Het crediet van 30 millioen voor werkverruiming. Tot niats in staat Mijnhardt's Zanuwtabletten Staat van beleg en telefoonverkeer. Dienstplichtigen van de lichtingen '39 en '40. Schoten in Mandsjoerije. Aanwijzingen in den moord te Leidschendam. Neigt Bulgarije naar Rusland Beurs van Amsterdam. TWEEDE KAMER. „Vermindering van werkloosheid moet vooral geschieden uit het bedrijfsleven". Vergadering van de Tweede Kamer op 2 November. Voorzitter mr. J. R. h. van Schaik. Aan de orde zijn verschillende wets ontwerpen, w.o. een naturalisatie-ont werp van A. Bidovsky en 19 anderen. Het naturalisatie-ontwerp wordt z.h.s. aangenomen (tegen de n.s.b.). Versterking der rijksmiddelen. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp, houdende tijdelijke voorzieningen ter versterking der midde len tot dekking van de uitgaven des rijks. Do minister van Financiën, de heer De Geer, vervolgt zijn rede. De heer Rost van Tonningen wilde intrekking" van het wetsontwerp en algeheele belastingher ziening. Dit gaat echter niet vóór 1 Mei. Spr. vertrouwt dat de heer Rost van Tonningen met dit tijdelijke ontwerp kan medegaan. door de voortdurende hinder van Uw zenu wen? Kalmeer en sterk ze dan door Zenuwetillend Zenuwsterkend Buisje 75 ct. By Apothekers en Drogisten. Den heer Roestam Effendi zegt spr., dat bij onvermogen kwijtschelding kan worden verleend, en dit geldt ook voor gemobiliseerden. Den Jieer Van Kempen wil spr. wat betreft vöVkoming van dub bele belasting wel tegemoet komen. Wat de classificatie aangaat, zet spr. uiteen hoe de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud verschillend is, waarom de gemeenten in drie klassen werden ver deeld; die toepassing ls echter eenigszins uit het spoor geraakt. Om begrootingen sluitend te maken, werd zelfs van hoo- gerhand wel aanbevolen aan gemeenten, over te gaan naar een andere klasse. Spr. had nu een nieuwe nota van wij zigingen ingediend om precies dezelfde situatie te krijgen als zes jaar geleden. Daarin zou n.l. aan gemeenten, voor de gemeentefondsbelasting in de 2e of 3e klasse gerankschikt, een uitkeering wor den gedaan voor lederen inwoner die in de opcenten is aangeslagen. Die uitkee ring zou, naar gelang de gemeente in 2e, of 3e klasse is gerangschikt, over het tijdvak 1939-1940 0.30 of 0.60, over 1940- 1941 0.90 of 1.80 bediragen. Spr. is ech ter bereid, aan de bezwaren van den heer Wagenaar tegemoet te komen en, eenigszins gewijzigd, het amendement- Wagenaar over te nemen. Het ontwerp wordt dan gewijzigd zóó dat aftrek niet aan de gemeenten, maar aan de belastingbetalers ten goede zal komen, dat voorts de 15 opcenten voor het loopende jaar gehandhaafd blijven en de 45 opcenten vöor het belastingjaar 1940-41 worden gebracht op 50 opcenten. Het wetsontwerp wordt, nadat ver schillende amendementen zijn ingetrok ken, z,h.s. aangenomèn. (Tegen de com munisten). Crediet voor werkverruiming. Aan de orde is het wetsontwerp tot verhooging van het zevende hoofdstuk b der Rijksbegrooting voor l93p (verhoo ging crediet voor werkverruiming, het zgn. 30 millioen ontwerp). De heer Kupers (s.d.) constateert met genoegen dat de regeering de bestrijding der werkloosheid wil voortzetten. De werkloosheid is groot, inzonderheid in industriestreken. Spr. betreurt dat het rapport Hidde Nijland niet is gepubli ceerd. Er moet met den meesten spoed worden opgetreden. Spr. vraagt naar het aantal tewerkgestelden bij de werkver schaffing, inzonderheid bij werkfonds- werken. Tegen het verstrekken van gelden k fonds perdu bij werkfondswerken heeft spr. geen bezwaar. Spr. is voorstander van verandering van het karakter der werkverschaffing, zooals minister Rom- me voor oogen stond. Er moet verschil worden gemaakt tus- schen cultuur-technische en clviel-tech- nische werken. Deze moeten niet in werkverschaffing worden uitgevoerd. H Krotopruiming en bouw van arbeiders woningen moeten in snel tempo worden uitgevoerd. Spr. wil een centrale in het leven zien geroepen voor bouwmate- r i alen voorziening De heer Beaufort (r.k.) zegt dat, als demoralisatie in dezen tijd vermeden zal worden, het leven zooveel mogelijk nor maal voortgang moet hebben. Spreker brengt hulde aan den afgetreden minis ter Romme, van wien dit wetsontwerp afkomstig is. Spr. herinnert er aan dat minister Romme aan ir. Westhof op dracht gaf voor zijn onderzoek. Ondanks bezwaren opende het plan-Westhof goede perspectieven. Spr. verdedigt de taak van een copimissie van advies voor de werkverruiming. Het probleem der stedelijkp en indus- trieele werkloosheid was en is ernstig, vergeleken met het platteland, en veel hardnekkiger van aard, terwijl de be strijding veel moeilijker is. De regeering beoogt nu een activeering van het par ticuliere bedrijfsleven zoo noodig met uitkeering k fonds perdu door middel van het werkloosheids-subsldiefonds. Of het verwachte resultaat zal worden bereikt, is moeilijk te voorspellen in dezen onzekeren tijd. Maar dit is geen reden voor een zoo koele memorie van antwoord. Geen verandering in den fettelijken toestand. De opperbevelhebber van Land- en Zeemacht heeft bepaald, dat voor het in staat van beleg verklaarde gebied dc Telegraaf- en Telefoonwet in dien zin wordt gewijzigd, dat het militair gezag ten opzichte van het telegraaf- en tele foonverkeer alle maatregelen kan gelas ten, welke het in het belang van den Staat noodig oordeelt. Het kan eveneens overgaan tot schorsing van het tele graaf- en telefoonverkeer. Ook kan het militaire gezag afwijkingen van de be dieningsvoorschriften gelasten. In een algemeene bekendmaking wordt in het in staat van beleg verklaarde ge bied het telefoon- en telegraafverkeer (ook per radio) formeel geschorst. Ech ter blijven de ontheffingen, welke ver leend waren van de sinds April geldende schorsing (K. B. van 15 April 1939) ook nu voorlooplg van kracht In den feite lijken toestand komt hiermee geen ver andering. Data van Inlijving. De