'5 Jgl IS HEI orsn SOUDA naker NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwüüde, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht, moordrecht, moercapelle. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Zon- en Feestdagen CHAMBERLAIN IN FRANKRIJK. Rijlaarzen Bweg 61 Kan Polen het economisch bolwerken? Opperste raad op Franschen bodem bijeengekomen. Ook Lord Chatfield bij de besprekingen. PERIODIEKE VERLOVEN VOOR DE DEMOBILISEERDEN. □s. KLEIWEG 20 Pelef. 2166. No. 20117 -- 1 '2 10-/, miën, aald I Berljjn bereid tot uitbreiding van het ruilverkeer met de neutralen. ECONOMISCHE NEUTRALITEIT NAAR DUITSCH OORDEEL. en VIER DE conditie zijnde •i' ff* Voor de landmacht: 2 maal twee dagen per maand. Voor het marinepersoneel: 3 dagen per 3 weken, of 4 dagen per 4 weken. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het geschut dreunt in het Westen. Woensdag 13 September 1939 78e Jaargang ING BI* nonen %an ks hinderen lanron. tot r «KT 31. LEN on deze passend af te weren. Om tegelijkertijd by voorbaat iedere onduidelijkheid over den doop Engeland geschapen toestand op ce heffen, stellen wij het volgende tegenover dt poging van Groot-Brittannië om de neu trale staten opnieuw te overweldigen: (1) Naar onze opvatting aldus de Völkischer Beobachter 'bestaat de door Duitschland eveneens nadrukkelyk ten deele zelfs door bijzondere ambassadeurs .gegarandeerde economische neutraliteit hierin, dat iedere neutrale staat zijn norma le ruilverkeer ook tydens een oorlog voort- zel volgens den maatstaf van den ontvang in vredestyd. Alle neutrale staten hebben dit beginsel erkend en tegenover het Rijk hun voornemen te kennen gegeven ook te genover Duitschland volgens dit beginsel te Voor de zeemacht. Voor het Marinepersoneel zal naar ge lang van de omstandigheden drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken verlof worden verleend. Mochten de omstandigheden een an dere regeling noodzakelijk maken, dan zijn de betrokken marine-autoriteiten gemachtigd om een andere regeling naar denzelfden maatstaf vast tc stellen. Overigens gelden voor het Marineper soneel dezelfde bepalingen als voor het personeel van de Landmacht zijn vast gesteld. Voor het vervoer haar hun woonplaat sen van de militairen, die met periodiek verlof vertrekken, zullen met ingang van T6 September van des namiddags 16 uur af, voor zooveel noodig extra-trelnen worden ingelegd Ingaande Maandag 18 September zullen bovendien in de avond uren extra-trelnen worden ingelegd voor het vervoer van de verlofgangers naar hun corpsen. BRITSCH VRACHTSCHIP GETORPEDEERD. Bemanning gered. Reuter seint uit New-York dat een door de United States Lines te New-York ont vangen draadloos bericht, het Britsche vrachtschip „Blairlogie” ter hoogte van de lersche kust tot zinken is gebraCTit. De be manning van het 4425 ton metende schip is door de Amerikaansche „American Ship per”, welk schip 150 mijl teruggevaren was om hulp te verlecnen, overgenomen. De „Blairlogie” was eigendom van George Nisbet Co. te Glasgow. enten in de en bereiken Krimpener- ixveen, de Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef Interc 3745. Postrekening 48400. ABONNEMENTSPRIJS: pe- kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. het bepaalde in deze regeling periodiek verlof verleenen, dragen zorg voor het doen aanleggen van een lijst waarin al het betrokken .personeel is vermeld en waarin nauwkeurig aanteekening om trent de verleende verloven moet wor den gehouden. Deze lijst moet bij het Oorlogsonderdeel worden bewaard. PUNT 8. Bij het vaststellen van de volgorde waarin aan het personeel pe riodiek verlof moet worden verleend, moeten