Koninklijke Onderscheidingen. Aanmelding als vrijwilliger. Achter de Bosschen. Vier Rijksbureaux ingesteld. De Burgemeester van Gouda; Beurs van Amsterdam. Ter gelegenheid van de verjaardag van H. M Koningin Wilhelmina zyn by Kon. besluit van heden tal van onderscheidingen verleend, waarvan wy hier eenige der voor naamste laten volgen. Benoemd zijn: tot groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau mr. J. A. N. Pat(jn, oud-Minister ran Buitenlandsche Zaken; dr. J. J. C. van Dijk, oud-Minister van Defensie; mr. J. A de Wilde, oud-Minister van Binnenlandsche Zaken en Financiën; prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine, oud-Minister van Social Zaken en van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, fcud-Mimster van Waterstaat; tot ridder in de Orde van dén Nederland sen I.eeuw: mr. C. M. J. F. Goseling, oud- Minister van Justitie; prof. mr. C. P. M Romme, oud-Minister van Sociale Zaken; prof. mr. R. Kranenburg, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; F. L. D. Nivard, lid van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal; sau0tn°fTC1ier °rde Va" 0«">-Nas- v^'n JDLa °y' referendaris, sous-chef van den Regeenngspersdienst; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau- TTtr n', f?1:, oud-redacteur van het Utrechtsch Dagblad; Ch. L. F. Sarlet, jour- is bevorderd: tot commandeur in de Orde van den Ne- «lerlandschen Leeuw: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-pre sident van den Raad van State- zyn benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: P. J. de Kanter, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en voor zitter der Vereeniging Nederland in den tot ndder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. J. J. B. Bosch, Ridder van Rosenthal, gezanl te Warschau; jhr. W. F- van Lennep, gezant te Pretoria; L. F. Carrière, administrateur-tit. aan het Depar tement van Buitenlandsche Zaken; W. P Montu'n, consul-generaal te New-Fork; zijn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: L. Asscher, te Parijs; G. J. Valkering, consul te Huil; zün benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nas- ■shu: jhr. mr. G. C. J. van Reenen, chef van het Kabinet van den Minister en chef van de directie van het Protocol aan het Mi -insterie van Buitenlandsche Zaken; jhr. mr. W. E. van Panhuys, gezantschaps secretaris der 1ste klasse aan Hr. Ms. Ge zantschap in Spanje: mevrouw C. A. Kluy- ver, referendaris aan het Departement van Buitenlandsche Zaken; mr. D. C. J. H. Krop- veld, advocaat |e Londen; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: S. van der Maaten, secretaris-penningmees- ter van de Zweedsch-Nederlandsche Ver eeniging te Stockholm; ir. H'. Ubbens, on dervoorzitter van de Nederlandsche Ver eeniging te Stockholm; K. Kwantes, secre- j taris-generaal der Nederlandsche Karna van Koophandel te Parys; mr. J. W. Wy- naendts .advocaat te Parys; H. Berntsan, directeur der N.V. Philips Radio te Belgra do; J. E. A. Reyneke van Stuwe, oud-cor. respondent van het Algemeen Handelsblad, te Londen; D. .Zylstra, te Tres Arroyos; E. C. J. Kuyper, correspondent van De Maas bode, te Parys; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: J. W. Bolt, lid van de Algemeene Sy node en van de Synodale commissie van de Nederlandsch Hervormde Kerk, te Gronin gen; J. P. M. Busch, voorzitter van de com missie der St. Vincentiusvereeniging tot kinderverpleging en kinderbescherming, te Dordrecht; tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau mgr. Eugène van Rechem, alge meen overste der Zusters van Liefde te Gent, hulpbisschop van Gent, titulair-bis- schop van Carpasia; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: mr. S. van Heemstra, Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland, te Arnhem: zjjn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: mr. J. Linthorst Homan, Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, te Groningen; A. Th. van Rüen, lid van Gedeputeerde Staten van Nooru- brabant, te Tilburg; mr. A. G. G. Tydemau directeur der Rijkspostspaarbank, te m- sterdam; L. J. Lyklema, inspecteur der posteryen, telegrafie en telefonie in alge- meenen dienst, te Haarlem; A. van Veen, in specteur der posteryen, telegrafie en tele fonie in algemeenen dienst, aangewezen als directeur van het postkantoor Amsterdam, te Amsterdam; zyn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: mr. W. de Koning, referendaris, chef der afdeeling Pensioenen en Wachtgelden by het Departement van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage; B. H. Bakker, wethouder, te Hilversum; L. P. van der Heyden, secretaris van het Haagsch Comi- tó voor Volksfeesten, te 's-Gravenhage; zyn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: mr. H. J. M. Loeff, burgemeester der gemeente Vught; P. A. Colyn, burgemees ter der gemeente Alphen a. d. Ryn, G. Rit meester, burgemeester der gemeente Den Helder; M. Vryenhoek, wethouder der ge meente 's-Gravenhage; mr. A. H. L. M. van der Marck, secretaris der gemeente 's-Her- tcgenbosch; G. J. Hardick, secretaris der gemeente Apeldoorn; mr. G. Engiberts, secretaris der gemeente Delft; L. Neher, directeur van den gemeentelijken telefoon dienst, te 's-Gravenhage; dr. A. J. M. Ie Nobel, oud-geneesheer-directeur van het Oude en Nieuwe Gasthuis en de buitenstich - ting „Groot-Graffel", te Warnsveld; dr. ir. H. G. van Beusekom, inspecteur van de volkshuisvesting in algemeenen dienst, te 's-Gravenhage; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. P. Gerritsen, hoofdcommies bij het De partement van Binnenlandsche Zaken, te 's-Gravenhage; A. Rax, lid van de Provin ciale Staten van Noordbrabant, te Zeven bergen; mr. L. Trouw, oud-lid van de Pro. vmciale Staten van Zuid-Holland, te Brielle; is benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: