Duitsch-Russisch pact geratificeerd. Beteekent dit oorlog Manifest van het Kwo Min Tangcong-res. Achter de Bosschen. De K.L.M.-diensten naar Engeland en Duitschland gestaakt. gemengd nieuws. Nader bericht inzake vrijwillige dienst- en hnlpverleening, S—nt,2= £hmorerTeï Rü™u«. Beurs van Amsterdam. oSJM*ian4 ENGELAND MOBILISEERT LEGER EN LUCHTMACHT. LONDEN, 1 Sept. De Koning heeft een bevel onderteekend waarin de mobilisatie van leger en luchtmacht wordt afgekon digd. Gisteren was de mobilisa tie van de vloot gelast. Duitschland gaat tot den aanval over. De Duitsche aanvallen op Polen. Polen zal weerstand bieden. Amerika verzekert geen schepen. Molotof: Sovjet-Unie denkt alleen aan eigen belangen. De Opperste Raad der Sovjet,Knie heeft gisteravond na een rede van den Sovjet- premier en volkscommissaris van Buiten- iandsche Zaken, Molotof, te hebben aange hoord, welke ongeveer een uur duurde, met algemeene stemmen 'besloten: lo. De buitenlandsche politiek der re- geering goed te keuren; 2o. het op 23 Augustus te Moskou on- derteekende non-agessiepact tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te ratificee- ren. In zyn rede, aldus D.N.B., oefende Molo tof om te beginnen critiek ofi de Britsch- Fransche actie voor een pact. Volgens hem was het die twee landen in het geheel niet er om te doen een effectief vijedesinstru- ment te scheppen door de onderhandelingen met Moskou, maar slechts de „fictie van een pact" ten nadeele van de belangen der Sovjet-Unie. Daarentegen gaat het, zoo zeide Molotof volgens D.N.B., by het non-agressiepact tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie om een beslissing van de grootste beteekenis voor de wereldpolitiek. De geschiedenis heeft aangetoond, dat vijandschap en oor log tusschen de verken van de Sovjet-Unie en Duitschland de twee landen niet baten, maar schaden. J)ie volken willen dan ook geen vijandschap tusschen elkaar, maar vreedzame betrekkingen. Het op 24 Augustus te Moskou gesloten non-agressiepact maakt aan de vijandschap tusschen de Sovjet-Unie en Duitschland een eir.de. De twee allergrootste staten van Europa hebben besloten, de oorlogsdreiging tusschen elkander uit te bannen en vreed zaam met elkander te leven. Zelfs indien een oorlog in Europa niet te vermijden zou zyn, dan zou ten gevolge van het DuitschRusisch non-agressiepact dt omvang der oorlogshandelingen beperkt zijn. Er heerscht dan ook slechts daar on- tevredenheid over dat pact, waar oorlogs brandstichters onder het mom van vredes- liefde aan het werk zyn. De Sovjet-Unie oriënteert zich niettemin in haar buiter.landsche politiek uitsluitend raar de belangen van haar volkeren en zij is daarvan niet af te brengen. Het nieuwe pact, dat een ommekeer beteekent in de Iluropeesche politiek en naar zyVi aard den vrede dient, opent ooit voor de Sovjet-Unie ^jnieuwe mogelijkheden en nieuwe ontwikke lingskansen voor haar eigen krachten in het internationale strydperk. Naar het D.N.B. verder uit Berlijn meldt, heeft de Duitsche rijksregeering terzelfder- tjjd harerzijds het verdrag geratificeerd. De eerste daden van agressie. Het Poolsche Telegaafagentschap meldt:» De eerste daden van agressie van Duit sche zijde werden in dei/ afgeloopen nacht verricht. De Duitsche luchtmacht heeft aan gevallen door bommen te werpen op het plaatsjeyPuck, aan de Poolsche kust in de buurt van Gdynia gelegen, met het doel het vliegveld te verwoesten; er werd evenwel geen schade aangericht. Ook werd het plaatsje Zukow in Poolsch Pommeren ge bombardeerd, eveneens zonder succes. Ten- slotte was een Duitsche luchtaanval gericht op de stad Biala Podlaska met de bedoe ling de in deze stad gevestigda^liegtuigen- fabriek te bombardeeren. De" hommen mis ten haar doel. Ook werden drie bommen op Gdynia geworpen; zij kwamen echter in zee terecht. j Men maakt melding van een actie van Duitsche troepen tegen de steden Ciechanow en Mlawa: op deze wijze is de agressie van Duitschland tegen Polen een voldongen feit. Onafhankelijk van deze gevallen van Duitsche agressie tegen Polen, zegt War schau, vormt de proclamatie van rykskan- selier Adolf Hitler, welke in de eerste och tenduren is uitgegeven, een formeele ver- klaring van agressje jegens Polen. Duitschland heeft de Poolsche grens op- vier punten geschonden. De Duitsche be richten over een beweerde schending van Duitsch grondgebied door Polen zyn zuiver verzinsels, evenals de fabel van een aanval van Poolsche „grensschenders ov Glei- witz." Tsjang Kal Sjek afgezet als algemeen bestuurder; volmachten voor Wang Tsjing Wei. Het zesde nationale congres van de Kwo Mm Tang heeft, zoo seint Domei uit Sjang hai, een manifest goedgekeurd, waarin Tsjang Kai Sjek en de communistische par tij wordeh gelaakt, en aangedrongen wordt op vrede met Japan op grondslag der drie beginselen van den voormaligen Japanschen premier, prins Konoye, n.l. goede nabuur schap gemeenschavpelyk optrede fitegen de Komintern en economische samenwerking Het manifest van de Kwo Min Tang zegt voorts, dat het doel 4)lyft den vrede, geba seerd op gerechtigheid, omdat China alleen op die wyze inwendig zyn nationale onaf hankelijkheid kan waarborgen, en uitwendig z;in vreedzame samenwerking met andere landen. Daartoe moet Japan inzien, dat China niet door geweld van wapenen ver overd kan worden, moet het zyn aanval lende politiek laten varen en met China samenwerken tot herstel van een eervollen vrede. v Het manifest bespreekt verder de hou ding van Tsjang Kai Sjek en van de com munistische party en zegt: „Dat het altyd de bedoeling van de communistische-party is geweest het land te verraden, zal nie mand verwonderep, doch dat Tsjang Kai Sjek haar dienstAi aanvaardt, is onbegrij pelijk." Daarom heeft het zesde nationale congres besloten