Boefje voor de film. Haarverven wordt modèrn. FILMNIEUWS. RECEPTEN. Berkenwoude. zeer regelmatig leven leiden, maar zij keeft ook e^ inspannenden werk kring. Wanneer zjj 's avonds om 9 unr vermoeid en meermalen uitgeput in bed glijdt en niet eens haar gelief koosd kruiswoordraadsel heeft kun nen oplossen, omdat ze er geen tijd voor had, dan komen de tranen wel eens. Zij heeft niet voldoende t(jd om uit te rusten. Om 7 uur 's morgens moet ze er uit. Nog voor het ontbijt moet ze een kwartiertje stemoefenin gen maken. Dan komt de wagen van de filmmaatschappij' haar halen en dan duurt alleen het ..schminken al een vol uur.- Om 9 uur beginnen de opnamen. Zij duren tot 11 uur2 «ur lang. Meer mag er des morgens met gefilmd worden dat is een voorwaarde van de arbeidsinspectie lil Los Angelos. Tot 3 uur in den na middag ■heeft ze den tijd om af te schminken ,te lunchen en een uurtje te slapen. Dat uurtje slaap heeft ze hard noo- dig, want precies om 3 uur wordt ze weer voor de les afgehaald. Les? Ja wel. Deanne moet leeren en dat on derwijs wordt gegeven door leeraren en leeraressen, die door de filmmaat schappij worden betaald. Die les vindt plaats in een auto, welke heerlijk rus tig in de verrukkelijke omgeving van Hollywood rondtoert, teneinde het kind van de frissche lucht te laten ge nieten. 'vL - Om half vyf staat ze weer voor de cameradan worden de opnamen van de ochtend voortgezet. En om 6 uur is ze eindelyk „vrij". Dat wil zeggen, dan beginnen haar zanglessen en bo vendien moet ze haar huiswerk ma ken voor den volgenden dag. De jeug dige artiste leert gemakkelijk en met pleizier. Alleen aan de wiskunde heeft zij een broertje dQod. Zij haat getal len. „Liever tien uur filmen dan een "kwartier algebra", jammert zy meer dan eens. En ze heeft nog veel meer zorgen, dit zonnige kind, dat 2500 plot seling beroemd werd. Zoo werd haar onlangs het schaatsenrijden, waaraan zij haar hart verpand heeft, verboden. Er zou haar iets kunnen overkomen, aldus haar manager en daarbij moet Deanne zich neerleggen. Zuiver geluk kent zy slechts wan neer zy zingt. Het zingen is haar pas sie. En dat moge verklaren, dat haar stem zoo helder klinkt, zoo rein en zoo warm. „Wanneer de Canadeesche nachtegaal zingt, dan staat bij ons in Amerika het leven een oogenblik stil" schreef onlangs een Amerikaansch recensent en zyn woorden klinken oprecht. Deanne Durbin is een van die weinige, begenadigde kunstena ressen, wier onbevangen persoonlijk heid en volmaakte ongekunsteldheid, de harten van haar hoorders beroert. Al Onherkenbare figuren in de studio'. In de studio's van Barnstjjn's Film- stad wordt bijkans dag en nacht ge werkt aan de verfilming van Brusse's „BoefjeIn dén nacht van Vrijdag op Zaterdag is men tot twee uur in de weer geweest om een scène op/éeh spoorwegemplacement bij donker op te nemen. Dezer dagen zijn we in de gelegen heid gesteld een opname bij te wonen Boefje bjj meneer pastoor. Sedert wij den laatsten keer in Barnstijn's filmstudio's* waren is daar het een en ander veranderd. In de laatste oogenblik nog een décor, dat Steviger bevestigd moest worden, en al wat dies meer zij. Thans heerscht beginperiode was het daar altoos een •herrie van je welste. Dan draafden en renden tientallen timmerlieden, elec- triciens enz. door de groote hal, dan klonken er van alle kanten bevelen en tegenbevelen, dan was er tot op het er ^venwel bijkans een rustieke stilte in de opname-hal. Detlef Sierck, de regisseur heeft er blijkbaar voortref felijk den wind onder en van zijn kal me vastberadenheid gaat een wonder baarlijke rust uit. Nog komen er aan zoo'n eenvoudige scène in de werkka mer van den pastoor allerlei function- narissen te pas, maar het gaat alles veel kalmer, ondanks het feit, dat re gisseur, camera-man, assistent-came- ra-man, assistent regisseur, geluids- ingenJjm* of cutter het om beurten 'atejWfverdoen. Tien, twaalf maal een heel korte episode her haald. Schijnwerpers floe^xm aan en uit, microfoons worden j verrold en tenminste even zoovele malen de film-1 camera. In het „beeld" zyn de pastoor, zijn