-■■ - •ƒ-■=- Een scherpe critiek op onderwijsgebied. De Kabinetscrisis. Achter de Bosschen. Het bezoek der Amerikaansche oorlogsschepen aan Rotterdam. De scheepskrant van den kruiser „Trenton" vertelt over het bezoek aan Gouda. Beurs van Amsterdam. In de vergadering van het Nederlandsch onderwijzersgenoot schap te 's-Gravenhage. De kweekeling met acte. Onder voorzitterschap van den heer L. F. Kleiterp uit Amsterdam heeft het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap zijn 93ste algemeene Jaariijkscha ver gadering gehouden. In de rede, waarmede de heer Kleiterp de vergadering opende, gaf hij allereerst een overzicht van de moeilijkheden, die aan de taak van den tegenwoordigen onderwijzer zijn verbonden, waarna hij scherpe critiek uitoefende op het insti tuut van den kweekeling met acte. Zijn positie zoo zeide spreker is in voldoende mate geschetst met de ver melding van het feit, dat hij in het ge heel geen positie heeft. Hij geniet voor zijn bemoeiingen ten bate van het volks onderwijs een belooning van enkele gul dens buiten bezwaar van 's rijks schat kist. Als van zijn diensten geen «gebruik moer behoeft te worden gemaakt of als hij zijn plaats moet ruimen voor etn ander, die de zegeningen van dit oe- staan op zijn beurt moet genieten, dan wordt hij met een vriendelijk woord be dankt voor de diensten, den lande be wezen. Wachtgeld is voor hem niet weg-* gelegd. Zijn diensttijd telt mede voor verhooging noch pensioen als hij het ooit tot een vaste betrekking mocht brengen. Van zijn inkomen moet hh studie en levensonderhoud bekostigen^ietgeen be- teekent, dat hij ten laste van zijn ouders komt in het gelukkige geval, dat deze hem kunnen ondersteunen. Aan huwen en gezinsgeluk behoeft hij niet te den ken, en al lijdende en strijdende is hij de man, die het onderwijs op peil houdt. Wie een jaartallenlijstje van oekases, commissies en al wat er verder bij be hoort, zou willen opstellen over de lot gevallen van de Nederlandsche spelling, die moest zware schouders hebben om de last te dragen. Het onlangs afgetre den ministerie bracht echter het slot effect: de Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939. De spelling 1939 brengt ons weer terug in den Jarenlang gevoerden strijd voor een schrijfwijze die in over eenstemming is met het beschaafde spreektaal-gebruik van onze taal. Zij zal ook weer bijdragen tot verwarring die er op het gebied van de spelling be staat. Onbegrijpelijk mag de houding van een rogeering heeten, die het nor male groeiproces van de taal meent te kunnen beletten door een teruggrijpen naar wat vroeger is geweest. Voor ons zoo ging spr. vorder is het thans afgetreden ministerie een ka binet geweest, tegen welks onderwijsbe leid wij voortdurend moesten stelling nemen. Inzonderheid is dit het gevill met den afgetreden minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Zijn inzich ten stonden veelal lijnrecht tegenover de De positie van de openbare school is in de ambtsperiode van het vorige mi nisterie in ernstige mate verzwakt. De wettelijke positie van de openbare school is tegenover die van de bijzondere zóó nadeelig, dat haar bestaan en haar bloei zonder ophouden wordt bedreigd en be lemmerd. Hierin ligt een der oorzaken van den voortdurenden achteruitgang van het openbaar onderwijs, die eiken voorstander van dit onderwijs en ook velen daarbuiten met bezorgdheid ver vult. Het is noodzakelijk, dat alle voor standers van het openbaar onderwijs zich eendrachtig scharen om hun school, teneinde na te gaan, waaraan deze ach teruitgang is te wijten en middelen te beramen om haar te stuiten en zoo mo gelijk in nieuwen opbloei te doen ver- Spreker besloot zijn toe&raak met er op te wijzen, dat het Genootschap op velerlei gebied samenwerkt met andere onderwij zejsorganisa ties. uur het heuglijk feit door middel van kanon- schoten bekend gemaakt zal worden, zullen de uitzendingen van de omroepverenigin gen op dien dag ook te 7 uur 's morgens aanvangen, ongeacht of deze dag samemalt met den nationalen feestdag. Voor het ge val, dat de blijde gebeurtenis officieel be kend zou worden tegen 12 uur 's nachts zullen de omroepverenigingen hare uitzen dingen voortzetten tot uiterlijk 0.30 uur. Bij onvoorziene omstandigheden zal naar bevind van zaken gehandeld worden. De programmaverzorging naar Oost- en West- Indië geschiedt zelfstandig door de Phohi. Drie dagen minister. Wat is hun pensioen? Er is ons gevraagd of de ministers, aldus schrijft „Het Vaderland", die drie dagen na- hun benoeming hun, ontslag hebben gevraagd na het vqtum der Tweede Kamer nu een Yoi jaar pensioen, krijgen. Het antwoord van het blad luidt: geen sprake van. Het ministerspensioen wordt bij den dag berekend. Op 't oogen- blik van hun ontslag-aanvrage hebben de leden van het vijfde kabtnet-Colijn recht verworven op driedertigste van een twaalfde van hun salaris ad 13.680, d. w. z. 114 per jaar. Voor de ministers die ter aanvaarding van dit ambt een staatsbetrekking heb ben prijsgegeven de heer Damme zou b.v. in dit geval hebben kunnen verkee- ren geldt een speciale regeling waar zij naast dit ministerpensioen ook een pensioen voor de opgegeven betrekking wordt berekend. Dit geschiedt volgens een formule, welke te ingewikkeld is om hier uiteen te zetten, maar er wordt mede bereikt, dat zij geen nadeel lijden door de aanvaarding van het ministers ambt. Jan P. Strjjbos drie dagen en nachten van de buitenwereld afgesloten. Avontuur op Spitsbergen dat goed afliep. De No'orsche correspondent van de H. Crt. schrijft: De bekende Nederlandsche ornitholoog J. P. Strijbos, die momenteel een reis door Spitsbergen maakt, heeft een ha chelijk avontuur beleefd. Donderdag ontving de directie van het Noordpoolhotel te Kingbay bericht, dat een van haar gasten, Jan P. Strijboes, verdwenen was Hoewel onmiddellijk met verscheidene schepen en kleine motor booten nasporingen werden gedaan langs de kust, werd er geen spoor van hem gevonden. Hij was vertrokken in een, rubber kano met buitenboordmotor uit Kingsbay des Maandags om elf uur. Vrijdagavond kwam het bericht, dat een reddingsexpeditie den vogelkenner ge vonden had. Het