^Dr.Dushkind EEN NIEUWE PARTIJ Wijziging van de Dienstplicht. DE FEESTWEEK BEGONNEN. Officieele opening- ten stadhuize en de eerste feestelijkheden. Achter de Bosschen. de Nederlandsche padvindsters te gödölö Beurs van Amsterdam. Tuinslang, Buffet, eiken tafel enz. Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Over gebrek aan medewerking van werkgevers kan niet worden geklaagd. In de Memorie van Antwoord aan de Eeisic Kamer over het ontwerp van wet wijziging van de Dienstplichtwet acnrjjven de Ministers van Deiensie en an amneniandsche Zaken o.m. het vol- gede: len aanzien van de contingents-be- rtkening wordt opgemerkt, dat weliswaar oei. huidige jaarnjicsche contingent ó2.üüi> man bedraagt, doch dit aantal wordt vnnoogd met het getal dienstplichtigen aai in een voorgaand jaar om de een oI andere reden vrijgesteld oi algekeurd wciü, en het contingent dientengevolge vaas oploopt tot pi.m. 42.000 man. Van het verlies van een betrekking als gevoig van het vervullen van militaire verplichtingen maakt men zich, wat den omvang van het kwaad betreft, gewoon- njK. overdreven voorstellingen. Keer op keer leert de ervaring, dat de juistheid van de te dezer zake ontvangen mede- oceiingcn in vele gevallen bij onderzoek met Diijkt. Een groot aantal gegevens, ülj onderscheidene onderzoekingen ver kregen, zijn voorgelegd aan een commis sie, van welke de Minister van Defensie binnen korten tijd het verslag tegemoet ziet. Medewerking van werkgevers. Wat de medewerking van werkgevers betreft, kan worden verklaard, dat over het algemeen niet over gebrek aan. mede werking kafi worden geklaagd en dao integendeel tal van werkgevers en werk geversorganisaties een alleszins loffelijk standpunt innemen. Bij artikel l der wet van 4 November 1919 betreffende den aanleg van scheep- vaartkanalen naar Twente werd bepaald, dat een scheepvaartkanaal van Twente naar den Boven-Rijn met een scheep vaartverbinding naar den IJssei bij Zut- phen zou worden aangelegd. Aangezien deze laatste verbinding als het meest urgent werd beschouwd, werd daarmede begonnen. Belangen der Ned. industrie. Waar maar eenigszins mogelijk, wordt bij de aanschaffing van materieel, be stemd voor defensiedoeleinden, met de belangen van de Nederlandsche nijver heid ten volle rekening gehouden. Voor wat het vliegtuigmaterieel betref wordt steeds in de eerste plaats onder zocht in hoeverre door de particuliere nijverheid op redelijke voorwaarden en binnen redelijken leveringstermijn in de behoefte kan worden voorzien. Als gevolg daarvan is tot heden in den loop der jaren slechts een klein gedeelte van het benoodigde materieel in het buitenland moeten worden aangeschaft, te weten voor wat de landmacht betreft 18 gevechtsvliegtuigen en drie overgangs toestellen. Naar verwacht mag worden, zullen thans loopende onderhandelingen bin nenkort tot een belangrijke opdracht aan de btnnenlandsche industrie kunnen leiden. Deze opdracht is een gevolg Win di? aanbiedingeij, welke niet van één, do6h van meer Nederlandsche fabrieken op eeh een aanvrage van do zijde van het departement van Defensie zijn ontvan gen. Geen wederinvoering van het remplacantensteisel. Aan de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de ontwerpen van wet in zake het onder de wapenen blij ven van dienstplichtigen en het in wer- kclijken dienst houden van dienstplich tigen is het volgende ontleend: Ook de Minister van Defensie betreurt, dat slechts een betrekkelijk gering aan tal werkloozen (pl.m. 2800) zich vrijwillig heeft aangemeld. Zijn verwachtingen in dit opzicht zijn inderdaad niet verwe zenlijkt. Aan wederinvoering van het rempla- cantenstelsel, dat afkoop toelaat van den vaderlandschen plicht tot verdediging des lands, wenscht de Regeering haar medewerking niet te verleenen. UIT DE PERS. zullen ze met de Sociaal-Democraten de verantwoordelijkheid op zich moeten DE KABINETSCRISIS. Anti-revolutionnairen achter hun leider Colijn. De partijpers houdt zich uiteraard nog steeds bezig met de Kabinetscrisis en de vraag: „Wat nu?" Het van katholieke zijde gegeven antwoord op die vraag: ..een nationaal kabinet, op zoo breed mo gelijke basis" word- door de socialisten gretig overgenomen, en gesteund. Doch de anti-revolutionnairen schijnen daar zeer weinig voor te voelen. Zoo schrijft de heer van Cn(ossen) in „De Stan daard" in zijn wekelijksche kroniek „Wanneer laten jullien dien oudkolo- voor de dictatuur te niaal nu eens los? onverantwoord»! Hir a De vraag, letterlijk gesteld, niet van deze week, al gaf de Roomsche pers rijkelijk de suggestie er toe Zij is van 1935 en werd ons gesteld door een R.K. Kamerlid. Die oudkoloniaal was dr H. Colijn. Wij behoeven niet te herhalen, hoe ons antwoord heeft geluid. Zachtaardig was het in geen geval. Wij brengen dit „incident" louter in herinnering om eens te laten zien, hoe in feite de stemming hij een deel van de R.K. politici, die tegenwoordig het Par lement bemannen, tegen den A.R. leider sedert lang is geweest." De schrijver betoogt dan aan de hand van voorbeelden, dat gedurende de laat ste zes jaren,-die van Colyn's bewind) nimmer gesproken kon worden van een loyale samenwerking der katholieken met dr. Colijn, ondanks de geweldige moeilijkheden, waarvoor de regeering. nationaal en internationaal, gesteld werd. Ten aanzien van de als een spe culatie betitelde gedachte der katholie ken aan samenwerking met al de voor naamste partijen in ons parlement zegt de schrijver. „De Roomsch-Katholieken hebben een sfeer geschapen, die voor de nationale rust weinig gopds belooft. En nog minder voor de behartiging van 's lands belangen. Als zij de consequenties aanvaarden, En de historie der laatste jaren be wijst, waartoe zulks in het buitenland leidde. De niet genoeg te waardeeren dienst aan ons constitutioneel-parlementair- staatsbestel, door de R.K. fractie in bond met Vrijzinnig- en Sociaal-Democraten en Communisten bewezen, zou