Oeubek y y UNIVEX C 8 Foto Studio HOFSTAAT hetmftu Film nu GELD Overali's KING In kringen Fa. A. Coops GOUDSCHE courant Vrijdag 18 Augustus 1939 Tweede blad Bfcr5P^ld 11° ZOMERTIJD RHABARBERTIJE INMAAKTIJI) SUKRETTENTIJD Drogisterij Wijdstraat 31 Gouda. OVERAL „DE KLEINE WINST" HELPT onze onafhankelijkheid HANDHAVEN! Hotel-Café-Restaurant „ELFHOEVEN". THE SWING DEVILS, G. VAN BAREN, Reeuwvjk. MET DE NIEUWE Kino- en Projectiehandel *,.S tawir AIS U BODy ODOUR(BO) HEEFT. DURVEN ZELFSUW KENNISSEN DAAROVER NIET MET U TE SPREKEN tiJea&doTp OORDEEL ZÉLF/ Lucht Verdedigings Fonds Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem Of fiets - dat is fijn! KING is hygiënisch En is soms het lichaam Elsa Schiaparelli. Vreugde in den arbeid. Koningin Mary inviteert Deanne Durbin. Een sneltrein raast door Bengalen waar men tot oordeeten bevoegd is, be schouwt men Aarabelenzalt van Broeder Benedictus als het meest afdoende middel Prös per pot f 1.—. 30-jarige reputatie. Ambtenaren tot maandinkomen zonder borg. Wettelijk tarief. N.V. NATIONALE VOLKSBANK- GELDSCHIETBANK, Mauritsweg 3 Rotterdam Inlichtingen (postz. v. aijtw.) en afwikkeling schriftelijk. Likeurion 47x32cm 12 75 58 40. 16.75 Bolskruik Gero+m^ ^g5 OEN HAAG «9 PLEIN 1 GRONINGEN-TUSSCHEN 2 aorktfm Het zoetmiddel bij uitnemendheid. Prijs per on»busje ƒ0.35 Prijs per halfonsbusje 0.20 (naar verkiezing poeder of klontjes) Probeert eens een proef pak je van 50 Sukretten-klontjes a 0.05 en U zult tevreden zijn. TELEP. 2482. zie je tegenwoordig die GOUDA. Zoowel de Mannen als de Jongens dragen ze graag; dat zit hem in de pasvorm. Wordt begunstiger van het LUCHTVERDEDIGINGSFONDS. Geeft een jaarlijksche bij drage op giro-320.000 van het Luchtverdedigingsfonds, t. n. v. d. Vereen, v. Nat. Veiligheid, den Haag, of schrijft aan het Centr. Prop. Comité, Heerengracht 78, Amsterdam. Wij vragen duizenden be gunstigers I ZATERDAGAVOND 19 AUGUSTUS kunt U weer GENIETEN van KOSTELIJKE MUZIEK in de SCHITTEREND VERLICHTE TUIN. Optieden van onder leiding van LEO P. HOOGHUIS, voorheen opgetreden in Pschor te Rotterdam. Aanbevelend, S5P Bii ongunstig weer binnen in het Theehuis. "rEJI Radicaal gewijzigd en geheel ver beterd. Voorzien van ingebouwde, optische doorzichtzoeker, verbeterd filmtrans port, nagenoeg geruischlooze loop, goudbronze afwerking en nog vele andere verbeteringen, titans uit voorraad leverbaar! Model C 8 f 5.6 lens ƒ33.50 Model C 8 f 4.5 lens 39*50 En de filmprijs lager dan ooit: Super Ortho 10 meter2.10 SS Pan 10 meter 2.65 (inclusief ontwikkelen) |~Ya8 en nacht gaat U door met transpireren. Dit *-/i» noodzakelijk voor de gezondheid. En deze transpiratie, Indien verwaarloosd, veroorzaakt B.O. Maar het ergste van B.O. is, dat het slachtoffer niet beseft, dat hij aanstoot geeft Onderschat het gevaar van B.O. nietl Denk erom, als de huidporiën niet volkomen gereinigd worden, raken zij verstopt met onaangenaam riekende uitwasemingsstoffen Bescherm Uzelf door wassen en baden met Rexona. Het reinigende schuim van Rexona dringt door tot diep in de poriën en verwijdert al de onzuiverheden, die de oorzaak zijn van B.O. Zorg, dat U geen aanstoot kan geven Koop een stuk Rexona-zeep en Uis zeker van absolutelichaamsfrisheid. BROS ALS BESCHUIT volle melk chocolade U.I.IJJIIMIJ'.T I- O A StED AMERICAN CIGARETTES Gebruik eens een tijdlang regelmatig Tonicum Noury, één theelepeltje voor den maaltijd. Binnen korten tijd zult U de heer lijke werking van dit buitengewone middel