i Vacantie moet ontspanning beteekenen. Het nut van vruchtenkuren. Vluchtige vriendschappen op reis. Handwerkje voor vacantietijd. Het drogen van kruiden. reeuwijk. FILMNIEUWS. RECEPTEN. Mei1 kan iemand niet voorschreven op welke wy-ze hy z^jn vacantie moet doorbrengen, want wait voor den een j ontspanning is, beteekent voor den 1 ander dikwijls een ware kwelling. J Hetzelfde geldt ook voor lichamelijke en geestelijke ontspanning. Vele j menschen, vooral zij, die een zittend I leven leiden, hebben behoefte tuin be- weging en de eerste vacantiedag reeds beginnen zij met een flinke wandeling te maken, komen dan eerst tegen etenstijd terug, voldaan over het genotene. Een ander, die in zijn beroep veel staat of, voortdurend in beweging is, aal volop van een rustige vacantie genieten. Men zal zijn geluk niet kennen indien men lang uitge strekt in een ligstoel kan luieren, wellicht lezende, misschien ook in een zalig dolce far niente. Ieder mensch yieet zijn vacantie doorbrengen op een wijze, zooals hem dit het aange naamst lijkt. We hebben wel huis vrouwen gekend, die reeds genoten */an een week alleen in huis te zijn, tiadat alle gezinsleden vertrokken waren 0m hun vacantie elders door te brengen. De gedachte den dag in te kunnen deelen zooals zij dit zelf ver kiezen, zich niet altijd naar anderen te moeten schikken, desgewenscht buitenshuis te eten, ook dat kan va cantie beteekenen en ontspanning brengen. Ieder zoekt ook niet op dezelfde wijze geestelijke afleiding, want som migen zullen deze vinden in het leven van philosophische werken, terwijl anderen de voorkeur geven aan een lichte roman of een detectiveverhaal. Weer anderen bezoeken musea, oude kerken of genieten op andere wijze van de kunst. Voor iederen vacantieganger geldt 'in één opzicht hetzelfde n.l. dat men nimmer volkomen tot rust komt, in dien men alle kleine dagelijksche zor- j gen met zich rond blijft dragen. Mannen, die zich niet weten los te maken van de gedachte aan hun werk er over piekeren wat zij het eerst zullen beginnen, als zy weer thuis zijn, bederven onbewust hun vaeantievreugde. Het ergst zijn degenen er aan toe, die zich steeds aan alles ergeren waar zij zich ook bevinden. In het hotel of in het pension, dat hun als tijdelijke verblijfplaats dient, hebben zij op alles iets aan te merken. Hier zijn de kamers te laag of ontbreekt het com fort, waaraan zij thuis gewend zijn en daar is het e$n niet naar den zin of vallen de gasten niet in den smaak. Wie kent niet de moeders, die en pen sion zy'n en die haar kinderen den 'ganschen dag verbieden? Ze mogen niet luidruchtig zijn, niet te wild zijn, 'zich niet vuil maken, niet krakeelen wat al niet meer. Kinderen, die met vacantie zijn, moeten zich 'wat hun kleeding betreft niet behoeven te ontzien, zoodat zij naar hartelust kunnen spelen. Steeds verbieden irri teert hen en maakt ze lastig voor henzelf en anderen en niet het minst zich zóó moeiJijk maken, komen niet voor de moeder. Menschen, die het tot ontspanning, die toch zoo noodig is om de dagtaak naar behooren te blijven vervullen, wanneer men weer in het gareel is. Wanneer men hun vraagt, hoe ze 'het in de vacantie gehad hebben, zul len ze antwoorden: ;,Heel goed, maar..." en dan volgt een reeks van zijn te beklagen, omdat ze nooit op ergernissen. Dergelijke menschen de juiste wijze weten te genieten. Ieder ,die met vacantie gaat, zal moeten trachten de juiste stemming te vinden, zich niet aan alles te erge ren en zijn zorgenpakje thuis te laten. Eërst dan zal men zich licha melijk en geestelijk kunnen ontspan nen en tevens reservekraohten op doen voor het werk, dat weer wacht. Vruchtenkuren kunnen het orga nisme zeer ten goedfe komen, doch 'men moet ze met overleg