Gemeenteraad van Gouda. 'en in Mandsjoerije. Beurs van Amsterdam. vóór vertrek met klein (zaken) verlof gedirigeerd op het depot, hetwelk is ge formeerduit het regiment, korps enz., waartoe de betrokkene in tijd van vrede behoort en waarbij hij in registratie is. De commandant van het depot, waar bij een militair als vorenbedoeld .aan komt, draagt indien mogelijk zorg, dat op den dag van aankomst een tot zijn oepot behoorend militair van gelijken rang en functie wordt gedirigeerd op het oorlogsonderdeel, waarvan eerstbedoelde militair is aangekomen. De daarvoor aangewezene wordt voorzien van de mo bilisatie-uitrusting van dengene, die met klein verlof vertrekt, met uitzondering van de voorwerpen die met klein verlof moeten worden meegenomen, zijnde de voorwerpen als bepaald voor vertrek met groot verlof. Het in de twee voorgaande alinea's bedoelde personeel komt niet te be- hooren tot het genoemde percentage van 5 pet. De commandanten van de oorlogs- onderdeelen verstrekken aan degenen, die met klein (zaken) verlof vertrekken een verlofpas, in welke o.m. is vermeld het aantal dagen verlof en den datum van ingang, zijnde de eerste verlofdag. Degene, die in het genot van klein (zaken) verlof wordt gesteld, geniet over de dagen van dat verlof geen jaarwedde, soldij, toelage, levensmiddelen, kostwin nersvergoeding enz., alles voor zoover toepasselijk. Zoowel voor de heen- als voor de te rugreis geschiedt het vervoer van en naar de woonplaats van den betrokkene voor Rijksrekening. De commandanten van de oorlogs- onderdeelen dragen zorg, dat dengene wien klein (zaken) verlof wordt verleend vóór zijn vertrek met nadruk wordt medegedeeld: lo. dat hij zorg moet dragen, dat zijn adres te allen tijde bij den commandant van het oorlogsonderdeel, waarbij hij is ingedeeld, bekend is, 2o. dat hij verplicht is na ontvangst van een oproeping tot terugkeer, dan wel wanneer hem op andere wijze blijkt, dat het klein (zaken) verlof is ingetrokken, onverwijld naar zijn oorlogsonder deel terug te keeren. De commandanten van de oorlogs- onderdeelen leggen voor ieder, wien klein (zaken) verlof wordt verleend, een van een adres voorziene briefkaart gereed. Op de adreszijde van elk van de brief kaarten moet een strookje „spoedbestel ling-expresse" zijn geplakt. In geval van ontvangst van bericht van intrekking van het klein (zaken) verlof verzenden de commandanten der oorlogsonderdeelen de briefkaarten on verwijld. Voorts vernemen wij, dat verzoeken voor studieverloven, verloven in verband met het aanvaarden of vervullen van een betrekking buiten Europa, scheep vaart- en visscherij verloven, ook voor taan rechtstreeks tot den minister Van defensie moeten worden gericht. Verloven ten behoeve van de weer machtsvoorziening worden door den mi nister vastgesteld buiten den betrokkene om. De commandant van een .oorlogs onderdeel, die gegevens inzond, ontvangt de beslissing van den minister van De- lensie terug en handelt, rekening hou dende met het vermelde percentage, de in de beslissing van den minister van Defensie tot uitdrukking gebrachte ur gentie van het verzoek en de billijke aanspraken van anderen, overeenkomstig die beslissing. De beslissing, welke de commandant neemt ter uitvoering van die van den minister van Defensie wordt door eerst genoemde aan den betrokkene medege deeld en c.q. aan dengene, die het ver zoek indiende. Verzoeken betreffende de ten uitvoer legging van verloven moeten langs den militairen hiërarchieken weg worden in gediend. De chefs treden ter zake beslis send op. kUoH..X De „Oranje" via de Kaap naar Lissabon. i Geen tocht naar New-York. De reis van het rh.s. „Oranje" van Madeira naar New-York, gaat, volgens een bericht uit Batavia, niet door. De „Oranje" vertrekt 18 dezer van Tandjong- Priok. Singapore en Colombo worden niet aangedaan. De reis gaat via de Kaap, eventueel met aandoen van Kaap stad, St. Vincent of Las Palmas, naar Lissabon. Hier komen op 8 en 11 Novem ber resp. de „Johan de Witt" en de „Jan Pietersz. Coen" en worden de passagiers overgenomen. De Juiste vertrekdatum van de „Oranje" uit Lissabon is nog met vastgesteld. Ook de „Marnix van St. Aldegonde" zal de nieuwe reis naar Indië via de Kaap maken. Westlands druiven zijn goed en goedkoop. Er is 25 miiiioen kg. extra beschik baar voor het binnenland. Het Westland is in den grooten drui venoogst. De koude kassen worden leeggemaakt en dat is nog altijd het grootste deel van de voornaamste Westlandsche cultuur. De druiven komen bij millloenen kilo's aan de veilingen in de streek, en de groote vraag is, waar het product moet blijven. Andere jaren waren het de koelhuizen, die vele duizenden kilo's in dezen tijd in zich opnamen; nu blijft een groot deel van de beschikbare ruimte onbenut, want de handelaars durven het niet aan, onder de huidige omstandigheden te gaan bewaren. En zoo zijn de druiven weer het straat product geworden, dat voor nog geen twee dubbeltjes per kilo in de goede kwaliteit, moet worden afgestaan. De gemiddelde prijs van de druiven heeft in de afgeloopen maand blijkens de opgave van de vellingvereeniging Naald wijk 17.29 per 10ü kilo bedragen. Het vorige jaar werd nog 27.58 bereikt en voorgaande jaren waren de noteeringen heel wat gunstiger dan nu het geval is. Er is een laagterecord gevestigd in den druivenprijs. Het is voor het Westland teleurstellend, dat dit hoofdproduct zoo ongunstige resultaten geeft. Er is in tulnbouwkringen gedacht aan de moge lijkheid om in samenwerking met de veilingen een koelhuis te stichten, waar in de houdbare producten bij een te groot surplus opgeborgen zouden kunnen worden. Evenwel, de bezwaren tegen de uitvoering van een dergelijk plan wor den te groot geacht, en aan de uitvoe ring er van is men in de streek nog niet gekomen. De groote overvloed van iruit, vooral van de appelen en peren, werkt den afzet van de druiven thans .tegen. Het voordeel van de omstandigheden en voor den tuinbouw een lichtpunt is, dat men in ons land thans gelegenheid heeft de druiven te waardeeren, daar het product meer dan ooit onder publiek bereik wordt gebracht. Prof. Dr. Gelissen voorzitter van de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschlahd. In de gisteren gehouden vergadering van het algemeen bestuur der Neder- landsche Kamer vah Koophandel voor Duitschland is in de vacature, ontstaay door het aftreden van den heer C. J. A. Begepr, die om gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, voorzien door de verkiezing tot voorzitter der Kamer van prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, oud minister van Economische Zaken, direc teur der Stroomverkoopmaatschappij te Maastricht. 