i mm im I Amerikaansche recepten. Zomerdessert. Eetbare paddenstoelen. FILMNIEUWS. r* el \J\< Het Kon. Landbouwcomité acht den invoer van vleesch uit den booze. rechtzaken. In Amerikaansche kookboeken staan vele recepten, die wy hier niet; kennen, maar die wy toch evengoed zouden kunnen klaarmaken. We be schikken over de ingrediënten, alleen zullen we misschien even moeten wen nen aan den smaak. We laten er hier eenige volgen, wie eens wat verandering in de menu's wil brengen zal ze stellig willen pA)- beeren. Sla met kaas. Men roeit 3 fijngemaakte hardge kookte eierdooiers met 2 soeplepels olie aan en voegt er iets zout en pe per en 1 theelepel mosterd by. Dan vermengt men I'/a kop fyngemaakte, koude gekookte aardappelen met l</2 kop geraspte kaas en vervolgens met de mayonnaise. Nu vormt men met 2 theelepeltjes of een botervormer klei ne eitjes van het mengsel, waarvan men er telkens 3 op een slablad op een schoteltje legt. Het blad wordt verder versierd met schyfjes tomaat en citroen, eventueel kapertjes en het fyngehakte hardgekookte eiwit. Men dient deze schoteltjes „sla met kaas" op als voorgerecht of by de koffie tafel. Sla vcun eieren en noten. Voor, „American egg and walnut salad" kookt men 6 eieren hard en snijd ze in stukjes. Meng er 100 gram grof gesneden okkernoten door en 2 d.L. mayonnaise. Laat de salade op ijs koud worden en dien haar op frisch groene slablaadjes op. Garneer de sla met halve walnoten. Bananensla. Maak in de lengte van de banaan met een scherp mes een insnyding. Neem het vruchtvleesch er uit en ver meng dit met azijn, olie, peper en zout. Doe het weer in de banaan. Dien /banana salad" zeer koud, op sla- claadjes op. Pruimensla. Zet de pruimen een nacht in het water, kook ze gaar, laat ze uitlek ken en haal de pitten eruit. Vul de pruimen met een weinig roomkaas en leg ze op versche slablaadjes. Cocktail van tomatenpuree. Voor „tomato juice cocktail" heeft men noodig 1 kopje gezeefd tomaten sap, 1 theelepel fijngehakte ui, 1 eet lepel citroensap, 1 eetlepel wynazyn, 1 theelepel fijngehakte seldery, Vfc laurierblaadje, 1 afgestreken eetlepel suiker. Meng al de ingrediënten grondig dooreen, laat^ze 2 uur op een koele plaats staan. Zeef het mengsel door een linnen doek, dien het met rijkelyk ijs in glazen op. Amerikaansche vleeschballetjes. Maal IJ/2 P°nd rundvleesch fijn en mengt het vleesch met 200 gram ge kookte, fijngemaakte^, aardappelen met zout, peper, eieren en wat melk, zoodat het vleesch de stevigheid van aangemaakt gehakt heeft. Vorm bal letjes en bak ze in reuzel bruin. Doe de vleeschballetjes, de „American meat cakes" in een vuurvasten scho tel .overgiet ze met tomatensaus en laat ze ongeveer een kwartier in een warmen oven staan. Warme biscuits. Meng voor „hot biscuits" 200 gram bloem, 40 gram vet, 4 theelepels bak poeder met zooveel karnemelk, dat een soepel deeg ontstaat. Rol dit deeg 2 c.m. dik uit, snyd het in gelijke stukken en bak ze in een heeten oven 10 a 12 minuten. Dien de biscuits warm op. Vruchtentaart. Het volgende recept, een vlugge handige bereidingswijze voor een „laagjes-taart", past goed in dit sei zoen met zijn betrekkelijk ruime keus aan vruchten. Voor zes personen heeft men noo dig: 225 gr. bloem, 2 theelepels bak poeder, V2 theelepel zout, 2 afgestre ken eetlepels suiker, 100 gr. boter, 1 ei, 1 d.L. melkongeveer 500 gr. prui men, ook wel 6 groote perziken of 6 bananen; vroeger in het jaar 500 gr. aardbeien, frambozen of bessen, *4 L. slagroom, wat suiker naar smaak. Zeef de bloem met het bakpoeder, het zout en de suikerverdeel er, met behulp van twee messen, 4/5 van de hoeveelheid boter in, tot het mengsel fyn-kruimelig is. Klop het ei en roer er de melk door, vermeng de droge bestanddeelen met de vloeistof tot een goed samenhan- gend, maar toch piet te stijf deeg, vorm er een bal vaiji en rol dien op een met bloem bestoven tafel uit tot ruim 1/2 c.m. dikte. Snijd er langs een deksel b.v. twee gelyke plakken van; leg er één op een met boter besmeerd bak- blik, strijk er wat van de nog oveiv gehouden weekgemaakte boter over uit, leg er dan de tweede plak op en bestrijk die met de rest van de boter. Bak de taart in een heeten oven in ongeveer 15 minuten gaar; trek de helften van elkaar, wat heel gemak kelijk gaat en besmeer de zachte bin nenkanten met wat boter. Bedek de onderhelft met een laagje vruchten de pruimen ontpit en gehalveerd, de perziken of de bananen in plak jes gesneden, de besvruchtep met een vork iets fyn gedrukt strooi er suiker op en bedek ze met de tweede taarthelft, den beboterden weeken kant naar boven. Leg ook hierop weer een laagje van de met suiker bestrooi de vruchten en maak de taart af door er den geslagen room overheen te spreiden, nadat ook die met wat sui ker is vermengd. Ieder jaar weer opnieuw eischen paddenstoelen slachtoffers en wel om de eenvoudige reden, dat er gif tige soorten verzameld worden. Wei nig vrouwen interesseeren zich voor de kennis der paddenstoelen en op gemakkelijke wyze maken zy er zich meestal af, meenen zelfs, dat vrywel steeds het eten van paddenstoelen tot