ondervinden. De rustgevende Invloed, die Tonicum Noury op Uw zenuwen uit oefent de krachtig versterkende wer. king op Uw geheels lichaamde opwek kende, verkwikkende Invloed op Uw geest Moeheid, lusteloosheid en nervositeit ver dwijnen snel, de spier-energie neemt toe, de veerkracht wordt verhoogd. U zult zich kalmer en rustiger gaan voelen. Sterker en opgewekter. Door Tonicum Noury, het onovertroffen middel bij slapte, oververmoeidheid, overspanning, nervo siteit, lusteloosheid, herstel na ziekte. Verkrijgbaar bij alle apothekftrs en drogis ten f 1-50 per flacon. Dubbele flacon f 2.25. Op al onze tochten Naar hei, bos of zee, Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! En zuivert de mond, En daarbij,*als hoofdzaak, Voor ieder gezond! Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! De natuur in jmet de natuurzuivere KING 4IRMA TONNEMA CIE. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK De carrière van een mode-lconingin. Tn het jaar 1927 werd in Parijs een klein winkeltje geopend, waar me'n zeer bijzondere met de hand gebreide en door de eigenares zelve ontworpen jumpers, pull-overs, vesten en der- i gelijke kon koopen. Het was ëén van die vele, aparte en elegante kleine modezaakjes, die de Lichtstad telt en die de elegante Parisienne bjj voor keur opzoekt. Van de tegenwoordige hertogin van Kent, prinses Marina van Griekenland, die vóór haar hu welijk geruimen tijd in Parijs woon de, wordt verteld, dat zij bijzonder veel flair had om dergelijke kleine modezaakjes te ontdekken en er haar kleeren te koopen en men zegt, dat zy haar uitermate verfijnden smaak Op modegebied, die haar heden ten dage heeft gemaakt tot modevoorbeeld voor de Engelsche vrouw, juist in dien Parijschen tijd tot volle ont plooiing heeft gebracht. Het is niet onwaarschijnlijk, dat Ook prinses Marina het jumperzaakje van de kleine, donkere en tengere Ita- liaansche vrouw, die Elsa Schaparelli heette, kende; ja misschien heeft zij de ontwerpster dier wel zeer opval lende modellen geadviseerd om ook eens op ander terrein haar krachten te beproeven. In ieder geval begon madame Schiaparelli, een gehbwde vrouw met één dochter, kort daarop met hét ontwerpen van avondj|ipon nen voor haar clientèle, die niit al leen zeer in den smaak vielen, maar die medehielpen om de „girl"-:node, na den oorlog ontstaan, te verjagen. ,De sinds lang gevallen modevorst Paul Poiret had reeds voorspeld, dat de mode sierlijker en vrouwelijker zoy worden binnen een tiental jaren. Men heeft er toen om gelachen, maar Elsa Schiaparelli heeft medegeholpen die idee te verwezenlijken. Van toen af aan ging het ftaar be langrijk beter. Het kleine jumper winkeltje groeide uit tot een mode salon van naam. Bekende vrouwen lieten zich door Schiaparelli kleeden. Zij was één der eersten, die inzag, dat ook Amerika in de modewereld een belangrijk woord begon mee te spre ken en dat vrouwen uit de Nieuwe Wereld niet langer naar Europa kwa men om zich daar te laten kleeden, maar dat zich, te midden der New- Yorksche wolkenkrabbers een eigen inheemsche modestijl begon te ont wikkelen. En daarom opende Schia parelli een branche van haar inmid dels zeer bekend geworden modehuis in New-York, terwijl haar firma in Parijs zich zóó uitbreidde, dat er een 600 menschen kwamen te werken en men waarlijk van een „hoofdkwar tier" kon gaan spreken. Dit te meer, toen er in 1934 een Londensch filiaal bekwam, dat in Upper Grosvenor- street werd gevestigd en waar 200 employées