nieu^ bergamba nieuwere Deze No. 20090 Dit blad verse Voort I EERST Berkenwoude. UIT DEN OMTREK. kalkoeneieren 3.70—4.00, alles per ioq plaatsgenoot J. van Leeuwen. ZEVENHUIZEN flinke belangstelling. Meernj geiden van de In han- Dit laat- maatregel is in geen jaren noodig ge weest. indien de regen nog lang mocht uitblijven, beteekent dit voor de boeren een slecht jaar Ook werd er veel minder hooi geoogst dan andere jaren. weer, een uitstekend geslaagd concert aan den Kcrkweg voor de garage van de melkhandel fa. Dekker. Vooraf werd een onder Dorrende weiden. Door de aanhoudende droogte begint het gras in de weiden, het eenlge voedsel Kostelooze rijwielmerkeri. Naar wij vernemen zal op Woensdag 26 Juli 1939 ten raadhuize alhier gelegen- Bevolking. Vertrokken: L. Temerlus naar Moerca- pelle, M. A. Post naar Rotterdam. IngekomenG. v. d. Bogerd van Berkel. Jongetje verdronken. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur is het 21-jarig zoontje van den heer L. Nobel, Ringdijk, in een sloot geraakt en verdronken. Opdracht van werk. Het bouwen van een woonhuis met garage te Oudewater is gegund aan den heer T. Terlouw, aannemer, voor de som van 7148. Demonstratie politiehonden. Zaterdag 29 Juli zal in deze gemeente op het land van den heer Eindhoven een demonstratie met politie- en speurhon den worden gehouden. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Neeltje, d. v. A. Verwelj en M. Verstoep. OVERLEDEN: Lijntje Hordijk, d. van M. Hordijk. ONDERTROUWD: Jac. v. Helden 28 jaar en F W. Oosterhuis 23 jaar. A. A. Groenheijde 25 jaar en Jac. P. de Graaff 24 jaar. kegelen Nieuwe penningmeesteresse van „Dorcas”. Wegens voorgenomen huwelijk heeft mej. Jac. P. de Graaff bedankt als pen ningmeesteresse der N. H. Meisjes vereen. „Dorcas”. In haar plaats is gekozen mej. L, v. d. Spelt abdnnements beiorklng p«r l°oP< Abonnementen w« hij onze agenten en Onze bureaux zyt Interc. 2745 Postre Dit nummer besl Burgerlijke Stand. GEBORENAdriaantje, d. v. G. Burger en H. Rodenburg. Geertruida, d. v. J. Vermeij en J. van Tol. Dirk, z. v. W. de Knecht en J. Kortlever. Cornelia, d. v. D. Verboom en N. G. de Wit. ONDERTROUWD: G. Plomp en M. M. van Wagenlngen A. C Schoemaker en J. M. A. Brandhorst. GETROUWD: P. W. de Mik en J. van Beek. C. J. Smit en J. van ’t Wout. Loop der bevolking. Vertrokken: A. G. Baas en gezin naar Woubrugge, M. Reym naar Dultschland, P. v. Tuil en M. v. Walsum naar Capelle a. d. IJssel, W. Goor naar Rotterdam. Gevonden voorwerpen. Over de laatste week werden by de poli tie als verloren voorwerpen aangjegeven: een bruin lederen tasch, terug by’ Ryksveld- wachter van Arkel; een belastingplaatje by H. Kalkman, Raadhuisweg; een sigaren doosje 'met veters, terug by A. van Sprang, Reeuwal. Als verloren werd aangegeven: een bad pakje; een doublé armbandhorloge; een,be lastingplaatje en een kersenmand. Postduif aan komen vliegen. Te Reeuwyk bij den heer M. Nieburg is konen tanvliegen een postduif. De duif is gemerkt „Holland 186029 en Holland 39”, terwijl een andere ring het nummer aan geeft 5369-0. Concert „Excelsior”. Zaterdagavond gaf de muziekvereeni- ging „Excelsior”, begunstigd door mooi Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een padvindersriem„te be vragen bij J. J. Troost, Kerkweg 69; éen damesarmbandhorloge, bij H. Koster, Zuidkade 93; een portemonnaie met in- houd, bij C. v. Hofwegen, Noordkade 1; een blauwe alpinomuts bij P. v. Kooten, Kielkade 46. Verloren: een portemonnaie met in houd, een beige nagel-etul. Woonwagens. Het bestuur van den Zuidplaspolder heeft besloten de losplaats aan den Noor delijken Dwarsweg niet meqr beschikbaar 1 te stellen voor woonwagens en woon