vergiftigingen kan leiden. Inderdaad zijn er vele soorten van paddenstoelen, meer dan 200 eetbare zelfs en in verhouding met dit aantal zyn er zelfs maar weinige vergiftige soorten. Hoe kan de leek paddenstoelen on derscheiden? Hierop zouden wy wil len antwoordenmet behulp van een bekend boek over paddenstoelen zal het mogelijk zyn verschillende soor ten te leeren kennen. In de eerste plaats zal men bijzondere aandacht moeten besteden aan hetgeen er ge schreven staat over de giftige exem plaren. Verschillende smakelyke ge rechten kunnen tot midden October Een te weinig bekende delicatesse. worden afgesneden. Zand, bladeren en eventueele ongerechtigheden wor den onmiddellijk verwijderd en thuis gekomen, kykt men ze dadelyk nog eens na. Geen enkele paddenstoel mag in de pan worden gedaan, voordat men zeker weet, dat hij inderdaad eetbaar is. Men moet ze liefst op den dag eten, dat men ze geplukt heeft en indien dit niet mogelyk is, worden de padden stoelen hoogstens tot den volgenden dag bewaard doch op een koele plaats. Het eten van oude en vervufld-3 paddenstoelen kan eveneens tot ver giftigingen leiden. Wie, ondanks de groote zekerheid, waarmede kenners de in het wild groeiende eetbare soor- iiAyia4U„ ten weten te verzamelen, ze toch nieter in zbn Öurft te eten, die zal zich de smake- Schapen zoogden biggen. En de boer dacht, dat ze gemolde* waren. Dezer dagen bemerkte de veehouder S. TJalma te Gaast (bij Workum), dat eenige zijner schapen, telkens wanneer hij aan het melken toe was, reeds ge molken bleken te zijn. Spoedig ontdekte hij de oorzaak: biggen waren het die steeds voor het melken der schapen zorg den. Een min of meer natuurlijke nel- ging weliswaar, maar dan toch toege past op de verkeerde manier. Hoewel het voor de eigenlijke melkers wel gemakke lijk was, nam de boer er geen genoegen mee en zorgde er voor, dat ieder weer het zijne kreeg, d.w.z. dat de biggen weer hun sdtiapenmelk zullen moeten missen. lyke paddenstoel-gerechten evenwel niet behoeven te ontzeggen, indien* men de gekweekte paddenstoelen koopt. Meer en meer wordt tegen woordig ook in ons land aan de pad- van paddenstoelen worden bereid en j denstoelencultuur niet alleen wordt de tong er door ge streeld, doch zy hebben niet minder in de groote steden kan men ze in groen ten- en fruitwinkels koopen. Ook hier BINNENLAND. Minister Gerbrandy hoogleeraar af. De a.r. „Rotterdammer" meldt, dat prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Justitie, bij het directorium van de Vrye Univem- teit te Amsterdam een verzoek heeft inge diend om eervol ontslag als hoogleeraar aan deze Universiteit. Minister Gerbrandy Is sinds 26 September 1S30 als hoogleeraar Propaganda voor Nederland in het buitenland. De Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen verkeer schrijft onns: Ten kantore der A.N.V.V. wordt mo menteel de jaarlijksche bijeenkomst van de buitenlandsche vertegenwoordigers der Vereeniging gehouden. Op deze drie-daagsche bijeenkomst worden uitvoerige besprekingen gehou den over de in het buitenland te voeren propaganda voor 1940, terwijl verder een groot aantal punten, die in het algemeen de toeristische reclame voor Nederland betreffen, op de agenda staan. Teneinde deze besprekingen zoo vrucht baar mogelijk te doen zijn, zijn vertegen woordigers van de Ned. Spoorwegen, het reisbureau-wezen, K.N.A.C., A.N.W.B., Horecaf, het Bureau Inschrijving Motor rijtuigen, Grensbewaking en Vreemde lingendienst etc. ultgenoodigd bij enkele dezer vergaderingen tegenwoordig te zijn. Spoorwegontvangsten over Juni. De ontvangsten bedroegen over Juni 1939 ln tot. 9.111.083,12 tegen 8.520.377,41 over Juni 1938 Een voordeelig verschil droegen alle baten bij, behalve de Post- ontvangsten, die 15.000 minder waren. De ontvangsten uit goederenvervoer en lev. dieren spanden ditmaal de kroon met een totaal-bedrag van 3.648.088,87 of 409.521.29 meer dan in Juni 1938. Dit lijkt wel bevredigend, maar men dient er rekening mede te houden, dat de ont vangsten ln Juni 1938 rond 225.000 Jagen die van Juni 1937. Uit deze meer dere inkomsten valt de gevolgtrekking te maken dat, waar Inmiddels nog geen wettelijke bepalingen verbetering in den toestand brachten, de economische situ atie iets moet zijn vooruitgegaan. De rei zigers- en bagage-ontvangsten brachten 173.302.67 meer op, hetgeen eveneens bevredigend mag heeten, gezien het feit dat Pinksteren thans ln Mei en ln 1938 in Juni viel, wat minstens een paar ton in inkomsten scheelt. De post „Diversen" ten slotte liet een meerdere ontvangst zien van 22.881,85. Over het algemeen blijven de spoor wegontvangsten in de laatste maanden dus stijgen, hetgeen naast de verbetering in den handel, mede te danken zal zijn aan de vele voor het publiek gunstige maatregelen van het spoorwegbestuur ln den laats ten tijd. De totale ontvangsen over het eerste halfjaar 1939 bedroegen 50.913.309,09 tegen 46.568.862,30 in het zelfde tijdvak van 1938, zoodat het totale voordeelig verschil is gestegen tot 4.344.446,79 tegen een nadeelig verschil ln Juni 1938 van rond 1.838 mlUloen. IJsselmeervisschers. Met