zijn niet tegelijk mogelijk. Hier moet een keus gedaan worden. Voorts achtte spr. het volkomen onjuist de democratie te beschermen door de bevol king te paaien met allerlei beloften. Men ls dan op een weg gekomen, waarvan het eind niet is te zien. De democratie is een regeringsvorm en haar v^edigen moet geschieden door te wijzen op de rechten er, plichten, die het volk in dit stelsel heeft. Dit is in Nederland in de laatste jaren met succes gedaan. De heeren Wolff (V.D.J.O.) en mr. R P. 's Jacob (Bond van Jong Liberalen) hebben gesproken over de neutraliteitspolitiek van ons land. De laatste spreker vestigde de aandacht op de noodzakelijkheid van een krachtige bewapening, ook voor de landen, die een zelfstandigheidspolitiek voerón. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond 19 uur: Droog, warm weer, behoudens plaat selijk onweer; overdag gedeeltelijk be wolkt; zwakke wind uit zuidelijke tot oostelijke richtingen. GEMENGDE BERICHTEN. Praten als men kan, en zwijgen als men het kan uithouden. j FEUILLETON. Een rnman uit het hoote Noorden j door AGATHE POGNER. Nadruk verboden. 54 I Dezen ring, Arkadi, lichtte ze haar verrassende handelwijze toe, dezen ring vond ik denzelfden dag, waarop jij naar het Noorden vertrok. Ik stak hem aan mijn vinger in de stellige overtuigipg, dat hij mij geluk zou brengen. Niet eer der wilde ik hem van mijn vinger nemen voordat Jij weer gezond en wel was terug gekeerd. Dat is vandaag het geval ge- weest! Draag Jij nu den ring tot je voor de tweede maal gezond en wel van daar- 1 boven terugkeert. 1 Wat? riep ik, totaal verbluft. Ben Je dan toch niet verloofd? Niet getrouwd? Opnieuw kleurde een donkere blos Maria's wangen. Dan keek ze mij met haar warme, trouwe oogen goedig aan. Destijds, in den tuin bij mijn vrien- din heb ik je immers bekend, dat mijn hart zijn keus allang had bepaald. Ben je dat vergeten? Nee, dat was ik allerminst. Maar bij deze herinnering van Maria aan het be- teekenisvolle oogenblik duizelde het mij toch even. Als mijn vermoeden waarheid bevatte?... Als mijn hoop nu toch nog eens verwezenlijkt werd?... Maria! juichte ik, zóó luid, dat alle omstanders naar ons keken... Maria...! Maar op dat oogenblik kwam de con ducteur, die me zonder vorm van proces met belde handen optildo en mij In den reeds langzaam rijdenden trein schoof. Tot ziens! riep ik luid, mij zoover mogelijk uit het portierraampje buigend. Ik kom gauw terug! Het noodlot bleek echter anders te hebben beslist Ik keerde niet zoo spoe dig terug. Mijn verblijf in de hoofdstad, dat ik op een paar dagen had berekend, duurde eenige weken. Daar was in de eerste plaats de reis Zij was eenvoudig verschrikkelijk. Allo coupé's stokvol. De hitte en de stof twee plagen, waarvan ik het bestaan bijna vergeten was deden het overige om deze reis alle bekoring te ontnemen en ik was dan ook dolblij, toen ik na anderhalven dag sporen eindelijk de plaats van bestemming bereikte. Straat en huisnummer waren spoedig gevonden en daar stond ik nu met een, van zonderlinge agitatie bonzend hart voor de woning, die Wadim's moeder en dochter herbergde. Nog vóór ik echter mijn vinger op den knop van de electri- sche schel had gelegd, werd de deur van binnen met een ruk geopend en de vol gende seconde hing een jonge vrouw, schreiend van blijdschap aan mijn hals. Ik hoorde, hoe Je de trap opsloop, vadertje. Dat doe je élk jaar zoo en sinds gisteren heb ik al op je gewacht! Met deze woorden trok Wadim's doch ter mij van hqt donkere portaal de kamer in. Daar bleef zij echter als aan den grond genageld staan, toen ze haar ver gissing bemerkte. In plaats van haar vader stond daar een wildvrcemdé man dien ze nooit eerder gezien had. Haar verbijstering duurde echter niet lang. Ik verwachtte mijn vader, zei ze uiterlijk volkomen kalm. Het blijkt, dat ik me vergist heb, maar ik hoop, dat de man, die ons in zijn plaats bezoekt, geen slecht nieuws brengt. En als dat inderdaad het geval was? Wanneer hij u, tegen zijn wil, nu-eens leed zou moeten berokkenen? Zij antwoordde niet, maar keek mij onderzoekend aan. Ik maakte van de ge legenheid gebruik ook haar wat beter op te nemen. Zij was nog