«fes. -*-/ Achter de Bosschen. beurs van Amsterdam. Voorzorgsmaatregelen van onze Regeering. Wat zegt de wereld van de nieuwe Duitsch-Russische verrassing oud-srtyders en van prof. F. Daels, voor- fitter van het organiseerende comité, die een felle rede hield, die zich kenmerkte door een onverzoenlijk extremisme. De felle rede van Daels vindt geen onver deelde instemming by de Vlaamsche pers. Het „Laatste Nieuws" schrijft: „De meer derheid van 't Vlaamsche volk wil niets uit te staan hebben met extremistische drijve ryen en de politieke strekkingen, die by de IJzer-bedevaart sedert enkele jaren tot uiting kwamen. Maar ook dit jaar yerd d: plechtigheid er weer door ontsierd. Deze houding zal niet alleen betreurd, maar ook beslist afgekeurd worden omdat zij het offer van de gesneuvelde Vlaamsche jon gens in een verkeerd daglicht stelt Zy hadden hun leven veil voor het vader land. Het is hun nagedachtenis te kort doen wanneer beweerd wordt, dat hun offer nul. tfloos was. Zonder den bitteren tegenstand aan den IJzer, die voorzeker schaduwzijden heeft gehad, maar waar ons volk den eer bied van de wereld heeft afgedwongen, wait er geen sprake meer geweest van een Vlaamsche beweging, die aan het volk een volledige ontwikkeling op stoffelijk en geestelijk gebied heeft gebaand." BINNENLAND. Versterking van de Indische defensie. Motie in den Volksraad. De motie-Verboom, strekkende lot ver sterking van de weermacht in Indië, is in den Volksraad met 40 tegen 15 stem men aangenomen. Vlce-admiraal Ferwerda had van te voren 'verklaard, dat de regeering deze motie niet kon overnemen, daar uitlatin gen van het bestuur voldoende waren om te verwachting, dat deze versterking zal worden ter hand genomen. H. M.'s mijnenlegger „Willem van der Zaan" in dienst gesteld door den commandant luitenant ter zee e kl. H. D. Lindner. Nadat gisterenmorgen door de Ned. Dokmaatschappij te Amsterdam H. M.'s mijnenlegger „Willem van der Zaan" was overgedragen aan de vice-admiraal A. Vos, hootd der IVe afd. van Defensie voor de Kon. Ned. Marine is deze oor logsbodem door den commandant le luit. ter zee H. D. Lindner met eenige plech tigheid in dienst gesteld. De mijnenlegger „Willem van der Zaan" zal tevens dienst doen als in structieschip. De waterverplaatsing be draagt 1300 ton, de lengte is 70 meter, de breedte i.2ö meter en de diepgang 3.30 meter. Het schip is bewapend met twee kanonnen van 12 c.M., vier mitrailleurs van 40 m.M., dubbel affuit voor lucht afweer fen twee mitrailleurs van 12.7 m.M. op dubbel affuit, eveneens voor luchtafweer. Het machine vermogen be draagt 220ü i.p.k. en de snelheid 15 knoo- pen, per uur. Op 12 Januari 1938 werd bij de Ned. Dokmaatschappij de kiel van het schip gelegd, op 15 December 1938 was de sta pelloop en In April j.l. wérd de techni sche proeftocht gehouden. t Voorloopig geen ministerraad. Volgens het Vaderl. is het nieuwe mi nisterie na den ministerraad van H Aug. niet meer bijeen geweest. In deze ver gadering zijn de groote lijnen der'te volgen politiek besproken, welke uitge werkt moeten worden in de begrootings- stukken. De eerstvolgende vergadering van den ministerraad zal eerst plaats hebben op Maandag 4 September. Het is zeer waarschijnlijk te achten, dat de nadere voorstellen in deze vergadering onder het oog zullen worden gezien. De premier, mr. De Geer, vertoeft op het oogenblik met vacantie ii*£et bui tenland. De andere ministers zijn vrijwel allen in- Den. Haag aanwezig. Minister Bolkestein wil zich beraden. Jongste spellingsbesluiten niet ln werking voor 1 September as. Gister 21 Aug. '39 is uitgegeven Staats blad no. 375, besluit van 10 Augustus 1939, tot wijziging der .Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 (Staatsbladen nos. 365, 366, 367 en 368) inzake de schrijfwijze der Nederlandsche taal. Het besluit heeft de strekking de inwerkingtreding van bovengenoemde Koninklijke besluiten van 8 Juni 1939 vast te stellen op een nader te bepalen dag. De besluiten van 8 Juni, welke de spel lingsregeling van minister Sloiemaker de Bruine inhielden, zouden op l Sept. bij den aanvang van het nieuwe schooljaar, in werking treden. Naar wij vernemen is de datum van inwerkingtreding verschoven omdat de nieuwe minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. Bolkestein, zich over het vraagstuk der spelling in het algemeen wil beraden. Ook in verband met de vraag ot een wettelijke rege\jjg van de spelling niet de voorkeur verdient?" Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek heden 75 jaar. De Commissaris *der Koningin ln de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek is gisteren 65 jaar ge worden. Zijn Excellentie heeft dien dag echter niet in Den Haag gevierd, doch op zijn buitengoed te Steenwijkerwold. De Mendelssohn-déconfiture. Amerikaansche banken leggen be slag op activa. De Manufacturers Trust Cy. en de New York Trust Cy. hebben bij de rechtbank beslaglegging aangevraagd op de activa van de firma Mendelssohn en Co. en vah haar drie beheerende vennooten, de hee- ren P. Stach, E. Schirm en mr. D. J. van Aalst, alsmede op de activa der procu ratiehouders, de heeren M. Heidemann en W. Pulkowski. I Zooals bekend paralseert de New York Trust Co. op de crediteurenlijst der fir ma Mendelssohn en Co. met een vorde ring van 1.321.000 dollar, alsmede met een door zekerheden gedekte vordering van 6.750.000 dollar, terwijl de Manufacturers Trust Co. met een door zekerheden ge dekte vordering voorkomt van 4.100.000 dollar. Onder de wapenen zijnde dienstplichtigen. Verlenging eerste oefentijd. Naar het Hbl. verneemt heeft de mi nister van Defensie, de heer A. Y. H. Dijxhoorn, besloten reeds thans gebruik tè maken van de hem, in de onlangs gewijzigde Dienstplichtwet verleende be voegdheid om den eersten oefeningstijd van de thans onder de wapenen zijnde dienstplichtigen te verlengen. De nadere regelingen, welke uit dit beslikt voortvloeien, d.wz. de vaststel ling van den duur der verlenging en de aanwijzing der onderscheidene onderdee- len, die eronder zullen vallen, worden op het oogenblik «ten departemente Uit gewerkt. Dienstplichtigen dus, die bijv. iiv het najaar van 1938 voor het eerst onder de wapenen zijn getojfhen en die in het be gin vah. September a.s. met groot verlof zouden gaan, zullen er dus rekening mede moeten houden, dat zij langer ln dienst zullen moeten blijven. Het doel van dezen maatregel is o.a. verdere vervanging van een deel der buitengewoon onder de wapenen penen. 