ingang van 27 Augustus 1939 tot een nader te bepalen datum zal een bij zondere toeslag worden verleend van 25 pet. van den grondslag aan de IJssel- meervisscherij. Deze bijzondere toeslag geldt eveneens voor IJsselmeervisschers, tevens binnen- visschers en als maximum bijzondere toe slag, overeenkomstig de desbetreffende regeling voor IJsselmeervisschers tevens W addenzee visschers. Jubileum Spoorwegen. De Nederlandsche Reisvereeniging heeft naar aanleiding van het spoorwegjubi leum een van de wekelijksche afleverin gen van haar orgaan Reizen en Trekken uitgegeven als spoorwegnummer. Het blad opent met een artikel van prof. dr. ir. J. Goudrlaan, president-directeur, over het Nederlandsche spoorwegbedrijf, en voedingswaarde dan de jonge groen- t het de versche exemplaren te ten, aan wie steeds gaarne een eere- koopen, omdat deze het smakelykst plaats op den disch wordt ingeruimd.^ zun* Vele stadsmenschen beschouwen j Tenslotte geven wy het recept" van paddenstoelen dan ook inderdaad als delicatesse, indien zy deze eenmaal hebben leeren waardeeren, in tegen stelling met de meeste plattelandsbe woners, die er afwijzend tegenover staan. Een afkeer, die van moeder op dochters schynt over te gaan zonder dat zy er ooit één geproefd hebben. Vóóroordeel en angst spelen de men- schen dikwijls parten. By het zoeken en de behandeling van paddenstoelen heeft men o.a. het volgende niet te vergeten. Steeds zal men jonge en frissche exemplaren moeten plukken. Deze moeten onmi^eUyk boven den grond bevat verder artikelen ovei* De dienst regeling voorheèn en thans, door H. As- selberghs, Stationsrestauraties,* Veiligheid in het Spoorwegverkeer, Een bezoek aan de tractie, De beteekenls der N. S. ln het bedrijfsleven. De heer D. Schlferll be handelt de vraag: Zouden wij onze spoorwegen kunnen en willen missen?, de heer A. Pleters: De spoorweg en de N. R. V. Verdere artikelen zijn: De loco motief onder narcose, De spoor bil jetten- automaat, Het parate en verjongde trein vervoer, en allerlei mededeelingen over de spoorwegtarieven. Nederlandsche klanken ln Amerika. De New-Yorksche correspondent van het A.N.P. meldt: Een aardig voorval toont aan, hoezeer de Amerikanen medegeleefd hebben met de geboorte van Prinses Irene. De Ne derlandsche beiaardier Jacq. Vermaak, leerling van den Belgischen meester Jef Denijn, en bespeler van het Nederland sche carillon op de New-Yorksche we reldtentoonstelling, gaf een beiaardcon cert in de universiteitsstad Alfred (N. Y.), juist op den dag dat de geboorte van het Nederlandsche Prinsesje daar bekend werd gemaakt. Vóór den aanvang van het concert vroeg een delegatie uit het publiek, of de heer Vermaak ter eere van het Prinsesje wilde beginnen met het Wilhelmus, aan welk verzoek de bei aardier natuurlijk gaarne gevolg gaf. Staande hoorde het publiek, dat uit vijf honderd Amerikanen bestond, van wie velen van verren afstand waren geko men, het Nederlandsche volkslied aan. rHet klokkenspel van Alfred is het eenige, dat uit oude Nederlandsche, door Hemo- ny gegoten klokken bestaat. En zoo klonk op 7500 kilomter van Nederland, het goede, oude Wilhelmus ter eere van de blijde gebeurtenis ln het Prinselijk een smakelijk paddenstoelenschotei- ije. Men neemt pl.m. 500 gr. padden stoelen, 50 a 75 gr. geraspte Parme- zaansche kaas, fyngehakte peterselie, een gehakt sjalotje, zout, peper, pa neermeel. De paddenstoelen goed wasschen, van het onderste deel van het steeltje een stukje afsnijden en van het hoed- I je het schilletje aftrekken. In een vuurvast schoteltje doen, bestrooien met kaas, peterselie en paneermeel, i een tikje zout en wat peper, en de boter er over vérdeelen. Daarna pl.m. 15 minuten in een warme oven plaat sen. Warm opdienen met toast. Inspecteur der registratie en domeinen, mr. H. W. J. Mulder, raadsadviseur bij het departement van, binnenlandsch zaken, ir. S. Smeding, directeur van aeii Wierlngermeer, C. L. de Bruyn, secretaris van de directie van den Wierlngermeer, A. Blaauboer, secretaris van de gemeente Wierlngermeer; c. lid-secretaris mr. J. M. Kan, hoofd commies bij het departement van btn- neniandsche zaken. d. adjunct-secretaris H. Burik, ad junct-commies bij het departement van blnnenlandsche zaken. GEMENGD NIEUWS. Kolonisatie der N O. polder wordt voorbereid. Bij beschikking van den minister van Waterstaat van 17 Augustus 1939 is inge steld een commissie .waaraan wordt op gedragen de voorbereiding van de orga nisatie van de ontginning en kolonisatie van den Noord-Oostelijken polder, met verzoek den minister daaromtrent rap port uit te brengen In deze commissie zijn benoemd: a. tot lid en voorzitter jhr ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, oud-minister van Waterstaat. b. tot ledenmr. dr. L. J. C. Beaufort, lid van de Tweede Kamer der Staten - Generaal, mr. Th. A. van Dijken, lid der Tweede Kamer, mr. dr. R. H. baron de Vos van Steenwljk .commissaris der Ko ningin ln de provincie Drenthe, dr. ir. Th. van der Waerden, lid der Tweede- Kamer, ir. V. J. P. de Blocy van Kuffeler, hoofdingenieur-directeur van den rijks waterstaat, belast