Regeeringspersdienst meldt: Dezer dagen heeft een publicatie plaats gehad omtrent de inlijving van ploegen dienstplichtigen van de lichtingen 1939 en 1940 Aangezien nader is bepaald, dat binnenkort nog andere ploegen van deze lichtingen worden ingelijft, volgt hier een overzicht van ploegen, die, onvoor ziene omstandigheden voorbehouden, op de daarachter vermelde data wonjen in gelijfd. Lichting 1939. le reg. genietroepen, 2e ploeg, 5 Febr. 1940; 2e reg. genietroepen, 2e ploeg, 20 Nov. 1939; torpedisten, 2e ploeg, 20 Nov. 1939; regimenten veldartillerie, niet be stemd voor een treinafdeeling, le ploeg, 18 Dec. 1939; regimenten veldartillerie, bestemd voor een treinafdeeling, 2e ploeg 18 Dec. 1939; paardenverzorgers remon tedepot, 3e ploeg, 20 Nov. 1939; zeemacht, 2e ploeg, 3 Jan. 1940. Lichting 1940. Bataljon geneeskundige troepen, le ploeg, 11 Dec. 1939; bataljon geneeskun dige troepen, 2e ploeg, 8 Jan. 1940; korps motordienst, le en 2e ploeg, 20 Nov. 1939; compagnie intendancetroepen, le en 2e ploeg, 20 Nov. 1939; regimenten lucht doelartillerie, le en 2e ploeg, 8 Jan. 1940; regimenten motorartillerie, le ploeg, 18( Dec. 1939; korps rijdende artillerie, le* ploeg, 18 Dec. 1939; artllleriemeetafdee ling, le ploeg, 8 Jan. 1940; regiment kust artillerie, le ploeg, 18 Dec. 1939; eskadrons pantserwagens, ie en 2e ploeg, 15 Jan. 1940; zeemacht, le ploeg, 13 Maart 1940. Onder de op te roepen dienstplichtigen zijn niet begrepen zij, die zijn bestemd voor officiersopleiding of voor opleiding tot onderofficier-administrateur. Dienst plichtigen van de hiervoor vermelde ploegen, die vrijstelling wegens kostwin nerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid dan wel uitstel van eerste oefe ning verlangen, kunnen daartoe aan vraag doen. Voor zoover de inlijving in November geschiedt, moet de aanvraag met den meesten spoed worden ingezon den. üeldt het vrijstelling, dan moet de aanvraag door of vanwege den dienst plichtige worden gedaan bij den burge meester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk verzoek richten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen in stu- 1 diebelangen, dan moet een verklaring I worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst beperk te schaal zal worden verleend. COLLEGELOOPEN IS THANS DIENST. Gemobiliseerden hebben besproken plaatsen. Medici helpen bij lucht- en brandbescherming. Studentenwacht. De mobillsatiemaatregelen doen aller wegen hun invloed gelden. Ook op de universiteiten en hoogescholen is de mo bilisatie doorgedrongen. Na conferenties van de diverse senaten der universitei ten met defensie-autoriteiten bewilllg- 'den de laatsten er in, dat de studenten, die thans onder de wapenen geroepen zijn, de colleges mochten bijwonen. Het mogen is echter veranderd in „moeten", want het college loppen der gemobili seerde studenten wordt beschouwd als „dienst", zoodat verzuim van een college beschouwd wordt als dienstverzulm, en dus volgens de militaire wetten straf baar is. De gemobiliseerde studenten verschij nen dus trouw op de colleges, waar nu zeer veel manlijke studenten de groene wapenrok dragen. De faculteit met het grootste aantal studëerenden is üe me dische faculteit, zoodat, zooals vanzelf spreekt het aantal gemobiliseerde medi sche studenten zeer groot is. De studen ten, die het candidaats-examen nog niet afgelegd hebben, zijn gewoon dienst plichtigen, al prijkt het kaartje, dat aan de voor militairen gereserveerde college banken is vastgehecht," met „gereser veerd voor aspirant reserve-officieren". De studenten, die het candidaatsexamen reeds afgelegd hebben, hebben na enkele weken gemobiliseerd te zijn geweest, de korporaalsstrepen gekregen. Niet alleen het groot aantal gemobili seerde studenten wijst er op, dat de mo bilisatie ook rdet aan de universiteit on gemerkt is voorbijgegaan. Er worden ook maatregelen getroffen, om den studen ten tijdens een mogelijke luchtaanval, een veilige schuilplaats te verschaffen, b.V. in kelders van gebouwen, die »tot het complex van de universiteit behooren. Binnenkort zullen ook luchtbescher - mingsoefeningen gehouden worden. Men heeft ook maatregelen genomen, om gedeelten van collecties en musea, die van bijzonder groote wetenschappe lijke waarde zijn, in veiligheid te bren gen. Zoo zijn verschillende kostbare pre paraten uit het anatomisch museum te Amsterdam in de diepe kelders van het anatomisch laboratorium opgeborgen. Men hoopt dat op deze wijze althans de voornaamste preparaten van de collectie die zich in het ontleedkundig museum bevindt, beschermd zijn tegen de gevol gen van een mogelijk luchtbombarde ment. Studentenwacht helpt- Niet-gemobiliseerde studenten, die ln dezen moeilijken tijd gemeenschapsar- J beid willen verrichten, zijn daartoe ln staat gesteld door de oprichting van een J z.g. Studentenwacht. Deze Studenten wacht, die een onderafdeellng is van de Vrijwillige Burgerwacht, heeft naast de algemeen politieke taak van de" burger- wacht, nog een bijzondere, cultureele taak, n.l. het geven van cursussen en het houden van lezingen voor gemobiliseerde soldaten. Reeds vele, niet-gemobiliseerde studenten, benevens talrijke meisjes-stu denten, maken deel uit van deze Stu dentenwacht. De medische studenten zullen echter nog een aparte taak tc verrichten krij gen. Zij zullen nl. behulpzaam kunnen zijn bij de organisatie en eventueele uit voering van de lucht- en brandbescher ming van het Wilhelmlna-gasthuis. De geneesheer-directeur van het Wilhelml na-gasthuis, dr. W. F. Veldhuyzen, heeft met medewerking van prof. B. Brouwer, voorzitter van de Onderwijscommissie der geneeskundige faculteit, een oproep geacht tot de medische studenten, om zich voor de organisatie van de lucht en brandbescherming beschikbaar te stellen. Men hoopt, dat genoeg studen ten zich beschikbaar zullen stellen om ook over te gaan tot een dergelijke orga nisatie voor andere ziekenhuizen. Op deze wijze dragen de studenten, die zich in een benijdenswaardig lot mogen verheugen, vergeleken mei het lot» van hun mede-studenten in de oor logvoerende landen, een steentje bij tot de bescherming van hun medeburgers Prins Bernhard by het leger. Prins Bernhard heeft gisteren namens H. M de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luit.