dr. P. J. M. van Gils, te Roer. mond; zyn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw: dr. Ph. S. van Ronkel, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; dr. L. S. Ornstein, hoogleeraar aan de Ryks univeriteit te Utrecht; dr. J. M. N. Kap teyn, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen; dr. W. Reinders, hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft; dr. I. Snapper, hoogleeraar aan de gemeen telijke universiteit te Amsterdam; dr. A. S. T. Brandsma, hoogleèraar aa nde Roomsch- Katholieke universiteit te Nijmegen; dr. E. H. Renkeman, inspecteur van het gymna siaal en middelbaar onderwijs, te 's-Graven- hage; Arth. van Schendel, letterkundige, tt Sestri-Levante (Italië) zyn bevorderd: tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: D. van Dam, te Amsterdam: N. Otte- ma. te Leeuwarden; zyn beoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: mejuffrouw W. T. Wytema, directric? der Industrie- en Huishoudschool te Zwolle: mejuffrouw M. W. Barger, leidster var. I Christelijk Jeugdwerk te Zeist; mejuffrouw F. M. Brouwer, leerares aan de Christelijke kweekschool te Zetten (gemeente Valburg); W. 't Hooft, hoofd eener Christelijke school te Goes; mejuffrouw A. Ch. E. van Ooster om, stichtster der school voor slechthooren- de kinderen te 's-Gravenhage; F. Bobeldijk. kunstschilder, te Amsterdam; A. F. Coolen, letterkundige, te Deurne; Albert W. van Dalsum, tooneelspeler, te Schoorl; G. J Honig, bibliothecaris van de Zaanlandscl.e Oudheidkundige Vereeniging „Jacob Honig Jzn. Jr.", te Zaandijk; Max L. J. Kloos, concertzanger, te Hilversum; A. A. van Pelt Lechner, te Arnhem; mevrouw M. S. E. Scharten-Antink, letterkundige, te Flo rence; tot ridder in de Orde van den Nederland- schen Leeuw: ir. G. Redeker, te Heemstede, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat; mr. J. Draayer, te 's-Gravenhage, directeur van den Rykswaterstaat; zyn benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: H. M. Schmidt Crans, te Rijswijk (Z.H.), chef-instructeur der N.V. Nationale Lucht- vaartschool; G. Spit, te Schiphol (gem Haarlemmermeer), chef van den techni- echen dienst van de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V.; tot ridder in de Orde van den Nederlana- schen Leeuw: D. Hudig L.J.zn., directeur van de Koninklyke Nederlandsche Stoom boot Maatschappy, te Amsterdam; prof. ir. B. van der Burg, te Wageningen, hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool, lid van het bestuur van den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond; ir. F. P. Mesu, te Eilthoven, gemeente de Bilt, directeur van den Cultuurtechnischen dienst; zyn bevorderd: tot officier in de Orde n Oranje-Nas sau: G. Groeneveld, directeur der N.V, Groeneveld van der Poll Co.'s Electro- tochnische Fabriek, te Amsterdam; C. F. J. Schellens, directeur der N.V. Eindhovei,- sche Trypfabriek Schellens en Marto, te Eindhoven; zyn benoemd; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: H. Smidt van Gelder, wonende te Over- veen, gemeente Bloemendaal, commissaris der N.V. Vereenigde Koninkylke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen; me juffrouw ir. C. H. Pontier, hoofdingenieur by den Octrooiraad, te 's-Gravenhagedr. ir J. G. W. Sieger, directeur der N.V. Am. sterdamsche Chininefabriek, te Amsterdam; ir. A. W. van de Plassche, te Voorburg, in specteur van den tuinbouw en het tuinbouw- onderwys; S. Hepkema, directeur der Coö peratieve Condensfabriek „Friesland", ta Leeuwarden; K. L. Gaaikema Schuiringa, te Ruigezand, gemeente Oldehove, voorzitter van de Nederlandsche Akkerbouwcentrale en var de Nederlandsche Tarwecentrale; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: M. H. Binger, uitgever, te Amsterdam; Th. Niemeyer, directeur van Theodorus Nie- meyer, N.V. Tabaksfabriek, te Groningen; ir. A. Hylkema, te Zutphen, Rykszuivelcon- sulent; tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau: E. J. A. A. Quaedvlieg, inspecteur van de Volksgezondheid, te 's-Gravenhage; J. A A. Hartland, te Voorburg, directeur van de i Stichting Landverhuizing Nederland; is bevorderd: tot grootofficier in de Orde van Oranje- Nassau: dr. W. Th. de Vogel, gepension- neerd Nederlandsch-Indisch hoofdambte naar, vertegenwoordiger van Ned.-Indië in het „Comité permanent de 1'office interna- I tional d'Hygiène publique", te Hilversum; j is benoemd: tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau, met de zwaarden: Zijne Hoogheid Pangeran Adipati Mangkoenagoro VII, ad- judant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, hoofd van het Mangkoenago. rosche Huis en Zelfbestuurder van het Mangkoenagorosche Ryk, kolonel-comman dant van het Mangkoenagorosche Legioen; tot ridder in de Orde van den Nederland sehen Leeuw; W. Ruys Bzn.. directeur dei N.V. „Rotterdamsche Lloyd" te Rotterdan tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau, met de zwaarden: A. Goudswaard, di rigeerend apotheker 1ste klasse van het Ko ninklijk Nederlandsch-Indische leger, direc teur van het Materieel van den Militair Ge neeskundigen Dienst; is verleend: *- de titulaire rang van luitenant-generaal, aan den gepensionneerden kolonel der ar tillerie C. J. M. Collette, wien sëHert de ti tulaire rang van generaal-majoor is ver leend; de titulaire rang van generaal-majoor. aan den gepensionneerden kolonel der in fanterie G. Dames; aan den gepensionneer den kolonel der artillerie J. G. Tinbergen; aan den gepensionneerden luitenant-kolo nel der genie F. Dekker, wien sedert de titulaire rang van kolonel is verleend; de titulaire rang van kolonel, aan den eervol ontslagen reserve-luitenant-koloncl der infanterie P. W. van Weeren; aan den gepensionneerden reserve-luitenant-kolonel der infanterie J. W. Klein; aan den gepen sionneerden reserve-luitenant-kolonel voor speciale diensten A. C. de Neeve; aan