BELANGRIJK ONDERDEEL VAN VERBETERING VAN DEN HOLLANDSCHEN IJSSEL VOLTOOID. Gevaarlijke bocht bü den Spreeuwenhoek te Ouderkerk a. d. IJssel afgesneden. Normalisatie maakt de IJssel 2 K.M. korter. HET DRAMA MET DEN HUTKOFFER. Politie dregt in het Merwedekanaal. Achter de Bosschen. gemengde bkrickten. radionieuws! De gezondheidstoestand van Prinses Juliana en Prinses Irene üitstekend. marktberichten. "ammë- Beurs van Amsterdam. llard franc ter financiering van dat deel der leeningen, dat niet kan worden on dergebracht. Over het algemeen hadden de eerste klas Franscne banken niet veel vertrou wen ln de operaties van dr. Mannhei- mer, evenmin als in de solvallbllltelt van de bank. Slechts onthield men zich er van, vooral in het openbaar, crltlek te uiten of pessimistische opmerkingen te maken over de transacties van het ban kiershuis Mendelssohn, o.a. omdat de llrma-dcn laatsten tijd zoo'n belangrijk aandeel had in de financieele operaties, welke direct den Franschen staat betrof fen, met name wat betreft de emissies en consolidatie van de Fransche spoor- wegleoningen. Door zich gereserveerd te toonen of crltlek te oefenen ten aanzien van de fa. Mendelssohn, liep men gevaar schade toe te brengen aan het crediet van den Franschen staat. Daaraan is het dan ook toe te schrijven, dat dr. Mannheimcr, ge durende eenige jaren een prestige en een autoriteit heeft kunnen genieten, die volstrekt niet gerechtvaardigd werden door de kwaliteit van de bank en van hare operaties. Inzonderheid bij de Bank vaA Frank rijk heeft men zich altijd buitengewoon gereserveerd betoond omtrent de per soon van den heer Mannheimer en om trent zijn initiatief op financieel terrein. Daarentegen scheen de Fransche minis ter van financiën een zeer groot ver trouwen te hebben in den heer Mann heimer ,in zijn bekwaamheid en in den omvang en de soliditeit van zijn midde len en het crediet waarover hij zeide te beschikken. Men had de Aperaties, die hij had ondernomen in verband met den buitenlandschen schuldendienst voor de Fransche Spoorwegleeningen, ten zeerste gewaardeerd en deze betcekenen inder daad een belangrijke verlichting voor de schatkist, hetgeen ook met het oog op de internationale situatie van bijzondere waarde was. Men veronderstelt te Parijs over net algemeen, dat de ineenstorting van de bankiersfirma Mendelssohn ongeveer volkomen moet zijn en dat er na de liquidatie nauwelijks eenig actief zal overblijven. De liquidatie zal alle illusies, die de machtige persoonlijkheid van dr. Mannheimer en zijn onverschrokkenheid als speculant heeft kunnen wekken en vormen, in eens wegvagen. Provinciale voorrangswegen in Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben met ingang van l October a.s. de volgende provinciale wegen of gedeelten van wegen aangewezen als voorrangs- weg: 1. van den weg Goudastation Moor» drecht het gedeelte van het terrein der Julianasluis (km 1.568) tot de sluitboo- men van den overweg (bij het voorma lige station Moordrecnt km 5.305); 2. van den weg OuddorpSommelsdijk —Nieuwe Tonge—Oude Tonge—Ooltgens plaat met zijtakken naar Melissant, Sas van Dirksland, Herkingen en Galathe- sche sluis; a. het gedeelte Sommelsdijk (grens be bouwde kom; b. het gedeelte Sommelsdijk (grens be bouwde kom)Nieuwe Tonge (Noord- landsche dijk); 3. den geheelen weg 's-Gravendeelsche veer—Maasdam—Blaaksche dijk met uit zondering van og zijtakken, aansluitende aan de bebouwde kom van 's-Graven- deel en van het oude gedeelte Smitsweg, aansluitende aan de kom van Maasdam; 4. het gedeelte van den weg Den Hoorn —de Lier-rWesterlee—'s Gravenhage— Maasdijk van de grens der bebouwde kom van Den Hoorn (gemeente Schip luiden, tot aan het verkeersplein nabij Westerlee (beheersgrens van het Rijk); 5. het gedeelte van den weg Dordrecht Kop van 't land van km 0.08 tot het einde, met dien verstande, dat deze aan wijzing alléén geldt voor de hoofdrijbaan. telegrafisch weerbericht. De Bilt seint; Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Droog, koude nacht, plaatselijk och tendmist. Overdag helder tot licht be wolkt. Vrij warm. Meest zwakke veran derlijke wind. t-TK2 !*?«;»-fiV* Bwpefc.-1 (Foto studio.) De baggermolen van de N.V. A. Prins en Zoon te Sliedi'echt neemt de kade weg, die het voormalige terrein vam. den Spreeuwenhoek toevoegt aan de IJssel. Er is een belangrijk onderdeel gereed ge komen van het werk voor de normalisatie van den Hollandschen IJssel- ten behoeve van de verbetering van den vaarweg Rot terdamGouda-Amsterdam: het onderdeel van de bochtafsnijding in den Spreeuwen hoek te Ouderkerk a d. IJssel. Reeds zijn al verschillende belangrijke werken v<Jbr de verbetering van de scheep vaartverbinding tusschen de twee groote Nederlandsche havensteden voltooid. Men kent het nieuwe kanaal by de Julianasluis te Gouda, de verbeteringen te Waddinxveen Boskoop en Gouwsluis en ook verder in de richting Amsterdam zijn of worden de noo- dige veranderingen gereed gemaakt. Het voornaamste nog resteerende gedeelte is de normalisatie van den Hollandschen IJssel, die zich in tallooze bochten van Rot terdam naar Gouda slingert. De normalisa tie beoogt het dieper maken en verbreeden van de vaargeul en het afsnijden van vijf groote en een aantal kleinere bochten, om aldus de rivier bevaarbaar te maken voor schepen tot 2000 ton, wat de opzet van het geheele werk tot verbetering van den vaar weg RotterdamGoudaAmsterdam is. Nadat reeds eerder twee groote bochten zijn verwijderd, was het werk thans gena derd tot een voor de scheepvaart zeer hin derlijke en moeilijke bocht in den Spreeu wenhoek onder de gemeente Ouderkerk a. d. IJssel, waar tegenover Kortenoord de IJssel zeer scherp kronkelt. De vroegere toestand was, dat buiten den IJsseldijk een circa 2 H.A. groote uiter waard lag, waar de rivier omheen stroomde Rivier verlegd. Dit land is thans tot water gemaakt, waardoor de IJssel rechter is komen te loopen. Op de uiterwaard was vroeger een