toepassen. Bessen zijn uitstekend en in deze maanden kan men er een overvloedig gebruik van maken. Zij bevatten be haalde zuren, die uitstekend werken bij gistingsprocessen der ingewanden en yoorts ook voedingszouten, zoo dat zij bij bloedarmoede, bleekzucht en zenuwzwakte goede diensten be wijzen. Men hoede ziéh echter voor over drijving en neme geen abnormale hoeveelheden. Voor suikerziekten zijn aalbèssen, frambozen, kruisbes sen en moerbeien een goede aanvul ling van het dieet. Bij darmcatarrh is het gebruik van boschibessen zeer aan te bevelen, deze 'zijn echter minder goed om gegeten te worden 'in geval van constipatie. Jichtlijders doen op medisch ad- t •vies aardbeien en kersenkuren en j gebruiken deze vruchten op den nuch- teren maag te beginnen met kleine hoeveelheden, die steeds grooter wor den. Mijdt al te groote vertrouwelijkheid! Menschen, die zich opdringen. G. C. MEIJER SCHWENCKE. i stille oogenblik- nismakingen en het discours bestaat meestal uit beuzelingen". Toegegeven, dat dit kan voorko men; doch niet alle menschen zijn zoo inhoudloos! De meeste menschen hebben van de kennismaking op reis echter een verkeerde voorstelling en deze leidt tot teleurstellingen. Meestal is het gemeenzaam beleven van de vaeantievreugde de reden, dat men met elkander kennis maakt. Wel licht zit men aan eenzelfde tafel of wel men vertoeft in een landelijke omgeving, die er toe medewerkt, dat men wat minder terughoudend tegen over elkander is. Andere kennismakingen vinden plaats doordat men de gasten uit eenzelfde uitspanning aantreft en ge zamenlijk huiswaarts keert. Ook kinderen vormen vaak de „trait d'union" voor een kennisma king. Hoe komt het echter, dat vacantie- vriendschappen zoo dikwijls op te leurstellingen uitloopen In de eerste plaats, omdat men door toevallige omstandigheden na der tot elkander komt en elkander dus feitelijk niet kent. Vele men schen, die er oppervlakkig beschouwd sympathiek uitzien, gaan, nadat men hen enkele malen ontmoet heeft, al lerlei vragen stellen, omdat zij tot de categorie der onbescheidenen of nieuwsgierigen behooren. Zij willen eenvoudig alles weten, omtrent fami lie, beroep, woning, kennissen en het ontbreekt er slechts aan, dat zij op den man af naar het inkomen vra gen! Zy zy'n hardnekkig, laten zich zelfs niet spoedig afschepen door ontwijkende antwoorden; en als men zelfs vriendelijk opmerkt, dat „zoo iets een vreemde toch niet kan inte resseeren", krijgt men soms nog ten antwoord: „Mij interesseert eigenlijk Wanneer men ken terugdenkt aan vacantiereizen, die men gemaakt heeft, ziet men voor' zyn geestesoog menig mooi land schap herleven. Herinneringen ko men naar boven aan aangenaam doorgebrachte dagen en aan men schen, die men op reis leerde ken nen, vluchtige kennismakingen overi gens over het algemeen. Dikwijls worden foto-albums voor aen dag ge haald en men herinnert zich glim lachend allerlei bijzonderheden om trent reiskennissen, waarvan enkele gezellig onderhoudend waren en het vacantie-igenot verhoogden. Op een andere bladzijde zien we een groep en dan herinneren-»wij ons eensklaps hoe zich hierbij 6en dame bevond, die zelfs niet wist te genieten van het heerlijkste landschap of van het mooiste vergezicht. Steeds weer was ze vervuld van al haar huishoudelijke plichten en sprak zij voortdurend over kamers doen, koken en naaien. Zy begreep niet, dat andere huis vrouwen, die in de vacantie alle ge dachten aan de dagelijksche sleur wilden uitschakelen, zoo'n conversa tie niet bepaald verfrisschend von den. Weer gaan wy met vacantie en weer wachten ons in de komende we ken menschen, die onzen weg zullen kruisen of wellicht den vacantieweg geheel of gedeeltelijk met ons bewan delen. Men treft meermalen