Roosevelt keert naar Washington terug. Engeland neemt verdere maatregelen. Achter de Bosschen. VEE- EN ZUIVKLTENOONSTELLING EEN SUCCES. Kwaliteit van de inzendingen zeer goed en aanmerkelijk beter dan verleden jaar. Verklaring van Chamberlain. Rcurs van Amsterdam. President Roosevelt heeft zijn vischtocht afgebroken in verband met de Europeesche crisis en spoedt zich thans terug naar Washington, waar h(j hedenmiddag om 17 uur werd verwacht. Verklaard wordt, dat Roosevelt „ernstig bezorgd is over de Euro peesche crisis", doch het stilzwijgen be waart omtrent stappen, welke hy eventueel onder oogen zou zien. Onder-staatssecretaris Sumner Welles heeft verklaard, dat het staatsdepartement den burgers der Vereenigde 'Staten aan- raadt niet naar Europa te gaan, tenzy zulks onvermydelyk is, dit „in verband met den zeer onzekeren staat van zaken aldaar". Koning George zal „Privy Council" houden. Officieel wordt medegedeeld, dat de Ko ning, die uit Balmoral in Londen is terug gekeerd, vandaag in het Buckingham Pa lace een „privy council" zal houden. De Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, zal hedenavond in het nationale program uit Downingstreet een korte rede uitspreken. Waarschpnlgk zal deze radiotoespraak naar de Vereenigde Staten en andere landen worden uitgezon den. Verwacte wordt, dat Chamberlain van daag in h|t lagerhuis gedurende ongeveer een uur het woord zal voeren. Hy zal wor den gevolgd door de leiders der beide oppo sitiepartijen. Het is vrijwel zeker, dat hel wetsontwerp op de defensie-volmachten vlot zal worden af gehandeld,,om het Hoogerhuis in staat te stellen het eveneens nog dien avond aan te nemen, zoodat het tegen het einde van de zitting van vandaag nog de Koninklijke goedkeuring kan verwerven. De nationale Labour-party heeft den in ternationalen toestand besproken. Na af loop is het volgende communiqué gepubli ceerd: „Het bestuur geeft opnieuw den wensch te kennen tot een rechtvaardige en vreed zame oplossing van alle internationale ge schillen, doch herhaalt het bqpluit van de arbeidersbeweging, dat niet mag worden afgeweken van de politiek van collectieven weerstand tegen iederen aanval door de Duitsche regeering." Alle voorzorgsmaatregel!! getroffen. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft aan de plaatselijke autoriteiten in structies gegeven om de noodzakelijke maatregelen te treffen om op ieder ge- wenscht oogenblik in geval van nood de verlichting op de openbare wegen te kun nen dooven. Verder zyn overal maatregelen genomen om het systeem van alarmeering bij aanvallen uit de lucht onmiddellijk in werking te kunnen stellen. Het Britsche ministerie van handel heeft bekend gemaakt, dat om voorraden in het land te houden, regelingen getroffen wor den voor een onmiddellijk verbieden van den uitvoer naar vreemde landen, behalve met een speciale vergunning, van verschil lende producten, met inbegrip van alumi nium, koper, lood, ijzer en staalscHroot ruwe katoen, rubber en nikkel. Slowakije eischt gebied terug van Polen. Slowaaksche enthousiasme over pact met Moskou. Een D.N.B.-telegram uit Pressburg meldt: Het bericht, dat binnenkort een niet-aan- valsverdrag tusschen Berlijn en Moskou zal worden gesloten, heeft in de hoofdstad van Slowakije sensationeel gewerkt. Reeds Dinsdagochtend was een sterke beweging onder de bevolking merkbaar. Des middags werd spontaan in de stad gevlagd. Tegen zeven uur .kwamen tienduizenden op het Vrijheidsplein byeen, waar een groote op tocht wérd gevormd, die ter sterkte van ongeveer 40.000 personen naar het stedelijk theater trok. Daar had zich reeds een me- Draag zorg voor uw goeden naam; want die is van grooter waarde dan dui zend schatten gouds. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 30 Nu het gebouw gereed was gekomen, had Lansky volop tijd. Den ganschen dag snuffelde hij in het dal rond. Alles scheen hem te interesseeren. maar toen deze ontdekkingstochten zonder resultaat ble ven, werd hij steeds prikkelbaarder en brommeriger. Het ergerde hem, dat de aangelegenheid, waarvoor hij naar het Proeska-dal was gekomen, zoo weinig vorderde. Hij moest bekennen, dat hij tijdens zijn verblijf hier nog niet veel wijzer was geworden. In deze crltieke dagen was het niet geraden Lansky in den weg te loopen, want menigeen kreeg, zonder dat hij daartoe aanleiding gaf, een veeg uit de paai. Kare wijdde zich weer geheel aan haar huishoudelijke plichten, waarin zij trouw door Gura werd bijgestaan. De avontuurlijke tocht naar het Elbir- gebergte had haar goed gedaan, vooral psychisch. Kare's gezondheidstoestand liet over het algemeen niets te wenschen over. Alleen den laatsten tijd, waarin Lansky haar herhaaldelijk had lastig ge- nigte van tegen de 100.000 koppen ver zameld. De chef voor de propaganda, Sano Mach, hield een rede, waarin hij er den nadruk op legde, dat de Slowaaksche politiek de eenig juiste richting heeft ingeslagen, toen z(j on danks alle critiek de Duitsche vriendschap als het eenige wezenlijke fundament voor de Slowaaksche zelfstandigheid heeft ver worven. Het Slowaaksche volk heeft zich tot een bondgenoot gewend, die vandaug een machtig en morgen nog machtiger zal zijn. Mach wees cr ten slotte op, dat de Sla- waken hun gebiedadeelen Van Polen terug- eischen niet morgen, maar direct. „Wat ons werd geroofd, nemen wij met harde hand terug." Na den chef voor de propaganda rprak de leider der Duitsche volksgroep ii Karmasin, die wees op de trouwe wapen broederschap tusschen Duitscherfi en Slo- waken. „Thans gaat het niet meer om de eigen toekomst, doch om die der broeders, ciie onder matelooze terreur moeten smach ten. Ook voor hen zal het uur der bevrij ding slaan." Een diplomatiek koerier aangehouden. In Poolsche diplomatieke kringen te Bei- lyn werd gisterenavond verklaard, dat een Poolsche diplomatieke koerier des morgens was aangehouden aan de grens te Rawico, terwijl hy de grens naar Polen passeerde. Hjj is teruggeleid naar Breslau met het di plomatieke valies. Men voegt hieraan