Zomerplaaggeesten. 100.000 Zeemijl per onderzeeboot. Sylvester maakt regen FILMNIEUWS. Wanneer onverwachts bezoek komt. „Beyer's Mode für Alle". RECEPTEN. Vliegen en muggen behooren tot de meest onaangename zomerplaaggees ten, die het menschdom veel ergernis geven. De strijd tegen de vliegen is wel zeer noodig, niet alleen omdat zij bacillendragers zijn, doch hun larven bederven verschillende levensmidde len, indien deze niet afgedekt worden bewaard. Sterke geuren trekken vliegen aan evenals trouwens ook de warmte, want niet voor niets vindt men een menigte vliegen in koeienstallen. Om te voorkomen, dat vliegen in kelders en keukens komen moet men horren voor vensters of deuren plaatsen, zoo dat zy' dag en nacht open kunnen staan. Indien dit laatste niet moge lijk is kan men alle levensmiddelen onder vliegenkappen of in een vlie- genkastje bewaren, hetgeen yooral voor aangesneden vleesch, visch enz. geldt. Al deze dingen hebben slechts dan een practische waarde, indien men weet te voorkomen, dat zoo'11 kap volkomen afsluit en er "geen in secten onderdoor kunnen kruipen en men niet vergeet de deur der vliegen kast te sluiten. Vliegen zy'n een ware plaag! Vlie genvangers in den vorm van afhan gende lymbanden zijn steeds afdoen de om hen te vangen, wanneer zy' toch in huis komen, maar ze bieden een hoogst onsmakelijke aanblik en moe ten meerdere malen per dag ver nieuwd worden, dat de lymband op een goede plaats gehangen wordt en men er niet met de haren of kleeren aan blijft hangen, is noodzakelijk. Een doeltreffend vliegengift waar aan de insecten na korten tijd ster ven heeft men nog niet uitgevonden. Een enkele bromvlieg in de slaapka mer kan onze nachtrust gruwelijk verstoren en toch is er een eenvoudig middel om hem te verjagen. Men schakelt een licht in een aangrenzen de kamer aan, houdt de slaapkamer donker en de deur open, waarna de brommende vlieg het licht tegemoet zal vliegen. Muggen zijn meestal moeilijker te verjagen, ze zijn hardnekkig en al hoewel wij niet, zooals in warme lan den met een muskietennet over ons bed behoeven te slapen ,kan een en kele mug toch recht hinderlijk zijn. Ten onrechte meent men, dat mug gen door het licht aangetrokken wor den, want tegen de schemering komen zij eerst in huis. Toch verdrijft muggen en vliegen en om de eerste te verjagen gebruikt men vaak scherpriekende middelen, die bij drogist en apotheek te verkrij gen zy'n en op het kussen gedruppeld worden. Een boek van modern avontuur, van 'den Nederlandschen Onderzeedienst i en de wetenschap. Een avontuur? vroeg koopman Sylvester, dien wy schertsend de „oude Afrikaner" noemden. Een avontuur? hy' streek naden kend langs zijn puntbaard, wel, ik heb er meer dan een gelukkig overleefd; Maar niet alle avonturen waren tenminste voor my zoo spannend als clie, welke ik jullie nu wilde gaan vertellen. Wij spitsten onze ooren. Wat de „oude Afrikaner" vertelde, was al tijd de moeite wel waard. Het was, zoo begon hij, in den tijd, dat de automobiel het zwarte werelddeel Afrika nog hiet was bin nengedrongen. Als we op stap gin; gen moesten we altijd een troep zwarte dragers meenemen en deze lui waren lang niet altyd even meegaand. Ik werkte indertijd voor een export maatschappij, die haar hoofdkantoor in Cairo had. Mij werd op een goeden dag opgedragen een nieuw handels station op te richten in het binnen land .Een gemakkelijke opdracht was dat niet. Reeds vroeger had de maat schappij getracht een stationnetje op te' richten in het binnenland, maar om welke reden dan ook, het station was geen succes geworden en de blanke chef, die over de zaken ging, was op een dag spoorloos verdwenen. Ik kreeg een schema, waarop niet al te duidelijk de plaats werd aangeduid waar ik het oude huis kon vinden. Misschien was het wel geheel verdwe nen en dan had ik natuurlijk maar te rekenen op de intelligentie