Tsjang Kai Sjek af te zet ten als „tsungtsai" (algemeen bestuurder) er. het „tsungtsai"-stelsel geheel af te schaffen. Het congres heeft Wang Tsjing Wei volmacht gegeven als partijleider op te treden en verklaart den strijd tegen Het communisme tot het eerste punt van het landsherstel. De buitenlandsche politiek zal op twee beginselen gebaseerd zyn; de na leving der verdragen, welke China onder teekend heeft en die gesloten zyn in het be lang van den internationalen vrede en voorts de handhaving en verbetering der bestaande betrekkingen met andere mo gendheden. HERTOG VAN WINDSOR SEINT KONING VAN ITALIë. „Wend uw invloed aan." De hertog van Windsor heeft, volgens den correspondent te Cannes van de „News Chronicle", het volgende telegram aan den koning van Italië gezonden: „Ik heb den grootsten eerbied voor Uwe Majesteit .Ik heb aan de zijde van uw sol daten gevochten. Het zij my geoorloofd, op grond daarvan, u te verzoeken, uw invloed ■an te wenden, om de ramp te vermijden, die aanstaande schijnt. Ik betreur het u in deze dagen 'van verwarring te moeten las tig vallen, maar als een eenvoudig wereld burger, kart ik niet nalaten u deze persoon lijke boodschap te zenden." SPOORBRUG BIJ LUIK IN DE MAAS GESTORT. De nieuwe metalen spoorbrug over den val Benoit, die stroomopwaarts van Luik ligt op eenige honderdei^ meters van de brug van Fragnee, is gisteravond in de Maas gestort om even voor zévenen ten gevolge van een hevig onweer. Men ver onderstelt. dat de brug door den bliksem is getroffen. In grooten omtrek zijn tal rijke ruiten vernield. Brokstukken van muren zijn ingestort. Waterleidingen sprongen en het water stroomde in dikke stralen over de straten. Voorts doet het gerucht de ronde, dat f een fabriek in lichter laaie zou staan. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn gevallen. Nader wordt nog gemeld, dat het gerucht de ronde doet, dat een trein op de metalen brug reed toen deze ip- stortte. Er zouden slachtoffers zijn ge- de springlading, welke in verband met de militaire maatregelen was aangebracht, ontplofte, zoodat de brudpverd vernield. Op het oogenblik van het ongeluk reed van de eene zijde een trein uit Gouvy de brug op en,van de andere zijde een losse locomotief. Gelukkigerswijze is de trein niet in de rivier gereden, doch ver scheidene reizigers werden gewond. Zeven personen werden gedood, n.l. twee machinisten, een stoker, en vier geniesoldaten die de brug bewaakten. De materieele schade is zeer groot. De justJtie stelt een onderzoek in. Omtrent het instorten van de metalen spoorbrug over de Maas wordt nader ge meld, dat tengevolge van blikseminslag Kleinere Poolsche steden gebombardeerd. Blijkens mededeelingen uit Warschau zouden de Duitschers hedennacht ver schillende Poolsche steden hebben ge bombardeerd o.a. Pirch aan de Weicïisel. Bevel is gegeven Gdynia te blokkeeren. Eenige bommen ontploften in de nabij heid van Siegveld. Er werd geen schade aangericht. Verschillende andere kleine steden werden gebombardeerd. De scha de is onbelangrijk. Polen beschouwt dit alles als een for meele verklaring,'van agressie. Van Duitsche zude wordt beweerd dat van bombardement geen sprake Js. Ook Duitsch-Russisch militair pact? Vandaag wordt een Sovjet-Russische mi litaire missie te Berly'n verwacht, welke on der leiding van een hooggeplaatst Sovjet- generaal staat en waarvan prominente mi litairen van leger, vloot en luchtmacht deel uitmaken. Zy zgl besprekingen met den Duitschen generalen staf voeren. - Dit bericht schynt welhaast de geruchten te bevestigen, welke reeds Woensdag de ronde deden over het spoedig tot stand ko men van een Duitsch-Russisch militair pact. Het behoeft wel geen betoog, wat het tot -stand komen van een dergelyk pact voor de situatie zou beteekenen. Tegelykertyd krij gen dan ook de officieele Russische Tass- telegrammen, die mededeeiing deden van de concentratie van 500.000 man sterke troepeh aan de Russisch-Poolsche grens, een veel groote beteekenis. Tegelykertyd verluidt te Berlyn„dat ook Molotof, of zyn onderstaatssecretaris Po- temkin, heden verwacht wordt. Het zeu hierbij meer betreffen dan de bearttwoording van Von Ribbentrop's bezoek aan Moskou en cok alweer de afsluiting van een veel positiever" pact betreffen dan het non agressiepact, hetwelk reeds geratificeerd werd. DUITSCH POSTVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zes dooden. Het nachtpostvliegtuig D-AFOP Karl Hochmut van den dienst Berlijn—Han noverKeulenLonden is gisternacht bij het vertrek uit Hannover verongelukt. Het toestel is" in brand gevlogen en de heele bemanning van zes man is omge komen. Een deel van de lading post ging ln vlammen op. v DE DUITSCHE LUCHTMACHT. Pe Duitsche Rijksminister van de Luchtvaart heeXt heden een order uitge vaardigd waarbij het gansche Duitsche gebied voor vreemde vliegtuigen ver bode* wordt verklaard. Bij overtreding stelt men zith bloot aan beschieting. De zestien, eischen van Hitier inzake Danzig en den Corridor. De diplomatieke medewerker van Reu ter verneemt van oXXicieele zijde, dat de zestien eischen van Hitier niet schrifte lijk ter kennis zijn gebracht van'de Brtt- ssche of van de Fransche regeering Deze 16 .eischen zijn alleen aan den Britschen gezant Woensdagavond voorgelezen. Eerst gisteren heeft Polen van deze serie eischen kunnen kennis nemen. De Poolsche regeering ontbrak dus alle ge legenheid om op den door Duitschland gewenschten tijd een gevolmachtigde naar Berlijn te zenden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Voor het geheele land: Zwakke ver anderlijke wind. later uit zuidelijke rich tingen, hall tot zwaar bewolkt, tijdelijk betrokken, nog kans op plaatselijke on weersbuien, warm weer. BINNENLAND. Zilt Bij Gij doet wat g< FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 37 Plotseling wierp Serglus zich op Hal. maar op het laatste oogenblik stak deze zijn voet uit, waardoor de Rus met kracht in zijn maag werd getroffen Kreunend wentelde hij zich over den houten vloer. Bessin en Alexi hadden zich achter Hal.opgesteld, gereed om ln te grijpen. Nu vloog Lansky overeind. In zijn rechterhand hield hij een revolver. Stop, mijne heeren! Sla er maar op, los vriendje, maar mii blijf je van het lijf! Anders wordt er geschoten! Met gebalde vuisten stond Hal tegen- Ellendige huichelaar! Waar haal jij den moed vandaan..,?! En dat zeg Jij, Jij, verrader! snauwde Lansky. Je geeft geen kik meer, versta je dat goed?4 In een zinlooze woede, die hem alle voorzichtigheid uit het oog deed verlie zen, greep Hal naar den revolver, welke hij maanden tevoren bij de eigendom men van zijn vermóórden wapenbroeder had gevonden. Hij legde aan. Schiet maar! hoonde Lansky. Dat ding ken ik. Je zult er niet veel schade meer mee aanrichten; het is leeg. Dacht je mij voor den gek te houden. Hal haalde den haan over... een schot knalde door de kamer. Lörne stond als aan den grond genageld, zijn arm met het wapen nog steeds gestrekt. Lansky slaakte een kreet. Maar hij schoot niet. Langs zijn wang sijpelde bloed. De kogel had hem slechts even geraakt. ElleAdelingVerrader!! raasde hij. Op mij durf je te schieten?! Luister naar mij, Bessin! Kijk dien braven neef ps goed aan heel goed. Die ar hij schreeuwde nu nog harder is heelemaal geen neef van je! Neen! Een bedrieger is hij een gemeene zwendelaar! Mitja, Serglus, kijken jullie eens naar zijn Aarzen; iet eens op dien revolver in zijn hand. Ken nen Jullie die tabakspijp niet meer? Denk eens goed na...! Alle dingen, die in het bezit waren van Frans Mertens, i toen deze ons vrijwillig verliet en om keerde. En hoe komt die schurk nu i aan al die dingen? Bessin! Luister naar mij ,ik zal het vertellen. Die man I daar.is de moordenaar van Frans Mer tens, je ware neef. Mertens is dood. Nu weet ik het zeker. Die kerel daar heeft j ons allemaal bedrogen Waar zou hij an ders de schets en jouw brief vandaan t hebben, Bessin? Hij is een moorde- naar! Vraag hem toch eens, Bessin, j of hij werkelijk Frans Mertens heet! Hal staarde roerloos vóór zich uit. Mét geen woord vermocht hij deze reeks van WAARSCHUWINGSSCHOT OP VLIEGTUIGEN VAN K.L.M. pe groote waakzaamheid der Fran- schen bij hun verdedigingswerken kan o.m. worden afgeleid uit het feit, dat in korten tijd twee Nederlandsche vliegtui gen in het Noordwesten van Frankrijk zijn beschoten. De eerste maal was het de „Wulp", on der gezagvoerder A. Viruly, ter hoogte van Duinkerken. Hij was op weg naar Parijs en vloog naar zijn meening buiten de verboden zone, die zich tot drie mijl van de kust uitstrekt. Het bleek echter,, dat hij zich hier nog Juist binnen bevond en prompt werd hem tweemaal' een waarschuwing gegeven door het afvuren van een projectiel, dat op ,zeer goede hoogte was ingesteld en den vlieger een hoogst onaangename verrassing bereid de. Hij constateerde een groote rookont wikkeling op de hoogte van zijn machine en zocht dadelijk koers verder zee in. Hetzelfde is gisteravond omstreeks half zeven overkomen aan gezagvoerder P. Both, die van Brussel naar Parijs vloog met de „Xema". In ongeveer hetzelfde gebied moest hij ervaren, hoe tot twee maal toe op hem geschoten werd, en ook hier waren de projectielen zeer goed ge richt. Deze gezagvoerdfer vond hierin aanleiding om hedenmorgen bij zijn terugkeer naar Nederland het nog ver der naar het Westen te zoeken. Hij vloog over den Zuidoosthoek van Engeland, passeerde Lympne en nam toen den ge wonen oversteek naar Nederland, alsof hij van Engeland zelf kwam. Het verboden gebied in Frankrijk strekt zich uit beoosten de lijn loopende van Marseille over Parijs naar Londen, en het schijnt, dat deze zone nog wat is uitgebreid, hetgeen hier niet bekend was. Britannia" te Vlissingen blijft bestaan. Toen de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" in het begin van het Jaar mededeelde, dat zij had besloten na het zomerseizoen 1939 haar hotel „Britannia" te Vlissingen niet langer te exploiteeren, /lebben velen in Zeeland gevreesd, dat dit besluit teitas het einde van dit hotel ThansksjKvorden bericht, dat het ge vaar is afgewend. Hotel „Britannia" is aangekocht door een combinatie die, na langdurige onderhandelingen, en door bemiddeling van autoriteiten ln de pro vincie, tot stand is gekomen, en die heeft besloten „Britannia" als eerste-rangs- hotel verder te exploiteeren. Het hotel wordt, wegens de overdracht, 4 Septem ber, gesloten, maar spoedig daarop zal het onder de nieuwe leiding worden her- J opend. j De- S.D.A.P. vlagt rood-wit blauw. Het partijblad van de S.D.A.P. „Het Volk" schreef gisteravond: „Vele vlaggfen zijn uitgestoken op dezen dag, de verjaardag van de Koningin. Sterk treedt juist in de zeer zware om standigheden van deze uren dn ieders bewustzijn op den voorgrond, wat alle Nederlanders verbindthet is goed, daar aan uiting te geven op een dag als deze, door eerbied te betuigen aan het Staats hoofd, dat de Nederlandsché eenheid verpersoonlijkt. In andere democratische staten is het sedert lange Jaren reeds vanzelfsprekend dat de - sociaal-democratie bij zulk een gelegenheid niet anders handelt dan an dere volksgroepen. De tijd is gekomen om ook in Nederland deze houding aan te nemen. Alles, wat aan de achtemit- stelling van het sociaal-democratisch volksdeel herinnerde, is opgeruimd. So ciaal-democraten maken deel uit van de regeering. En wij allen gevoelen, dat het in een tijd als deze. nu ons volk in ge slotenheid gereed staat, om zoo noodig, zijn onafhankelijkheid te handhaven, meer dan ooit gewenscht is, dat iedere volksgroep