TONICUM NOURY DE KWARTJESRÜBRIeIC SwelAems dit is het middel [Ty dat moeheid en slapte verdrijft dat de zenuwen kalmeert en uw lichaam versterkt^ Verzuimt niet hier van te profiteeren Laatste Vacantie-uitstapjes^^ Voor de Omgeving van Gouda GOUDSCHE COURANT Zaterdag 26 Augustus 1939 Tweade blad Bescherm U tegen Luchtgevaar! GEMEENTELIJKE Ceolrals Cursus Tllf Machineschrijven CHIQUE INBOEDEL ^Vertrek vanaf de Garage Van Eldik, Paradijs 18-20 TONICUM NOURV ELKEN ZATERDAG KWARTJES-RUBRIEK Muziekschool DE BEUN, ENGELS. Wenken die ieder moet opvolgen voor eigen en anderer levensbehoud. Frankrjjk's strijd tegen de spionnage. Brieven uit de Hofstad. De inschrijving voor de nieuwe cursussen staat open t/m September a.s. by den directeur, Bleekers- singel 4. ter overname, als nieuw, 6 mnd gebruikt, iets voor jongelui, waarbtf r(jk Eng. ge beeldhouwde rietsalon: 3 zits-bank, 3 fau teuils, losse zijden franee velours kussens en wortelnoot tafei 196.-, gekost 476.-. Passende wortelnoot commode 76.—. Dito salonkroon met kapjes 46—, Kijk Eng. eetkamerameubl. met wortelnoot gepoli toerde deuren 250.—, gekost 495.—. Perzisch tapijt 65— en 35—, Chiifue schemerlamp 86—, Lits-Jumeaux, aparte slaapkamer 260—, Verder gordijnen, loo- pers en Indisdhe kunst. Bezichtiging: Zon dag, tot Donderdag van 10—8 uur. Mevr. BOS, Villa „Soeka-Ati", Oude Sehevening- scheweg 104, Den Haag, Tel. 666814. '4 beteekent ook: de huwelijksuitzet van Swelheim. Goed en goedkoop. Levering rechtstreeks aan particulieren. Ook voor IndiëVraag monsterkoifer aan: LINNENINDUSTRIE - ALMELO. Ol bezoekt de Toonkamer» t Den Haag, Laan van Meerdervoort 154, tel. 391505 Dinsdag 29 Aug. pracht tocht door het Gooi, vertrek 9 uur Garage 1.50 W tam«dag 30 Aug. middagtocht Weatland en Strand, vertrek 1 uur 1 1%""' Donderdag 31 Aug. middagtocht Utrecht, Zeist en omgeving, vertr. l uur 2T' Zaterdag 2 Sept. middagtocht Gooi en Valkeveen, vertrek 1 uur 1.25 per pel"' Gebruik eens een tijdlang regelmatig Tonicum Noury, één theelepeltje voor den maaltijd. Binnen Korten tijd zult U de heer- HJke werking van dit buitengewone middel ondervinden. De rustgevende Invloed, die Tonicum Noury op Uw zenuwen uit- oefentde krachtig versterkende wer. king op Uw geheele lichaamde opwek- kende, verkwikkende Invloed op Uw geest Moeheid, lusteloosheid en nervositeit ver dwijnen snel, de spler-energle neemt toe de veerkracht wordt verhoogd. U zult zich kalmer en rustiger gaan voelen. Sterker en opgewekter. Door Tonicum Noury, het onovertroffen middel bij slapte, oververmoeidheid, overspanning, nervo siteit. lusteloosheid, herstel na ziekte. Verkrijgbaar bij alle apothekers en drogis ten A f 1.50 per flacon. Dubbele flacon f2.25. plaatsen wy in dn i kleine advertenties tegen een tarief van 1—3 smalle tekst regels 0.25, elke regel meer 10 cent by vooruitbetaling. Voor advertenties onder nummer aan het Bureau 10 ct. verhooging. Brieven kunnen ALLEEN worden afgehaald eiken dag van 9-—6 uur, Zaterdags van 9—1 uur. Net Kosthuis aangeboden v. 1 2 personen. Billyke prys. Br. no. 5291 bur. v. d. blad. Gevr. Hulp in Huish, P.G. v. alle voork. werkzaamh. Keizerstraat 98. Doe nu Uw keuze voor DAHLIA's in Uw tuin. fa. G. L. B. z. a. net R.K. Meisje, 16 j. als hulp in de huishouding. Adres: Gr, v. Bloisstraat 6. Gevr. Werkster voor den Za terdag. Aardewerkfabriek Regina, Oosthaven 37. Gevraagd een net Dagmeisje niet beneden 17 jaar. Kleiweg 31. Dienstbode gevraagd voor dag en nacht. Veerstal 12. Gevraagd nette Commensaals, vrye slaapkamer. A. de Vischmarkt 96. Nette jonge Werkster gevr. voor Vrijdag of Dond. Burgvlietkade 23. Gevraagd net Meisje voor 'halve of heele dagen, leeft. 