TT Belgische bemiddelingspoging Engeland's Koning bidt voor den vrede. Het Duitsch-Russische handelsverdrag. Opperbevelhebber van land- Ien zeemacht. ,t Hamsterverbod OPROEP VAN DEN BURGEMEESTER in verband met vrijwillige dienst- en hulpverleening Achter de Bosschen. OPROEP VAN DEN BURGEMEESTER in verband met de Luchtbescherming. Discontoverhooging* afgekondigd- Chamberlain's verklaring in het Lagerhuis. Bomontploffing op Poolsch station. Rantsoeneering van levens middelen in Zwitserland. Mobilisatie in Zwitserland. Beurs van Amsterdam. son, heeft in een openbare vergadering een rede gehouden, waarin hy zeide, dat de ge uragslyn van £weden duidelyk is, n.l. het bandhaven van een strikte neutraliteit. Tenslotte deed de minister-president een beroep op alle burgers van het land en kon digde een samenwerking van alle partyen aan, welke verder georganiseerd z°u kun nen worden. De Belgische minister-president, Pierlot, heeft de ambassadeurs van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië en den ge zant van Polen ontvangen. In officieele kringen weigert men eenige mededeeling te doen over dit bezoek. Het gerucht doet echter de ronde, dat van een bemiddelingspoging sprake zou zyn. Alle kerken vol. Nadat de Aartsbisschop van Canterbury opgeroepen had tot het zeggen van speciale gebeden voor den vrede, waren de Engel- sche kerken Zondag overal in het land stampvol. De Koning heeft met zyn broeders ir. Westminster Abbey voor den vrede gebe den. In zyn preek zeide Kanunnik Elliott daar: Wy bidden voor de volkeren der we reld en voor het volk van Duitschland. dat men, naar wy gelooven, een verkeerde mee ning heeft by gebracht over zichzelf en ovei ons. Doch daarby bedenken wij, dat de hui dige staat van zaken in Duitschland, zooals een der vroegere nazileiders heeft gezegd, een tydelyke misvorming is van het ware permanente karakter van dat land. Rusland zal o.a. ook olieproducten leveren. Omtrent de Duitsch-Russiache handels overeenkomst die onlangs is gesloten, kun nen, zoo meldt het D.N.B. uit Berlijn, de volgende bijzonderheden worden gemeld. Van het Duitsche crediet van M. 200 mill, zal in het eerste jaar slechts voor M. 120 mill, gebruik worden gemaakt. Be halve fabrieksinstallaties zullen ook uitrus tingen voor den mijnbouw, havens, voor de chemische nijverheid, electaftechnisch en laboratoriummateriaal worden geleverd. Voorts zouden ook montagewerkzaamheden onder de transactie vallen, waarvoor dus Duitsch personeel en Duitsch gereedschap zou worden gebruikt. Tot de Russische producten, die naar Duitschland zullen worden geleverd, ibehoo- ren producten van land- en boschbouw ërt bepaalde halffabrikaten. Ook aardolie-pro ducten zullen worden geleverd. Nadrukkelyk wordt verklaard, dat de M. 200 mill. Duitsche leveringen en de M. 180 mill. Russische leveringen e$n „zu- saetlich" karakter hebben, m.a.w. dat de transacties zullen worden uitgevoerd naast de loopende zaken tusschen de beide landen. De uitvoer van grondstoffen en oorlogsmateriaal naar Polen. Naar in diplomatieke kringen te Londen verluidt, zoo meldt United Press, zou de Sovjet-ambassadeur te Warschau, Sjaro- n°f, de Poolsche regeering hebben mede gedeeld, dat de uitvoer van grondstoffen •n oorlogsmateriee] van de Sovjet -Unie naar Polen in geval van een conflict niet behoeft te worden stopgezet op grond van het Duitsch-Russisch non-agressiepact. WAT IN DUITSCHLAND ONDER DE DISTRIBUTIE ZAL VALLEN. Regeling geldt ook voor buiten landers en Joden. Zondagmorgen is men begonnen met het uitreiken van levensmiddelenkaarten aan de bevolking van Berlyn. De kaarten ver- toonen een zeker aantal genummerde vak jes, op «welke de artikelen zyn aangegeven, waarop zy recht geven. Er worden vier bons gegeven voor steenkool, vier voor eieren, vier voor zeep, vier voor suiker en jam, vier voor koffie, thee of een „ersatz" daarvan, vier voor melk en niet nader aan geduide levensmiddelen, acht voor zuivel producten, oliën en vetten, vier voor aard appelen, twaalf voor rund- en varkens- vleesch, acht voor brood en meel, vier voor vermicelli, macaroni enz. Ook komen op de kaart acht vakjes voor zonder aanduiding. Waarschyniyk zyn deze bedoeld als bons voor den aankoop van textielproducten en schoenwerk. Iedere verbruiker heeft slechts recht op één kaart. Leden van het leger en van de beschermingsformaties buiten het leger, welke door het leger worden geravitailleerd hebben geen recht op deze kaarten. De kaart kan niet aan iemand anders worden overgedragen. De bons zyn slechts geldig in de wyken, waar de verbruiker woont. Sommige producten kunnen slechts ver kocht worden tegen inlevering van speciale bons. iDit is het geval Voor sommige tex tielproducten, schoenen en leer, enz. Wanneer persoonlyke omstandigheden dit eischen kunnen de autoriteiten toestaan, dat extra-hoeveelheden geleverd worden. In Duitschland gevestigde buitenlanders zul len, gelooft men, bons krygen evenals de Duitschers, ook de Duitsche, buitenlandsche en „vaderlandlooze" Joden. De bons geven geen aanduiding omtrent de hoeveelheden, die men er voor kan kry gen. Dit zal waarschyniyk afhangen van de bestaande reserves. De autoriteiten doen haar best, de bevol king te bewyzen, dat de maatregel geen onrust behoeft te wekken en dat het doel vooral is, een billyke verdeeling der arti kelen tusschen de verbruikers te verkrygen. Den geheelen morgen werden de radiopro- gamma's elk uur onderbroken door speciale uitzendingen, met het doel, de invoering der distributiekaarten te rechtvaardigen en de bevolking omtrent de levensmiddelensitua tie in Duitschland gerust te stllen. BINNENLAND. Benoemd is luit.