van de dragers, die daar beter den weg wis ten dan ik. Een zwarte stip op de kaart gaf het station aan, dat er een tiental jaren geleden was opgericht. Ik had de keuze tusschen eenige vreemde dragers, wiens sympathie ik eerst zou yioeten winnen, alvorens we op weg gingen, en een ouden bediende Joesoef. Ik besloot alleen Joesoef mee te nemen en onderweg enkele zwarten voor me te winnen. Myn vriend Bern- des, architect, technicus en uitvinder tegelijk, zou met enkele lieden nako men, zoodra hij geheel hersteld zou zy'n van een koortsaanval, waarmede de man nogal eens te kampen had. Er heerschte in die dagen een zelfs voor Afrikaansche verhoudingen ongewone hitte en wij kwamen slechts langzaam vooruit, temeer daar myn trouwe Joesoef zich het oude spreekwoord van zijn stam her innerde: „Wie slaapt loopt geen bla ren aan zijn voeten te loopen!" Nu, het was zeker geen pleziertje, door het door de zon heet geschroeide gras te gaan en urenver geen ander rustpunt te vinden dan een paar oude kale stronken, die eenmaal boompjes moesten zy'n geweest. Het geheele landschap maakte zulk een triesten en droevigen indruk, dat ik me op som mige oogenblikken van den dag ellen dig verlaten voelde, niettegenstaande het feit, dat de trouwe Joesoef, die mijn neerslachtigheid bemerkte, zijn uiterste best deed my op te fleuren met de meest griezelige en onzinnige verhalen van spoken en monsters, die in die streek huisden. En mijn stemming werd er niet beter op, toen we plotseling een smal pad vonden, dat naar een negerdorp leidde, dat er allesbehalve vriendelijk uitzag. Dat dorp stond niet op mijn kaart; zouden we dan verdwaald zy'n? Joesoef bleef echter vroqlyk en het paard, dat voor onze bagage zorgde, scheen het ook koud te laten waar het terecht kwam. Een geweldig bosch doemde op achter het negerdorp, waar iedereen scheen te slapen. Wij volgden nu nog maar den stroom van de rivier en plotseling stieten wij op een eenzaam, vervallen en troosteloos huis, dat kennelijk door blanken was opgetrokken. Het huis was eigenlijk geen huishet was meer een hut met een geweldig stroodak en een soort veranda ervoor om de zonnestralen te weren. Ik vroeg een inboorling, die waarschijnlijk afkomstig was uit het verlaten dorp, dat wij juist gepas seerd waren, of dat huis eenmaal had toebehoord aan blanke mannen. Hij knikte van ja en vertelde erbij, ten minste voor zoover ik zijn brabbel taaltje kon volgen, dat er blanke man nen getracht hier te wonen en te wer ken, maar dat ze plotseling waren verdwenen. Ik dacht aan mijn voor ganger en zy'n assistent, die, by wyze van spreken, onze maatschappij in den steek hadden gelaten. Dat klopte dus. De inboorling verdween weer even geruischloos als hy gekomen was, waarschijnlijk om de dorpelin gen van de komst van den blanken man op de hoogte te stellen. Enfin, daarover maakte ik me geen zorgenik had het station gevonden, al duidde de kaart het dan ook tien mijlen verder aan. Het huis was ech ter ongelooflijk verwaarloosd en vuil. Een stokoude inboorling, die bij slecht weer in de waranda sliep, trachtte my aan het verstand te bren gen, dat ik onmogelijk één nacht in dit spookhuis kon doorbrengen. De spoken zouden my opeten; het huis werd geschuwd door de negers. Ik glimlachte tegen den neger; als blanke had ik mijn' prestige te bewa ren en mocht geen geloof schenken aan de zonderlinge negerverhalen. De oude schudde het hoofd en vluchtte naar het dorp terug. Ik ging het huis Interieur van een Ned. onderzeeboot. Illustratie uiti „100WO zeemijl per onderzeeboot met prol. Vening Meinesz". Indien er één tak der Nederland- sohe defensie ter zee populair is, dan is dat ongetwijfeld het duikbootbe- drijf. Dat is geen wonder als men nagaat, dat de prestaties van onze marine in dit opzicht internationaal ongeëvernaard zijn. De reizen over alle oceanen door onze O.- en K.