3.0.) hebben.. VEILIG? Koningin Wilhelminaj |en Koning Leopold bieden goede diensten aan m~hët huidige' conflict, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, ouderkerk, oudewater, reeuwijk, schoonhoven, stolwijk waddinxveen, zevenhuizen, to enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen Een vorstelijke gift tl w IK*/ 1 Halifax in het Hoogerhuis. HITLER’S ANTWOORD OVERHANDIGD. Inhoud nog geheim gehouden. Engeland vergroot zyn economische paraatheid. Nog geen ratificatie van het Sovjet-pact. No. .20105 Woensdag 30 Augustus 1939 78e Jaargang. :r plaatse vernam het A N P dat inderdaad een mededeeling leder Initiatief voor het op vreedzame Een voorbeeld ter navolging. ises Julana slaat een wonden-transport gade. ankbaar, doch niet vol- a twee van de benoo- iht 27, 's-Gravenhage. geeft; doch htf geeft asten voor het Rooie Warschau is gemachtigd het volgende mede te deelen: „In opdracht van hun EEN NIEUWE DUITSCHE OPLOSSING VOOR POLEN’S TOEGANG TOT DE ZEE? !LPT ALLEN, OOK UW RAKEN. DE GAVE! NOODIG EN ER IS NEDERLANDERS DAT totaal buitenlandsch bezit onder de En- gejsche particulieren, Investment-trusts en Verzekeringsmaatschappijen doen in- EEN AANBOD AAN ENGELAND FRANKRIJK, DUITSCHLAND, ITALIë, POLEN. ENGELAND FRANKRIJK EN POLEN AANVAARDEN HET AANBOD. en g ei en aan'al in 500. nu stellen ten einde na te gaan hoe groot het totaal bezit moet worden geacht. Het resultaat hiervan was, dat vaststaat, dat voor het oogenblik in totaal een bedrag van ruim 100 millioen voor realisatie op buitenlandsche beurzen in aanmer king komt, zij het dan ook dat een ge deelte van dit bedrag, mijnbouwaandee- len representeeren, zoowel Afrlkaansche als Canadeesche, zoodat niet zonder meer vaststaat, dat deze zich voor verkoop leenen. Aangenomen wordt echter, dat men in Amerika, indien de nood aan den man komt, voor deze papieren een be hoorlijke belangstelling aan den dag zal leggen, zoodat men ze wel degelijk bij het totaal actief kan optellen. iteringunldde) resultaten I voordeliger' Dezer dagen hebben H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard het Bureau Ontwikkeling en Ontspanning van het Algemeen Hoofdkwartlcr verblijd met een gift van 10.000. - hij weet zelf niet, 'oortdurend transpireert, die van 1.—. waaruit hun steentje bij te dra- l gewonde militairen m offers van duizen- aanzlenlljk#*, tocht worden Zooals men weet, tracht dit bureau den soldaten, die ter verdediging van onze grenzen onder de wapenen zijn, door ontspanning in hun vrijen tijd eeni- ge vergoeding te geven voor de offers, die zij hebben moeten brengen. Het bu reau heeft deze gift in groote dankbaar heid jegens de Prinses en den Prins aan vaard in de verwachting, dat dit voor beeld door velen zal worden nagevolgd. st om een bedrug van a i g van Verve rioe- i in vrachtauto's 11 komst met volledige standyastigheid en vastberadenheid. Die houding zal, daar twijfel ik niet aan. gehandhaafd worden. Ik zou slechts een beroep willen doen op al degenen, die in het openbaar spreken of schrijven, zoo verklaarde Halifax ten slotte, eraan te denken, dat bij hen zoo wel als bij ons een groote verantwoorde lijkheid ligt. Lord Snell, die na Lord Halifax het woord voerde, zelde, dat het standpunt van de labour-oppositie reeds vele malen uiteengezet is, zoodat het niet noodig is dat nog eens te herhalen. „Wij gelooven, dat de vrede zelfs nu nog bereikt kan worden en met eere kan worden bereikt, wanneer men liever den weg der confe renties dan het conflict kiest. Ook wij hebben het gevoelen, aldus Snell, dat wanneer er een oorlog komt, dit niet onze keus zal zijn. Wanneer de onmiddellijke moeilijkheden overwonnen zijn, zal de iabourpartij steun vA-leenen tXt den vol len omvang van haar vermogen aan vriendschappelijke overweging van alle verdere problemen, waartegenover Euro pa thans .geplaatst is. In haar antwoord heeft de Poolsche regeering zich gerefereerd aan het tele gram van den president der republiek aan president Roosevelt, waarin het be ginsel van