dan yvel eens kunnqn beteekenen een reëel gevaar voor dat staatsbestel, een ondermijning van de fundamenten, die dat dragen. Dank zij de geestelijke kracht van het Calvinistische volksdeel, zal het niet zoo gemakkelijk zijn in ons land den weg lden, door een onverantwoordelijke staats-sociaiisme, de dateert I kiezcrs"naar-de-oogen-ziende politiek van bepaalde groepen, j Elders heeft de verbintenis van de Roomsche en radicale elementen dat wel i gedaan. i Hier wordt gelukkig een waakzaam Prot. Christelijk volksdeel gevonden, dat met groote oplettendheid, doch zonder vrees op de bres staat voor de handha- ving van de constitutloneele vrijheden. De nationale rust is daarvan afhankelijk, i Onze menschen moeten zich door de snel elkaar opvolgende gebeurtenissen geen oogenblik van de wijs laten bren- gen en de tendenzen goed onderkennen, j Zij laten zich door R.K. misleiding niet j van hun leider vervreemden. Zij geven den „oudkoloniaal" niet prijs, doch zij staan in hou en trouw achter hem. be reid het vaderland te dienen, bouwend op de aloude beginselen der Reformatie." Is de beslissende stoot van de zijde der vrijz.-democraten gekomen? Omtrent de voorgeschiedenis van de motie-Deckers. welke het kabinet Colijn ten val heeft gebracht en de rol van de vrijzinnig-democraten schrijft „De Avondpost" (chr. lib.) Donderdagmiddag, toen. de vergadering der Tweede Kamer begon, had mr. Dec kers de motie in zijn zak. Het vonnis stond vast. Wat dr. Colijn zou zeggen in zijn rede deed er niet toe. Hij sprak voor doovemans-ooren. Het was... monniken werk. Ons is onomstootelijk gebleken, dat des* houding der roomsche fractie te voren aan eenige iinksche groepen kend was. Men wist, dat dit initiatief van de zijde zou komen. Dat de sociaal-democraten er zich bij zouden aansluiten lag voor de hand. Maar: de vrijzinnig-democraten? Hebben zij tevoren een (officieuse) toe zegging gedaan van medewerking aan een te vormen kabinet? Het is bekend, dat den katholieken aan die medewerking niet alleen veel gelegen was, maar zelfs, dat zij voor hen feitelijk het beslissen de mo ment vormde. Reeds vier Jaar ge leden, bij de (mislukte) formatie-Aal- berse, was dit het geval. Maar toen kon men die medewerking niet verkrijgen. Is het nu anders geweest? Was er voor afgaand overleg? Wisten de katholieken, dat zij het kabinet konden torpedeeren, omdat ook de vrijzinnig-democraten met hen in zee zouden gaan? Durfden ze daarom de poging aan? Stond er, toen de minister-president ging spreken, reeds een roomsch-rood-rose phalanx in reserve? Het is van belang dit te weten, omdat als die vragen bevestigend benantwoord mochten worden, de beslissende stoot tot deze kabinets-crisis feitelijk van de zijde der vrijzinnig-democraten is gekomen. En dit zou, na de houding, bij de forma tie van '37 door de katholieken tegenover hen aangenomen, toch wel uiterst merk waardig zijn. Mr. Oud zegt men wil thans geen portefeuille Begrijpelijk. Hij kan Rotterdam niet in den steek laten. Maai- is dat, anderzijds, wel in den haak, wanneer zijn a/.vies van zoo groot ge wicht is geweest voor het ontstaan van deze crisis? Misschien wil men omtretn dit alles wel opheldering verschaffen. GEMENGD NIEUWS. STADSNIEUWS. VIER MEISJES IN ZEE VERDRONKEN. Vreeselijk ongeluk te Bakkum. Al spelende te ver gegaan. De strandvreugde te Castricum a. Zee is Zondagmiddag wreed verstoord. Diepe verslagenheid maakte zich van de dui zenden badgasten meester, toen de roep langs het strand ging: „Er zijn vier meis jes door een vloedgolf gegrepen en ver dronken." Het was het eerste ongeluk ia deze .badplaats voor dit jaar, een onge luk, waarbij twee Amsterdamsche gezin nen in rouw zijn gedompeld. De meisjes, de 18-jarige Elizabeth Sol en haar zusje de 16-jarige Annie, en twee zusjes Bakker 18 en 14 jaar oud, die tot de geregelde gasten van Castricum a. Zee behoorden en dus de grilligheden van de zee wel kenden, waren 's morgens per fiets uit de hoofdstad gekomen. Het was eb en de zon brandde, zoodat het niet lang dqurde of de meisjes begaven zich in zee ter hoogte van het onbewaakte gedeelte voor het tentenkamp in Noord. De dienstdoende badman, die tot taak heeft nauwlettend toezicht te houden op de gedragingen van de badgasten, waarschuwde, dat de zee erg trok en dat zij uiterst voorzichtig moesten zijn. Zij hadden een bal mee in zee genomen. Al spelende bemerkten zij, dat de waarschu wingen van den badman niet van grond waren ontbloot. Zij hadden de grootste moeit# om loopende tegen de stroom in weer op de plaats te komen, waar zij in het water waren gegaan. De zee trekt verschrikkelijk, vertel den zij aan de buren van het strand. Dezen hadden reeds geconstateerd, dat de meisjes ver waren afgedreven. Men zou dus denken, dat de baadsters, toen zij 's middags voor de tweede maal in zee gingen, dubbel voorzichtig zouden zijn. Het had er aanvankelijk ook allen schijn van, want zij verwijderden zich 1 niet verder dan 10 of 15 meter, maar al springende en stoeiende geraakten zij op de bank en waren ongemerkt door den sterken stroom wat verder naar het Noorden getfüwd. Vermoedelijk hebben zij het dreigende gevaar van den plotseling opkomenden vloed het was springtij niet gevoeld of onderschat. Op het strand ^tonden enkele bekenden, die met de armen Zoodra vanmiddag het zestiende eeuw- sche St. Jacobsklokje in den stadhuis-toren naar oude traditie de zes dagen van vroo- lijkheid en vertier, die Gouda deze week hoopt te vieren, had ingeluid, was de stad vol feestgedruisch. De orgels van de ver makelijkheden, die op de Markt zijn opge steld, lieten zich hooren, het publiek vulde de Markt en de meeste attracties waren dadelijk in vol bedrijf. Muziek klonk overigens al eerder door d< stad. De orgels speelden al sinds vanoch tend vroolijike wijsjes, maar de eigenlijke opening van de feestweek geschiedde eerst in het middaguur. Het eerste deel van het programma verzorgde