Land- en tuinbouw in mobilisatietijd. Specialiteiten uit het land van naburen. Achter de Bosschen. Je geld èf je leven!1. RECEPTEN. Het innerlijke teekent zich op het gelaat af. Betere voorbereidingen dan in 1914. Ken uitstekend geoutilleerd landbouwcrisisapparaat staat ter beschikking. Na weken van tanende en weer opflik kerende hoop zijn dan de internationale spanningen tot uitbarsting gekomen. In middels is de algemeen mobilisatie afge kondigd en weiKe de gevolgen daarvan zuilen zijn, is bezwaarlijk te voorspellen, net lijkt ons goed toe, ons de beteekenis van dezen toestand te realiseercn en de onmiddellijke consequenties daarvan oa- der oogen'te zien. In het bijzonder wat betreft onze land- en tuinbouwbedrijven en de voedselvoorziening, aldus schrijft men ons van de zijde der Centrale Land bouworganisatie. Velen, dié zich de omstandigheden ge durende dt? mobilisatie jaren 1914—1918 herinneren, zal wellicht de schrik om het hart slaan. Wij hebben gegronde redenen den land- en tuinbouwers aan te raden, zich wat betreft hun bedrijven niet noo- deloos ongerust te make% omdat de re- gceringsinstanties uitgebreider en beter dan in 1914 haar voorbereidingen te dien aanzien hebben getroffen dan toen het geval kon zijn. Het geheel van maatre gelen, dat straks in werking gaat treden oi ook reeds is getreden, is er op ge richt zorg te dragen voor een zoo goed mogelijk menschelijke voedselvoorziening en het in stand houden van de land- en tuinbouwbedrijven, zonder dat zulks ge paard gaat met overdreven prijsstijgin gen en onredelijke winsten van handige „handelslieden", die van de omstandig heden partij trachten te trekken. De verschillende maatregelen. De regeering heeft onmiddellijk de ge- heele voedselvoorziening in handen ge nomen, zoodanig, dat een eerlijke ver deeling ook inderdaad bereikbaar is. Eenerzijds wordt de geheele productie aan de bron opgevangen, anderzijds de distributie volledig geregeld. De im- en export worden gecentraliseerd. Wij kunnen verwachten, dat de leve ring van producten en de distributie daarvan vlot zullen verloopen en aan het gestelde doel zullen beantwoorden, omdat op de eerste plaats, zooals reeds is gezegd, de getroffen maatregelen reeds maanden lang tot in de finesses zijn voorbereid en voorts, omdat de re geering thans beschikt over een iand- bouwcrisisapparaat, dat uitstekend is ge outilleerd en bij wijze van spreken a la minute kan worden omgeschakeld in een vordeïings- en distributie-apparaat. Het mag als bekend worden veronder steld, dat de provinciale leiders van de landbouwcrisisorganisaties zijn aange wezen als de voedselcommissarlssen en zoo worden verder alle bestaande instan ties, de plaatselijke commissies, het cen trale apparaat, enz. ingeschakeld. Voorts beschikt de regeering over de nauwkeurige resultaten van de inven tarisatie. Reeds is een begin gemaakt met een inventarisatie van de bestaande voorraden, zoodat de regeering de situ atie volkomen kan overzien. De voedselvoorziening. De voedselvoorziening in mobilisatie tijd is naar het zich laat aanzien thans niet zoo'n ernstig probleem als in 1914. Wij kunnen met een gerust hart zeggen, dat wij er te dien aanzien heel wat gun stiger voorstaan dan toen. Tot die con clusie komen wij reeds, wanneer wij let ten op de sterke uitbreiding van het tarwe-areaal en de groote toename van den varkens-, rundvee- en pluimveesta pel. Van meer beteekenis moet de voed selvoorziening van onzen veestapel, die voor een zeer groot deel op buitenland- sche aanvoeren is gebaseerd, worden ge acht. Voor het .geval die aanvoeren uit het buitenland geheel of gedeeltelijk zou den worden stopgezet, zullen er om te voorkomen dat onze veestapel verhon gert, maatregelen moeten worden ge nomen. Indien alle aanvoer zou worden belemmerd, is de toestand inderdaad zeer ernstig. De regeering is voornemens er alles op te zetten om voor de voedsel- jorziening van het vee zoo goed moge lijk zorg te dragen en zij moet derhalve ook krachtige maatregelen nemen. Om die reden zullen alle voorraden bij de boeren worden gevorderd ten aanzien van het veevoeder weder worden gedis tribueerd onder degenen, die dat noodig hebben. Algemeene landbouwinventarisatie- Onmiddellijk na de afkondiging van de mobilisatie is met een algemeen land bouwinventarisatie begonnen, waarin alle aanwezige voorraden granen, aardappe len, peulvruchten en zaden, alsmede de veestapel zijn begrepen. Hetzelide geldt voor de voorraden bij de fabrikanten en handelaren in granen, zaden, peulvruch ten en veevoeder. Deze inventarisaties, welke worden uitgevoerd onder leiding van de provinciale voedselcommissarls sen, zijn noodzakelijk om de aanwezige voorraden zoo spoedig mogelijk vait te leggen. Zé dienen o.m. tot basis voor de veevoederdistributie. Voorts zullen de af levering en het vervoer van alle land bouwproducten worden verboden (uitge zonderd hakvruchten, hooi, stroo en an der ruw voeder). Zulks is o.m. noodzake lijk met het oog op de te houden inven tarisaties. Vanaf dat oogenblik is vee voer slechts mogelijk met toestemming van de provinciale voedselcommissarls sen of hun gemachtigden. Vervolgens is overgegaan tot vordering van de bij de landbouwers aanwezige ge- dorschte voorraden graan. Daarnaast zullen ook ongedorschte voorraden door de regeering worden overgenomen, nadat deze met toestemming van de provin ciale voedselcommissarlssen zijn afge- dorscht. Bij deze vordering zal de boer voor zich en zijn gezin het noodlge kunnen behouden; voorts ook zaaizaad en het noodige om de behoefte aan veevoeder, berekend volgens vastgestelde normen, voor de eerste vijf weken na afkondiging der algemeene mobilisatie, te dekken. De