-generaal I. H. Reynders, chef generalen staf „Staatsblad" No. 185 bevat een Konink- Besluit van 28 Augustus, waarbjj uit over weging, dat het oogenblik is gekomen om de algemeene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leggen van den opperbevelhebber van land- en zee macht, is benoemd tot opperbevelhebber van land- en zemacht de luitenant-generaal I. H. Reynders, chef van den generalen staf. De thans benoemde opperbevelhebber van land- en zeemacht, werd 1 Mei 1934 be noemd tot chef van den generalen staf als opvolger van luitenant-generaal H. A. Seyffardt. Die benoeming in 1934 behoordé toe de zeer zeldzame gebeurtenissen in ons leger, want zelden bereikt een officier op den leeftyd van 54 jaar een van ae beide hoogste p..sten. De rang van luitenant-ge neraal kon in genoemd jaar den nieuw be noemden opperbevelhebber nog niet worden ■erleend, aangezien zyn benoeming tot ge- neraal-majoor eerst van November in het daaraan voorafgaande jaar dateerde, zoodat zijn benoeming tot luitenant-generaal eerst in November 1935 afkwam. Luitenant-generaal Reynders heeff gele genheid gehad om in allerlei takken van dienst mee te werken en ervaring op te doen. Als luitenant heeft hy gediend by de infanterie, by de militaire verkenningen en de wielrijders, zoomede de lessen aan de hoogere krijgsschool gevolgd. In den mobilisatietijd is hy werkzaam geweest als chef van den staf by de etap- peninspectie te Rotterdam, en na den oor log een jaar toegevoegd aan den comman dant der marine te Nieuwediep, om daar na als kapitein van den generalen staf op te treden als directeur van de militaire ver kenningen. Daarna volgde weer een ^eriodf by" den troep als hoofd-instructeur, gevolgd door nieuwe functies by den geneualen staf. Luitenant-generaal Reynders was daarna inspecteur der infanterie, waarna in 1934 en 1935 de reeds gememoreerde benoemin gen volgden van den man, aan wien thans het hoogste bevel over land- en zeemacht is toevertrouwd. Betpfcffende artikelen ter controle alleen met afleveringsbewys te verstrekken. De minister van Economische Zaken heeft een beschikking genomen krachtens de Wet van 24 Juni 11939, Staatsblad 634, waarbij maatregelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en en kele andere artikelen tegen te gaan. Deze maatregelen hebben betrekking op: ryst (rijstebloem, rystemeel en gemalen rijst), tarwebloem en tarwemeel, roggebloem en roggemeel, havermout, gort, vermicelli, macaroni en spaghetti, maizena, groene erwten en spliterwten, bruine boonen, witte boonen, capucijners en rozijnerwten, andere soorten gedroogde peulvruchten, witte sui ker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boter- olie en andere spijsoliën, bak- en braadvet margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, cacao, harde zeep, zacht en vloeibare zeep, zeeppoeder, -vlokken, -schilfers, waschpoe- der, alle soorten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voorloopig aan ieder verboden van genoem de artikelen in één week zich meer te ver schaffen dan hy gewoon is in een week te verbruiken. Indien hy echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zyn in een week zooveel te betrekken als die groep personen in een week pleegt te ver bruiken. Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde hamsterver bod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artikelen de verplichting opgelegd by iedere aflevering een afleveringsbewys in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt af geleverd. Het afleveringsbewys moet zyn voorzien, behalve van de handteekening van den leverancier, van een opgave van het artikel dat werd afgeleverd, en van de hoe veelheid daarvan, alsmede van den naam en het adres van den leverancier en den af nemer. De afleveringsbewyzen zullen door den afnemer in verband met de in te stellen controle, gedurende een termijn van ten minste drie maanden zorgvuldig bewaard dienen te worden. Voorts zijn de winkeliers verplicht het andere exemplaar van de afleveringsbewy zen gedurende een zelfden termyn te bewa ren. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod gestraft kan worden met een gevangenisstraf van vier jaren of een geldboete van kO.000. WELKE DIENSTPLICHTIGEN NOG NIET MOETEN OPKOMEN. De volgende inlichtingen zyn uitsluitend bestemd vóór (tienstplichtigen, die de eerste oefening nog A i e t hebben volbracht en zich ook n i t onder de wapenen bevinden. die nog niet ztfn ingelijfd en voor wie het tydstip van ilyving ook nog niet is aangebroken, moeten voorloopig niet op- komen. Zy, die oèrspronkelyk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tydstip in het loopende jaar ter inlijving hadden moeten opkomen, doch die de eerste oefening ten gevolge van verkregen uitstel nog niet hebben aange vangen of althans nog niet hebben vol bracht, moeten wèl opkomen. Be plaats, waar zij zich moeten meiden, staat in hun zakboekje vermeld. Hebben z(j het zak boekje niet in hun bezit, dan moeten zij zich tot den burgemeester wenden en kun nen zij van dezen vernemen waar zij zich moeten aanmelden. Zy, die van den dienstplicht zijn vryge- steld wegens breoederdienst, wegens kost winnerschap of om een andere reden en die voorgoed vrijstelling hebben gekregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moeten