Windhoos over Eindhoven. Achter de Bosschen. i feestweek brengt veel vertier. Tentoonstelling van het werk van natuurvrienden geopend. Groote drukte op de Markt. De werk- loozen ter vischvangst. Beurs van Amsterdam. richt tot de meer dan duizend afgevaar digden ter wereldconferentie van Chris- tenjeugd, die in dit oude en mooie kerk gebouw verzameld waren, En voor de derde maal was in hun midden Prins Bernhard. Voor de derde maal toonde de Prins zijn gfoote belangstelling voor deze br. ede schare jonge christenvrouwen en -mannen en het doel, dat hen in de hoofdstad van Nederland heeft bijeen gebracht. De vorige week Maandag was Z. K. H. aanwezig in de plechtige ope ningszitting van het congres en las hij de boodschap voor, welke H. M. de Ko ningin tot de deelnemers heeft gericht om daarna het congres met een per soonlijk woord toe te spreken, Donder dag liet hij in het A.M.V.J.-gebouw een aantal afgevaardigden van verschillend ras en volk aan zich voorstellen en op dezen schoonen Zondagmorgen heeft de Prins met de afgevaardigden deelge nomen aan de viering van het Heilige Avondmaal. Geen plaats in het groote kerkgebouw was onbezet. De jonge chris telijke afgezanten uit bijna alle landen der aarde blank, bruin, geel en zwart zaten kris en kras door elkaar. Do indrukwekkende kerkdienst, die twee uur duurde en in de Engelsche taal werd gehouden, stond onder leiding van prof. dr. H. Kramer, die als tekst van zijn predicatie had gekozen Johannes 17 vers 3: „En dit is het eeuwige leven, dat zij 'U kennen den eenigen waarachtigen God en Jezus Christus, dien Gij gezon den hebt". Het Heilig Avondmaal werd bediend door ds. J. C. Koningsberger. In groepen van honderdnamen de aanwezigen aan deze devote plechtig heid deel. Tot de eerste groep behoorden Prins Bernhard, de heer Jac. Rustige, wethouder van financiën te Amsterdam en de leiders der conferentie. Na den kerkdienst heeft Prins Bern hard zich op den daktuin van het A.M. V.J.-gebouw nog geruimen tijd met een aantal afgevaardigden onderhouden. Om halfdrie is Z. K. H. per auto naar Soest- dijk teruggekeerd. A.K.U. verlaagt dividend. Aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der Algemeene Kunst zijde Unie zal worden voorgesteld een dividend van 2 pet. (v.j. 2* pet.) uit te keeren. Het verslag maakt melding van lagere winsten en lagere omzetten; eerst de laatste maanden van 1938 en het begin van 1939 brachten een verbetering van den omzet, waartegenover men zich een I prijsverlaging moest getroosten. I Over eventueele reorganisatie worden in het verslag geen mededeelingen ge- Algemeene Hypotheekbank neemt Centrale Hypotheken over. Aanbod tot overneming der aan- deelen. Naar wij vernemen zal aan de aan deelhouders der Centrale Hypotheekbank te 's-Gravenhage het aanbod worden ge daan hun aandeelen over te dragen aan de Algemeene Hypotheekbank te Am sterdam. Het ligt in de bedoeling om bij aan vaarding van dit aanbod, door een vol doend aantal aandeelhouders, de leiding der Centrale Hypotheekbank te brengen in handen van het bestuur der Algemee ne Hypotheekbank en geleidelijk het be drijf van beide instellingen te vereeni gen. Talrijke gewonden. Stadswijk Woensel geteisterd. Een felle storm, die tijdens een hevig onweer een oogenblik het karakter van een cycloon aannam, heeft Zondagavond, omstreeks halftwaalf de kermisstem- raing te Eindhoven wreed verstoord. Vooral de wijk Woensel werd geteisterd. In dit stadsgedeelte werden verscheidene personen gewond. In verscheidene straten werden de' daken van de huizen gerukt en boomen ontworteld. De pastoor van Arskerk werd! van de linkerzijbeuk beroofd, het dak van de kerk werd afgerukt en kwam grootendeels op het plein neer. In talrijke huizen werden de bewoners gekwetst. De geneeskundige dienst ver voerde negen gewonden naar een zie kenhuis, waar bleek, dat geen van hen in levensgevaar verkeerde. De wind was zoo sterk, dat hier en daar zelfs zolderverdiepingen werden af gerukt. Het verkeer over den Boschdijk, 1 den hoofdweg van Eindhoven naar Den 1 Bosch, werd geheel gestremd, daar er tientallen boomen waren ontworteld. De nachttrein, die om halftwee moest bin nenkomen, arriveerde eerst 's morgens 1 om halfvijf. i Verwoestingen te Veldhoven. Tijdens het hevige onweer is vannacht de bliksem geslagen in de kapitale boer derij van den landbouwer Tils te Veld hoven, dicht bij Eindhoven. Groote schade te Vollenhov«. Boven Ambt Vollenhove heeft een zwaar onweer gewoed, dat gepaard is ge gaan met een windhoos, welke in ooste lijke richting over de gemeente is ge- trokken en ernstige schade heeft aange- richt. Een boomgaard met vijfentwintig j fruitboomen van den heer K. van der Linde is geheel vernield. De toren van de Gereformeerde kerR heeft eveneens erg geleden. Boomen langs de wegen zijn uil den grond gerukt. De totale schade is aanzienlijk. 1 Groenten- en fruitinvoer in Belgigë. Na Dinsdag a.s. vergunningen noodig. Met ingang van Dinsdag a.s. zal de in voer in België van alle soorten groenten en fruit nog slechts mogelijk zijn op ver toon van een invoervergunning Voor zoover het betreft niet-gecontingenteer- de artikelen zullen deze vergunningen worden afgegeven door de Belgische in stanties aan in België gevestigde firma's, zonder beperking van de in totaal in te voeren hoeveelheden. Hierbij zij aangeteekend, dat voor sla, andijvie, komkommers, augurken, toma ten, peen en aardbeien contingenteerin- gen bestaan, waarvan Nederland het be heer heeft en waarvoor door de Groen ten- en Fruitcentrale contingenteerings- certificaten worden afgegeven. Voor deze producten verandert niets in den be- staanden toestand. Haagsche jongen te Huisduinen door den stroom meegesleurd. Vergeefsche reddingpogingen. Zaterdagmiddag is bij het baden aan het strand te Huisduinen de 16-jarige Gerard Burgers, afkomstig uit de resi dentie, in de Noordzee verdronken. De 'jongen was pas voor liet Mulo examen geslaagd en bracht zijn vacan- tie bij familie te Den Helder door. Hij had zich met eenige vrienden naar het strand begeven om te baden. Er stond een 'krachtige stroom en toen de jongen, die niet, kon zwemmen, door een solf werd