DOE GEWOON! KOOP GEWOON! DAN GAAT HET OOK GEWOON!! NIEU^ Nieuwe levenskracht door luchtbaden. DUITS Meer dan z Met opgewektheid den dag begonnen, is veel gewonnen. I FINSC W Dit blad vers abonnement* bezorging per loop< Onze bureaux zijl ïntere 2745. Postre Abonnementen w< b|| onze agenten en BERGAMBi nieuweri jfo. 20157 Wie veel geeuwt, blijft gezond. j I wys, Minder kans op verkoudheid en haar nasleep. en keel- en oorpijn, enz. Men moet dan Blijf gewoon! Alleen dere dagen komen, zorgen dat de ra- ren aan en met geopende ramen. Menschen, die zittend werk ver- Vuile sponsen. Vuile sponsen kan men schoonma ken door ze 24 uur in water met zout te zetten. Spoel ze goed uit en droog ze, zoo mogelijk in de open lucht. Geneesmiddel tegen longontsteking. u noodig: Voor het beslag: 75 gram bloem, liter melk, 1 ei en wat zout. voor de vulling: V4 liter melk (of melk bouillon), 20 gram boter, 20 gram bloem, zoo druk heeft en alles haar over den I kop gaat, doch in haar hart is ze on Aardappel-„rij st”. Aardappelen worden met zout gaar ge kookt, fyn gemaakt en daarna door een grove zeef op een zeer goed verwarmde schaal gewreven. Telkens schudt men d» zeef heen en weer om te zorgen, dat dc „kprrels” zich luchtig ophoopen. I Vlug afwerken ,om te voorkomen dat de aardappelmassa te fijn wordt. meermalen daags, soms wel acht of tienmaal achter elkaar geeuwen. Geeuwen is de natuurlijke massage van de spieren der hiervoor genoem de lichaamsdeelen. Bij ziekte van deze deelen heeft men dit geneesmiddel al tijd bij de hand en wie zich vast voor neemt te geeuwen, kan dit ook. Kin deren doet men het geeuwen voor en suggereert men zoodoende, dit voor- bee.d te. volgen, want het is'bekend, dat geeuwen aanstekelijk werkt. een kwestie van nervositeit en daar om moet alles in het werk gesteld worden om de zenuwen te sterken. Geen detective-roman moet den slaap brengen, doch lucht, veel fnssche lucht, die met zulke gunstige gevol- gen by ernstige ziekten wordt toege- 1 men in hun werkkamer open blijven, zelfs ais het regent, waardoor zjj zich langzamerhand harden en minder vatbaar worden voor verkoudheids- ziekten. By lederen frisschen lucht stroom zullen de spieren der huid zich samen trekken, hetgeen een training beteekent voor de vaten, aangezien zy tot meer inspanning worden aan gezet. Bovendien krijgt het lichaam versche zuurstof toegevoerd, het ver brandingsproces wordt bevorderd en het aantal roede bloedlichaampjes neemt toe. Zuivere lucht is de beste medicijn voor oloudarme menschen. Wanneer de doorbloeding der hum krachtiger is, worden de inwendige organen ontlast en voorkomt men op- stuwingen; bovendien kunnen ue stof wisselingsgif ten uit gescheiden worden. In den zomer noodzaakt de warmte de menschen veelal om zich van een deel hunner kleed mg te ont doen en zoo komt het, dat zich in dit jaargetijde oo|c minder huidziekten voordoen, eerst in het najaar treden deze weer meer op. Men kan ook nachts voor zijn gezondheid zorg dragen door de ra men open te houden, geen zwaar dek te nemen en ovpr dé1 huid alleen het nachtgoed te dragen. Proefondervin- deiyk is bewezen, dat de slaap hier door dieper en de ademhaling verbe terd wordt. Over het algemeen hebben vrou wen een veel te vlakke ademhaling, een z.g. borstademhaling. Door de prikkeling der zuurstofrijke lucht wordt de ademhaling dieper en on bewust komt men tot de middenrif* ademhaling, die aan het geheele or ganisme ten goede komt. Ademggmnastiek