Het wordt tijd „DE PELIKAAN iïritsch bericht over duikbootoorlog. „VOOR HEN, DIE VIELEN". Plechtigheid te Den Helder. Frankrijk gaat over tot wisselcontrole. Onze neutraliteit in de lucht. Achter de Bosschen. Verdedigingswerken in de vesting Holland. Gemengde berickten. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. „Thans reeds bijna geen Duitsche koopvaardijschepen meer op zee". Het ministerie voor de voorlichting deelt mede dat de taak alle vijandelijke scheep vaart van de zee te doen verdwijnen met kracht wordt voortgezet, terwijl de Brit sche verbindingen zonder ernstige onderbe- king blijven bestaan. Thans bevindt zich reeds bijna geen üuitsch koopvaardijschip meer in volle zee. Een aantal is reeds door Britsche oorlogs schepen buitgemaakt, doch in meer dan één geval hebben de bemanningen van de Duitsche schepen de waterinlaten geopend en gaten in het schip geboord alvorens het te verlaten. Steeds, wanneer een Duitsche koopvaar der door een Britschen oorlogsbodem werd geënterd is er zorg voor gedragen, de be manning in veiligheid te bengen. Open boo ten werden daarbij niet als een veilige plaats beschouwd. De overgroote meerderheid van de Duit- c"he vrachtschepen <ïie zich op zee of in neutrale havens bevonden, hebben nu de wijk genomen in neutrale havens. Indien deze schepen geen pogingen doen zich te bewapenen of deel te nemen aan de vijan delijkheden, zullen zij vanzelfsprekend in deze neutrale havens niet geïnterneerd worden. Zij weten echter dat zij, wanneer zij hun havens verlaten zij zoo goed als ze ker in handen van eenheden van de Brit sche marine zullen vallen. Er zijn echter twee mogelijkheden waarmee koopvaardij schepen in een oorlog de mogendheid die de heerschappij' ter zee voert, kunnen tegen werken. Zij kunnen, zooals gezegd, zich be wapenen en als kaperschepen optreden. An derzijds kunnen zij gebruik maken van de radio-installatie om inlichtingen omtrent de scheepvaart aan onderzeeërs en andere oor logsbodems te geven. In beide gevallen Jient de neutrale mogendheid, in wier ha ven het schip ligt, dit onmiddellijk te in terneeren. Koopvaardykschepen kunnen te vens uit neutrale havens uitvaren om dienst te doen als voorraadschepen voor oorlogs bodems, in het bijzonder voor onderzeeërs, in dat geval zullen zij' door Britsche oor logsschepen achternagezet /worden. Duitsch- land is thans, aldus besluit het ministerie voor de voorlichting, zoo goed als afgesne den van de buitenwereld voor wat haar oor logsbevoorrading betreft, behalve in de Oostzee. deze maatregelen overgaat, bewijst welke enorme vorderingen het financieele en eco nomische herstel sedert November j.l. on der Reynaud's leiding gemaakt heeft. De goud- en kapitaal-embargo's beschouwt men als voorzorgsmaatregelen om de ge weldige hulpbronnen van Frankrijk te mo- biliseeren, nu de oorlog begonnen is. In geen geval is het een bewy's van financieele of economische zwakte. De goudreserves van de Banque de France en het wissel- koersnivelleeringsfonds bedragen ongeveer 111 milliard francs. Het bezit aan buiten- landsche obligaties en industrieele en com- mercieele aandeelen wordt geraamd op 100 milliard francs, waarvan het grootste ge deelte belegd of gedeponeerd is in de Ver- eenigde Staten. De laatste bankstaat voor den oorlog was gedateerd 31 Augustus, toen Frankrijk pas gemobiliseerd had. Hy gaf echter reeds voldoende aanduiding omtrent de geweldige kosten van een toekomstige» oorlog. De wisselportefeuille was met 100% gestegen. De fiduciaire circulatie is in een week tyds gestegen met 13 milliard francs, n.l. van 129.978 millioen tot 142.3Ö8 mil- lioen. Bovendien kan de Banque de France, zooals Reynaud reeds heeft verklaard, een voorschot van frs. 25 milliard geven, ter wijl het parlement reeds frs. 69 milliard oorlogscrediefen goedgekeurd heeft. Een boodschap voor H. M. de Koningin. Kapitaal- en goud-embargo's. De Fransche minister van Financiën, Reynaud, heeft gisteravond voor de radio bekend gemaakt dat de Fransche regeering besloten heeft over te gaan tot wisselcon trole. Heden zyn in de Staatscourant de ver schillende financieele en monetaire decre ten bekend gemaakt. Art. 1. De uitvoer van kapitalen, in wel ken vorm ook, is zonder machtiging van den minister van 'Financiën verboden. Na der zal worden bepaald, welke operaties als kapitaaluitvoer beschouwd worden. Art. 2. Buitenlandsche wisseloperaties, waartoe volgens art. 1 vergunning is ge geven, moeten geschieden door de Banque de France of door andere instellingen, die daartoe door den minister van Financiën, op advies van de Banque de France, aan gewezen worden. Eventueel zal later hetzelfde gelden voor den aankoop, den verkoop, de overdracht of het gebruik als onderpand van buitenland sche aandeelen, obligaties of credieten. Art. 3. De invoer en de uitvoer van goud zijn zonder machtiging van de Banque de France verboden. Ter uitvoering van dit artikel zullen na dere verboden, verplichtingen en bepalin gen vastgesteld worden. Zware straffen worden op overtreding gesteld. Ter toelichting seint United Press, dat deze decreten het begin, zijn van de finan cieele en monetaire beperkingen der regee ring. Artikel 2 maakt het eventueel moge lijk het particuliere Fransche bezit aan bui tenlandsche waarden te mobiliseeren. Dat de regeering pas egn week na Engeland tot Een treffende plechtigheid heeft Za terdagmiddag plaats gevonden op het Havenplein te Den Helder, alwaar om drie uur door den adjudant in buiten gewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, den gepensionneerd schout bij nacht C Baron de Vos van Steenwijk, een krans gelegd is aan den voet van het monument „Voor Hen die Vielen". Reeds geruimen tijd voordat de plech tigheid een aanvang nam waren velen naar het plein getogen om getuigen te zijn van dit ceremonieel, dat wel zeer in het bijzonder spreekt tot het hart van de Heldersche bevolking. Het was uitgezocht zomerweer. De zon goot haar stralen over de haven en over de nog