»•-* Zuinig autorijden geboden Achter de Bosschen. Beurs van Amsterdam. maakt. De volgend» vliegtuigen vlogen zoo laag, dat de aangerichte schade kon wor den waargenomen. De marineschepen en de kustbatteryen onderhielden een hevig vuur en onze bommenwerpers werden aangeval len door Duitsche gevechtstoestellen. Des ondanks werd de aanval voortgezet. Onze vliegtuigen spoorden een tweede schip op In Brunsbüttei en gingen tot den aanva' over. De piloten en bemanningen keerden in goede conditie naar hun basis terug. BRITSCH SOHIP „CORINTHIC" ONTSPRINGT DEN DANS. Zevenoen-twintig Duitsche koopvaardijschepen te Vigo. Het Britsche s.s. „Corinthic" ls aange vallen door een Duitsche onderzeeboot. Het schip is echter niet beschadigd en heeft zyn haven kunnen bereiken. Naar wordt gemeld, hebben 27 Duitsche koopvaardijschepen, tezamen 118.000 ton metende, de wijk genomen in de Spaansche haven Vigo. ITALIë's HOUDING. Naar aanleiding van de neutraliteitsver- klaring van Italië schryft de Romeinsche correspondent van het Japansche blad dc „Asahi Shimboen": „Deze beslissing is in overeenstemming met de geheime bepalingen van het ïtu- Iiaansch-Duitsche bondgenootschap, name lijk, in de eerste plaats dat Danzlgi geen I reden tot oorlog zal zyn, en in de tweede plaats, dat indien de algemeene omstandig heden oorlog noodzakelijk maken, deze zou worden begonnen in 1941" De correspondent voegt hieraan toe, dat ten tijde van de totstandkoming van het Duitsch-Russische non-agressiepact de Ita- liaansche regeering een initiatief nam, doch met het oog op de totstandkoming van een Duitscb-Russisch militair bondgenootschap, waaraan thans te Berlyn wordt gewerkt, heeft de Italiaansche regeering besloten hiermee in geen enkele betrekking te staan, hoewel de Japansche correspondent het twijfelachtig acht, of de Italiaansche regee. ring deze politiek tot het einde toe zal blij ven voortzetten. BINNENLAND. Maatregelen en methoden ter vermindering van het benzineverbruik. Advies van de K.N.A.C. aan de automobilisten. Naar aanleiding van het verzoek der Re geering aan de Nederlandsohe automobilis ten, ter beperking van het benzineverbruik, elk niet noödzakelyk gebruik van hun wa gens achterwege te laten, wijst de K.N.A.C. er op, dat ook in anderen zin de automobi list een belangrijke medewerking aan het bereiken van het gestelde doel kan verlee- nen. Immers, het brandstofverbruik voor het afleggen van een bepaalden afstand is in sterke mate afhankelijk van de wijze van ryden, terwijl voorts de mechanische condi tio-en de afstelling van den motor een rol spelen. In dit verband zy direct opgemerkt, dat met de afstemming van 's bestuurders rij methoden op een zoo laag mogelyk ver bruik in het algemeen veel meer valt te besparen dan met welke afstellingswyzi- ging, conditieverbetering of andere kunst greep aan den motor ook tenzij deze laatste in een hier buiten beschouwing te laten toestand van volkomen verwaarloo- zing of ontregeling zou verkeeren. Zulks in aanmeking genomen, zal men er goed aan doen, binnen het kader van een systematisch streven naar de grootst mo gelijke bedrijfseconomie, welke met een doeltreffend gebruik van een snelvervoer- middel nog vereenigbaar is, in de eerste plaats zyn aandacht te wyden aan de vol gende punten van motorbehandeling en ry- tactiek. e. Vermijden van hooge snelheden (liefst niet boven de 80 K.M. en zeker niet boven de 100 K.M. per uur); b. Gelijkmatig, soepel rijden, zonder felle acceleratie en bruuske vertraging; c. De lage verspèllingen matig gebrui ken; d. Den motor riet onnoodig stationnair TWEEDE KAMER. INVOERNOODWET AANGENOMEN. Ontwerp van wet gebruik vervoer middelen van de agenda afgevoerd. De Tweede Kamer kwam gistermiddag bijeen onder voorzitterschap van mr. J. R. H. van Schaik. Spoedig na de opening gaat de Kamer in de afdeelingen voor het onderzoek van de wetsontwerpen houdende regelen met be trekking tot het verzekeren in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden van een doelmatig ge bruik van vervoermiddelen in het belang van de volkshuishouding en houdende rege len met betrekking tot den invoer van goe deren in tyden van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Tot halfvier wordt hiertoe de openbare ver gadering geschorst. Na heropening der openbare vergadering deelt de Voorzitter mede, dat het ontwerp van wet gebruik vervoermiddelen van de agenda wordt afgevoerd. Het inmiddels vastgestelde verslag over het wetsontwerp met betrekking tot den invoer wordt door den griffier voorgelezen. Dit ontwerp komt vervolgens aan de orde. De minister' van economische zaken, de heer Steenberghe, beantwoordt enkele op merkingen en vragen uit het verslag. De regeering betreurt het, dat het wets ontwerp niet uitvoeriger is toegelicht kun nen worden. Spr. kan het voordeel van een particulier orgaan (de N.O.T. was aanbevolen) bo ven een regeeringsorgaan niet inzien. De regeering zal by de toepassing der wet nauw voeling nemen met het bedrijfsleven. De commissie zal zoo breed mogelyk wor den opgezet. Vertegenwoordigers van cor poraties in de commissie zyn niet noodig. De minister is echter bereid den Nyver- heidsraad te hooren. De invoer van de verdragscontingenten zal onaangetast blyven. De regieering kan aan den aandrang om een commissie van beroep geen gevolg ge ven. De minister is verantwoordelijk, niet die commissie. Bovendien is een dergelijk beroep niet noodig. Wel is spr. bereid een adviescommissie in te stellen, die door den minister wordt gehoord, voordat deze zyn beslissingen neemt. Spr. is bereid deze com missie in de wet op te nemen, waarvoor hij een nota van wijzigingen indient. Ook dient spr. een nota van wijzigingen in om tegemoet te komen aan den wensch verbeurdverklaring mogelyk te maken ook by overtredingen. Het wetsontwerp wordt zonder debat en z. h. s. aangenomen. De Kamer wordt om 17.15 voor onbepaal- den tyd verdaagd. Waarschijnlijk komt zij de volgende week weer byeen. laten loopen; e. De choke (of andere hulpinrichting1 voor het koud starten) zoo weinig mogelyk gebruiken. Deze punten