met de uitvoering van den dienst der Zuiderzeewerken, J. E. van der Heyden, administrateur bij het departement van waterstaat, H. Bakker, Een böom sprong uit elkaar. Eert merkwaardig voorval heeft zich In den nacht van Zaterdag op Zondag voor gedaan met een boom op het landgoed „De Duno" te Oosterbeek. In de nabijheid van het hotel daar ter plaatse stond een dikke, holle elk, waar- In zich een wespennest bevond. Ter vernietiging van de wespen werd petroleum door een gat in den boom ge goten en aangestoken. Daai' de rook nog geruimen tijd daarna uit de holte bleef opstijgen, werd de ope ning tenslotte dlchtgestopt, aldus de „N. R. Crt De hotelbewoners werden te midder nacht door een hevlgen knal opgeschrikt. Men begreep niet, wat er aan de hand was, tot. den volgenden morgen een uit elkaar gesprongen boom werd gevonden. In den boom blijken zich gassen ont wikkeld te hebben, welke tot een ont ploffing hadden geleid. De vermogende oudjes uit Pijnacker. Broeder en zuster D. te Pijnacker, over wié eenige weken geleden heel wat te doen was, omdat in hun woning, welke ln zeer vervuilden staat verkeerde, een belangrijk bedrag aan geld was gevon den, zijn thans uit het St. Hypolltus- gasthuls te Delft ontslagen en voor kor ten tijd naar hun woning teruggekeerd. Binnenkort zullen zij naar Schiedam vertrekken, .waar zij in het St. Liduina- gesticht hun laatste levensjaren goed verzorgd hopen te slijten. De belde oud jes zijn er goed aan toe; hun vermogen wordt nu door vertrouwde handen be heerd. Dinsdagochtend ontstond kortsluiting ln een ouden kabel welke vroeger dienst deed voor de verlichting ter sluizen te Leidschendam. Zoowel de brug, het me chanisme van de sluis, alsmede de Ijze ren nokken waaraan de schepen worden gemeerd bij het schutten, stonden onder stroom. Het personeel kon slechts, voor zien van gummi-handbedekking, zijn taak vervullen. Een schipper, die zijn stalen kabel om een der aanlegpalen wierp, zag zich direct tegenover vuur en vonken geplaatst. Personeel van de llcht- bedrijven hebben daarop de stroomver- binding verbroken. Een zoet winstje. Hoeveel? Tien francs... Ik geef er vijf voor. Acht... Zes... Zeven en een half. Aycoord. Mezzet. Hohamed, nachtwaker ln. de garage van Lévallois (Fr.) betaalde en stak de clips, die hem al dadelijk op de .March^ aux Puces" had aangetrokken, In moeilijkheden gekomen, besloot hij echter eenigen tijd later, het kleinood weer van de hand te doen. Hoeveel wilt U er voor hebben? werd hem gevraagd. Hoeveel geeft U ervoor? was het voor zichtig antwoord van den Algerijn. Geeft U ons uw adres, dan zult U na der van ons hooren, was vervolgens het onverwachte bescheid en de bezitter van de clips trok weer naar huis. Gisteren werd hij op het politiebureau geroepen, waar hij ondervraagd werd naar de her komst van het bijou. Mohammed aarzel de niet de politie dadrvan op de hoogte te stellen, en toen het bleek, dat hij zich aan geenerlei oplichting had schuldig gemaakt, werd hem medegedeeld, dat de clips een waardevol bijpu bleek te zijn: 10.000 frapes. De politie houdt het kleinood voorioo- pig in haar bezit en als de eigenaar niet komt opdagen, krijgt Mohammed zijn clips terug. Kon*, de eigenaar wel, dan zal een belooning van wel meer dan 7J francs den Algerijn gelukkig maken. Overval op wethouder. Door mess teken bloedend verwond- Nadat de burgemeester van Heesch (N.-Br.) eenigen tijd geleden in zijn eigen woning werd aangevallen is thans een der wethouders op laffe wijze over vallen en door messteken ernstig gewond Bij het eind van de kermis haé de 53- Jarige heer A. v. d. Heyden, wethouder van sociale Zaken, er even een kijkje ge nomen. Tegen middernacht wandelde hij over den rijksweg naar huis, toen hU plotseling door twee mannen aangeval len werd. Met hun messen brachten zij hem enkele diepe sneden in den rug toe, waarop zij ln de duisternis verdwenen. De heer Van der Heyden zakte hevig bloedend Ineen. Zijn gekreun werd ge hoord door bewoners van een naburig café, die hem naar binnen droegen. Na dat hem eerste hulpverleend was werd hij ter verpleging naar het St. Ludovl- cusgestlcht vervoerd. De burgemeester, rijks- en gemeentepolitie alsmede de ma rechaussee van Geffen waren spoedig ter plaatse. Nog denzelfden nacht werd een oer vermoedelijke daders, de 26-jarige P. v. Z. te werk gesteld bij de werkverschaf fing te Heesch van zijn bed gelicht en naar de marechausseekazerne te Geffen overgebracht waar hij werd opgesloten. Hij nam aanvankelijk een ontkennende houding aan en viel spoedig door de mand. Den naam van zijn mededader wilde hij echter niet noemen. Het onder zoek wordt voortgezet en men verwacht dat ook deze spoedig achterhaald zal zijn Omtrent de motieven van de daad is niets bekend; waarschijnlijk waren de werkloozen het met de politiek van den wethouder niet eens. De toestand van het slachtoffer was hedenmorgen vrij goed. P. V. z zal naar Den Bosch worden overgebracht en ter beschikking van de Justitie gesteld worden. WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. Apocrief evangelie van Johannes ontdekt. Een