werden aangesteld. In 1935 vertrok madame Schiapa relli met een staf van mannequins, coupeuses en naaisters naar Moskou. De Russische regeering had haar uit- genoodigd om in den Sovjetstaat een aantal modeshows te vertoonen, die den Russischen vrouwen zouden moe ten leeren hoe zij zich konden en moesten kleeden. Het filiaal te Londen. Maar begin Juli zijn allen, die aan het Londensche filiaal van Schiapa relli werkzaam waren, opgeschrikt door de mededeeling, dat deze maand het filiaal zal worden gesloten. Zoo veel mogelijk zullen de vrouwen en mannen, die daar werkzaam waren, naar de Parysche of New-Yorksche afdeelingen worden overgebracht, als zij dat althans wenschen. Het ligt voor de hand, dat men zich in Londen verdiepte in allerlei gissingen om trent de reden van dit besluit, door de mode-koningin genomen. Maakte de Schiaparelli-mode in Londen geen opgang? Men kon het nauwelijks g'v iooven. Dit was inderdaad ook niet de re den. De reden was van eenvoudig- menschelyken aard. Zoo héél jong is Elsa Schiaparelli, die, vóór zij in 1927 haar jumperwinkeltje opende, ook journaliste, dichtères en zelfs beeld houwster was, niet meer. En aange zien zij "zich zeer intens met haar groot bedrijf bemoeit, van alle détails te ontwerpen hoogst eigenhandig op de hoogte is en verreweg de meeste maakt, begon haar gezondheid zich te begeven. In gewoon Hollandsch ge zegd zjj' kon het niet langer aan. En daarom moest het filiaal, dat het best gemist kon worden, dat te Londen, worden geofferd. 'Madame Schiapa relli is er trouwens van overtuigd dat de meerderheid harer Londensche klanten het er best voor over heeft om vbortaan naar Parijs te komen, waar de firma zal worden vergroot. Niemand wordt de gelegenheid om Schiaparelli-kleeren te dragen ont houden. Deze merkwaardige vrouw, die her toginnen, groote actrices, filmsterren en society-vrouwen kleedt met een originaliteit, die steeds rekening houdt met persoon en type van de draagster, maakt per jaar een vijf honderd a zeshonderd ontwerpen. Niet alleen de japonnen, de mantels, de complets hebben haar aandacht, zij verzorgt zelf ook de bybehoorende accessoires en ze mengt ook parfums, die haar naam dragen. Nu^en dan betreedt zijzelf de we reld, waar men haar kleeren draagt, 1 als gastAp^a. bij het groote costuum- feest, datjflftens de week van Long- champ iirParijs werd gegeven en waar men 16de eeuwsche kleedij droeg, omdat met dit feest de drie honderdste geboortedag van Racine werd herdacht. Toen wandelde mada me Schiaparelli mee in het gevolg van den Zonnekoning, Lodewijk XIV, die in' wit satijn met groen en goud ge borduurd, was gehuld en aan wiens arm zijn bekoorlijke schoonzuster, madame Henriëtte van Engeland schreed. Elsa Schiaparelli moest den grooten Condé voorstellen, prins en veldheer, die sedert zijn befaamde overwinning op de Turken, steeds in Turksche kleedij was gehuld en onge twijfeld was haar costuum met den fantastischen grooten tulband een be wijs temeer van haar verfijnden smaak. Dikwyls hebben wy tegen een of ander werk, dat ons wachtte, als te gen een hoogen berg opgezien. Wij dachten, dat we er nooit mee klaar zouden komen,'hetgeen ons zoo'n ake- lig, drukkend gevoel gaf. Zetten wy dan toch door, dan er varen wij, dat het werk meet vlot, dan we aanvankelijk dachten; we krijgen er zelfs plezier in en... het zware gevoel is verdwenen. Gaat het ons allen niet meermalen zoo met iets Lust of geen lust, de taak die ons wacht moet afgewerkt worden, on