-kolonel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan een gedeelte van het Oostfront van de vo ting Holland. Nieuw opleidingsinstituut by de N.S. Toelatingseisehen of Gymnasiumdiploma. Gisteren ls zonder eenig uiterlijk cere monieel in het eerste hoofdgebouw van den administratieven dienst bij de Ne- derlandsche Spoorwegen te Utrecht de school, bedoeld als opleiding tot klerk bij den dienst van vervoer bij de Neder- landsche Spoorwegen, ln gebruik geno men. In een persconferentie heeft ir. W. F. H. van Rijckevorsel, lid van de directie der Ned. Spoorwegen een nadere uiteen zetting gegeven omtrent het doel van dit nieuwe opleidingsinstituut. Tot voorheen was de ojfteiding tot klerk bij den dienst van het vervoer niet gecentraliseerd doch in handen van de chefs op de verschillende afdeelingen en stations. Meer en meer deed de wen- schelijkheld zich gevoelen in deze oplei ding meer uniformiteit te brengen, ge centraliseerd van een punt uit. Een vruchtbare bespreking vond plaats tusschen de verschillehde organisaties en de directie, hetgeen tot resultaat had, dat een nieuw opleidingsinstituut in het leVen werd geroepen, waarbij echter vooropgesteld werd, dat geen verande ring zou worden gebracht in de reeds Niet alle geëmployeerden brengen het bij de Nederlandsche Spoorwegen tot de managersrangen. Gebleken is, dat onge veer 2ü procent onderweg blijft steken. Ieder bedrijf bezit een bepaald percen tage van dergelijke geëmployeerden, welke dan gerekend kunnen worden on der de ontevredenen, hetgeen den geest, den goeden geest in het bedrijf zeer zeker niet ten goed komt. Door de toe- latingseischen voor het nieuwe instituut aanmerkelijk te verzwaren, einddiploma gymnasium of hoogere burgerschool (of een daarmede gelijk te stellen diploma) wordt een dusdanige selectie toegepast, daarbij gebruik makend van een psycho technisch onderzoek, dat een ieder die tot de school wordt toegelaten in staat wordt geacht voor een normale promotie tot de hoogste functies. Hierdoor hoopt men het percentage ontevredenen vrij wel tot nihil terug te brengen om ep deze wijze in de toekomst een uitsteken den geest onder de geëmplóyeerden ie verkrijgen. De schooltijd duurt drie jaar. De leer ling ontvangt gedurende dezen tijd geen salaris, doch een behoorlijk zakgeld. Het eerste jaar wordt les gegeven ln: wetten, tariefwezen, reizigers- en bagagetarieven spoorwegaardrijkskunde, spoorwegge schiedenis, algemeene organisatie, comp tabiliteit, personeelsaangelegenheden, dienst- en rusttijden, Fransch, Duitsch en Engelsch, eerste hulp bij ongelukken, telegraaf enz. Verder wordt het eerste jaar stof verwerkt voor plaatskaarten- kantoor en telegraafdienst, terwijl het tweede Jaar is afgebakend voor <en goe derendienst en het derde Jaar voor den buitendienst. Gedurende de zomermaan den gaan de leerlingen het eerste Jaar naar een plaatskaartenkantoor, 't tweede Jaar naar een goederenkantoor en het derde jaar in den buitendienst, om aldus zich practisch te bekwamen in hetgeen zij reeds in theorie kennen. Hebben de leerling-klerken deze drie-Jarige school met goed gevolg doorloopen dan volgt de vaste aanstelling als klerk bij den dienst van het vervoer. Gisteren begon het eerste schooljaar met 30 leerlingen, var leer end van 1724 Jaar. De heer G. A. van der Giesen, directeur van het dienstweigeraars kamp. De heer O. A. van der Giesen, leider van het in het Zeister Slot gevestigde gemeentelijke bureau voor jeugd-regis- tratie, is met Ingang van 6 dezer be noemd tot commandant van het kamp voor princlpieele dienstweigeraars te Rolde (Dr.). Belangrijke giften voor O. en 0. Het hoofd van het bureau Ontwikke ling en Ontspanning bij het Alg Hoofd kwartier geeft met bijzondere waardee ring kennis van het feit, dat van C. en A. Brenninckmeyers kledingmagazijnen eh van den Amsterdamschen manufac-1 turenhandel Vroom en Dreesmann ten behbeve van Ontwikkelings- en Ont spanningswerk onder de gemobiliseerden belangrijke giften werden ontvangen, resp. van f 5000 en 10.000. Reizend gedelegeerde voor O. en O. Benoeming van Rotterdams hoofd commissaris te verwachten. Naar wij vernemen, is het zeer waar schijnlijk, dat mr L. Einthoven, hoofd commissaris van politie te Rotterdam, zal worden benoemd ,tot gedelegeerd lid van den Centralen Raad van Advies voor ontwikkeling en ontspanning van de ge mobiliseerden. Mr. Einthoven zou dan in het bizonder belast worden met het contact houden en het reizen naar de verschillende lege ringsplaatsen in den lande, terwijl de kapitein J. D. 8. Paters meer in het bi- zonder de leiding van O. en O. ten bu- reele in Den Haag zou houden. Indien deze benoeming doorgaat, kan men ver wachten, dat mr. Einthoven zijn functie als hoofdcommissaris van politic zal moeten neerleggen. Oudste lichtingen eerlang naar huis. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de minister van Defensiemedege- deeld, dp.t het ln het voornemen ligt hen, die behooren tot de lichting 1924 of een oudere lichting, eerlang door jongeren -te vervangen. Voorloopige mobilisatie- vrystellingen. De Regeeringspersdienst meldt; Teneinde tegemoet te komen aan en kele practische bezwaren, gebleken bij de uitvoering van het mobiltóatie-vrijstel- llngsbesluit van 18 April 1939 zijn, in af wachting van nadere voorzieningen, alle voorloopige mobilisatie-vrijstellingen van beperkten tijdsduur welke een ingangs datum .dragen van vóór 27 October 1939, ook al zou deze tijdsduur reeds verstre ken zijn, verlengd tot 1 Mei 1940, voor zoover de vrijstellingen verleend zijn aan gewone dienstplichtigen der landmacht, welke behooren of geacht worden te be hooren tot de lichtingen 1924 t.m 1938, aan die der zeemacht, welke behooren of geacht worden te behooren tot de lichtingen 1925 t.m. 1938. Hieronder zijn uit dén aard der zaak niet begrepen die mobilisatie-vrij stellin gen, welke op grond van militaire onmis baarheid in tusschen zijn ingetrokken of nog ingetrokken zullen worden, dan wel door de desbetreffende instanties of be drijven zelf lhtüsschen reeds zijn opge geven als geëindigd, omdat de reden, op grond waarvan de mobilisatie-vrijstelling werd verleend, niet langer meer bestond. Voor de gewone dienstplichtigen der overige lichtingen en voor de buitenge wone dienstplichtigen blijft de mobili satie-vrijstelling gelden zooals deze aan ieder van hen afzonderlijk werd ver- leend. Overeenkomstig het bovenstaande zijn of worden de dienstplichtigen welke on der deze verlengingsregeling vallen en ingevolge den beperkten tijdsduur hun ner mobilisatie-vrijstelling zich thans Verwaarloos niet de gave in U. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 36 SJanhai Missieschool... Natuurlijk! En wat de kosten betreft... Half om half! zegt Glenister. Plotseling springt Brokman op, loopt een paar maal de kamer op en neer cn blijft eindelijk voor Okito staan. Vindt u niet, mr. Okito, dat het uw plicht is om u ook een beetje om het lot van dat meisje te bekommeren? In de eerste plaats zoudt u daarbij uw steun verleenen aan een goed werk en overi gens... is Mizu toch de dochter van den man, die zoo onverwacht tengevolge van oen noodlottig ongeluk om het leven ls gekomen... Er ligt bijtende ironie in zijn stem. Door een noodlottig ongeluk... mr. Okito. Okito schijnt den agressieven toon, waarop Brokman deze woorden gespro ken heeft, niet te hebben bemerkt. Uiter lijk kalm verklaart hij althans na een korte pauze, dat hij zeer nieuwsgierig is te vernemen, hoe de heeren een en an der eigenlijk dachten te regelen. 1 U hebt Mlzu San voor een Jaar ge huurd, zegt hij op zijn gewonen bedacht- zamen toon. Dat kost een hoop geld. En wat gebeurt er als dat jaar om ls? Wilt u dan weer 300 pond betalen? Elk jaar opnieuw? Glenister lacht eenigszins geërgerd. Dat zou een dure grap worden! Neen, we moeten de zaak anders aan pakken! Daarom hebben wij u Juist ver zocht hier te komen. Wij hebben gedacht dat u ons een raad zoudt kunnen geven. Misschien kunnen wij ons met de regee ring in verbinding stellen of op deze of gene manier het een en ander onder nemen... Okito schudt het hoofd. Al die bemoeienissen zouden tever geefs zijn. U zoudt u daarmee noodeloos werk op den hals halen, ergernis, ge loop Maar wat dan? roept Brokman on geduldig uit. U zult het toch met ons eens zijn, dat een dergelijke toestand onhoudbaar is! Slavernij in de twintig ste eeuw! Juist, knikt Glenister. Slavernij! Geduldig, alsof hij tot een zieke sprak, protesteert Okito: De heeren vertoeven als gast in ons land. Ook volgens Europeesche opvattin gen ls het een gast niet geoorloofd zijn gastheer te becritiseeren... Dat heeft niets met critiek te ma ken, meent Brokman heftig. U zult ons toch moeten toegeven, dat het instituut der gelshahuizen ln uw land niet gun stig ls. Okito glimlacht. Ik ben het niet geheel met u eens... Als ik mij mag veroorloven u mijn be scheiden inzichten daaromtrent kenbaar te maken... Hij schraapt zich de keel, als om de heeren gelegenheid te geven tot een toe stemmend antwoord, maar als dit uit blijft, vervolgt hij: In Nippon schijnt de zon voor alle menschen. De bloem geeft haar geur aan elkeen. Zij kan het hart van vele men schen verkwikken. Veracht men haar daarom? Glenister heeft zijn blocnota te voor schijn gehaald en begint haastig te schrijven. Misschien wordt Mlzu een dier gei sha's waarvan Japan spreekt, zegt Okito ernstig. Beroemd, geëerd, een kuhstena- res van de dans, van de zang en van de goede rede. Velen streven naar dit doel, slechts weinigen weten het te bereiken. In dat opzicht is het bij ons in het Oos ten niet anders dan in het Westen. Slechts voor hen, die bovenaan staan, toont de wereld belangstelling. Denkt u maar eens aan de schouwburgen ln üw land en aan de concertzalen. Die eene vrouw, die voor aan het voetlicht haar liederen zingt, haar juicht men toe. Zij heeft geld, zij wordt geëerd, zij ls be roemd. Maar vraagt men, wat die ande ren voor leven leiden, de meisjes van het koor, van het ballet of de figuranten...? Nachtelijk Intermezzo. De man, die in de geheime acten van de Japansche splonnagecentrale te To kio ala nr. 49 staat ingeschreven, loopt langzaam door een der straten van de z.g. Tartarenwijk ln Peking, waar Euro peanen en andere vreemdelingen mogen wónen. De schemering van den naderenden morgen ls met haar violetten schijn nok ,niet tot de nauwe straatjes dóórgedron gen. De sterren zijn nog niet verbleekt en een snijdend koude wind blaast al sinds uren met onverminderde kracht over de stad. De straten zijn uitgestorven. Af en toe doemen uit de duisternis zeldzame dierlijke gestalten op, welke zich bij nauwkeuriger observatie ontpop pen als, met groteske stappen voort schrijdende kameelen, die door slaperig uitziende begeleiders worden vergezeld. Ook andere dierlijke verschijningen verontrusten een oogenblik den argeloo- zen voorbijganger: uit de vooruitsprin gende muren der huizen steken steenen draken, slangen, vuursalamanders en schorpioenen, waarvan verwacht wordt, dat zij door hun vreesaanjagend door komen de booze geesten op een afstand zullen houden, dreigend hun koppen vooruit. No. 49 blijft staan voor een primitief gebouwd huis van een verdieping met een opvallend breed terras, dat opzij met dikke, oprolbare matten ls afgesloten. HU klopt drie maal op de deur. Binnen klinken schreden, er wordt een grendel weggeschoven en een seconde later staat in de half geopende poort een Chinees, die den laten gast een on derzoekenden blik toewerpt. Ik ben 49, zegt deze, 210 verwacht De Chinees knikt zwijgend en laat den man het huls binnen gaan. I Nr. 49 loopt langzaam door het nauwe portaal en betreedt dan, door den Chi nees geleid, een vertrek, dat rechts van het portaal ls gelegen. De kamer ls in diepe duisternis ge huld. De Chinees verlaat het vertrek weer; men hoort hoe hij de deur achter zich - dicht doet en deze afsluit Nr. 49 blijft verbaasd achter en wacht. Plotseling luistert hij ingespannen. Het is hem, of hij het ademen hoort van andere menschen, die hier even eens aanwezig zijn In een plotselinge opwelling van angst haalt hij een browning te voorschijn, maar op hetzelfde oogenblik wordt zijn arm met zoo'n geweldige kracht neer geslagen, dat hij de revolver met een kreet van pijn laat vallen. 