toe, dat de koerier 's avonds nog werd vastge houden. WAT ZAL JAPAN DOEN? Minister-president Hiranoema heeft blij kens een Damei-telegram uit Tokio den minister van oorlog Itagaki uitgenoodigd voor een bespreking over den toestand in Europa. Men meent, dat de ministers zul len nagaan of het noodzakelijk is de bui tenlandsche politiek van Japan met het oog op den Russisch-Duitsche overeenkomst op een nieuwe basis te brengen. Duitsche wenk aan Japan voor soortgelijk pact met Rusland? Het gerucht gaat te Berlijn, dat Von Rfb- bentrop den Japanschen ambassadeur zou hebben laten weten, dat voor Japan de mo gelijkheid bestaat met Sovjet-iRusland een pact te sluiten overeenkomstig het Duitsche. De Duitsche kruiser „Königsberg" Vrijdag te Danzig. De Duitsche kruiser „Königsberg'' wordt 25 Augustus te Danzig verwacht. Het schip zal tot 28 Augustus daar blyven. Dit bezoek is niets buitengewoons, aangezien deze ge woonte reeds eenige jaren bestaat. Het be zoek is overeenkomstig de bestaande ver plichtingen reeds geruimen tyd geleden aan de Poolsche regeering aangekondigd. ENGELAND. Spoorwegarbeiders weigeren staking uit te stellen. Het locomotiefpersoneel van de Engelsche spoorwegen heeft het verzoek van den En- gelschen minister van Arbeid, Brown, ie spoorwegstaking, welke naar zy verklaard hebben, Zaterdag om 12 uur 's nachts zou beginnen, uit te stellen tot het najaar, af gewezen. Men gelooft echter, dat de regee ring, met het oog op den internationalen toestand in geen geval een staking zal toe staan. Het is mogelijk, dat een verbod tot sta king zal worden opgenomen in de bijzonde re volmachten, die de regeering vandaag van het parlement zal vragen. ZUID-AMERIKA. Scheepsramp eischt 59 slachtoffers. In de baai van Ileos is een jacht vergaan, nadat het op de zuigbuis van een zand zuiger was gestooten. 40 van de 42 passa giers en 19 van de 26 leden der bemanning zyn verdronken. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 7 uur: Zwakke wind, meest uit Oostelijke rich tingen; gedeeltelijk bewolkt; kans op en kele regen- of onweersbuien, vooral in het Zuiden; warm weer; in den ochtend plaat selijke mist. vallen, was zij wat onrustig en nerveus geworden. Nu echter hielden haar gedachten zich nog steeds bezig met de kostelijke uren, welke zij in het vrije veld met de man nen en de kudde rendieren had doorge bracht. Zij voelde zich opgewekter dan voor dien, het leven in de vrije natuur had haar innerlijk gesterkt, maar des ondanks had zij ook nu nog wel eens momenten, waarin haar stemming plot seling omsloeg. Er kwamen dan uren, waarin zij het met zichzelf niet eens kon worden en door een nerveuse onrust werd voortgedreven. Herhaaldelijk tracht te zij hiervoor een verklaring te vinden, maar wanneer zij er eens diep over na- dacht en alle mogelijke oorzaken wat nader ontleedde, dan... ja dan beving haar gewoonlijk een zonderlinge verwar ring en wist zij niets beters te doen dan zich hals over kop in het werk te stor ten. Ook Peter Bessin had zijn dagelijksche bezigheden weer hervat. Hij bewerkte het land en wijdde alle zorg aan zijn veestapel. Wanneer dan de avond viel, was hij vaak zoo vermoeid, dat hij wel dra naar zijn bed verlangde. Nochtans konden zijn vele werkzaam heden hem niet beletten van tijd tot tijd eens met Lansky te spreken en deze duistere figuur voortdurend scherp in het oog te houden. Voorloopig echter bracht dit hem niet veel verder. Eenige dagen later bevonden Michel Bessin. Alexi en Hal Lörne zich op de plaats, waar de eerste kloof van het Elbirgebergte in het Proeska-dal over- 1 BINNENLAND. Veldpostdienst In working. Ten behoeve van de bij de grens- beveiliging betrokken militairen. Ten behoeve van de bU de grensbevel- liglng betrokken militairen ls met ingang van heden opnieuw de veldpostdlenst in werking getreden. Veldpostkantoren zijn gevestigd te Groningen, Apeldoorn, 's-Hertogenbosch en Maastricht. Correspondentie voor militairen als bedoeld moet zijn voorzien van; de dui delijke aanwijzing „veldpost"; naam, vóórletter en militairen rang van ge adresseerde; het legcronderdeed (in bij zonderheden omschreven) waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd. Vermelding in het adres van de plaats waar het onderdeel ls gelegerd, mag niet geschieden, wel mag de naam van het betrokken veldpostkantoor worden toe gevoegd, Indien de afzender bekend la onder welken territorialen bevelhebber (Friesland, Overijssel, Noord-Brabant of Zuid-Limburg) de geadresseerde behoort. Prins Bernhard naar Lamito te Vorden. De Prins neemt op eigen paard deel aan springconcours. Dinsdagmiddag heeft ir. A. L. H. Roe broek, directeur-generaal van den land bouw, de driedaagse he landbouw- en middenstandstentoonstelling, de Lamito te Vorden officieel geopend. Er waren zeer vele aanwezigen. Donderdag zal een concours hippique plaats hebben, waaraan ook een paard van Prins Bernhard zal deelnemen, door den Prins zelf bereden, want naar wij In het programma van het concours hip pique lezen, zal Prins Bernhard een be zoek aan de landbouwtentoonstelling brengen en deelnemen aan het spring concours. Graaf J. H. F. du Monceau tachtig jaar. Groote belangstelling uit Hofkringen. Onder groote belangstelling van de zijde van den Nederlandschen adel en voorts van militaire en burgerlijke auto riteiten, heeft Z. E. J. H. F. graaf du Monceau, gepensioneerd lultenantr-gene- raal b.dopperceremoniemeester en grootmeester van H. M. de Koningin zijn tachtigsten verjaardag gevierd te zijnen huize, de buitenplaats Dennebroek te Lunteren. GEMENGDE BERICKTEN. Dronken achter het stuur. Autobestuurder gearresteerd wegens poging ot doodslag. Vijftien gla zen bier. De rijks- en gemeentepolitie uit Haar lemmermeer hebben den Amsterdammer Van V., wegens poging tot doodslag aan gehouden ten einde hem ter beschikking van de Justitie te Haarlem te stellen. Van V. was met eenige vrienden In een auto uit geweest en op hun tocht had den zij meer dan eens aangelegd. Het gevolg hiervan was, dat de gang van de