Zweedsche gelecrdo. dr. Oscar Loefgren, docent ln de Semletlsche talen aan de universiteit te Upsala, heeft in Milaan tusschen ruim 2000 Oostersche manuscripten van de Blbliotheca Ambro siana een apocrief evangelie vo'lf"8"" hannes gevonden, geschreven ln het Ara bisch. Het manuscript beslaat 270 blad zijden en het zou uit het Oud-Syrisch vertaald zijn. Volgens Loefgren heeft men nog noon een zoodanige evalngelle gevonden, en kan de tekst een groote verrassing g - noemd worden voor de theologen. »e manuscript dateert uit 1542 en draag den titel „de Qoddelijke geheimen „Haar groote promotie", ,met Janet Gaynor en Fredric March. Thalia-Theater. HAAR GROOTE PROMOTIE. Thalia-Theater. In een klein Amerikaansch dorpje woont Esther Blodgett, wier ideaal het is om eens naar Hollywood te gaan en filmster te wor den. Haar bekrompen familie lacht haar uit, maar haar grootmoeder, een kras oudje, dat als pionierster de prairies is ingetrokken, gelooft in haar en geeft haar geld om haar geluk in Hollywood te 'beproeven. Esther komt echter tot de teleurstellende ontdekking, dat Hollywood niet op haar heeft zitten wachten en als zij na een paar maanden nog niets gevonden heeft, is zij blij, dat haar voor een avond een baantje wordt aangeboden als serveerimeisje, temeer daar zy op dit feestje talrijke vooraanstaan de filmpersoonlykheden zal ontmoeten. Het gelukt haar inderdaad de aandacht te trek ken var. haar meestgeliefden ster, den ac teur Norman Maine, die van zyn producent gedaan krygt, dat van Esther een proef- opname gemaakt wordt. De producent, Oliver Niles, ziet iets in het meisje en geeft h^r een contract. Op aandringen van Nor man wordt zy zelfs aangewezen als zyn te genspeelster in een nieuwe film. 'De film is een succes voor Estrfir en haar filmnaam Vicki Lester is op iederk lippen, maar Nor man Maine blykt meer en meer te hebben afgedaan. Norman hoort dit echter pas als hy met Vicky yaij hun huwelijksreis terug komt en na een ernstig gesprek met Niles. besluiten zy' het tusschen hen bestaande contract te annuleeren. •Voor Norman breekt een zeer moeilijke tijd aan. Hy zit den heelen dag thuis, moet menschen te woord staan, die vroeger voor hem kwamerf en nu voor zyn vrouw, ter wijl zijn vrouw in de studio's werkt en steeds meer roem oogst. Eindelijk heeft de kleine Esther het zelfs zoover gebracht dat haar den prijs voor het beste spel van het jaar wordt toegekend, maar haar vreugde wordt >ergald door haar dronken echtge noot, die verbitterd een speech houdt, waar in hij de vergankelijkheid van den Hojly- woodschen roem hekelt. Vicky laat hem echter niet in den steek. Ze vertelt haar producent, dat ze besloten heeft haar mooie carrière op te geven, om zich geheel aan Norman te wijden en te trachten haar man een nieuw leven te ge ven. Norman is diep getroffen door haar zelfopofferende woorden, maar Esther be hoeft ze niet in praktijk te 'brengen. Want de eens 'beroemde filmspeler Norman Maine keert niet op het strand terug, als hy" op' een avond in zee is gaan zwemmen. Vicky blijft... maar als ze by de pre mière van haar nieuwe filim voor de radio moet spreken, kondigt ze zichzelf aan, niet als Vicky Lester, maar met de woorden: „Hier is mevrouw'Norman Maine". May Robson, Andy Devine en Adolphe Menjou zijn zeer knappe artisten en Janet Gaynor gaat geen voetbreed uit den weg voor .de vele nieuwe sterren, die na haar zyn gekomen en haar niet hebben kunnen verdringen, maar alles welbeschouwd is het toch Fredric March, die het meest heeft bij gedragen om van dit product iets heel bij zonders te maken. Ditmaal geeft hij als de tot ondergang gedoemde grootheM-in-film- land een creatie, die alles wat hy vroeger heeft gedaan verre overtreft. THE GOLDWYN FOLLIES (Filmstudio-geheimen). Schouwburg-Bioscoop. De films van den Holly woodscl en pro- I ducent, Oliver Merlin hebben steeds min- der succes bij het publiek. De menschen lachen', waar ze huilen moeten. Oliver I begrijpt er niets van, evenmin als zijn 1 gekunstelde ster, Olga Samara. Totdat hij bij een buitenopname twee meisjes critiek hoort uitoefenen op het spel van Olga en de onzinnige dialogen. Merlin knoopt een gesprek aan met een der meisjes, Hazel Dawes, en hoort van haar, dat zijn films natuurlijkheid en men- schelijkheld missen Oliver engageert thans Hazel als „Miss Humanla". Zij verplicht zich geen om gang te hebben met acteurs en moet Oli ver advies geven of een verhaal men- schelijk blijft of overdreven wordt. Als een gevolg van deze samenwerking ster ven Remeo en Julia voor den eersten keer niet op de klassieke wijze, maar zij „leven nog jaren gelukkig", i Hazel gaat op zekeren avond met de 1 haar toegewezen chaperone, Glory, een „Hamburger" eten ln een vroegeren 'treinwagon. De eigenaar van dit orlgi- neelc restaurant, Danny Beecher, is een aardige Jongeman, die dadelijk zijn hart I verliest aan Hazel. Danny vertelt haar, dat hij naar Jlollywood gekomen ls om door zijn stem aan de film te komen en toen dat niet lukte, was hij deze zaak maar begonnen. Hazel, die ook Danny erg aardig vindt, tracht een middel te vinden om den