Nederlandsch stoomschip op een mpn geloopen. DE AARDOLIE-PRODUCTEN ONDER DE DISTRIBUTIEWET. Opgave van de voorraden. Evacuatie burgerbevolking. Achter de Bosschen. Lectuur voor de militairen. VRAAG EN AANBOD VAN KAMERS. Beurs van Amsterdam* .•■'v -*»4J Alle twee-en-twintig opvarenden gered. Twee gewonden. Uit Thisted (Denemarken) wordt ge- mv-id, dat eli leden van de bemanning van het Nederlandsche stoomschip Mark, aikomstlg uit Rotterdam, in een red- üingooot te Vorupoer zijn aangekomen, zy aeeiden mede, dat de „Mark" Zater dagmiddag op weg van Finland naar Nederland aan de kust van Jutland op een mijn is geloopen en gezonken. De bemanning, die uit twee-en-twintig kop pen bestond, begai zich in de beide red- dingsiuepen. Zij voeren tot Zondagavond ui eikaars nabijheid. Ken motorreddingboot uit KlitmoellQr en reddingbooten uit Voropoer en Lyng- by zochten daarop naar de andere boot, welke zij gisterochtend op eenige kilo meters aistand van de kust van Lyngby vonden. In de boot bevonden zich de an dere leden der bemanning. Alle twee-en-twintig schepelingen wa ren uitgeput door de vermoeienissen, welke zij hebben uitgestaan gedurende uen langen tocht in de reddingbooten. ue kapitein van de „Mark", de heel A. G. van Dam, en de eerste ofiicier, de neer J. Vinke, werden tengevolge van de mijnontploffing gewond. Zij bevinden zich onder geneeskundige behandeling: De „Mark" behoort aan de N.V. „Hout vaart", firma Vinke en Co., te Rotter dam. Het schip meet bruto 1514 ton en werd in 1930 gebouwd op de werf van Vuyk en Zonen te Capelle aan den IJs- sel. De afmetingen zijn: lengte 81 meter, breedte 13 meter. Een onderhoud met den kapitein. Een speciale correspondent van het A.N.P. heeft te Thisted een onderhoud gehad met den kapitein. De heer Van Dam, die niet ernstig gewond is, ver klaarde, dat de „Mark" op weg was van Finland naar Nederland. Zaterdagmid dag te kwart voor één stootte het schip op een mijn. Het schip bevond zich toen op 56 graden 45 minuten Noorderbreedte en 4 graden 4 minuten Oosterlengte. In verband met het mijnengevaar be vonden alle officieren zich voor den uit kijk op de brug. Geen van hen heeft echter iets van een mijn êezien. De mijn trof he£ schip aan de boeg stuurboordzijde. De „Mark" maakte on middellijk sterk slagzij, zoodat de be manning onmiddellijk in de booten moest gaan. Verscheidene leden van de bemanning die door de ontploffing zeer geschrok ken waren, waren sterk onder den in druk. Twee dagen in de booten gezeten. De tocht in de reddingbooten was zeer vermoeiend. In de reddingsloepen bevon den zich, zooals voorgeschreveQ, de noodrantsoenen, beschuit en water. Twee dagen lang hebben de opvarenden in de booten gezeten en bij slecht weer ge tracht naar de kust te roeien. De kapitein verklaarde tenslotte, daC de „Mark" ongetwijfeld op een mijn is geloopen en dat er geen sprake is van torpedeering. De schipbreukèlingen zullen zoo spoe dig mogelijk naar ons land terugkeeren. Met betrekking tot het kortgeleden in gestelde rijksbureau voor aardoliepro- ducten maakt de minister van Economi- sche Zaken bekend, dat bij zijn beschik- kingen van ll Sept. drie commissies van bijstand zijn ingesteld voor de distribu- tie van respectievelijk benzine en ben- zol, van petroleum en van donkere olieën 1 Bij deze beschikking is voorts bepaald, dat de producenten en importeurs van deze producten gehouden zijn zich bij bovengenoemd rijksbureau te doen in- schrijven. Gelijke verplichting rust op de 1 handelaren, die bovengenoemde produc- ten aan wederverkoopers leveren en daarvan hun normaal bedrijf maken. Bovendien moeten genoemde groepen opgave hunner voorraden doen op for- muiieren aan te vragen bij het rijks- bureau voor aardolie-producten, geves tigd te 's-Gravenhage, Zeestraat 100-104, Telefoon 116345 i Telefoon 116345. Inlichtingen worden verstrekt door de afdeeling economische voorlichting van het departement van Economische Za ken, Rijntstraat 24 te 's-Gravenhage, alsmede door de Kamer van Koophandel 1 en Fabrieken. I Petroleumbeschikking. De minister van Economische Zaken heeft gelet op de artikelen 4 en 8 der distributiewet 1939, alsmede op het dis- I tributiehcfïingsbesluit 1939 de" „petro- i leumbeschikking 1939, no. 1" vastgesteld waarbij, petroleum wordt aangewezen als distribu tiegoed in den zin' van artikel 4 der wet, de directeur van het rijksbu reau van aardolieproducten treedt bij de uitvoering van de regeling op namens den minister en neemt daarbij de dcior een commissie van bijstand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Tot leden dezer commissie worden be noemd: J. A. Lagas (tevens voorzitter), A. van den Berg, B Klaare. Ook zullen ren of meer door den minister van de- fensie aan te wijzen vertegenwdordigers 1 in deze commissie zitting nemen. Tot secretaris is drs. J. L. Veldman benoemd Aartikel 4. 1. Iedere producent of importeur van of handelaren in petroleum is verplicht aan den directeur het verzoek te doen haar bij het rijksbureau in te schrijven. Overigens bevat de beschikking be- palingen, die geheel analoog zijn met die van de „donkere ólie-beschikking 1939 no. 1". Benzine- en Benzol beschikking. De minister van Economische Zaken, heeft, gelet op de artikelen 4 en 8 der distributiewet 1939, alsmede op het dis- triebutieheffingsbesluit 1939 de benzine en 'benzolbeschikking 1939, no. 1, waarbij benzine en benzol worden aangewezen als distributiegoederen in den zin van artikel 4 der wet vastgesteld. Bij de uitvoering van de regeling treedt de directeur van het rijksbureau voor aardoliepetroleum op namens den minister en neemt daarbij de door een commissie van bijstand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Tot leden dier commissie worden be noemd: J. A. Lagas, A. van den Berg, ir. L. J. M. Dirickx, B. Klaare, E. J. Muller, terwijl ook een of meer door den minis ter van defensie aan te wijzen vertegen woordigers in deze commissie zitting zullen nemen. Tot secretaris is drs. J. L. Veldman benoemd. Iedere producent of importeur van of handelaar in benzine of benzol Is ver plicht aan