een initiatief van dezen aard door Polen werd aanvaard. De Poolsche regeering keurt vervolgens dit vredelie vende initiatief van beide Vorsten goed on heeft opgemerkt, dat zij zich niet in meer bijzonderheden uitspreekt, gezien het feit, dat tot dusverre geen enkel ini tiatief van dezen aard weerklank heeft gevonden bij de Duitsche regeering. Heel Engeland eensgezind achter de regeering. en Poolsche 'regeeringen. Te bevoegder plaatse vernam het A N P dat inderdaad een mededeeling van deze strekking is gedaan. Reuter meldde gisteravond laat, dat Frankrijk en Engeland gisteravond de Belgische regeering er van in kennis stelden, dat zij het aanbod van goede diensten tot oplossing van de crisis aan vaarden. antwoord aanduidt, dat de Fransche Diepen indruk te Brussel. Het bericht uit Parijs, volgens hetwelk Koningin Wilhelmina en Koning Leo pold hun goede diensten zouden hebben aangeboden teneinde een oplossing te vinden voor de huidige crisis, heeft bij de bevolking van de Belgische hoofdstad een diepen indruk teweeg gebracht. Op het departement van buitenlandsche zaken verklaarde men voorloopig niets te kunnen toevoegen aan dit tlelegram. Alleen vernemen wij nog dat de Quai d’Orsay reeds Dinsdagmiddag telegra- I fisch zijn accoord met dit voorstel aan de regeering te Brussel zou hebben be tuigd. onmiddellijk onberekenbare gevolgen met zich mede moet brengen. Gij zult geloo ven, dat de verantwoordelijkheid en de Inspanning niet licht zijn. De regeering heeft echter voortdurend steun gevonden in de wetenschap, dat zij in deze zaken namens het land spreekt, dat volstrekt eensgezind is en dat staat tegenover een onbekende toe- Tegelijk met het Britsche Lagerhuis is ook het Hoogerhuis Dinsdagmiddag on der groote belangstelling bijeengekomen. In antwoord op de vraag van Lord Snell, of de regeering een verklaring had af te leggen omtrent den huldigen stand der buitenlandsche zaken, zelde Halifax in den loop van een verklaring, welke een de onderteekening van het pact alle gevan gen communisten in vrijheid te stellen. Vol gens de inlichtingen van dit Poolsche blad zou de Duitsche regeering deze voorwaarde geaccepteerd hebben en de Duitsche com munisten in het concentratie-kamp Dachau in vrijheid hebben gesteld. Zij zouden naar do Sovjet-Unie gezonden zijn. Er zouden thans nog ongeveer 12.000 communisten ge vangen zitten, die als „bevoorrechte gevan- •genene” behandeld zouden worden. Binnen kort zouden nog verschillende transporten van Duitsche communisten Duitschland verlaten. OOK POLEN AANVAARDT HET AANBOD. Het Poolsche telegraafagentschap te Warschau is gemachtigd het volgende mede te deelen: „In opdracht van hun staatshoofden hebben de diplomatieke vertegenwoordigers van Nederland en België zich tot de regeeringen van Frankrijk. Engeland. Polen. Italië - en Duitschland gewend met een aanbod van de goede diensten van Koning Leo pold en Koningin Wilhelmina voor een vreedzame oplossing van de tusschen deze staten bestaande geschillen. BritschDuitsch accoord 't parool. Uit Berlijn meldt Reuter: De mogelijk heid en wenschelijkheid van een weder zij dsch begrip op breede basis tusschen Engeland en Duitschland worden hitr plotseling naar voren gebracht; zij worden algemeen in de ochtendbladen besproken. In de „Deutsche Allgemeine Zeitung” bijvoorbeeld schrijft Silex, dat Hitler’s doel is een grondslag te scheppen voor een oprecht en blijvend wederzijdsch be grip tusschen Duitschland en Engeland. Het aanbod van goede diensten van Koning Leopold en Konin gin Wilhelmina. Het aanbod van goede diensten van Koning Leopold en Koningin Wilhelmina heeft in Berlijn een goeden Indruk ge maakt. Van semi-officieele zijde wordt ge meld aat het aanbod in Duitsche poli tieke kringen een sympathieke uiting wordt genoemd. De pogingen van beide Vorsten om den vrede te bewaren, wordt met erkentelijkheid begroet. De gedach ten in het aanbod uitgesproken, zijn reeds door dc Duitsche regeering neer gelegd in het antwoofd op de Britsche nota welke gisteren