bloeiende geraniums in het klei ne parkje, dat het Monument omzoomt. Overal stond het publiek opgesteld bui ten het plein. Om het Monument geschaard stonden de volledige bemanningen van de mij- nenvegers Officieren, onderofficieren, adelborsten, en het overige personeel. Enkele daarvan nog met verbanden om hoofd of armen. Eveneens was aanwezig de stafmuziek der Koninklijke Marine onder leiding van kapelmeester Lelstikow benevens tamboers eri pijpers. Even voor 3 uur arriveerde burgemees ter G. Ritmeester, met den gemeente secretaris, mr. Van Bolhuys. Voorts gaf een deputatie van de Koninklijke Land macht acte de présence. Even over 3 uur arriveerde de ver tegenwoordiger van de Koningin, in.ge zelschap van den commandant der ma rine te Willemsoord. Deze aankomst ge schiedde tijdens een roffel op de trom men, waarbij allen stram in de houding opgesteld staan. Daarna speelde de kapel het „Wien Neerlands Bloed". De adjudant van Hare Majesteit en schout bij nacht Jolles treden naar vo ren, terwijl de muziek het bekende ko raal „Wilt heden nu treden" speelt. Doodstil is het onder de menigte, die de plechtigheid gadeslaat. Doodstil staan de militairen rondom het monument, dat dezen Zaterdag wel in het bijzonder aan een droeve werkelijkheid herinnert. Een krans van de Koningin wordt aan den voet van het monument gelegd. Een eenvoudige hulde van onze Landsvrou- we, bestaande uit groene laurier-bladen, waarin de zon haar flonkeringen werpt. Om den grooten krans bevindt zich een breed wit lipt met een gouden „W" en gouden kroon. i Met slechts enkele woorden doet de adjudant de gave gepaard gaan: „In op dracht van Hare Majesteit de Koningin, voor hen die vielen Hierna hield schout bij nacht Jolles een korte rede. Het i§ een zeer moeilijk oogenblik, aldus de marinecommandant, om hier het woord te voeren ip, tegen woordigheid van den geheelen mijnen- dienst. Het is naar aanleiding van den zwarten dag, die gisteren over Den Hel der gekomen is. Ge kunt u niet voor stellen met hoeveel schrik en wanhoop de droeve tijding tot ons kwam De tij ding, die berichtte over het verongeluk ken van een van Harer Majesteits oor logsschepen, waarbij 30 brave kerels den dood vonden. Gedurende de jaren dat ik het com mando voer heb ik herhaalde malen ge legenheid gehad de voor den boeg ver zamelde bemanningen toe te spreken en hen er op te wijzen hoezeer de Koningin met hen meeleefde. De Koningin, die deelde in hun vreugden, maar ook in hun verdriet. Dat verdriet is titans ge komen. Het feit echter, dat het Hare Ma jesteit onmiddellijk behaagde u af te vaardigen en dezen krans neer te leggen, is wel een treffende uiting van Haar medeleven bij de ramp, die Haar marine overkwam Wij verzoeken u aan Hare Majesteit onzen diepgevoelden dank over te brengen voor deze geste. Er is echter meer: bij terugkeer in Den Haag verzoeken wij u Hare Majesteit de verzekering te geven, dat jong noch oud bij de marine versaagt. Voorwaarts gaat het! Om nieuwe daden uit te voeren In den dienst van Haar marine. Wij voelen ons steunpilaren van Haar troon, waar op Zij tot in lengte van jaren kan ver trouwen. Het is deze boodschap, die ik u wilde medegeven. Het Wilhelmus klinkt op, en weer staan allen met de hand aan de pet. Na de gevoelvolle woorden van den marine - commandant staart men naar het Mo nument midden op het plein, een vrouw, die haar handen zegenend en behoe dend uitstrekt. Het is het einde van deze treffende plechtigheid. - De minister van Defensie heeft Zon dag bij het aanbreken van (jen dag, ver gezeld van zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, een onverwacht bezoek ge bracht aan het militaire vliegveld Ber gen, ten einde zich te vergewissen van de paraatheid van de aldaar aanwezige onderdeelen der militaire luchtvaart. Vervolgens begaf de minister zich naar het luchtvaartterrein Schiphol. Op beide terreinen heeft de minister de officieren der militaire luchtvaart toegesproken en daarbij gewezen op het groote belang van een krachtige hand having der nfeutralitelt in de lucht. De minister uitte daarbij den wensch, dat in overeenstemming met de reeds ge geven orders elk militair vliegtuig van een der belligerenten, dat onze neutra liteit schendt?, tot dalen zal worden ge dwongen, dan wel naar beneden zal wir- den geschoten. Gemobiliseerden krijgen Extra treinen voor de duizenden verwanten. Zoo ergens In het land, dan zeker in (Jtrecht met zijn belangrijk knooppunt van treinvervoer en verkeerswegen, is Zondag gebleken, hoe druk 'het familie bezoek aar^ de gemobiliseerden is ge weest, waarbij het vrouwelijk element de overhand had. Over het algemeen kan worden gezegd, dat het meeste reizigersvervoer ging naar en van Rotterdam, Den Haag, Am sterdam en "Utrecht. Op het Centraal Station te Utrecht was het Zondagmor gen tusschen negen uur en halfelf en des avonds tusschen zeverv en'tien uur het drukst. Er waren zelfs momenten, dat de groote hal met de loketten voor den kaartverkoop stampvol was, zoodat de politie er aan te pas moest komen, 's Avonds patrouilleerden leden van den Utrechtschen politie-stormtroep op de perrons om de orde te handhaven en vooral ook om vrouwen en kinderen ge- Zonder mijn en zonder dijn, Zou de wereld hemel zijn. FEUILLKTON. Een roman uit Siberië. door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). Wij doen het beste hier de paarden achter t~ laten, zei Peter. Maar zij kun nen niet onbewaakt blijven, want voor het welslagen van onze vlucht zijn de dieren onontbeerlijk. De beide anderen zagen dat in en der halve kwam men overêen, dat Nanglu bij de paarden zou blijven. Lörne gaf Nanglu de laatste aanwij zingen: Alleen als je hoort schieten, kom je ons m&t de dieren zoo gauw en zoo ver mogelijk tegemoet; anders wacht je hier op ons. Peter en Hal slopen geruischloos ver der langs de struiken en weldra waren zij in de duisternis verdwenen. In Lansfcy's kamp had zich nog nie mand ter ruste gelegd. De mannen zaten nog om het vuur, al scheen de