15 k 16 j. Adres: Wolff, Weth. Venteweg 169. Gevr. net Meisje v. d. huish. boven 18 j., zelfst. kunn. wer ken. Schuld, Wydstraat 23. Biedt zich aan Huishoudster, in klein gezin, Br. no. 5283 bur. v. d. blad. Mevrouw de Mol, Markt 37 (Achter de Waag) Vraagt een flink 2e Meisje voor de morgenuren. B. z. a. Jongmensch, 20 j. ge negen alle werkzaamh. te verr. Vry van mil. dienst in bez. rij bewijs. Br. no. 5287 bur. blad. EEN FLINK EN LEKKER MIDDAGMAAL voor slechts 40 CENT (op bestelling) by vart Zoomerens Eethuis Stoofsteeg 16 Tel. 3663. B. z. a. net Meisje, 14 j. vooc halve d. of voor tweede meisje. Br. no. 5286 bur. v. d. blad. Gevraagd een Dagmeis j e. H uiahoudster by heer alleen. Zelfstandig kunnende werken en goed kun nende koken, van goede get. voorzien. Br. no. 5290 bur. Goudsche Crt. Markt 31, Gouda. Gevraagd nette Slagersbediende by C. Teekens, Lange Tiendeweg 49, Gouda Gevr. tegen 1 Sept. R.K. Dienstbod^ v. d. en n. met hui- selyk verkeer v. den Haag. Loon 25 gld. p. m. Zich te ver voegen Heerenstr. 107, Gouda. Meisje gevraagd voor heele of halve dagen. Reigerstraat 19. Net pers. met 2 kind. vraagt Huishoudster, 25-35 j. g. k. k. en w. met zacht karakter en huisel. aangel. Br. no. 5292 bur. v. d. blad. Net persoon vraagt Fineer- en politoerwerk. Br. no. 5294 bur. v. d. blad. Verloren: Donderdag gouden*» schakelarmband met gouden \ijfje. Tegen belooning terug te be zorgen Gouwe 21. Gevraagd voor doove Gehoor. Apparaat. Br, met prysopg. no, 5288 bur. v. d. blad. DUITS. Alle examens. Han- delscorrfespondentie Frans, En gels. Jarenl. erv. Zeer billijk. W. J. D. S. van Eyk, leraar Duits M.O. A en B, Krugerl. 31 Degelyk Piano-onderwijs, zeer billyke conditie. Mej. A. Ver- zijl, Oosthaven 38, Gouda. Verwijderen van gezichtsharen volgens de nieuwste uitvinding by Zuster van Wingerden. Droog Pakhuisje met breecie ingang te huur k 2.— p. w. Achter de Vischmarkt. Te bevr. by H. Zandvoort, Wydstraat 25. Klem Pakhuisje k l gulden per week te huur in de Wyde Poort, breede gedeelte. Te bevr. by H. Zandvoort, Wydstraat 25. 3 Woonhuizen te huur Vest 106, 107, 109. Te bevr. Keizerstraat 67. Modern vry Huis te huur, Gravin Jacobastr. 22 of 36, 5 kamers, keuken, vliering, gr. tuin m. loods, uitpad v. fietsen, prys 6.50 p. w. Bevr. Gr. JacobaBtraat 25. Mooie Burgerwoning met gr. tuin p. w. 5.50 incl. waterl. Bevr. Turfmarkt 113. Te huur gevr. door echtp. z. kind. ged. van een Woning, ook genegen samen te wonen. Br. no. 6285 bur. v. d. blad. Nog enkele pracht Woningen voor lage huur 1>Ü C. Noordegraaf. Mooi Woonhuis te huur met centr. verwarming en bad, prijs 32.50 p. ni. met inbegrip van waterleiding. Te bevr. J. Brongersma, O. de Boompjes 36. Esperanto. Welk net meisje of juffr. heeft een avond per week vrij om met een nette juffr. die veel animo heeft v. Esperanto de avond gez. door te brengen. Br. no. 5284 bur. v. d. blad. Te koop Schoorsteenplaat voor haard (90 x 70 c.M.). Dr. Leydsstraat 10. Te koop boeken 4e klas R.H. B.S. afdeeling B. Te bevr. Gansstraat 33. Te koop 10-tal mooie Konijnen Vlaarasche reus. Tollensstraat 66. Te koop complete kleine Zeilboot, elk aann. bod. Sophiastraat 46. Wegens plaatsgebrek Tandem te koop, moet weg. Spieringstraat 83a. Te koop Biskwie-rek, 30 blik ken met toonbank. Br. no. 5293 bnr. v. d. blad. Te koop: eenige 2e hands rijwielen, een kinderauto met ballonbanden en een autoped. Rywielh. „Rigo", Gr. Floris- weg 79A, t.o. Ambachtsschool. Te huur geriefel. Huis m. open grond, L. Dw.str. 3.50 p. w. Mak. v. Elk, en Katten- singel 35. Flink Woonhuis te huur k 3.75 p. w. Te bevr. Kleiweg 50. Tc koop goed onderhouden Kinderwagen. Joubertstraat 210. Te koop 130 nieuwe Pannen. 4 asbestplaten lang 1.37, breed 1 Meter. O. de Boompjes 97. Te koop een Dp.mesrywiel. C. de Koster, Walvisstraat 3. Goedkoope Aardappelen, 10 kilo 35 ct., 80 ct. p. kist (26 kilo). He zyn geweldig best! Blok, Raam 178. Te koop Royal Enfield, 3 P.K. k.k. by v. Gent, Lethmaetstraat 38. Te koop z. g. a. n. Mandoline. Kievitstraat 19. Voetbalkoffertjes. Adres: Nieuwe Markt 28. Singer trapraachine naaimachine te koop. C. Huygensstraat 61. Te koop Piano-Accordeon, <0 bassen. Tollensstraat 125. Slecht licht? Laat dan Uw rywieldynamo opsterken 35 ct. v. Maaren, Middelantstr. 