steenbakkerij gevestigd, welke is afgebro ken en op een in stand gehouden gedeelte van de uiterwaard opnieuw opgericht. Ach ter dit gedeelte liep vroeger de IJssel om, thans zal hij er vóór langs stroomen. De uitgeschakelde bocht zal worden afgedamd en tot opgespoten terrein worden gemaakt, waardoor men deze situatie krijgt, dat er thans aan den Nieuwerkerkschen oever een uiterwaard komt, terwijl deze te voren aan den Ouderkerksehen kant lag. De steenbak kerij is dus als het ware van woonplaats veranderd. De IJssel is ter plaatse ook aanmer kelijk verbreed. Was het oude riviergedeelte 60 70 M. breed, de breedte vdn het nieu we bedraagt 120 M. De bochtafsnijding verschaft niet alleen de scheepvaart een beteren vaarweg, de ri vieromlegging gaf voorts velen werk. De uiterwaard te Ouderkerk moest immers uit gegraven worden en dit is een mooi object voor werkverschaffing geweest. De Rijks waterstaat heeft na onteigening der gron den, dit werk aan de Nederl. Heidemaat schappij opgedragen. De in Mei van het vorig jaar begonnen arbeid heeft veertien a vijftien maanden geduurd, gemiddeld 180 arbeiders vonden er werk bij. Een paar weken geleden was de uiter waard op de vastgestelde diepte uitgegra ven en toen heeft men de ontstane kom, die circa 125 by 175 M. groot is, laten volloo- pen. Men kreeg toen een vijver tusschen de bestaande dijken, waarvan die in de lengte richting van de rivier zyn versterkt, waar toe de uitgegraven grond is benut, die ove rigens is aangewend voor verhooging van het gebleven uiterwaard-gedeelte, zoodat door de nuttige bestemming van den grond het werk in meer dan één opzicht produc tief was. Het volloopen had ten doel te kun nen nagaan of de dijken tegen den t^ruk van het water bestand waren. Een dergelijke proef was uiteraard noodzakelijk, daar de dijken de waterkeeringen van den IJssel gaan vormen. De proef slaagde tot volkomen tevreden heid en toen wahet zoover, dat de zijkan ten van de uiterwaard konden worden weg- gebaggerd. De kade doorgebaggerd. Dit was de taak van de N.V. A. Prins Th. zoon's Aanneming-Maatschappij te Slie- drecht, aan welke firma is opgedragen de verbetering van de IJssel van Gouda tot even voorbij den Spreeuwenhoek te Ouder kerk a. d. IJssel over een totale lengte van 6% K.M. Dit bij de Julianasluis te Gouda begonnen en voor een bedrag van 168.000 aangeko men werk omvatte het verbeteren en ver diepen van de vaargeul. De rivier is gemid deld 1 meter dieper geworden en thans al naar het gety vier tot zes meter diep. De breedte van de vaargeul werd gemiddeld 15 a 20 meter grooter en bedraagt thans 60 tot 100 meter. In het baggerwerk was j mede begrepen het doorbaggeren van de kaden van den Spreeuwenhoek. Het is dit laatste werk, dat thans zyn be slag heeft gekregen. De baggermolen haalde 1 gistermorgen langzaam den grond van den zijdyk weg tot het gat ontstond, dat de ri vier in verbinding br|cht met de kom in de J uiterwaard en hiermede was de voormalige Spreeuwenhoek tot IJssel geworden. Thans rest de dijken verder weg te bag geren. Hiermede zullen naar verwachting nog eenige weken gemoeid zijn en dan wordt de nieuwe vaarweg ter beschikking van de scheepvaart gesteld, waarna de opspuiting van het oude riviergedeelte tot land tot dykhoogte van 4% M. pl. N.A.P. kan begin nen. Normalisatie eind 1941 gereed. De bocht is niet heelemaal verdwenen, zy blijft overigens minder scherp en veel over zichtelijker, bestaan. Algeheele afsnijding was niet mogelijk, omdat men buiten den waterkeerenden dijk van de Krimpener- waard diende te blijven, daar anders een stuk land binnendijks, van de Krimpener- waard dus, zou moeten worden benut, wat zou beteekenen, dat een nieuwe dijk van de Krimpenerwaard zou moeten worden ge maakt. In verband met den slappen grond en de hooge kosten daardoor is hiervan af gezien. Volgend jaar volgt de aanbesteding van de verdere uitbaggering in de richting Rot terdam. Verwacht wordt, dat omstreeks eind 1941 de gaheele normalisatie van den Hol landschen IJssel haar beklag zal hebben ge kregen, welke voltooiing van dit belangrijke scheepvaartwerk de verbinding Rotterdam- Gouda-Amsterdam, aan welker verbetering millioenen zyn ten koste gelegd, voor groo- tere schepen bevaarbaar zal maken en te vens de binnenvaart een uitstekenden vaar weg zal opleveren. By het gereed komen van de normalisatie van den IJssel zal de rivier als gevolg van de afsnijding van de ver schillende bochten tusschen Kralingen en Gouda 2 K.M. korter zyn geworden. Een tip uit Weesp. Het is prettig te mogen constateeren, dat de justitie en politie van vele kanten medewerking krijgen bij haar pogingen het drama, dat zich aan het einde van Juni in de Pijnackerstraat te Amsterdam heeft afgespeeld, volledig te reconstru- eeren. De oproepen, die zij in den loop der laatste dagen door middel van radio en pers tot het publiek hebben gericht, met verzoek om inlichtingen naar aan leiding van bepaalde aanwijzingen, zijn niet onbeantwoord gebleven. Zoo ging ijet met den ooproep naar aanleiding van het waschnummcr, went verzoek om inlichtingen tot het vinden van het goede spoor leidde, vervolgens was het een zakenman, die zich als leverancier van drie koffers, baarbij de groot hutkoffer, aanmeldde en nog tal van andere personen hebben zich de laatste dagen bij de politie gemeld in de veronderstelling wellicht belangrijke aanwijzingen te kunnen geven. En het spreekt wel van zelf, dat.de politie die thans haar aandacht heeft geconcen treerd op het zoeken naar de nog ont brekende deelen van het gevohden lijk, de haar verstrekte inlichtingen nauw keurig bestudeert in de hoop een spoor te vinden. Zoo vervoegde zich Zondag middag een inwoner van Weesp bij de gemeentepolitie aldaar met de mededee- ling, dat hij op den avond van 24 Juli J.I., toen hij zich per fiets naar huis be gaf en zich ter hoogte van de nieuwe verkeersbrug over het Merwedekanaal bij Weesperkarspel bevond, een plons in het