voorloopig niet opkomen. Zy kunnen wel worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog geheel onzeker, of valt deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt. In elk geval moeten zy- niet opkomen, zoo- lan ghieromtrent niets naders wordt be- STADSNIKUWS. De mobilisatie van de land- en zeemacht, waartoe ons land zich mnoo heeft gezien, brengt uiteraard voor tal van bedrijven en diensten groote moeilijkheden mede. Het zal niet gemakkelijk, in veile gevallen onmogelijk zijn, hen, die onder de wapenen geroepen zijn, in de bedrijven en diensten te vervangen Toch moet, met inachtneming voorzoover mogelijk van de belangen der gemobiliseerden, er naar gestreefd worden, het bedrijfsleven over de groote moeilijkheden heen te helpen. Ook zal in vele gezinnen onmisbare hulp moeten worden verleend In de eei-ste plaats komen uiteraard de valide werkloozen in aanmerking om de plaatsen in te nemen, welke in hun vak zijn open gekomen. Het kan zijn, dat daarna een beroep gedaan moet worden op vrijwillige dienst- en hulpverleening. Hieraan kan behoefte zijn in gezinnen, op kan toren, op auto's, in bedrijven, enz. In welke mate dit het geval zal zyn laat zich thans nog niet voorzien. Voorloopig zal bij de Arbeidsbeurs (ingang Regentesseplantsoen 9) m apart bureau worden ingericht, waar opgaven in ontvangst genomen zuilen worden van hen, die bereid zijn vrijwillige diensten of hulp te verleenen terwijl daar tevens nagegaan wordt, in welke gevallen aan dergelijke hulp - en diensten behoefte is. i Dit bureau zal VRIJDAG, 1 SEPTEMBER a.s. geopend worden. Ik twijfel er niet aan, of er zullen ook in onze stad vele mannen en vrouwen gevonden worden, die zich op deze wijze in de komende moeilijke dagen nuttig kunnen en willen maken. Daten zij zich spoedig doen inschrijven, onder opgave van hun tegen woordig of laatst uitgeoefend beroep, eventueele diploma's, het werk, waarmede zij meenen hulp of dienst te kunnen verleenen (b.v. als chauf feur, hulp in het huishouden of in de administratie, bekwaam in eenig vak anz.) en den tijd, welken zij ter beschikking kunnen stellen. Aanmeldingsformulieren zullen waarschijnlijk ook op andere, nader bekend te maken wijze verkrijgbaar worden gesteld. Geeii aanmeldingen worden ingewacht van hen, die militaire verplich tingen hebben of die een functie vervullen bij den luchtbeschermingsdienst of de vrijwillige burgerwacht. Plaatselijke vereenigingen, welke in hun geheel bereid zijn zich vrijwil lig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in buitengewone omstandigheden, wordt verzocht hiervan mij schriftelijk mededeeling te doen. Gouwenaren, overweegt, ieder van U, wat Uw hand thans ten behoeve van het algemeen te doen vindt. De Burgemeester van Gouda, JAMES. Uitvoering van mobilisatie- maatregelen wijzigt stadsbeeld. Opkomst vtui militairen en vordering van auto's en paarden. Lastgevingen algemeen en rustig opgevolgd De uit de afkondiging van de algemeens mobilisatie voortvloeiende omstandigheden htbben heden haar stempel gedrukt op het stadsbeeld. Op drie plaatsen waren de bui tengewone omstandigheden in het bijzonder merkbaar, op het station, waar de opgeroe pen dienstplichtigen per trein hun bestem ming volgden, op de Markt, waar de vorde ring van de auto's geschiedde en op de Nieuwe Markt, dat het terrein ups va„ de keuring van de paarden. Op het station heerschte groor? drukte. De politie had voor een vlot verloop het Stationsplein vrygehouden, het afscheid van de opgeroepen familieleden moest aan het begin van het plein geschieden. De stationshal en het perron waren niet voor 't publiek toegankelijk, alleen militairen hai'- den toegang. De treinen reden vrywel re gelmatig den gewonen dienst, met dit vei schil dat alleen militairen vervoerd werder Voorts liepen verschillende extra-treinen. Uit Gouda is een groot aantal personen ir militairen dienst vertrokken en met hen talrijke ingezetenen van omliggende ge- meenten. Daar de organisatie uitstekend klopte en de treinen vrijwel op tijd liepen, had het vervoer een vlot verloop. Het was uiteraard geen prettig vertrek, maar kalm hebben allen aan de oproeping voldaan. Evenmin was de vordering van auto's aangenaam vau de eigenaren, die nu plot seling hun wagen kwyt zijn en voor hun bedrjjf natuurlijk niet zoo gemakkelijk een Halfweters wijst ook de wijste vergeefs den weg van 't verstand. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT, (Nadruk verboden). 54 Hal liet zich op zyn knie vallen en be keek nauwkeurig de sporen, die zonder cenigen twyfel van een wild dier afkomstig moesten zyn. Hy vroeg Bessin, of deze er eenig idee van had, wat dit voor een dier kon zü'n» maar deze antwoordde ontken nend. Het klinkt misschien ongelooflyx, oom, maar naar myn meening zyn het de voet stappen van een beer. Nanglu's gezicht klaarde op. Beer Beer! Michel Bessin keek weifelend toe. Dit lykt my toch wel wat heel vreemd. Een beer hier? Ik kan er geen eed op doen, antwoord de Hal, maar in ieder geval zyn het de spo ren van een groot roofdier, waarvan de voetzooien eesn merkwaardig*; gelijkenis vertoonen met die van een beer. Hy zal natuurlijk steeds weer opnieuw trachten hier zyn prooi te vinden, zoodat het mij niet onmogelijk ljjkt hem neer te leggen. Zoolang hij leeft, is de kudde niet veilig. Het kleine gezelschap keerde naar het Wiftddal terug. Wat zullen we doen, Frans? vroeg Bessin. -j- Het lykt my het beste, dat