schepen. De plaats wordt afgesloten met een houten hek. De twee woonwagens, die er nog staan plaats hadden, zijn verwijderd. Benoeming Wijkzuster. Tot wykzuster van de afd. Reeuwyk Het Groene Kruis is thans door het bestuur oe- noemd mej. J. H. C. van'der Have uit Soest. de de Voorzitter mede, dat gezien een arrest van dfen Hoogen Raad een recht streeks verbod voor den verkoop uit Is het niet e.en in eigen leven stryd. Die strijd vorm hebben, die ties kan aaimeme vorm ook uit del Uitvoering „Tarzan”. Zaterdag j.l. gaf de gymnastiekvereni ging „Tarzan”, onder leiding van den heer J. Kompeer uit Haastrecht op het Blauw Wit-terrein alhier een zomeruit- voering. Om 7 uur werd een marsch door het dorp gemaakt, opgeluisterd met mu ziek, hierna werd gemarcheerd naar het terrein, alwaar de voorzitter de heer H. Nieuwland een openingswoord sprak' vervolgens werd het programma, hetwelk uit 16 nummers bestond, op keurige wijze afgewerkt. Er was veel belangstelling. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: J. van Helden 2b jaar en F. W. Oosterhuis 23 jaar te Ave- reest. Er is een tijd g woorden met een Al die voorbereic meenden we, lok Wanneer al die ka materiaal en al dit in de kazernes wa dat door den fcegf ging gezien, terwjj ontstaan om van i bruik te maken. 1 is de wil tot den heersching van a dingen uitlokt en hebben van zeer het ontbreken van ding onder de oogt ber van het vorij oorlog gereed zyn land Europa op ht oorlog bracht en spreuk opnieuw e werd. Het is een t en Europa en de w genomen. Allerwe, voorbereiding in v rondom ons in ei bereiden ons op e diging. Dat wil n diging noodig zal een voorbereiding Het is het in pra „indien gij den t ten oorlog”. Zool volken zyn en misbruik maken deren, is de voor een plicht van z voorbereiding vob van militaire m having eischt eei eischt het uiterlyk Als een dicht aan van zyn doel bev over de wereld s we al onze krach lyke en geegtelyl sterk van zelfbei van moed, sterk zyh en steeds me ons voorbereiden zelfhandhaving, legt ons dien plici sterk en voorbere handhaven. middelen werd gewerkt, maakte deze zoo nuttig en waardevol. Alles stond onder leiding van den heer A. M. de Witte, hoofd van den luchtbe schermingsdienst. Deze werd geassisteerd door het wijkhoofd de heer Th. Nieuwen huizen. Alle deelnemers en materiaal was ondergebracht in school A; het ter rein en de gebouwen waren welwillend door do firma Verheul ter beschikking gesteld. De oefeningen werden bij gewoond door den burgemeester P. A. Troost,, den wet- I houder J. v. Tol, de raadsleden Th. Zoet- houtmaar, M. Schouten en S. Pille, voorts de beide doktoren Pols en Hemminga, den burgemeester van Benthuizen mr. Holland, het hoofd van den luchtbescher mingsdlenst van Moercapelle, de heer Jonker en vele andere vooraanstaande personen, terwijl van den kant der bur- belangstelling buitengewoon Gemeenteraad. Onder voorzitterschap van burgemees ter1 M. Gautier is de Raad op 30 Juni bij eengekomen. Na de opening deelde de Voorzitter mede, dat voor steun aan kleine boeren een paar kleine uitkeermgen hebben plaats gevonden. Hoewel men zoo soepel mogelijk gehandeld heelt, kon niet voor komen worden, dat bü a 90 pct. van de aanvragen moest vervallen. Ingekomen is een verzoek van E. C. Verstoep om ontheilulg van een gedeelte van het schoolgeld. B. en W. stellen voor deze onthei ling te verieenen, waarmee oe Raad accoord gaat Van mej. Eerland, onderwijzeres, .is” wederom ingekomen een verzoek om bui ten Berkenwoude te mogen wonen. B. en W. stellen voor om dit verzoek in te wil ligen, waartoe de Raad besluit. Voorts is nog een verzoek binnenge komen van het schoolbestuur der bijz. schooi voor aanschaf