den directeur het verzoek te doen haar bij het rijksbureau in te schrijven. Overigens bevat de beschikking be palingen, die geheel analoog zijn aan die van de „donkere olie-beschikking 1939, no. l", en de „petroleum-beschik- king 1939, no. 1". Donkere olie-beschikking. De minister van Economische Zaken heeft, gelet op de artikelen 4 en 8 der distributiewet 1939, alsmede op het dis- tributieheffingsbesluit 1939 de „donkere oliebeschikking 1939, no. 1",vastgesteld waarbij donkere olie wordt aangewezen als distributiegoed in den zin van arti kel 4 der wet. Artikel 3. Bij de uitvoering van de re geling treedt de directeur van het rijks bureau op namens den minister en neemt binnen 4 dagen na den dag van inwer king treden dezer beschikking, terwijl het verzoek tot inschrijving binnen vier dagen na de afgifte of de verzending door het rijksbureau van zulk een for mulier aan den belanghebbende moet geschieden. Do directeur van het rijksbureau is bevoegd aan de inschrijving voorwaar den te verbinden. Hij kan de'inschrijving weigeren, in dien naar zijn oordeel de aanvrager niet is te beschouwen als een „onderneming" in den zin van de beschikking (artikel 1 geeft een omschrijving). - De directeur is voorts bevoegd de in geschrevenen te schorsen of te schrap pen, waartegen beroep bij den minister van Economische Zaken openstaat. De directeur is bevoegd om van de in geschreven ondernemingen een ïnleggcld te vorderen van ten hoogste 100 per onderneming. Dit bedrag wordt bij liqui datie van het rijksbureau terugbetaald. De kosten, aan de uitvoering van deze regeling verbonden, zullen, volgens na der door den directeur in overleg met de commissie van bijstand vast te stellen regelen, woi'den omgeslagen over de in geschreven ondernemingen. Iedere onderneming is verplicht op be paalde formulieren aan den directeur schriftelijk opgave te doen van de hoe veelheid donkere olie, welke zij op den dag yan inwerkingtreding der beschik king alsmede op door den directeur te bepalen tijdstippen voorhanden of in voorraad heeft. Iedere onderneming is ook verplicht den directeur op diens verzoek alle door hem gewenschte inlichtingen betreffen de haar productie, inkoop, verkoop, af levering, verbruik of voorraad van don kere olie te verstrekken. De directeur kan, in overleg met de commissie van bijstand, nadere regelen stellen ter bevordering van een goede uitvoering der beschikking. Commissie ingesteld. De Regeeringspersdienst deelt het vol gende mede: De ministers van Biftnenlandsche Za ken en van Defensie hebben een „Com missie burgerbevolking" ingesteld, die belast is met de aigemeene leiding van de huisvesting, de verzorging enz. van de geëvacueerde burgerbevolking. De commissie ressorteert onder den minister van Binnenlandsche Zaken. In de commissie zijn benoemd tot lid, tevens voorzitter: mr. H. W. J. Mulder, raadadviseur bij het departement van" Binnenlandsche Zaken en tijdelijk re geer ingscommissar is voor den vrijwilligen burgerlijken dienst; tot lid, tevens plaats vervangend voorzitter ir. W. Cool, reserve majoor voor speciale diensten van den generalen staf; tot leden: gep. luite nant-generaal H. Bakker, mr. Th. M. Bautz, plaatsvervangend hoofd van het rijksbureau voedselvoorziening in oor logstijd bij het departement van Efcon*- meente Steenwijkerwold, te Enschede. Binnenkort zullen nog een drietal be noemingen volgen. ENGELAND WIL VLEESCH- EMBARGO OPHEFFEN. Bestaat sedert den zomer van 1926. Het Alg. Handelsblad verneemt, dat de Ergelsche regeering van plan is, om het sedert Juli 1926, dus sedert dertien jaren, bestaande invoerverbod voor continentaal verseh en gevroren vleesch op te heffen. In 1925 \oerde ons land nog naar Enge land uit 36 millioen kilo versch varkens- vleesch, 10 millioen kilo versch rund- en k&lfsvleesch en 7 millioen kilo versch schu- penvleesch, benevens 14 millioerf kilo bacon, ir. totaal 67 millioen kilo vleesch. Medio 1926 hield deze export van 53 mil- i lioen kilo versch vleesch geheel op, als gi- volg van het 'naar het heette, door vrees voor mond- en klauwzeer ingegeven em bargo, terwyl de baqpn-export toen snel steeg van 14 tot ruim 50 millioen kilo. Deze hoeveelheid is echter door Engeland in de laatste jaren door „vrywillige contingentee- ring" teruggebracht tot 26 millioen kilo Enkele dagen geleden is deze contingentee- ring echter losgelaten en thans zal, volgend het blad verneemt, óók het embargo komen te vervaUeif. VRIJWILLIGE HULPVERLEENING MET MOTORRIJTUIGEN. K.N.A.C. organiseert burgerlijke dienst. Het spreekt vanzelf, dat de K.N.A.C. haar nationale taak de bevordering en bescherming van het moderne weg verkeer in dezen crisistijd onverwjid heeft"aangepast aan de zich schier dage lijks wijzigende omstandigheden. Of schoon zij uiteraard nu meer dan ooit haar volle activiteit moet ontplooien voor de behartiging van de belangen van hare leden, belangen welke ten gevolge van de talrijke en noodzakelijke crisis maatregelen ernstig in het gedrang zijn gekomen, kan zij daarnaast niet onver schillig blijven voor een wijdere taak, welke ten nauwste is verbonden aan het welzijn en het belang van ons volk. Reeds in September van het vorig Jaar had de K.N.A.C. in overleg met den Mi nister van Defensie een "vrijwillige nulp- verleening voor het vervoer van verlof gangers naar knooppunten van spoor- en tramwegen in geval van mobilisatie georganiseerd, welke, tengevolge van de omstandigheden, die een vlot verloop der mobilisatie vereenvoudigden, niet ten volle in actie behoefde te worden ge bracht. In sommige gemeenten werd echter dankbaar gebruik gemaakt van de diensten der K.N.A.C.