rJDushkind Een slagersgildestoet in Utrecht. Achter de Bosschen. kadionieuws. Ernstig vliegongeluk in Ned.-Indië. Beurs van Amsterdam. WISSELKOEHSHN. daarom wilde hij zelf de woning zoo spoe dig mogelijk ontruimen. Hy had een op kooper ontboden en zyn inboedel van de hand gedaan. Buurman hielp den hutkoffer in Op den avond van den 24en Juni had hy aan zyn buurman gevraagd, om hem even te willen helpen met het naar beneden bren gen van een zwaren hutkoffer, die naar zy"n zeggen zyn kleeren en particuliere bezit tingen bevatte. De buurman had graag een handje geholpen, doch de koffer, die op een portaaltje op de tweede verdieping van het huis stond, bleek heel zwaar te zyn. Toch gelukte het hem met behulp van den hof meester het zware voorwerp naar beneden te krygen en te laden in een huurauto, die voor de deur stond. De hofmeester had hem gezegd, dat hij naar Deventer ging en dat hy een auto zonder chauffeur had gehuurd. Voorts vroeg hy nog aan zyn buurman om voor hem even een telegram naar zijn fa milie te Deventer te sturen, dat hij op weg was naar hen toe. De buurman gaf dit tele gram telefonisch op en dit blykt thans by het onderzoek een geluk te zyn, want via het girostrookje, dat de buurman, die nog Zaberdagavond uitvoerige verklaringen te genover de justitie heeft afgelegd, bleek nauwkeurig aan wien, op welken datum en op welk tydstip dit'telegram is verzonden. Precies zoon koffer was het! De buurman, die geholpen had met het transport van den koffer, verklaarde tegen over den officier van justitie, en den waar- nemenden ehef van de vierde sectie, com missaris G. H. Jutte, dat de koffer waarin het stoffelijk overschot van een vrouw is gevonden, precies zoo'n koffer was als hy op den 24en Juni naar beneden had helpen dragen. Natuurlijk droeg de koffer'geen initialen of andere zeer opvallende kenmer ken, zoodat deze getuige niet met absolute stelligheid kon verklaren, dat het dezelfde koffer was, welken hy had helpen dragen. By deze verklaring komt nog, dat de plaats ,waar de koffer gevonden is, ml. bij Terschuur onder Barneveld, door den ge arresteerden hofmeester kan zyn gevolgd op zyn weg naar Deventer. De plaats, waar de koffer gevonden is, ligt n.l. betrekkelijk dicht by den weg en degene, die den kofefr uit de auto naar de vindplaats sleepte, behoefde hem slechts over korten afstand te vervoeren en slechts een wrak prikkeldraadhekje moest worden Amsterdam. Zooals wy reeds schreven, meldde de zus ter van de vermoorde vrouw zich Zaterdag in den namiddag aan het politiebureau in de Pieter Aertzstraat, waar zy de verbijs terende mededeel ing over het waschnummer deed. Vanzelfsprekend kwam onmiddellijk het apparaat van justitie en politie in wer king. Het parket, de commissaris van po litie, eenige rechercheurs en de politiedes kundige dr. van Ledden Husebosch, stelden in de woning, welke nog niet weder ver huurd was, een nauwkeurig onderzoek in. De duisternis was reeds gevallen en elec- trische looplampen moesten worden aange bracht om met resultaat dit werk te kun nen verrichten. Vanzelfsprekend zyn ook de buren van K. aan een verhoor onderworpen. Zy heb ben echter niets verdachts gehoord, noch hebben zy iets gemerkt van een vechtpartij of van geschreeuwd. Het is naar het oordeel van de justitie, Oiet waarschijnlijk, dat de vrouw op 24 Juni is gedood, waarschijnlijk gebeurde dit reeds een paar dagen eerder, en is de romp in de hutkoffer gelegd eenige dagen .nadat het afschuwelijk misdrijf is gepleegd. Dit is uit de sectie gebleken. Hofmeester van de „Johan de Witt". Toen de justitie zooveel aanwijzingen te gen Pieter L. K. had, werden onmiddellijk maatregelen getroffen om tot arrestatie te kunnen overgaan. Het bleek, dat de man als hofmeester derde klasse in dienst was van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland", en dat hy werkzaam was aan boord van de „Johan de Witt". Hiermede was hy op 5 Juli van Amsterdam vertrokken en op 4 Augustus te Batavia aangekomen. Op 16 Augustus a.s. zou hy weer met het schip vertrekken. Het was dus nu zaak hejn in Indië te arresteeren, voor hy er de lucht van zou krijgen, dat de justitie hem van dit vreeselyke misdrijf zou verdenken. De arrestatie te Semarang. Onmiddellijk seinde de officier van jus titie te Amsterdam naar zyn ambtgenoot te Batavia. Tevens vroeg hy aan den rechter commissaris een bevel tot in bewaringstei- ling van K., dat gistermorgen door den rechter-commissaris, mr. Dyksterhuis, werd afgegeven. Nadat ook dit bevel naar Ba tavia was doorgegeven, was het wachten op de berichten uit Indië, betreffende de ar restatie. Verdachte n.l. heeft in Indië nog eenige familieleden, zoodat men niet wist waar hy zyn kort verlof op Java zou door brengen. Gistermiddag te ongeveer half- twee kwam by den officier van justitie mr. de Blécourt, het bericht binnen, dat ver dachte te Semarang is aangehouden. Hy zal zoo spoedig mogelyk op transport worden gesteld naar Amsterdam. Politie en justitie zetten het onderzoek vanzelfsprekend nog met kracht voort, hoe wel de aanwijzingen tegen verdachte reeds thans zeer sterk ztfn. De hofmeester is voor de justitie geen onbekende. Hy is eenmaal voor een vermo gensdelict veroordeeld. Ongeveer vier jaar geleden is hy ge trouwd. Het echtpaar had geen kinderen. De arrestatie te Semarang. Omtrent de arrestatie te Semarang ver nemen wy nog dat Korens een verloopig verhoor is afgenomen. Op de vragen aan hem gesteld antwoordde hy noch ontken nend, noch bevestigend. Korens zal per eerstvolgende gelegenheid encer geleide naar Nederland worden over gebracht. Het zal zyn met de Johan de Witt, hetzelfde schip waarmee hij als hof meester de reis naar Indië maakte. Het schip vertrekt 16 Augustus uit (Batavia. Op 7 September komt het aan te Genua en op 14 September te Amsterdam. Nog steeds zoekt de politie te Amsterdam naar de resten van het lyk, waarvan Ko rens zich op even lugubere wijze moet ont daan hebben. Een aanwijzing, die misschien de politie op het spoor zal brengen, gaf een bewoner van Nigtevegt. Deze bevond zich op 24 Juni j.l. des avonds ongeveer kwart over 10 op den kanaaldijk in de