geheele voorraad veevoeder wordt dus practisch opgevorderd en daarna weder gedistribueerd. De ongunstige vee voederpositie maakt de onmiddellijke in voering van een distributieregeling drin gend noodzakelijk. Voor sommigen zal dit misschien wat moeilijk te aanvaarden zijn, maar als men het veevoedervraag- stuk in zijn geheel beziet dan moet wor den erkend, dat deze weg de meest doel treffende en de rechtvaardige is. De veevoederdistributie. De boer zal op de basis van den om vang van zijn veestapel een toewijzing van veevoeder ontvangen. De grootte dezer toewijzing wordt aan de hand van bepaalde door de regeering vastgestelde normen per diersoort en leeftijdsklasse vastgesteld. De voedernormen zijn vast gesteld door een speciale voor dit ingestelde voedertechnische commissie. Op de veevoeder-toewijzing hierboven bedoeld kan een overeenkomstige hoe veelheid veevoeder worden verkregen bij een door den landbouwer te kiezen delaar of coöperatieve vereeniging. Deze handelaar of coöperatieve vereeniging verzamelt de verschillende toewijzings biljetten en kan tegen overlegging daar van bij een door hem/haar te verkiezen groothandelaar in ruü nieuw veevoeder verkrijgen. Een en ander kan volledig automatisch geschieden zonder ingrijpen van de regeering, indien deze gang van zaken betrekking heeft op distributie- voorraden. Distributievoorraden zijn voorraden, die de regeering ten behoeve van de distributie heeft vrijgegeven. Alle overige voorraden zijn regeerings- voorraden, dat zijn dus als regel voor raden, die door de regeering op 't oogen blik van de afkondiging worden overge nomen en onder controle worden gesteld van de Ned. Akkerbouwcentrale of de Ned. Meelcentrale. Het zal voorts, indien de mobilisatie eenigen tijd aanhoudt, noodzakelijk zijn om den veestapel in te krimpen en wel in de eerste plaats dat gedeelte van den veestapel, dat normaal op buitenlandsch veevoeder is aangewezen; in het alge meen dus de varkens en het pluimvee. Ten slotte zijn maatregelen genomen ter bevordering van een goede zaaizaad- en kunstmestvoorziening. Ten aanzien van dit laatste zal 'wellicht tot distributie moeten worden overgegaan. Vast staat inmiddels, dat wij met betrekking tot de stikstofbehoefte in eigen land voldoende kunnen produceeren om onze eigen be hoefte te dekken Het bovenstaande klinkt niet erg op wekkend. Het zal echter onvermijdelijk blijken Wij zijn er van overtuigd, dat de regeering, die in deze aangelegenheid overleg zal blijven plegen met den ge- organlseerden landbouw, alles in het werk zal stelltn om de onderlinge ver houdingen, in het bijzonder t.a.v. de prijzen op het juiste peil te handhaven. Met betrekking tot de vraag of zulks zal gelukken, zijn wij optimistisch ge stemd, omdat de regeering productie en distributie volkomen in de hand heeft. De regeering zal dit doel des te eerder en vollediger bereiken, naarmate de be langhebbenden aan een vlotte uitvoe ring van de getroffen maatregelen hun volle medewerking geven. Daartoe wor den allen dan ook met ernst aange spoord. Worstsoorten. Ieder land heeft zijn bijzonderhe den op allerlei gebied en kan zelfs een naam verwerven in verband met spe cialiteiten die de tong strelen. Ons land is alom bekend om zijn kaas, over Engelschen spreekt men gek scherend als „John Pickle", de Fran- schen, die zich geen maal zohder soep kunnen denken, noemt men „Jean Potaze" en de Duitschers „Hans Worst". Inderdaad is er dan ook geen enkel land ,waar men zooveel soorten worst fabriceert en deze spelen zelfs een groote rol in het leven van het volk bij zijn groote en kleine fees ten! Aangezien de smaak, de gewoonten en de levenswijze van het Duitsche volk in de verschillende dealen van het land zoo uiteenloopen, heeft men een groote verscheidenheid van worst. Men ziet worsten van bijzon dere lengten naast miniatuurtjes, men heeft ze gevuld met fijne en gro ve haksels, men vindt dure en goed- koope maaksels, soorten die bewaard kunnen worden of voor onmiddellijk gebruik zijn. De hoofdzaak is echter, dat zy goed gekruid zijn, d.w.z. noch te veel noch te weinig en dat voor iedere soort weer andere specerijen gebruikt worden. Een worstmaker, die zijn vak goed verstaat, verdient in Duitschland veel geld. We zouden haast willen zeggen dat het land onzer naburen een eigen „worstgeografie" heeft, niet alleen de bekende „Weisswurst-Aequator"dat is in Beieren de Donau, aangezien Zuidelijk daarvan in Opper-Beieren en in het bijzonder in München de echte Weisswürste" te krijgen zijn, die alle buitenlanders steeds naar waarde weten te schatten. Deze „wit te worstjes" zijn zeer spoedig aan be derf onderhevig, en moeten denzelf den dag dat zij gemaakt zijn, gegeten worden, zelfs indien zij licht gerookt zijn. In Noord-Duitschland daaren tegen worden meer duurzame soor ten gefabriceerd, die een jaar en lan ger bewaard kunnen worden mit3 men ze niet aansnijdt natuurlijk. Men zou de Noord-Duitsche worstsoorten min of meer „aristocratisch" kunnen noemen, de producten van Zuid- Duitschland daarentegen meer „de mocratisch". In het Noorden heerscht de nuance der in gelijken stijl gefa briceerde worstfabrikaten, terwijl men in het Zuiden een menigte van de meest uiteenloopende soorten aan treft. Saksen, Silezië, Braqdenburg en Hessen behooren volgens de worst-geografie tot het Zuiden, doch Thuringen sluit zich bjj het Noorden aan Het vaderland van de Noord-Duit- sche worst-aristocratie, die uit zuiver De kleinste zaken maakt Eendracht groot, De grootste zaken maakt Tweedracht dood. varkensvleesch bestaat, is Neder-Sak- sen, Slees wij k-Holstein en zooals gezegd Thuringen. In deze streken vindt men de beste gerookte hammen terwijl