1_L GEMENGDE BERICKTEN. Zoeken naar tweeden koffer duurt voort. Oproep van Barneveldt's burge- Te Barneveld wordt nog steeds voort gezocht naar den tweeden koffer in ver band met het drama in de hoofdstad. Naar aanleiding van ontvangen brieven is gedurende eenige dagen langs den weg AmersfoortApeldoorn naar den twee den koffer gezocht, doch tot nu toe zon- De burgemeester van Barneveld, de heer J. Westrik, verzoekt thans den Am- sterdamschen chauffeur, schrijver van den brief d.d. 16 Augustus j.l., waarin sprake is van het zien wegwerpen van een lichtbruinen koffer op den weg Amersfoort—Apeldoorn op 24 Juni, zich nader met. hem in verbinding te stellen ln verband met de juiste plaats en( den tijd van het wegwerpen van den koffer. ONWEER MET ZWARE REGENS. Het onweer dat gisteren boven een groot deel van ons land heeft gewoed en dat gepaard ging met zware regens heeft nog al wat schade aangedicht. In Hilversum liep de Prinses Beatrix- tunnel weer onder. Het water stond er tegen 5 uur ongeveer 35 c.M. hoog. Hoe wel het niet zoo erg was als tijdens het noodweer van 26 Juli j.l., toen er bijna twee meter water in de tunnel was, moest ook thans voor langen tijd het verkeer geheel worden omgelegd. Ook nu stonden overal de straten in de nabij heid blank en hadden vele andere laag gelegen gedeelten der gemeente last van het overvloedige nat. Het onweer, dat geruimen tijd bleef aanhouden, ging hier en daar ook met hagelbuien gepaard In den schoorsteen van dè Vereenigde Nederlandsche Tapijt industrie aan den Oosterenghweg is de bliksem geslagen, waardoor een gat is ontstaan. In de overspoelde straten hebben vijf verkeersongelukken plaats gehad, waar van alleen materiale schade het gevolg w.as. In het dorpje Chaam sloeg de bliksem op meerdere plaatsen in, o.a. in de boer derij van den landbouwer H. G. Honcoop op de Meysberg. Een begin van brand, in de boerderij kan vrij spoedig met enkele emmers water worden gebluscht, doch een hooimijt stond in een oogwenk in lichter laaie. Het vuur sloeg over naar de in de nabijheid staande schuur. Hooi mijt en schuur met landbouwwerktuigen werden geheel vernield. 1 Ook sloeg de bliksem in de wagenma kerij van Donkers. Er werd eenige schade aangericht, maar er ontstond geen brand Tal van boomen binnen en buiten het dorp zijn door den bliksem getroffen en geheel of gedeeltelijk vernield. In het vlak' bij het dorp felegen ge hucht Plateel trof het hemelvuur nog een landbouwschuur, waarin brand ontstond. De bewoners konden het vuur echter tijdig blusschen. Onder de gemeente Alphen a. d Rijn, nabij Woubrugge sloeg de bliksem in de boerderij van den landbouwer Heenk. De brand legde ln korten tijd de boerderij in de asch, terwijl eenige nabijstaande hooibergen eveneens door het vuur wer den verteerd. Het vee kon tijdig in vei ligheid worden gebracht. De brandweer van Woubrugge werd bij haar taak ge assisteerd door die uit Alphen a. d. JRijn. Verzekering dekt de schade. Eeo huilend bruidje. Papieren waren er niet. Vacantiegenoegens van anderen heb ben eeft trouwlustig jong paartje te Hecsch zoodanig teleur gesteld, dat van hun voorgenomen huwelijk voorloopig niets kan komen, zoo wordt aan De Tele graaf gemeld. Toen in het afgeloopen weekend een jongeman uit Oss met zijn bruidje uit Heescb, omringd door de res* pectievelijke vaders en moeders, op het raadhuis te Heesch verscheen, om den gewichtigen stap te gaan wagen, bleek, dat er plotseling een kink in de kabel was gekomen. De vereischte papieren van den bruidegom, welke van het Ossche raadhuis naar Heesch hadden moeten zijn gezonden, waren niet aangekomen en de ambtenaar van den Burgerlijken Stand, een der Heesche wethouders, zat danig met het geval in verlegenheid. Na dat men zich telefonisch met het Ossche raadhuis in verbinding had lesteld, kwam vast te staan, dat de betreffende huwelijkspapieren nooit in' Oss waren ge weest, zoodat van terugzending geen sprake had kunnen zijn. De oorzaak hier van moet gezocht worden in het feit, dat het secretarie-personeel van Heesch met vacantie was gegaan en vergeten had deze voor een trouwpartij zoo noodige stukken te verzorgen. Het behoeft geen betoog, dat de stem-, ming -van het bruidspaar beneden het nulpunt zakte, weldra gevolgd door een huilpartij van het bruidje, die bij het hooren van de fatale tijding haar tranen niet meer kan bedwingen. Even later zag men den bruiloftsstoel die zoo vroolijk de trappen van het Heesche raadhuis was bestegen, met lange gezichten en in mineur-stemming het raadhuis verlaten. Weinig had het secretarie-per&oneel van Heesch, dat elders vroolijk zijn vacantie viert, kunnen vermoeden, dat het oor zaak is geweest van een verstoorde brui loftsidylle. Waardevolle schat ln fundeering gevonden. Horlogekast met inhoud. De aannemer A. J. Strayers, die met zijn arbeiders bezig was het oude woon huis van den landbouwer G. Verhey te Hei- en Boeicop af e bréken om in de plaats daarvan een nieuw dubbel woon huis te bouwen, vond Vrijdag in do fun deering een oude horlogekast, die bij opening bleek te bevatten 22 gouden tientjes en 6 gouden vijfjes met het jaar tal 1829 en 30 zilveren rijksdaalders uit 1849. De waarde van dezen schat be draagt ongeveer 400. De heer Stravers heeft van deze vondst te bevoegder plaatse aangifte gedaan. De deugd in het gedrang ln Kerkrad*. Waarschuwing van den deken- Zondag is, naar aan het Hbld. wordt gemeld, in alle kerken van Kerkrade on der alle missen een waarschuwing van den kansel voorgelezen van den Z.Eerw. deken van Kerkrade, waarin hij er op wijst, dat de grensbewaking gepaard gaat met groote gevaren voor geloof en goede