-boo- ten gemaakt werden in alle landen ter wereld besproken als iets buiten gewoons, ook in Engeland en Ame rika. Wy behoeven ter illustratie hier van alleen maar den naam van K. XVIII te noemen om een voorbeeld van durf, doorzettingsvermogen en vertrouwen in het materieel te ge ven. Er was nóg een factor, die het duikboot/bedrijf in het licht der alge- meene belangstelling zette. Dat was het feit, dat prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, kortweg „de Marine-profes sor", gedurende vele jaren lange rei zen op onze onderzeebooten maakte, ter bestudeering van de zwaarte kracht ter zee. Door dezen geleerde werd op dit gebied baanbrekend werk verricht, werk, dat internationaal de grootst mogelijke belangstelling ge niet en hetwelk door tal van naties nagevolgd wordt. Over het duikbootbedryf en het wetenschappelijke werk aan boord der Nederlandsche onderzeebooten is thans een boek verschenen. Een boek van de hand van den populairen ma rine-journalist, Albeit Chambon en uitgegeven door het Comité „Onze Marine" te Den Helder, de instelling, die zich beijvert de Nederlandsche marine onder het volk een zoo groot mogelijke bekendheid, te geven. Albert Chambon schildert met zijn vlotte pen het werk aan boord onzer onderzeebooten; vertelt van den pro fessor; onder welke omstandigheden deze veelal moest arbeiden en wat zijn resultaten waren. Hij vertelt van de romantiek en... de ijzeren zakelijk heid van het onderzeebootleven en geeft tevens een historisch overzicht 1 De Amerikaansche onderzeeboot „S 48" met prof. Vening Meinesz en zijn Am. collega Harry Hess, op de onderbrug. Illustratie uit: „100.000 zeemijl per onder zeeboot met prof. Vening Meinesz". van den Onderzeedienst. Het werd een boek, dat met zal na laten indruk op den Nederlandschen lezer te maken. Hy zal er uit ervaren, dat de tijden van avontuur ter zee nog niet voorbij zijn. Dat we ook nu nog kerels hebben als eens een Hout man en een Willem Barentsz en dat moed en doorzettingsvermogen nog steeds twee woorden zijn, die boven aan in het zakboekje van den heden- daagschen marineman staan. Het werd een avontuurlijk relaas, een spannend verhaal, dat door jong en oud ten volle genoten zal worden, en dat werkelijk waard is een zoo groot mogelijk afzetgebied in ons land te verkrijgen. Dat is ook het streven van het Comité, dat met deze uitgave hoopt de zoo hoog noodige populari seering van de Nederlandsche marine wederom een stapje in de goede rich ting gebracht te hebben. Het boek is verkrijgbaar in den boekhandel. onderzoeken. Inderdaad, het geleek veel op een spookhuis. De ramen wa ren zoo vuil, dat we er onmogelijk door konden zien. Het huisraad was te oud om te gebruiken. Aan de mu ren hingen nog enkele door de zon en de hitte verbleekte platende voor stellingen waren bijna niet meer te onderscheiden. De negers schenen de bruikbare meubelen uit het huis te hebben gesleept en er alleen nog de oude rommel in achter te hebben ge laten. Wat moest ik met zulk 'n ver vuilde woning beginnen? Gelukkig, dat ik het noodige bij mij had en niet gerekend had op de nalatenschap van myn voorganger. Ik bezat ook enkele instrumenten, onder meer een hygro meter, die ik aan een spijker aan den muur ophing, hopende dat de spijker door de zwaarte van het instrument niet zou bezwijken. Intusschen was de oude man weer naderbij gekomen en volgde met negernieuwsgierigheid onze bedrijvigheid. Hij zag hoe ik de hygrometer aan den muur ophing en vroeg aan Joesoef, wat de blanke man met dat ding deed. Joesoef antwoord de met een air: O, daarmee kan myn meester regen maken! Een rilling van ontzag scheen te gaan door de magere leden van den man. Regenmaken! Dat moest hy snel gaan vertellen in het dorp! Die ondoordachte uitspraak van mijn zwarte bediende zou mij echter menigen slapeloozen nacht bezorgen. Maar aan slaap kon ik in