den gepensionneerden luitenant-kolonel der ar- t.llerie jhr. D. Mollerus; aan den gepension neerden luitenant-kolonel der artillerie J. A. G. James; aan den gepensionneerden luitenant-kolonel der Koninklyke mare chaussee F. Piekema; de titulaire rang van luitenant-kolonel, aan den gepensionneerden majoor-magazyn- meester der artillerie J. H. van Velzen; aan den majoor T. S. Rooseboom, van den staf der artillerie; de titulaire rang van generaal-majooi, aan den gepensionneerden kolonel der in fanterie van het Koninklijk Nederlandsch- Indisch Leger J. C. J. Bongers en aan den gepensionneerden kolonel-titulair der genie van het Koninklyk Nederlandsch-Indisch Leger H. van Tongeren; de titulaire rang van kolonel, aan den ge pensioneerden luitenant-kolonel der genie v.ii het Koninklyk Nederlands.'h-Ind'sch Leger P. L. de Gaay Fortman; aan den ge- ptnsv nneerden dirigeerend officier vu ge- zondhe d 1ste klasse van den milicair ge neeskundige^ dienst van het Koninklyk Ne derlandsch-Indisch Leger D. H. Arends ei. aan tien gepensionneerde luitenant-kolonel der ïnianterie van hot Koninklyk Neder landsch. ldisch Leger S. C. Plantinga; de t tulaire rangvan luitenant-kolonel, aan oen gepensionneerden majoor der ar tillerie van het Koninklyk Nederlandsch- Indisch Leger H. Cramwmckel; aan den ge pensionneerden majoor-titulair der infante- ri-; van hot Koninklyk Nederlandsch-Indisch I.egdA. van Pelt en aan den gepens.onnser- den majoor-titulair der infanterie val het Kunmklyk Nederlandsch-Indisch I.=>gc- J. Geurink. Beneden den rang van tweede- luitenant bij gemobiliseerde strijdmacht. De Regeeringspersdienst meldt: Voor hen, die niet ingevolge eenig voor schrift of eenige verbintenis verplicht zyn tot het vervullen van werkelyken militairen dienst in tyd van vrede, wordt, by deze, de gelegenheid geopend om voor den tyd, ge durende welken de dienstplichtigen van de landmacht wegens oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden, met toepassing van het bepaalde by artikel 32 der Dienstplichwet, in werkelyken dienst zyn, by het beroepspersoneel der Konink lyke Landmacht door middel van het aan gaan van een verbintenis als vrijwilliger te dienen. Tot een verbintenis als hiervore bedoeld kunnen worden toegelaten ongehuwde mannelijke Nederlanders (hieronder begre pen weduwnaars en van den echt gescheide- nen zonder kinderen), die: a. niet jonger dan 18 en niet ouder dan 50 jaar zyn; b. by militair geneeskundig onderzoek voor den militairen dienst geschikt zyn bevon den; c. voor zoover zy te voren reeds in mi litairen dienst zyn geweest, gelet op hun gedrag en wyze van dienstvervulling, ge acht kunnen worden aan de hun te stellen eischen zullen voldoen; d. by aanmelding overleggen de volgende bescheiden: 1. een uittreksel uit het geboortenregis- ter of een ander authentiek stuk, waaruit zyn leeftyd blykt, 2. een bewijs van Nederlanderschap, 3. een bewys van goed gedrag, van zyn tiende levensjaar af, door den burgemeester der gemeente waar hy* gevestigd is, niet eerder afgegeven dan drie maanden voor den datum, waarop de aanmelding geschiedt, 4. een bewys af te geven dao^^^ gemeester zijner woonplaats ZL burgerlijke staat blijkt, 'il« 6. minderjarig zynde, een bewijs van toestemming van hem ï""1 die de ouderlijke macht of de vooli^' oefent, mt. indien de verbintenis eventuM worden aangegaan 11a den datum betrokkene voor den dienstnlich, geschreven, een bewys aangevende? houding tot den dienstplicht af door den burgemeester der ge'meenÜ 88W| in hij voor den dienstplicht werd invé? ven, s^nre- 7. indien betrokkene te voren mms eenige overheidsbetrekking (bn?v." zoowel als militaire-) heeft gJwi bewijsstuk, waaruit blykt hoelang hii i betrekking heeft gediend en „m wl'nd" denen hy daaruit is ontslagen. De indiensttreding krachtens „„.t werpelyke verbintenis geschiedt i„ stand van soldaat. Personen, die voor een bepaalden rang of een bep J betrekking gestelde eischen ten ,„11.* doen, kunnen in dien rang of in die bej king worden aangesteld. Gehulde mannelijke Nederlander, kunnen slrfhts met machtiging van den gj nister van Defensie worden aangen™,, voor ee„ bepaalden rang of een bepaald, betrekking, indien hun aanneming in u belang van den dienst is te achten. Premiën of handgelden worden'ba de totstandkoming van de verbintenis niet toegekend. Personen die een verbintenis als hiervo- renbedoeld wenschen aan te gaan, behooren zich te melden by den commandant yan bet depot van het regiment of korps, waarlj zy de verbintenis wenschen aan te gaan, voorzien van de hiervoren aangegeven ke' scheiden. Tot het bekomen vhn het adres van den commandant van dit depot, kunnen zij zich, wenden tot den burgemeester van de plaats hunner inwoning. INLEVERING VAN GRENS- DOCUMENTEN VAN AUTO'S. De rlkico's houden pas op bij in levering en décharge. Dezer dagen Is er de aandacht op ge vestigd. dat de grensdocumenten van automobilisten, die niet meer gebruikt worden, moeten worden ingeleverd bij de organisatie, waarbij men ze betrok ken heeft. De K.N.A.C. vestigt nog eens de aan dacht op de risico's, welke de automobi listen bij de uitreiking van carnet, trip tiek en acquit hebben aanvaard. Het risico houdt eerst op. als de voor deflnl- Itieven uitgang afgeteekende of geheel ongebruikte documenten, bij de K.N.A.C. zijn Ingeleverd. In orde zijn bevonden en décharge Is verleend. Automobilisten die triptieken In ge bruik hebben, welke niet voor definitie- ven uitgang afgeteekend zijn. wordt aan bevolen deze ten spoedigste aan de betreffende grens te do<^ zuiveren en het derde blad vervolgens bij de orga nisatie in te leveren. Wat carnets en acquits betreft, deze worden bij Juist gebruik steeds voor ult- gang afgeteekend en kunnen dus zonder I meer worden Ingeleverd. Voor tijdelljken uitgang afgeteekende j triptieken kunnen eveneens direct wor den ingeleverd, opdat