veel bekoorlijker dan op de foto, die Wadlm had laten. Wie bent u? vroeg ze eindelijk, eenigszins onzeker en met onmiskenbare angst In haar oogen. Uk vader en ik hebben twee jaar lang samengewerkt. Waar is mijn vader nu? Hij verzocht mij u zijn groeten oyer te brengen. Had hij daarvoor een vreemde nóo- dig? Hij zendt u ook zijn zegen. Omdat hij het zelf niet meer kan? Zoo is het... Het jonge meisje* séhrelde niet cfi Jammerde niet Zij vouwde slechts stil haar handen en staarde bedroefd naar buiten. Daarop stak ze mij met een be moedigend lachje haar hand toe. Als mijn vader u heeft gezonden, moet lk u ook welkom heeten. Neemt u plaats en vertelt u mij alles, wat u weet. Ik voldeed aan haar wensch en met tranen in haar oogen luisterde ze naar mijn droef relaas. Wilt u, 'als u eind Augustus weer naar de Kruisbaal terugkeert, een krans van mij op het graf van mijn vader leg gen? Hét is het eenige, dat lk hem... (Slot volgt). WERKPLAATSCHEF DOOR KOELIE VERMOORD. Een drama te Semarang. Gistermorgen heeft te Semarang een koelie een aanslag gepleegd op den chef van de werkplaats van de firma De Vrlü Robbé—Lindeteves, den heer' j. h. b Wieche. De dader, zekere Kasmoe, was in dienst van een aannemer, en was des morgens ontslagen. Hij wachtte den heer Wieche op voor het kantoor van Lindeteves, waar deze per tiets passeerde. Met e^n grasmes bracht hij den heer Wieche een ernstige verwonding toe aan het dip been, waar van de slagader werd doorgeslagen. Het bloedverlies van het slachtoffer was zeer zwaar. De dader bleef na [den aanslag staan, terwijl zijn slachtoffer hevig bloe dend op den grond lag. Zónder moeite kon hij gearresteerd wordeij. De heer Wieche, wiens gezin in Europa vertoeft, was voornemens binnenkort met verlof te gaan. Kort na zijn aankomst iri de C.B.Z. ls de heer Wieche aan de Verwondingen overleden. Landing op één Wiel. Angst om een; legervlieger. Toen de sergeant-leerling-vlieger Mer- kelbach gistermiddag geheel alleen met een Koolhoven in de lucht Was, bemerkte men op het vliegveld, dat Ifict landings gestel van de machine defeet was en wel zoodanig, dat men het uitgegoten, achtte dat de vlieger heelhuids zoul kunnen lan den. Alle maatregelen om hulp te verlee nen, werden genomen. Dokters, ambu lance en brandweer stondén gereed en een ander vliegtuig steeg opl om te trach ten de aandacht van Merkélbach op het mankement te vestigen Door aanhoudend boven j het vliegtuig te cirkelen gelukte het indeijdaad de aan dacht van Meykelbach te tirekken en te beduiden dat het landingsgestel onklaar was. Merkelbach ging er hierna toe over een noodlanding te makenj, hetgeen hij op een keurige wijze deed. Hij landde op zijn rechter wiel, maar dóor*de vaart, welke de machine had, schoot die nog even door, waardoor zij ook met de lin ker helft aan den grond raakte. Men dacht reeds het toestel ovor den kop te zien gaan, maar het gelukte den vlieger het toestel tot staan te brengen, nadat het eerst een slag om had [gemaakt. Ongedeerd kon Merkelbach het toestel verlaten, onder luid hoera-geroep van het vliegkamppersoneel, dat met angst de verrichtingen van den vlieger had gevolgd. 40000ste wegwüzer Van 4e« A.N.W.B. Onthulling door Prjfis Bernhard. Vrijdagmiddag 28 Juli a.s. zal de 4000ste wegwijzer van den Kon. Nqd. Toeristen bond A.N.W.B. geplaatst worden te Bilt- hoven, aan den provincialen betoyweg van Soestdijk naar Utrecht, waar deze weg zich plitst in de richjtingen Maar tensdijk en Bilthoven. Z. K. H. Priris Bernhard, ecrevoorzitter van den A.N.W.B. heeft zic|h bereid ver klaard dezen wegwijzer te ónthullen. Koffie tegen postzegels. telisten. Een inwoner van Amsterdam, naar den naam te oordeelcn vermoedelijk een Duitsch emigrant, is op een goeden inval gekomen. Hij vond in een aantal Dult- sche philatellstlsche bladeiji heele reek sen adressen van postzegelverzamelaars, die wilden „ruilen". Hij schyeef hun brie ven, waarin, hij verklaard,weliswaar de gcwenschte postzegels nieit te kunnen leveren, maar als zij hem bepaalde exem plaren zijn voorliefde gipg voorname lijk uit naar „Braune Band"-zegels wildon doen toekomen, Üan was hU gaarne bereid, franco een kwart pond