avontuur heeft zich als volgt toegedragen: Hij was aan land gegaan bij de Sars- bergen. Op een gegeven moment kwam een gedeelte van een gletscher naar be neden. Des zomers een heel gewoon ver schijnsel, waarop Strijbos echter niet ge rekend schijnt te hebben. Door het naar beneden komen van het ijs ontstond een vloedgolf, waardoor zijn kano meegeno men werd en omsloeg. Strijbos slaagde er in zich te redden op het ijs. Hij trachtte naar het Stor-eiland te komen, wat hem, na ontzettende moeilijkheden gelukte. Dikwijls moest hij door het ijskoude wa ter zwemmen, waardoor zijn kleeren ge heel bevroren waren. Op het eiland aan gekomen, kon Strijbos echter niet verder, daar hij niet over de Collett-bergen klimmen kon. Da-arom keerde hij over het ijs terug naar de Sars-bergen. In de Dierenbaai aangekomen, werd hij gevon den door een reddingsexpeditie Drie dagen en drie nachten was hij echter onderweg geweest, uitgeput door honger en door koude. Wapens had hij niet bij zich. Slechts een paddie. Hiermee had hij een jonge zeemeeuw doodgeslagen en deze opgegeten. Ander voedsel heeft hij niet tot zich genomen. Zijn boot is Vrij dagnacht door twee zeehondenjagers ge vonden en naar Kingsbay gebracht. Het Moblisatiekruis. De jaarlijksche vergadering. Gistermorgen is in Parkzicht te Rot terdam de jaarlijkschc vergadering ge houden van den Nationalen Bond Het Mobilisatiekruis, onder voorzitterschap van luitenant-generaal Ha A. Cramer. In zijn openingswoord heeft de voor zitter allen hartelijk welkom geheeten, waarna hij een resumé heeft gegeven van de feestrede, welke hU gisteravond op den feestavond in den Grooten Schouw burg heeft gehouden bij de herdenking van het feit, dat het 25 jaar geleden is, dab de Nederlandsche weermacht werd gemobiliseerd. Generaal Cramer heeft daarna enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van géneraal Snijders. De vergadering heeft staande een minuut stilte in acht genomen. Bij zijn overzicht van de werkzaam heden in het afgeloopen jaar heeft de voorzitter o.a. de aandacht gevestigd op het feit, dat ten bate van de ontspan ning van hen, die door de bijzondere om standigheden thans onder de wapenen zijn, de bond in totaal reeds ruim 6000 boeken, tal van tijdschriften, sigaren, spelen en geld ter beschikking heeft ge steld. Do verslagen van den secretaris, den heer J. W. Klein en van den penning meester, den heer S. C. Plantlnga, wer den onveranderd goedgekeurd. Aan deze verslagen is het volgende ontleend: In tal van afdeelingen zijn vele oud- gemobiliseerden toegetreden. De af dee ling Amsterdam had wel den sterksten aanwas, n.l. van meer dan 200 leden. En opnieuw kan er gewezen worden op de vele aanmeldingen uit het buitenland. Nieuwe afdeelingen zijn opgericht te Monnikendam cn Willemstad. Opnieuw is opgericht de afd. Doorn en de afdecling Leiden is herleefd. Te Amsterdam is opgericht de man- nenzangvereeniging 't Mobilisatiekruis. Bij wijze van tijdelijke» maatregel is besloten, de afdracht van de afdeelingen an het hoofdbestuur niet 50 pet. maar i te doen bedragen. Aan het einde van het verslagjaar be droeg het bezit van den bond 6523.75 (30 Juni 1938 6753.99). In het afgeloopen Jaar werd 868.82 aan steun uitbetaald, verdeeld over 37 gevallen. In enkele gevallen werd hulp verleend bij sollicitatie voor een betrekking. Van do z.g. „oude voorschotten!' werd een bedrag van 244.50 afgeschreven. Thans moet nog een bedrag van 1026.50 aan voorschotten worden terugbetaald, hieronder 48 van een in 1939 verleend voorschot. Vervolgens zijn de aftredende bestuurs leden ds. P. Bootsma en E. J. H. J. Schut bij acclamatie herkozen. Besloten werd in de vacatures, ontstaan door het aftre den van de heeren D. ten Cate Brouwer en H. C. van Cappelle, die zich niet her kiesbaar hadden gesteld, niet te voorzien teneinde het aantal hoofdbestuursleden te reduceeren. Voorts werd besloten tot het opstellen van een kruis van verdien ste voor hen, die zich jegens den bond bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. Dit kruis zal in de eerste plaats worden uitgereikt aan o.a. minister Van Dijk en generaal Van Tcrwisga. Bij acclamatie werd besloten het kruis ook toe te ken nen aw den huidigen voorzitter, gene raal Cramer, aan den heer H. Eijsten, secretaris van de afdecling Amsterdam en overste De Wijs, Secretaris van de afdeeling Den Haag. Voorts is het kruis postuufn toegekend aan wijlen den heer De Vries, in leven burgemeester van Bunschoten. GEMENGDE BERICHTEN. Moeilijkheden op ziekenfondsgebied. Instelling van een ziekenfondsraad bepleit. Adres aan Regeering. In een vergadering van vertegenwoor digers van het Nederlandsch Verbond van Vakbewegingen, het Roomsch-Ka- tholleke Werkliedenverbond, het Chris telijk Nationaal Vakverbond, de Centrale bond van Ziekenfondsen en den Bond van Roomsch-Katholieke Ziekenfondsen is besloten zich tot de regeering te wen den met het dringende verzoek te willen bevorderen, dat vrijheid van organisatie op ziekenfondsgebied principieel zal wor den gewaarborgd en dat van overheids wege oen Ziekenfondsraad zal worden ingesteld, aan welken raad o.m. bevoegd heden, waren te verleenen moeilijkheden op ziekenfondsgebied tot oplossing te brengen. In de overwegingen, die tot dit besluit hebben geleid, wordt o.m. gezegd, dat tijdens de samenwerking tusschen de Maatschappij tot bevordering der Ge neeskunst en de drie groote vakcentra- len, waartoe in 1935 is besloten, steeds duidelijker is komen vast te staan, dat de daaromtrent gekoesterde verwachtin gen niet in vervulling zijn gegaan, en dat met name de door de Maatschappij voor Geneeskunst vrijelijk gedane toe zegging in zake de invoering van pari teit in de besturen der ziekenfondsen van de Maatschappij voor Geneeskunst, niet of zeer onvolledig zijn nagekomen. De Maatschappij voor Geneeskunst heeft deze samenwerking slechts gehanteerd in het belang en ter uitbreiding van den invloed der maatschappij-ziekenfondsen, terwijl zij allerlei moeilijkheden in den weg is blijven leggen ten aanzien van de oprichting en de versteviging van onder ling beheerde ziekenfondsen. Bij verschillende besprekingen, mede naar