-leden voor het vervoer van militairen. Aangezien echter met geen mogelijk heid valt vast te stellen hoe lang de cri sis zal duren* en in welke mate ons land de gevolgen van den oorlog zal onder van het bureau „Openbare orde en vei ligheid" bij de afdeeling Binnenlandsch bestuur van het departement van Bin nenlandsche Zaken, J. Koolhaas Revers, reserve-kapitein van den motordienst; kapitein van den generalen staf K. van Rijn, waarnemend hoofd van de He afd. B van het departement van Defensie, en tot lid, tevens secretaris: dr. ir. H. G. van Beusekom, inspecteur van de volks huisvesting in algemeenen dienst. Voorts heelt de minister van Binnen landsche Zaken tot commissarissen eva cuatie burgerbevolking benoemd: H. de - J Bordes, oud-burgemeester der gemeente daarbij de door een commissie van bij- Bussum, te Bussum; J. A. R. Bosma.oud mische Zaken, mr. J. Heusdens, hoofd j vinden, heeft de K.N.A.C. besloten deze stand, namens den minister te geven aanwijzingen in acht. Tot leden dezer commissie worden be noemd: J. A. Lagas (tevens voorzitter), B. Klaare, E. J. Muller. Ook zullen een of meer door den minister van defensie aan te wijzen vertegenwoordigers in deze commissie zitting hebben. Tot secretaris is drs. J. L. Veldman benoemd. Iedere producent of importeur van of handelaar in donkere olie is verplicht aan den directeur het verzoek te doen j haar bij het rijksbureau in te schrijven, i De aanvrage bij het Rijksbureau van formulieren daartoe, moet geschieden burgemeester der gemeente Winterswijk, te Assen; A. Brugmans, oud-lid der pro vinciale staten, te Groningen; P. L. de Gaay Fortman, oud-burgemeester der gemeente Dordrecht, te Zeist; mr. B. Th. baron van Harinxma thoe Slooten, rech ter in de arrondissementsrechtbank te Leeuwarden; mr. A. baron van Heecke- ren van Keil, te De Steeg; J. L. A. baron van Ittersum, directeur der Twentsche Bank, te Middelburg; H. Kool, oud-resl- dent van Malang, te Gouda; jhr. C. J. A. Reigersman, oud-hoofdingenieur-di recteur van den provincialen waterstaat van Noord-Hplland, te Amsterdam, en G. W. Stroink, oud-burgemeester der ge- hulpverleening ten voile dienstbaar te maken aan de vrijwillige burgerlijke dienstverleening. In overleg en in samen werking met den Regeeringscommissaris voor deze dienstverleening is thans een organisatie tot stand gebracht voor alle niet-dienstpllchtige houders(stersi van motorrijtuigen dus zoowel personen- als bedrijfsauto's en motorrijwielen, ten einde waar noodig en mogelijk met het motorrijtuig ook vrijwillige diensten te verleenen aan het burgerlijk bestuur. Daarbij is, behalve aan het vervoer van opgeroepen dienstplichtigen, voor zoo veel dit nog noodzakelijk is, gedacht aan hulp voor luchtbescherming, hulp pü evacuatie der burgerbevolking* en de voorbereiding daarvan, hulp bij trans port van gewonden, steun aan politie diensten, koeriersdiensten enz. Ten einde de hulpverleening, welke ge heel vrijwillig geschiedt, in eenvoudigen vorm te houden, blijven de diensten be perkt binnen het district van inwoning. Eenerzijds zal in het algemeen niet op vergoeding voor benzine en olie kunnen worden gerekend, doch anderzijds zal een aanvrage om hulpverleening, welke uitgaat van den burgemeester van de plaats van inwoning of rechtstreeks van de K.N.A.C., ook kunnen worden afge wezen, wanneer daarvoor omstandig- heden aanwezig worden geacht (hS te hooge kosten, dringende noodzaÏÏ eigen gebruik van het motorrljtuï tijde van de aanvraag, enz i Wann de Regeering zich 'genoodzaakt 3?' tot een beperkte besclllkbaarsteS benzine en olie over te gaan dï,ft? de hulpverleening afhankelijk «J?11 gesteld van eventueele verschalfln» deze producten door do auforltÓ de^aanvraag om hulpverleening W,t Het spreekt vanzelf, dat het de he doeling ls, dat Iedere Nederlander in het bezit ls van een moto™™ zich voor dezen dienst opgee" de aansluiting dus geenszinsbe Jw dient te blijven tot de leden der K H Dat beteekent, dat hun die daartoe't„ wensch te kennen geven, gaarne en omgaande alle bescheiden, welke deze aangifte noodig zijn zullen toegezonden. Men kln zichSolt? den tot het Secretariaat der KNAr Lange Vijverberg ld, te VGrave„h« schappen" haai bUkantore» <=n age?,! GEMENGD# BElUChTEN. Soldaat op wacht doodgeschoten. Kameraad speelde met revolve,. Gistermiddag ls bij het wisselen de wacht op den Keerderberg aan dm rijksweg Maastricht-Vaals, onder de ge meente Heer, een ongeval gebeurd al den 20-Jarlgen militair Steijncn uit'Ril tard. het leven heeft gekost De soldaat SteUnen stond op wacht en zou afgelost worden door zekeren K Toen K. zijn kameraad tot op enkele passen genaderd was, nam hij zUn rcvoÜ ver ln de hand en wierp deze in de lucht BIJ het opvangen van hot geladen wapen ging een schot af en trof s. In de hart- 3' op sIag d00d- Het slacht, ofter was 20 Jaar oud en ongehuwd K werd in arrest gesteld. RADIO-NIEUWS. Woensdag 13 September. Hilversum 1, 1875 en 414.4 M. 8eVARA, 10.- VPRO, 10.20 VARA, 11.- RVU, lUfl VARA, 6.30 RVU, 7.- VARA, 7.30 VPK0 8—12 VARA: Gramofoon (c.a. 8.16 Berichten); 9.30 Causerie „Onze keuken"; 10.— Mor genwijding; 10.20 Voor arbeiders in de cor- tinubedryven; 11.— Causerie .Moederen kind de wereld over"; 11.30 VARA-orkest; 12.Gramofoon; 12.15 Berichten; 12.17 Orgelspel en zang; 1—1.45 Gramofoon; 2.— Pianovoordracht; 2.30 Gramofoon; 235 Esmeralda, „Sylvia'-Amusementsorkest solist; 3.20 Voor de kinderen; 5.30 Gramo foon; 6Orgelspel; 6.28 Berichten; 6.30 Causerie „De beteekenis van de sociale geografie in dezen tyd"; 7.— VARA-Kalen- der; 7.06 'Felicitaties; 7.10 Vocaal concert; 7.30 Cyclus „Ons werk en. ons geloof"; 8.— Herhaling SOS-Berichten; 8,08 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.20 VAR4-orkesJ; 9. - Radiotooneel; 9.40 VAR A-orkest; 10.- BtrdVen ANP; 10.10 Esmeralda; 10.45 Dansmuziek (gr.); 11.1512 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. NCRV-Uitzm- ding, 6.30—7 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: h— Schriftlezing, meditatie; 8.15 Be- lichten, gramofoon (9.309,45 Gelukwen- schen»; 10.30 Morgendienst; 11.— Gramo foon; 11.15 „Laudatio"; 12— Berichten; 12.15 Gramofoon; 1.— Christ, kinderkoor „Swaen en H.out" en gramofoon; 2.— En semble v. d. Horst en gramofoon; 3.— Christ, lectuur; 3.30 Gramofoon; 3.45 Christ, liederen en gramofoon; 4.30 Gra mofoon; 4.45 Gelukwenschen; 5.Voor de jeugd; 5.45—5.55 en 6— Gramofoon (ea. 6.30 Berichten); 6.30 Taalles en caused over het b'.m enaanvaiiugsreglement; 1-— Berichten; 7.15 Land- en tuinbouwcausenc; 7.35 Gramofoon; 7.45 Causerie „Lichamelij ke opvoeding", vakorganisatie en Chr. on derwijs; 8.-- Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Chr. Gem. zangver- eeniging „Harmonie" en gramofoon; 9.— Causerie „Regen en droogte"; 9.30 Piano- voordracht en gramofoon; 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 „Melodie 11.25 Gramofoon; C.a. 11.50—12 Schrift lezing. Doe raad voor 't kwaad, Eer 't verder gaat. FEUILLETON. Een roman uit Siberië, door Fr. ENSKAT. (Nadruk verboden). 46 De omhelzing duurde echter maar korc; er was nu geen tijd voor liefdes betuigingen. Toen Kare opkeefc stond er nog een tweede man tegenover haar. Het was Hal Lörne. Ondanks de heerschende duisternis herkende zij hem onmiddellijk. Hij stond daar zwijgend en onbeweeglijk. Nog was zij niet van haar verrassing bekomen, toen Peter reeds haar hand greep en haar mee trok. Vlug naar Nanglu naar de paardgn! En haastig verdwenen zij in het duis ter van den nacht. In het kamp van Michel Bessin werd levendig van gedachten gewisseld. Men kreeg er langzamerhand meer dan ge noeg van nog langer op deze wijze ach ter Kare's ontvoerders aan te rijden. Ook de oude Bessin scheen naar de meening over te hellen, dat het tijd werd eens tot daden te komen. Nochtans voelde hij zich verplicht er met nadruk op te wij zen, dat aan krachtig optreden ernstige gevaren waren verbonden en dat er hem alles aan gelegen was onnoodlg bloed vergieten te vermijden. De oude Donald echter was van oor deel, dat men over deze bezwaren nu eindelijk maar eens moest heenstappen. Wanneer men naar zijn zienswijze te werk was gegaan, zou men Lansky al lang hebben aangevallen «en dit heele broeinest van oproermakers en bandie ten uit den weg hebben geruimd. Over dit eene punt, dat er spoedig iets gedaan moest worden, waren alle man nen het tenslotte eens. De vraag was slechts, op welke wijze dat het best zou kunnen geschieden. Bij allen ijver, waarmee dit gesprek werd gevoerd, zorgde men er toch voor de noodige waakzaamheid niet uit het oog te verliezen. Van tijd tot tijd dwaal den de. blikken der mannen naar de plaats, waar Lansky's kampvuur als een roode gloed in den nacht zichtbaar was. Daartusschen lag de ondoordringbare duisternis, die tevens een niet te over- j schrijden grens scheen te vormen. •Midden in het gesprek echter legden Brandt's stevige vingers zich eensklaps om den arm van den naast hem zitten- aen Bessin, terwijl hij tegelijkertijd zijn andere harfd waarschuwend ophief. Stil!... Ik hoor wat. Vlak bij ons! Dg mannen brachten hun geweren in den aanslag, scherp turend ln de door Brandt aangeduide richting. In de onnatuurlijke stilte klonk plot seling een duidelijke stem: ->Niet schie ten!... Ik ben alleen... Laat mij naderbij komen. Ik heb was met Michel Bessin te bespreken. Maar schreeuw en schiet niet. Dat zou onmiddellijk mijn mannen alar meeren en zeer onaangename gevolgen De troeven zijn geheel in mijn hand, kunnen hebben voor jullie en ook I leidde Lansky het gesprek wat aarzelend in. Je zult met je achtervolging niets voor Kare. De geweren bleven nog steeds dreigend op den onzichtbaren spreker gericht. Michel Bessin keek de anderen vragend aan. Wat moest men van dit zonderlinge optreden .van Lansky denken? Was het een val of koesterde hij de hoop op deze wijze tot een vergelijk te kunnen komen? Niemand sprak een woord. Bessin be greep, dat slechts van hem een besluit werd verwacht. Daarom antwoordde hij kalmAls je alleen bent, Lansky, kom dan naderbij. Maar ik waarschuw je voor elk verraad. Dat zou Je dood beteekenen. Een oogenblik bleef het stil, maar daarop maakte zich op eenigen afstand een schaduw van den grond los. Zij nam weldra menschelijke vormen aan en n'aderd» het vuur: het was Lansky., Hij droeg het geweer over den schou der, maar zijn wijsvinger lag om den haan. Onbevreesd trad hij in den licht kring. Goeden avond! Ik herhaal: geen dwaasheden, alsjeblieft! Eén schot van mij en wij hebben de poppen aan het dansen. Denk om Kare! Daar elk antwoord uitbleef, vervolgde hij: Ik kom ln zekeren zin als afge vaardigde, Bessin. Ik wil met je onder handelen. Je begrijpt me alleen! j Op een handgebaar van Bessin trok- ken de anderen zich wat terug. Lansky J ging tegenover TBessin aan het vuur zit- I ten. De beide tegenstanders verloren elkaar geen moment uit het oog. bereiken. Dat zullen we moeten afwachten! antwoordde Bessin kort. De Rus maakte een minachtend ge baar. Wil Je er genoegen mee nemen achter mij aan te trekken tot het te laat is? Gebruik toch je gezonde ver stand, Bessin! Ik ben hier gekomen om een accoord met je te treffen. Kijk eens hier... zóó behpift de toestand niet te blijven noch voor jou, noch voor mij. En er is een mogèlijkheid om het eens te worden. Zoo dom zal je toch wel niet zijn, dat Je niet bemerkt zou hebben, hoe ik over een toekomstige verhouding tus- schen ons beiden denk. Alleen tusschen ons beiden, BessinWij tweeërv dienen er voor te zorgen, dat wij het hoofdaandeel in de opbrengst van de Bilunmijn krij gen. De anderen pff! die zullen zich tevreden moeten stellen met het geen wij voor hen overlaten. Wij hebben het gqheel ln onze hand daarover te be slissen. Waarom zouden wij samen dan niet tot een behoorlijke regeling kunnen komen? In dat geval zou ik mij dan nog wat sterker aan je kunnen binden door Kare. Begrijp Je wel? Daardoor krijg Jij de zekerheid, dat ik me als je K schoonzoon eerlijk en onzelfzuchtig... Hier onderbrak Lansky zich zelf. Van terzijde klonk het getrappel van paar- denhoeven. Bessin's vrienden waren over eind gesprongen, maar plotseling klonk van de richting, waaruit de ruiters na derden, een blijde kreet: Vader! Allen herkenden de stem. Dat was immers Peter Bessin, die daar riep! De oude Bessin kon zijn ooren njet gelooven. Zijn Jongen? Hoe kwam die zoo plotseling hier?! En daar...? Waarachtig Hal Lörne, de pseudo Frans Mertens! En— hoe was dat in 's hemelsnaam mogelijk Kare! gezond en wel... Niemand lette meer op Lansky, cue een oogenblik als verbijsterd van naar de nieuw aangekomenen staarde Kare...? De volgende seconde echter sprong