een zekere animositeit be staat tusschen Westfalen en Holstein om den roem der „allerbesten". Beide streken hebben evenwel een export over de geheele wereld. Wat de worstsoorten betreft is de meening van fijnproevers op culinair gebied, dat cervelaatworst, afkomstig uit Westfalen, Brunswyk, Göttingen en Gotha het fijnste product is, dat men zich denken kan. Anderen weer geven de voorkeur aan de meer ge kruide en sterker gerookte metworst, terwijl men vele liefhebbers vindt voor de grove „Schlacht" worst. Een aparte worstsoort brengt Wal deck: de z.g. „Feldgieker". In vele boerengezinnen bereidt men worse naar oude familierecepten en deze „streelt den tong van kenners op bij zonder aangename wijze". Men vindt dezen „Hausmacherware" slechts zel den op de markt, aangezien zij meer bestemd zijn voor huishoudelijk ge bruik der betreffende gezinnen. Göttinger bierwörstjes zijn bekend evenals Hannoversche en Westfaai- sche leverworst en de Pommerscne thee worst en meer andere. Ook uit Pommeren komen de gerookte gan- zenWstenHessen en wel in het bü zonder Fulda levert de „Schwarten- magen", een worstsoort die Goethe zoozeer wist te apprecieeren en zich zelfs op tachtigjarigen leeftijd nog goed liet smaken. Van het Zuiden hebben wij reeds gezegd, dat men weinig duurzame worstsoorten fabriceert, doch deze meer in lichtgegrookten of verschen toestand eet. Wie kent niet de heer lijke warme knack worstjes, die men zelfs op straat koopen en tegelijker tijd kan consumeeren en die ook bij ons ook van Nederlandsche fabri katen met graagte gegeten worden. „Frankfurter" en tegenwoordig ook „Wiener" worstjes leenen zich niet alleen als garneering van zuurkool en andere winterschotels, doch zijn ook zeer smakelijk bij een frisch aardap pelslaatje. Vele andere worstsoorten, die min of meer bekend zijn, komen in het buitenland onder verschillende namen voor en worden zoowel van kalfs- als rund- en varkensvleesch ge maakt. Wie zal gebakken bloedworst met appelen versmaden of zooals men het Thuringsche product noemt „Rot- wurst", een mengsel van gehakt vleesch, blokjes spek, varkensbloed en een bindmiddel. In Midden- en Zuid-Duitschland heeft men verschil lende soorten leverworst, die men eveneens bakt. Als „Aufschnitt" wordt worst ook zeer veel gegeten op brood en wel in Beieren met bier en in de omgeving van Frankfurt am M. met appelwijn, terwijl men in 2 W. Duitschland een lichte landwnn pleegt te drinken. In Zuid-Duitach. land eet men veel „Pariser", Kr», kauer, Mortadella en Salami, dij ■reeds door hun naam op navolging van buitenlandsche soorten wijzen zij het dan dat men de wjjze van be reiding niet slaafs navolgt. De Beier- sche salami is weer een ander pro. duet dan de Hongaarsche of Italiaan- sche. Tenslotte noemen wij nog de verschillende „Sülze", vleeschsoorten die hun vastheid verkrijgen door de toevoeging van gelatine, een zeer be langrijke voedingsstof onttrokken aan kalfs- en varkenspooten. Wy .hebben in het voorgaande slechts een deel der talrijke worst soorten genoemd, doch inderdaad zjjii er nog vele andere. Aan de hand van meermalen eeuwenoude recepten weet de meester in zijn vak nog steeds producten te leveren, die een wereldvermaardheid hebben gekregen in den loop der tij den. RADIO-NIEUWS. Zondag 10 September. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.55 VARA, AVRO, 5— VARA, 8- 10— VPRO, 12.- 12 AVRO: 8.55 Gramofoon; 9— Berichten: 90S Tuinbouwhalfuur; 9.30 Gramofoon; 9.4C Causerie „Van staat en maatschappij"; 9.59 Berichten; 10.„In de vreugde dezer da gen", toespraak; 10.30 Nederlandsch Her- vormde Kerkdienst; 12— Filmpraatje; 12.25 Berichten, hierna De Palladians; 1.15 Gramofoon; 1.30 Causerie „Waarop de In- dischman zich oriënteert"; 1.50 Gramofoon; 2— Boekenhalfuur; 2.30 Omroeporkest en soliste, in de pauze gramofoon; 4.10 Gramo foon met toelichting; 4.50—6 Sportnianws ANP hn eventueel gramofoon; 6.05 Esme ralda; 5.30 Gramofoon; 6— Boekbespre king; 6.20 Gramofoon; 6.45 Sportnieuws A NP, gramofoon; 7— VARA-Kaiender; 7.05 Schuldig of onschuldig; 7.30 Sylvia-Amuse- mentsorkest en soliste; 8.Berichten ANP, radiojournaal, mededeeiingen; 8.25 Omroep orkest, solist en het gemengde koor van de Operavereeniging; 9.25 Radiotooneel; 10,05 AVRO-Amusementsorkest en soliste; li- Berichten ANP, gramofoon; 11.30—12 Dansmuziek (gr.). Hilversum II, 301.5 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.— NCRV, 7.45—11.30 KRO: 8.30 Morgenwijding; 9.30 Gereformeerde Kerkdienst, hierna gewijde muziek (gr.); 12.15 Causerie „Een woninginspectrlce spreekt"; 12.35 Gramofoon; 1— Boekbe spreking; 1.20 R.K. Dameskoor „Cantate et Jubilate" en gramofoon; 2.Goddsienst- ibnderricht voor ouderen; 2.30 Gramofoon: 8— Causerie „Katholiek studentenleven In Nederland"; 3.15 KRO-Melodisten en solist; 4— Gramofoon; 4.15 Ziekenlof; 4.55-5 ftramofoon; 5.05 Gewijde muziek (gr.); 5 50 Hersteld Evangelisch-Luthersche Kerk dienst, hierna gewijde muziek (gr.); 3.41 Gramofoon; 8— Berichten ANP, mededee iingen; 8.15 Rococo-octet; 8.40 Gramofoon; 9— KRO-Melodisten en solist; 9.45 Zang met pianobegeleiding; 10.KRO-Kamer- orkest; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Epi loog; 11—11.30 Esperanto-lezlng. Maandag 11 September. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. Algemeen Programma, verzorgd door de VARA, 10 FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 44) Daar...! riep hij, daar zyn ze. De ouda Bessin met zyn mannen. Laat ?e maar ra zen! Voorloopig krijgen ze ons toch niet. Op de Irbyitsch houden we ze met onze geweren wel in bedwang. Schiet maar eens mannen! Dan weten ze tenminste, waar ze aan toe zijn. Verschillende geweren werden afgevuurd. Goed zoo! Hebben we daar even geluk gehad met onzen voorspoedigen overtocht! Een half uur later en het zaakje zou er heel wat bedenkelijker voor ons hebben uit gezien. Aan den overkant richtte Michel Bessin zich in het zadel op. Met zyn rechterhand beschutte hy zijn oogen tegen de laag staande zon. Te laat, vrienden! zei hy spijtig. Voor loopig zyn zy ons ontkomen. Er is geen sprake van, dat wy nu over de rivier zou den kunnen. Zy bly'ken geweren te hebben. Daarmee houden zy ons in bedwang. Eenige van ons moeten naar het dal terug, verbrak Hrandt de hierna ingetre den stilte. Dat kan een langdurige achter volging worden. Wy zullen ons van het noodige proviand moeten voorzien. XXX. Reeds dagen lang trokken nu de beide groepen achter elkaar aan. Michel Bessin en zijn mannen bleven Lansky dicht op hielen, maar daarmee moesten zy zich dan ook voorloopig tevreden stellen. Lansky had zijn plan goed doordacht. Bessin mocht hem niet al te dicht naderen. Weliswaar stelden de achtervolgers daar toe af en toe pogingen in het werk, maar Lansky liet in dat geval zonder pardon vu ren, met het gevolg, dat reeds twee van Bessin's mannen schampschoten hadden op- geloopen. Bovendien zagen zij zelf geen kans het vuur te beantwoorden, omdat daarby Kare gevaar zou loopen door een ko-gel te worden getroffen. Michel Bessin had er zich daardoor toe moeten bepalen Lansky en zyn kornuiten niet uit het oog te verliezen. Tevergeefs brak hy zich het hoofd, hoe aan dezen, op den duur onhoudbaren toestand eei^, einde kon worden gemaakt. Lansky zelf kwam intusschen slechts langzaam vooruit. Van een snellen marsch kon geen sprake zyn, zoolang men zich in de onafzienbare toendra bevond, waarin dicht kreupelhout en ondoorwaadbare moe- ,ssen even zoovele hindernissen vormden. Herhaaldelijk zag Lansky zich dan ook genoodzaakt een omweg te maken. Dat er- B rfg in zich opgenomen- gerde hem, temeer, omdat zyn achtervol gers overdag niet verder dan op schotaf stand achter hem bleven. Mitja en Sergius, die de achterhoede vormden, moesten voortdurend op hun qui vive ztfn. De be waking van Kare was; aan Niki toever trouwd. 's Avonds werden de kampvuren ontsto ken en van beide zyden verloor men het schijnsel der vlammen geen moment uit het oog. De een wist, dat de ander hem onmo gelijk zou kunnen aanvallen. Het was, wel beschouwd, een dwaas spelletje met een ernstigen ondergrond. De nachten in de toendra hadden nu iets zeldzaam bekorends. Nóg was het zomer. Zacht en luw streek de wind over de step pe. Op de aarde heerschte de duisternis, die een geheimzinnig web scheen te weven om aan het vuur. Onbekende ge luiden stegen uit den nacht op. Duizenden insecten zoemden hun eentonig lied; in gras en kreupelbosch klonk geritsel van wild dat op avontuur was. Maar boven, aan den zwart-fluweelen hemel, spande zich een net van fonkelende, glinsterende en stra lende sterren, waarvan een schier magi sche kracht scheen uit te gaan, di<* slechts kostelijke droomen en innige verlangens vermocht op te wekken. Hal Lörne, Peter Bessin en Nanglu re den voorzichtig over de donkere vlakten. Peter fungeerde als gids. pij kende de om geving uitstekend, want op zijn tochten naar Baku! had hij het landschap nauwkeu- Zy reden nu langs een dichte haag van struiken. Aangezien de paarden stapvoets liepen, veroorzaakten zy vrijwel geen enkel geluid. Slechts van tijd tot tijd kraakte het zadeltuig. Plotseling hield Peter zy"n paard in de anderen volgden onmiddellijk dit voor beeld. De jonge Bessin wees over de strui ken heen naar het Zuiden. Op eenigen af stand flikkerde het schijnsel van een kamp vuur en niet ver daar vandaan was duide lijk een tweede vuur waarneembaar. Fluisterend bracht Peter zyn gedachten onder woorden: „Zy hebben hun kamp op geslagen, Lansky en zijn kornuiten waar schijnlyk daar vooraan en wat meer naar achter dus rechts van ons mijn vader met zyn vrienden. Tot een serieuze ontmoe ting tusschen beide groepen schijnt het nog niet te zijn gekomen. De twee laatste dagen hebben wtf trouwens geen enkel schot ge hoord. Vader zal wel niet goed weten wat hy moet beginnen, want Lansky's bende is behoorlyk gewapend en bovendien hebben zy Kare in gyzeling." Hal staarde somber naar de beide vuren. Nanglu liet zich, als gewooniyk, door niets uit°zyn evenwicht brengen. Jy kent de streek hier, Peter, zei Hal. Heb je een of ander plan? Ja! Ik heb opzettelyk dezen weg ge kozen, omdat het daardoor mogeiyk is de vluchteligen als het ware tusschen twee vuren te krygen. Ik geloof, dat wy daar voor hier de geschiktste plek hebben ge vonden, want niettegenstaande wy nu met de anderen een overmacht hebben, behoe ven wy ons nog niet onnoodig in levens gevaar te begeven. Zeer juist! viel Lörne hem by. Welnu, vannacht kunnen we het ge- voegelyk wagen Kare te bevryden. Van hier af loopt deze haag tot de plek, waar je het vuur van onze menschen ziet. Als ik my wel herinner, eindigt die haag in een boschje. Vermoedelyk heeft Lansky daar zyn kamp opgeslagen. Aan beide zyden van de haag loopt een breede strook moeras grond. Dat zal Lansky wel niet weten. Wij moeten dus probeeren tot dat boschje door te dringen. Wat e#dan verder moet gebeu ren, kunnen wy overwegen als we dat punt bereikt hebben. Moéht het ons gelukken rn'n zuster te bevryden, dan ryden wy langs dezen zelfden weg terug. De strook vaste grond is hier namelyk maar zeer smal, zoo dat er alle kans bestaat, dat eventueele achtervolgers in het moeras verzeild raken en dat zal hun dan wel van verdere pogin gen om ons in te halen, doen afzien. Ver moedelyk echter zal Lansky eefraanval van dezen kant geen moment verwacht hebben. Zy houden natuurlyk voortdurend 't