aanleiding van in een aantal plaat sen bestaande conflicten, welke bespre kingen sinds het begin van het vorige jaar zijn gehouden, is komen vast te staan, dat de samenwerking op voet van gelijkheid der samenwerkende partijen door de Maatschappij voor Geneehkunst onmogelijk wordt gemaakt en derhalve moet worden vastgesteld, dat uit eigen ■krachten der op ziekenfondsgebied werk zame organisaties geen coördinatie, met alles wat daarmede verband houdt, zal kunnen worden tot stand gebracht. De vijf genoemde organisaties blijven deze coördinatie een zaak van zeer groot belang achten. Meisje van balcon gestort. Door glazen dak op betonnen vloer gevallen. De 12-jarige Carla R. wilde Zondag middag van liet achterbalcon der ouder lijke woning aan den Eemnesserweg te Hilversum overklimmen van het aan grenzende balcon van het naburige huis. Zij moest hierbij om het scheidende schotje klimmen en is vermoedelijk uit gegleden. Daardoor viel ze door het gla zen dak van de serre, die zich onder het balcon bevindt en kwam met haar hoofd op den betonvloer van de serre terecht. In het r.g. ziekenhuis te Hilversum, waar naar zij bewusteloos en zwaar gekwetst is vervoerd, overleed zij na enkele uren. De ouders, die te Brussel vertoefden, zijn gewaarschuwd. Het was den kinde ren, die in beide huizen woonden, her haaldelijk verboden, om elkaar langs de balcons te bereiken. Het noodlot heeft zich echter doen gelden. Ernstige aanrijding te Krimpen aan den IJssel. Gisteravond omstreeks kwart voor 7 is ter hoogte van het z.g. Veer van de Vries, dat Krimpen a. d. IJssel en Capelle a. d. IJssel verbindt, een ernstig ongeluk ge schied. De 33-jarige schoenmaker J. N. uit Krimpen a. d. IJssel, kwam met zijn fiets de veerstoep op en wilde juist den IJsseldijk oversteken, toen uit die rchting Gouda een vrachtauto bestuurd door den heer A. G. uit Krimpen a. d. IJssel, na derde, N. werd gegrepen en tegen den weg gesmakt. Hij kreeg een zware schedelbreuk en verdere bloemende verwondingen. In hoogst ernstigen toestand we>rd hij een in de nabijheid staande woning binnen gedragen. Men vreest voor zijn leven. Hevige botsing tusschen twee auto's. Voorbanden van taxi waren tot op het canvas 'doorgesleten. Vier gewonden, waarvan één ernstig. Vanochtend omstreeks half elf is op den rijksweg Den Bosch—Assisië, een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij vier personen gewond werden, waarvan twee ernstig. Een taxi uit Tilburg, waarvan de beide voorbanden tot op het linnen versleten waren, vervoerde drie personen: den heer Ketelaars, diens dochter en mej. Van Houten. Uit de richting Den Bosch naderde dr. Van der Laar, inspecteur van de Rijkswerkverschaffing, aldaar, in bijn wagen. Plotseling zwenkte de taxi, welke een flinke vaart had, naar links en greep den wagen van dr. Van der Laar ter hoogte van het linkerachterwiel. De taxi vloog vervolgens tegen een boon; aan de linkerzijde van den weg k.aatste als een bal terug, den weg op en kwam toen met een slag tegen een volgenden boom tot stilstand. Van de drie passagiers wa ren de beide dames ernstig gewond, de MR. J. R. H. VAN SCHAIk BIJ H. M. DE KONINGIN. Men meldt ons uit Den Ha« hedenochtend de voorzitter van de de Kamer der Staten-öoneraal mr j" H. van Schalk zich naar H. M. dc nlngln aan den Ruigenhoek heelt géven. chauffeur, do heer Stravers, en de t. Ketelaars licht. u De slachtoffers werden per zieken., van Tilburg naar het ziekenhuis <Z vervoerd. Dr. Van der Laar werd al» aan een vinger gewond. Door den iï had zijn wagen een halven slig om' maakt en stond zoodoend weer met 4 kop in de richting Den. Bosch. De toestand van de dames 'ls De rector van Huize Asslsie heeft 4 slachtoffers geestelijke hulp tow Het ongeluk is waarschijnlijk te »«t aan het springen van een voorband de taxi. Vierling geboren te Hengelo. In het gezin van den heer H. Pijin,, wonende ln de Flans Halsstraat 11 Hengelo (O.), Is gistermorgen een via ling geboren, namelijk een jongen drie meisjes. Moeder en kinderen mali! het uitstekend. BoerderU in Zuidwolde door den Winti getroffen en verbrand. Bij het hevig onweer dat zich heden mbrgen tusschen T en 8 uur boven t provincie Groningen ontlastte, is de 11 leenstaande .kapitale boerdeAj van j Slopsema te Zuidwolde door den blikaei getroffen en totaal afgebrand. De be»> ners konden zich nog bijtijds redden. De Inboedel ls geheel door den bran vernield. Verzekering dekt de schade. RADIO-PROGRAMMA'». Donderdag 3 Augustus. Hilversum I, 1875 «"n 414.4 M. AVRO Uitzending: 8.Gramofoon (c.a. 8.15 B>-richter); 8.45 Orgelspel; 9.Gramofoon; 10.—Mot genwijdingi; 10.16 Gramofoon; 10.30 Veof de vrouw; 10.35 Omroeporkest; 11.10 Declj matie; 11.30 Omroeporkest (c.a. 12.15 Et ♦lichten); 12.30 AVRO-Vaudeville-orkest solisten (opn.); 1.'Interview; 1.05 D Romancers en soliste; 2.Het Sylvestn trio; 2.45 AVRO-Aeolian-orkest en grantt foon; 4.Voor zieken en thuiszittendei 4.30 Gramdfoon; 5.— Jeugdhalfuur; AVRO-Amusementsorkest en solist; Berichten; 6.30 Reportagef 7.CaBartt programma; 7.40 Reportage; 8.Bartel ten ANP, radiojournaal, mededeelinj* 8.20 Verkorte opera „Das Dreimadorlhaw (opn.); 9.20 Gramofoon; 9.25 Uit Luzera Symphonie-eoncert o.l.v. Arturo Toscanini 10.20 Gramofoon; 10.30 Gramofoon nu toelichting; 11.— Berichten ANP. hierr. tot 12.—: AVRO-Dance-Band, Hilversum II, 301.5 M. 8.— KRO, 10-1! NCRV: 8.— Gramofoon (e.a. 8.15 Berichten! 10.— Schriftlezing, meditatie, gramofoai: 10.20 Reportage; 10.30 Versterkt NCRV Harmonie-orkest; 11.Opening van h« Generaal Appèl; C.a. 1.15 Berichten; 18 Gramofoon; 2.— Versterkt NCRV-Haro/ nie-orkest; 2.45 Reportage van het Ge» raai Appèl; 5.— Marcando-Ensemble 0 gramofoon (c.a. 6.30 Berichten); 7.- B« lichten; 7.15 Boekbespreking; 7.45—V-55 Gramofoon; 8.— Berichten ANP, herha'.üi! SOS-Berichten8.15 Reportage van het Ge neraal Appel, afgewisseld door het Amstcf- damsch Salon-orkest; 10.Berichten ANP actueel halfuur; 10.30 Het Amsterdam^ Salon-orkost; 11.15 Gramofoon; C.a. 11.50- 12 Schriftlezing. AFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Westelijke tot Zuidweste lijke wind, meest zwaar bewolkt, platst lijke regenbuien. Kleine genoegens verkwikk^ als brood eh men eet het nimmer wn; groote vermaken zijn als lekkernijen, waarvan /men spoedig meer dan genoeg heeft. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 9 De mannen, achter wie hij aantrok, leefden waarschijnlijk hoofdzakelijk van conserven, maar daar zijn voorraad blik jes bitter klein was, zag hij zich genood zaakt van tijd tot tijd wat klein wild te strikken. Vroeger, toen het op geen dag aankwam, was dat geen bezwaar geweest maar wannéér hij het spoor van Lansky en de zijnen niet wilde verliezen, mocht hij niet te ver achter komen en derhalve bleef hem voor de jacht vrijwel geen lijd over. De afgeloopen veertien dagen had hij pas twee maal een stuk wild weten, te verschalken. Het gevolg hiervan was, dat hij zichzelf op rantsoen had moeten stellen en dat zijn physieke gesteldheid daar op den duur onder moest lijden, was vanzelfsprekend. In geen geval mocht hij al te ver ach terblijven. Volgens zijn schatting scheid de hem nu nog slechts een flinke dag- marsch van de mannen, die hij zoo hard nekkig achtervolgde. Er moest nu zeer binnenkort echter iets gebeuren! Zonder behoorlijke, krach tige voeding dreigde Hal zijn vorm te zullen verliezen en zonder zijn vorm zou hij de achtervolging niet op de juiste wijze kunnen voortzetten. Maar wat moest hij doen? Piekerend liep hij verder. Hij maakte plannen om deze direct daarna als onuitvoerbaar weer te verwerpen. Sinds eenige dagen plaagden hem ook de gedachte, dat hij totaal niets van de anderen afwist. Omtrent het doel van hun tocht en hun voornemens verkeer de hij ten eenenmale in het onzekere, want de aanduidingen van den man, dien hij 'stervend had gevonden, waren zoo vaag geweest, dat zij geen ruimte lie ten. vopr eenigszins betrouwbare conclu sies. Wanneer hij slechts een kleine aan wijzing had gehad, dan zou hij misschien een of andere tactiek hebben kunnen toepassen, maar nu bleef hem niets an ders over dan den troep daar voor hem voortdurend op de hielen te blijven. Ook dit feit begon Hal meer en meer te hin deren. De eene dag na den anderen ging voorbij zonder dat zich iets bijzonders voordeed. Het weer bleef bestendig: koud en helder. De avond viel. Voor het eerst sinds weken kwamen aan den horizon grijze wolken opzetten. Tegelijkertijd werd het iets minder koud. Hal verwachtte sneeuw Alles wees daarop. Het vooruitzicht was allerminst plezierig. Versche sneeuw zou de voetsporen weldra uitwlsschen. Hoe zou hij dan den weg moeten vinden? Terwijl hij nog overlegde, wat hem ln dat geval te doen stond, naderde hij een dicht kreupelbosch. Hier vorigen dag de anderen gekampeerd hebben, -want hij vond de overblijfselen van twee groote vuren. Met den dikken tak, welken hij als wandelstok gebruikte, porde hij wat in de asch. Tot zijn blijd schap bemerkte hij, dat eenige verkoolde stukken hout nog gloeiden. Onmiddellijk wierp hij zijn bagage af en daarna bracht hij het vuur weer op gang. in een groot conservenblik liet hij wat sneeuw ontdooien en op een speciaal tot dit doel verbogen plaat ijzer bakte hij van meel een soort brood, dat in zijn vorm meer van een groote pannekoek had. De thee was in een minimum van tijd gezet. Van den vorigen dag bezat hij nog eenige happen vleesch. Zoo was hij weldra met zijn maaltijd gereed. De onafscheidelijke pijp na het eten bleef ditmaal echter achterwege. Tijdens het sobere maal was hij plotseling op een idee gekomen Zonder zich een oogenblik rust te gunnen, pakte hij zijn hebben en houden haastig bijeen. Sedert zijn aan komst op deze plaats was nauwelijks een half uur verloopen en het volgende oogenblik bevond hij zich reeds weer op vin. Lansky en zijn metgezellen hadden hun kamp opgeslagen. De mannen zaten of lagen rondom de tent. De avondmaal tijd was reeds achter den rug en waar schijnlijk nog onder den Invloed daarvan werd er weinig gesproken. Lansky bukte zich bij het vuur om den brand in zijn pijp te steken. Schier ge- ruischloos sloop Nanglu naderbij... Heer, wij worden achtervolgd. Man achter ons. Verrast keerde Lansky zich om. Je droomt, Nanglu Wie zou ons moeten achtervolgen hier in deze ver latenheid en waarom? Nanglu vergist zich niet, heer! Man volgt ons reeds sinds dagen. Hoe kan jij dat nu weten? Niemand van ons heeft er nog iets van bemerkt. Onzin, Nanglu. Geen sterveling weet iets van onze onderneming Waaruit maak je op, dat er iemand achter ons aanzit? Nanglu aarzelde even, voor hij begon: Drie dagen geleden heeft Nanglu 's middags een handschoen verloren. Des avonds ging Nanglu een deel van den zelfden weg terug om handschoen te zoeken. Heeft hem ook gevonden. Maar van een kleinen berg af zag Nanglu vuur achter zich. Lansky greep den Osseet haastig bij den arm. Heb je je niet vergist? Nanglu scherpe oogen. Nanglu al twee nachten teruggegaan. Telkens vuur achter ons gezien. En je vermoedt, dat hij maar alleen is? Ja heer! Vuur kleiner dan het onze: cenmans-vuur. Hij ook stil Meer man nen maken lawaai, maken grootere vu ren, schieten wild. Hij alleen en stil Ach tervolger. Maar wie dan? Mertens... Je bent gek! Dat is onmogelijk! Ik heb hem toch zelf..» Hij is... Mertens komt niet meer terug... Uitsgeloten! Onwillig keerde Lansky zich af naar de tent terug te keeren, maai Nanglu hi^ld hem aan zijn mouw vast Heer, cr komt sneeuw. Sneeuwnach ten gevaarlijk, wanneer achtervolger op spoor. Met een ongeduldig gebaar rukte Lansky zich los. Hou op met dat ge daas! Ik geloof er niets van. En al was het zoo waarvatr hebben we anders 's nachts onze wachtposten? Nanglu had voor zijn chef, die haastig de tent binnen ging, slechts een mede- lijdenden blik ov(jr. IX. De sneeuw liet nog steeds op zich wachten. Hal haastte zich zooveel moge lijk. Zijn bontjas stond wijd open, daar het hem anders te warm werd. Alles hing nu van zijn snelheid af, zoomede van de vraag of de sneeuw nog vier A w uren zou uitblijven. Hoewel de hemel zwaar bewolkt was, heerschte er genoeg licht om de naaste omgeving te verkennen. Het verblinden de wit van het sneeuwdek droeg daartoe in niet geringe mate bij. Zonder veel in spanning gelukte* hèt Hal het breede spoor, dat de anderen hadden achter ge laten, te volgen. Geen moment vertraagde hij zijn paj Nu hij een vast omlijnd plan had, voeioe hij het vertrouwen in zichzelf terug- (Wordt vervolgd 1 STADSNIEUWS. GOUDA, 2 Aug. 1939. Feestweek met sportwedstrijden voortgezet. Jeugdtournooi en gymnasUek.demon atratie. Veel publiek op de been. Het verder programma op den twee ("en dag van de feestweek stond in het teeken van de sport, die trouwens ook op de feeste lijkheden van vandaag en volgende dagen haar stempel drukt. AtWetiek voor de jeugd. Honderd vijftig jongens en meisjes van 12 tot '14 jaar kwamen des middags op het G.S.V.