V erkeersong-evallen in Juni 1939. Achter de Bosschen. Mgr. J. P. Huibers 40 jaar priester. Bodemschatten in Suriname; Beurs van Amsterdam. gen, is Samuel Hurren, vroeger hoofd van Tnet geestelijke trainingscentrum te Den- ^mark Hill in het Zuiden van Engeland, en oud-penningmeester. Hurren is 63 jaar. Een andere mogelyke opvolger zou George Carpentier kunnen zjjn, een Australiër van afkomst, belast met het commando van het Leger des Heils in Canada. Men verwacht groote drukte te Clapton tydens de verkiezingen. Het halve gebouw is al van te voren besproken. Ongeveer 25.000 toegangsbewijzen zijn verkocht. Er zullen extra-treinen loopen uit alle deelen van Engeland. Op 2 September zal te Earl's Court Hall een groote bijeenkomst wroden gehouden om de oude generaal een afscheid toe tc roepen en de nieuwe te verwelkomen. Slowaken eischen teruggaaf aan Polen en Hongarije afgestane gebieden. Irredentistische betoogingen in groot aantal steden. In vrijwel alle steden van Oost-Slowakjje zijn weder betoogingen gehouden, waarin werd aangedrongen op de wederaanhechting van. het gebied, dat verleden jaar Hongarije en Polen is afgestaan, en van de steden, die jn Maart door de Hongaren bezet zijn. Mi nisters en andere hooge ambtenaren spra ken daarbij de menigte toe. De minister van propaganda, Sano Mach, verklaarde; „Wij voeren geen anti-Poolsche of anti-Hongaar- sche politiek, doch wij'zullen onze «broeders aan gene zyde van de grens nooit vergeten; en wy eischen hun terugkeer tot het vader land en zijn bereid om zoonoodig daarvoor te vechten." De minister-president ad in terim Tuka kondigde maatregelen tegen de Joden en tegen alle elementen, die het regi me vijandig gezind zijn, aan. Hy deed ook heftige aanvallen op de Tsjechen, wien hij verweet Slowakije twintig jaar lang geëx ploiteerd te hebben. BINNENLAND. Dep. van Defensie. Hoofd tweede afd. B Luitenant-kolonel Van Voorst Coe- kink met de waarneming belast. Tengevolge van de benoeming van lui tenant-kolonel van den Generalen staf A. Q. H. Dyxhoorn, hoofd van de He ot- deeling B van het departement van De- fertsie, tot minister van Defensie, zal de functie van hoofd van de lie afdeeling B tijdelijk worden waargenomen door luitenant-kolonel der cavalerie D. van Voorst Coekink, thans militair attaché 1 te Parijs en Brussel. BOUW NIEUWE OMROEPZENDER TE LOPIK. Wetontwerp t0t onteigening van gronden ingediend. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verklaring van het alge- meen nut der onteigening van perceelen, erfdiensbaarheden en andere zakelijke rechten, noodig voor en ten behoeve van den bouw te Lopik van een nieuwen om- roepzender door de N.V. Nederlandse lie Omroep Zender Maatschappij (Nozema). Aan de memorie van toelichting hier van is ontleend: De N.V. Nederlandsche Omroep Zen der Maatschappij (Nozema), aan welke bij de wet van 22 Juli 19.1.0 de aanleg en de exploitatie van aan "de eischen des tijds voldoende zend-inrichtingen is op gedragen, heeft met het oog op de nood zakelijke verbetering van de kwaliteit der radiouitzendingen besloten over te gaan tot den bouw van een nieuwen Aangezien de bedoelde perceelen voor den bouw van den nieuwen zender noo dig zijn, heeft de N.V. Nozema toepassing der onteigeningswet verzocht. De ge vraagde onteigening kan geacht worden ten algemoenen nutte te strekken Ter voldoening aan artikel 7 der Ont eigeningswet Zijn de noodige stukken ter gemeente-secretarie van Lopig ter visie gelegd. Tegen de voorgenomen onteige ning zijn geen bezwaren Ingebracht. Gedeputeerde Staten over het lidmaatschap van een gemeenteraad. Bezwaren tegen toelating en niet- toelating in den Raad van Alphen. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben Dinsdagmiddag In openbare ver gadering behandeld het bezwaar van den heer H. van Kleef, lid van den ge meenteraad van Alphen aan den Rijn tegen de niet-toelating van G. M, Hern- green en de toelating van A. J. Dekker als lid van dien raad. De Raad van Alphen heeft in zijn ver gadering van 28 Juli j.l. dit besluit ge nomen. Naar uit de mondelinge toelich ting van den opponent bleek was de heer Herngreen als raadslid benoemd ver klaard en hij had deze benoeming aan genomen. Binnen den wettelijken termijn heeft hij zijn geloofsbrief ingezonden Vóór het onderzoek van dien geloofsbrléf heeft de heer Herngreen voor het lid maatschap van den Raad bedankt. De opvatting van den opponent is nu. dat de heer Herngreen niet kon bedanken, omdat hij nog niet was toegelaten, dus nog geen lid van den Raad was. Volgens Oppenheim is iemand weliswaar lid van den Raad zoodra hij zijn benoeming heeft aangenomen, maar Van der Pot is van een andere meening. Prof. Van der Pot stelt, dat eerst een lid wordt toege laten, dan wordt de toelating onherroe pelijk en tenslotte is men lid van den Raad. Deze meening is ook die van den opponent. Tenslotte had de heer Van Kleef nog bezwaar tegen het feit, dat de Raad niet in de gelegenheid is gesteld den ingezonden geloofsbrief te onderzoe- Als gemachtigde van het gemeentebe stuur optredende, voerde mr. F. A. Helm- strijd, gemeente-sescretarls van Alphen aan, dat het lidmaatschap wordt verkre gen door de benoeming en de aanneming De toelating dient alleen voor de uit oefening van de functie. Voor de opvatting van den opponent pleit geen enkele wetsbepaling. Wanneer herroeping na» de bereidverklaring niet mogelijk ware zou er bij overlijden steeds een vacature blijven. Pleiter herinnerde er aan, dat toen de heer Van Boeyen in 1937 minister werd diens opvolger als Statenlid den zetel, welke hij eerst bleek te ambteeren, heeft teruggewezen, voor dat over zijn toelating was beslist. De Raad van Alphen heeft zich dus een goede leerling van Provinciale Staten van Zuid-Holland getoond. Na re- en dupliek deelde de voorzitter mede, dat Gedeputeerden later zullen beslissen. Aan de automobilisten zelf zijn de ongelukken op onbewaakte overwegen te wijten. Aldus ir. Hupkes. De N.S. beoogen uitgebreide voor- Uitgebreide proefnemingen hebben aangetoond, dat een gebied onder de ge meente