koffie per postzegel naar Duitschland te sturen. Postzegelverzamelaars zijn menschen, die gaarne urenlang aan een tafel zitten om hun lievelingen te bewonderen en te rangschikken en daar smajakt een kopje koffie uitstekend bij. Well Braune Band-zegel te Berh een heel pond koffie, het verschil echter is, dat men zooveel Braunè Band-zegels kan koopen als men maar wil, terwijl er aan koffie slechts een kwart pondje per week en per gezin verstrekt wordt. Dies stapten degenen, Idle het doen konden, over hun financieele bezwaren heen en de Amsterdammer met den goeden Inval werd rijkelijk voorzien van cte door hem gewenschte postzegels. Als een goed zakenman, die weet, dat hij een kfemt maar eenmaal bedriegen kan en crat hij door prompte bediening op den duur misschien veel meer verdie nen ?al, beantwoordde hij elke hem toe gezonden zegel oogenblikkelijk met een zakje koffiebooften. De Dultsche douane specialiseert zich hblaas den laatsten tijd er in, emigran ten met goede invallen onschadelijk te maken. En zoo bleef het niet lang ver bergen, dat de invoer van Nederlandsche koffie plotseling op onverklaarbare wijze begon toe te nemen, juist terwijl men terwille van de deviezen dit kostelijk product met geweld buiten de grenzen wil houden. Er werd een onderzoek in gesteld en toen bleek al spoedig, wat er aan de hand was. De goede Idee van on- zen Amsterdammer was daarmee waar deloos geworden. Het staat te bezien of dit muisje niet een zeer lang staartje zal hebben voor de koffledorstige philatelisten, want juist in den laatsten tijd worden er strenge straffen opgelegd aan smokkelaars vah postzegels, die door de Dultsche recht bank met deviezensmokkelaars op één lijn worden gesteld. De geweldige bedra gen, welke ln den vorm van postzegel» naar het buitenland zijn afgevloeid, hebben hier de deviezenpolltie toe aan- STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Juli 19Ö9. MEER dan 400 DEELNEMERS (STERS) UIT GOUDA EN 12 OMLIGGENDE GEMEENTEN. te deelneming aan den door ons, in samenwerking met de Ned. Spoor wegen georganiseerden extra-trein van Gouda naar Luik en terug op Zondag 23 Juli heeft alle verwachtin gen overtroffen. Was aanvankelijk het aantal deel nemers bepaald op 200, de na onze eerste aankondiging getoonde belang stelling, zoowel uit Gouda als uit de talrijke omliggende gemeenten, heeft het noodzakelijk gemaakt dit aantal te verdubbelen en niettegenstaande dat is het aantal van 400 „nog niet voldoende gebleken om aan alle aan vragen te voldoen. Voor zoover zulks mogelijk is heb ben wij nog aan de ons kenbaar ge maakte wenschen voldaan, maar nu is de lijst gesloten. De extra-trein is uitverkocht. De trein vertrekt Zondagmorgen te 7.43 u. en zal te 11.32 Belgische tijd te Luik aankomen. Nog niet afgehaalde reisbiljet ten nog tot Zaterdag 12 uur beschikbaar. Er zijn nog enkele deelnemers, die hun reisbiljet en programma nog niet hebben afgehaald aan ons bureau. Zij worden verzocht dit nog te doen Zaterdagmorgen tusschen 9 en 12 uur. Na 12 uur is het kantoor geslo- ten. De afgifte kan alleen geschieden tegen inlevering van de afgegeven kwitantie. Invullen en onderteekenen van het reisbiljet noodzakelijk. Wij wijzen er op dat ieder deelne- mer(ster) zijn reisbiljet aan de ach terzijde volledig moet invullen, als op de deelnemerskaart is aangegeven. Bij de controle aan het station Zon dagmorgen wordt hierop nadrukke lijk gelet. Een niet-ingevuld biljet wordt als niet-geldig beschouwd. Het nationaliteitsbewys. Hot reisbiljet, dat volledig is inge vuld en onderteekend, dient tevens als nationaliteitsbewijs. Daarnaast behoort ook de deelnemerskaart Ie worden bewaard om te worden ge toond. In verband met een scherpere grenscontrole hebben de Ned. Spoor wegen ons verzocht alle deelnemers er op «te wijzen dat het ter voorko ming van elk oponthoud alle aanbe veling verdient dat ieder deelnemer bovendien bij zich steke zijn paspoort, zijn bewijs van Nederlanderschap of hij gebreke daarvan ziin trouwboek je, zijn rijbewijs, belastingbiljet, akte van l>ekwaamheid, lidmaatschaps kaart, aanstelling of welk ander stuk dat als identiteits- en na tionaliteitsbewijs kan dienen. Het