-terrein bijeen om deel te nemen aan de atletiekwedstrijden. De meisjes moesten 60 M. hardloopen, kastiebalwerpen en vèr- ppringen, voor de jongens vermeldde het programma 60 M. hardloopen, balwerpen tn vèrspringen. Dat sport voor de jeugd een gewilde ontspanning is bleek niet alleen uit de flinke deelneming, maar ook uit de ani mo, waarmede gekampt is. Er was by dit sportfeest menig spannend nummer. Met de organisatie vlotte het niet. De uitslager. zijn tot dusverre niet vastgesteld Gymnastiekdemonstratie. Des avonds was de turndemonstratie aan de beurt. Te ruim 7 uur marcheerden de deelneemsters en deelnemers circa 250 in getal, leden van de vereenigingen Excelsioi, Krachtsport, Ursus, Velocitas en de Oranje Garde, het O.N.A.-terrein op. Na een défilé en vaandel groet, onder de tonen van den K.N.G.V.-marsch, gaven alle deelnemers, met uitzondering van de allerkleinsten, ge zamenlijk de vrije oefeningen van het K.N. G.V. bondsfeest ten beste. In den aanvang verliepen deze een weinig verward, geleide lijk echter ging het beter, zoodat het geheel een aardigen aanblik bood. Vervolgens kwa men de oefeningen aan de toestellen. De dames leverden verscheidene heel goede prestaties aan brug en paard en ook «Ie meisjes werkten aardig aan deze toestellen. De heeren toonden aan rek, brug, ringen, tafel en paard verscheidene buitengewone staaltjes van behendigheid en durf, zij oi t- lokten het publiek menig applausje. De jon gens demonstreerden op vlotte wijze bok springen en brugoefeningen. De meisjes van Excelsior gaven een keurig uitgevoerd, leuk dansje ten beste; kortom het was een zeer veelzijdige demonstratie van gym nastisch kunnen der Goudsche turnsters en turners, die onder leiding van den heer J. S. Spek, bijgestaan door de onderscheiden vereenigingsleiders, ondanks een geheel ontbreken van voorbereiding, vrij Kocd slaagde. Het hoofdcomité voor de feestweek, woon de voltallig dit sportevenement bij. Voorts was er een zeer talrijk publiek, uit welkt groote belangstelling een appreciatie van deze demonstratie bleek. Na afloop bracht mr. H. P. C. M. de Witt Wyi-en, als voorzitter van het hoofdcomite- dank aan de organisatoren, in het bijzonder aan de heeren J. S. v. Soest en B. Wannet en voorts ook aan de deelneemsters en deel nemers. Aan de vertegenwoordigers de ver eenigingen overhandigde hij een herinne- ringsplaquetto. Tenslotte verklaarde mr. de >Vitt Wijnen dat hoewel van de feestwerV hu nog slechts 2 dagen voorbij waren, reeds de stoutste verwachtingen van het hoofd comité zijn overtroffen en men nu daarom wel in spreekkoor de leuze kar aanheffen: in 1940 komen we terug; óók met een gy-'i nastiekfeesten in-de Korte Akkeren. Groote drukte op de Markt. Inderdaad, ook uit de drukte, die des avonds op de Markt heerschte, bleek wel, dat de feestweek gewaardeerd wordt. Heel velen hebben een bezoek aan het feestter rein gebracht, waar een genoegelijk amuse ment en een prettige stemming samengin gen, Dit is een opvallend verschil met de kermis van vroeger: toen altijd kalme eer ste avonden, nu al dadelijk een groote druk. te. Men vindt het blijkbaar prettig, dat cr wat leven in de brouwerij ls. Er is vertier, er rolt wat geld, de een vindt er vroolljk- heid, de ander verdient wat. flet programma voor vandaag. De feestelijkheden voor vandaag vermeld den allereerst volkszwemwedstrijden, die hedenmiddag in dep Kattensingel zijn ge houden. Er was een aantrekkelijk program ma, dat, zooals hier steeds met zwemwed strijden, het geval is, veel belangstelling trok. Om half acht worden op het O.N.A.-ter- rein provinciale atletiekwedstrijden gehou den en van half negen tot half elf volgt een gondelvaart met verlichte vaartuigen in de singels, dat een attractief nummer kun worden. De muziekvereeniging St. Gaecilia tal tijdens de gondelvaart een concert geven. De dag van morgen is ingeruimd voor het nationaal concours-bippique en springcon cours, dat om half twee op het terrein aan Schieland's Hoogen Zeedijk begint. Er is groot aantal inschrijvingen ontvangen en ongetwijfeld zal de be!angsteU'ng vopr dit interessante en gewaardeerde sport- evenement evenredig z|jn. Fluweelensingel veertien dagen afgesloten. Omlegging |van Het verkeer. De commissaris van politie deelt mede, dat a.s. Maandag 7 Augustus de Fluweelen- singel van den Goejanverwelledijk tot de Burgemeester Martensstraat voor alle ver keer zal zijn afgesloten in verband met de bestrating en verbreeding van dit wegge deelte. Het werk zal veertien dagen duren. Vorige week Donderdag kreeg Gouda be zoek van een deel der bemanning van den Amerikaanschen kruiser „Trenton", die met twee torpedojagers gedurende meer dan een week in de Rotterdamsche haven op bezoek geweest. Dat bezoek waarover de leiden de officiereft zich in zeer waardeerehde be woordingen hebben uitgelaten, is aanleiding geweest tot een alleraardigste beschrijving in de „Ships Paper",van 29 Juli j.l., welke ens gisteren bij ons bezoek aan de „Tren ton" als een herinnering werd aangeboden. Deze met leuke teekeningen versierde icheepakrant, wordt wekelijks aan board voor de bemanning uitgegeven en daarin worden de wederwaardigheden van de af geloopen week verhaald. Daaronder vallen niet de nieuwsberichten: het wereldnieuws, dat door de radio wordt opgevangen, wordt dagelijks aan boord bekend gemaakt. Een oorlogsschip is een wereld apart. Het moge een groot, dan wel een klein schip zijn, naar verhouding is het aan boord vrij wel gelijk. Want elke ruimte is afgepa3t voor het doel waarvoor het schip dient; be wapening met zwaar en licht