worden uitvoerig toegelicht in een artikel „Zuinig ryden geboden", dat opgenomen is in het weekblad „De Auto", oficieel orgaan der K.N.A.C. van 7 Septem ber, en waarvan overdrukken aan het secre tariaat en alle bijkantoren en agentschappen der K.N.A.C. gratis verkrijgbaar zy"n. In deze handleiding vindt men voorts bespro ken, welken invloed de condidtie en de af stelling van den motor op zyn „dorst" heb ben, wat voor storingen op het gebied van carburatie, ontsteking, enz. het brandstof verbruik onnoodig hoog kunnen maken, en door welke afstellingsmaatregelen de be- drijfszuinigheid in bepaalde gevallen kan worden bevorderd. De schrijver wijst er verder op, dat een gunstig motorrendement een hooigee koelwatertempèratuur vraagt dan menige motor zonder correctieve hulp middelen onder normale bedrijfsomstandig heden pleegt aan te nemen en adviseert den automobilist ten slotte, zijn voorzorgen niet te beperken tot het motorische gedeelte van den wagen. Sleepende remmen en een te lage bandenspanning bevorderen de be- dryfszuinigheid allerminst. Het artikel eindigt met den raad, geener lei waarde te hechten aan de beloften van benzine-besparing, welke ten aanzien va.i diverse tabletten, pillen, carburator-instru mentjes, of andere, telkens weer opduiken de „kwakzalversmiddelen" worden gedaan. Er is er geen bekend, dat zonder nadeelig effect op andere eigenschappen een, den kostprijs zelfs maar dekkende verbruiks- vermindering bij een goed afgestelden mo tor geeft1 NEDERL. STOOMSCHIP BILDERDIJK REDT 35 SCHEPELINGEN. Van tot zinken gebracht Engelsch schip. ^Het s.s. Bilderdjjk van de Holland-Ame- rika Lyn heeft op Jen Atlantischen Oceaan bewesten den ingang van het Kanaal, de bemanning gered van het Engelsche s.s. Pukkastan. De kapitein heeft van deze red ding telegrafisch bericht gezonden aan zy"n reederjj, welk bericht de reederjj niet direct heeft bereikt, maar langs een omweg. Hoewel nog niet met volle zekerheid kan worden gezegd, dat het Engelsche schip is getorpedeerd, is dit toch wel zeer waar schijnlijk. Het aantal geredden dat de Bilderdyk aan boord heeft genomen is 35. De geredden zullen vermoedelijk in En- geland'aan wal worden gezet. Op het oogen- blik worden vrijwel alle schepen op zee aangehouden en voor onderzoek meegeno men naar een Engelsche haven, waar dan eventueel goederen voor Duitschland be stemd moeten worden gelost. Verwacht mag worden, dat ook de Bilderdyk zal worden doorzocht en dat van die gelegenheid ge bruik zal worden gemaakt om de geredden in Engeland imn wal te brengen. Het Engelsche s.s. Pukkastan was op reis van Kaapstad naar Rottesdam. Het \tfas op 27 Augustus van Dakar vertrokken. De Pukkastan was eigendom van de reelery Common Brothers Ltd. te New Castle; het schip was in 1920 gebouwl. Het meet 5809 bruto ton en 3503 netto ton. Het s.s. Bilderdyk is op weg van New- York. naar Rotterdam. Op 27 Augustus is het van New-York vertrokken. Baron de Vos van Steenwyk weer voorzitter der Eerste Kamer. Bjj Kon. besluit is benoemd tot voorzit ter van de Eerste Kamer der Staten-Gene- raal gedurende de zitting, welke zal aan vangen op den derden Dinsdag in Septem ber 1939, mr. W. L. baron de Vos van Steen- wijk, lid van die Kamer. Rijkscommissie van Advies voor de werkverruiming. Aan dr. G. D. Draayer is in verband met zyn aftreden als directeur-generaal van de werkverschaffing en de steunverleening eer vol ontslag verleend met dankbetuiging voor bewezen diensten als lid van de rijks commissie van advies voor werkverruiming. In zyn plaats is tot lid benoemd de heer Meyer de Vries, regeeringscommissaris voor de werkverruiming, tot nu toe tweede secretaris van de genoemde commissie. Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs. In verband met de vervoersbeperking, die zich tydens de eerste mobilisatiedagen in sterke mate reeft voorgedaan, werd door den Raad van Beheer besloten de najaar3- beurs een week uit te stellen en werden de data voor deze beurs bepaald op 12 t.m. 21 September 1939. Het jaarbeursbestuur heeft gisteren nader overwogen, of er aanleiding bestond alsnog wijziging in deze data te brengen. Howel niet ontkend kan worden, dat de huidige omstandigheden voor het bedrijfs leven ernstige moeilijkheden tengevolge hebben, heeft de Raad van Beheer besloten de najaarsbeurs op 12 September a.s. te openen, daar niet valt te beoordeelen of bij verder uitstel de tijdsomstandigheden zich in een voor deelnemers en bezoekers gun stige richting zouden ontwikkelen. Het jaarbeursbestuur heeft hierbij in de eerste plaats rekening gehouden met de noodzakelijkheid om in het belang onzer ge- heele volkshuishouding en in overeenstem ming met het door de Regeering in deze in genomen standpunt onze economische acti viteit, voor zoover zulks maar eenigszins mogelyk is, te handhaven. Bovendien wenscht een groot aantal deel- nemers zich zoo spoedig mogelyk te oriëA- teeren over de vragen, die op handelsge bied zijn ontstaan en moet het ook voör de bezoekers van het grootste belang worden geacht, dat zij zich nader op de hoogte kun nen stellen van de gewijzigde verhoudingen. Onder deze omstandigheden heeft het jaabbeursbestuur gemeend niet het recht te hebben tot verder uitstel of aflasten van de beurs over te gaan. Verzoeken om verlof enz. van Nutteloos, deze elders dan bij den onmiddellyken commandant in te Men verzoekt ons opneming van het vol gende Ondanks het daarover reeds gepubliceer de, blyven tallooze gemobiliseerden zich, hetzij per telegram, brief of request, hetzij persoonlijk, hetzij door middel van familie leden, wenden tot het departement van de fensie met verzoeken tot het bekomen van verlof om hun studie in de burgermaat schappij voort te zetten, of wel om zich te kunnen of blyven voorbereiden voor exa mens, of wel om weer terug te keeren naar de fabriek, onderrfeming of eigen zaak, waarin <zy werkzaam waren en waarin zy niet of slechts moeilijk kunnen worden ge mist, enz. enz. Er wordt daarom met nadruk de aan dacht op gevestigd, dat dergelijke verzoe ken niet -in behandeling genomen kunnen worden en