met volstrekte handhaving van eigen karakter en beginsel ver mijdt tegenstellingen te accentueeren of te verscherpen Het is op grond van deze overwegingen, dat de leiding van de S.D.A.P. vandaag ook op het gebouw van het partijsecre tariaat, in de Tesselschadestraat te Am sterdam, de Nederlandsche vlag, rooG- wit-blauw, heeft uitgestoken". De feL.M. heeft ook verandering |n haar diensten moeten brengen. De dien sten op Duitschland en Engeland siln gestaakt. De dienst Parijs wordt wel ge vlogen maar te Brussel wordt niet ge- land. De Indië-dienst wordt vanaf heden over de Indië-route gevlogen. De Koningin gisteravond uit Soestdyk vertrokken. De Koningin is gisteravond om kwart voor negen van het palels Soestdijk Der auto naar Den Haag vertrokken Hare Majesteit was vergezeld door jvr Schim melpenninck v. d. Oye, jhr. De Jonge van Ellemeet on baron Sweerts de Landas Wyborg. MONUMENTEN-COMMISSIE ZUID-HOLLAND. Ontluistering van ons landschap. Verschenen is het verslag over 1938 van de monumentencommissie van de provincie Zuid-Holland aan Ged. Staten der provin cie. Door het overlyden van prof. ir. G. Diehl te Delft kwam een plaats in de monumen- toncommissie open; derhalve bestond op 31 December 1938 de comniisjaie uit de volgen de leden; ir. G. C. Bremer, voorzitter; dr. E. J. Haslinghuis, dr. J. Kalf, ir. Joh. Robbers, allen te 's-Gravenhage; B. van Ridderbeek, architect B. N. A. te Dordrecht; J C. Meiscbke, architect B.N.A. te Rotter! dam en Bert C. Helbers te Overschie, secre taris. Het secretariaat der commissie Is ge vestigd te Overschie. Een gevoelig verlies leed de monumenten, tommissie door het overlyden van den heer W. M. C. Regt, archivaris der gemeente Alphen a. d. Ryn, een van de trouwste be richtgevers der commissie. Sedert 1917, het jaar van instellen van het systeem van berichtgeving, zond de heer Hegt jaarlyks uitvoerige rapporten be- treffende de monumenten in zyn district. De commissie wil op een ernstig euve. wijzen, dat in den laatsten tyd wederom om zich heen grijpt, n.l. het vervreemden van antiquiteiten uit kerken en openbare ge bouwen. Zelfs 17de eeuwsche koperen kro nen, afkomstig uit kerkgebouwen langs onze groote rivieren en archiefkisten wor den by opkoopars aangetroffen. Het is bijna niet te gelooven, dat er nog kerkvoogden gevonden worden, die de schoonheid van dergelijke fraaie gebruiksvoorwerpen niet beseffen; vele andere kerkbestuurders be treuren thans diep,"*dat hun voorgangers niet meer piëteit getoond hebben t.o.v. het geen door vorige geslachten is nagelaten aan stijlvolle meubileering hur.ner bedehui zen. Het verdwijnen en verminken door on oordeelkundige verbouwing van hofsteden en eenvoudige boeenwoningen is mede een ernstig verschijnsel, dat de commissie nadruk onder het oog van gemeentebestu ren wil brengen, opdat deze toch vooral al het mogelijke zullen doen en nauwlettend zullen toezien om aan deze voortschrijdende ontluistering van het Hottandsche landschap paal en perk te stellen. Blijkbaar is het nog niet voldoende bekend, dat in dergelijke ge vallen het Rijksbureau voor de Monumen- tenzorg en deze commissie gratis advies geven. Om aan de meer en meer in zwang ko mende foeileelyke, meest helle kleurenschil- deringen van gebouwen, waarop reeds in het vorige jaarverslag de aandacht werd gevestigd, een einde te maken, heeft de ge meente Amsterdam in haar bouwverorde ning de clausule op?fenomen, ,,'dat als na dere eisch kan- worden gesteld, dat een bouwwerk, of een gedeelte van een bouw werk niet in zoodanige kleur geschilderd mag zyn, dat daardoor het stadsschoon op ernstige wijze wordt geschaad." De commissie spreekt de hoop uit, jat onder de van overheidswege te subsidièeren restauratiewerken eerlang ook de wind molens zullen worden opgenomen, vóór* ze nagenoeg verdwenen zijn. ontzettende beschuldigingen te weerleg gen. Zijn tong scheen als verlamd, maar zijn gedachten werkten koortsachtig. Nu wist hij alles: De man, dien hij stervende had gevonden, heette Frans Mertens. En Lansky was zijn moordenaar. In het ruime vertrek' heerschte een drukkende stilte. Aller blikken waren op Hal gericht. Bij de deur, waar Kare de scène met een doodsbleek gezicht had gevolgd, klonk plotseling een lichte kreet. Daarop stormde Hal met niets ziende oogen langs het meisje, dat bewusteloos op den grond lag, heen de kamer uit en naar buiten. XXVI. N De avond had het Proeska-dal in duis ternis gehuld. Wel fonkelden er een paar sterreh -aan het firmament, maar zooala zoo vaak bil helderen hemel, heerschte beneden op de aarde geen licht Aks een beschonkene waggelde Lörne nam- den stal. Schier onbewust bracht hfj zijn paard naar buiten, zadelde het en reed weg. De teugels hingen slap in zijn hand. Het dier sloeg vanzelf den weg naar de Irbytsch in. Het ging in de rich ting van het stampwerk. InJEfal dwarrelden de gedachten ver- wardHiporeen. Voelde hij zich pijnlijk ge troffen? Hij wist het niet. Het gelukte hem ook niet logisch te deriken. Telkens wanneer hij probeerde zijn toestand te overdenken, werden zijn gedachten af geleid door een of ander detail van ge ringe beteeïcenls. Tenslotte gaf hij het op zich intens met dc gebeurtenissen der laatste uren bezig te houden. Rechts voor hem doken de schaduwen van het stampwerk op. Zijn werk! Nooit meer zou hij het mogen betreden. En hoe goed had het hem gedaan, hoe had hij er zich over verheugd, toen het da verende geluid van het Stampen en wal sen voor het eerst door het dal klonk. Voorbij Hij dreef het sjokkende pfiard in de richting van het Winddal. Langzaam ontwikkelde zich een bepaald plan in zijn verward brein: Hij zou naar Nanglu gaan. Nanglu, de eenvopdlge, eerlijke natuurmensch. Hij was wel de eenige, die een incident als dit vooruit had zien