menschen aan, die niets voelen voor kennisma kingen op reis en die, ondanks hei feit, dat men elkander dagelijks meer- tnalen aan de maaltijden ontmoet, volstaan met een hoofdknik. ..Waarom zal men kennis maken inet gasten in hotels of pensions?" zoo vragen zij schouderophalend. „Het zy'n meestal zeer vluchtige ken- alles"... Niet veel aangenamer in gezel schap zijn dezulken, die zonder dat men een enkele vraag stelt, ineens met een verhaal van wal steken over hun levensloop en zelfs de details" niet vergeten op te disschen. Merkwaar dig, dat het meestal vrouwen zijn, die overvloeien van openhartigheid Zelfs de intiemste dingen worden behandeldechtscheidingen, proces ben en wat al niet; en dat tegenover wildvreemden, die men alleen reeds vertrouwen schenkt, door het feit, dat men onder één dak de vacantie- weken doorbrengt! Het beste is om alles wat men te hooreri krygt, het eene oor in en het andere oor uit te laten gaan, doch zich tevens voor te nemén, dergelijke menschen te ontloopen! Op vragen, die gedaan worden hoe men dit of dat wel vindt in bepaalde familieverhoudingen past meestal een neutraal antwoord. Vacantietijd is geen kletstijd. Inderdaad zy'n er vacantie-kennis- sen, die een vriendschapsband slui ten, welke ook in latere jaren hecht en sterk blijkt te zyn; doch zij komen sporadisch voor. Het verstandigst is, om tegenover vluchtige kennismakin gen een onzijdig standpunt in te ne men en met de betrokkenen geen on derwerpen te bespreken, die verschil van meening kunnen uitlokken. Men heeft vacantie om zich te ontspannen en om te genieten en niet om zich te ergeren. Verhoudingen tusschen va- cantiekennissen, die zeer vriend schappelijk begonnen zijn, verflauwen ook langzamerhand, omdat men weer uit elkander gaat en beide par tijen in 'beslag genomen worden door "hun dagelijksche beslommeringen. In de vacantie is men nu eenmaal een ander mensch; bevrijd van zorgen neemt men deel aan alle genietingen, die voorbij zyn, als men weer in den tredmolen, van het alledaagsche Avordt opgenomen. Tot correspondee- ren met de vacantievrienden komt men zoo weinig, want dan eerst blijkt menigmaal, hoe vluchtig de kennismaking is geweest en hoe wei nig punten van overeenkomst er la ter zijn. Brengt daarom Uw vacantieweken zoo gezellig mogelijk door met dege nen, waarbij ge U toevallig aansluit, doch hecht géén al te groote waarde aan een vriendschap, die meestal van keer voorbijïgaanden aard is. Zeer toepasselijk hierop zyn de "volgende regelen „Man sieht sich, lernt sich kennen" „Man liebt sich und mus sich trennen". Wat rest ons tenslotte van deze reisvriendschap Veelal vervliegt de herinnering er aan als een vluchtige 'droomdoch menigmaal is zij ook on afscheidelijk verbonden nan de ge- J "dachten aan gezellige vakantiedagen. Vruchten zyn niet schadelijk, mits men ze met mate eet en niet tegelyif met groote hoeveelheden Water ot' ge volgd door bier. De werking van vruchten is drie voudig. Zy bevrijden het organisme van ziektestoffen en voeren het te vens opbouwende stoffen toe en voorts stimuleeren zy de stofwisse- lingsorganen tot meerdere werking, j Vruchtenzuren, minerale zouten, aro- •matisohe stoffen en vitaminen vullln j menig tekort in de voeding aan. Ci troensap wordt veel te weinig ge bruikt, terwijl het V& verdund met j water e^i eventueel met toevoeging j van 'dranken is, die men zoowel 's zomers als 's winters kan drinken. Een eisoh is, dat de vruchten steeds rijp gegeten worden, want al leen dan bevatten zy vele voedende bestanddeelen. Onrijpe zoowel ^ls overrijpe vruchten werken nadeelig op het maagdarmstelsel en de eersten zijn slechts geschikt om als compote opgediend te worden. Strandbroekje gebruik met bretels j voor [einde ren van 24 jaar, j Ben. wol ongeveer 100 gram. I Opzetten voor den achterkant die onderaan begonnen wordt met <21 steken. le toer: 1 recht 1 averecht. 