auto een minder zekere hand aan het stuurrad verried. Poltiemannen op den Sloterweg te Badhoevedorp zagen hoe de auto van den eenen kant van den weg naar den anderen kant schoof, zoo dat aan den bestuurder een stopteeken werd gegeven. Beide politiemannen hadden zich mid den op den weg opgesteld met een roode lantaarn, waarmee beduid werd, dat de auto moest stoppen Aanvankelijk werd ook Inderdaad snelheid geminderd en de politie kreeg den indruk, dat de man zou stil houden. Toen echter de aüto de po litie tot op korten afstand was genaderd gaf de bestuurder ploseling vol gas en reed op de politiemannen in. Door snel terzijde te springen konden dezen het veege lijf redden. Met dezelfde snelheid zette de bestuurder van de auto zijn rit voort in de richting van de hoofdstad, doch de politie wist nog het nummer te noteeren. Het bleek dat dit nummer toebehoorde aan zekeren O., uit Amsterdam, uit het Ingesteld onderzoek bleek, dat niet O., maar een zekere Van V., eveneens uit Amsterdam achter het stuur had gezeten De man verklaarde bij het verhoor door de politie, dat hij met zijn kameraden O. en E. uit Amsterdam aan het toeren was geweest en daarbij verschillende café's had bezocht. Het laatste cafètje was op den hoek van den Sloterweg te Badhoe- ging Hun paarden liepen op de grens van het dal en zochten ijverig naar het hier spaarzame gras. Op den rand van de kloof klom het drietal langzaam naar boven. Toen zfj ongeveer halverwege waren, keerde Bes sin zich naar het Westen. Hier boog een smal pad van den vrij breeden bergrug af. Het was zoo smal, dat twee men- schen nauwelijks naast elkaar konden loopen. Los gesteente bedekte den grond. Voorzichtig baanden de mannen zich hier een weg. Voetje voor voetje ging het voorwaarts tusschen de rotswanden, die aan belde zijden een roodachtige tint vertoonden. Geleidelijk werd het pad breeder om tenslotte te eindigen in een bijna geheel rond plateau, dat zich wijd en kaal voor de mannen uitstrekte. Op sommige plaatsen was de rotsachtige bodem bedekt door zwarten grond, waar op wat armzalige planten groeiden. Rondom het plateau rezen de rotswan den majestueus omhoog en ook hier ver toonde het kale gesteente een roodach- tigen gloed. Alexl en Hal keken verwonderd rond. Hier ben ik nog nooit geweest, zei Alexl, die het eerst de stilte verbrak. Een zeldzaam kale streek! Dat ls het, gaf Bessin toe. Maar rijk aan schatten. Schatten? Hal keek den ouden man verbaasd aan. Daar kan lk niets van ontdekken. Bessin leidde zijn metgezellen tot aan den westelijken rand van het plateau, waar een zwart gat in den rotswand gaapte. Hij kroop er ln en keerde even vedorp. Daar waren ze zoo beschonken geworden, dat zo vrijwel niets meer van de wereld afwisten #n desondanks toch verder reden. Volgens zijn verklaring had ieder vijf tien glazen bier gedronken „Het konden er ook wel een paar meer geweest zijn". Van V. ls hierop vastgehouden en zal ter beschikking van de Justitie worden ge stold, wegens poging tot doodslag. Kassierster verduisterde 18.(XX) gulden. Thans 3400 teruggevonden. Naar aanleiding van het verduiste- rlngsgeval te Amsterdam, waarbij een kassierster een bedrag van 18.0U0 ten eigen bate aanwendde, vernemen wij nog: De dertigjarige kassierster, in dienst bij een handelsonderneming, heefï ln den loop van de afgeloopen drie jaar kans gezien de zaak voor zeer belang rijke bedragen te benadeelen. Zij had trouwplannen, doch het Jonge paar zij had een behoorlijk gesala rieerde betrekking, waarvan zij alleen goed kon rondkomen, maar de man was zonder werk beschikte niet over de noodige contanten om een leven voor twee te bekostigen. De Jonge vrouw nam toen haar toevlucht tot een kleine ge heime leening uit de haar toevertrouwde kas, in het vaste voornemen het bedrag spoedig weer aan te zuiveren. Dit ge beurde de eerste maal met een bedrag, dat zij voor de zaak ontving en van dien tijd af werd het eene gat met het andere gestopt. Tot dezer dagen de verduiste ring werd ontdekt. Man en vrouw hebben zich gisteren op het bureau Leidscheplein ter beschikking van de politie gesteld en tevens 12ÜU welke zij bij zich hadden, overhandigd. Na langdurig verhoor door inspecteur Bonne heeft de vrouw vanochtend be kend nog een bedrag aan geld thuis te hebben verstopt, gewikkeld in een klu wen wol. Bij huiszoeking heeft de heer Bonne inderdaad ten huize van het echtpaar ln Zuid op den zolder een klu wen gevonden, waaruit nog 22U0 te voorschijn kwam. Beiden zullen voor den Officier van Justitie worden geleld Kokend asfalt treft twee arbeiders. Ernstig gewond naar het zieke"- huis overgebracht. Gisterenochtend omstreeks half acht ls te Hoogkerk een ongeluk gebeurd, waarbij twee arbeiders ernstig gewond werden. Op een terrein van de betonfIr ma Kool en Wildeboer was een ketelin stallatie geplaatst, geleverd door de asfalt- en chemische fabriek Smid en Hollander alhier. Bij deze ketelinstallatle, welke gebruikt wordt voor het impregneeren van beton- artlkelen, werken drie arbeiders van laatstgenoemde fabriek Omstreeks half acht is het sluitstuk van den ketel ge sprongen. De kokende asfalt spoot met groote kracht meters ver weg en trof de arbeiders H. Boerma en A. Belle. De der- do arbeider werd niet getroffen. De slachtoffers kregen brandwonden over het geheele lichaam. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen. Dokter Polman heeft de mannen onmiddellijk naar het ziekenhuis te Groningen laten overbrengen. De toestand van Boerma ls zeer ernstig. Over de oorzaak van het ongeluk wordt ons medegedeeld, dat deze waarschijnlijk gezocht moet worden in het feit, dat het sluitstuk van de ketelinstallatie niet op de voorgeschreven wijze was vastge maakt. Nachtelijke explosies aan de gr«ns. Werkzaamheden aan ond©rgrond§ch Duitsch vestingwerk. Aan de overzijde van de grens bij Vaals worden de laatste dagen bij her haling hevige explosies gehoord, die ker men uit het gebied van de Pfaffenhof op Duitsch terrein, waar zooals bekend een der hoofdknooppunten van den Westvall is aangelegd. Het trekt zeer de aandacht, dat deze werken, die reeds in April van het vorig jaar begonnen zijn, nog steeds niet zijn voltooid. Naar de Maasbode verneemt, zijn deze explosies afkomstig uit een gedeelte dei ondergrondsclie vestingwerken, dat niet aan de verwachtingen beantwoordde en daarom is opgeblazen om door nieuwen aanleg te worden vervangen. Vracht auto's rijden drukker dan ooit dag en nacht af en aan en groote ladingen later terug met een handvol los gesteen te. dat tallooze zwarte punten en stree- pen vertoondeHal en Alexi keken ge ïnteresseerd toe. Bessin glimlachte veel- beteekenend. Let nu eens goed op! Hij klopte met een der stukken steen licht op den rotswand, waarbij de von ken in net rond sprongen. Alexl en Hal bogen zich met stijgende belangstelling over zijn hand. Hun nieuwsgierigheid was opgewekt Vragend staarden zij Bes sin aan. Dat ls interessant, wat? Kijk eens hier! Hij grabbelde ln zijn zak en haalde een klein, zwartgrijs staafje te voor schijn. ongeveer ter lengte van een vin ger. Wat jullie hier zien, is de opbrengst van een dergelijk stuk steen. Door een toeval ontdekte ik al lang geleden dezen bergketel. waar de natuur dit gat schijnt tc hebben gevormd. Een tweede toeval ligheid leerde mij, dat dit gesteente, zoo dra het met een vast voorwerp in aan raking komt, een regen van vonken ont wikkelt. Het spreekt vanzelf, dat ik niet minder nieuwsgierig was dan jullie nu en ik hoop, wat bijzonders te hebben ontdekt, zond ik een monster van het gesteente naar een mijnbouwkundig in stituut in Noord-Amerika. Pas maanden later ontving ik antwoord. In een brief, welke van groote belangstelling voor mijn vondst getuigde, werd mij meege deeld, dat het metaal, hetwelk men uit het door mij gezonden monster had ge wonnen dit kleine staafje hier een tot dusver onbekend product vormde. Weliswaar vertoonde het veel overeen komst met gietijzer, maar het door mij brokstukken puin worden naar cider» overgebracht. Deze werkzaamheden zul len nog wel eenlgen tijd ln beslag nemen Zij, die onmlddeliyk aan de grens wu- nen, genieten vooral des nachts van het lawaai. En overdag verzuimen de meeste vacantiegangers niet het beweeg ccntgen tyd gade te slaan. Een overigens zeer onschuldig genoegen, want men ziet daar natuuriyk verder niets. Wie zich het land ln wagen en de Duitsche grens wachten passeeren, krygen de verma ning mee, dat niet links of rechts van den weg mag worden gegaan. Zoo is het trouwens ook in het Achener woud en in den Eiffel, waar byv. prikkeldraad versperringen dwars door de korenvelden loopen. MARKTBERICHTEN. (Veemarkt Gouda. 24 Aug. Aanvoer in totaal 468 stuks, waarvan 37 slachtvarkens. Vette 24 to— 25to; 106 magere varkens 25—06, 262 biggen 12—16, 40 nuchtere kalveren 5 9, 2 schapen, 21 bokken en geiten 2—6 per stuk. Handel matig. Kaasmarkt Gouda. 24 Aug. Aanvoer 339 partijen. Pryzen le kw. met r.m. 23—25, idem 2e kw. 20 22, zware tot 27. Handel matig. Crisis aftrek 7.6 cent. EIDRlEN: Aanvoer 128.500 stuks. Prij zen: Kipeieten 3.704.20, eendeieren 3—3.26 per 100 stuks. Handel matig. BOTER: Aanvoer 143 ponden. Pryzen: Goeboter 6570 ct., weiboter 60-^-66 ct. per pond. Handel vlug. Ooö. Zuid-Hollandsche Eieryeiling G.A. te Gouda. 24 Aug. Aanvoer 130.200 kipeieren. Pryzen: 56-58 K.G. 3.95—4.05, 58-60 K.G. 4.10—4.20, 60-62 K.G. 4.20--i.25, 62-68 K.G. 4.25—4.75, bruine 58-72 K.G. 4.10 4.90, kleine eieren 3.85—3.95, heneieren 2.70—3.30 per '100 stukB. Eendeieren: Aanvoer 1000 stuks. Pryzen 3—3.20 per 100 stuks. Deensche boter noteer ing. KOPENHAGEN, 24 Aug. De Deensche boternoteering is heden vastgesteld op 222 kronen is 96 cent. RADIONIEUWS. Vrijdag 25 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.— VARA, 10.— VPRO, 10.20 VARA, 12.— AVRO, 4— VARA, 7.3 VOPRO, 9.— VARA, 10.40 VPRO, 11—12 VARA; 8.— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.Morgenwijding; 10.20 Esmeralda; 11.Declamatie; 11.20 VAJlA-orkest; 12.Stafmuziek 6de Regiment Infanterie (om 12.15 Berichten en 12.451.15 Gramo foon); 1.46 Sylvestre-Trio; 2.30 Declamatie; 2.50 AVRO-Kinderkoor met pianobegelei ding; 3.35 Variété (gr.); 4.Gramofoon met toelichting; 4-30 Gramofoon; 5.Voor de kinderen; 5.30 VARA-orkest; 6.30 Lite raire voordracht; 6.506.55 Gramofoon; 7— VAR A-Kalender; 7.05 Causerie „Een wandeling langs het Nederlandsche strand" 7.23 Berichten ANP; 7.30 Berichten en me- dedeelingen; 7.35 Cursus „Kracht"; 8.- Viool en piano; 8.30 Cursus „Levensaan vaarding" (II); 9.— Esmeralda; 9.30 Ra- diotooneei; 9.45 VARA-orkest; 10.30 Be richten ANP; 10.40 Avondwijding; 11.— Orgelspel en zang; 11.30 Jazzmuziek (gr.); 11.55—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV; 8.Schriftlezing, meditaties; 8.15 Be richten, gramofoon (9.30—9.45 Gelukwen- Bchen); 10.30 Morgendienst; 11.Gramo foon; 11.15 Viool voordracht met pianobege leiding en gramofoon; 12.— Berichten; 12.15 Christ. Mannenkoor „Onder ons" (c.a. 12.30 Een woord voor U); 1.— Gra mofoon; 1.15 Marcando-Ensemble en gra mofoon; 2.30 Christ, lectuur; 3— Orgelspel 4.— De Consonanten en gramofoon; 5.45 Declamatie en gramofoon (c.a. 6.30 Berich ten) 6.30 Causerie „Bloembollen in huis"; 7.— Berichten; 7.16—7.56 Gramofoon; 8.— Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten 8.15 NCR V-orkest en soliste; 9.— Medische causerie; 9.30 Vervolg concert; 10.