jongeman te doen slage/. j Glory weet haar vrienden over te halen om Danny dien avond ln hun radiopro gramma te laten optreden. Hazel dineert bij Oliver en weet zijn attentie te vesti gen op Danny's zang. Oliver geeft toe, dat de Jongeman een goede stem heeft I cn aangezien ook het uiterlijk in orde I is, wordt Danny voor een hoofdrol ge- engageerd. HU belooft .een sensatie te worden. Oliver weet nog steeds niet, dat Hazel en Danny "elkaar kennen en ook Danny weet niet dat Hazel bij Oliver in dienst is. Als hij dat eindelijk te weten komt, denkt hij er heel iets anders van en hij wil niets meer met Hazel te maken heb ben. Oliver komt er achter, dat Hazel verlield op Danny is. Hij wil haar echter I zelf trouwen en dreigt Danny uit de film I te knippen als Hazel zyn vrouw niet wordt Het meisje wil Danny's carrière niet breken en stemt toe. Dien avond zUn al de medespelenden in Oliver's huis vereenigd na de laatste opnamen van de film. Opk Danny komt, mei een schaar, die hij Oliver overhan digt. Oliver mag hem uit de film knip pen, maar Danny zal Hqzel behouden. De machtige filmproducent begrijpt dan, dat hU geen kans meer heeft en hij kondigt grootmoedig de verloving der jongelui aan, die door de heele troep van de tilm „De vergeten dans", welker pro ductie thans geen geheimen meer voor ons heeft, opgewekt wordt gevierd. Iri deze filmkluchth spelen Adolphe Menjou, Andrew Leeds, Kenny Baker, Charlie McCarthy en The Ritz Brothers de hoofdrollen. „The Goldwyn Follies" is j geestig, gezellig en amusant werk. DIE VERDUIVELDE WAARHEID. Réunie. Bioscoop. De Columbia-film „Die verduivelde waar heid" is zóó amusant, dat ze een feest is van den lach. De grootste oorzaak van het schateren wordt gevormd door Irene Dunne, die met haar clowneske vertolking van de Lucy Warriner-rol .haar vorige prestatie in „Theodora maakt schandaal" nog overtreft. Zóó meesleepend amusant zijn haar gedra gingen tegenover Uary Grant, die zelf ook een eerste-klasse-comediant is, dat Irene*s bewonderaars haar zeker niet meer in haar diar.iatische film-verleden terugwenschen. Het verhaal is gebaseerd op Arthur Richman's tooneel-succes „The awful truth" tn even pittig als grappig en uitbundig, zonder over te gaan in als droog zand aan eikaar hangende onzin, i Het filmscenario is van de geestige Amerikaansche schrijfster, Vina Delmar, en het verhaalt de up en downs van het hu welijk der Warriners, gespeeld door/Irene Dunne en Cary Grant. Rijk en veel van elkaar houdend, komen zij toch door de fa tale gevolgen van een misverstand tot een echtscheiding. Bij dit punt van het verhaal komt Mr. Smith op het tooneel. Mister Smith is hun witte Lurier, gespeeld door Skippy, die als „Asta" in de beide „Thin-man" films een wereldreputatie verwierf. STADSNIEUWS. „The Goldwyn Follies" (Filmstudio geheimen) met Zorina Andrea Leeds, Edgar Bergen en „Charlie Mc Carthy". Schouwburg-Bioscoop. Irene v/il hém behouden, maar ook Cary maakt er aanspraak op. Door een list krijgt Irene de hond toegewezen en de rechte* staat Cary toe, Mr. Smith eens per maand te bezoeker. Bij een van» deze yisites ontmoet Cam den oliebaron Ralph Bellamy, die Irene het hof maakt. Cary ziet, 'dat hü zich niet met zyr. vrouw kan verzoenen en wil zich mot ean ander1 verloven. Dan wordt Ierene zich haar liefde voor hem bewust en zet alle zeilen bij om Cary terug te winnen. Zich uitgevend voor Cary's zuster dringt ze zich binnen op zijn verlovingsfeest, simu leert heel anders te zyn, dan ze is en ge- draagt zich zoo ordinair, dat zij en haar „broeder" zoo ongeveer op straat gezet worden. „Die verduivelde waarheid" is een hrillan- te comedie, gespeeld met distinctie- en te rughol ding en geen oogenblik verslappend in zijn komische verloop. De film is geregisseerd door Leo MtCarey, die o.a. met de Cantor-film „The kid from Spain", en de Laughton-film „Ruggles of Red Gap" zijn talenten op dit gebied reeds voldoende demonstreerde. Irene Dune en Joyce Compton zingen, de ster voert een grappige dans-scènc uit met Ralph Bellamy. Belangrijke rollen zijn voorts nog de scherptonige tante van Cecil Cunningham, Alexander d'Arc als ee njonge romantische Fransche zangleeraar,Robert Allen, Esther Dale en Robert Warwick. Vergunning krachtens de Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Gouda 'brengen ingevolge artikel 8 der Hinderwet ter algemeene kennis, dat zij vergunning hebben verleend aan J. C. Welling, aldaar, en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbrei- den eener bakkery door het bijplaatsen I daarin van 1 electromotor van 1, P.K. voor het drijven van een amarfdel wrijf- an klop- I machine in het perceel IJssellaan no. 40a, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sec- I tie A no. 6627. Aan F. P. W. Eynwachter, aldaar en zijne rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der azynfajpiek en het hebben daarin van 2 electromotoren van 1 P.K. voor het dry- en van een azynpomp en een spoelmachine in het perceel Spieringstraat no. 129 ka dastraal békend in gemeente Gouda, sectie C no. 3421. Aan H. P. Herfst, aldaar en zijne recht