onmiddel lijke nabijheid van de hooge brug over het Merwedekanaal in de gemeente Weesper- karspel, toen hy eensklaps aan de Zuidzijde dier brug een zeer zwaar voorwerp in het water hoorde ploffen. Het was een kist die even boven water uitstak en toen zonk. De man had de volgende dagen opgelet of er niets in de bladen stond wat dit kon beteekenen, maar had er verder geen aan dacht aan geschonken. Hij zegt zich niet in den datum te kun nen vergissen, omdat het dien dag St. Jan was en hy aan een excursie deelnam. Gok de politie te Deventer is op zoek naar kofers, die misschien den luguberen inhoud bevatten. Korens is namelyk eenige weken geleden in Deventer geweest met een auto, waarin zich twee handkoffers bevonden. Ook de familieleden van Korens te Deven ter zijn gehoord en dezen bevestigden dat. Hy zeide deze koffers ergens heen te moe ten brengen. Waarheen en waarom zei hij niet. Op 6 en 7 September zal het slagers- schap en vleeschonderdeelen. Zoo wordt de kleine trom gemetamorphoseerd in een By de gootsteen vond men op den grond bloedsporen, welke echter niet bijzonder duidelijk waren. Duidelijker waren de spo ren in een zijkamer, waar, toen de familie er nog woonde, een divan stond. In die ka mer heeft dr. van Ledden Hulsebosoh met zekerheid bloedsporen herkend. Het huis bleek overal goed te zyn schoongemaakt. De vloeren waren danig met bleekpoeder bewerkt en blijkbaar was alles in het werk gesteld om geen enkel spoor achter te laten. Nog andere aanwijzingen. Er zijn echter nog andere aanwijzingen, waaruit de justitie mag concludeeren, dat het lyk, dat in den kofer is gevonden, het stoffelijk overschot is van de vrouw van hofmeester K. De lichaamsbeschrijving, wel ke men thans van familieleden heeft ge kregen, past op het gevonden gedeelte van het lijk. Bovendien had men in den koffer behalve kleeren en lappen, een paar kou sen gevonden, welke gestopt waren op de wyze, zooals de vermoorde vrouw dit pleeg de te doen. Deze verklaring werd afgelegd door de zuster van de vermoorde. bedrijf hoogtijdagen vieren Op 6 en 7 September, in de eerste week dus van de Agrarische Jaarbeurs, zal te Utrecht het slagersbedryf hoogtijdagen vie ren. Ken nieuwe, uiterst modern ingerichte slagersvakschool zal op 6 September worden geopend en te dier gelegenheid organiseert ae Vereeniging tot Bevordering van Sla gersvakonderwijs een slagersvaktentoon- stelling in een der Veemarkthallen, een sla- gersvakwedstryd, waarvoor meer dan 300 deelnemers zijn en waarvan de resultaten pp de tentoonstelling worden geëxposeerd, verder een internationaal congres voor sla gersvakopleiding, waaraan de navolgende landen deelnemen: Nederland, Duitschland, Frankrijk, Engeland, België, Denemarken, Jqego-Slavië, Letland, Noorwegen, Tsje- cho-Slowakye, Zwitserland. Maar een „topic of the day" zal zyn de slagersgilde stoet, welke 6 September om 2 uur vanaf het Veemarktplein zal trekken door de stad. Flokloriatisch gebeuren. Deze gildestoet zal bestaan uit vier ge deelten: le. de uitbeelding van het slagersvakon derwijs, zooals het over het geheele land wordt gegeven, 2e. een foüdoristisca ge deelte, 3e. een groep, uitbeeldend het sla gers organisatie wezen in den lande, 4e. een groep voor de vleeschpropaganda. De ge- hee'.e gildestoet zal eenige honderden per sonen een 50-tal ruiters en minstens een 10-tal praalwagens omvatten. Het folkloristische gedeelte staat onder leiding van den heer D. J. van der Ven, fol klorist te Oosterbeek en deze heeft alom in den lande in samenwerking met adfeelingen der f'agersbonden enthousiaste medewer king mogen ontvangen, zoodat de floklorc waardig en tevens ook humoristisch zal wor den vertegenwoordigd. Daarvoor zal in de eerste plaats de folkloristische fanfare „De Kikvorsch" uit 's-Hertogenbosch zorgen. Er wordt een komische ouderwetsche sla gersfanfare gevormd, waarby de instru menten de vorm zullen krijgen van gereed- zultvloot, terwyl de groote trom een ouder- wetsch hakbord op driepoot voorstelt. De schelieboomen zullen rykelyk behangen zyn met varkensblazen en worsten, terwyl bioembesneden voorbouten naast rollades, een kromphout en een borstyzer nia| ont breken zullen. In -zekeren zin fugeert deze fanfare als hofkapel van Z. M. den Met- worstkoning uit Boxmeer, van het 200 jaar oud zynde Metwprstgilde. Omhangen met de zilveren metwdrst zal hy aan het hoofd van een fiere ruiterstoet meetrekken gevolgd door de historische worstehkar uit Boxmeer. Hierop zal de nat de 7 ellen lange ipet- worst den volke iertqonen, staande op (een bierton. Ook de be'ide groote roggemikken x?n de halve varkenskop zullen niet ontbreken. Dan volgt hooggëïéten op een troon de fol-' kloristisch zoo merkwaardige figuur van Freule Aleida, die men als slagersbruid zal vereeren en dan ook als zoodanig door Utrecht zal ryden op een schitterende praal wagen, getrokken door een nobel vierspan en die als het ware een symbolische voor stelling geeft van de kracht van het vleesch, waarvan de slagersbruid de personificatie is. Achter deze vorstelijke verschijning zul len Jaan en Greet met hun ouderwetsche wieg, waarin een opschottelink ligt overal waar zy verschijnen, groote vroolykheid brengen. Deze Twentsche ifguren spelen ook in de slachtfolklore een bijzonder rol, want Jaan mag altijd uit iedere slagers winkel een worst stelen, terwyl Greet by bakkers gapt om daarmee het wiegekind te voeden. Het folkloristische gedeelte van den sla gersgildestoet zal worden besloten met een wel zeer karakteristieke Venlosche groep. Men zal door Utrecht Sint Maarten op een appelgrauwe schimmel zien ryden als de Venlosche slagerspatroon. Trouwens ook elders is Sint Maarten naast Sint Antonius als slagersheilige vereerd en in vele kinder liedjes klinkt daarvan nog iets door in: Sinte Maarten had een koe, Die moest naar den slager toe, Was hy vet of was hy mager, Hy moest aïewel naar den slager. Sint Maarten zal niet alleen worden om stuwd door een groote groep Venlosche sla gersgezellen, maar ook zullen de beide Reu zen Valuas en Geertrui, de legendarische stichters van de goede Sint Maartenstad Venlo met de Venlosche slagers hun vreug de beleven in dezen Nederlandschen Sla gersgildestoet. Deze slagersgildestoet zal de eerste en tevèns een grootsche opgezetKe stoet zyn in dezen vorm. Verder wordt te Utrecht op 6 Sept. des avonds in „Tivoli" vertoond een speciale slagersrevue door een gezelschap uit Zwol le, waar deze revue tydens het congres van den Nederlandschen Slagershond met groot succes werd opgevoerd. Ook op de tentoonstelling aan de Vee markt zyn 's avonds op 6 en 7 September nog attracties. De Nationale Veetentoonstelling en con- cours-hippique worden ook te dezer gele genheid en wel op 7 September gehouden, terwyl het slachtvee twee dagen exposeert. 