Nanglu en ik den roover trachten op te sporen Daar voor hebben wy natuurlyk wapens noodig. De Osseet heeft alleen een mes en ik zelf ben ook niet beter uitgerust. Ik geloof niet, dat we daarmee veel zullen bereiken. Goed, dan zal ik vandaag nog terug rijden. Gura zal jullie morgen twee gewe ren brengen en jy, Frans, kan dan zoo iang hier in hét Winddal blyven tot de zaak met dat roofdier achter den rug is. En ik blyf ook, ja? liet Karn zich hooren. Maar meisje, dat gaat toch niet! Waarom niet, vader? Hal nam het voor haar op. Gunt u Kare maar een paar mooie dagen in het Winddal Als ze jullie niet in den weg loopt by de jacht, vooruit dan maar! In den namiddag reed Michel Bessin al leen naar het Proeska-dal terug. XXIV. In de prille ochtendschemering weer klonk een langgerekte kreet, welke onmid dellyk door een tweede werd gevolgd. Hal was direct op de been. Ook Nanglu sprong overeind. Wat was dat, Nangilu? Roofdier is er weer! Uit een hoek van de hut, welke door een deken van de overige ruimte was afgeschei den, klonk Kare's slaapdronken stem. Het Was, of ik hoprde schreeuwen. Is er iets gebeurd? 1 *- Niets byzonders, Kare. Slaap maar rustig door. De beide mannen spoedden zich naar bui ten. Een dichte nevelsluier hing over het landschap. Er was maar heel weinig zient. Nanglu rende vooraan, in de richting \an de rivier. Reeds van verre zagen zij, dat de kudde rendieren in groote opwinding ver keerde. De Osseet baande zich, door LSrne op den voet gevolgd, een weg tusschen de dieren door. Op korten afstand van de Irbytsch bleef Nanglu staan. Hy wenkte Hal en beiden bogen zy zich over iets heen. Het waren volkomen versche bloedsporen. En daar, in de onmiddellyke nabyheid, lag een ver scheurd kalf Van hier liep een breede streep bloed verder in de richting van de Ayron-hoogvlakte. Blykbaar had de roover twee dieren gegrepen, doch er slechts een van weggesleept. Hal ontdekte nu ook andere sporen. Het bleken dezelfde voetafdrukken te zyn, wel- k» hy ook den vorigen dag reeds langs de Irbytsch had waargenomen. p Zoo'n gemeene schurk! wendde hij zich tot Nanglu. Voorloopig kunnen we helaas niets ondernemen. Wy zullen moeten vvach- ten tot Gura de geweren en de munitie brengt. De beide jagers kwamen niet tot een ie- sultaat. Nog denzelfden dag, waarop /(j hun vuurwapens ontvingen, waren zij bene den aan de rivier het spoor gaan volgen, maar weldra waren zy daarbij aan het e-nd van hun latyn. De sporen verloren zich cp de Oostelyke helling van de Ayron hoog vlakte, waar de bodem slechts uit rotsach tig gesteente bestond, dat geen voetafdruk ken achter liet. Teleurgesteld moesttu zij de achtervolging staken. De volgende nacht verliep zonder inciden ten, maar Hal vertrouwde deze rust niet. Hy was er van overtuigd, dat fiet roofdier na korten of langeren tjjd een nieuwen aan val zou ondernemen. Hy beraadslaagde met Nanglu en deze kwam met een voorstel, dat Hal wel aanstond, al zou het dan wnai- schynlyk geruimen tyd vorderen om het ten uitvoer te kunnen brengen. Hy zei: Heer, wilde dieren leven in geoergtP alleen in holen. Wanneer overdag alle gaten in de rotsen afzoeken, dan roover vinden. Overdag zal hy zeker slapen. Hal wist ook geen beter plan en derhalve werd besloten de naast eomg«ving in het Winddal stelselmatig af te zoeken. Men wierp zich met vpllen yver op dit werk, maar het resultaat was nihil. Nergens was ook maar een spoor van het roofdier te ont dekken. (Wordt vervolgd). '-«t I anderen krygen. Maar ook in dit opzicht hebben allen aan de oproeping gevolg ge geven. Om 6 uur waren de wagens opje verzamelplaats IJssellaan, vanwaar ze lt- - tei naar de Markt werden gereden, het voi der ingsterrein. Voor „De Zalm" werden personen- en vrachtauto's getaxeerd en aangekocht en daarmede gingen ze in mili taire handen over, die ze op het Marktplein !n groepen opstelden, vanwaar ze later naar de bestemming gebracht werden. Te dezer stede geschiedde ook de aankoop van de in een aantal omliggende gemeenten opgevoi- derde auto's. Het overgróote deel van de opgevorderde wagens werd aangekocht. Ook voor de opvordering van paarden v.as Gouda centrum-gemeente. De paarden uit Gouda zelf werden om 7 uur op de Markt achter het Boterhuis aangebracht, waarna op het vorderingsterrein Nieuwe Markt de keuring geschiedde, waar later ook de paarden uit de omliggende gemeenten werden aangevoerd. De goedgekeurde pad den werden overgenomen en gaan nu nam de vastgestelde bestemmingsplaatsen. De kwaliteit liep uiteen, maar in het algemeen werden nogal wat paarden afgekeurd, die met den eigenaar teruggingen. Al deze omstandigheden, de opkomst en de vordering, leveren groot» moeilykhedci' op in gezinnen, zaken en bedryven. Daar valt niet licht over te denken, want in veb gevallen is er rechtstreeks het bestaan mede gemoeid. Hoe groot de bezwaren'voor ieder afzonderlyk opk zyn, kalm er. waardig, in gelaten stemming, hebben alle» aan de lastgeving voldaan, het ging overa' zeer ordelyk en rustig toe. Maar zeer scherp gevoelt men nu alge meen het abnormale, het bittere in de om standigheden. En men koestert er de vurige Jioop, dat de vrede bewaard zal mogen blij ven en dat het mogelyk zal z(jn spoedig naar den gewonen toestand terug te keerem By verschillende winkels heeft de police vanochtend een post geplaatst om hamste ren tegen te gaan. De burgerwacht en de hulppolitie zijn n d.enst gehouden ter assistentie van de po litie. Het station ia hedenmiddag te half