water had gehoord.. Het bewuste voorwerp zou naar zijn meening een kist of een koffer hebben kunnen zijn, die van de brug in het water zou zijn ge gooid. Het was vrijwel onmiddellijk ge zonken. De Weesper politie stelde de justitie nog dienzelfden dag met deze mededee- ling in kennis. De Amstcrdamsche poli tie heeft bijna den geheelen dag op de aangegeven plaats gedregd. Resultaten heeft dit dreggen echter niet gehad. Waar is de tweede koffer? De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, heeft gedurende de laat ste dagen tal van brieven ontvangen, waarin de afzenders mededeelen, dat zij bepaalde aanwijzingen in verband met het vinden van den koffer^ met het lijk van de te Amsterdam vermoorde vrouw kunnen geven. Een van deze brieven is van dien aard, dat de burgemeester aanleiding heeft gevonden te trachten nadere gegevens te verkrijgën. In verband met het nog niet gevonden zijn van de ledematen, ontbrekende aan het vrouwenlij k in den koffer, gevonden te Terschuur, verzoekt de burgemeester van Barneveld den afzender van het gis teren door hem ontvangen schrijven met onderteekenlng „Wenscht onbekend te blijven", poststempel 's-Gravenhage, in welk schrijven gesproken is van het weg werpen van twee koffers, hem nader te willen inlichten omtrent de plaats van den tweeden koffer, zoo noodig ofider geheimhouding van zijn naam Uit Deventer vernemen wij verder, dat het de politie aldaar bij haar onderzoek is gebleken, dat de vermoedelijke dader K. niet één, maar twee malen bij zijn familie te Deventer is geweest, namelijk in den nacht van 24 op 25 Juni en daar na nog een tweeden keer eind Juni of begin Juli. Bij zijn familie heeft hij mede gedeeld, dat hij de belde koffers, welke hij bij zich had, aan een passagier moest verzenden. Verder heeft hij medegedeeld, dat hij van zijn vrouw al wilde en echtscheiding wilde aanvragen. K. klaagde er over, dat zijn vrouw een verhouding mei een an der had. Het z-g. werktuigenciediet voor middenstanders. Zooals gemeld is op 25 Juli 1.1. de com missie van toewijzing voor het werktuigen- crediet geïnstalleerd. Deze commissie is on middellijk met haar arbeid aangevangen en heeft in haar eerste vergadering de uitvoe ringsbepalingen vastgesteld, welke inmid dels door den minister van oeconomische zaken zijn goedgekeurd. Een nieuwe maat regel ter verbetering van de voorziening in de credietbehoefte van den middenstand kan thans in werking treden. De naam Werktuigencrediet duidt reeds aan, dat het hier een speciale credietver- leening geldt. De uitvoeringsbepalingen zeggen daaromtrent het volgende in arti kel I: „De credietverleening krachtens deze re- regeling heeft ten doel, aan ambachtslieden en kleine industrieelen de aanschaffing van werktuigen, machines, installaties en der gelijke, alsmede de verbetering van hun outillage in het algemeen mogelyk te ma ken. Deze credietverleening staat uitsluitend ten dienste van de ambachtsdry venden en kleine ny veren, die, naar het oordeel van de door den minister van oeconomische zaken by beschikking van 3 Juli 1939, no. 36049 M. ingestelde commissie, daarvoor uit hoof de van hun vakbekwaamheid, credietwaar- digheid en persoonlijke eigenschappen in aanmerking komen en voor wie het niet mo gelyk is gebleken op andere wyze in die aanschafifng of verbetering te voorzien." De credieten worden aangevraagd by een der kantoren van de Nederlandsche midden- standsbank of by een der by deze instel ling aangesloten midden stands- en Boaz- banken, op daartoe aangewezen formulie ren. Voor credietverleening komen niet in aanmerking bedryven, welke oeconomisch geen bestaansrecht hebben, die ook met het gevraagde crediet den stryd om het be staan niet met succes kunnen voortzetten, of die niet op zaakkundige wyze worden ge leid. Verder zyn uitgesloten die onderne mers, die zelf of door hun echtgenoot(e> als ambtenaar of uit een particuliere be trekking een eenigszins beteekenende bron van inkomsten hebben. De credietaanvrager moet een overzich telijke boekhouding hebben, of zich ver plichten die te gaan by houden. Er worden geen grootere credieten ver leend dan van 5000. Dé maximum-looptijd bedraagt 10 jaar; indien de omstandigheden van het bedryf of de levensduur der machi nes, enz. daartoe .aanleiding geven, kan de looptyd korter dan 10 jaar worden gesteld. Zoolang de credietnemer aan zyn verplich tingen voldoet, kan het crediet binnen den overeengekomen looptyd niet opgezegd worden. De credieten moeten, voor zoover moge lijk, door persoonlijke of zakelijke zeker heid worden gedekt. De credietnemer zal zelf een deel van de koopsom moeten kunnen betalen en zal dit bedrag tevoren by de bank moeten storten. De door de commissie goedgekeurde cre- Niet te traag, niet al te snel Zoo gaan de dingen wonder FEUILLETl wondi 'ON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 22 Achter haar zat Gura op zijn hurken. Met een angstig gezicht omklemde hij krampachtig twee groote ketels, waarin zich het eten voor de arbeiders bevond. Zijn positie was allerminst benijdens waardig. De wagen hotste en schudde geweldig op het ongelijke grasland, zoo dat hij elk oogenblik gevaar liep er uit te worden gslingrd. Dicht bij het bpsch bracht Kare de paarden tot staan. De aankomst van de „veldkeuken" werd door de arbeiders met luid gejuich begroet. Blikken, borden en lepels werden te voorschijn gehaald en Bessin's dochter gaf elkeen zijh portie. j Gura vormde in zijn nieuwe functie een dankbaar object voor de spotlust van zijn kameraden, maar hij liet alle grap pen en grollen rustig langs zich heen gaan. Ook Kare gebruikte hier bulten het middagmaal. Lansky was bij haar op den j wagen gaan zitten en met bewonderende blikken volgde hij al haar bewegingen. De snelle rit had een blos op haar wangen getooverd, haar welgevormde mond met de volle, roode lippen was half geopend en haar groote, grijze oogen straalden van levenslust. Peter Bessin zat midden tusschen