'Wie wordt burgemeester van Zeist? Men wenscht in Zeist mr. F. A. Zooals bekend is, werd aan jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten op zyn verzoek om gezondheidsredenen door H. M. de Koningin eervol ontslag verleend met ingang van 1 Augustus j.l. als burgemeester van Zeist. In verband met deze burgemeesters-vaca ture is aan H. M. de Koningin een verzoek schrift gezonden waarin de wensch werd uitgesproken om den loco-burgemeester en wethouder van Zeist, mr. F. A. Beunke, te willen benoemen tot burgemeester van Zeist. Dit verzoekschritf is onderteekend door de webhouders Balhuizen en van Nieu- wenhuizen, nagenoeg alle leden van den nieuwen gemeenteraad, door oud-hurge- meester, mr. C. J. Baron van Tuyll van Se- rooskerken, vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten, talryke besturen van vereem- gingen, nagenoeg het geheele gemeenteper- soneel in alle takken van dienst, de Han delsmaatschappij", de Kamer van Koophan del, Middenstandsorganisaties, Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenver keer en tal van vooraanstaande personen, vertegenwoordigend alle rangen en standen en richtingen van Zeist. GEMENGDE BERICHTEN. Rijtuig gegrepen op onbewaakten overweg. Twee vrouwen ernstig gewond en het paard gedood. Zondagochtend omstreeks half acht is te Mierlo-hout, op de onbewaakten overweg bij wachtpost 37, een rijtuig door een personen trein uit Helmond gegrepen. De vijf inzittenden, de landbouwersknecht B. en vier bejaarde boerenvrouwen, werden uit het rijtuig geslingerd .B. en twee der vrouwen kwamen er met eenige schrammen af. De twee andere vrouwen waren er erger aan toe. Vrouw A. had een gebroken arm en een diepe hoodfwonde opgeloopen, ter wyl vrouw C. ernstige inwendige verwon dingen had opgeloopen. Men vreest voor haar leven. Beiden zyn per ziekenauto naar het St. Anthoniusgesticht te Helmond vervoerd. De dokters Kerssemakers uit Mierlo en Vingerhoets uit Helmond verleenden de eerste hulp. Het paard werd gedood, het rijtuig totaal versplinterd. Het uitzicht by den overweg kan goed genoemd worden. Het ongeluk moet worden toegeschreven aan het feit, dat B. zyn aan dacht besteedde aan een uit de richting Eindhoven naderenden goederentrein. Doodelyk auto-ongeluk te Staphorst. Bij het remmen reed de auto tegen Een wijze zonder daden is als een wolk zonder regen). FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 21 Dat is de Irbytsch, verklaarde Bes sin. in zekeren zin de oostelijke grens van ons gebied, want ook deze rivier is voor vreemdelingen, die haar niet kennen, on mogelijk te passeeren. Zooals je ziet, stroomt hy dicht langs ons huis om daarna het dal te doorsnijden. Hal kon zich moeilyk los maken van het imposante schouwspel, maar tenslotte meen de de oude Bessin hem er aan te moeten herinneren, dat zy, sinds hun eerste ont bijt nog niets genuttigd hadden. Uit de za- deltasch van zijn paard haalde hy brood en koud vleesch te voorschijn, dat door bei den met flinken eetlust werd verorberd. Na het maal bestegen zij wederom hun paarden. Bessin zette daarop koers naar de Oostzijde van het dal. Juist reden zij om een vry breeden heuvell heen, toen Hal een nieuwe verrassing beleefde. Op eenigen afstand van de beide ruiters bewoog zich een grauw-zwarte massa; een eigenaardig gekraak en geschuur vervulde de lucht. Hal ontwaarde een omvangrijke kudde zeldzame dieren. Rendieren? vroeg hy, zich verbaasd tot Bessin wendend. Ja rendieren! bevestigde deze. Mijn trots! Wat je hier ziet, is een tamelijk wil de kudde. Toen ik jaren geleden voor het eerst hier in het dal kwam, was ik even eens niet weinig verbaasd hier rendieren aan te treffen. De kudde was destijds nog maar heel klein. In den loop der jaren is het my evenwel gelukt den troep tot zyn huldigen omvang uit te breiden, 't Is alleen maar jammer, dat ik tot dusver over te weinig hulpkrachten beschikte om ze naar een betere weideplaats te kunnen dry ven. Ook daarin hoop ik nu echter binnenkort verandering te brengen... Wy zullen er la ter nog wel eens over spreken. Voorloopig heeft het geen haast. Het moest intusschen middag zijn gewor den. Voor de beide mannen was de tyd om gevlogen. Hal voelde de langen rit in al z'n ledematen en hy koesterde oprechte bewon dering voor den ouden Bessin ,die nog niet het minste teeken van vermoeidheid gaf. Het laatste eind naar huis eischte echter niet te veel meer van hun krachten. Bin nen een uur bereikten zy de hofstede en nauwelijks waren zy in de woonkamer, of zij lieten zich beiden in een stoel vallen. En nu verlangen we ook onmiddellijk een stevig maal! dreunde Bessin's stem door het vertrek. De tafel was reeds gedekt en weldra verscheen Kare, gevolgd door... Gura. Wat is dat dan! Lachend keek Bessin naar den Rus, die min of meer verlegen achter Kare aan kwam. In zijn handen droeg hy een groot presenteerblad, waarop een omvangrijke braadslede, in gezelschap van ettelijke scha len alleropwekkendste geuren verspreid den. Wat zeg je daarvan, vader, Gura bood mij zyn diensten aan in de keuken en wat denk je dat daarby aan het licht kwam? Nou? Dat hy een uitstekende kok ia... een prima kok. E|fin, oordeelen jullie zelf nu maar! Eerst nu viel Bal's blik op Lansky, die achter Bessin's rug uit een hoek v«n het vertrek op hen toetrad. Er lag een onte vreden trek op zijn gezicht. Hy scheen over het een of ander ontstemd te zyn. Heimelijk trachtte hy Hal's aandacht te trekken; hy knikte eenige malen met zyn hoofd, alsof