de K N A C. of an- dere organisatie de schriftelijke regeling daarvan kan treffen. I Ten slotte blijft de categorie grens documenten, uitgereikt voor motorrijtui gen, welke door de militaire overheid zijn gevorderd. Ten behoeve van de even tueel noodzakelijke regeling dezer stuk ken verzoekt de K.N.A.C. bij de inleve ring overlegging van een mededeellng van den commandant. Inhoudende den datum van vordering, merk van het mo torvoertuig, motornummer en chassis nummer. Dr. Colijn in den Senaat. In een interview met „De Telegraaf" heeft dr. H. Colijn medegedeeld, dat twee leden der Eerste Kamer hem hebben aangeboden een plaats in de Senaat voor hem In te ruimen. Dr. Colijn zal Van dit aanbod gebruik maken. Voorts stelt hij zich voor bij de Tweede Kamerverkie zingen in 1941 een candldatuur weer te aanvaarden. Men kan verstand en wijsheid trekken Van goeden, van kwaden, van wyzen, van gekken. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 35 Na eenige dagen kregen de beide man nen genoeg van dit eeintonigie zoeken. De kudde rendieren kon Nanglu's zorg riet langer ontberen en ook Hal zou het liefst weer zoo spoedig mogelyk naar zyn dage- lyksche werkzaamheden zyn teruggekeerd. Hy besloot echter de jacht nog eenlgf da gen alleen voort te zetten en daar zich tot dusver nog niets bijzonders had voorgedaan, had hy er niet het minste bezwaar tegen, dat Karc, die den wensch daartoe te kennen paf zich bij hem aansloot. 7co dwaalden zy dan gezamenlijk door het omliggende bergland en Hal wist zijn afkeei van deze wyze van jagen a! spoed'? te overwinnen, want in Kare's gezelschap vlogen de uren om. Na een lange wandeling hadden zij een plaatsje gezocht aan den Noordkant van de Ayion-hoogvlakte. De natuur had zich hier minder royaal betoond dan aan de tegen overgestelde zijde, welke naar het Winddal leidde. Slechts wat spaarzame planten wa ren over den rotsachtigen bodem verspreid en op verschillende plaatsen werd de hel ling gespleten door onherbergzame afgron den Maar het panorama was van dozen kant wel buitengewoon mooi. Zoover hot oog reikte, strekte de welige vlakte zich naar het Noorden uit tot hemel en aarde aan den horizon ineen vloeiden. Kleine, wit te wolkjes dreven langs het uitspansel. Geen enkel geluid verbrak de stilte. Kare gluurde van onder haar oogleden naar Hal, die droomerig in de wazige verte staarde. Is de wereld hier niet mooi, Frans Lörne keerde zich met een ruk naar haar toe. Ja, Kare, zóó mooi, dat ik ray er zelfs geheel aan overgaf en jou een oogenblik vergat. Kare lachte. Dat zal ik je maar niet kwalyk nemen. De schoonheid van de na tuur kan een mensch nu eenmaal slechts zwygend genieten. Ja! Helaas is er hier zoo weinig ge legenheid voor. De laatste weken hebben wii in het Proeska dal niet veel anders gedaan dan gewerkt. Zeg eens, Kare, vind je het eigenlyk wel prettig, dat ik dat... Lans- ky en zyh mannen jullie rust zoo verstoord hebben Wel ja, Frans. Waarom niet? Dus je kunt het met allen nogal goed vinden Kare scheen plotseling wat verlegen. Met allen... Ach, dat kan ik niet di rect zeggen, maar. Ze zweeg even, over het geheele gezicht blozend, maar daarop vervolgde ze: je bent toch ook meege komen, Frans! Vind je dat zoo belangrijk? Ja Frans, dat had ik je nu allang eens willen zeggen. Sinds jy hier bent, is alles anders en veel prettiger geworden. Vader vas den laatsten tyd stil en teruggetrokken, eigenlyk was het leven hier veel te een tonig. Er is nu weer eens iets, dat onze aan dacht geheel in beslag neemt, we maken plannen, er is gezelligheid in huis en jy bent voor beter en voor my als een broer eigenlijk byna nog meer dan een broer, want Kare begon plotseling te stotteren. Wat had zij daar gezegd? Als een bliksemstraal was het zooeven in haar hart gedrongen. Frans was meer dan een broer voor haar. Zy had dat, wat zy zichzelf tot dusver nog nooit had durven bekennen, eenvoudig uit gesproken. Zy wist niets van de wereld en de menschen, die daarin leefden, maar het gevoel van liefde openbaarde zich nu een maal ook in de eenzame verlatenheid van Siberische toendra. Dat was de stem van het bloed het instinct van de ontwaken de vrouw. Een zalig gevoel doorstroomde haar. Nu wist ze, dat ze in de toekomst haar eigen gedachten niet meer uit den weg zou I 'kunnen gaan. Hal had argeloos geluisterd. Ik ben blif, Kare, dat ook ik je zoo na sta, niet slechts zoo, als gewoonlijk een neef. En als ik nu eens heelemaal niet je neef was? Neem dat nu eens aan. Zou het dan anders zyn tusschen ons? Kare bad zich intusschen weten te her stellen .Slechts haar stem klonk nog wat I onzeker, toen zy antwoordde: I Ik weet niet, Frans... Tenslotte is de familierelatie van zoo ondergeschikt belang. Het komt toch eigenlyk alleen maar op den persoon aan. Mogelyk! En zou je altijd zoo goec- over my denken, ook als ik nu eens niet je neef was? Hal vroeg het ernstig, byna plechtig. Daarmee keer je tot je eerste vraag terug, Frans. Heb je daar een bepaalde be doeling mee? Zoo ja, dan kan ik je alleen maar zeggen, dat jij als mensch, dus zóó als je bent, voor my... Hal greep haar by haar armen en trok haar met een ruk naar zich toe. Kare wist niet, wat haar overkwam, maar toen zy haar oogen opsloeg, greep haar de schrik om het hart. Op niet meer dan honderd pas af stand kwam een log, zwart dier op hen af. Daarom had Hal haar dus plotseling in zy"n armen genomen alleen daarom. Krampachtig greep Lörpe met beide handen naar zijn geweér, dat hy by hun komst op deze plaats achteloos aan een rotspunt had gehangen. Eindelijk kreeg hy het te pakken. Intusschen was het logge dier tot op vijf tig pas genaderd. De lucht werd doortrok ken van de walgelijke uitwaseming van het beest. Het was een plompe viervoeter met een ruige, diepzwarte vacht. Schom melend kwam hy op zyn kromme pooten steeds meer naderbij. (Een beer en toch geen