de stadsbeiaardier, de heer Henri C. J. de Man, die op het carillon van den Sint Janstoren een popu lair concert gaf. Daarna geschiedde de officieele opening van het feestgebeuren. Velen waren hier toe in de raadzaal van het stadhuis, waar uit door middel van luidsprekers het ge sprokene naar het Marktplein, waar een talrijk publiek aanwezig was, werd overge bracht, bijeengekomen. Burgemeester en rr. James, de voorzitter en de leden van het feestcomité en de leden van de ver schillende sub-commissis, wethouder C. H. Koemans, leden van den raad en hoofden an gemeentelijke bedrijven en instellingen woonden de opening bij. „Wy komen het volgende jaar terug". De voorzitter van het hoofdcomité voor üe feestweek, mr. H. P. C. M. de Witt Wij nen, zeide in zijn toespraak, na dank te heb ben gebracht voor de by de organisatie on dervonden medewerking, dat het comité van het begin af als lijfspreuk had gekozen: Wy komen het volgende jaar terug. Deze leuze sloot in zich, dat het comité binnen het raam van het daarvoor toege stane crecLiet steeds moest trachten, dat het programma zou bevatten „voor elk wat wils" en daarnaast, dat vermeden moest worden, dat de te organiseeren festivitei ten aanstoot aan eenig deel van de bevol king zouden geven. Hoewel wij den afloop dezer week nog niet kennen, meende de voorzitter dit wel te kunnen zeggen, dat voor ieder, die zich een oogenblik wil ont trekken aan de zorgen dezer tyden, een of meer onderdeelen van ons programma te vinden zijn, die zyn of haar speciale be langstelling zullen hebben. Gouda heeft nu zyn feestweek, waarom een groot deel van de bevolking sinds jaar en ,iag heeft geraagd. De telken» geuit, klacht, dat in Gouda juist des tamers 2 te doen waa, kan tot het verleden behoo' Moge de optimistische klanken die li van de voorbereiding gaf, btf de uitvoering bewaarheid worden, en moge, zoo he.l„ mr. de Witt Wijnen, na het einde de» week de Goudsche burgerij in overgroote getale de leus van het comité herhalen. Feestweek kom het volgend jaar terug; Openingsrede burgemeester J,„,e«. Burgemeester dr. K. F. O. James, die de feestweek vervolgens geopend verklaard, zeide geen onaangenaam familiegeheim te' verklappen, wanneer hg in herinnering bracht, dat het bij velen bedenking on* moette, dat aan deze feestweek door zilïe. ren, en voorshands onverbreekbare ketenen verbonden is het bonte vertier, dat hen aan de oude afgeschafte kermis doet terug, denken. Wie niet leeren wil van het verleden, wordt gestraft door de toekomst. FEUILLETON. Een ronian uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 7 r I Als Ik jullie zeg: het doel van onzen i tocht ligt achter de bosschen, dan Is dat zoo en dan heb je dat eenvoudig aan te nemen, begrepen? Voor het overige ver- laat je je maar op mij. Dénken jullie soms, dat Ik zoo gek ben mijn goeie geld in luchtkasteelen te beleggen? Daar heb ik het te zuur voor verdiend. Het feit, dat ik het geweest ben, die dit zaakje op touw heeft gezet, moet voor jullie vol doende waarborg zijn, dat er iets in zit. Hier! Hij haalde een beduimeld stuk teekenpapier te voorschijn. Hier heb je de kaart, die ik van Mertens heb gekregen. Daarop is de weg, dien wij moeten gaan, duidelijk aangegéven. En volgens daarbij gegeven toelichting is de naam van de plaats van bestemming „Achter de bosschen". Het gezelschap zweeg. De kaart, een ruwe potloodschets, ging van hand tot hand. - Hoe lang zullen we nog moeten mar- j cheeren? vroeg iemand. Lansky gaf de kaart aan Nanglu. j Zeg jij het eens* Zonder er lang over na te denken, ant woordde Nanglu: Vier maanden, heer. Deze mededeeling wekte opnieuw te leurstelling en ontevredenheid. Nanglu hief zijn beide armen op. On middellijk richtte zich aller aandacht op hem. Geen reden om ontmoedigd te zijn Slechte tijd gauw voorbij. Nog maar twee maanden sneeuw en koude hier. Dan lente. Veel zachte lucht. Bloe men. vogels. taiga zoo mooi... Als too- venarij... Nanglu kent dat. De mannen hadden met groote belang stelling geluisterd. Nou ja, zei Serglus, dat is tenmin ste een troost. Zijn jullie nu tevreden? vroeg Lans ky. wat ongeduldig. Willen jullie door zetten en Je op mij verlaten? In al zijn uitgestrektheid voor haar, be dekt door een witte laag sneeuw. In het Noorden schitterden de toppen van het Elbir gebergtezet Oostelijk en Westelijk deel van het dal werden geflankeerd door lagere heuvels. Naar het Zuiden verliep het hoefijzervormige Jroeska-dal in een laagvlakte, welke op verren afstand door geweldige bosschen werd begrensd. Hoewel haar dit alles volkomen ver trouwd was, genoot Kare ook nu van het prachtige landschap. Nog lag alles in diepe rust de eenzame verlaten heid van het Noorden, die nochtans niet deprlmeerend werkte. Zon, sneeuw ber gen en bosschen gaven aan het land schap een zeldzame bekoring, die welda dig aandeed. Op grooten afstand over het dal verspreid lagen zes hofsteden, j Het woonhuis en de stallen van den De stemming scheen na de woorden j ouden Michel Bcssin lagen het meest zul van den Ossect weer wat verbeterd te zijn, want allen knikten toestemmend, toen Gregor antwoordde: Natuurlijk. Lanskj, natuurlijk. fVe zijn nu eenmaaj den tocht begonnen en we zullen hem ook volbrengen! Men legde zich ter ruste. De dagmarsch had veel van hun krachten gevergd. De beide vuren laaiden nog hooger op. Zij werden van nieuw voedsel voorzien door Niki, die dezen nacht het eerst de wacht betrok. Slechts Nansky en Gregor zaten nog eenigen tijd bijeen; daarna hulden ook zij zich ln hun dekens. VI. Kare Bessin trad ln den stralenden ochtend naar buiten. Het breede dal lag delijk. Kare maakte zich met moeite van het vreedzame tafreel los. Vlug en kwiek be gaf zij zich daarop naar een van de stal len, waar men reeds op haar scheen te wachten. Acht paarden rekten hun hal zen naar haar uit. De dieren hadden dik, ietwat wollig haar en behoorden tot een middelmatig groot ras, dat zich