hy wilde vragenNu, hoe staat het er mee Hal's blijmoedige stemming sloeg eens klaps in ergernis om. Onzeker wendde hij het hoofd af. Kare's stem riep hem tot de werkelijk heid terug: Laat het je goed smaken, Frans, het eerste middagmdhl in Bessin- hoeve. Dankend hief Hal het hoofd op. En voor de tweede maal sinds den vorigen tlag ver zonk zyn blik in twee groote .grijze oogen. XV. Alexi uitte op ernstigen toon zyn bezwa ren tegenover Michel iBessin: Wat wil je hier met zooveel mannen beginnen, Michel? Alle beschikbare grond Zondagmorgen, omstreeks kwart over ne gen is te Staphorst een auto-ongeluk ge beurd, dat iemand het leven heeft gekost, terwyl twee personen licht werden gewond. Een auto bestuurd door den veekoopman van der Sloot, uit Hilversum, die met zyn vrouw en een tienjarig meisje uit den Haag, in het dal is immers onder de bewoners ver deeld. Ik zie aankomen, dat die troep hier vandaag of morgen de grootste verwarring teweeg brengt! Wat denk je met al die menschen te beginnen? Ik heb mijn oogen goed de kost gegeven en ik kan je wel zeg gen dat er veel is, wat me niet aanstaat. Ook onze buurman Donald vroeg me van daag, wat dat regiment te beteekenen had. Hy scheen er lang niet mee ingenomen te zijn. En wat ik verder nog wilde zeggen: er zyn een paar mens<^en by, die een zeer eigenaardigen indruk op mij hebben ge maakt. Dat kan op den duur niet goed gaan. En wat dien Lansky betreft, kan ik je wel Zeg liever niets, Alexi. Ik weet dat je scherpe oogen en een helder verstand hebt. Maar Lansky is een goede vriend van Frans. Dat moet voor ons voldoende zyn. En wat ik hier met al die menschen denk te beginnen? Nou, wat dat betreft staan myn plannen al vast, Alexi. Geloof maar, dat Tie komst van dit gezelschap my zeer welkom is. Want, myn waarde Alexi, ik heb voor al deze mannen eenige zeer belangrijke werkjes, waarvan jy nog geen idee hebt. Geruststellend klopte Bessin Alexi op den schouder, maar deze schudde twijfelend het hoofd. In het bosch weerklonk het geluid van bijlslagen, dat van tijd tot tijd werd afge wisseld door een luid gekraak en geritsel, wanneer een boom in ztfn val de takken en bladeren van andere woudreuzen meesleur de. De mannen van Lanzky's troep waren naarstig aan den arbeid. Zagen en bijlen dat by" hen logeerde, op weg waren naar Friesland, is tengevolge van de gladheid van in aanraking gekomen, om daarna te gen een vierden boom rechte van den wen tot stilstand te komen. Hierbij werd de be stuurder op slag gedood. Mevrouw van der S. en het meisje, die licht werden Iw„t •Un in het gemeentehuis verbonden, daarn! vêrvoTgem ge'egen^ haar weg eer^e talpKara' M<W'' Het stoffelijk overschot van den heer van der S zal naar Hilversum worden overge bracht. De auto is totaal vernield. Ken goede vangst door een Arnemuider visschw. byzonders in zijn net terecht was gekomen Het liet zich moeilijk ophalen. Nadat dit en slotte gelukt was, bleek een zware hou- ten kist m het net te liggen. Aanvankelijk dacht de visscher erover de kist weer over- boord te gooien, maar zijn knecht raadde hem aan eerst eens te zien wat er in zat. De kist werd stuk geslagen en men vond er 32 gave aarden voorwerpen in, voornamelijk schotels, kruikjes en kannen van Marot- kaansohen of Spaanschen oorsprong. Nam weldks was de Arnemuider visscher in de haven van Veere teruggekeerd, of als een loopend vuurtje verspreidde het nieuws van vangst zich door het stadje. Toeristen bekeken de vangst en weldra boden zy te gen elkaar op. Schroever besloot echter de voorwerpen eerst eens door een vakkundige te laten taxeeren. Volgens sommigen kun nen de voorwerpen afkomstig zyn van een van de twee schepen, die tydens de Fran- sche revolutie in het Westgast zijn gezon- Dinsdag 15 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. AVRO. Uitzending, 6.30—7 RVU: 8— Orgelspel; 8.15 Berichten; 8.17 Gra- mofoon; 10.— Morgenwijding; 10.15 Gewij de muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Martin Roman en zyn orkest en soliste; 11.— Causerie „De vrouw en het wereld beeld"; 11.10 Vervolg concert; 12.— Orgel spel (om 12.15 Berichten); 12.20 Gramo foon; 12.30 AVRO-Amusementsorkest en solist (1—1.05 Interview); 1.15 Het Lyra- trio; 2.— Zang en pianobegeleiding; 2.25 Pianovoordracht; 2.55 Jetty Cantor's En semble en declamatie; 4.30 Kinderkoorzang; 5.— Kinderhalfuur; 5.30 Gramofoon; 5.40 De Twilight Serenaders; 6.28 Berichten; 6.30 Causerie „Het pulserende heelal. 111 Einstein, de Sitter, Lemaire de prijswin naars in de wedstrijd voor het ontwerpen van een heelal"; 7.De AVRO-Dance Band 7.30 Pianovoordracht; 8.— Berichten ANP, Radiojournaal en mededeelingtn; 8.15 Het Residentie-orkest en soliste; 9.10 Reporta ge; 9.25 Zalig met pianobegeleiding; 10.10 Gramofoon,- 10.30 AVRO-Musette-Ensem- ble en soliste; 11.Berichten ANP, hierna tot 12.Fresco's Swing Aristocrats en so liste en Jack Louis' Tango-Band. Hilversum II, 301.5 M. KRO-Uitzending, 4—5.10 HIRO: 8—9.15 Gramofoon (C.a. 8.15 Berichten); 10.— Pontificale Hoogmis; 12— Berichten, 12.15 KRO-orkest; l._ Gramofoon; 1-20 Vervolg concert; 2— Vrouwenuurtje; 3.— Gramofoon; 4— Gramofoon; 4.05 Causerie „Te midden van een geestelijke en sociale omwenteling"; 4.20 Gramofoon; 4.25 Cau serie „Vivisectie, een verouderd stelsel"; 4.40 Gramofoon; 4.45 Berichten; 1.50 Gra mofoon; 4.56 Causerie „In aanraking met een onzienlijke wereld, staande midden in het volle leven"; 5.10 Gramofoon (5.45— 6.05 Felicitaties en c.a. 6.30 Berichten); 6.45 Sportpraatje; 7.— Berichten; 7.15 Cau serie „Maria ten' Hemelopneming"; 7.35 Gramofoon; 8.Berichten ANP en mede- deelingen; 8.15 De Koninklijke Militaire Kapel; 9.15 De KRO-Melodisten en solist; 10.— Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Declamatie met muzikale omlijsting; 11.1012 Gramofoon. werden vlytig gehanteerd. Michel Bessin was met Lansky overeen gekomen, dat voor zyn mannen een groote loods zou worden gebouwd. Lansky zelf had het practische van dit voorstel weldra in gezien en door de overigen was het plan met enthousiasme begroet. De Russen werkten onder Lansky's lei ding. Ook Peter Bessin hield een oogje in het zeil. Bovendien had hij tot taak de ge velde stammen door middel Van paarden naar den zoom van het bosch te sleepen. Vandaar zouden zy dan, wanneer men ge noeg hout bijeen had, met een wagen naar de plaats van bestemming worden vervoerd. De houthakkers hadden niet over gebrek aan materiaal te klagen. Dicht bij den bosch- rand stond een groep grove dennen, welke zich uitstekend voor het doel leenden en deze moesten er nu het eerst aan gelooven. Zoo viel de eene boom na den anderen. Eenige mannen ontdeden ze van de takken en hielpen Peter de rechte stammen aan een lange ketting te bevestigen. Onder luid geschreeuw werden dan de paarden aan gezet, die al hun krachten moesten inspan nen om den zwaren last weg te sleepen. Tegen den middag naderde uit de rich ting van de hofstede een licht wagentje. De beide paarden, die met het ranke rijtuig je niet de minste moeite hadden, galoppeer- nde zoo uitgelaten, dat Kare die de teugels hield, al haar menkunst moest aanwenden om hen in bedwang te hoiSfden. (Wordt vervolgd.) GOUDA, 14 Aug. 1939. rwten F. A. Bots viert zijlt zilveren priesterfeest. Groote sympathie ondervonden. De hoogeerwaarde heer J. F. A. Bots. deken van Gouda en pastoor van de pa rochie van 0. L. Vrouwe Hemelvaart, heelt gisteren zijn zilveren priesterfeest gevierd. Het is een blijde dag voor den jubilaris ge worden. die van alle zyden hartelijke blij ken var. belangstelling heeft ondervonden. Nadat een algemeene communie voor dc parochianen was geweest, droeg deken Bots ces morgens in de geheel bezette parochie kerk aan den Kleiweg een plechtige Hoog mis op met assistentie van de oud-kape laans der parochie P. Schngtlen te Noord- wijkerhout als diaken en J. Greitemann te Schiedam als sub-diaken. Het zangkuoi voerde onder leiding van den heer J. v. d. Bosch de mis van Refice uit en zong na de Hoogmis een feestcantate van Guido Gezel- Ie, gecomponeerd door den organist der deiwegkerk, den heer C. B. Groenendaal. die het ook op het orgel begeleidde. Tot de velen, die de Hoogmis bijwoonden behoorden o.a. mgr. J. Postma, pastoor te Den Haag, geheim kamerheer van Z. H den Paus. de heer P. H. Wijtenburg, oud- ileken van Gouda, pastoor P. J. A. de Graa' O.F.M. van de Sint Joseph-parochie, rector B; Teunissen van de H. Sacramentskerk er, tal van geestelijken uit Gouda en omgeving zoomede familieleden van den jubilaris. Uit het katholieke sociale leven, waarin deken Bots een vooraanstaande plaats heeft inge nomen, waren aanwezig dr. A. Olierook t< Amsterdam, geestelijk adviseur van den It. K. Volksbond en den R.K. Middenstands bond en de heer A. C. de Bruijn to Utrecht voorzitter van het Ned. R.K. Werklieden verbond In de feestelijk versierde St. Theodorus- stichting aan de Westhaven heeft de jubi laris des middags een receptie gehouden, waarbij hy hartelijk is gehuldigd. Langs den weg van de pastorie aan den Kleiweg naar de Westhaven, waarheen de deken zich in een open auto begaf, stond een eere- wacht van leden van R.K. jeugdorganisa ties. In een bijeenkomst voor genoodigden heeft de voorzitter van het feestcomité, ka pelaan Th. van Seggelen, het woord tot den jubilaris gericht en als geschenken van de parochie een groot zilveren cibosie en een vloerbedekking voor het priesterkoor in de parochie een groot zilveren ciborie en een K. F. O. James en de heer R. van Haren, voorzitter van het kerkbestuur, spraken den deken eveneens toe. Een groot aantal bloemstukken en geschenken was gezonden. Voor de vele blijken van sympathie en waardeering heeft deken Bots dankgezegd. Op de hierna volgende receptie voor de parochianen hebben zeer velen den jubilaris pelukgewenscht. Tot besluit van de herdenking celebreer de deken Bots in de Kleiwegkerk een plee* tig Lof, tijdens welk hij een dankwoord sprak. Het koor zong het meerstemmig Te Deum van A. Andriessen. Hoe een ledige kist een ravage kan veroorzaken en schade kan aanrichten. Vanmorgen reed een vrachtwagen van v. Gend en Loos, die met ledige kisten was beladen door de Groenendaal. Op «en ge geven oogenblik is er, tengevolge van eer kuil in de straat of door een andere oor zaak. beweging gekomen in de lading, die niet vastgesjord was, en is een kist afgegle den op de marquis van den kruidenierswin kei van de firma.C. van Tongerloo die ii de Groenendaal no. 4 is gevestigd. De marquis scheurde, er brak een lat en deze sloeg toen tegen de spiegelruit, die daarop niet berekend wos. De ruit brak en de stuk ken kwamen in de etalage terecht, waar allerlei levensmiddelen lagen uitgestald, di« door de vermenging met het vergruizelde glas totaal onbruikbaar werden. De ledige kist heeft dus heel wat schade veroorzaakt. De spiegelruit is verzekerd zoodat (He schade door assurantie wordt gedekt. De ^chade aan de levensmiddelen, aangericht wordt door de bij dit ongeval betrokkenen, onderling geregeld. Het Roode Kruis en de Luchtbeschermingsdienst. De taak die het Roode Kruis in vredes- en oorlogstijd vervult, is een zeer belangrijke, die de groote waardeering verdient van ieder. In dezen tijd nu de luchtoorlog een zoo beteekenende factor is geworden in den stryd, heeft ook het Roode Kruis zich Inge steld om aan hen, die slachtoffer mochten worden bij aanvallen van uit de lucht, 700 snel mogelijk de vereischte hulp te bieden Daar voorzorgsmaatregelen altijd de beste lmlp zijn, die men bieden kan, heeft hei Roode Kruis zich ln nauw contact gesteld met den Luchtbeschermingsdienst om al die maatregelen te treffen, waardoor persoon lijk letsel door aanvallen uit de lucht kar worden voorkomen en voorts jjoor bescher ming var de hulpbiedenden aan getroffenen wo snel mogelijk hulp kan worden ver leend. Het Roode Kruis heeft haar pogen ir deze richting in beeld gebracht ln een eta- Jage van de firma Jan Vanderland aan de Markt, die daarvoor beschikbaar is gesteld waarin gasmaskers, en andere toestellen, preparaten en voorschriften bijeen zijn ge bracht met het doel de bevolking er op te wijzen wat in de dagen van luchtgevanr noodzakelijk Is en ook dat het noodig "voorbereidenden arbeid van het Roode Kruig en den Luchtbeschermingsdienst zoo veel men maar