beer, ging het Hal door het hoofd. Want op den lan gen hals zat een kleine kop, welke niet een beer kon toébehooren. Het geleek een vele malen vergroote hamsterkop met lange snorharen aan beide zijden van den snuit. Hal gaf vuur. Het schot werd door de rotsen weerkaatst, maar het wagelyke dier sloop rustig verder. Nogmaals haalde Lörne den haan over, ook ditmaal echter zonder resultaat. Het beest scheen zich door niets te laten weerhouden en schommelde, naar het scheen zelfs nog wat vlugger, op het tweetal toe. Nu was het te laat. Hal wierp zyn ge weer weg en trok een groot mes. De door dringende stank, welke het dier uitstraalde, ber|am hem schier den adem. De zwarte ko los richtte zich op zijn achterpooten op en Hal zag de kleine, van woede fonkelende oogen nu vlak voor zich. Een klauw werd dreigend opgeheven... Daar stak Hal toe. Tegelijkertijd wierp hy zich op zijn zy, Kare, die een kreet van angst slaakte, met zich mee sleurend. De volgende seconde zakte het dier ineen. Kare had haar armen om den hals van haar redder geslagen. Haar lichaam beefde van opwinding. Ook Hal was het zonderling te moede. Kwam het van de emotie door den strijd met het roofdier of was het meisje, dat hy in zyn armen hield er aan schuld? Behoedzaam maakte hy zich uit haar om helzing los, maar haar handen hield hij in de zifne. Is je niets overkomen, Frans? vroeg ze bezorgd. Neen, Kare! Van dat monster daar niet. (iWordt vervolgd.) Als onderdeel van de verschillende morzorgsrnaatregelen, die door de hul- ëiee omstandigheden geboden worden, heelt de minister van Economische Za ten eenige Rijltsburettux ingesteld en wel voor genees- en verbandmidde len voor papier, voor katoen en ut'e, voor wol, alsmede een bureau loor smeeroliën en vetten. De directeur van de eerstgenoemde vier bureaux zijn de heeren: dr. J. W. mrza mr F. H. A. de Graalf, J. A. Panl huvzen mr. B. J. M. van Spaendonck. Het Rijksbureau voor genees- en ver bandmiddelen is gevestigd Vondelstraat 9 Amsterdam, voor papier, Schotersingel g te Haarlem, voor wol Willem Xl-straat 47_49 te Tilburg en voor katoen en jute Veiperpleln 1 te Arnhem. Het bureau voor smeeroliën en vetten ls voorlooplg onder gebracht bij de directie van Handel en Niiverheid van het ministerie van Eco nomische Zaken, Be9zuidenhout 30 te ■s-Gravenhage. Volledige bijzonderheden zullen borgen worden gepubliceerd, terwijl overigens do Kamers van Koophandel en Fabrie ken geheel op de hoogte zijn. De bijzon dere aandacht wordt er op gevestigd, dat in de betreffende beschikkingen een be paling ls opgenomen, waarbij voorlooplg voor een termijn van veertien dagen dis pensatie wordt verleend ten aanzien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen hei bedrijfsleven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te Inkoopbureav voor Granen. Onder de Akkerbouwcentrale. In de vcrji&dcrln^ van het comité van graanhandelaren te Rotterdam heeft de voorzitter medegedeeld, dat de regeering zal overgaan tot de instelling van een centraal inkoopbureau voor granen te Den Haag. welke onder de Nederlandsche Akkerbouwcentrale komt te staan. De leiding van de verschillende afdeelingen zal worden opgedragen aan importeurs van de betreffende granen. Voor tarwe wordt genoemd de heer C. van Stolk, voor de harde granen de heeren W. C. Bolle. G. v. Stolk en BaaS (Van Wave- ren's Graanhandel te Haarlem) en voor koeken de heeren Sevens (firma Legué Bolle) en Spiele (Centraal Bureau). Zeepbereid»ng. Bij K. B. van 28 Augustus is bepaald: het bewerken, doen bewerken verwerken en doen verwerken van: oliën en vetten tot harde, zachte en vloeibare zeep. zeep poeder. -vlokken, -schilvers, alsmede waschpoeder, is voor een tijdvak aan vangend met ingang van den dag van het inwerking treden van dit besluit en eindigend op l Januari 1940, verboden. Veevoederbesluit. Bij K. B. van 28 Augustus ls bepaald: het verwerken of doen verwerken, als mede het bewerken of doen bewerken van alle bij of krachtens artikel 1, onder 5e van de Landbouwcrisiswet 1933 aange wezen crisisproducten tot veevoeder, van welken aard of welke samenstelling ook, is voor een tijdvak, aanvangend met In gang van den dag van inwerkingtreding van dit besluit en einddgend op 1 Jan. 1940, verboden. Dit verbod geldt niet. Indien en voor zoover daarvan door vanwege den minis ter van Economische Zaken ontheffing ls verleend en indien de voorwaarden, zoo noodig door of vanwege den minister aan de ontheffing te verbinden, zijn na- Gelet op DE PRIJSOPDRIJVINGS- EN HAMSTERWET 1939 vestigt er de aandacht van de ingezetenen op, dat a. de Minister van Economische Zaken voorschriften kar geven met betrekking tot de prijzen, tegen welke de door hem aangewezen goederen ten hoogste mogen worden te koop aangeboden, verkocht, te huur aangeboden of ver huurd b. voor zoolang en voor zoover de Minister van de voren staande bevoegdheid geen gebruik heeft gemaakt, PRIJSOPDRIJVING IS VERRODEN c. indien hij gegronde verdenking koestert, dat overtreding van bovenstaand verbod plaats vindt, hij ingevolge de wet de betreffende goederen zonder eenige formaliteit in bezit kan nemen; deze bevoegdheid komt hem ook toe, indien de verkoop van goederen uit den verkoop eener onderne ming geweigerd wordt en de weigering hem ongegrond voorkomt d. niet-nakomijig van de wet met ziware gevangenisstraf of geldboeten wordt gestraft; e. de politie opdracht heeft ontvangen tegen niet-nakoming van de wet prompt en gestreng op te treden. De Burgemeester van Gouda, JAMES. GOUDA, 29 Augustus 1939. STADSNIEUWS. Onder verwerken, doen verwerken, be werken en doen bewerken wordt in dit besluit ten aanzien van nader door de Koningin aan te wijzen crisisproducenten mede verstaan het voederen en doen voederen van dieren van die producten In onbewerkten toestand. MILITAIRE VRAAGBAAK PER RADIO. In verband met de talrijke aanvragen