zondér meer ter zyde worden gelegd, terwyl dringend verzocht wordt het zenden van telegrammen, brieven of re- questen alsmede het brengen van bezoeken tot verkrijging van zoodanige verloven ach terwege te laten, aangezien zulks geen zin heeft en het departement van defensie reeds met werk overbelast is. Uitsluitend in zeer bijzonder gevallen waaronder b.v. te verstaanondertrouw, huwelijk, ernstige ziekte of overlijden van naaste familieleden, bevalling van de echt- genoote en het afleggen van examens kan voor een of voor enkele dagen buiten gewoon verlof worden verleend. De militair moet zich, tot het bekomen van zoodanig buitengewoon verlof, onder overlegging van een bewijsstuk, wenden tot zyn onmiddel- lyken. commandant. Mocht later blijken, dat de omstandighe den zulks toelaten, dan zal in overweging .genomen wórden of, en in hoeverre, verlo ven als in den aanhef dezes bedoeld (dus studieverlof, zakenverlof enz.) kunnen wor den verleend. Het vorenstaande geldt evenzeer voor in diening van verzoeken om overplaatsing naar een ander ondèrdeel, korps, wapen of dienstvak, of naar de gemeente van inwo ning van den gemobiliseerde. Nieuw station te Amsterdam 8 October open. x Geheel volgens het bouwschema. Naar het Handelsblad verneemt, staat het thans vast, dat de beide nieuwe Amster- damsche stations, het Amstelstation en het Muiderpoortstation, met de daarop aanslui tende hooge banen en onderdoorgangen van de Spoorwegwerken-Oost, geheel volgens het bouwschema op Zondag 8 October a.s. (bij het begin van den winterdienst der halve) in gebruik kunnen worden genomen. In verband met de mobilisatie werd aan vankelijk de vrees gekoesterd, dat ernstige stagnatie in de voltooiing van het eerste en grootste deel der Spoorwegwerken-Oost zou ontstaan. De zandaanvoer moest n.l. worden stopgezet, daar de zandtreinen voor mili tair gebruik werden gerequireerd. Deze stagnatie is thans evenwel grootendeels opgeheven en de zandaanvoer in zooverre hersteld dat de werken kunnen worden voortgezet in zoodanig tempo, dat, mis schien op enkele onderdeelen en afwerkin gen na, stations en banen en emplacemen ten op ty<l gereed zullen zyn. De heer A. Plesman 50 jaar. Eere-legpenning van P.T.T. toegekend. De heer A. Plesman, de directeur der K. L. M., is 50 jaar geworden. Deze verjaardag valt in voor de maat schappij zeer moeilijke omstandigheden. Aaji een viering in het bedrijf van dit kroonjaar wordt dan ook niet gedacht. Den jarige werden op zyn 5aardag tal van gelukwenschen uit vele kringen gezon- Zoek een ster, Niet ie vèr. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 43) Sergius bemerkte het gevaar. Vasthouden... vasthouden! schreeuwde hy. -Met forschen slag doorkliefde hy' het water, langs Mitja heen naar het midden van den stam. Lansky en Kare geraakten in de verdruk king. De boom, door den stroom in hun richting gedreven, drong met zyn volle ge wicht tegen hen aan. Kare had de tegen woordigheid van geest het touw los te la ten en geheel op eigen kracht verder te zwemmen naast den stam, welke zij scherp in het oog hield. Lansky echter scheen wel aan den boom te zijn vastgeplakt. Hy gedroeg zich zeld zaam onhandig en daarop gebeurde dan ook wat Kare reeds had zien aankomen: de rol lende stam, welke steeds meer een speelbal werd van den stroom, duwde Lansky naar beneden en ging als het ware over hem heen. In zijn angst liet hy de lus los en het volgende oogenblik ging hij kopje onder. Weliswaar verscheen hij spoedig weer aan j de oppervlakte, maar direct daarop ver dween hy wederom onder water. Blijkbaar kon hij in het geheel niet zwemmen. Met een paar ferme slagen wist Kare hem te bereiken. Zy dook en slaagde er in Lansky's haar te pakken te krijgen, een krachtige ruk en zyn hoofd verscheen weer boven de golven. Zyn mond was verwron gen en stond wijd open. Kare gaf het niet op. Met haar vrije hand greep zy de lus, die Lansky kort tevoren had laten ont-f glippen. Intusschen stelde Sergius nog steeds alle pogingen in het werk om den boom weer in zijn macht te krijgen. Het gelukte hem tenslotte een paar stevige takken van de kruin te pakken te krijgen en zich daarna op zyn rug werpend, begon hy met zyn voeten krachtige zwembewegingen te ma ken. Nadat hy dit een poosje had volgehou den, openbaarde zich het gewenschte resul taat: de stam kwam weer dwars op de ri vier te leggen met de kruin naar den over kant. Hij bleek echter niet in staat den boom verder voort te duwen en waarschijn lijk zou men dan ook nog niet veel verder zijn gekomen, wanneer Mitja zyn kameraad niet te hulp was gesneld en diens voorbeeld had gevolgd. Beiden op hun rug aan de kruin hangend, slaagden zy er in met hun voeten zooveel water te verplaatsen, dat er weer beweging kwam in den stam en deze langzaam naar den anderen oever dreef. Beide mannen was het in de hitte van den stryd ontgaan, wat zich intusschen aan den anderen kant van den boomstam had afgespeeld, want de dikke takken belem merden hun het uitzicht vcflkomen. Geleidelijk echter was men in wat rusti ger water geraakt. De tegenovergestelde oever was reeds duidelijk te onderscheiden en waar de stam nu weer in de gewenschte richting dreef, behoefde het tweetal zich niet meer zoo. in te spannen. Kom mee naar achteren! adviseérde Sergius. Daar zal bet wat gemakkelijker gaan, nu wij" den ergsten stroom gehad heb- ben ,„g Zy' lieten den boom langs zich heen drij ven en grepen het achtereind vast. Sergius keek toevallig naar den anderen kant, die voorheen aan zijn blik onttrokken was ge weest en ontwaarde daar de rest van de bemanning, welker zonderlinge gedragin gen zyn bevreemding opwekten. Hallo! Wat is daar aan de hand? Kare wendde gedeeltelijk haar hoofd om. Lansky is bewusteloos geworden, maar ik houd hem wel vast. Kan je alleen, of moet ik helpen? Nee, blijf maar daar! Maar zoo snel mogelyk naar den kant. Mitia en Sergius spanden nu weer alle krachten in om vooruit te komen en inder daad ging het nu Wat vlugger. Weldra schuurden de takken van de kruin over den bodem en ook de mannen veelden weer vas ten grond onder hun