die verstik kende hitte toch nauwelijks denken. Ik was al blij, dat ik rust kon genie ten achter een klamboe, die me be schermde tegen alle mogelijke en on mogelijke insecten, die in de duister nis op my afkwamen. Joesoef geloofde nog steeds aan de griezelverhalen der negérs uit het dorp en begreep niet, waar ik den moed vandaan haalde in het oude huis te gaan slapen, waar mijn blanke voorganger rondspookte. De blanke man wa3 my echter nog welkom ge weest in deze eenzaamheid! De nieuwsgierigheid van de zwar ten is groot, dat is bekend. En mijn collega Berndes verscheen nog maar steeds niet. De nieuwsgierigheid van de negers werd steeds grooter. Ik probeerde Joesoef uit te hooren, wat wilden de zwarten toch van mij Joe- soef vroeg het aan een klein neger jongetje, dat minder schuw was dan de oudere negers, die zich snel terug- trokken als zij mij de deur uit zagen komen. Het negerjongetje vertelde, da,t zijn rasgenooten zoo graag het instrument wilden zien werken waar- 1 door de blanke man regen kon maken. De negers hadden regen noodig en 't apparaat zou dus goede diensten kun nen bewijzen. Joesoef bracht my de EEN STOPNAALD ontbreekt op alle auto'*: de naald van den snelheidsmeter ver telt u niet, dat uw rem weg verviervoudigt als uw snelheid verdub'beltl U lruut pas goed autorijd en, als u erkent: STOPPEN IS MOEILIJKER DAN RIJDENI boodschap over, nadat hij aan den jongen had beloofd het zijn meester te vragen. Ik wist niet wat te doen en wachtte maar op de komst van Berndes, die me misschien zou kun- I nen helpen. In elk geval zou ik blij zijn een collega bij me te hebben, met wien ik weer eens verstandig kon praten. Op den zesden dag na onze aan komst kwam een oude neger op ons huis af en verlangde kortweg van.my dat ik het instrument zou gebruiken om regen te maken. De negers had den nu al zoo lang gewacht en de droogte bleef maar aanhoudenwaar om zou de blanke man hen niet hel pen? Ik verwenschte den ouden Joesoef, die zoo ondoordacht had verteld, dat zijn meester regen kon maken. Maar wat hielp dat nu. Ik kreeg tenslotte een idee, ging het huis uit, trad op de groep zwijgend neerhurkende negers toe en sprak tot hen: De blanke man zal jullie regen brengen, maar geef hem drie dagen den tijd om tot de goden te bidden, die hij noodig heeft om zijn instrument gunstig te laten werkenDat sloeg in, luid dan kend voor zooveel goedheid en be reidwilligheid en overdreven buigend verdwenen de negers, den zegen van al hun goden over mij uitsprekend. Gelukkig; drie dagen, den tjjd. In drie dagen kan veel gebeuren en in dien tijd kon collega Berndes hier zijn. De zwarten waren gehoorzaam en kwamen gedurende die dagen den blanken man niet storen. Eindelijk! Op een grauwen morgen verscheen Berndes met drie dragers. Zijn eerste woorden waren: Goed dat we onder dak zijn. Er komt veel regen! Ik kon mijn ooren nauwelijks gelooven. Berndes' komst bracht ge luk. En inderdaad, nauwelijks een halven dag na zijn aankomst barstte een hevig onweder los, gepaard gaan de met zware regens, die het dorp onder water zetten. Het respect voor mijn magische krachten van de zijde der negers was ontstellend groot. M'n zwarte bediende bracht in de eerste dagen na den val van den heil bren genden regen vele geschenken uit het dorp mede. Alles voor den blanken man die den regen heeft gebracht! Berndes lachte om het geval en stelde me de vraag: Wat zou er van je geworden zy'n, als de goden je niet genadig waren geweest? Ik wilde echter aan die kwestie niet denken, want tenslotte moet ieder mensch een beetje geluk hebben om wat te presteeren... J De tweede hoofdfilm heet „Amor op d« ranch", de geschiedenis van een beroemd operazanger die zijn vacantie gaat door brengen o"p een ranch in het wilde westen, waar zich een spannend verhaal afspeelt met paardengetrappel en zang. „NANON" met Erna Sack en