Tandarts Bicknese KELLNERS Trein derailleert in Zwitserland. EEN BIBLIOTHEEK van een Symphonie-orkest, BEDIENDE, Flinke DIENSTBODE, Tandarts Bezemer AFWEZIG tot 4 September. AFWEZIG 14 t.m. 26 Aug. Protestantsch Goudsche Begrafenis Onderneming. H. VAN DER GRAAFF, flink WINKELHUIS VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Internationaal congres voor bijenteelt. In 1941 te Amsterdam. Te iZürich werd op 7, 8 en 9 Augustus een internationaal congres voor byenteelt ge- Aan dit congres namen deel de vertegen woordigers van 21 landen, wwaarvan 19 uit Europa (waaronder Nederland met 13 deel- nemers). Buiten Europa namen deel Argen tinië en Britsch-Indië. Den eersten dag leidde dr. O. Morgentha- ler uit Bern-JLiebefeld het congres. Den tweeden dag stond het congres onder lei ding van onzen landgenoot mr. L. R. J. ridder van Rappard te Kerk-Avezaath, voor zitter van de vereeniging tot bevordering der bijenteelt in Nederland, terwyl den der den dag dr. G. Jaubert uit Parys met de leiding werd belast. Een groot aantal sprekers en spreeksters uit verschillende landen, o.a. dr. A. J. Win kel, bacterioloog en dr. Peeters van het Col legium Bechmanianum te Nijmegen hielden voordrachten op het gebied der bijenteelt; de middagen werden besteed aan verschil lende tochten, bezoek aan de tentoonstelling, proefbijenstand, enz. Op den tweeden congresdag werd met al- gemeene stemmen besloten dat het eerst volgende congres in 1941 in Amsterdam zal worden gehouden, zoodat ons land kennis zal maken met de kopstukken dier interna tionale bijenteelt. Dit congres zal worden voorbereid door een (.ommissie uit de vereeniging tot be vordering der bijenteelt in Nederland, be staande uit de heeren: mr. L. R. J. ridder- van Rappard te Kerk-Avezaath, R. C. A. Kroes te Amsterdam en Joh. A. Joustra te Amersfoort. Het1 voornemen is om de buitenlandsche gedelegeerden in kennis te brengen met de Nederlandsche bijenteelt en met het mooie, dat ons land in zoo'n groote verscheiden heid biedt. Vrijstelling wegens broederdienst. De regeling voor de lichting 1940. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat aan alle ingeschrevenen van de lichting 1940, die in aanmerking zouden kunnen ko men voor vrijstelling wegens broederdienst en.te wier aanzien deze vrijstelling met in achtneming van de daarvoor bepaalde tijd stippen is aangevraagd, bedoelde vrijstel ling zal worden verleend. Indien uit één gezin twee broeders of halfbroeders voor de lichting 1940 tot ge woon dienstplichtigen worden bestemd, kan ten aanzien van één van hen een regeling worden getroffen, dat aan hem vrijstelling wordt verleend wegens aanwezigheid van een bijzonder géval. Tenzij de broeders an ders overeenkomen, zal de oudste, of by gelyken ouderdom, hy die het eerste in het alphabetisch register voorkomt tot gewoon dienstplichtige worden bestemd. Verzoeken om vrijstelling wegens aanwe zigheid van een bijzonder geval moeten schriftelijk by den burgemeester worden in gediend. Invoerregeling van spijsvet opgeheven. Verhooging van de heffing. Vanbevoegde zijde wordt ons het vol gende medegedeeld: In September 1938 werd een regeling ingevoerd, strekkende tot beperking van den invoer van spijsvet voor directe con sumptie, welke regeling een aanvulling vormt op de quoteering van den binnen- landschen afzet van spijsvet. Deze ln- voercontingenteering heeft in de pracfijk verschillende moeilijkheden opgeleverd, zoowel voor den verbruiker als voor den handel, zoodat besloten is, ze te doen vervallen. In de plaats daarvan zal met Ingang van heden 12 Augustus de invoerheffing op spijsvet voor directe consumptie ver hoogd worden met 4 cent per kg., voor zoover het betreft spijsvet, In groote ver pakking, en met 6 cent per kg. voor zoo ver het betreft spijsvet, dat blijkens de verpakking in eenheden van minder dan 10 kg. bestemd is voor den handel in het klein. De invoerheffing op spijsvet be stemd «voor de binnenlandsche vetsmel- terijen blijft daarentegen ongewijzigd op 36 cent per kg. gehandhaafd. Bij deze nieuwe regeling komt net be grip „importeur van spijsvet" tevens te vervallen, daar thans, behoudens dan tegen betaling der heffing, de Invoer van spijsvet aan leder toegestaan ls. Nadfere Inlichtingen worden desge- wenscht verstrekt door de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. margarine, vetten en oliën, Nassaulaan 6 te 's-Gravenhage, Het bezoek van den heer Van Hoeven aan „Kraft durch Freude". Is 't juist, ZOO luidde een schriftelijke vraag van het Tweede Kamerlid Amelink aan den minister van Sociale Zaken, dat op het eenige dagen geleden te Hamburg ge houden congres der door het Duitsche „Ar- beit3front" gestichte organisatie „Kraft («ireh Freude", door den heer G. W. F. van Hoeven, referendaris aan het departement van Sociale Zaken, namens de Nederland sche delegatie, goede wenscher.zyn aange De inmiddels afgetreden minister Damme heeft thans in antwoord hierop medege deeld, dat de vraag in zoover niet juist is, dat van een Nederlandsche delegatie niet kan worden gesproken. De heeren, die het congres hebben bijgewoond, hebben dit ge daan op persoonlijke uitnoodiging en louter als persoonlijk belangstellende. De heer Van Hoeven heeft dan ook niet gespro ken namens een Nederlandsche delega- t i e, doch en deze bewoordingen heeft hy (en, op hun verzoek, mede namens de Bel gische) gasten. De wensch, dien de heer Van Hoeven heeft uitgesproken, behelsde, dat