tegen slape loosheid. Slapeloosheid is in vele gevallen i Blijf gewoon! Alleen een rustig Nederland heeft niets te vreezen! Dat de eerste dagen ons allen even uit het gewone, kalme spoor brachten, het is te begrijpen U heeft het thans echter óók al gemerkt: nü begint ieder weer „gewoner” te worden nü moet Nederland zijn oude kalmte en zelfvertrouwen hervinden Nederland heeft dat noodig past. Maakt diepe ademhalingen vóór het naar bed gaan, iuistert naar hei eentonige kletteren van den regen te gen de ruiten, naar het ritselen der bladeren en maakt Uzelf niet v dat ge tóch niet zult kunnen slapen. Ge hebt het grootendeels in eigen nand, althans indien slapeloosheid ie wijten is aan nervositeit. Luchtbaden werken menigmaal nóg beter op het lichaam in dan zonnebaden en wel om de eenvoudige reden, dat de meeste menschen deze laatste te lang nemen en het lichaam uren lang aan de in werking der zon blootstellen, waar door zy zonnebrand, hoofdpyn, hart kloppingen en allerlei andere nadee- lige gevolgen er van ondervinden. Zy moeten evenals medicijn, gedoseerd worden. In de lucht, zonder directe inwerking der zonnestralen, kan men langei’en tyd vertoeven, alhoewei ook de duur van luchtbaden geleidelijk verlengd dient te worden. Men begint met na het opstaan gedurende vijf minuten ademhalings- en lichte gym nastische oefeningen te maken, waar van men den duur langzamerhand op een kwartier brengt natuurlijk met zoo weinig mogelyk kleeren aan of beter nog, ongekleed. Wacht niet, maar begin er n» mede! Thans is het nog tyd om met het nemen van luchtbaden te beginnen, I teneinde een huid te krygen, die niet telkenmale op onaangename wijze reageert op de minste temperatuurs wisseling, door verkoudheidsziekten. Niet langer getalmd, vrouwen en zoo 1 spoedig mogelyk begonnen met het j nemen van kamer- en luchtbaden. Versch brood. Wilt u versch brood heel dun sny - den, dan moet u een scherp mes ne men, met smallen rug en het lemmet voor het snijden in heet water dom- pelen. i Dan groote voorraden enkel handelsman de normale voorraad van heel jaar in enkele weken Wanneer men vrienden of familie in een groote moderne kliniek be zoekt, valt het op, dat tegenwoordig geen „ziekenhuisluchtjes” meer wor den waargenomen. De medische we tenschap is reeds sedert jareu de meening toegedaan, dat lucht voort durend ververscht moet worden. Luchtverversching is niet alleen een gratis desin fecteerend middel, doch bevordert ook in hooge mate de genezing vair vele ziekten. By den grooten volksvijand, de tu berculose, heeft men de geneeskracht der lucht ervaren. Ligkuren op, te gen den wind beschutte plaatsen met gelykmatig droge lucht hebben meni- gen aan tuberculose lydenden patiënt nieuwe levenskracht gegeven. In de kinderkliuieken heeft men door middel van toevoer van lucht en zon vele patientjes met acute inlcc- tie-ziekten kunnen genezen. Zelfs in den winter plaatste-men de kleine pa tientjes op ligstoelen op beschutte plaatsen op balcons, waardoor men verrassende resultaten bereikte. Langzamerhand is de medische we tenschap er meer en meer toe over gegaan om mazelen-patientjes mei steeds in donkere kamers te lal en verplegen, doch te zorgen, dat nieuwe toevoer van zuurstof mogelyk was. Aan de hand van deze ervaringen behandelt men ook volwassenen op dezelfde wijze. Menige asthma-pa tient is aanmerkelijk, zoo niet geheel van zyn kwaal genezen, door den gunstigen invloed van allergenvrye lucht, d.i. zuivere