NIEUW Deze C No. 20162 Dit blad verach „VER. ST.- POSITIE V De Am BERGAMBAC NIEUWERKE I Sociaal-Geografisch Rapport over Boskoop en omgeving. MOORDRECHT. propagarida-feestavond te aan het feit, dat de motorrijder, die een j bril droeg, wegens de door den regen be- gewijizigd, dat aan iedere school, volgens de werden herbenoemd. Hierop werd de beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering aan een breedvoeri ge bespreking onderworpen. •dén de rp en P. rozen. van een zinsleden) onverwijld kennis moet geven ter gemeente-secretarie afd. distributie-. Geslaagd. De heer T. Stehouwer, onderwijzer aan de Chr. school I in de Kromme, is te ’s-Gravenhage geslaagd voor het examen wiskunde 1. o. Inzameling voor Steuncomité. In deze gemeente zal op 16 November een 1- behoeve van het Algemeen Steuncomité 1930. id. W. de Bruyn OUDERKERK a. d. IJSSEL. IJkwet. Inzake de IJkwet werden de navolgen de personen uit deze gemeente veroor deeld: C. B. 3 boete of 1 d h.; D. de J. 5 boete of 2 d. h.; T. N. 3 boete of 1 d. h.; C. van D. f 3 boete of 1 d. h. de gelegenheid geven een bedrijfje can i tot 3 H.A. te exploiteeren. Principieel beteekent elke nieuwe be bouwing den noodzaak van het wegtrek ken der kweekers. Naar het oordeel van den rapporteur is het dringend noodzakelijk met het oog op het te Boskoop en omgeving gekozen productieproces, dat eventueele uitbrei dingsplannen daar geprojecteerd worden, waar de grond het minst geschikt is voor het uitoefenen van het boomkwee kersbedrijf. In het omliggend gebied t.w. in Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Waddinx- veen, Reeuwijk en Zwammerdam zijn een 256 H.A. in gebruik voor de boom- kweekerlj. Met de voorlooplg resteerende 425 H.A. van Boskoop maakt dit een totaal van rond 675 HA. Op deze oppervlakte zijn 982 bedrijven gevestigd. Uit een nadere rubriceering is de ge volgtrekking gemaakt, dat de boomkwee- kerij te Boskoop een zeer uitgesproken vorm van kleinbedrijf is, te meer daar dit bedrijf van de beoefenaars het hoofdmiddel van bestaan is. Rapporteur geeft vervolgens eenlge historische gegevens over het grondge bruik en een kort overzicht van den geo- logischen toestand, om zich dan in hoofdlijnen te bepalen tot het productie proces, waarna hij met 14 conclusies be sluit. De voornaamste zijn wel; 1. Er bestaat een sterke migratie tus- schen Boskoop en het omliggend gebied. 2. Deze migratie wordt» veroorzaakt, doordat de voorraad cultuurgrond, ge schikt voor het teelen van boomkweekerij artikelen geheel in gebruik genomen is en binnen do grenzen van Boskoop niet uitgebreid kan worden. De boomkweekerij wordt grooten- WooK. ruimte. Als resultaat van een onderzoek blijkt duidelijk, dat er bijna evenveel boom- kweekers en -knechts binnen de be bouwde kom van Boskoop wonen als in de verspreid liggende huizen van Bos koop en het omliggende gebied. Van de 827 H.A., welke Boskoop groot is, wordt pl.m. 200 H.A. in beslag geno men door de bestaande waterwegen. Door bebouwing etc. zijn een 104 H.A. aan de cultuurgronden onttrokken. Bovendien heeft men rekening te houden met on geveer 20 H.A. terrein, welke door de z.g. akkers worden ingenomen. Totaal 324 H.A. Rest alzoo een 503 H.A. Echter moet worden opgemerkt, dat niet al deze grond geschikt is voor sierteeltproduc ten, immers een deel van Boskoop strekt zich uit over den polder de „Droogge maakte Putten", welke polder niet voor de cultuur geschikt is. Het Boskoopsche deel van dezen polder is te schatten op 70 H.A. Rond 430 resteeren dus nog. Hiervan dienen nog een 40 H.A. te worden afgetrokken voor terreinen, wel ke bestemd zijn voor woonwijken. Deze 40 H.A. zouden reeds aan een 62 kweekers MOERCAPELLE. Veiling. Op Donderdag 26 Oct. waren aange voerd 3078 eieren. De prijzen waren als volgt: kippeneieren 4.95—625, hennen eieren 4.254.40, alles per 100 stuks. Een botsing. Twee wielrijders botsten op den On derweg met hun rijwiel tegen elkaar. Mej. H. bekwam een lichte hersenschud ding en moest in een nabij gelegen wo ning worden binnengedragen. Sjoelavond „Blauw Wit”. Naar wij vernemen zal de voetbalver. „Blauw Wit" alhier, op Zaterdag 4 Nov. 