het gege ven mocht zijn den arbeider vreugde en geluk te brengen. De heer Amelink had ook gevraagd of de minister niet van oordeel is, dat het onge- wenscht moet worden geacht, dat de direc teur van den Socialen Jeugddienst in zulk een nauw contact staat met een buitenland sche organisatie, tegenover wier beginselen en idealen een groot deel van het Neder landsche volk sterk afwijzend staat. Minister Damme antwoordt hierop, dat men over deze vraag verschillend kan den ken. Het is hem bekend, dat zyn ambten voorganger geen bezwaar heeft gemaakt tegen het voornemen van den heer Van Hoeven, de hem toekomende verlofdagen te besteden aan de bijwoning van het congres. Daarby heeft voor dien ambtsvoorganger mede gewogen de wenschelykheid om van de organisatorische practyk van verschil lende systemen kennis te nemen. Uiteraard moet het onbevangen oordeel van een bezoeker daartegen bestand worden geacht, aldus ir. Damme. Bezoek van denLord Mayor van Londen. Zal opening der Staten-Gener^ bijwonen. Ook een audiëntie bij H. M. de Koningi". Het officieele bezoek van den Lord Mayor van Londen aan ons land zal duren van Zaterdag 16 tot en met Dins dag 19 September a.s. De „Times" meldt naar aanleiding van dit bezoek aan Rotterdam, het navol gende De Lord Mayor, Sir Frank Henry Bo- water, zal vergezeld worden van zijn echtgenoote en de volgende dames en heeren: alderman (wethouder) Sir Geor ge Broadbridge M.P.; alderman Sir Mau- riel Jenks; alderman en sheriff G.God frey Warr en echtgenoote; sheriff F. Rowland, de Chief Commener, het ge meenteraadslid E. H. Dutton; majoor G. H. M. Vine, kapitein E. Calcott Pryce, de Sword bearer W. T. Boston, de sergeant- atarms commandant J. R. Poland en de City Marshall majoor J. Hulme Taylor. Op Vrijdag 15 September a.s. zal het gezelschap Londen verlaten met de Ba tavier III om den volgenden morgen te Rotterdam aan te komen. Voor Zaterdag staan op hqt program ma: een officieele ontvangst in het raad- huls, een boottocht door de havens en des avonds een diner, aangeboden door de Kamer van Koophandel, gevolgd door een(soirée in de groote Burgerzaal. Zondag, na het kerkbezoek, begeeft het gezelschap, dat in Hotel Weimar zal logeeren, zich naar de residentie, waar geluncht wordt in de Britsche legatie. In ,den middag komt men naar de Maasstad terug om een bezoek te brengen aan het museum Boymans. Op Maandag zal de Lord Mayor met zijn gezelschap een exoursie maken naar de Zuiderzeewerken; te Bergen aan Zee zal wprden geluncht en de thee zal te Volèndam worden gebruikt. Na zijn terugkeer te Rotterdam zal de Lord Mayor een cocktailparty geven in Hotel Welmar en vervolgens zullen hij en zijn gezelschap aanzitten aan een ofiicieel diner in de groote Burgerzaal van het stadhuis. Dinsdag zal het gezelschap zich naar de residentie begeven om de opening van de Staten-generaal bij te wone* en ver volgens deel te nemen aan een receptie door het gemeentebestuur van Rotter dam. Dien middag zal de Lord Mayor door H. M. de Koningin in audiëntie worden ontvangen. Dinsdagavond verlaat het gezelschap Rotterdam met de Batavier III om Woesdagmorgen weer te Londen terug te keeren. sloegen de vlammen reeds uit de stroo- GEMENGD NIEUWS. o»k gebiwikt i i de Nederlandsche Aanrijding op den Rijksweg te Overschie. Gisteravond kwart voor elf reed de 39- jarige vertegenwoordiger A. P. T. uit Schlebroek, met zijn auto met twee in zittenden langs den Rijksweg bij Over schie. Bij de buitenplaats de Tempel wil de een motorrijder, die op de parkeer- strook had gestaan, .plotseling den weg oprijden. Ofschoon de bestuurder van den auto nog trachtte naar links uit te wijken, kon hij een aanrijding niet voor komen. De motorrijder, de 21-Jarige J. A. N. d. K., uit Rotterdam, raakte met een elleboog het rechterportier en kwam met den motor en de duorijdster, mej. J. v. O., mede uit Rotterdam, te vallen. Dr. Roest Crollius verleende de eerste hulp en constateerde bij den motorrijder een gecompliceerde llnkerbeenbreuk en een linkerschouderbreuk en bij de dame schaafwondjes. De motorrijder is per Roode Kruisauto in ernstigen toestjfcid naar het St. Franclscurgasthuis te Rot terdam vervoerd. Rit in auto met brandende lading. Chauffeur voorkwam erger. lEen kranig staaltje van moed heeft gis termiddag een chauffeur te Weesperkarspel getoond. lEen vrachtauto van die firma A. T. Nie sing, handel in hooi en stroo aan den Stam- merdyk te Weesperkarspel, geladen met 2500 kilo stroo en staande op de weegbrug vóór de ruime opslagplaats, waarvan de groote deuren geopend stonden, was eens klaps in brand gevlogen. In de opslagplaats was circa 200.000 k.g. hooi en 80 h 100-000 k.g. stroo geborgen. Het vuur was te wijten aan een baldadigheid van een 8-jarigen jon gen, die aan het spelen was met vuurwerk en een z.g. sterretje brandend in de stroo- lading wierp. Weinige seconden daarna Men waarschuwde den chauffeur, die on middellijk in de cabine sprong en de auto met de brandende lading in beweging bracht om te voorkomen dat vlammen in de op slagplaats zouden slaan. Zoo reed hy, terwijl de vlammen inmid dels hoog oplaaiden en de cabine reeds warm begon te worden, langs den smallen Stammerdyk. Hy was van plan de auto in de Gaasp te ryden, om zoodoende het vuur le blusschen, maar op het laatste oogenblik werd zyn positie toch te hachelyk en juist toen hy de ry woonhuizen gepasseerd was, zag hy zich wel genoodzaakt uit de cabine te