omvergeworpen, werd hij meege sleurd. Ofschoon onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om hem nog te redden, mocht hulp niet meer baten. Een agent van politie begaf zich met een boot in zee en eenige zwemmers tracht ten den jongen te bereiken, echter te vergeefs. Het lichaam van het slachtoffer is nog niet gevonden. Mr. Theo van Eyl. t Door een defect aan het stuur van de fiets gevallen. Zaterdagavond was mr. Theo van Eyl met eenige kennissen per fiets op weg van Diessen naar Tilburg. Op een ge geven oogenblik geraakte de heer Van Eyl, vermoedelijk door een defect aan zijn stuur, zijn evenwicht kwijt en kwam te vallen. Bij den val liep mr. Van Eyl een hersenschudding op. Hij werd naar het St. Ellsabethziekenhuis te Tilburg overgebracht. Hoewel zijn toestand aan vankelijk geen reden tot ongerustheid baarde, is hij Zondagochtend overleden. Mr. Van Eyl, die ongeveer 40 jadr oud is geworden., was bij de laatste verkiezin gen tot lid van den gemeenteraad van Tilburg gekozen. Zijn opvolger op de lijst der r.k. Staatspartij is de heer A Jan sen. Contrastekker ou de verkeerde plaats. Een vrouw verbrandt den mond. Terwijl de 19-Jarige J. K.—L. bij haar moeder, die eveneens te Rotterdam woont, op visite was, wilde zij het radio toestel aanzetten. Zo nam daartoe het snoer in de hand, waarvan de stekker in het stopcontact zat. Al pratende maakte ze echter nog geen haast met de aan sluiting, maai- speelde met den contra- stekker, welken ze na eenigen tijd ge- dachtenioos in den mond stak. Het nood lottig gevolg hiervan was, dat het speek sel contact maakte. Een groote vlam sloeg uit den stekker, waardoor zij zoo ernstige brandwonden in den mond kreeg, da$, doktcrshulp onmiddellijk moest worden ingeroepen, meldt de Msb. Na behandeld te zijn, kon zij naar huis terugkeeren. Door de ernstige binnen- waartsche brandwonden is het haar evenwel voorioopig onmogelijk om voed sel tot zich te nemen. Wanneer genezing niet spoedig volgt, zal mej. K. toch nog in een der ziekenhuizen opgenomen moe ten worden, teneinde kunstmatig gevoed te Zijn moeder met een mes gestoken. De politie te Delft heeft een 17-jarigen jongen aangehouden, die bij een woor denwisseling gepoogd had zijn moeder met een aardappelschilmesje in den rug te steken. Door het afstuiten van het mes werd de vrouw echter geen ernstige verwonding toegebracht. Het door den krachtigen stoot geheel kromgebogen mes is door de politie in beslag genomen. De dader zal ter beschikking van de jus titie worden gesteld. De oplichting van een koopman voor f 1250. Van de mannen, die zooals gemeld een koopman te Amsterdam hebben overge haald om tegen betaling van 1250 voor een emigrant een pakje kostbare siera den in een café in ontvangst te nemen, terwijl het pakje niets dan waardelooze rommel bleek te bevatten, zijn er thans twee van de drie aangehouden. De een, de bemiddelaar in de zaak, zit reeds in het huls van bewaring, de andere, die bü de overhandiging van de „sieraden" in het café aanwezig was, is thans op het bureau Stadhouderskade opgesloten. Het is de politie gebleken, dat deze mannen samen de sieraden, welke niets anders waren dan bazarrommel, in een winkel hebben gekocht. De emigrant voor wie een en ander zou zijn gesmokkeld, be stond in het geheel niet. A. den Doolaard moet geopereerd worden Ski-ongeval bleek ernstiger gevol gen te hebben dan men aanvan kelijk dacht. Naar men zich herinneren zal, heeft de bekende schrijver en alpinist, A. den Doolaard in het voorjaar in de Zwitser- sche alpen, in de buurt van het Junk- fraujoch, op eep skitocht een gecompli ceerde beenbreuk opgeloopen. Na gerui men tijd in het ziekenhuis te Wengen te zijn verpleegd, is hij onlangs naar zijn tijdelijke woonplaats in Heide (bij Ant werpen) overgebracht, met zijn been evenwel nog in gips. Thuis echter vor- doerde de genezing minder snel dan ver wacht werd en het geblesseerde been be gon weer pijn te doen. Den Doolaard heeft zich toen laten onderzoeken door dr. Verbrugge, chef van de chirurgische afdeelingen van de Antwerpsche zieken huizen, die constateerde, dat het gebro ken been niet voldoende gegroeid was en een operatie noodzakelijk zal zijn Hij is nu in het St. Camilles-gesticht te Ant werpen opgenomen, waar de operatie vandaag plaats .vindt. De bijeenkomst der padvindsters te GödöUo. Prinses Sybille van Zweden spreekt ses Sybille eenige woorden hadden ge- 1 sproken, maakten de meisjes eenige oefe- ningen. i 1 Rukwind onthult l.eidschen stadhuisgevel. Bejaarde man «waar gewond door vallende schutting. Eerder dan verwacht werd ls een groot deel van de schutting voor de gerestau- reerden gevel van het stadhuis aan de Brecstraat te Leiden verwijderd. Om streeks halfvier gistermiddag woel, ten gevolge van een windstoot een deel vah deze schutting om. Eenige voorbijgangers kregen een deel van de schutting op het lichaam. Een hunner ,een ongeveer 60-jarige man, liep een gecompliceerde beenbreuk 'op en is naar het Ellsabethziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zorgwek kend. Een andere man kreeg verscheide ne kwetsuren en is ter plaatse verbon den, waarna hij naar zijn woning werd veroerd Een geluk was het dat er juist een electrische tram passeerde, waartegen dit gedeelte van de schutting viel en schoor kwam te staan. Van den regen in den drup. Juffrouw te water geraakt. De 57-Jarige mej. F. v. d. W. uit Grave, die bij haar broer in Den Haag logeert, liep gisteravond om 10 uur op de Toussaintkade. Plotseling, begon het flink te regenen, terwijl er tevens nog al wat wind stond Zij stak haai- parapluie op en hield die gedeeltelijk voor haar gezicht. Hierdoor geraakte zij haar koers kwijt en liep in het water. Gelukkig pas seerde juist de agent van politie W. S Kieft, die in burger gekleed was^ daar hU i' geen dienst had. Zonder zich een uio- 1 ment te bedenken de zwemlessen van Inspecteur De Willigen hebben wel suc ces sprong hij gekleed te water en slaagde er in de drenkelinge op het droge te brengen De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar den Centralen Post, vanwaar zij later naar huis kon gaan. RADIONIEUWS. STADSNIEUWS. Gistermiddag ds in het park van kei zerin Elisabeth te Godöllo de bijeenkomst van meisjespadvindsters geopend. Admi raal Horthy heeft de plechtigheid gepre sideerd. Aanwezig waren minister-presi dent Teleki, aartshertogin Anna, be schermvrouwe van de Hongaarsche pad vindsters en Prinses Sybille van Zweden. Drieduizend meisjes defileerden voor den regent Deze heétte hen welkom, nadat nog Teleki, aaartshertogin Anna en Prin- t Woensdag 2 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. VA1U Uitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.Gramofoon (c.a. 8.15 Berichten); 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10.