schijnt voorgekomen te zijn dat reizigers onder anderen dan hun eigen naam aan de grens doortochl hebben willen verkrijgen. Dat is na tuurlqk niet geoorloofd en daarom i het beter dat men, indien dit mocht worden verlangd, zijn Nederlander schap op meer dan één wijze kan aan- toonen. DE FEESTWEEK. Voor de werkloozen. Het tijdstip, waarop de feestweek een aanvang neemt, nadert gestadig. De werk loozen weten wat dit voor hen bQteeken' omdat een week met verrassingen hen wachten staat. Zoo zal er op 4 Augustus een boottocht worden gehouden naar Am sterdam voor hen ,die 45 jaar en ouder zijn er is een vischwedstrijd georganiseerd, waaraan vele prijzen zijn verbonden; een prijsvraag is uitgeschreven, een go costumeerde voetbalwedstrijd zal worden gespeeld, enz. enz. Voor de belangstellenden zij medegedeel. dat de prijsvraag omvat het opgeven va, de meest in Gouda genoemde naam. Deze naam moet zijn van een vooraanstaand per soon, terwijl bovendien moet worden opge geven het aantal stemmen, dat op die soon zal worden uitgebracht. In totaal zijn 1800 formulieren uitge reikt, zoodat het aantal uitgebrachte stem merf nooit meer dan 1800 kan bedragen. De deelnemers worden er nog op opmerk zaam gemaakt, dat de biljetten vóór 29 Juli a.s. moeten zijn gedeponeerd in de bus. wel ke voor dat doel is geplaatst in het gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, Nieuwe Haven 308. Geslaagd. Voor het toelatingsexamen M LS. slang de D. M. v. Hoorn alhier. Hij werd op: leid door de heeren Mobach en Spruit. Geslaagd voor het M.U.L.0 -diploma. De brievenbesteller A. T. Kasberpen te Gouda slaagde te Rotterdam voor het M.U. L.O.-diploma. Stempeling van nieuwe Rijwielplaatjes. Ook in Gouda. Het animo om de rijwiclbelastlngplaa- tjes te verzekeren tegen diefstal en ver lies door stempeling met naam en adres van den eigenaar blijkt van jaar tot jaar te groeien. Duizenden werkgevers en lei ders van personeelen stellen hun men schen in de gelegenheid op collectieve lijkten zich voor de stempeling op te geven. En al een paar weken is men overal in den landè in allerlei officieele gebouwen bezig dit werk te verrichten. Deze vóórstempeling moet in elk geval vóór 21 Juli klaar zijn, want dan begint de groote verkoop der plaatjes op de postkantoren en dan begint ook de open bare stempeling. Dan gaan de machines de straat op in de onmiddellijke nabij heid der postkantoren om het den koo- pers van plaatjes gemakkelijk te maken hun plaatjes even te laten ponsen. Trou wens de A.V.O. mag ook zelf rijwiel plaatjes verkoopen en levert dan een ge stempeld plaatje af. Dat geeft gemak voor de koopers. Omdat het aantal stem- pelmachines beperkt ls, kan niet overal een machine worden gedeponeerd. Maar dan kan men zijn plaatje gestempeld en wel van het Hoofdkantoor der A.V.O. be trekken, Overtoom 187, Amsterdam-W. Met het oog op de veelvuldige vragen om nadere inlichtingen op dit gebied meenen wij goed te doen het aantal plaatsen waar een eigen ster|pelgelegen- held bestaat te noemen. H$Jfcijn de ge meenten Alkmaar, Almelo, Amersfoort, Amsterdam, Apeldoorn, Arnhem, Beverwijk, Breda, Delft, Deventer, Dor drecht, Eindhoven, Enschedé, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Heerenveen, Heerlen, Den Helder, Hen gelo, 's-Hertogenbosch, Hilversum, Leeu warden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Nijmegen, Rotterdam, Rijswijk, Schie dam, Tilburg, Utrecht, Venlo, Zaandam, Zeist en Zwolle. Een H.B.S.-kamp te biggekerke. Hedenmorgen vroeg, (half zes) zijn de deelnemers aan het H.B.S.-kamp (c.a. 100) onder leiding van Dr. W. Zuydam per auto- vertrokken naar de plaats van bestem ming Dishoek gemeente Biggekerke. Het ligt in de bedoeling hier elf dagun te vertoeven. Biggekerke ligt op het eiland Walcheren in de nabijheid van Zoutelande. agenda. Schouwburg-Bioscoop. Twee hoofdfilms: Bulldog Brummond nepmt revanche en ,Boolo" de witte tijger. Thalia-Theater. Twee hoofdfilms: Hel spoor der verschrikking en De Romanti sche Senorita. Réunie-Bioscoop. Twee hoofdfilms: Ik geet een millioen en Little Miss Broadway. Zondagmorgen: Avontuur in Polen. Woensdag matinee. 