om Inlichtingen, welke in deze dagen op militair gebied aan de betrokken autori teiten gesteld worden, ls besloten, dat op vragen, waarvan de beantwoording in breeden kring belangstelling heeft, in aansluiting op de nieuwsberichten van het A.N.P. het officleele antwoord ge geven zal worden. Vragen, welke voor beantwoording langs dezen weg ln aanmerking komen, kunnen gericht worden aan het secre tariaat van de Radio-Omroep-Controle- Commlssie, Maurltskade 17 te 's-Graven hage, dat zich ter zake met de bevoegde militaire autoriteiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de offi cleele beantwoording aan het A N P. zorg zal dragen. Rotterdam begint met distributie. Ingaande Donderdag. Te Rotterdam begint de distributie van levensmiddelen op 131 Augustus. Van heden af mogen gezinshoofden en anderen zich aan do bureaux aanmelden voor het in ontvangst nemen van de voor hen bestemde kaarten. FINANCIEEL NIEUWS. Nalatenschap dr. F. Mannheimer failliet verklaard. De civiele vacantiekamer der arron dissementsrechtbank te Amsterdam, ge presideerd door mr. N. de Beneditty. verklaarde in staat van faillissement de nalatenschap van dr. F. Mannheimer. De rechtbank benoemde mr. SWL Smits tot rechter-commlssaris en mr. E. J. Korthals Altes tot curator. Het faillissement was aangevraagd door mr. C. J. Pekelharing, die optrad als procureur van mr. M van Regteren Altena, bewindvoerder ln de voorlooplge surséance, verleend aan de firma Men delssohn. Namens de nalatenschap was de fail lissementsaanvrage tegengesproken door nirs. Mulderije en Bouma. GOUDA, 30 Aug. 1939. Koninklijke onderscheidingen. Voor oud-stadgenooten. By Kon. besluit zyn bentiemd tot riddn- in de Orde van den Nederlandscten Leeuw onze oud-stadgenoot, de heer W. P. Mon tyn, con sul-gen'raai te New-Yoito; de heer A. van Veen, inspecteur der poste rijen, telegrafie en telefonie in algemeene.i dienst, directeur van het postkantoor Am sterdam te Amsterdam; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau onze oud-stadgenoot de heer J. P. M. Busch, voorzitter van de commissie der St. Vincen tiusvereeniging te Dordrecht. tot officier in de Orde van Oranje-Nas sau met de Zwaarden de heer A. Gouds waard, dirigeerend apotheker le klasse van het Kon. Ned. Ind. Leger, directeur \an het materiaal van den Ind. Geneeskun digen Dienst. Geey zeilwedstrijden op 31 Augustus. De aangekondigde zeilwedstrijden op Donderdag 31 Augustus van de watersport vereniging „Elfhoeven" zyn, in verband met de tijdsomstandigheden, afgelast. Pater S. de Jong naar de Missie. Onze stadgenoot, pater S. de Jong M.S.I' van de Congregatie der H. Familie, ver trekt 23 September a.s. uit Antwerpen naar de Missie in Chili. Hand tusschen fraismachine. j Vier vingers afgekneld. De timmerman J. P. Leeflang uit de Eer- ste Kade is door het terugslaan van een plank met zijn linkerhand tusschen een fraismachine geraakt. Alle vingers behalve den duim werden afgekneld. Vestigingswet Kleinbedrijf. Cursus Avond-Nijverheidsschool, j Nu van meerdere vakken de eischen voor I de Vestigingswet-Kleinbedryf bekend zyn j heeft het bestuur van de Avond-Ny verheids- school, na bespreking met diverse patroons organisaties besloten, om by voldoende aan gifte voor de verschillende vakken, een klas te vormen, waar men opgeleid kan worrfer voor het examen. Om te worden toegelaten moet men vol- doende practische en theoretische kennis be zitten. Een goede vooropleiding is, dat men na het doorloopen van de lagere school, by i voorkeur ook het zevende leerjaar of eenige klassen U.L.O., de Ambachtsschool bezoekt. Dit is een 2-jarige cursus, vervolgens 2 jaar op leerlingcontract volgens het leerlingstel sel bij een patroon werken en des winters de Avond-Nyverheidsschool bezoeken, aaarna eenige jaren zelfstandig bij enkele patroons werkzaam zijn en dan des winters Jen practijkcursus volgen van de Avon^- Nyverheidsschool. Met deze opleiding kan men zeggen, vol doende practische en theoretische kennis te bezitten, wat zeer gewenscht is wil mei zich als patroon vestigen. Heeft men geen gelegenheid voor het be zoeken van de Ambachtsschool, dan kan men overdag werkzaam zijn in de pract# en gedurende S jaar des winters, de Avond- Nijverheidsschool bezoeken. Heeft men van deze school een diploma, dan kan daarna de practük-avondschool be zocht worden. Bij het practljkonderwljs ontvangt men ook les in vakteekenen en vaktheorie. Wil men op die praktijkcursussen zich meer spe ciaal bekwamen voor een onderdeel van het vak, b.v. draaien, schaven, fraisen. lasschen, zoowel autogeen als electrisch, dan bestaat ook daarvoor gelegenheid. Heeft men idee voor het volgen van een cursus, dan is de directeur gaame bereid inlichtingen te verstrekken. Examen teekenen M.O. De heer A. C. de Koning is te 'S-Graven hage geslaagd voor het examen teekenen M.O. Weinig treinen, die kort zün en stampvol. Autpbusvervoer van en naar Alphen a. d. Rijn en Schoonhoven. Na de mobilisatie-drukte van gisteren is vandaag het normale stadsbeeld terugge keerd. leder probeert zich zoo goed moge lijk aan te passen. Een groote tegenstelling met anders vormt het beeld op het station. Rijden an ders op het drukke traject, waarvan Gouda een belangrijk punt is, de treinen af en aan, thans, nn een beperkte dienstregeling wordt gereden met in alle richtingen slechts vijf treinen per dag, is het stil op het stationsemptacement. Niet alleen is het aantal treinen gertbg, ook het aantal rijtui gen, waaruit ze zijn samengesteld, blijkt te klein. De reizigers zitten en staan als harin gen ln een ton en zelfs de bagageruimte wordt geheel door passagiers in, beslag ge nomen. Behalve de vijf stoomtreinen vol gens de beperkte dienstregeling, hebben en kele extra Dleseltreinen geloopen om in de reisbehoefte te kunnen voorzien. Voor het reizend publiek is het te hopen, dat spoedig tot