Nutsspaarbank Nutsspaarbank geubels Modern ingericht Huis, De Goudsche Fruithandel Orgelconcert GERO ZILMETA KING Verslag 1938 van den Rqkszuivelconsulent. te Gouda. Adviezen inzake de kaasbereiding. Achter de Bosschen. Hotel-Café-Restaurant „ELFHOEVEN". THE SWING DEVILS, G. VAN BAREN, Reeuwijk. LVoor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek N.V. IJZERHANDEL P. ROND Pz. - Goud». MODEVAKSCHOOL W. METTAU feliMi INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN Prijsvraag. Notaris J. van Kranenburg Kruidenierswaren en Comestibles CASSETTE ^uk'.30.70 'Het verslag van de werkzaamheden van den Rqkszuivelconsulent voor de provincie Zuid-Holland te Gouda, ir. W. J, Huisman, over 1988, geeft o.m. een overzicht van de gegeven adviezen, waarvan het meereudee! 111 venband stond met de kaasbereiding op de boerderij. Het volgende ia aan het ver slag ontleend: Laag vetgehalte in de kaaa. Tienmaal werd over dit onderdeel advies gevraagd. De volgende bereidingslouten kwamen voor by de gevallen waarin een te laag vetgehalte in de droge stol van de kaas werd gevonden: te hooge stremtemperatuur: 29—80 gr. C. is gewensoht. te ver doorstremnien; by- het begin van het snyden moet de wrongel juist gestrema zyn. het gebruik van te veel stremsel; in den regel is ongeveer 30 gr. per a 00 L. melk voldoende. te langzaam snyden; in 10 min. moet de wrongel goed verdeeld zyn. het gebruik van een verkeerd mes; de afstand tusschen de messen moet pl.m. 22 m.M. zyn, een nauwere afstand is onjuist. De stremtemperatuur. Aan de stremtemperatuur wordt nog vaak onvoldoende aandacht geschonken. Het is noodizakelyk dat men deze by iedere berei ding controleert; 20-30 gr. C. is de meest geschikte temperatuur. Worden kleine hoe veelheden melk verkaasd en is de tempera tuur in het kaasvertrek laag, dan mag de temperatuur hooger zyn, is omgekeerd de temperatuur in het vertrek hoog, dan kan een nog iets lagere temperatuur aangewend worden. By gebruik van een roermachine verdient een iets lagere temperatuur even eens de voorkeur. 'Het aanwenden van een onder dezelfde omstandigheden zooveel mogelijk gelyke stremtemperatuur, is voor het verkrijgen van een gely"kmatig product noodzakelijk. Is de stremtemperatuur toch hooger dan gewoonlijk, dan stremt de wrongel allicht te ver en uit deze, op het gevoel harde wrongel, die vaak iets grover is dan ge woonlijk, is het vocht moeilijk te verwij deren, zoodat ten gevolge van te veel vocht in de wrongel, de kans op het ontstaan vax vroeg-los grooter is. In verschillende geval len is dan ook door op een lagere tempe ratuur te stremmen, het gebrek vroeg-los bestreden. is aan te raden met betrekking tot het zuurtoevoegsel: 1. gebruik een ander zuurtoevoegsel; 2. gebruik meer zuurtoevoegsel; 3. laat het zuurtoevoegsel ouder worden voordat het gebruikt wordt. Het spreekt vanzelf, dat de vele andere factoren welke van invloed zyn op vroeg-los zoo scherp mogelijk moeten worden beke ken. Een nauwkeurig onderzoek is ten zeerste noodzakelijk, opdat zekerheid wordt verkre gen omtrent de factoren welke een rol by de bereiding van de verschillende soorten zuurtoevoegsel en de invloed daarvan op de kaasbereiding. De consulent is van meening dat de stremproef beter de melk aangeeft, welke afwijkingen veroorzaakt, dan de katalase- proef. Blauwkorstig. Het gebrek „blauwkorstig" bleef dit jaar weer de aandacht vragen, een oplossing werd echter niet gevonden. In verband met de waarneming, dat een blauwkorstige kaas ook dikwijls een zware smaak heeft, werd op een 5-tal bedryVen nagegaan of de oorzaak misschien in het gebruikte zuurtoevoegsel zou zitten. Daar om werd op deze bedrijven éénmaal zuur sel van het Consulentsohap verstrekt, ter wijl overigens op de gewone manier kaas gemaakt werd. Ook deze proef gaf geen resultaat, de smaak van de kazen gemaakt met dit zuursel was gemiddeld niet beter i van die, gemaakt met het zuurtoe voegsel, dat op het bedrijf steeds werd ge bruikt, terwyl ook in het optreden van het gebrek blauwkorstig geen verschil was te De consulent heeft den indruk, dat labo- ratoriumzuursel en zure-melk of karnemelk, welke gedurende eenige dagen bewaard werden, meer geschikt zyn om naast sal peter te worden gebruikt, dan op de'boer dery bereid zuurtoevoegsel dat versch, dus als het juist dik is, gebruikt wordt. Vroeg-los. 