10. Siroopwafelen? Maar dan van F. Voskuil, Steinkade 31. Die zijn fyn. Een goed en goedkoop adres voor Rijwielbanden en onder- deelen is Radiodokter, W. Tombergstr. 39 Moderne Wiegen, geheel of gedeeltelijk bekleed. Nieuwe Markt 28. Jt., w. en sav.k. pl., B.koolpl., Spruitkoolpi., gr. sav. koolpl., knolr.pl., preipl., slapl. en and. ?1. P. Iiomyn, Platteweg 249, Reeuwyk. Voor le klas Rywielrep. naai Bart van Maarèn, Middelantstraat 10. WESTHAVEN 39. INSCHRIJVING van nieuwe leerlingen dagelijks. Heeft U die mooie nieuwe soorten „Swift" Schoener, al gezien? Ze staan in de étalage van JAN VAN DAM, Keizerstr. 62. Spaarbonnen van Maatsch Hulpbetoon worden gaarne door ons in betaling aangeno. men. JAN VAN DAM, Schoenen - Leder - Reparatie Keizerstraat 62-45. Het adres voor reparatie en verbouwingen is by J. Hoeksel, Timmer, en Metselbedrijf, Boelekade 128, Tel. 3683, solied werk, scherp conc. prijzen Scharen, Messen slijpen 10 ct. Bart van Maaren, Middelantstraat 10 Uw adres voor vuren-, beu ken- en eikenhout, Tel. 3720. Jan Postmus, Raam 142. Dekens overtrekken, geheel mach. doorgestikt vanaf 2.25. Dekenfabriek Gouwe 130. Stoppage in Kleeding, Gordij nen, Tapijten enz. Gouwe 130, 3e huis vanaf Groenendaal. Lecons de Francais English Conversation BONNIN-SLATER, IJsselIaan 122. SIMON LUITJES. Vossiusstraat 32, GOUDA Telef. 3704. Erkend Philips Radio Handelaar. Vaste Waschtafels, Baden, Geysers, Jan Spee nog goedkoo- per, Walestraat 12, Tel. 2826. Rubber Werklaarzen. verkrijgbaar bij van Maaren's Schoenhandel, -Vyveretraat 10. Uw costaum on tv lekken en modelpersen voor 1. G. Roelofb, Walestraat 2. bADEN is j EZOND ADHUIS VJI roenendaal Geopend alle werkdagen voor heeren en dames! Voor Reparatie, Timmerwerk of Verbouwen is Uw goedkoopste adrea W. v. d. Laak, Walvisstraal I. Timmer, en Bouwbedrijf. Heeft U last van pijnlijke voeten, eksteroogen, eelt of kalknagels Het wordt pijnloos verwijderd door Zr. van As, Gouwe 138, Tel. 8281. WEMPE, Leraar M. O. Joubertstraat 142. Boekbinderij D. v. LEEUWEN, Turfgingel 23. Het betere adres voor inbinden van alle soorteu boeken, jaargangen en muziek. le Goudsche Kunststoppage, IJsselIaan 84. stopt alle scheu ren, mot. en brandgaten. Voor bruiloften en partijen VEEMARKTRESTAURANT Gebr. v. d. Hondel, N. Markt. Bredie, Middellantstr 19. Radio.Reparaties vlug eni billijk Radiodokter, W. Tombergstr. 39 Naar de Piassen. Zondag 10 u., 2 u., 4 u. vanaf de Karnemeiksl. A.s. Woensdag 3 u. vanaf de Kleiwegbrug. Bootdienst Rondvaart, Tel. 3195. Te huur mooi Bovenhuis, dir. aanvaardbaar. Goejanverw. dyk 41. Te huur Gr. v. Bloisstr, 62, P. C. Bothstr. 103, R. v. Cata- weg 184. Bevr. Fluw. Singel 64. Eigenheimer Kleiaardappelen van den Heer BRAAT, vanaf heden Maandags, Woens dags en Vrydags van 2 tot 4 uür aan het pakhuis, Nieuae Markt hoek Lemdulsteeg. Ge wone gjroote 1.10 per half mud van 35 K.G., per 3 mud voor bekende wederverkoopers reductie. Bonken 90 cent per half mud, Poters of drielingen 75 cent per half mud. Aan hetzelfde adres gevr. een Bascule met gewicht, we gende 100 K.G. of meer. Flinke Dienstbode gevraagd. Fluweelensingel 32. Verloren een gouden schakel armband. Tegien belooning te rug te bezorgen by Wed. de Groot, Onderweg 11. Zevenhuizen. Te koop gevraagd een Motor rijwiel onder de 60 k.g. P. C. Edelman, Rijwielhandel. Tempel, Reeuwyk. Nieuw Huis met flinke tuin te huur aan de Zoetendyk. Te bevragen by W. v. Wens- veen, Sluipwijk. Ontvangen een party gofd- koope Klompen, alle maten. Gymschoentjes 35 ct. p. paar. A. Vermeulen, Reeuwjjk-Brug ZO»i na 5 weekbladen De Krimpenerwaard, De Zuidpias, Weekblad voor Reeuwijk, Weekblad voor a n en De Boskooper hei EENIGE AFDOENDE en GOEDKOOPSTE PUBUCITEITSMIDDEL. Zend Uw opdrachten aan het Bureau MARKT 31, GOUDA, Telef. 