27 Juli, 2 uur. Einde Burgvlietkade. Demon stratie brandspuiten v. d. Luchtbescher ming. UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Op den Provincialen weg is een vracht auto tegen een woonwagen gereden, waar bij laatstgenoemde wagen schade opliep De politie tracht uit te zoeken wie schuld aan de aanrijding heeft. verkeersexamen Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengei ingievolge artikel 8 der Hinderwet ter alge kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan N. Both en zijn? rechtverkrij genden tot het oprichten van een witlof Kweekerij en het hebben daarin van een stoomketel met 83/92 M2. V.O. en 12.65 atm. druk in een loods op het perceel P. C. Bothstraat, kadastraal bekend gemeente Gouda Sectie I no. 1306, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instel len van beroep binnen 14 dagen by, H. <M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hin derwet'. Ondernemersovereenkomst in de Lederindustrie. De Kamer van Koophandel en Fabrieken oor Gouda en Omstreken deelt ons med* nat te haren kantore door Z. Exc. den Mi. nteteT van Economische Zaken is nederge- legd eei. afschrift van Hare Beschikkino van 18 Juli 1939, no. 40599 I.N., Dircetit van Handel en Nijverheid, houdende alg: meen verbindendverklaring van een onder nemersovereenkomst voor de lederindustrie. Bijzonder Neutrale School. Honderd procent geslaagden voor H.B.S. en Gymnasium. De Bijzonder Neutrale School, Hoofd de heer F. R. Meiburg, boekte evenals vooraf gaande jaren ook thans weer een groot succes met de toelatingsexamens met de leerlingen dier school voor de H.B.S. en het Gymnasium. Van de 15 candidaten, waaronder 3 uit de 6e klas, slaagden 9 candidaten voor iH.B.S. en 6 candidaten voor het Gymna ,sium, alzoo 100 Geslaagd voor het eindexamen Zeevaartschool. Voor het eindexamen (B.S.) van de Kweekschool vooi de Zeevaart te Amstcr. dam is geslaagd onze oud-stadgenoot de heer P. Hulleman. Diploma Duitsch. Voor het exanien Duitsch van de Ver. van Leeraren in de Handelswetenschappen is geslaagd mej. M. v. d. Brug, leerlinge van den heer H. A. Jongoboer. Diploma Engftfsche Handelscorrespondentie. Voor het diploma Engelsche Handelscor respondentie slaagde de heer G. Loeve, die zijn opleiding genoot bij mej. M. F,. Jorink, alhier. Geen belastingplaatjescontrole van 1 tot en met 8 Augustus. Rluim een *eek lang, n.l. van 1 tot en met 8 Augustus, heeft de Nederlandsche fietser den t\jd om zijn nieuwe belasting- plaatje aan zyn voertuig te bevestigen. In bovengenoemd tijdvak zullen de belasting ambtenaren geen controle op de koperen rijksdaalders uitoefenen. Collecte G.W.O.F. De Commissie van het Goudsch Werkloo- zen Ontspannings Fonds hoopt a.s. Zater dag haar collecte te houden. De samonwer- kende commissiën voor ontspanning der werkloozen te weten de Bonnen-Commissie, Ontsp. Commissie R.K. Volksbond, de Com missie voor het Prot. Werkloozen Tehuis, roepen de medewerking in van de stadge- nooten, en, hen de gelegenheid te veraclmf- fen om in den a.s. winter hun -werk voort te kunnen zetten. Beroep ontvangen. Onze stadgenoót, de heer" M. v. d. Klis heeft een beroep ontvangen naar de Chr Geref. Kerk te 's-Gravenmoer. A.s. Woensdag 26 Juli, voorm. 9 uur. zal voor de leerlingen der O.L.S. en van de Bijz. Ger. School vanwege de Vereeniging Veilig Verkeer het worden afgenomen. Armbestuu De rekening van het Armbestuur van Roosendaal over 1938 sluit in ontvangsten op 6069.40, in uitgaven op 5167.87, al- zoo met een batig slot van 901.53. Gemeente-rekening Vlist. De gemeenterekening van Vlist over 1938 sluit in gewone ontvangsten op 11.143.68, uitgaven op 6361.72, met een batig slot van 4781.96. De kapitaaldienst sluit in itvangsten en uitgaven op 31.100. Bedrijfsrekeningen 1938. De jaarrekening van het Electriciteits- bedrijf over 1938 sluit met een voordeelig slot van 2178.58, die van het Waterleiding bedrijf met een voordeelig slot van 662.10. BOSKOOP. Rozen op de maandkeuring van de Kon. Ned. MIJ. voor Tuinbouw en Plantkunde. Op verzoek der vereeniging „Nos Jun- gunt Rosae" werd de Juli-keuring der Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- Plantkunde een week verzet, opdat zij