springen, welke op hetzelfde oogenblik vlam vatte. Inmiddels was de brandweer gewaar schuwd en de motorspuit kwam spoedig ter pllaatse, waarna onder leiding van com mandant H. Otten het bluaschingsweik een aanvang nam. De vrachtauto brandde ge heel uit. Van een rijdende auto gevallen. Twee kinderen van den heer P. v. d. A., wonende Ziekerstraat te Nymegen, waren gistermiddag ongiemerkt op een vracht auto geklommen, welke naar Eist reed. On der Lent, ter hoogte van het Witte Huis, viel het 7-jarig jongetje uit den wagen. Iets verder sprong het 13-jarige zusje in haar angst er uit. In ernstigen toestand zyn de beide kin deren per ziekenauto naar het ziekenhuis te Nymegen vervoerd. Het jongetje had zware inwendige kneuzinge'n gekregen, het meisje een zware hersenschudding en beenverwon- Was hun toestand gisteravond niet zon der levensgevaar, vanochtend is er een lichte verbetering ingetreden. Men hoopt de kinderen in het leven te kunnen behouden. De bode had het ongeluk niet bemerkt en is naar Eist Een vermakelijke brandweer- geschiedenis te Nijmegen. Met 8tijgende verbazing heeft gistermor gen de burgery van Nymegen de dolle rond ritten van de brandweer gadegeslagen. Te gen half elf zagen die bewoners van de Her togstraat de deuren van de brandweer kazerne opengaan en drie brandweerauto's naar buiten razen. De binnenstad werd in rep en roer gebracht door het sir=\icgeloei van de heen en terug snellende auto's. Op het Marienburgplein, waar juist groentenmarkt werd gehouden, gebeurden byna ongelukken. Hier ontstond een paniek, toen een van de brandweerauto's recht op de menigte instoof. Een kraam werd byna het slachtoffer, doch dank zy de handig heid van den chauffeur liep alles goed af. Waarom die paniekverwekkende demonstra tie? Het was geeii demonstratie, maar ernst. Want de brandweer was gealarmeerd voor een brand in de Walstraat. Nu telt Nyme gen drie Walstraten, n.l. de eerste, tweede en derde. Deze drie straten liggen een eind uit elkaar en daarom besloot- de comman dant drie auto's uit 'e zenden, naar iedere straat een. De wagens doorkruisten in ij'ende vaart de stad en in het by zonder de Walstraten, zonder een spoor van brand te ontdekken. Hier en daar werd aangebeld, doch niehiand kon inlichtingen geven. Een motoragent bracht uitkomst: De brand woedde niet in één van de drie Wal straten, doch in de Waalstraat, met twee a's Toen werd koers gezet naar de aange duide straat in het dorp Heesch, dat tot de gemeente Nymegen behoort. Inderdaad had hier brand gewoed, doch de brandweer vond s'ochts een hoop rookend beddegoed. Tijdens de excursies van de auto's door Nymegen hadden omwonenden reeds het vuur ge- bluscht. Tot groote verbazing van een der brand weerlieden bleek de brand in zyn eigen huis te hebben gewoed... Internationaal congres der bleekerij, wasscherij en ververij. Dezer dagen is te Luik, ,ter gelegen heid van de groote watertentoonstelling, het vierde internationaal congres der bleekerij, wasscherij en ververij gehou den. Dit driedaagsche congres werd door tallooze Belgische en yele buitenlandsche waschindustrleelen bezocht. De groote Nederlandsche werkgeversorganisaties waren vertegenwoordigd door de heeren J. Kamerbeek, secr. van den R.K. Natlo- nalen bond van waschindustrleelen en mr. J. van Binsbergen, secretaris van den bond van waschindustrleelen ln Neder land. De leiding berustte bij den heer Jos. Lejeune, voorzitter van het Verbond van zelfwascherijen te Luik en omstreken. Voordrachten hielden de heeren lr. Rabelet over „het voortbrengen van stoom, drijfkracht en warm water in waschindustrie en ververij" en mr. Mue- sing over „beroepsorganisatie ln het was scherij-, zelfwasscherij- en ververijbe- drijf". Onder leiding van den heer lr. Lam- bermont, Ingenieur-directeur van brug gen en wegen der gemeente Luik, werd een excursie gemaakt naar en langs het Albertkanaal. De congressisten zijn officieel ontvan gen door het gemeentebestuur van Luik bij monde van den eersten schepen, ,den heer Leon Troclet, nadat te voren een bloemenhulde was gebracht aan het in de hal van het Luiksche stadhuis opge richte gedenkteeken ter nagedachtenis van H. M. de Koningin Astrid. Een door velen bezocht banket in het „home des invalides", waarbij ook de Ne derlandsche afgevaardigden het woord hebben gevoerd, besloot het congres, dat ongetwijfeld tot nauwere samenwerking op Internationaal gebied tusschen de waschindustrleelen zal lelden. STADSNIEUWS. GOUDA, 12 Aug. 1339. Station wordt in een fleurig feest kleed gestoken. Versiering van entree en perron bij eeuwfeest der Spoorwegen. Op 20 September a.s. is het honderd jaar geleden, dat in ons land, van Amsterdam naar Haarlem, de eerste trein reed. De Ne derlandsche Spoorwegen maken zich op het eeuwfeest luisterrijk te vieren en daaraan werkt ook het personeel spontaan mede. Vele stations zullen een feestelijk aanzien krygen. Het aanbrengen van versieringen* gaat buiten de maatschappij om, het is een zeer te waardeeren medeleven van het per soneel, dat ook hier ter stede het initiatief heeft genomen het station in een stemmig feestkleed te steken. Met van alle takken van dienst een ver- tegennwoordiger, is uit het personeel een commissie gevormd, die onder voorzitter schap van den stationschef, den lieer J. C. Muren, staat en plannen voor de versiering van ons station heeft ontworpen en de uit voering er van voorbereidt. Het idee heeft veel sympathie