verkrijgenden tot het uitbreiden der ban ketbakkerij door vervanging van een heete- Icuhtoven in een staal-heetwateroven in het :eel Lange Tiendeweg no. 43, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie C no. 2123. Alle behoudens het recht van belangheb bende^) tot het instellen van beroep bin nen 14 dagen bij H. M. de Koningin, inge volge artikel 16 der Hinderwet. Hy, die het beroep instelt, geeft daar van gelijktijdig kennis aan het gemeente bestuur en (by deurwaardersexploit) aan de(n) gene(n), aan wie de vergunning is verleend. Beslissing op Hinderwet-aanvrage verdaagd. Burgemeester en Wethouders van Gouda hebben by besluit van heden de beslissing verdaagd op het verzoek van R. van der Klip, om verguhning tot het oprichten van een machine-herstelplaats en binddraad wikkel inrichting en het hebben daarin van 3 electromotoren met een totaal vermogen van 5% P.K. voor het drijven van een draaibank, siypsteen en boorstelling, een cirkelzaag en een draadwikkelmachine in het perceel plaatselijk gemerkt Tuinstraat 39, kadastraal bekend gemeente Gouda sec tie C no. 1528; van N.V. Edmund Brinkmann's Manufac- turenhandel en Confectiefabriek „Gouda" om vergunning tot het uitbreiden der fa briek voor werk- en bedryfskleeding en het hebben daarin van totaal 4 electromotoren resp. 2 van 1% en 2 van 1 P.K. voor het drijven van eenige machines in het perceel Peperstraat nos. 144-146, kadastraal bekend in gemeente Gouda, Sectie D no. 2821; van N.V. Edmund Brinkmann's Manufac- turenhandél en Confectiefabriek „Gouda", om vergunning tot het uitbreiden der Lin gerie- en Confectiefabriek en het hebben daarin van totaal 16 electromotoren, reap. 13 van 1, 2 van en 1 van M P.K. vooi het drijven van diverse machines in de per ceelen Peperstraat no. 9-11 en Westhaven no. 42, kadastraal bekend in gemeente Gou da, Sectie D no. 2743; van de fa. P. van der Want Gzn., om ver gunning tot het uitbreiden der plateelbak kerij en het hebben daarin, van totaal electromotoren met een gezamenlijk vermo gen van 51.5 P.K. voor het dryven van di verse machines in het perceel Kuiperstraat no. 26, kadastraal bekend in gemeente Gouda, Sectie D no. 1442,-2593, 2594, 2259 en 2742. ,/Die verduivelde waarheid" met Irene Dunne en Cary Grant. Reunie-Biosijoop. 2G Rundveepryzen kunnen ineenstorten. In de dezer dagen onder leiding van den heer H. L. Louwes gehouden maandelijk se vergadering der eerste afdeeling van net Kon. Ned. Landbouw-Comité is bespro ken een pleidooi van een der aangesloten organisaties tot denaturatie van consump tie-aardappelen van klasse A in den herfst, gecombineerd met een geleidelijk oploopen van den denaturatiebyslag. Het werd noo dig geacht, de denaturatie reeds per 1 No vember te doen ingaan, met een vergoeding van 1.40. Van 1 Januari af zou de ver goeding met 10 cent per maand dienen op te loopen, in dier voege, dat voor de maand Mei het maximum van 1.90 per 100 K.G. zoude worden bereikt. De vergadering kon zich met een dergelijke regeling vereenigen en oordeelde dat de hoogere kosten ten laste van het Landbouwcrisisfonds behoorden te worden gebracht. Besloten werd, deze aan gelegenheid in de vergadering van dagelyk- sche besturen der centrale landbouworgani saties met het college van regeeringscom- missarissen aan de orde te stellen. Besloten werd de Tweede Kamer een adres te zenden aangaande het ontwerp landbouwbedrijfsregelingwet. Aan de hand van een nota, samengesteld °r een commissie, werd opnieuw uitvóe- rig van gedachten gewisseld omtrent de vleeachproductie in den komenden herfst en in een verder verwijderde toekomst. Er bestaat gevaar, dat door het over- groote aanbod van rundvee op de a.s. herfst- jnarkten, de rundveepryzen totaal ineen zui len storten. De vergadering kwam tot de conclusie, dat by het huidige overschot van vleesch hier te lande, elke invoer, van vleesch, hetzij rund- of paardenvleesch uit den booze is. Algemeen was men voorts van oordeel,' dat de regeering door 'het uit de markt ne men van 2de en 3de klas rundvee, rigou reuze prijsdalingen dient te voorkomen. Er dient te worden aangedrongen op afschaf fing van de z.g. ossenschetsen. De vergadering was eenstemmig van ge voelen, dat elke exportmogelijkheid van rundvleesch, ook indien deze gepaard moet gaan met het verleenen van een belangrijke uitvoerpremie, diende te worden aangegre pen.' In navolging van hetgeen Denemarken heeft weten te bereiken op het gebied van de fabricage en export van vleeachproduc- ten ais vleesehextract, bouillonblokjes enz., stelde men zich voor dat dit terrein ook in ons land zou kunnen worden betreden. Van groote beteekenis zou kunnen zijn de in stelling van een bureau, dat de mogelijk heden op dit gebied onderzoekt. Besloten werd deze punten met de andere c. 1. o. te bespreken en eventueel bij de re geering de noodige stappen te doen. Dalende tulnbouwexport in de maand Juli. De maand Juli 1939 heeft de somberste verwachtingen i.z. den tulnbouwexport over troffen. Met een totaal gewicht van nauwe lijks 49 millioen k.g. werd een laagterecord geboekt sinds 15 jaar. Van 136 millioen