aan den Britschen gezant is overhandigd. Verklaard wordt dat door Duitschland. reeds pogingen in het werk zijn gesteld om een vredelievende oplossing mogelijk te maken. Het resultaat hiervan is thans afhankelijk van het Britsche antwoord. Het besluit van Engeland moet thans worden afgewacht. Van het Britsche antwoord op do Duitsche nota is tot op heden echter nog niets bekend geworden, en het heeft den schijn of een rustpoos is ingetreden. He denmorgen zijn de besprekingen in Dow ningstreet wel voortgezet, maar er is geen enkel bericht gekomen LIET lijdt thans wel geen twijfel meer dat Engeland er momenteel op uit is zijn economisch weerstandsvermogen in geval van oorlog, zooveel als maar eenigszlns mogelijk is, op te voeren. Tot Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA bflipnze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef latere 3746. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. herinneren heeft dit probleem in den vorigen wereldoorlog vele parten gespeeld en aan de hand van de toen opgedane ervaring wenscht men waarschijnlijk dit maal voor verrassingen bespaard te blij ven. Toen toch vónd de liquidatie onder zeer ongunstige afbraakprijzen plaats, hetgeen zoowel voor den oorspronkelijken Engelschen houder als voor den. Staat als geheel, van zeer groot nadeel was. Dit maal heeft de Regeering reeds in zake de landbouwbelasting (het eerste van de drie wetsontwerpen, dat op de agen da staat). Alle sprekers verklaarden een stemmig dit wetsontwerp goed te keuren en dat het een belangrijke rol zal spelen in de verdere consolidatie van de collectieve land bouwbedrijven. Daarna nam de volkscom missaris voor Financiën, Zweref, het woon en werd een commissie gekozen, die tot taak heeft, den definitieven tekst va* het wetsontwerp te redigeeren. Ten slotte be sloot het parlement de uiteenzetting over het tweede punt van' de agenda, n.l. het wetsontwerp op den dienstplicht, in de zit ting van beide Kamers, dat is op 31 Augus tus a.s. te vernemen.” Duitsche communisten uit Dachau? De „Kurjer Warsawski” meldt, volgers Havas, dat de Sovjet-regeering aan de Duit sche regeering gevraagd zou hebben voor lans voor dit doel ont- worden voor het ver- Het antwoord van den Duitschen Rijkskanselier is terstond naar Londen overgebracht en vervolgens door minis ter Chamberlain bestudeerd. De beraadslagingen ov r het document duurden tot drie uur in den nacht Hedenmorgen is de Britsche minister raad bijeengekomen. Het verluidt te Berlijn dat Hitler het oor wil leenen aan alle redelijke voor stellen, doch zal blijven vasthouden aan den terugkeer van Danzig naar het Duit sche Rijk en den Corridor blijft op- eischen. Daarnaast zou Hitler hebben toegegeven dat Polen een toegang tot de zee moet hebben. -weiiie net ruuu tot 7.80 deed terugloopen. Do enorme ont wrichting van het goederen- en dienst- gevolg is, laat ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkringj 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den beznrgkring: 1—5 regels f 1.65. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 beslag op den prijs. Liefdadigheids ad vertentiën de helft van den prffs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger, Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren. Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone ad verten tien en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. geleerd sten goudschat, zijn weerbaarheid langst op peil kan houden en men zal dan ook moeten aannemen, dat de En- gelsche autoriteiten den goudvoorraad allengs tot een peil teruggeloopen ach ten, dat geen verdere daling gedoogde. Dat door de loslating van het Pond een alleronbehagelijksten toestand Is ge schapen, zal wel een leder duidelijk zijn. Was de koers j.l. Vrijdag ingezakt tot 8.20, des Maandags vond een her nieuwde koersval plaats, welke het Pond p IJKSKANSELIER HITLER heeft gls- IX. teravond te kwart over zeven op nieuw den Britschen gezant, Sir Nevile Henderson, in zijn werkkamer in de