aan de streek en het klimaat volkomen had aangepast. Op het; eerste gezicht leek het een kruising tusschen een Mongoolsch- en een Russische steppenwaard. Liefkozend streelde Kare de kort in een gedrongen halzen; daarna nam zij een zak om haver in den doorloopenden trog te doen. Plotseling echter klonken bulten luide zwaaiden, ten teeken, dat de meisjes terug moesten komen, maar hoe men ook wenkte, zij kwamen niet, zoodal men achteraf veronderstelt, dat deze seinen niet door de meisjes zijn begrepen Toen zij ten slotte omstreeks drie uur tot haar schrik bemerkten, dat zij omringd waren door het hooge water, was het feitelijk al te laat. De omstandigheid, dat zij geen van allen konden zwemmen wreekte zich op wel heel wreede wijze. De ihenschen op htt strand zagen nog, dat de baadsters elkaar de hand gaven en trachtten het strand te bereiken, doch daartoe waren zij gedwongen het diepe zwin over te steken, waar ongeveer 1.80 a, 2 meter wa ter stond. Het noodlot voltrok zich snel tot groote ontsteltenis van de toeschou wers. Een der meisjes, bemerkend, dat het geen grond meer voelde, ljet de hand van haar zuster los en een oogenblik later werden alle vier door een golf om gegooid. Zij kwamen niet meer boven. Artsen verklaarden later, dat de slacht offers onmiddellijk gestikt moeten zijn, zoodat de hulp, die direct werd geboden niet meer kon baten Een van de leden van de Amsterdam sche Reddingsbrigade, de heer W. F. Burger, gedroeg zich zeer moedig. Hij begaf zich verscheidene malen met een lijn in zee en wist. later geholpen door anderen, drie meisjes op het strand te brengen. Het vierde meisje kon men niet zoo gauw vinden totdat het lijk aanspoelde op enkele meters uit de kust. Doodelijk ongeval te Soest. Wielrijder stak plotseling den rijweg over. Op den rijksstraatweg, ter hoogte van het theater Carltpn aan de Brug Grothe- straat te Soestdijk, is te omstreeks half twaalf vanmorgen een nog onbekende wielrijder toen hij zonder op het verkeer te letten den weg wilde oversteken door een auto, welke uit de richting Amers foort naderde, gegrepen. De eerste hulp werd door een juist passecrend geneesheer uit Amsterdam verleend. Ook de burgemeester schaarde zich onder hen, die liever het centrum onzer stad en onzer belangstelling, de Markt, hadden zien vrijgehouden voor feestelijkheden van an deren aard; voor feestelijkheden, waaraan meer kracht of lenigheid van lichaam en geest, meer vreugde voor het oog en meer echte humor verbonden zouden zijn geweest. Intusschen, men had geen keus en de ge meenteraad was in meerderheid van gevoe len geweest, dat het weren van de bedoelde vermakelijkheden noodzakelijkerwijze medebrengend het opgeven van de andere feestelijkheden, van het conqours-hippique, van het meerdere vertier in de stad en niet te vergeten van een belangrijke bijdrage aan de gemeentelijke schatkist zou heb ben beteekend: het kind met het badwater uitgooien. Laat ons, vervolgde de burgemeester, overigens niet uit het oog verliezen, dat de curieuze bouwsels, welke ons Stadhuis om ringen, in zekeren zin geselecteerd zyn en iaat ons tevens de verwachting uitspreken, dat 'nu de oude tradities van de kermis onderbroken zyn ook het kwalijke lucht je, dat daaraan wel eens verbonden was, thans vervlogen zal blijken. Een optimistische verwachting omtrent wyze, waarop onze ingezetenen zullen reageeren, op de hun in café's en op de Markt geboden gelegenheid zich te verma ken, wordt trouwens gerechtvaardigd door de omstandigheid, dat gemeenteraad en burgemeester het in de hand hebben, maat regelen te nemen, welke ongewenschte ver schijnselen kunnen afsnyden. In het programma voor deze eerste week komt sterk tot uiting de wensch om elk wat wils te geven. lofwaardig is stellig het streven om in het feestbetoon te doen deelen die groe pen, wien het dagelyksche leven weinig feestelijks pleegt te bieden. Aan oud en jong is eveneens gedacht en de sport en het spel hebben een groote plaats in het programma gevonden. Wanneer hy daarnaast van een lacune gewaagde, dan wist de burgemeester daar mede de Commissie niet tegenover, doch naast zich te vinden. Gaarne had hy gezien, dat een belangwekkende tentoonstelling in een onzer musea, een openluchtspel of een fraai verzorgde optocht het plan van het programma had komen verhoogen. Naast de financiën was ook de betrekkelijk korte tyd van voorbereiding hiervoor een belem mering was. De vraag ryst by hem wel eens: Wat merkt Gouda van zyn intelligentia? Is het antwoord daarop onbevredigend, dan ver- wondere men zich er ook niet over, dat die intelligentia in Gouda weinig van haar ga ding vindt. Te klein is het aantal van hen, die met raad en daad in ons cultureele le ven medebouwen. Welkom is elk verstandig initiatief en ieders medewerking. Een week lang zal het ons wat gemakke lijker gemaakt woiden de sombere woiKen, welke over ons werelddeel hangen, te ver geten. I^aten wy, eindigde burgemeester James, dien drak trachten af te schudden en de bereidheid tot geneugt en jolyt, die wel in ieder van ons leeft, laten aangloeien. Dit worde een feest zonder kater en een week zonder ergernis of wanklank. De lucht zy deze week zoo blauw, als die op ons aan plakbiljet, en de vreugde weze als de balon- netjes daarop: fleurig en licht. I'eest voor de jeugd. Na de toespraken begaf het gezelschap zich naar het bordes van het stadhuis, waar voor de schoolkinderen defileerden, die do feestvoorstellingen injde bioscopen gingen Tijdens het vervoer naar het zieken huis de Lichtenberg te Amersfoort is het slachtoffer overleden. Het slachtoffer ls gebleken te zijn de 58-jarige A. Nahuysen uit Utrecht. kreten en het geknal van een zweep. Kare wierp den zak neer en snelde naar buiten. Het tot dusver zoo vreedzame land schap was eensklaps veel levendiger ge worden. Over de van sneeuw fonkelende vlakte naderden twee geweldig groote sleden, elk door vier paarden getrokken. De