lucht, zonder stof, bacteriën en andere bestanddeelen, die de luchtwegen zouden kunnen prikkelen. Men brengt deze lucht door middel van hoog opgetrokken lucht kokers in de kamers der patiënten, waardoor de krampachtige samen trekking der ademhalingsorganen vermindert. Een gehard lichaam staat min der bloot aan kouvatten. Lucht is tevens het beste middel om een lichaam te harden. Thans is het nog niet te koud om hiermede te beginnen en de ervaring zal leeren, dat de komende windermaanden het organisme veel minder gevoelig zal blijken te zyn voor kouvatten. Zeer vele overgevoelige en nerveuse men schen kunnen niet tegen de hardings- methoden door middel van koud wa ter. Voor hen is harding door lucht de meest aangewezen weg. Onze huid niet alleen die van gezicht en han den, doch die van het geheele lichaam heeft veel behoefte aan lucht om goed te kunnen functionneeren, reilen waarom de véle dikke en niet poreu- se kleedinglagen zoo verkeerd zijn. De huid tracht de giften der stofwis seling door middel van zweet uit te scheiden; deze uitscheidingsproduc- ten blijven echter in de kleeding han gen, hetgeen een onaangename, zuur achtige lucht teweeg brengt. Zuil: een huid wordt bleek, omdat de mil- lioenen cellen door de gelijkmatige warmte der kleeding verleerd heb ben, zich samen te trekken en te ver wijden. Wie een dergelyke huid heeft is voorbeschikt om steeds weer kou te vatten, hy of zy t is bang voor ieder tochtje en verzet zich op ener gieke wyze tegen het open zetten van ramen. Zoo iemand wordt hierdoor min of meer despotisch en dwingt zyn omgeving om eveneens verbruikte lucht in te ademen. Werk bij open raam! De lucht, die uitgeademd wordt, bevat 15 maal meer koolzuur dan de ingeademde lucht! Ieder mensch is in zijn eigen belang en dat van ande ren verplicht zich te harden en ieder kan dit doen, omdat het geen geld kost en slechts een minimum van tijd. Men kan in zijn eigen huis lucht- baden nemen en de huisvrouw zal moeten beginnen met al haar bez.ig- Itoot bij het pat ücpnschf- eiland gel J)EENSCHE kuetw middag hoe een rationaliteit, doorda in de Golf van Faks IkenBche eilanuten S zonken. Men zag het schip slaan ei ’/liegen; bet volgend het geluid van een i drie minuten is h ken. Een Deensch ver vervolgens waar, da d-n van het schip z hout vastklemden. Stege beschikbare h op naar de plaats dingswerkzaamhedei vaarlijk, daar in de In kaart gebrachte, kgd zijn, 'welke dik met elkaar in aanra Een later bericht gezonken schip een s<'he boot was. Vier bemanning zijn ven de ontploffing. De ;ijn naar Stege ove overleden. De andei voldaan over zichzelf. Een rustige omgeving is noodig voor man, vrouw en kinderen en hier toe draagt orde zeer veel bij. Indien ’s morgens naar alles en nog wat gezocht moet worden, brengt dit een sfeer van onrust, die prikkelend werkt op nerveuse en overgevoelige naturen en aanleiding geeft tot on vriendelijke woorden. Een dag, die onrustig begonnen wordt, werkt on aangenaam op alle gezinsleden en een huisvrouw, die ordelijk is in haar denken, zal ook orde weten te. stellen op de uiterlijke dingen en dit begrip aan haar kinderen weten bij te bren gen. Haar voorbeeld werkt stimuiee- rend op haar omgeving. Wanneer ’s avonds alles in orde gemaakt wordt voor den volgenden morgen wordt veel noodeloos heen en weer vliegen voorkomen, hetgeen ver spilling van krachten voorkomt. Het is zoo onvruchtbaar om zich door allerlei futiliteiten uit het even wicht te