— Be richten ANP, actueel halfuur; 10.30 Piano voordracht; 10.46 De Vedelaars; 11.25 Gra mofoon; C.a. 11.60-12 Schriftlezing. gevonden erts bleek eigenschappen te bezitten, die het veel waardevoller maak ten. Het instituut gaf het den naam Bilun-yzer en dit tusschen haakjes daarnaar heb ik deze verlaten streek hier den Bllun-ketel genoemd. De man, die het gesteente had onderzocht, adviseerde my dringend tot exploitatie over te gaan. Hy meende my een volledig succes te kunnen garandeeren, omdat het een omwenteling zou beteekenen in de me taalindustrie. Hal en Alexl hadden ln gespannen aandacht naar de verklaringen van den ouden Bessin gesluisterd. Belden waren kennelijk onder den Indruk van deze verrassende mededeelingen. Maar hoe wil Je dat aan met de ont ginning? vroeg Alexl aarzelend. Er zal toch heel wat voor komen kyken om het zuivere metaal er uit te halen. Dat ïykt moeiiyker dan het ln wer- keiykheid is, liet nu Lörne zich hooren. Byzondero machines of andere werktui gen zyn, dunkt me, niet rrnodlg. Hoe 'staat het eigeniyk met de afwezigheid van dat bilun-ijzer op deze plaats oom/ Ja, daar kan ik Je eigeniyk niet veel van vertellen. Dat gat hier geeft, toe gang tot een langwerpig hol, dat ik on geveer driehonderd meter diep ben bin nengedrongen. Het schynt zich echter nog verder in opwaartsche richting uit te strekken. Overal op den bodem vond lk deze geiyksoortige stukken erts en de wanden schynen my van dezelfde sa menstelling als dit losse gesteente. (Wordt vervolgd). STADSNIEUWS. Voor de vierde maal is vandaag te dezer itodo de jaarlyksche vee- en zuiveltentoon- stelling gehouden. Deze nationale show is geleidelijk uitge groeid tot een belangrijke gebeurtenis, die eenerz(jda de aandacht vestigt op de betee- lienis van de markt te Gouda, het centrum van een uitgestrekt gebied van het HollanU- ache weideland en anderzijds aan de vee houderij de gelegenheid biedt haan produc ten te toonen. Dan komen de beste dieren naar Gouda, dan worden de beste kazen tentoongesteld. Zoo was het ook vandaag en het was verheugend daarbij te consta- teeren, dat de kwaliteit van de producten z4er goed was. Nadat de juryleden al sinds den vroegen ochtend op het veemarktterrein en in de kazerne waren rondgegaan om de inzendin gen te keuren, kwamen later in het festau- iant de autoriteiten bijeen om de officieel.! opening van de tentoonstelling by te wonen. Met burgemeester dr. K. F. O. James en de overige leden van het gemeentebestuu., waren hierby aanwezig ir. H. G..A. Leignes Bakhoven, inspecteur van. het veeteelt- en xuivelwezcn te 's-Gravenhage, vertegen woordiger van den minister van Economi sche Zaken, de heer C. G. Roos, lid van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland, burge meesters van omliggende gemeenten, leden van den raad, hoofden van plaatselijke tak ken van dienst en tal van bekende figurtu uit landbouwkringen en vertegenwoordigers va verschillende organisaties. Burgemeester James heeft de tentoon- btelling geopend verklaard. Openingsrede burgemeester James. Wif allen zullen op dezen vroegen mor gen en de daaraan vooraf gaande dagen ons wel eens nebben afgevraagd, zoo zeide de burgemeester, nadat hy de aanwezigen had welkom geheeten, of het werkelijk zin heeft, in deze tijden, waar stryd en slach ting iederen dag kunnen ontketend worden, waar de leugen en de hebzucht zich verbon den schijnen te hebben om oms werelddeel in een zinneloozen kryg naar omlaag te trekken, om juist in deze dagen samen te komen én samen te brengen, wat in ons vreedzaam land op een by uitstek vreed zaam gebied door practische kennis en we- tenschappelyk vernuft, met toewijding en met geduld, aan opbouwend werk is ge schied. lederen dag kan de wereld rondom iu brand opgaan en de vlammen kunnen <kjk ons volk schroeien. Intusschen, burgemeester James houdt zich ervan overtuigd, dat wy de werken des vredes met vertrouwen en met een op gewekt hart, ja met hardnekkigheid moeten voortzetten, zoolang de mogelijkheid daar is, en dat wy biddend om behoud van den vrede, moeten werken, zoolang wy" zijn ze geningen deelachtig z\jn. Zoo prees de burgemeester allen, die aan de totstandkoming van deze tentoonstelling hebben medegewerkt en met name hen, wier vee en kaas zyn te aanschouwen, dat zy door de onzekerheid der tijden en de nooden van het bedryf, den moed en de energie niet hébben verloren, terwijl zij evenmin in de verwachting, dat de Staat wel op de een of andere wijze zal helpen om een redelijke opbrengst van het bedrijf te garandeeren, zich moeite tot verbetering van het bedrijf hébben willen besparen. Integendeel, deze tentoonstelling zal toonen, dat het streven is voortgezet om de resultaten van weten schap en techniek dienstbaar te maken aan de verbetering van den veestapel en aan de verfijning van de kaasproductiemethoden. Slechts in het kadër van de verbetering van het product juichte dr. James het ook toe, dat deze tentoonstelling wederom een stap vooruit te zien geeft op het gebied van registreering van het vee. Zuid-Hol land had op dat punt een achterstand in te halen. Voor het eerst zyn thans op de Goud sche tentoonstelling de ongeregistreerde koeien in de minderheid; de inzending van geregistreerd vee daarentegen is sinds het vorige jaar wederom aanmerkelijk geste gen. Het is wel heel jammer, dat, terwijl de Goudsche markt voor een groot deel haar beteekenis ontleent aan den aanvoer van fokvarkens, de gevreesde varkenspest wel ke onze streek weer eens teistert, het aan tal der inzendingen van deze categorie sterk heeft besnoeid. Het noemen van de Goudsche markt in dit verband en in dezen kring is niet toe vallig, maar vanzelfsprekend. 'De tentoonstelling is de dochter van de markt en al kunnen wy niet zeggen, dat moeder en dochter tegen de verdrukking in groeien en gedijen, wel kunnen wij zeggen, dat zü den druk der tyden beter weten te weerstaan dan soortgelijke instellingen el ders. Wanneer wij b.v. zien, dat in 11968 van alle Goudsche en Leidsche kaas, welke in Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht ter kaasmarkt werd aangevoerd, niet min der dan 28.64 <7r een nog nooit bereikt percentage ter Goudsche markt werd verhandeld, dan mogen wij constateeren, dat onze kaasmarkt zoowel op het geogra- phiach juiste punt is gelegen als blijkbaar ook een bevredigende service biedt. Hetzelfde mogen wij vaststellen voor de Goudsche varkens- en biggenmarkt. Al heeft de varkensmarkt in de laatste jaren tengevolge van de crisismaatregelen sterk «eleden en al is dit verschtfnsel te betreu- jjn, het behoeft niet verontrustend te zijn. De fokkerij in deze streék is nog zóó groot, dat in geval van opheffing of verzachting der crisismaatregelen