gevonden, het geheele per soneel, zoowel van delï stationsdienst, als van weg en werken, tractie en electrische tractie, contribueert reeds vier maanden om het noodigie bedrag by een te brengen. Ook de gepensionneerden, wier hart nog steeds warm voor het spoorwegbedrijf klopt, doen hieraan mede. Allen te samen dragen hon derd vijftig personen, van hoog tot laag, hun steentje bij. De plannen zyn inmiddels vastgesteld. Het station zal op twee plaatsen worden versierd, buiten aan de voorzijde eft op het perron by de tunnel, die tot toegt#g en uitgang voor de reizigers deint. De versiering aan den buitenkant zal worden aangebracht tegen het tochtlokaa! op het Stationsplein. Het tochtlokaal het leelijke woord voor de leelyke entree van het station, die wel eens noodig door een meer moderne en geriefelijke ingang mag' worden vervdngen is df uitbouw var, hout en glas met de drie deuren, waardoor toen in de stationshal komt. Aan weers kanten van de middelstet ingang, aan de pleinzyde gelegen, worden houten pilaren opgericht, twee aan twee onderling verben den, waaronder sierplanten worden aan gebracht. Op het platform komt een mooie bloemenversiering van geraniums. Op de vierjiilaren zullen masten omhoog steken, die tot halverwege het stationsge bouw zullen reiken en waarlangs wimpels in de nationale kleuren worden aange bracht. Het belooft een fraai geheel te wor. den, dat den voorkant van het gebouw tot* een fleurige entree zal maken. Gedurende de feestdagen der Spoorwegen, van 20 tot 28 September, wordt de voorzijde des avonds door schijnwerpers verlicht, hetgeen een bijzonder effect aan den mooien tooi zal verleenen. De tunnel op het middenplein op het per ron zal worden gevat in een ly'st van groen en bloemen. Rondom het hekwerk zal met graszoden in een hellend vlak een gazon worden aangelegd, dat wordt beplant met coniferen, afwisselend in den vorm van een. pyramide en in bolvorm. Op de ruimte boven de trappen van de stationshal naar het perron komt een bed van geraniums, om de ander staand en hangend, waardoor de bloemversiering zoowel naar het perron als naar de tunnel effect zal sorteeren. Een bloembak zal den opgang naar het perron sieren, de pilaren op het perron worden ge flankeerd door coniferen en verder krygen de naar de tunnel gerichte zyden van de gebouwen een versiering van groen. Het middenplein zal door dit alles in een fraaien tuin worden omgetooverd. Het Goudsche spoorwegpersoneel komt met dit alles uitstekend voor den dag. De in prettige samenwerking ontworpen plan nen houden ook hier een sierlijken tooi in. een waardig feestkleed, dat het station in de week van de viering van het honderd jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwe gen een bijzonder aanzien zal geven. LUCHTBESCHERMING. Groote demonstratie op 26 Augustus. In de Korte Akkeren zal op den Zatert dagmiddag >26 Augustus voor ieder gelegen heid zijn, eens kennis te nemen van enkele werkzaamheden van de zoogenaamde blok- vereenigingen. Ter verduidelijking diene, dat een blok vereeniging is een afdeel ing van de Ver eeniging voor Luchtbescherming, afdeeling Gouda. De menschen, die de blokvereeni- gting vormen, wonen allen min of meer in hetzelfde blok huizen, en1 ze zijn daarvóór al in de gelegenheid, elkaar zoo noodig snel te helpen. Deze menschen nu zorgen door een bepaalde organisatie, dat uit hun midden enkele ploegen worden gevormd, die de eerste hulp kunnen verleenen bij den aanvang van brand, en bij ongevallen. Zij staan dus buiten de eigenlijke luchtbescher mingsdienst, zy werken uitsluitend in hun eigen blok, en het voornaamste werk ligt dus binmen de muren van hun eigen wonin gen terloops heb ik ook al in het vorige artikel gezegd, dat een zeer voorname taak lag in de voorlichting de hulpploegen vóór eerste hulp en voor de brandweer zijn dug dienovereenkomstig toegerust. Nu is er door een gunstig toeval in de Korte Akkeren een blokvereeniging, die de beschikking heeft over een eigen brand spuit, die zelfstandig op opén water kan werken. Dit is natuurlijk een buitenkansje, en de blokvereeniging heeft ook niet ge aarzeld, om de menschen hiermede ten volle vertrouwd te maken. U zult dus op de de. monstratie zien, hoe buitengewoon snel of met deze spuit na het alarm water kan worden gegeven. Bovendien zyn als reserve nog twee ploegen afgericht op ander mate riaal. Zy zullen nu in eerlijke concurrentie wedijveren om het eerst water te geven. Z(j zullen dan een brand moeten blusschen, die ontstaan is door een brandbom; de kjjklus. tigen zullen dus tevens de uitwerking van Ook de luchtbeschermingsdienst zal aan het blusschingswerk deelnemen, en wel met de nieuwe baby-motorspuiten. Deze spuitjes kunnen ook zonder tusschenkomst van de waterleiding op alle open water werken. De spuiten hebben nog een bijzonderheid: zo zijn voorzien van een zoogenaamde ver- nevelaar, dit is een bijzonder mondstuk, waardoor het water in nevel uit elkaar ge slagen wordt. De bedoeling is, om hiermede straten en pleinen te ontsmetten, indien mosterdgas mocht zijn gebruikt, want spe. eiaal wanneer het water tot in uiterst fijne deeltjes uit elkaar geslageni is, werkt hel in op het mostergas, gewone regendruppels doen dit veel en veel langzamer. In een volgend artikel nog énkele bijzonderheden over deze leerzame demonstratie. Houdt de datum in het oog: 26 Augustus! Opdracht van werk. Aan den heer J. Hoeksel, aannemer al hier, is na onderhandsche aanbesteding op gedragen den bouw van 12 woonhuizen voor 25.040.te Oudeweterig. De heer Hoek sel was op één na de laagste inschrijver. Goedkoope trein naar Almelo, Hengelo e«n Enschedé. Zondag 20 Augustus zullen de Ned. Spoorwegen een goedkoope trein laten loo- pen naar Almelo, Hengelo en Enschedé. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie. Thalia-Theater. „Het land zonder muziek". Dank zij de goéde accoustiek en de voor. treffelijke geluidsweergave van het Thalia- Theater, kunnen liefhebbers van zang daar deze week volop genieten; in een der beide hoofdnummers die het brengt, „Het land zonder muziek", speelt Richard Tauber de hoofdrol en heeft deze tevens herhaaldelijk gelegenheid zyn bijzondere begaafdheid, als tenior, ten toon te spreiden. Deze rolprent is 'echter niet uitsluitend zangfilnj, maar ook een alleraardigste, boeiende geschiede nis, die zich afspeelt in een land. waar alles en iedereen muziek beoefent en wel op een zoo overdreven manier, dat het werken er heelemaal by vergeten wordt. Daardoor raakt het land in financieele moeilijkheden, zoo erg zelfs dat een machtige nabuurstaat dreigt met annexatie, als de schuld niet spoedig betaald wordt. De Prinses-Regen, tes, die haar ministerie aan het musiceeren vindt, inplaats van aan 't vergaderen, proclameert, in de hoop dat het volk zal gaan werken, een muziek- en zangverbod. Dit geschied juist als de nationale held van zyn tournee terugkeert om in zyn vader, land zijn jaarlyksche concert te geven. Een' en ander leidt tot ernstige verwikkelingen en zelfs tot revolutie, waaraan ook het mi nisterie deelneemt. Een voorname rol in deze komische verwikkelingen en vroolijke revolutie speelt een Amerikaansch journa list, die tenslotte op het echt Amerikaan- sche idee komt van de muziek een nationale bron van inkomsten te maken en zoodoende zorgt dat de, eerst ledige, schatkist gaat overloopen. Het is een uitermate geestige film, waarin Rrhard Tauber niet alleen voortreffelijk zingt, maar ook goed acteert en vooral Diane Napier, June Clvde ey Jimmy Durante op den voorgrond treden. Het andere hoofdnummer, dat vooraf draait, is een spannende Wild-West film, waarin het bekende drietal, William Boyd, Jimmy Ellisson en George Hayes de hoofd rollen vertolken. De titel is „Cassidy kiest party". Dit PartÜ kiezen doet hij in een conflict tusschen een eerlijken en een on eerlijken rancher. De geschiedenis speelt zich af in een aan natuurschoon zeer rijke omgeving, ze heeft een zeer sterken climax en een buitengewoon spannend slot, boven dien is de humor er niet in vergeten, zoo dat men ze met genoegen volgt. Voorts brengt Thalia in dit programma nog de film „Wij deelen in dit geluk" waar in, in korte flitsen, de geschiedenis der Oranje's wordt weergegeven, van Prins Willem I af, tot Prinses Beatrix toe, van welke laatste vooral aantrekkelijke en leu ke momenten worden vertoond. Het is een buitengewoon goed en interessant program ma. Reünie-Bioscoop. De geest van den zwarten piraat. Er is laatst een bericht gepubliceerd, dat Hollywood op een griezelfilm een vervolg ging maken, zoo'n succes was de rolprent geweest. Een bevestiging hiervan kan men deze week ervaren in Réunie-Bioscoop, waar gisteravond een bykans uitverkochte zaal in ademlooze spanning het eerste deel heeft gevolgd van „De geest varyden zwarten pi raat", een griezelfilm in optima forma, waarbij de haren somtijds ten berge rijzen. De titel is al gezellig mysterieus en de in- hnuTbëantwoordt er volkomen aan, want de torent is <*n aaneenschakeling van ge- Wmzinnige gebeurtenissen, die zich afspe- i op een onherbergzaam eiland met een «Pi-borgen goudschat. Geheime knoppen cor- Lpondeeren op geheime deuren, schilde rijen verborgen onbekende in- en uitgan- pn harnassen bewegen zich. Er loopt een Lik rond en als men denkt, dat men weet wie het is, blijkt er nog een tweede te zijn. in onderaardsche gewelven gebeuren vreem de dingen en de personen, die bij het geval «j, betrokken, zijn mysteries op zich zelf. 1 deze omgeving spelen zich sensationeele avonturen af, speurders trachten het mys terie te ontsluieren en worden er zelf bij betrt»kken en de een "weet niet wat hy' aan den ander heeft. De reporter, die er wat meer van wil weten, wordt gevangen ge nomen en e's in den ondjergrondschen kerker het zeewater hem dreig1 te overspoelen, dan verschijnt een titel op het witte doek, die vertelt, dat volgende week het tweede deel van deze spannende avonturenreeks zal worden vertoond. De film is in haar soort voortreffelijk, het verhaal boeit in sterke mate en de vertolkers van de hoodfrollen, Don Terry, Grant Withers, Gwen Gaze en Walter Miller spelen hun figuren op uitne mende wijze. Het tweede hoofdnummer „Tarzan, het witte wonder", is een nieuw succesverhaal van den populairen cowboy-acteur K^n May- nard en diens prachtigen schimmel, die bij zondere staaltjes van dressuur aan den dag legt. Deze bekende combinatie krygt het weer hard te verduren, maar als altijd red den ze zich met glans uit allerlei moeilijke situaties en dat beteekent, dat degenen, die tot de tegenpartij behooren, grondig het on derspit delven. Ook deze Maynard-film is een onderhoudend en pakkend verhaal. Een journaal en een aardige gekleurde teekenfilm „De booze droom" completeeren het uitgebreide programma, dat een zeer spannenden inslag heeft. In de Zondagochtendvoorstelling gaat de bekende film „De witte engel" met de be