nu overeind, maar zijn poging om te vlucn- tén was van korten duur, want nauwe lijks stond hij goed en wel op zijn bee- nnen, of Hal Lörne stormde naderbij en wierp zich met zijn volle gewicht boven op hem. Vlug vlug! riep hij. Bindt hém- Allé verbazing was eensklaps geweken. Lansky werd onder menschen bedolven, zijn geweer werd hem ontrukt en in een oogwenk had men hem handen en voe ten gebonden, terwijl een prop in zun mond hem het schreeuwen belette. Nauwelijks echter was men hiermee gereed, of er klonken eenige schoten. Bei- geluid kwam uit het kamp van Lansky- Zij hebben Kare's vlucht ontdekt, riep Peter. Te paard, mannen! Wij ru- den terug naar het Proeska-dal. Maar let op Lansky! (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. GOUDA, 12 September 1939. Dagelijks worden aan ons -Bureau boeken I en tijdschriften gebracht en ontvangen wy I verzoeken tot het afhalen daarvan, hetwelk I dan door de militairen geschiedt. Wij zijn daarvoor zeer erkentelijk. Met het oog op het groote aantal mili- I tairen, dat hier thans is en nog wordt ver- I wacht| blijft de behoefte aan nog meerdere I lectuur bestaan en doen wy daarom op- I nieuw een beroep op ieder, die nog boeken of tijdschriften beschikbaar heeft, deze voot I de militairen af'te staan en ze te doen be zorgen aan ons Bureau: Markt 31. Afkondiging Strafverordening. Maximumsnelheid voor motorrijtui gen en rijwielen. Burgemeester en Wethouders maken be- kend, dat gedurende drie maanden op de secretarie der gemeente, afdeeling Alge- meene en Sociale Zaken voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de Verordening tot wijziging der Aigemeene Politieverordening voor de gemeente Gouda, met betrekking tot de maximum-snelheid voor motorrijtuigen en -rijwielen in deze gemeeUW, vastgesteld bij raadsbesluit van 28 Juli 1989, medegedeeld aan Ged. Staten dezer provincie, blijkens hun bericht van 29/39 Augustus 1989, B. no. 2722/22 (2e AfJ.) G. S. no. 191. Geen Ned. Fabrikaat-week in Gouda. Naar wij vernemen heeft de Midden- I stands-Centrale „Gouda" in verband met de I bijzondere tijdsomstandigheden besloten I niet deel te nemen aan de door de Vereeni- I ging „Nederlandsch Fabrikaat" te houden I „Nederlandsch Fabrikaat-week". Militair gezag. Verordening betreffende het verhinderen I van het aanbrengen van veranderingen I in het terrein. De Burgemeester der gemeente Gouda I brengt ter openbare kennis, dat op heden I door hem is afgekondigd en ter Secretarie I der gemeente vo«r dén tyd van drie maan- I den voor een ieder ter lezing is nedergelegd I een door den Reserve-Luitenant-Generaal, I ConTmandant der Vesting Holland, uitoefe- I nende het Militaire Gezag binnen de Ves- I ting Holland, vastgestelde Verordening van I den 9den September 1939, betreffende het I verhinderen van het aanbrengen van ver- I anderingen in het terrein. Controle op rijwielachterlichten. Op werking en merk. In verband met het slecht of niet fjnc- I tionneeren van de roede achterlichten, doelt I de commissaris van politie mede, dat roet I jngang van 21 September a.s. een -tren^ie cortrole op de achterli-hten gehoi: 'en zal worden. Tevens zal er op worden toegezien, dat deze achterlichten van een door den minis ter goedgekeurde soort zijn. Door den mi nister goedgekeurd^ r iorten zijn: M.D.H., een gestempelde driehoek met daarin de J letters B.B.B., metaalsmedery Hotzo Span- ninga Joure-tHolland, Forto Ifenza, Hopno, Practicus, Baken, Eton, Jeveha, Philips, Varad, Esteha, T-Te-Ge-Len, Unigro, Ha- ^ebe, Veeno, Koets, V.T., Opto, Bendeb, Electrodyn, Retech, Gefrag, Wepewo, Ga zelle, E.N.R. Men controleere tijdig zijn achterlicht om moeilijkheden te voorkomen. Goudsche Luchtbeschermingsdienst. Nog vrijwilligers noodig. De Goudsche Luchtbeschermingsdienst Bpant alle krachten in om het apparaat, dat voor een stad als Gouda noodig is, te or- ganiseeren Daarvoor zijn niet alleen veel ijver en toewyding noodig, ook een groot aantal personen is vereischt om eeiï goeden diengt op te bouwen. Reeds eenige honder den persoi en zijn trouwe helpers, maar cr is aan de organisatie zooveel verbonden, d it de dienst nog steeds vrijwilligers kan ge bruiken. Wie kan en wil medewerken, g*ve zich op bij den secretaris, den heer N. G Breedijk, Burg. Martenssingel 22. In Gouda zullen in totaal twaalf sirenes worden geplaatst ter waarschuwing van het publiek, indien luchtgevaar aaJvwezig i Met het monteeren is een aanvang ge maakt. Blokvereeniging no. 28 opgericht. Omgeving Spieringstraat-Zuid. Opgericht is de Blokvereeniging no. 23, onderdeel van de afdeeling Gouda van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbe scherming, omvattende de straten Doe'.e- straat (Zuidzyde), Walestraat (Zuidzyde), Spieringstraat, Vij-verstraat, Tuinstraat en Hoef steeg. Reeds zijn stappen gedaan, om zoo spoe dig mogelijk het ber oodigde materiaal aan te schaffen. Aan ieder huisgezin in het blok Is een hoeveelheid zand verstrekt. Veertien leden hebben zich reeds opgegeven voor het volgen van den specialen cursus in eerste hulp. Ook gaven verschillende leden zich op voor de te vormen blak-brandweer. Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld: C. Visser, voorzitter; Th. J. Nobel, 2de voorzitter ;«L. G. B1. van Bochove, Doelestraat 10, secretaris; D. M. van Hoorn, penningmeester; F. L. J. Lafeber en H. "Willers, commissarissen van toezicht. Tegen lantaarnpaal gebotst. Op de Oosthaven is een personenauto uit Rotterdam geslipt en tcgm een lantaarn- paal gereden. De paal kwam los te slaan en de kap werd vernield. Maatschappij tot Nut van 't Algemeen Departement Gouda. Het departement Gouda van de My. tot Nut van 't Algemeen kwam gisteren in jaar vergadering byeen. Na opening door den voorzitter, den heer B. D. Grootendorst, werd door den secretaris den heer C. H. Hagedorn t jaarverslag uit gebracht. Aan dit jaarverslag is het volgen de ontleénd: Het bestuur bestond dit jaar uit de vol gende personen: B. D. Grootendorst, voor zitter; Anton Coops, penningmeester, J. G. Hupkes, H. de Groot, P. de Mol, C. H. Ha gedorn, secretaris; terwyl in