kamp vuur van myn vader in het oog en hun eerste gedachte zal dan ook stellig zyn dat wy daar eveneens toe behooren. Nu knikte ook Nanglu. De drie mannen hadden elkaar begrepen. Zwijgend en nog voorzichtiger dan voorheen vervolgden zy hun weg. Zoo bereikten zy een flauwe bocht in de haag. Peter hief zyn hand op en alle drie in zy zich uit het zadel giyden. (Wordt vervolgd.) Machtigingen voor uitgaven aan gemeenten. iVoorloopig opgeschort. De regeeringspersdienst meld: Aan de onderscheidene colleges van Ged. State» heeft de nunistci van Binnenland- sche Zaken o.a. het volgende bericht: Verschillende gemeentebesturen hebben vóór de buitengewone omstandigheden van het oogenblik intraden, op grond van de Ongunstige budgetaire- of schuldpositie der gemeente, machtiging gevraagd tot het uit voeren van werken, tot het doen van aan schaffingen enz.* Vry zeker mag worden aangenomen, dat verscheidene dier aanvra gen in deze dagen niet gouden zyn inge diend en dat door de betrokken gemeenten 0p verdere behandeling voorshands geen prijs wordt gesteld. Aangezien het der regeering niet moge lijk is te beoordeelen, wélke aanvragen wel en welke niet voor verdere behandeling in aanmerking komen, heeft zy gemeend goed te doen de afdoening der loopende aanvra gen voorloopig op te schorten. Slechts die aanvragen zullen verder 4n behandeling worden genomen, ten aanzien waarvan het gemeentebestuur een nader verzoek doet en aantoont, dat het werk of de aanschaffing, ondanks de buitengewone tydsomstandig- heden, onmiddellyk voortgang ient te heb ben. 10.20 v.m. VPROt 8.— Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 10.— Morgenwyding; 10.20 Declamatie; 10.40 Cello en piano; 11.10 Declamatie; 11.30 Gramofoon; 12.15 Berichten; 12.17— 1.45 VARA-orkest (1—1.15 Gramofoon); 2.— Orgelspel en gramofoon; 3.— Declama tie; 3.30 Gramofooin 4.30—Voor de kin deren; 5.05 Esmeralda; 5.40 Verkorte opera „Ernani" (gr.); 6.28 Berichten; 6.30 Musi kale causerie met gramofoon; 7.VARA Kalender; 7.05 Gramofoon; 7.30 VARA-or leest; 8.— Herhaling SOS-Berichten8.03 Berichten ANP; 8.15 Esmeralda; 8.45 Gra mofoon; 9.15 VARA-orkest (10—10.10 Be n ANP); 10.30 Orgelspel; 11—12 Gra. Hilversum II, 301.5 M. NCRV-Uitzending: 8.— Schriftlezing en meditatie; 8.15,Be richten, gramofoon (9.30-9.45 Gelukwen- schen); 10.30 Morgendienst; 11— Christ, lectuur; 11.30 Pianovoordracht; 12.Be richten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Orgelspel; 1.30 Gramofoon; 2.— Schooluitzending; 2.35 Gramofoon; 3.— Causerie over kamer planten; 3.30 Gramofoon; 3.45 Bybellezing: 4.45 Gramofoon; 5.15—6.15 Kinderuur; 6.20 Gramofoon (c.a. 6.30 Berichten); 6.30 Vra genuurtje (7—7.16 Berichten); 7.45 Gramo foon; 8.— Berichten ANP, herhaling SOS- Berichten; 8.15 Utrechtsch Stedelyk orkest en soliste (9—9.30 Causerie „Met open oogen de natuur in"); 10.20 Berichten AN P, actueel halfuur; 10.50 Gramoofon; C.a. 1U0—12 Schriftlezing. De grenzen gaan dicht voor allerlei levensmiddelen. De directie van den landbouw deelt mede dat blykens telegrafisch bericht van den rykslandbouwconsullent te Londen de in- o e r in Groot-Brittanni is .verboden voor: Geslacht pluimvee, worst in blik, versch fruit met uitzondering van appelen en pe ren, versche groenten met uitzondering van aardappelen, tomaten en uien, gedroogde groenten behalve droge peulvruchten, pick- lers, Bauzen, groenten in blik behalve to maten in blik. De Board of Trade kan ontheffing yan vorenbedoelde invoerverboden verleenen. De Nederlandsche regeering heeft maat regelen getroffen om een groot aantal pro ducten binnenslands te houden. De minis ter van Economische Zaken heeft* bekend gemaakt, dat de Staatscourant van 7 Sep tember 1939 een aantal Koninkflyke beslui ten en ministerieele beschikkingen bevat, waarby de uitvoer van de daarin genoemde crisisproducten wordt verboden. De bedoeling is, den minister de bevoegd heid te geven de algemeen geldende rege len voor het transito- en entropot-verkeer, welke in verband met de uitvoerverboden worden gesteld, ook te doen gelden voor deze crisisproducten, waartoe behooren: tyrwe, rogge, boonen, haver, hooi, dierlyke en plantaardige oliën en vetten (uitgezon derd boter en margarine), afval van gra nen, aardappelen, zetmeël, arrawroot, cas save, sago, tapioca, dextrine, oliehoudende zaden, beetwortelen, suiker, stroop, cacao- boon^n en cacaoboter, veevoeder enz. enz,). Olympische voorbereiding voorloopig stopgezet. N.O.C. Bteli zich ter beschikking van Defensie. Het Nederlandsch Olympisch Comité heeft in verband met den internationalen toestand de voorbereiding van een Neder landsche deelneming aan de Olympische Spelen in 1940 in Helsinki voorloopig stop gezet. Het bestuur van het N.O.C. heeft zich tot den Minister van Defensie gericht en zich geheel ter beschikking gesteld om des- gewenscht mede te werken aan het nemen van maatregelen ter bevordering van de ontspanning der gemobiliseerdeh. "STADSNIEUWS. Aardig is anders! Maar hij laat tenminste nog kiezen, terwijl iemand. <fie met slechte remmen rijdt, z'n mede weggebruikers rechtstreeks naar het leven staat! GOUDA, 9 September 1939. Loop der bevolking. Gevestigd: J. Vermeulen, schipper, van Rotterdam a. boord „Métier" in Derde Kade Hl; J. Cosyn geb. Oepkes, van Hille gersberg, J. v. Ghestellaan 7 in Van Swie- tenstraat 12; H. J. van den Heuvel, dnstb., van Stolwyk G 120 in Spieringstraat 2; G. Boegheim geb. Scheepmaker, van Utrecht, Schutstraat 34bis in Zoutmanstraat 9; A. van der Tuyn, rytuigaohilder, van Rotter dam, Bouwmanstraat 14 in Koningin.Wil- helminaweg 268; A. Damsteeg, chauffeur, van 's-Gravenhage, Korendykstraat 105 m Tuinstraat 23; W. N. M. Pompen, R.K. priester, van Sittard, Krommenweg 23 m Gouwe 39; J. Maasdam, scheepstuiger, van Dordrecht, Kerksteiger lrood in Molenwtrf 24; C. S. Kuilenburg geb. Kalkman, van Bodegraven, Willemstraat 73 in Achterw l- lens 4; J. M. van der Harst, onderwyzer, van Voorschoten, Burg. Treubstr. 