conver satie niet bepaald te willen vlotten. Lansky zelf steunde zijn hoofd In zijn handen. Niemand wist, waar hij zich in gedachten mee bezig hield, maar einde lijk sloeg hij zijn oogen op en keek de om het vuur zittende mannen een voor een aari. I Bevalt jullie deze marsch nogal, jongens? i De mannen bromden iets onverstaan baars. Ik moet toegeven, dat ik over dezen loop van zaken ook niet bijster in mijn schik ben, vervolgde Lansky. Weliswaaf behoeven wij voor den ouden Bessin nog altijd niet bang te zijn, maar onze posi tie wordt er toch niet prettiger op. Wij kennen dat land hier niet. Dat eeuwige dwalen tusschen de moerassen kan een mensch gek maken. Als Bessin ons niet zoo dicht op de hielen zat, was dat alles zoo erg niet, maar zóó... Zijn metgezellen hulden zich in een diep stilzwijgen. Lansky stond op. Eenlge minuten lang ijsbeerde hij heen en weer: toen bleef "hij plotseling met een ruk staan. Daar moet een eind aan komen! mompelde .hij bij zichzelf en zich daarna tot Mltja wendend, vervolgde hij op zijn gewonen commandotoon: Luister eens, Mitja! Ik ga een eindje loopen. Mogelijk, dat het wat lang duurt, maar daarover behoef je Je niet pnge- rust te maken. Zoodra échter in 't kamp van Bessin schoten mochten vallen, ko men Jullie er allemaal als de weerlicht heen om er behoorlijk tusschen te knal len. Begrepen? Houdt je dus kalm, maar past goed op! Nog eer een der verbaasde mannen iets had kunnen zeggen of vragen, was Lansky in het duister van den nacht onder gedoken. Zijn geweer had hij mee legenheid te geven rustig in de gereed staande treinen te stappen. De Spoorwegen zijn op dezen Zondag eigenlijk overvallen door de drukte. Ge lukkig konden er vroeg op den dag al bijzondere maatregelen worden getrof fen en werden extra wagens gerequi- reerd. Op de topuren werden regelmatig voortreinen ingelascht. Het publiek had blijkbaar geen rekening gehouden met de beperkte dienstregeling Het merk waardige van deze drukte was natuur lijk, dat ditmaal de militairen op de perrons achterbleven en dat de vrouwen afscheid namen. Op de groote lijnen zijn tamelijk veel diesel- en electrische treinen in dienst gesteld om de treinen, die op de gewone uren liepen, eenigszins te ontlasten. Over het algemeen konden de Spoorwe gen de drukte wel verwerken en belang rijke staghaties hebben zich dan ook niet voorgedaan. Zoo nu en dan was een trein eenige minuten te laat, maar dit hield in de meeste gevallen verband met het in- en uitstappen, dat ditmaal lan ger duurde dan gewoonlijk, j In Utrecht is in het afgeloopen week- end zeer veel van de Spoorwegen ge- eischt. Niet alleen het personenvervoer bereikte een ongewoon hoog peil, ook het 1 goederenvervoer was geweldig. Alleen reeds in den nachU van Zaterdag op Zondag zijn, afgezien van de gewone 'goederentreinen, 60 extra goederenwa gons gelost voor stukgoederen. Nacht en dag wordt hier in de goederenloodsen gewerkt. De bestrijding der werkloosheid en de mobilisatie. Bevordering van nuttige verplaat sing van arbeidskrachten. De Regeeringspersdienst meldt: De huidige omstandigheden hebben ten gevolge dat eenerzijds door het ver vullen van dienstplicht tal van vacatures ontstaan, terwijl er anderzijds vele werk- loozen zijn. Meer dam ooit is het noodig dat vraag en aanbod op de arbeidsmarkt tot elkaar gebracht worden. Daartoe dient zooveel mogelijk te worden bevor derd, dat arbeiders daar werken, waar hun arbeidskracht het nuttigste kan worden aangewend. De minister van So ciale Zaken heeft deswege de bestaande regeling betreffende het verleenen van financieele tegemoetkoming bij het ver richten van arbeid buiten de woonplaats herzien, met het doel om belemmering van nuttige verplaatsing van arbeids krachten zooveel mogelijk te voorkomen. De wijzigingen gelden van l September 1939 af. Dit alles betreft het verrichten van arbeid buiten de woonplaats binnen de Nederlandsche grenzen. Voorts heeft de minister een beroep gedaan op de gemeentebesturen, om bij hernieuwde werkloosheid van werklie den, die elders werk hadden gevonden en deswege verhuisd waren, geen reke ning te houden met gemeentelijke vesti gingsbepalingen. Lichamelijke opvoeding en sport b(j het leger. Naar wij vernemen, zal binnenkort de heer K. J. J. Lotsy, te Dordrecht, be stuurslid van het Nederlandsch Olym pisch Comité, zich op verzoek van de militaire autoriteiten, beschikbaar stel len om als leider op te treden van de organisatie van de lichamelijke opvoe ding en de sport bij het gemobiliseerde leger. De heer Lotsy zal deze. functie con amore verrichten. Het ligt in het voor nemen, dat er in Den Haag een bureau gevestigd wordt, waar de heer Lotsy ge- steund dooft een staf van deskundige l helpers, deze zeer nuttige maar moeilijke taak zal kunnen verrichten. N.V.V. stelt maatregelen voor op sociaal en sociaal-economisch gebied- Adres aan de Regeering. J Het Nederlandsch Verbond van Vak- vereenigingen heeft een adres gezonden aan den voorzitter van den raad van ministers, jhr. mr. D. J. de Geer. Ook in de gegeven omstandigheden 1 bestaat, naar het adressant wil voorko- men, de mogelijkheid, de volkskracht niet alleen in stand te houden, maar ook te verbeteren, hetgeen ware te ber/iketi door het treffen van de volgende maat- regelen: krachtige bestrijding van de werkloosheid; verdere verkorting van den arbeidstijdwettelijke regelTnTT vacantie; verkleining van de lem-ii* 1 schaal en verbetering v^ het v^- handelsonderwijs; verbetering van zorg voor ouden van dagen en ordeni* van het bedrijfsleven. lïebuuwings. verboden. De commandant der vesting HoUsm heeft een verordening vastgesteld he treffende het oprichten van bouwwi^ e.d. en het doen van graatwerk blnn» j een afstand van 1000 m. van een verdeï digingswerk. j Het is binnen dien afstand verboden a. Eenig bouwwerk of getimmerte van i welken aard ook, te bouwen, op te'stel j len, te wijzigen, af te breken of weg b ruimen; i b. Eéhigerlel ophooging, hetzij va 1 grond of ander materiaal, op