Joh. Heesters. Schouwburg-Bioscoop. Het ls een vroolijse boel In het café „Hot gouden Lam" op den straatweg naar Parijs. Het is onder het bewind van Koning Lodcwijk XIV. Een verrukkelijke stem klinkt op tijdens den zwoelen zo meravond. De charmante waardin, Na- non Patin, zingt voor haar gaston. Onder 'hen zijn dc prefect van politie en diens neef. Do laatste moet probeeren, het hart van Nanon te veroveren. Want niemand kan er op bogen, haar ooit gekust te hebben. Maar Nanon is verliefd gewor den on den knappen tambour Grignan, dien zi] vol verlangen verwacht. Zij wil met hem trouwen en allo voorbereidin gen zijn getroifen. Tambour Grignan ls „D« drie Musketiers" van het Wilde Westen Tuxon, Stoney en Lullaby. VLAMMENDE PRAIRIE-OOGEN". I Reultie-Bloscoop. j ne drie Musketiers": Tucson, Stony snLuüaby Zijn juist op weg naar de stad als zij vernemen, dat George, de broer nut Stony in moeilijkheden geraakt is m zelfs verdacht wordt van moord. onocdig vinden, zij George en vernemen van hem, dat de oorzaak van alles ge- ..„pn is in de voortdurende strijd tus- Jhpri de veehouders en de schapenfok- ïfpis Hii is onschuldig aan dc misdaad, maar durfde niet blijven om zijn vonnis af te wachten, daar het stadje en ook de sheriff geheel onder invloed staan van ripn bedrijfsleider Harvey, die In dienst was van het slachtoffer, één van de voor naamste schapenfokkers. De veehouders willen een nieuwen sheriff kiezen en op aandringen van zijn vrienden stelt Tucson zich candidaat. I George verbergt zich in de buurt van het stadje gereed om zich aan te melden, zoodra de nieuwe sheriff gekozen zal zijn. Spoedig blijkt, dat de verkiezingen niet eerlijk zullen gaan, daar Harvey ieder een die het niet met hem eens is, door zijn handlangers uit de stad laat jagen. Daarom verzamelen Hucson en Lullaby de veehouders uit zijn omgeving om zich een doortocht te banen naar het stem lokaal. Als de handlangers van Harvcy pro beeren aan de veehouders de toegang tot de stad te beletten, ontstaat er een ver woed gevecht, waardoor Harvey gedwon gen wordt de stad te ontvluchten. De tweede film „Avonturen dpr Zuid zee" vertelt van liefde en goud, roman tiek en avonturen. Do film werd geheel in natuurlijke kleuren opgenomen. IEDER BEEFT VOOR MIJN COMMANDO. i uaua-i. uuttei diut inuUa-ineater uiengt nog eens eon ïuipient met Aueie öumuoch. m ue nooxu- tj,. ill dc/,e nii.i UyKi weer eens opnieuw uat net witte nofcK in ü.ufcie öumuocit oen tie UiOL »iCiu, v«e.- Kan Wutui.il. a" uimo..k ue uiiectiice euitü ceil naive ecu.» uaar naar seeyt-i, successen terug/.Ka naar k.enizoou en weren, uat naar op ueibpet Vciouuerü en Verfrisschingen op warme dagen. Ieder, die op een warmen zomerdag om wat, doch hoè men een en ander zpn familie of vrienden bezoekt, zal aanbiedt, of het gedwongen of van dankbaar gebruik maken van een harte gaat. kleine verfrissching. Men vindt zoo'n Uitstekend smaken melkmengsels kleinigheid veel prettiger, dan wan- van vruchtensappen, b.v. half bessen, neer men bemerkt, dat de huisvrouw frambozen of andere sappen, aange- zich uitslooft om „uit te halen", want i vuld met melk. Serveeren in hooge Avonturen op de Zuidzee. George Houston en Marion Nixon. Erna Sack als „Nanon" in de Ufa-film van dien naam. Schouwburg-tëloscoop. deren is, wanneer er bij de opvoering van zulke „oude draken" geen mensch meer komt. Maar als hij tenslotte nog beweert, dat Peter Bergson, uitgever van het groot ste dagblad der dtad, Volkomen gelijk heeft, a s hij haar manier van tooneelspelen tot den grond toe afbreekt, dan is haar geduld ten einde en pats een oorvijg is het antwoord. In de vroolijke levendige atmosfeer van het lunapark Tivoli, tracht Eric zijn erger nis te vergelten. In een tent voor ringwer- pen probeert hij' zijn geluk en het gelukt hem zijn ring om de hoofdprijs te werpen, een flesch champagne. Het toeval