laten brengen. Wanneer men op een rustig oogenblik van den dag, alle gebeurtenissen de revue laat pas- seeren, dan zal men moeten erken nen, dat vele conflicten voorkomen hadden kunnen worden. De goede sfeer in huis is goud waard, temeer, waar deze in moeilijke tijden een rustpunt voor het gezin beteekent, de bron, die allen kracht geeft om voor waarts te gaan. kenhuis opgenomen. Duitsche luel Engelse Het Britsche min deelt mede: Zaterdag werden lijke vliegtuigen convooi. In antwoord op eei vliegtuigen uitgezo hierop weg. Des middags wer door twaalf vij andei va’len. De escorteer den het vuur en Br gen brachten den vij Tenminste drie zijn neergeschoten, was, nadat het hev artillerie was besch gedwongen. Het distributiesysteem is perfect geregeld het werd trouwens niet uit angst voor karigheid, doch juist ter beveiliging van ieder Uwer door onze Regeering ingesteld! Prijsopdrijvingen züllen niet voorkomen - U hebt nü reeds kunnen merken, dat Mies thans anders is dan in ’14beter geregeld, veiliger voor U en Uw gezin! Ons land heeft ruim voldoende voorraad. Van Mies wat er noodig is! Ruim voldoende! Dus...koop gewoon! Waterland van jVJoet een gebroken schoenveter in derdaad de aanleiding zyn voor een I slecht humeur, als men den dag be gint? Moet het breken van een kopje oj j glas inderdaad de oorzaak van een boos gezicht of onvriendelijke woor den zyn? Het is niet steeds gemakkelyk voor een huisvrouw en moeder om onder alle omstandigheden haar opgewekt heid en gevoel voor humor te bewa ren en hiertoe is een dosis van grooi e zelfbeheersching noodig. Maar wanneer een huisvrouw zich weet te beheerschen, dan wordt zy hiervoor rykelyk beloond, want haar humeur werkt op de gansche familie in. Is zy opgewekt en weet zy over de vele kleine moeilijkheden heen te zien, dan heerscht er een aangename sfeer in huis. Waarom zal mem zich kwellen mei onaangename gedachten, terwijl in ieder menschenleven nog zooveel lichtpunten te vinden zijn, indien men ze althans wil zien. Door de ge dachten te beheerschen, overwint men zich zelf en maakt men het leven van zichzelf en dat zijner omgeving heel wat gemakkelyker. De goed gehumeurde huisvrouw za! man en kinderen ’s morgens met een opgewekt gelaat begroeten en is een zege voor haar omgeving. Een moeder, die zich niet kan be heerschen en op den vroegen morgen met een onvriendelijk gelaat haar huisgenooten afsnauwt, schaadt zich zelf en haar kinderen. Zorgen zyn er vele, we gelooven het graag, doch kan men ze verdrijven door er op onaan gename wijze op te reageeren? Im mers neen! Wanneer de kinderen op school zijn, dwalen hun gedachten af naar 1 moeder en vragen zy zich af, waarom heden te verrichten met weinig klee- zy toch zoo boos was, ze zyn zich niet bewust inderdaad iets ernstigs be- r dreven te hebben. En moeder? Ze is richten, moeten ook wanneer de kou- M evenmin tevreden, tracht een ex cuus te vinden in het feit, dat ze het kwestie der immers niet allt Zweedsche belangei trokken, houdt bezig. Ook over hebben de bespre dagen gehouden c Scandinavische stt Aland beteekent „V dezen naam blijkt eilanden-groep, die en kleinere eilanden Zuidelijken uitgang liggen. In economisch opz beteekenis. In totaal vlakte van 1442 vie bedraagt ongeveer 8 dan een tachtigtal v ond; de «overige plaats aan de mee grootste eiland, „Ft vlerk, k.m. groot schutte plekken eer worden geoefend. woners, waarvan de Mariehamn huizen. derhoud dank zij d V>uw, aangevuld