te werpen oi te plaatsen dan wel bestaande ophoo gingen te wijzigen of weg te nemen graaf- of ander grondwerk te verrichten of bestaande ingravingen te dichten el te wijzigen. c. Geboomte of houtgewas te planten, te plaatsen, te snoeien, te kappen ot weg te nemen d. Eenige handeling te verrichten, wel ke van invloed zou kunnen zijn op het beloop of op den waterstand van rivie ren, beken, kanalen of van eenig ander loopend of stilstaand water. Het verbod geldt niet voor: a. Bouwwerken, geheel uit hout opge trokken, die zich niet hooger dan l m boven den beganen grond verheffen en mits in den staat daarvan geen wijziging wordt aangebracht. b. de normale land- en tuinbouwwerk- zaamheden, noodig voor de bewerking van den thans in cultuur gebrachten ol van den grond, die in cultuur wordt ge bracht met toestemming van den groeps commandant, in wiens gezagsgebied het terrein is gelegen en voorzoover zulks niet het geval is met de toestemming van den commandant der vesting Hol land. Zoolang ei\ voorzoover de commandant der vesting Holland bij algemeene be kendmaking niet anders zal hebben be paald, is deze verordening niet van toe passing op de terreinen en of de opstal len binnen de bebouwde kommen der gemeenten, waar deze verordening ove rigens van kracht is. Van het bepaalde in deze verordening kan de groepscommandant, in wiens ge zagsgebied de onderhavige terreinen em of opstallen zijn gelegen en voorzoover zulks niet het geval is door of namenu den commandant der vesting Holland, geheele of gedeeltelijke ontheffing ver leunen na schriftelijke aanvrage van den belanghebbende. Aan de ontheffing kunnen voorwaar den worden yerbondon. Van de verbodsbepaling kan voorts, indien daartoe termen aanwezig zijn, de groepscommandant of de commandant der yesting Holland aan dep burgemees ter van een gemeente op zijn verzoek een doorloopende ontheffing verleenen voor die geheele gemeente of voor een aan gesloten onderdeel daarvan. De leerljngenschaai. Ongunsting oordeel der Tweede Kamer over het voorstehVan Houten. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het voorste! van wet van den heer Van Houten tot wijzi ging van de artikelen 28 en 191 der La ger Onderwijswet 1920, gevoelde men voor'de indiening van dit voorstel schier algemeen wein(g waardeering. De voor steller zelf spreekt het uit, dat van den minister van Onderwijs een voorstel tot verbetering van de leerlingenschalen „nog niet te wachten is". Het motief, waarom de Regeering zulk een voorstel niet indient, is bekend: zij acht, dat de hiervoor benoodigde middelen ontbre ken. Men kan het met deze opvatting der Regeering eens of niet eens zijn, vast schijnt toch wel te staan, dat de Regee ring er niet aan zou medewerken, dit voorstel, al ware het door de beide Ka mers aangenomen, tot wet te verheffen. Dit zoo zijnde, kon men in, dit voorstel bezwaarlijk een ernstig bedoelde poging zien om tot verlaging van de leerlingen genomen. dat men haar met eenig respect behan- delde. Natuurlijk kon zij moeilijk ver- langen, dat deze ruwe mannen die be leefdheid betrachtten, welke men tegen over een vrouw aan den dag pleegt te leggen, maar zij had toch stellig het ge voel, dat men haar wat meer achting toedroeg en de vele attenties, die Gregor j haar sinds dien dag, waarop zij over de Irbytsch waren getrokken, bewees, had- den haar oorspronkelijke antipathie je- gens dezen man heel wat doen vermin- deren. Eigenlijk ontbrak het haar aan haar niet. Eigenaardige gedachten gin- niets in dit wat ruwe gezelschap. Maar gen haar dezen avond door het hoofd het besef een gevangene te zijn, was toch op den duur ondragelijk. j En opnieuw dwaalden Kare's gedaah- i ten naar Hal Lörne, die nu waarschijn- Kare staarde peinzend naar het ver wijderde vuur, waarbij zij haar vader vermoedde Ook Peter zouc zich wel in zijn gezelschap bevinden. Wie weet, hoe ongerust zij zich maakten over haar! En wat kon er op dezen tocht nog niet alles gebeuren! Kare kon den slaap niet vatten. Droo- merig bleef haar blik gericht op de plek, waar zij hen wist, die haar dierbaar wa ren. Nikl, die dicht bij haar zat, stoorde daaraan debat was? Zij betrapte -er zichzelf op, dat haar gedachten naar Hal Lörne dwaalden. Op dit oogenblik, nu het verschrikke lijke, dat zich toen had afgespeeld, al weer eenlgen tijd achter haar lag, begon zij de gebeurtenissen, daarvan Lörne het middelpunt was geweest, uit een ande- ren gezichtshoek te beschouwen. 1 Was Hall Lörne werkelijk een bedrie- ger, die haar vader had willen mlslei- j den? Hoe was het dan mogèlijk, dat hij I haar beschermd had, toen zij door dat 1 rendier dreigde te worden neergestoJ- ten? En was hij bovendien niet moedig t voor Alexi in de bres gesprongen. Waar zou hij op het oogenblik zijn? Wat zou hij doen, als hem ter oore kwam in welke moeilijkheden zij nu verkeerde? De laatste dagen hqd noch Lansky noch een van zijn mannen het Kare ook maar een moment lastig gemaakt. In tegendeel, zij geloofde zelfs te bemerken lijk wel honderden kilometers van haar verwijderd zou zijn en in haar hart wel den teedere gevoelens qp, zooals zij die vroeger jegens Frans Mertens had ge koesterd... XXXI. v i Niki had moeite zijn oogen "open te houden. De stilte en de warjnte maakten hem slaperig: geeuwend keek hij naar Kare, die aan zijn zorgen was toever trouwd. Het meisje scheen te slapen. Zij moest ook wel moe zijn na de inspannende marschen der laatste dagen. Niki over- tuigde zich, dat de gevangene zich in haar deken had gewikkeld. Zij zag er niet naar uit, of zij een poging tot o'nt- vluchten zou wagen. Trouwens heel ver zou zij dan zeker niet komen, want in het kamp waakten ook nog anderen... Niki bevond zich met Kare in dat deel van het boschje, waar de struiken het dichtst op elkaar stonden. Het vuur, waar de anderen omheen lagen, was on geveer vijftig meter van hen verwijderd. Op dezen afstand vermocht het schijnsel van het vuur nauwelijks door te dringen. Behaaglijk rekte Niki zijn stijf geworden