481e STAATSLOTERIJ. 5e klasse. Trekking van 13 Oct. Hooge prijzeai 1000 met premie 30.000: 11087 70 met premie 3000: 16812 100: 6597 15981 17092 Frezen van 70: 1009 1909 2406 2705 2827 3195 3700 58G8 5969 6254 7159 7845 8855 9230 10183 10335 11586 12990 13049 13394 13553 15396 15731 15920 16269 16812 17956 18039 18516 20952 Nieten: 1062 1238 1595 1806 2029 2122 2207 257!' SI 13 3319 3633 3737 4383 5080 5858 5863 5989 6604 6<f08 7213 7334 7502 7580 7724 7r-7l 8645 9081 9204 9207 9438 9952 9974 J 0077 10269 11150 11507 11827 12281 12761 12798 12861 12903 12908 13847 15192 1526.' 15703 15768 16056 16923 17278 17470 17490 18025 18083 18559 20250 20297 20341 21049 21204 21205 21216 21269 21405 21421 Nieuwehaven wordt gedempt, spoedige uitvoering van het werk, Gemeente-begrooting 1939 goedgekeurd. Kosten werkverschaffing aanleg- nieuwe algemeene begraafplaats 56.000 boven de raming. Maatregelen tegen beschadiging van luohtbeschermingswerken. Foto grafische ateliers moeten op Zondag gesloten zijn. Bevoegdheid tot aan stelling van hulp-agenten van politie in tjjdeljjken dienst. Ouderraad bij openbaar lager onderwijs ingesteld. het dempen van de Nieuwehaven. Thans tal zoo spoedig mogelijk tot uitvoering van het werk worden overgegaan. (Applaus). AAN DE ORDE: Het voorstel tot benoeming van een on derwijzeres aan de o.l.-school no. 8. Op verzoek van dgn heef VAN WIJK (ar.) gaat de raad in besloten zitting. Na een half uur wordt de openbare ver gadering heropend. Er wordt tot stemming overgegaan. Benoemd wordt mej. L. G. Marwitz ts Katwijk aan Zee, nummer één der vaor- dracht, met 20 stemmen. Eén stem wordt Manco uitgebracht. Bekrachtiging der lijdelijke benoeming tot leerares aa.n het Gymnasium vaa Mew. M. B. Bok. Flet voorstel wordt zonder discussie an zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot wijziging van artikel 53 van het Ambtenarenreglement en van artikel 29 vain het Werklieden- reglement (niet uitbetaling wedde hij eersten oefeningstijd). Idem. Het voorstel tot aanvulling van het Ambtenarenreglement met een nieuw artikel 40a (geen vergoeding ovei. werk in buitengewone omstandighe den). Idem. Het voorstel tot wijziging van het raadsbesluit van 23 December 1935 tot intrekking van de 2% vaste kor ting op na 1 Januari 1936 verleende wachtgelden. Idem. Het voorstel tot aanvulling der „Rechts positieverordening politie 1936" met bevoegdheid tot aanstelling van hulp agenten van politie op arbeidsover- De heer POLMAN (s.d.) acht het on juist, dat het de bedoeling is gepens ion neer- de politie-agenten tot hulpagenten te be noemen. Nu er zoo groote werkloosheid be staat, acht hy het gewenscht geen gepen sioneerden aan te stellen. De VOORZITTER antwoordt, dat het door de vele aanschry vingen en circulaires, o.a. thans betreffende de suiker, de voor keur kan verdienen menschen te benoemen, die het politiewerk en de stad door en door kennen inplaats van iemand te nemen die van een en ander niet op de hoogte is. Een aanstelling van ingewyden zal in aller belang zyn. De heer POLMAN (s.d.) heeft als be zwaar ook, dat «en gepensionneerde een toeslag op zyn pensioen tot zyn vroegere wedde krijgt, wat hy loondruk acht. Wethouder SANDERS (s.d.) verklaart, dat men in het georganiseerd overleg in zake de loonen tot overeenstemming is ge komen en dat hy zich op grond daarvan bij de loonbepalingen neerlegt. Het voorstel wordt zonder stemming aan- Het voorstel tot wysiging van artikel 33 van het Werkliedenreglement (verhooging belooning overwerk op vrijen middag van 25 tot 50 'Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel tot aanvulling der Alge meene Politieverordening (maatrege len tegen beschadiging en betreding werken luchtbescherming). De heer J. S.'VAN SOEST (s.d.) vindt dat de vernieling van de verschillende wer ken niet altijd aan de jeugd is toe te schrij ven. Voor het politiebureau b.v. is het een chaos, zonder dat de jeugd er zich mede heeft bemoeid. Hier staan de zakken zoo ver dat het publiek op het trottoir last on dervindt, terwijl bij de lichtfabrieken het trottoir vry gebleven is. Naar sprekers mee ning wordt aan de afwerking van schuil- De gemeenteraad is gisteravond 8 uur in openbare vergadering bijeengekomen. Voorzitter: burgemeester dr. K. F. O. Jarnes. Alle leden zijn aanwezig. De notulen der vergadering van 5 Sep tember 1939 worden gearresteerd. MEDEDEELINGEN. Burgemeester en Wethouders deelen den raad mede: dat Gedeputeerde Staten hebben medege deeld de goedkeuring der begrooting, dienst 2939, alsvoren de vaststelling der rekeningen van het Marktwezen en van het Electrici- teitsbedryf, zlsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten tot wijziging der begrootingen van het Openbaar Slachthuis, van den Reini gingsdienst, van het Gas. en Electriciteits- bedryf, van het Marktwezen en van het Grondbedrijf, dienst 1939, alsvoren de goedkeuring van eenige raadsbesluiten tot wijziging der gemeente- bogrooting, dienst 1938 en 1939, alsvoren de goedkeuring van de raadsbe sluiten tot verkoop van grond aan de Gebr. A. en L. A. van Straaten, aan de woning combinatie fa. G. van der Horst en