zeden; niet alleen Voor de militairen, maar ook voor de meisjes. Het goedkoope succes, zegt de waar schuwing, van de uniform bij het zwakke geslacht ontaardt zoo licht en wordt een ruïne voor deugd en eer. De dekeh spoort de meisjes aan vooral ten opzichte van de militairen haar waardigheid, netheid en zedigheid te be waren. Zij mogen bedenken, hoe licht zinnig en onverantwoordelijk het is, een verkeering aan te knoopen met personen, die haar geheel en al vreemd zijn, die gewoonlijk maar korten tijd op dezelfde plaats verblijven, die vaak gebonden zijn door de banden van een huwelijk en niet zelden een ander geloof belijden. Een tweede houdster van het C-brevet zweefvliegen. Gisterenmiddag is mej. A. Mastenbroek uit Apeldoorn er' in feslaagd op het vliegveld Teuge aan de gestelde eischen voor het behalen van het C-brevet zweef vliegen te beantwoorden. Van het vlieg veld werd zij gestart door middel van een lier. Hiermede is zij de tweede Nederland sche zweefvllegster, die dit brevet in haar bezit krijgt. Als eerste sïaagde een 2-tal jaren geleden nftej. W. Grotenhuis uit Deventer. Militaire aWo botste tegen motor. Bestuurder van den motor zwaar gewond. Op den Amersfoortschestraatweg nabij Vollenhoven Is een ernstig verkeersonge val gebeurd tusschen een motorrijder en een militaire auto, waarbij de heer T. Boer uit Apeldoorn, het slachtoffer is geworden en met zware wonden naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. De motorrijder, de heer Boer, kwam in volle vaart uit de richting Zeist, toen op hetzelfde oogenblik een militaire auto den Utrechtscheweg overstak in de rich ting Amersfoort. Op dit kruispunt reden de voertuigen met een hevigen klap tegen elkaar. De motorrijder werd van zijn motor geslingerd Direct waren doktoren aanwezig Van den motorrijder is een been totaal verbrijzeld, terwijl bovendien nog een arm werd gebroken. De inbraak bij jhr. Dedel In déïTnacht van 10 op 11 Augustus is, als men weet, ingebroken op „Schapen- burgh", het buiten van jhr. C. Dedel te 's-Graveland, waarbij, zonder dat de be woners des nachts iets hadden gehoord, uit de kamer der benedenverdieping een flink bedrag aan geld werd buitgemaakt. Met het onderzoek in deze zaak werd de wachtmeester der marechaussee Weeda te Bussum belast. Het spoor van den dader wees op Amsterdam als plaats van herkomst. Verscheidene confrontaties zijn er in de vorige week geweest. Zater dag heeft men de hand kunnen leggen op den vermoedelijken dader, die gevan kelijk paar Bussum is overgebracht. LAND- EN TUINBOUW. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint:, Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur. Zwakke tot matigen Zuidelyken *tot Züid- westelyken winds gedeeltelyk bewolkt tot betrokken; waarachyn'lyk nog enkele regen of onweersbuien; iets koeler. Dalende tuinbouwexport in de maand Juli. De maand Juli 1939 heeft de somberste verwachtingen i.z. den tuinbouwexport over troffen. Met een totaal gewicht van nauwe- lyks 49 millioen k.g. werd een laagterecord geboekt sinds 15 jaar. Van 196 millioen k.a in Juli 1950 is dit het treurig overschot. De cijfers over Juli zijn daarom zoo be- langryk, omdat 'het een der seizoenmaanden is, die haar stempel op den geheeien jaar- lykschen export kan drukken. Vergeleken by het vorige jaar liep de uitvoer met 9 terug naar gewicht en met 24 „aar waarde. Vooral de lagere betalingscontingenten voor Duitschland hebben dezen gang van zaken in de hand gewerkt en de beschik baarstelling van deviezen uit het z.g. Son- dergesdhëft, heeft den achteruitgang niet kunnen stuiten. Ook de andere exportlanden als Tngeland en Duitschland lieten ons in den steek. Bel- gië nam minder dan de helft af van de hoe", veelheid, die in 1938 op onze markten werd gekocht. Wy herinneren in dit verband aan de maatregelen, die de Belgische regeering tegen onzen tuinbouw getroffen Heeft, en die dus maar al te goed hun doel bereikt hebben. Het handelsverdrag met België be- teekent een nieuwen slag voor de Neder landsche tuinders. Uit enkele cyfers moge blyken, hoe de verhoudingen op de exportmarkt waren. De export naar Duitschland liep, vergeleken by Juli 1938, terug van 28 millioen k.g. en 2.6 millioen waarde tot 25 millioen k.g. met slechts 2.1 millioen waarde. Engeland daalde van 19.7 millioen k.g. (waarde 2.3 millioen) tot 12.7 millioen k.g. (waarde 1.5 millioen), België tenslotte liep terug van 3.3 millioen k.g. (waarde 282.000) tot slechts 1.4 millioen k.g. (waarde 132.000). Hierby moge nog worden opgem§rkt, dat onze handelsbalans met België, het land, dat onzen tuinbouwexport zoo zware belem meringen in den weg legt, een stijgend sal do ten gunste van België vertoont. MARKTBERICHTEN. 'Kaasmarkt Bodegraven. 22 Aug. Aangevoerd 315 partyen, te zamen 14175 stuks. Prys le srt. met R.m. ƒ23—25, idem 2e srt. 20-^22, i(fem zware tot 26. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 22 Aug. Aanvoer in to, «al 3726 stuks, zynde 891 vette runderen, 880 magere run deren, 70 vette kalveren, 386 graskalveren, 661 nuchtere kalveren, 8 varkens, 87 veu- lens, 20(3 paarden, 474 schapen of lamme ren, 66 bokken of geiten. De pry zen waren: vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 36—50, vette osfcen le kw. 64, 2e kw. 60, 3e kw. 38—50 per k.g.; stieren le kw.- 56, 2e kw. 50, 8e kw. 44 per k.g.; le kw. 265, 2e kw. 210, 3e kw. 150 per stuk; vette kalveren le kw. 85, 2e kw. 70, 3e kw. 4050 per k.g.; graskalveren 2e kw. 45," 3e kw. 35 per k.g.; le kw. 55, 2e kw. 35, 3e kw. 20 per stük; slacht nuchtere kal- varen le kw. 42, 2e kw. 37, 3e kw. 32 per k.g.; le kw. 9.50, 2e kw. 7, 3e kw. 6 per stuk; fok nuchtere kalveren le kw. 20, 2e kw. 15, 3e kw. 10 per stuk; slachtpaarden le kw. 48, 2e kw. 42, 3e kw, 34 per k.g.; le kw. 210, 2e kw. 170, 3e kw. 105 per stuk; werkpaarden le kw. 320, 2e kw. 240, 3e kw. 110, hitten le kw. 220, 2e kw. 180, 3e kw. 100; veulens le kw. 70, 2e kw. 50, 3e kw. 35 per stuk; schapen le kw. 44, 2e kw. 39, 3e kw. 32 per liJg.; le kw. 19, 2e kw. 17, 3e kw. 15 per stuk; lammeren le kw. 49, 2e kw. 44, 3e kw. 39 per k.g.; le kw. 13, 2e kw. 10, 3e kw. 8 per stuk; kalfkoeien le kw. 255, 2e kw. 185, 3e kw. 135; melk koeien le kw. 245, 2e kw. 180, 3e kw. 135; vare koeien le kw. 190, 2e kw. 145, 3e kw. '125; vaarzen le kw. 145, 2e kw. 125, 3e kw. 85; pinken le kw. 105, 2e kw. 85, 3e kw. 65; bokken of geiten le kw. 7, 2e kw. 5, 3e kw. 3, alles per stuk. Vette koeien en ossen: Aanvoer groover, handel kalm, prijzen iets lager, prima koe 78 ct., prima os 70 ct. Stieren: Aanvoer zeer groot, handel ma tig, pryzen niet geheel pryshoudend. Vette kalveren: Aanvoer gelyk aan vo rige week, handel slecht, pryzen prima's Wij moeten nooit verzuimen iets slechts trachten weder goed te maken. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden;. 28 Nu vond men dan eindelijk tijd om zich voor den maaltijd te vereenigen. Wie had dat vanmorgen kunnen denken, meende Bessin zich te moeten verontschuldigen, dat die geitebokken ons zooveel last zouden bezorgen. Geen haar op mijn hoofd, die dat vooruit heeft kunnen voorzien. De meesten waren zoo vermoeid, dat zij na het eten nog slechts naar slaap verlangden. Daar het telkens naar huis rijden nogal wat tijd zou hebben ge vergd, was men overeen gekomen bij de kudde te overnachten Bessin deelde de wacht ln, want de twaalf gevangen ren dieren moesten worden bewaakt om te voofkomen, dat zij zich weer bij de groo te kudde zouden voegen. Hal zat rechtop tegen een grooten steen, zijn bovenlichaam in. een deken gehuld. De nacht was zoel. Uit de rich ting, waar de groote kudde rendieten nog bijeen was, klonken van tijd tot tijd ondefinieerbare geluiden. Overigeiis was het doodstil. Hoewel de wond aan zijn rug vrij veel pijn veroorzaakte, voelde Hal zich zeldzaam opgewekt. De dag van heden had al het duistere uit zijn ziel verdreven. Nog eenmaal trachtte hij zich voor te stellen, hoe het was; toen Kare voor het wild geworden rehdier vluchtte, viel en hoe het was. toen het woeste beest op haar afstormde met dreigend vporuit gestoken gewei. Hij bedacht, hoe dit angstwekkende tafereel zij ft hart on stuimig had doen bonaen, niet alleen van schrik, neen... Nog lang staarde, Hal in gedachten verzonken naar den met sterren bezaai den hemel. Ook Kare kon aanvankelijk den slaap niet vatten. Daarvoor was de dag te op windend geweest. Zij zag Frans en Nan- «lu bezig met heit vangen Hev rendieren en dan dacht zij weer vol ontzetting aan het oogenblik, waarop het groote dier op haar afstormde. Zij zag Hal die voor haar Frans was toesnellen; zij dacht aan het moment, waarop zij het geron nen bloed op zijn rug had gezien En ook Kare's mijmeringen dwaalden af naar een punt, dat een gelukkigen glim lach om haar lippen tooverde. XIV. Bessin had weer nieuwen moed gekre gen. Hij hoopte de rendieren nu toch naar het Elblrgebergte te kunnen over brengen. Nanglu's kordate wijze van op treden had zijn bewondering gewekt en hem doen besluiten den Osseet ook bij het verdeKe transport de leiding op te dragen. Nanglu ging ook verder met overleg te werk. Geassisteerd door Gregor hield hij zich de twee eerstvolgende dagen perma nent met de gevangen rendieren bezig. Zij liepen steeds weer om de kleine kud de heen en daarna bestegen zij hun paarden om ditzelfde spelletje nogmaals tot ln het oneindige te herhalen. De be doeling hiervan was de dieren aan de lucht van mensch en paard te wennen. En dat gelukte volkomen Reeds den tweeden dag legden de dieren hun oude schuwheid en wederspanpingheid af en ook de paarden toonden,zich veel min der bevreesd voor het hun onbekende wild. Ja, Nanglu en Gregor speelden net bij hun verdere pogingen zelfs klaar de twaalf gevangen dieren in elke richting te drijven, die zij wenschten. De oude Bessin bleef met Kare in het kamp. Hij hield Hal gezelschap en ver bond diens wonden. De oude man toonde zich zeer bezorgd, niettegenstaande Hal steeds weer verzekerde, dat hij niet de minste pijn Had. Inderdaad voelde hij zich dan ook al weer volkomen fit Intusschen had ook Donald met zijn Jongens niet!stil gezeten. Uren lang re den zij om de groote kudde heen ün ook hier bleef het succes niet uit, want wel dra openbaarde zich ee De vierde dag sinds het vertrek van I Hoeve, was aangebroken Het troepje verkeerde in groote spanning, want vandaag wilde men een nieuwe poging ondernemen om de kudde in be weging te krijgen. Zou het ditmaal ge lukken? De Donald's hadden hun plaats als uitersten ln de rij ingenomen. Kare leid de de beide pakpaarden aan een lang touw. Hal, wien elke medewerking aan deze nieuwe drijfjacht was ontzegd, be vond zich aan haar zijde. Nanglu, Gregor en Bessin togen aan het moeilijke en onberekenbare werk. Op korten afstand van elkaar reden zij op de twaalf «evangen rendieren toe, daar bij telkens even met hun hoed zwaaiend. En werkelijk: de rfendieren zetten zich in beweging. De drie mannen vormden daarop een halvon cirkel en drongen tel kens sneller voorwaarts, daarbij de nog steeds los gebonden dieren naar de groo te kudde toedrijvend. De geweldige massa dierenlijven bleef dicht bijeen; het was een schier onover zichtelijk veld van grijs-zwarte ruggen, maar van een bijzondere opwinding was ditmaal niets te bespeuren. Zij passeer den 'de kudde tot den kop bereikt was. Hier werden de.4|$$gn tusschen de an dere gedreven, waarbij er nauwlettend voor moest worden gewaakt, dat de troep in beweging bleef. Toen men zoover gevorderd was, gaf Naifglu den Donald's het teeken, dat zij konden oprukken. Aan dit sein werd on middellijk gevolg gegeven. Eveneens met hoed- en armzwaaien naderden zij de honderden rendieren, die langzaam, heel langzaam op deze aansporingen reageer den. Voetje voor voetje zette de gewel dige troep zich ln be.weging, achter de aalf leiders aan, die voor aan den kop der ruiters over dit resultaat van hun bemoeiingen. Het was dan ook een im posant schouwspel de machtige kudde te zien voorttrekken. Lijf aan lijf, gewei aan gewei ging het voorwaarts; op de lichtgrijze flanken der dieren tooverde de zon een zilveren glans. Nu was het moeilijkste werk achter