samen zou vallen met een beteren bloei van rozen en zoo een meer speciale rozen keuring te kunnen worden. Van de verschillende inzendingen trok ken zeer de aandacht een inzending van de firma Felix en Dijkhuis te Boskoop. Rosa Vorbergii, Rosa spinosissima, var. altaica en Rosa „Orniston Roy", resp. crème-wit, wit en geelbloemig, dragen thans glanzend zwarte botteltjes in groo- ten getale. Prachtig waren de anjelier achtige, fijn ingesneden,, zeer gevulde bloemen van de winterharde parkrozen „F. Grootendorst" donker roserood en !,Pink Grootendorst", vleeschkleurig rose. Als miniatuurroos fungeerde in deze groep de lichtrose „Cecile Brunner", als flinke groote groeier de prachtige door bloeiende „Climbing Dainty Bess" met lichtrose, enkele bloemen. De heer Rien Grootendorst te Boskoop, voerde een eigen aanwinst als nieuwig heid aan. Het was de zaailing „Erna Grootendorst", een prachtige gevuldbloe- mige, groote polyantha hybride. Haar tint is donker vermlljoenrood. Mooi wa ren ook de helder rose theehybriden „Dame Edith Helen", van de firma W. C. Keessen Hzn., te Aalsmeer en de nieuwe roos „Else's Rival" roserood, welke door de gebr. Ellerbroek, te Boskoop, ter op luistering werd ingezonden. Zeer curieus was de geheel groenbloemige Rosa viri- diflora van den heer Jan Boer Gzn., te Boskoop, ingezonden als botanische bij zonderheid. De heer J. Moordrecht, toonde een drietal afwijken de vormen van Antiantum „Gold Else", namelijk met grover en fijner blad en met langer stengels. Het waren prachtige planten en stellig verbeteringen der ge wone Gold Else. SPORT EN WEDSTRIJDEN. denburg een strafworp kreeg te nemen. Resultaat leverde dit echter niet op. Dank zij haar nummerieke meerderheid kwam Brandenburg sterk in het offen sief. De verdediging der thuisclub weerde zich evenwel kranig en bij een zeer snel- lfen uitval wist Jan Gravesteijn zelfs een goed door Wim den Boer doorgespeelden bal te benutten (3—2). Even later kon de doelman der gasten nog op het nip pertje een achterwaarts ingeschoten bal van C. Tijbout verwerken. Een volgende achterwaartsehe worp, van den zelfden speler, trof het houtwerk. Onder groote spanning kwam het einde met een ver diende Goudsche overwinning. Vooraf speelde G.Z.C. 3 voor de Zwem- kring-competitie tegen S.Z. en P.C. 2. De Schoonhovenaren wonnen met 0—2. G.Z.C. II in de running. G.Z.C. 2 speelt hedenavond een ult>- wedstrijd tegen U.Z.C. 4; weten de Goud sche rescerves uit deze ontmoeting winst te boeken, dan mogen, zij met reden als kampioenspretedenten worden be schouwd en wordt 'de volgende week te spelen Wedstrijd tegen Het IJ 3 van gropt belang. ATHLETIEK. Sporlfeest voor de jeugd. De Goudsche Athletiek-Commissie orga niseert een sportfeest voor jongens en meisjes van 12 tot en met 14 jaar, op Dins dag 1 Augustus a.s. des namiddags 3 uur. op het G.S.V.-terrein aan den Bodegraaf- che Straatweg. Het programma vermeldt: meisjes 12 14 jaar: 60 meter hardloopen, kastiebalwer- pen, vèrspringen; jongens van 12—14 jaar: 60 meter hardloopen, balwerpen, vèrsprin gen. Achilles Nieuws. Bij de Zondag j.l. gehouden atletiekwed strijden te Rotterdam wist D. Hejj op 2000 M. hardloopen de eerste plaats te bezetten in 6 min. 4,7. Tijdens wedstrijden van de Haagsehe Turnkring werd door van Boven, trainer van Achilles, de volgende goede prestatie geleverd: hoogspringen 1.70 M., speerwer pen 45 M. Door een aantal leden van Achilles wordt deelgenomen aan de atletiekwedstrijden van Alphia te Alphen op Zondag 23 Juli. RADIONIEUWS. VARA- 1.1 Zaterdag 22 Juli. Hilversum I, 1875 en 4t4.4 M. Uitzending. 10—10.20 v.m. en VPRO: 8.— Gramofoon (C.%. 8,16 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.— Gramofoon (C.a. 12.15 Berichten); 2.— Causerie „Handschriftkunde"; 2.20 VARA-orkest; 3.Reportage; 3.30 Vervolg concert; 4.30 Esperanto.uitzending; 4.50 Esmeralda; 5.30 Filmland; 6.— Orgelspel; 6.28 Berichten 6.30 Gramofoon; 7.— VA RA-Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Politiek radiojournaal; 7.30—8 Causerie „Langs stedpn en dorpen"; 8.05 Herhaling SOS-Berichten; 8.07 Berich ten ANP, VARA-Varia; 8.20 VARA-orkesi 8.45 Esmeralda; 9.