ledematen. Daar viel plotseling iets zwaars boven op hem. Hij bemerkte, dat er èen deken over zijn geheele lichaam lag; een scher pe paardenlucht drong in zijn neus. Ook zijn hoofd ging onder de deken schuil, zoodat hij niets meer kon onderschei den. Zijn armen en beenen werden door iemand, die boven op hem zat, in be dwang gehouden. Vrijwel gelijktijdig voelde Kare, hoe een hand op haar mond werd gelegd, terwijl iemand haar in het oor fluister de: „Stil vrienden!" Het volgende oogenblik werd zij met deken en al opgetild. Er was geen twij fel mogelijkmen droeg haar weg. Een warm gevoel van dankbaarheid en ge* luk welde in haar op. Zij had de stem van den man, die haar toch slechts twee woorden toefluisterde, herkend. Zij werd een heel eind gedragen, al vorens men haar overeind zette. De de ken. waarin zij gewikkeld was geweest, viel op den grond. Iu de volgende secon de lagen broer en zuster elkaar in de (Wordt vervolgd.) schaal te geraken. Od grond van deze overwegingen gaf men vrij algemeen den voorsteller In prnstige overweging, zijn voorstel in te bekken Deed hij dit niet, dan achtte men verwerping van dit voorstel buiten tWVele leden stelden voorop, dat zij geen „enblik zouden aarzelen hun stem uit- tp brengen voor een Regeerlngsvoorstel van soortgelijken inhoud als in di t ini tiatief voorsteiis^be^aamd^ STADSNIEUWS. Een doode en drie gewonden I te Hillegersberg. Auto door tram geramd. Gistermorgen is te Hillegersberg een.' prnstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij vier personen ernstig werden gewond, van wie één zoo ernstig, dat hij korten tiid later overleed. Omstreeks halfelf reed op den straat- wee komende uit de richting Rotter dam een personenauto, bestuurd door den 46-jarigen heer A. van Veen, wonen de in de Rodenrijschelaan te Rotterdam, achter een motorwagen van lijn 10 der rET Even voorbij de Adriaanstlchtlng wilde de bestuurder van de auto de tram nasseeren en week hiertoe naar links uit In de bocht kon hij zich echter niet vol doende er van vergewissen, of de linker zijde van den weg vrij was, waardoor de auto in botsing kwam met een_ uit de tegenovergestelde richting komenden motorwagen van lijn 14 der R.E.T. De auto werd aan de voorzijde gegre pen en geheel ingedrukt, daarbij een hee'len slag omdraaiende. De gevolgen waren ontzettend. De bestuurder van de auto werd uit den wagen geslingerd en liep een schedelbasisfractuur op. De naast hem zittende 50-Jarigo heer G. A. Munnik, te Hillegersberg, die eveneens uit de auto werd geslingerd, kreeg een schedelbasisfractuur, terwijl de knie schijf van het linkerbeen en zijn beide polsen werden gebroken. Achter in den wagen zaten de «eide echtgenooten van genoemde heeren met het 15-jarige dochtertje van den heer Munnik. De 48-jarige mevrouw L. Mun nik—Lucking liep een ernstige hooia- wonde op, terwijl zij klaagde over pijn in de linkerheup. Haar dochtertje bo kwam een hersenschudding. De echtgc- noote van den heer Van Veen, die nlci werd gewond, doch begrijpelijkerwijze zeer overstuur was, werd bij omwonen den binnengebracht. De vier gewonden werden per ziekefr- auto van den G.G.D. naar het zieken huis Bergweg te Rotterdam overge bracht, waar zij ter verpleging werden opgenomen. De heer A. van Veen is daar in den loop van den middag overleden. De toestand van den heer Munnik is zorgwekkend. -r Een avontuurlijk meisje. Dank zij de radio spoedig terecht- Sinds Zaterdagochtend half 10 werd te Hillegersberg vermist een meisje van c.a. 16 jaar,' dat, nadat zij van haar moeder een standje had gekregen, zonder be paalde bestemming de ouderlijke woning had verlaten met het plan voorloopig niet terug te kecren De ernstig onge ruste ouders waarschuwden Zondag de politie, terwijl tevens per radio haar sig nalement werd verspreid. Spoedig bleek dit succes te hebben.Wandelaars op den verkeersweg Tilburg—Breda zagen een meisje op de flets passeeren, wier signa lement klopte met het omgeroepene en terstond werd de politie gewaarscnuwd, zoodat de vader nog in den loop van den middag in de gelegenheid was zijn avon tuurlijke dochter van het politiebureau te Tilburg af te halen. Het bleek, dat zij Zaterdag van Hille- «gersberg via Utrecht, Apeldoorn en Beekbergen naar Nijmegen was gefietst, waar zij in een hotel den nacht door bracht. Zondagmorgen heeft zij de reis door Brabant voortgezet, doch de radio maakte spoedig een einde aan haar „uit stapje". Liever in de gevangenis. Nederlander, die nog wat te goed had meldde zich aan de grens. Aan de grenscontrole te Heerlen meld de zich gisteren de 28-jarige kok J. T., die den laat&ten tijd in Keulen werk zaam was geweest, waarheen hij begin Augustus was vertrokken. In verband met den toestand in Duitschland vond hij het raadzamer naar Nederland terug te keeren, hoewel hij wist, dat hij hier te lande nog iets te goed had.. Hij stond n.l. vanwege de Haagsche politie gesig naleerd in het Politieblad voor versohü- lende feiten. In een winkel aan de Am- sterdamsche Veerkade heeft hij eenigen tijd geleden kleeren gekocht op naam van zijn broer, waarbij hij valschheid in geschriftq pleegde. In een logement ln Den Haag heeft hij een colbertcostuum, schoenen en nog enkele kleinigheden ontvreemd. Hier had men een goed sig nalement van hem, dat klopte met een foto, welke de politie nog van hem had. Hij was n.l. reeds eerder veroordeeld wegens diefstal van een auto, gepleegd in November van hgt vorige jaar. Verder wordt hij er van verdacht, zijn pas te hebben vervalscht voor zijn vertrek naar Duitschland: De marechaussee te Heer len heeft hem naar de Residentie over gebracht en hij ls thans aan het hoofd bureau ln bewaring gesteld. Dezer dagen zal hij voor den Officier van Justitie worden geleid telegrafisch weerbericht. GOUDA, 11 Sept. 1939. Nuttige en geslaagde oefeningen van den luchtbeschermingsdienst. Geheele apparaat in werking. Ook Zaterdagmiddag is een luchtbescher mingoefening gehouden, thans voor de kringen, die Donderdagavond niet