wil, dat tegelijkertijd een andere ring om deze flesch valt en dat deze ring toebehoort aan Ilella Bergson, de dochter van den doods vijand zijner grootmoeder. Er speelt zich dan een geheele roman af met tot slot een gelukkig huwelijk. Jolian Heesiers, de Nederlandsche tenor, de tegenspeler van Erna Sack in „Nanon". i echter in werkelijkheid markies Charles d'Aubigné, die met zijn vrienden gewed had, als tambour verkleed het hart van Nanon te kuruien veroveren Op net laatste oogenblik, vlak voor dat zij zul len trouwen, wordt de markies door zijn vrienden gered. Zij „arresteeren" hem wegens duelleeeren Nanon is diep be droefd en vertrekt naar Parijs, om ge nade voor haar verloofde te vragen. Via Molière, die voor den Koning optreedt, en wien Nanon eens een grooten dienst bewezen heeft, teekent Lodewijk XIV het decreet, waarin genade geschonken wordt aan den duellist. Maar dan komt het uit, dat haar geliefde heelomaal niet gearresteerd is Diep bedroefd vertrekt Nanon weer naar huis. De Markies is echter werkelijk van Nanon gaan hou den; hun spel ls ernst geworden. Als Hector Nanoh beleedigt daagt de mar kies hem dan ook tot een duel uit. Duel- leeren is verboden en de markies dreigt ter dood te worden veroordeeld. Maar dan heeft Nanon nog het decreet van den Koning en daarmee weet zij zijn in vrijheidstelling te bewerkstelligen... tooneel. Nieuw gezelschap van Cor Ruys. Met Tilly Lus, iLouta C.imberg e.a. Naar wij vernemen zal Cor Ruys in het komende seizoen weer in een eigen gezel schap in Nederland optreden. Voorloopig zijn reeds aan dit ensemble verbonden mevrouw Tilly Lus, Elly van Ste- kenburg, Louis Gimberg, Adolphe Hambur- ber, Pierre Myin en Anton Ruys. hierdoor gaat het gemoedelijke ka rakter van een intiem bezoek al gauw verloren.. Bij onverwacht bezoek kan de huis vrouw al aanstonds bewijzen of zij haar taak als gastvrouw verstaat en onmiddellijk weet, hoe zij haar gast op zijn (haar) gemak kan brengen. Men behoeft maar een blik met wat biscuits of wafeltjes in huis te heb ben, om reeds geholpen te zijn en een kopje thee is in no time gezet. Iedere gast zal ook reeds dankbaar zijn voor een glas koele melk, hetzij zoete of karnemelk en het gaat er niel IJ en nieuw seizoen kondigt zich aan. De omslagteekening van 't Augus tusnummer van „Beyer's Mode für Alle" verraadt het alDe zomer loopt ten einde, we rpoeten eraan gaan den ken dat het niet lang meer duren zal of do dagen worden korter, de wind wordt guurder en de temperatuur lager. Een modeblad moet de tyd vooruit zijn. En daarom vertellen de pagina's van dit nieuwe nummer nu reeds ter wijl buiten de zomerzon nog volop schijnt, welke richting de vrouw vol*- gen moet, om deze herfst goed en mo dieus gekleed te gaan. Vanzelfspre kend hebben de stralende kleuren van de zomer plaats gemaakt voor de meer gedekte tinten van den herfst. Een vluchtige blik is voldoende om vast te stellen, dat de mode voor het komende seizoen jeugdig, charmant en vrouwelijk is. Toiletjes met een wijde rok, een strak lijfje en een gar neering van kant, pailletten, borduur sel of plissé zullen door iedere vrouw gaarne gedragen woriien. Minder slanken kunnen hun keuze doen uit keurige, afkleedende modellen, die toch niet saai zyn. Ook lingerie en kinderkleeding zijn goed vertegen woordigd. Al met al is de Augustusaflevering van „Beyer's Mode für Alle" een goe de wegwijzer bij het samenstellen van een practische en modieuse winter- garderobe. „Beyer's Mode für Alle" is overal in den boekhandel of by N.V. Wereld mode, Amsterdam-C. verkrygbaar. glazen of melkglazen met een rietje. Koele dranken geniéten de voor keur, hetgeen ook voor limonade en "pure sappen geldt en bij gebrek aan koelkast of ijs gebruikt men koud stroomend water. Koude thee is eveneens smakelijk en deze kan men min of meer sterk zetten, zoeten met suiker, koud laten worden