een verruiming van het vervoer zal kun nen worden overgegaan. Tot dusver is nog geen wijziging aangekondigd, de beperkte dienstregeling blijft dus voorlooplg va» kracht. Kan men, al is het maar enkele malen per dag, de steden aan de groote lijnen nog bereiken, het treinverkeer op de trajecten d. Rijn en Goudar-Stolwijk—Bergambacht -Schoonhoven ligt geheel stil. Teneinde eenigezins reizigersvervoer naar eh van Al- phen en Schoonhpven mogelijk te maken, hebben de Spoorwegen een autobus van Garage Van Eldik gehuurd, waarmede van daag naar omstandigheden een dienst op Schoonhoven en Alphen is onderhouden. De dienst was echter zeer onregelmatig. Men is thans doende tot een regelmatig vervoer te geraken en daartoe wordt een dienst regeling ontworpen, welke zoo spoedig mo gelijk zal worden ingevoerd. Inlevering vuurwapenen en munitie opgeschort. In verband met het bevel tot inleveren van vuurwapenen en munitie, heeft het hoofd van politie der gemeente Gouda be paald dat inlevering van deze vuurwape nen en munitie niet behoeft te geschieden voor een nader door hem bekend te maken datum. Belastingkantoor morgen KANTONGERECHT GOUDA. Oversteken geen links rijden. De kantonrechter heeft vandaag uit spraak gedaan in de zaak tegen een auto mobilist uit Den Haag, die op den autosnel weg Den HaagUtrecht onder Waddinx- veen bij vergissing de aftakking naar Gou da was yoorbygereden en toen zyn wagen gekeord had, naar aanleiding van welke manoeuvre hij wegens het beryden van het linkerweggedeelte had terechtgestaan. De praag of oversteken hetzelfde is als links rijden beantwoordde de waarnemend-kan- tonrechter, dr. mr. J. Smit, in zyn schrifte lijk vonnis ontkennend: hy sprak den auto mobilist vrij. De ambtenaar van het O.M. had 10 subs. 4 dagen gjeëischt. De zaak tegen een winkelier in feest artikelen te dezer stede, die had terechtge staan wegens het zonder vergunning van B. en W. in voorraad hebben van licht brandbare of ontvlambare vaste stoffen de knalbommen en knalerwten werd voor onbepaalden tijd aangehouden, daar de des kundige van de artillerie-inrichtingen aan ce Hembrug, die zfu moeten beoordeelen of Jmalbommen en knalerwten licht brandbare of ontvlambare stoffen zyn, niet aanwezig kon zyn. Arbeidswet. Tot de nieuwe zaken behoorde een ver zet van een banketbakker te dezer stede, die bij verstek tot vier dagen hechtenis was veroordeeld wegens overtreding van de Arbeidswet, omdat hy personeel te lang in dienst had gehouden. Er was een manke ment aan den oven ontstaan en hy moest doorwerken om de bestellingen gereed te krijgen, verklaarde de bakker, in wiens na deel echter sprak de omstandigheid, dat hij voor de vierde maal voor eenzelfde feit terecht stond. Het O.M. eischte bevestiging, waarna de kantonrechter-plaatsvervanger, mr. R. Rensma, de gevorderde hechtenis voorwaardelijk oplegde met een proeftijd van twee jaar en bovendien onvoorwaarde lijk f 50 subs. 10 dagen. Er vielen eenige hooge boeten voor ver keerd verkeer. Twee automobilisten kregen elk 25 subs. 10 dagen wegens het met verlèenen van voorrang resp. het niet vrij- loten van den doorgang eh flink in zijn poi- temonnaie heeft ook te tasted een wielrij der, die op den weg naar Waddinxveen geen voorrang verleende aan een van rechts van den rijksweg komenden auto en Inte gendeel flink aantrapte om nog voor den wagen langs te komen, waarbij hij het aan het remmen van den autobestuurder te danken had, dat hij niet werd aangeieden. De fietser werd veroordeeld tot 20 subs. 8 dagen. Na de bruiloft. Een echtpaar uit Nieuwerkerk a. d. IJssel was naar een bruiloft geweest en te mid dernacht keerde het per fiets huiswaarts Geen der fietsen had voor- of achterlicht en de berijders nafmen daarmede\risico hoe begrijpelijk het overigens ook is, dat zy eerts een verzetje wilden hebben. Voor elke overtreding vorderde de ambtenaar 3 suhs 2 dagen, hetgeen een totaal van 12 uit maakte. De kantonrechter hielp den man snel over den schrik van een dergelijke boete, die meer bedroeg dan zijp weekloon, heen en legde voor elke overtreding twee kwartjes op, wat het billüke totaal vaa 2 vormde. gelring, armbandje, kindertaschje. kinder- taschje, bril, sleutel .ceintuur, fietspomp, portemonnaie, geldzak, parapluie, dames- j mantel, oorknopjes, huissleutel, ring met 4 sleutels, armbandje, lipssleutel, damestaseh met inh.,' broche, paar kinderkousen, scha kelarmbandje, nummerplaat, roeiboot, pet, sleuteltje van fietsslot, velg met band, cein tuur, badpak met handdoek, schoen, heerei HET CONTACT TUSSCHEN DUITSCHLAND EN ENGELAND NIET VERBROKEN. Engeland zal antwoorden. LONDEN, 30 Aug. De diplomatieke corr. van Reuter meldt dat de nota van Hitier hedenmorgen in Downingstreet is bespro ken in een bijeenkomst van het kabinet, welke te 12.55 is geëindigd. Het is waarschijnlijk dat deze Duitsche nota door een Engelsche antwoord-nota zal worden gevolgd. Duitschland zal neutraliteit van Litauen eérbiedigen. KAUNASOVF, 30 Aug. Het Elta-persag. meldt dat de Gouverneur van Litauen een mededeeling heeft ontvangen van de Duit sche regeering waarin de verzekering wordt gegeven dat Duitschland de neutrali teit van Litauen zal eerbiedigen. Visschers varen niet meer uit. Pooistiie treiters Komen na»r Een der oeuiyven, die wel bijzonder tlour den gespannen toestand getronen worden, is net visscherijDednji. in de eerste plaats nebben de moemjaneden van net vervoer oen handel lamgelegd. Aiieen die kooplieden in de provincie, aie ovei een eigen auto bescnikxen, neo- oen er voor kunnen zorgen, dat zy net noodige konuen inkoopen, terwyi ook utgenen, die de Kotterdamscne markt van visch voorzien, daarmee konoen voortgaan, voor zoover nun auto's niet in besiag werden genomen. Er zyn de laatste twee dagen geen treiiers uitgevaren, zoodat we een visch- loos tydperk tegemoet gaan. De ïeeders durven net niet aan, hun booten naar zee te zenden en vele visscntrs zijn In middels reeds ontslagen. Poolsche treilers verlaten met bekwa men spoed het vischgebied. Zij komen alle naar IJmuiden, waar het Nederland sche deel der bemanning van boord gaat Gearriveerd zijn reeds de GDY 117, n8 en U9. Ook een Danziger treiler, de DZG XX, is in IJmuiden aangekomen. Ook van Vlaardlngen zijn sedert Maandag geen haringschepen vertrok ken. De Scheveningers zijn nog wel uit gevaren. Het Duitsche antwoofd op de Britsche nota. LONDEN, 30 Aug. De dip. corr. van Reuter verneemt dat hedenmorgen het ant woord van Duitschland op de Britsche nol» ter kennis is gebracht van de Poolsche rt- geering en van den Franschen minister van Buitenlandsche Zaken. WI8SELKOEHSHN. 