bestuurders dreven de dieren tot nog grooteren spoed aan, alsof zij Juist dit laatste eind nog eens extra wilden laten zien, wat er ln hun viervoeters zat. De zweepen knalden als geweerschoten en dit geluld .werd slechts onderbroken door aanmoedigende kreten, welkè de paar den tot de uiterste prachtslnspannlng aanspoorden. Ragfijne sneeuwpoeder door de paardenhoeven opgeworpen hing als een lichte wolk rond de sleden en vermengde zich met den damp van de zweetende lijven der dieren. Als een golf van kracht, leven en uit gelatenheid raasden de beide sleden na derbij. Met glinsterende oogen staarde Kare naar het sportieve schouwspel. Haar handen klapten op de maat der paar denhoeven en weldra klonken ook haar aanmoediglngskreten door de Ijle win terlucht. Nu bereikten de sleden de vrije plaats voor het woonhuis. Stevige handen trok ken de paarden opzij en met een boog- vormtgen draai kwamen de dieren tot stilstand. De beide Inzittenden van de sleden wierpen de pelzen en dekens van zich af; daarna sprongen zij uitgelaten van hun zitplaatsen. De oudste van het tweetal stond het eerst ln de sneeuw. Zijn goedmoedig, gerimpeld gezicht straalde. Zwijgend stak hij Kare zijn hand toe. (Wordt vervolgd). bijwonen. Allereerst zong de jeugd, begeleid door de harmonie „De Korte Akkeren" twee coupletten van het Wilhelmus, om daarop, druk met vlaggetjes zwaaiend, langs het stadhuis tte marcheeren. Het wa3 een lange stoet, want niet minder dan 2200 jongens en meisjes, leerlingen van 6 tot 14 jaar der lagere scholen, namen aan het feest deel. In opgewekte stemming ging het uaar de Schouwburg-Bioscoop, Thalia-Thea- ter en Réunie-Bioscoop, waar de jeugd op alleraardigste wyze is bezig gehouden. Er werden leuke films vertoond, een gooche laar toonde wonderlijke toeren en aan alle jeugdige toeschouwers werd een gewaar deerde tractatie uitgereikt. De feestvoor- stellingen, waarvan die in den Schouwburg door het groot aantal kinderen moest wor den herhaald, zyn uitstekend geslaagd, de kinderen hebben een prettigen middag ge had en zich by zonder geamuseerd. Na het défilé van de schoolkinderen werd het St. Jacobsklokje geluid, de feestweek was ingezet. De restauratie van het Gobelin in de Raadzaal. Het zal vele ingezetenen ongetwijfeld 1 een genoegen zyn in het verslag van de jongste zitting van den gemeenteraad Za terdag j.l. te hebben gelezen dat het Gobe lin van de raadzaal, dat noodzakelijk her stel behoeft, zal worden gerestaureerd en dat de kosten daarvan, voor zoover die niet uit een Rykssusbi^ie kunnen worden bestre den, door een bydrage van particuliere zy- de worden bekostigd. Wij vermeldden dat deze bydrage zou komen van een belang stellend stadgenoot, doch deze mededeeling is door den burgemeester niet aan den Raad gedaan. De burgemeester heeft niet ge sproken van „een stadgenoot" doch van „particuliere zyde", *wyl de bedoeling van den belangstellenden schenker is onbekend te bleven. De zeer gewaardeerde geste ge tuigt daardoor te meer van de groote be langstelling voor het Goudsche Stadhuis en van den kunstzin van den gever. Uitgifte terrein voor saneering Boomgaardstraat. jBouw van 43 woningen. Op het bureau van Gemeentewerken is hedenmorgen een openbare inBchryving ge houden voor den verkoop van het bouwter rein aan de Boomgaardstraat. Deze uitgifte betreft den in verband met de saneering van de Boomgaardstraat door afbraak van de bestaande perceelen vrijge komen grond ter grootte van 3906 M„ ge legen tusschen Bellamystraat, Ithynvis Feithstraat, Hieronyimus van Alphenstraat en Derde Kade. Er zullen op dit terrein 43 eensgezins-woningen worden gebouwd, waarvan eventueel één winkelhuis. De wo ningen moeten een jaar na overdracht van den grond zyn voltooid. Het bouwterrein zal slechts in zyn geheel aan één gegadigde (te Gouda woonachtigen bouwexploitant) worden uitgegeven, even tueel met uitsluiting van het voor winkel huis bestemde hoekperceel. Aan de Hieronymuh van Alphenstraat wordt een blok van 8 woningen gebouwd, waarvan één winkel-woonhuis; aan de Bel lamystraat een blok van 7 woningen; aan de Derde Kade en de Rhijnvis Feithstraat elk een blok van 14 woningen. Deze blokken hebben respectievelijk een voorgevelbreedte van pijn. 38.40, 34.50, 66.00 en 66.00 Meter. De achtergevelrooi lijn van alle woningen, welke niet mag wor den overschreden, ligt op 9.00 Meter vanuit de voorgevelrooilyn. De gootlysthoogte der woningen zal niet minder dan 5.00 en niet meer dan 6.00 Meter bedragen. Bij het uitvoeren der boilwwerken op het te verkoopen terrein, moeten 809f van de daarby te werk te stellen arbeiders inwo ners van Gouda zyn,' die gedurende het laatste half jaar alhier woonachtig zijn geweest. Zoo mogelijk zal de rooilyn aan de Bel lamystraat worden omgelegd, waardoor de oppervlakte va'n het bouwterrein pl.m. 85 MB. grooter zal worden. Ingekomen waren zes biljetten. Er werd als volgt ingeschreven: fa. Van Wingerden en v. d. Horst 7.76 per M2 E. A. van Straaten en J. v. d. Velden ƒ7.52 per M2. fa. P. de Jong 7.— Gebr. IJsselstein „6.80 fa. Nieuwveld en Co6.55 Gebr. van Willigen „6.26 De gunning geschiedt later. Goudsche deelnemers aan de Nijmeegsche Vierdaagsche. De Internationale vlerdaagsche af- standsmarschen zijn thans weer achter de rug en Gouda heeft zich goed ge weerd. Meldden we aanvankelijk de deelname van acht stadgenooten, in Nij megen bleek ons dat er zelfs twaalf wé ren, n.l. de dames Van Es en Perdljkcn de heeren Bor, Deysselhof, v. Eijk. De Groot, Heijkoop, v. d. Kroef, Mogendorff en Trljbits benevens de adelborst Krui ming en de leerling-torpedomaker v. Ree- nen, die in hun detachement meeliepen. Ook de oud-stadgenooten De Jong en Nobel die vorig jaar eveneens van é<Je partij waren, hadden zich weer gemeld Tezamen dus 14 wandelaars die op dit internationale sportfeest Gouda hebbep vertegenwoordigd. En hoe! Er waren dit jaar, ondanks de minder gunstige omstandigheden, vooral