en aanvullen met spuitwater of met water en vruchtensap. het sexui ze uuu, si'yu -d strooien. Opdienen op schotel met een rand Kool[ gaar in Tomatensoep (h pers.). ons boter of vet, 2 volle eetlepels bloem, 4 Maggi's bouillonblokjes, 94 liter kokend, water, 8 tomaten, allerlei kruiden, I 0i:„ zooals peterselie, selderij, kervel, ul enz., 1 ei, een paar lepels room of melk. Los de Maggi's bouillonblokjes op in 94 L. kokend water. Smelt de boter of het vet in een diep pannetje en laat het lichtbruin braden, doe er de bouillon bij en laat ze even doorkoken tot ze gelijkmatig gebon den is. Wasch de tomaten, snijd ze in vierde partjes en draai ze door de vleeschmolen, hak de kruiden zeer fijn en rasp de ui fijn, voeg ze bij het tomatenmoes, voeg ook het geklopte ei toe en de melk of de room. Voeg by deze massa onder flink kloppen met een eierklopper de kokende soep. Ze mag niet meer koken, zet de pan b.v. in kokend water of op een asbest plaatje. Maak ze af met een paar druppels Mag- ïl's aroma. kool). Garnalen in warm water wasschen, uit laten lekken en drogen, daarna in een kom doen, fijngesnipperd uitje toevoegen, peper, zout en de in kleine blokjes gesne den komkommer en alles aanmaken met en citroensap, en de massa verdee- len over de tomatenbakjes en de bovenkant bedekken met een weinig mayonnaise. In midden eenige blaadjes peterselie Gevulde komkommers (J, pers.). 2 kleine, dikke komkommers, 'A ons rijst, 1 ui, 2 eetlepels tomatenpuree, L. ko kend water, 2 Maggi's bouillonblokjes, 1 ons geraspte kaas. Voor de saus: een stukje vet of boter, 2 eetlepels bloem, 3 eetlepels tomatenpurée, een paar druppels Maggi's aroma. Snijd de punten van de komkommers, schil ze dun, snijd ze in de lengte doormid- Gelatine 15 min. in koud water weeken, daarna uitknijpen om het overtollige water te verwijderen en by de karnemelk voeger, evenals de suiker, de geraspte citroenschil en gezeefde citroensap, daarna roeren, tot dat de suiker is opgelost en de massa in een glazen schaal overbrengen, af en toe roeren om te voorkomen, dat de gelatine zakt. De aardbeien, liefst een kleine soort, worden gewasschen en als de massa drn- lerig wordt er door heen geroerd. Pudding volkomen styf laten worden en zonder saus slablaadjes en aardappelsla. Tomaten met garnalen en kom kommer. 3 4 groote tomaten, 100 gram garna- komkommer (b.v. een derde), peper, *out, 2 eetlepels mayonnaise of slaolie en citroensap, stukje fijngesneden ui, takjes Peterselie. Tomaten doorsneden en uithollen (pulp aren voor tomatensaus b.v. b(j bloem- Tomaten gevuld met zomergroen ten (i pers.). 8 tomaten, 1 zure appel, 2 augurken, 1 rauwe ui, allerlei groenten, zooals bloem kool, doperwten, worteltjes, wat fijngehakte peterselie, eenige theelepels Maggi s aro ma, zout, mayonnaise. Wasch ie tomaten, verwijder de kelk- blaadjs, snijd het kapje er af en hol met een lepeltje de tomaat zoo-veel mogelijk uit. Hak augurk, ui, zure appel zoo fijn moge- *lyk. Kook de groenten, in stukjes gesneden in een beetje water 10 minuten. Neem ze uit het water, voeg een beetje zout toe en laat ze bekoelen. Vermeng ze daarna met de gehakte groenten, een lepel mayonnaise (of olie en azijn), één h twee theelepels Maggi s aroma en het tomatenmoes. Vul met deze massa de uitgeholde tomaten. Strooi er wat fijngehakte peterselie over. een beetje water. Bak de geraspte ui in een beetje boter, voeg dit bij de rijst, doe er ook de tomatenpuree bij en de geraspte kaas en vul deze massa in de komkommers. Los de Maggi's bouillonblokjes op in L. kokend water en kook de komkommers hier in gaar, pl.m. uur. Saus; Smelt een stukje vet of boter in een diep pannetje, voeg de bloem erbij, roer de kluitjes eruit, doe er de bouillon bp, waarin de komkommers z«n gaargekookt, de tomatenpuree en eenige druppels Mag gi's aroma. Stoof de komkommers nog eeni- gen tijd in deze