kan, te steunen. Wij vestigen de aandacht op het daar tentoongestelde; het Roode Kruis en d Luchtbeschermingsdienst verstrekken gaar ne alle noodige inlichtingen. Nationale zeilwedstrijden op de Nieuwe Maas en Lek. Do „Watersportvereeniging IJsselmonde" heeft, begunstigd door heel mooi zomer weer Zondag een Nationalen zeilwedstryd gehouden op de rivieren de Nieuwe Maas en Lek, van IJsselmonde naar Schoonhoven en terug. De finish was gelegen voor hei gemeente-steiger te IJsselmonde. By deze wedstrijd behaalde onze stadge noot, de heer B. Roelofs, met Albatros in klasse A de tweede prijs met 2.18.11 uur. In klasse B behaalden de heeren H Steenland, Gouda met „Zomerdroom" dc tweede prys in 2 u. 7 min. en 22 sec., E. J. Both, Gouda met Amy de derde prys in 2 u. 12 min. 36 sec. en A. Kapteijn, Gouda de vierde prys met Neptunus in 2 u. 16 min. 48 sec. In klasse C 16 M2. B.M. onger. wist de heer C. J. v. Hoorn te Gouda met Kemp haan de eerste prys te behalen in 2 u. 7 min 22 sec. Al deze prijswinnaars zyn leden van de G.W.V. Elfhoever.. Door acht zeilers van „Elfhoeven" werd aan den strijd deelgeno men. Namens de watersportvereeniging Elf hoeven heeft (Ir voorzitter, de heer de Kok, woorden van dank gesproken voor deze mooie zeildag. Diploma coupeuse-U'erares. Te '8-Gravenhage slaagde voor het exa men coupeuse-leerares van de Eerste Ned. Modevakschool (E.NM.V.) Mevr. L. M. J. Woudenberg-Nyhuls, alhier, leerlinge van W. Brenkman-Binnendyk, alhier. Pater Moerkops naar Heerlen. Pater J. A. Moerkops O.F.M.kapelaan der Sint Joseph-parochie, is met ingang 16 Augustus a.s. benoemd aan het ree toraat der H.H. Martelaren te Heeriep. Ir. zyn plaats is te Gouda benoemd pater W. N. M. Pompen. Benoeming tot ambtenaar ter secretarie te 's-Gravenhage. Onze oud-stadgenoot de heer J. A. van Éyk, ambtenaar ter gemeente-secretarie van Zevenhuizen, is met ingang van 1 Oc tober a.s. benoemd tot administratief amb tenaar A nan de afdeeling bevolkipg ter ge meente-secretarie te 's-Gravenhage. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Willem, z. van H. Knol en D. Korenblik, Sophiastr. 46. Apolonia An- tonia, van C. A. van Treyen en W. M- de Jong. Wachtelstr. 50. Jeltje Hendri- ka, d. van J. van der Laan en I. Spee, Raam 212. Woutrina Maria, d. van W. Remp en J. Hoogendoorn, Bogen 42. Adrianus Paulus Marie, z. van J. Schild en C. J. Brouwers, Burgvlietkade 51. ONDERTROUWD: C. J. Brouwer en H. M. de Jong. W. M. Broer en C. J. van der Haar. J. Noorlander en W. M. Was sing. A. C. M. den Boer en C. Nederhoff. OVERLEDEN: Pieternella Maria Schra- ve, weduwe van Th. A. van Berkel, 73 j. Maria Leeuwenstein, weduwe van M. Mul- laart, 88 j. AGENDA. Reünie-Bioscoop: De geest van den zwarten piraat en Tarzan, het witte wonder. Woensdag 2 uur matinee. Schouwburg-Bioscoop: De firma wordt ver- Lefd. Thalia-Theater: Cassidy kiest party Land zonder muziek. Woensdag 2 uur matinee. 14 Aug. 7 uur Danië. Spreekbeurt ds. H. J. Grisnigt. zyden werd opgemerkt, dat het in verband met de vèhschillende in den loop der jaren gerezen moeiiykheden gewenscht is, dat Nieuwveen een beter bestuur krygt. Een ter vergadering aan de orde gesteld voorstel van de vereeniging Woerden om over te gaan tot inboering van identiteits kaarten voor spelers werd ter overweging en beslissing in handen van het bestuur ge steld. Uit de besprekingen, die op verzoek van het bestuur werden gevoerd om de meo- ning der vereenigingen te vernemen, bleek^ de vergadering in meerderheid tegen de in voering van identiteitskaarten te zyn. Veteranen- en zomeravond-competieie gevraagd. By de rondvraag werden verschillende punten besproken. Het bestuur zegde overweging toe van een verzoek om een competitie voor, vetera ren in te stellen. Toegezegd werd ,dat zal worden voldaan aan een verzoek om op den eersten dag der competitie, die een week eerder begdnt dan die van den K.N.V.B., de elftallen van K.N. V.B.-vereenigingen en die van G.V.B.-clubs onderling tegen elkaar te laten spelen. Aan het bestuur werd verzocht de wen- schelykheid te overwegen om de bepalingen van de juniorencompetitie te wyzigen ten einde de competitie te wyzigen en de competitie meer aan haar doel, dat een op leiding van jeugdige spelers en geen jacht naar succes beoogt, te laten beantwoorden. Maatregelen werden verzocht en door het bestuur toegezegd tegen het spelen in fa- brieks- en bedryfselftallen op zomeravon den, dat den laatsten tijd zeer in omvang toegenomen. Hierby zal tevens de wen- schelykheid van het instellen van een zo meravondcompetitie worden overwogen. Ten slotte heeft de heer J. van Tilburg onder applaus der vergadering het bestuur dankgezegd voor het in het afgeloopen jaar weer voor den bond en de voetbalsport ver richte werk. Hy wenschte het bestuur nog veie jaren toe om het werk voort te zetten. In zyn slotwoord onderstreepte de voor zitter een opmerking van de streekcommis- sie om meer belangstelling te toonen voor den cursus voor opleiding van spelleiders. Hy constateerde, dat in deze vergadering opbouwend werk is verricht. De bor.d gaat thans zyn 35ste jaar in, waarby de belang stelling van het bestuur er weer op gericht de voetbalsport te bevorderen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Jaarvergadering van den Goudsche Voetbalbond. Binnenkort schoolvoetbal. Maat re gelen t*gen spelen in bedryfselftallen. De Goudsche Voetbalbond heeft Zater dagavond ln „Het Schaakbord" onder voor zitterschap van den heer M. van Trie' zyn jaarvergadering gehouden. De verschillende verslagen werden zonde: opmerkingen vastgesteld. De voorzitter reikte hierna met hartelyke woorden de me dailles voor de in het afgeloopen seizoen in de gewone en in de juniorencompetitie be haalde kampioenschappen uit. De begroo ting 1939—1940 werd goedgekeurd, waar mede tegèlykertyd de bydrage voor het of ficieel orgaan onveranderd op 5 per elf tal was vastgesteld. Op een vraag over de uittrekking van een post voor schoolvoet bal, deelde voorzitter mede, dat een bespre king is gehouden met hoofden van scholen en sportleeraren, wat heeft geleid tot ,dc vorming van een commissie, die zal trach ten