Lopik, provincie Utrecht, voor den bouw van een zender het meest gun stig gelegen is. Door aankoop heeft de Nozema het grootste gedeelte van het benoodigde terrein in eigendom verworven. Slechts over een zestal perceelen kon niet langs minnelijken weg de beschikking worden verkregen, in verband met de onaan vaardbare financieele eischen, door den tegenwoordigen eigenaar dier perceelen gesteld. De directie der N.S. staat nog steeds op het standpunt, dat alle onbewaakte overwegen zoo snel mogelijk van een flikkerlichtinstallatie met belsignaal moe ten worden voorzien. Anderzijds kan de directie niet ontkennen, dat vrijwel ieder ongeluk te wijten is aan onoplettendheid van den automobilist. Zoo ook de recente ramp te Schalk wijk. waar het zicht op de baan buiten gewoon goed is. In dit laatste geval heeft de bestuurder van den vrachtwagen met niet toelaatbare onoplettendheid zijn voertuig de baan opgereden en het pra ten met zijn medepassagiers heeft hier voor allen de meest funeste gevolgen ge had. Dergelijke automobilisten maken ook op den gewonen verkeersweg de grootste ongelukken. Aldus verklaarde ir. Hupkes in een onderhoud met het Handelsblad, naar aanleiding van de tal rijke ongelukken op den onbewaakten overweg, die de laatste dagen het pu- bliek weer hebban verobtrust De heer Hupkes deelde voorts mede, dat op dit oogenblik 10 filkkerUchtinstal- laties bij de drukste overwegen zijn aan gebracht, 26 installaties zijn besteld en daarenboven 12 nog in behandeling. Op de vraag, wanneer op groote schaal met de voorzieningen zou worden begon nen, antwoordde de directeur, dat dit niet van de directie afhangt maar een zaak is van den minister van Water staat. De wisselingen van bewindsman werken natuurlijk eenige vertraging in de hand. Aan spreker was niets bekend omtrent de opvattingen ten deze van den pasbenoemden minister. „Kunt U ook geen globalen termijn noemen, waarbinnen het vraagstuk vol-i komen geregeld zal zijn?" „Ook dit is niet mogelijk, want alles hangt samen met de zienswijze van den nieuwen func- tionnarls. Wij van onzen kant, hebben vroeger op spoed aagedrongen en zullen dit blijven doen." Om nog even te iilustreeren, hoe roe keloos de automobilist tc werk gaat, deelde de heer Hupkes mede, dat in 1938 niet minder dan 322 maal aanrijdingen van neergelaten spoorwegboomen zijn voorgekomen. Toch is men er in Utrecht van overtuigd, dat de onbewaakte over weg niet spoedig genoeg kan verdwijnen. Het is daarom zeer te hopen, dat de nieuwe minister dit oltderdeel van zijn werkzaamheden niet lang zal laten rus ten, maar dat hij de directie in haar wensch, om radicaal een eind aan ge noemden wantoestand te maken, zoo snel mogelijke tegemoet zal komen. Weer een somber beeld. De voorloopige gegevens betreffende de verkeersongevallen over Juni, zooals verstrekt door het Centraal Bureau voor 1 de Statistiek toonen wederom een on- I gunstig beeld, al is de relatieve toene ming van het aantal ongevallen ten op- I zichte van vorig jaar niet zoo sterk als in de vorige maand, schrijft de K.N.A.C. I De cijfers voor het eerste halfjaar van 1939 zijn als volgt (tusschen haakjes de overeenkomstige cijfers van vorig jaar). gedood ernstig gewond Jan42 (62) 326 (306) Febr46 (39) 314 (287) Mrt43 (42) 361 (331) April 68 (69) 413 (348) Met 65 (49) 600 (387) Juni 77 66 452 384) Voor zooveel uit de dagbladberichten kon worden opgemaakt, waren 12 dooden het gevolg van Onverwachts oversteken de voetgangers, 8 van spelende kinderen op den rijweg en 11 van onverwachts overstekende wielrijders, terwijl 3 dooden vielen op den onbewaakten overweg en twee personen onder trams geraakten: Drankmisbruik veroorzaakte 4 dooden. Van de tallooze andere oorzaken van doodelijke ongevallen mogen ter leering de volgende worden genoemd: klimmen op rijdende auto's, onverwachts uit de file rijden, te veel links rijden, springen van banden, slippen, gevaarlijke wijze van laden, verkeerd de bocht nemen, geen voorrang geven, rijden op stilstaan de voertuigen, enz., enz. Kortom gebrek aan voorzichtigheid, beleefdheid, ver- keersdicipline en kennis der verkeers regels, alsmede ln enkele gevallen, als bijv. die der onbëwaakte overwegen, van onvoldoende aanpassing van verkeers situaties aan de gewijzigde omstandig heden. Er valt zoowel voor de wegge bruikers als voor de Overheid in Neder land nog zeer veel te verbeteren. Wanklank te Djokja bij geboortefeesten. i. Nieuwpoort ontheve m van zijn Ds. plaatsing. BATAVIA, 15 Aug. (Aneta). Gisteravond is een vergadering gehouden van het be- stuur der Protestantsche kerk, waarin 1 ds. Nieuwpoort uit Djokjakarta werd ge- hoord, naar aanleiding van zijn optreden en opvatting bij den Nationalen kerk- dienst te Djokjakarta, ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Irene. Zoo- I als bekend gaf ds. Nieuwpoort daarbij uiting aan zffii gevoelens, dat hij een dergelijke dienst tegen zijn zin leidde, terwijl hij voorts de'aanwezigen, waar onder de gouverrièur en andere autori teiten, opzettelijk kwetste Aneta verneemt dat ln verband hier mede is besloten om den betrokkene te ontheffen van zijn plaatsing te Djokja karta en hem ter beschikking van het kerkbestuur te stellen GEMENGDE BERICKTEN. Autobotsing op den Rijksweg nabij Ridderkerk. Een doode, een gewonde. Vrachtauto verleende geen voorrang. Gisteren zijn op den Rijksweg onder Ridderkerk een vrachtauto en een per sonenauto met elkaar in botsing gekp- men, doordat de bestuurder van den vrachtwagen den personenwagen geen voorrang verleende. Öe vrachtauto kwam uit de richting Dordrecht en stak plot seling den verbindingsweg naar Waal haven over. De chauffeur van den per sonenwagen, die uit de richting Rotter dam kwam, kon oen aanrijding niet meer voorkomen en belde wagens vlogen op elkaar in De inzittenden van de Rotterdamsche auto: de 45-jarige heer J. H. Bos en diens 67-jarige schoonvader J. J. Smit, beiden uit IJmuiden, werden ernstig gewond. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp Ingeroepen. Drie geneesheeran waren spoedig ter plaatse. De slachtoffers, die ernstige hoofdwonden hadden topgeioo- pen, werden naar het ziekenhuisje Rot- terdam vervoerd. De heer Bos is tijdens het vervoei overleden. De chauffeur en de twee inzittenden van de vrachtauto bleven ongedeerd. De politie en de burgemeester waren op de plaats van het ongeluk. De vrachtwagen Is in beslag genomen. De personenauto is totaal vernield. Een massaal reisgezelschap. Gisteren hebben tienduizend leden van het fabriekspersoneel van Philips te Eindhoven een uitstapje gemaakt, waar van er vijfduizend naar Luik gingen om de tentoonstelling te bezichtigen en'de andere vijfduizend naar Rotterdam reis- 1 den. De helft van deze vijfduizend gin gen met de extra-treinen direct door naar Hoek van Holland en de andere 2600 stapten aan het station Beurs uit, om zich naar de Boompjes te begeven. Hier lagen booten gereed van v. d. Schuyt, de reederij op de Lek en van de Spido, waarmede den tocht naar Hoek van Hol land werd gemaakt. De wandeling van 1 de 2500 menschen van het station naar j de rivier en het aan boord gaan op de Boompjes brachten uiteraard heel wat drukte met zich mee. De treinen kwamen tusschen half ne- gen en negen uur aan en dank zij de goede regeling was het groote gezelschap spoedig aan boord van dfc salonbooten. Zij die vanmorgen naar den Hoek zijn gevaren, keeren vanavond met de extra- treinen direct van de badplaats naar Eindhoven têrug. De 2500, die vanmorgen j met de treinen doorgingen naar deli I Hoek komen met de salonbooten terug- I varen naar Rotterdam, om hier de trein i voor Eindhoven te nemen. Drie dagen en nachten in een kabelgat. Verstekeling verkeerde in erbarme- i lijken toestand. Zaterdag kwam te Vlissingen het Ned. i stoomschip „Mascotte", geladen met hout en komende van Danzig met be stemming naar Engeland aan. Drie dagen na het vertrek uit Danzlg kwam uit het kabelgat te voorschijn een verstekeling, die in een erbarmelijken toestand verkeerde, daar hij in drie da gen niet had gegeten en al dien tijd in het nauwe kabelgat had gelegen,1 waar hij aan alle slingeringen van het schip was overgeleverd. Te Vlissingen aange komen weigerde de commissaris van po litie dezen verstekeling, die van onbe kende nationaliteit bleek te zijn, over te nemen, Aan boord van de „Mascotte", aldus de „Vliss. Crt.", had men dezen man na ontdekking onmiddellijk opge sloten, om ontvluchting te voorkomen. Hij stelde zich waanzinnig aan en maak te veel lawaai om de aandacht te trek ken. Voor den kapitein van de „Mascot te" was het een heel moeilijk geval, daar het onverantwoordelijk zou zijn den man naar Engeland mede te nemen, gezien de risico voor ontvluchting en de ptraf wel- I ke de kapitein dan zou krijgen lu-o».:.. de kapitein-van het Ned. stoomKhip m sulinde", zooals bekend, kortgeleden ■heelt ondervonden. Ook kon niet gcveÏÏ worden, dat het geladen schip, weer S Danzlg zou terugkeeren om den verstf keling aldaar weer aan den wal te zet ten. De commissaris van politic heelt daarom overleg gepleegd met de autorl 1 teiten ln Vlissingen, waarbij toestem ming werd verleend, dat de man door i, politie van het schip werd gehaald en opgesloten. Een inspecteur van politie is met twee man aan boord gegaan en heeft den man per auto weggehaald. Toen deze de do lltie zag werd hij kalm on heeft zich sindsdien ook rustig gedragen. De man beweert statpnloos te zijn; hij bezit geen papleren en ook zijn kleeren bevatten geen enkel kenteeken. Er is niets op hem gevonden, dat eenlg inzicht ln zijn lden titelt kan geven Hoewel zijn antwoorden zeer verward zijn, heett de politie den indruk, dat hij simuleert, vermoedelijk om de nasporingen naar zijn Identiteit te bemoeilijken oi onmogelijk tc maken Hij is gisterochtend als ongewenscht vreemdeling naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht en daar op gesloten, in afwachting van een nadere beslissing en het eventuecle resultaat van het onderzoek naar zijn Identiteit. Rooken on bed is gevaarlijk! 1 werd spoedig ontdekt, eeh- I ter te laat om slachtoffer te red den. Doordat een huisknecht in -bed had liggen rooken, is in den nacht van Zon dag op Maandag in een der hotels te Valkenburg zijn bed in brand geraakt. Tegen half twee ging s. slapen. De eigenaar van het tegenovergelegen hotel ontdekte tegen half drie brand op een 4er bovenkamers van het hotel. Hij alarmeerde direct zijn coUega, die toe snelde en den huisknecht in een bran dend bed vond. De jongen was reeds zeer ernstig met brandwonden overdekt. De ijlings ontboden geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Vanochtend is de 19-jarige J. Schmit aan zijn verwondingen bezweken. Het slachtoffer woonde te Maastricht en was het oudste kind uit een groot gezin. Na 33 jaar. Italiaansche vrouw krijgt haar ge heugen terug. Van een groep Nederlandsche toeristen die dezer dagen de kathedraal van Mi laan bezichtigden, zakte plotseling een vrouw ineen. Zij werd itaar een naburige apotheek overgebracht, waar zij spoedig bij kennis kwam. Tot groote verwonde ring van de omstanders riep zij ter wijl zij in tranen uitbarstte om haar man en haar zoontje, die in Milaan moesten wonen. Zelfs noemde do vrouw de straat en het huisnummer. Men toog op onderzoek uit en een raadsel werd opgelost. Het bleek, dat de vrouw, die zeer Ontwikkeld is en ver scheidene talen spreekt, in 1906 haar huis had verlaten, zonder zich verder om haar man en haar zoontje, die toen twee Jaar was, te bekommeren. Tot haar blijdschap woonden de man en zijn zoontje, die in middels tot een man was opgegroeid, nog ln hetzelfde huls. Drie-en-dertig jaar geleden heeft de vrouw, door geheugenverlies getroffen, haar woning verlaten. Zij stapte in een trein, die haar naar Haarlem bracht, waar zij dank zij haar talenkennis een betrekking in een hotel kreeg. Later werd zij zelfs eigenaresse van dat hotel. Toen de vrouw nu een bezoek aan Milaan bracht kreeg zij plotseling bij hét zien van. de kathedraal haar geheugen terug. De blijdschap, waarmee vader en zoon haar begroetten, laat zich moeilijk beschrijven. Te ver in zee. Rotterdammer bij Wassenaar ver dronken. Omstreeks 3 uur gistermiddag bemerk te men op het strand te Wassenaar, dat twee personen zich te ver in zee hadden gewaagd en in gevaar verkeerden. Kort daarop ging de reddingsbrigade in zee, teneinde het tweetal op 't strand terug te brengen. Men wist het lo-Jarig Het eergevoel van den mensch moet voor hem. zijn als een ondoordring baar pantser. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 23 Hoe gelukkig zou hij zich hebben ge voeld, wanneer hij als een eenzamen vluchteling, als Hal Lörne, door deze be woners van het Proeska-dal was opge nomen. Nu echter werd hij eenvoudig gedwongen deze eerlijke, gastvrije men schen, die hij in den korten tijd van zijn verblijf onder hen reeds had leeren waardeeren, op een schandelijke manier te bedriegen. Zou hij tegenover den ouden Bessin open kaart spelen? Zou hij probeeren een einde te maken aan dit laaghartige bedrog? Maar wat schoot hij daar tenslotte mee op? Lansky had het heft in handen en hij kende hem voldoende om te weten, dat deze op de een of an dere manier zijn plannen zou doorzetten ook zonder Hal. Dan was het. mis schien maar beter zijn oogen goed de kost te geven en zooveel mogelijk in Bes- sin's nabijheid te blijven om hem tegen de schurkenstreken van Lansky te be~ schermep. Peinzend liep Hal naar de, achter het huis stroomende rivier. Aan den oever vond hij een groot stuk steen, dat hem een gemakkelijke zitplaats bood Zacht klotsend stroomdö de Irbytsch aan hem voorbij, een zilveren lint in het licht van de maan, die groot en zeld zaam helder aan den hemel stond. Zacht ruischte de wind door de takken; niets verstoorde het vreedzame karakter van het landschap. In gedachten verzonken, zijn ellebogen op de knieën steunend, zoog Hal aan zijn leege pijp. Een onverwacht gerucht deed hem eensklaps opspringen. Tegenover hfem stond Kare. De maan vlocht een zilveren web van heur haar. Hal was zichtbaar verlegen. Ook Kare scheen even naar woorden te zoeken, maar eindelijk zei ze: Zulleii we niet gaan zitten, Frans? Hij stamelde een tamelijk onsamen hangend antwoord, waarover hij zich achteraf ergerde. Bevalt het Je hier nogal, Frans? Buitengewoon! Hoe zou het ook anders kunnen... waar Jij bent... Kare keek hem openhartig aan en eenigszins verlegen wendde hij zijn blik af. Dat laatste had Je niet moeten zeg gen, Frans. Wij allen, vader, Peter, Alexi en ik, koesteren dezelfde genegenheid... ...die ik in 't geheel niet verdien, besloot Hal bitter. Kare keek hem ver baasd aan. Daarin vergis je Je! Wij zijn allen even blij over je komst. Dat is het Juist, wat mij bezwaart. Misschien konden Jullie beter wat terug houdender zijn. Een paar dagen geleden was ik immers nog een vreemdeling voor jullie. Je wist niets van me af althans geen bijzonderheden. Weet je nu meer? Jullie hebben mij met open armen ont vangen... zonder eenige bedenking. We- ten jullie dan precies...? j Frans! Wat Je daar zegt^is onzin. Je verkeert waarschijnlijk onder den 1 indruk van hetgeen je de mannen daar/, binnen hebt hooren zeggen. Je denkt dat* hun bezwaren tegen jou gericht waren, I maar daar was immers geen sprake van. Daar behoef jij Je Immers niets van aan te trekken en er is dus niet de minste 1 reden om jezelf te beschuldigen. Vader i heeft je gevraagd om hierheen tè komen en aan dat verzoek heb Je gevolg ge geven. Daar zit toch niets verkeerds in. Geen mensch zal je daar ooit een ver- i wijt van kunnen maken... I Misschien zie jij het alleenvmaar zoo zoo eenvoudig, Kare. Ik hoop van j harte, dat je geloof in de goede zaak I en in mij nooit zal worden geschokt. De kracht tot het geloof ligt in ons zelf, Frans. En... ik heb vertrouwen in Je! I Hal beet zich op zijn lippen. De strijd begon: met zwijgen en bedrog. Dit meis- j je, dat hem haar achting toedroeg, moest hij misleiden. Hij kon immers niet spre ken. Wat zou daar alles nog uit voort vloeien? Ais Kare er eenig idee van had, wie hij in werkelijkheid was... waar- waarschijnlijk zou ze hem dan wel wat minder kwistig haar vertrouwen schen- i ken. j Beiden zwegen. Ieder was in zijft eigen gedachten verdiept. De stilte van den nacht deed zich nog intenser voelen. I Wij leven hier heel eenvoudig meen de Kare eindelijk het zwijgen te moeten verbreken. In het Proeska-dal is alles even mooi, sober en waar. En zoo ver loopt ook ons leven. Daarom geloof ik, dat je hier goed past. Zij stond op. Ik zal weer eens voor de mannen daar binnen moeten gaan zorgen. Goeden nacht, Frans! Zij ging en Hal bleef achter. Maar hij had het gevoel, of zijn ziel haar verge zelde. Wat had zij ook weer gezegd? Het leven is hier sober en waar. En daarom zou hij hier zoo goed passen? Arm kind, dat de wereld niet kende, dat hem zoo'spontaan haar vertrouwen schonk! Hal lachte bitter. De dagen gingen voorbij. Michel Bes sin bleek het aan het rechte eind te hebben gehad: er was 'voor de nieuw aangekomenen genoeg te doen. Voorloo- pig eischte de bouw van de barak alle beschikbare krachten. Er werd hard ge werkt om zoo spoedig mogelijk een eigen dak boven het hoofd te hebben. Als plaats, waar dit gebouw zou verrijzen, was een terrein aangewezen op gelijken afstand van het Gordelwoüd en de Bes- sln-hoeve. Kare had zoojuist weer het middag eten gebracht. Ditmaal was Gura niet bij haar. De mannen aten haastig, want zij hunkerden er naar den bouw zoo gauw mogelijk te kunnen hervatten. De laatste dagen- had Kare bij deze middagrust steeds een plaatsje gezocht I naast Peter en Gregor. Lansky ging zij zooveel mogelijk uit den weg. Zoo ook nu. Toen zij echter naar den wagen terug ging, zag Lansky toch nog kans haar te naderen. Hij slenterde als toevallig in haar richting, zooals Kare eenigszins verward opmerkte, draaide wat om de paarden heen en bleef tenslotte naast haar staan. Hoe is het, Kare? begon hij, haar van onder zijn borstelige wenkbrauwen aankijkend, ben je nog altijd boos op me? Ik had niet gedacht, dat een zoo aardig meisje zoo haatdragend kon zijn. Waarmee heb ik je eigenlijk beleedigd vertel me dat eens! Kan je geen grapje verdragen? Je moest het toch