huishoudster, boefje en... een poes. Albert van Dalsum is als pastoor on herkenbaar, ondanks het feit, dat we dezen acteur in allerlei rollen op het 'tooneel hebben gezien. Niet minder moeite hebben we met Nel Oosthout, de huishoudster. Detlef Sierck heeft van deze actrice een totaal andere vrouw gemaakt. Als er even een korte pauze is, vertelt ze ondanks de groote vermoeienissen, met opgewektheid van het werk. En dan BoefjeAnnie van der Lugt Melsert-van Ees. Honderden keeren heeft ze op het tooneel deze lievelings- rol gespeeld. Nu doet ze het in de filmstudio en het is een heel ander Boefje dat we te zien krygen. Als we dien in lompen gehulden knaap hoe ren aanspreken met mevrouw, dan kunnen we onze ooren nauwelijks ge- looven. Een onzer keek in stomme verbazing naar Sierck, die dien jon gen met mevrouw aansprak. Hy dacht dat het een der studio-werkfieden was... maar niet zoodlra opende het Wanneer onze lezers en lezeressen nog niet bemerkt hebben, dat het ver ven van het haar hoe langer hoe meer toepassing vindt, dan komt dit door dat... het haarverven zooveel beter geschiedt dan vroeger, door kappers, die hierin een speciale opleiding heb ben ontvangen en grijs haar zoo per fect weten te verven in zulke natuur lijke kleuren, dat het in het geheel niet opvalt, dat zoovele vrouwen het haar zulk een verjongingskuur heb ben doen ondergaan. Honderden vrouwen laten tegen woordig het haar verven, zonder dat 'haar omgeving er ook maar 't flauw ste vermoeden van heeft zoo na tuurlijk lykt het resultaat. En het zou heelemaal niet vreemd zyn, als u ook in uw eigen kring van kennissen dames kende, die $1 jarenlang met geverfd haar rondloopen, zonder dat het U ooit ia opgevallen. De moderne haarverf-techniek is, vergeleken bh' vroeger aanmerkelijk verbeterd. De moderne haarverven zyn beter geschikt voor het bereiken 'van een gelijkmatige kleur, omdat zy meestal een dik vloeibare zeep als I Figaro aan den arbeid. basis hebben. Ook wordt aan de op leiding van den vakman by zonder veel zorg besteed. Het móóiste is wel, dat tegenwoordig ook in ons land cur sussen in haarverven voor kappers worden gegeven, zoodat dezen zelf niet meer behoeven te experimentee ren. Na met goed gevolg een haar- boefje zyn rauwen mond, of we her kenden mevr. Van Ees onmiddellijk. Die stem is niet veranderd, dat is nog altijd Boefje van het toonvel. Pastoor Van Dalsum heeft de grootste moeite met de poes. Het zwart-witte beest moet niets hebben van het felle licht der schijnwerpers en tracht er voortdurend vandoor te gaan. Als even'zyn aandacht verslapt is poes onder een kast gekropen en vandaar weggeschoten, de groote hal in. „Pas op de kat, pas op de kat", klinkt het onmiddellyk. Net Oosthout heeft poes spoedig weer te pakken en Van Dalsum streelt het zwarte rug getje om het te kalmeeren, maar veel resultaat tovert dat niet op. Dit is poes nr. 2. Nummer een is weggploo- P«n. Ipmiddels gaat het werk voort. Een stoel wordt een paar centimeter ver schoven. De man aan de camera kan daardoor een fraaiere interieur-op name maken. Het resultaat van deze decor-wyziging zullen we straks op 't witte doek zien. Begin September hoopt men met de werkcopy gereed te zyn en aan'het einde van de volgende maand zal, als alles meeloopt, de première van deze nieuwe Nederlandsche film worden gegeven. De volgende week zullen de buitenopnamen in de Vlasgarig te Rotterdam worden gemaakt. Tot nu toe was het weer daarvoor te onbe stendig. En ook een kermisscène moest nog wachten, want er waren geen kermisspullen beschikbaar in de afgeloopen week. Die waren door de algemeene feestvreugde in beslag ge nomen. was verdwenen. Men onderzocht den geheelen trein, iedere passagier moest zich onderwer pen aan een nauwkeurige visitatie, doch de juweelen bleven verdwenen. Inspecteur Haigh zocht nog een maal de coupé van den vertwijfelden juwelier op. De juweelen kunnen niet meer in den trein zyn, en het is ook onmo gelijk dat iemand den trein onderweg verlaten heeft. Blyft dus óver, dat de dief of de dieven gedurende de reis den koffer uit den trein heeft of heb ben geworden, maar