gaafde actrice Kay Francis. Gevonden voorwerpen. Omtrent dr "volgende gevonden voorwer- pen zjjn aan het bureau van politie inlich- tingen te verkrijgen op alle werkdagen van 9—tl 2 en 25 uur. Kinderportenionnaie met inh., regenmuts, portefeuille, bankbiljet, mantelceintuur, jongensjasje, ketting met slot, ring met 1 euteia, contactsleutel, zadeldekje, schryf- 1 iei, ceintuur, portemonnaie met inh., da meshoed, kinderhandtaschje, D.K.W. auto sleutel, hond, armbandje, pakje inh. vleesch- waren, 2 boekjes, kinderparapluie, ring met i&leuteis, broche, zakkam, geldstuk, dames- taschje, portemonnaie, kinderschoentje, sleutel, portemonnaie m. inh., damesschoen, regenjas, mantelceintuur, riem, lederen em, padvindersfluitje en portemonnaie m. inh., 1 paar dameshandschoenen, kinderpor- temonnaie, kindermanteltje, 1 paar heeren handschoenen, postduif, sleutel, mantel ceintuur, sleutel van achterportier, jon gensjasje, regenjas, rozenkrans, ceintuur, portemonnaie met inh., damesrywiel, lucht kussen, tasch met inh., huissleutel, 1 paar sportkousen, ceintuur, huissleutel, 1 paar motorhandschoenen, kinderautoped, koper gewicht, ceintuur, alpinomuts, dameshand- sohoen, ceintuur, kinderportemonnaie met inh., blauwe halsketting, gebloemde ceintuur bril in etui, portemonnaie met inh., 3 ro- enkransen, armband, heerenpolshorloge, armbandje, heerenrywiel, manteltje, badpak et handdoek, blauwe kinderportemonnaie met inh., eierenkrat, armband, pantalon- riem, etui met vulpen en potlood, ceintuur, mantelceintuur, kindermutsje, portemon naie, damesceintuur, bekleede flesch, porte monnaie met inh., damestasch met inh., ceintuur, heerenijwiel, vulpotlood, broche, enveloppen inh. negatieven, snelbinder, bok, broche en damespolshorloge, portemonnaie :t inh., twee pakjes met inh., heerenry wiel, damesceintuur, deken. Schouwburg. Bioscoop. De firma wordt verliefd. Ook deze week zorgt de Schouwburg Bioscoóp voor een uitnemend lachsucces. „De firma wordt verliefd" is een grappig verhaal van ingewikkelde intrigues, zoo'n gezellige geschiedenis, waarin de personei er zich steeds dieper in werken, waard aor men zich afvraagt hoe- ze er zullen uitno men. Met het stijgen van de verwarring houdt het amusante karakter gelyken tred en de vroolykheid, die om de tallooze si- ontstaat, is er een van ge- grappigen geest. De fUm is rasecht Amerikaansch, wat allereerst blykt uit de medawerking van Jean Artuur Edward Arnold en Ray Milland. En dan is ei het echt-Amerikaansche tempo en de dito lawaaiigheid. Maar alles is van daverende humor doortrokken. Ongezochte humor in de meeste gevallen, al ontbfeokt de gebruikelijke gooi- en Bmijtpartij hier zelfs niet. Men weet, dat deze filn draait om een bontmantel van 50.000 dol lars, die op een goeden morgen op het on schuldig hoofd van een jeugdige typiste te rechtkomt, als onbedoeld geschenk van een boozen bankier, die zijn vrouw daarmee vat haar nieuwste en kostbaarste aanwinst in baar verzameling bontmantels berooft. Dit onbedoelde geschenk is aanleiding tot een reeks onbedoelde misverstanden, die echter naar een alleszins geslaagde ontknooping leiden. Wij zullen er verder niets van ver tellen, men verzuime niet deze film te gaan zien. In het voorprogramma gaf Profilti o.a. opnamen van de Vierdaagsche, terwijl er een fraaie Technicolor-film van Walt Disney was. Voorts hoorden wy „Der Unvollendete" van Schubert spelen door een reusachtig Amerikaansche philharmo- nisch orkest. Certificaat voor ball-room dances. Uitgereikt aan den Te Amsterdam is daagsch internationaal danscongres ge- houden, uitgaande van de Nederlandsche Vereeniging van dansieeraren, welker streven er op gericht ls den dans op een cultureel hotoger peil te brengen. Op dit congres, dat vooral het karakter droeg van een studiebijeenkomst, ^'ls de dans van vroeger en nu gedemonstreerd, van de quadrille des lanciers en de polka tot den laatsten nieuwen dans, de boons a daisy, een gezelligen dans, die op de me lodieuze muziek van de Wiener wals ge maakt kan worden. Aan onzen stadge noot, den heer M. van Tijn, Is het cer tificaat uitgereikt voor het volgen der instructie in ball-room dances tijdens het Internationaal congres. De heer Van Tijn hiermede volkomen op de hoogte van alle tot dusver uitgebrachte dansen. 4 Chr. Geref, Kerk. Beroepen te Roznieburg, cand. M. Kl»s te Gouda. n den iie«M, v. Tijn. i deze weëR een vier- PREDIKBB URTEN. Zondag 13 Augustus. GOUDA Remonstr. Kerk, 10% u. v.m. D. G. van Vreumingen, Leiderdorp. Kleine Kerk, Peperstraat 128, Ver. v. Vryz. Herv., 10% u. v.m. Ds. A. de Kat van Angelino van Emmen. Luthersche Kerk, 10 u. v.m. Ds. J. J. Simon. Oud-Katholieke Kerk, 10% u. v.m. Past. G. P. Giskes. Geref. Kerk, Turfmarkt, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. J. P. C. ten Brink. Geref. Gemeente, Stationslaan, 10 u. v.m. en 5% u. n.m. Ds. A. de Blois. Chr. Geref. Gemeente, Gouwe, 10 u. vjn. en 8 u. n.m. De heer J. Overduyn van Apeldoorn. Oud-Geref. Gemeente, 10 u. v.m., 3 u. 5% u. n.m. Ds. Joh. v. Weizen. Eiken Woensdag 7% u. n.m. Ds. Joh. van Wel zen. Vrye Evangelische Gemeente, 10 u. v.ira. en 6 u. n.m. Ds. H. C. Leep. In de ochtenddienst bed. H. Avondmaal, Donderdag 17 Aug. 8 u. n.m. Bijbellezing ADVERTENTIëN. Inplaats van kaarten. Verloofd: CORRIE J. VAN GELDEREN MARTIEN BRAAK, nat. phil. cand. Boskoop, Reyerskoop 59 j Gouda, Krugerlaan 100 ,'13 Aug. dankbetuiging. Aan de H.H. Doktoren TOM en BIK voor de zorgvuldige behandeling tijdens de kort stondige ziekte en by het overly'den van onzen lieven Man en Vader TEUNIS blok, betuig ik hy deze, mede namens myn kin deren, myn oprechten en hartelyken dank. Wed. A. C. BLOK—v. WIJNGAARDEN. GOUDA, Augustus 1939. le Kade 4Ü. 10 Ds. U IK. U stelt bij Uw verhuizing eischen en Ik stel U volkomen tevreden, hoe hoog die eischen ook zün. Wend U daarom steeds tot Gouda's ver trouwdste en billykste adres. L. N. POLDERVAART, Turfmarkt 1 - Telef. 