2e toer: 1 recht 1 averecht. 3e toer: recht breien. 4e toer: averecht. Deze vier toeren herhalen, daarna begin en eind iedere toer meerderen, totdat er in totaal 95 st. zijn. Zes toe ren zonder meerderen en vervolgens iedere 6e toer minderen aan het ,be- cy cv^lvuvw j gi11 en eiU(i der toeren, totdat er 75 suiker een der meest gezonde at. op de naald zyn. Een toer zonder mindering, daarna een boord breien, 1 recht 1 averecht van 5 c.m. hoogte. Afkanten. Voorkant hetzelfde als rugzijde totdat ook het boord afgebreid is. Voortgaande met de eerstvolgende toer 16 st. afkanten, 10 st. in geribd patroon, 23 st. afkanten, geribd pa troon tot het einde der naald. Volgende toer 16 st. afkanten, 10 st. geribd patroon en op deze laatste 10 st. breien, totdat de bretel 45 c.m. lang is. Volg. toer, 5 st. breien over 3 toe fen voor knoopsgat, daarna de ande re 5 st. over 3 toeren breien. Volgende 3 toeren over 10 steken breien, daarna aan begin van iedere toer 1 st. minderen. Draad door laat ste steek halen en afhechten. Tweede bretel op dezelfde manier breien, vervolgens de opzetsteken (onderkant) van beide deelen aan el kander naaien en daarna de steken van elk pijpje opnemen en een smai boord breien (totaal 67 steken). Zij kanten dichtnaaien en knoopen aan rugzijde zetten voor de bretels, die kruiselings opgeknoopt worden. Men kan echter ook aan de rugzijde b.v. 10 a 12 c.m. van het uiteinde af de bretels ongeveer 5 c.m. tegen elkan der naaien aan den binnenkant, waar door de kinderen minder last hebben van het van de schouders glijden. Voorzorgen voor den winter. Meer en meer maakt men weer gebruik van versche kruiden om groenten, sla en soepen een geurigen smaak te geven. Peterselie is bekend 'genoeg, maar ook bieslook, dragon, dil, thym, venkel, marjolein, kei-vel, boonenkruid, e.a. geven een bijzonde re geur aan allerlei gerechten en steeds is het mogelijk variaties aan te brengen. Nu alle kruiden zoo volop voorhan den zijn, is het tyd te zorgen voor een wintel-voorraad. Zon en wind hel pen bij het drogen. Versche kruiden worden ontdaan Van hun gele blaadjes en eventueel ook van hun wortels, daarna flink gewasschen, op een zeef gelegd, die men heen en weer schudt, totdat het meeste water weggedruppeld is, daar na legt men ze op filtreerpapier om vóór te drogen. Af en toe omkeeren. Nu bundelt men de kruiden in kleine bosjes samen, daarna maakt men spitse zakjes, die eenige c.m. langer zijn dan de bosjes, plaatst deze daar in en bindt ze aan de punt vast. Op hangen met de stelen naar boven en de opening der zakjes naar onderen op een schaduwrijk plekje, liefst in den wind. Zyn de kruiden volkomen droog, dan slaat men de oversteken de kant om, zoodat de zakjes geslo ten zijn en vermeldt hierop duidelijk den naam. Bewaren op een drooge plaats. Marjolein, thym en peperkruid kan in poedervoi-m bewaard worden. Men droogt de blaadjes na het was* schen in zakjes van kaasdoek en stampt de blaadjes in een mortier fijn; bewaren in glazen potjes met schroefdeksel. Kruidenazyn kan men zeer goed zelf maken door een wyd glas *mefc azy'n te vullen en hierbij dragon, ba- silikum, thijm, enkele kruidnagelen, pimpernel en een paar peperkorrel- tjes te voegen. Afsluiten met perkamentpapier of vooraf wat nat gemaakt cellophaan- ipapier en gedurende twee a drie we ken op een zonnige plaats zetten, daarna azijn zeven en in goed gekurk te flesschen bewaren. Peterselie kan men niet al te best drogen, omdat het veel van zijn kleur en aroma verliest. Men kan het echter in den tuin kweeken of in een bakje op het bai- con, waardoor