aankomen. De revolver, die hfj Hal als waarr deloos had beschouwd, was dus toch nog met een enkele patroon geladen geweest? -Eigenaardig Nu was hij ontmaskerd, uitgestooten. En een moordenaar had men hem ge noemd. Dat had Lansky yrel verdui veld geraffineerd in scène gezet. Alles was tegen hem. De anderen konden lm mers niet weten, dat Lansky waarheid en verdichtsel handig dooreen had' ge vlochten juist, zooals hij dat voor zijn duistere plannen noodig had. Maar met dat al had hij Hal voor de bewoners van het Proeska-dal afgedaan. Voor altijd! Bessin Kare...? Hoe zouden die nu over hem denken? Lieve, kleine Kare? Hij hield van haar. Meer dan hij ooit van iemand gehouden had. Dat besefte hij eerst nu. Eigenaardig, dat deze over tuiging zich nu, op dit oogenblik, zoo onweerstaanbaar aan hem opdrong. Zou hij nu zijn tijdelijk onderbroken vlucht uit Rusland weer voortzettenl Neen neen! Lansk? bevond zich nok in het Proeska-dal Wie weet, wat hij nog in zijn schild voerde. De bewoners van het dal vermoedden niets van zijn duistere practljken. Hal zou in de nabij heid blijven en een oog in het zeil hou den. Misschien had men vandaag of mor gen zijn hulp noodig. 'Het wak maar goed, dat hij het ge neer, toen Peter Bessin hem kwam roe pen, bil Nanglu had achter gelaten. Nu bezat hij tenminste een behoorlijk wapen Maar overigens had hij dan ook alles Was dat wel zoo? Had bij werkelijk alles verloren? Neen,- plotseling drong met verrassende zekerheid het besef tot hem door, dat hij toch lets had gewbn- nen, namelijk zich zelf! Nu was hij im mers weer Hal Lörne! Een gevoel van voldoening verdreef zijn sombere ge dachten. Ja! Hij was weer zichzelf. Leu gen en bedrog behoorden tot het ver leden. Dat was ook wat waard en stel lig niet zoo heel weinig. Toen Hal het in duister gehulde Wind- dal inreed, sloten zijn handen zich voor het eerst sinds hij van Bessln-hoeve weg reed, vast om de teugels. In dè verte flikkerde een klein vuur. Daar zou Nanglu wel zijn, de trouwe Osiéet. Hal had zijn zwaarmoedigheid al weer afgelegd. (Wordt vervolgd.) Jachtopziener J. Spek onderscheiden. H. M. de Koningin heeft aan den heer J Spek, Jachtopziener, toegekend de gou den eeremedaiile van de Hulsorde van Oranje, wegens 40-jarigen Koninklijken dienst. v Verplaatsing van Nederlandsche veldleger T STADSNIEUWS. Overal groote drukte. Vannacht om 12 uur zijn de verplaat singen van de troepen van het Neder landsche veldleger begonnen en in me nige stadswijk en in menig dorp na men worden natuurlijk niet genoemd zijn de bewoners uit den slaap gehouden door het geratel van de wielen van de kanonnen, het hoefgetrappel van de paarden en het doffe dreunen van de voetstappen van de marcheerende sol daten. Het Nederlandsche leger had alle treinen beschikbaar en ook dit was nog niet voldoende om de verplaatsingen vlot te doen geschieden, want een massa troe pen met hun materieel zijn verplaatst over de gewone verkeerswegen door mid del van de opgevorderde vrachtauto's. Het was een drukke nacht. En ook heel den dag heeft men her en der ln ons land bijna eneindlg lange treinen zien rijden met geschut, veldkeukens, paar den enz; in en op de goederenwagens. Er heeft een militaire bedrijvigheid gc- heerscht zonder weerga. Gouda, i sept. 1939. In den oproep van den Burgemeester, welke in de dagbladen van 29 dezer is verschenen, is de nadruk gelegd op de be hoefte, welke zich in gezinnen en bedryven kan voordoen aan vrijwillige dienst- en hulpverleening. Dienaangaande zal door het met 1 Sep tember a.s. in werking tredende bureau (Regentesseplantsoen 9) de regel gevolgd worden, dat geen bemiddeling voor het ver krijgen van vrijwillige dienst of hulp zal worden verleend dan nadat de Arbeidsbeurs verklaard heeft, dat geen voor het werk geschikte werkzoekende bij haar meer is ingeschreven, dan wel vaststaat, dat een normaal betaplde werkkracht wegens- den bij zonderen aard van het geval niet in aan merking komt. Aanvragen voor het verkrijgen van der gelijke vrijwillige hulp of diensten in ge- zinnen of bedrijven moeten tot evenge noemd bureau worden gericht. Afgezien van deze verleening van hulp of diensten aan particulieren kan zich de I behoefte yoordoen aan verleening van vrij willige hulp aan de overheidsdien sten, wanneer het ambtelijke apparaat door crisiswerk overstelpt, dit niet tijdig i alleen kan verrichten. Reeds is bij de motor- en paardenvorde ring dankbaar gebruik gemaakt van df diensten van leden der hulppolitie, welkf Orgelconcert Groote Kerk door den organist Henri C. J. de Man. Solisten: Mevr. Henriëtte Spla, sopraan, den Haag en de heer Ch van lsterdaeï, cello. Slephts een klein contingent hoorders was opgekomen, maar ohgetwjjfeld is dit te wyten aan den hoogen ernst der tijden, nu de politieke spanning; wel haar hoogtepunt heeft bereikt, en de op dë Een 14-jarige jongen redt een klein meisje. Een ferme landbouwerszoon, de 14-jari ge Wim van Leeuwen, heeft op kordate wijze een kind van den verdrinkingsdood gered. In de Pr. Hendrikstr. te Alfeh geraakte het 4-jarige 'dochtertje van den heer Zwartjes spelenderwijs in den Ouden Rijn. Slechts enkele kinderen waren vari het ongeluk getuige en hun hulpgeroep .trok de aandacht van den jeugdigen j goeddeels uit burgerwachters is samenge Van Leeuwen, die aan de overzijde met 5teld. Op deze hulppolitie en op een aantal een vriendje wandelde. De jongen, die .,advjnders is mede een beroep gedaan bij loopen van broek en schoenen en zwom op Vrijdag en Zaterdag a.s. over den Ouden Rijn, cfie ter plaatse Ook beschikt onze Luchtbeschdrmings- zeker 40 50 M. breed is. Het mocht hem 1 dienat voor het optreden bij luchtgevaar gelukken het kind op te duiken en ter- gen aantal eoefewlfi vrywilliges. wijl hij het hoofd van het meisje zorg- 1 vuldlg boven water hield, zwom hij er Een*6 onderdeden van den d.enst z«r mee naar den kant. Daar bleek het kind reeds te onzer stede door den Burgemeester het bewustzijn reeds te hebben verloren, ingevolge aanwijzing van den Minister var maar de jonge Van Leeuwen wist, hoo hij met drenkelingen moest omgaan. Door het toepassen van kunstmatige ademhaling slaagde hij er weldra in de levensgeesten weer op te wekken en na dat hij het kind aan de overgelukkige ouders had teruggegeven, zwom de flinke knaap opnieuw het breede water over om zich in het bezit te stpllen van zijn ath ter gel aten kleedingstukken. RADIOPROGRAMMA'S. Zaterdag 2 September. a Hilversum 1, 1875 en 414.4 M. VARA- Uitzending, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: I /V 8.