ling van een boe kenkast. B. en W. stellen voor hiervoor een crcdiet van 70 beschikbaar te stel len, waarmee de Raad accoord gaat. B. en W. worden vervolgens gemach tigd af- en overschrijvingen te doen op de gemèentebegrooting 1938 en 1939. Aan den heer P. R. de Man te Gouda wordt wegens zijn benoeming als amb tenaar ter secretarie te Boskoop eervol ontslag verleend. In piaats van den heer De Man wordt met algemeene stemmen benoemd de heer A. M. A. Gautier te Dedemsvaart. De Voorzitter feliciteert den heer Gau tier, waarna de eedaflegging plaats vindt. Veryolgens wordt op zijn verzoek aan den heer L. A. v. d. Boom, onderwijzer aan de o. 1. school, die benoemd is tót hooidonderwijzer te Krimpen a. d. Lek, eervol ontslag verleend, onder dankbel tulging voor de vele bewezen diensten! zoowel in de school als daarbuiten. 1 In deze vacature hebben B. en W. tij-l delijk benoemd de heer P. Stolker tel Gouda. i Het kohier hondenbelasting wordtxvast 1 gesteld op 153.50. Van het bestuur der vereen. E.H.B.O. is een verzoek binnengekomen tot ver- liooging van subsidie en voor aanschaf fing van een zuurptofkoffer. De Voorzitter vindt, dat genoemde ver- eeniging in onze gemeente, waar geen geneesheer is gevestigd, niet gemist kan worden. B. en W. stellen daarom voor de subsi die van 17.50 te brengen op 25, welk voorstel met algemeene stemmen wordt aangenomen. Wat betreft de zuurstofkoffer, zegt de Voorzitter, dat E.H.B.O. deze niet kan missen. Ook voor de luchtbeschermings dienst zal men er toe genoodzaakt wor den, er een aan te schaffen. De heeren De Groot en Rehorst sluiten zich aan bij de woorden van den Voor zitter. De Voorzitter zegt, dat een zuurstof- koffer, die aan de eischen voldoet, 166.75 kost, welk bedrag B. en W. voorstellen beschikbaar te stellen. De koffer blijft dan eigendom van de gemeente en wordt in bruikleen afgestaan aan devereen. E.H.B.O. Aldus besloten. Een verzoek van den directeur van de arbeidsbemiddeling te Gouda, om de jaarwedde van den correspondent, welke 5 bedraagt, te brengen op f 25, wordt door B. en W. ondersteund. De Raad staat de verhooging toe. In de commissie voor het onderzoek der geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden, wijst de Voorzitter aan de heeren A. Rehorst en Joh. van Herk. Na onderzoek brengt de heer Joh. v. Herk rapport uit en adviseert tot toe lating, daar alle stukken in orde zijn. De vergadering wordt daarop gesloten. Burgerlijke Stand. ONDERTROUWD: J. Oskam en M. Rietveld. GETROUWD: A. van Dijk en M. Re horst. A. H. Berkouwer en A. Verwaal. GEBOREN: Adrie, z. v. L. A. de Jong en A. de Kwaadsteniet. Loop der bevolking. Tngekomen zyn: C. van der Wolf in B 65 uit Boskoop; L. van den Heuvel in H 110 uit Gouda. Vertrokken zyn: P. L. Backers uit H 51a naar Rotterdam, Samuel Mullersplein 19. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: een kruk van een autopor tier en een mournagel. Gcvondep: oen paar kousen, een bad handdoek en een doos koekjes. Verloren: een rubberknietahkkussen. Inlichtingen bij de politie. Verloren: een portefeuille, een duim stok, een portemonnaie en cqn hand- schoen. Inlichtingen bij de politie, alhier. WADDINXVEEN. De luchtbeschermingsdienst. Onder zeer groote belangstelling orga niseerde Donderdag 13 Juli de Waddinx- veensohe luchtbeschermingsdienst, met medewerking van de afd. Waddinxveen van de Ned. Vereen, voor Luchtbescher ming, in en om de carosseriefabriek van de firma Verheul, luchtbeschermings- oefenlngen. Verondersteld werd dat het voorste gedeelte van de fabriek gebom bardeerd was met brysantgranaten, ter wijl de achterzijde door gasbommen was getroffen. Aangenomen was dat de wind uit het Oosten woei, waardoor