dan, lachte de inspecteur spijtig, zyn de kostbaar heden ook voor hen verloren! In de jungle is het niet gemakkelijk zoeken Ik vind het jammer, dat ik geen be tere berichten voor u heb, mr. Brown! Met deze woorden boog de inspecteur en verdween uit de c«rpé> j den ongelukkigen Brown ongetroost I achterlatend. De jywelier reisde met den volgen en trein naar Calcutta terug en gaf van zyn verlies kennis aan de assu- 1 rantie-maatschappy, die den inhoud van den koffer had verzekerd voor 20.000 pond. De verzekering, die de j helft van de schade te dragen had,/ leidde echter een eigen onderzoek in, dat echter ook vergeefs bleek. De kof fer met den waardevjollen inhoud bleef verdwenen. Weinige dagen later ging een van de verzekeringsbeambten op weg om mr. Brown een bedrag van 20.000 pond uit te betalen. Brown ontving den heer Hughes met de woorden: Het was me liever als u me de kostbaarheden terug lfwam brengen! U moet niet vergeten, dat ik met deze affaire 30.000 pond verlies! Hughes sprak zyn spijt uit en zette zich aan tafel waar hij het geld op 1 ijmer wilde tellen. Op hetzelfde oogeblik rinkelde de telefoon en vroeg een stem mr. Hug hes te mogen spreken. Hughes nam de telefoon van Brown over. De stem aan den anderen kant sprak zacht en lang. Hughes knikte slechts en zei tenslotte: Coed, hij zal onmiddel lyk komen! en legde dé hoorn neer. De verzekeringsmaatschappij heeft een geweldige verrassing voor u, mr. Brown! Een beambte zal da delijk hier zyn! Brown zag den man tegenover hem verontrust aan: Een verrassing! Hopenlyk een prettige, mr. Hughes! Vyf minuten daarna werd een nieuwe bezoeker gemeld. Brown zag den man nieuwsgierig aan. Dan viel zyn blik op den koffer, dien hy in den trein naar Darjeeling verloren was. De kofferriep hy verheugd. De vreemde man knikte: Ja, de koffer! Wy feliciteeren U, mi-. Brown; U hebt geluk gehad. Een visscher heeft het koffertje uit de Ganges opgevischt! De beambte opende het koffertje. De steenen lagen er nog allen in; ze schitterden, dat het een lust voor de oogen was. Brown liep naar de deur met de 'woordenEen oogenblik, heeren, ik zal even de catalogus halen! De beide mannen kwamen op hem toe. Wy gaan mee, mr. Brown. Wy interesseeren ons ook voor deze ju weelen uit knap geslepen... glas! Juwelier Brown werd bleek. Hy begreep, dat hy gevangen was. Hij had niets anders te doen dan de vrien delijke uitnoodiging van den vreem- kïen heer, die hem vroeg even mee te gaan naar het bureau van de maat schappij, te accepteeren. Alvorens Mr. Hughes de voordeur Van Brown's particuliere woning «loot, hoorde Brown den vreemden GEMENGD NIEUWS. Kinderverlammings-bacil gevonden. Het D.N.B. meldt uit Stockholm, dat het prof. Carl Kling aan het rijksbac- teriologisch laboratorium is gelukt, een bacil te vinden, welke mogelijk de ver wekker is van de spinale kinderverlam ming, althans dezen jjacil zeer nabij komt. Deze voor de bestrijding der kin derverlamming zeer belangrijke ontdek king werd bij het onderzoek van water gedaan uit een put, waarvan een kind gedronken had, dat kort daarop spinale kinderverlamming kreeg. Proefdieren, die met den bacil werden ingeënt, ver toonden eveneens ziekteverschijnselen met verlamming der gewrichten. Tramconducteur aangevallen. Zonderlinge Volendammer, In een bijwagen van de N.Z.H.T.M. Is Zondagavond dtort na het vertrek uit Volendam niet geringe consternatie ont staan door een passagier) die zich met geweid van het geld van den conducteur wilde'meester maken. De tram, bestaande uit, twee wagens, vertrok om tien uur uit Volendam. Ut den bijwagen zat de Volendammer J. H. Toen de conducteur bij hem kwam, vroeg hij een retourtje Edam en betaalde met een biljet van 10; de conducteur zocht 0.75 wisselgeld bij elkaar. Geef mijhet tientje maar terug, zei de Volendammer, toen, de conducteur het wisselgeld had uitgeteld. De conduc teur reikte het bankbiljet over en streek meteen zijn 9.75 wisselgeld weer op. En nou al je geld opgeven, schreeuw de de Volendammer hem opeens toe, ai- dus de „Tel.". ^een gekheid, hoor, ik waarschuw je ,riep de conducteur, daar