Ber- lijnsche rijkskanselarij ontvangen, en den Britschen ambassadeur zijn ant- woord overhandigd op de door de Engel- sohc regeering gedane mededeeling. De overhandiging vond plaats in tegenwoor- J digheid van den rijksminister van Bui- tenlandsche Zaken, Von Ribbentrop, en dr. Schmidt, die als tolk dienst deed. Zooals te verwachten was is over den inhoud van het antwoord tot op heden niets bekend geworden. Onmiddcllijk na afloop Van zijn be zoek aan de rijkskanselarij ontving Sir Nevile Henderson bezoek van den Fran- schen gezant, Coulondre, die twintig mi- I nuten bij hem verbleef. De Italiaansche ambassadeur Attolico bezocht, volgens een mededeeling van den Duitschen om roep, om tien minuten voor achten des avonds de rijkskanselarij. verder te zullen zien terugloopen maatregel lijkt dan ook alleszins klapbaar een feit toch is dit heeft maanden te voren een enquête naar het ereldOOrlOg ons nog eens duidelijk tntnnl huHnnlnndwli hooit nnrinr rio K!n- dat het land met den groot- het gelijken inhoud had als die van Cham berlain in het Lagerhuis o.m. nog: I De stand van zaken blijft er een van groote ongerustheid en gevaar, maar tot dat zij definitief moet worden opgegeven, bestaat er nog hoop, dat de rede de over hand kan houden. Wij hebben er naar gestreefd, volkomen standvastig te zijn in trouw aan onze verplichtingen, maar terwijl wij vastbesloten waren de ver plichtingen na te komen, die wij op ons genomen hadden, hebben wij onzen al- geheelen invloed in de weegschaal ge worpen ten gunste van een oplossing van deze gevaarlijke problemen door onder- handelingen, liever dan door geweld, dat onmiHHnlliib- nnharnlrnnhnrn nrr.xrr.1 verkeer die hiervan het zich slechts glssèn. Een andere maatregel, waarmede men zich in Engeland thans bezig houdt Is minstens zoo belangrijk als de boven genoemde, t.w. de mobilisatie van het zich in handen van particulieren, levens- verzekerlng-maatschappijen en Invest menttrusts bevindende bezit aan bulten- andsche waardepapieren, alsmede bui tenlandsche tegoed. Zooals men zich zal zoodanige maatregelen hebben we in de eerste plaats te rekenen de loslating van het Pond, waardoor de Regeering thans verzekerd kan zijn, haar goudschat niet Deze ver- dit heeft ons nog eens duidelijk Renter seint dat het parlement der Sov- jet-Unie. het met Duitschland gesloten non- agressiepact deze maand niet meer zal ratificeeren. In gezaghebbende kringen tc Moskou zou men, volgens genoemd pers agentschap, aannemen, dat dit uitstel vat. de ratificatie moet worden toegeschreven aan een doelbewuste poging, Hitler te be teugelen totdat een vreedzame regeling van de kwestie.Danzig bereikt is. Het besluit, niet onmiddellijk tot de rati ficatie van het pact over te gaan, bleek reeds uit een communiqué van Tass. dat met geen woord van de ratificatie melding maakte. „Vanmorgqp”, aldus dit communiqué, „is de Raad der Nationaliteiten in tweede vergadering bijeengekomen. De afgevaar digden Koelagin, Linnik, Constantinof, Berdjef en anderen hebben het woord ge voerd bq de debatten over het wetsontwerp i bezielende leiding van tdurend van Haar hooge staak blijk geeft, telt i duizenden vrijwillige sportcolonnisten, help- de gedreven, het per- lag uit brengen. 'ruts werk hebben. Maar (iOllkSt JIE COUIAM. De Belgische pre mier Pierlot heeft Dinsd.'tjnacht Bar- geton den Fran- schen ambassadeur te Brussel bij zich ontboden en hem, al dus Havas, medego- deel, dat de Konin gin der Nederlanden on de Koning der Belgen zich met el kander hebben ver staan om hun goede diensten aan te bie den, teneinde een ontknooping te zoeken voor de huidige crisis. Dit aanbod is gericht aan de Fr ansche, Engelsche, Duitschf, Italiaansche nn Dar.lc.ihn rntrnnvin irnn Havas meldt in dit verband nog, dat men meent te weten, dat het Fransche regeering diep gehecht blijft aan den vrede en dat zij bereid is tot samenwerki ng met haar geheelen goeden wil aan wijze tot een oplossing brengen van de crisis.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1