— Mor genwijding; 10.20 Voor arbeiders in de con- 1 tinubedVijven; 12.— Gramofoon; 12.15 Be- richten 12.17 Orgelspel en zang; 1.Gra mofoon; 1.15—1.45 en 2.— Esmeralda; 2.20 Gramofoon; 3.VARA-orkest (opn.); 3.30 Zang en piano; 4.— Voor de kinderen; 4.S0 Gramofoon; 5.30 VARA-orkest (opn.); 6.15 Gramofoon; 6.28 Berichten; 6.30-6.55 Es meralda en solist; 7.VARA-Kalendcr; 7.05 Felicitaties; 7.10 Causerie „Van stre ven en strijden"; 7.80 Cyclus „Ons werk en ons geloof"; 8.Herhaling SOS-Berichten 8.05 -Berichten ANP, VARA-Varia; 8.11 Causerie, „De VAiRA-Zomerprijsvraag"; 8.20 Gramofoon; 9.— R.E.T.-Mannenkoor en so listen; 9.20 Declamatie; 9.40 Vervolg con- cert; 10.— Berichten ANP; 10.10 Causerie „...en toch ben ik van meening, dat..."; 10.20 VARA-orkest (opn.); 11.— Esmeralda en solist; 11.20—12 Dansmuziek (gr.). Hilversum II, 301.5 M. NCRV-Uitzending, 6.307 Onderwijsfonds voor de Scheep, vaart: 8.— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be richten, gramofoon (9.309.45 Gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 11.— Zang; 11.15 Ensemble v. d. èHorst (1212.15 Be richten); 1.— Het kinderkoor „De kleine harp" met pianobegeleiding en gramofoon; 2.Christ .lectuur; 2.30 Reportage; 4.— Gramofoon; 4.45 Felicitaties; 5.— Voor ae jeugd; 5.45 Orgelspel, berichten; 6.30 Taal les en causerie over het binnemaanvarings- reglement; 7.Berichten; 7.157.55 Du Protestantsche Christ. Hamonie „Jubal"; 8.Berichten, herhaling SOS-Berichten; 8.15 NCRV-orkcst (9—9.30 Causerie „We. reldbond tot het bevorderen van Internatio nale Vriendschap door de Kerken"); 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Pia- rovoordracht en gramofoon; 11.05 Gramo foon; C.a. 11.50—12 Schriftlezing. Een vriend, die ons onze feilen toont verbeurt al te vaak onze vriendschap. Dat wij toch wijzer waren. 1 FEUILLETON. -J-* Een roman uit Siberië, j f door Fr. ENSKAT. (Nadruk twBod'en). 8 Hartelijk welkom, Maar reeds schoof do ander, die iets minder vlug was geweest, den man, die Alexi werd genoemd, opzij. Met een kus op haar wangen begroette hij het meisje. Zijn oogen straalden van blijdschap. Dat hebben we weer netje», klaar gespoeld, zusje! Zoo gauw ditmaal, Peter? Vader heeft jullie pas tegen morgen verwacht- Achter Kare's rug wierp Alexl den an der een waarschuwenden blik toe, waar op deze zich haastig van het meisje af wendde. Op dit oogenblik trad de oude Bessiir naar buiten; onderzoekend gleden zijn. oogen over paarden en sleden Zich daarop vermanend tot Peter wendend, waarbij echter de niet onwelwillende on dertoon in zijn stem de terechtwijzing haar scherpte ontnam, zei hij: Waarom heb Je weer zoo onverstan dig gereden? De dieren zien er weer oververmoeid uit Nog nooit heb je de i o snel afgelegd. Eigen- lijk hadden jullie pas morgen hier mo gen zijn. Wat zeg Jij er van, Alexi? Alexi keek meesmuilend naar, Peter. Die jongen van je was weer niet te houden. Michel. Je weet wel... het gaat er nu eenmaal altijd om, wie van ons bei den op de terugreis van Bakuli het eerst hier voor het huis stilhoudt.., Nou en ditmaal? Peter boog kwasi beschaamd zijn hoofd Natuurlijk heeft Aiexi het weer ge wonnen. Hij is nu eenmaal niiet te ver slaan als koetsier. Jullie dwazen! Enfin, kom nu eerst maar eens binnen. Kare! Direct, vader. Ik zal vlug even uit spannen en dan moet ik de paarden in den stal nog voeren. Goed! De mannen gingen het huls binnen- Bessin vulde drie glazen. Zoo, eerst een verfrisschende dronk! Fijn, dat Jullie weer thuis zijn. En vertel nu maar eens op! Peter en Alexi bleven echter zwijgen, hetgeen Michel Bessin zichtbaar onge rust maakte. Is er iets onaangenaams gebeurd? Spreken jullie toch! Is er misschien een brief van Mertens, mijn neef, in Bakul aangekomen? Luister eens, Michel, begon Aléxi eindelijk ernstig, er is Inderdaad iets merkwaardigs gebeurd. Maar eerst het belangrijkste; Alle opdrachten, ook die van de anderen hier ln het Proeskadtil, zijn goed uitgevoerd. Alle bestellingen lagen in Bakul op ons te wachten. Ook de zending wapens was aangekomen. D& oude Grischka gedroeg zich ditmaal ech ter tamelijk nieuwsgierig. Hij schijnt er reeds aan te twijfelen, of wij beiden Peter en ik wel tot een troep pels jagers behooren en of al die voorraden, die we geregeld bestellen, wel voor onze metgezellen bestemd zijn. Daar behoef den we ons intusschen niet zoo heel veel van aan te trekken, wanneer niet... Nou wat? Tja wij hebben daar in Bakul rare praatjes gehoord. De rooden zouden zich in de omgeving van de stad hebben laten zien. Men spreekt zelfs van een heel regiment. De rooden? Dat begrijp ik niet. Ach ja, dat is waar. Jij weet na tuurlijk nog van niets. In Rusland schijnt, naar ons ter oore kwam, een revolutie te zijn uitgebroken. Soldaten, arbeiders en boeren zijn tegen de regee ring opgestaan. Petersburg en Moskou zijn reeds in handen der opstandelingen, die een Unie van Sovjet Republieken .willen stichten. De Czaar moet vermoord zijn, maar een deel van de hem trouw gebleven troepen biedt nog weerstand. In heel Rusland woedt de burgeroorlog. De Czaristen noemen zich de Witten, de opstandelingen heeten de Rooden of bolsjewisten en deze laatsten trekken moordend en plunderend door het land. De oude Bessin bleek den samenhang spoedig te begrijpen. Energiek richtte hij zich op. Aha, daarom zijn jullie zoo gauw teruggekeerd! Nu, we beschikken hier over moedige mannen. En eigenlijk leven wij hier niet meer in Rusland. Niemand GOUDA, 1 Aug. 1939. Wat de Monumenten-commissie voor Zuid-Holland in haar verslag