het voor ste gedeelte vrij van gas bleef, zoodat daar zonder gasmaskers kon worden ge werkt. Zoowel de gas- als de brysant- bommen hadden slachtoffers gemaakt; deze waren in de fabriek achtergebleven en moesten worden gered. Bovendien werd verondersteld dat er tijdens het reddingswerk brand uitbrak in het voor ste gasvrije gedeelte van de fabriek. Ten gevolge van het veelomvattende van het gegeven, moesten behalve de luchtbe schermingsdienst, bij deze oefening be trokken worden: de gasverkennersdlenst, de ontsmettingsdienst, de politiedienst, de brandweerdienst, de alarmeerings- dlenst en de geneeskundige dienst, welke laatste was samengesteld uit de E.H.B.O. en de afd. Waddinxveen van de Nederl. Reddingsbrigade. Ook de ordonnance- dienst moest optreden, daar aangenomen werd dat de telefoon was vernield Juist het ojnvangrijke van de oefening, waarbij met alle mogelijkheden rekening was gehouden, en uitsluitend met hulp- Woningbouw. Aan de firma P. P. Goudrlaan, tim merlieden en C. Spek, metselaar, is op gedragen het bouwen van een woonhuis aan den Kerkweg voor rekening van den heer E. van den Heuvel. Opbrengst speldjesdag. De Woensdag alhier gehouden speld jesdag ten bate van de Prot. Chr. Re- classeeringsvereeniging „Het Hoogeland” heeft de som van 37.76 opgebracht. Uitslag aanbesteding. Door den architect D. Burger werd Zaterdag aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelhuis voor rekening van den heer A. de Graaf in „De Spreeuwen hoek”. Het timmerwerk werd onderhands opgedragen aan den heer P.'F. van den Heuvel te Stolwijk.^Er werd als volgt in geschreven Metselwerk: J. C. de Wit, Nieuw gr kerk a. d. IJssel, 3939; Gebrs. Kasbergen, Gouderak, 3685; A. Omon, alhier, ƒ3485; G. Deelen, Bergambacht, 3375. Schilderwerk: fa. Neven, Fonteijne en Schouten, Krimpen a. d. IJssel, f 469; A. J. Heuvelman, Rotterdam, 448; Gebrs. Brandt, Ammerstol, 420; p. van Reeu- wijk, alhier, 393. Lood- en zinkwerk: G. C. Mourik, Gou derak, 248; M. Stolwer, alhier, 233,86. Electriilcatie: M. Stolker 109. Smidswerk: W. Krouwel, alhier, 14b; M. Eerland. Krimpen a. d. IJssel, 124. Schoolreisje, Vrijdagavond keerden dé leerlingen uit de hoogste klassen van de beide Chr. scholen onder leiding van het onderwij zend personeel met een tweetal touring cars hoogst voldaan in onze gemeente weer van hun jaarlijks uitstapje dat dit maal Amsterdam en omstreken ten doel had. Verschillende bezienswaardigheden van de hoofdstad werden bezichtigd. Ook eenlge leden van het schoolbestuur maak ten de reis mee. Het nieuwe riviergedeelte. Zaterdagmiddag heeft men in „De Spreeuwenhoek” door middel van een duiker in de oude kade eenig water laten loopen in het nieuwe riviergedeelte. Naar verluidt, wordt Donderdag een groote baggermolen van de fa. Prins die de bag- gerwerken van dit riviergedeelte in uit voering heeft, verwacht, om een begin te maken met het weghalen van de kaden, welke de laatste staketselen vormen voor de doorvaart. ^y hoor en in dej rend en van alle ding en de noodzak zien ook overal ron voorbereidende ma noodzakelijkheid ge ve reden, die ons lykheid van voorl voor oogen stelt. 1 ontgoocheling van d schien juist na di< oorlogen uit den tj waren naar een ti. waarin de onverm schen volken by overleg zouden w dien waan zijn we schrikt. De laatste leen, dat oorlogen r ja waarschynlykhe we de waarschyn van zeer dichtby. vooruitzicht hebbei oude spreuk herin: wilt, zoo bereid u loozê rijwielbelastingmerken, des namid. dags van 8 tot 10 uur (nieuwe tijd). Zij, die hiervoor in aanmerking komen kunnen zich In dien tijd hiervoor aan melden, onder overlegging van het oude bewijs, hetgeen de aanvrage zal bespoe digen. Bij verhindering kan men zich alsnog te Waddinxveen vervoegen in het gym nastieklokaal aan den o.l.s. bij de brug op 28 Juli, 1 en 4 Augustus d.a.v. des avonds van 7—9 uur nieuwe tijd. Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonderwijs. De vereeniging voor Chr. Nat. Onder wijs en de Vereeniging voor inrichting van M.U.L.O. zijn belde opgehoven. Daarvoor in de plaats is opgerfcht de Vereeniging voor Chr. Nat. Schoolonder wijs, waarvan het bestuur als volgt werd samengesteld: A. Jonkheid, voorzitter, A. Vis, secretaris, C. Hoogendoom, penning meester, en J. Meule, K. J. IJska, J. Ver- heus, G. Holmes, C. Graafland en E. J. van Beek, leden. Afsluiting verkeer Wilhehninakade. Wegens werkzaamheden van den dienst der P.T.T. zal het verkeer over de Wil- helminakade zijn afgesloten op Dinsdag en Woensdag a.s. 25 en 26 Juli. Wedvlucht postduiven. Zondag hield de Reisduif een wed vlucht van Lage Zwaluwe, afstand 27 km. Gelost 8 uur. Aankomst: 1, 3 J. Heuvel- man; 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 14, 15, 17, 22 Joh. den Toom; 6, 20, 50 P. D. Heijkoop; 8, 19, 31 Joh. Vianen; 11, 12, 30, 52 J. v. Rijs wijk; 16, 27, 41, 42 P. Verhoef; 18 Joh. Streef; 21, 33, 48 C. A. de Koning; 23, 35 N. de Man; 24, 25 P. Both; 26 S. Hazen broek; 28, 38 W. Stolk; 29 H. Schee; 32 H. Sterk; 34, 37 D. Heuvelman; 36, 40, 53 A. de Groot; 39 J. v. Luynen; 43, 44, 45, 46 A. Groenendijk; 47, 51 B. Rademaker, 49 J. Kauffeld. Eerste duif 8.24.05, laatste duif 8.30.35 Toegestane verzoeken. Door B. en W. is toegestaan ingevolge de Hinderwet, een verzoek van de Gebr. Van Reeuwijk tot het mogen oprichten van een bakkerij op het perceel kadas traal bekend onder no. C 2308. Eveneens is ingewilligd een verzoek van het bestuur van den polder „De Nesse” tot het mogen plaatsen van een olietank in het perceel kadastraal getee- Irend no. A 2663. REEUWUK. Muli-diploma. Voor het Muli-diploma is geslaagd onze Prijsuitreiking B.V.L. Zaterdagavond had in de voormalige o. 1. school op het dorp de uitreiking plaats van de prijzen gewonnen door de deelnemers aan de door de plaatselijke afd: van den Bijz. Vrijw. Landstorm ge- organiseerde drie-maapdelijksche schiet wedstrijd op de zgn. buksbaan. Het was een mooie collectie prijzen en elke winnaar aanvaardde in. dank zijn prijs. Tevens werden de schietoefeningen op de* gewone B.V.L.-baan met het k.s.o.- geweer voortgezet. automaten op Zondag niet kan worden vastgesteld. Spr. zlnde echter op een an dere mogelijkheid om aan dit euvel paal en perk te stellen, en zal in de e.v. ver gadering hieromtrent met een voorstel komen. Vervolgens had de aanbieding plaats van de gemeente-rekening dienst 1938. Deze had op den gewonen dienst aan ontvangsten 153.140,50, aan uitgaven 143.912,20, batig saldo f 9228,30. Hierbij was nog te verhalen 6788,53, nog ver schuldigd 5136,72, zoodat het werkelijk batig exploitatie-saldo nog 1651,81 groo- ter was en derhalve 10.880,11. De Voorzitter merkte hierbij op dat het jaar 1938 vpor de gemeente lang niet on- voordeelig is geweest. Zonder een enkele extra bijdrage kon dit resultaat worden .bereikt. De uitgaven voor werkloozenzorg bedroegen over 1938 35.059,02, die voor armenzorg 24.901,66. De kapitaaldienst had aan ontvang sten 146.823,aan uitgaven f 147.939,17 en sloot met een nadeelig saldo van 1116,17. Als commissie voor het nazien der re kening werden benoemd de hoeren C. J. Hoogendijk, D. Speksnijder en G. C. van der Ham, met eventueel als hun plaats vervangers de hoeren J. T. Baas, Ant. den Duyf en A. J.r Boogaardt. De rekening van het Burg. Armbestuur die hierop werd aangeboden had aan ontvangsten en uitgaven een bedrag van 15.727,23 met inbegrip van