de andere mannen. Hij had zich direct tot Gregor 'aangetrokken gevoeld en ook nu was hij met dezen in een druk gesprek gewikkeld. Van tijd tot tijd echter wierp hij een vluchtigen blik op zijn zuster, die aanvankelijk hartelijk lachte om Lans- by's dwaze opmerkingen. Geleidelijk echter scheen de stemming op den wa gen wat minder uitgelaten te worden. Het was vrijwel uitsluitend Lansky, die het woord voerde. Peter luisterde aandachtiger.. De woor den drongen niet tot hem door, maar zij schenen Kare allerminst aan te staan. Terwijl de Rus druk tegen haar sprak, had zij het hoofd gebogen en plotseling zag Peter, hoe ze abrupt kwasi iets aan het tuig van de paarden begon te ver anderen. De oorzaak van deze zoo eensklaps ge wijzigde houding leek Peter niet moeilijk te raden en hij nam zich voor den Rus goed in het oog te houden. In de ruime woonkamer van hoeve hing de rook uit vele pijpen in lange slierten. Michel Bessin had bezoek gekregen. Als bij afspraak waren dezen avond alle mannelijke bewoners van het Proesky-dal hier samen gekomen. Hpt was stokvol in de kamer, want de bezoekers hadden hun volwassen zoons meegebracht. Behalve Michel Bessin be hoorden ook Peter, Alexi en Hal Lörne tot het gezelschap. De mannen hadden zich warm gespro ken. De oude Bessin keek eenigszins ont stemd den kring rond. Ik begrijp Jullie niet, vrienden, zei hij. Welke verwikkelingen zouden er dan uit moeten voortvloeien? Ik beb zelf die menschen hierheen laten komen. Het spreekt dus vanzelf, dat ik alle verant woording daarvan ook geheel op mij neem. Dat wil er toch niet heelemaal bij mij in, Michel, verzette Donald zich kop pig. Je kent die menschen niet eens en toch wil je beweren, dat jij hen hier hebt laten komen? Niet allemaal, Donald. De eeltige, dien ik persoonlijk kende, al heb ik hem dan nimmer tevoren gezien, was mijn neef Mertens. Maar het een houdt nu eenmaal verband met het ander. Mer tens kon niet alleen hierheen komen en daarom heb ik hem geadviseerd een paar flinke mannen mee te brengen. En wat denk Je hier met hen te be ginnen? Daar is al voor gezorgd! Ik loop met bepaalde plannen rond, waarover ik op het oogenblik nog niets verder kan mee- deelen, maar waarvoor ik die mannen uitstekend zal kunnen gebruiken. Alles goed en wel, liet nu Brandt zich hooren, maar vind Je nu zelf Bes sin, dat deze handelwijze in overeen stemming is met hetgeen Je ons vroeger steeds voor oogen hebt gehouden en waarmee we ons ook volkomen hebben kunnen vereenigen? Wie was het, die et van den eersten dag, dat wij ons hier vestigden af, er steeds nauwlettend voor heeft gewaakt, dat we ons van de rest van de wereld afgezonderd hielden? Dat was jij, Bessin! Niemand van ons mocht in al die jaren ook maar een keer naar Bakul. Slechts Alexi en je zoon werden voor die geregelde tochten uitverkoren. En dat alles gebeurde nog zeer geheim zinnig. Was dat dan niet goed zoo? viel Bessin hem in de rede. Onze afzondering hier was immers ons geluk. Of denken jullie soms van niet? Ja, ja! Natuurlijk! Zeer zeker! Nou dan! Maar wat Je nu gedaan hebt, Michel is toch lijnrecht ln strijd met je eigen woorden daar gaat het om! Tegen je neef heeft natuurlijk nie mand van ons iets in te brengen, voegde Richter er aan toe. Maar daarnaast nog negen menschen en allemaal Russen? Houd je bedaard, vrienden. Het komt alles best in orde Die mannen zijn hier nu eenmaal en ik heb jullie al ge zegd, dat wij ze binnenkort heel goed zullen kunnen gebruiken. Wacht nu maar rustig af. Waarom nu al die geheimzinnig heid, Michel? Spreek toch duidelijke taal. En wat mij betreft, ik heb er niet het minste bezwaar tegen, wanneer we ons voortaan wat minder angstwekkend van de buitenwereld afzonderen. Het vooruitzicht hier in alle eenzaam heid te verzuren, is tensiotté ook zoo aanlokkelijk niet. We mogen toch niet vergeten, dat we allemaal zoons en doch ters hebben, die ook wel eens... Ik hoop, dat Jullie mij ook voor de toekomst je vertrouwen niet zult ont zeggen, vrienden! Tot dusver heb ik jul lie nog geen aanleiding gegeven tot on tevredenheid over mijn beleid. Ik ben er van overtuigd ook verder slechts die maatregelen te zullen nemen, welke ons allen let wel: ons allen slechts tot zegen zullen strekken. Of wenschen Jul lie een anderen leider? Met fonkelende oogen was Bessin van zijn stoel opgesprongen. Nee, nee! Dat natuurlijk niet! In geen geval! klonk het in verschillen de toonaarden Welnu, dan zijn we het immers weer roerend eens, Jullie oude dwarsdrijvers! besloot Bessin, al weer verzoend, het dis puut. De vergadering bleef nog langen tijd bijeen. Er werd veel verteld en veel be sproken. De onverwachte komst van Hal en Lansky met zijh mannen scheen op de bewoners van het Proeskar-dal een grooten indruk te hebben gemaakt. Terwijl in de kamer op vrij opgewon den toon van gedachten werd gewisseld had Hal Lörne ongemerkt het huis ver laten. Het stuitte hem tegen' de borst het middelpunt te vormen van een ge sprek, waarbij men hem zeker niet zou hebben toegelaten, wanneer zijn ware identiteit bekend was i (Wordt vervolgd). dieten worden verstrekt door de Nederland- sche midenstandsbank. Bij de beoordeeling: van de technische Bde van de aanvragen wordt gebruik ge maakt van de rjjka-n(jverheidaconBuIenten. Meisje verdrinkt in zwembad. Gladde cementen glooiing werd haar noodlottig. Zondagmiddag is het I4~jarige meisje M. filister mans in het zwembad de Hitjes- vüver te Heerlerheide verdronken. Het meisje, dat niet zwemmen kon, wilde een bal, die langs den kant van het bad dreef, uit het water halen. Zij dng op de gladde cementen glooiing staan gleed uit en kwam in het diepe water' terecht. Onmiddellijk sprong haar tante, mej. H., de drenkelinge na en het „eiukte haar het kind boven water te halen, maar omdat zij niet tegen de gladde helling op kon, moest zij het kind weer loslaten. Inmiddels was de pachter van het bad met een plank toegesneld, maar het gelukte hem niet, tante