den rug. Welis waar toonden de dieren niet de minste haast, maar de kudde bleef nu in be weging en de begeleiders konden zich er toe bepalen een gesloten achterhoede t£ vormen, welke voor den noodigen druk Een 1 Een luid gejuich vertolkte de vreugde De avond begon reeds te vallen, toen zU eindelijk den oostelijken oever van de Irbytsch bereikten. Op een teeken van Nanglu werd het drijven gestaakt en ge leidelijk kwam de kudde tot staan. In dc nabijheid werd een nieuw kamp opgeslagen en nadat men den inwen- digen mensch had versterkt, legde men zich weldra ter ruste Den volgenden dag zagen de mannen zich weer voor een moeilijke taak ge plaatst, Nu kwam het er op aan de kud de door de Irbytsch te drijven. Niemand kon met eenige zekerheid zeggen hoe de dieren zich hierbij zouden gedragen. Hal wensehte niet langer werkloos toe te zien. Na met Nanglu overleg te heb ben gepleegd, reed hij te paard naar de rivier. Voorzichtig drukte hij zijn hakken ln de llanken van het dier, dat gewillig gehoorzaamde. Zonder eenig verzet ging het te water om daarna onder luid ge proest en gesnuif napr den anderen oever te zwemmen. (Wordt vervolgd). laver, 0-9Ö. Gritalverem Aanvoer ruimer, handel ta melijk, prijzen ruim prijshoudend. Nuchtere slacht- en fokkalveren: Aan roer gelijk aan vorige week, handdl redelyk, „riizen iets stijver. Veulens: Aanvoer iets kleiner, handel ta melijk, prijzen prijshoudend. paarden: Aanvoer ruimer, handel rede lijk prijzen slachtpaarden en hitten ruim prijshoudend, werkpaarden onveranderd als vorige wedk. Kali- en melkkoeien: Aanvoer gelijk aan vorige week, handel lui, prijzen iets iager. Vare koeien: Aanvoer gelijk aan vorige week, handel traag, prijzen vooral niet hoo- ^Vaarzen en pinken: Aanvoer ruimer, han del slecht, prijzen iets lager. Bokken of geiten: Aanvoer geltfk aan STADSNIEUWS. vorige week, lager. handel matig, prijzen iets 481e STAATSLOTERIJ. Se klasse. Trekking van 22 Aug. Hooge prijzen: j 25.000 7861 1000: 1931 5695 f 400 5612 8381 18265 '(01 8951 10327 f 100: 1783 2556 40(6 11860 15328 18917 Prijzen van 45.—: 1017 1030 1037' 1129 1136 1153 1166 1249 1?74 1317 1360 1387 1423 i„44 1449 1454 1472 1489 1512 1567 1572 17:0 1773 1S30 1851 1875 1879 1903 191° 1945 1962 1903 1»75 2113 2127 2147 z'4- 2187 2197 2201 2237 2262 2373 2468 2.77 2507 2615 2622 2659 2750 2752 2761 2815 2850 2851 2873 2878 2949 3002 3031 3047 3058 3167 3105 81 ;4 3124 3136 3174 31 .'5 3137 3193 3236 T216 3385 3394 342. ,438 8472 3,09 3323 3613 3617 3619 3646 368„ 3692 3726 3748 (T"4 3845 3863 3873 3912 3919 3940 3947 '-965 39(2 3983 4009 4001 (006 4027 403') 4060 4069 4101 4141 .117 4197 420 1 4222 4253 4275 4283 4335 4339 4434 4461 4462 m 448,9 4607 4524 4595 4611 48'l 4636 (661 4725 4733 4735 4746 4778 4784 484" (938 4939 5005 5064 5069 5083 5108 5115 5128 5161 5174 6180 5201 5228 5240 526(1 5276 5305 6332 5366 5413 5463 6470 5486 5513 5566 5570 5592 5635 564A6662 5682 5720 5749 6758 5803 5822 58SP5876 5892 5902 6905 5907 5921 5933 5942 60O2 602'' 6048 6064 6074 6079 6098 6147 6157 6191 5245 6252 6253 6277 6300 6356 6370 637:. 6422 6497 6506 6525 6526 6532 6587 6611 6628 6632 6634 6641 6701 6814 6859 6895 6905 7000 7001 7015 7lP7 7118 7129 7140 7141 7234 7248 7266 7266 7288 7329 7464 7525 7533 7631 7653 7686 7717 7727 7769 7841 7907 7931 7982 8021 8024 8029 80.34 8080 8071 8072 8117 8129 8143 8160 8227 «267 8302 8383 8386 8471 8504 8S27 8532 8556 8647 8682 8704 8710 8732 8803 8821 8828 8842 888 1 8925 8930 895 1 897 5 005.0 9024 9025 9066 9072 9085 9090 9107 9121 9133 9139 9195 9251 9261 9280 9342 9357 9387 9439 9454 9490 9494 9500 9514 9574 9091 9721 9737 9739 9753 9780 9782 980.1 9849 9930 9934 9940 9948 10035 10098 10113 10159 10173 10225 10262 10283 10368 10467 10480 10514 10555 10561 10685 10616 10927 10660 10683 10750 1OT64 10811 10818 10836 10882 10890 10905 10922 10969 109S8 11002 11042 11852 11060 11068 11078 1I10S i 11114 11128 HJ49 11168 11222 11286 11323 I 11337 11401 11413 11423 11443 114T7 11511 1 11581 11593 11597 U»3 11639 11678 11679 11687 11710 11801 11828 11830 11848 11854 11878 11897 11917 11924 11925 11933 11937 I 11966 12017 12034 12035 12037 12051 121' 12100 12102 12123 12180 12213 12220 12230 12341 12349 12369 12388 12422 12431 12455 12513 12523 12540 12564 12567 12603 12606 12623 12672 12683 12697 12708 12709 12722 12734 12796 12797 12815 12822 12828 12864 12883 12917 12940 12974 13014 13023 13102 13104 13116 13178 13323 13450 13457 18594 13644 13663 13692 13699 13716 13747 13769 13783 13880 13893 13991 14012 14046 14064 14080 14106 1412» 14144 14163 14167 14184 14257 14277 14282 14287 14325 14342 14369 «373 14447 14547 14554 14576 14577 14609 14627 14684 14780 14822 14850 14950 14959 14962 15020 15130 15139 15144 15184 15208 15219 152122 15236 15254 15282 15303 15812 15347 15389 15406 15495 15566 15691 15609 15620 15715 15745 15800 15804 15809 15826 15832 15849 15881 15883 16913 15953 1595" 15960 15977 16050 16099 16119 161531 16189 16192 16193 16219 16241 16328 16334 163,1 16443 16468 16500 16570 16573 16585 16592 16670 16671 16692 16706 16737 16761 16764 16782 16786 16903 16910 16932 16967 16984 17033 17104 17127 17131 17146 17163 17150 17163 17191 17197 17243 17339 47388 17406 17415 17431 17146 17469 17520 17563 17573 17651 17670 17698 17714 17721 17737 17764 17860 17880 17885 17892 17897 17903 17921 17968 17996 18020 18196 18202 18223 18291 18312 18321 18347 18433 18478 18500 18601 18507 18628 18551 18587 18659 18668 18709 18734 18762 18775 18813 18888 18846 18849 18950 18989 19089 19098 19115 19117 19179 19188 19230 19233 19243 19264 19274 19394 19409 19436 19454 19459 19472 19494 19537 19540 19554 19636 19656 19696 19718 19772 19796 19889 19900 19913 19978 19995 2000? 