1 Er wordt een lucifer aangestoken en deze verlicht een hand, welke onmis kenbaar die van een Aziaat is. Rustig ziet nr. 49 toe hoe het vlam- metje van den lucifer om de pit van een petroleumlamp wandelt, zich daar uit breidt tot een blauwe, aarzelende vlam om tenslotte, beschermd door een lam peglas en een kap een geel, warm licht te verspreiden. Nu eerst is nr. 49 ln staat de personal, die zich in de kamer bevinden, in zich op te nemen. (Wordt vervolgd.) wederom in werkelijken dienst bevinden, onverwijld met klein verlof tot 1 Mei 1940 huiswaarts gezonden. GEMENGDE BERICHTEN. Auto van moordenaar zwaar be- STAD9NIEUWS. TOONEEL. Betreffende den moord op den vee houder Van der Horst te Stompwtjk is komen vast te staan, dat de dader op den rijksweg bij Zoetermeer met zijn auto'tegen een hek is gereden. Arbeiders, die aan den spoorweg, wel ke langs den rijksweg Den Haag—Gouda loopt, werkzaamheden verrichtten, heb ben Vrijdagmiddag omstreeks half vijf een auto met zeer groote snelheid het viaduct bij de Nutriciafabi;lek te Zoeter meer zien oprijden. De auto verliet aan vankelijk den rijksweg om de rechtsche baan te kiezen, waarlangs men het dorp Zoetermeer bereikt. De man heeft blijkbaar plotseling ge zien, dat hij van den rijksweg afging, hetgeen niet zijn bedoeling is geweest. De spoorwegarbeiders hebben hem plot- gejing zeer krachtig hooren remmen, waarna hij het stuur snel naar links omgooide om weer op den rijksweg terug te komen Dit gelukte, doch de man was al zoo ver opgereden, dat hij ter hoogte van het hek, dat den rechtschen weg van de middenbaan scheidt, was geko men. Aan het eind van dit hek bevindt zich een dikke massief ijzeren trekstang, welke aan de eene zijde aan de laatste paal van het hek is bevestigd en aan de andere zijde ln deij grond is gegraven. De man heeft dezen trekstang finaal middendoor gereden Dit werd echter Dinsdagmiddag pas ontdekt door een hulparbeider uit Zoetermeer, die her stelwerkzaamheden aan den weg moest verrichten. Daar hij eenige dagen ziek is geweest en niet op dc hoogte was van het gebeurde in Stompwijk, heeft hij den volgenden dag, dus Woensdag pas, de politie van een en ander in kennis ge steld. Bij onderzoek ter plaatse vond men aan den stang, welke vlak bij den paal middendoor gebroken was en met het andere einde nog in den grond stak, spo- re'n van olie en zand. Verder vond men nog een stukje band van den bijkant van het loopvlak. Een 101-jarige drenkeling. De 101-Jarige heer C. M. Sieb^rt, die een beetje onzeker begint te worden, ge raakte gistermorgen in Enkhuizen te wa ter in den Zuider Havendijk. Op het ge roep schoten omwonenden spoedig te hulp en wisten den ouden heer, die door het koude bad wat van streek was ge raakt, weer op den wal te brengen, aldus De Vooruit. Schip met steenen gezonken. Schipper en knecht ternauwernood Vanmorgen is in den IJssel voor Do- venter een motorschip met steenen ge zonken. De schipper en zijn knecht kon den zich ternauwernood redden. Voor het passeeren van de schipbrug te Deventer zou het schip draaien, doch de motor sloeg af en het anker pakte niet. Het schip botste tegen de IJsbrekers van de brug en helde zoo ver over dat de deklast in hot water gleed, Juist ln de brugopening en sloeg vervolgens om. 8chipper W. Witjes uit Giesbeek en zijn knecht konden zich met behulp van het brugpersoneel ternauwernood in de roei- Het motorschip, eigendom van M. de Pest te Pannerden, ligt in het vaarwater dat daar 6 meter diep is. De lading ligt grootendeels op den bodem van de rivier. RADIOPROGRAMMA'S. Zaterdag 4 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. KRO-Uit- lending, 4—5 HIROt 8.— Berichten ANP; 8.05—9.15 en 10.— Gramofoon; 1U0 Godsdienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 Het Rococo-orkest; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.10 KRO-orkest; 2.— Voor de rgpere jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kiideruur; 4.— Gra mofoon; 4.05 Lezing „Natuurlijke leef- en geneeswijze in oorlogstijd"; 4.20 Gramo foon; 4.25 Lezing „Wat doen wij met en door onze neutraliteit?" 4.40 Gramofoon; 4.45 Lezing „De hoofdarbeiders in mobili satietijd"; 5.- R.K. Mondorgelclub „Cres cendo"; 5.15 Internationale sportrevue; 5.30 Gramofoon; 5.45 KRO-Nachtegaaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek Weekover zicht; 6.45 Gramofoon; 7.— Berichten; 7.15 Lezing „Regeling der geneeskundige ver zorging"; 7.35 Actueele aetherflitsen; 8.— Berichten ANP, mededeelingen; 8.15 Medi tatie met muzikale omlysting; 8.35 Gramo- foon; 8.45 Gevarieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10.40—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. VARA-Uitzen- ding, 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.Berichten ANP, gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.Gramofoon (om 12.45 Berkhten ANP); 2.— Toespraak „Ontwikkelingsmogelijkheden voor jonge ren ten nlattelande": 2.20—2.55 Muzikale causerie met illustraties door het VARA- orkest; 3Reportage; 3.30 Gramofoon; 4.30 Esperanto-uitzending; 4.50 Residentie orkest; 5.30 Filmland; 5.50 Orgelspel; 6.15 Groningsche uitzending; 6.45 Kinderlees- club; 7.