G. J., van Wingerden, én aan W. Molenaar, tot verbuur van gerioleerden grond aan de fa. J. Slegt en aan T. Perdijk en tot verhuur van grond aan J. de Jong en aan de Glas onderneming „Gouda", alsvoren betreffende het opnemen van kasgelden gedurende het 4e kwartaal 1939, het proces-verbaal van opneming van kas en boeken van het Openbaar Slachthuis Al deze mededeelingen worden voor ken nisgeving aangenomen. INGEKOMEN STUKKEN. Het voorstel tot voorloopige vaststelling der Gemeente-rekening, dienst 1938. Ter visie gelegd en in handen der Com missie van onderzoek gesteld. Van den Administrateur van het Ge meente-Pensioenfonds een wijziging der be grooting, dienst 1939. Goedgekeurd. Van den Secretaris van den Gemeentelij ker Dienst voor Maatschappelijk Hulpbe toon, alsvoren. Goedgekeurd. Van dea Pirefteur van den Gemeentel ij- lijken Reio(gipgp7 en Ontsmettinpsdienst, dc verslagen over 1937 en 1938. Voor kennisgeving aangenomen. Van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, het verslag van de eindexamens der Handelsavondschool over 1939. 1 Alsvoren. Van den Goudschen Bond van Dillettan- tenvereenigingen een verzoek om te mogen deelen in het subsidie, toegekend aa#i do muziekvereer.igingen. Burgemeester en Wethouders stellen voor op het verioek af wy zend te beschik ken. Aldus wordt besloten. Van Burgemeester en Wethouders van Roermond, eén declaratie ex-aftikel 104 der I .O.-wet 1920. Betaalbaar gesteld. Van de afdeeling Gouda van den Ned. R.K. Volksbond een verzoek om bij de re geering aan te dringen op het toekennen V,™ een duurte-toeslag op den werkloozen- steun in verband met de prijsstijging var. diverse artikelen. Tn handen vail B. en W. ter afdoening gesteld. De VOORZITTER deelt mede, dat' met den minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen en met Gedeputeerde Sta ten thans overeenstemming is bereikt over plaatsen niet die zorg verleend_als in dere plaatsen. Als de schuilplaatsen e. uitzien, dwingen zij wel zooveel respecfï dat de jeugd er al blijft. Spr. dringt J. het behoorlijk opstellen vhn de zandzakk» en het maken van een goede afzettine Mevr. VAN DANTZIG (s.d.) geloof! d„, het goed is, dat de raad een beroep de ouders en onderwijzers om mede te ken baldadigheid te beteugelen. spr .j! het gewenscht op de scholen eenige les», te doen geven om te keren van eens and», eigendom af te blyven. De VOORZITTER sluit zich by" de woor den van mevr. Van Dantzig aan. Van goe den invloed is echter nog niet veel eehlo ken, dagelijks zyn er gevallen van bald* digheid, in het by zander in de parken. Spr geeft toe, dat de zandzakken van het poli tiebureau niet erg gelukkig zyn opgesteld Het is de bedoeling van de vier stapels er twee te maken. Dat het een chaos ia, komt niet door d<? slechts 'opstelling, maar 'omdat op een dag alle zandzakken uit baldadig heid opengesneden werden gevonden. Ook zyn zakken in de Maliegatsluis geworpen. Het is goed, dat er een artikel in de politie verordening komt om daartegen te kunnen optreden. iBjj den grondslag zooals hier, i* het niet mogelyk betere loopgraven te ma ken. Het artikel di$nt ook om schuilkelders te beschermen. Spr. deelt mede, <&t het hem gelukt is enkele kelders tot publieke schuil kelders te bestemmen. Het voorstel wordt zonder stemming aam- genomen. Het voorstel tot wyziging en aanvul- ling der Algemeene Politieverorde ning (in verband met het houden vu „wilde dieren", vertoeven in tappe ren na sluitingstijd en vaststelling verbod fotografische a tel iets op Zondag voor het publiek geopend te hebben). De heer VAN WIJNBERGEN (v.b.) acht het niet noodzakelijk in de poldtieverorde- ning een verbod tot openstelling van foto grafische ateliers op te nemen,, omdat daar door aan menschen de gelegenheid ontno men wordt zich op Zondag te laten fotogra- feeren. De VOORZITTER ziet er geen enkel be zwaar in het artikel op te nemen, nu vier der vijf houders van fotografische ateliers er om hebben gevraagd. Het voorstel wordt zonder stemming aan genomen. Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding tot verweer tegen een vordering van D. de Wolff. De heer MAASKANT (s.d.) wil een vraag stellen, waarop de raad op voorstel van den burgemeester in geheime zitting gaat. Na een klein half uur wordt de open bare vergadering heropend. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Het voorstel 'tot instelling van een Ouderraad bij het openbaar lager Idem. He4 voorstel tot Het aanschaffen ran banken voor het Gymnasium. Het voorstel tot het verleenen van me dewerking ex art. 72 der Lager On derwijswet 1920 voor de aanvulling en aanschaffing van verschillende leermiddelen der Bijzondere Neutrak Idem. Het voorstel tot het verleenen van me dewerking ex-art. 72 der Lager On derwijswet 1920 voor de aanschaffing van leermiddelen voor de St. Stania- laus Kostkaschool (Spieringstraat 16). Idem. Het voorstel 'tot vaststelling der ver goeding ex-artikel 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920 over 193» voor de verschillende bijzondere sch°" len. Idem. Het voorstel tot het verleenen van toe stemming aan de Glasondernenung „Gouda" tot het hebben van vensters op bepaalde hoogte in een gevel van de in aanbouw zijnde fabriek op wa terrein aan Schieland's Hoogen - «Hik. i „t De heer H. VAN SOEST (s.d.) vraagt^ Een tegen de borst stuitende sport >s voorzeker die in het burgerlijke leven, om elkander de oogen uit te steken. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 18 Als ik mijn bewondering voor haar vorderingen in de edele kunst van ma- chineschrijven voldoende onder woorden heb gebracht, vraag ik haar, overleg gend, dat ik toch eigenlijk al^. reporter van een Eftgèlsch blad tegenover haar n\4 van Engeland kan ver- ingespannen na. In fftëih'v^Bfflpf'VOorhoofd trekt een diepè, loodrechte rimpel. Plotseling verheldert haar gelaat. Zij maakt e.en buiging en begint een aan tal vöh buiten. féïcèrde zinnetjes op te dreuhehv./?