20007 20106 20125 20126 20174 20176 201S6 20221 20236 20239 20240 20279 20327 20325 20361 20404 20462 20464 20479 20504 2(1646 20549 20568 2C-S01 20606 29643 20684 20690 20693 20735 20796 20799 20811 20840 20846 20878 20879 20888 20897 20948 20957 20967 20984 21005 21011 21016 21026 21040 21041 21096 21103 21109 21125 21137 21143 21230 21243 21267 21280 21285 21310 21314 21315 21375 21387 21467 21498 21565 21565 21578 21685 21594 21612 21699 21743 21755 21'58 21842 21918 In de vorige lijst GOUDA, 22 Aug. 1939. Hinderwet. B. en W. hebben de beslissing verdaag,! op het verzoek van W. A. Nonner om ver gunning tot het oprichten van een werk plaats voor het vervaardigen van lampekap- pen en het hebben daarin van een verfspuit- installatie met 1 electromotor van 44 P.K. in het pejeeel plaatselijk gemerkt Joubert- straat n' 186. Twee fietsers in hotsing. Niet goed rechts gehouden. Op den Wethouder Venteweg nabij don Platteweg zijn een wielrijder uit Gouda er een fietser uit Utrecht, die niet voldoende rechts hield, tegen elkaar gereden. De Goudsche wielrijder, de 23-jarige J. Koch, kwam te vallen en kreeg een diepe hoofd wonde. De ander kwam er met enkele schrammen af, doch zijn fiets werd vrijwel vernield. Het rijwiel van de heer Koch had weinig schade. Tot kapelaan benoemd. De Bisschop van Haarlem heeft den neo mist P. Riep alhier, benoemd tot kapelaan aan de parochiekerk van Den Goeden Her der te Wassenaar. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Aug.: Dirkje Johanna, d van H. Jonkman en D. P. de Jong, Snoij- straat 36. 21 Aug.: Abraham, z. vgn A. van Winger den en J. R. van den Berg, Walvisstraat 96. OVERLEDEN: 21 Aug.; Pranclscus Ka- rel Boot, 81 jaar. AGENDA Schouwburg-Bioscoop: De reddende engel. Thalia-Th^ter: De kroegbaas. Réunie-Bioscoop: Het mysterie ontsl ieru van den zwarten piraat en Waaïhuzen van de renbaan. Woensdag 2 uur matinee. 23 Aug., 7.30 uur. Oud Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 24 Aug., 103 uur Veemarkt. Vee- en zui scheiden de continuïteit in het collegje van B. en W., nu wethouder Guldemond zich vry%illig heeft teruggetrokken, geheel is verbroken. in de tweede plaats omdat optreden en ibeleid van wethouder Van Gelderen bewe zen, dat hy was gesneden uit het hout, waaruit men wetnouders snydt. Hy beheerde onderwys, bedryven en eo ciale zaken. Spreker zet uitvoerig uiteen van welke beteekenis dit was. De verhouding van wethouder Van Gel deren tot de ambtenaren en werklieden was wederzijds goed. Hij verlangde, dat er ge werkt werd, maar stond ook voor zyn men sehen. De verhoudingen in het college van B. en W. waren van aangenamen aard, de ver houdingen in den Raad gezond. Met (het vereenigingsleven leefde wet houder Van Gelderen mede. Boven alles stelde hy de belangen van ons hoofdbedryfde boomkweekery. Zyn devies was, dat er maar één redmiddel is om Boskoop terug te brengen tot de oude glorie: de export. Export, niet in theore- tischen zin, hetgeen ieder beaamt, maar ex portbevordering krachtdadig met alle krach ten, waarover beschikt wordt. Spreker stelt voor aan mevrouw Van Gelderen een brief van rouwbeklag te zen den. Hiertoe wordt stilzwijgend besloten, i Vervolgens verzoekt de Voorzitter de ver gadering eenige oogenblikken stilte in acht te nemen en te herdenken den man, wiens plaats hier in ons midden was: Jan van Gelderen. Gedurende een korten tyd neemt hierop de vergadering een groote stilte in acht. De heer P. Loef, de nestor van den Raad, is verzekerd, dat hy namens den geheeien Raad spreekt, wanneer hij zich aansluit bij de woorden voor den Voorzitter, gewyd aan de persoon van den heer'Van Gelderen. Wethouden van Gelderen is gestorven op het veld van eer. Hy heeft gewerkt zoo lang het dag was, niet alleen als wethouder der bedryven, onderwys en sociale zaken, doch in het belang der geheele gemeente. Het zal dan ook moeilyk vallen voor hem een geschikten opvdLger te vinden. De heer Van Kleef wenscht namens de liberale raadsfractie, namens het liberaal Achilles 93J p., Olympia driemogendhedenovereenkomst zullen aan. Einduitslag 7ty punt. WATERPOLO. Bekerwedstrijden te Boskoop. De bekerwedstrijden van de zwem- en poloclub „Boskoop" zyn gisteravond voort gezet met de wedstryden Boskoop 2-A.Z.C. 3 30 en De Gouwe 2Elfhoeven 2 11. Volgende week zal de laatste ronde ge speeld worden. VOEDBAL. Twee kampioenen in junioren competitie. In de juniorencompetitie van den Goudschen Voetbalbond hebben O.N.A. A in afdeeling A groep 1 en O.N.A. C in af- deeling B groep 2 het kampioenschap behaald. veltentoonstelling; ofiicieele opening MO d<f"der f"»»»» d' 1 geheele Boskoopsche burgery een woord 24 Aug., 1.30 uur. Martó. Gecostumeerde ringrydery. 24 Aug., 8 uur. Vrije Evangelische gemeen te. Bijbellezing en bidstond. 20 Aug., 8 uur. Nieuwe Markt. Openlucht samenkomst Vrye Evangelische gemeen te. 28 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkoopmg no taris J. van Kranenburg. 1 Sept. 11 uur R.K. Leesvereeniging. Aan besteding architect Jac. P. Dessing ver grooting fabrieksgebouw Kon. Wansrherij Daalmans en Co. 2 Sept. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Fe1 't- avemd voethalvereeniging U.N.A. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. IN MEMORIAM JAN VAN GELDEREN. van dank uit te spreken aan de nagedachte nis van het ons zoo plotseling weggenomen mede-raadslid en wethouder, den heer J. van Gelderen. Meer dan 30 jaren heeft hy op voortref felijke wijze met inachtenming van de ge voelens van andersdenkenden de liberale gedachten in onzen Raad tot uiting ge bracht. Hierop wil hij niet den meesten na druk leggen, want niet de liberale party als zoodanig had steeds zijn volle aandacht, maar in de eerste plaats heeft hy steeds eerste op de bres gestaan om het algemeen belang van onze gemeente te behartigen. Staande midden in ons h^ofdbpdryf heeft hy altyd ty'd gevonden de Belangen der ge heele Boskoopsche gemeenschap voor te staan. De door hem opgenomen taak was nie! gemakkelyk. Die taak heeft hy nu ten volle volbracht. De werktuigen zyn hem ontval len, in het harnas is hy gebleven. Onze gemeente verliest iri hem een eerste burger. Zyn werken voor onze gemeente zal bij ons steeds in dankbare herinnering 'blyven. Hy ruste in, vrede. De Voorzitter sluit hierop de vergadei ring. Deze vergadering werd geheel staande gehouden. De zetel van wethouder Van Gel deren was met rouw omfloerst. SPORT EN WEDSTRIJDEN., KADlO-FKOGRAMMA'a. Woensdag 23 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. VARA- uitzending; 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VP RO. t I 8.