in September a.s. op Woensdag- en Za terdagmiddagen te Gouda een schoolvoetbal tournooi te organiseeren. De heeren W- Boosman te Bodegraven, J. C. Kapteijn te Gouda, D. A. Oskam te Lekkerkerk en G. van Tilburg te Gouda werden als bestuursleden herkozen. Ookjie leden van de kascommissle werden herko- Een voorstel van de vereeniging Stolwyk om het huishoudeiyk reglement te wyzigen ten aanzien van een verzachting van de boetebepaling voor het niet tydig voldoer van gelden, werd wegens te late indiening niet in behandeling genomen. Naar aanleiding van een verzoek van de vereeniging Nieuwveen om kwijtschelding van 50 boete wegens het uitkomen met ongerechtigde spelers werd besloten de boe te voorwaardeiyk op te leggen met eer proeftyd van twee jaar. Van verschillende in gevaar komt. Na geruimen tyd ge lukt het Ottevanger, via den paal, de score te openen (l—0). Hoewel de thuisclub over het algemeen iets sterker is weet Rosbacli. uit een strafschop wegens hands, gelyk te maken. By Gouda raakt Boef geblesseerd, hy wordt vervangen door Baas. Beide doe len komen nog eenige malen in gevaar, doch doelpunten biyven uit tot na de rust, als Ottevanger op zyn beurt een strafschop be- nut(21). Inmiddels is Gerritsen vervan gen door de Bruin, die een houdbaar schot van Rosbach niet weet te keeren (22),. Gouda is hierna verreweg de sterkste. Ver scheidene malen sluiten de gastheeren Xer xes geheel in. Met behulp van vrouwe For- tuna weet de Rotterdamsche verdediging haar doel voor verdere doorboringen te be waren, terwyl aan den anderen kant de Jong een mistrap van een der Goudsche backs weet uit te buiten (2—^3). Het was een levendige wedstrijd met vele fraaie spelmomenten. ZWEMMEN. 1500 M. kampioenschap. Te Velsen is gisteren het kampioenschap van Nederland 1500 M. vrye slag voor hee- rên verzwommen. Winnaar werd H. Smits- huyzen (A.Z. 1870) in 21 min. 39.6 sec. WATERPOLO. Om het landskampioenschap. Tusschen de afdeelingskampioenen der eerste klasse S.V.H. en IJ is gisteren d© eerste wedstryd gespeeld om het kampioen schap van Nederland. Het IJ won met 51. ATHLETIEK. Nederland verliest van Frankryk. Nieuw Ned. record. De gisteren in het Olympisch Stadion te Amsterdam gehouden wedstrijd Frankryk- - Nederland eindigde in een overwinning voer Frankryk met 92 tegen 76 punten. H. Brasser verbeterde het ten name vat: F. Bührmann staan Nederlandsch recor-I 400 M. horden met 1.2 tot 55.5 sec. Harbig verbetert weer wereldrecord. Rudolf Harbig, die kort geleden te Milaan een nieuw wereldrecord vestigde op de 800 meter, is er thans in geslaagd het wereld record over 400 meter op zyn naam te bren gen door te Frankfort a. d. Main dezen af stand af te leggen in precies 46 sec. Het wereldrecord stond op naam van Archie Williams met 46.1 sec., gevestigd op 19 Juni 1936 te Chicago. Titel 25 K.M. hardloopen. In een gisteren te Rotterdam gehouden wedstryd 25 K.M. hardloopen om het kam pioenschap van Nederland heeft W. J. Bak ker van A-A.C. den titel gewonnen in 1 uur 33 min. 25 sec. Filnuiieuws. Lily Bouwmeester en de Nederlandsche film. J«JIJIJ-LIJ De N.V. Filmex, de Nedeilaiidschc film- lyjOjyOlSioIHlU onderneming, die momenteel in de Cinctonc- Studio's te Duivendrecht bezig is met de verfilming van De Spooktrein, heeft een langdurig contract gesloten met Lily Bouw meester, de actrice, die met zooveel succes de hoofdrol vervuld heeft in de Nederland sche film Pygmalion, Vadertje Langbeen en Morgen gaat het beter. Juniorencompetitie G.V.B. Uitslagen van Zaterdag. AFDEELING A. Groep J: Gouda A-Bodegraven A 4—0 gestaakt wegens tekort, .spelers van Bode graven. Groep 2: Zwervers AO.N.A. 2 1; MoordrechtA—Lekkerkerk 0—0. AFDEELING B. Woerden B—Gouda D 6—1; Bosk. Boys B-Bodegraven B 02. - Groep 2: Nieuwerkerk AO.N.A. 04. AFDEELING C. Groep 1: GS.V. C—O.N.A. E 4—1. Geluidsinstallatie op Gouda-terrein. Geschenk van leden en domateure. Voor den aanvang van den wedstrijd te gen Xerxes, had gistermiddag op het Gou- da-terrein de overdfacht plaats van de ge luidsinstallatie, waarmede voortaan door yrootijke muziek het wachten voor de wed strijden en tijdens de pauzes veraange naamd zal worden. Nog maar kort geleden werd een commissie benoemd, die de op dracht kreeg te zorgen dat een dergelijke installatid zou kunnen worden aangebracht. Onder ledpn en donateurs heeft deze com missie bijdragen ingezameld die gul en spontaan werden gegeven. De heer A. Prui sen heeft het toestel gebouwd, terwijl meer dere leden de leidingen hebben gelegd, de beide versterkers vervaardigd en boven in de tribune aangebracht. Bovendien werden van verscheidene kanten gramofoonplalcn geschonken. De heer A. Groenewoud, voorzitter van de commissie, dankte allen die op eeniger- lei Wijz4 aan de totstandkoming van de in stallatie hadden medegewerkt en bood deze vervolgens aan het bestuur aan. Gouda's voorzitter, de heer J. v. Tilburg, verklaarde het fraaie geschenk gaarne namenB de ver eeniging te aanvaarden. Hij uitte zijn vol doening over de buitengewoon vlugge wijze waarop het gestelde doel is bereikt gewor den en waar hier het bewijs geleverd was hoe door wilskrachtig samenwerken iets be reikt kon orden, vroeg hij de speciale aan dacht voor dit geval van de spelers van de onderscheiden elftallen. Hierna werden de geschonken platen gespeeld. Voor de reeds zoo voortreffelijke outillage van Gouda is dit een belangrijke aanwinst, welke stellig het meest door het publiek gewaardeerd zal worden. J Gouda—Xerxes 2—3. m Levendige wedstrijd. Gouda verschijnt met een invaller voor v d Bos, Xerxes heeft meerdere rempla5an- ten. Er ontwikkelt zich een snel op en neer gaand spel, waarbij het Xerxes-doel het MAKKTBE RICHTEN. Kaasmarkt Oudewater. 14 Aug. Aanvoer 60 wagens, 2700 stuks, wegende 135.000 K.G. Prys le srt. 2223.60, 2e srt. 20—21, zwaardere 24. o Rotterdamsche Veemarkt. 