— Puzzle-uitzendlng; 9.15 VARA-orkest; 9.45 Radiotooneel10.- Orgelspel en zang; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie en toch ben ik van mee ning, dat..."; 10.45 Esmeralda; 1112 Gra mofoon. Hilversum II, 301.5 M. KRO-Uitzending: 8—9.15 Gramofoon (C.a. 8,15 Berichten); 10.— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 „The Continental Six"; 1— Gramo foon (C.a. 1.15 Berichten)1.30 „The Con tinental Six"; 2.— Voor de rijpere jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuur; 4.— KRO orkest (4.30—4.45 Gramofoon); 5.15 Film praatje; 5.30 Gramofoon; 5.45 De KRO- Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Jour nalistiek weekoverzicht; 6.45 Berichten, gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Causerie Het Rassenvraagstuk"; 7.35 Actueele aetherflitsen8.— Berichten ANP, mede- deelingen; 8.15 Overpeinzing met muzikale ómlijsting; 8.35 Gramofoon; 8.45 Gevarieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (n et gramofoon); 11.10-12 Gramofoon.. Pr, Coliin op den KuUreuhoeK. H. M. de Koningin heeft vanmorgen op den Ruigenhoek den kabinetsforma teur dr. H. Oolijn ontvangen. Naar men meent te weten is dr. Colijn geslaagd met het samenstellen van oen zakenkabinet. Hij itfeft gistermid dag nogmaals geconiereerd met oud minister Jhr. O. C. A. van Lidth de Jeu- de, voorts met dr. A. D. A. de Kat Ange- lino, oud-directeur van onderwijs en eeredienst in Nederlandsch-Indië, met den heer H. P. J. Bloemers, burgemeester van Arnhem en voorzitter van den Toc- ristenbond A.N.W.B., en met dr. ir. M. H. Damme, directeur-generaal der P.T.T. In c« diverse politieke kringen zijn de meeningen over den wuarschijnlijken loop van zaken zeer verdeeld. Zooals voor de nand ligt, is eventueel eerst het wach ten op concrete daden van de nieuwe bewindslieden. In dit verband wordt reeds druk gesproken over de vraag, of 1 dr. Colijn, als het nieuwe ministerie een- maal is gevormd, dadelijk voor de Ka mers zal verschijnen met een uiteenzet ting van het nieuwe Regeerings-program zooals ook in 1933, onmiddellijk na de vorming van het Crisis-Kabinet ge schiedde, of dat hij er voorkeur aan zal geven, het parool: „wacht op onze du- den!" uit te geven, zooals geschiedde na de kabinetscrisis in 1935. de regeering, dat de polen hun behoefte daaraan direct bij de Vereenigde Staten of andere landen wenschen te dekken. Men verwacht, dat daaromtrent spoedig een overeenkomst tot stand zal komen. Internationale leening aan Duitschland? Volgens geruchten, die nog niet beves tigd worden, zou sir Horace Wilson ge durende dc twee besprekingen, die hij deze week met Vohltat te Londen heelt gehad, de mogelijkheid van een groote internationale leening aan Duitschland hebben overwogen, die dan zou worden aangewend om de Duitsche oorlogsindus trie te transformeeren in een industrie met meer Vreedzame bedoelingen, op voorwaarde dkt Hitier toestemt in een drastische beperking van de bewapening. In goed ingelichte kringen te Londen it men echter te weten, dat de zaak in dien vorm niet ter sprake is gekomen in een onderhoud met sir Horace Wilson, die niet al te toeschietelijk schijnt te zijn geweest, maar veeleer in een bespreking met den minister voor overzeeschen han del, Hudson, van wien het bekend is, dat hij reeds eenigen tijd soortgelijke plah- nen koestert. bestaat echter géén reden om te veronderstellen, dat de Britsche regee ring het met Hudson's ideeën in dezen eens is. Hudson zelf is trouwens blijk baar wat geschrokken van de ruchtbaar heid, die aan de zaak is gegeven, en doet alle moeite om te bereiken, dat er zoo min mogelijk over wordt gepubliceerd. Klein verlof op ruime schaal voor onze grenstroepen. Steeds antwoord op verzoek om verlof. De minister van Defensie heeft beslo ten op ruime schaal klein verlof voor ten minste één maand te verleenen aan de grenstroepen. Van de korpscomman danten wordt verwacht, dat zij, wanneer van Defensie bericht inkomt over een ter beschikkingstelling voor klein verlof, daaraan zoo spoedig mogelijk gevolg geven. Het is de wensch van den minister, dat al het mogelijke worde gedaan om de persoonlijke lasten van de buitengewone maatregelen niet zwaarder