eigenlijk bijzonder waardeeren, dat er iemand is, die je eens een beetje gezelschap houdt. Je zult je hier toCh ook wel danig ver velen. En per saldo komt het zoo'n aar dig kind als Jij toch wel toe, dat een man zich bijzonder voor "haar interesseert... Zwijg alsjeblieft! Woedend wierp Kare de leege eetketels in den wagen. Kom, kon* K&re, niet zoo hoogmoe dig. Laat me met rust! Ik wil je praatjes niet hooren! En toch zul je er aan moeten wen nen! stoof Lansky giftig op. Onthoud dit vooral, jongedame, dat mijn wil ver der reikt dan jij denkt. En mijn wil is macht begrijp dat goed! Met onverholen afschuw keek Kare naar Lansky's verwrongen gezicht. Zij begreep, dat hij tegenover haar tot dus ver zijn ware gedaante achter een mas ker van schijnheilige vriendelijkheid had weten te verbergen. Nu liet hij zien, hoe hij in werkelijkheid was. (Wordt vervolgd). •Sliertje van familie O utt 'a-Gra- Sage in bewusteloozen toestand op te <°Zl doch haar oom. den 27-Jarigen S uit Rotterdam, in wiens gezelschap M «ertoelde, kon men niet ontdekken. Mrt vliegtuigen van Ypenburg, welker auténtie werd verzocht, werd de om- Xtafgezocht, doch men heeft M. ?It vevonden, zoodat als vasststaand wt worden aangenomen, dat hij is ver- "^Nadat een geneesheer met behulp van pen zuurstofapparaat en het toepassen üu kunstmatige ademhaling de levens- pasten bij het meisje had opgewekt, „rH het kind per ziekenauto naar het weru nep Westelnde te ^„Qra. STADSNIEUWS. venhage vervoerd, en daar ter observatie KERKNIEUWS. pontificale Hoogmis in de Haarlemsche kathedraal. Een innige hartelijkheid van meeleven kenmerkte het feest van den bisschop van Haarlem. Zijn Hoogwaardige Excel lentie monseigneur Joannes Petrus Hui bers, die veertig jaar geleden de heilige nrlesterwijding ontving. Passende luister omgaf de kerkelijke viering welke gisteren in de nieuwe Sint Bavo, dpypers' grootsche schepping, plaats greWw Door de goede zorgen van den L. T B., In het Bisdom Haarlem, was in de ka - thedraal een smaakvolle bloem versiering aangebracht, welke door haar soberheid uitnemend in stijl bleef. Onder de aanwezige leeken, die de pontificale hoogmis bijwoonden merk ten wij op: minister Ch. G. I. M. Weiter, de oud-ministers Kooien, König, Ver schuur, Deckers en Goseling, de commis saris der Konjngln in de provincie Noord Holland mr. dr. A. baron Röell Om 10 uur arriveerde de jubileerende bisschop aan den ingang der kathedraal, waar deputaties der jeugdvereenigingen j opgesteld. Voorafgegaan door i w. J. J. de Jongh, mgr. P. J. in, mgr. J. M. van der Tuyn, mgr. dr. J. Witlox, mgr. J. J. J. Noord- man, de eere-kanunniken en het kathe draal kapittel, schreed mgr. Huibers zegenend naar het bisschopsaltaar om het heilig misoffer op te dragen. Hierbij werd mgr geassisteerd door proost mgr. H. J, M. Taskin als presbyter-assistens, prof. J. J. Henneman als diaken en P. C. Bottelier als subdiaken .regent C. J. Hen- ning en kanunnik J. H. Nickel als troon- Na het evangelie richtte de bisschop zich, naar aanleiding van de woorden van den introïtus van den dag „verheu gen wij ons allen in den Heer en zin gen wij lof aan den Zoon van God", in hooggestemde woorden tot de geloovigen om dank te brengen aan God voor zijn groote uitverkiezing en aan Maria, de middelares aller genaden. Den geloovigen zegde de bisschop dank voor al hun ge beden en voor de vele offers, weïke samen de feestgave vormden. Na de plechtigheid in de kathedraal begaf de bisschop zich naar de plebanie. Hier sprak mgr. Th. M. P. Bekkers, bij ontstentenis van Staatsraad prof. P. J. M. Aalberse, de gelukwenschen van het eerecomité uit. ^Vervolgens begaf mgr. Huibers zich in gezelschap van de ka nunniken en prelaten naar buiten om langs een haag van deputaties van jeugdorganisaties de kathedraal binnen te gaan, ten einde de versiering te be- Om één uur werd in de groote zaal van de plebanie het diocesane geschenk, het bisschoffefonds, aangeboden. In aanwe zigheid van het eerecomité en het kapit tel vprd de bisschop toegesproken door mgr. N. L. A. Ammerlaan Voor zijn feestgaaf vroeg de bisschop niets voor zich zeiven, maar de leniging van den financleelen nood van het bis dom en het bouwen van nieuwe kerken was zijn wensch. Eendrachtig bracht men een aanzienlijk bedrag bijeen. Voor het aflossen van schuld werd bijeenge bracht 102.561,50, voor het bouwen van nieuwe kerken werd bijeengebracht: f 161.321,81. h3eïSlo*;te overhandigde de vicaris den SÏ°P een waarin de aan bieding van dit geschenk is vastgelegd. De bisschop daarop het woord ne- ^troffen te zijn, dat aller rSf 4. g6n van het fonda door het Sil werden overtroffen. Uiterst dankbaar was mgr. Huibers den vicaris, rLii m°tor voor deze inzameling was. stann wif^e T 261(30 monseigneur he^d prwJeKm°md Van de offervaardig- Zde blijmoedigheid bij het offe- vc£r niTan diep geloof en liefde in nrF nï? ,Z1Jn kerk zaS de bisschop het bisdom d&t 1113 aanvaardde voor 55-jarig ambtsjubileum van ds. J. Hoek. Heden mag ds. J. Hoek, em. predikant te s-Gravenhage, het zeldzame feit herde.i- dat bÜ voor 55 jaar het predikambt de Ned. Herv. Kerk aanvaardde. Ds. Hoek werd in 1861 geboren en in 1884 candidaat in Zuid-Holland om 17 Aug V!L?at jaar te Vorchten (ring Hattem) het Predikambt te aanvaarden. Van daar ver trek hy in 1887 naar Zevenhuizen (Z.H.) zich in 1892 aan de gemeente van Oude water te verbinden. Hier werd hem 1 Dec. 1926 na een diensttijd van ruim 42 jaar rervol ontslag verleend, waarna de jubilaris «ch metterwoon in de residentie vestigde. Hoek wenscht zijn gedenkdag beslist onopgemerkt te doen voorbijgaan. GOUDA, 16 Aug. 1939. Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen KANTONGERECHT GOUDA. Knalbommen en knalerwten. Zijn knalbommen en knalerwten te be schouwen als licht brandbare of ontvlam bare stoffen Aldus de vraag, waarom het I *aat in een interessante zaak tegen een ingevolge artikel 8 der Hinderwet ter aïgc- winkelier in feestartikelen te dezer stede, meene kennis, dat zy vergunning hebben dle heden terecht stond wegens overtreding verleend aan de Standard American Petro- van het artikel in de algemeene politiever- leum Company N.V. te 's-Gravenhage en ordening> dat bet zonder vergunning van haar rechtverkrijgenden tot het oprichten K en W' verboden is licht brandbare of van een ondergrondsche benzinebewaar- ontv,ambare va8te stoffen of vloeistoffen plaats met bovengrondsche Aftapinrichting- I voorbanden te hebben. (geWone handpomp) in het perceel Bogen De winkelier had vroeger vergunning no. 30. Aan T. P. Viruly en Co.'s Stoomzeepzie dery „De Hamer", N.V. en hare rechtver- krygenden tot het uitbreiden der zeepzïe- dery en het hebben daarin van totaal 45 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 259 P.K. voor het draven van gehad, maar deze was verleden jaar inge- trokken, waarby den' betrokkene een ter mijn was gelaten om zyn voorraad te ver- koopen. Na het verstrijken van den vastge- stelden datum werden in zyn zaak aangie- troffen en in beslag genomen 23 knalbom- j men en 29 knalerwten en dat leidde tot de diverse machines in de perceelen Buurtle I tenl,asteIe8K'nK. waarop hij zich thans had t.nr. «11 n. J tp VflrantinnnivlAti r:os. 2—10; en aan J. Bol en zyn rechtverkrijgenden tot het oprichten van een kuiperij in liet perceel Spieringstraat no. 89, kadastraal bekend gemeente Gouda sectie C no. 475, behoudens het recht van belanghebbende(n) tot het instellen van beroep binnen 14 di- te verantwoorden. Met klem bestreed de winkelier de dag vaarding. De in beslagneming is geschied, zoo verklaarde hy, omdat de onderhavige artikelen als vuurwerk werden beschouwd. Er is echter geen sprake van vuurwerk meende de winkelier en ter staving van zijn gen bij H. M. de Koningin, ingevolge „rtL 1 mededeeHl>f! '®gda hü een schrijven over kei 15 der Hinderwet. Burgemeester en Wethouders, brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzoek met bijlagap van B. J. van Maaren, alhier, om vergun ning tof h'et .oprichten van een rywielrepa- ratie-inrichting en het hebben daarin van 1 moffeloven on 1 electromotor van 1/3 P.K. i voor het drijven van een slijpsteen in het perceel Van Middelantstraat no. 10; en van de fa. P. J. Fijn, om vergunning tot het vervangen van een electromotor van 5 P.K. in een van 7% P.K. in de zeeppoeder- fabriek in het perceel Cappenersteeg no. 15—17, kadastraal bekend in gemeente Gouda. Herbenoeming tijdelijke leeraren Rijks Hoogere Burgerschool. Bij Kon. besluit zyn met ingang van 1 September a.s. wederom tijdelijk benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burger I school te Gouda de heeren dr. P. v. d. Berg. I H. Fredrikze en C. H. van Maanen. Ryksschooltoezicht Inspectie Gouda. De Inspecteur van het L,0. in de Inspec tie Gouda, de Keer H. de Blouw, zal met verlof afwezig zijn van 17 Augustus tot en met 9 September. Tijdens het verlof van dén heer de Blouw zullen zyn werkzaamhe den worden waargenomen door den heer Hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in de Tweede Hoofdinspectie, den heer R. van Nes Czn., Bureau Prins Hendrikstraat 17, Telefoon 332526, te 's-Gravenhage, tot wien alle correspondentie moet worden ge richt. Examen Fransch ï.o. Te Utrecht is geslaagd voor het examen Fransch l.o. de heer F. J. v. d. Burg alhier. Chr. Geref. Kerk. De heer M. v. d. Klis, cand. alhier, heeft een beroep ontvangen naar de Chr. Geref. Kerk te Wormerveer. Goedkoope treinen. Blijkens de betreffende advertentie in dit nummer gaan er op alle Woensdagen tot en met 6 September goedkoope treinen naar Arnhem en Nijmegen, terwijl bovendien op Woensdag 23 Aug. een goedkoope trein naar 's-Hertogenbosch en Maastricht loopt. Voor nadere bijzonderheden zie men de advertentie. Verpachting buffet Gouda-terrein. Bij de gehouden inschrijving voor de ver pachting van het buffet in de bar op bet Gouda-terrein zyn de volgende biljetten bin nengekomen: B. den Edel 367.—; P. Schouten 300.— A. v. Dijk 267.50; H. Roza 240.E. v. Kooy 240.A. de Jong 225.—; H. C. Oosterbeek 210.—; R. Kempers 208.—; C. J. L. Bredie 168.—. Alle inschrijvers zijn hier ter stede woon achtig. De gunning geschiedt later. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: De firma wordt ver- Lefd. Thalia-Theater: Cassidy kiest party en Land zonder muziek. Reünie-Bioscoop: De geest van den zwarten piraat en Tarzan, het witte wonder. 16 Aug. 7.è Ouur Oud-Geref. gemeente. Spreekbeurt da- Joh .van Weizen. 17 Aug. 8 uur Vrije Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 21 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no tarissen M. E. Versteeg en G. W Nagt- glas Boot. 24 Aug., 10—1 uur Veemarkt Vee- en zui- veltentoonstelling; officieele opening 9.30 uur. 28 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris J. van Kranenburg. UIT DEN OMTREK. van (je firma, die ze fabriceert en die vet klaart, dat kn&l- of autobommen en knal- erwten geen vuurwerkartikelen zijn, maar, evenals knalwatten en knalpillen z.g. knal- sehertsartikelen. De firma zegt dat ze zon- der wettelijk bezwaar zijn te verkoopen en geen enkel gevaar opleveren door de bui- I tengewone kleine hoeveelheid kruit, die or in verwerkt is. Eén knalerwt bevat, deelde j de firma mede, slechts drie duizendste gram kruit. Kantonrechtrr-plaatsvervanger dr. mr. J. Smit: Er is niet ten laste gelegd het in voorraad hebben van vuurwerk, maar van licht brandbare of ontvlambare stoffen. De winkelier antwoordde hierop, dat de artikelen geenzins als zoodanig zijn te b3- sehotfwen, want ze zyn noch licht ontvlam baar noch brandbaar. Het betreft hi»r een plofartikel, dat bliikens laboratoriumonder- j zoek fiine steenties bevat plus een kleine hoeveelheid knalzilver. De bomnien geve-i een knal, maar ze zyn ongevaarlijk. Men gooit zoo'n bom tegen een muur en dan i geeft het een knal, meer niet. Kantonrechter: Dat het gevaarlijk is, j hebben we pas in de kranten gelezen. Verdachte: Dat is Chineesch vuurwerk geweest en dat is heel wat anders, want dat wordt aangestoken en weggeworpen. Bi bommen en erwten is van vuur geen sprake De winkelier besloot met te verklaren dat z.i. het gebruik en de verkoop van de bommen