omtrent Gouda-Haastrecht en Oudewater mededeelt. In het verslag over 1938 door de (Monu menten-commissie voor Zuid-Holland, waar aan wy dezer dagen reeds een en' ander hebben ontleend, worden ook mededeelingen gedaan over den arbeid dezer coimmissie in Gouda, Haastrecht en Oudewater. Ten aanzien van Gouda vermeldt dit verslag het volgende: ./Het aardige, met natuursteen versierde poortje 1657 van een voormalig hofje, een stichting van Hendrick en Helena Jans 't Hart, het z.g. Hartenerf, is wegens bouw valligheid door de gemeente afgebroken en met een subsidie van den beheerder dezer stichting herbouwd. Aan een verzoek van de commissie, om het poortje, dat door straat- ophooging „verkort" was, weder zyn oor spronkelijke hoogte te hergeven, werd ondanks toezegging, geen gevolg gegeven. Het stadsbeeld leed een verlies en de stad verloor een reliek uit het verleden, door het afbreken van een deel van de laat-15de eeuwsche kloostergebouwen aansluitend aan de kapel van het eens zoo vermaarde kloos ter van de Collatie broeders, aan de zijde van den Groeneweg. In dit gesloopte deel van het gebouw, dat vroeger ook als Passantenhuis is gebezigd, was in de 17de eeuw op een binnenplaatsje een gebouwtje verrezen. De bouwvalligheid van dit gebouwtje was oorzaak dat het geheel is gesloopt. De gevel aan den Groeneweg vertoonde nog twee blinde Gothische baksteenen nissen. Tei plaatse is thans voor den ingang van de aangrenzende school een zware baksteenen muur verezen, die het plaatsje omsluit en het gezicht op de vrijgekomen kapel be derft. Het gat, ontstaan door slooping van de afsluiting der kloostergang, is gedicht met modernen steen, die het geheel ontsiert, terwijl de door den afbraak gehavende mu ren van de kapel nog op herstel wachten. De Raad besloot het voormalige Catheri- nen-Gasthuis, waarvan de voorhouw met statigen klassistischen gevel dateert uit 1665, de middenbouw uit 1836 en de achter- bouw uit 1542, te bestemmen tot museum. Tevens besloot hij het rijk met beeldhouw werk versierde Lazarus-poortgebouwtje uit 1609, een restant van het voormalige pro veniershuis, dat door de Electrische Centra le geheel zal worden omsloten, in een pas sender omgeving, als afsluiting van het binnenplein van het Catharinen-Gasthuis, ten Zuiden van de St. Janskerk, te herbou wen. Een waardiger en juister bestemming voor deze gebouwen laat zich moeilp den ken, vooral gezien de waardevolle inte rieurs, die het gasthuis bezit en die bij een andere bestemming verloren zouden gaan. De Agnietenkapel roept nog om herstel." Omtrent Haastrecht vinden we het volgende vermeld: „De commissie verleende een subsidif voor behoud en restauratie van het aardi ge, onverminkt bewaarde burgerwoonhuisje uit 1656 aan de Kleine Haven. Helaas werd aan de plannen tot een zoo noodzakelijke inwendige restauratie van het Raadhuis nog steeds geen uitvoering weet iets van ons bestaan af. Het lijkt me ondenkbaar, dat die bolsjewisten tot hier zouden doordringen. Voorioopig dreigt ons, dunkt me, Man ook weinig ge- Va$eter toonde zich minder optimistisch. Alexi zei zooeven al, dat men de Roo den in de omgeving van Bakul zou heb ben gezien. Dat heeft niet veel te beteekenen, meende Bessin. Bakul ligt hier Immers minstens zes dagreizen vandaan en daar bij komt nog, dat het lang niet gemak kelijk is den goeden weg hierheen te vin den. Jullie hebben er toch, hoop ik, voor gezorgd, dat men de Irbytsch rivier niet kan oversteken? Natuurlijk! Dan is het goed! In ieder geval zul len wij geen enkelen maatregel verzui men. Peter, jij kunt vanmiddag de buren wel langs gaan. Vraag hun om vanavond hier te komen voor een bespreking. Zeg er vooral bij, dat het dringend is, maar denk er om: praat alleen met de man nen! Het vrouwvolk laat je maar in on wetendheid Dat geldt natuurlijk ook voor Kare. Geen woord tegenover haar van hetgeen wij hier besproken hebben! Behendig spande Kare buiten de paar den uit. Haar slank figuurtje bewoog zich kwiek tusschen de dieren, die zich door haar kleine, maar stevige handen gewillig lieten leiden. De drie mannen zaten nog fluisterend bij den kachel, toen Kare de kamer bin nen stormde en juichend uitriep: Vader!... Peter!... Alexi!... Een koes- sar... Zooeven vond ik in de sneeuw ach- Omtrent Oudewater meldt het ver slag: „De vooral uit rechtshistorisch oogpunt zoo belangrijke (heksen) waag waarvan de voorgevel uit het begin van de 17e en do zygevels uit de 15e eeuw dateeren, werd door de gemeente uit eigen middelen ge restaureerd, aan de hand van de oorspronke lijke bouwsporen, die by de zorgvuldige uit- pelling te voorschijn kwamen. Het gebouw, hoe zwaar ook gerestau reerd, is nu weder een sieraad van het stadje. Voor een afscheiding in het interieur stond de Commissie een deel van het 17* eeuwsche doophek uit de kerk van Berg- schenhoek af. De kerkvoogdij van de Ned. Herv. kerk te Bergschenhoek heeft bfl den herbouw der kerk in 1870 het massief eiken, later geverfde 17e eeuwsche meubilair uit de kerk verwijderd en door wit-houten tri plex banken vervangen.Alleen de antieke eiken preekstoel en een zeer klein deel van het doophek werden, dik onder de verf, in het kerkgebouw gelaten. Voor het behoud van dit antieke meubi lair was de kerkvoogdij niet te bewegen. De tot brandhout bestemde banken en het grootste deel van het doophek werd door de commissie van den timmerman aange kocht en de gemeente Oudewater nam gre tig een deel van dit kostbare „brandhout over, dat thans het interieur van de hes senwaag siert. ter de stallen het spoor van een koessar, onze eerste lentebode. Hoera! Nu zal de mooie tijd gauw komen! vn. Sinds twee weken trok Hall Lörne nu reeds achter het hem onbekende gezel schap aan. Eiken dag volgde hll OM"- moeld het spoor, dat zich steeds duide lijker ln de sneeuw afteekende. E«i nauwkeurige bcstudeering van de voet stappen had Hal tot de overtuiging ge bracht, dat het negen mannen waren, die blijkbaar onvermoeid voorwaarts trokken, al marcheerden zij dan wat langzamer dan Hal gewend was. Voor hem beteekende deze achtervolging du althans niets wat het loopen betrof-w was evenwel Iets anders, dat een belang rijke