de varkensstapel zich •spoedig zal herstellen. En zoqjira de export zijn vleugels weer kan uitllaan, zal juist, deze streek met haar uitstekende zware slachtvarkeiiB de eerste zyn, welke van de opleving zal profiteeren, terwijl de deskun digen heden zulUfti kunnen constateeren, dat de varkensfokker er bij voortduring voor zorgt, dat dan ook een mooi product afgezet kan worden. (De burgemeester bracht een woord van dank aan hen, die aan de voorbereiding van deze tentoonstelling hun zorgen hebben ge geven. Hy wilde geen namen noemen, doch maakte één uitzondering en wel voor den heer Anemaet, die deze tentoonstelling voor de laatste maal als directeur van het Markt- wezep heeft helpen voorbereiden. Onder hen, die zich verdienstelijk hébben gemaakt voor onze markt, staat de heer Anemaet vooraan. Zal voor hem het scheiden op 1 September a.s. zwaar zyn, niet minder groot is het verlies voor de gemeente. Het was den burgemeester een behoefte deze gelegenheid aan te grypen om den beer Anemaet bij deze tentoonstelling, de laatste welke hy in zifn huidige functie medemaakt, te danken voor zyn velen en vruchtbaren arbeid. Als deze tentoonstelling om een naam zou vragen, zou de .heer James, om datgene wat ons vee- en zuivelbedrijf steeds was, haar willen noemen „Holland's welvaren". De tentoonstelling voor geopend verkla rende, sprak de burgemeester den wensch uit, dat zy een bescheiden stap moge zyn op den weg, die wederom zal leiden naar dit, ons Holland's welvaren. Beroep op pamenwerking van ver tegenwoordiger van minister. Als vertegenwoordiger van den minister van Emonomische Zaken, voerde vervolgens ir. H. G. A. Leignes Bakhoven, inspecteur van het zuivelwezen te s-Gravenhage het woord. Hy constateerde, dat de toestand in het veehoudersbedryf nog veel te wenschen overlaat. Ten opzichte van de vleeschpositie is de toestand in ons land zoo precair, dat daaraan door regeeringsmaatregelen zoo veel mogelijk moet worden tegemoet geko men. Men moet goed beseffen, dat de pro ductie niet in overeenstemming is met de consumptie en dat voor de overproductie practisch geen uitweg gevonden kan wor den. Het probleem blyft zeer moeilijk op losbaar en daarom moet de beperking van de teelt noodzakelijk blyven, hoezeer de be perking ook moge worden betreurd. Naast de veehouderij baart de zuivélpro- ductie veel zorg, al is de export nog niet zoo moeilijk als die van overtollig vleesch. Toch levert de export voor den boer geen loo- nenden prys op en ook hier zal de steun van ile overheid moeten worden gehand haafd. Daartegenover zal van de zyde van het bedryf de positie van het zuivelbedrijf zoo goed mogelyk dienen te worden gemaakt. Jr. Leignes Bakhoven dacht in dit verband vooral aan een noodzakelijke samenwerking van allen, die by den verkoop en de export betrokken zijn. Samenwerking is, waaraan de Nederlandsche zuivel en veehouderij groote behoefte heeft. Dat onder de huidige moeilijke omstan digheden een tentoonstelling wordt georga niseerd en maatregelen worden gezocht om het veehoudersbedryf economischer te ma ken, dient in hooge mate te worden gewaar deerd. Ir. Leignes Bakhoven constateerde, dat de tentoonstelling in alle opzichten ge slaagd kan worden geacht en hy sprak de hoop uit, dat ook in de toekomst de samen werking tusschen stad en platteland er toe zal leiden de tentoonstelling jaarlijks te doen houden. Fraaie inzendingen. Na de officieele opening heeft het gezel schap een rondgang gemaakt over het ten toonstellingsterrein. De kwaliteit van de inzendingen was niet zoo groot als vorig jaar, doch de kwaliteit was aanmerkelijk beter. Het aantal inzen dingen op de afdeeling vee was een hon derd minder, voornamelijk een gevolg van de in deze omgeving onder de varkens heertfchende pest. In de overige -roepen had de inschrijving zich goed gehandhaafd. De jury kwam tot het algemeen oordeel dat de kwaliteit zeer bevredigend was, vooral van koeien, waar het geregistreerd vee voor het eerst grooter in aantal was vertegenwoordigd dan het ongeregistreerd, hetgeen al op een vooruitgang van den vee stapel wyst. De oudere stieren waren wat minder, maar overigens stond de rubriek op hoog peil, vooral ten aanzien van het blaar koppen veeslag. De varkens werden excel lent bevonden, de schapen heel goed en de geiten prima. Er waren veel inzendingen \an de eilanden, die de bloem van haar vee hadden ingezonden. Wat de kaas betreft, ook hier werd een vooruitgang van de kwaliteit ten aanzien van verleden jaar geconstateerd en ook de inzendingen waren met 54 partyen iets grooter. Als bezwaar werd genoemd, dat by het ouder worden van de kaas de ge volgen te constateeren zyn van de omstan digheid, dat in het voorjaar tengevolge van de vorstperiode weinig gras op het land stond en de koeien met allerlei producten moesten worden bijgevoerd. Al met al kan gezegd worden, dat deze vee. en zuiveltentoonstelling van prima ge halte is geweest. Ook het bezoek was be vredigend er zyn circa 1200 bezoekers geweest zoodat de vierde Goudsche show in alle opzichten een succes genoemd kan worden. De voornaamste bekroningen hopen wij morgen te vermelden. Vanmiddag is op de Markt als attractie een gecostumeerde ringrijderij gehouden. Er waren keurige costuums en ook de wa gens -zagen er fraai uit. Het aantal deel nemers was echter niet zoo groot. Vrachtauto bij Nootdorp door trein gegrepen. Bestuurder er goed afgekomen. Gistcenochtend vroeg heeft een ongeluk plaats gehad op den onbewaakten overweg bij de voormalige halte Nootdorp ann de lijn den Haag—Gouda. Trein no. 507, die 6.45 uur uit Den Haag naar Utrecht ver trekt, kwam op genoemden overweg in bot sing met een vrachtauto. Deze laatste werd zwaar beschadigd en ook de trein liep eenige beschadiging op. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De trein liep met 10 minuten vertraging hier binnen. Gemeentelijke Zweminrichting. Het gemeentebestuur van Gouda deelt ons mede, dat het onderzoek van het water oer zweminrichting aan de Houtmansgracht gedurende de afgeloopen weken heeft uit gewezen, dat dit bij invoer zeer goed r. bij afvoer goed was. Postdiincnvereeniging De Vriendsci/ap. De postduivenvereeniging „De Vriend schap" hield Zaterdag een wedvlucht vanuit iilburg, arstand 56 K.M. De uitslag was: J. Overkamp 1, 4, 8, 13, 17, 18, 23, 29, .:0, 32, 37, 39, 40; Gebr. Kulik 2, 15, 34; W. Bor 3, 16; G. Fokkers 5; C. v. Duuren 6, 21, 24 25; H. v. Hattum 7, 16; C. Schwiebt» I 9, 22; B. Zappeij 11, 12, 19, 25, 25, 33, 38, 41; C. v. Kley 14; J de*Bennis 29 31; P. v. Hattum 26; C. Syl 2T; W. Houtenn 28, ?6, 42. Los 1.30 uur, aankomst e-rste 1 duif 2.23.12, laatste duif 2.35.27 tiui Tevens hield „De Vriendschap" een wed vlucht u't Noyon, afstand 296 K.M. De uit- siug luidt: J. Overkamp 1, 6, 12; Gcb". Kulik 2, 5. 17; G. Fokkers 3, 7, 10. 1?, 15, 16; IV /appeij 4, 13; C. Sdyn 8, 9, 18; C. v. d. Kley 14. I^os 9.30 uur, aankomst eerste duif 5.30.58, laatste duif Zondag 8.44.45 uur. Filmnieuws. Thalla-Theater. Haar groote promotie. In Thalia-Theater wordt deze week vertoon „Hatfr groote promotie", een David O'Selznlck-film van United Ar tists. Bekende acteurs en actrices als Janet Gaynor, Fredrlc March, May Rob- son en Adolphe Menjou spelen de hoofd rollen ln deze voortreffelijk geslaagde filmcomedle. Woensdag om 2 urn- is er matinee met Rin-tin de wolfshond. Schouwburg- Bioscoop. The Goldwyn Follies. De Schouwburg-Bioscoop heeft op haar progwmma staan „The Goldwyn Follies" (Filmstudiogeheimen) mot Adolphe Men jou, den tenor Charles Kuilman, Edgar Bergen met zijn pop „Charlie McCarthy" en de befaamde komieken The Rltz Bro thers. In deze vroolijke film, geestig, ge zellig en amusant, werken voorts het ballet van de Metropolitan Opera en de Goldwyn glrls mMc Réunie-Bioscoop. Die verduivelde waarheid. Réunie-Bioscoop brengt deze week de voortreffelijke klucht „Die verduivelde waarheid", een groot lachsucces met Can Grant, Irene Dunne en Ralph Bellamy. Als tweede hoofdnummer wordt vertoond „De trots der marine", een film van span- nenden aard. Charles Bickford speelt de noofdrol. Zondag gaat „Is myn man niet gewel dig", een vrool:jke amusementsfilm met de Hollandsche filmster Lien Deyers. Woensdag is er matinée met als hoofd nummer „De trots der marine". Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertenties. Bedevaart naar Kevelaar. Aan de gehouden bedevaart naar Kevelaar nebben uit Gouda 160 personen deelgero- men. Rnrgerlijke Stand. GEBOREN: 19 Aug.: Hermanus, 8. van J. Snel en C. L. Hofstede, Jaagpad 49. 21 Aug.: Maria Louise Helène, d. van A. H. M. de Groot en M. A. S. Kopp, Joubert- straat 154. Frans Joseph, z. van H. L. van Vliet en E. Pees van Itersonlaan 6. 23 Aug.: Neeltje Hilligje Hendrika, d. van H. Leuvenink en J. E. van Beuzekom, Raam 101. GETROUWD: 23 Aug.: J. Noorlander en W. M. Wassing. W. M. Broer en C. J van der Haar. G. J. Brouwer en H. M de Jong. OVERLEDEN: 22 Aug.: Goeltje van Balen, wed. D. Tceuwen, 69 j. 23 Aug.: Pieter van Vliet, 67 J. AGENDA- 26 Aug., 8 uur. Nieuwe Markt. Openlucht- it Vrije Evangelische 26 en 27 Aug. Ridder van Catsweg. Ten toonstelling Volkstuinvereeniging Genoe gen na Arbeid; officieele opening 26' Augustus 3.30 uur. 26 Aug. 2.30 uur Da Costakade. Demon stratie Ned. Vereeniging voor Lucht bescherming. 28 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkoopmg no taris J. van Kranenburg. 1 Sept. 11 uur R.K. Leesvereeniging. Aan besteding architect Jac. P. Dess?ng ver grooting fabrieksgebouw Kon. Wawherij Daalmans en Co. 2 Sept. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Fe» =t- avond voetbalvereeniging O.N.A. SPORT EN WEDSTRIJDEN. I (Gouda—-Martinit. A.b. Zondag 2 uur speelt Gouda op eigen terrein tegen den nieuwen tweeden kiasser Martinit uit Schiedam. Om 11 uur spelen de Gouda-veteranen tegen een elftal van den Alg. Ned. Bond van handels- en kantoorbedienden. (Wedstrijden van GJJ.V. 'De vereeniging G.S.V. speelt a.s. Zondag op het terrein van de Sportvereeniging „Spoorwegen Gouda", het voormalig Gouda- veld, in plaats van op eigen terrein, de vol gende wedstrijden: 12.30 uur Gü.V. 5 Moordrecht 3; 2.30 uur G^.V.-Moordrecht. LAATSTE BERICHTEN. Draconische maatregelen noodig. UOMDEN, 24 Aug. In het Lagerhuis heeft Chamberlain heden verklaard: Het land bevindt zich in dreigend oorlogsgevaar en nieuwe draconische maatregelen maken het noodig het hoofd te bieden aan den ernst van den toestand. Chamberlain zeide verder, dat de aan kondiging van het RussischDuitsche niet-aanvalsverdrag kwam als een on aangename verrassing voor de Britsche regeering. Na er aan te hebben herinnerd, dat hij op 31 Juli had gezegd nauwkeurig acht te slaan op den toestand te Danzlg en had verklaard, dat hij niet geloofde, dat niet eenig geschil door vreedzame onderhandelingen zou kunnen worden opgelost, voegde Chamberlain hieraan toe: Het spijt mij te moeten zeggen, dat cr geen teekenen zijn, die op een derge lijke actie wijzen, integendeel, de toe stand is tot vandaag steeds erger gewor den en wij staan tegenover een dreigend oorlogsgevaar. Chamberlain wees op de regeling van de zaak der Poolsche douane-inspec teurs en zeide, dat dit geen zaak van groot belang was en dat er in het ver leden grooter moeilijkheden in minder gespannen verhoudingen zijn opgelost Ondanks het feit, dat de besprekingen gevoerd werden, opende de Duitsche pers een heftige campagne tegen de Poolsche regeering en verklaarde, dat Danzlg naar het Rijk moest terugkeeren I In de eerste plaats heeft de regeering het noodig geacht te verklaren, dat de Britsche verplichtingen inzake Polen on aangetast bleven. Iedere veronderstelling dat de defen sieve maatregelen van Engeland een be dreiging vormen wees Chamberlain van de hand. Niets wat wij gedaan hebben of hebben voorgesteld, kan een bedrei ging vormen voor de rechtmatige belan- l gen van Duitschland. j Chamberlain zeide verder: Wij hopen I nog steeds, dat gezond verstand een uit weg zal vinden uit de moeilijkheden. Geen initiatief van Roosevelt voor internationale conferentie. WASHINGTON, 