2534 - Gouda. Collecte „Moede*- en Kind". De vorige week Zaterdag door de ver eeniging „Het Groene Kruis" gehouden collecte voor „Moeder en Kind" heeft op gebracht 112.134. Geluidsinstallatie op terrein van voetbalvereeniging „Gouda". Leden en donateurs hebben aan de voetbalvereeniging „Gouda" een geluids installatie aangeboden. Deze installatie wordt morgenmiddag halt twee aan de vereeniging overgedragen. AGENDA Reünie-Bioscoop: De geest van den zwarten piraat en Tarzan, het witte wonder. Zondag 10.30 uur; De witte engel van het Roode Kruis. Woensdag 2 uur matinee. Schouwburg-BioscOopDe firma wordt vtr- Lefd. Thalia-Theater: Cassidy kiest party en Ver. Calvyn, Turfmarkt, Postma van Jaarsveld. Gebouw Daniël, Maandag 14 Aug. 7 u. n.m. Ds. H. J. Grisnigt van Har<ftrwijk. GOUDERAK. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. en 7 u. n.m. De heer P. de Waard van Rotterdam. HAASTRECHT. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. W. de Voogd v. d. Straaten. Geref. Kerk, 10% u. v.m. en 7% u. n.: Ds. Smilde van Nieuw-Vennep. MOORDRECHT. Ned. Herv. Kerk, 7 u. n.m. Dr. M. C. van Mourik Broekman. STOLWIJK. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. Ds. B. J. kauwgom Woensdag 2 uur matinee. 12 Aug. 8 uur Nieuwe Markt, Openlucht- samenkomst Vrye Evang. gemeente. 12 Aug., 7 uur. Schaakbord. Jaarvergade ring Goudsche Voetbalbond. 14 Aug. 2.30 uur Kon. Plateelbakkerij Zuid- Holland. Buitengewone algemeene verga dering van aandeelhouders N.V4 C. Hoyng. 21 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no tarissen M. E. Versteeg en G. W Nagt- gilas Boot. 24 Aug., 10—1 uur Veemarkt Vee- en zui- veltentoonstelling; ofiicieele opening 9.80 uur. GeneeskundiL Vanaf Zaterdagmiddag 3 uur tot Zondag avond 12 uur vervoege men zich by afwe zigheid van den huisarts by de doktoren: A. J. Kettler, Gouwe 166, Tel. 3358. H. A. M. Eykman, Westhaven 63, Tel. 258 Tiende- Evangelisatie, 10% u. v.m. De heer D. v. Hoeven van Waddinxveen. BERKEN W OUDE. Ned. Herv. Kerk, 10% u. v.m. De heer J. J. Silzen, cand. te Vlaardïngen. WADDINXVEEN. Ned. Herv. Kerk, 10 u. v.m. Dr. M. C. van Mourik Broekman van Moordrecht. 2% u. n.m. Ds. D. J. v. d. Graaf van Schoonhoven. 6% u- n.m. De heer de Pater. BOSKOOP. Rem. Kerk, 10% u. v.m. Ds. de Regt van Bergen aan Zee. RECHTZAKEN. Van Zaterdag tot en met volgende week Vrydag zal de avond-, nacht- en Zondags dienst worden waargenomen door: apotheek E. Grendel, Lange weg 9 en Prins Hendrikstraat 15. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Examen Handelskennis. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het j examen handelskennis de heer R. J. Zui- dema. LAATSTE BERICHTEN. Zes dooden. BRIG, 11 Aug. (Havaa). Vanavond is op de Simplonlijn bij Doraodossola een electrische trein' gederailleerd, tengevolge van' het niet functionneeren van de rem- De trein was te 19 uur uit Brig vertrok ken en is op ongeveer vijfhonderd meter van het station Domodossola verongelukt. De trein had op dit oogenblik een snelheid van 100 k.m. pei> uur. Bijna alle wagons werden vernield. Tot nu toe zijn zes perso nen om het leven gekomen, het aantal ge- is nog n Kind met een nijptang mishandeld. Man en vrouw veroordeeld. Voor den politierechter, mr. A. H van der Giesen te Zutphen, had zich gister morgen een echtpaar uit Hoenderloo te verantwoorden wegens ezgslUke mishan deling van een 8-jarig jdnd. In de dagvaarding stond, dat de ouders den jongen hadden geschopt en geslagen. De politierechter merkte op, dat de sobere voorlezing van de dagvaarding door den officier van Justitie eigenlijk J een resumé is van een drama, zooals er meer in ons land voorkomen, doch, welke over het algemeen uit een doodelijken angst van de kinderen voor de ouders niet aan het licht worden gebracht. Het geval dat hier thans wordt behandeld zoo zetde spr. - komt gelukkig maar zelden voor. Het onderzoek had aan het licht ge bracht, dat de süeimoeder het kind had gepijnigd door de vingers van het kna Je tusschen een nijptang te knijpen. Ook de vader tuchtigde het kind. De blauwe plekken op het lichaam van den knaap waren een gevolg van het slaan met een riem en een ploertendooder. Onder toe- zicht van de ouders werd een broertje eveneens tot mishandeling van het ach terlijke knaapje aangezet. De politierechter, die het onbegrijpe lijk vond, dat deze menschen in 1939 nog kunnen voorkomen, merkte op, dat de ouders van geluk mogen spreken, dat er geen volksgerecht was. De officier van justitie, mr. W. M. Tombe, eischte tegen den man 3 maan den gevangenisstraf. De verdediger, mr. Bonga uit Apel doorn, die in zijn pleidooi in het licht stelde, dat de ouders hun achterlijk kind niet begrepen en niet beseft hebben, dat hun opvoedingssysteem onmenschelijk was deelde mede, dat zij thans ontzet ting uit de ouderlijke macht hadden ge- vraagd. Hij pleitte een voorwaardelijke gevan genisstraf. De politierechter veroordeelde de vrouw tot zes