handicap dreigde te zuUen vorm» en dat hem reeds sinds eenbie dage" geen rust meer liet. Het ontbrak Mm aan behobrlljkc voeding. (Wordt vervolgd I ne feestweek bevat in haar programma k een onderdeel van cultureelen aard. Dat r,e tentoonstelling van het werk van na. tuinvrienden, die het Instituut voor Arbei dersontwikkeling tot en met Zaterdag der zalen van de voormalige kazerne heeft georganiseerd. Gisteravond is de fraaie expoBitie ln veler tegenwoordigheid officieel geopend. De heer Ed. van Dantzig, de voorzittet fln je afdeelimg Cauda van het I. v. A„.die de aanwezigen welkom heette, schetstehoe W Instituut, m 14 jaar, van een klein lantje tot een flinken boom is uitgegroeid. Daarna zette h(j uitvoerig het doel en werk- er ven uiteen. Hij wees er op hoe den „teiders geleerd wordt het woonhuis pret t,. en smaakvol in te richten, waardoor de leehtheid aan het eigen thuis bevorderd Jmdt voorts hoe door de scholendienat van Tt 1 v A ontwikkeling op velerlei geb.ea het l. v. „A-rlf .rAOTOfil- het zijn voornaamste attracties heeft opge steld. Daar iB veel plezier te beleven. Een groo te ruimte neemt in beslag de Himalaya achtbaan, waar de wagentjes in snelle vaart langs bergen en dalen ryden. De Lachstudio brengt het vroolyk rad, de draaiende schyf, waarop ieder wil blijven staan, doch niemand voet aan den grond kan houden, een inrichting, waar onder ge voegelijke conference allerlei vroolijke wed strijden worden georganiseerd. Hot skooter- palace is de altijd ?eer gewaardeerde auto baan, de Ridee-0 iret zijn fraai pirement brengt sensationeele avonturen in duikelen de en schommelende wagrat'es onder ro mantische belichting en iets dergelijks het de op de Nieuwe Markt staande Monster van Lochness, de rupsbaan. Als tweede I amusement is er op de Nieuwe Markt een vroolijke sensatie, waarin men in autotjos hetrHt «taaebt^h'wd'ó'ór hét sterk gegroei- door het pikkedonker langs allerlei onver. de natuurvrlendenwerk, reielust en ken,,, wachte d de naiu flrekweekt. I "Buur, land en volk wordt gekweekt Natuurvriendenhuis te Gouda. In dit verband hierinnerde de heer van Dantzig aan de twaalf natuurvriendenhui zen, die op de mooiste plekjes in ons land ^n gesticht, waaraan hy toevoegde dat he voornemen bestaat ook in de omgevnig Gouda een dergelijk huis te stichten. Wethouder mr. H. P. C. M. de Witt Wij nen, voorzitter van het Comité voor di feestweek, merkte op, dat de medewerking aan het organiseeren van de feestweek wel ifts te wenschen heeft overgelaten. Het co mité had naast vermaak en ontspanning, gaarne ook cultureel werk willen brengen en juist daarom prees spreker het uit het I v .A. spontaan naar voren gekomen idee deze'tentoonstelling te organiseeren. Vooits uitte mr de Witt Wijnen zyn voldoening over het plan in de omgeving van Gouda een natuurvriendenhuis te stichten en te- vens over de voor a.s. Woensdag door het Instituut georganiseerden stertocht, welke, naar hy hoopte, een groote deelneming zJ hebbenI 1 De heer H. Rietstap, secretaris van het gewest Zuid-Holland van het I. v- A., vulde hierna de door den heer van Dantzig, over het werk van het Instituut gegeven uiteen zetting met eenige bijzonderheden aan. Ver. volgens verklaarde hij dat het de bedoeling is de deelnemers te laten zien wat Gouda biedt en hen zoodoende te leeren dat Goud.i nog iets anders is dan een stopplaats in de spoorverbinding Rotterdam—Utrecht. Daar na leidde de heer Rietstap de aanwezigen langs de expositie. De tentoonstelling geeft o.m. een goed overzicht van het scholingswerk van het li stituut. Vrijwel alle daarbij gebezigde lee middelen zijn geëxposeerd. Voorts treft men er fraaie en bovenal technisch zeer goede foto's van bijzonderheden uit het leven in de natuur. Een aantal positieven gever daarnaast een goeden indruk van hetgeen het natuurvriendenwerk beoogt en hoe daardoor op aantrekkelijke wijze een ruim algemeene ontwikkeling verkregen wordt Men vindt er ook een volledige uitrusting als door de natuurvrienden op hun kan peertochten gebruikt, maquettes van eenlgi eatuurvriendenhuizen en voorwerpen uit dt natuur, als een uitgebreide collectie Hol landsche schelpen. F.en fraaie sorieerinj. artistieke voorwerpen voor huishoudelyV gebruik bestemd, demonstreeren op welk» wijze men zyn huis smaakvol kan inrichten. Er ls een geluidsfilm-apparaat, men Ia voornemens voor de bezoekers films te vei 1 toonen, terwijl er tevens voor stemmige, passende muziek is gezorgd. Het is een hee' interessante tentoonstelling, die een bezoek ten volle waard is. Het amusement op het feestterrein. In de avonduren ging de belangstelling uit naar de vermakelijkheden op de Markt. Er heerschte een groote drukte op het Marktplein. Er bleek heimelijk nieuwsgie righeid te bestaan, wat vele tenten, die de Markt geheel bezetten en ook nog eei. flinke ruimte op de Nieuwe Markt in be slag nemen, bieden. De ouderen maakte, menigen rondgang en de jeugd gaf zich a' dadelijk aan het amusement over, waai door zoowel op het feestterrein als in de verschillende gelegenheden al dadelijk le vendigheid en vertier heerschten, die gezellige stemming gaven. In hoofdlijnen onderscheidt de bezetting van de Markt zich weinig van die der afge schafte Goudsche kermis. Men vindt er oude en nieuwe vemakelykheden, doch er is dit verschil met vroeger, dat de attracties thans een aanvulling zijn, want met het ge animeerde programma, dat voor eiken dag is samengesteld, heeft men de feestweek een/hooger aanzien gegeven dan de kermis had. Bovendien is voor de bezetting van het feestterrein een zekere selectie toegepast. De Zandstraat, die vroeger lange het stad huis voerde, is niet aanwezig, er zijn getu dikke dame en geen vlooientheater en voor al ook ontbreken verschillende kleinere kutjes, waardoor het karakter van de ker- m'B veel minder rommeling dan vroeger is. Maar men blijft er volop amusement vin den, dat de vele vermakelijkheden in aller lei vorm hebben. Het bekende amusements bedrijf van Hommerson en Vermolen neemt vrijwel het geheele terrein in beslag, waai dingen gevoerd wordt, een gelegen heid, die zich leent om overigiens onschuldig te griezelen. Op ae Markt staat