%C7V*.-, Het eerwaaftöfce Engeland bestaat uit het eerwaardige Groot-Brittannië en uit het eerwaardige Ierland. Het zuide lijk aeel van het eerwaardige Groot- Brlttannlë heetf het eerwaardige Enge land, het noordelijk deel het eerwaar dige Schotland. Ik ben opgetogen! Mijn Engelsch hart zwelt van trots. Kunt u mij pok zeggen, juffrouw Mizu San, waar het eerwaardige Enge land eigenlijk ligt? Is het ver van China verwijderd? De kleine, loodrechte rimpel in haar voorhoofd wordt dieper. Een pauze van drie minuten. Dan komt eensklaps het antwoord: Het eerwaardige Engeland ligt in het eerwaardige Amerika! Mijn Engelsch hart krimpt ineen van Nochtans waag ik nog één vraag. Kunt u mij de eerwaardige hoofd stad van het eerwaardige Engeland noe men? Het blanke, gladde voorhoofd schijnt thans slechts uitsluitend uit loodrechte, zorgelijke rimpels te bespan. Een pauze van 4 minuten en dan hlrt antwoord: - De eerwaardige hoofdstad van het eerwaardige Engeland is PaVjs. Verbijsterd staar ik haar aSbi. Wat een geluk, dat mr. Bellings, hetVoofd van de Engelsche Missieschool, geen getuige is van dit interview. Ik geef het op haar verder te exami- neeren uit vrees, dat mijn eigen geogra- phische .kennis tenslotte een knaüw zal krijgen en ik besluit daarom het inter view met een beschalden verzoek. Ik vertelde u ®eds, juffrouw Mizu San, dat ik voor een Engelsch blad arti- kèlen schrijf. De eerwaarde Engelsche heeren vreemdelingen zijn zeer goede menschen en zij gevoelen veel sympa thie voor jongedames, die zoo vlijtig aardrijkskunde leeren als u. Het zou de eerwaarde Engelsche heeren vreemdelin gen dan ook zeker een groot genpegen doen, als ik hün een boodschap van de verstandige, knappe en zoo ontwikkelde juffrouw Mizu San zou kunnen over brengen. Mizu San is zichtbaar gestreeld. Zij schijnt plotseling eenige centimeters grooter te zijn geworden. Lang denkt zij na, wat zij daar nu op antwoorden moet. i Een boodschap voor de eerwaardige Engelsche heeren vreemdelingen? En haar woorden sullen in de krant komen? Dan kan zij niet genoeg overleggen... Eindelijk maikt zij een buiging. Ik verzoek' u den eerwaardigen hee ren Engelschen te willen zeggen, dat ik de verheven Godin Kwanon zal bidden haar hand beschermend over het eer waardige Engeland uit te strekken... Dat klinkt wat kinderachtig en naief. Zelfs een beetje onnoozel Nochtans treft het mij diep. Maar wat zullen mijn twee millloen chefs van dit! iriterview zeggen? Aan boord van de „Korea Maru". De Japansche 18.000 ton metende Oce- aanstooraer „Korea Maru" glijdt rustig en zeker over den oceaan, waarvan do golven slechts licht bewogen worden door de vochtige, warme luchtstroomin- gen, diy elkaar op regelmatige tijdstip pen opvolgen, alsof zij door een reuzen- waaier in beweging worden gebracht. De zon staat laag; het valsch-gele licht dat zij verspreidt, voorspelt al even wei nig goeds als de, zich in het Noord-Oos ten opeen stapelende zware wolken, die, doortrokken met zwavelkleurige en vio lette streepen, uit de zee schijnen op te stijgen, zoodat het op de Korea Maru lijkt, alsof het naar het Noord-Oosten gestuurde schip reeds de kust nadert. Doch eerst over drie dagen zal de boot In Sjanhai aankomen, waar Brokman en Okito tijdelijk aan wal zullen gaan om zia^daarna met een Chineesch schip naar Wethalwei te laten De korte zqereis heeft reeds nü een weldadige uitwerking op Brokman ge had. Hij ligt lang uitgestrekt in een ge makkelijke stoel op het dek en bespeurt met welgevallen die ontspanning van zijn ledematen, welke zich aanvankelijk als een algeheele verslapping van het lichaam en van den geest openbaart, doch die tenslotte niets anders is dan die gezondheidsbevorderende toestand van rust en kalmte, welke een genees heer beoogt, wanneer hij zijn herstellen»», den patiënt toevoegt: En nu, brave vriend, ga Je nog een paar dagen voor nazorg naar een sanatorium. Brokman was ziek; dat weet hij eerst nu. En dat hij nu weer begint te herstel len, constateert hij aan de verruiming van zijn geest, aan zijn goede stemming overdag en aan zijn diepe, droomlooze slaap gedurende den nacht. En Okito... Ongeveer een week geleden heeft Brokman den Japanner in groote trek ken vertelt op welke wijze hij de ontgin ningswerkzaamheden aan het meer denkt aan te pakken. Okito hoorde hem aan met een ver- j aan eerbied grensde en van I dien dag af onderging zijn tegenov'er den ingenieur een opvalie verandering. Hij zorgde voor hem -- soms met de slaafschheid van een diende! alsof niets dan zijn weizu hem ter harte .„I Toen Broüman in San Francisco eeru gen tijd het bed moest houden «J vertrek moest worden uitgesteld, daar aanbeen lichte vischvergiftlging leea - week de Japanner, die als een standee naast zijn ledikant zat, geen minuut zijn zijde. Bi] deze gelegenheid vernam hij den waren aard der gebeurtenissen, wel ke zich voordeden, nadat hij het con tract met Nashlgata gesloten hnd, Nashigata, die uitgebreide relatlea?L de vroegere Chtneesche regeering o hield, was er in geslaagd een conces» te verkrijgen voor de ontginning en ploltatie van het petroleummeer. Hij vertrok naar Sjanghai, waai-m een langdurig onderhoud had met invloedrijke personen uit Sovjet-BuslW» Den Japanschen geheimen ngenten, ®- hem volgden, gelukte het echter belang rijke documenten in handen tekrijg en op die wijze kwam men achter groots opgezet plan, dat ten doe Japan onder den invloed van het com munlsme te brengen. Het daarroM noodlgde geld zou worden gevonden de exploitatie van het petroleummj» Daardoor was Nashigata om het gekomen. Ocheel onverwacht, 't Wa»«® ongeluk. (Wordt vervolgd)' woning er J. P. het de bedoeling van het verzoek is dat de i komen langs den doorgang van de gemeente naar den IJssel, in welk geval h(j met het voorstel accoord gaat. Wethouder POLET (ft.r.) antwoordt, da jê ramen langs den doorgang komen en da geen belemmering opleveren voor dei terkoop van de gronden aan de andere z(ide Het voorstel wordt zonder stemming aan- genomen. Het voorstel tot verhuur Gouwe uo. 150 aan dei Het voorstel wordt zonder discussie en •onder stemming aangenomen. Het voorstel tot wijziging der Veror- Uening op de heffing van rechten voor het gebruik of genot van open bare gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen of voor door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte dien sten (Precarioverordening). Bet voorstel/vervalt. Ret voorstel tot het aangaan van een geldleening, groot 150.000. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. Wijziging de* begrooting, dienst 1939. De heer POLMA'N (s.d.) merkt op, dat de gemeente blijkens de begrootingswijzi ging voor den aanleg van de nieuwe open bare begraafplaats een bedrag van 56.22C meer moet betalen. Spr. hoopt, dat 'dit hoo gere instanties zal leeren, dat het niet wen schelp is bij dergelyke werken een aan nemer in te schakelen. De heer VAN WIJNBERGEN (v.b.) ver zoekt den raad op andere wyze in kennis te stellen van belangryke begrotingswijzi gingen in plaats van door ter visie legging,, De verhooging vaji de post voor de^begraaf- plaats acht hij van zooveel belang, dat hij vraagt dit punt aan te houden en nader- gegevens te verstrekken. De heer H. VAN SOEST (s.d.) wyst er op, dat er bij dit werk tal van moeilijkheden zijn geweest eerst door onvoldoende ver diensten, later door een staking door den aannemer. Uiteindelijk is besloten de schui ten met grond niet meer door tewerkge stelden van Oudewater naar Gouda te laten brengen, maar door motorbooten te laten aleepen. Spr. vraagt of dit in overeenstem ming is met het bestek. Het gevolg is, dat de gemeente de kosten van alle narigheid moet betalen. Spr. vraagt te onderzoeken hoe het komt, dat de loonuitkomsten by wegaanleg in de Krimpenerwaard veel be ter zijn dan by het onderhavige werk het geval was. Mevr. VAN DANTZIG (s.d.) zegt, dat de aannemer nog een groote 40.000 extra op strijkt, doordat de gdr^amde transport niet ia uitgegeven. Spr. ^teagt of hiervan de oorzaak is., dat de meKhen zyn afgebeuld. Het komt spr. eigerjbrdig voor, dat het werk door gemeentewerken zoodanig is g raamd, dat de aannemer 70.000 beneden de begrooting bleef, dat de loonpost niet K uitbetaald en dat de aannemer nog 40.000 in zyn zak" steekt. Wethouder POLET (a.r.) verklaart, dat in feite het inschakelen van den aannemer bij dit werk de gemeente Gouda geld kost. Het inschakelen, dat op verlangen van het departement geschiedde, beteekent, dat be- halven de posten loonen en materialen, by dit werkverschaffingswerk ook een post on rust kwam. In voorbereiding is de uitvoe ring van een tweede etappe van dit werk en daarby zal rekening worden gehouden met de ervaring van thans. Het komt spr. voor, dat moet worden overwogen hoe aai de gebeurtenissen van thans is te ontkomen als de gemeente weer wordt gedwongen een aannemer in te schakelen. Dit is mogelyk te bereiken door een loonbedrag te bepalen en de aannemer meer als uitvoerder te be schouwen. Wethouder DE WITT WIJNEN (UK segt den heer Van Wijnbergen medewerking toe om belangrijke begrotingswijzigin gen by apart voorstel ter kennis van den raad be brengen. Wat de betrokken belang rijke overschrijding betreft, zegt spr., dat hij deze niet zonder meer heeft laten pas- seeren. Er wordt ernstig-haar gestreefd om herhaling onmogelijk te maken. Spr. heeft bezwaren tegen aanhouding van de post uit financieel-technische overwegingen, daar het geld uitgegeven is en gedekt moet wor den. Daar de verdeeling van lasten zooda nig was, dat de materialen voor rekejging van de gemeente komen, heeft de gemeente deze tegenvaller. De VOORZITTER zegt, dat door wijzi ging van werkwijze overeenkomstig het be stek, de post mhteriaal belangrijk is geste gen, welke post voor rekening van de ge meente is. Het bestek is blijkbaar niet erg gelukkig geweest. Nu aan den eenen kant de aannemer een voordeel heeft en aan de andere zyde de gemeente een strop, zullen B. en W. een poging doen van het ryk een extra-byldrage te verkrijgen. De heer J. S. VAN SOEST (s.d.) hoopt, dat de bestekken voortaan anders zullen luiden, waartoe hij de aandacht vestigt op het bestek, zooals dit geldt voor het werk tot wegaanleg in de Krimpenerwaard. Spr. meent, dat het mogelyk was geweest aan de tewerkgestelden een hooger loon te be talen. Wethouder KOEMAN-S (r.k.) ontkent dat de menschen afgebeuld en de loonen te laag geweest zijn. Na de eerste strubbelingen zijn de loonuitkomsten na enkele weken, toen de betrokkenen ingewerkt waren, zon der wyziging in de tarieven belangrijk be ter geworden en zoodanig gestegen, dat niet gezegd "kan worden, dat de arbeiders meer hadden kunnen verdienen. By verdere uit voering van Jiet werk zouden de menschen geen öent meer verdiend hebben. Ingekomen is een voorstel van de heeren Spruijt, Van Wijnbergen en Polman om de verhooging van den post betreffende de werkverschaffing aan te houden en B. en W. te verzoeken een nota met toelichting te STADSNIEUWS. GOUDA, 13 October 1939. Halfuursdienst der Spoorwegen wordt Zondag hersteld. Winterdienstregeling brengt belang, rijke verbetering in treinenloop. Bij de a.s. Zondag ingaande winterdienst regeling van de Nederl<tndsche Spoorwegen wordt de normale dienst, zooals deze voor de beperking ten gevolge van de mobilisa tie gold, weer ingevoerd. Op de baanvakken Den Haag en1 Rotter damGoudaUtrecht wordt de halfuyrs- dienst hersteld met wederinvoering van de vroege en late treinen. De tijden van aan komst en vertrek zyn precies als vroeger. Van. 