op deh eersten dag. buitengewoon weinig uitval lers, in totaal 67 op de ongeveer 3800 in schrijvers. Dat is een percentage van 1.77 tegenover 2.03 in het buitengewoon gun stige jaar 1938. Maar Qouda heeft gewei gerd aan de levering vaji dit contingent zijn medewerking te verleënen. Niet één der Gouwenaars is uitgevallen. Voorwaar ®en prachtprestatie, temeer als we be denken dat onder de vertegenwoordigers van onze stad zeven nieuwelingen wa- De Goudsche pionierster vertelt van het kamp en de reis naar Budapest. in de nabijheid van Budapest in Honga rije wordt momenteel een aamenkomst ge houden van Padvindsters uit alle deelen def wereld. De Nederlandsche padvindsters, waar onder één Goudsche padvindster, zyn voor de reis naar het Internationale kamp samengekomen te Nijmegen in de jeugd herberg waar zij werden verwelkomd door Mevr. de Koning, die er aan herinnerde, dat ze allemaal Nederland vertegenwoordig den en dat dit haar stuk voor stuk verant woordelijkheid oplegt. Het zal moeilyk zyn die verantwoordelijkheid te vergeten. Alles herinnen, er aan: op haar uniformen, op haar rugzakken, plunjezakken en haar hoe den prykt een klein rood-wit-blauw vlag getje met het woord „Nederland". Daaraan zyn ze in het kamp dadelyk te herkennen en bovendien zal het gemakkelyk zyn voor den... dienst der gevonden voorwerpen. Maandagmorgen is de lange reis aange vangen. Toen Dinsdag de trein met het ge zelschap Nederlandsche padvindsters Wee- nen binnenreed, schalde op het Westbahn- hof al spoedig een Hollandsch lied. Daar stond een Hongaarsche club op het perron, mannen met gryze uniformen en pluimpjes op hun hoeden, die ook de Hongaarsche padvinders op de jamboree in 1937 droegen. Voor de Nederlandsche wagons stelden zy zich op, om de gasten van hun land een aubade te brengen. Daarop werd de reis naar Budapest voort gezet. In Budapest werden de Hollandsche meisjes verwelkomd door Mevr. Flederus, de echtgenoote van den Nederl. gezant. Op het petton werd de wachttijd gekort met het zingen van vaderlandsche liederen, en ook hier waren alleh heel vriendelijk voor de meisjes uit het land, waarvoor de Hongaren een warm plekje in hun hart be- Het duurde niet lang meer of het Neder landsche contingent bereikt Gödölö, het groote kamp, het doel van de reis. Een spoorreis van dertig uren was er noodig om dit te bereiken. Voorwaarts marsen (klinkt het, naar het kampeerterrein: Alle reisvermoeienissen zyn vergeten en op hun weg worden allen met vreugde begroet. In het kamp zelf werden allen verwel komd door onze oud-stadgenoote Mejuffr. Redeke, die de leiding der huishoudelijke zaken voert en reeds eerder naar het kamp was afgereisd. Spoedig waren daar de ten ten verrezen op het terrein dat de Hol landsche padvindsters met de Fransohen Van de reis zelf en het verblyf ,in het kamp zal de Goudsche pionierster haar dub- genooten geregeld op de hoogte houden. Wy laten haar eersten brief hier vol gen: Pax-Ting nieuws. Pax-Ting! „Wat is dat nu weer," zullen vele lezers vragen. Nu, 't is kort gezegd. Pax-Ting is 't zelfde woord als Jamboree en beteekent dus „verzameling". In Hongarye nu, in een plaatsje GödöLö, dicht by Buda-Pest, wordt op 't oogenblik een meisjes-jamboree gehouden, op 't zelf de terrein, waar in 1933 de jongens^am boree gehouden is. Uit Nederland vertrokken Maandagmor gen, 24 Juli, ongeveer honderd padvindsters daar heen, om tot Dinsdagmiddag half zes in den trein door te brengen. In Gödölö begonnen we met de tenten op te zetten en het kampterrein in orde te brengen. Om 8 uur aten we en kropen daarna gauw in de slaapzakken. De Hongaarsche padvindsters zyn één en al belangstelling voor de Hollandsche meis jes en helpen reusachtig. Woensdag was de officieele opening met groot défilé. Daarover vertel ik een volgen de keer iets. Als de regen, die nu onophou delijk stroomt, ophoudt, zal 't hier wel een heerlijk kamp worden. Anders genieten we toch wel, al is 't dan wat waterachtig. Met Padvindsters groeten PI ONDER WINNET"AH. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Juniorencompeiitie G.V B. Uitslagen van Zaterdag. AFDEELING A. Groep 1: Bodegraven A—Oudewater A 0—2, Woerden A—Olympia A 3—0. Groep 2: Gouda B—Zwervers A 1—2, AFDEELING B. Groep 1Gouda S—Bodegraven B 101 Waddinxveen A—Gouda D 3—1. Groep 2: ONA C—Nieuwerkerk A 8—0, Groeneweg A—Dilettant A 5—1. Bergaml bacht A— Ammerstol A 40. i AFDEELING C. Groep 1: Olympia B—ONA E 13—0, ONA DG8V C 3—1. Goudsch elftal wint wedstrijd tegen Den Haag. Voor den wedstrijd, dien het Goudsch K.N.V.B.-elftal Zaterdagmiddag op het O.N.A.-terrein tegen het Haagsch K.N. VB.-elftal speelde, bleek de belangstel ling heel matig. De spelers trokken zich daarvan echter weinig aan en evenmin van de warmte, doch zetten met veel elan hun beste beentje voor. Het werd zoodoende een spannende en levendige strijd, waarin de Hagenaars technisch de besten waren, maar de gastheeren door meer enthouslasmee, de schaal ui evenwicht te houden. Vrijwel om beurten scoorden beide ploegen er lustig op los; in totaal werd elf maal het net getrof fen. De Gouwenaars zorgden er voor daarvan juist het grootste deel te boe ken en wonnen zoodoende met 6—5. Wedstrijd selectie-elftal te Gouderak. Te Gouderak speelde Zaterdagavond een selectie-elftal, samengesteld uit spelers van derde en vierde klasse clubs, tegen een Gouda-combinatle. Het selec tie-elftal won deze ontmoeting met 6—2. Van de Openbare school voor U.L.O. slaagden dit jaar: voor het diploma B: A. van Eg-mond, J. D. Sanders, A. J. v. d. Toorn, A. H. Broek huizen en G. A. Loeve, allen te Gouda; D. van Hattum en P. van der Hout te Moor drecht. voor het Aanvullingsdiploma: J. M. En denburg te Gouda. voor het diploma A: Annie Breitzke, Nies de Weger, Emma Rinnendyk, Lenie v. d. Laan, Elisabeth Vermy, Nel van der Starre, Marie v. d. Beek, Tona Verkaaik, P. Kool, Annie van Vliet, Marie vah Katwijk, A. de Jong, Maartje