56 in Gr. Florisweg 36; A. Kempkes, drogist-opticisrj, van Waddinxveen, Nesse 22 in Lange Tien- dewegi 74; G. Kempkes geb. Hoogendoorn, van Waddinxveen, Zuidkade 63 in Lange Tiendeweg 74; N. Hoogendyk, bakker, van Gouderak, Dorpsstraat 83 in C. Huygens- straat 99; H. Eielts, verpleegster, var. Apeldoorn, Dorpsstraat 49 in Krugrelaan 130; D. ter Horst, machinist, van Papen- drecht, Hoogendyk 162*in Gr. vrBloisstraat 99; J. v. Dijken, ass. magazynknecht. van Vlaardingen, Gr. v. Prinstererstr. 112 ii Fluweelensingel 57; J. Aafjes, bakker, van Haarlem, Wilgenstraat 78 in Sophiastraat 48; C. Hazenbroek, koopman, van Nieuwer- kerk a. d. IJssel C 122 in Komynsteeg 42; T. de Mol, van 's-Hage, Papaverhof 7 m Regentesseplantsoen 27; G. Berendsen, ver tegenwoordiger, van Hengelo (O.), Al- brechtsweg 21 in Gouwe 19; J. v. Grondel, vuurstoker gr.v., van Rotterdam, v. Duijl- straat 75 in Lysterbesstraat 26; A. H. v. d Heiligenberg, van Woerden, Eendrachtstr 21 i nH. v. Alphenstraat 6; J. M. Feit Zoet, van Leiden, Haagweg 47 in St. Anthonte- straat 10; A. M. Smit wed. Toussain, van 's-Hage, Z.O. Binnensingel 45h in Nobel- straat 21; J. Kamstra, opz. P.W., van 's-Hertogenbosch, Seringstpat 12 in Jou bertstraat 158; J. Mol, los werkman, van 's-Hage, Westerbaanstraat 191 in Keizer straat 94; T. A. Moeliker geb. Verhagen van 's-Hage, Westerbaanstraat 191 in Kei zerstraat 94; G. den Hepten, leeraar am baéhtsschool, van Hillegersberg, Kleiweg 165b in Pieter Maritzstraat 4; W. van der Heide, transportarbeider, van Dantumadeel, Murmerwoude 97b in Turfsingel 24; A. P. Gloudie, meubelmaker ,van Rotterdam, H<~ kelingenstr. 21b in Koningin Wilhelmina- laan 258; M. C. van Veen, religieuse onder- wyzeres, van Zoetermeer, Dorpsstr. 33 in Westhaven 25; G. Th. A. Maarschalker- weerd, idem, van Bergen op Zoom, Box hornstr. 2 in Westhaveh 25; G. H. Grave- steyn geb. Rese, van Groningen, Hoekstrnat 8a in Jouberstraat 104; G. B. de Leeuw, hulp i. d. huish., van Grohingen, Praedinius- singel 41 in Oosthaven 31; A. M. Boekamp, Zalm met sauce tartare. 400 gram zalm in twee mooten, een halve komkommer, zout. Voor de saus: 1 eier dooier, 2M> d.L. slaolie, zout, peper, 3 eetl. azyn, mosterdpoeder, 1 eetl. gehakte augurk en 1 eetl. kapertjes. De zalm wordt in water met zout gaa." gekookt, ongeveer 10 12 minuten, daarna wordt*iedere moot in tweeën gedeeld, zoo dat de middengraat verwijderd kan worden en de vier stukken op een verwarmde scho tel worden gelegd, in het midden van ieder stuk een schijfje komkommer, die eveneens als een rand rond de visch komt. Opdienen met de saus, die als' volgt gemaakt wordt. Eierdooier in kom, met houten lepel en ,,v!„ kele minuten roeren, zout, peper en mos terdpoeder er door mengen en duppelsge- wijze de slaolie. Wordt de saus te dik, dan telkens een weinig azyn bijvoegen, vervol gens weer olie, totdat een mooie gebonden mayonnaise verkregen is. Olie maakt de saus dikker, azyn dunner en wanneer men vooral in het begin slaolie druppelsgewyze toevoegt, mislukt de saus nooit. Voor het opdienen gehakte augurk en kapertjes toevoegen, eventueel gehakte pe terselie. Rijst met citroensaus. 100 gram ryst, 3 theekopjes water, zout. Voor de saus: 2 citroenen, water, 100 gram lichte basterd suiker, 1 ei, 2 eetlepels sago We koken de ryst op de gewone wyz?, dus zetten ze op met driemaal zooveel wa ter als ryst en zout. De ryst moet vooraf echter goed gewasschen zyn, zoodat het water goheel helder is. Gebruiken wy een hooikist of couranten, dan voegen wy slechts tweemaal zooveel water by en laten de ry"st vooraf een minuut of 6 doorkoken, met de deksel op de pan, om warmteverlies te roor de saus worden twee groote of drie kleine citroenen uitgeperst en gezeefd, daarna zooveel water bygevoegd, totdat we L. hebben, die we aan de kook brengen, hierin de suiker oplossen en binden met de aangemaakte maizena. In een kom wordt het ei schuimig geklopt en hierby in hpt hegin druppelsgewyze het citroensap ge voegd, dat warm wordt opgediend. Vanillevla met bessensapschuim. V» L. melk, 25 gram maizena of custard- poeder, 40 gram suiker, 2 eieren, 1 pakje vanillesuiker voor de saus; 2 d.L. bessen sap, '1 ons suiker. We brengen de melk aan de kook met de vanillesuiker. Gebruikt men custardpoeder, dan kan de vanille vervallen, omdat deze al by de poeder gevoegd is. De eieren worden geklopt met de suiker, doch het eiwit houdt men achter voor het bessensap, daarna roert men de maizena of custardpoeder er door tot zich een gelyk papje heeft gevormd waarby met een dun straaltje de kokende melk gevoegd worat. Alles gaat terug in de pan en steeds roe rende wordt de massa even doorgekookt, daarna nog een minuut flink geklopt met de garde en in een vlaschaal gedaan om geheel af te koelen. Voor het schuim, dat op het laatste oogenblik voor het opdienen gemaakt wordt, klopt men het eiwit met een lepel van de 100 gram (vooral niet te grove)'suiker zeer styf, voegt daaraan een scheut bessensap toe, dan klopt men weer tot zich een styve massa heeft gevormd en voegt achtereenvolgens suiker en bessensap by tot alles verwerkt is, waarna het schuim op de vla wordt gedaan en opgediend, des- verkiezend met biscuits. Verschillende groentenin mosterd- zuur. Stukjes bloemkool, worteltjes, doperwten, stukjes princesseboonen, komkommers, ui tjes en augurkjes, alles tezamen, 2 flesschen azyn, een paar Spaansche pepers, 10 gram kurkuma, 10 gram gemberpoeder, 1 eetl. zout (afgestreken), 1 blikje mosterdpoeder. We maken de groenten schoon, verdoelen ze in nette stukjes en koken ze in wat water met zout gedurende pl.m. 5 minuten, gieten ze op de vergiet en laten het water daarna wegloopen. De azyn koken we, maar houden een wei nig achter om de mosterdpoeder en de krui den aan te maken, die we by de azyn voe gen, evenals de Spaansche peper en alles ongeveer 15 mïnuten laten doorkoken tot het sausje wat gebonden ia, dan de groenten erby en nog een paar Minuten laten mee koken om tenslotte alles over te brengen in een groote of meerdere kleine potten of jamflessohen. Goed afsluiten met perka mentpapier. SHnaasappelommelet. 