2745. e dagen van ernstige oorlogsdreiging, waarb«, indien het tot een strijd mocht komen, de luchtoorlog een zeer I ote rol zal spelen, is het van het allergrootste belang f? ieder inwoner wete op welke wijze een volkomen ver- 7; 1 ring van een stad als geheel, van elk huis afzonder lik tot stand kan worden gebracht, opdat bij avond en cht het waarnemen vanuit vliegtuigen uiterst moeilijk, "w niet onmogelijk wordt. Het is ieders plicht mede te werken aan de beveiliging de gevaren, die uit de lucht mochten dreigen. Die medewerking moet bestaan in het treffen van alle maat delen waardoor elk lichtschijnsel bij avond of nacht, naar buiten, dus ook naar boven, onmogelijk wordt. DE NEDERLANDSCHE VEREEN1G1NG VOOR LUCHTBESCHERMING, heeft de verschillende gevaren, die er vanuit de lucht mogelijk zouden kunnen zijn, onder de oogen gezien en naar aanleiding daarvan heeft zjj een aantal wenken opgesteld, welke beoogen het voorkomen van dchtuitstraling, de beperking bij brandgevaar en nei gas dicht; afsluiten van woningen. Wij drukken deze wenken hier af, opdat ieder daarvan kennis neme en ze toepasse. Ze beoogen ieders lijfsbehoud. het voorkomen van LICHTUITSTRAUNG. De Vensters. A Donkere overgordijnen van zware stol vormen een goede afsluiting. Deze gordijnen moeten zoo hoog mogelijk worden opgehangen, zoodat zij aan de boven zijde geen licht doorlaten; zij dienen voldoende lang te zijn, ten einde ook aan den onderkant goed af te sluiten. Ook op de afsluiting van de zijkanten dient te worden gelet, door deze bijv, met .punaises vast te zetten. In het midden worden de beide gordijnen goed over' elkaar geslagen, en met enkele punaises of veiligheids spelden verzeker!!, ten einde te beletten, dat de gor dijnen bijv. door tocht worden geopend. B. Beschikt men niet over donkere Overgordijnen, zoo verdienen rolgordijnen van dichte donkere stof, of van zwart papier, de voorkeur. De rol, waaraan deze gor dijnen zijn bevestigd, moet zbo hoog mogelijk worden aangebracht. Het vastzetten van de zijkanten van het neergelaten gordijn, hetzij door deze op te sluiten met plankjes, hetzij doormiddel van punaises, is nood zakelijk. C. Kleine vensters kunnen goedkoop en op afdoende w«ze met multiplex, stroobord (karton), e.d. worden afge schermd. D. Door het beplakken met zwart papier, kunnen ven sters van huisgedeelten, welke overdag niet gebruikt worden, worden afgesloten. Bovenlichten kunnen met zwart papier worden beplakt, ten einde het bij duister nis af te sluiten vensterdeel te verkleinen. E. Lichtuitstraling kan ook onmogelijk worden gemaakt door het bevestigen van donkeF papier met behulp van punaises enz. voor de vensters. Er dient echter op te worden gewezen, dat aan dit middel het bezwaar kleeft, dat papier regelmatig moet worden verwijderd, waardoor het scheurt en dus op den duur kostbaarder is dan papieren rolgordijnen. F. Ten slotte kan door het zwart verven van kleine ven sters een goede afscherming worden verkregen. G. Vaak zal het doel ook worden bereikt, indien men de lichtbron met een donkere sluier overdekt, die slechts van onderen open is. De vorenstaande maatregelen gelden voor alle vensters van het huis, waarbij W.C.-raampjes, koekoeken, gang raampjes, dakvensters, glazen dakpannen, enz. niet mogen worden vergeten. De Lichtsluis. De bewoner moet zijn huis kunnen verlaten, dan wel per sonen in zijn huis kunnen toelaten, zonder dat lichtuit straling hierbij plaats vindt. Men richte hiervoor een licht sluis in. Beschikt men over een vestibule met een tochtdeur, dan is deze op eenvoudige wijze als lichtsluis te gebruiken. Wanneer de buitendeur opengaat, moet de vestibule don ker zijn: Uitgaande of binnenkomende personen komen eerst in de vestibule, waarna of de buitendeur of de ves tibuledeur geopend wordt, als de andere deur gesloten is. Beschikt men niet over een vestibule, dan kan door het ophangen van een gordijn, een „lichtsluis" worden vervaar digd. Is het toepassen van een lichtsluis niet mogelijk, dan dient men er voor te zorgen, dat op de gang uitkomende deuren gesloten zijn, indien de buitendeur wordt geopend. Portieklichten. Deze moeten worden gedoofd, dan wel van een bijzonder soort lamp te zijn