vangst, houthandel winter zjjn de eiland v'riteer met het vas Ih de geschieden: huig gaat omhoog, zoodat hy de neus- keelholte bijna volkomen afsluit. Bij het begin van het inademen hooren wij duidelijk een knarsend geluid in de ooren, een bewijs, dat ook de ge hoorgangen aan de hiervoor genoem de spieroefeningen van rekken en strekken deelnemen. Hieruit bly’kt, dat by het geeuwen ook spieren wer ken, die niet rechtstreeks aan onzen wil zyn onderworpen. Op het feit, dat by heel diep gapen de keelspieren in werking komen, be rust de toepassing van geeuwen als geneesmiddel bij keelontsteking, bij Over het algemeen wordt geeuwen als een teeken van vermoeidheid of verveling beschouwd. Physiologisch gezien, is het een langgerekt inade men, gevolgd door kort uitademen. Hierby worden niet alleen de spieren van de onderkaak aan het werk ge zet, maar ook de ademhalingsspieren en hy, die zoo echt naar hartelust gaapt, rekt ook de armen. Geeuwen brengt dan ook meer spieren in be weging, dan men oppervlakkig zou aannemen. Een gapend mensch levert welis- waar geen zeer aesthetischen aanblik op, doch voor hemzelf is de handeling van het geeuwen niet onaangenaam, want het strekken van de spieren geeft hem een gevoel van welbehagen Het werkt op soortgelijke wyze als massage en is daarbij de natuurlijk- ste longengymnastiek ,die men zich kan denken. Men moet dan ook des morgens en ’s avonds, zoo vaak mo- gelijk, door geeuwen en zich uitrek- ken zijn longen flink luchten. Deed men dit meer, dan zou menige chro nische borstkwaal kunnen worden voorkomen. Wanneer wy heel diep inademen, blijft onze borstkas een oogenblik wijduit staan. De oogen worden in dien tyd half of geheel gesloten, de Gevulde flensjes. Kaasvulsel. Een Nederlandsche keuken zonder koe kenpan is vrijwel ondenkbaar, want ho? moesten we onze flensjes, pannekoeken en I andere gebakken gerechtjes klaar maken, als we de koekenpan niet hadden? Wat zouden we die gebakken gerechtjes en alle variaties die ervan te maken zijn, missen! Maar flensjes met kaasvulsel, heeft u die al eens geprobeerd Als voorgerecht bij den warmen maaltijd of als lunchgerecht zijn ze j bijzonder geslaagd. Voor 4 personen heeft oorschelpen gaan omhoog, de neus- j vleugels verbreeden zich, in den mond balt en welft zich de tong. Het verhe- I melte wordt strak gespannen en de ;r - ,A I 25 gram geraspte oude kaas, 50 gram jon- ge, vette kaas, peper, zout, aroma. Maak flensjesbeslag van 75 gram bloem, 1 ei, ^4 liter melk, en wat zout. Snijd de jonge kaas in kleine blokjes. Maak van de andere ingrediënten kaassaaus. Vermeng hiertoe de boter met de bloem op een zacht vuur, voeg onder voortdurend roeren de melk (of melk en bouillon) hier aan toe,laat de saus even doorkoken en maak ze af door toevoeging van de gerasp te oude kaas, peper, zout en aroma. Houd de kaassaus warm, zonder dat ze weer aan de "kook komt en voeg er de blokjes jong? kaas aan toe. Bak de flensjes en houd ze warm, bijv, op een pannetje met kokend water. Leg op elk flensje wat kaassaus en rol het op. Dien de gevulde flensjes op een warmen schotel op. behoeven de winkeliers geen ongewoon te maken, dan hoeft door geen i 'n i te worden ingeslagen. Dat is verkeerddat stagneert onze handel en het vervoerswezenDat zet onze industrie voor haast onoverkomelijke moeilijkhedenDat maakt alles onnoodig duurder!! Dus... DOE GEWOON, KOOP GEWOON, DAN GAAT HET OOK GEWOON!

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 5