verder de goede oude stoom-caroussel met de cake- j walk, even bekend als gewild. Een artistie- ke inrichting is de kunstglasblazery, wiai j allerlei kunstvoorwerpen van glas wor lei- gemaakt, een interessant bedrijf. Een pL :adilly-dream, de Wald-idylle, de fiets- caroussel en de huishouding van Jan Steen zyn mede vermakelijkheden, waar men zich uitstekend kan amuseeren. Daarnaast vindt men verschillende groo tere en kleinere tenten met vogelpiek en moderne oefecingspelen, waar men k-u trachten een der fraaie prijzen te winnen en waar reeds velen hun geluk hebben bo- nrnefd. Natuurlijk zijn ook de nougatkr;,- men en verschillende -kramen, waar men zich met allerlei heerlijkheden en met e. r smakelijk hapje kan tracteeren en voort drijft vanzelfsprekend over de Markt de geur van oliebollen, poffertjes en wafelen. Onder de gelegenheden, waar men van poffertjes genieter, kan, is do prachtig oud- Hollandsche kraam van de Wed en Zn. uit den Haag, een inderdaad zeer fraaie «aak met de karakt. rustieke oud. Hollandsche schouw met tegelplaat uit 1 en artistieke wandschilderingen w&ar be roemde schilderijen, een oud-Hdlandscli huis, waar men zoowel de tong, als het kan streelen. Met verschillende afdeelingen is vertegen- woordigd de firma J. Goosen, die tal van lekkernijen biedt. De nougatkraam brengt naast nougat de bekende lekkere kaneel-, kersen- en zuurstokken en in de mooi ver lichte gebakkraam heeft men een keur van oliebollen, wafelen en soezen Alles tc sa men is er dus bij de firma Goosen veel te genieten. Een goede bekende is ook <j* he*r J- -1- Sanders met zijn Parijsche wafelen, de smakelijke lekkernij, waarvar men in deze dagen eveneens gaarne smult. Onder de kramen ontmoet men voorts d< poffertjeskraam van onzen stadgenoot, den heer v. d. Steen wiens inrichting vroeger op der Kattensingel stond, maar nu een standplaats op de Nieuwis Markt bij de Sint Anthoniestraat heeft. Deze kraam is al van >uds bekend en daarmede de póffertjes er. •afelen, die men er zich goed kan laten smaken. Men ziet het, er is genoeg gelegenheid om zich uitstekend te amuseeren. Behalve dit alles, staat nog meer in hei teken van de feestweek. In vele cafe's ie muziek tn voorts kan men dagelijks dansen in de dancings van Ter Gouw, Kunstmin en het Instituut Wim Kok, waar stemmings- prkeaten spele.In het veemarkt-restaurant wordt Donderdag en Zaterdag dansmuziek g-peeld. Buiten deze vergunningen, zyn er nog el. uitgereikt voor straatmuziek, orgels, orkest jes en gramofoonmuziek, zoodat de stad vol is van vroolijke klanken. Muziekvergunningen worden alleen aan ingezetenen uitgereikt, waarmede is bereikt, dat stadgenooten een boterham kunnen ver dienen en de bewoners geen last hebben van een teveel van het goede. Het uitreiken van vergunningen alleen aan ingezetenen, heeft dit jaar het concert uitgeschakeld, dat vroeger des Maandags- morgens voor het politiebureau -werd gege ven, wanneer allen, die zich voor een ver gunning aanmeldden, een proeve van be kwaamheid moesten afleggen. Alleen voor muziek door ingezetenen wordt toestemming gegeven. De politie geeft geen vergunning voor demonstraties met apen en marmotten, voor boeienkoniu- gen, aapjeskoetsiers enz. en men kan zog gen, dat deze maatregel aan het aanzien van de feestweek ten goede komt. Tot laat in den avond heerschte gisteren een genoegelyke stemming op de Mark- Tot het sluitingsuur bevolkten velen het feestterrein. Yischwedstrijd voor werkloozCn. Het eerste programma-nummer voor van daag was een vischwedstryd voor werkloo- zei», aan wie het comité deze week ver schillende attracties biedt, een sympathiek besluit, dat bij de betrokkenen groote waar deering ondervindt. Met de muziek van de harmonie ,»De Korte Akkeren", die tijdens den wedstrijd langs het „parcours'^concerteerde, voorop, trokken 360 deelnemers en 36 controleurs van het veemarkt-terrein naar de Fluwee- lcnsingel, Bleekeresingel en den Kattensin gel, waar om 10 uur de hengels in de grach ten werderf ingelegd. Het was een lange rij visschers, die dicht naast elkaar zwijgend op hun dobbers zaten te turen in de hoop van een flinke vangst. Er werd met animo gevischt, want er warer mooie prijzen uitgeloofd en wel was er vcot ieder een by, maar de beste vangst gaf de beste prijzen, zoodat ieder zijn best deed om een zoo groot mogelijk aantal vischjes te verschalken. Voor velen zat het echter mtt mede, want de visschen beten niet hard en voor talrijke deelnemers was de buit gering Anderen waren gelukkiger en enkelen wa ren er zelfs bij, Se meer dan twintigmaa. succes hadden. Een lekker maaltje schout er echter niet over. want de vangst be stond vrijwel alleen uit grut, ondermaatsche visch, die, zoodra de controleur de vangst had genoteerd, weer in het water terugge- worpen werd. Het comité had voor de deelnemers eeni. ge verrassingen in den vorm van twee si- garen en een fleschje melk en dat droeg er mede toe bij om de stemming bij deren wed strijd te verhoogen. Het publiek stelde veel belangstelling in deze massa-wedstrijd, een dichte menigte stond achter de henge laars en leefde enthousiast met hen mede. Om half twaalf werd de wedstrijd beëin digd. De deelnemers vormden «ich tot eer stoet, die met de muiiek voorop terugmai cheerde. -v- S In totaal hebben de 360 deelnemers 551 visschen gevangen. Twee bemachtigden er 24, dan volgden een van 15, een van 13 two. I vanl2, twee van elf, een van tien En daarna meerderen van 9 tot en met 1. Iets gevan- gen hebben 169 deelnemers. Bijna 200 heb. ben dus geou succes gehad, maar dat deerdj i niet, een prijs kregen ze toch. J De uitreiking van de prijzen geschiedde I hedenmiddag in het veemarkt-restaurant waar op tafels de keurcollectie stond uitge- i staid. Een keurcollectie inderdaad, want I het was in één woord geweldig. Er was J geen -nutteloos ding bij, allemaal gebruiks- i voorwernen en levensmiddelen, artikelen waarmede de werkloozen bijzonder in bun nonies waren. In een bovenlokaal van de kazerne wacht nog ee>n groot aantal prijzen op uitreiking, welke verbonden zijn aan de •prijsvraag voor werkloozen. Ook dit zyn prachtige prijzen, die men gaarne zal b> zitten. De