voorzien. Reclamelichten, etalagelichten e.d. Deze moeten worden gedoofd. Men ga vooral niet in 't donker zitten; het schuilvertrek worde zoo normaal mogelijk verlicht. BEPERKING BRANDGEVAAR. Door brandbommen kunnen vele branden worden ver oorzaakt. Het materieel en de bezetting van de vrijwillige brand weer zal ontoereikend kunnen blijken, om al deze branden te bestrijden. Een ieder moet daarom in vredestijd de noodige maat regelen nemen, ten einde in oorlogstijd in staat te zijn de brand te kunnen beperken. Zolder en bovenverdieping. Deze deelen zijn de 'meest trefbare van ieder gebouw. Het is dus reeds een belangrijke maatregel de brandge vaarlijkheid van dak en bovenverdieping te verminderen. Het materiaal van kap, zoldèrvloer en afscheidingen kan niin of meer brandvrij worden gemaakt door bestrijken niet een brandwerende verflaag; een mengsel van krijt en waterglas vermindert ook het brandgevaar. De zolder moet voorts ontdaan worden van alle licht brandbare stoffen; indien zulks niet mogelijk is, deze zoo- danig op te slaan, dat men ^lle punten van den zolder ge makkelijk kan bereiken. Zolders boven belangrijke gebou wen dienen in elk geval geheel opgeruimd*te zijn. Maatregelen moeten worden genomen om het huis te kunnen verlaten, indien de normale uitgang is versperd. Brandbluschniiddelen. Op iedere verdieping dienen brandbluschapparaten aan wezig te zijn. Deze bestaan uit: eenige bakken met droog zand; een stevige schop met langen steel eenige emmers of teilen met water; zwabbers of van dweilen voorziene lange stokken; gereedschappen: een bijl, een zaag, een haakstok, e.d. Wi$, er geldelijk toe in staat is, schaffe zich een een voudig brandbluschappa^aat aan. Het is van belang alle mogelyke emmers, teilen, bad kuipen, tijdig geheel te vullen met water, omdat men dan een ruime hoeveelheid water ter beschikking heeft, onaf hankelijk van de waterleiding. Zoolang de waterleiding onder voldoende druk staat, kan men zich bedienen van slangen. Het verdient aanbe veling, een tapkraan te hebben aan den voet van de zolder trap waaraan voldoende slang kan worden bevestigd om den geheelen zolder te bereiken. Brandblusschen. Alle brandbommen ontwikkelen een groote hitte, zoodat ze niet gemakkelijk benaderd kunnen worden. Verschillende soorten kunnen met water niet gebluscht worden. Het blusschen moet met droog zand geschieden. Is de bom uitgebrand, dan kan men den door de bom gestichten brand met water blusschen of met een brand- bluschapparaat. Het is van het grootste belang, dat ieder naar vermogen medehelpt om een begin van "brand te blusschen. Als een brand gelegenheid krijgt zich uit te breiden, zijn de gevol gen niet te overzien. HET GASDICHT AFSLUITEN VAN WONINGEN. Door het aanbrengen van eenvoudige middelen kan met geringe kosten in de woningen een voldoende bescherming tegen gas worden verkregen. Voor zoover de voorzieningen reeds in vredestijd kun nen worden getroffen, stelle men deze niet uit. Doordat men, na het doen verrichten van de hieronder genoemde maatregelen, minder warmteverlies heeft en minder last van tocht, leveren deze reeds thans voordeel op. De maatregelen, welke eerst in oorlogstijd genomen wor den, bereide men voor. De vensters. n Vensters, welke niet geopend kunnen worden, ot welke buiten gebruik zijn, sluite men deugdelijk af, door de kieren op te vullen met stopverf of pasta eiumet verf te be dekken. Bij de overige vensters ga men na, of zy goed siuitena ZUIs zulks niet het geval, dan kan men door het aandraaien van schroeven in de raamlijsten, door het aanbrengen van latten, enz. dit euvel verhelpen. Klepperende ramen sluiten nooit goed gasdicht alLen klepperend raam moet dus, evenals een tochtend raam, worden hersteld. Zoodra een oorlog dreigt, sluite men de openingen tus- schen raam en kozijn af met behulp van strooken gegomd papier, rubberbanden (gasslang e.d.) en andere in den handel verkrijgbare af sluitmiddelen. De stopverf of pasta van de ruiten wordt nog eens goed 