29 Aug. 30 Aug. Officieel. Londen Eerlijn Parys Brussel Kopenhagen Zwitserland Oslo Stockholm New-York 4.66 31.70 42.60 1.87% 8.22 74.25 4.68 31.80 42.62 42.75 44.70 1.8?% De miniater van Financiën maakt be- kend dat alle bureaux en kantoren van den diëtist van de belastingen op 31 Augustus geopend zullen zijn als op een gewonen werkdag. Zwemmen in Spaandersbad voor militairen tegen gereduceerd tarief. Het bestuur van bet overdekte zwembad Spaardersbad Gouda" (Van Itersonlaan) gééft voor militairen beneden den rang van officier dagelijks van 8 tot 10 uur v.m. en ran 2.30 tot 4 uur n.m. gelegenheid tot zwemmen tegen een gereduceerden prijs. Op andere beschikbare tijden is het tanef eveneens, doch minder gereduceerd. Paard te water geraakt. Gistermiddag is een opgevorderd paard in de Peperstraat te water geraakt. Met een kvannwagen is het dier, dat geen letsel had, op het droge geheschen. Toen het weer op den kant stond, sprong het een eindje voor uit. Eenige omstanders liepen van senrik tegen een winkelruit, welke brak. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zijn aan het bureau van politie inlich tingen te verkrijgen op alle werkdagen van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur: reflector met lampje, jas, houten vlonder, nummerbord, ceintuur, badpak met handdoek, damesze- rijwiel, sleutel van waschmand, kindertasch je met inh., damesjasje, ceintuur, sleutel, fitting van electr. lantaarn, rozenkrans, re- genmantel, 2 badpakken en een handdoek fototoestel in étui, regenjas, bruine porte monnaie met inh., dameshandschoen, porte feuille met inh., rozenkrans in étui, zijden dameshandschoen, kinderportemonnaie met inh., zilveren ring, portemonnaie met inh., rolletje gekleurde kant, broche met foto, pakje met inh., portemonnaie, handschoen, armbandhorloge, rozenkrans, lap gordijn stof, damesringetje, rol touw, brillendoos, medaillon met initialen, sleutel, handschoen, portemonnaie met inh., badmantelpak en doek, paar gummipijpen, badmantel, porte monnaie met inh., vulpen, badpak en hand doek, vulpenhouder, medaille, portemonnaie met inh., portemonnaie met inh., pak ledige 'jutezakken, snelbinder, 2 badpakken en handdoek, kindersok, schuifmaat, gummi meisjesjas, bril, huissleutel, damesporte- monnaie, kindertaschje, broodmes, porte monnaie, nijptang, koper gewicht, vulpen, werkbroek. LAATSTE BERICHTEN. Nederlandsche schepen onder Duitsche controle te Delfzijl. Duitsche wachtschepen controleeren alle in- en uitgaande scheepvaart fan en naar Delfzijl. Zij hebben ligging ge kozen in het Doekegat bij Borkum en in den oversteek voor Termunterzijl. De geheele lading der schepen wordt onderzocht en Indien een D^tsche be manning aan boord ls, wordt deze ei desnoods met geweld afgehaald, welke vlag het desbetreffende schip ook voert. De garnalenvlsschers van Termunter zijl mogen niet meer door het Oost-Frie- sche gaatje, dat Duitsch vaarwater is Ook op Nederlandsche schepen zyn deze Dultssche maatregelen van toepas sing. Beursoverzicht. De effectenbeurs te Amsterdam bood vandaag een veel vriendelijker aanblik dan de laafste dagen het geval was ge weest. Wel was de handel nog van be scheiden afmetingen, maar er ging toch ln verscheidene rubrieken weer wat om en daarbij was de stemming als bij too- verslag omgeslagen. Dat de toestand overigens nog niet ls genormaliseerd, bleek op de geldmarkt. Wederom bestond vraag voor prolongatie en daar de geldgevers ook thans weer gereserveerd waren, moest in een koers van 4i pet. worden bewilligd. De Nederlandsche staatspapieren wa ren echter veel beter gedisponeerd. Ex was geen materiaal mear aan de markt. Integendeel werd op bescheiden voet eenig materiaal opgenomen, over de ge heele linie kwamen hoogere noteeringen tot stand. Van de oude schuld waren ln het bijzonder integralen goed gedispo neerd. Op de afdeeling van de buiten landsche beleggingen waren de Fransche obligatlën aangeboden. De Duitsche waarden wareen echter veel beter gedis poneerd en de obligatlën uit de Young- leenlng kwamen beduidend hooger te liggen. De locale markt gaf voor diverse fond sen eenige affaire te zien. Koninklijken openden c.a. 9 punten boven het vorige slot en konden zich geleidelijk aan nog verbeteren. Op de markt der suikerfondsen was weinig te doen. H.V.A.'s konden zich des niettemin c.a. tien punten boven den vorlgen slotprijs verhellen, terwijl diver se minder courante soorten hooger wer- den genoteerd. De tabaksafdeeling had een kalm ver- De Amsterdamsche fondsen Jieten zich eveneens van hun goeden kant kennen. Voor locale rekening bestond vraag.'in het bijzonder voor de staalaandeelen, meer speciaal U.S. Steels. Ook de kopcr- aandeelen en de spoorwegshares waren goed van toon. Voor bankaandeelen bestond byna geen belangstelling. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Het weer van heden. Voor het geheele land: Meest zwakke noordelijke tot oostelijke wind. helder tot licht of half bewolkt, droog weer behou dens kans op onweer, ln den morgen plaatselijk nevel of mist, weinig veran dering in temperatuur.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2