de betrokken commandanten er rekening mee houden, dat moet woraen begonnen met het verleenen van dat verlof aan het oudste personeel en daar van in de’ eerste plaats de gehuwden met de zwaarste gezinsomstandigheden. PUNT 9. indien de omstandigheden zulks noodig maken, zullen allen aan wie periodiek verlof is verleend door middel van de radio worden teruggeroepen Heeft zoodanige oproeping plaats, dan zijn allen die zich op dat tijdstip met periodiek verlof bevinden, verplicht onverwijld naar hun standplaats terug te keeren. Bovendien zal hieraan door het aan plakken van kennisgevingen in de ge meenten bekendheid worden gegeven. PUNT 10. Voor elk periodiek verlof wordt zoowel voor de heen- als voor de terugreis vervoer voor Rijksrekening verleend. De commandanten zullen hier toe, tot het tijdstip waarop vanwege het Departement van Defensie de verejschte bewijzen zullen worden toegezonden, aan betrokkenen een eenvoudige verlofpas, waarop de reis kan worden gedaan, ver strekken. De verlofpas moet zijn voor zien van de handteekening van den be trokken comp. batterij, eskadron, deta- chements of oyereenkomstigen comman dant. achtige plan, dat lang van te voren was op gesteld voor de bezetting van het terreia tusschen de grens en de Duits ’he verster kingen. DUITSCHE VERLIEZEN IN POLEN. Op 12 a 15000 man geschat. Volgens een correspondent van de United Press achter het Duitsche front by Radom kunnen de Duitsche verliezen sedert het be gin van den oorlog op 12 a 15.000 man wor den geschat. Het van Duitsche ufficieele zijde opga- geven percentage voor de eerste week be- teekent een aantal dooden van 1500 A 2000, maar sindsdien is de Poolsche tegenstand krachtiger geworden en thans woedt een hevige stryd langs de San. De* correspondent constateerde in de buurt van Radom een versterkte activiteit, vooral ook van de luchtmacht; de vliegtui gen vlogen weg en keerden terug met nieu we ladingen bommen en voortdurend wer den nieuwe troepen in den strijd geworpen. De algemeene indruk hier is, dat de oor log tengevolge van het overtrekken van dc San door de Duitschers, van beslissend beteekenis is. Zy zouden zoowel naar het noorden als naar het zuiden nieuwe druk op het Poolsche leger kunnen oefenen. Later ontvangen United-Press-telegram men melden, dat volgens berichten uit Ber lijn de Duitsche troepen aan het zuidelijke front snel Lemberg naderen. Ten zuidoosten van Przemysl hebben dc bergtroepen Sambor genomen en stellingen aan de Dnjestr bezet. t Jn het noordoosten namen de Duitscners Krakowicz. Radio-Warschau meldt volgens U. P., dat in enkele streken de opmarsch der Duit schers tot staan is gebracht. De hoofd macht van het Poolsche leger is intact. Scherpe critiek op Britsche blokkade. Door de publicatie van de z.g. contra- bandelyst, aldus schrijft de Völkischer Beobachter, naar het Duitsche Nieuwsbu reau meldt, heeft de Britsche regeering met een brutaal cynisme het einddoel van haar „kruistocht voor de menschheid” ont huld: oorlog tegen het Duitsche volk totdat dit volledig is uitgehongerd, oorlog tegen de Duitsche vrouwen en kinderen, oorlog tot een absolute Britsche werelddictatuur zal zijn gevestigd. Duitschland heeft deze i itdaging, welke ons herinnert aan de blok kade uit den wereldoorlog, aangenomen in het bewustzijn van zyn politieke, militaire en economische kracht. „Door den Engelschen economischen oor log wordt niet Duitschland getroffen, doch in wezen de neutrale staten, die zich in de laatste dagen in toenemende mate hebben te weer gesteld tegen dit Engelsche zee- rooversdom, aldus deze Duitsche uiteenzet ting. Op de publicatie van de contrabande- lijst door de