— Gramofoon (om 8.16 Inrichten,, 9.30° Causerie „Onze keuken"; 10.— Mor- igenwyding; 10.20 Voor arbeiders in de con tinubedrijven; 12.— Gramofoon; 12.15 Be richten; 12.17 VARA-orkest; 1.— Gramo- n; 1.15—11.45 en 2.— Esmeralda; 2.20 Gramofoon; 2.30 Orgelspel en Gramofoon; 3.30 Gramofoon; 4.— Voor de kinderen; 4.30 Gramofoon; 5.30 VARA-orkest; 6.28 Berichten; 6.30 Gramofoon; 6.35—6.55 Le zing voor den kleinen baer:i"7.- VARA- Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Zang en piano; 7.30 Cursus „Ons werk en ons ge loof (X)"; 8.'Herhaling SOS-berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.17 VARA Zomerprysvraag; 8.20 Gramofoon;, 8.30 Noviteiten-orkest; VAlRA-mount-Girls solisten (opn.); 9.— Reportage; 9.30 Souvenir-orkest en solist (opn.); 10.Be richten ANP; 10.10 Gramofoon; 11.— Or gelspel; 11.30—12 Esmeralda. ilvereum (II, 301.5 M. J-TCRV-uitzendiug: 6.30.7 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: 8.— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be richten, gramofoon (9.30—9.45 gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 11.— Gramo foon; 11.'15 Zang met pianobegeleiding en gramofoon; 12.— Berichten; 12.15 Gramo foon; 12.30 All Round Sextet en gramo foon; 2.— Gramofoon; 2.30 Voor jeugdige postzegelverzamelaars; 3.Cello met pia nobegeleiding en gramofoon; 3.45 Gramo foon; 4.Orgelconcert; 4.45 Gelukwen schen; 6.— Voor de kinderen; 5.45 Gramo foon (c.a. 6.30 Berichten); 6.30 Taalles en causerie over het hinnenaanvaringsregle- ment; 7.— Berichten; 7.15 Land- en tuin- bouwhalfuurtje; 7.45—7.55 Gramofoon; 1 Berichten ANIP, herhaling SOS-berichten; 8.15 Gramofoon; 8.25 Causerie „Henry Du- nant. Episoden uit zyn leven". 9— Caril lonconcert; 10.— Beichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Gramofoon f 11.Pianovoor dracht en gramofoon; 11.35 Gramofoon; c.a. 11.5012 Schriftlezing. In Frankrijk is de verrassing niet zoo groot. Dit sensationeele feit is da»i reeds onder de oogen gezien. 1'Oeuvre schryft:. Zal Rusland tdetredeil tot het anti-kaminternverdrag Een dei factoren, die hebben bygedragen tot de slui ting van het verdrag neemt men te Parys de irritatie van de Russen over den langen duur van de onderhandelingen met Frank rijk en Engeland. Wellicht is de Poolscht weigering om Russische troepen op Poolsch gebied door te laten een andere factor. In Amerika is het bericht eveneens als een bom ingeslagen. In Washington geeft men uitdrukking aan verwondering ea verontrusting over hetgeen men noemt „een verbluffenden slag voor het Britsche vredesfront". De eerste reactie was, dat het Kremlin genoeg heeft van het maanden lang gemarchandeer met Groot-Brittannië en Frankrijk en nu züft laatste kaart heeft uitgespeeld en indien de westersche mo gendheden nog steeds niet tegemoet willen komen aan zyh voorwaarden, bereid is af- zydig te staan en Duitschland den weg in Polen en zoo noodig in de Baltisehe staten, die geweigerd hebben Ruslands militairen Duitschland treft militaire voorbereidingen. LONDEN, 22 Aug. De correspondent in de „Times" te Berlijn meldt, dat Duitschland de laatste militaire voorberei dingen treft aan de Poolsche grenzen en hti voorziet, dat reeds vanavond of morgen de troepen gereed zullen zijn om zich op marscl; te begeven. Hij seinde d.d. gisteren, dat in den afgeloopen nacht te Berljjn «eer groote militaire bedrijvigheid heersehte en dat Betlüner talrijker garnizoenen heeft dan ooit in den wereldoorlog, Von Ribbentrop vanmiddag naar Moskou. BERLIJN, 22 Aug. Von RitJbentrop zal vanmiddag per vliegtuignaar Moskou vertrekken. Het toestel zal te Konings bergen dalen, vanwaar de minister mór gen naar Moskou zal gaan ter delütittevo opstelling van het pact. Duitsche politieke kringen geven te verstaan, dat de ondertwndéiingen voor ae plechtige onderteekenlng van het pact zeer snel zullen worden gevoerd, daar alle kwesties langs dlptomatieken weg zijn geregeld. f Ook Zwitserland te Brussel uitgenoodigd. BRUSSEL, 22 Aug. Het verluidt, dat ook Zwitserland Is uitgenoodigd aan de te Brussel te houden conferentie der Oslo- staten deel te LAATSTE BERICHTEN. WISSELKOERSEN. Rouwzitting van den Gemeenteraad top Maandag,-. 21 Augustus 1939, dea |ia- middaga om 4 uur ten Gemeentehui te Deze vergadering i» enkel uitgeschreven ter herdenking van wijlen den heer J. van Gelderen, wethouder dezer gemeente. Aanwezig zijn alle leden, met uitzonde ring van de heeren W. Kranenburg, wegens ongesteldheid en H. Haring, wegens uit- stedigheid. Voorzitter Mr. Dr. E. P. Verkerk, burge- meester. J •Secretaris de heer W. Trapman. f Op de publieke tribune bevinden zich ver schillende ambtenaren der gemeente, als mede enkele ingezetenen, die mede van hun belangstelling blijk geven. De Voorzitter opent de vergader ng en zegt ,dat een der onzen ons ontvallen is. De zetel van den heer Van Gelderen zal, hoewel de kiezers hem hun vertrouwen ntet onthielden, niet meer door hem worden be- ^Het is om dit verscheiden, dat wü heden middag op zoo ongewoon uur in plelhtige raadszitting btfeen zijn. Hy is van ons gegaan, zooals hy was, zich tot he*,laatste toe gevend aan de taak, welke hij zich zag gesteld en do plicht, dm hem riep. <nno Raadslid was hy vanaf 30 November 1908, dat wil zeggen bijkans 4l jaren en wethou der sinds 14 Februari 1924 of meer dan 18 jaren. Het heengaan van wethouder van Gelde ren is een verlies voor de geheele In de eerste plaats, omdat door zfcn ver- ATHLETIEK. Dualmeet olympiaAchilles. Overwinning voor Achilles. Zondagmiddag J.1, werd op het Olym- pia-terrein een athletiekwedstrjjd tus schen Olympia en Achilles gehouden. Achilles won dezen vlotten en geanlmeer- den wedstrijd met 93J tegen 71J punt. De resultaten waren: 100 meter 1. J. J*: (OU 1U1 sec., 2. F, Hoofmeijer (01.) H-9 sec., 3. S. Boot (Ach.) 12 sec., 4. O. de Jong (Ach.) 12 sec 5 M. J. Schouten (Ach.), 6. W. Mal- lon.' (ÓU. Achilles 9 p. Olympia 12 p. 400 meter: 1. D. Heij (Ach.) 57 sec., 2. J de Jong (Ach.) 57.3 sec., 3. B. Hagpn- dijk (01.) 