14 Aug. Aanvoer in totaal 2632 stuks, zynde 613 vette runderen, 268 vette kal veren, 23 nuchtere kalveren, 604 varkens, 1124 schapen of lammeren. De pry zen waren: Vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 36—50; vette ossen le kw. 65, 2e kw. 60, 3e kw. 38—50; v<J.te kal veren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 45—50; varkens levend gewicht le kw. 53, 2e kw. 52, 3e kw. 51, alles per k.g.; schapen le kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 32 per k.g., le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 15 per stuk; lammeren le kw. 47, 2e kw. 42, 3e kw. 37 per k.g., le kw. 12, 2e kw. 9, 3e kW. 7 per stuk. Vette koeien en ossen: Aanvoer iets groo- ter, handel tamely k, pry zen als vorige week Dinsdag, prima koe 79 ct., prima os 76 ct. Vette kalveren: Aanvoer gelyk aan vorige week, handel stug, pry zen lager, prima's Varkens: Aanvoer iets grooter, handel willig, pry zen hooger. Schapen en lammeren: Aanvoer aanmer- kelyk ruimer, handel kalm, prijzen dalende. Eenige kleine partytjes schapen voor export verkocht. LAATSTE BERICHTEN. Een compromis inzake Danzig? Heden besprekingen over de douane kwestie. Volgens inlichtingen, die het Fransohe blad „Le Journal" te Londen heeft opge daan, zou men zoowel te Warschau als te Danzig bezig zijn, een regeling van de kwestie-Danzig in groote lijnen op te stel len. Twee plannen zouden in studie zgn, welke beide beoogen, een compromis af te bakenen, dat een regeling zou kunnen be teekenen. Het eerste plan behelst de beinn- Éliging van het Volkenbondsgezag over de Rcrije Stad en de vervanging hiervan door een gemeenschappelijk Poolsch-Duitsch be stuur. Het tweede plan bepleit een verdee ling van het grondgebied van Danzig, waar bij de vrije Stad een Poolsch-Duitsch con dominium (gemeenschappelijk bestuurd ge bied) zou worden. Militair vliegtuig verongelukt. Een doode, v(jt zwaai gewonden. «OtLRAlBAiA, 14 Aug. A.N.P. Heden morgen te 8 uur is naby üe Mapia-eilanden, 150 my'l ten oosten van Nieuw-Guinea, een militair vliegtuig verongelukt. Gedood werd een eerste luitenant ter zee, zwaar ge wond zyn de sergeant-monteur van uer Sloot, de telegrafist Grave, de machinist le kl. van der Haavel, de reserve-luitenant ter zee Van der Voet en de korporaal vlieg tuigmaker Bolma. De gouvemementsstoomer „Valeu" is naar de plek van het ongeluk vertrokken. VLIEGTUIG VAN DE PAN AMERICAN AIRWAVS VERONGELUKT. Twaalf personen omgekomen. RIO DE JAiNiEJJtl), 14 Aug. (Havas). Naby het eiland Cobras is een van Miami komend vliegtuig van de Pan American Air ways in zee gestort. Zeven inzittenden kwamen om het leven en vier werden ernstig gekwetst. Nader vernemen wy, dat het ongeluk als volgt is geschied: By het dalen stiet het toestel met een vleugel tegen den dyk van het eiland en stortte in zee. Aan boord be vonden zich twaalf passagiers en vier leden van de bemanning. Naar verluidt zyn twaalf personen omgekomen. Reddingsbooten van de Braziliaansche marine bevinden zich ter plaatse. Ongerustheid over Oceaanvliegers. Men verkeert in ongerustheid over het lot der beide Amerikaansche vliegers Loeb en Decker, die Vry dagavond in Nieuw Schot land zijn opgestegen en Zaterdag om 1 uur Ierland hadden gehoopt te bereiken. Sinds hun vertrek heeft men niets meer van hen vernomen. Hun vliegtuig is een eendekker van oud model, zonder radio. Het beeft echter voldoende benzine aan boord voor 25 uur by een kruissnelheid van 126 mijl per Havas meldde Zaterdagavond laat uit Londen: Men heeft nog steeds niets gehoord van de beide Amerikaansche vliegers Alex Loeb en Dick Decker, die Vrijdag uit St. Peters op Nieuw Schotland zyn vertrokken om met een oud eenmotorig vliegtuig den Atlantischen Oceaan over te steken. De Vliegers konden 25 uur in de lucht blijven, doch er zijn reeds 50 uur sedert hun ver trek verloopen. Men hoopt evenwel, dat de beide „vlie gende dwazen" op zee door een schip zijn opgepikt, of dat zy erin geslaagd zyn er gens op Noord-Ierland te landen. Prinses Armgard heden uit Soestdijk vertrokken. SOESTDIJK, 14 Aug. Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard, is heden van Soestdijk naar DuitBchland vertrokken. Het verkeer bij Soestdijk. De afsluiting van het verkeer over den rijksweg te Baarn opgeheven. De verkeersmaatregelen, welke in ver band met de blijde gebeurtenis te Baarn werden genomen, zyn met ingang van he denochtend opgeheven, zoodat het verkeer tusschen den oranjeboom te Baarn en den nieuwe hoek te Soest weder over den rijks weg zal kunnen geschieden. Het detachement ryksveidwacht, 150 man sterk, dat hier tydens de verkeersomleg- ging dienst deed, is tegelijkertijd opgehe ven. 11 Aug. 13 Aug. Officieel. Berlijn J Parys j Brussel Zwitserland Kopenhagen 1 Stockholm Oslo New-York 8.72% 8.73% 74.95 74.95 4.94% 4.95 31.70 31.70 42.31 42.16 38.97% 38.97% 45.21% 45.20 43.87% 43.85 1.86% 1.86% BFURSOVERZrCHT. De wisselmarkt te Amsterdam had heden een onzeker voorkomen. De overgang naar de nieuwe week had zich voltrokken zonder dat zich evenementen van storenden aard hadden voorgedaan. De moeilijkheden van de firma Mendels sohn vormden voor de markt nog een fac tor van onzekerheid. Nadat aanvankelijk een vaste stemming voor de buitenlandsche deviezen kon worden waargenomen, trad reeds spoedig een reactie in en de toonaan gevende munteenheden daalden tot in de omgeving van de officieele noteeringen van Zaterdag. Het Britsche pond, dat by de opening werd vernomen tegen 8.75% A 8.76, zakte reeds spoedig in en gold later in den och tend 8.73% A 8.74%. De Amerikaansche dollars liepen achteruit van 1.87 A 1(07% tot 1.86%. Fransche francs kwamen na eenige fluctuaties tot rust in de nabijheid van 4.95, Belga's vonden hun evenwicht op een peil van 31.33 A 31.77. Zwitsersche francs be wogen zich tusschen 42.14 en 42.18. De Scandinavische deviezen werden iets lager geadviseerd. Duitsche marken waren 74.92 A 74.98. De efectenhandel was van geringe pro porties. De locale waarden waren weinig veranderd. Ook de Amerikaansche shares werden tegen ongeveer de prijzen van den vorigen beursdag afgedaan. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Licht tot half bewolkt. Droog weer be houdens in het Oosten eenige kans op on- weer. Aanvankelijk zelfde temperatuur als gisteren, later iets warmer. Zwakke veran derlijke wind uit noordelijke richtingen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2