's morgens vroeg tot 's avonds laat kan men weer elk half uur in alle richtin gen reizen. Ook de Diesel- en stoomtreinen naar en van Groningen en Twente loopen weer als voor de invoering van de beperkte dienstregeling. Op het baanvak Gouda—Waddinxveen BoskoopAlphen a. d .Rijn'Leiden wordt de dienst eveneens weer naar den vroegeren L opzet. De tyden van aankomst en vertrek zijn echter gewijzigd, waardoor betere aan- sluitingen aan de eindpunten zijn verkre gen, wat vooral voor reizigers van en naar Waddinxveen en Boskoop van belang is. De dienst op de lijn Gouda—Schoonhoven blijft geheel onveranderd. In de verbinding naar en van Amsterdam zijn de rechtstreeksche treinen via Harme- lenBreukelen" met overstappen te Woer. den nog niet hersteld. Mer. moet dus steeds over Utrecht reizen. De verbinding wordt in vergelijking met nu aanmerkelijk beter door de weder-invoering van den halfuurs dienst op het middennet, waardoor men te Utrecht op de heenreis hoogstens 22 minu ten en op de terugreis hoogsten 24 minuten moet wachten. Er loopen echter nog ver schillende treinen tusschendoor, zoodat de ■uchttijd in een aantal gevallen korter is. Te Amsterdam is het station W/P, verval len, waarvoor het Amstelstation in de plaats komt. Behalve naar en van C.S., kan mer. nu ook reizen naar en vap het Mulder- poortstation. Al met al beteekent de invoering van de winterdienst in vergelijking met de beperk te dienstregeling van thans een belangrijk,, verbetering. Nieuwehaven wordt gedempt. Raadsbesluit goedgekeurd. Het in het begin van het vorig jaar ge nomen raadsbesluit tot demping van A*. h ic-uwehaven heeft thans, naar burgemees- ter dr. Jame3 in de gisteravond gehouden raadsvergadering mededeelde, de goedkeu ring van hoogere instanties verkregen. Het werk zal nu zoo spoedig mogelijk worder ótgevoerd. Voorts was bericht ingekomen, dat de gemeente-begrooting 1939 is goedgekeurd Verdere bijzonderheden betreffende d raadszitting zyn vermeld in het betreffend verslag elders in dit nummer werken, machineteekenen, timmeren, bouw- kumligteekenen, meubelmaken, meubeltee- kenen, decoratieschilderen, decoratiefteeke- Het Comité wekt alle werkloozen op, on geacht van welken leeftijd ze zyn, zich voor het volgen van de met hun beroep in ver band staande cursussen aan te melden. Tormulieren vbor inschrijving tot deelne ming zyn verkrijgbaar bij den Gemeente lijken dienst der Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsverzekering, Nieuwehaven 308 en by het Bureau voor Jeugdregistratie, Paradijs '9. Afdeeling Gouda van de Volksuniversiteit. Openingsavond. In de groote ^aal van de sociëteit „de Réimie" heeft gisteravond de afdeeling Gouda van de Volksuniversiteit het cursus jaar, 1939—'40 geopend met een voor drachtsavond door Mevrouw Nel Oosthout. De voorzitter, de heer Vixseboxse, heette vooraf de vry talrijke aanwezigen welkom, in het bijzonder Mevr. M. James-v. d. Hoop. Vervolgens terugblikkend op het voorgaan de cursusjaar, wijdde hy eenige waardeeren- de woorden aan de nagedachtenis van het daarin verscheiden oud-bestuurslid Dr. D. W. IJssel de Schepper, waarna de aanwezi gen zich eenige oogenblikken van hun ze tels verhieven. Mocht de heer Vixseboxse met voldoening gewagen van een welge slaagd afgeloopen cursusjaar, de vooruit zichten voor het nieuwe schetste hy als somber, daar naar zyn meening, de mate- riuelö zorgen, als gevolgen van den huim gen toestand, de behoefte aan cultureele ontwikkeling naar den achtergrond^ dnn ISchouwbui g-BioscoopDe geschiedenis van Vernon n Irene Castle. Zondag 10.30 iftir Myn "-.an Godfrey. Thalia-T)-eater: Jongensstad. Zondag 1Ü.30 uur: Jongensstad. 13 Oct. 9 uur Ambachtsschool. Algemeent, ledenvergadering Vereenigingj De Am bachtsschool voor Gouda en omsti 14 Oct. Spledjesdag voor Sonnevanck. i4 Oct. 3.30 uur Voormalig Gouda-ternin. Branddemonstratie. 17 Oct. 8 uur: Interlapln Dames-cursus Roode Kruis. l Oct. 10 uur Stadhuis. Aanbesteding bin- nenverfwerk Van Iterson ziekenhuis. 18 Oct. 2y2 u. n.m. Crabethstraat 3. Verga dering Kamer van Koophandel en Fa brieken. thans nog moeilijk te zeggen. De naam van den heer Von Boaenhausen, die minister van Financien in het laatste Kabinet-Cohjn is geweest, wordt in dit verband genoemd. In eik geval schijnt men te zoeken naar iemand, die met de indiscne steer bekend is iristreken. De „Iadra" in het Amsterdainsche DIT DEN OMTREK. SCHOONHOVEN. Geslaagd. Dc heer J. Feenstra is bij de examens te Rotterdam voor het diploma landm.achinist geslaagd voor het diploma B koelbedryf. SPORT EN WEDSTRIJDEN^ Bijna honderd werkloozen minder. Van 1600 op 1508. Het werkloozencijfer vertoont opnieuw een belangrijke daling, met bijna honderd personen. Bedroeg het aantal ingeschreve nen bij de vorige opgave 1600, thans is het 1508, een cijfer dat in jaren niet zoo laag is geweest, hoe hoog het op zichzelf ook is. Ingeschreven staan thans: aardewerk- industrie 56, typografie 30, bouwbedrijven 297. chemische nijverheid 24, houtbewerking 71 'kledingindustrie 27, lederbewerking 13, metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw 81, papierfabricage 12, textielnijverheid 48, bereiding voedings- en genotmiddelen 82, sigarenindustrie 88, landbouwbedroven 68, handelsvertegenwoordigers 58, pakhuis- en schippersknechts, koetsiers en chauffeurs 178, transportarbeiders 78, verzekeringswe zen 3, vrije beroepen 11, kantoorbedienden 25, onderwijspersoneel 1, huiselike <hen. sten 11, ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders 246. Vakcursus voor werkloozen. Binnenkort aanvang. Het Comité voor ontwikkeling en ont- spam ing van werkloozen zal gedurende de wintermaanden, evenals vorige jaren, voor werkloozen organiseeren, I teneinde bestaande vakbekwaamheid op oeil te houden en te vermeerderen. Daar het cursusgebouw, tengevolge van de bijzondere tijdsomstandigheden, gedeel. telijk voor andere doeleinden beschikbaar is gepield, kunnen de algemeene ontwiklje- litgscursussen niet gehouden worden. Bij voldoende deelneming zullen de vol gende vakcursussen binnenkort aanvangen: autogenisch -en electrisch lasschen, bank- gen. Met gespannen aandacht hebben alle be zoekers de voordracht