geschut tot afweer of aanval, hetzij de aanval komt van schepen in zee, van kustbatterijen of wel van vliegtuigen uit de lucht. Overa! waar men aan boord den blik wendt of der voet zet is ijzer en staal. Op de dekken staat het zware geschut in de pantsertoren! vastgenageld, staan ook de beweegbare lanceerbuizen, waaruit de torpedo's ovtv het watervlak worden gejaagd om hun doe' te treffen, en hoog in den mast, die om- geven is door tallooze buizen en leidingen, staan de machine-afweerkanonnen die dt vliegtuigten bedreigen, die zich hoog in de lucht in de nabijheid van het schip wngrn Tn het binnenste van het schip zijn de g< weldfge machines en de werkplaatsen, dii voorzien zijn van de werktuigen en toestel len van de meest moderne constructie, die er op berekend züy, op de meest perfect wijze te zorgen voor de navigatie, voor dt bescherming van het schip, voor den jn^o1 matiedien8t aan boord en door de lucht, voor de huishouding en den dienst van allen, die zich aan boord bevinden. Men kan zich moeilijk een denkbeeld vormen wat dat alles beteekent aan boord van een schip als de Trenton, een schip Van 17.500 ton inhoul met een bemanning van meer dan 600 kop pen. Wat een verschil het moderne oorlogs schip, waarop de eiectrkiteit en de radio zulk een alles beteekenende rol spelen en dc vloot van Piet Hein, die thans nog in tl Blaak te Rotterdam els hiistoriscb curiosum de aandacht vraagt. De landrot heeft er geen begrip van hoe aan bóord van zoo'n modernen kruiser 600 menschen leven. En toch gaat het en de matrozen, zoowel als de officieren zien ci patent uit. Een kijkje in de kombuizen toonde ons dat er voor de voeding go»d wordt gezorgd. De zeelucht versterkt en voor jlen goeden geest aan boord zorgt mu ziek en bioscoop. Het lever, is heel vrii er. gemakkelijk en de matrozen zyn geen jon- gejuffrouwen, die pretenties hebben. A.m humor ontbreekt het aan boord niet, zoc lang de kanonnen alleen maar saluutieho ten afvuren. Het zeemansleven moge zyn schaduwzij een hpbben, het heeft ongetwijfeld ziii groote bekoring. Naast de eentonigheid •nr\ het zwalken op de zeeën, steeds tus schen lucht en water, zijn er telkens de mn menten van groote vreugde wanneer nicu we landen worden bezocht en met ander*, volken contact wordt verkregen. De flottiel je, die Rotterdam bezocht, vaart de gehede wereld rond, een reis van een jaar, die dc gansche bemanning in staat stelt kennis cr indrukken op te doen, waaraan zij in hun verdere leven vele herinneringen zullen be waren. Bupnos-Alres was de afvaarthaven thans is de flottielje in Europa, na Rotter dam is St. Nazaire de eerste havenplaats En dan gaan de schepen naar de Middel landsche Ze.e Het leven van den zeeman brengt med* dat hij zich overal direct thuis gevoelt. Als bij intuïtie vinden zy de plaatsen, die hun belang inboezemen, waar zij zich na de 2eereis kunnen ontspannen en vermaken. En in tal van havensteden en Rotterdam staat daarbij in de eerste rij worden zij als welkome gasten begroet... en worden er zelfs tranen geplengd als het schip de haven weer verlaat! In een. longroom van de „Trenton" sto: den op een lange tafel twaalf kleine blanke klompjes, op elk waarvan op de neus een afscheidsgroet in zwart was geschreven als een herinnering aan gezellige uren. En in elk dezer „wooden shoes" lag een briefje, een apartje, voor Johnny, voor Dick en voor ieder der kameraden „The Ships Paper", het weekblad van de „Trenton" van 29 Juli is voor een belang rijk deel gewyd aan het bezoek aan de Hol- landsche haven: Rotterdam en de trips naar Delft en Scheveningen en naar Gouda. De teekening op de eerste bladzijde „Hoe men Holland op de gemakkelijkste manier kan zien, n.l. op een tandem met de glrl voorop en de boy daarachter" toont aan wat de be langstelling dezer Amerikanen het meeu heeft"getrokken. De Rotterdamsche rijwiel- zaken moeten het dan ook heel druk hsb- ben gehad en aan giirls is er ook geen ge. brek gewéest. Maar er was meer dat hun belangstelling had. In de beschrijving van de boottocht van Rotterdam r.aar Gouda wordt deze tocht genoemd: „a trip up one of Holland's famous canals". En het mooie landschap dat zij daarbij aanschouwdev was voor hen „eenig". De boerenkinderen met klompjes aan op den dijk de boerenwa gens met een paard er voor, de fietsers, de aairdige boerenwoningen met roode daken en de molens die zij achter den dijk zag*n in het landschap, dat lage'r ligt dan de IJssel, dat alles wekte hun verbazing sn bewondering. De verbazing was blijkbaar ook aan den kant der bewoners, die t»ij het zien van de boot met de witmutsen der Amerikaansche matrozen, allen den dijk kwamen en wuifden, terwijl de kinderen met hun armen zwaaiend en juichend meeliepen en trachtten de boot bij te houden. Het bezoek aan Gouda, heeft een pretti gen indruk op hen gemaakt. Allereerst de vriendelijke begroeting door de bevolking bij hun wandeling door de stad naar de kerk dan het bezoek aan de St. Janskerk met zijn „famous stained glass windows" het gebouw en de kerkglazen, waarvoor aller in bewondering hebben gestaan, het aanschouwen van het fraaie stadhuis, maak ten dit bezoek tegel yk interessant en aan- 1 genaam. De*roepsbel ter zijde van het Stadhuis heeft hen de vraag doen stellen of jdezc indertijd alleen bestemd was voor vrouwen, dNt.zich hadden misdragen, of dat hui* echtgenooten daar ook wel eens wer den geplaatst? Het antwoord dat zy daar op hebben ontvangen was dat deze straf op de mannen nimmér werd toegepast! Toen hebben ze fijntjes gelachent Omtrent Gouda vermeldt deze scheeps krant nog verder dat Gouda oe- roemd is om zijn kaas en om zyn Goudsche pijpen; de matrozen waren verrukt met de pijp, die zy ieder bij hun vertrek als aan denken aan hun bezoek aan Gouda ont vingen. We all, zoo staat er, had a lasting impression of a wonderful country and a very hospitable population. Het verhaal over Rotterdam bevat de mededeeling dat allen verrast waren ov°r het groot aantal Hollanders dat Engelsch spreekt, maar daaraan is toegevoegd dat wanneer de schepen drie of vier maanden in Holland zouden blijven het ieder Nederlan der verbaken zou hoeveel Amerikaansche matrozen er