voeten. Zy haastten zich nu naar Kare om den bewustelooze van haar over te nemen en hem aan land te dragen, waar onmiddellijk pogingen in het werk werden gesteld om hem weer by ken nis te brengen. Kare ontfermde zich intus schen over de bundels kleeren, die uiteraard drijfnat waren geworden. De tweede ploeg had een beteren over tocht gehad. Ongeveer honderd meter ver der bereikte zjjj den oever en de mannen, die getuige waren geweest van de groote moeilijkheden, waarmee de anderen te kam pen hadden gehad, snelden naderbij. Kom mee, Kare, daar naar die bosch- jes. Ik zal een vuhr aanmaken, dan kan je je kleeren drogen. De zon zal je daar trou wens wel een handje by helpen. Zy volgde hem. Gregor haastte zich met behulp van twee dekens in het kreupelhout een soort tent te bouwen. Weliswaar waren de dekens zoo nat, dat men ze kon uitwrin gen, maar zy behoefden dan ook slechts dienst te doen als scherm. Kare dankte hem voor zyn bemoeienissen. Zyn toewijding deed haar goed. Lansky stond weer op zyn beenen. Hy schudde zich als een natte poedel en zyn kameraden hielden hem danig voor den gek, omdat hy zich door een meisje over de rivier had laten brengen. Met een nydig gezicht liet de aanvoerder van de troep de spottende opmerkingen over zich heen gaan. Voorloopig moest van verder trekken wor den afgezien. De mannen ontstaken eenige groote vuren, waarbij de kleeren konden worden gedroogd. Zy, die zich na het bad wat huiverig voelden, zochten een plaatsj-' in de nabyheid van de koesterende vlam men. De zon stond reeds laag aan den hemel en wierp een rood gloeiende reflex op het water van de Irbytsch. De lucht was geluk kig nog steeds zoel. (Wordt vervolgd.) den. Maar het hoofdbestuur der PTT raste hem wel het meest door de aanbijt"' van een eere-legpenning met SJS» waarin de verdiensten van den heTïi man voor de luchtvaart en daarmee t. voor de posterijen, tot uitdrukking J? .gebracht. "g *""i" De energie, welke de K.L.M th„» dezen zeker ook voor haar zorgvo? ontwikkelt, gaat voor een „iet „nbelaJJ deel van haar directeur uit, die wSJ niet in den schoot legt, maar van 1 geschapen situatie uit, het gebied en nieuwe mogelijkheden tracht te onbZ nu de. oude geheel of gedeeltelijk zjjn geschakeld. Onze verkeersmachines vli« nog. Wy hebben kunnen lezen, dat de S route zelfs in vollen omvang kón wordm hersteld en andere plannen worden voort» reid. Juist in oogenblikken als de huidige kan de waarde van een kloeke persoon» heid blijken en deze waarde kan .T ,n leider der K.L.M. worden toegekend. GEMENGDE BERICKTEN. Droevig ongeluk. Bü het ramenlappen uitgegleden naar beneden gestort. Gistermiddag was Mevr. de Kiet de echt genoote van den stationschef te Ikrmertni aan de achterzijde van haar huis bezig ,1. ramen te lappen. Opeens gleed zjj uit viel door een ruit van de overkapping, kw.'m een semhuts terecht en viel vandaar nut het hoofd op het perron. De ongelukkig, werd zeer ernstig gewond. Hedennacht i, zti aan de bekomen verwondingen overleden. JOnge vrouw steekt haar minaaar neer. Hij hield van een ander meisje Gisternacht heeft zich te Amsterdam, op een zolderkamer in de Marnixstraat 212 een liefdesdrama afgespeeld, waarvan een' dertigjarige Italiaansche ijsventer het slachtoffer is geworden. Hier woonde de man met een 26-jarige werkster samen, maar sedert eenigen tijd was er een derde in het spel gekomen en de verhouding tusschen beiden wgs niet meer al te best. De vrouw kon het niet ver zetten, dat haar minnaar een ander meieje meer lief had dan haar en gisternacht spa ste het conflict zich zóó toe, dat de teleur gestelde vrouw tot een wanhoopsdaad over ging en als laatste argument in, den strijd naar een aardappelmesje greep, waarmede zij hem een steek in den rug toebracht. Hei mesje drong tot dicht bij de long door en de getroffene zakte op bed ineen. Een vrouw, bij wie het tweetal inwoonde, waarschuwde de politie en den geneeskun digen dienst. Het slachtoffer werd naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. Zyn toestand is ernstig, hoewel niet direct levensgevaar- lijk. De jonge vrouw is in het politiebureau opgesloten en zal dezer dagen wegena zware minlfcndeling voor den officier van justitie worden geleid. Opnieuw kinderverlamming. Met de intrede van het najaar doet de kinderverlamming zich ook weer gelden. Bleef de ziekte de laatste weken nog tot zeer enkele gevallen beperkt, verleden week zyn er ineens niet minder dan 19 gevallen geconstateerd hier te lande. In Amsterdam en Rotterdam kwamen er daarvan elk drie vopr, in Nymegen zelfs zes (in het nabij gelegen Arnhem bovendien ééén geval even- als in Wychen). In Eindhoven waren twee patiënten in één gezin, aldus de Msb. RADIONIEUWS. Zaterdag 9 September. Hilversum I. 1875 en 414.1 M. VARA- Uitzending. 10—10.20 v.m. en 7.30-8 VPRO: 8Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten!; 10.Morgienwyding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.Gramofoon (c.a. 12.15 Berichten); 2.— „Wat is ne zon?" lezing; 2.20 Esmeralda; 3.— Repor tage; 3.30 VARA-orkcst; 4.30 Causerie „Opvoedkundige voorlichting"; 4.50—5 Gre- mofoon; 5.05 Orgelspel; 5.30 Filmland; 6.— Orgelspel; 6.15 Géoningsche uitzending, 6.45 Berichten; 6.47 Gramofoon; 7.- VA RA-Kalender; 7.06 Felicitaties; 7.10 Poli tiek radiojournaal; 7.30 Cyclus ..Langs steden en dorpen"; 8.Herhaling SOS-Be- riiOiten8.03 Berichten ANP, VARA-Varta; 8.15 VARA-orkest; 9.— Puzzle-uitzending: 9.15 VARA-orkest; 9.60 Toespraak; 10- Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10-40 Esmeralda en solist; 11.— Orgelspel; U.3J —12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. KRO-l itzending. 8—9.15 Gramofoon (om 8.15 Berichten); 10— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half uur; 12— Berichten; 12.15 KRO-Melodis- ten en solist (1—1.20 Gramofoon. c.a. 1.15 Berichten); 2— Voor de jeugd; 2.30 Gra mofoon; 2.45 Kinderuur; 4— Gramofoon; 4.30 KRO-orkest; 5.16 Internationale spoil- revue; 5.30 Gramofoon; 5.45 KRO-Nachte- gaaltjes6.15 Gramofoon; 6.20 Journa listiek weekoverzicht; 0.45 Berichten, gra mofoon; 7— Berichten; 7.16 Causerie ,.I» nerveuze mensch (2)"; 7.85 Actueele aetherflitsen; 8.Berichten ANP, medc- deeliniren; 8.15 Overpeinzing met muzikale omlystfng; 8.35 Gramofoon; 8.45 Gevarieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10- 12 Gramofoon. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond to morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk zwakke Zuidoostelijke^ Zuidelijken, later wellicht Zuidwestely*®" wind; helder tot licht of half bewolkt, late wellicht toenemende bewolking; aanvanke lijk droog warm weer: later kans op on weer met afkoeling. STADSNIEUWS. GOUDA, 8 Sept. 1939. Luchtbeschermingsdienst in actie. Goed geslaagde oefening. De diplomatieke betrekkingen tusschen Blauwland en Roodland zyn verbroken. Wy zijn Blapwland. Er is kans op luchtaanval- len. De luchtbeschermingsdienst is gemobi liseerd in den hoofdpost, de kringposten en de bedrijven en diensten. Na het sein „lucht alarm" wordt een homaanslag gefingeerd ir. het Houtmansplantsoen, omtrek muziek tent, en op het Pretoriaplein." Aldus de veronderstelling ir. de kring oefening, die de Goudsche luchtbescher mingsdienst gisteravond heeft gehouden en waarby het geheele apparaat van de kring- posten I en III, in welker kringen de plaat sen, waar de bommen neergevallen werden gedacht, liggen, in actie is gekomen. De oefening was een proef op de som va* de cursussen, die geruimen tijd en in het afgeloopen jaar in het by zonder, zijn gegeven aan hen, die zich voor het werk der luchtbescherming hebben aangemeld Dat zyn er velen. De tijd van lauwheid is toorby, men heeft, gelukkig tydig. begrc pen, dat het ernst kan worden en dat h*-t noodzakelijk is paraat te zyn om de gevoi gen van een onverhoopten luchtaanval te kunnen bestrijden. Met grooten ijver is er gewerkt, de mannelijke en vrouwelijke wer kers gaven zich met groote toewyding aan hun taak er. langzamerhand is het apparaat gegroeid tot een goed georganlsesrden luchtbeschermingsdienst. In totaal telt de dienst een 350 medewerers. Hy is verdeeld in vyf Wringen, bij elk waarvan een zestig n.enschen zyn ingedeeld. 0 Twee dezer kringposten zyn gisteravond Sn actie gekomen, nummer één, gevestigJ in de gemeente-apotheek, Achter de Kerk. voor den gefingeerden inslag in het Hout mansplantsoen en nummer twee, die ge- \estigd is in het gebouw van het bedrijf Ir.terlapin aan de Karnemelksloot, voor den gedachten inslag op het Pretoriaple'n Te 7.10 uur kwam van den hoofdpost In het politiebureau het bericht, dat er lucht- gevaar was, vyf minuten later gevolgd door het sein luchtalarm, waarna te 7.20 de politiepatrouilles, die in de kringen na- trouilleerden, de bominslagen berichtten. Deze mededeeling leidde tot een grootP activiteit in' de kringposten. Allereerst rukten de gasverkenners uit met de gas maskers op en kort daarop vertrokken de ge neeskundige ploegen en de brandweerpioe.. met de babyspuit, die in eiker, kring is gc- stationneerd, van welke ploegen alle leden eveneens voorzien waren van gasmaskers. Bepaald is n.l.. dat het uitrukken alty'd ge schiedt met de maskers op, voor het ge^al er gasbommen geworpen zyn en om te vooi- komen dat de hulpdiensten voer onver wachte gebeurtenissen komen te staan. Bovendien gaar! maskers mede voor geworde personen. De gasverkenne» die onmiddelyk en allereerst op on derzoek uitgaaii, stellen vast of er gas aanwezig is, zoo niet, dan gaan de gas maskers af. Het laatste was bij de oefening vefonderstcld en spoedig verdwenen do maskers in de houders, die ieder draagt. Het bleek, dat door de explosie eenlcr- personen gewond en door den inslag bramr tr. beschadigingen waren aangericht. De gewonden, als zoodanig een tiental padvin ders optraden, werden aanstonds r.aar d« kringposten vervoerd. Er wordt n.l. ter plaatse geen hulp verleend, dit is te gevaar lijk, de gewonden gaan direct naar 't centrah punt. Voor het vervoer wordt gebruikt ge maakt van groote planken, een vinding van dr. A. Montagne Izn., dóe tegelykertijd draagbaar en spalk zyn en waarop de ge wonden van het terrein in de auto gedragen worden ter vervoer naar den kringpost waar medische hulp wordt verleend Terwyl de geneeskundige ploegen zich op het dadelyk door politie en hulppolitie afgezette terreön met de gewonden bez'g hielden, hadden de kringbrandweeren hun spuiten in werking gebracht en schoten, twee stralen omhoog. Die baby-spuitjes zijn natuurlyk ongeschikt voor groote branden, maar voor directe bestryding van een jui-t uitgebroken brand kunnen ze uitstekende ciensten bewyzen, door het vuur in den aanvang te beperken en te stuiten. Dit ge lukte in het Houtmansplantsoen uitstekend, maar op het Pretoriaplein was het ver onderstelde vuur van te groote afmetingen er. hiervoor moest de hulp van de hoofd brandweer worden ingeroepen, die met twe<; forsche stralen het vuur verdreef. Ook werkploegen van lichtfabrieken en water leiding verschenen om op de plaatsen van irslag de leidingen voorloopig af te sluiten in verband met beschadiging van kabel-, gas- en waterleidingen. Met groote toewyding hébben alle be trokken personen, van wie de meesten in bruine overall gekleed waren en allen eer helm als hoofddeksel hadden, hun wer« verricht en hun uiterste best gedaan de oefening zoo goed mogelyk te doen slagen. Dit is hun ten volle gelukt. Op zeer vlotte wy'ze werden de lessen van de cursussen in practyk gebracht. Ieder wist wat hy doen moest en rustig en goed hebben allen hun werk verricht. Natuurlyk was er hier en daar een klein hiaat. Dat was vanzelfspre kend en juist een oefening dient er voor om de organisatie kloppend te krijgen. De to taai-indruk is echter alleszins gunstig en <V oefening heeft den indruk gegeven, dat de Goudsche luchtbeschermingsdienst tot eer goed werkende organisatie is gegroeid, ver trouwd met de taak om den ingezetenen bij een luchtaanval moge die nooit komer goede en vlugge hblp te verzekeren. Dit stemt tot voldoening voor allen, die hup trouwe medewerking verleenen en in het bijzonder voor de leiders, die zich zooveel moeite en tyd getroosten om Gouda een goed