4 eieren, 4 eetlepels suiker, 1 eetlepel bloem, tikje zout, 4 eetlepels sinaasappel sap en geraspte schil, 30 gram boter, wat poedersuiker. Men kiopt de eieren met de suiker, tot dat men een lichte schuimige massa heeft verkregen en alle suikerkorreltjes zijn op gelost. Bloem en een tikje zout worden met de geraspte schil van de sinaasappel in een kommetje gedaan, daarna eerst vermengd met het vruchtensap en vervolgens doet men er met kleine beetjes de geklopte eieren bij, totdat een volkomen glad beslag zonder der klontjes is verkregen. De boter wordt in een koekepan gesmolten en als ze warm, doch niet heet is, wordt het eimengsel in de pan gegoten en de ommelet zachtjes goudgeel gebakken, daarna omgekeerd, in drieën gevouwen op een verwarmde scho tel gelegd en onmiddellijk opgediend, des- verkiezend bestrooid met wat poedersuiker. Appelsckoteltje. 12 dunne sneetjes oud brood zonder korst, 7 zure appelen, 50 gram rozijnen, 8 d.L. melk, 2 eieren, 125 gram suiker vermengd met 1 theelepel kaneel, paneermeel, 50 gr. boter. De appelen worden geschild en met een weinig water gaar gekookt, daarna zeer goed geklopt of door een paardeharen zeef gewreven en vermengd met een deel wan de suiker en de rozijnen. De vuurvaste schotel wordt met boter in gevet, met paneermeel bestrooid en belegd met een laagje besmeerde boterhammetjes, hierop appelmoes, daarna weer brood, ap pelmoes en tenslotte nogmaals een laagje brood, dat zoo aan punten gesneden wordt, dat het geheel over de appelmoes komt, De melk, de rest van de suiker en de eierdooiers flink kloppen en hierbij het zetr stiff geklopte eiwit voegen; deze vloeistof wordt over het brood gegoten en de scho tel in den beginne liefst bedekt, in den „vén geplaatst; na 15 h 20 min. den oven temperen en het deksel van het schoteltje verwilderen, waardoor de bovenkant gele- heeft lichtbruin te kleuren. kinderjuffr., van 's-Gravenhage, v. Ni|en. ïodestr. 76 in Turfmarkt 89; W. M. Broer, yzerwerke, van Haastecht, C 232 in Keizo- straat 74; A. Kriege. chauffeur-montpui, van Utrecht, Johan de Meesetrstr. 4 in Zwarteweg 12; J. de Booii, handelsreiziger, tan Rotterdam, Concordiastr. 9a in Gouwe 16; M. S. van Bergen, van 's-Gravenhage, v. Limburg Stirumstr. 181a in Kuiperstraat 15; A. H. van Os, van Reeuwijk, Tempel C 5 in Kon. Wilhelminaweg 209; H. Boter, winkeljuffr-, van Leiden, Magd. Moonstr 10a in Wijdstraat 43; J. C. Kuilenburg, metselaar, van Reeuwijk, Brug E 8 in Ach terwillens 4; P. J. Revet, bedrijfsleider, van Tilburg, Barkstraat 18 in Gr. Beatrixstraut 6; J. Boot, insp. verzek. mij., van Leiden, Mflchior Treublaan 10 in Joubertstraat 40, A Straub, van Valburg, Zetten, Veldstrnat 10 in Joubertstraat 213; A. He«ster, wed. E J. Hissink, van Westervoort, Klapstruot 16 in Lazaruskade 6; M. C. van den Hoek, van 's-Hage, Beeklaan 452 in Kon. Wilhel minaweg 251; T. P. va nden Hoek, van 's-Hage, Beeklaan 452, in Kon. Wilhelmina weg 251; A. van der Akker, van 's-Graven hage, Tomatenstraat 20 in Kattensingel 31- Vertrokken; R. B. Weizenbach, van Markt 51 naar Enkhuizen, Breedstraat 80; J, Brandsen, van Blauwstraat 2 naar 's-Gravenhage, Vlierboomstraat UI; J- - de Moor, van Krugeriaan 79 naar Brou wershaven, Molenstraat E 30; H. GUzcnij, van Krugeriaan 121 naar Waddinxveen, Bodegr. straatweg 70; J. C. Rietveld, van Jan v. Henegouwenstr. 18 naar Waddinv- vecn. Bodegr. straatweg 70; C. Roggeveen, van Bleekerssingel 55 naar Waddinxveen, Burg. Trooststraat 76; W. Severgnen, van Heimersstraat 8 naar Tilburg, Stokhasselt- straat 10T; J. T. L. Mulder, van Moordr. Tiendeweg 7 naar Waddinxveen, Zuidelijke Dwarsweg 14; Z. K. Nederhoed, van Vierde Kade 2 naar Reeuwijk, Weth. Venteweg 226; J. Hannessen, van Scheltamastr. 13, naar Zuilen, St. Ludgeriusstraat 15bis; M. Duits, van Willens 16, naar Hoenkoop, Prov. weg 94; P. van Egdom, van Tollen|straat 134 naar Amersfoort, Mesdagstraat 8; Wed. J. de Graaff, geb. L. v. d. Schoor, van Tol- lensstraat 148 inw., naar Schiedam, Hoofd straat 67; S. Jager, van Herzogstraat 10 naar Voorburg, Corbukade 10; G. C. van Zevenhoven, van Spoorwegstraat 10, naar Hilversum, van Hoornstraat 64; C. van Ze- venhoven geb. Boer, van Spoorwegstraat 10 .naar Hilversum, van Hoomstraat 64; C. J- do Man, van Korte Tiendeweg 12 naar Roermond, Zwartbroekstraat 38; H. W. A. E. Buys, van Bogen 67, naar Hilversum, Lorentzweg 47; P. de Wit, van Peperstraat 102 naar Rijswyk Z.H., Hoekwegi 14; W. G. van Drumpt, van Crabethstraat 46 naar Amsterdam. Hobbemakade 26; W. A. v. d. Waay, van Van Bergen IJizendoornpark 1 r.aar Bodegraven, Noordzijde 129; W. H. Meloen, van Eerste Kade 61 naar 's-Gra venhage, Loudonstraat 42; H. P. J- A. Gallé, van Eerste Kade 61 naar 's-Graven- bage, Loudonstraat 42; J. J. M. C. Gallë, van Eerste Kade 61 naar Hilversum, Ta- ludweg 111; T. W. de Jong, van Van Ber gen IJzendoornpark 9C naar Arnhem, Ver. lengde Prümelaan 711 Th. H. J. Mussert, van Krugeriaan 130 naar 's-Gravenhage, Segbroeklaan 1; H. Bor, van Krugeriaan 130 naar Rotterdam, Henegouwerlaan 72; I J. Twigt, van Krugeriaan 130 naar Zwolle; J. C. M. de Valk, van Westhaven 25 naar Princenhage; M. P. Spaan, van Westhaven 25 naar Oudenbosch, Kerkstraa- A 368; J. F. A. M. van Betten, van West- haven 25 naar Monster; H. J. Vrouwenvel- der, van Westhaven 25 naar Princenhage; J. A. van Hoboken, van Westhaven 25 naar NUmegen, Heyendaalschweg 300; F. E. Kouwenberg, van Oosthaven 51 naar 'a-Gravenhage, Groothertoginnelaan 240. KANTONGERECHT GOUDA. Uitspraken van Woensdag 6 Sept. Veroordeeld werden wegens overtreding van: Art. 27 Motorwet: B. H. te Rotterdam 7.50 subs. 3 d. h. Art. 4 Motorr. Regl.: W. J. H. te Gouda 1.suhs. 1 d. h. Art. 11 idem: A. J. G. te Waddinxveen vry spraak; G. J. J. D. te den Haag en S. \- E. te Rotterdam 3.