k.g. in Juli 1930 is dit het treurig overschot. De cijfers over Juli zijn déarom zoo be langrijk, omdat het een der seizoenmaanden is, die haar stempel op den geheelen jaar- lykschen export kan drukken. Vergeleken by het vorige jaar liep de uitvoer met 9 terug naar gewicht en met 24 naar waarde. Vooral de lagere betalingscontjngenten voor Duitschland bobben dezen gang van zaken in de hand gewerkt en de beschik baarstelling van deviezen uit het z.g. Son- dergeschaft, heeft den achteruitgang niet kunnen stuiten. O* de andere exportlanden als Tngeland en Duitschland lieten ons in den steek. Bel gië nam minder dan de helft af van de hoe veelheid, die in 1938 op onze markten werd gekocht. Wij herinneren in dit verhand aan de maatregelen, die de Belgische regeering tegen onzen tuinbouw getroffen heeft, en die dus maar al te goed hun doel bereikt hebben. Het handelsverdrag met België be- teekent een nieuwen slag voor de Neder landsche tuinders. Uit enkele cijfers moge blijken, hoe de verhoudingen op do exportmarkt waren. De export naar Duitschland liep, vergeleken bij' Juli 1938, terug van 28 millioen k.g. en 2.6 millioen waarde tot 25 millioen k.g. met sledhts 2.1 millioen waarde. Engeland daalde van 19.7 millioen k«. (waarde 2.3 millioen) tot 12.7 millioen k.g. (waarde 1.5 millioen), België tenslotte liep terug van 3.3 millioen k.g. (waarde 282.000) tot Slechts 1.4 millioen k.g. (waarde 132.000). Kwaruci: imu uc Hierty moge nog worden opgemerkt, dat café daan en de foto.s in onze handelsbalans met Belgie, het land dat onzen tulnbouwexport zoo zware belem meringen in den weg legt, een stygend sal do ten gunste van België vertoont. Spionnage te Soesterberg. Was er gesproken over verdedi gingswerken? De man op den I achtergrond niet gepakt. i Een caféhouder uit Soest had zich gis teren voor de rechtbank te Utrecht te i verantwoorden, omdat hij in Mei onder belofte van een belangrijke geldsom een sergeant-vlieger had trachten te bewegen foto's te leveren van militaire verdedi- gingswerken. Deze sergeant-vlieger, zoo verklaarde verdachte tijdens zijn verhoor, had hem al eens beloofd eenige foto's te zullen afstaan voor de verslering van het café. Er zou nu in Mei iemand hij hem zijn gekomen, een onbekend gebleven per soon, die graag luchtfoto's zou ontvan gen 'verdachte had toen contact gezocht met den sergeant^vlieger, die hem vroe ger wel eens foto's had beloofd, en bij dat onderhoud werd de wensch van den onbekende overgebracht- De sergeant-vlieger maakte van het voorgevallene melding bij zijn superieu ren en in overleg met de politie werd besloten, dht hij zou doen alsof hij*op het aanbod inging. Er werd een vijftal foto's aan den caféhouder ter hand ge steld, die op zijn beurt weer de foto's aan den onbekenden opdrachtgever had over handigd. Deze had echter gezegd, dat de foto's niet te gebruiken waren. Als, caféhouder dit maar aan den sergpbnt- vlieger zou overbrengen, dan wel weten wat de bedoeling was.^oo zou de onbekende *aü]jen gezegd Een paar dagen lata- had- sergeant- vlieger opnieuw een aantal foto's ge leverd, die door hem in de kelder van het café aan den caféhouder werden overhandigd, waarna zij in een kastje in derf Kelder werden opgeborgen. Een kwartier later had de politie beslag genomen. Verdachte ontkende dat er zou zijn gesproken over verdedigings werken. Er was bij de onderhandelingen wel een bedrag van eenige duizenden guldens genoemd, maar verdachte had dit bedrag niet in ernet opgenomen. Wel had hij gedacht, dat er iets gebeurde wat niet in den haak was, maar het was niet fd? verdachte doorgedrongen, dat hij den Staat benadeeld had, als de plannen waren gelukt. Verdachte ontkende nog eens nadruk kelijk, dat hij naar foto's van militairo verdedigingswerken had gevraagd Eisch. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een ge vaneenisstraf voor den tijd van één jaar SPORT EN WEDSTRIJDEN. VOETBAL. Juniorencompetitie G.V-B. Programma voor Zaterdag. AFDEELING A. Groep l: Oudewater A—Bodegraven A. 4 uur; Olympia A—Gouda A, 4 uur. Groep 2: Lekkerkerk A—Zwervers A, 6.15 uur; Moordrecht AGSV A, 4 uur; ONA B—Bosk Boys B, 6 uur; GSV A— Gouda B, Maandag 4 September, 7 uur. AFDEELING B. Groep 1: Gouda C—Bosk. Boys B, 6 u.; Bodegraven B—GSV B, 4 uur; Gouda D Gouda C. Groep 2: Bergambacht A—Dilettant A, 4 uur; Groeneweg A—ONA C, 4 uur. AFDEELING C. Groep 1: ONA D—Olympia B, 4 uur. doe dat NOOIT I Blijf altijd op d* rechter- weghelft in bochten, verplicht l jaar. Pleidooi. Mr. P. J. Emmelot is varf meening, dat de geheimzinnigheid die om deze zaak hing, niet is opgeheven. Ondanks^ waar deering, die spreker voor de Soester po litie koestert, wilde spr. zijn misnoegen te kennen geven over het feit, dat de ware schuldige nléï gevonden is gewor den. Een kwartier nadat de foto's bij ver dachte waren gebracht werd deze ge arresteerd. Waar om, zoo vroeg pleiter, heeft men niet eenigen tijd gewacht om daardoor de mogelijkheid te openen om den onbekerfden tusschenpersoon te ar- De uitspraak werd bepaald op 5 sep tember a.s.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4