luchtbeschermings-apparaat te geven. Het hoofd van den luchtbeschermings. dienst, de. heer J. Jaring, concludeerde, dat het verloop van de oefening tot tevreden- beid heeft gestemd. Burgemeester dr. K. F. O. James heeft aan de veronderstelde inslagplaatsen een bezoek gebracht. De toeloop van het publiek was niet zoo groot. In dit opzicht heeft goed gewerkt het bericht, dat de oefening gehouden zou wor den en dat er geen enkele reden tot ongo rustheid bestond. Daardoor wekte het uit rukken van de gasverkenners, de genees kundige ploegen en de brandweer geen op- Ook Zaterdagmiddag een oefening. I Sirenes zullen een minuut klinken. I Ook morgen, Zaterdagmiddag, wordt een I luchtbeschermingsoefening gehouden. Wan- I yeer tusschen 3 en 4 uur van enkele I fabrieksgebouwen de sirenes zich plotse- I ling gedurende een minuut doen hooren. I behoeft men zich niet ongerust te maken, I dat dit alarmsignaal slechts een oefening I van den luchtbeschermingsdienst betreft. Uitbetaling kostwinnersvergoeding. I De Burgemeester van Gouda maakt be- I kend, dat de uitbetaling van kostwinners- I vergoeding zal plaats hebben op Zaterdag I 9 September, in het gebouw Nieuwehaven I 312, voor wat betreft de letters A t.m. G I van 9lil uur; H t.m. P van 11 1% uur en Q. t.m. Z van 24 uur. Ieder is gehouden op de aangegeven uren te komen. Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders doen te weten, dat zy by besluit van heden de be- j slissing hebben verdaagd op het verzoek van A. Dorgelo, om vergunning tot het uit breiden van een papierwarenfabriek en het hebben daarin van totaal 20 electromotorer. met een .gezamenlyk vermogen van 51.5 F.K. voor het dry'ven van verschillende ma chines in het perceel Fluweelensingel no. 52, kadastraal bekend in gemeente Gouda, Sectie A, no. 6398. Een filmavond voor de militairen in de Reünie-Bioscoop. Officieren en onderofficieren van de 2e comp. wiel ry ders hebben gisteravond aan c.a. 300 wielryders en dienstplichtigen van de andere compagnieën een filmavond aan geboden in de Reünie-Bioscoop. De heer T. Poelenye, limonadefabrikant in de Keizerstraat, was zoo vriendelyk al len een fleschje grapefruit aan te bieden. Stedelijke Zweminrirhting. Diploma zwemmen. By het Woensdag j.l. gehouden proef- zwemmen in de Sted. Zweminrichting aan d<: Houtmansgracht alhier, kon het diplo ma worden uitgereikt aan de dames: J. J. Nyhof, I.. Corbeau, W. W. Schoonderwoeifl. C. H. Baas, A. M. v. d. Want, E. Barendse, A. Schoonderwoerd, E. Gompers, C. Lafe- ber, C. E. v. d. Heuvel, T. G. J. C. de Jong. 1 C. A. M. v. Soest, E. M. L. Lafeber. L. Klein, J. v. Geelen. C. H. Questro, M H. I Coops, J. v. Eyk, J. A. M. Stilting, M. C. v Dorp, G. H. Knigge. J. M. Sierink, T. I Gideonse, K. de Jong. L. v. Vliet, G. de j Groot, E. J. Polet, J. T. de Koster, C. v. d. I Pree, A J. A. Teekens, L. Mullaart. A I Brocre. C. Slingerland, G. H. M. v. H-^ff, M. Tok. A. Wuyster J. S. IJsselstein, J I Ilage, M. den Hollander, T. Dyksman, A. Seyffers, H. M. v. d. Water, P. M. van Derkei en M. den Blyker. en de heeren: F. de Beun, D. A. Schaap, I P J. v .d. Schans, W. H. de Meer, L. Be- logne, W. F. de Jong. K. Belogne. E. Ver boom. G. Oudijk, M. J. v. leeuwen. A. Scharloo, A. F. Roobeek, D. v. d. Want, R. Pels, W. Janssen, J. J. v. Leeuwen, C. T. D. v Loon, H. A. J. Mullaart. M. Ziel. W Isarin, H. Barmentloo. J. H. Rensir.k, J. Uilenbroek. P. C. T. de Boer, W. Vuyk en J. Barelds. Totaal 45 dames en 26 heeren. Sigaret achteloos weggeworpen. Brandje in opslagplaats. In een opslagplaats van oude metalen nan Let Paradijs is een begin ran brand ontstaan. Omwonenden hebben het ruur met eenige emmers water gebinscht De in- middels met een motorspuit uitgerukte brandweer behoefde geen dienst te door.. Het brandje is vermoedelijk ontstaan door bet achteloos wegwerpen van een brandende sigaret. Rywiel (en plaatje ontvreemd. Uit het pakhuis van een wagenverhuurder aan de Naaierstraat is ten nadeele van der. eigenaar een rywiel ontvreemd. Een huisvrouw deed by de politie aan gifte dat van haar fiets het belastingmerk, waarop haar naam was ingeponsd, ont vreemd is. Touw in wagenwiel verward. Jongetje niet ernstig gewond. Een vreemdsbortig ongeluk, dat nog goed is afgeloopen, is gistermiddag op de Veer- sta! gebeurd. Voor de brug over de Malle- gatsluis stond een auto te wachten en daai- achter wachtten tien wagens van de werk verschaffing, waarmede de zakken zand voor luchtbeschermingsdoeleinden wor den aangevoerd. Ten einde den voorsten handwagen by het wegryden meer vaart te geven, had de bestuurder van dit voertuig een touw aan den bumper van den auto go- bonden. By het wegryden kreeg de auto meer snelheid dan waarop gerekend was, zoodat men gedwongen was het touw los te gooien. Het touw raakte hierby verward in een der wielen van den handwagen, waar door deze tegen een der deuren van" een café reed. Twee ruiten werden vernield. Een op den wagen zittend 4-jarig jongetje werd er' af geslingerd en raakte tusschen den wagen en den muur bekneld. Het ventje kwam er met eenige schrammen en een bloedneus af. AGENDA. Schouwburg-BioscoopDe zoon van Fran kenstein en De vliegende bende. Thalia-Theater; Hotel de la Poste. I Réunie-Bioscoop: De groote Kentucky-derby en Inspecteur Vly"mscherp op avontuur. Zondag 10.30 uur: De dubbelganger. Woensdag 2 uur matinee: De dubbelgan ger. 9 Sept., 8 uur. Nieuwe Markt. Openlucht samenkomst Vrije Evangelische gemeente I 11 Sept., 8.30 uur. Reünie. Vergadering I Maatschappy tot nut van 't algemeen. I 18 Sept., 7.30 uur. De Zalm. Verkooping I notaris K. Zeevat. herbenoeming aan en werden daarna op hartelyke wyze door den voorzitter toege sproken. Voorgesteld wérd door B. en W. de bouwverordening zoodanig te wyzigen, dat ook gebouwen van ander materiaal mo- j UIT PEN OMTREK. HAASTRECHT. Gemeenteraad. In de op 5 September j.l. namiddags 8 I uur gehouden vergadering van den raad wa- I ren alle leden tegenwoordig. Nadat de be- I eediging der leden had plaats gehad heeft I dt voorzitter er zyn vreugde over uitge- I sproken, dat alle lede.t in den raad