'Heeft men met vroeg-los te kampen, dan het meest. Het geeft hun wat meer Zicht baar resultaat van hun werk en hun geld gaat niet op in de algemeene kassen. Dat ook hier de werkloosheid een uiterst belangrijke factor is, ligt voor de hand. Grootere gezinnen zouden uit den nood ge raken wanneer de kinderen op een bepaal den leeftijd aan het werk konden gaan en dus steun verleenden aan het gezin. Maar juist hier blijft die steun uit en ontstaat een noodtoestand die dikwijls haast niet te verhelpen is. Het lijkt duidelijk dat de alge meene toestand er geleidelijk slechter op wordt en dat daarnaast de omvang van de hulpverleening eer vermindert dan ver groot. Eigenlijk is de lectuur van dezen Gids een tragische kennismaking met het leven in een groote stad. Wanneer 450 vereeni- gingen noodig zyn om dit euvel te bestrij den, dan volgt daaruit al aanstonds hoe ontzaggelijk veel er hier te doen valt. Alleen de bestrijding der groote euvelen, ziekte, dronkenschap en woeker eischt heel veel kracht en geld. |En de resultaten van dit alles Men ziet ze ternauwernood, omdat men niet weet hoe het zou zyn zonder dit alles. Daarom gaat het hulpbetoon maar steeds verder en dringt het steeds dieper door. HAGEN AAJR. De indruk wordt wel verkregen, dat in verband met dit gebrek, opwarmen met wei de voorkeur verdient, ook op bedrijven waar leidingwater wordt gebruikt; zwaar zouten zou ook beter zyn dan kort pekelen, terwijl een kleine kaas minder afwijkt dan een groote. Coline. te waarschuwen tegen Coline, werd het volgende gepubliceerd: „Het gebruik van Coline voor de k« makery. Mijn meening wordt gevraagd omtrent het gebruik van het geheimmiddel Coline voor de kaasbereiding. Dit middel zou gunstig werken, zoowel voor de kaasopbrengst als voor de kwali teit van de kaas. By door my genomen proeven is daarvan niets gebleken, integen deel, de Coline-kazen vertoonden soms zelfs iets meer het gebrek los, dan de niet-Coline kazen. Verder bleek Coline de stremselwerking in sterke mate te vertragen, zoodat men de bewerking verlengen moet, om eenzelfde soort kaas te verkrijgen. Doet men dit niet, dan wordt de kaasopbrengst grooter, door dat er meer vocht in de kaas aanwezig 'blijft, hetgeen de kwaliteit in het algemeen zal benadeelen. Opbrengst verhooging viel niet te consta- kaasmakenden boer. Verkeerde resultaten werden daarbij niet geconstateerd, wel ech ter een gunstige invloed. Men moet er om denken dat chloorloog eerst dan gunstig werkt, wanneer, het gebruikt wordt om na te spoelen, als het gereedschap vooraf goed gereinigd is. Eén eetlepel chloorloog op een emmer water, geeft de oplossing van de gewensohte sterkte. Na het naspoelen laat men het gereedschap uitlekken, dus niet nadrogen. Behandelt men het gereedschap op deze manier, dan wordt voor een groot deel de besmetting van de melk door mid del van het gereedschap voorkomen. Er dient op gelet te worden, ook al ge bruikt men chloorloog, dat de melkwinning zelf zoo zindelijk en doelmatig mogelijk ge schiedt. Het onderhoud van het vee op stal zou door het scheren van de koeien en goede verpleging, in sterke mate kunnen worden verbeterd. By de consumptiemelkers valt gedurende de laatste jaren een groote ver andering in goede richting waar te nemen. Op de gevaren van de voedering van het vee met bacterieryke voedingsmiddelen als kuilvoer, borstel, pulp en wei, wil de con sulent dezen keer niet uitvoerig ingaan. Ook dit jaar werd een kaas met een wan smaak aangetroffen; by navraag bleek dat aardappelen waren gevoerd. Het was niet met zekerheid uit te maken, of de wan smaak hierdoor veroorzaakt werd. Uitkomsten van het zuivelbedrijf. Hierna volgen de prijzen van de volvette Goudsche boerenkaas en van de Industrie- melk, welke gemiddeld in de verschillende maanden van 1938 zijn gemaakt. Maanden. Januari Februari Maart April Mei Juni Juli Augustus September October November Boerenkaas per 50 K.G. 32.1 30.8 Doordat het middel dus geen goede ,maar zelfs een verkeerde werking heeft en daar naast de bereiding bemoeilijkt, meen ik te gen het gebruik te moeten waarschuwen." Scheurende korsten werden verschillende malen aangetroffen. In één geval werd de slecht stremmende melk van één koe uit gehouden, waarna het gebrek direct ver dween. Het gebrek werd eveneens aangetroffen op eenige bedrijven, welke groote kazen maakten en deze na het persen nog 12 uur lieten staan, voordat met pekelen begon nen werd. Deze handelswijze kan bezwaren ben als het warm, sterk drogend weer is. Tijdens het rechten de kazen afdekken met een vochtige kaasdoek is in dit geval Industriemelk per L. in ets. 6.48 6.61 5.12 4.30 4.75 4.75 4.75 4.75 5.26 5.88 6.25 6.25 Het gebruik van een verzadigde oplossing ohloorcalcium en wel 10 gram per 100 L. ilk, toe te voegen vóór het stremmen, werkte soms eveneens gunstig. Chloorloog. Het gebruik van chloorloog by de reini ging van het gereedschap nam toe by" den 27.7 29.2 28.4 28.9 31.6 34.