men het grootste deel Van het jaar de beschikking heeft over versche peterselie. Pally Ward en George Formby in ,,'t Zit in de lucht". Schouwburg-Bioscoop. Gemeenteraad. Twéé komieken van het Réunie- Variété-Cabaret. appelsap en ongeveer l lepel bloem tot een roomige massa roeren, daarna op lage pit steeds roerende verwar- men en- tot een dikke massa laten vor- I men, waarbij men voorzichtig moet zijn, dat de eieren niet schiften. Eiwit stijf kloppen en luchtig door de vla mengen, evenals de geraspte schil. Overbrengen in warmen puddingvorm, die vooraf ingevet is en ongeveer uur au bain Marie koken. Tomaten custard. 500 gram tomaten, 2 eieren, V4 L. melk, 60 gr. geraspte kaas, 60 gr. oud kruim van brood, peper, zout, 30 gram boter. De tomaten worden in heet water gelegd, waarna het huidje voorzichtig wordt afge nomen. Eieren worden schuimig geklopt en de melk gekookt, daarna met een dun straaltje al kloppende by de melk gevoegd. Broodkruim, kaas, peper en zout worden door elkander gemengd en hierbij giet men het eier- melk-mengselEen vuurvaste scho tel wordt ingevet en de bodem wordt belegd met de aan plakjes gesneden tomaten, waar over het custardmengsel komt. Schotel in middelmatig warmen oven plaatsen, totdat de custard een stevige massa is geworden. Donderdag 20 Juli kwam de gemeente raad in voltallige vergadering bijeen. De geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden werden door een daartoe aan gewezen commissie onderzocht en in orde bevonden, waarop tot toelating werd be sloten. Mededeeling werd gedaan van de in gekomen stukken. Hierop volgde een voorsUd van B. en W. om perceelen van bewoners in de afd. De Tempel onder de gemeente Zwam- merdam aan te sluiten aan de waterlei ding. Het bleek dat de gemeente Zwam- merdam een recognitie had gevraagd van 4 per aangeslotene na 10 jaar aan sluiting. Hierover ontspon zich een levendige discussie. Verschillende leden noemden het onbillijk van Zwammerdam om te trachten winst te maken van het water leidingsbedrijf te Reeuwijk, terwijl aan sluiting aan de waterleiding van Zwam- merdam-bewoners voor het bedrijf een nadeelig verschil oplevert, maar meen den deze bewoners te moeten aansluiten om ze aan goed drinkwater te helpen. Zwammerdam zal daar toch nooit komen met een eigen waterleiding. Het slot van de gevoerde discussies had tot resultaat, dat B en W. hun voorstel wijzigden in dien zin om inplaats van 4 per aan sluiting 2 te geven na tien jaar aan sluiting. Dit voorstel werd in stemming gebracht en met 7 stemmen tegen en 4 voor verworpen. Een voorstel van den heer Van Roon om de bewoners van Zwammerdam aan te sluiten onder beding, dat geen recog nitie zal worden betaald maar de aan- I sluiting te doen plaats hebben zooals i voor de Reeuwijkers geldt, werd met al- gemeene stemmen aangenomen. I Hierop werd met 6 stemmen voor en 5 tegen besloten om een oproep van .sol licitanten te doen plaats hebben voor de Hot ls vooral de Moodor (Blllio Burke), wier menachenllefde ln deze richting gaat, ai wordt die natuurlijk steeds be loond met leege buffetladen en een leego hulshoudkos. De vergissing van hun leven begaan do vrouwen ln dit rijk ge worden Jan Steen-huishouden, wanneer zij een op vischvangst getogen roman schrijver, wiens auto in een ravijn ge duikeld is, aanzien voor een nieuwen landlooper. En aangezien een romancier, wiens haringvangst onvermijdelijk ver bonden is met zijn sterk ontwikkeld in stinct voor romantiek, het misverstand laat voortbestaan en bovendien niet on gevoelig is voor de Lorelei op deze burcht ontstaat uit deze comedie van verwar ringen een wereld van charmantcn waanzin, waarin tenslotte minder hot gezond verstand dan wel de geraffineer de regisseür (Norman Z.