waren I teruggekeerd en de hoop uitgesproken dat I in «le moeilijke tyden, welke wy thans bele- I ven, alles onder prettige samenwerking zal I worden opgelost. Wethouder van den Berg zegde hiervoor I r.amens den raad diens volle steun toe. I Vervolgens wenschte de voorzitter wet- I houder van den Berg geluk met de hem I verleende Koninklyke onderscheiding. Wethouder van den Berg dankte hiervoor I en zeide by zonder verheugd te zyn het I efre-metaal van Oranje-Nassau te mogen I dragen, n.l. van het Huis, dat or.s land door moeilyke tyden goed heeft mogen leiden, hetgeen spreker vertrouwt dat ook thans I v.eer het geval zal zyn. I Overgaande tot benoeming van wethou ders worden de heeren H. van den Berg en P. C. Hooft als zoodanig herkozen, met wel ke herbenoeming de voorzitter beiden har- tely'k gelukwenscht en hoopt met hem in het College weder prettig te zullen samen- I werken. I Wethouder van den Berg dar.kt hiervoor I en zegt dat de prettige samenwerking U I danken is aan de aangename leiding door I den voorzitter. Tot leden van de commissie voor de be- I drijven worden herkozen de heeren G. J. I Broere en C. Straver. Achtereenvolgens wordt zonder hoofdeiy- I ke stemming besloten: tot voorloopige vari- I «telling van de uitgaven voor openbaar la ger onderwijs over 1938, tot inwilliging van I het verzoek ex-artikel 72 der L.O.-Wet 1920 van het bestuur der Vereeniging voor L.O op Gereformeerden grondslag om beschik baarstelling van gelden voor verandering van inrichting der school, n.l. van privaten, van bergruimte voor leermiddelen, vam bergruimte voor ry wielen, van ingang tot de rclTbol en van schoolmeubelen; tot het ver leenen van opdracht aan het Instituut SUd en Landschap van Zuid-Holland tot uitvoe- ring van een herziening van het uitbre- I dingsplan en hiervbor een crediet toe te I staan van 350.—. I By de rondvraag merkt de heer van der I l ir.de op, dat in deze gemeente het perso neel van den luchtbeschermingsdienst niet wordt betaald, hetgeen in andere plaatsen wel zou geschieden. De voorzitter antwoordt dat in de 3e klasse gemeenten geen vergoeding wordt gegeven, en de opgelegde diensten als bur gerplicht zyn te beschouwen, hetgeen z.i. m deze tijden weinig bezwaar kan geven. Wethouder var. den Berg zou in overw rine wallen geven, dat wanneer andere ge beenten dfe diensten betale*. dit ook hier te I doen De heer Broete vraagt naar de plannen voor de Openbare School, waarover B. en -R-. zich in de eerstvolgende vergadenng zullen beraden. STOLWIJK. Gemeenteraad. Wethoudersverkiezing. Dinsdagmorgen kwam de gemeenteraad fn zijn nieuwe samenstelling in openbare zitting bijeen. Alvorens deze vergadering te openen richtte de voorzitter het woord lot alle leden en werden door hen de eed pf beloften afgelegd. De voorzitter sprak den wensch uit, dat de samenwerking zou Zijn als in het verleden, vooral in deze moeilijke tijden. I Ingekomen waren o.a.: Schrijven bestuur Bijz. School om een ff- Jijke vergoeding voor kinderfeest als is toe- gezegd voor de kinderen der le en 2e O.L.S. I B. en W. adviseeren hier niet op in te I gaan. t H M de Koningin behoort door allen gc- eerbiedigd te worden, ook bij het feestvie- 1 ren voor de kinderen en men moet met trachten om daarin verdeeldheid te bron- gen Hoewel van feestvieren geen sprake kan de voorzitter niet anders dan afwijzend daartegenover Staan. I De heer Graveland komt er tegen o,-, gen worden gebouwd dan alleen van cement beton of steen, zulks ter beoordeeling van j B. en W. Dit wordt aangenomen. Het voorstel B. en W. tot het aangaar van een geldleening, groot 1100 it 3%% vcor bestrating werd aangenomen. Voorstel wyzigi'ng gemeentebegrooting 1939. De post luchtbescherming te brengen op 800 en voorschot Burg. Armbestuur gr#ot 2000. Tegen deze laatste post kwam de heer C. Graveland op. Spr. vindt, dat niet aan alles kan worden toegegeven en dat zuinigheid betracht moet worden. De voorzitter merkt op, dat er gevallen I zyn, die geholpen moeten worden, temeer daar het voorvalt, dat personen langer dan 8 weken, waarvoor zy verzekerd zyn, moe ten blijven. Hier moet geholpen worden. Het voorstel wordt aangenomen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. maaf het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Aan de orde kwam benoeming wethou ders. Gekozen werden de heeren A. C. v. d. Graaf en Jac. Verdoold. Onder dankzegging namen beide deze VOETBAL. Programma Juniorencompetitie voor [Zaterdag 9 /September. AFDEBL1NG A. Groep 1: Bodegraven AWoerden A. Groep 2: Zwervers ABosk. Boys A; G. I S.V. ALekkerkerk A, Moordrecht A>0. I N.A. B. AFDEELING B. Groep 1: Woerden B Waddinxveefi A; Gouda DlBosk. Boys B; G.S.V. BGouda C. AFDEELING C. Groep 1: O.N.A. DGouda E. ^THLETIEK. Clubkampioenschappen van AchiUes. Zondag j.l. organiseerde de athletiekver- eeniging „Achilles" op. haar terrein aan de I.'ott' rdamschedyk de tweede dag ven haar clubkamp.' «nschappen. De deelnam.» was dezen keer niet zoo groot als vorigj maal, doordat verschillende leden onder de wape I nen zijn geroepen. Dt 'oomaamste uitslagen zyn: I Heeren afdeeling A. Speerwerpen: 1. erf I kamp D. Boot 35.89 M., 2. T. Tuinman 34.64 I M., 3. P. Schouten 34.30 M., 4. L. Sterk I 34.02 M„ 5. N. Duivendyk 30.03 M I -Polshoog: 1. en kampioen N. Da:vt?ndyk I ?.60 M., 2. P. Schouten 2.60 My 3. L. Sterk I T 50 M. Discuswerpen: 1. P. Schouten 24.54 M., I 2. T. luinman 24.22 M., 3. D. Boot 24.18 M., I 4. N. Duivendyk 20.71 M., 5. L. Sterk 19.82 I M f I Hinksthpsprong: 1. P. Schouten 11.16 M., 12 L. Sterk 11.09 M„ 3. D. Boot 10.62 M.t I 4. N. Duivendyk 10.46 M„ 5. T. Tuinman I I 10.19 M. r I 1500 meter hardloopen: 1. P. Schouten I I 5.03.6, 2. T. Tuinman 5.14.2, 3. L. Sterk. I I Heeren, afdeelipg B. 1500 meter: 1. en I kampioen J. de Jong 4 min. 26 sec., 2. D- I Hey 4.30.5, 3. J. Noorlander 4.57.2. Verspringen: 1. J. de Jong 5.27 M., 2. G. I de Jong 5.05 M„ 3. D. Hey 4.90 M., 4. J. I Noorlander 4.84 M., 5. C. Bontenbal 4.62 M. 1 Dames, verspringen: 1. T. Hey 4.41 M.. I 2. G. Rook 3.95 M., 3. N. Hey-Tent 3.69 M., 4. L. Wiarda 