— 34.4 33.6 Industriemelkprijs gebaseerd op zuivel- waarde berekening C. M. C. Opgemerkt moet worden, dat by de ver melde pry'zen voor Goudsche kaas de toe slag, welke van Regeeringswege wordt toe gekend, is inbegrepen. Om de prijzen te vergelijken met die van voorgaande jaren, is opgegeven „midden- markt", de in werkelijkheid gemaakte ge middelde pry's is ongeveer 2.50 per 50 K.G. lager. De prys voor consumptiemelk is belang rijk hooger dan de hier genoteerde prijzen voor industriemelk. De gemaakte prijzen zyn hooger dan in 11937. 'Het mond- en klauwzeer, hetwelk zich in het najaar zeer snel over deze provincie verspreidde, benadeelde de bedryfsuitkom- sten in sterke mate. Het verslag deelt verder o.m. het vol gende mede: De laboratoriumwerkzaamheden betrof fen o.m. het onderzoek van 358 monsters. Dit jaar werden er 366 kaasthermometers en 37 pekelwegers ter controle aangeboden; 33 themometers en 5 pekelwegers moesten worden afgekeurd wegens te groote miswij zingen. Uit deze nog voorkomende afwijkin gen bltfkt, dat controle nog steeds nood zakelijk is en dat het koopen van een ther mometer, voorzien vanwege het consulent schap daarop aangebracht controlemerk de voorkeur verdient. Het aantal kaasdagen bedroeg 10. Het aantal bezoeken was 936; het doel was gewoonlijk advies in verband met de kaasbereiding. De consulent hield dertien lezingen voor totaal 600 hoorders. De belangstelling voor de melkcursusoen bleef stygende, zoowel in het gebied, waar uit de consumptiemelk wordt betrokken als in de kaasstreek. Vooral door de actie van de Jongerengroep van den Bond van Kaas producenten kwam in dit laatste gebied meer leven op dit terrein. Het aantal uit gereikte diploma's bedroeg 185. Na afloop van den cursus voor melkcon- troleurs 19371938 kon aan 20 personen een diploma worden uitgereikt. De aan- GEZINNEN in de 15 gemeenten in de omgeving van Gouda kan men bereiken door de Weekbladen voor de Krimpener waard, Reeuwijk, Waddinxveen, dé Zuidpias en Boskoop. DE BESTE RECLAME TOT ZEER LAGEN PRIJS VRAAG INLICHTINGEN aAN HET BUREAU: MARKT 31. gifte voor den cursus, welke in October 1938 aangevangen is, was zoo groot, dat splitsing noodzakeiyk was; 33 personen werden tot den cursus toegelaten. Het to taal aantal lesuren aan deze cursussen ge geven bedroeg 140. GEMENGDE BERICHTEN. GEVAARLIJKE LINDEBOOMEN. Parkeerders opgepast! De K.N.A.C. ontving klachten, dat tegen woordig vele nieuwe straten (o.a. ook het gedempte Rokin te Amsterdam) worden be plant met lindeboomen, omdat men door de. iepziekte gedwongen was naar andore boomsoorten om te zien voor straatbeplan- ting. Deze lindeboomen hebben echter ver schillende voor automobilisten onaangena me en gevaarlijke eigenschappen, die eon onoordeelkundige toepassing dier beplanting ongewenscht maken. De meest algemeene klacht is, dat de booftien een vocht laten vallen, dat de auto's na een uurtje parkeeren met een vettige laag bedekt, die de lak geheel dof maakt. Gelukkig gaat de laag er met wusschen ge makkelijk af, doch uiteraard kan men niet na ieder half uurtje parkeeren den wagen laten wasschen. Erger is het ,dat ook do voorruiten der auto's minder helder wjr- den, hetgeen bepaaldelijk verkeersgevaren medebrengt, terwyl de binnenbekleeding van open auto's slechts langs chemischen weg is te reinigen, hetgeen natuurlijk eei. zeer kostbare geschiedenis wordt. Op haar verzoek ontving de K.N.A.C. van er deskundige zyde, t.w. van den heer dr. C. Houtzagers, adj. directeur der Ned. Hei demaatschappij nog de volgende toelich ting; „Het door U genoemde verschijnsel van optreden van „honingdauw" onder lindeboo men is zeer bekend. Deze honingdauw wordt gevormd door de excrementen van bladluizen, die in den zomer zeer veel voor- komen op onze gewone straatlinde (Tilia vulgaris). Het jaar 1939 is een bijzonder luizenjaar, zoodat dit jaar veel over dP euvel wordt geklaagd. Op de honingdauw vormt zich dan later nog een zwamweefsel, de z.g. „roetdauw", welke de stroopachtige excrementen vasthoudt en de bladeren later, wanneer deze in het najaar afvallen, ook nog tot een gevaar maken voor het verkeer. De Krimiinde (Tilia euchlora) wordt niet j of althans zeer weinig door dit euvel aan- j getast. Dit is een van de redenen, waarom de Dienbten van Gemeenteplantsoenen b vele onzer groote steden tegenwoordig overgaan tot het planten van deze soort i. plaats van Tilia vulgaris. De Krimlinde on derscheidt zich van de gewone linde o.a. door zyn mooi glimmende bladeren en zijn meer groen gekleurde naar beneden hangen de twijgen. Een bezwaar van de Krimiinde is het, over het algemeen vroeg in het na jaar, vaak reeds in Augustus, geel worden der bladeren. In plaats van Krimiinde zou op verschillende plaatsen mogelijk ook de gewone eschdoom (Acer pseudoplatanus er. piatanoides) of de Amerikaansche eschdoorn (Acer saccharinum) kunnen