Weeda, Elisabeth van Balen, Louisa Raapis, Lydia Sibbes en M. van den Broek, allen te Gouda. Walburg Kasbergen en Stien Exalto te Moordrecht; Chila van den Hengel te Gou derak en J. Vente te Zevenhuizen. Exaimen Boekhouden. Behalve voor het examen boekhouden van de Ver. v. Leeraren slaagde nu ook voor het examen boekhouden Mercurius, de heer Jacob Both te Berkenwoude, leerling van den heer C. J. van de Putte alhier. Voor het Mercurius-diploma boekhouden slaagden de heeren B. P. van Jeveren te Moordrecht en M. de Waardt te Waddinx veen. De heer van Jeveren slaagde tevens voor het praktyk-diploma boekhouden van Mercurius. Allen werden opgeleid door den heer J. Sluiter. iGeslaagd voor Meester meubelmaker. Te Utrecht slaagde dezer dagen voor het diploma „Meester meubelmaker" van de „Ver. tot veredeling van het Ambacht" onze plaatsgenoot de heer H. Boomstra. Hy ont ving zyn opleiding van den heer H. Kamps alhier. Examen Hoogduitsch M.O. A. Voor het examen Hoogduitsch M.O. A is te 's-Gravenhage geslaagd mej. M. J. van den Berg. Handelskennis L.O. Voor de akte Handelskennis L.O. z\jn ge slaagd de heeren H. de Groot te Groot- Ammers en A. J. Klein Ikkink, alhier. Gunningen schilderwerken. Het buitenschilderwerk van 23 woningen van de Vereeniging Middenstandshuisves ting aan den Burgemeester Martenssingel is opgedragen aan den heer D. Lorius, den laagsten inschryver, voor 1383. Het schilderen van 130 voorgevels van het eerste complex gemeente-woningen aan het Pretoriaplein, Chr. de Wethstraat, dr. Leydstraat, Cronjéstraat en Fourieweg, is eveneens gegund aan den laagsten inschrij ver, den heer J. Kamermans voor 1731. Posteryen, Telegrafie en Telefonie. Blijde gebeurtenis in Koninklijk Gezin. De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Gouda maakt bekend, dat op den dag vol gende op dien van de te verwachten ge boorte van een Prins of Prinses, en wan- neer dit een Zondag is, op Maandag d.a.v. de P.T.T.-inrichtdngen na 92 uur voor den postdienst zullen zyn gesloten. De derde briefpostbestelling zal niet worden uitgevoerd. I Er zal één pakketpostbestelling plaats vinden. De derde en vierde buslichting ko men te vervallen. De openstelling voor den telegraaf- en den telefoondienst blijft on- gdVijzigd. 1 Politie ambtenaren in motortechniek i onderlegd. Diploma's uitgereikt. 1 In de Ambachtsschool heeft de directeur, de heer Swaneveld, aan een twintigtal Goudsche politie-ambtenaren ,die een cur sus hadden gevolgd in motortechniek onder leiding van den heer P. Winterink, 1 eeraar aan deze school, het diploma uitgereikt. De heer Swaneveld bracht in een korte toespraak naar voren, dat thans de grond beginselen voor een meer uitgebreide ken nis van den motor waren bijgebracht, ter wijl de speciale lessen in sporring, en stuur inrichting en de remmen voor den politie man van groot belang moeten worden ge acht. De commissaris van politie, de heer C. Hess, bedankte het bestuur van de Am bachtsschool en den dirceteur voor de me dewerking by den cursus ondervonden, waarby hij speciaal dankwoord richtte tot den heer Winterink voor de door dezen geheel belangeloos gegeven lessen. Bazar Blokvereeniging van Burgerlucht bescherm ing. Velerlei amusement. De blokvereeniging kring Noord van de Goudsche Burger Luchtbescherming, open de Zaterdagmiddag op het terrein achter café v. d. Sprong aan de Karnemelksloot, een openluchtbazar. Onder de vry talryke belangstellenden bevonden zich o.m. ir. J. Jaring, hoofd van den Goudschen luchtbe schermingsdienst en de commissaris van politie, de heer C. Hess. De heer W. Meilof, voorzitter van de blokvereeniging sprak een inleidend woord, waarin hy er op wees dat iemand, die by het sluiten van den vrede in 1918, zou heb ben voorspeld, dat reeds nu weer maat regelen tegen oorlogsgevaar zouden moe ten worden getroffen, toen voor een dwaas zou zijn gehouden. Voorts gaf hy een over- zicht van de werkwijze der blokvereeniging, waarna hy er zyn verwondering over uitte dat men in het algemeen niet meer en thousiasme voor dit nuttige werk toont, te meer daar hetgeen geleerd wordt, ook zon der oorlog, vaak van groot nut kan zyn. Tenslotte dankte de heer Meilof voor de verleende medewerking. De heer G. Paris, secretaris van de af- deeling Gouda van de Ned. Vereeniging voor luchtbescherming, verrichtte vervol gens de officieele opening. Hy wees er op dat als iedereen van de noodzakelijkheid, zich voor luchtbescherming te interesseeren, overtuigd was, het houden van een bazar niet noodig zou zijn. De heer Paris sprak voorts de hoop uit, dat de bazar zou sla gen en de blokvereeniging voldoende con tanten versohaffen om zich het noodige ma teriaal aan te schaffen. Er is op deze bazar, die tot en met mor- duurt, ruimschoots gelegenheid tot sment. Men kan op allerlei wijzen trachten een of meer van de vele fraaie prijzen machtig te worden. Et is een rad van avontuur, men kan speerwerpen, op verschillende manieren balwerpen en de hengelsport beoefenen, touwtrekken, prys- draaien, grabbelen, sjoelbakken enz. Boven dien is er een flinke hoeveelheid artikelen te koop. Door middel van een geluidsinstal latie wordt voor vroolyke muziek gezorgd. De blokvereeniging heeft stellig niets na gelaten wat het welslagen van haar bazar kan bevorderen. Wielrijder naar links gezwenkt. Door auto aangereden. Op de Haastreohtsche brug is Zaterdag middag een wielrijder, een 72-jarige land bouwer uit Lekkerkerk, doordat hy plotse ling naar links zwenkte, aangereden door een achterop komenden auto. De man kwam te vallen en klaagde over pijn in zyn schou der. Hy is ter observatie in het Van Iter- son ziekenhuis opgenomen, waar bleek, dat zijn linkerschouder was ontwricht. Den autobestuurder treft geen schuld. D.Z.) 79.01 pnt.; 400 M. borstcrawl R. van Veen (R.D.Z.) 5 mia 42.4 sec. Heeren: 100 M. borstcrawl J. W. van Merkesteyn (Dolfijn) 1 min. 2.6 sec.; 100 M. rugsluag H van Schouwen fD.J.K.) l