3.63 M. Discuswerpen: 1. T. Heij 24.57 M.. 2. G. I Rook; 21.85 "M., 3. N. Ney-Tent 17.29 M.f 1 4. L. Wiarda 16.98 M. Speerwerpen: 1. T. Hey 21.81 M., 2. N. Hey-Tent 15.76 M., 3. G. Rook 15.70 M.. I 4. L. Wiarda. Eindstanden. Tienkamp heeren, .afdeeling A: 1. P. I Schouten 4488.55 pnt., 2. T. Tuinman 3686.29 1 pnt., 3. D. Boot 3676.05 pnt., 4. L. Sterk 3628.06 pnt. Zeskamp heeren, afdeeling B: 1. J. de' Jong 3221.87 pnt., 2. D. Hey 2980.95 pnt., 3. J. Noorlander 2557.84 pnt.. 4. G. de Jong 2257.01 pnt. Zeskamp dames: 1. T. Hey 2778.40 pnt., 2. G. Rook 2302.12 pnt., 3. N. Hey-Tent 1311.99 pnt. ZWEMMEN. Driekamp N.C.R.B. Begunstigd door fraai zomerweer organi seerde de afd. Gouda van de N.C.R.B. haar jaarlyksche onderlinge wedstrijden. De Driekamp heeren werd gewonnen door den heer J. P. Sanders, 2e werd R. den Haag en 3e Jaap Sanders. De tweekamp by de meisjes werd gewon nen door het adsp. lid N. van Dyk, 2e werd M. Nonner en 3e F. v. d. Koolwijk. I Een zelfde kamp voor jongens werd ge wonnen door P. Eynwachter, 2e werd G. Eynwachter en 3e J. Peeters. Het nummer 50 m. schoolslag voor leden, die nog nooit aan de wedstryden hadden meegedaan, werd gewonnen door den heer Hilgers, 2e werd B. van Leeuwen en 3e de heer Schotborgh. Het nummer zakloopen voor meisjes in het ondiepe bassin werd gewonnen door M. Berkouwer, 2e werd M. v. d. Draai. By de jongens werd winnaar H. Rensihk, 2e C. v. d. Berg en 3e E. Hughes. SCHAKEN. Meseemaker—Militairen van het WiplriidprndeDot. Gisteravond speelde het tweede tiental van „Messemaker" een wedstrijd tegen mi litairen van het 5e Depot Wielrijders Comp. met de navolgende uitslag: Messemaker 2-»6e W. Comp. H. Binnendijk—Vaandr. J. Lugte 10 B. A. de Mink—dpi. H. C. Beekman 0—1 F. Eijnwacbter—Serg. C. H. Naber 0—0 L. Joosten—dpi. C. A. Huinder 1—0 A. P. Holthuyzendpi. J. E. Bikker 1—0 J. Beer—dpi. P. J. Sloten 1—0 J. M. Naerebout— Serg. C. J. Beyersbergen 1—0 P. v. d. ZouwenSerg. T. Veldbuyzen 0—1 J. J. Hollebeek—Serg. W. J. de Nys 1—0 T. Rook—dpi. H. van Baars1—0 A. Heijdpi. C. Geyteman1—0 A. Vente—Serg. J. Schokken 1—0 F. van Katwijk—dpi. U J. W. Schijndel 1—0 Na afloop van deze vreedzame strijd dankten de Vaandrigs Rondeel en Lugte de schaakclub voor hare medewerking en gast- vrijheid, waarna de voorzitter met eenige woorden antwoordde. MARKTBERICHTEN. Deensche boternot tering. De officieele Deensche boternoteering is gisteren vastgesteld op 240 kronen is 87 cent. LAATSTE BERICHTEN. De Pélikaan. Extra Indië-vliegtuig vertrokken. Vanochtend te 6.33 uur is het extra vliegtuig van de K.LJVT. „De Pelikaan" met ris gezagvoerder Scholte van Schiphol naar Indië vertrokken. Eenige honderden Duitachers ontslagen bij de Standard Oil Comp. NEW-JERSEY, 8 Sept. Vernomen wordt dat eenige honderden Duitschèrs leden van tankschepen van de Standard Oil Comp. op New-Jersey worden ontslagen en vei- vtngen door Amerikanen. Simplon-Express rijdt weer. I Het ministerie van. openbare werken te Parijs deelt mede: De Simplon-Express. die de verbindingen onderhoudt uit Engeland en Frankrijk met Zwitserland, Italië, Joego slavië, Bulgarije, Roemenië, Griekenland, Turkije en Klein-Azië, heeft heden zjn Geen staking van strijd bij verovering vin Polen. Engeland blijft streven naar vernietiging van Hitlerdom. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Britsche ambassadeur officieel heeft verklaard, ()au hy instructies van het Foreign Office heeft gehad om absoluut tegen te spreken het gerucht, als zou de Britsche regeering er in toestemmen de vijandelijkheden te staken Wanneer Polen veroverd is. Zelfs voor het geval Polen zou worden veroverd, hetgeen in geen enkel opzicht zeker is, zal dit slechts de Britsche opvatting versterken, dat het Hitlerdom moet worden vernietigd. Hitier naar Berchtesgaden. Voor ontvangst van Italiaansche missie. Te Berlyn Eerwacht men dat Hitier aan het eind van deze week of in het begin van de volgende week naar Obersalzberg (Berchtesgaden) zal terugkeeren. Naar verluidt zal hy daar besprekingen voeren met een speciale Italiaansche militaire mis sie. Duitsche dorpen langs Belgische grens ontruimd. i Van de Belgisch-Duitsche grens wordt I gemeld dat de laatste twee dagen verschei- dene dorpen op Duitsch gebied zijn ont ruimd. Bij zwemmen in zee verdronken. SCHEVENINGEN, 8 Sept. Vanmiddag is aan het Noorderstrand de 23-jarige W. T., afkomstig uit Brabant, bij het zwemmen in zee verdronken. WISSELKOERSHN. 7 Sept. 8 Sept. Officieel. I Londen 7.57 7-^3 I Berlyn 66.— Parijs 4.23 4.25% Brussel 31.70 32.25 I Kopenhagen 36.65 36-36 I Zwitserland 42.25 42.35 Oslo 44.95 45.02 I Stockholm 48— 42.20 f I New-York 1.87V* 1.88% BEURSOVERZICHT. Nu het pond sterling ten opzichte van ntn Amerikaanschen dollar woedt vastge houden, gaat men zich op de wisselmarkt by de nieuwe situatie aanpassen. Te Am sterdam was de deviezenhandel hedenmor gen van kalmen aard. De buitenlandsche munteenheden waren weinig veranderd en bovendien werden slechts geringe schom melingen te zien gegeven. Dat de rust aan het terugkeeren is, blijkt wel hieruit, óat de marges tusschen bied en iaatprtfzen sterk zijn ingekrompen. Het Britsche pond bewoog zich hedenmor gen aanhoudend tusschen 7.59 en 7.02. Ee koersen, welke voor de overige deviezen werden vernomen, waren als volgt: Fransche francs 4.27 i 4J31, Belga's 81.98 a 32.02, Zwitsersche francs 42.30 a 42.40. Amerikaansche dollars waren onveran- anderd 1.88%, op welken prijs bij het Ne- derlandsch egalisatiefonds materiaal ver krijgbaar was. waarbij klaarblijkelijk geen groote zaken werden gedaan. Oslo was circa 42.70, Kopenhagen 3650. Stockholm 44.90. Duitsche marken werden vernomen tegen 64%-^e. Duitsch bankpapier en Duitsch zilvergeld werd verhandeld tegen pry zen loopende van 14 tot 15, nadat gister middag was afgedaan tegen 17 a 19. De Amerikaansche waarden werden druk verhandeld en waren daarby vast gestemd en algemeen hooger. Voor de locale fond sen bestond een vaste stemming. Scheep- vaartaandeelen waren willig, by drukke affaire.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2