Hollandsch zouden spreken En het besluit met de hoop dat hun nog maals de kans geboden wordt terug te ko men in het land van de „bicycle" and Cali- iornia Sunshire". KANTONGERECHT GOUDA. Feestelijke afloop in feestweek. Voor een schipper uit Amsterdam betee- kende de komst naar het feestende Gouda leens een feest. iHy had succes met zyn verzet tegen een verstek-vonnis, waarby hij veroordeeld was tot 40 subs. 8 dagen plus betaling van schadevergoeding wegens het voorbijvaren van woonschepen in de Gouwe zonder de vaart van zyn sleepboot zoodanig te verminderen, dat een nadeelige golfslag was vermeden. Als gevolg* van de deining waren in verschillende schepen vernielingen aangericht. Het was schemerdonker geweest en de veerman, die ter hoogte van het Gouda- terrein een veerdienst over de Gouwe heeft, was juist bezig de waarschuwingslichten in verband met de aanwezigheid van de woon schepen op te hangen, een taak, waarmede de gemeente Gouda hem heeft belast. De schipper verklaarde de lichten niet te hebben gezien en toen werd vanzelfsprekend de vraag gesteld, waar de roode lantaarn! zich bevonden, een vraag, die tot een gun stige uitspraak voor den kapitein leidde. De veerman vertelde, dat de lichten aan een op den oever staanden paal aan weers kanten van het kamp der woonschepen wor den opgehangen, welk antwoord den kan- tonrechter-plaatsvervanger, mr. C. Jonker, tot de opmerking bracht, dat de waarschu wingslichten dan niet goed zyn geplaatst, daar het vaarreglement bepaalt, dat op de woonschepen zelf een rood licht moet bran- AGENDA. Schouwburg-Bioscoop't Zit in de lucht en Coos en Polly Speenhoff. Thalia-Theater: De Jantjes. Réunie-'Bioscoop: Luchtduivels der marine. Op tooneel variété Han en Black. Dancings Feestweek: Ter Gouw dagelijks. Veemarkt-restaurant: Donderdag en Za terdag. Dansinstituut W. Kok: dagelijks 8 uur, Donderdag van 10 uur v.m. af. Kunstmin: dagelijks. Donderdag van li uur v.m. af. T.m. 5 Aug- 1012, .2—6 en 8—10 uur Voormalige kazerne. Tentoonstelling n.i- tuurvriendtfiwerk Instituut voor Arbei dersontwikkeling. 2 Aug. 7.30 uur Oud-Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. LAATSTE BERICHTEN. De veerman nam het voor zijn opdracht geefster op: pe gemeente doet het toch voor alle schepen. Alles goed en wel, repliceerde de kan tonrechter, maar het vaarreglement schrijft anders voor. Het O. M. onderstreepte, dat het licht op het schip zelf moet zijii aangebracht en dat de door de gemeente Gouda aangebrachte inrichting niet voldoende is. Maar overigens achtte de ambtenaar den schipper toch strafbaar, daar het reglement eveneens be paalt, dat bij het passeeren van schepen vaart geminderd moet worden en het O. M. aannam, dat de kapitein de woonschepen gezien moet hebben, daar het nog niet hee- lemaal donker was. Hy vroeg bevestiging van het verstekvonnis. De kantonrechter ging wat de lichten be treft met het requisitoir mede. Wat het tweede punt betreft, overwoog hy", dat het reglement spreekt van schade aan den oever en aan een gemeerd liggend vaar tuig. -Waar het hier schade betrof in een gemeend schip, achtte hij den schipper niet strafbaar en hy ontsloeg hem van rechts vervolging. Het O. M. annonceerde appèl, zoodat deze juridische zaak nog verder uitgeplozen wordt. Arbeidswet-puzzles. -Er waren nog eenige kwesties van juri- dischen aard, waarbij vier te dezer stede wonende sigarenfabrikanten waren betrok ken, wier dagvaarding overtreding van de Arbeidswet vermeldde wegens het niet bij houden van een arbeidslijst. De betrokkenen waren het er niet mede eens en allen hadden een gelijksoortig ver- Zy drijven alle vier een fabriekje, waarin nog iemand werkzaam is, die als compagnon optreedt. Een compagnon ach ten zij geen arbeider en zy redeneeren al dus: we hebben geen personeel en we be hoeven dus geen arbeidslijst bij te houden. In een der fabriekjes was nog iemand werkzaam, een soort gast, die van de com pagnons tabak kocht en overigens toestem ming kreeg gedurende een paar dagen in de week te komen arbeiden om de gekochte tabak tot sigaren te verwerken, welke de gast voor eigen verkoop fabriceerde. Ook dezen sigarenmaker werd een zelfstandig werker en geen arbeider in den zin van de wet* geacht. De zaken werden een week aangehouden ter nader verhoor van getuigen om te kun nen vaststellen of een dergelyke wyze van bedrijfsvoering buiten de Arbeidswet valt. Prins Paul onderging een zware operatie. Op Buckingham Palace is het volgende bulletin uitgegeven: Z. K. H. de prins regent van Joego slavië, die verleden week met succes ge opereerd is ter verwijdering van een diep gewortelde verstandskies ln üe boven kaak, heelt heden het ziekenhuis kun nen verlaten. De operatie die hij heelt ondergaan, was niet een lichte operatie, zooals de pers de vorige week abusieve lijk meldde, doch een der zwaarste ope raties in de tandheelkunde. Prins Paul zal waarschijnlijk vandaag (Dinsdag) naar zijn land terugkeeren. Voor het bezoek aan de Fransche ha- te in deze scheepskrant! een Fransche les opgenomen, welke bestaat in een vertaling van de getallen en de waarden van Ameri- kaansch en Fransch geld. Ook In de Fran- 'che haven moet de dollar rollen. Het verkeer Utrecht—'Den Haag zal wor den omgeleid via Oosthaven, Dubbelebuurt, Wydstraat, Markt, Hoogstraat, Kleiweg, Kattensingel, Nieuwe Gouwe. Van Den Haag naar Utrecht zal het ver keer in omgekeerde richting gaan met dien verstande, dat op de Haven gereden moet worden: St. Jansburg, Westhaven, Nood- godsteegbrug, Oosthaven, Café's Matste drie feestdagen tot 1 uur open. Kermis eindigt Zaterdag 12 uur. De café's mogen Donderdag 3, Vrijdag 4 en Zaterdag 5 Augustus tot des nachts l uur voor het publiek geopend zijn. De kermis is Donderdag en Vrijdag tot 1 uur des nachts geopend en Zaterdag tot 12 uur middernacht, Donderdag en Zaterdag versch brood aan het ontbüt. Vervroeging bakkersarbeid. De commissaris van politie d«elt mede, dat ln overleg met de Arbeidsinspectie ia bepaald, dat Donderdag 3 Augustus en Za terdag 5 Augustus de bakkersarbeid 2 uur eerder mag aanvangen en dat op die dagen het vervoer en de verkoop van brood, res pectievelijk om 