worden aange- plant. Wanneer men eenmaal een beplan ting van gewone linden heeft, zal er ech- ter weinig aan te doen zijn, daar het euvel op deze boomen practisch niet is te be strijden. Deze eenige oplossing zal dus moe ten worden gezocht in het zooveel mogelijk aanplanten van de andere hierboven go- noemde soorten." Met de bovenstaande gegevens kunnen ie betreffende autoriteiten hun voordeel doen, temeer nu blykt, dat de aangetaste linde boomen tevens in het najaar het slipgevaar vergrooten. De K.N.A.C. zal gaarne van belangstel lenden opgave ontvangen van de plaatsen. waar het euvel zich voordoet. Het Secreta riaat der K.N.A.C. is gevestigd Lange Vii" verberg 10 te 's-Gravenhage. Proces over verval&chte oudheden. Voorhistorische vondsten in Putten en gedupeerde belangstellenden. De vervalschlngsalfalre van de voor historische vondsten ln Putten geelt reeds aanleiding tot een interessante rechtskwestie. Want de ex-ploitant van het kampeercentrum De Instuif, de heer De Jong, op wiens terreinen ln den loop van dit jaar tal van duhlcuze oudheden opgegraven waren, had deze prullaria bona fide voor veel geld van de hand gedaan. Maar één van zijn afnemers, die voor een bedrag van ongeveer 5üo ge kocht heeft, heeft thans den heer De Jong aangesproken om schadevergoeding Hoe is do vervalsching tc bewijzen? De waterproef van dr. Bursch is niet voldoende, aldus ls het standpunt van andere geleerden. Zoo schreef bijv ir Van Schermbeek aan een gedupeerde ln Lunteren onder meer: Het is mogelijk dat weinig intensief gebakken aarde-' werk, dat duizenden Jaren aan den in vloed van grond, temperatuursverschil len en regenwater blootstaat, eindelijk zacht wordt. Ook ls het mogelijk, dat er volksstam men geweest zijn, zoo primitief, dat zij hun potten e.d. niet bakten, maar alleen uit kiel of leem kneedden en in de zon of bij het vuur lieten opdrogen. De meening, dat men de waterproef wel als een aanwijzing, doch niet als een bewijs aanvaarden kan, wordt, naar De Tel. meedeelt, door onderen gedeeld. Naar dr. ir. W. A. J. Oosting, bodem specialist van de landbouwhoogeschool te Wageningen, verzekert, zijn er echter andere wetenschappelijk methoden om vervalschingen als deze aan het licht te brengen. Er zijn laboratoria, die op het gebied van leemen en baksels een spe ciale routine bezitten, en uiteindelijk dan ook wel de bewijzen van valschheid zul len kunnen leveren. Nu een civiel geding te wachten staat, zal de rechtsgeldigheid van dit soort be wijzen nog wel wat voeten ln de aarde hebben. LUCHTVAART. Rusland bouwde een nieuw vliegend hotel. .Glazen salon voor 14 passagiers; vier hutten in de vleugels. Vleugelwijdte bedraagt 66 m«'ter. Het nieuwe groote Russische vliégtuig tie SSSR L. 760 is een vliegtuig van het zelfde type als de Maxim Gorki, die inder tijd in vlammen is opgegaan. De vleugcl- wydte bedraagt 63 M., de hoogte ruim ze ven M. Het vliegtuig weegt 31 ton en met de volledige commercieele lading 45 ton. In onderscheid met de Maxim Gorki, die voor propagandadoeleinden gebouwd was, is aet nieuwe vliegtuig voor passagiersvervoer Het is een vliegend huis geworden, met een groot aantal vertrekken. In den glazen neus van het vliegtuig bevindt zich ecu salon voor veertien personen. In het lan dingsgestel bevinden zich nog twee groott en één kleine salon, een buffet, garderobe en toiletten. In de vleugels zyn vier vierpersoonshut- ten gebouwd. Dit zyn slaapplaatsen. De hutten en salons zyn met geluiddempend materiaal bekleed. Het vliegtuig kon 64 passagiers en 8 leden van de bemanning meenemen. De bemanning bestaat uit twee bestuurders, een navigator, twee mechani cians, een ingenieur, een marconist en een buffethouder. Het vliegtuig wordt gedreven door zes, speciaal voor dit vliegtuig gebouwde moto- Goede manieren zijn dikwijls de af schaduwing van deugden. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 32 Lansky beefde van opwinding. - Wel, verdraaid...! Vertel toch op, man... vlug! BUun-ijzer! Wat Hoe heet dat Bilun-ijzer! IJzer? Loop naar.de maan! Wat moe ten we met ijzer beginnen? Daar zit de heele wereld vol mee. Heb dk daarom mijn goeie geld ln deze onderneming ge stopt... voor zulken rommel? Een rommel, die millioenen waard is! Ben Je gek?! Zoover lk weet, niet ik zei Je toch al, dat we hier met een bijzondere soort ijzer te doen hebben: met Bilun. Bilun- ijzer is een metaal van groote waarde, Iets geheel nieuws, dat tot dusver nog onbekend was. De afzetmogelijkheden zijn schier onbegrensd. Lansky liet zijn ingehouden adem flui tend ontglippen. Zijn gezicht klaarde op. Zoo, zoo! Als dat waar is, Hal... Het is waar! En opdat je daar reke ning mee kunt houden: Bessin zelf gaf mij opdracht