— subs. 2 d. h. Art. llbis idem: P. J. K. te den Haag 2.— subs. 1 d. h.; W. L. te Rotterdam cn F. J. de G. te den Haag f 3.— subs. 2 d. h. Art. 14 idem: J. A. G. te Gouda 5.— subs. 3 d. h.; M. v. W. te Gouda 20 subs. 8 d. h. Art. 16 idem: B. H. te Rotterdam 2 x f 2.50 subs. 2 x 1 d. h.; M. J. B. te Hille gersberg 5.— subs. 2 d. h. Art. 58 idem: J. v. M. te Capeile a. d. IJssel 1.subs. 1 d. h. Art. 59 idem: J. v. M. te Capeile a. d. IJssel, G. R. te Gouda, A. M. v- d. K. te Boskoop, H. G. C. te Reeuwyk, W. A. S. te Denschop, A. C. de J. te Harmeien en G. v. O. te Benschop 2.subs. 1 d. h.; W. H. B. te Rotterdam ƒ1.subs. 1 d. h.; p D. te Moordrecht 2 x 2.subs. 2x1 Art. 4, 59 idem: L. H. v. d. B. te Gouda isubs. 1 d. h. en 2.— subs. 1 d. h. Art. 62bi8 idem: A. A. te Gouda 3k— subs. 2 d. b- Art. 452 W .v. Str.: S. H. D. te Pgnacker en J. S. H. te Gouda 5.— suibs. 2 d. h. Art. 74 Arbeidswet: D. S. te Bergam bacht 2 x 2.— subs. 2 x 1 d. h. Art. 73 Alg. Pol. Verord. Gouda: A. v. W te Gouda 2.— subs. ld. h. Art. 78 idem: J. M. te Gouda 5.— subs. 3 d. li. Art. 22 Leerplichtwet: W. D. te Waddinx veen 3.subs. 2 d. h. (Zie verder Eerste Blad.) REC Doodelyk ongeluk te Bodegraven. Chauffeur voor de rechtbank. Wegens het veroorzaken van dood door schuld moest de 26-jarige loswerkman J. van der K. uit Waddinxveen voor de Haag- eche rechtbank terechtstaan. In den laten namiddag van 23 Mei reed hy met zyn vrachtwagen van Bodegraven naar Gouda. By het passeeren van een per sonenauto naby Bodegraven kwam hy zóó ver op het linkergedeelte van den weg te recht, dat hy een wandelaar aanreed. Deze man werd zwaar gewond in het ziekenhuis te Gouda opseno^en, waar hy kort daarna ^Verdachte verklaarde niet geheel aan den linkerkant van den weg be hebben gereden. Op het beslissende moment heeft de wande laar zich ongedraaid, waardoor hy door den vrachtwagen werd gegrepen. De officier van Jtistitie, mr. N. S. Hoek stra, achtte vèrdachte schuldig aan het ten laste gelegde. Voortdurend heeft hy den hem tegemoetkomenden wandelaar gezien fen had by het passeeren daarby rekening moeten houden. De eisch luidde één maana gevangenisstraf. De verdediger, mr. C. M. Loeff, verbaas de zich er over, dat op den zeer drukken verkeersweg Gouda-Bodegraven een tach tigjarige doove man, zooals het slachtoffer *as, aan het wandelen was. Pleiter conclu deerde tot vxy spraak van verdachte. Uitspraak 21 September. Het gelaat is de spiegel der ziel. In nerlijke harmonie en tevredenheid -komen er tot uitdrukking. Niet voor niets zegt men soms van menschen, dat men het onaangename 1 van hun gelaat af kan lezen. Ben mensch, die zich steeds aan alles ergert zal reeds op jeugdigen leeftijd een doorgroefd gelaat hebben waarop verbittering te lezen staalt. Natuurlijk kan men niet altijd vroolijk zijn en lachen, want het le ven brengt vele moeilijkheden met zich, waardoor men het lachen wel eens verleert. Doch dit wil nog niet zeggen, dat men hierdoor steeds zor gelijk moet kijken, veeleer is het noo dig met opgeheven hoofd en met de tanden op elkander de moeilijk heden trachten te overwinnen. De mensch, die vervult met aangename gedachten aan zijn dagtaak begint en tevreden is met hetgeen het lot hem toegedacht heeft, zal veel langer frisch en tot werken in staat zjjn, dan de pessimist met zijn sombere wereldbeschouwing. I Men moet de dagelijksche zorgen niet zwaarder opnemen, dan zij in werkelijkheid blijken te zijn. Waar 1 een wil is, is een weg en wanneer men 1 gezond is, twee flinke armen en een opgewekt gemoed bezit, dan zal toch wel heel vreemd moeten loopen, indien men de vele kleine en zelfs groote moeilijkheden niet zou kunnen overwinnen. We moeten onze eischen echter niet steeds te hoog stellen, doch de kleine genoegens des levens weten te waardeeren, slechts dan is tevreden heid ons deel. Niet alleen aan het eigen ik den ken, doch ons in dienst stellen van anderen, doet ons inzien, dat er on noemelijk velen zyn, die het zooveel moeilijker hebben dan wy. Trachten «nderen gelukkig te maken door klei ne attenties, door e^i vriendelijk woord, door een bemoedigenden handdruk, ziet hier de weg, die tot het geluk leidt. Want staat er niet geschreven, dat het zaliger is*te geven dan te ontvan gen? Woorden, die <üep in ons hart gegrifd moeten worden en die uit eindelijk een menschdom moeten ont wikkelen, dat minder groote eischen aan anderen stelt dan aan zich zelf. Innerlijk frisch en jong blijven kunnen we zelfs tot op hoogen icet- tyd. Het zal ons niet steeds even gemak kelijk vallen deze levenshouding te volgen, vooral niet indien we teveel begaan zijn met ons eigen ik en het leven van de meest somberen kant bekijken. Maar, de wil moet aanwezig zyn en dan zullen wij langzaam bergop waarts gaan totdat de top in het ge zicht komt en het einddoel der levens reis bereikt is. 0

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4