in actie waren geweest, het stadsdeel in de omge ving van den Graaf Florisweg, "kring II, die zijn post in het Openbaar Slachthuis heeft, en het stadsdeel „De Korte Akkeren", kring IV, welks post in het kantoor van de Garenspinnerij is gevestigd. De oefening onderscheidde zich van de vorige, dat het signaal „luchtalarm" door fabrieksfluiten en -sirenes werd gegeven, waarbij bleek, dat er in dit opzicht nog voorzieningen te treffen zyn, want in ver af gelegen wijken, zooals kring II, was het signaal niet of nauwelijks hoorbaar. Goede sirenes zijn inmiddels juist in Gouda aan gekomen. Een ander verschil was, dat de plaat3 van oefening niet vooruit bekend gemaakt was en dat by den veronderstelden inslag gas optrad, waardoor de yerschillende hulp ploegen met de gasmaskers op moesten werken Dat was een warme en een moei lijke opgave, die echter noodzakelijk ver richt moest worden om de leden van de hulpdiensten met het werken met de mas kers op vertrouwd te maken.' Allen hebben zich er kranig doorgeslagen en hun taak nauwgezet en goed vferricht. Na de oefening volgde er nog een tweede waarbij wederom, de plaats van te voren niet bekend was gemaakt en nu ook niet Jen aard. De postcommandant kreeg tele fonisch bericht: daar en daar is dit en dit gebeurd en toen moest hij de drganisatie in werking brengen en de leden van elke tak van dienst moeste/i op hun beurt hun taak weer regelen. De dienst heeft goed gefunctionneerd, er trad geen stroefheid op en er werd vlot en goed gewerkt. Opnieuw vielen de toe wijding en de rust van allen op. De oefe ning schonk den deelnemers voldoening, dat zy hun taak beheerschten en correct uit voerden en aan de leiders dat het inge wikkeld apparat'goed liep. De oefening gaf gelegenheid enkele oneffenheden op te mer ken, die nu weggewerkt kunnen worden, wat aan den luchtbeschermingsdienst ten goede komt. Van beide dagen kan gezegd worden, dat het nuttige en geslaagde oefe ningen zijn geweest. In het algemeen kan geconstateerd wor den, dat het verloop der oefening iot te vredenheid stemde en dit kan te meer vo'.- oening wekken, omdat de opgave moeilij ker en ingewikkelder was. Behalive de gasverkenners, de geneeskun dige ploegen, de brandweerploegen, de po litie en de hulppolitie, de werkploegen van lichtfabrieken voor gas en» electriciteit en de werkploeg van de waterleiding, kwamen nu ook de ontsmettingsdienst en de oprui mingsdienst in actie, zoodat het geheele apparaat van de luchtbescherming inge- s/nakeld was. Padvinders fungeerden ook ditmaal als slachtoffers. Kring II hield de eerste oefening aan het einde van den Graaf Florisweg bij de Burgvlietkade en de tweede op het Jan van isseplein aan het einde van de Sophia van der Goudestraat. Voor kring IV waren oefeningsplaatsen op de Da Costakade hoek v. d. Palmstraat en op de Constantyn Huy- gensstraat hoek Van Baerlestraat. In beide gevallen was de opgave eender, in het eer ste geval bominslag met instorting, gas, slachtoffers, geen brand, in net tweede het zelfde met brand. In „de Korte Akkeren" kwam de eerste oefening door een misver stand by de melding niet geheel tot haar Vecht. Voor blussching van den denkbeeldi ge» brand rukten in beide wijken de baby- spu:len uit. Op het Jan van Renesseplein kon deze het niet af, ue hoofdbrandweer kwam met een motorspuit te hulp. De oefening heeft twee uur geduurd. Bij het -ir.de gaven de kerkklokken het sein luchlgevaar geweken. Burgemeester dr. K. F. O. James en net hoofd van den luchtbeschermingsdienst, de heer J. Jaring, hebben in eiken kring een oefening bijgewoond. Alle stoptreinen vertrekken van Amsterdam W.P., behalve di^van 17.27, die te 17.18 van Amsterdam C-S. Een nwfk De politie heeft een 39-jarigen inwoner aangehouden, die een week gevangenisstraf moet ondergaan. De man is naar Rotterdam overgebracht., Lantaarn en taeehje ontvreemd. Wegens diefstal van een electrische rij. wieitantaarn en een bruin lederen rüwiel- gereedschapstaschje heeft de politie een 21- jarigen schilder, te dezer stede woonachtig, aangehouden. De betrokkene heeft bekend. Het eeuwfeest der Ned. Spoorwegen. j Aan de gepenaionneerden van de Neder landsche Spoorwegen 'wordt medegedeeld, dat zij hun strikjes welke gedragen moeten worden bp hun bezoelt aan Utrecht, ter ge legenheid van het eeuwfeest der N.S. thans reeds kunnen bekomen aan het goederen kantoor van het station alhier. AGBNUA. Schouwburg-Bioscoop: De zoon van Fran kenstein en De vliegende bende. Thalia-Theater: Hotel de la Poste. Réunie-Bioscoop: De groote Kentucky-derby en Inspecteur Vlijmscherp op avontuur. Woensdag 2 uur matinee: De dubbelgan ger. 11 Sept., 8.30 uur. Reünie. Vergadering Maatschappij tot nut van 't algemeen. UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. Actie voor doorloopende openstelling van telefoonkantoor. Op initiatief van de Handeldrijvende en Industrieele ,Middenstandsvereeniging, de R.K. Middenstandsvereeniginjr „De Hanze" en den Waddinxveenschen Meubelabrfikan- tenbond is een actie ondernomen om te ko men tot een doorloopende openstelling van het telefoonkantoor in on#e gemeente. De huidige toestand is, dat men van des morgens 8 uur tot des avonds negen uur kan telefoneeren. Bovenstaande vereenigingen hebben thans met de'aangeslotenen bij den telefoondienst een bijéénkomst gehouden, waar de plannen voor een doorloopende openstelling werden besproken. Besloten werd om voop deze doorloopende openstelling het daarvoor ken; 11.35 AVIRO-Aeolian-orkest (opn.); (C.a. 12.15 Berichten); 12.20 Orgelspel; 12.50 AVIRO-Amusementsorkest en solist; 1.30 Viool en piano; 2.— Omroeporkest; 2.50 Hersengymnastiek; 3.20 Jetty Can tor's ensemble en gramofoon; 4.30 Kinder koor; 5.— Kinderhalfuar; 5.30 Omroepor kest en gramofoon (C.a. 6.25, Berichten); 7.— Het Haagsche strijkkwartet; 7.35 Gra mofoon; 7.45 Causerie „De 41e Jaarbeurs te Utrecht"; 8.— Berichten ANP, radio journaal, mededeelingen; 8.20 Oauseri3 „De bewegelijke wereld"; 8.35 AVRO-Amu- se-mentsorkest en solist; 9.