en nichtje uit het water te halen. Hij heeft toen een paal genomen en mej. H. kon hiermede op het droge komen. Zij sprong onmiddellijk weer in het water, om haar nichtje boven te brengen. Zij heeft het meisje opgehaald en met behulp van de paal op den kant gebracht. Een broer van mej. H. en een tiame hielpen even eens bij de reddingspogingen. Het meisje was buiten bewustzijn. De heer H. heeft nog getracht door kunstmatige adem haling de levensgeesten op te wekken, hetgeen niet meer mocht gelukken. Een geneesheer, die kort daarop ter plaatse kwam, kon slechts den dood constatee- ren. Bij het door de politie ingestelde on derzoek is gebleken, dat er geen voldoen de toezicht in het zwembassin was waar op het in overleg met (Jen burgemeester van Heerlen is gesloten. Nadat de pach ter op het politicbureau was verhoord, is hij op vrije voeten gesteld. Nederlandsche zweefvliegers in actie. Nienhuis verbetert 't Nederlandsch STADSNIEUWS. GOUDA, 15 Aug. 1939. In het zweefvliegkamp op het vliegveld Welschap (Eindhoven), waarop 't oogen blik zestien Nederlandsche zweefvliegers ln training zijn met het oog op de sa menstelling van de ploeg voor de Olym pische Spelen te Hélsinki, worden prach tige resultaten geboekt. Zoo slaagde de zweefvlieger H. Nien huis er in, het Nederlandsche afstands record te verbeteren door met de Ph. 99, de Arend, naar Les Mazures-Ardennes in Noord-Frankrijk te vliegen, een afstand van 200 km. Dit is tevens de eerste maal, dat een Nederlandsch vlieger een geheel land zonder tusschenlanding overvloog. Ook de anderen leverden uitstekende prestaties. A. D. de Koster landde met de Ph. 80, de Minimoa, ln de buurt, van Na mens, een afstand van 120 km, terwijl twee toestellen bij Tienen (eveneens in België) neerstreken, een afstand van pl.m. 00 km. Wielryder door trein gegrepen. Weer de onbewaakte overweg Gistermiddag omstreeks vijf uur is de 60-jarige J. dc Greef uit Wouw, toen hij per rijwiel den onbewaakten overweg alhier passeerde, door den trein uit Vlis- singen, welke op weg was naar Roosen daal, gegrepen. Het slachtoffer werd om streeks honderd meter meegesleurd ei was op slag dood. Het uitzicht ter plaatse is slecht. Een wachthuisje, dat niet meer als zoodanig dienst doet, doch hetwelk wel bewoond wordt, beperkt het zicht aanzienlijk. Woensdag 16 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. VARA Uitzending, 10-10.20 v.m. en 7.30-8 n.m. VPRO: 8— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10.— Mor genwijding; 10.20 Voor arbeiders in de con- tinubedrijven; 12.,- Gramofoon: 12.15 Be richten; 12.17 Gramofoon; 12.30 VARA- orkest; 1,— Gramofoon; 1.15—1.45 VARA orkest en solist; 2.— Esmeralda (opn.); 2.20 Gramofoon; 8— Orgelspel: 3.30 Viool en piano; 4— Voor de kinderen; 4.30 Gra mofoon; 6-6.55 VARA-orkest en soliste (om 6.28 Berichten); 7.— VARA-Kalender- 7.05 Felicitaties; 7.10 ZanB met pianobege- eidingi; 7.80 Oursus „Ons werk en ons ge loof 8.— Herhaling SOS-Berichtcn; 8.03 Berichten ANP en VARA-Varia; 8.17 De VARA-Zomerprijsvraag; 8.20 VARA-orkest 9.10 Causerie „Schuldig of onschuldig"; 9.20 Uit LuzernSymphonie-orkest o.l.v Toscanini, m.m.v. de Vereenigde Luzerne' Koren en solisten; 11.— Berichten ANP; 11.10 Orgelspel; 11.45—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. NCRV-Uitzending. 6.30—7 Onderwijsfonds voor de scheep vaart: 3— Schriftlezing en meditatie; 8.15 Be richten, gramofoon (9.30—9.45 Gelukwen- achen); 10.30 Morgendienst; 11.Gramo foon; 11.15 Kleuter, e-n kinderkoor „Ex animo" met pianobegeleiding en gramofoon: 12— Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Ensemble v. d. Horst en gramofoon; 2. Gramofoon; 2.30 Klarinetvoordracht met pianobegeleiding; 3.— Christelyke lectuur; 8.80 Gramofoon; 3.40 Zang met pianobege leiding en gramofoon; 4.40 Gramofoon; 4.45 Felicitaties; 5.-Voor jongens en meisjes; 5.45 Gramofoon, berichten; 6.30 Taalles er causerie over het birtnenaanvaringsregle ment; 7.Berichten; 7.15 Causerie „De terhouding tusschen patroon en arbeider"* 7.307.55 Gramofoon; 8.Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten8.15 Gramofoon; 8.45 Causerie „Als 't zomert op de heide"; 9.15 Gramofoon; 9.20 Zie Hilversum I; 11.— Berichten ANP; 11.05 Gramofoon; C.a. 11.60-12 Schriftlezing. Reorganisatie-voorstellen N.V, C. Hoyng aangenomen. Belangrijke concessie aan houders van aandeden C. Uitreiking amorti- satiebewijzen voor volledigen divi dend-achterstand. Gistermiddag is ten kantore van de N.V. Koninklyke Plateelbakkerij „Zuid-Holland' alhier onder voorzitterschap van dr J H. F. Hoyng te Roermond een tweede bui tengewone algemeene vergaderipg van aandeelhouders in de N.V. C. Hoyng te 's-Gravenhage gehouden. De vergadering heeft de reorganisatie-voorstellen, behel- ;ende statutenwijziging en reorganisatie plan, aangenomen. Kon In de op. 24 Juni j.l. gehouden eerste vergadering geen besluit worden genomen, daar niet twee derden van het geplaatste maatschappelijk kapitaal waren vertegen woordigd, deze tweede vergadering was in gevolge de statuaire bepalingen bevoegd met vier vijfden der uitgebrachte geldige stemmen bindende besluiten te nemen, on geacht de grootte van het vertegenwoordigd kapitaal. Vertegenwoordigd waren 49 aandeelen A, 847 aandeelen B en 240 aandeelen C, uit brengende resp. 294, 847 en 480 stemmen, totaal 1621 stemmen. Na opening der vergadering diende de heer Sonneveld te 's-Gravenhage' (aandeel houder) het volgende amendement in op de voorgestelde wijziging van artikel 45 der statuten, regelende de winstverdeeling. ,Van de netto-winst wordt eerst aan aan deelhouders serie C vijf procent over het door hen gestorte aandeelenkapitaal uitge keerd. Van hetgeen daarna van de netto-winsl overblijft ontvangen de aandeelhouders serie A B vijf procent over het door hen gestorte aandeelenkapitaal." Van het daarna resteerende bedrag der netto-winst zal 20% worden aangewend tot aflossing by uitloting van amortisatiebewij- zen