57.6 sec., 4. P. Schouten (Ach.) 59 sec 5 F. Hooimeijeu (Ol.) 59.4 sec., 6 J. Stoute (Ol.) 62.6 sec. Achilles 14 p, Olympbt 7 p. i" 1600 meter: 1. J. de Jong (Ach.) 4.47.3, 2 J van Rijn (Ach.) 4.47.3, 3. D. Heij (Ach.) 4.47.3, 4. J .Gravesteijn (Ol.), 5. J. van Kranenburg (Ol.), 6. A. Slappendel i (Ol.). Achilles 15 p Olympia 6 p. 4 X 100 meter: 1. Olympia 49.8 sec., a. Achilles 49.9 sec. Achilles 3 p. Olympia 6 punten. Zweedsche estafette (400, 300, 200, 100 M.): 1. Achilles 2.14.8, 2. Olympia 2.20.1), Achilles 6 p., Olympia 3 p. I Verspringen: l. F. Hooimeijer (Ol.) 5.91 M, 2. J. Jue (Ol.) 5.68 M., 3. J. Stoute (Ol.) 5.59 M., 4. P. Schouten (Ach.) *5.58 ,M 5 M. J. Schouten (Ach.) 5.25 M., 6. D Boot (Ach.) 5.09 M. Achilles 6 p., Olyn? pla 15 p. Kogelstooten: 1. S.'Bpot (Ach.) 10.89 M2. D. Boot (Ach.) 9.51 M., 3: P. Schou ten (Ach.) 9.29 M., 4. A. Slappendel (Ol.) 9 22 M. 5. W. Mallon (Ol.), 6. J. van Kra nenburg (Ol.). Achilles 15 p., Olympia 6 p. Speerwerpen: 1. D. Boot (Ach.) 38.41 2 S Boot (Ach.) 37.10 M., 3. J. Stoute (Ol.) 36.91 M„ 4. F. Hooimeijer (Ol.) 35 56 M., 5. P. Schouten (Ach.) 32.25 M., 6. B. Hagendijk (Ol.) 31.80 M. Achilles 13 p„ Olympia 8 p Hoogspringen: 1. P- Schouten (Ach.) 155 M., 2. J. Stoute (Ol.) 1.55 M., 3. D. Boot (Ach.) 1.55 M., 4 en 5. S. Boot (Ach.) en J. Jue (Ol.) 1.50 M., 6. J. Gravesteijn (Ol.) 1.50 M. Achilles 124 p., Olympia Bi p. Kleine verloven tot nader order ingetrokken. 's-GRAVENHAGE, 22 Aug. De Regeeringspersdienst meldt: De regeerfng heeft in de. ontwikke ling van de internationale verhoudin gen in het buitenland aanleiding ge vonden om bij wijze van voorzorgs maatregel de kleine verloven aan per soneel behoorende tot de onderdee- len, belast met de grens- en kustbe- veiliging en luchtverdediging, tot na der order in te trekken. In Duitschland heeft de mededeeling van de nieuwe overeenkomst, welke door fte radio op het late Maandagavonduur is door gegeven, groote verrassing en verwonde ring gewekt, doch tevens ook groote vol doening. In de omgeving van Rit/bentrop wordt het pact voorgesteld ais een directe slag tegen Engeland en men aarzelt niet te, zeg gen, dat de koloniale kwestie binnenkort opnieuw aan de orde zal worden gesteld, in gevoegde kringen weigert men iedere ver klaring, met de Opmerking, dat het nieuws Voor zichzelf spreekt. In P o 1 e n heeft het eveneens groote ver rassing gewekt. Hoewel Warschau geen steun Verwachtte van 1 Rusland bij eén Duitsch-Poolsch conflict, staat het wel vast dat thans een diepgaande wijziging in de Poolsch-Russische betrekkingen zaf ont staan. o Men vraagt zich af hoe zal de reactie zyn in Frankrijk en Engeland? Het teit, dat Moskou voornemens is een pact met Duitschland te sluiten, bewijst, datyde Sov jets buitên ieder eventueel conflict ten wes ten van hun grenzen willen blyven, hoewel zy wenschen, dat het Duitsche conflict aan de „derde internationale" gedurende eenige dagen de mogelijkheid zal geven een beslis sende rol in Europa te spelen. In E n g e 1 a n d heeft het bericht eenig. «erwarring gebracht. In Londen beschouw men het als een meesyrlyken zet van Hl- Ier om Rusland te neutraliseeren en op dr manier een sterk tweede front in het oostf 7 te verhinderen, voor het geval DmtschW In oorlog mocht 'komen met de westelnW mogendheden. Men gelooft, dat de Russer. 'van hun kant alle» erop zetten om Enge land en Frankrijk zoo bevreesd te maken, dat zij de Russische voorwaarden voor een 21 Aug. 22 Aug. Officieel. Londen 8.72% 8.73-34 Berlyn 74.80 74.80 Parya 4.93% 4.94% Brussel 31.66 31.60 Kopenhagen 38.95 39.02% Zwitserland 42.10 42.15 Oslp 43.85 413.92 Stockholm 45.— 45.10 lïew-York 1.86'/.. a.s BEU RSOV ERZI'GHT. De wisselmarkt te Amsterdam had he denmorgen een onberekenbaar verloop. Er bestond een onzekere stemming in verband met de uiteenloopende en telkens weer ver anderende meeningen omtrent de wyze waarop de internationale politiek moet wor den beoordeeld. Het Britsche pond dat den laatsten tyd telkens wanneer de politieke spanning toe nam een zwak voorkomen had .gehad, ge droeg zich, nu de situatie zich lang r.i-'t dhgevaarlyk laat beoordeelen, geh^b in têgenstelling met de verwachting. Nadat bij de opening was gehandeld tegen 8.7314 liep de koers vry snel naar boven tot om streeks 8.7554, doch vervolgens trad weer een selierpe daling in, zoodat later in den ochtend werd gehandeld in de omgeving van 8,74. De Amerikaansche dollars stegen van 1.86% tot c.a. 1.8744, doch zakten later ip tot 1.86% h 1.86%. Fransche francs liepen omhoog van 4.94 tot omstreeks 4.95%, waarhij later in den morgen weer werd ge handeld tegen ongeveer de openingspryze». Belga's noteerden van 31.70 tot omstreeks 31,78 en reageerden nadien tot ongeveer 31.72. Zwitsenslhe francs bewogen sdeh tus schen 42.10 en 42.22 om vervolgens een Wei nigheid achteruit te gaan. De Scandinavi sche deviezen werden als volgt vernomen. Oslo omstreeks 44, Kopenhagen 39.0o, Stockholm 46.10. Duitsche marken gingen naar boven tot omstreeks .75, 'nadat by de opining was gehandeld tegen 74.75 74.85. De topprys bleef echter niet gehandhaafd. Dd stemming was hoogst onzeker, daar de koersen van de onderscheiden munteen heden als het ware by' de minuut vaneer den. Dat men niet tfeet waaraan men zich moet 'houden, kwam odk goed tot uitdruk king op de termynmarkt. Het disagio voor Britsche ponden was niet oiïbelangryk grooter en bedroeg circa 2% voor 1 maand en 4S H voor 3 maanden. - De Amerikaansche dollars werden nu eens met een fractie agio en dan weer met een fractie disagio verhandeld, waarbij bet er op neerkwam, dat de termynkoer^ vry- wel geheel correspondeerde met den con- tanten prys. Fransche francs werden.ver handeld met een disagio van een voor 1 maand en voor 3 maanden. Het disa gio voor Belga's was reap. 4% en 9 voor 1 maand en voor 3 maanden.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2