Jou en de andere mannen van een en ander op de hoogte te bren gen. Hal gaf nu een uitvoerige uiteenzet ting van den stand van zaken. Hij ver telde, hoe men het Bilun-ijzer dacht te kunnen winnen en dat van Lansky en zijn mannen werd verwacht, dat zij in de ontginning een werkzaam aandeel zouden nemen. En daarom, Lansky, besloot hij op overredenden toon, zou lk je dringend ln overweging willen geven dat onverkwikkelijke plan te laten varen. Ik kan je verzekeren, dat je er niets aan te kort zult komen. Waarom zou je Je nu nog met dergelijke duistere praktijken inlaten? Bessin zal je ongetwijfeld een behoorlijk aandeel in de winst garandee ren, zoodat je ook zonder bedriegerijen een behoorlijk kapitaal in de schoot zal vallen. Klets! Lansky liet opnieuw zijn vuist met kracht op de tafel neerkomen, i Je bent al te veel gevoelsmensch, Hal! Rijk? Wat ls rijk? Hoeveel menschen 1 zullen er wel van dat buitenkansje moe- I ten proflteeren? I Het ls natuurlijk vanzelfsprekend, dat ln de eerste plaats alle bewoners van het dal hier een gelijk aandeel in de winst krijgen. Daarna zullen stellig jij en Je metgezellen aan de beurt komen. Juist, ja. Zoo had ik mij dat ook al voorgesteld! hoonde Lansky. Wij zullen het vuile werk mogen opknappen en die notabelen hier zullen ten koste van onze botten de mlllionair spelen. Nee, waarde heer, daar doe ik niet aan mee! Zoo gek is Lansky niet. Dien tijd hebben we ge- had! Ik zie niet ln, waar die rijkdom dan voor mij vandaan zou moeten ko men. Trouwens... nu het om dat Bilun- ijzer gaat, wordt het er voor mij niet ge makkelijker op. Al die technische dingen, dat is niets voor mij. Nee, dk denk dat zaakje heel anders aan te pakken heel anders! j Maar man, gebruik toch eens een oogenbllk je verstand! Bij deze enorme ertsvoorraden kunnen we Immers alle maal schatrijk worden allemaal! Ach wat! Weet jij veel, wat iè onder rijkdom versta! Nee, broeder! Ik zal de zaak nog eens ernstig overwegen, natuur- I lijk. En voorloopig zal lk afwachten. Maar dan" Hal begon zich op te winden. Lansky's woorden deden zijn laatste hoop de on- j waardige rol, welke hij vervulde van zich af te kunnen schudden, ln rook vervlie gen. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Zooals Je wilt, Lansky. Maar lk waarschuw Je ln alle ernst: ga niet te ver! Het zou kunnen zijn, dat lk er op een goeien dag toch genoeg van krijg! Maar op denzelfden dreigenden toon antwoordde Lapsky: Je zult wel wijzer zijn, mijn Jongen, als Je leven Je lief ls! Hal stond met een ruk op en liep zwij gend naar de deur. Toen hij den knop reeds in zijn hand had, riep Lansky heih nog na: En om eventueel misverstand te voorkomen, Lörne, wil lk Je nu vast zeg gen, dat jouw aandeel in de winst mij toekomt! XX. De oude Besaln had met zijn vrienden gesproken. Zijn mededeelingen waren als een bom Ingeslagen en hadden een ge weldige opwinding te weeg gebracht. Vooral de jongeren verheugden zich feeds in het vooruitzicht weldra mede- eigenaars van een zeer winstgevende on derneming te zullen zijn. Geleidelijk ech ter keerde de kalmte terug. Michel Bessin, Hal en Alexl hadden zich lntusschen ijverig met den practi- schen kant van de zaak bezig gehouden. Er werden plannen gemaakt om onmid dellijk daarna weer te worden verwor pen. Meeningen werden uitgewisseld en ontwerpen bestudeerd. Men zocht naar een geschikte plaats aan den oever van de Irbytsch voor den bouw van een stampwerk en deze werd tenslotte gevon den op een klein uur rijden van Bessin's Hal Lörne had het meest te doen Zoo ver dat met het vrij primitieve materiaal, waarover men beschikte, mogelijk was, vervaardigde hij de noodige schetsen en teekeningen. Het lag in de bedoeling het smalle pad, dat van den Bilun-ketel naar het dal liep, van een soort glijbaan uit boomstammen te voorzien, waarlangs men dan het gesteente omlaag zou kun nen laten rollen. Vandaar zou het met wagens verder naar het stampwerk kun nen worden vervoerd. Zoo had men ten slotte ln ruwe trekken een volledig plan. Bij alle besprekingen werd ook Lans ky's advies gevraagd. Hij gedroeg zich daarbij zoo correct en toonde zooveel belangstelling, dat Hal begon te geloo- ven, dat hij zich bedacht had. En daar Lansky menlgen nuttigen wenk gaf, voelde ook de oude Bessin zich langza merhand wat meer tot hem aangetrok ken. De plannen waren thans volledig uit gewerkt en alles was geregeld. De prac- tische werkzaamheden konden beginnen. Het kwam er nu maar op aan van het begin af flink aan te pakken, want men had slechts de weinige zomermaanden tot zijn beschikking. De winter, die hier ln het Noorden van Siberië vroegtijdig placht in te zetten, zou de ontginning weldra onmogelijk maken, al had Lörne dan de