van aandeelen serie C, met dien ver stande, dat, nadat in totaal een bedrag van 100.000 zal zij-n uitgekeerd, dit gedeelte van de overwinst weer ter beschikkin komt van de Alg. Verg. van aandeelhouder? en wordt verdeeld overeenkomstig het be paalde in de laatste alinea van dit artikel, 7%% aan iederen directeur, 1%% aan lederen commissaris, 20% aan het reserve fonds, totdat de gevormde reserve 25% van het geplaatste aandeelenkapitaal bedraagt. Het daarna resteerende bedrag komt, be- houdens het bepaalde in art. 47 aan aan deelhouders ten goede en wordt onder hen verdeeld naar verhouding van het nomina al- bedrag van hun aandeelenbezit, met dien verstande, dat voor elk procent dividend dat van dit gedeelte der netto-winst wordt uitgekeerd aan houders van aandeelen serie A*B de houders van aandeelen serie C recht hebben op een vijfde procentv alles gerekend ever het gestorte bedrag der aandeelen.'" In een toelichting op het amendement verklaarde de heer Sonneveld, dat zijn voor stel beoogt tegemoet te komen aan de in de eerste buitengewone algemeene vergade- ring geopperde bezwaren, dat de voorge stelde reorganisatie eenerzijds te weinig re ker.ing hield met de belangen van houder* van aandeelen C en anderzijds de tantièmes voor directie en commissarissen te hoog stelde. Mr. Slotema te 's-Gravenhage (aandeel houder) stelde de vraag of de beslissingen, die de algemeene vergadering neemt, ook gelden voor de niet aanwezige aandeelhou ders en of houders van preferente aandee len aanspraak kunnen blijven maken op hun oude rechten. Dr. mr. J. Smit te Gouda (juridisch ?.d viseur) antwoordde, 'dat iiïderdaad houders van preferente aandeelen hun vordering als cumulatief dividend kunnen laten gelden. Laten zij hun rechten gelden, dan kan tr echter practisch geen sprake zijn van reor ganisatie, omdat het dan jarenlang onmo gelijk wordt winst uit te keeren, wijl eerst alle verlies moet worden weggewerkt. De bedoeling van de reorganisatie is juist, dat alle partyen afstand doen van een deel van hun rechten om in de toekomst weer wit- keering van dividend mogelijk te maken. Wordt op de rechten aanspraak gemaakt, dan zal een proefproces moeten worde: uitgelokt om een uitspraak te krijgen of z inderdaad geldend zijn. De heer Lammers te 's-Gravenhage (di fecteur) deelde mede, dat het bestuur deze vraag ook had besproken met de Vereen*'- ging voor den Effectenhandel, maar dat er geen definitief antwoord op te geven is. Wel is de Vereeniging van meening, dat de reorganisatie in het belang is van alle aan deelhouders en zij heeft verklaard gunsti* te zullen adviseeren. Mr. Slotema meende, dat de bepaling m den laatsten zin van artikel 8 „dat iedere vyf aandeelen serie AB door de vennoot schap worden ingeruild tegen een aandeel serie C, terwijl het restant var. minder dan vijf aandeelen serie AB ir. contanten lal moeten worden vereffend op basis van laatste officieele noteerirg van de aandee len serie C" de mogelijkheid inhoudt, dat de vennootschap uit haar kas betalingen zal hebben te doen. Er zouden op deze manier aan de kas zware eischen gesteld kunnen worden. Hij was van oordeel, dat de directie zich niet moei vastleggen contanten nit de Kas te nemen en hij gat daarom in overweging in den laatsten ain het gedeelte van „ter wijl" af te laten vervallen, wat kent, dat minstens vyf aandeelen ter inrui- ling moeten worden aangeboden. De heer Lammers (directeur), antwoord de, dat mr. Slotema in theorie gelijk heeft, maar dat in de practijk het bezwaar niet zal bestaan, daar de aandeelen A en B fa milie-bezit zyn en de familie de aandeeler A en B uiteraard gaarno zal behouden Daar het echter mogelijk is, dat heel ver ir. de toekomst aandeelen A en B in hander. \an niet-belanghebbenden overgaan, ver klaarde de heer Lammers, dat het bestuur de in overweging gegeven wijziging van ar tikel 8 overneemt en dat daarin het laatste gedeelte van „terwijl" af zal vervallen. Verklaarde mr. Slotema, dat het amende- ment-Sonneveli en de toezegging van het bestuur inzake artikel 8 z'jn bezwaren heb ben weggenomen, de heecn mr. Benders te Hilversum, Janssen te Zeist en Hausdorff te Rotterdam meenden, dat het amendement niet ver gienoeg ging en dat niet voldoende et de belangen van aandeelhouders C wordt rekening gehouden. Zy dienden amendementen in om de regeling inzake de ■winst-uitkeering in voor aandeelen C gun stiger zin opnieuw te herzien. De heer Lammers (directeur) verklaar de, dat 4r offers door alle partijen moeten worden gebracht. De weg, waartoe verschil lende preferente aandeelhouders willen ko men, is, dat de in het verleden geleden ver uitsluitend door de aandeelen A en B zullen moeten worden gedragen. Waar de aandeelhouders A en B een enorm groot offer door afstempeling met 60% moeten brengen, meent het bestuur, dat het de billijkheid in alle opzichten be tracht, door van de toekomstige winsten (fr helft af te nemen voor aandeelen C, welker kapitaal intact blijft. Als de aandeelen C practisch onmogelijk maken, dat aandeelen AB iets krijgen, dan heeft het voor aan deelhouders AB geen zin, een dergelijk of fer te brengen. Als de aandeelen C ook een offer bren gen door van de practisch toch al afge schreven winst voor een gedeelte afstand te doen, dan worden aller belangen beharhgd. Men moet ook niet vergeten, dat een groot gedeelte van de aandeelen C in handen ij de houders van de aandeelen AB en zeker anderhalve ton in het bezit is van de J familie, die dus een dubbel offer brengt. In de toekomstige winst-uitkeering is een be hoorlijk dividend voor aandeelen C opgena- men en bovendien krijgen deze op den duur r.og compensatie voor 100.000 achterstal lig dividend. Voor den goeden gang van zaken en een vlotte afwikkeling der reorganisatie ont raadde de heer Lammers een door mr. Ber ders geopperde gedachte tot het vormen van een commissie voor het zoeken naar een compromis. Directie en commissarissen meenen reeds een zeer vérgaand en billijk voorstel te hebben gedaan." Aan een verzoek uit de vergadering aan directie en commissarissen om zich vóór de stemming over de geopperde bezwaren te beraden, gaf het bestuur gevolg, in verband waarmede de vergadering werd geschorst Na heropening der vergadering verklaar de de heer Lammers, dat het bestuur tot de conclusie was gekomen, dat het amen- dement-Sonneveld moet worden aangeno men, echter met dien verstande, dat hot bedrag van 100.000 gewijzigd zal worden in 210.000, zoodat de volledige achter stand in de uitkeering van I dividend op de cumulatief preferente aandeelen tot en met het boekjaar 193871939 42 is 210.000.