verschillig van welken aard deze ook moge zijn en overeenkomstig het spreekwoord*: Opgewekt begonnen, half gewonnen", zullen we móeten- handelen. Naarmate men met meei^ énergie begint zal het werk beter vlotten en sneller gedaan zyn. Morgen, morgenzeggen de, luie menschen, doch laten we ons toch dwingen om hetgeen vandaag gedaan kan worden, niet uit te stellen tot morgen. We moeten geen enkel werk een tonig of minderwaardig vinden, dan dooden wy alle arbeidsvreugde in ons. Zelfs >het werk, dat dagelyks weer terugkeert kan bevrediging ge- Ven indien wy er ons met lust en yver aan geven. We behoeven geen afkeer van sche matisch werken te hebben, indien we ons slechts bewust zijn, alleen een klein deel uit te maken van het groote raderwerk, dat de wereld vormt. Groote en kleine radertjes doen het gezamenlijk functionneeren en ieder 'heeft slechts de taak te vervullen die hem is toebedacht. Geen enkele arbeid is minderwaar dig en daarom zullen we ons moeten concentreeren op het werk, dat ieder onzer wacht. Geeft het werk ons vol doening, dan vliegen de uren voorbij en we zijn klaar voor we liet weten. De 17-jarige dochter van een organi8ijU.it Winnipeg, Koningin Mary van Engeland heelt de jonge kunstenares Deanne Durbin uitgenoodigd om in den aanstaanden herfst een weldadigheidsconcert in Londen te komen geven. „Haar leeftijd is..." Wanneer het over een filmsterretje gaat, wier be koorlijkheden in de dagbladen geschil derd worden, dan komt steevast het leeftijd-zinnetje terug. En dan moeten wy oppassen, want er zijn blijkbaar, heel wat jeugdige film vrouwtjes, die kans zien een jaar of tien lang denzelfden leeftijd te behou den. Dat is vooral het geval met film kinderen .Hebben zij zich eenmaal als tien- of twaalfjarige aan het publiek als de lieveling van het doek voorge steld, dan blijven zij voorloopig tien of twaalf jaar, waaraan toch eenig technisch bezwaar moet zangverbon den Dit nu is niet het geval met den leeftijd van Deanne Durbin. Zij is zeventien jaar oud en ze wordt in December pas achttien. Het geen haar niet verhindert reeds nu beroemd^ te zijn, te behooren tot „worlds darlings" en uitnoodigingen te accepteeren van Europeesche vor stinnen... Ergens hoof in* Winnipeg de ko renschuur van Canada leefde de eenvoudige organist Dufrbin en het kostte hem moeite genoeg de moeilijk heden van het dagelij ksche lev^|het hoofd te bieden. Een vlijtig man maar een die niet veel verder kwam% Zij n ,physieke kracht nam zelfs ziender- oogen af en op zekeren dag voelde hij zich zoo oud en moe, dat hy besloot zijn koude en onvriendelijke geboor testreek in het Canadeesche Noorden den rug toe te keeren om zich in het zonnige Zuiden in Californië te ves tigen. Dat gebeurde in het jaar 1923. Zijn dochtertje Edna was toen een jaar oud. Na wat gezoek en veel ge wik en ge weeg koos men Hollywood, hetgeen overigens louter toeval was. Durbin had-allerminst ook maar eenige hoop op de filmetad; hij was een beschei den en volslagen onbekend musicus, dus wat had de wereld van het cellu loid en de luxe hem te bieden Neen, vader Durbin gaf er vlijtig zijn niet al ts best betaalde muzieklessen, om zijn gezin te onderhouderf en in zijn vrijen tijd waagde hy zich aan com posities, waarnaar niemand omkeek. In dit eenvoudige milieu groeide Ed na of Deanne,, adoals men haar noem de, op. He^ was een gezellig, vlot en aardig kind. Bovendien was iedereen het er over eens, dat het meisje een "buitengewoon aardig stemmetje had en men