hij wist, dat K .er bijzondere streken op nahield. Maar reeds ging deze tot grooten schrik van de andere passagiers den conducteur te lijf en hij gaf den man eenfge harde slagen in hét gezicht. Terstond trok men aan de noodrem, maar tot Edam moest men den wildeman nog met vereende krachten in bedwang houden. Hier werd- snel de assistentie van de politie inge roepen. Deze arresteerde den roofzuch- tigen Volendammer en sloot hem voor- loopig ifl het politiebureau ,te Edam op. Het gezicht van den conducteuf was dik gezwollen; ook had hij nog een bloe dende verwonding bij den onverwachten aanval opgeloopen. De tram uit Volendam kwam door een en ander met drie kwartier vertraging te Brandspuit gaf geen water. Benzine- en olie-opslagplaats te Hoorn in lichter laaie. Gistermiddag om vier uur ontstond door onbekend^ oorzaak brand in de benzine- en olie-opslagplaats van de N.V Sinflna Vereenigde Petroleummaat- schappijen, aan het Stationsemplace ment te Hoorn. Voorbijgangers zagen, hoe plotseling een geweldige vlam uit het dak schoot, waarna de opslagplaats direct in lichter laaie stond. Een zware rookkolom leverde een angstwekkend schouwspel op. Dade lijk werden politie en brandweer gealar meerd. De politie hield het publiek op een afstand met het oog op het gevaar van een ontploffing. Naast de opslag plaats is n.l. een groote benzinetank ge legen. Het werk van de brandweer werd be moeilijkt doordat de autospuit aanvan kelijk weigerde water te geven. Men be paalde zich tot het nathouden der aan grenzende opslagplaatsen. In het brandende pand sprongen af en man zeggen: Een verduiveld aardig idee, het koffertje uit het venster te werpen en zich dan |elf te verdooven!... Hoe had mr. Brown ook kunnen weten, dat zoo'n achterlijke Indische visscher den koffer uit de oneindigheid van de Ganges zou opvisschen... verf-cursus te hebben doorloopen, ontvangen de kappers een diploma van het haarverf-instituut. De kap per met diploma is een prima haar- verfdeskundige, op de hoogte van alle bijzonderheden van de moderne haar- verf-techniek. Hoe het kapsel er uitziet naar de behandeling, toe met een hevlgen knal bénzirievaten uiteen, doch ongelukken bleven hierbij gelukkig achterwege. De opslagplaats, welke van zink was opgetrokken, brandde geheel uit, terwijl de belangrijke voprraad olie en benzine verloren ging. De machine-opslagplaats van de firma Frcmeyer en Wijna brandde voor een gedeelte uit. De waterschade is hier groot. In beide gevallen wordt de schade door verzekering gedekt. Vele bezoekers van de kermis, welke op het oogenblik te Hoorn wordt gehou den, begaven zich naar de plek van den brand om het schouwspel gade te slaan. Het Middenstandsdiploma. Het beste exampn onder de moei lijkste omstandigheden. Op het departement van Economische Zaken is Zaterdagmorgen de zilveren me daille, welke minister Steenberghe had uit geloofd voor het .beste examen algemeene handelskennis, voor het middenstandsdiplo ma krachtens de Vestigingswet kleinbedrijf uitgereikt. Een voorwaarde was daarbij, dat het examen onder de moeilijkste omstandig heden moest zijn afgelegd. De gelukkige, wien deze eer te beurt viel, de heer Egbyt van Dijk uit Schouwerzijl (Gr.), werd met zyn verloofde door den leider van de adfeeling middenstand van het departement, dr. W. L. Groeneveld Meijer, ontvangen. Hierbij waren tegenwoordig de heeren J. Hardenbol, H. J. Jansen en L .G. Eggink, resp. namens den chr. en den ka tholieken middenstandsbond en het insti tuut^ voor middenstandsontwikkeling (K.N. Namens den minister, die buitenslands vertoeft, reikte den heer Groeneveld Meijer met enkele woorden de medaille over. Hij wees daarbij op de noodzakelijkheid van vak- en handelsonderwijs en op het feit dat de middenstandsbonden hun taak direct be grepen hadden. Een groote organisatie is in het leven geroepen om goed en goedkoop middenstandsonderwys te geven. Dit jaar hebben 13.000 candidaten het examen afge legd. Hierover worden door de bonden en de examinatoren uitvoerige rapporten uit gebracht, die doen zien, hoe allerwegen goed gestudeerd en