— Radiotooneel; 9.40 De Twilight Serenaders en solist; 10.30 Hersengymnastiek (opn.); 11.Berichten AlNlP, hierna Zigeunermuziek; 11.3612 Dansmuziek (gr.). Hilversum II, 301.5 Ai. KRO-Uitzending: 8—9.15 Gramofoon (C.a. 8.15 Berichten); 10.— Gramofoon; 11.30 Godsdienstig half- uur; 12.— Berichten; 12.15 KlRO-Melodis- ten en solist; 1.— Gramofoon; 1.20 KR- orkest; 2.Vrouwenuurtje; 3.Gramo foon; 5.KROnMelodisten en solist (5.45 —6.05 Felicitatiebezoek en c.a. 6.30 Be richten); 6.35 Sporthalfuur; 7.— Berichten; -7.15 Causerie „Huwelijksprocessen: Schan daal of laster"; 7.35 Gramofoon; handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag; prima koe 8G ct., pr. os 74 ct. Vette kalveren: aanvoer gelijk aan vorige week, handel traag, prijzen lager, prima's ƒ1. Varkens: aanvoer iets ruimer, handel vlot, prijzen als vorige week. Schapen en lammeren: aanvoer veel grooter, handel slecht, prijzen iets lager. Eenige kleine partijtjes schapen voor export gekocht. LAATSTE BEKICHTEN. Britsch vliegtuig boven België tot dalen gedwongen. Drie Britsche vliegtuigen zijn Zater dagmorgen over Belgisch grondgebied gevlogen nabij Bergen. Zij werden ach tervolgd door Belgische jachtvliegtuigen, welke een toestel tot dalen wisten te dwingen. De piloot redde zich met een valscherm en werd licht gewond. De twee andere toestellen ontsnapten over de Fransche grens. In het vliegtuig be vonden zich strooibiljetten. België verweert zich. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Vrijdag op Zaterdag pam- lletten met de rede van Chamberlain tot het Duitsche volk uitgestrooid. De ma- richten ANP, mededeelingen: 8.15 KiRO- ^„^gen voornTSk boven mld- orkest; 9.— Gramtffoon: 9.15 KltO-orkest, dm_DuitschlaIlliIn het kustgebied heelt 10.Sportpraatje; F0.10 Gramofoon; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Leo Claritz en zyr. orkest; 1112 Gramofoon. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Matige tijdelijk toenemende meest westelijke wind, zwaar bëwolkt tot be trokken met tijdelijke opklaringen, en kele regenbuien, iets koeler. RECHTZAKEN. Een baby in hulpeloozen toestand achtergelaten. Negen maanden gevangenisstraf geëischt. Op 23 Februari heeft de Rotterdam- sche rechtbank een tusschenvonnis ge wezen in de zaak van de 22-jarige N. B.- van B., die op Oudejaarsavond, ln gezel schap van haar echtgenoot uit haar wo ning te Krimpen a. d. IJssel was vertrok ken, terwijl haar baby van anderhalf jaar op den zolder was achtergelaten. Eerst tien uur later was de moeder in de woning teruggekeerd, doch zij keek niet naar haar dochtertje om, en ver trok na eenige uren weer, zonder eenige aandacht aan het kind te hebben be steed. Eerst in den avond van dien dag was zij teruggekeerd. Buren hadden zich noodige bedrag van 1000 per jaar, het- tocn over het luid schreiende kind welik echter komt te vervallen wanneer de ontfermd. Het bleek dat het van de automatiseering van de telefoon tot stand is gebracht, gezamenlijk bijeen te brengen. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Belangrijke verbetering in treinverbinding met Amsterdam. Betere aansluiting te Utrecht. Op het baanvak Amsterdam-Utrecht zijn met ingang van heden weer stoptrei- nen'ingelegd, waardoor- een aanzienlijke verbetering in de verbinding van Gouda met Amsterdam via Utrecht is totstandge komen. Zooals men weet moet men via Utrecht omreizen, daar. de rechtstreeksche treinen via Woerden niet loopen. De stoptreinen zijn snelle electrische trei nen, die den afstand Utrecht—Amsterdam W.P. ih een half uur afleggen. Van Utrecht vertrekken zij te 730, 8.30, 10.30, 12.30, '1430 1630, 1830, 16.30 behalve op Zater dag en Zondag, 203 0 22.30 en 23|)0teMoest men tot nu toe in Utrecht 41 of 52 minuten wachten, bij gebruikmaking van een aan- sluitenden stoptrein bedraagt het wachten 15 of 26 minuten. De reis Gouda—Amster dam W.P. duurt dan «1 of 71 minuten. Dit was 88 of 99 minuten. De stoptrein van 730 uit Utrecht rijdt naar Amsterdam C.S., de overige naar Amsterdam W.P. Van Amsterdam W.P. vertrekken de stop treinen om 7.18, 9.18, 11.18, 13.18, 15.18, 17.27, 1735 behalve Zaterdag en Zondag, 19.18 en 21.18 uur en dan nog twee, die echter te Utrecht geen aansluiting meer hebben naar Gouda. Het wachten te Utrecht, dat 36 of 54 minuten bedroeg, is ingekort tot tien minuten. De retsduren, die 83 of 100 minuten was, bedraagt by het gebruik maken van een aansluitenden stop trein nu 66 minuten. De trein vay 17^7 heeft te Utrecht geen aansluiting, by die van 17.65 ia de aansluiting 15 minuten. VOETBAL. Juniorencompetitie G.V.B. Uitslagen van Zaterdag. AFDEELING A. Groep 1: Bodegraven A—Woerden A 0—1. Groep 2: GSV A—Lekkerkerk A 0, Moordrecht AON A B 30. AFDEELING B. Groep 1Gouda D—Bosk. Boys B 6—0, GSV B—Gouda C le-8. AFDEELING C Groep 1: ONA D—Gouda E 7—0. Noodcompetitie van K.N.V.B. Gewijzigde indeeling eerste klasse. Het bestuur van den Kon. Ned. Voet balbond kwam Zaterdag te Den Haag in vergadering bijeen, teneinde de richtlij nen, volgens welke de noodcompetitie als gevolg van.de tijdsomstandigheden zal worden gespeeld, vast te stellen. De indeeling van de le klasse eÏÏtallen had, naar de „Tel." meldt, het volgende resul taat: in het Noorden, Oosten en Zuiden blijft alles bij het oude, zooals dat oor spronkelijk was vastgesteld; het Westen krijgt een geografische indeeling. Er komt een Noordelijke afdeeling van de Westelijke le klassers en een Zuidelijke. Twee Haagsche teams zullen uitkomen in de Zuidelijke groep, één ln de Noor delijke. Deze verdeeling geschiedt vol gens onderling overleg; mochten de drie Haagsche vereenigingen niet tot een overeenkomst komen, dan beslist het lot. De indeeling in het Westen ziet er als volgt uit: Afdeeling I: D.W.S., Blauw Wit, Ajax, Stormvogels, K.F.C., Haarlem, V.S.V., 't Gooi, D O.S., één Haagsche le klasser. Afdeeling II: Sparta, C.V.VFeijen- oord, Xerxes, R.F.C., D.F.C.,. H.D.V.S., D.H.C., twee Haagsche le klassers. Feijenoord wint Zilveren Bal. Feijenoord