24 Aug. Berichten van Associated Press uit zeer hooge kringen vernomen, sluiten de mogelijkheid uit, dat Roosevelt een internationale conferentie zal bijeenroepen. Gouwleider te Danzig met bevel van Vrijstad belast. DANZIG, 24 Aug. Officieel wordt gedeeld: Den Gouwleider van Danzig is het bevel van de Vrijstad Danzig opgedragen, De daartoe uitgevaardigde wet geldt het geheele constitutioneele gebied van Danzig. De Paus houdt hedenavond een radio-rede. VATICAANSTAD, 24 Aug. Z. H. de Paus z$l vanavond te 7.20 uur Amsterdamsche zomertijd een radio-rede houden, welke on middellijk in verschillende talen zal worden herleid. Nederlandsche ministerraad heeft hedenochtend vergaderd 'S-GRAVENHAGE, 24 Aug. De rege-'- ringspersdienst meldt: Hedenmorgen is in het departement var. Algemeene Zaken een buitengewone mi nisterraad gehouden. Morgen zal de ministerraad tezelfder plaatse opnieuw bijeenkomen, welke samen komst evenals die van heden door den mi nister-president zal worden gepresideerd. Minister Van Klef fens terug. DEN HAAG. 24 Aug. De minister van Buitenlandsche Zaken, mr. E. N. v. Klef- fens, is vanmorgen te Den Haag terug gekeerd, waarna hij zich naar den minis terraad heeft begeven. Britsche consul-generaal uit Danzig vertrokken. DANZIG, 24 Aug. Naar verluidt heeft de consul-generaal van» Groot-Brittannië in de vroege ochtenduren Danzig verlaten. Grens by Zoppot gesloten. DANZIG, 24 Aug. D.N.B. meldt, dat de grens tusschen Danzlg en Polen ln de buurt van Zoppot vanochtend door de Polen is gesloten. Eveneens heeft Polen het telefoonverkeer van Gdynia naar Danzlg verbroken. Chamberlain bij den Koning. LONDEN. 24 Aug. Chamberlain is van ochtend op Buckingham Palace aange komen. Na zijn bezoek aan den Koning zal het kabinet bijeenkomen. Italië verscherpt de kustbewaking. ROME, 24 Aug. Do oorlogsvoorljercijV.- g n worden versneld. Er is nieuw kustg schut opgesteld. Tévens worden maatrege len genomen tegen duikbooten. Von Kiübentrop \cilaat Moskou. Muokou, Aug. KJjksunniste'r von RiOOciiuup is vunniJduag te uur pui vliegtuig uit Moskou vertrokken. Kabinet van Natiunale Unie in Frankrijk? PARIJS, 24 Aug. Men verwacht een be roep van Daludrer op de eensgezindheid van alle Franschen. Dtze zou naar eerste uitdrukking vinden in de vorming van een kabinet van Nationale Unie. Engelschen ia Duitschland aangeraden te vertrekken. BERLIJN, 24 Aug. De Britsche consu laire ambtenaren hebben uit Londen de opdracht ontvangen de Engelschen, die in Duitschland wonen* t# laten vertrek ken. Engelsche kolonie verlaat Danzig. DaNZIü, 24 Aug. Vandaag zijn de leden der Engelsche kolonie en de Engelsche schepen, die ln de haven lagen, uit Dan zlg vertrokken. Ontruiming van Duitsche ambassade te Warschau. WARSCHAU, 24 Aug. Uit goede bron wordt vernomen, dat gisteren dc bagage en archieven uit de Duitsche ambassade te Warschau zijn weggezonden. Het personeel ls verminderd tot drie of vier personen. Ambassadeur Von Moltke, die verschei dene weken ln Duitschland heeft ver toefd, zou eenige dagen geleden weer naar Berlijn zijn vertrokken. Het Engelsche disconto verdubbeld. LONDEN, 2A Aug. De Bank van Enge land heeft heden haar rentetarieven ver hoogd en het wisseldisconto gebracht van 2 op 4 pet. De tijdsomstandigheden hebben, wordt medegedeeld, genoodzaakt het disconto plotseling aanzienlijk te verhoogen. Frankryk roept reservisten op. PARIJS, 24 Juni. De reservisten, die houders zijn van het mobilisatie-boekje nummer twee zijn opgeroepen. De hou ders van boekjes nummer drie en vier zijn vanochtend opgeroepen. Verhooging van premie der verzekering tegen oorlogsrisico. NEW-YORK, 24 Aug. (Reuter). Met in gang van heder. zullen de premies voor ver zekering tegen oorlogsrisico's van zendin gen uit de Vereenigde Staten naar Duitsch land en Italië tot het twintigvoudige wor den verhoogd. De premies voor verscheping naar de Britsche eilanden blyven ongewij zigd. Duitschland's militaire voorbereidingen. WARSCHAU, 24 Aug. Uit Tsjechische bron wordt medegedeeld, dat de Duitsche militaire voorbereidingen in Bohemen en Moravië in stijgend tempo worden voltrok ken. Recht van requisitie te Parijs van kracht. PARIJS, 24 Aug. Met aanplakbiljetter. is bekend gemaakt, dat met ingang van heden het recht van requisitie in de gemeente Parijs van kracht is geworden. Duitsch bombardementsvliegtuig boven Polen. WARSCHAU, 24 Aug. Havas verneemt van gezaghebbende zijde in Warschau, dat een Duitsch bombardementsvliegtuig ta Dojmin in de omgeving van de grens van Bohemen en Moravië boven Poolsch gebied is gekomen. De militaire autoriteiten heb- ben direct een jachtvliegtuig uitgezonden om den bommenwerper te achtervolgen, welke naar Duitschland terugkeerde. WISSELKOERSHN. 23 Aug. 24 Aug. Officieel. Londen 8.73to 8.71 K Berlyn 74.75 74.50 Parys 4.94 4.92% Brussel 31.6(2 to 31.52 to Kopenhagen 39. 38.87 to Zwitserland 42.15 42.02 to Oslo 43.90 43.75 Stoakholm 45.05 44.95 New-York 1.86% 1.86to BEURSO VERZICHT. 'De wisselmarkt te Amsterdam had he denmorgen een onrustig voorkomen. De handel was van bescheiden afmetingen en men kon duidelyk merken, dat een gereser veerde houding werd aangenomen. De Nederlandsche guLden was overigens vast gestemd ten opzichte van de buiten- landsohe deviezen, in het by zonder het pond sterling. IHet Britsche devies gaf een duidelijke weerspiegeling van de ongunstige beschou wingen, welke met betrekking tot de tegen woordige situatie worden geleverd. Allerlei geruchten deden de ronde, doch in tyden van onzekerheid wordt de wisselmarkt steeds overstroomd met vertelsels, waarvan de herkomst niet kan worden gevonden en de betrouwbaarheid moeilyk kan worden ge toetst. Op de niet-officieele vroegbeurs bestond een gedrukte stemming. De locale waarden werden algemeen lager afgedaan en ver scheidene der toonaangevende aandeelen werden meerdere punten lager afgedaan De Amerikaansche shares kwamen over de geheele linie beneden de prtfzen van gis teren terecht.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2