commissie, die onder leiding van Thalia-Tbeater. Thalla-Theater vertoont ter gelegen heid van de feestweek tot en met Don derdag een geheel nieuw programma met als hoofdnummer het Nederlandsche werk „De Jantjes" naar het bekende tooneelstuk van Herman Bouber. Na vele malen op het tooneel opgevoerd te zijn, heeft „De Jantjes als film nieuwe suc cessen geboekt. Het was de eerste Neder landsche sprekende film, die overal groo te belangstelling heeft getrokken. Fientje de la Mar, Henrlette Davids, Jople Koop man, Jan van Ees, Joh. Kaart, Sylvaln Poons en andere bekende Nederlandsche acteurs spelen mede in deze vlotte film, waarvan ieder zich de geschiedenis en de bekende liedjes herinnert. Wie de alleraardigste rolprent nog eens wil zien, vindt daartoe in Thalia de gelegenheid. Duitsche Handelscorrespondentie. Voor het examen Duitsche Handelscor respondentie, afgenomen vanwege de Ver- eeniging van leeraren in de Handelsweten schappen, is geslaagd de heer Bonsel. De heer Bonsel werd opgeleid door het Ned. Coll. voor Alg. Studieleiding te Leiden. Goedkoope trein. Dinsdag 8 Augustus zullen de Nederland sche Spoorwegen een goedkoope trein doen loopen naar Meppel, Hoogeveen, Assen en Groningen. Men zie voor meerdere bijzon derheden de betreffende advertentie. Goudsche Reddingsbrigade. <J)e wedstrijden in den Kattensingel. De Goudsche Reddingsbrigade is voorne mens tijdens de a.s. Woensdagmiddag in den Kattensingel te houden zwemwedstrijden, eenige bijzondere demonstraties te geven van reddend zwemmen, waarbij burgers zullen worden uitgenoodigd als min of meer origineele drenkelingen te fungee- ren. Tevens zal de G.R.B. bij die gelegen heid eenige komische nummers verzorgen. voor de itfegomlegging. De Voorzitter ment dat dit spoedig zal worden beëindigd; voor het a.f. janr zullen B. en W. met voorstellen komen inzak,, do verbetering van de Hoogstraat. Op de ge vaarlijke plaatsen zal bij regenachtig weer zand worden gestrooid. NIEUWERKERK a. d. IJSEL. Voor beroep bedankt. Ds. S. van Stuyvenberg heeft voor het beroep te Spijkenisse bedankt. MARKTBERICHTEN. Voor het examen tachocorrespondentie in Fransch, Duitsch, Engelsch en Nederlandsch van de Vereeniging van Leeraren R. Schoe- vers te Rotterdam, is geslaagd onze stad- genoote Mej. J. de Jong. Burgerlijken Stand. BEBOREN: 28 Juli: Willy N„ d. van L, J. Grootendorst en P. van der Louw, Goe- janverwelledyk 12. 29 Juli: Gustaaf A. J., z. van P. W. Pieterse en J. H. Pieterse, Krugerlaan 187. Christina C. W., d. van J. H. Spruyt en W. Sterk, Westhaven 35. Ronald J. M., z. van D. Holthuijsen en S. Kaasmarkt Bodegraven. I Aug. Aanvoer 345 partyen met r.m. 16625 stuks, 189.726 K.G. Prtjzen: le kw. met r.m. 23—24.60, idem 2e kw. f 21— 22.60, zwaardere 26. Handel matig. Hotterdamache Veemarkt. II Aug. Aanvoer in totaal 484 stuks, zijnde: 709 vette runderen, 818 magere runderen, 86 vette kalveren, 278 graskal veren 796 nuchtere kalveren, 1 varken, 2 biggen, 162 .veulens, 201 paarden, 873 scha pen of lammeren, 79 bokken of geiten. De prijzen waren: Vette, koeien le kw. 76e 2e kw. 60, Se kw. 3448; vette ossen 64, 68, 8448, stieren 55, 48, 42 cent per K.G.; f 265, 206, 146 per stuk! vette kal veren 90, 72, 45—56, graskalveren 2e kw. 46, 3e kw. 35 cent per K.G.; j 63, 35, 18 per stuk; slacht nuchtere kalveren 88, 33, 28 cent per K.G.; 8, 6, 5; fok nuchtere kalveren 20, 16, 10 per stuk; slachtpaar- den 46, 40, 82 cent jer K.G.; 210, 170, 105, werkpaarden 310, 240, 110, veulens 60, 35, 25 per stuk; Bchapen 42, 37, 30 ct. oer K.G.; 18, 16, 14 per stuk; lammeren 47, 42, 37 cent per K.G.; 12, 9, 7, kalf- koeien 1186, 140, vare koeien 185, 140, 120, vaarzen 160, 130, 90, pinken 110, 90, 70, bokken of geiten 7, 5, 2.50 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel tamelijk, prywrn ossen onveranderd, prima koe tot 78 ct., prima os tot 68 cent. Stieren: aanvoer als vorige week, handel kalm, prijzen iets hooger. Vette kalveren: aanvoer iets grooter, handel stug, prijzen minder, prima's tot HM). Graskalveren: aanvoer iets minder, han del tamelijk, pryzen lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer kleiner, handel stroef, prjjzen minder. "laatste berichten. rilten. De commissie, die onder leiding van Karnemeiksloot^iea. - Cornelis^ den heer Th. Diikxhoorn dit alles zoo keu- I Teekens en c. ri» georganiseerd heeft en de honderden waardevolle prijzen bijeenbracht, verdient stellig alle hulde en dank. Dezen dank heeft wethouder mr. H. P. M. de Witt Wijnen, de voorzitter van ndt feestcomité, die des morgene op de Tiendc- wegsbrug het schot voor deh aanvang van den wedstrijd had gelost, hn de prpsult- reiking betuigd, waar alle deelnemers, voor zien van een rcoketje, bijeen waren en ,1e harmonie „De Korte Akkeren", d.e steen! zoo gewaardeerde medewerking geeft, er lustig op los blies. De heer de Witt Wijnen wns bijzonder verheugd over de groote deelneming aon den wedstrijd en evenzeer sprak hy er>zijn blijdschap over uit, dat den werkloozen een prettige dag bereid is kunnen worden. De wedstrijd is uitstekend verloopen, gelijk de geheele feestweek tot dusverre zoo vlot marcheert. De voornaamste prijswinnaars zijn: 1. A. Rudolf, Komijnsteeg 20, 24 stuks (na lo ting), 2. H. Lakerveld, 24 stuks (na loting), 3. J. Wiltenburg 15 stuks, 4. F. W. v. d. Klein 13 stuks, 5. G, van Erkel 12 stuks, 6 P. H. v. d. Laan 12 stuks, 7. A. v. d. Zaan 11 stuks, 8. A. van Unen 11 stuks, 9. N. ran Klik 10 stuks, 10. G. Wassenaar 9 stuks, In de volgorde van hun priis mochten alle deelnemers een keus doen uit de prachtige prijzen. Aan den wedstrijd was een extra-pnjs verbonden voor dengene, die het aantal tij dens den wedstrijd gevangen v.eschen raadde. Deze prijs, een rijwiel, viel ten deel aan W Boon, Raam 158, die 543 raadue De winnaar was bijzonder in zijn nopjes «,i spontaan reed hij ziiV karretje naar bu.ter wm op het veemarktterran een eererono.e te maken. F-en troostprijs, een k,derledi kant, werd toegekend aan P. A. Merkens, Westerkade 83, die 640 had geraden. De. vischwedstryd is bijzonder geslangd en heeft honderden werkloozen en hun ge zinnen een prett'gen dag bezorgd. Prijsvraag voor werkloozen. inmiddels is ook de uitslag bekei d ge worden van de prijsvraag voor werkloozen ,Hoe is de naam van den in Gouda woon achtigen persoon, die in verband met zijn werkkring het meest wordt genoemd" -n Hoe veel stemmen worden op zijn naam i uitgebracht". Uitgereikt zijn 1800 formulieren, mgelu gurd 1474, waarvan 1436 stemmen op den 1 heer Th. Dijkxhoorn, directeur der Arbeids- Drie personen hebben het juiste getal ge raden. In totaal zyn er 523 prijzen beschik- baar. Deze vallen ten deel aan hen, d.e het aantal stemmen hebben .geraden van 1250 tot en met 1622. Wie de winnaars z«n wordt Woensdag bekend gemaakt. De voornaam ste prijzen zijn slaapkamerameublement, eiken tafel en ledikant. Athletiekwedstrijden Woenadag Men verzoekt ons te melden, dat de pro vinciale athletiekwedstrijden, die Woensdags avond op het O.N.A.