heeft gisteren den Zilveren Bal gewonnen door een 2—1 overwinning op A.D.O. Olympische Spelen. Voorbereiding NedeTlandsche deel neming voorloopig stopgezet. Het Nederl. Olympisch Comité heeft in verband met den internationalen toe stand de voorbereiding van een Neder landsche deelneming aan de a.s. Olym pische Spelen voorloopig stopgezet. Het bestuur van het N.O.C. heeft zich tot den Minister van Defensie gericht en zich geheel ter beschikking gesteld om desgewenscht mede te werken aan het nemen van maatregelen ter bevordering van de ontspanning der gemobiliseerden. WATERPOLO G.Z.C. Militair zevental. Morgen-, Dinsdagavond, 7 uur wordt ln de Stedelijke Zweminrichting een wedstrijd gespeeld tusschen G.Z.C. en een zevental van. de hier verblijvende mi litairen van de depot-compagnies van het regiment wielrijders. ontfermd strenge koude zeer ernstig geleden had; haar teentjes waren bevroren. Het tus schenvonnis van de rechtbank had de bedoeling een psychiatrisch en een re- classeeringsrapport over verdachte in te winnen. Intusschen zijn de echtelieden uit de ouderlijke macht ontzet. Het psychiatrisch rapport komt tot de conclusie, dat verdachte lichtelijk debiel is, doch niet in die mate, dat zij voor haar daden niet toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Het reclasseerings- rapport bevat een bereidverklaring Hot onder toezlchtneming voor het geval de rechtbank tot een voorwaardelijke straf mocht besluiten. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbrenninck, wees er in zijn requisitoir op, dat het psychiatrisch rap port niet van dien aard is, dat tot plaat sing in een krankzinnigengesticht zou kunnen worden overgegaan. Het reclas- seeringsrapport is zeer ongunstig. Spr. vindt het gedrag van de vrouw zoo ernstig, dat een voorwaardelijke straf niet in aanmerking mag komen. Zij moet de straf ondergaan, die spr. de vorige maal gerequireerd heeft, n.l. 9 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 21 September. MARKTBERICHTEN. it Oudewater. 11 'Sept. Aangevoerd 41 wagens, 1845 stuks, wegende 9225 kg Prijs le soort 25—27, 2e soort 22—24. Handel vlug. Veemarkt Rotterdam. ll Sept Vee: aanvoer in totaal 2634 stuks, zijnde 748 vette runderen, 285 vette kalveren, 644 varkens, 948 schapen of lammeren, 6 bokken of geiten. De prijzen waren als volgt: vette koeien le kw. 78, 2e kw. 62, 3e kw. 4052 ct., vette ossen 68, 62, 42—52 ct., vette kalveren 90, 75, 4555 ct., varkens lev. gewicht 58, 57, 56 ct., schapen 45, 40, 35 ct. p, kg.; 21, 19, 16, p. st.; lammeren 50, 45, 50 ct., p. kg.; 15, 12, 9 p. st. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, de Duitsche luchtdoelartillerie de Engel sehen afgeweerd.. Op den terugtocht kwamen zij, zooals gemeld, met Belgische vliegtuigen in cóntact, wat aanleiding werd tot een ernstig incident. De Brit sche ambassadeur in Brussel heeft op dracht gekregen het diepe leedwezen der Britsche regeering uit te spreken en ver ontschuldigingen aan te bieden. Deze, sir Robert Clive, heeft Spaak mededee- ling gedaan van den wensch der Britsche regeering, alle aangerichte schade te herstellen. Clive heeft hieraan toegevoegd, dat nieuwe zeer scherpe instructies gegeven zijn aan de Britsche luchtmacht, het Belgische grondgebied te mijden en een herhaling van incidenten te voorkomen. Toch had het Belgische ministerie van landsverdediging Zondag mede te dee- len, dat op onbekende hoogte vliegtuigen boven Belgisch grondgebied hadden ge vlogen. Hevige gevechten tusschen Fransche en Duitsche troepen. Fransch communiqué. PARIJS, ll Sept. Het Fransche opper bevel meldt: De ontmoetïhg van onze troepen met de Duitsche troepen neemt de wending aan van een treffen. Wij gaan voort met aanvallen op vooruitgeschoven posten der Siegfried-linie. Bij plaatselijke ge vechten hebben wij een zeker aantal dorpen bezet en andere voordeelen be haald, welke van beteekenis zijn voor de bezetting. Sinds een paar dagen schijnen de Duitschers hun posities niet zonder strijd te willen afstaan. Zij betwisten hardnekkig de plaatsen, die voor ons dienstig zouden kunnen zijn voor artil lerie-waarnemingen. Zij hebben een aantal tegenaanvallen gedaan, welke bij wijlen een zeer ernstig karakter aan nemen. De plaatselijke aanvallen van onze troepen worden voortgezet op 50 K.M. van de hoofdlinie. De voorhoede trekt verdqr over twee derde van het gebied. Over het andere derde deel gaat het moeilijker. Eden spreekt vanavond voor de radio. LONDEN, 11 Sept. Eden, de minister voor de Dominions, zal vanavond om 9.35 uur Amsterdamschen tijd een radio redevoering houden. Wijken de Duitschers bij Warschau? I PARIJS, 11 Sept. Volgens een te Parijs I ontvangen communiqué van het Pool- i scïie hoofdkwartier zouden de Duitsche troepen uit de buurt van Warschau terugtrekken. 8 Sept. 11 Sept. Officieel. i Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen Stockholpi Oslo New-York 7.63 65.25 4.254 32.25 42.35 36.35 42.20 45.02 1.88* 7.62 66.00 4.28 32.32 42.60 36.40 42.60 45.00 1.88A RADIO-NIEUWS. Dinsdag 12 September. I, 1875 en 414.4 M. AVRO- Hfil' 8.— Orgelspel; 8.16 Berichten; 8.17 Gra mofoon; 9.— Omroeporkest en solist (opn.) 10.— Morgenwijding; 10.16 Gewyde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouw; 10.36 Gramo foon; 11.— Causerie „De vrouw en het wereldbeeld"; 11-10 Huishoudelijke wen- Uw Mantel, Overjas of Winterjas eens voor den dag te halen en na te zien STOOMEN zal zeker noodig zijn en is mantel of jas verschoten of U wilt een andere kleur, dan is VERVEN aan te bevelen; U zoilt verwonderd zijn over de „vernieuwde" jas of mantel. Nu is STOOMEN en VERVEN nog zéér voordeelig, de prijteen zijn nog niet verhoogd, maar dat zal zoo-lang niet meer duren. PROFITEERT NU NOG!! LAAT NU STOOMEN EN VERVÈN. 99 STOOMERIJ en VERVERIJ GOUDA vanaf 1907 TELEFOON 3066 en 3076 KANTOOR: FLUWEELEN SINGEL SI (z g. Amerika). Specialiteit: Stoomen van Uniformen en Heerencostuums

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2