7 uur en 8 uur voormiddag zullen mogen aanvangen. Tóch overstroomingen in de Siegfriedlinie. De Gestapo aan het arresteereu. Naar uit Bazel aan de „Excelsior" ge meld wordt, bevestigt men eindelijk in Duitsche kringen, dat de overstroomin gen van den Rijn in het laatste deel van Mei wel degelijk ln de Siegfriedlinie aan zienlijke schade hebben aangericht wellicht aanzienlijker dan men gelooft.l Thans wordt medegedeeld, dat meer dan dertig personen, die aan den bouw der versterkingswerken hebben meege holpen, door de Gestapo gearresteerd zijn. De Gestapo is tot de slotsom geko men, dat gesproken kan worden van „on gewilde sabotage" van den kant dezer personen. Zij worden beschuldigd van het leveren van materialen van slechte kwaliteit, o.a. cement en van het maken van groote winsten op deze leveranties. Voorts zou een aantal generaals, naar men zegt vier of vijf, voor deze malver saties verantwoordelijk gesteld en van hun functie ontheven zijn. marktberichten. V Kaasmarkt Woerden. 2 Aug. Aanvoer 401 partijen. Pryzen met run. Ie kw. 23—24.50, 2e kw. 20— 22, zware 26. Handel matig. Brandje op het kermisterrein. Gisteravond omstreeks kwart voor twaalf ik een brandje ontstaan op het kermister rein. Een achter de achtbaan staande kist met papier raakte in brand, vermoedelijk door het achteloos wegwerpen van een eindje sigaar of sigaret vanaf de achtbaan. Het personeel heeft het vuur met eenige emmers water gebluscht. De met een mo- torspuit uitgerukte brandweer behoefde te doen. Vreemdelingen (met boter on het hoofd. De kermis heeft vele woonwagenbewo ners en andere reizende lieden naar Gouda gebracht, hetgeen voor de politie aanlei ding is geweest het Algemeen Politieblad open te leggen ten einde na te gaan of de vreemdelingen nog iets te goed hadden. Haar vermoeden is juist geweest, hier is het resultaat. Aangehouden zyn een 18-jarige woon wagenbewoonster, die gesignaleerd stond voor 3 subs. 1 dag, een 17-jarige woon wagenbewoner, van wien 5 subs, twee weken tuchtschool open stond, een 36-jarige kermisreiziger, die 3 subs. 2 dagen te goed had en een 26-jarige monteur, die 80 be talen subs. 40^ dagen hechtenis ondergaan moest. Allen hebben betaald. Voorts is een 24-jarige koopman aange houden, die gesignaleerd was voor acht da gen gevangenisstraf. Hy is naar Rotterdam overgebracht. Schooljeugd doet verkeersexamen. Nuttig werk van Veilig Verkeer. De Vereeniging voor Veilig Verkeer Gou da en omstreken heeft opnieuw nuttig werk voor de verkeersopvoeding gedaan met het gfnemen van verkeersexamens aan de schooljeugd. In het stadsdeel „De Korte Akkeren" by Huize „Juliana" hebben de kinderen hun practische bekwaamheid tot Jiesluit van het verkeersonderwys op school moeten bewyzen op een geïmproviseerde:! weg, waar de verschillende verkeersborden ,tn -aanwijzingen waren opgesteld. Het verkeers-examen voor de schooljeugd ■bestaat uit drie gedeelten. Bij het, schrifte lijk examen krijgen de leerlingen zeven vragen te beantwoorden en moeten in een opstelletje opzettelijk gemaakte verkeers. fouten worden veranderd. Daarna worden zo - mondeling geëxamineerd. Het derde laatste deel van het examen is geheel en al van practischen aard. Dar. rijdt de jeugd rp haar fietsen een kort traject, waarbij ze gevolg moet geven aan de aanwijzingen en (eekens van een verkeersagent, moet letter op verkeersborden en signalen dient te ge- ven bij rechts- en linksom gann, stoppen \aartvermindercn enz. De geslaagde candidaten krijgen een fraai diploma van den Bond van Vereen gingen van Veilig Verkeer, dat op een fees telijke samenkomst wordt uitgereikt. Tn totaal hebben dezen keer 225 leerlin gen examen gedaan. Zy waren van 12 la gere scholen, van welke alhier gevestigd en 4 te Haastrecht, Stolwijk en Moordrecht Binnenkort komen de scholieren bijeen om den uitslag van hun examen te verne- men. WISSELKOERSEN. 1 Aug. 2 Aug. Officieel. Londen 8.81% 8.80% Berlyn 75*57% ^5.45 Parys 4.98% 4.98% Brussel 32.31.97% Zwitserland 42.47 42.42% Kopenhagen 39.67 89.62 Stockholm 45.45 45.87% Oslo 44.32 44.25 New-York 1-8»% 1,88 /w - Beursoverzicht. Voor den Nederlandschen gulden waa de stemming op de Amsterdasche wissel markt hedenmorgen omgeslagen. De bui- tenlandsche deviezen liepen zonder uit zondering naar beneden en kwamen be neden de prijzen van gisteren te liggen. Op politiek gebied waren geen factoren voorhanden, die bijzondere stroomingen konden veroorzaken. Omtrent de oorzaken van de verbeter de stemming voor den gulden liepen de meeningen uiteen, maar in ieder geval bestond er aanbod van buitenlandsche valuta's, hetgeen klaarblijkelijk verband hield met particuliere transacties. De deviezenmarkt te Amsterdam is nog ate tijd zeer gevoelig, zoodat er niet veel be hoeft te gebeuren om betrekkelijk groote verschuivingen te voorschijn te roepen. De krapheid van de markt speelt hierbij natuurlijk ook een rol. De Brltsche ponden werd bij de ope ning vernomen tegen 8.80, doch reeds spoedig daarna werd gehandeld tegen omstreeks 8.79, waarna wederom een kleine verbetering kon worden waarge nomen en de koers bleef schommelen in de omgeving van 8.79*. De Amerikaansche dollars werden ingezet op circa 1.88A, maar konden niet lang daarna niet meer dan 1.87bf bedingen. Fransche francs lie pen achteruit van 4.98g tot 4.971. Belga's bewogen zich tusschen 31.89 en 31.93, Zwltsersche francs tusschen 42.39 en 42.43. Duitsche marken golden 75.45 a 75.50. De Scandinavische deviezen werden al gemeen lager geadviseerd. Voor Oslo 44.10, Kopenhagen 39.20, Stockholm 45.23. Tege lijk met de daling van de vreemde munt eenheden liep ook de goudprijs terug. Baren werden in de open markt verhan deld tegen omstreeds 2103, gouden tien tjes werden afgedaan tegen circa 13.02, met de gebruikelijke marges voor koopers en verkoopers. Op de termijnmarkt vielen weinig mu taties op te merken. De effectenhandel was hedenmorgen zeer stil. Voor de meeste fondsen waren slechts advieskoersen beschikbaar. De locale fondsen waren lusteloos en mee- rendeels Iets lager. Ook voor de Ameri kaansche fondsen bestond een ongeante meerde tendemz.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2