min. 11.6 sec.; 200 M. schoolslag H. Smitshuyzen (A.Z. 1870) 2 min. 50.2 sec schoonspringen W. Schatens (A.Z. 1870j 121.33 pnt.400 M. borstcrawl D. v. d. Kuil (S.Z.C.) 5 min. 15 sec. De mr. Van Kappen-wisselbeker, dit jaar voor het eerst uitgeloofd voor de vereeniging welke de meeste punten be haalde, is gewonnen door R.D.Z. met 20 pnt. De in memoriam Joop Stotijn-wls- selbeker, beschikbaar gesteld voor het nummer schoonspringen heeren werd voor de derde maal in successie gewon nen door W. Schatens, die dezen beker thans in zijn bezit kreeg. WIELRENNEN. Sylver Maes wint Tour de France. Uitstekend werk der Nederlanders. De Tour de France is gisteren beëin digd. Winnaar van deze 33ste Ronde van Frankrijk werd de Belg Sylver Maes, die over de in achttien étappes verdeelde 4UÜ0 K M. 132 uur 3 mjn. 17 sec. deed en een voorsprong op nummer twee, den Franschman Vietto, had van een half uur. De Nederlanders hebben zich kranig geweerd. Lambrichts maakte een uitste kend debuut door als achtste te eindigen. Zijn tijd was 132 uur 51 min. 18 sec. De prestaties van de ©verige Nederlandsche renners zijn: 15. A. van Schendel 133 uur 13 min. 18 sec.; 28. De Korver 134 uur 18 min. 51 sec.; 37. T. van Schendel 134 uur 55 min. 23 sec.; 39. Dominicus 134 uur 56 min. 36 sec.; 46. Hellemons 135 uur 47 min. In het landenklassement werd België B winnaar in 398 uur 17 min. 20 sec. Van de negen ploegen was Nederland zevende ln 400 uur 23 min. 27 sec. Hofstede bij val gewond. Een val, tijdens de Zondag gehouden wedstrijden om het kampioenschap van Rotterdam, heeft den Goudschen renner J. Hofstede, een gekneusde arm en een bloeduitstorting bezorgd, tengevolge waarvan hij zeer waarschijnlijk niet aan (te a.s. Zaterdag te houden Ronde van gen AMERICAN CIGARETTE ATHLETIEK. I Om de Nederlandsche titels. Record verbeterd. De Zaterdag en Zondag ln het Feijen- oord Stadion te Rotterdam gehouden Nederlandsche athletlekkampioenschap- pen hebben één recordverbetering opge- lverd. F. A de Ruijter van Quick, Am sterdam bracht het op zijn naam staand record van 3 min. 57 sec. op 3 min. 56 sec. j De kampioenschappen werden ais volgt gewonnen: 500 M. snelwandelen P. Engelman Jr. (Po Patrla) 23 min. 9.8 sec.; 1500 M. snelwandelen P. Engelman Jr. (Pro Patria) 6 min 25 sec.; versprin gen H. H. v. d. Tooien (Pro Patria) hoog springen P van Drief (Pro Patria) 1.821 M kogelslingeren J M. F. Houtzager (Vlug en Lenig) 49.42 M.; 100 M. hardloo- pen H. Baumgarten (Trekvogels) li sec.; 200 M hardloopen W. van Beveren (A.V. •23) 21.7 sec.; 400 M. hardloopen K. Baum garten (Trekvogels) 48.7 sec.; 800 m. hara loopen S. Bouman (A.A.C.) 1 min. 59.6 sec.; 110 M. horden H. Brasser (A.A.C.) 15 sec.; 400 M. harden F. Bührmann (A. A.V.) 57.4 sec.; 1500 M. hardloopen F. A. de Ruijter (Quick) 3 min. 56 sec.5000 M. hardloopen D. Slegt (P.S.V.) 16 min. 2.6 sec.; 4 x 100 M. estafette Trekvogels 43.2 sec.; discuswerpen A. G. J. de Bruyn (Vlug en Lenig) 14.59 M.; speerwerpen N B Lutkeveld (A.A.V.) 60.06 M.; pols stokhoogspringen C. Lamoree (Haarlem) 3.70 M. I ZWEMMEN, i Tournooi om Horthy-bokaal s Nederland verliest tweemaal. In het bad „Groenendaal" te Doetin- chem wordt momenteel het landentour- I nooi om de Horthy-bokaal gehouden. Za terdag werden gespeeld: Nederland— Hongarije 14, BelgiëFrankrijk 22, Duitschland—Italië 4—4. De uitslagen van Zondag luiden: België—Nederland 53, HongarijeItalië 43, Duitschland —Frankrijk 5—2. Wedstrijden om de nationale kampioenschappen. In Doetinchem zijn Zaterdag en Zon dag de wedstrijden gehouden om de Ne derlandsche kampioenschappen. Er wer den geen records verbeterd. De titels behaalden: Dames: 100 M borstcrawl R. van Veen (R.D.Z.l min. 9 sec.; 100 M. rugslag C. Kint (Rotterdam) 1 min 14.5 scc.; 200 M. schoolslag J. Waalberg (A.D.Z.) 3 min. 0.8 sec.; schoonspringen J. van Engelen (H Van Vliet te Gouda bezette bij de wed strijden in Rotterdam de zevende plaats. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Oudewater. 31 Juli. Aangevoerd 55 wagens, 2475 stuks, wegende 12375 kg. Prijs le soort 21—22.50, 2e srt. 19—20. Handel matig. Aanvoer in totaal 2169 stuks. Vette run- deren 592, vette kalveren 291, nuchtere kalveren 14, schapen en lammeren 604, varkens 668. Prijzen per kg.: vette koeien ie kw. 75, i 2e kw. 60, 3e kw. 34—48; vette ossen 64, 58, 34—48; vette kalveren 95, 75. 50—60; varkens (lev. gew.) 61, 50, 49; schapen 40, 35, 30; lammeren 45, 40, 35. i Prijzen per stuk: schapen le kw. 17, 2e kw. 15, 3e kw. 13; lammeren 11, 8, 6. Vette koelen en ossen: aanvoer min der, handel tamelijk, prijzen le en 2e kw. als vorige week, 3e iets hooger, prima koeien tot 78 ct., ossen tot 68 ct. Vette kalveren: aanvoer als vorige week, handel stug, prijzen le kw. goed te handhaven, 2e en 3e iets hooger, pri ma's tot 102 ets. Varkens: aanvoer Iets hooger, handel willig, prijzen iets hooger. Schapen en lammeren: aanvoer klei ner, handel lui, prijzen als vorige week waren te handhaven. Een klein partijtje schapen werden voor export verkocht. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting, geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur Gedeeltelijk bewolkt, droog weer. Iets warmer, matige tot zwakken zuidweste lijken wind. WISSELKOBRSBN. 28 Juli. 31 Juli. Officieel. Londen 8.80 8.80% Berlijn 75.42£ 75.42 Parijs 4.981 4.984 Brussel 31.96 31.97 Zwitserland 39.62i 39.30 Stockholm 45.40 45.40 Oslo 44.25 44.20 New-York 1.884 1.88* ADVERTENTIëN. TE KOOIP Hedenavond te bezichtigen: VAN KRIMPEN, Gouwe 152. IS ER OPGERICHT EN DAAR KAN IEDEREEN ZICH BIJ AANSLUITEN. 'T PARTIJPROGRAMMA BEVAT MAAR EEN PUNT, N.L. ACTIE VOOR VOLKSGEZONDHEID. DE BOVENKI.EEDING MOET GEREGELD CHEMISCH GEREINIGD WORDEN BIJ „DE PELIKAAN" TE GOUDA. IK ZEG MAAR WEER Zóó: ALS U UW ONDER GOED NU OOK EENS NOOIT REINIGDE? TELEFOON 3066 en 3076. KANTOOR: FLUWEBLEN SINGEL 21 (Amerika).

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2