— VARA-Kalender; 7.05 Felicita ties; 7.10 Politiek radiojournaal; 7.30 Cyclus „Hoe werkt de kerk?", hierna toespraak „Ons crisiswerk"; 8.— Herhaling SOS-Be- richten8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 Volgens aankondiging; 8.30 Souvenir orkest en solist; 9.10 Toespraak „Juist nu"; 9.15 Vroolijke schets; 9.30 Gramofoon; 9 40 Vragenbus; 10.— „En nu... Oké!" 11.— Be- richten ANP; 11.10 Radiotooneel; 11.30—12 He Ramblers. GOUDA, 3 November 1939. Huldiging- E. H. Tencldnck. Commissaris van politie te Haarlem. Ter gelegenheid van het feit, dat het op 1 November 25 jaar geleden was, dat onze oud-stadgenoot, de commissaris van politie te Haarlem, de heer E. H. Tenckinck, als pdjunct-hoofdinspecteur van politie in dienst der gemeente trad, heeft de burge meester gisteren een buitengewone verga dering belegd, waarin den heer Tenckinck hulde is gebracht voor zyn arbeid en waar in de burgemeester hem de gouden me daille der gemeente als blijk van erkente lijkheid overhandigde. In de inscriptie is dit vermeld. De plaquette vertoont aan de voor. zjjde het wapen der gemeente, en voorts de kop van een politiehond en een wetboek. A'an de keerzijde is de inscriptie aange bracht benevens de initiale -; van den heer Tenckinck in monogram en de jaartallen 1914—1939. Propaganda-vergadering Chr. Nat. Vakverbond. Het Christelijk Nationaal Vakverbond zal ook dit jaar in de Novembermaand een actie voeren. In ongeveer 200 plaatsen zul len propaganda-vergaderingen worden ge houden, te Gouda op 8 November in „Het Blauwe Kruis" met als spreker de heer D. de Ridder uit Amsterdam over „In volle wapenrusting". Bonte avond krontjongclub Aer Laoet. De krontjongclub „Aer Laoet" organi seert a.s. Zaterdag 8 uur in den Schouw burg „Concordia" een bonten revue-avond. Opgevoerd zal worden de revue „Wat denkt u daarvan?" Na afloop is er gezellig sa menzijn met dansen. Algemeen verbindendverklaring van ondememersovereenkomst japonnen-confectiebedrijf. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken deelt mede, dat de nederlegging te haren kantore heeft plaats gehad van een afschrift der beschik king van den minister van ^Economische Za ken van 1 November 1939, houdende alge meen verbindend verklaring van een onder nemersovereenkomst tot verbetering van de toestanden in het japonnen-confectiebedrijf. Scheepvaart door Julianasluis. In October zijn door de Julianasluis ge schut 3439 schepen met een inhoud van 387782 M8., 8 houtvlotten met een opper- vlakte van 876 M2. en 6 losse palen. Oyenbare Leeszaal en Bibliotheek. Onderstaande werken liggen van 1 tot 15 November op de leeszaal ter inzage en kun nen nu reedé besproken worden. o Romans. Beterschap; zeven auteurs op ziekenbe zoek. Ama Dja. Daan: De brug, F. van Oldenburg Ermke: Dame alleen Anna Reiner: Manja, Jeanne van SchaickWilling: Uitgestel de vlucht. Zuster Sonja: Twee ringen. ,H. G. Wells: De oorlog der werelden. Buitenlandsche romans. W. Deeping: Seven men came back. B. Nichols: Crazy pavements. Th. L. Goerlitz: Die treulosen Güter. M. ConstantinWeyer: Un homme se pencfoe sur son passé. Studiewerken. J. Hessen: De zin van het leven in deze tyU J. van der Spek: De zielkundige achter grond van hedenda^sche religieus geeste lijke bewegingen. N. Baas: Even parkeeren. J. C. Koningsberger: Sta in het geloof. M. van BlankensteinHiet getjj der be schaving. W. B. Kloos: Het nationaal plan. W. H. Vliegen: Die onze kracht ontwaken deed. Verv. op: „De dageraad der volks bevrijding." A. A. D. Bouwhof en J. C. Lagerwerff: Bedryfshuishoudkunde. A. Dtirer: Tagebuch der Reise in die ftie- derlanden. D. Vriesman: Film. Charivarius: De geschiedenis des vader lands. Dl. 2. P. Langendyk. Het wederzijds huwe lijksbedrog. C. Crow: Vierhonderd millioen lelante. J. Romein: Byzantium. H. T. Colenbrander: Europa 1871—1914. A. Borger: Het eeuwige Rusland. AGENDA. Réunie-Bioscoop: Vier vastberaden maiuu en Tucson, de onoverwinnelijke. Zondag 10.30 uur: Duivels der zee. Woensdag 2 uur matinée. Schouwburg-Bioscoop: De spooktrein. Zon dag 10.30 uur: De geheim-agent. Thalia-Theater: Spionnage in de Maginot- linie. 4 Nov. 8 uur Concordia. Bonte revue-avond krontjongclulb Aer I^aoet. 6 Nov. 2—11 uur Verkoopdag Dameskring der Ver. v. Vrijz. Hervormden, Muziek school de Beun, Westhaven. 6 Nov., 8.15 uur. De Zalm. Bijeenkomst Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. 7 Nov. 94 uur Kamer van Koophandel. Verkiezing van leden voor de Kamer. 7 Nov. 8 uur Interlapin. Damescursus Roo- de Kruis. 8 Nov. 8 uur Blauwe Kruis. Propaganda- vergadering Chr. Nationaal Vakverbond, spreker D. de Ridder. Niéuwe Schouwburg. „Tour de France". Het Ruijs-Ensemble. j Het Ruijs-Ensemble heeft gisteravond voor een geheel gevuldê Schouwburg André j Birabeau's komedie „Tour de Frqnce" ten tooneele gebracht. In deze komedie heeft de autem willen geven de diepere zin van het gezinsleven en de beteekenis daarvan voor de kindeken. J Daartoe voert hij de toeschouwers .naai- het Fransche stadje Lar.tunjue waar de gefor- I tuneerde Fortuné Lepontet, alias Vertières, een goedmoedig, maar weinig doortastend i man, die in Parijs zijn vrouw en 18-jarigeu zoon Philippe doet gelooven, dat hy een fabriek in Engeland heeft, waarheen hij telkens een tijd heen moet, als hij in wer- I kelijkheid vertoeft by Clarisse de vrouw, die Mj bemint en tan 16-jarig dochtertje Va- lentine. Al zooveel jaren hebben zij zien prettig gevoeld in dit arrangement, dat Clarisse bijna vergeten is, dat zy eigen lijk niet Mevr. Lepontet heet, zooals ieder in het stadje denkt. i Maar terwijl Fortuné mi tusschen Parijs en Lantusque ongemoeid zyn permanente „Tour de France" maakt, komt de echte „Tour de France" zyn idylle wreed ver storen. Het toeval wil n.l. dat zyn zoon aan deze Sportprestatie deehueemt en in Lan tusque by hem onder daik wordt gebracht. Voor Philippe en Fortuné, zoowel als voor Clarisse brengt dit alles