de vacature J. Slop werd gekozen de heer A. van Wynen. I' Zooals ook vorige jaren het geval was ondervond het ledental verschillende muta ties. Aan het eind van dit verslagjaar telde het departement 100 leden met een contri butie ad 5 en 51 met een contributie van 2 75, alzoo totaal 151, tegen het vorig jaar I 163. De contributie bleef op hetzelfde be- I drag bepaald. IOndanks het dalende ledental konden wy I toen de gebruikelijke 5 Nutsavonden geven, I mede dank zy de gewaardeerde steun van I de Nutsspaarbank te Gouda, voor welke I medewerking wy het college van commis- I narissen van die instelling zeer dankbaar j zijn. I Steün werd verleend aan de Openbare I Leeszaal, waarin de voormalige Nutsbiblio- I theek is opgenomen, alsmede aan enkele andere instellingen. De districtsvergadering te Dordrecht werd bijgewoond door de heeren Anton Coops en P. de Mol. Na afloop der bijeen komst werd een bezoek gebracht aan ver schillende instellingen daar ter plaatse, die door werkloozen waren tot stand gebracht, zooals o.m. het „Wanty-bad" het „Wanty- park" e.a. Met belangstelling werd kennis genomen van de pogingen om tot oprichting van een Bureau voor Beroepskeuze aldaar te geraken, een'arbeid, die wellicht ook hier ter stede zijn nut zou kunnen hebben. De rapporten, welke door het bestuur daarom trent van het Departement Dordrecht zijn ontvangen, vormen een onderwerp van stu die by* het bestuur. Dank zy" het uitmuntend en zakelijk be heer van den penningmeester vertoonen de I financiën geen ongunstig beeld, ondanks dat de verwachte toename Van nieuwe leden is uitgebleven. Met dank aan -den secretaris werd het verslag goedgekeurd. De rekening en verantwoording van den penningmeester, sluitende in inkomsten en uitgaven met ruim 1900, werd eveneens goedgekeurd. De penningmeester werd ge- j dechargeerd. Ten aanzien van het winterseizoen wer den door het bestuur mededeelingen ge daan, waaruit wy aanstippen, dat o.m. zul len optreden Dr. A. Groenevekl, zenuwarts te Amsterdam met het onderwerp „Onze dagelyksche arbeid, zielkundig bezien (met lichtbeelden), De Jonge Spelera met I een blyspel van Erich Kastner „Drie man- I nen in de sneeuw", het Cabaret Ostra, ter- I wyl in December het Rotterdamsch Phil- I harmonisch Oikest onder leiding van Ed. I Flipse een concert voor het Nut zal geven. I Overwogen wordt voor de hier gedetacheer- I de militairen reductie te verleenen tot deze I avonden, terwyl in beginsel ook medewer- I "king werd toegezegd aan de plannen, die I hier ter stede bestaan tot oprichting van 1 een Algemeen Militair Tehuis. Evacuatie burgerbevolking. Benoeming commissaris. Tot commissaris voor de evacuatie van de I burgerbevolking is door de Regeering o.a. I benoemd, onze stadgenoot de heer H. I Kool, oud-resident van Malang. I Watersportvereniging „Elfhoeven' I Het was Zondag in den voormiddag niet I te vermoeden dat de namiddag zulk uitne- I mend zeilweer zou brengen. Omstreeks één I uur dreigden nog onweerswolken en lag de I plas nog onbewogen, maar vóór de eerste I voorbereidingsscholen gelost worden, schoot I de lucht door en kwam er een heerlyk zeil- I windje uit het westen. Onder deze gunstige omstandigheden is I de laatste officieelè zeilwedstrijd ook weer I een succes geworden. Wie trouw de wedstrijden van „Elf hoe- I ven" bijwoont, zal vooral de prachtige I starts van deze wedstrijd opgemerkt heb ben. De deelnemers van enkele klassen wa ren binnen vijf seconden de beginlijn ge- Er werd een wedstrijdbaan aangegeven met twee lange kruisrakken, waardoor de windkansen nogal eens wisselden. Er is uit stekend gezeild en het seizoen 1939 heeft de zeilsport weer een trap hooger.gebracht. De uitslagen waren: Klasse N.N. 16 M"2. geregistreerd: 1. Markol, O. de Roos; 2. Hilda III, N. H. van Schelven Jr.; 3. Neptunus, A. Kaptein; 4. Zomerdroom, W. Steenland; 5. Ann,, N. Both. Klasse N.N. 16 M2. Ongeregistreerd: 1. Aeolus, H. v. d. Kroef; 2. Rakker, A. Hoek- •water. Groote scherpe vaartuigen: 1. Piasjager, C. J. den Hertog; 2. Ati-Ati, W. Boom; 3. Akvogojo, A. J. Ruygrok. Tjotters: I. Hen-Rie-Thé, H. Krimpen- fort Jr. Jollen: 1. Toni, A. H. Doornik. Kleine scherpe vaartuigen: 1. Lenj, D. Stuurman;- 2. Alligator, P. Macdaniël Klasse B.M. 12 M2.: 1. Our Wish, P. Pruyen; 2. Margotje, C. Schoonderwoerd; troosprijs: Irene, A. Leest. Motor tegen fietser gereden. I Op den hoek Wilhelminastraat—Lange Tiendeweg zijn een militaire motorrijder en een 14-jarige wielrijder tegen elkaar ge- reden. Beiden kwamen te vallen en kregen lichte verwondingen. Motor en fiets werden eenigszins beschadigd. De toeneming- der militaire bevolking doet de behoefte ont staan aan huisvesting van tal van militairen buiten de dienst tijden. Wij vestigen daarom de aan dacht van hén, die een of meer kamers van hun huis daarvoor willen verhuren, dan wel be schikbaar stellen, om hieraan door onze Rubriek „VRAAG en AANBOD" bekendheid te geven. Advertenties in deze rubriek kosten ƒ1.per plaatsing voor 18 regels, elke regel meer 121/2 cent. UIT DEN OMTREK. LAATSTE BEKICHTEN. Rijkspostspaarbank. In den loop der maand Augustus werd aan het kantoor Gouda op spaarbankboekjes ingelegd 52.520.78 en terugbetaald 98.925.97, derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 46.405.19. Het aantal nieuw 1 uitgegeven boekjes bedroeg 37. De apothekfrsdienst. Niet de apotheek Dee, zooals gemeld, maar de apotheek E. Grendel, Lange Tien deweg 9 en Prins Hendrikstraat 15, neemt tot en met a.s. Vrijdag den avond- en nacht dienst der. apotheken waar (nachtdienst allóén voor recepten). Diploma zwemmen. Bij het diploma-zwemmen in het zwem bad Elfhoeven' is het diploma uitgereikt aan de jongedames: D. Hack, W. Verburg, L. van Zyl, G. van Haverkamp, J. van Dam, Tiene Muuriing, A. van Dijk, D. Teekens, A. van der Heyden, R. Pilanen en Mevr. Groenendyik-iSchrier, allen te Reeuwyk en Mej. T. Akkerman en mej. J. Dogterom, beiden te Gouda; en aan de heeren M. Vet, W. Bontenbal, C. Oosterwijk, J. van Zyl, P. van Lingen, H. Demenie, P. Vermey, allen te Gouda. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe aanwinsten. Onderstaande boeken liggen Lot 15 Sep tember op de leeszaal ter inzage en kunnen nu reeds besproken worden. Romans. E de Hom: Wrakken. Mary Dorna: Onmaatschappelijke voorkeur. A. C. Doyle: In het ryk der schaduwen A. A. L. Graumans: Dré III. J. Knittel: Thérèse Etienne. Gera Kraan-v. d. Burg: Brandende harten. Buitenlandsche Romans. B. Nichol3: Down the garden path. A. Schnitzler: Ti aumnovelle. J. Giraudoux: Simon lo pathétique. Studiewerker.. Tentoonstelling Bybelscne kunst (Catalogus). Het oecumenisch ge sprek der kerken. J. C. Wissing: De kerk san het werk in Oxford en Edinburg. J. Sauerwein: Oorlog, vrede, departementen. Erika MannTien millioen kinderen. H. R. Knickerbocker: Engeland bereidt zich voor... Maria Montessori: Het geheim van het kinderleven. H. Kramer: Zweefvlieg tuigen en zweefvliegèn. A. P. Berkhoudt: Vóór de seinen veilig gaan. H. J. Peppink: Auto-jaarboek 1939-'40. J. H. Jonckers Nie boer: De Ned. Spoorwegen in caricaturen. G. Bazin: Memling. E. Hoornik: Geboorte, en Mattheus. Lecina Maria (door Wénur.eiys Buning). F. J. W. Drion: Vaderlandsche jaarboeken 1937. H. French: Tsjecho-Slo- wakye. J. J. B. Elzinga en A. J. de Jong. Nieuw Ned. woordenboek vlg. de spelling Marchant 1934. Burgerlijke Stand. GEBOREN; 8 Sept:: Adriana Hillegonda Maria, d. van R. B. van der Sloot en J. J. 1 Noteboom, C. de Wethstraat 17. 9 Sept.: Arida Sjoukje Elisabeth, d. van C. Have naar en E. O. van Es, Spoorwegstraat 55. 10 Sept.: Hendrina Johanna, d. van C. van Zanten en C. C. van den Berg,'Spelde- makerssteeg 29. Isaac, z. van I. Leeflang en N. Ruttenberg, H. van Alphenstraat 32. OVERDEDEN: 10 Sept.: Hendrik Hooi- meijer, 69 j. AGENDA. I Schouwburg-Bioscoop: De zoon van Fran kenstein en De vliegende bende. Thalia-Theater: Hotel de la Poste. Réunie-BioBcoop: De groote Kentucky-derby en Inspecteur Vlifinscherp' op avontuur. Woensdag 2 uur matinee: De dubbelgan ger. 12 Sept. 8.30 uur Ons Genoegen, Vergade ring oprichting Algemeen Militair Tehuis. 12 Sept. 8 uur Markt. Concert Chr. muziok- vereeniging De Bazuin. 13 Sept. 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds.rj. I Borger voor Logos-verband. I 13 Sept. 7.30 uur Oud-Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 16 Sept 8 uur Blauwe Kruis. Aanbesteding i schilderwerken panden Bouwvereenigmg t Het Volksbelang. 19 Sept. 10 uur Stadhuis. Aanbesteding le- 1 vering brandstoffen gemeente-gebouwen. 24 Sept. 7 uur Nieuwe Vaart. Stedelijk visrbconcours Vereeniging tot bevorde- I ring der gezondheid in de grafiscne vakken. telegrafisch weerbericht. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: I Zwakke tot matigen Zuidwestelyken tot yiiiiloosteliiken, later wellicht Oostelijkr 2SkkeL tot zwaar of half bewolkt; aanvankelijk nog regenbuien, weinig veran- deringj in temperatuur. ALPHEN a. d. RIJN. Aanbesteding. B. en W. van Alpien a. d. Rijr. hebben aanbesteed het uitvoeren van rioleerings- werken (het aanbrengen van een gedeelte van het stamriool naar het terrein der zui- verings-installatie). Laagste inschryfster was v, d. Heuvel's Houthandel en Aannemingsbedrijf N.V. te Rotterdam voor 52.800. De op een na laagste inschrijvers waren de heeren H. Oudenes en H. Turkenburg tc Alphen a. d. Rijn vooi 89.679. De gunning is aangehouden. WADDINXVEEN. Jongetje verdronken. Zondagmiddagi werd het 3-jarig zoontje van den heer C. Droog aan de Kléi- kadé vermist. Daar het zoeken in de omgeving geen resultaat had, rees het vermoeden, dat het jongetje in de sloot voor de ouderlyke woning was .go- raakt. By het dreggen werd na een paar uur het lijkje opgehaald. WOERDEN. Motor tegen auto gebotst. Berijder gedood, duopassagier gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 2 uur is de 34-jarige milicien J. van 't Wout uit Alphen a. d. Rijn, die uit Jutphaas met een kameraad, J. Verschuur uit Waddinxveen, op de duo, per motor op *r$g was naar zijn woonplaat?., op den Rijks straatweg onder de gemeente Rietveld bij Woerden in volle vaart op een langs den weg geparkeerden militairen vrachtauto ge reden. Beider, werden van den motor geslingerd, waarbij Van 't Wout op slag werd gedood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee kin'deren. Verschuur is in net R.K. Ziekenhuis te Woerden opgenomen. Zyn toestand is gun stig. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Duitsche oorlogsweeën. Te Berlijn en in de omgeving is de heltt van de scholen als ziekenhuis in gericht. Alle universiteiten zijn gesloten, behalve die te Berlijn, Wcenen, Mun chen, Leipzig en Jena. Bij decreet is vastgesteld, dat de jnedische examens worden vervroegd, opdat men het hooid kan bicden aan de behoefte van het VOETBAL. Noodcompetitif K.N.V.B. begint 24 September. Indeeling zooveel mogelijk gehandhaafd. In de noodcompetitie zonder promotie of degradatie, tot instelling waarvan het be stuur van den K.N.V.B. -besloten heeft, zal voor de 2e, 3e en 4e klassers zooveel mo- gelyk de gewone Indeeling blyven gehand haafd, wat niet wegneemt, da! met h.?t oog op de geografische ligging, centra zul len worden gevormd. N Als datum van as nvang der competitie werd bepaald 24 September^ marktberichten. 1 Kaasmarkt Bodegraven. 12 Sept. Aanvoer 311 partyen, teza men 13995 stuks. Pry's le srt. met r.m. 26—28, idem 2e srt. 23—25, id. zware tot 30. Handel vlug. Veemarkt Rotterdam. 12 Sept. Aanvoer in totaal 3806 stuks, zynde 1085 vette runderen, 667 magere id., 57 vette kalveren, 250 graskalveren, 867 nuchtere id., 8 varkens, 26 veulens, 171 paarden, 574 schapen of lammeren, 91 bok ken of geiten. De pry zen waren als volgt: vette koeien le kw. 78, 2e kw. 62, 3e kw. 40—52, vette ossen 68, 62, 42--52, stieren 63, 55, 48 ct. per k.g.; 280, 220, 150 per stuk; vette kalveren 90, 75, 45—56, graskalveren 2e kw. 46, 3e lyy. 36 ct. per K.G.; 53, 33, 20 per stuk; slacht nuchtere kalveren 43, 38, 33 ct. per k.g.; 10, 8, 6, fok nuchtere kai veren 20, 16, 12 per stuk; slachtpaarden 60, 51, 41 ct. per K.G.; 260, 200, 130, veu lens 80, 60, 40 per stuk; schapen 45, 40, 35 ct. per K.G.; 21 19, 16 per stuk; lam meren 50, 45, 40 ct. per K,G.; 15, 12, 9, kalfkoeien 250, 180, 130, melkkoeien 240, 180, 130, vare koeien 195, 150, 130, vaar zen 160, 130, 100, pinken 110, 90, 70, bokken of geiten 10, 7, 5 per stuk. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, handel traag, pryzen onveranderd, prima koe 80 ct., prima os 74 it. Stieren: aanvoer gelyk aan vorige week, handel redelyk, pryzen le kw. iets hooger, I 2e kw. onveranderd, 3e kw. iets lager. Vette kalveren: aanvoer iets kleiner, han del slecht, pryzen als gisteren, prima's 1. I Graskalveren: aanvoer iets minder, han del matig, pryzen iets lager. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoe r iets grooter, handel slepend, pryzen iets i 'a8er- Veulens: aanvoer korter, handel goed, prijzen prijshoudend. Paarden: aanvoer iets korter, handel vlot, pryzen hoog. Schapen en lammeren: aanvoer iets groo ter, handel lui, pryzen als gisteren. Kalf- en melkkoeien: aanvoer iets kleiner, handel iets levendiger, pryzen pryshoudend. Varekoeien: aanvoer gelyk aan vorige «veek, handel flauw, prijzei. onveranderd LAND- EN TUINBOUW. Het overtollige fruit en het leger. De enorme hoeveelheid fruit, waarvoor geen voldoende afzetgebied bestaat, en waarvoor men zelfs overweegt, een deel als veevoeder te gebruiken en in te kul len. heeft het bestuur der Geldersch— Overijsëlsche Maatschappij van Land bouw doen besluiten een verzoekschrift te zenden aan den Minister van Defensie om het leger eenmaal per week een frult-menu te verstrekken, nl. gestoofde appelen met aardappelen, de zgn. „heete bliksem", door welken maatregel pet week 15o!ooo kg. zoete appelen een goede bestemming konden krijgen. Om op benzine tc bezuinigen Aulit men bepaald, dut slechts de automobilis ten, die een ofiicieel kenteeken dragen, het' recht hebben van hun wagen ge bruik te maken. Het goederenvervoer naar Oost-Prui sen geschiedt slechts te water. In de restaurants zijn Maandag cn Vrijdag vleeschlooze dagen. In een groot hotel te Berlijn bestond het menu Maandag uit •Joep, rijst en bloemkool en gebak als des sert. De prijzen zijn dezelfde gebleven. Te Weenen zijn de beperkingen minder streng. Daar is ook het aantal gemobili- seerden geringer. Het schijnt, aldus Havas, dat de auto riteiten met het oog op de groeiende on tevredenheid der Oostenrijkers aarzelen nieuwe beperkingen op te leggen en er naar streven het dugelijksch leven zijn „normaal" aanzien te doen behouden, 'óe ziekenhuizen cn de in hospitalen ver anderde, scholen zijn vol gewonden, een getuigenis van het ernstige karakter van den oorlog. De ramp met de „Willem van Ewyck". De begrafenis der slachtoffers- Hedenmorgen heelt op de aigemeene begraafplaats te Huisduinen bij Den Heider de teraardebestelling plaats ge had van het stoifelijk overschot van twee dei geredde, maar kort daarna overleden slachtofiers van de ramp met de „Willem van Ewijck", namelijk het stoffelijk overschot van den comman dant van den mijnenveger, den luite nant ter zee eerste .klasse J. E. ten Kloos ter en van den luitenant ter zee derde klasse der Koninklijke Marinereserve G. Anema. De beide andere slachtotiers, wier stoifelijk overschot eveneens in het marinehospitaal te Den Helder was ge bracht, de adjudant-onderofficier ma chinist B C. de Bruin en de bediende- zeemilicien J. Bosch zijn vanochtend te Rotterdam op de begraafplaats Croos- wijk en op de aigemeene begraafplaats te Apeldoorn aan den schoot der aarde toevertrouwd. De begrafenis, zoowel die te Huisdui nen als die van de beide andere slacnt- offers, geschiedde met militaire eer. Als slippendragers van de baar van wijlen luitenant ter zee J. E. ten Kloos ter fungeerden vier luitenants ter ze.e eerste klasse, bij de baar van wijlen lui tenant ter zee van <ie K.M.R. G Anema iungeerden als slippendragers vier lui tenants ter zee derde klasse van de Kon Mar. Reserve. In de stoet, die voor het hospitaal werd geformeerd, liep de Marinemuzlek met tamboers en pijpers mee. Drijvende mijnen. Waargenomen tusschen Wadden eilanden. Vanmorgen om half elf zijn in den Vlietstroom drijvende mijnen gezien. In den Texelstroom bij Oude Schild zijn twee drijvende mijnen waargenomen, welke door marinevliegtuigen worden gevolgd. WISSELKOERSEN. 11 Sept. 12 Sept Officieel. Londen 7.62 7.C3 Eerlijn 66.67. Parijs 4.28 4.33 Brussel 32.32 32.27 Zwitserland 42.60 42.20 Kopenhagen 36.40 36.40 Stockholm 42.60 42.80 Oslo 45.— 45.10 New-York 1.88'/,, 1.887» BEURSOVERZ1CHT. De maatregelen, die de verschillende lan den nemen ter verdediging van hun valuta, brengen uiteraard aan de Amsterdamsche wisselmarkt een inkrimping teweeg, zoowel van den omvang der wisselaffaire als van de normale fuctuaties, zooals deze zich tot dusver voordeden. De handel had dienten gevolge hedenmorgen dan ook een zeer kalm verloop en^de schommelingen van de voor aanstaande deviezen waren zeer beperkt. Over het algemeen viel er in de situatie geen wijziging te bespeuren. De rijksmark werd vernomen op 66.00 tot 67.00. Het pond sterling gold 7.62 a 7.63. en de dollar lag wederom op den koers van afgifte van het Nederlandsche Egalisatiefonds t.w. 188%. De Fransche francs was evenmin veranderd en bewoog zich rondom 4.30. Ook in de bei- ga trad geen wyziging in. De koers bleef op 32.20 il 32.35. De Zwit- sersche 'franc werd vernomen op 42.55 1 42.55. De koereen van de Scandinavische deviezen waren zeer onbestemd. Op de ter- mynmarkt gold het disagio voor ponden voor de 1 maansch nöteering 3 en voor de 3 maandsch noteering 8 cents. Het agio voov dollars was resp. 5% en 3% cents. De markt behield een ongeanimeerd voorkomen. Op de effectenbeurs heerschte opnieuw groote levendigheid. De belangstelling richt te zich in de eerste plaats naar Amerikaan- sche waarden en wel in het bijzonder naar de staalfondsen, die opnieuw groote koers winsten boekten. Ook voor de bekende lo- •cale aandeelen was de kooplust weer zeer groot, zoodat in het bijzonder H.V.A., Am sterdam rubber en de vooraanstaande scheepvaartfondsen weer op een flink hoo ger niveau kwamen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2