« McLcod) den knoop doorhakt. Het is een film, beurtelings daverend clownesk en geraffineerd eenvoudig ko misch. Merkwaardig genoog zijn de acteurs uit „Wat leven we toch gelukkig", welke illm door de Metro Goldwyn Mayer ge lanceerd wordt, allen beroemde spelers van het gewone tooneel, voor een groot deel zelfs leden van befaamde acteurs- families: Constance Bennett, dochter van een beroemden vader, Brian A heme, Engelsch Shakespeare acteur, Billie Bur ke, dochter van den. beroemden clown Burke en echtgenoote van wijlen Florenz Ziegfeid, Alan Mowbray, prototype van alle Engelsche butlers en tevens tooneel- schrijver van naam, Ann Dvorak, Bonita Granville, dochter van den. komischen „gag-man", Bonny Granville en Tom J Brown. j Deze film draait met een reprise van Stan Laurel en Oliver Hardy in „IJsco- touristen" tot en met Zondag, i Vanaf Maandag tot en. met Donderdag kan men nog eens genieten van „Do Jan tjes" met Ficntjc de la Mar, Jopie Koop man, Jan van Ees, Joh. Kaart cn vele andere Hollandsche acteurs. Payne en Olivia de Havilland in de film „Luchtduivels der Marine". Cass gaat naar Washington om met de Marine-autoriteiten de plannen voor zijn nieuwe vliegtuig te bespreken en laat Irene in gezelschap van zijn broer ach ter. Deze twee komOn al spoedig tot de ontdekking, dat zij op elkaar verliefd zijn. Na zijn terugkomst houdt Cass ten on rechte den gemoedstoestand van zijn broeder voor kalverliefde. Als Irene op het punt staat haar en gagement met Cass te verbreken, wordt Cass voor zijn verdere leven verminkt als een leerling van hem tijdens een UIT DEN OMTREK. Brian Aherua, Billie Burke en Constance „Wat leven wij toch gelukkig' LUCHTDUIVELS DER MARINE". Reünie-Bioscoop. Geïnspireerd door het grafmonument te Arlington, opgericht ter eerc van zijn vader, den pionicr-marincvlieger Har rington, gaat Jerry Harrington van den onderzccdienst over naar de Marine Vliegbasis te Pcnsacola, waar zijn oudere broer, Cass Herrington instructeur is. Jerry ontmoet daar de verloofde van zijn broer, Irene Dale, èn Jerry èn Irene voelen zich direct al tot elkaar aange trokken. Jerry wordt in de geheimen van het vliegen ingewijd, evenals zijn vrienden Seat Allen en Dan Morrison. oefenvlucht onder zijn leiding een fout maakt, waarop het toestel verongelukt. Jerry en Irene besluiten niets van hun liefde te laten blijken. Het nieuwe toe stel van Cass zal geprobeerd worden. Jerry stelt zich daarvoor beschikbaar Prachtig zijn de opnamen, enerveerend voor den toeschouwer. De tweede hoofdfilm „Charlie Chase in Hay Dokter" is een dolkomische rolprent. Naast dezer beide films Is er variété met veel goede nummers en het Reünie feest-orkest. Zondagmorgen wordt gedraaid „Het Paradijs der vrouwen". Verzoek tot openstelling van weten voor het autoverkeer oni de plassen door Ged. Staten afgewezen. De Ged. Staten van Zuid-Holland heb ben het verzoek van Burgemeester en Wethouders van Reeuwijk, strekkende om de in de gemeente Reeuwijk voor het autoverkeer gesloten verklaarde wegen, voor het autoverkeer open te stellen, af gewezen. Mede gezien het uitgebracht rapport van den hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat hebben Ged. Staten daarbij overwogen, dat in de gemeente Reeuwijk de navolgende wegen gesloten zijn ver klaard voor het berijden met motorrij tuigen op meer dan twee wielen. Dit zijn: het Nieuwkoopsche dijkje, de Ouden- weg, de Zijdeweg, de Zoetendijk, de Hot- temansdijk, de Laixdijk, de Vogelenzang- sche dijk, de Reede, de Korsendijk, het gedeelte van de Platteweg ten Oosten van den Korsendijk, de Rewal, het Vliet- dijkje en het verlengde gedeelte van den Oud-Reeuwijkschenweg van de straat weg Gouda—Bodegraven tot den Ouden- weg. t Genoemde