veel moeilijkheden evenals voor de kleine Valentine, die toe vallig hoort dat Philippe een zoon is van haar vader en den jongen dan voor een niet-wettig kind houdt.' Dit wekt een innig medelijden by haar op. Zij weet, zoo jong als zy is, haar maatregelen goed te treffen en door haar zonnige zuivere wezen stuurt zy in haar dwaling het geheele drjime langs den eenigen weg, die in een blijspel als de juiste in aanmerking komt. Cor Ruijs was in het weinig energieke beminnelijk karakter van Verrières Le pontet ten volle in zijn element. Men kon hem weer als van ouds bewonderen, ook zonder dat er aldoor aanleiding was om zijn komisch effect te lachen. Tilly Lus had als Clarisse een moederrol die haar uiti.emend lag, maar het stuk boon haar te weinig gelegenheid om in haar volle kracht te boelen. Wat Tilly Ruijs, het dochtertje van het echtpaar Ruijs betreft, zij heeft nog veel te leeren, maar zij heeft een natuurlijk taler.t, speelde lief en fris^h en dat was hief voldoende. Een veelbelovend jong acteur is Be.i #Aerden die als Philippe een prachtig type gaf van den modernen jongeling, uiterlijk koel maar vol behoefte aan harte lijkheid. Pierre Myin, Adolphe Hamburger en ook do anderen wisten de goede blyspeltoon te treffen, evenals Elly van Stekelenburg als juffrouw Airnee, de huisnaaister. Een hartelijk applaus dankte de acteurs en actrices voor hun spel. te nemen en op Zondag 3 December in zijn nieuwe gemeente zyn intrede te doen nu bevestigd te zijn door ds, Douma, emeritus predikant. RECHTZAKEN. Rechtbank te Rotterdam. Uitspraken. De rechtbank te Rotterdam heeft ver oordeeld C. B., 33 Jaar, vischhandelaar te Stolwijk, gedetineerd, wegens diefstal van gereedschappen uit de schuurtjes van zijn buren, tot 6 maanden gevange nisstraf, met altrek van den tijd in voor loopige hechtenis doorgebracht. In de zaak van A. B., 22 jaar, assura deur te 's-Gravenhage, appèllant van een vonnis van den kantonrechter te Gouda, waarbij hij, wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis bevestigd. In de zaak van A. J. v. d. B., 37 jaar, veehouder te Lange Ruige Weide, appèl lant van een vonnis van den kanton rechter te Gouda, waarbij hij, wegens overtreding van de Veewet hij had geen aangiite gedaan van het uitbreken van een besmettelijke ziekte onder zijn varkens was veroordeeld tot 15 boete subs. 3 dagen hechtenis, heqft de recht bank het vonnis bevestigd, doch de straf gewijzigd in 7.50 boete subs. 3 dagen hechtenis. INGEZONDEN. (Bulten verantwoordeltjlch.id der red«M.> SPORT EN "'EDSTRIJDEN. Collecte Chr. Sanatorium „Zonnegloren" te Soest. Deze collecte zal gehouden worden a.s. Zaterdag 4 November. De opbrengst wordt gestort ln de kas van het Suppletiefbnds voor Gouda. De bedoeling van dit fonds is om minvermogende inwoners van Gouda, die verpleegd willen worden in het Sana torium „Zonnegloren" en niet geheel de verpleegkosten kunnen betalen, toch in staat te'stellen zich aldaar te laten opne men. Dus een speciaal Goudsch belam; wordt hiermee beoogd, typ hopen, dat wij niet teleurgesteld zullen worden. Gezond zijn is eer. zegen, vooral in dezen tijd, maar ziek ziin in onze dagen is een heel zwaar kruis. Laten wü dat bedenken en niet te veel'ochrikken, dat er „alweer een speldjes- dag" is. Mattheus 25 40: Voorwaar zeg ik»u, voor zooveel g« dit één van deze mijne minste broeders gedaan hebt, zoo hebt gij dat mii gedaan. Namens het comité voor Zonnegloren C. J. VEKHEUD- V. d. DOES DE BYE- UIT DEN OMTREK. WADDINXVEEN. R i! ksnostsnaarhank. Aan het postkantoor Waddinxveen en het daaronder beboerende ambtsgebied werd cedurende de maand October ingelegd 5353.09 en terugbetaald I 15.761.88. Hot laatste door dat kantoor uitgegeven boekie draagt het nummer 455?. Jubileum. Op 1 November herdacht de heer A. Kreupeling, alhier, den dag, waarop hij vóér 25 jaar werd benoemd als secretaris van den grooten Zuidplaspolder, welk» mede door zijn grooten arbeid tot bloei is gekomen. De heer Kreupeling, bescheiden als hit is, beeft zich aan alle huldebetoon onttrokken door zich dien dag buiten de gemeente te begeven. Niettegenstaande iit zullen er toch velen zijn die dankbaar den arbeid van den heer Kreupeling hebben herdacht. NIEUWERKERK a. d. IJS.SEL. Afscheid ds. G. Toornvliet. Ds. G. Toornvliet, die het beroep naar de Geref. kerk te Wolfheze heeft aangenomen, hoopt Zondag 26 November hier afscheid VOETBAL. Programma voor Zondag. Goudsche Voetbalbond. le klasse: Gouda 4—Groeneweg 1, 11 uur; Nieuwerkerk 1—ONA 4; Moercapelle l—Gouderak 2; GSV 3—Stolwijk 1, 11 u. OvergangsklasseMoordrecht 2Lek- kerkerk 2; Haastrecht 2—Ouderkerk 1; Dilettant 2—Groot-Ammefs 1; Olympia 3Zwervers 2, 11 uur 2e klasse A: Bosk. Boys 2—Woerden 2; Overschotje lOlympia 4; Gouda 5 GSV 4, 11 uur. 2e klasse B: Stolwijk 2—Ammerst SV 2. 3e klasse A: Groeneweg 2—Zwervers 3; Moordrecht 3Overschotje 2, 11.30 uur; ONA 7—Bodegraven 2, 11 uur. 3e klasse B: Schoonhoven 3*—Oudewa- tLer 2; Groot-Ammers 2—Bergambacht 2 Schaakclub „Messemaker". Voor de competitie van den Rott. Schaak bond speelden Messemaker 1 en 2 de eerste .wedstrijd, waarvan de uitslag is als volgt: Hoofdklasse. Messemaker 't Westen. A RietdijkG. Kapsenberg 1—0 I C. Kamer—C. J. R. Samelius 1—0 C. P. Hooimeyer—J. W. v. d. Sbolpe <Vi J. J. Jagen—1C. Verhagen10 M. Lakerveld—A. Neef 0-1 Balt. A. de Jong-J. Bakker 1—0 P. Hekker—C. Eckhardt 0—1 Mr. M. de Mol-£. J. Katz B. A. de MinkiH. v. d. Woude 0—1 J. den BroederF. van Delft 1—0 6—4 II D. Onésimus II Messemaker II. Z. van Schrjndel—F. Eyn-wachter E P. de Visser—L. Joosten C. Snoep—A. P. Holthuyzen 1—0 I,. P. de Leeuw-J. M. Naerebout 0—1 A. v. d. PluymP. v. d. Zouwen 1—0 W. Peul—J. J. Hollebeek 0-1 M. Groenewegen—A. Hey O—l J. v. d. Veer—J. H. v. d. Harst0—1 J. G. Kromme—N. J. T. Hoogendoorn 1—0 H. E. C. Schennemenn—Th. v. d. Wiel V* Vk—5^ gehouden, tot zinken werd gebracht, het vestzak-slagschip Deutschland, dat in het noordelijk