drie weer voor het publiek opengesteld. Van dat uur af konden weer burger reizigers ervoerd worden. De burgemeester heeft een tapverbod uit gevaardigd. Vergoeding: kostwinners. De Burgemeesters van de Nederlandfiche gemeenten brengen in verband met de ai- gemeene mobilisatie, het volgende ter ken nis van belanghebbenden. Indien ten gevolge van het verplicht ver blijf in werkeiyken dienst van i dienst plichtige voldoende middelen tot levens onderhoud ontbreken, of zouden komen ti ontbreken aan: a. zyn echtgenoote, b. zijn bloed- en aanverwanten in «e rechte linie, c. zyn andere bloed- en aanverwanten w den tweeden graad, d. zy'n pleegouders, e. degenen, in wier onderhoud hü inge volge rechteriyk vonnis moet voorzien, wordt aan bedoelde personen, op hun Alle onze gedachten z(jn thans geconcentreerd op het behoud van de zelfstandigheid en onschendbaarheid van ons land en op de maatregelen tot beveiliging van de burgerbevolking. De land- en zeemacht is gemobiliseerd; de luchtbeschermingsdiensten zyn uitgerust om hun taak te vervullen. Het laatste is ook in Gouda het ^DAARNAAST ZORGE IEDER BU*RGER VOOR HET NEMEN VAN MAATREGELEN TOT LICHTDOOVING EN ZELFBESCHERMING IN GEVAL VAN EÉN LUCHTAANVAL. Al is het gevaar daarvoor nog niet aanwezig, moeten meer dan ooit rekening houden met deze moge lijkheid. Wat de lichtdooving betreft, ik reken er op, dat iedere burger, als tot dezen maatregel moet worden overgegaan, daaraan de meest volstrekte medewerking verleent. Onvolledige afscherming van licht zal trouwens op grond van de wet zwaar gestraft worden. Ten aanzien van de zelfbescherming der burgerbevolking merk ik op, dat deze met raad en daad bevorderd wordt door de Nederlandsche Ver- eeniging voor Luchtbescherming, welke ook een afdeeling te Gouda heeft (Secretaris: de Heer apotheker Paris, Westhaven 14), en daarnaast door de blokvereenigingen in de verschillende wijken, welke onder toezicht dier afdeeling werkzaam zijn. De geheele gemeente is in blókken verdeeld. De blokvereeniging moet: a. de bewoners van het blok omtrent de voornaamste begrippen be treffende de zelfbescherming inlichten; b. een blokbrandweer zoo spoedig mogelijk instellen c. de instelling van een blok-eerste-hulp en de aanschaffing van eenig verbandmateriaal ter hand nemen. Verschillende blokvereenigingen zijn in onze gemeente reeds opgericht en hebben nuttig werk gedaan. De afdeeling Gouda heeft dezer dagen een groot aantal personen in ver schillende wijken aangeschreven en hen aangespoord ook in hun „blok" de organisatie van een blokvereeniging ter hand te nemen. IK ONDERSTEUN VAN HARTE EN MET KLEM DEN AANDRANG, WELKE DE AFDEELING OP DEZE PERSONEN HEEFT UITGE OEFEND. Laten deze personen zich als „voormannen" beschouwen en zich var. hun verantwoordelijkheid tegenover hun medeburgers bewust zijn. EN TEVENS RICHT IK MIJ TOT AL DE INGEZETENEN OM, WANNEER HUN ZOO STRAKS VERZOCHT WORDT LID TE WOR DEN VAN DE VEREENIGING IN HUN BLOK, DIT OOK TE DOEN. Wanneer gij het werk der blokvereeniging steunt en U naar haar aan wijzingen gedraagt, zult ge handelen ten bate van Uzelf, Uw gezin en Uw óiedemensch. Niemand is te groot, niemand is te klein. In het aangezicht van het ge vaar zijn allen gelyk en .allen solidair. De Burgemeester van Gouda JAMES. een vergoeding Uit 's Ryks' kas toegekend. De aanvraag om vergoeding geschiedt ^mondeling of schriftelyk bij den burgemeet-- ter der gemeente, waar verzoeker woon plaats heeft. Is de woonplaats buitenslands gelegen, dan wordt de aanvraag gedaan by Jen burgemeester der gemeente, voor wel ke de ingeschrevene voor den dienstplicht b ingeschreven. De aanvraag geschiedt door of namens den persoon, te wiens aanzien de ingcschrt vene als kostwinner wordt beschouwd. Het verdient aanbeveling de aanvraag zoo mogelyk mondeling te doen, onder over. lagging van de noodigc bewysstukken (loonbriefje, trouwboekje, belastingbiljet, huurkwitantie enz.). Goudsche Ver. voor Gezondheids koloniën. Kinderen1 te Gouda teruggekeerd. In verband met de te verwachten moei lijkheden met het vervoer der kinderen, die in Augustus in het koloniehuis te Epe wer den verpleegd, zyn de 33 jongens reeds Maandagavond in plaats van Woensdag middag in Gouda teruggekeerd. Het was door de slechte telefonische verbinding wel zéér laat geworden (11 uur) doch de stem ming was zoowel van de oudera als van d' kinderen heel rustig. De ouders der kinde ren bleken dezen bestuursmaatregel op hot- gen prys te stellen. Dc eindkeuring en inlevering der klee^er, die op hedenavond half zeven was vastgc- steld, gaat niet door. Het bestuur wil liever even zien hoe de toestand zich ontwikkelt, vóór dat de datum van uitzending van de volgende groep wordt vastgesteld. Vóó- oensdag 6 September zal de nieuwe groep zeker niet vertrekken. De ouders krygei nader bericht. Men wordt verzocht, dit be richt, dat slechts in één enkele krant kan komen, zooveel mogelyk aan belanghebben den door te geven. Verkooping notaris J. van Kranenburg niet doorgegaan. De gisteravond door notaris J. van Kra nenburg in „De Zalm" te houden verkoo ping van een aantal parden te dezer st»de i3 in verband met de afkondiging van mobilisatie niet doorgegaan. Niet op het verkeer gelet. Botsing tusschen fnotor en vrouw. Gp den Graaf Florisweg naby den Bode' graafschen straatweg ontstond Zaterdag middag een botsing tusschen een motorrij der uit Hardinxveld en een vrouw* die zon der acht op het verkeer te slaan overstak, Beiden