serieus gewerkt wordt. In het voorjaar heeft de minister van Econo mische Zaken een zilveren medaille uitge loofd voor dengenen, die onder de moei lijkste omstandigheden het beste examen aflegde. Het was geen gemakkelijke taak uit de 13.000 candidaten een keuze te doen en het speet spr., dat niet meer medailles konden worden uitgereikt, want er waren verscheidenen, die onder dezelfde moeilijke omstandighelen zeer goede cijfers hadden behaald. De keuze is tenslotte gevallen op den heer Van Dijk, voor wiens doorzettings vermogen spr. zeide groot respect te 'heb ben. Hij was er zeker van, dat hy in het bakkênsvak, waarvoor hy het examen heeft afgelegd, evengoed zal slagen. Met de gelukwenschen van den minister reikte spr. tenslotte de fraaie medaille aan den-gelukkige uit. jonan neai en maureen vöum valais Marion en Marius in „De- Kroegbaas". Thalia-Theater. „DE KROEGBAAS" met Wallace Beery. Het Thalia-Theater zal vanaf Vrijdag ver- toonen „De Kroegbaas", een film gemaakt naar het bekende Fransche tooneelstuk „Fanny" van Marcel Paquil, <fc>or Jan Musch ook hier ter stede vertoond onder den naam van „Marius". Het .stuk speelt in de haven van Marseille, en vertelt de geschiedenis van den welgestelden zeilfabrikant Honoré Panisse, die in stilte houdt van het jonge meisje IMadelon, dat aan de haven een klein vischstalletje bezit. Maar de verlangens van het meisje gaan uit naar den jongen Ma-' rius, zoon van César, den aanmatigenden vriend van Panisse. En vele malen weiger de zij de herhaalde huwelijksaanzoeken van Panisse. Op zekeren dag stuurt Marius een briefje aan Madeion, waarin hy haar mededeelt, dat hy hoeveel hy ook van het meisje houdt toch meer wordt aangetrokken door het zeemansleven en voor een reis van drie jaar gemonsterd heeft op een schip. Madeion en vader César zyn ontroostbaar daarover. (Eenige weken later weet Madeion, dat zy een kindje zal verwachten, dat Marius tot vader heeft. Zij is buiten zichzelf van smart en wanhoop, totdat de milde en gqedige Pa nisse haar opnieuw vraagt om zijn wettige vrouw te worden. Zij vertelt hem thans de waarheid en zegt,>iat zy hem trouwen wil, indien hy haar thans nog wil hebben. De edelmoedige Panisse mengt zyn liefde met zijn medelijden en ,daar hy'zelf zoo gaarne een kind zou willen groot brengen, is hy zielsgelukkig, dat zy zyn aanzoek.aan vaardt. Zy" spreken af, dat niemand weten zal ,dat Panisse niet de vader van het kind is, doch de heftige tegenstand van César noopt hem om hem in het geheim te ne men. En als César tenslotte zyn tegenstand opgeeft ,is het om het kind. Madeion en Pa nisse trouwen en er wordt een zoon geboren. Twee jaar later komt Marius onverwacht in Marseille terug. Panisse is niet thuis. Nog altyd houdt Marius van 'Madelon. Hy verneemt thans echter dat hy vader is van haar zoon en wil Madelon en het kind tot zich nemen. Eerst verzet Madelon zich hier tegen, maar dan geeft zy toe aan den aan drang van Marius. Nu is het vader César, die, hoe dol hy ook op zijn eigen zoon moge zyn, Marius en Madelon duidelijk maakt, dat zy niet het recht hebben om Panisse, die zoo oneindig goed geweest is, te verraden. Panisse zelf in zyn onzelfzuchtigheid wil Madelon laten gaan ;maar niet het kind, dat zoozeer het middelpunt geworden is van zyn leven. Eh daardoor krygt Madelon den juisten kyk op den edelen inborst van Panisse. De nobele liefde van haar man verdient haar trouw en toewijding. Zij zendt Marius weg. De jonge-matroos heeft het kind het leven gegeven, maar Panisse gaf het zooveel lief de en teederheid, dat het in werkelijkheid hem toebehoort. „DE REDDENDE ENGEL". Ufa-fUm. Schouwburg-Bioscoop. Het Grand Hotel „Paradijs" wordt be heerd door deiï heer Lanken, die geens zins een zakenman is. Het bedrijf dreigt dan ook in de war te loopen. De leiding wordt dan aan zijn dochter opgedragen, die heel wat energieker is. Zij weet er raad op. Een van haar eerste daden is den gast Graaf Wetterstein ter verant woording te roepen, die sinds langen tijd in het hotel logeert, doch in wiens hoold het maar niet schijnt op te komen, dat hij daarvoor toch