deel van den) Atlantischen Oceaan opereert, van brandstof zou voor- en. De correspondent voegt hieraan toe, dat, hoewel de „Deutschland" een voorraad brandstoffen aan boord heeft voor de krui sing over een afstand van 10.000 mijl, de tot zinken brenging van het voorraadschip ongetwijfeld de actie van dat oorlogsschip zal bekorten. Duitschers krijgen raad Turkije te verlaten. Italië verblijdt Ankara met een vriendelijk gebaar. De Duitsche regeering heeft, volgens een United Press-bericht, door haar vertegen woordigers den Duitschers in Turkye drin gend geraden zich gereed te maken om het land zoo spoedig mogelyk te verlaten. Velen van de Duitschers wonen reeds lang in Turkye. Een groot aantal is reeds vertrokken, anderen hebben hun bagage vast verzonden. Politieke kringen in Turkye zijn eenigs zins verontrust door deze beweging onder de Duitschers kort na het mislukken der Turksch-Russische onderhandelingen. Daarentegen is men aangenaam verrast door het vriendelijke Ifaliaansche gebaar ter gelegenheid van den herdenkingsdag der Turksche republiek. Radio Roma zond het Turksche volkslied uit en een toespraak in het Turksch. Het is voor het eerst sedert jaren, dat Italië van een zoo welwillende houding deed blyfcen. Inval by uitgeversmaatschappij te Amsterdam. AMSTERDAM, 3 Nov. Vanmorgen heeft de justitie in de kantoorlokalen van de N.V. Cats' Uitgeversmaatschappij aan den Wil. lemsparkweg een inval gedaan naar aanlei ding van een groot aantal klachten, di' waren ingekomen betreffende de wyze waarop voor een bij haar uitgegeven maand blad advertentie-contracten waren, afgeslo ten. Een groot aantal bescheiden en brie ven, die per auto werden vervoerd, zyn ten behoeve van het onderzoek in Hervatting der besprekingen te Moskoü. MOSKOU, 3 Nov. De Finsche delegatie zal vandaag de besprekingen met de Sov- LAATSTE BERICHTEN. Balkanblok blijkbaar op zijn hoede. De Joego-Slavische gezant in Bulgarije, Sturm, is op uitnoodiging van zijn! regee ring naar Belgrado gekomen. Hij heeft een langdurig onderhoud met minister-president Tsjwetkowitsj gehad en is ook door prins- regent Paul ontvangen. In zekere kringen gelooft men, dat zyn bezoek in verband staat met de uitbreiding van het personeel der Russische legatie te Sofia en de moge lijke uitwerking der Bulgaarsch-Russische betrekkingen op den toestand in den Bal kan. Ten aanzien van de houding van Bulga rije schrijft de „Basler Nachrichten", dat steeds meer blijkt, dat Bulgarije ten an dere politiek volgt dan de overige Bal kar- landen. Het is niet twijfelachtig of Sofa poogt zich nauwer aan te sluiten bij de po litiek vqn Moskou. Men heeft opgemerkt, dat bij de laatste besprekingen over de vor ming van een re(?eering ook de leider van dc socialisten werd geraadpleegd. Onpartijdige waarnemers meenen ztlfs op te merken, dat in Bulgarije het com munisme, dat tot nu toe met alle kracht, waarover de regeering beschikte, werd kleingehouden, weer opleeft. Wanneer men thans, als in den tyd der tsaren, spreekt over het pan-SlaVisme in Bulgarije, dan is d?t misschien in de hoop te ontkomen aan den politieken en economisehen druk, wel ke Berlijn uitoefent en welke voor de groo te meerderheid van de bevolking ondraag lijk ls. DE EMMY FRIEDRICH. VOEDSTERSCHIP VAN DE DEITTSCHLAND? Volgens den ylootcorreBpondent van de „News Chronicle" staat het buiten twijfel, dat het Duitsche tankschip „Emmy Frie- drieh", dat door de opvarenden, toen het schip door een Britschen kruiser werd aan- H. M. de Koningin bezoekt Amsterdam. AMSTERDAM, 3 Nov. Hedenmiddag heeft H. M. de Koningin geheel onverwacht een bezoek gebracht aan de foto-tentoon stelling „Kleinbeeld" 1939 in Arti, waar Prins Bernhard eenige kleurenfoto's van Prinses Beatrix h§eft geëxposeerd. WISSELKOERSEN. 2 Nov. 3 Nov. Officieel. Londen 7.53 7.52% Berlyn 75.60 75.50 JParys 4.27% 4.27 ssel 31.40 31.38 Zwitserland 42.24 42.23% Kopenhagen 36.42 36.40 Stockholm 44.90 44.90 Oslo 42.85 42.85 New-York 1.887.. 1.887* BEURSO VERZICHT. Verdeelde markt. Weinig zaken. Geringe koersver schillen. Amerikanen kalm. Be leggingen vast. De Amsterdamsche effectenbeurs bood heden wederom een zeer kalm beeld. Het zakenverkeer was van geringen omvang en de stemming weinig geprononceeird. Enkele fondsensoorten waren iets hooger, andere een kleinigheid lager, terwijl een derde ca- tegorie geheel onveranderd bleef. Het meest opmerkelijke verschijnsel was 'de wederom zeer vaste stemming voor de Nederlandsche staatspapieren en de obligatiën, welke daar- ede in rang gelijk kunnen worden gesteld. Er zyn nog voldoende gelden, welke naar een behoorlijk emplooi zoeken en aangezien de geldnoteeringen een neiging tot dalen aan den dag blijven leggen, gaan de staats fondsen en de overeenkomstige papieren op net bestaande koerspeil daardoor aantrek kelijker worden. De ruimte aan geldmidde len kwam heden duidelijk tot uitdrukking in de prolongatiekoers, die tot 1% procent Van de buitenlandsche beleggingen waren de obligatiën uit de Youngleening prijshou dend, terwijl ook de 3% procent en de 4 pro. cent obligatiën Frankrijk 1939 stevig in ie markt lagen. De locale aandeelen hadden, zooals ge zegd, een rustig voorkomen, op de afdeel mg der Industrieelen trokken Aki.'s nog eenge belangstelling. De suikerfondsen! trokken slechts geringe attentie. H.V.A.'s lagen gedrukt en zagen eenige procenten verloren gaan. De incou rante soorten waren geheel verwaarloosd In de getroleumaandeelen' was weinig te doen. Koninklijke waren prijshoudend, maar zoo goed als onbewogen. IH rubber- afdeeling was zeer stil, in Amsterdam Rub bers werden slechts enkele stukken omge zet. De inoouranten hadden een onregelma tig verloop, waaAij slechts weinig variaties vielen op te teekenen. Tabakken waren verwaarloosd en eerder iets luieT. Scheepvaartpapieren werden op zeer klei ne schaal verhandeld, de stemming was on-

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2