Britscre regeering zou nu een overeenkomstige maatregel van het Duit sche Rjjk binnenkort kunnen volgen. Wan neer Duitschland daarin eveneens levens middelen tot de contrabande rekent, dan moet dit besluit worden beschouwd als het ons door Londen opgedpongen antwoord. Wy zijn thana niet meer bereid sabotage- maatregelen over ons te laten gaan, zondei handelen. (2) In flagrante schending met deze al- gemeen bindende regelen heeft Engeland zich opnieuw schuldig gemaakt aan een schending der neutraliteitsbepalingen en daarmede de desbetreffende staten uitge daagd tot scherpe tegenmaatregelen. (3) Hiertegenover heeft het Rijk niet alleen uitdrukking gegeven aan zijn wil het v-arenverkeer met de neutrale staten gelijk tot nu toe voort te zetten, doch zich tege lijkertijd bereid verklaard door versterkte levering het door Engeland bewerkte tekort te vervangen. Dit is het fundamenteele ver schil met 1914. Engeland wil Duitschland vernietigen en treft daarby alleen de ne-* trale staten. Duitschland evenwel, dat zich op ieder gebied uit eigen kracht weet te verdedigen, ral ook de neutralen er voor weten te beschermen in den Engelschen blokkade-oorlog te worden betrokken. De tijden, dat Engelsche zecroovers het lot der wereld in hun handen hielden, zyn definitief voorbij.” J aan ijzererts tCÈoi^le wapenindustrie? wide verbinding tusschen laven Gdynia verbroken is en^*^s^^^sche troepen zich uit het belangrylee’^öpper-Sïlezische kolengebied hebben moeten trugtrekken, is voor Polen in econpmisch opzicht wel een zeer gevoelig verlies, dat waarschijnlijk niet zonder in vloed zal blyven op het verdere verloop van den oorlog. Inderdaad is Polen slechts van het bu!- tenland onafhankelijk ten aanzien van kolen, een klein deel der metalen niet echter ijzer en staal een deel der brand stoffen (in Galicië bevinden zich petroleurn- bronnen, die de behoeften van het land kun nen dekken) en vele agrarische producten (met uitzondering van vet en olie). Het is de vraag, of Polen echter in dezen tijd van oorlog het land zelfs in voldoende mate van deze producten kan voorzien. Het Poolsche verkeersnet is immers verre van uitgebreid pn dit wordt op het oogenblik by na geheel door militairen opgeëischt. Ten aanzien van het goederenverkeer mist het land dus de noodige bewegingsvrijheid. |JET bureau van den Franschen minister-presiaent deelt mede: „Gisteren is op Franschen bodem een vergadering van den Oppersten Raad gehouden. Hieraan werd voor Groot-Brittannië deelgenomen dooi minister-president Chamberlain en Lord Chatfield, minister voor de coördinatie der defensie, terwijl Frankrijk werd vertegenwoordigd dooi minister-president Daladier en den opperbevelhebber van het Fransche leger, generaal Gamelin. Tn deze vergadering is opnieuw het vaste besluit van Frankrijk en Engeland gebleken al hun krachten en al hun hulpmiddelen aan te wenden om het hoofd te bieden aan het conflict, dat hun is opgedrongen. Zij heb ben besloten Polen, dat met zooveel moed weerstand biedt aan den inval op zijn gebied, zoover in hun veimogen lïgt hulp te bieden.” Chamberlain en Lord Chatfield maakten de reis naar Frankrijk in een militair vliegtuig. Zij keerden ’s middags naar Engeland terug. Reeds 6000 Slowaaksche deserteurs. Het aantal deserteurs uit Slowakije op Hongaarsch gebied bedraagt meer dan 6000, berichf het blad „UJ Nemzedek” uit Kassa Te Kassa worden de vluchtelin gen geïdentificeerd: het zijn grootendeels boeren van Hongaarsche nationaliteit, die in staat zijn wapens te dragen, doch er zijn ook talrijke Slowaken en Duit- 1 schors onder. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels f 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 15 regels 1.55. elke regel meer f 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnumme- 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.05, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingex bij contract tot zeer gereduceerden prijs Groote letters en randeu worden berekend naar plaatsruimte. Het sterkst doet zich het gebrek aan ver keersmiddelen wel gevoelen in Galicië en ook nog in Congres-Polen, zoodat een groot deel der daar liggende bodemschatten nog jaren in den grond zal moeten blyven rusten. Een volkomen onopgeloste vraag is die van de verbinding tusschen de ten oosten van Opper-Silezië gelegen kolengebieden met het nieuwe, uitsluitend voor de wapen- fabricage gedachte industriedistrict van Sandomir, waarheen men op het oogenblik slechts langs twee groote omwegen, die voor een deel slechts van een spoor zyn voorzien, komen kan. Bijzonder afhankelijk van den invoer is in Polen de groote textielindustrie van de districten Lodz en Bieliz. waarbij nog het kleinere district van Bialystok komt. Tot nog toe werd hier uitsluitend Amerikaan sche wol en katoen verwerkt. Het is niet waarschijnlijk, dat men grootere voorraden van deze grondstoffen heeft opgeslagen. Voor den invoer daarvan kwam uitsluitend t Gdynia in aanmerking. Nog gevoeliger is de in militair opzicht zoo uiterst belangrijke zware industrie ;jp- troffen. Tot nog toe voerde Polen over Danzig en Gdynia bijna uitsluitend Zweed- sche ertsen, in. Wel heeft men daarvan voor Heen- en terugreis voor Rijksrekening. De Regeeringspcrsdienst meldt, dat een regeling is getroffen voor de perio dieke verloven Voor de landmacht. Voor het personeel behoorende tot de Koninklijke Landmacht geldt de volgen de regeling: PUNT 1. Indien en zoo lang dc om standigheden zulks gedoogen, kan, in gaande 17 September 1939, aan het mili tair personeel behoudens dat bedoeld in punt 2, naar onderstaande regeling pe- rlodiek verlof worden verleend. PUNT 2. Deze regeling geldt niet voor personeel, dat voor het volbrengen van do eerste oefening korter dan 6 maan den in werkelijken dienst is. PUNT 3. De regeling van het verlee nen van de verloven wordt opgedragen aan de commandanten van compagnieën eskadrons, batterijen en overeenkomstige oorlogsonderdeelen. PUNT 4. In elke kalendermaand kan aan ieder der betrokkenen tweemaal 2 dagen verlof worden verleend, met dien verstande, dat nimmer meer dan 1/7 deel van het betrokken oorlogsonderdeel met periodiek verlof afwezig mag zijn; slechts in de avonduren zal het percen tage afwezigen als gevolg van het ge stelde in punt 6, gedurende enkele uren grooter mogen zijn. Voor wat betreft de officieren, en dienstdoende officieren, behoorende tot de luchtverdedigingsorganen geldt deze regeling slechts voor zoover de dienst zulks toelaat. Indien de betrokkene op grooten af stand van zijn garnizoen woont, kan instede van tweemaal twee dage> per kalendermaand eenmaal vier dagen per kalendermaand periodiek verlof worden verleend. PUNT 5. Bij het vaststellen van een regeling voor het toekennen van perio diek verlof moet er rekening mede wor- i den gehouden, dat zoowel werkdagen als Zon- en feestdagen aan elkaar gelijk zijn. Indien derhalve de laatste verlof dag bijv, op Zaterdag valt, mag aan den betrokkenen den daaraan volgenden Zondag geen verlof worden verleend. PUNT 6. Degenen, aan wie verlof wordt verleend, mogen in den avond vóór den eersten verlofdag vertrekken op zoodanig tijdstip, dat zij hun woonplaats nog kun nen bereiken; zij moeten zich in den avond van den laatsten verlofdag weder bij hun oorlogsonderdeel melden Het verleenen van z.g. eerste reisgelegenheid