behoort te betalen. Zij herinnert hem aan het bestaan van hotelrekeningen en de Jonge graaf biecht eerlijk op, dat hij geen geld bezit. Na veel schermutselingen brengt zij den graat er toe, als kellner in het hotel werkzaam te zijn, en op die manier de kost te verdienen. Hij valt zeer in de smaak bij de vrouwelijke gasten van het hotel en eerlijk gezegd treft dit de char mante bedrijfsleidster Ellen vrij onaan genaam. Zij verzint een middel om hem aan de vrouwelijke gasten te onttrekken en bevordert hem tot particulier secre taris en later tot chef de réception. Als zoodanig heeft hij veel met haar te ma ken en de eerste kus laat niet lang op zich wachten. Dan blijkt, dat de jonge graaf in groo te moeilijkheden verkeert, moeilijkheden, waarmede de politie zich wel eens zou kunnen bemoeien. Zij springt voor hem in de bres. Zij betaalt prompt aan zijn schuldeischers de 36.000 R.M., doch mèt het geld verdwijnt tevens... graaf Wet terstein. Is hij een oplichter? Men hoort eerst langen tijd niets, tot dat een uitnoodiging komt tot bijwoning van de première van een nieuw stuk. Het stuk is een natuurgetrouwe „copie'" van de werkelijke geschiedenis tusschen Ellen en graaf Wetterstein. En in dat stuk krijgen zij elkaar. In de film tenslotte ook, al heeft het er in den loop der gebeurtenissen alles van alsof dat niet het geval zal zijn... WAAGHALZEN VAN DE RAGE0AAN. Reünie-Bioscoop- Nadat hij het kampioenschap in de groote automobiel-racei te Indianapolis gewonnen heeft, brengt Tommy Morton een bezoek aan het wëeshuis, waarin hij werd groot gebracht. Van de dlrefetrice „Waaghalzen van de Renbaan". Charles Quigley, Dorothy Wil son en Eddie Nuggent. Reunie-Bioseoop. Kabeljauwstaart met kruidensaus. 1 middelmatig groote kabeljauwstaart, V. L. water, 150 gram boter, 40 gram bloem, 2 lepels teer fjjn gehakte kruiden, peter selie, kervel, selderij, dragon, maggi aroma. Voor de bereiding snijden wij de graat uit de visoh, wasschen hem, geven daarnu op afstanden kerven en souten hem. In een vuurvasten sohotel, liefst langwer pig, komt de visch met de helft van de boter en h« water, die wij (met een deksel afgesloten) in den oven plaatsen en gaar laten worden, hetgeen ongeveer 20 of 25 minuten duurt; af en toe met het vocht* bedruipen. De boter en bloem worden tezamen ver warmd en vermengd, terwijl het vocht van de visch voorzichtig wordt afgegoten en bij de bloem en boter komt en de saus door moet koken, totdat ze mooi gebonden is. De pan komt van het vuur en de gehakte krui den worden door de saus geroerd, evenals «n paar druppels maggi aroma. De viach komt op een verwarmde schotel en de saus visch er6" sT1"*" 8feg°'en' dat d0 vifch er geheel mee bedekt is. len ?SCh fek,00kte of ^smoorde aardappa- en ertf T h"**" WOr'e,tjes den erby opgediend. Gestoofde komkommers. 504Jlink! komkommers, 2% d.L. kooknat, 0 gram boter, peper, 30 grata bloem, zout, selie 1 ee"epel 'il'n«ehakte peter- We schillen de loBtameJ>i wat hee, de 2*ï* Duitsche aardappel tjes, die een eenigszina gebogen vorm "ben met in het midden een opening, over a"" ziil<anten afgeslepen zjjn, en bovm k opemag loopt in het midden van het metaal door; men kan ze in wa- artilfei e" Wlnkels 'oor huishoudelijke kunnen V°V een klein bedrag koopen; ze het TT ee" kchmikt worden voor ten, aaniappelen, peren,* appe- PMn en I V°°r k"mkommars, winter- dan kan 8 men er °"nmaal aan gewend, too hnnjT" deM mesles "iet "tear missen, teT e" ™iniS 2Ün ze. reidin»" TO e<*'er verder «aan met de be- "k vaa de komkommers; zjf zijn dus geschild, wy snyden ze in tweeën of in vie ren en verwyderen met een zilveren lepeltje de zaadjes, waarna ze gedurende 15 minu ten ir. niet te ruim water en zout worden gaar gekookt;' daarna op de vergiet laten uitlekken en het vocht opvangen, waarvan we met de boter en* het bloem een sausje maken, waaraan we tenslotte de room toe voegen, desverleiezende peper en hier de komkommers nog ongeveer 10 minuten in de oven laten stoven. Opdienen met fijn gehakte peterselie er doorheen geroerd. Groene kruidensaus. 