— in ^mortisatiebewy zen zal wor den uitgereikt. Ook stelt het bestuur voor in artikel 8 de woorden van „terwyl" af te laten verval len, zoodat minstens vyf aandeelen AB ter inwisseling moeten worden aangeboden ex amortisatiebewyzen. Na deze mededeeling stelde de heer Haus dorff nog verschillende vragen betreffende de reorganisatie. In zijn antwoorden deelde de heer Lam mers o.a. mede, dat er geen andere onin bare saldi bestaan dan de in'het reorgani satieplan opgenomen 211.000 en dat hier mede de balans volkomen is gesaneerd. Voor de normale afschrijvingen in het be drijf zal thans per jaar ongeveer 20.000 noodig zijn. Op de vraag van den heer Hausdorff ol er naar den huldigen stand van zaken te zeggen valt ol over dit boekjaar reeds di vidend kan worden uitgekeerd, antwoordde de heer Lammers, dat hö de mogelijkheid van dtvidend-uitkeering eerst over 1940 verwacht. De heer Janssen verklaarde na de concea- tie van het bestuur te zijn voldaan en de welwillendheid zeer te waardeeren. Onder applaus sprak hij de hoop uit, dat de bloei van de N.V. Hoyng verder verzekerd zal \lr. Benders wenschte geacht te worden te hebben tegengestemd. De reorganisatie-voorstellen zun met. 1561 tegen 60 stemmen (tegei mr. /(Benders) aangenomen. De vergadering machtigde ten slotte het bestuur eventueel in verband met ae ministerieeie verklaring van geen bezwaar oodzakeliike wijzigingen aan te brengen. r Meppel, Hoogeveesl, Groningen. Op Dinsdag 22 Aug. rijdt een goedkoope trein naar bovengenoemde plaatsen. Voor nadere inlichtingen zie men een in dit nummer voorkomende advertentie. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken. Verbindendverklaring ondernemers- De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken deelt hierdoor mede, dat, ingevolge het bepaalde bij Kon. besluit van 22 Februari 1936, Staatsblad j no. 640, de nederlegging te haren kantors j heeft plaats gehad van een afschrift der beschikking van den Minister van Econo- mische Zaken van 9 Augustus 1939, hou dende algemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereenkómst tot verbete ring van de toestanden in de wollenstoffen- industrie, en van 9 Augustus 1939 houden de algemeen verbindendverklaring van een ondernemersovereenkomst voor de schoen industrie. Chr. Geref. Kerk. De heer D. Biesma, cand. te Groningen, LAATSTE BERICHTEN. Van officieele zijde wordt gemeld, dat het met de gezondheidstoestand van H. K. H. Prinses Juliana en de kleine Prin ses Irene goed blijft gaan. H. K. H. Prinses Juliana heeft gisteren reeds eenigen tijd het bed mogen ver- Zal Burckhardt bemiddelen? Toenemend optimisme te Berlijn. Zoowel te Berlijn ais te Londen doen geruchten de ronde over pogingen, die gedaan zouden worden om een vreedzame regeling van het Danziger probleem te verkrijgen. Thans weet men, dat Burck hardt, de hooge commissaris van den Volkenbond te Danzig, Vrijdagavond j.l. met Hitier te Berchtesgaden een ander- Maandag Hitiers voorstellen aan den Poolschen commissaris te Danzig, Cho- I dacki, heeft overgebracht. Deze voor- I stellen zouden een cortipromis inhouden. I In Duitsche kringen te Londen aldus verneemt United Press is het niet uit- gesloten, dat Burckhardt nog deze week, j mogelijk zelfs morgen, naar Londen zal komen. Algemeen wordt geloofd, dat Hitier geen ultimatum in den zin heeft. heeft bedankt voor het beroep by de Chr. 1 houd heeft gehad en dat hij gisteren Geref. Gemeente te Gouda. Acht dagen hechtenis. De politie heeft een 46-jarigen pakhuis knecht aangehouden, die nog acht dagen hechtenis moet ondergaan. Hij is naar Rot terdam overgebracht. Burgerlijke Stand. ■QBBOIREN: 12 Aug.: Adrianus, z. van H. C. Spee en P. van der Louw, Joubert- straat 210. 13 Aug.: Josef Koenraad Ma ria, z. van N. G. Roest en H. C. J. Groenen- adal, -Fluw. singel 68. Alida Johanna, d. van A. van der Wal en J. C. van Oosten rijk, Raam 177. Bernard, z'. van J. G. van Groningen en J. M. Verby', P. C. Both- straat 97. 14 Aug.: Abraham Willem, z. van W. G. Brauns en A. Jonkers, Lemdul- steeg 12. OVERLEDEN: 12 Aug.: Cornelis Johan nes van Wyk, 54 j. 13 Aug.: Nicolina Bootsma, wed. P. Melles, 88 j. AGENDA. Reünie-Bioscoop: De geest van den zwarten piraat en Tarzan, het witte wonder. Woensdag 2 uur matinee. Schouwburg-Bioscoop: De firma wordt vtr- Lefd. Thalia-Theater: Cassidy lüest party en hiernp alleen Goedkoope trein i Woensdag 2 uur matinee. 16 Aug. 7.3 Ouur Oud-Geref. Spreekbeurt ds. Joh .van Weizen. 17 Aug. 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 21 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no tarissen M. E. Versteeg en G. W Nagt- g>las ^oot. - 24 Aug., 10—1 uur Veemarkt Vee- en zui- veltentoonstellingofficieele opening 9.30 uur. 28 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris J. van Kranenburg. UIT DEN OMTREK. I NijvcrheidMKtcrwij». Te 's-Gravenhage is geslaagd voor de akte N.I. natuurkunde en meel P, Elffers alhier. de heer GOUDERAK. Voor beroep bedankt. Ds. P. P. J. Monster te Aalburg en Hees- oeen heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Hervormde gemeente alhier. Kaasmarkt Bodegraven. 15 Aug. Aanvoer 188 partyen met r.m., 8460 stuks, 46.140 K.G. Prijzen le kw. met r.m. 2325, idem 2e kw. 21—22.50, zware tot 25. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 15 Aug. Aanvoer in totaal 3389 stuks, zynde 655 vette runderen, 844 magere run deren, 65 vette kalveren, 275 graskalveren, 650 nuchtere kalveren, 6 varkens, 102 veu lens, 153 paarden, 551 schapen of ren, 69 bokken of geiten. De prijzen waren: vette koeien le kw. 78, 2e kw. 64, 3e kw. 38>52; vette ossen le kw. 66, 2e kw. 62, 3e kw. 40—52 per k.g.; stieren le kw. 58, 2e kw. 52, 3e kw. 45 per k.g.; le kw. 265, 2e kw. 215, 3e kw. 155 per stuk; vette kalveren le kw. 90, 2e kw. 76, 3e kw. 45—55 per k.g.; graskalve ren 2e kw. 45, 3e kw. 35, per k.g.; le kw. 53, 2e kw. 35, 3e kw. 18 per stuk; slecht nuchtere kalveren le kw. 40, 2e kw. 35, 3e kw. 30 per k.g.; le kw. 9, 2e kw. 7, 3e kw. 6 per stuk; foknuchtere kalveren le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 10 per stuk; slachtpaar- den le kw. 47, 2e kw. 41, 3e kw. 33 per k.g.; le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 105; werkpaarden le kw. 320, 2e kw. 240, 3e kw. 110; hitten le kw. 210, 2e kw. 180, 3e kw. 100; veulens le kw. 70, 2e kw. 50, 3e kw. 85, alles per stuk; schapen le kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 32 per k.g.; le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 16 per stuk; lammeren le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 16 per stuk; lamme ren le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 39 per k.g.; le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 8 per stuk; kalfkoeien le kw. 260, 2e kw. 190, 3e kw. 140; melkkoeien le kw. 250, 2e kw. 185. 3e kw. 140, vare koeien le kw. 190, 2e kw. 145, 3e kw. 125, vaarzen le kw. 150, 2e kw. 130, 3e kw. 90, pinken le kw. 110, 2e kw. 90, 3e kw. 70, bokken of geiten le kw. 8, 2e kw. 5, 3e kw. 3, alles per stuk. Vette koeien en ossen: Aanvoer korter, handel kalm, pry zen iets lager, prima koe 80, prima os 72 ct. Stieren: Aanvoer gelyk aan vorige week, handel matig, prijzen iets hooger. Vette kalveren: Aanvoer gelijk aan vori ge week, handel traag, prijzen iets lager als vorige week Dinsdag, prima's 1.—. Graskalveren: Aanvoer iets grooter, han del tamelijk, prijzen als vorige week. Nuchtere slacht- en fokkalveren: Aan voer korter, hanool flauw, pry zen onveran derd. Veulens: Aanvoer iets ruimer, handel re delijk, prijzen iets hooger. Paarden: Aanvoer iets kleiner, handel kalm, pryzen werkpaarden en hitten onver anderd. Hofmeester K. blijft ontke Volgende week op transport. De hofmeester K. zal waarschijnlijk de volgende week op transport naar Neer land worden gesteld, seint Aneta uit Se- marang. Het geleide zal zeer vermoede lijk bestaan uit twee Europeesche hoofd agenten. De verhooren van den verdachte wor den deze week gedurende enkele uren per dag voortgezet. K. wordt streng geïso leerd gehouden, teneinde hem onkundig te laten van alles wat reeds bekend is. De hofmeester K. blijft volharden ln zijn ontkennende houding. Gisteravond werd hij opnieuw verhoord, doch ook ditmaal leverde dit geen resultaat op. NOODWEER IN ZUID-TIROL. Belangrijke schade aangericht. Havas meldt uit Rome, dat een hevig on- vweer in het gebied van den boven Etscli heeft gewoed en belangrijke schade aange richt. De verbindingswegen werden verbro ken. De weg van het Carezza-meer naar de Dolomieten is door vier en twintig grond verschuivingen verbroken. Hetzelfde is het gieval met den spoorweg over den Brenner, die versperd is door de belangrijke massa's gond en steenen. Talrijke andere wegen werden ernstig beschadigd. De schade be- draagt ruim een millioen lire. Een Tsjechische bedevaart. Honderdduizend man nam er aan deel. Zondag hebben 100.000 Tsjechen een bede vaart ondernomen naar Domazlice, een stad aan de grens tusschen Sudeten-Duitschland en het Protectoraat, welker annexatie in het vorige jaar de Tsjechen zeer getroffen heeft. Voor de reusachtige menigte, die uit alle hoeken van Bohemen en Moravië sa mengestroomd was hield de Kanunnik Stasek, vroeger leider van de Tsjecnische Volksparty, een rede, waarin hy den na druk legde op het nationalistische karakter van de betoogingu Hy zeide„Wy zullen el kander nooit verlaten. Wy zullen ons ge liefd Tsjechische land nooit verraden en tot onzen laatsten ademtocht liefhebben," De menigte antwoordde met de woorden: „Dat zweren wy". WISSELKOERSEN. 14 Aug. 15 Aug. Oficieel. Londen 8.73% 8.71% Berlijn 74.95 74.80 Parys 4.95 4.93% Brussel 31.70 31.65 Kopenhagen 38.97% 38.92% Zwitserland 42.16 42.05 Stockholm 45.20 44.95 Oslo 43.85 43.80 1.86'/.. New-York 1.86% Beursoverzicht. De wisselmarkt te Amsterdam had heden een onzeker en een vrij bewogen verloop. Bij de opening bestond voor de buttenlandsche deviezen een vaste stem ming, maar reeds spoedig kwam hierin verandering en kon een scherpe inzin king worden opgeteekend, waarna later in den ochtend een herstel Intrad en ge handeld werd tegen ongeveer de ope- ningsprijzen. Het was niet gemakkelijk om na te gaan, of nog transacties ten uitvoer werden gelegd, welke verband hielden met de Mendelssohn-af faire. Verscheidene elementen oefenen op de deviezenmarkt invloed uit en de diverse krachten doorkruisen elkander in dier mate, dat de oorsprong van de afwisse lende tendenzen niet gemakkelijk kan worden opgespoord Het Britsche pond, werd bij de opening vernomen tegen 8.71f 8.71J, maar daalde in een snel tempo tot omstreeks J.70. Fransche francs bewogen zich tus- schen 4.92J en 4.931. Belga's tusschen 31.61 en 31.66, Zwitsersche francs tusschen 42.02 en 42.08 Duitsche Marken werden afge daan tegen prijzen, schommelende tus schen 74.65 en 74.75. De Scandinavische deviezen werden vernomen als volgt: Oslo 43.75, Kopenhagen 38.87, Stockholm 44.85. Het meest typisch verschijnsel is op het oogenblik de ondanks alle fluctuaties innerlijk vaste stemming voor den gul den en daartegenover de gedrukte hou ding van het pond sterling. Het agio voor dollars was ingekrompen tot ongeveer 132 voor 1 maand en i voor 3 maanden.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2