van Bernard Shaw's meestenverk „St. Joan" - gevolgd. Mevr. Oosthout toonde zich een uiterst begaafd toordrochtskunstenares. Zij beeldde de on derscheiden figuren, in alle vijf de deelen van het stuk, niet alleen door stemverand»- ring, maar ook door gebaar en handeling, ieder afzonderlijk uit. Zelden zullen boven dien Shaw's harde waarheden en het grim mige sarcasme van dezen menschenkenner in bock «f tooneelstuk, beter tot hun recht rijn gekomen. Mevr. Oosthdut droeg niet slechts voor, zij speelde ook de rollen en ze beheerschte ze allen volkomen; zp heel- menigeen doen genieten en leeren tegelijk, terwijl stellig allen, naast haar meesterij- ki wijze van voordragen, haar buitengewo ne geheugen en uithoudingsvermogen zullen hebben bewonderd. Deze prachtige avond was eer. uitnemende inzet van het nieuwe cursusseizoen. Examens diploma landmachinlst Bij de examens te Rotterdam voor het di ploma lane machinist z^jn geslaagd voor het j voorloopig diploma jn^t°rbedryf de lieer J. van Loon tn voor het \oorloopig diploom I electrisch bedryf de heer M. A. v. d. Berg. Als leden v^n commissies gekozen. De heer M. W. G. M. van Loon is als secretaris van het Borgstellingsfonds ge-' j kozen als lid van de bemiddelingsCommissm omtrent de oplossing van boomkweekerij- geschillen te Boskoop. In de commissie voor arbitrage hebben zitting de heeren C. H. Hagedorn, secreta ris van de Kamer van Koophandel, en M V/. G. M. van Loon. Vergadering Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken verga lert op Woensdag 18 October a.s., des middags half I drie, in het gebouw-Crabethstraat 3. O.m. komt de hegrooting voor 1940 in behandeling. KORFBAL. Programma voor Zondag. Kon. Ned. Korfbalbond. 3e klasse B: Ter Gouw—Spangen 2, O.D1. JTou Stand. VOETBAL. Geen clandestiene opstelling van militairen. Verzoek van K.N.V.B.-bestunr. Het bestuur van den Ko?. Ned. Voetbal bond heeft het volgend dringend verzoek aan de verenigingsbesturen gericht: Het schijnt, dat er vereenigingen zijn, welke militairen, die geen verlof hebben, onder een schuilnaam toch aan wedstrijden laten deelnemen. Het bestuur van den K.N.V.B. acht het onjuist, dat hieraan medewerking wordt verleend en bet doet een ernstig beroep op de verenigingsbesturen, gemobiliseerde spelers alleen day in hun elftallen op te stellen, indien' dezen- daartoe ook van mi litair standpunt bezien gerechtigd zijn. De VOORZITTER deelt medé, dat B. en W. ook zonder een betreffend voorstel gaar- ne berid zyn den raad inlichtingen over het gebeurde te verschaffen en dat zy den I raad een nota hierover zullen doen toeko- 1CDe wijzigingen der begrooting worden hierna zonder stemming goedgekeurd. Tijdens de vergadering is nog ingediend Het voorstel tot verkoop van 919 M2. bouwgrond gelegen aan de Gravin Jacobastraat, aan gebrs. E. eït C. Kok te Reeuwijk tegen den prys van 6.70 per M2. voor den bouw van zeven woningen. Het voorstel wordt zonder discussie en zonder stemming aangenomen. De VOORZITTER sluit hierna te lO-ü» uur de vergadering. De raad gaat in besloten zitting. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zijn aan het bureau van! politie inlich tingen te verkrijgen op alle werkdagen van 9—12 uur en 25 uur: hond, ring met sleu tels, sleutel, zak inh. aardappelen, heipaal, schaar, kralen ketting, ceintuur, bos sleu tels, portemonnaie met inh., notitieboekje, rozenkrans, beursje met inh., glas van hor loge, hond, ceintuur, hondentuigje, sleutel tje, broekriem, kinder jekker, rywielbelas- t'ingmeVk, kinderportemonnaie met inh., ceintuur, dameshoed, dameshandschoon, ta felkleedje, ceintuur, huissleutel, notitieboek je met potlood, ceintuur, kinderportemon naie met inh., pijp en vulpenhouder, cein tuur, dop van motor, boodschappentasch met 'inh., ceintuur, kindermutsje, kinder handschoentje, sleuteltjes aan touw, regen- ,aa, damesportemonnaie met inh., vulpen, pertemonnaie met inh., rywielbelasting- merk, portemonnaie met inh., hond, R.K. gebedenboekje, dameshandschoen, bood schappentasch, handschoen, rood etui met inh., -portemonnaie aan riem, handschoen, rozenkrans, damestaschje, R.K. gebeden boekje in etui, kindertaschje, houten pijp, zil 'eren broche, kinderportemonnaie, man telceintuur, dameshandschoen, ringetje met sleutels, sleutel van melkkraan, hand schoen, vulpotlood, zadeldek, sleutel, alpino- muts, actentasch met inb., pak met inh., r(j - wielb'elastingmerk, damestasch, handschoen, rozenkrans, broche, handschoen, dop vn i benzinetank, rozenkrans in etui, eereiihand- schoen. agenda Reünie-Bioscoop: Tarzan's gevaeriykste avonturen en Moderne strijdkrachten in acti-'. Zindag l®-30 uur: Op de olanken. Woensdag 2 uur: Op de planken. MARKTBERICHTEN. Deensche boternoteerlng. De officieele Deensche boternoteerlng is heden vastgesteld op 240 kronen is 87 cent. De boterheffing. Dc heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 12 tot 19 October vast gesteld op 65 ct. per kg. (onveranderd). AMSTERDAM, IA uct. Hedenmorgen is de Flnsche houtboot „Indra" in het Am- sterdamsche droogdok geplaatst. Het schip is thans gelicht en komt boven water uit. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat het stoifelijk overschot van twee der drie vermisten zich in de ma- chinekamer van het schip bevinden. Een encycliek tegen einde October. Bevestigd wordt, dat de Paus binnen kort zijn eerste encycliek zal pubiiceeren. Dit document zal, naar vry zeker is, einde van deze maand verschijnen. Heerlensch predikant gesneuveld. Twee-en-veertig pet. der Duitsche pre dikanten is gemobiliseerd. Een gedeelte van hen doet als veldprediker dienst, de meesten zijn echter aan het front. Het percentage gemobiliseerden is bij de pre dikanten hooger dan bij alle andere be roepen. Dit komt, doordat zeer veel pre dikanten zich als vrijwilligers hebben gemeld. Ds. Jacoby, de predikant der „Kaiser- Wilhelm-Gedüchtniskirche" te Berlijn, een der voormannen van de Belijdenis- kerk, behoort ook tot de vrijwilligers, al is hij niet bepaald jong meer. Het hoogst is het percentage gemobiliseerde predi kanten op het platteland in Pommoren en Mecklenburg; er zijn daar streken, waar alle predikanten, die nog niet grijs zijn, onder de wapenen zijn gekomen; de geestelijke zorg wordt in die streken verricht door „superintendenten" en be jaarde of emeritus-predikanten. Er zijn verschillende predikanten ge sneuveld. De bekendste van hen is ds. Bunzei, praeses van de synode der Be- lij deniskerk in Silezië, die als kapitein der artillerie zijn vaderland diende. Ook is gevallen de bekende ds. Guddas ln Rastenburg in Oost-Pruisen. Bij Kutno is gesneuveld ds. Kricke, die hulppredi ker ten behoeve van de Dultschers in Haarlen was Ds. Kircke was eerst 25 Jaar. RADIO-PROGRAMMA'S. Zaterdag 14 October. Hilversum I, 1875 etn 414.4 M. KRO-U»t- zending 8.- Berichten ANP; 8.05-9.15 en 10.- tframofoon; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.Berichten; 12.15 KRO-orkest (12.45 —1.10 Berichten ANP, gramofoon)2.— Voor de rijpere jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuurtje; 4— Gramofoon; 4.15 KRO- oAest- 6.— Gramofoon; 6.15 Filmpraatje; 6.30 Gramofoon; 6.45 KRO-Nachtegaaltjes; f,15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek week- overzicht; 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Causerie „Ouders er.' kinderen de opvoeding"; 7.36 Actueele aetherflitsenj 8Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting; Gramofoon; 8.45 Gevarieerd programma; 10 30 Berichten ANP; 19.40 Causerie „Het onvergankelijke rijk" (met muzikale om lijsting); 11.10—12 Gramofoon. Hilversum II, VARA.Uitzending, (10- 10.20 v.m. en 7.30—8 nl.m. VPRO: g,Eventueel berichten ANP, hierna gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.— Gramofoon (om 12.45 Berichten ANP); - Filntpraatje; 2.15 Orgelspel en zang; o- Reportage; 3.30 De Ramblers; 4.— Gramofoon; 4,30 Esperanto-uitzending; 4.50 Gramofoon; 5.30 Filmland; 5.50 Orgel spel; 6.15 Uit de roode jeugdbeweging; 6.45 Kiliderleesclub; 7.- VARA-Kalender; 7.05 Felicitatie?; 7.10 Politiek radiojournaal; 7.30 CycluB „Hoe werkt de kerk?" (I); 8.— Herhaling SOS-Berichten; 8.05 Berichten ANP en VAiRA-Varia; 8.15 Vraag en ant woord; 8.30 Het Souvenir-orkest en solist; 9.— Toespraak; 9.06 Radiotooneel; 9.3(1 Les Amies des Chansons"; 9.40 Vragen- bus; 10.- En nu... Okéi 11.- Berichten ANP; 11.10 Radiotooneel; 11.3012 De Ramblers. LAATSTE BERICHTEN. H. M. de Koningin bij het leger in Noord-Brabant. H. M. de Koningin Heeft, vergezeld van den opperbevelhebber van land- en zeemacht generaal I. H. Reynders en van haar adjudant-generaal-majoor tlt. jhr. W C M de Jonge van Ellemeet, een be zoek gebracht aan enkele onderdeelen van het leger ln Noord-Brabant De portefeuille van Financiën komt mettertijd vacant. Irt parlementaire kringen verluidt, dat het in de bedoeling van den p De Geer zou liggen, na de behandeling van de rUksbegrootlng ln de Tweede Kamer (dus ln het beg n van het vol gend jaar) de portefeuille van Finan ciën, welke hij thans met die van Alge meene Zaken beheert, over te dragen aan een nieuw te benoemen minister. Hierdoor zal de mogelijkheid ontstaan, dat ook de liberale richting ln het kabi net wordt vertegenwoordigd. Wie de por tefeuille van Financiën zal krijgen, ls WISSELKOERSEN. 12 Oct. 13 Oct. Officieel. Londen 7.69% 7.56 Yj Berlijn 75.50 75.50 Parys 4.30% 4.29% Brussel 31.60 3147% ?.witserkind 42.31 42.27% Kopenhagen 26.42% 36 42% Stockholm 44.87i% 44.90 Oslo 42.82% 4*.82% Kt w-York 1.88% 188% BEURSO VERZICHT. Stille handel. Prijshoudende lokale mar'kt. Ko ninklijken, rubberafdeeling v.ift. Amerikanen luier. Nederlandsche beleggingen heter. Van den eenen dag op den anderen is het tegenwoordig wachten op hetgeen' de een of andere staatsman over den internationa len toestand te vertellen heeft en dit wach ten vormt een dusdanige rem voor den beurshandel, dat er van de affaire op da effectenbeurs niets meer over blijft. Van daag was het met den handel weer pover gesteld. De lokale waarden waren overigens goed van toon en! enkule fondsensoorten wa- •on zelfs vast gestemd. Ir dit verband konden in de eerste plaats Koninklijken worden genoemd, die eenige punten hooger werden ingezet en daarna nog een kleinigheid verbeterden. De or, zetten varen echter niet gioot en de bedrijvigheid, die viel waar te nemen, hield ten nauwste verband met den beroepshandel. Ook voor rubberfondsen bestond een aangenamo ten dens. Bij geringe affaire liepen Amsterdam rubbers eenige procenten naar bo ven en daarby kwamen zij boven de 200 nrocent- grens. De meeste incourante outsiders konr den een vry aardig avance boeken. Dit hield niet zoozeer verband met groote vraag, dan wel met de afwezigheid van aanbod Voor t overige hadden do inheemsche fondse-i een zeer stil verloop. Van de tabakken was niets te bemerken. De scheepvaartmarkt had een kalm voor komen en gaf geen mutaties van beteeke «js te aanschouwen. In suikeraandeelen ging maar weinig om H.V.A.'s kwamen eenige punten hoo ger te liggen. In tegenstelling met de lokale fondsen hadden de Amerikaansche waarden een lichtelijk gedrukt voorkomen. Staalaandee- len, Anaconda's en diverse opoorwegshares werden een kleinigheid beneden de vorige pryzen afgedaan. De handel was beperkt. De beleggingsmarkt was kalm. De Ne derlandsche staatspapieren waren door el kander genomen beter gedisponeerd. Er be stond eenige vraag, waartegenover rco goed als geen aanbod was. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Hier en daar mist; overigens half be wolkt tot betrokken met plaatselijk ee-1- gon regen; weinig verandering ln tempera tuur; matige, aan de' kust tijdelijk kracht - ge meest Zuidwestelijke wind. Ontv. 13 Oct. 10 mr 5 v.m. Attentiesein 0, d.i. Weest op uw hoede..

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2