hoop nog niet opgegeven later nog wel een middel te zullen vinden om ook ln het koude jaargetijde het werk voort te zetten. Allereerst moest het stampwerk wor den opgebouwd en daarna wilde men de lange glijbaan trachten aan te leggen. Dit alles moest gereed zijn alvorens aan de eigenlijke ontginning van den Bllun- ketel kon worden gedacht. Wederom weergalmde in het Gordel woud de forsche slag der bijlen. De za gen knarsten. Hooge woudreuzen tuimel den krakend omver. Menschen schreeuw den. Paarden snoven en hinnikten. De grove houten wielen der wagens kraak ten onder het gewicht der zware lasten. Lansky's metgezellen toonden zich Ijveriger en gewilliger dan ooit. Zij waan den zich reeds rijk, want Michel Bessin had eiken man in het Proeskardal, tot Nanglu toe, een behoorlijk aandeel ln de exploltatlewlnst toegezegd. (Wordt vervolgd). Neen, ens een jfflr au'o naar fttr inla ui'wijk'om F* n anderen wogen voorbij ie komen, dan sdige rechten op n der prijzen wow- rze met vermejdmg chryver door geoorloofde wijze En is soms het lichaam Vermoeid in elk lid, Je neemt maar een KING, en dra ben je fit! ZATERDAGAVOND 26 AUGUSTUS kunt U weer GENIETEN van KOSTELIJKE MUZIEK in de SCHITTEREND VERLICHTE TUIN. Optreden van onder leiding van LEO F. HOOGHUIS, voorheen opgetreden in Pschor te Rotterdam. Aanbevelend,'' g:if Hij ongunstig weer binnen in het Theehuis. '-lI «elke ln Je vleugels zijn geplaatst en f k 8000 P.K. ontwikkelen. Het kan ztin vlucht vervolgen, ook Indien twee motoren Xgéheele vrije ruimte, in de vleugels is I „oor benzine-reeervoire ingenomen. De ge ne voorraad is voldoende voor een toch W°"der tusschenlanding met een afstand 2 1W0 K.M., het vlie«tulK Jan *e' benzine meenemen om zonder tun. Sending 3000 K.M. af te leggen. Bh f TZvluchten heeft het vliegtuig een 2 von 6000 M. bereikt. Na beëindiging rille proeven wordt het op een ven de groote luchtlijnen ln dienst gehteld. Het gaat goed in de West. I Verhoogde frequentie stimuleert pas I gagiersvenroer per K.L.M. West-Indië wordt door het vliegtuig en Jan in het bijzonder door de K.I,.M.-vtieg- tuigen ,meer en meer ontsloten. Het ls ver neukend, dat in de afgeloopen maanden eer «tra-stijging in het aantal vervoerde pas- .agiers kon worden waargenomen. Onge twijfelt! is dit in de eerste plaats toe t. schrijven aan de hoogere frequentie van de diensten, welke tusschen de eilanden, Ve nezuela en Columbia worden onderhouden. een bestaan vnn vier en een half jan kan deze overzeesche afdeeling van de K. M tevreden zyn over het reedB bereikt: resultaat. En nog Bteeds is er een gestadi ge vooruitgang waar te nemen, hetgeen wc, ut heste geïllustreerd wordt door het op voeren van de frequentie der diensten. Zoo -let de nieuwe, tijdelijke dienstregeling van de West er ongeveer els volgt uit; In de eerste plaats is er een dubbeldaug- sche locale dienst Curasao—Aruba, waar naast op alle werkdagen een dienst Cura- Sao—Aruba—Maracaibo onderhouden wordt. Deze laatste wordt eenmaal per week door getrokken naar Barranuilla. Voorts is de frequentie tusschen Cura sao en La Guaira opgevoerd, met dien ver stande, dat er van Maandag tot en mcf Vrijdag een dagelyksch verkeer in beidn richtingen tot stand is gekomen, terwijl op Zaterdag de dienst Trinidad—Curasao een tusschenlanding te La Guaira uitvoert. De grootere frequentie op de lijn naar La i Guaira bevordert in niet geringe mate het verkeer met de beide oliecentra in Oost- Venezuela, n.l. van Guanta en Caripito. Het aantal diensten tusschen Trinidad en Barbados werd van drie tot vier verhoogd, waardoor betere aansluiting wordt verkre- i gen op de binnenloopende schepen. De eenmaal wekelyksche diensten op Coro en Bonaire worden ook in dit schema gehandhaafd. De stijging in het passagiersverkeer op liet West-Indische luchtnet spreekt wel dui delijk uit het feit, dat in de eerste helft v«n dr maand Juli 490 passagiers vervoerd wer den, tegenover 660 passagiers in de eerste helft van Augustus, een stijging dus van ongeveer 30 pCt. KERKNIEUWS. Generaal Leger des Heil. verkozen.. Commissioner George Carpenter. Naar Reuter uit Londen meldt heeft de Hooge Raad van het Leger des Heiig com missioner George Carpenter nis opvolger van Evangeline Booth tot generaal gekozen. By de eindstemming kreeg Carpenter 35, Catherine Bramwell Booth acht en Albert Orsbron zes stemmen. De heer George Carpenter is in Austra- he geboren op negentienjarige leeftSd sloot V hy zich by het Leger des Heile aan, en nu Neven en veertig jaar geleden is hy te Ray- I rniqid Terrace (in Nieuw Zuid-Wales) offi- cier>jreworden, zoodat zyn leeftijd niet ver van de^zeventig jaar kan zyn. In het begin heeft Ktf* hy de afdeelingen voor maat schappelijk werk en