te laten druk ken dan strikt noodzakelijk is. Bovendien heeft de minister een be schikking laten uitgaan, waarbij den korpscommandanten uitdrukkelijk wordt opgedragen, aan de betrokken dienst plichtigen het antwoord mee te deelen op hun verzoekschrift, waarin zij om groot of klein verlof hebben gevraagd. Hij acht het verkeerd, dat de soldaten in de onwetendheid worden gelaten over hetgeen hun te wachten staat. Een wei gerend antwoord op een verzoek of uit stel van verlof is, wanneer het antwoord wordt gemotiveerd, minder erg, dan het leven van dag tot dag tusschen hoop en teleurstelling. WATERPOLO. G.Z.C Brandenburg 3—5. In een zeer spannende wedstrijd is G Z C. er in geslaagd revanche te nemen op de in Utrecht tegen Brandenburg ge leden nederlaag Dank zij dit resultaat heeft de G.Z.C. nog kans om van de laat ste plaats af te komen. I De thuisclub pakte onmiddellijk en thousiast aan. Zij bedreigde reeds spoe dig het Utrechtschc doel. Een doorslag bal van J. Gravesteijn belandde echter I op de lat. Dit bleek evenwel uitstel van executie, want reeds bij den volgenden aanval scoorde Tok uit een keurigen voorzet van Jo Gravesteijn (l—0). Bran denburg liet zich evenmin onbetuigd; zij verplaatste het spel. Het Goudsche doel kreeg liet zwaar te verantwoorden. Eeni ge malen kwam het houtwerk Meulman te hulp, doch na korten tijd werd hij uit een corner gepasseerd (1—1). Hierna ging het spel, met wisselende kansen, snel op en neer. Een prachtschot van Wim den Boer werd met moeite gestopt Aan den anderen kant verraste een onverwachte doorslagbal Meulman volkomen (1—2). Nog voor de rust maakte C. Tijbout uit een strafworp gelijk (22). Kort na de hervatting beging een der gastheeren een overtreding, waarvoor hij uit het water gezonden werd en Bran- MARKTBERICHTEN. Commissienoteering De commissienoteering voor de Neder landsche boter werd heden vastgesteld op 0.75 tegen vorige week 0.79. De officieele noteering voor Deensche boter werd heden vastgesteld op kr. 230 pei 100 k.g. (90 ct. per k.g.) tegen kr. 230 (91 et. per k.g.) in de vorige week. LAATSTE BERICHTEN. Polen krijgt zijn zin. Vijf millioen BrPsche ponden ter vrije beschikking. De Britsch—Poolsche onderhandelin gen zijn thans zoozeer feevorderd, dat binnenkort de teekening van een over eenkomst verwacht kan worden. Die overeenkomst zal inhouden, dat een Brit sche leening van 8 millioen pond door Polen gebruikt zal worden voor den aan koop van wapens en grondstoffen ln Engeland. Een leening van 5 millioen pond blijft ter vrije beschikking van de Poolsche regeering, met eenige kleine voorbehouden, die niet als belemmerin gen zouden worden beschouwd. De Fran- sche regeering zal verder een leening van 600 millioen franc toestaan voor den aankoop van oorlogsmateriaal. Generaal Ironside heeft bevestigd, dat het Poolsche leger dringend behoefte heeft aan zware artillerie en vliegtuigen. De Britsche wapenindustrie is dermate in beslag genomen door bestellingen van 20 Juli. 21 Juli. Officieel. Londen 8.74% 8.74% Berlijn 75.— 76.— Parijs 4.95 4.95% Brussel 31.75 81.76 Zwitserland 42.15 42.16 Kopenhagen 39.05 39.05 Stockholm 45.10 45.10% Oslo 43.07Va 42.97 New-York 1.86% 1.86% REURSOVERZ1CHT. Het zakenverkeer op de Amsterdamsch.» wisselmarkt was heden van kalmen aard. Bij de opening sloten de koersen van de buitenlandsche deviezen zich vrijwel geheei aan by de noteeringen in de groote finan cieele centra, dooh reeds spoedig brak zich voor den gulden wederom een vaste stem ming baan, blijkende uit een kleine inzin king van de vreemde betalingsmiddelen. De fluctuaties waren overigens niet groot en kwamen nog het duidelijkst tot uitdruk king in de gedragingen van het Britsche pond. Het pond sterling werd by de ope ning vernomen tegen 8.75% 8.76, doch onmiddellijk werd de dalende lijn gevolgd, zoodat later in den ochtend werd gehandeld tegen 8.75 a 8.75%, op welk peil evenwicht werd verkregen. Amerikaansche dollars lie pen achteruit van circa tot 1.86"/n. Fransehe francs daalden van 4.95% tot om streeks 4.95%. Belga's werden geadviseerd tegen prijzen, loopende van 31.76 tot 31.81.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2