kwamen te vallen. De vrouw kneus de een rib, doch liep na korten tyd door: riJ is onbekend gebleven. De motorrijder kwam er goed af, zyn motor werd aan de voorzijde beschadigd. Laat op 31 Augustus de vlaggen wapperen! De Commissie voor Oranje- en andere Openbare Feesten verzoekt ons mede te deelen dat zy, nu zy zich genoopt ziet de feestelykheden ter viering van den verjaar dag van H. M. de Koningin riet te doen plaats hebben, toch de ingezetenen uitnoo- digt den Koninginneverjaardag te gedenken door het uitsteken van de vlag. Zy hoopt dat uit een algemeene vlaggentooi zal blij ken dat de Goudsche ingezetenen op dezen nationalen gedenkdag meeleven met Neer- land's Vorstin, wier ernstig woord gisteren avond heeft bewezen dat in deze dagen van spanning en van groote zorgen voor velen, de gedachten onzer Koningin ook zijn m t alle Nederlanders, van wie in deze dagen offers worden gevraagd en wie verplich tingen worden opgelegd. Vuurwapenen of munitie moeten ingeleverd worden. Bevel van de politie. Het hoofd van politie der gemeente Gou da beveelt, na daartoe bekomen opdracht van den minister van Justitie, aan ieder, die vuurwapenen of munitie voorhanden heeft, deze vóór Vrijdag 1 September a.s. in be waring te geven en daartoe in te leveren by de commissaris van politie te Gouda. Niet-naleving van dit bevel is strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maan den of geldboete van ten hoogste twee dui zend gulden, terwyl de betrokken voorwer pen kunnen worden verbeurd verklaard. Nog diphtherie-gevallen in vluchtelingenkamp. Patiëntjes gaan naar Amsterdam. Onder de kinderen uit het kamp van de Duitsche Joodsche vluchtelingen, dat in het Weeshuis is gevestigd, blyft de besmette lijke ziekte diphtheritis voorkomen. Momenteel worden in het Van Iterson ziekenhuis nog twintig kinderen, twee meis jes en achttien jongens, verpleegd, die po sitief gereageerd hebben. De ziekte blijft van zeer lichten aard, de patiëntjes zyn nauwelijks ongesteld. Inmiddels zyn zeven jongens hersteld naar het kamp terugge keerd i... Het ligt in óe bedoeling de patientjes over te brengen naar het quarantaine-sta tion te Ams^rdam. Dit geschiedt uit finan- cieele overwegingen. De isolatie van het kamp duurt voort. Het Post- en Telegraafkantoor. Dienst op 31 Augustus. De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Goudamaakt bekend dat op Donderdag 31 Augustus de dienst gewoon doorgang za! hebben en als een gewone werkdag wordt beschouwd. Ledenvergadering Ned. Kappersbond. De afdeeling Gouda en omstreken van den Nederlandsehen Kappersbond houdt a.s. Woensdagavond 9 uur in „Central" een le denvergadering. Vijf treinen per dag van en naar Gouda. De dienst van de Nederlandsche Spoor wegen voor het burgerreizigersvervoer zal vandaag geheel volgens de dienstrege liug worden uitgereden. Militairen hebben evenwel voorrang. Met ingang van morgen tot nader order wordt een beperkte dienstregeling ingevoerd. Op het baanvak Den Haag RotterdamUtrecht zullen van en naar Gouda in alle richtingen vyf treinen per dag loopen. De dienstregeling luidt als volgt: Gouda—Den Haag. Vertrek Gouda; 8.26, 11.16, 13.41, 18.26, 21.16. GoudaRotterdam. Vertrek Gouda: 8.31. 11.21, 13.46, 18.31, 21.21. GoudaUtrecht. Vertrek Gouda: 6.44, 9.4o, 12.49, 17.54, 19.45. Den Haag—Gouda. Vertrek Den Haag. 6.02, 9.11, 12.15, 17.12, 19.11. Rotterdam—Gouda. Vertrek Rotterdam 6.15, 9.16, 12.20, 17.25, 19.16. UtrechtGouda. Vertrek Utrecht: 7.49, 10.40, 13.05, 17.49, 20.40. Alle treinen zyn stoomtreinen. De electr: rche tractie wordt volledig stilgelegd. Op de baanvakken Gouda—Alphen a. d. Ryn en terug, Gouda—Schoonhoven en te rug en op de rechtstreeksche lyn via Har- tnelenBreukelen naar Amsterdam en te rug zullen geen treinen rijden. De vastgestelde goedkoope en bijzondere treinen zyn vervallen, f De goederentreinen /l$!en na hedenavond 18 uur niet meer ryden. De Spoorwegen nemen van het burgerpubliek geen bagage, stukgoederen en wagonladingen meer aan. De reizigers kunnen hun handbagage, die zc zelf dragen, wel in den trein medene- Collecte voor het Prot. Militair Tehuis. Men verzoekt ons mede te deelen dat op morgen, (Woensdag), zulks met toestem ming van B. en W., ten Bate van het alhier gestichte Prot. Militaire Tehuis, een alge meene collecte langs de huizen gehouden zal worden. Zooals reeds gemeld is dit Mi litair Tehuis gevestigd in het gebouw Da niël, Groenendaal. Burgerlyke Stand. GEBOREN: 25 Aug.: Anne, z. van S. de Haan en A. Boonstra, Kruidenierstr. 19. 26 Aug.: Nico Tonnis, z. van H. T. van IIeuveln en H. Kunst, Gr. Florisweg 38e. Antonius Joannes Maria, z- van J. W. df Vos en A. J. Bórkel, A. G. de Vryestr. 12. Petrus Hendrikus Maria, z. van C. A. de Langen en G. van Os, 2e Kade 38. 2i7 Aug.: Johanna Huberdina, d. van A J Aartsen en B. N. de jRuiter, Kievitstr 41. Pieternella Francina, d. van G. Hey en B. J. T. de Bruyn, W. Tombergstraat 60. OVERLEDEN: 26 Aug.; Eve.rardus Adam Hendricus van der Draay, 41 j. AGENDA. Thalia-Theater: Haar groote promotie. Woensdag 2 uur matinee: De hond van •Vlaanderen. Reünie-Bioscoop: Die verduivelde waarheid en De trots der marine. Woensdag 2 uur matinee: De trots der marine. Schouwburg-Bioscoop: The Goldwyn „Fol- RECHTZAKEN. 27 Aug.: Klaaske de Boer, wed. J. Muur- ling, 84 j. - iLi!Ja! 28 Aug. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris J. van Kranenburg. Nieuwe behandeling van stroopers- drama te Waddinxveen. Cassatieberoep toegewezen. In den stormachtigen nacht van 4 op 5 October 1938 waren twee stroopers te Wad dinxveen er op uitgegaan om te trachten jachtbuit te maken. Zy werden in de duisternis omstreeks 2 uur verrast door den ryksveldwachter C. van der Hoef, die hen tot op anderhalve» meter kon naderen en toen een luide „Halt, politie" deed hooren De stroopers kozen toen zelf het hazenpad nadat inmiddels het dubbelloops-geweer van een hunner was afgegaan. De veldwach ter bleek een schot hagel in den arm te heb ben gekregen en op zyn hulpgeroep geen gehoor van de vluchtende stroopera te heb ben ontvangen. Hy bleef aan den kant van den weg lig gen en eenige uren later werd hij door een passêerenden fietser aangetroffen, door wiens tusschenkomst medische hulp werd ingeroepen. De strooper, uit wiens geweer het schot was gelost, de 35-jarige landarbeider H. R-, verd door de rechtbank te Rotterdam ver oordeeld wegens poging tot doodslag tot acht jaar gevangenisstraf. De veroordeelde, die zich erop had be roepen, dat het schot bij ongeluk was afge gaan en dat hij wegens het stormachtige weer niet had gehoord, dat de veldwachter, dien hij niet getroffen waande, hulpkreten kad geslaakt, ging in hooger beroep bij het Gerechtshof te 's-Gravenahge, dat hem tien jeren gevangenisstraf oplegde. Tegen dit vonnis werd van de zyde van den veroordeelde cassatieberoep ingesteld by den Hoogen Raad. Een van de cassatiemiddelen berustte op het feit, dat op verzoek van verdachtes raadsman mr. B. F. J. Simon uit Utrecht, ter terechtzitting van het Hof als deskun dige was opgeroepen de Utrechtsche wa penhandelaar ten Haeff. Daar echter de naam ten Haeff alleen de firmanaam is, verscheen ter terechtzitting de eigenaar van de wapenzaak, de heer Verbeek. De Hooge Raad heeft gisteren overeenkom stig de conclusie van dep procureur-gene raal mr. Rombach, dit cassatiemiddel ge grond verklaard, 's Hofs arrest vernietigd en de zaak ter nieuwe berechting naar het Gerechtshof te Amsterdam venvezen. Aan de overwegingen van den HoogPii Raad ontleenen wy: „Dat uit het proces-verbaal (van de openbare terechtzitting van het Hof) niet blykt, dat het Hof heeft bevolen, dat dte gc- tuige-deskundige ten Haeff tegen een dooi het Hof te bepalen tydstip ter terechtzit- ting zal worden gedagvaard of schriftelyk opgeroepen, zoodat het er voor moet gor den gehouden, dut zoodanige dagvaarding of schriftelyke oproeping niet heeft plaats gevonden. Dat op grond daarvan hetgeen in het procesverbaal omtrent het in de plaats tra den van den getuige-deskundige Verbeek is vermeld, het er voor moet worden gehou den, dat van het hooren van den getuige- deskundige ten Haeff is afgezien. Dat zulks echter ingevolge de voorschril- ten van de artikelen J?82 en 331 in verband met de bepaling van art. 415 wetboek van strafvordering slechts mocht geschiede!, met toestemming van den procureur-gene raal en den verdachte en diens ossen le kw. 68, 2e kw. 64, 3e kw. 42—54; stieren le kw. 62, 2e kw. 55, 3e kw. 50 ct. per k.g.; 270, 220, 155 per stuk; vette kal veren le kw. 90, 2e kw. 75, 3e kw. 50—60 ct. per k.g.; graskalveren 2e kw. 50, 3e kw. 38 ct. per k.g.; 60, 40, 25 per stuks; slacht nuchtere kalveren 1 ekw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35 ct. per k.g.; 11, 9, 7 per stuk; fok nuchtere kalveren 26, 20, 15 per stuk; slachtpaarden le kw. 51, 2e kw. 45, 3e kw. 35 ct. per k.g.; 215, 175, 110 per stuk; veu lens 75, 60, 40 per stuk; schapen le kw. 46, 2e kw. 40, 3e kw. 35 per k.g.; 20, 18, 16 per stuk; lammeren le kw. 50, 2e kw. 46, 3e kw. 40 ct. per k.g.; 14, 12, 9 per stuit; kalf- koeien 250, 180, 130, melkkoeien 240, 180, 130, vare koeien 195,150, 130, alles per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer korter; handel vlot, pry zen iets hooger, prima koe 80 ct., prima os 74 ct. Stieren: aanvoer veel kleiner, handel le vendig, pryzen hooger. Vette kalveren: aanvoer iets kleiner, han del tamelyk, pryzen van gisteren waren goed te handhaven, prima's 1. RADIONIEUWS. Woensdag 30 Augustus. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. VARA- uitzending; 10—10.20 vjm. VPRO, 6.30—7 RVU, 7.30—8 VPRO. 3.— Gramofoon^om 8.16 Berichten); 9.80 Keukenpraatje; 10.— Morgenwyding; 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven; 12.- Gramofoon; 12,15 Berichten; 12.17 Esme ralda; 12.45 VARA-Orkest; 1.30—1.45 Gra- mofoon; 2.— VARA-Orkest; 2.45 Gramo- foon; 3.30 Orgelspel; 4.— Voor de kinde ren; >5.30 Esmeralda en solist en Gramo- foon; 6.28 Berichten; 6.30—7 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in deze tyd"; 7.05 VARA-kalender; 7.10 Felicita ties! 7.15 Gramofoon; 7.80 Cursus „Ons werk en ons geloof"; 8.Herhaling SOS- berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Va- ria; 8.17 VARiA-Zomerprysvraag; 8.20 VA RA-orkest; 9.— Causerie „...en toch ben ik van meening dat..."; 9.10 Gramofoon; 10— Berichten ANP; 10.10 VARA-orkest; 10.56 Gramofoon; 111.15 Orgelspel; 11.45— 1*2 Gramofoon. [Uversnm II. 301.5 M. NCRV-uitzending; 6.307 Onderwijsfonds voor de scheepvaart. g.Schriftlezing, meditatie; 8.15 Berich ten, gramofoon (9.30—9.46 gelukwenschen); 1030 Morgendienst; 11.Gramofoon; 11.15 Ehsemble van der Horst; 12.Berichten; 12.15 Gramofoon; 1230 Ensemble van der Horst en Gramofoon; 130 Gramofoon; 2. Zang en piano; 3.— Christelijke lectuur; 3.30 Trio „Pro Musica" en Gramofoon; 4.45 Felicitaties; 5.— Voor de kinderen; 6.45 Gramofoon (c.a. 630 Berichten)6.30 Taal les en causerie over het Binnenaanvarings reglement; 7.