de publiciteitsafdelin gen van het Leger gewerkt; gedurende zes ben jaren is hy aan de redactiebureaux van het Internationale Hoofdkwartier werkzaam geweest, waarvan twaalf jaren als gene raal Booth's secretaris voor de publicaties Liter is hy redacteur en eerste secretaris voor Oost-Australië geweest. In 1933 is hy als territoriale commandant naar het Oos- teiyk dee! van Zuid-Amerika vertrokken en sinds twee jaren vervult hij de functie van territoriaal commandant van Canada. In 1899 is generaal Carpentier met mej. Minnie Rowell, vaandrig van het Leger, ge huwd. Tezamen met zijn echtgenoote heeft hy vele werken geschreven. W« hebben nog vrij een aan de Burgvlietkade, voorzien van gas- en scherfvrije kelder. Te bevragen T. DE BRUYN, Burgvlietkade 78, Telef. 2632. CRABETH8TRAAT 54 (bij het Station) GOUDA DAG"EN avondlessen ONDERWIJS in het knippen en vervaardigen van eigen kleeding. Desgewenscht APARTE KNIPCURSUSSEN EN PRIVAATLESSEN. OPLEIDING VOOR DE EXAMENS: Lingerie, Costumière, Coupeuse en Leerares. PATRONEN NAAR MAAT VERKRIJGBAAR. Prospectus en volledige inlichtingen worden op aanvrage gaarne verstrekt. W. METTAU, Letrarea BLAUWE DRUIVEN SINAASAPPELEN PERZIKEN CITROENEN MELOENEN BANANEN PRUIMEN TOMATEN AALBESSEN VRUCHTEN CONSERVEN TAFELPEREN DIVERSE SOORTEN NOTEN TAFELAPPELEN OUDSTE ADRES voor OPGEMAAKTE FRUITMANDEN. Firma Wed. A. RIETVELD, '.ANGE TIENDEWEG 27 TELEFOON 3316. Laat het in Uw huis niet zwerven GELD, voor tegenspoed vergaard. Zóó bedreigt het Uw gemoedsrust, En ontneemt het U den slaap. Brengt het naar „DE SPAARBANK" henen; Daar toch wordt het goed bewaard moogi u dat voerluigen- lai nie' inhaler.' De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" is in staat gesteld een drietal pry- zen uit te loven voor de beste ontwerpen van een Grondwet voor een Statenorgani- satie, waaraan alle bestaande Staten zou den kunnen deelnemen en waarin hun onder linge verhoudingen op zoodanige wyze zyn geregeld, dat militair geweld tusschen hen onderling is uitgeschakeld; dat vry verkeer en vrye handel over geheel de wereld zyn gewaarborgd, en dat elk volk en elke per soon op voet van gelykheid toegang heeft tot de aardrykdommen, opdat deze aan de geheele menschheid ten goede komen, j Deze Grondwet dient onder meer te be- vatten bepalingen, waarin worden vastge steld: de grens tusschen taak en bevoegdheden van de afzonderlyke Staten eenerzyds en de Statenorganisatie anderzyds; de wyze van samenstelling van de orga nen van de Statenorganisatie; de financiën van de Statenorganisatie; de regeling van het muntwezen en van het internationale handels- en betalings- I verkeer; de oplossing \an de vraagstukken, die I samenhangen met het verschil in taal tus- I schen de volken; I de waarborgen voor de eerbiediging in I volken, volksgroepen, rassen en individuen, I van godsdienst, taal, cultuur en levensge- I woonten; I de vreedzame regeling van geschillen tusschen Staten, volken en volksgroepen; I de wyze, waarop Staten en individuen in I hun onderhoud kunnen voorzien. By de beantwoording behoeft geen reke- I ning te worden gehouden met de vraag, of I er in de gegeven politieke omstandigheden I kans bestaat, dat de voorgestelde organi- I satie reeds thans zou kunnen worden ver- wezenlykt. De bedoeling is alleen een I Grondwet te ontwerpen, die, indien zy al- I gemeen zou worden aanvaard, uitvoerbaar I zou zyn en een rechtvaardige en vreedzame I internationale samenleving zou waarbor gen. Het ontwerp zal dienen te bestaan uit ten hoogste 36 artikelen, tezamen bevattende omtrent 12.000 woorden. Inzendingen worden uiterlyk 1 Maart 1940 ingewacht aan het Secretariaat der Vereeniging, Laan van Meerdervoort 49 te 's-Gravenhage. Zy moeten in drievoud zyn getikt en als opschrift een spreuk dragen, die herhaald is op een byliggend gesloten couvert, waarin zich een kaart met den naam en het adres van den inzender moet bevinden. De „Vereeniging voor Volkenbond en Vrede" verkrygt de volledige antwoorden, die met een dei den bekroond en kan deze van den naam van den haar meest geschikt openbaar maken. Drie pry zen zyn beschikbaar van resp. 500.—, 250.— en 100.—. De beoordee ling der ingekomen antwoorden geschiedt door een jury, te benoemen door het Dage lyksch Bestuur van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede. De Vereeniging behoudt zich het recht voor, op voorstel van de jury, pryzen niet I toe te kennen of te splitsen. I RADIO-PROGRAMMA'S. Zondag 27 Augustus. I Hilversum I, 1875 en414.4 M- 8.55 VA I RA, 10.— VPRO, 12.— AVRO, 5.— VARA, I 8—12 AVRO. 8.55 Gramofoon; 9.— Berichten; 9.05 I Tuinbouwhalfuur; 9.30 Gramofoon; 9.40 I Causerie „Van Staat en Maatschappy"; 9.59 I Berichten; 10.