'nagezien en daar, waar deze is weggevallen, zoo noodig vernieuwd, dan wel beplakt met gegomd papier. Ten einde te voorkomen, dat een ruit bij het treften door een scherf of tengevolge van den luchtdruk, veroorzaakt door een springend projectiel, geheel wordt vernield, zoo dat groote openingen ontstaan, waardoor gassen binnen stroomen, beplakke men de ruit met strooken papier Hier door worden de ruiten versterkt en eventueel gebroken ruitdeelen bij elkaar gehouden. Vensters in schuilruimten dienen te worden afgesloten met stevige luiken, liefst een aan den binnen- en een aan den buitenkant. Deze moeten gasdicht tegen den wand drukken, waartoe tegen het luik een rubberslang, rubberband of vilt worde In gesloten toestand moet deze gasafsluitende stof tus- schen luik en wand geklemd worden. W.C.-raampjes, koekoeken, gangraampjes enz. mogei niet worden vergeten. De deuren. Vele deuren sluiten vooral aan de onderzijde slecht gas- dicht af Men doet dientengevolge verstandig, remans hierin verbetering te brengen, met name indien deze dcu ren direct met de buitenlucht m verbinding staan. Dit kan worden verholpen door het aanbrengen van vilt, rubberslang; enz op de deurlijst. Uiteindelijk sluit men de drempelkier af met doeken of dweilen gedrenkt m so WOok metalen strips kunnen goede diensten bey™,zen' Brievenbussen, gehoorbuizen e.d. moeten gasdicht wei den afgesloten, hetzij door deze te overplakken, hetzp door ppn sterk veerende klep aan te brengen. Vensters in deuren als hier boven b» vensters aange- geven te beplakken. AiSdchLTe^^ingen, luchtroosters ventilatiek»alen gaten ontstaan door het inbrengen van buizen, enz. rlioeten gaMenhsluTterdeze amet ijzeren of houten luiken, dan wel ^iH^n^Tkieren worden dichtgestopt met stoDverf gips. geweekt krantenpapier, e.d. Muren van souterrains, kolenbergplaatsen, kasten ondei tvunnen e d dienen regelmatig te worden nagezien, ten einde de hie'rvoren bedoelde ontregelen te kunnen nemen. HET TWEEDE BUREAU MAGINOTUNIE VAN DEN GEEST. DIENST VAN HET DE BESTE GE CONTINENT. De Franschen zijn zeer trotsch op liun Tweede Bureau. Het Heelt dezen naam van Napoleon gekregen. Toen hij hot Fransehe ministerie van oorlog reorgani seerde, scheidde liU het in twee aldeelin- gen. Het Eerste Bureau, ook Bureau dei- Operaties genoemd, bereidde de eigen lijke veldtochten voor. Het Tweede Bu reau had 2flch met de berichtendienst, de spionnage en de contra-spionnagc bezig te houden. In den loop der laatste eeuw heelt het zich tot den best geleiden geheimen dienst van het continent ont wikkeld en mr, Torrou, de directeur van den Amerikaanschen Secret Service, die onlangs in Parijs was, heelt openlijk verklaard, dat hij van zijn collega's in de Rue St. Dominique zeer veel nieuwe me thoden geleerd heelt. Gedurende den wereldoorlog ontspon zich tusschen den Franschen gehaimen dienst en het Berlijnsche bureau van overste Ntcolai, die op het oogenblik op nieuw aan het hoold der Dultsche spio nage staat, een onverbiddeliiken strijd. Hij begon onmiddellijk na het uitbreken van de vijandelijkheden met de arresta tie van 1500 agenten in Frankrijk. De Franschen hadden slechts een reeds lang gereedliggende lijst uit een bureaulade te halen om bijna den geheelen Duit- schen splonnagedienst te verlammen. Zoo kon de Duitsche generale stal geen bij zonderheden krijgen over de ontscheping van Britsche troepen aan de Fransehe kust. Evenmin hebben de Duitschers in het Jaar 1917 iets van de eerste muite rijen vernomen, die in bepaalde deelen van het Fransehe leger waren uitgebro ken. Hadden zij dit geweten, dan had dit voor de geallieerden misschien nood lottig kunnen worden, maar het Deuxi ème Bureau waakte zorgvuldig De Fransehe minister van oorlog, Ma- ginot, reorganiseerde het bureau in 1924 opnieuw. Op het oogenblik heelt men eigenlijk niet één, maar viji Tweede Bu reaux. Zij zijn toegevoegd aan de minis teries van oorlog, van luchtvaart, van. marine, van koloniën en van buitenland- sche