weken en den man tot 2 maan- den gevangenisstraf. SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Jenny Kammersgaard zwemt over de Oostzee. De Deensche zwemster Jenny Kammers gaard, die Donderdagavond om 8 uur te I liars is gestart voor een tocht over de 1 Oostzee, kwam gistermorgen om «.15 aan de Oostkust van Faister, enkele kilometers DANKBETUIGING. betuig ik by deze myn oprech ten en hartelyken dank aan Directie en l'eraonecl vai* de N.V. JOH. MULDER, de Aigem. Ned. Typ- Bond en tevens allen, voor de blyken van belangstelling ondervonden by de ziekte en het overlyden van onzen lieven Man en Vader Uit aller naam: TEUNIS BLOK, Wed. A. C. BLOK—v. WIJNGAARDEN. GOUDA, Augustus 1939. le Kade 43. DANKBETUIGING. Voor de bewyzen van deelneming, ont vangen by het overlyden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader Dr. DAVID WILLEM IJSSEL DE SCHEPPER, betuigen wy onzen hartelyken dank. Wassenaar: iM. G. IJSSEL DE SCHEPPER FY AN. 's-Gravenhage: H. JOSEPHUS JITTA IJSSEL DE SCHEPPER. O. W. S. JOSEPHUS JITTA. Berlyn: M. G. DE BEUS— IJSSEL DE SiCHEPPER. J. G. DE BEUS en Kleinkinderen. DANKBETUIGING. Dankbetuiging aan de WelEd. Zeergel. Heeren Doktoren B. J. BROEKHUIZEN P. D(E!N DU1JN voor de zorgvuldige medische behandeling tydens de lang durige ziekte van wylen onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Grootvader, «len heer BASTIAAN VAN AALST. Uit aller naam: H. VAN AALST—BAKKER. Gouda, Lange Dwarsstraat 20. Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dageiyk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. Is hierbij op de meest natuurlijke wijze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de zenuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltyd weg. Het Behept nieuwe levenaluat en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bU de hand. n.t.a. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. TE KOOP tegen elk aannemelijk bod bestaande uit pl.m. 200 nummers. Alsmede: 1 CELLO, 1 TROMBONE, 1 HOORN, 1 CORNET. Inlichtingen by P. C. HOOFT,v Hoogstraat 207, Haastrecht. GEVRAAGD een (voor Wassenaar, intern). Aanmelden: M. A. WEGEN WIJS, Wijdstraat 6. Kleedingmagazijn v. d. VEER, Tiendeweg, VRAAGT tegen 1 Sep tember, een met het vak bekende genegen met auto buiten clientèle te bezoeken. Per 1 September GEVRAAGD een P.G., goed kunnende koken. Brieven Mevr. v. d. VEER, Zee kant 49, Scheveningen. Voor spoedgevallen nemen waar de tandartsen: Bicknese (na 28 Aug.), Haddérus Oostingh, Muller en Tijs- terman. (Crabethstraat) (Spoedgevallen door collega's waar genomen.) EERSTE en OUDSTE Onderneming hier ter stede. Ter beschikking volledige rouw kamer. De begrafenissen worden door ons steeds met eerste klas materiaal uit gevoerd. Verzorgt begrafenissen zoowel bin nen als buiten de stad. Billijke tarieven en nette bediening. Beleefd aanbevelend, BLAUWSTRAAT 19 - GOUDA, Telef. 2231. WINKELHUIS. TE KOOP of TE HUUR met WONING, 1ste stand te Bode graven, v. Tolstraat 19, met stof dichte etalage, winkelopstand enz. Te bevragen bij' J. v. GILS, Burg wal 7, Delft. Tel. 2037. GEV1R. te Voorburg in kl. gezin tegen 1 Sept. of later DIENSTBODE v. d. en n;, zelfst. k. w. en g. k-, v.g.g.v., n. ben 23 j. Loon 35.— p. m. Br. onder No. 8288 Boekh. RUYS, Voorburg. ten Noorden van Gedsor aan. Aan het strand waren duizenden tezamen gekomen, om de zwemster een geestdriftige ontvangst te bereiden. Zij kwam moe, doch volkomen fit uit het water. De terugreis zal zy ech ter per schip maken. ""telegrafisch weerbericht. "verwachting voor het geheele land: Gedeeltelijk bewolkt, overdag waarschijn lijk nog enkele regenbuien, iets koeler in het Westen, in het Oosten koeler, meest matige Zuidwestelijke tot Westelijke wind. KOSTELOOS. By' beschikking der Arr. Rechtbank te Rotterdam d.d. 9 Augustus 19139 is het fail lissement van W. KUIJS, sigarenfabrikant, Kuiperstraat no. 11 te Gouda, opgeheven. Mr. R. RENSMA, Curator. GEVRAAGD in de Sociëteit „ONS GENOEGEN" voor het a.s. winterseizoen. Aanmelding Woonhuis H. J. IN 'T VELD. De Griffier der Arrondissements- Rechtbank te Rotterdam deelt mede, dat in de onteigeningsprocedure de Burgemeester van de Gemeente Gouda, deze gemeente in rechte ver tegenwoordigende, wonende te Gouda, EISCHER, procureur Mr. R. Rensma, tegen 1. G. F. Jansen, wonende te Gouda, 2. C. G. A. Jansen, wonende te Gouda, 3. F. G. N. Jansen, wonende te Gouda, 4. Chr. Mul, als hoofd der echtver- eenigirog, waarin hij gehuwd is met J. F. M. Jansen, beiden wo nende te Gouda, 5. G. D. M. Jansen, wonende te Gouda en haar echtgenoot M. A. Zwarts, wonende te Gouda, tot haar bijstand en machtiging, 6. D. M. Jansen, wonende te Gouda, tezamen de erven van wijlen Cornelis Jansen, gewoond hebbende te Gouda, aldaar overleden 24 Augustus 1937, GEDAAGDEN, procureur Mr. G. J. Scholten, het proces-verbaal van het gehou den onderzoek met het advies der des kundigen heden ter griffie is neder- gelegd om gedurende veertien, dagen ter inzage van partyen en van derde belanghebbenden te blijven. Rotterdam, 11 Augustus 1939. De Griffier voornoemd, (get.) HEYNSIUS. Minimum contrib. 1.50 p. j. (tevens voor echtgen. en minderj. k.). Tarief voor leden: Crematie, dragers en orgelspel, in totaal 82.50; voor niet-leden 165. Inlichtingenbladen en inl. omtrent het verzekeringsfonds kosteloos verkrijgbaar bij de afdeelingssecretaresse, Fluweelensingel 87.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4