is niet toegestaan. PUNT 7. De commandanten van de oorlogsonderdeelen, die aan daarvoor in aanmerking komend personeel Ingevolge -y- nabij is, waarop de Duitschers verplicht zullen zyn terug te trekken uit dezen sec tor op een nieuwe linie, welke is gelegen tusschen de versterkte posities der Sieg- friedlinie. Al deze krijgsverrichtingen geschieden op Duitsch gebied en zy omvatten stroken bosch. heuvels, rivierdalen en bijna vijftig dorpen, waaruit de Duitsche bevolking is geëvacueerd. Het opperbevel heeft verboden do namen te noemen van de vermeesterde dorpen, doch het is bekend dat do operaties methodisch worden uitgevoerd en een on afscheidenlijk deel vormen van het.reus- OlIkSLHE (OIRAXT. Afsnijding van Gdyynia een zware tegenslag. Hoe komt het land Het Poolsche communiqué meldt omtrent de strijd in het Oosten, dat in eenigt districten de opmarsch der Duitsche tref fen tot staan is gebracht. Het geheel* Poolsche leger is nog volkomen intact. In den loop van den dag is een afdeel in q Duitsche tank/? buitgemaakt. Er zijn gist ren geen luchtaanvallen op Warschau ge daan, blijkbaar als gevolg van de groot- verliezen, die de Duitsche luchtmacht Maandag heeft geleden. Lodz werd door de Poolsche troepen her overd. De Poolsche troepen, die met *omsingelirg bedreigd werden hebben zich by de Pool- sche hoofdmacht kunnen voegen. Uit Czerr.owitz wordt door Reuter ge meld dat de Duitsche luchtmacht probeert de verbinding af te breken tusschen de Poolsche grens en Roemenië, door de spor r- lyn te bombardeeren cn met machinegew-- rën te bestoken. Vele dorpen werden hierbij getroffen en honderden slachtoffers zijn te betreuren. Uit Berlyn wordt gemeld, dat de Duit sche troepen in Zuid-Polen Lemberg steeds meer naderen. Ten Zuidoosten van Przemysl hebben de bergtroepen Sambor bezet en stellingen aan den Dnjestr ingenomen. In het Noordoosten is Krakowicz door de Duit schers bezet. Tusschen Saar en Moezel. Op den 25en verjaardag van den eersten slag aan de Marne, zijn, zoo meldt de United Press uit Parijs, de Franschen be zield mat den geest van Joffre. Zy sloegen een aantal Duitsche tegenaanvallen af, welke aanzienlijk aan intensiteit hebben In geboet sedert de Duitsche rechtervleugel door het geschut der Maginot-linie in den driehoek by de Saar en de Moezel werd be stookt. In dezen driehoek, waar de Duit schers de naar de Moezel gerichte wig vree- zen het gebied, dat na den wapenstil stand van den Wereldoorlog door het Ame rikaansche leger werd bezet wierp de Duitsche generale staf pen sterke troepen macht in den stryd om den „corridor” dicht e stoppen, tot welks versterking, overeen komstig het algemeen plan van de Stegr friedlinie, de Duitschers peen tijd hebben gehad. De operaties aan het Westelijk front be palen zich in hoofdzaak tot den sector tus schen de Saar en de Vogezen, en in spijt vhn het laconieke communiqué, wordt er onafgebroken gestreden over twee mijlen van het front, hetgeen heeft geleid tot het afsnijden van een ander Duitsch vooruit stekend punt van- de Saar tot de Blies tus schen Saarbrilcken en Blieskastel, precies tegenover Saarguemines. By deze zuiver plaatselijke, doch strategisch zeer belarg- r’jke operatie, werden tevens twee aanvul lende saillanten verwijderd, die waren op gericht bij de bochten van de Saar en de Blies. Aldus zyq thans de Franschen van de.i westelijken zoom van het Wamdt-bosch voorbij Saarbrilcken over de Mandei tot de Blies verzameld langs de Duitsche hoofd- WUndlngen, welke naar de forten der Slegfriedlinie loopen. De Fransche militaire Aperts leggen er den nadruk op dat de tijd

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1