een gemeen telijke subsidie van f 14.848,49. Dit bedrag was ongeveer f 2000 lager dan het vorige jaar. De rekening van den schoolartsen dienst „Lek en IJssel” had aan ontvang sten 9042,87, aan uitgaven f 7312,23. Het batig slot van deze dienst ten bedrage van 1730,64 komt in z’n geheel ten goede aan den dienst 1939. Vervolgens had de afrekening plaats met het bijz. onderwijs over de jaren 1934 tot en met 1937. Blijkens de becijfering van den Voor zitter heeft de schoolvereeniging over deze vier jaren nog tegoed een bedrag van f 135,68. Voor 1938 werden de kosten per leer ling voor de o. 1. school vastgesteld op 7,89. De beide scholen resp. met gemid deld 224 f en 1764 leerlingen zullen totaal aan vergoeding krachtens art. 101 der Lager Onderwijswet ontvangen 3161,26 idat in z’n geheel zal worden toegekend. IDe afrekening zal vanaf 1938 jaarlijks plaats hebben en per kwartaal worden uitgekeerd. i Hierna stelden B. en W. vooi’ over te gaan tot de aankoop van 29j m. grond half Kerkweg, half sloot gelegen voor de o.' 1. school aan den Kerkweg, van den heer E. van den Heuvel voor 7,15 per strekkende meter. De kosten van aan koop zullen 211 bedragen. B.^en W. stel den hierbij tevens voor, de sloot te dem pen, van rioleering en van een liguster- heg te voorzien waarvan de kosten, wer den 'geraamd op ten hoogste 850. Nadat over de wijze van demping nog eenlge discussie was gevoerd, werd aldus besloten. Vervolgens onderzocht een commissie bestaande uit de heeren C. J. Hoogendijk en A. J. Boogaerdt de geloofsbrieven van do nieuw- on herbenoemde leden van den Raad. Alle vereischte stukken bleken aanwezig te zijn, zoodat tot toelating werd besloten. Daar de rondvraag niets opleverde, volgde hierna sluiting der vergadering met gebed. Een uitstapje. Woensdagmiddag maakte de Geref. Meisjesvereenglng „Maria en Martha” haar jaarlijks uitstapje. Het doel van den tocht was ditmaal niet ver. Bezocht werd het museum van ^wijlen mevrouw De Montagnie te Haastrecht, terwijl het kersencten in „De Kleine Betuwe” een smakelijke attractie was. Hoogst voldaan keerde men ’s avonds in de gemeente weer. C. v. d. Hambwas afwezig. mnf rrohnd nrorrlan Hn nO— De heer Don DulJJ merkt naar aanlel- I marsch door hct dorp BCmaaltt ding hiervan op, dat hij In de vorige ninir» w.n.e.111». vergadering ook bezwaar had gemaakt tegen het stukloon in de werk verschaf- iing, hetgeen niet in de notulen was ver- notulen gewijzigd en vastgesteld. Hierna memoreerde de Voorzitter, dat in de vorige vergadering werd vastge steld een verbod tot het hebben van toe stellen of automaten voor kansspelen waarbij ontheffing der bepaling den werd gelegd van B. en W. I gerij de groot wüs. Voor den aanvang der oefening zette de heer D. de Nooij, voorzitter van de vereeniging voor luchtbescherming het doel en streven daarvan uitvoerig uiteen en wekte allen op toe te treden. De heer De Witte gaf vervolgens een duidelijke explicatie van de oefening. Direct daarha daverden de kunst matig veroorzaakte ontploffingen door de fabriek, onmiddellijk loeiden de sirenes, waarop de toegesnelde hulppoll- tie het terrein afzette en het verkeer stil 1 legde. De gasverkenners rukten, onder leiding van hun instructeur, de heer G. de Jong, uit Nieuwerkerk, uit en zetten het gasbesmette terrein af, waarna de ontsmettingsdienst in actie kwam even als de geneeskundige dienst, die, deals van gasmaskers voorzien, den gewonden de eerste hulp verleende en vervoerklaar maakte. Het vervoer geschiedde in gere- quireerde platte wagens. School A was als tijdelijk hospitaal ingericht; daar werden de gekwetsten door het hulp- ziekenhuispersoneel in ontvangst geno men. Intusschen was in de