— Gramofoon (om 8.16 Berichten); 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 1£.— Gramofoon (om 12.15 Berichten); 2.Filmpraatje: 2.15 Orgelspel; 3.— Reportage; 3.30 VARA- orkest; 4.30 Esperanto-uitzending; 4.505 en 5.05 Esmeralda; 5.30 Filmland; 6.— Or gelspel; 6.28 Berichten; 6.30 Gramofoon; 7— VAR A-Kalender; 7.05 Felicitatie^; 7.10 Politifk radiojournaal; 7.30 Cursus „Langs steden en dorpen"; 8.Herhaling SOS-Be- richten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.20 VARA-orkest; 9.— Puzzle-uitzending; 9.15 Gramofoon; 9.45 VARA-orkest; 10.30 Berichten AKP^ 10.40 Esmeralda; 11.15—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. KRO-Uitzending, 45f H1RO: 3—9.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10.— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12.Berichten; 12.15 KRO-Melodis- tcn en solist; 1.— Gramofooii (om 1*15 Be richten); 1.20 KRO-orkest; 2.— Voor de jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuur; 4.Gramofoon; 4.05 Causerie „Het urgen tie-program van de Nederlandsche Vakcen trale"; 4.20 Gramofoon; 4.25 Causerie „De »oodwendigheid van steeds toenemende overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven"; 4.40 Gramofoon; 4.45 Causerie „De betee kenis van het Soefi-symbool"; 5.— Gramo foon; 5.15 Filmpraatje; 5.30 Gramofoon- 5.45 KRO-Nachtegiaaltjes; 6.20 Journalistiek weekoverzicht; <6.45 Berichten, gramofoon; 7— Berichten; 7.15 Causerie „De nervéuzi numsch"; 7.35 Actueele aetherflitsen-, 8.- Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Over- peinzing met muzikale omlijsting; 835 Gramofoon; 8.46 Gevarieerd programma: 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk" (met gramofoon), 11.10—12 Gramofoon. MARKTBERICHTEN Binnenlandsche Zaken in werking gesteld By het Roode Kruis zyn voorts een aar tal helpsters ingeschreven en goeddeels reeds opgeleid. Verschillende vereenigingen hebben zich a! in hun geheel bij den Burgemeester aan- gegeven om desgevraagd hulp te verle ;n. Doch afgezien van de diensten en de hulp, welke door al deze verdienstelijke stadge- r.ooten zal' kunnen worden verricht kan el straks wellicht behoefte bestaan aan meei vrijwilligers. De behoefte daaraan kan op een gegeven oogenblik zelfs zeer groot zijn. De Burge- of het militair gezag kan dan wel hulp vorderen', doch het is beter, dat men bij voorbaat en met vrijwilligers een orga nisatie1 opbouwt. Vrijwilligers dus voor! Ter aanvulling van de reeds bestaande hulporganisaties, ter vorming zoo noodig van nieuwe ploe gen, ter verleening van hulp in gezinnen cn bedrijven. Behalve" aan het in het gebouw der Ar beidsbeurs te vestigen bureau, zal men zich ook van 7—9 uur n.m. in het v.m. Catha rina-Gasthuis (Bestedelingenhuis) aan de Westhaven kunnen opgeven, waar eenige dames er. heeren uit de burgerij op verzoek van den Burgemeester de inschrijving lei den en inlichtingen verstrekken. Bekendmaking. Militaire Inundatiën. Het Hoofdman den Inundatiedienst in de -Vesting Holland brengt ter kennis, dat de Minister van Öefensie, op grond van arti kel 1 der Wet va;; 15 April 1896, Staats blad no. 71 (Militaire Inundatiewet)den last heeft verstrekt tot heU voorbereiden van de Militaire Inundatiën. Dientengevolge zal in deze gemeente, op grond van artikel 2 dier Wet, op last van de militaire overheid ter plaatse aanwezig, onmiddellijk kunnen worden overgegaan tot het, ten behoeve van dat voorbereiden, in gebruik nemen van eigendom, al dan niet gepaard gaande met wyziging, tijdelijke of voortdurende onbruikbaarmaking of vernie tiging van dat eigendom. Het in gebruik nemen zal, overeenkom stig het 2e lid van artikel 2 dier Wet, bij elk eigendom, waarmede dit geschiedt, door aanplakking openbaar worden bekend ge- Deensche boternoteering. De Deensche boternoteering is heden of. ficieel vastgesteld op kr. 240, is 0.93 1** k.g. WTSSELKOEKSBN Officieel. „zenuwenoolog" het muzikale uitingen helaas bemoeilijkt. Maar degenen, die naar den Sint Jan zyn opgegaan, zijn verkwikt door hetgeen te genieten werd gegeven. Mevrouw Sala, die tot onze beste Neder landsche zangeressen behoort, boeide al da delijk door haar in-muzikalen zang. te meer, waar zy over een zoo krachtig en soepel aansprekend geluid beschikt. We juichen het toe, dat zich op *t programma een 3-ta! liederen van meesters van den lateren tyd bevonden, een paar ragfijne en kostbare Fransche iederen: „tes Cloches" van Clau de Debussy, een prachtcompositie, boeiend door impressionistische schildering; „les feuilles s'ouvraient sur le bord des bran ches! délicatement", en „La-bas, vers l'église" van Maurice Ravel, terwijl het kiachtige lied van Paul Hindemith „Hattest du der Einfalt nicht", dat zoo'n tegenstel ling vormt in bewerkingstrant met de lie deren der beide Fraoschen, imponeerde door de frappante schrijfwijze. Moeilijk van ver tolking en voordracht, en slechts ras-artis- ten als Mevr. Sala kunnen daaraan recht doen wedervaren; door de keuze dezer mo derne nummers geèft men tenminste