wist dat Durbin in oogenblik- ken, dat hij daartoe lust en gelegen heid had, alfes deed om de stem van zijn dochtertje te ontwikkelen. Maar anders was er toch niets, dat er op wees dat dit kind een der meest suc cesvolle carrières voorbestemd was. Tijdens een schoolopvoering zong de toen 13-jarige ï)eanne eep van haar liedjes. Het was een oud-Engel- sche romance en ze zong het met zooveel warmte en gevoel, dat enke len der toehoorders hun tranen niet konden bedwingen. Onder de gasten, die* deze uitvoering bijwoonden, be vond zich ook Jack Sherill, de impres- sario van een der groote filmconcerns in Hollywood. „Eindelijk, eindelijk heb ik? haar gevonden", steunde de man, die sedert maanden door de Sta- •ten trok, op zoek naar een stem die de hoofdrol kon „overnemen" van een jeugdige zangeres in een nieuwe film. Deanrie's kleedkamer binnenstor men, haar voor zich te winnen, met haar ouders een contract af te sluiten en Deanne zelf terstond in zyn auto mee te nemen dat alles was voor den heer Sherill slechts het werk van een oogenblik. En zoo kwam Deanne Durbin, nauwelijks dertien jaar oud, aan haar eerste filmcontract. Een an dere kwestie is dat dit eerste con tract niet zooveel opleverde, omdat de onderhandelingen vooy deze film, met de andere spelers mislukten met als gevolg, dat de rolprent nimmer gedraaid werd. Maar het groote geluk had toch aan Deanne's deur ge klopt. t-d i Ir. het leven van de dertienjarige trad een niet gansch onbekend man: Eddie Cantor, Amerika's populaire radio-artist. Hy nam Deanne onder zijn hoede en maakte haar tot zijn be geleidster voor de microfoon voor de teksten van zijn liedjes en Schlagers. Millioenen en nog eens millioenen Amerikanen hoorden avond na avond de stem van de kleine Deanne en zij waren enthousiast. Er kwamen hon derden, duizenden brieven bij de om- roepmaatschappij binnen. Men prees unaniem de jeugdige zangeres, wier stem een volkomen aparte onver gelijkelijke charme bezat, zooals zelfs rijpe en geschoolde zangeressen het maar zelden bereiken. Van dien tijd af behoorde de kleine dochter van den organist uit Winni peg tot de meest gevierde en de jong ste kunstenaressen van de Nieuwe Wereld. En thans zeventien jaar oud behoort zij bovendien tot do best betaalde krachten. Zij heeft con tracten met verschillende radio-maat schappijen, bovendien ontvangt ze van de filmonderneming voor welke ze werkt een weeksalaris van 1250 dollar en voor elke film waarin zij optreedt nog eens 10.000 dollar erbij. Zoo heel eenvoudig en gemakkelijk is het beroemd zijn natuurlijk niet. Deanne moet niet alleen een rustig tn De controleur liep door den gang van den slaapwagen van den snel trein CalcuttaDarjeeling. De trein vloog in razend tempo door den tro- pischen nacht. Hy zag door het venster naar het voorbijvliegende landschap, naar de ondoordringbare wildernis. Af en toe ratelden de wielen van den trein over een brug, die de nevenarmen van den geweldigen Ganges overspant. Spoe dig moest dè groote brug komen. Daar was hij al! Diep onder de treinrails spiegelde zich de maan in net water van de oneindig diepe ri vier. Heeds na enkele seconden lag de brug, een prachtig staal van tech- achter den trein en opnieuw Bing deze een stuk oerwoud in, waar nlles donker en duister was... Jim Williams geeuwde en dacht met verlangen aan zijn bed in Cal cutta, dat hy vier dagen geleden ver laten had. Hij wandelde verder den wagen door. In den slaapwagen eerste klasse stond hij stil en snoof. Een