fabriek brand uitgebroken, die met twee stralen werd bedwongen. Alles had een buitengewoon vlot en zeker verloop. Geen commando behoefte te worden gegeven; ieder wist z’n taak en volbracht die naar behooren. Dit ge tuigde van een uiterst bekwame leiding en serieuze oefening. Na afloop verzamelden de deelnemers en genoodigden zich in café v. d. Water, alwaar burgemeester Troost dank bracm aan de deelnemers en uiting gaf aan zijn groote waardeering voor hetgeen het hoofd der luchtbescherming in betrekke lijk korten tijd had weten tot stand te brengen. Burgemeester Holland dankte uit naam van de genoodigden voor de geboden ge legenheid en was eveneens vol lof over hetgeen men had gepresteerd, terwijl de doktoren met groote voldoening gewaag den van de wijze waarop de zieken en gewonden werden vervoerd en behan deld. Burgerlijke Stand. GETROUWD: J. A. Slagt en S. P. de Wit. H. v. Arnhem en J. v. Rijswijk. GEBOREN: Sophia, d. v. A. Verduyn en N. Rijm. Willem, z. v. v. Tuil en J. Vis. NIEUWEJRKERK a. d. IJSEL. Ziekenhulsverpleging. I Op 1 Juli van dit jaar bedroeg het aantal leden van de vereeniging Zieken- huisverpleging 2486 en van het Operatie- londs 1115. I In het tweede kwartaal van 1939 is voor Ziekenhuisverpleging ontvangen 1390,32, uitgegeven 1171,17, batig slot 219,15. Voor het Operatiefonds is ontvangen 233,53, betaald 197,44, batig slot 36,09, OUDERKERK a. d. IJSSEL. Gemeenteraad. Donderdagavond 8 uur vergaderde de gemeenteraad onder presidium van bur-. gemeester mr F. J. van Beeck Calkoen, ten raadhqJze. De heer G. C. -. afv.-."'- Na opening met gebed werden de no tulen gelezen. ÏLgUCIJl HLCb 1X1 UC IIUVUICXX W Uö vet- Dienovereenkomstig werden de voor het vee in den zomer, op te raken. Verschillende landbouwers zijn er dan ook reeds toe over gegaan, om hun in de wei loopend vee ander voer toe te die nen, daar indien men dit nalaat de melkT productie geleidelijk daalt. Een Vergelijke ste is, achteraf bezien, in strijd met de Gemeentewet. Ontheffing kan alleen in J handen worden gelegd van den burge- meester. s Na eenlge discussie omtrent het al of j niet opnemen van een bepaling voor bij- j zondere omstandigheden waarbij den Raad de bevoegdheid aan zich kon hou- Vpn, werd conform het voorstel van B. en W. besloten, de bevoegdheid tot het verieenen van ontheffing in handen te leggen van den burgemeester. Inzake een door den heer A. M. Hoo gendijk in een vorige vergadering gedane vraag of het mogelijk zou zijn, een be- Jpaling in het leven te roepen tot het **slulten van automaten op Zondag, deel- Burgerlijke Stand. GEBOREN; Janus, z. van J. G. Edelman en KI. vaagden Berg. Levenloos geboren een kind van het vr. geslacht van A. Ver meulen en A. Verwejj. ONDERTROUWD: G. de Knikker, 24 j en P. N. Dekkers, 17 j. te Capelle a. d. IJssel. Inenting en herinenting. Burgemeester en Wethouders van Nieu- werkerk a. d. IJssel maken bekend, dat j op Woensdag 26 Juli a.s. des middags 3 heid zijn tot het aanvragen van koste- uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld i x --- tQt kosteloze inenting of herinenting van hen, die zich daartoe in de openbare school no. 1 aanmelden. Zij, die kostelooze inenting of herin enting wenschcn, moeten daarvoor vóór 2U Juli a.s. ter secretarie kennis geven. MOERCAPELLE. Benoeming;. Tot onderwijzer aan de Chr. school al hier is benoemd de heer E. Wijnla uit Heerde (Gelderland). Veiling. Op Donderdag 13 Juli waren aange voerd 8408 eieren De prijzen waren als volgt: henneneieren 3.13—3.25, kippen eieren 3.10—3.85, eendeieren 2.90-3,oo bnllfnonnlnron f X 70d OA nllnn stuks. Bessen 1420 cent per pond. in de regelen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 5