blyk den polsslag der tijden te verstaan. Ook in den zoo gewaardeerden Cellist van lsterdaeï had de Man zich een uitne- menden solist gekozen en zyn zoo door en door muzikaal spel schonk veel genot, voor al omdat onder een dergelijke meesterhand een cel toch wel zeer pchoon klinkt in onzt Sipt Jan. We noémen o.a. het Lento van Bach voor Cel-solo en het Cantabile van Nardini voor Cel èn orgel. Ook de heer De Man vergastte ons op mooi gespeelde orgelnummers, o.m. Cortège van P. J. M. Plum O.S.M. en „Neues Leben" van Jan Brandts-Buys, dat vooral de zware regdsters van het orgel zoo goed doet uit komen. Volgens de traditie der orgelconcer ten op Koninginnedag begon en eindigde het concert met het Wilhelmus; de para- phrase over het oude Wilhelmus van Bon set, hoe goed overigens gespeeld, kan ons nimmer bekoren: onrustig en af en toe zelfs banaal van conceptie. Het concert zal ongetwijfeld voldoening hebben gegeven aan hen die het bijwoonden. x x Verplaatsing brievenbus. De directeur van het Post-, Telegasyf- maakt bekend, dat de op de Gbuwe tegenover het Gemeentê-Ontvangkantopr is verplaatst naar den hoek van de Dubbele Buurt en de Kanonstraat, tegen den zijmuur van het per ceel Dubbele Buurt no. 1. Rijwiel laten staan. Ten nadeele van een 37-jarigen winkeliei is een fiets, die hy abusievelijk voor het postkantoor heeft laten staan, verdwenen. Politie waarschuwt tegen hamsteren. Vijf processen-verbaal. De politie deelt mede, dat de controle op de naleving van de Hamsterwet de Wet op de prijsopdrijving waarbij inzake het hamsteren gisteren talrijke huisjnoeders, die boodschappen deden werden aangehouden en in vijf gevallen proces-verbaal werd opgemaakt streng gehandhaafd zal worden. Zij waarschuwt ieder de bepalingen strikt na te leveg. Industrie- en Huishoudschool. De Goudsche Industrie- en Huishoud school zal Maandag a.s. op de gewone uren de lessen aanvangen. Opbrengst collecte voor Prot. Chr. yilitair Tehuis. De Woensdag gehouden collecte voor hel Prot. Chr. Militair Tehuis heeft met aan de predikanten gezonden giften 403.26 Va opgebracht. Verdere giften kan men doen aan de predikanten en aan den penning, meester Van Pro Rege, Burgvlietkade 10. Stationskruiery blijft. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen is teruggekomen op haar besluit om de stationskruiery met ingang van 1 Sep tember a.s .op te heffen. De kruierij, die op een station als Gouda ook niet gemist kan worden, blijft dus voortbestaan met dien verstande, dat er één kruier aan verbonden zal zijn. Goudsche kunstschatten-worden in veiligheid gebracht. In verband met de oorlogsdreiging in Europa heeft de Commissie van toezicht op de musea uitgebreide maatregelen getrof fen ter bescherming van de kunstschatten die het Stedelijk Museum bezit en de kost bare handschriften en boeken die in de ^ibrye zyn geborgen. De beker van Jacoba Van Beieren, benevens het zilverwerk, dat van historisch belang is, glaswerk, pennin gen en meer andere artikelen van histori sche waarde, zijn reeds geborgen in de safe's van banken. Ook de kostbaarste boeken, zooals die met de hand -zyn geschreven en de eerste gedrukte werken, de z.g. wiegendrukken ot incunabelen, zullen een veiliger plaats krij gen. Met de directies van andere musea worden besprekingen gevoerd om de waardevolste •.hilderstukken elders in speciaal voor dit doel ingerichte kelders of ruimten te bewa- n, totdat de tijden rustiger zijn. Belastingmerk ontvreemd. Ten nadeele van een scholier is een rijwielplaatje ontvreefhd, dat in een kokertje aan zijn in de Groenendaal on beheerd staand rijwiel was bevestigd. AGENDA. Réunie-Bioscoop: Zevende hemel en De ge pantserde auto. Zondag 10.30 uur: Ali- Baba kómt naar filmstad. Woensdag 2 uur matinee: Ali-Baba komt naar film- stad. t Schouwburg-Bioscoop; 't Begon in Parys en Téxas-avonturiers. Thai ia-Theater: Onder gele vlag en Cassid> stelt de wet 2 Sept. 7.30 uur Nieuwe Schouwburg. Fe1 st- avond voetbalvereeniging O.N.A. 1 Sept. 11 uur R.K. Leesvereeniging. Aan besteding architect Jac. P. Dess'ng ver grooting fabrieksgebouw Kon. Waoscherij Daalmans en Co. Telefoonkantoor hangbrievenbus Berlijn Parijs Brussel Kopenhagen Stockholm New-York 8.17 7.88 74.00 4.68 4.47 31.95 32.00 42.40 42.60 42.70 44.70 1.87A 1.884 Gemeenteraad. De burgemeester heeft het voornemen de eerstvolgende vergadering van den raad te beleggen tegen Dinsdag 5 Septembe 1939 des r.amiddags 7% uur. Aanbesteding niet doorgegaan. De door den drchitecf Jac. P. Dessing hedenmorgen in de R.K. Leesvereeniging namens de Koninklijke WasscherU „De RUzendo Zon" Daalmans en Co, te hon den aanbesteding van het vergrooten van het fabrieksgebouw en verdere wer ken aan den Fluweelensingel, is ln ver band met de tijdsomstandigheden uitge steld. LAATSTE BERICHTEN. UIT DEN OMTREK. ipjesdag. Ten bate van de Stichtingen voiy Toeval, lijders te Haarlem en Heemstede zal Zater dag 2 September een bloempjesdag wonde: gehouden. Strafbepalingen in Werklieden, reglement. Het Werkliedenreglement 1936 noemt de straffen, welke door B. en W. aan de werk. lieden kunnen worden opgelegd. In de'practijk is echter gebleken, dat be- hoefte kan bestaan aan nog andere straf fen dan de daar vermelde. O.a. missen B en W. de mogelijkheid van terugzetting op een lager weekloon in dezelfde loongroep Zij hebben hierover bet advies gevraagd van de commissie van overleg voor de werk- lieden, welke in overweging geeft de straf fen, genoemd in artikel 76, le lid van het Ambtenarenreglement ongeveer over te ne men in het Werkliedenreglement. B. BERKENWOUDE. Merkwaardige big. Bij der landbouwer J. H. van Erk is een big! geboren, die acht pooten, vier ooren en twee staarten had. HAASTRECHT. Tot kapelaan benoemd. Tot kapelaan alhier is benoemd de wel