eigenaar dige lucht kwam hem tegemoet. Waarnaar rook dat? William's ge dachten vlogen terug in den tijd, dat hij als lancier zijn plicht vervulde. Natuurlijk! In het lazaret hing altijd zoo'n eigenaardige geur! Ether! Het was ether! Hoe kwam dat verdoovingsmiddel in den wagen Williams werd onrustig en ging de deuren langs. Vier waren er gesloten, de vijfde stond half open. De contro leur stiet de deur wijd open, een wolk van het verdoovende goed vloog hem in het gelaat. Hy hield den adem in en holde naar het raam, dat hij zoo wyd mogelijk opengooide. Daarna greep hij naar den schakelaar en een oogenblik later baadde de coupé in een zee van licht. Williams herinner de zich dat deze coupé bezet was door zekeren Jafnes Brown, juwélier uit Calcutta. Hij holde de coupé uit en vroeg den conducteur hem te helpen den juwelier by te brengen. Eerst na twinting minuten gelukte dit. Steu- nend richtte de man zich op, keek verwilderd om zich heen en zag toen naar de beide mannen, van wie de een een glas whiskey in de hand hield. Brown's eerste woorden waren: Waar is de koffer? De conducteur zag den controleur vragend aan. Williams herinnerde zichMr. Brown had een kleinen lee ren koffer, dien hy niet uit het oog verloor. Er zaten namelyk juweelen in! Brown knikte: Juweelen van de allerhoogste waarde! Moeizaam richt te hy zich op. Met z'n drieën door- Zochten zij den wagen, doch de kof fer werd niet gevonden. Steunend zonk Brown op de fluweelen bank te rug. De inhoud was slechts voor de halve, waarde verzekerd! riep hij uit. Laat den trein stoppen De controleur schudde het hoofd. Onmogelijk! Hier midden in het oerwoud'? Bovendien is deze trein vannacht laat. De trein van de an dere richting moet binnen een half uur op dezelfde rails zijn. Maar Mr. Brown, u kunt gerust zijn. Niemand durft bij een snelheid als deze trein heeft, eruit te springen! Op het vol gend station zal de politie den dief al opwachten. Ik zal onmiddellijk in te legrafische verbinding treden met de poiltie in Darjeeling. James Brown schikte zich in het onvermijdelijke en daar hij nog altijd te kampen had met de ethervergifti ging, legde hij zich weer op de bank neer. Sissend en dampend reed de snel trein het volgende station binnen en de passagiers waren verwonderd op het perron bijna niet anders dan po litiemannen te zien. .Drie mannen be klommen den slaapwagen eerste klas se en meldden zich bij den juwelier 'Brown. Inspecteur Haigh! stelde de oudste zich voor, deze heeren hier zijn mijn assistenten Smith en Hay- IprJ Brown begroette de beambten af wezig. Een ongelooflik gevaï! begon hij. Mijn koffertje met edelsteenen ter waarde van 50.000 pond gestolen. De inhoud was helaas toor slechts 20.000 pond verzekerd! Vertelt U even in 't kort, zei in specteur Haigh, wat u zich kunt her- innerefc. Brown begonIk had den koffer altijd bij me, liet hem niet uit het bog. Bij het slapengaan zette ik hem naast mijn hoofdkussen tegen den muur, ik sliep in en ontwaakte eerst, toen de twee beambten mij by het be wustzijn brachten! U hebt niets gehoord Ook geen enkel geruisch? Neen, niets! Hebt u op iemand verdenking? Neen, ik heb in den trein met 'geen mensch gesproken! We zullen de twee beambten on dervragen. Misschien weten deze wat meer van het geheimzinnig geval. Deze heeren wisten slechts te ver tellen, dat Brown door etherdampen buiten bewustzijn was geraakt. De deur stond op een kier en de koffer

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3