- Toespraak „In de vreugde I dezer dagen"; 10J30 Ned. Herv. Kerkdienst; I 11.60 Toespraak „Beekbergen begint weer I 12.— Filmrubriek; 12.25 Berichten. Hierna: I Omroeporkest; 1.— Gramofoon met toe- I lichting; 1.30 Causerie „Huizenbouw in In- I dië"- 1.50 Gramofoon; 2.Boekbespreking; I 2.30Omroeporkest en soliste; 3.15 Orgel- I snel; 3.30 De Vagebonden en soliste; 4.15 I Ensemble Iliescu; 4.35 Uit Milaan: Repor- I tage; 5.— Arbeiders Muziekvereniging I Kunst aan 't Volk en gramofoon; 530 Es- I meralda; 6J15 John de Mol's Swing Spe- I cials; 6.30 Sportpraatje; 6.45--6 55 SP°rt" I nieuws ANP en gramofoon; 7.- VARA- I kalender; 7.05 Debat „...en toch ben ik van I meening, dat 7.30 Sylvia en solist; 8.- I Berichten ANP, radiojournaal, mededeelin gen; 8.20 Residentie-orkest en solist; 9.15 Declamatie; 10.— Omroeporkest; 10.30 Gra mofoon; 10.40 Uit Milaan: Reportage; 11.- Berichten ANIP. Hierna tot 12.— ,.De Twi light Serenaders (opn.). Hilversum II, 301.5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.— NCRV, 7.45—11.30 ^3!) Morgenwyding; 930 Gewyde mu- 2iek (Kr.pl.); 9J50 Ned. Herv. Kerkdienst, mem. Gewijde musiek (gr.pl.)i 12-15 Be richten hierna: Hadiotooneel t. g. v. het Katholiek Middenstandscongres; 12.85 Gra mofoon; 1.— Boekbespreking; 1.20 KRG- orkest; 2.— Gramofoon; 2.30 KRO-Melodis- ten en solist; 3.16 Gramofoon; 4.30 Causerie „Alle zielen naarst licht omhoog te dra gen door los te binden, wat hen met het lage vereent: Dat is de nieuwe levensUj- ding"; 4.55—5.00 Gramofoon; 6.05 GmeL Kerkdienst. Hierna: Christ. Gem. Aangv eeniglng „Looft den Heer" en gramofoon; 7.45 Gramofoon; 8.— Berichten ANP, me dedeelingen; 8.15 Gramofoon; 835 KRO- Melodlsten en solist; 9J15 KiRO-orkest en gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Epiloog; 11—41.30 Esperanto-lezing. Maandag 28 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. Algemeen programma, verzorgd door de VARA; 10 10.20 JVPRO. 8.— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.- Morgenwyding; 10.20 Orgelspel; 10.B0 De clamatie ;11.10 Gramofoon; 11.30 Piano voordracht; 12.— GramVoon; 12.16 Berich ten; 12.17—1.45 VAlRAsOrkest (1—1.16 Gramofoon); 2.— Gramofoon; 8.— Decla matie; 3.30 Zang en orgel; 4.— Gramofoon; 4.30 Voor de kinderen; 5.— Esmeralda en Gramofoon; 6.— Orgelspel; 6.28 Berichten; 6.30—7 Muzikale causerie (met gr.pl.); 7.05 VlAIRA-kalender; 7.10 Causerie voor scha kers; 7.30 Pianovoordracht; 8.— Herhaling SOS-berichten; 8.03 Berichten AiNP; 3.15 VAIEA-Orkest; 9.— Esmeralda en solist; 9110 VARA-OrkestrlO.Berichten ANP; 10.10 Esmeralda; 1030 VARA-Orkest; 11— 12 Dansmuziek (gr.pl.). Hilversum II, 301.5 M. NCRV.-uitzen- ding. 8.— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Berich ten, gramofoon (9.309.45 Gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 14.— Christe lijke lectuur; 11.30 Gramofoon; 12.— Be richten; 12.16 Zang met pianobegeleiding en gramofoon; 1.— Grantofoon; 1.30 Am sterdams Kamermuziekkwartet en gramo foon; 3— Causerie „Hoe maak ik een aar dig rotstuintje?" 3.40 Gramofoon; 3.45 Bij bellezing; 4.45 Gramofoon; 6.15 Voor de kinderen; 6.15 Gramofoon; c.a. 6J30 Berich ten, vragenuur (7—7.15 Berichten); 7.45— 7.66 Gramofoon: 8.— Berichten ANP, her haling SOS-berichten; 8.16 De Postillons;; 9.— Causerie „Amalia van Solms"; 9.30 Vervolg concert; 10— Berichten ANP, ac tueel halfuur; 10.30 Apollo-ensemble; 11.25 Gramofoon; 11.50-112 Schriftlezing. ADVERTENTIEN. te GOUDA, zal op VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1939 en zoo noodig den volgenden dag, telkens v.m, 10 uur, in de Socië teit „Ons Genoegen" aan de Boele kade aldaar, PUBLIEK en a CONTANT VERKOOPEN Den geheelen voorraad prima behoorende tot de nalatenschap van den heer C. van Eyk. Daags te voren in diverse koopen genummerd te bezichtigen. op 31 AUGUSTUS a.s. n.m. 7 UUR in de GROOTE of ST. JANSKERK door den Heer HENRI C. J. DE MAN met solistische medewerking van HENRIETTE SA1.A. Sopraan, den Haag, en CH. VAN ISTERDAEL, Cello, Jen Haag. Programma tevens bewys van toegang ad 25 cent verkrygbaar by Boekh. J. de Ven, Wydstraat 4 en F. Bylsma, Boekh., L. Tiendeweg. als afbeelding., inhoud Geïll. Prijscourant gratis op aanvrage PLEIN 3 DEN HAAG Verzending naar Indlë onder garantie. BROS ALS BESCHUIT Met KING in de auto, Op 't meer, in de trein, Met KING op de tandem Of fiets dat is fijn! Op al onze tochten Naar hei bos of zee, Gaat als verkwikking Steeds KING met ons mee! KING is hygieniëch - En zuivert de mond, En daarbij,"als hoofdzaak, Voor ieder gezond.' V De natuur in met de KING natuurzuivere MRMA TONUEMA 1 CIS. FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT SNEEK

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4