zaken. Geen van hen houdt zich echter oiiicieel bezig met de contra- spionnage. Deze ligt in handen van de Sureté Nationale, een bijzondere aidee- ling van de Parijsche politie, die uitslui tend buitenlandsche geheime agenten in het oog houdt. Deze verandering dateert overigens reeds uit den tijd van de a.t- ialre Dreytus. Na dit schandaal wilde men verhinderen, dat militairen nog eens con justitieele vergissing zouden begaan. De chUie-aideeling aan het werk- In de practijk echter en in het bijzon der in tijden van conflicten en spannin gen wordt de contra-spionnage door het Tweede Bureau van. het ministerie van oorlog georganiseerd.1 Zoo wordt op liet oogenblik de z.g. witte oorlog uitsluitend van hier uit gevoerd. De bureaux van den dienst liggen op de tweede étage van het ministerie en worden door bijzon dere electrlsche alarmsignalen beveiligd. Alle documenten worden in sialen kas ten mei geheime sloten bewaard. De ver - trekken worden dag en nacht door vier speciale detectives bewaakt. Het Tweede Bureau heelt onderaidee- lingen voor meldingen in geheimschrift, voor radiomededeelingen, voor documen tatie en voor geograiie. De chifire-afdee- ling werkt hooidzakelijk 's nachts en vooral voor den Quai d'Orsay. lederen morgen vindt minister Bonnet een map vol z.g. „groene briefjes". Deze bevatten ontcijferde telegramteksten, radioberich ten of telefoongesprekken, die door do chiffre-afdeeling afgeluisterd of opge nomen zijn. Vele stammen van buiten landsche ambassadeurs in Frankrijk, die aan hun regeering verslag uitbrengen, andere van geheime agenten, die hun centrale van détails voorzien. Inderdaad is de Fransehe regeering in staat, bijna iedere melding te ontcijferen, die door de Duitsche ambassade van Parijs naar Berlijn gezonden wordt. Dit was overi gens reeds voor 1914 het geval en zoo werd b.v. ook de beroemde danseres Mata Hari als spionne ontmaskerd. Ook de Eifeltoren speelt een rol. De Eifeltoren vervult bij de contra- spionnage een steeds belangrijke taak. Hier worden de radioberichten opgevan gen, die dag en nacht door geheime zen ders, waarover vele spionnen de beschik king hebben, uitgezonden worden. Nog onlangs heeft men op deze wijze een zen der ontdekt in een kleine kapel, die tot een schitterende villa in Deauville be hoorde. Evenzoo kon men een buiten- landschen spion ontmaskeren, die zijn zender in een kofier bij zich droeg en daarmede in Le Havre rondliep. Chef van den Franschen geheimen dienst is overste Gauche. Niemand zou dezen eleganten heer met zijn hoornen bril en Edenhoed voor een van de mach tigste mannen vah Frankrijk houden. Wie echter door hem-op spionnage be trapt wordt, wordt volgens de nieuwste wetten zelfs in tijd van vrede met den dood bestraft! Liefdadigheid in velerlei vorm. I Het betrachten van liefdadigheid en het verleenen van steun aan hen, die in zorge lijke omstandigheden verkeeren, is 'altyd 'n belangrijk onderdeel van algemeene men- schenliefde geweest. Men heeftdit werk ten slotte samengevat onder een univer geel e benaming van maatschappelijk hulp betoon. In eindelooze variatie is deze anenschlievende taak vervuld; by het bla deren in den byna driehonderd pagina's dik ken Gids voor dit hulpbetoon, eenige jaren geleden voor Den Haag verschenen, kregen wij" nog eens een indruk van de groote ver scheidenheid. Hel zyn 450 vereenigingen, die alleen in onze stad zich op de een of andere wyze met dit werk bezighouden Er zyn er wel onder, die een algemeen lande- lijken werkkring heibben, maar daaronder valt dan Den Haag natuurlijk ook. Door de instelling van den Armenraad heeft men getracht centralisatie te verkrij gen en onderlinge samenwerking, althans vroeger. Nu niet meer - nu lijn er "AKKERTJES"! Eenpeer per dag, wèg pijn en nerigheid I in dien zin dat men elkaar niet tegenwerkte en anderzijds door 'betrokkenen niet van twee of meer walletjes wordt gegeten. Er ziin er ook verscheidene instellingen, die een zeer beperkt doel hebben; zij z(jn