wegen zijn gelegen in het plassengebied in de buurtschap Sluipwijk en zijn in verband met de geringe ver hardingsbreedte en de zeer ongunstige ligging bepaald ongeschikt om daarop onbeperkt autoverkeer toe te laten. Bo vendien is het weglichaam. van de on- derwerpelijke wegen op een zeer slappen veenachtlgen ondergrond gelegen, terwijl langs die wegen breede vaarten, slooten of plassen worden aangetroffen, waar door het toelaten van onbeperkt auto verkeer niet verantwoord zou zijn en de vrijheid err de veiligheid van het verkeer ernstig ln gevaar zou worden gebracht. Op meergenoemde wegen wordt door hun college slechts, Indien de strikte noodzakelijkheid daartoe aanwezig wordt geacht, toegelaten personenauto's met een breedte van ten hoogste 1.50 a 1.60 M. en een totaal gewicht (voertuig plus last) van niet meer dan 2000 kg. Voor de wegen zooals het Langepad, de Vogelenzangsche dijk en het Nleuwkoop- t sche dijkje, die totaal ongeschikt zijn I om met een motorrijtuig op meer dan twee wielen te worden bereden, wordt voor het berijden van die wegen geen vergunning verleend. Ged. Staten achten dat in verband met het vorenstaande bezwaar bestaat aan het verlangen tot openstelling van de wegen voor het autoverkeer, geen gevolg kan worden gegeven en besluiten het verzoek af te wijzen. Oliver Hardy en SUn Laurel in „IJsco-toeristen". Tomatensoep met rauwe groenten. l kg. tomaten, 14 liter water, 1 ui, 1 laurierblad, zout, peper, 70 gram bloem, 60 gram boter, kervel, peterselie, bloem kool, worteltjes en selderij. We wasschen de tomaten en zetten ze jnet een weinig water op, zout, laurier blad en gesnipperd uitje, totdat ze gaar zijn, ongeveer na 20 minuten zeven en zooveel water bijvoegen, totdat we 14 1. vloeistof hebben. Boter en bloem worden verwarmd en hierbij wordt langzaam de tomatenpurée gevoegd, steeds roerende, terwijl we moeten zorgdragen dat er Keen klontjes ln de soep komen, die we tenslotte nog een minuut of tien zach tjes laten doorkoken en op smaak af- maken met peper en wat zout. De kervel, prei, postelein en selderij worden zeer hjn gehakt en een half uurtje in water met zout gezet om het zand te laten zak ken, daarna eenige malen gewasschen, wtwiji we de gewasschen stukjes bloem kool en de worteltjes op een niet te grove rasp wrijven, waarna alle groenten door de soep geroerd worden. We presgntceren htobU geroosterd brood. Omelette d la Savoyards (i pers.). 4 eieren, wat peper en zout, 2 groote aard appelen, 50 gram boter, 100 gram belegen of oude kaas, 2 eetlepels melk of room. I Snijd de aardappelen in dobbelsteentjes, droog ze tusschen een schoonen doek en balt ze in de koekenpan Aet de boter lichtbruin en gaar (ongeveer 15 minuten). Klop de I eieren met wat peper en zout, roer er den room of de melk door en de geraspte kaas; giet het mengsel in do pan over de aard appelen en bak op een zacht vuur de om- melet aan weerskanten goudbruin. Oeufs d la suisse (i pers.). 4 eieren, 60 gram boter, 75 gram belegen of oude kaas, 2 eetlepels dikken room, wat peper en zout. Laat de boter smelten in een ondiepen vuurvasten schotel, leg er de in plakjis ge sneden kaas in, zóó dut de bodem geheel bedekt is. Breek één voor één de eieren en laat ze voorzichtig zonder de dooiers te beschadigen in den schotel vallen; strooi er wat peper en zout over en begiet dan alles met den room. Strooi over den room nog wat geraspte kaas (een klein gedeelte, dat van de overige kaas is teruggehouden) zet den sthotel in een heeten oven, tot het wit van de eieren gestold ie (ongeveer 10 minuten). Afgesneden kaas. Ken aangesneden 'groot stuk kaas kan men zelfs in den zomer gerui- men tijd bewaren, door er een linnen doek om te wikkelen, die gedrenkt is* in pekelwater en daarna uitgewron gen is. Kaassoufflé. 