saus. Geef bij dit gerecht gekookte aardappo- Karnemelkpiddine. L karnemelk, 2» ons aardbeien, 150 gram lichte basterdsuiker, 8 bladen witte en 4 bladen roode gelatine. Een half kopje heet water; sap en geraapte schil van een Georg Alexander LUCHTVAART. Sagosneemv. liter melk, 2 volle eetlepels vlugko- kende sago (fijne); 75 gram suiker, 2 eieren, vanille-esaence of suiker, 1 eetlepel suiker, enkele geconfyte kersjes. Melk aan de kook brengen en 75 gram suiker er in oplossen, daarna de sago er in strooien en hlyven roeren totdat de kor reltjes doorschijnend worden, pan van £et vuur nemen en de beide goed doorgeklopte dooiers er door roeren, evenals de vanille; kloppen met een garde totdat de massa af gekoeld en luchtig is, daarna de beide ei witten door de pudding scheppen met een lepel, nadat ze eerst met de eetlepel suiker flink styf geklopt zijn. Klopt men het eiwit door de massa, dan wordt deze veel minder luchtig. In een gla zen schaal overbrengen en zeer koud op dienen, gegarneerd met vruchten. „Der Grosse Dessauer" reuelinatie: naar Schiphol. In den dienst Berlijn—Amsterdam —Londen opgenomen. Dezer dagen is het grootste tot nog toe in Duitschiand gebouwde verkeers vliegtuig, de Junkers Ju 9U op den dienst Berlijn—Amsterdam—Londen door de Deutsche Lulthansa in dienst gesteld. Ruim anderhalf Jaar geleden kwam dit enorme Junkers-product ,meer bekend onder den naam „Der Grosse Dessauer" gereed. Het is een vier-motorig vliegtuig, geschikt voor het vervoer van veertig passagiers en een bezetting van een vier koppige bemanning De machine heeft een spanwijdte van 35 meter bij een lengte van 26.30 meter. Het totaal ge wicht van het vliegtuig bedraagr 22.000 /kg. en het toestel kan zich met een kruis snelheid van 350 km. per uur verplaatsen. Op het oogenblik zijn reeds vier van deze vliegtuigen bij de Lufthansa in ge bruik. Tot nog toe deden zij dienst op de r drukke lijnen BerlijnWeenen Belgrado. Berlijn—Frankfort—Munchen —Weenen en Berlijn—Weenen direct. De Junkers Ju 90 is wel het grootste land- vliegtuig ter wereld, dat reeds voor het regelmatig verkeer gebruikt wordt voor de Deutsche Lufthansa en enkele bui- tenlandsche maatschappijen, zooals de South-African Airways, gebouwd. Het feit, dat de D.L.H.. de machine op den. regelmatigen dienst Berlijn—Am sterdamLonden inzet, moet gézien den goeden naam, dien het vliegtuig zich thans reeds heeft verworven, dan ook zeer verheugend worden genoemd. Tet vliegtuig, dat des morgens naar Londen gaat en des avonds van Londen komt, ls omstreeks kwart voor elf op Schiphol ge- K.L.M. vliegt naar Zuid-Afrika. Ditmaal met de bestuurders Blaak en /Brinkhuis. Enkele maanden geleden heeft de direc teur van de K.LjM., de heer A. Plesman, tijdens een persconferentie medegedeeld dat in het komende winterseizoen wederom een K.L.M.-vlucht naar Zuid-Afrika op het pro gramma stond. 'Het doel van deze vlucht zou zyn bet nauwer aanhalen van de handelsbetrekkin gen tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Over de ontwikkeling van de plannen ver nemen wij thans, dat voor deze vlucht de bemanning zal bestaan uit de gezagvoer ders C. Blaak en H. Brinkhuis, den boord- telegrafist H. Siemer en den mecanicien M. Buitenhuis. Ook een steward zal deel van de bemaenning uitmaken. Hoewel omtrent het tydstip waarop de vlucht zal beginnen nog geen zekerheid be staat, vernemen wij, dat de mogelijkheid niet mag worden uitgesloten, dat men reeds in October naar het Zuiden zal vertrekken. Ook de route is nog niet nauwkeurig be paald. De kans is vrij groot, dat men dit maal, in tegenstelling tot de in December gemaakte Dingaansvlucht, meer Westelyk zal aanhouden. Al deze bijzonderheden van het program ma worden echter nog ernstig bestudeerd alvotens men een definitieve beslissing zal kunnen nemen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4