en erwten niet strafbaar zijn en hy verzocht vrijspraak en teruggeving van de in beslag genomen artikelen. De kantonrechter besloot een proef tc nemen. Dit is geschied op de binnenplaat achter de zittingzaal, waar de winkelier ii. het bijzijn van de heeren in toga een de monstratie gaf. Hy wierp aclitereenvolgcni, een knalerwt en een knalbom teg«n den grond en daarby kor. geconstateerd worden, dat de dingen alleen een knal gaven, docli ei ontstond geen vuur en evenmin traden verschynselen van brandbaarheid op. Ook gaf de plof geen brandlucht. Nadat het gerecht in de z^ai was terug gekeerd, nam de ambtenaar van het O.M. requisitoir. Hy zeide, dat B. len W. de ver gunning hebben ingetrokken met het oog op deze speciale artikelen, wjaarvan zy het niet wenschelijk achtten, dat ze in voor raad werden gehouden. De demonstratie heeft gee" opheldering gegeven of de bom men of erwten licht ontvlambaar of brand bare stoffen zyn. Het is mögelyk, dat ds artikelen door zelfontbranding of door hun chemische samenstelling tot ontbranding kunnen konien. Ten einde hierover inlich- i t'ngen te verkrygen, concludeerde het O.M tot het hooren van een deskundige. De winkelier kon hiermede wel accoorii gaan, maar hy verzocht spqed te betraeh j ten in -verband met de schade, die voor hem ontstaat nu hy deze artikelek niet kan ver- i koopen. Overigens deelde hy nog mede te weigeren voor voorhanden hebben van de be wuste artikelen vergunning aan te vragen, daar deze naar zyn meening niet noodig is en hy anders het tegendeel zou erkennen. De kantonrechter verklaarde, dat do kwestie van de vergunning hier buiten be schouwing kan blyven, Want het gaat er tillv.cn om of de artikelen licht ontvlambare of brandbare stoffen zyu. Zyn persoonlyke indruk van de proef is, dat dit niet het ge val is. Het is echter mogelyk, dat de arti kelen celfontbrandbaar zyn en om hierover opheldering te krijgen, besloot de kanton rechter, dat een deskundige van de artille rie-inrichtingen aan de Hembrug een on derzoek zal instellen. Daartoe werd de zaak veertien dagen aangehouden. terrein een wedstryd O.N.A.—Olympia ge- drapoera ïeeds is volgeboekt en het daarop volgende schip een vrachtboot is, dat geei accomodatie heeft voor het vervoer van ge- vangenon. Ernstig grensincident te Danzig. Opnieuw heeft zich aan de grens tusschen Polen en Danzig een ernstig incident voor gedaan. Vanmorgen vroeg om tien minuten voor half vier overschreed een Poolsche soldaat bij Kohling de grens, zoo luidt het bericht van Danziger zyde. De wachtposten som meerden hem tot driemaal toe, tc blyvQp staan. De Poolsche soldaat zou toen, zo<* zeggen de Duitschers, zyn geweer op de Danzigers hebben aangelegd. Zyi schoten daarom ter verdediging op den I\)ol, die doodelyk gewond werd. Onderzoek naar bauxiet en goud. Aneta seint uit Paramaribo: De Billiton Mij. heeft het vliegtuig Snip gecharterd voor kaarteeringsvluchten in verband met het onderzoeknaar baux.et, de grondstof voor aluminium. Pe Billiton Mij. zet het onderzoek naar bauxiet en goud op dergelijke wijze voort. Van de zijde der Billiton Mij. kon deze mededeeling worden bevestigd. Bij de K.L.M. bleek van dezen charter nog niets bekend te zijn. Wel is men in onderhan deling over kaarteeringsvluchten, niet alleen met de Billiton Mij. en andere particuliere concerns, doch ook met het gouvernement. Warenlteuring. Blijkens het verslag van den keurings dienst van waren zijn in het afgeloopen jaar in deze gemeente gehouden 79 inspec ties, waarbij in totaal 539 monsetrs werden gekeurd. Er werden 3 schriftelijke en 1 mondelinge waarschuwing gegeven, 4 par tijen waren werden buiten de consumptie gebracht, terwijl in 2 gevallen procesver- haal is opgemaakt. Het aantal monsters melk bedroeg 44; het vetgehalte bedroeg 8.43%; het gemiddeld gehalte in het district was 3.27%. Opdracht van werk. Aan H. J. Versteegen te Montfoort is voor rekening van den heer M. W. Klein te Tiel opgedragen het houwen van een woonhuis aan den Hoenkoopschen weg in deze gemeente. BOSKOOP. Verkeersstremming. De Zijdeweg te Boskoop, gelegen tusschen den spoorwegovergang en den Noordeind- schenweg naar Waddinxveen zal van 17 Augustus af tot nader aan te geven tijd stip voor alle verkeer zijn gesloten. WADDINXVEEN. Een paard onbeheerd aangetroffen. Te Waddinxveen is in den nacht van 15 oi 16 Augustus j.l. door de gemeentepolitie op den rijksweg De» Haag-JUtrecht onbe heerd aangetroffen een donkerbruin paard, merrie, stokmaat 1.68 meter. Het paard is blijkbaar op een concoura- hippique of keuring geweest, wijl de mar.en van het dier met roosjes zijn ingevlochten. De burgemeester van Waddinxveen ver zoekt bericht omtrent de herkomst van het paard. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan speelt O.N.A. Zaterdagmiddag 4.30 uur op haar terrein tegen Excelsior uit RADIONIEUWS, HAASTRECHT. Baldadigheid. Zaterdagavond laat heeft een tot nu toe onbekend persoo" na afloon van een fuifi' een steen door, de spiegelruit van het entf van den heer C. van Duuren gegooid, waai door de ruit werd vernield. Vrijgesteld. Bij beschikking van den Commissaris d^t Koningin in deze Provincie zyn P. M. van Dyk, M. de Gier, L. Q. Hoogenboom, Th. G, Steenbergen, G. C. van Vliet en J. van der Vlist allen te Haastrecht en G. J. Uitten- bogaart te Vlist, allen ingeschrevenen dei lichting 1940, voor goed vry gesteld van den dienstplicht wegens broederdienst. ZWEMMEN. Boortje Heeselaars verbetert wereldrecord 100 yards schoolslag. De Rotterdamsche zwemster Doortje Heeselaars van O D.Z. heeft in het Sport- fondsenbad te Rotterdam een geslaagde po ging gedaan om het wereldrecord 100 yards schoolslag te verbeteren. Zij zwom den af stand in 1 mid. 15.6 sec. Het record stond ten name van mej. J. Dilland (Amerika) met 1 min. 16.6 sec., gevestigd 15 April J.l. te Detroit. WATERPOLO. Waterpolo-wedstrljd. A.s. Vrijdagavond worden in het zwem bad te Waddinxveen gespeeld een pro- motiewedstrijd G.ZC. 2 (Gouda)—Maas 2 (Rotterdam) en een vriendschappelijke wedstrijd De Gouwe 1—G.Z.C. 1 (Gouda). Voor a.s Dinsdagavond zijn vastgesteld de wedstrijden De Gouwe 1L.Z.C. 1 (Lelden), De Gouwe 2—L.Z.C. 2 Uitslagen: De Gouwe 1—De ZUH (Lei den) 11), De Gouwe 2—De Zijl 2 04; bekerwedstrijd De Gouwe 2—G.Z.C. 41—2. VOETBAL. O.N-A. heden tegen Olympia. Zaterdag OA .AExcelsior. Hedenavond 7.15 uur wordt op het O.N.A. Donderdag 17 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. AVRO- Uitzending; 8.— Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10,15 Gewijde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Het Hofstad-strykkwartet en d»clamatie; 11.45 Het AVRO-Amusementsorkest (om 12.15 Berichten); 12.39 Gramofoon; 1.— Inter view; 1.05 Het Omroeporkest (opn.); 2. Gramofoon; 2.15 Het Omroeporkest en so liste (opn.); 3.Hans Lennartz' ensem ble; 4.— Voor zieken en tljiuiszittenden; 4.30 Hans Lennartz's ensemble; 5.Jeugdhalf- uur; 5.30 Het Omroeporkest, het Operakoor en solist (opn.); 6.15 Gramofoon; 6.28 Be richten; 6.30 Sporthalfuür; 7.— Cabaret programma; 7.40 Onbekend8.— Berichten ANP, radiojournaal, mejiedeelingen; 8.20 Gramofoon; 8.40 Chansons met pianobege leiding; 9.— Radiotooneejl; 9.30 AVRO-Mu- sette-ensemble en solist; 10.15 Orgelspel en zang; 11.Berichten a[nP, hierna Dans muziek (gr.); 11.4012 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. 8—9.15 KRO, 10.— NCRV, 11.— KRO, 2—12 NCRV: 89.15 Gramofoon (C.a. 8.15 Berichten); 10.Gramofoon; 10.15 Wor?en(henst; 10-45 Gramofoon; 11.30 Godjsdienstig halfuur: 12.— Berichten; 12.15 I Gramofoon; 12.30 Het KRO-orkest; 1.— Gtamofoon; 1.20 Het KRO-orkest; 2.Orgelspel; 3.Gramo foon; 3.45 Bijbellezing; 4.45 Gramofoon; 5.Cursus handenarbeid voor de jeugd -5.30 Zang met pianobegeleiding en graino foon; C.a. 6.30 Berichtlen, hiernp Causer'e „Flitsen uit het leven van een Zendings officier"; 7.Berichten; 7,15 Boekbespre- king; 7.457.55 Gramofoon; 8,Berichten ANP, Herhaling SOS-Berichten; 8.15 Orgel concert; 9.15 Causerie „Fakkeldragers"; 9.45 Trio-concert; 10.Berichten ANP, rctueel half uur ;10.30 Trio-concert en gra mofoon; 11.20 Gramofoon; C.a. 11.5012 Schriftlezing. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 16 Aug. Aangevoerd 387 partijen. Pry zen le kw. m. r.m. 23—25; 2e kw. m, r.m. 20.5022.50; zwaardere f 26. Handel matig. LAATSTE BERICHTEN. Het lük in de koffer. K. pas 3 September uit Indië I naar Nederland. De gearresteerde hofmeester K. blijft ont kennen seint Aneta uit Semarang. By zUn \erhoor doet hy een omstandig verhaal van de wyze, waarop hy zyn verlof van 9 da gen in Nederland heeft doorgebracht, waar- by hy echter dt kardinale punten omzeilt i De gearresteerde zal met de Marnix var St. Aldegonde. naar Nederland worden over gebracht, onder geleide van den hoofdagent der veldpolitie te Oengaran, J. J. Reose. T»e j Marnix van St. Aldegonde vertrekt op 3 September van Semarang. Eerdere over. brenging is niet mogelyk, aangezien de In WISSELKOERSEN. 15 Aug. 16 Aug. Officieel. Londen 8.71% 8.71% Berlyn 74.80 75.75 Parijs 4.93% 4.93 Brussel 31.65 31.63 Kopenhagen 38.92% 38.70 Zwitserland 42.05 42.00 Stockholm 44.96 44.92% Oslo 43.80 43.80 New-York 1.867,, 1.86% BEURSOVERZICHT. Kalme affaire. Algemeene koers- ver be tering. Aaadeelen Nederland sche Handelmaatschappy gevoelig lager. Amerikanen hooger. Be leggingen rustig. De efecctenbeurs te Amsterdam had van daag een kalm verloop. De stemming wa3 prijshoudend tot vast, klaarblykelyk als ge volg van de iets hoopvoller beoordeel ing van den internationaen politieken toestand en van de kleine koersverbetering in Wall- street. Groote belangstelling wera aan den dag gelegd voor de aandeelen Nederlandsche Handelmaatschappy in verband met de groote bedragen, waarmede deze instelling bij'de deconfiture van de firma Mendels sohn is betrokken. Teneinde misverstanden te voorkomen was door het bestuur van de Vereeniging voor den Effectenhandel vast gesteld, dat de handel in deze aandeelen niet voor 2 uur, dus een half uur na de of ficieele opening, mocht plaats vinden. Ten slotte bleek de affaire verre van omvang rijk lager te liggen, zoodat in enkele dagen tyd een behoorlijk verlies is geleden. Voor bet overige had de markt een rustig ver loop. Op de petroleumafdeeling ontwikkelde zich eenige affaire in Koninklyken, die Voor lokale rekening uit de markt werden genomen, terwyl daartegenover, naar het scheen, eenig materiaal, van het buitenland afkomstig, werd aangeboden. By de opening stelde de koers zich ruim drie punten bo ven het vorige slot, maar onder beurstijd bleken kooplust en aanbod zoo goed met elkaar in overeenstemming te zyn, dat slechts zeer kleine schommelingen werden medegemaakt, waarby de koers aanhoudend cm de 300 pCt. heendraaide. Voor rubberfondsen bestond een vaste stemming. Amsterdam Rubbers liepen, na hooger te zyn ingezet, onder beurstyd nog naar boven. Voor verschillende incourante soorten kwamen hoogere noteeringen tot stand. De handfjl in scheepvaartaandeelen was onbetekenend. De stemming was pryshou- dend, waarby het koerspeil in doorsnee evenwel geen groote verandering onder- ginST- Tabakken trokken nauwelyks attentie. De Sumatra-aandeelen kwamen desniette min over de geheele linie iets hooger te liggen. In suikeraandeelen was weinig te doen. H. V.A.'s waren goed gedisponeerd en boekten een flinke koerswinst waarby zy stegen tot in de onmiddellyke nabyheid van 400 pCt. In Industrieelen ging het kalm toe. Dc Philipsaandeelen kwamen wederom eens ruimschoots boven 300 pCt. Unilevers en A.K.U.'s behaalden een kleine avance. De affaire in Amerikaansche fondse# was kalm, in navolging van Wallstrcet werd op een hooger koerspeil afgedaan. Voor locale rekening werd eenig materiaal uit de markt genomen en onder beurst ijd kon langzamerhand een kleine verbetering worden geconstateerd. De belangstelling ging in hoofdzaak uit naar staal- en koper- randeelen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Des nachts iets minder koud, plaatse lijk ochtendmist. Overdag licht tot half bewolkt, droog vrij warm weer. Meest zwakke veranderlijke wind.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2