1 eierdooier, 1 eetlepel azyn of citroen sap, ongeveer d.L. slaolie, een snuifje zout en peper, 1 volle eetlepel zeer fijn gehakte groenen kruiden (hetzij" alleen peterselie of wel ""een mengsel van peterselie, seldery", kervel, drago* en prei), 1 theelepel Maggi's aroma. Begin met de sausbereiding op de wyze, die in het vorige recept beschreven is; maak de saus af met de fijngehakte kruiden, d?b er een gelyke groene tint aan zullen geven. Ook een restje van deze saus kan uitste kend als slasaus dienen. Tomatensaus. 1 eierdooier, 1 eetlepel azyn of citroen sap, ongeveer 2 d.L. slaolie, een snuifje zout en peper (by voorkeur paprika), 1 af gestreken eetlepel dikke tomatenpuree, 1 theelepel Maggi's aroma. Bereid de saus, zooals in de vorige recep ten beschreven is; maak ze af met de toma tenpuree, die er een egale roode kleur aan zal geven. Cilroenrijst. 200 gram ryst, 8 d.L. water, zout, 250 gram suiker (basterd), sap van 3 citroenen en de zéér dun gesneden schil van 1 citroen. We wasschen de ryst, totdat ze volkomen helder is* en zetten ze daarna op met de 8 d.L. of 8 kleine kopjes water, zout en de Citroenschil en laten ze lfcngzaam gaar ko ken, liefst op een asbest plaatje en niet te groote gaspit. Is de ry"st gaar, dan roeren we er het gezeefde citroensap en de lichte basterdsuiker door en doen de toespys in een glazen schotel. De r(jst is niet zoo droog als gewoonlyk, doch dit is h(j citroen- ryst véél smakelyker. Rabarber met vla en biscuits. 600 gram rabarberstelen, 105 gram! sui ker, pakje vanillesuiker, 1 ons zachte bis cuits. j, y Wy willen hierby de rabarber eens ge combineerd met vla en biscuit opdienen en gebruiken gemakshalve een half pakje g de custard, waarvan wy eep vla koken door 3 d.L. melk te koken, desnoods 1 lepel sui ker toevoegen en de Custard met een klejn half kopje melk aanmengen en by de ko- kende melk voegen, daarna alles nog even door laten koken en flink opkloppen met een klein klontje boter, de vla wint dan aan smaak en wordt luchtiger. De rabarber hebben wy onder de hand ook gekookt, na ze eerst aan kleine stukjes te hebben ge sneden, gewas§ghen en met het aanhangen de water en 100 gram water gaargekookt, daarna met 10 k 15 gram. maizaena gebon den te hebben. In een schaal wordt eerst een laag zachte biscuits gelegd, daarna ko-mt de rabarber( erop en het laatste de afgekoelde vla. Jamvla. 6 d.L. melk, 50 gram suiker, 40 gram va nille custardpoeder, 2 eieren, 3 eetlepels jam, klontjes boter. We brengen melk aan de kook en los sen er de suiker in op, terwyl wy met de overige melk, ongeveer 1 kopje, de custard poeder aanmengen en er tevens de geklopte eierdooiers byvoegen. We gieten "hierby een weinig heete melk, vea-mengen deze met het papje, gieten er nogmaals wat melk, bij en doen alles terug in de pan met warme melk, brengen deze aan de kook op een lage pit en steeds roerende om te voorkomen, dat de eieren schiften en de vla zich aan den bodem zet. Is deze doorgekookt, dan nemen wy de pan van het vuur, doen de boter by de vla en kloppen met de garde zoolang, totdat ze afgekoeld en luchtig is, doen ze daarna in een glazen vlasehotel om geheel koud te worden. Even, voor het opdienen wordt het eiwit ïéér sttffl geklopt en tel kens met een deel van de jam vermengd, totdat alk jam door het eiwit is verwerkt, waarmede we de vla garneeren. We mogen dit pas op het laatste oogenblik doen, daar we, de kans loopen dat het eiwit izakt. Wallace Beery in de Metro Goldwin-tMayerfilm „De Kroegbaas". Thalia-Theater. hem de noodige ondervinding op te laten doen. Gedurende hun eerste race dreigt de band van Tommy's auta het te be geven. In verband met het dreigende ge vaar wil Tommy uitvallen, maar Skids, die naast hem zit, is bezeten door de wil om te winnen en drukt het gaspedaal in. Tommy wint, maar de band knapt vlak na de finish, wat aanleiding is voor eenige booze woorden tusschen de broers. Maar „na vele wederwaardigheden be haalt Skids toch een glorievolle overwin ning, zeer tot vreugde van zijn broer. hoort hij, dat men eindelijk zijn wegge- loopen jongeren broer heeft opgespoord, die als Skids Brannigan naam