dik wijls het gevolg van een of ander fbizonder legaat, dat jaarlijks besteed moet worden. We vinden bijvoorbeeld een vereeniging die alleen maar aan acht weduwen een onder steuning van één gulden per week geeft en verder geen bemoeiing heeft; een andere die dergelijke hulp aan 80 Scheveningsclie visschers kan geven, die minstens 85 jaar van Scheveningen uit gevaren hebben. Zóó zullen er nog wel meer zflu, die een exclu sief doel hebben. Natuurlijk zijn alle kerkelijke secten aan wezig als gevolg waarvan telkens dezelfde soort vereeniging of instelling werkt. Dit alles werkt splitsing in de hand, tengevolge waarvan noonzakeltjk naar samenwerking moet worden gestreefd. Het zou wel eens interessant zijn te weten hoeveel geld op deze wijze ten slotte aan dit hulpbetoon wordt besteed. Het aantal personen dat aan dezen arbeid deelneemt is ook enorm groot en dientengevolge de hoeveelheid arbeid IDe lijst der vereenigingen en instellingen die ten behoeve van de jeugd en haar on- middellyken steun werkzaam zyn, beslaat ruim veertig pagina's in dezen Gids. Ge middeld worden er vier op een pagina ver meld, zoodat er wel een 150-tal zyn. Voor diverse speciale doeleinden werken deze, wy zagen er één die alleen maar ten do^l heeft pantoffels te verschaffen aan school gaande kinderen. Of daarvoor nu een be paalde vereeniging is, zou men kunnen be twijfelen. Er zyn ook vereenigingen die niet anders doen dan geld-inzamelen ten einde dit weer te verdeelen over vereenigingen van wel dadigheid. De kerkelijke diaconiën beslaan twintig pagina's en geven ook een groote verscheidenheid van onderdeelen in de steunverleening te zien. Dit alles gaat dus uit van particulieren. Daarnaast staat nog de overheid, zoowel van gemeente als van het Rijk. De bedra gen, die uit de overheidskassen worden ge geven voor directe en indirecte steun, zyn zeer groot. Men vraagt zich dan wel af of de nood niet buitengewoon groot moet zijn als dit alles noodig is. Niet vergeten mag worden, dat er buiten dit alles nog heel wat gedaan wordt door particulieren, die buiten alle vereenigingen om rechtstreeks Steun verleenen, bijvoor beeld aan jongelui, die hun studie willen volbrengen en daartoe niet alle middelen bezitten. Ten slotte is al deze hulpverlee ning een verschuiving van het geld uit de beurzen der beter-gesitueerden. Wie zal nu zeggen hoeveel millioenen guldens dit alles tezamen per jaar wel bedraagt. Dat het in de millioenen loopt, is wel buiten twijfel, al zouden wy bijvoorbeeld de kosten van het onderwijs die voor onze stad al ettelijke millioenen bedragen, niet meetellen. De versnippering van krachten en van geld moet alles bijeen wel duurder maken dan strikt noodzakelijk is. Er zal niet zelden dubbei gesteund worden en elders steun ontbeerd waar die noodig is. In den chao- tischen toestand, die zoo uit dezen Gids blijkt, moet verwarring onvermijdelijk voor- kopien ,al tracht men deze ook door middel van den Armenraad te voorkomen. Het gaat toch eigenlijk altijd om het zelfde euvel. De maatschappelijke stryd is voor velen te zwaar; er is een voortdurend geldgebrek en men tracht dit te verzachten. Of mfin dit geld nu voor het ééne doel of het andere geeft; maakt weinig uit; ook hier is het altyd een kwestie van verschui ving. Het vraagstuk wordt alleen ingewik keld doordat men zich te veel inlaat met de détails. Veel verbetering in deze alge meene hulpbetoon-verleening ia haast niet te wachten, omdat de splitsing door andere overwegingen wordt beheerscht. Het is al mooi dat men getracht heeft een centraal lichaam in het leven te roepen, dat alle van 'advies dient en een registratie vormt van allen die in aanmerking komen voor dit hulpbetoon. Misschien zullen op den duur samenwerking en samenvoeging van in stellingen mogelijk zyn, maar veel ver wachten wy daarvan niet. Degenen die zich aan dit werk wij'den, hebben ook alle hun hobby en zy interesseeren zich daarvoor

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 3