30 gram boter, 20 gram bloem, li dl. melk, 5 eierdooiers, 100 gram Parmezaan- sche kaas, 4 eiwitten, peper en zout. Boter smelten en vermengen met de bloem, melk bijgleten, doch oppassen dat zich geen klontjes vormen. Boeren even door laten koken. Pan van het vuur nemen en één voor een de eierdooiers door de saus roeren; afmaken naar smaak met peper en zout, daarna de zeer stijf geklopte eieren luchUg door de massa mengen en alles overbrengen ln een vuurvasten schotel. Gedurende onge veer 30 min. ln warmen oven plaatsen, daarna onmiddellijk opdienen. Als on derlaag kan men plakjes tomaten In den schotel liggen. SinaasapPeIPuM'n0 (Orange Mousseline). 60 gram boter of margarine, 60 gram basterdsuiker, 4 eieren, een weinig bloem, geraspte schil en sap van 1 sinaasappel. Eierdooiers met melk. boter, slnaas- 1 George Formby in „1 git in de lucht". ,'T ZIT IN DE LUCHT"- Schouwburg-Bioscoop. De Schouwburg-Bioscoop brengt een vroolljk programma voor de komende dazen en men zal zien dol kunnen amu seeren met George Formby tn ,,'t Zit in de lucht" Formby, in de flint Brown genoemd, heeft maar één groote wensch, n.l. deel te mogen uitmaken van de Brltsche luchtmacht. Hij benijdt Bob, den verloofde van zijn zuster Anne. die er, in tegenstelling met George, heel gemakkelijk in geslaagd is, aangesteld te worden als ordonnans bij de Royal Air Force. Op zekeren dag, tijdens Bob's vacantie, komt onze vriend Brown op het idee, diens uniform eens aan te passen. De kleeren zitten keurig, maar in een dei- zakken vindt hij een brief, bestemd voor Sir Philip, een der hooge heeren van het Luchtvaart-Ministerie. Bob heeft blijkbaar vergeten, dien brief af te leveren en George besluit, dit ver zuim te herstellen. Hij stapt op het mo torrijwiel van zijn a.s zwager en begeeft i zich naar het vermelde adres. Daar 1 wordt Juist een zwaarwichtig conferentie gehouden over de proefvlucht van een nieuwe machine, welke spoedig zal plaats hebben, cn als deze bespreking algeloo- pen is, komt de commandant van het Glenbridge-vliegveld tot de conclusie, dat men verzuimd heeft, een wagen te sturen, om hem naar zijn kwartier terug te brengen. George, dien men natuurlijk voor een ordonnans van de R AF. houdt, krijgt bevel, den commandant in het zijspan van zijn motorrijvlte(jciaar Glenbridge te brengen. En daarmee beginnen voor George de verwikkelingen. Hij ls zóó zenuwachtig, dat de com- mandant het werkelijk een wpnder mag noemen heelhuids ln het kwartier aan te landen. Na veel verwikkelingen komt George op den stuurstoel van een vliegtuig te recht en vóór hij het weet bevindt hij zich in hooger sferen. In zijn wanhoop haal hij handles over, drukt op knoppen en pedalen en rukt aan alles wat binnen het bereik zijner handen is. De gevolgen zijn in alle opzichten ver rassend. Sir Philips slaakt enthousiaste kreten bij het aanschouwen van de salto's, kur- ketrekkers en glijvluchten. Hij weet niet, dat het slechts aan Peggy te danken ls, dat de waaghals na heel veel wonder lijke buitelingen weer op den beganen grond belandt Als extra attractie naast deze koste lijke rolprent, komen op het tooneel Coos en Polly Speenhof. „WAT LEVEN WE TOCH GELUKKIG". Thaiia-Theater. In „Wat leven we toch gelukkig", een zeer geestige film, is Constance Bennett een rusteloos, typisch verwend meisje. Zij ls de dochter in een huishouden van rijke nietsnutten, waar men zijn leven niet beter weet door te brengen dan door zich af en toe te ontfermen over een landlooper. Het huis met de groote hoo rnen is derhalve een soort van goedmoe dige moderne ridderburcht, waarlangs dc arme koopman niet ongestraft passeert.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4