gemaakt heeft in wedstrijden met zeer kleine I autotjes. Zijn raceloopbaan wordt echter gekenmerkt door ruwheid en onverzet telijke hardheid als het op winneti aan komt. De sympathieke Tommy wil trach ten een fairen sportsman van zijn broer te maken en acht het daarvoor het beste, voorloopig l^tfh verwantschap niet open baar te jMaken. Tommy maakt kennis met Skids, door een beker uit te loven voor een wedstrijd, die door Skids wordt gewonnen. Skids heeft direct zijn oog laten vallen op Tommy's meisje, Eileen Hart, die echter niets van den jongen opschepper wil weten. Maar op Tommy's verzoek is zij toch zoo aardig mogelijk tegen hem. Tommy helpt Skids om cou reur te worden van een groote race-auto |n neemt hem aan als mecanicien om UIT DEN OMTREK. Gemeenteraad. In de op Vrijdag gehouden raadsvergade- ring onder leiJing van den burgemeester werden de notulexf der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. In de vacature, ontstaan door het op verzoek verleende eer vol ontslag als ondervTyzer aan de open bare lagere school, den h«er L. A. van der Boom wordt benoemd de Deer Stolker. De voorzitter deelt mede een onderhoud te heb ben gehad met den heer Kan.neman, inge nieur van Monumentenzorg. Uit het ï^ippert hierover ontvangen blykt, dat Monumenten' zorg bereid is in de kosten van de restaura tie van den kerktoren bij te dragen. De raad gaat met het voorstel van B. en W.j ac- ooord om voor de restauratie gelden aan te vragen bij Prov. Staten. Thans komen .de bebouwingsvoorschriften van den Kerkwegi in behandeling. Ter vergadering is tevens aanwezig de heer Kiers, inspecteur van de Volksgezondheid, belast met bouw- en wo ningtoezicht en de heer Van Traa voor „Stad en Land". De heer A. Rehorst zegt, dat volgens deze nieuwe bepalingen geen bouwvergunning meer kan worden ver leend. De voorzitter bevestigt dit. De heer Rehorst is van meening, dat de oude bouw verordening gewijzigd moet worden. De heer Kiers zegt, dat men beter de goedkeu ring kan geven aan de nieuwe voorschrif ten dan dat men tot wyziging overgaat van de oude bouwverordening. De voorzitter meent, dat de raad denkt, dat de nieuwe be- Als tweede hoofdfilm wordt gedraaid het vervolg op de film die vorige week werd vertoond „Het mysterie van den zwarten Piraat". Zondagmorgen volgt een reprise van „Die lieve domme mama" met Hermann Thimig in de hoofdrol. bouwingsvoorschriften de bestaande bouw verordening zal bezwaren. Volgens den voorzitter is het tegendeel waar. De bouw. verordening zou hierdoor worden verlicht. Op een vraag van den heer Slingerland of in de toekomst nog dubbele woonhuizen mo gen woden gebouwd, antwoordt de voorzit ter bevestigend .Het bezwaarschrift, inge diend door den heer Verstoep iffÖen Haag, betreffende de bebouwing by de bestaande eendenkooi wordt na toelichting van den heer Van Traa niet ingewilligd. De heer J. de Groot zegt, dat de arbei ders, die 14 k 15 per week verdienen, geen hoogere huur dan f 3 per week kun nen betalen. De heer Kiers zegt, dat men daar overal mee zit, maar dat dit niett ta maken heeft met de bebouwingsvoorschrif- tep. Alvorens het bebouwingsplan in stem ming fe brengen, zegt de voorzitter, dat by een eventueele verwerping B. en W. geen verantwoording op zich nemen met de wei gering van bouwaanvragen en dat alle ver antwoording voor den raad komt. Hierna wordt het bebouwingsplan verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de automatiseering van het tele foonnet wordt de prys van den stroom be paald, die geleverd zal worden aan het Cen- traalgebouw. De prys wordt bepaald op 12 cent per K.W.Ü. bij een gemiddelde aïnnme van pl.m. JSOO K.W.U. Bij de rondvraag vraagt de heer Rehorst of het nog bezwaar kan opleveren, d&t de koeien tegen de palen van het electrisch «et stooten, waardoor mogelijk de draden zouden kunnen breken. De voorzitter zal hierover mat den monteur van het electrisch bedryf spreke# ken zoo- jnoodig maatregelen treffen. Hilde Krahl en Albert Matlejstoch in de Ufa-film „De reddende Engel". Schouwburg-Bioscoop.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4