-terrein worden gehou den, zullen aanvangen om half acht. Er is een groot aantal inschrijvingen ontvangen. 15. Jan, z. van J. M. Teekens en C Bosman, S. van Catsweg 106. Wijnanda J. M., d. van A. H. Veelenturf en W. J. de Kok, Boschweg 65, 30 Juli: Hendrikus, z. van J. M. van Os en M. J. Schippers, H. van Alphenstraat 16. OVERLEDEN: 29 Juli; Maria Zagveld, geh. met J. J. Schneider, 69 j. Geer- truida Walthie, geh. met N. H. wan der Wouden, 67 j. AGENDA Schouwburg-Bioscoop: 't Zit in de lucht en Coos en Polly Speenhoff. Thalia-Theater: De Jantjes. Woensdag 2 uur matinee. Réunie-Bioscoop: Luchtduivels der marine. Op tooneel variété Han en Black. Woens dag 2 uur matinee. de naam voor den jongsten ORANJETELG -PRINS WILLEM? Hoewel de nu reeds zoo vertrouwde naam van Prinses Beatrix leder verrast heefl schijnt het wel ln de bedoeling van het Prinselijk paar te liggen bij de mogelijke aanstaande geboorte van een Prins dezen Willem te doopen, om dezen traditloneelen roemruchten naam ln ons Koninklijke huls voort te doen leven. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bill seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgnavond ongeveer 19 uur: Gedeeltelijk bewolkt; geen regen van be- teekenis; iets warmer; matige tot zwakken Westelijken tot Zuidwestelijken wind. WISSELKOERSEN UIT DEN OMTREK. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de op Vrijdag 28 Juli j.l. gehouden raadsvergadering waren alle leden tegen woordig. De notulen der vergadering van 13 Juni 1939 werden ongewijzigd goedge keurd. Na inededeeling van een reeks inge komen stukken deelde de Voorzitter mede, dat met het Bestuur van het Waterschap „De Hooge Boezem achter Haastrecht" een regeling is getroffen inzake het verversehen van het water in de Groote Haven. De geloofsbrieven der nieuw gekozen lc den van den Raad worden onderzocht dooi de lieeren Kraan en Broere, die rapporteeren deze l„ orde te hebben bevonden en tot toe lating adviseeren. Aldus wordt besloten. Voorioopig wu.den vastgsteld: de ja-r. rekening van het Electrictteitsbedrijf ovor 1938, sluitende met een winstsaldo «an f 2178.68, en die v«n het Waterleidingbe drijf, sluitende met een winstsaldo van 662.10. De rekening der gemeente over 1938 is onderzocht door de heren Straver on Van der Linde, en in orde bevonden, ZJ wordt voorioopig vastgesteld in gewone ontvang sten op 91.31t.74, uitgnven 76.423.69, batig slot 14.888.15. De ontvangsten en uitgaven van den kapitaaldienst worden vastgesteld op 77.490.32. Goedgekeurd wordt de rekening over 1983 „i de begroeting in ontvangsten op f 6069.40, uitgaven f 6168.87, batig slot 900.53, de begrooting ln ontvangsten en uitgaven op 5323.53. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W tot het verleenen van een subsidie ad 125.- aan Haastrechts' Feestcomité voor het organiseeren van een kinderfeest bü de a.s. Bigde Gebeurtenis in het Prinse lijk Gezin en den verjaardag van II. M. de Koningin. Het verzoek van het Bestuur der R.K. Lagere School om beschikbaarstelling van gelden voor het plaatsen van 3 closet- inrichtinMn wordt ingewilligd. Vas^Reld wordt een begrootingswyzi- ging, Brenst 1939. B\j de rondvraag bespreekt de heer van Dyk de klachten over de gladde e.i vuile straten, als gevolg van de werkzaamheden 31 Juli 1 Aug. Officieel. 8.80% 8.81% 75.42 75.57% 4.98% 4.98% 31.97 32.— 42.43 42.47 89.30 39.67% 45.40 45.45 44.20 44.32 1.887* 1.88% Londen Berlyn Parys Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholm Oslo New-York Be urso verzicht. De stemming van onzekerheid, waar door de wisselmarkt te Amsterdam zich, sedert het uitbreken van de nieuwe ka binetscrisis heeft gekenmerkt, bleef heden onverminderd bestaan. Hoewel de koersen van de bultenlandsche munt eenheden niet veel waren veranderd, was van een betere tendenz voor den Neder- landschen gulden nog geen sprake. Het wachten was op nadere gegevens om trent de ontwikkeling van de politieke situatie te 's-Gravenhage. De handel was kalm en van normale afmetingen, toaarbij slechts kleine fluc tuaties werden meegemaakt. Voor de Amerikaansche dollars kwam de koers, tot welken het Nederlandsche egalisatie fonds blijkbaar nog steeds bereid is ma teriaal af te geven, weer heel nauw ln het zicht. Het Amerikaansche devies werd ver handeld tegen '188* k 1.883. In de open markt kon echter aan de vraag, die trou wens niet groot was, worden voldaan tot een prijs, die iets beneden het peil, waar op het controlefonds dollars wil afgeven, lag, zoodat dit fonds, voor zoover kon worden beoordeeld, te Amsterdam niet behoefde te opereeren. Het Britsche pond bewoog zich tus schen 8.811 en 8.82 en bleef later in den ochtend voornamelijk in de onmiddel lijke omgeving tot 8.81J. De prijzen, die voor de overige deviezen werden ver nomen, waren voor Fransche francs 4.98è k 4.994, voor belga's 31.98 k 32.00, voor Zwitsersche francs 42.47 k 42.51, voor Duitsche marken 75.50 k 75.55. De koersen van de Scandinavische deviezen waren niet veel veranderd. Op de termijnmarkt werden 3 maands ponden verheeld met een agio van omstreeks 4. Het effectenverkeer op de vroegbeurs had weinig te beteekenen. De locale fondsen waren bijna onveranderd. De Amerikaansche waarden golden iets lager in navolging van Wallstreet.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2