— Berichten; 7.15 Zendings- halfuur; 7.46—7.65 Gramofoon; 8.— Be richten ANP, herhaling SOSsborichten; 8.15 Oranje-avond; 110.— Berichten ANP, actueel halfuur; 1030 Viool met planobegeleiding gramofoon; 11.10 Gramofi Schriftlezing. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Meest zwakke wind uit Noordelijke tot Oostelijk# richtingen; helder tot licht of halfbewolkt; in den nacht en morgen nevel of mist; droog weer behoudens kans op on weer vooral In het Zuiden; weinig verande- ring in 1 raadsman. maar van die toestemming uit 't procesver baal wederom niet blykt, zoodat moet wor den aangenomen dat zy niet is verleend. Dat het, ondanks het gemis van de ver- eischte toestemming afzien door het Hof van het hooren van meergemelden getuige- deskundigen vormt een verzuim, een zoo danigdsubstantieelen vorm betreffende, dn. het ook zonder dat daarop uitdrukkelyk nie. tigheid is gesteld, tot cassatie moet lei den". FINANCIEEL NIEUWS. Met 1 procent. De Nederlandsche Bank heeft haar ren te-tarieven over de geheele linie met een vol cent yerhoogj. De tarieven z(jn dus thans als volgt: Wisseldisconto 3 procent, pro messe-disconto 3% procent, beleening op effecten 3tè procent, beleening op goederen 8 Ms procent, voorschotten in rekemng-cou- rent 3% procent. De Nederlandsche Bank heeft haar rente tarieven verhoogd en daarbij is het wissel- disconto gebracht op 3 procent, nadat bet sedert 3 December 1936 onveranderd 2 pro cent was gebleven. De door onze circulatiebank genomen maatregel komt niet als een verrassing. Zy is een uitvloeisel van de door de kritieke politieke situatie gewijzigde verhoudingen op de geldmarkt. De discontoverhooging is op het oogenblik géén stap, die speciaal moet worden beschouwd als een bescher mingsmiddel voor den Nederlandschen gul den, de innerlijke positie van ons nationale ruilmiddel is nog steeds sterk en bovendien is het vertrouwen in het Nederlandsche staatscrediet niet LAATSTE BERICHTEN. Onderhandelingen duren voort. LONDEN, 29 Aug. De speciale zitting van het Lagerhuis, die tegen hedenmiddag bijeen was geroepen, ter aanhooring; van het verslag van Chamberlain over de recente ont wikkeling van de betrekkingen met Duitschland, is hedenmiddag te 14.45 uur geopend. Te 14.50 uur stond Chamberlain op voor het uitspreken van zijn rede. Chamberlain deelde mede, dat het definitief antwoord van Engeland gisteren aan Hitler is overhandigd. Hij gaf de verzekering aan het La gerhuis, dat geen wijziging is ge bracht in de politiek van de Britsche regeering. Chamberlain deelde mede, dat nog geen publicatie zal geschie den, doch dat het antwoord van Hit- Ier zal worden afgewacht. W\j hebben, aldus de premier, dui delijk gemaakt, dat onze verplichtin gen jegens Polen zullen worden ten uitvoer gelegd. Chamberlain verklaarde, dat geen verzwakking in de Britsche vastbe radenheid bestaat. „Wy zijn gereed voor iedere gebeurlijkheid". (Deze mededeeling werd met gejuich ont vangen.) Chamberlain voegde aan zyn ver klaring toeDe vraag oorlog of vrede is nog niet beslist, maar nog willen w(j hepen en nog willen wij werken voor den vrede. Wy zullen geen ittel of jota afdoen van onze vastberaden heid om vast te houden aan de richt lijnen die wij voor ons zeiven hebben vastgesteld. De geheele rede van Chamberlain duurde zestien minuten. Maandagavond om kwart voor twaalf is in het goederendepot van het Poolsche sta tion Tarnos op de lyn KrakauLemberg een bom ontploft. Er zyn zeven dooden en verscheiden gewonden gevallen. Als ver dacht by deze zaak betrokken te zyn, zyn twee Duitsche staatsburgers en een lid van de Duitsche minderheid gearresteerd. In Zwitserland is hedennacht om twaalf uur de levensmiddelen-rantsoeneering uit geroepen. De levensmiddelenwinkels zullen dientengevolge voorloopig gesloten worden. Slechts kleine hoeveelheden levensmiddelen mogen verkocht worden. Men heeft de be volking sedert maanden aangeraden voor raden aan te leggen. De federale raad van Zwitserland lieeft besloten met ingang van Dinsdag alle mi litairen onder de wapenen te roepen tot het beschermen van de grenzen. De Bondsraad heeft gedeeltelyke sluiting van de grenzen gelast. Lufthansa blijft vliegen op Amsterdam. „Onder alle omstandigheden". Naar wy vernemen zal de Deutsche Luft hansa onder alle omstandigheden, zelfs in geval van oorlog, den luchtdienst Berlyn Amsterdam v.v. handhaven. De vertegen woordiging van de Lufthansa blyft dan ook op Schiphol gevestigd. Duitsche troepen Slowakije binnengerukt. BRATISLAVA, 29 Aug. De Slowaaksche regeering heeft een proclamatie uitgevaar digd, waarin Wordt gezegdf Duitsche tro«* pen zyn Bratislava binnengerukt ten einde zoo noodig zelf Bratislava te verdedigen. 11.50—12 MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. De wekelyksche kaasmarkt te Bodegra ven was wegens de mobilisatie gesloten. I L^jen Veemarkt Rotterdam. I Berlyn 29 Aug. Aanvoer in totaal 2123 stuks, I p^g zynde 761 vette runderen, 400 magere run- I p^gg^ deren, 42 vette kalveren, 156 graskalveren, I kopenhagen 450 nuchtere kalveren, 5 varkens, 37 veu- I Zwitserland lens, 67 paarden, 186 schapen of lammeren, I 0glo 19 bokker. of geiten I Stockholm De pryzen waren als volgt: Vette koeien jjew.York le kw. 80, 2e kw. 66, 8e kw. 40—54, vette 28 Aug. 29 Aug. Officieel. 7.87 7.87 67.50 67.87 4.55 4.66 31.70 31.70 42.35 42.60 1.87% 1.87%

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2