eerwaarde heer J. Th. J. Drost. Dronken chauffeur. Door de politie werd aangehouden eer. itohandelaar uit Oudewater, die in staat van dronkenschap met een auto over de Hoogstraat reed. De man werd tel ontnuch tering een poosje afgez^derd en kreeg een •ocesveVbaal. Collecte Blinden.instituut. Ten behoeve ,van het Blinden-instituut te Wolfhezen wordt de volgende week in doze gemeente een collecte georganiseerd. Mond. en klauwzeer. .Onder het vee van den landbouwer J. H. l^stelijn te Vlist is de gevreesde veeziekte mond- en klauwzeer uitgebroken; de ver- eischte voorzorgsmaatregelen zijn direct getroffen. Oranjefeest afgelast. In verband met de bijzondere tijdsomstan digheden zyn de feesten, welke bet feest comité voor de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin en de geboorte van H. K. H. Prinses Irene had voorbereid voor. loopig uitgesteld. Vordering van paarden. In de gemeente Haastrecht werden gevor derd 18 paarden, in de gemeente Vlist 11 stuks. WADD1NXVEEN. Een nieuwe brandspuit. Door het gemeentebestuur van Waddinx- veen is een nieuwe brandspuit aangekocht. Deze spuit, een Magirus Goliath, kostte f 1910. STOLWIJK. Motor rijdt tegen auto. De rijwielhandelaar L. Vink alhier, die Dinsdag per motorrijwiel op weg was, ié onder Bergambacht tegen een auto opgere den en heeft daarbij zijn been gebroken. V. is naar een ^ziekenhuis te Gouda overge bracht. m BODEGRAVEN. Onderwijzers bij de Gemeenie- Administratie. Nu alle scholen in het dorp gesloten e(jn hebben zich zeven onderwijzers vrijwillig ter secretarie aangemeld, voor hulp bij ad- ministratief werk, als distributiebedrijf, enz. Het dag. bestuur heeft dit aanbod aan vaard. Binnenkort zal vermoedelijk een op roep worden gedaan, van sollicitanten al3 leider van het distributiebedrijf, tegen na der vast té stellen salaris. Het oppercommando van de Duit sche weermacht heeft medegedeeld: Op bevel van den Führer en opper bevelhebber heeft de weermacht de actieve bescherming van het Rijk op zich genomen. Ter vervulling van haar opdracht en om een halt toe te roepen aan de Poolsche aanvallen, zijn de troepen van het Duitsche le ger alle Duitsch-Poolsche grenizen overgetrokken om tot den tegenaan val over te gaan. Van uit het Zuiden is een eskader van de luchtmacht opgestegen om de militaire doeleinden van Polen on schadelijk te maken. De oorlogsmarine heeft de be scherming van de Oostzee op zich ge nomen. Van drie zijden bedreigd. WARSCHAU, 1 Sept. De Duitsche aan vallen op Polen zijn vanmorgen om 'wart voor zes op drie plaatsen tegelijk aange vangen. Uit het noorden werd Gdynia bescho ten, dstweede aanval kwam in Sllezië en de derde opmarsch geschiedde vanuit Slowakije. Verklaring aan Berlijn. WARSCHAU, 1 Sept. De Poolsche radio heeft medegedeeld, dat de ambassadeur van Polen te Berlijn tegenover de Rijksre geering heeft verklaard, dat Polen aan de agressie met alle haar ter beschikking staande krachten weerstand zal bieden om eer en de onafhankelijkheid van het land^ tt verdedigen. De Poolsche radio deelt verder mede, dat een aanval van Duitschland op Warschau door de luchtverdediging en een escadrille jachtvliegtuigen is afgeslagen. De lucht- ertillerie heeft een Duitschen bommenwer per op 30 K.M. van Warschau omlaag ge- SPORT EN WEDSTRIJDEN. ZWEMMEN. Twee Ned. records verbeterd. De R.D.Z.-zwemster Rie van Veen heeft te Schiedam de Nederlandsche borstcrawl 800 en 1000 meter verbeterd; het eerste met 28.5 seconde, het tweede met 24.8 seconde. Zij zwom de 800 meter in 12 min. 0.7 sec., de 100 meter in 15 min. 2.2 sec. Het record op de 800 meter, dat ten name van mej. Meinders van de zwem- club Mangari uit Batavia stond, is ver scheidene jaren achtereen onaangevoch ten geweest. Op 19 Augustus J.l. heeft Teuna Burggraaf van Inter Nos uit Am sterdam het echter verbeterd en'gebracht op 12 min. 29.2 sec. I Het record op de 1000 meter stond al en W. kunnen zich daarmede vereen!- j meerdere Jaren ten name van Tini Wag en stellen den raad voor daartoe te be- sluiten. ner van Het IJ met een tijd van 15 mdn. 27 sec. Overigens klinkt sedert den middag weer het gedreun van het geschut. Hooge Commissaris uit Danzig vertrokken. DANZIG, 1 Sept. De Commissaris van Geiiève is hedenmorgen met zijn medewer kers per auto uit Öanzig vertrokken. Tegen Fransch-Britsche oorlogs daden. De Amerikaansche verzekeringsmaat schappijen die van meening zijn, dat in ge val van een conflict de zeeën door Frankrijk en Engeland beheerscht zullen worden, hebben medegedeeld, dat zy met ingang van 6 September geen lading met bestem ming naar of komende van havens aan den Atlantiuchen Oceaan, ^de Middellandsche See en de Zwarte Zee meer zullen verzeke ren tegen buitmaker)», in beslag nemen, aan houden, opeiBching of rationalisatie door Ingeland of Frankrijk. Volledige verklaring in Britsch parlement. LONDEN,* 1 Sept. Wanneer het parle- Inent om 6 uur bijeenkomt, zal een volledi ge verklaring worden afgelegd. BEURZEN GESLOTEN. Met uitzondering van de wissel markt zullen morgen alle beurzen te Londen gesloten zijn. Betuiging van trouw van Indische Vorsten. 'Gandhi bidt voor den vTede. Deze week hebben 28 Indische prinsen den onder-koning van Indlë de verzeke ring gegeven van hun trouw en de hun ter beschikking staande middelen aan geboden. Gandhi heeft te Wardha een verkla ring afgelegd over den internationalen toestand en gezegd; „Ik heb in stilte ge beden dat God ons moge bewaren voor de ramp van een oorlog. Vurig wensch ik dat Hitler den oproep zal beantwoor den van derl president der Vereenigde Staten en zal toelaten dat zijn eisch on derzocht wordt door scheidsrechters, voor wier keuze hij zijn stem evenzeer zou kunnen laten gelden als de ande ren."

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2