's avonds 7 uur, in het café van den heer A. P. Versloot alhier een sjoelavond hou den. 3. De boomkweekerij wordt grooten- bracht voor zijn behder. deels door zelfstandige ondernemers op Bij de bestuursverkiezing kleine perceelen grond gedreven aftredende heeren m! J. van 4. r i i_ oefend, moeten bij onttrekking van cul- 17 H.A., bracht op van 1629.- a_ van hetzelfde grasland bracht ruim*/ 600.— minder op. Collecte. Woensdagmiddag werd in deze ge meente een collecte gehouden ten bate i tot verspreiding der H. Schrift. Weggraving „Molenplaats". I In verband met de normalisatie van de Holl. IJssel, onder deze gemeente, heeft men thans ook een begin gemaakt met de weggravlngen van de oude steen fabriek de „Molenplaats". Eerst heeft men de oude gebouwen, welke er nog stonden afgebroken, en nu volgt de weggraving. Wellicht zal het nog wel eenigen tijd duren voor men zoo ver is, dat de baggermolen daar zijn werk kan verrichten. Burgerlijke Stand. GETROUWD: W. P. Schouten 22 jaar en G. J. de Weerd 25 jaar. M. Kreuk 24 jaar en P. D. Eerland 23 jaar, Krim pen a. d. Lek. ONDERTROUWD: W Both 32 jaar te Midelhamis, en P. N. Sterk 25 jaar, te Zuilen. Opbrengst collecte. De collecte ten behoeve van de licha melijke verzorging van militairen, heeft alhier opgebracht 109.474. slagen brillenglazen slecht uitzicht had. Weer Duitsche handel! Niettegenstaande de „Kriegeverhaltnisse” hebben de Duitsche klanten gelukkig hun orders kunnen plaatsen. De verzending aan Duitschland is nu gelukkig weer een klein lichtpuntje aan den duisteren hemel. De bevolking- Wordt voor de totale sterkte der bevol king in 1798 een aantal van 1334 opge geven, in 1836 is dit reeds 1800 geworden. Steeds stijgt het cijfer. In 1900 bedraagt het 4364, in 1910 5944, in 1920 654-3 in 1930 7440 en op 1 Januari 1936 bestond de be volking uit 7890 zielen t.w. 4032 mannen en 3858 vrouwen. In den loop van deze eeuw is de bevolking derhalve met 75 pet. toegenomen. De lijn, welke de geboortefrequentie te Boskoop aangeeft, heeft een zeer on regelmatig verloop. In de jaren 1900—1910 lag de geboorte nog boven 34 pro mille. In de jaren 1920—1925 is zij gemiddeld 26.4 p. m., in de jaran 1925—1030 gemid deld 24.2 p. m., terwijl in de periode van 19301934 een val optreedt van ruim 26 op 21 p. m. Wanneer men een vergelijk maakt tusschen de geboortefrequentie van die van het Rijk en die dezer gemeente, dan ziet men, dat Boskoop vrijwel constant boven het Rijk blijft. De sterftefrequentie ligt voor Boskoop op een gunstiger niveau dan voor het Rijk. Over het algemeen is in deze lijn een dalende tendens waar te nemen. In de Jaren 1915—1920 is de sterftefrequentie in Boskoop omstreeks 10 pro mille, ter wijl zij in de jaren 1920 tot heden slechts eenmaal boven de 10 komt en wel in 1928. In de laatste jaren is het aantal sterfge vallen pro mille zelfs zeer laag en komt het niet boven de 7.5 p. m. Waar de geboorte de sterfte aanmer kelijk overheerscht vormt zij voor de toeneming der bevolking een belangrijk onderdeel. In de jaren 19101934 heeft het ver trek op enkele uitzonderingen na de ves tiging overtroffen. Wanneer men de curve van de totale bevolkingstoenemlng beziet, komt men tot de conclusie, dat het geboorte-over- schot voor die jaren, waarin het vertrek overheerscht, een egaliseerende invloed heeft, terwijl in de andere jaren de ma xima versterkt worden. Toch is de invloed van het vestiglngs- vertrek-)overschot dermate, dat de be volkingstoename er in groote mate door beïnvloed wordt. Na een uitvoerige studie komt de rap porteur tot de conclusie, dat er tusschen Boskoop en de daaraan grenzende ge meenten een sterke migratie bestaat. Deze migratie is voor de gemeenten Al phen aan den Rijn, Reeuwijk en Hazers woude afzonderlijk aan een nauwkeuri ger onderzoek onderworpen, welk onder zoek tot verschillende conclusies geleid heeft. den Braven, bij acclamatie h< Hierna had de uitloting plaa renteloos aandeel. De secretaris bracht vervolgens verslag uit van de vergadering van de Ijsbond „De Krimpenerwaard”. Kweekers gedupeerd. De door de binnenlandsche handelaren gekochte boomen en planten bij de kwee kers te Reeuwyk kunnen, wegens het afbe stellen van orders door het buitenland, niet in ontvangst genomen worden, waardoor de kweekers zeer gedupeerd zyn. Feest voetbalvereeniging „Nieuwerkerk”. I In de zaai van den heer J. Honkoop vierde de voetbalvereeniging „Nieuwer kerk” haar 10-jarig bestaan. De zaal was goed bezet toen de w.n. voorzitter A. Kool de aaflwezigen een hartelijk welkom toe riep, in het bijzonder den burgemeester, den heer Jas. De burgemeester, als eerste gebruik makend van de gelegenheid tot compli- menteeren, wees op de waarde van het voetbalspel, dat niet alleen het lichaam staalt, maar ook gemeenschapszin kweekt. De navolgende vereenigingen boden gelukwenschen aan: Oranjevereen., v.v. Groeneweg, harmonie Door Kunst Ve'r- kregen, gem. zangver. Nieuw Leven, gem. zangver. Perseverance, v.v. Zwervers, arb. tooneelvereen. Steeds Voorwaarts, scheidsrechtersvereen. Gouda. De arb. tooneelvereen. Steeds Voorwaarts bracht ten tooneele „Alles op afbetaling”. Het geheel was een geslaagde avond. Loop der bevolking. Ingekomen: K. Stolk, L. de Vries en gezin van Rotterdam, J. H. Bos van Ze venhuizen, J. de Ruiter en gezin van Hil- legersberg. Vertrokken: G. Dul naar Zoetermeer, Z. J. Goedhart, M. Bek (wede G D. van Ommen), Joh Anker, A. Kwakernaak, H. Karreman en gezin naar Rotterdam, L. Rolloos en J. J. v. Bodegom naar Hll- legersberg, M. de Pater naar Capelle a. d. IJssel. Bloed transf u»iedie nst. In deze gemeente is een comité opge richt voor de bloedtransfusiedienst, waarin de burgemeester, de pl. genees heer dr. S. J. Hage en de heer N. C. Smit als voorzitter van het bestuur der afdeellng Ver. voor Luchtbescherming zitting hebben genomen. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johanna Barbera, d. v. R. Visser en M. Speksnijder. Maria, d. v. J. v. d. Ham en E. W. de Krey. Hul bert Pieter, z. v. P. Üitbeyerse en L. de Jong. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. „Het Groene Kruis". In de zaal van den heer P. J. de Bruin hield de afdeeling Nieuwerkerk a. d. IJs sel van „Het Groene Kruis” haar na jaarsvergadering. De voorzitter, dr. S. J. Hage, deelde mede, dat in het bestuur een wijziging heeft plaats gehad doordat de heer J. Perdu gemeend heeft te moeten bedan ken als secretaris wegens zijn vergevor derde leeftijd. Spr. hoopte dat de heer Perdu echter nog jaren als functieloos bestuurslid zal blijven. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd de heer G. v. Bodegom, plaatsvervanger de heer Th. de Krey. Tot commissis voor nazien re kening 1939 werden benoemd de heeren A. van Leeuwen, H. Lether en ’P. van Reeuwijk. Het materiaal was in goede toestand. De heeren B. Andeweg en T. Kapteyn werden In het bestuur herkozen, in de plaats van T. in 't Hout werd de heer J. Hoogendoorn gekozen. Het bestuur van de vereeniging „Het Groene Kruis” bestaat thans uit de hee ren: dr. S. J. Hage, voorzitter.; C. M. Christlaanse, secretaris; A. Dijksman Cz., penningmeester; W. van Capellen, alg. plaatsv.v.; B. Andeweg, J. Hoogendoorn, T. Kapteijn, J. Sterk en J. Perdu. Tien rentelooze aandeelen werden uit geloot: 48, 292, 113, 144, 192, 355, 215, 497, 288 en 427. Burgerlijke Stan< GEBOREN: Neeltje, d. 4. en G. Stout. Teuntje Cornelia, d. v. G. van Dam en Ey Verstoep. Jannlgje, d. v. G. Kok en G. M. de Bruijn.' Jan- nie, d. v. A. W. van Noort en T. Otter speer. Johannes, z. v. H. van der Vlist en W. de Jong ONDERTROUWD: D. Brem, .Gouda en A. Scheidema. D. Oosterom, Moor drecht en C. Rustwat. Abi;. Hofstede en G. van Dalen. A. v. d. Vlist en J. D. Sepers, Gouda. J. J. van Harten, te Gouda en C. van Vliet. GETROUWD: D. Brem, Gouda en A. Scheidema. Abr. Hofstede en G. van Dalen. AB8NNEMENTSP1 IwWittoK P” looper Abonnementen were obw agenten en 1< Onze bureaux zijb tatert. 2746 Postreke BERKENWOUDE. Ijsclub Berkenwoude. De ijsclub „Berkenwoude” heeft Vrij dagavond een vergadering gehouden in het café van den heer D. de Bruijn. Aanwezig waren het bestuur met uit zondering van de heeren G. D. .den Hoed en P. den Braven, de eere-leden burge meester M. Gautier en G. D. Rehorst en een aantal leden. I De voorzitter, de heer M. J. van Dorp, heette de aanwezigen van harte welkom. De notulen van den secretaris werden goedgekeurd, evenzoo de rekening van den penningmeester. De ontvangsten be droegen 219.03, de uitgaven 133.664, batig saldo f 85.36$. De penningmeester, werd dank ge had voor CoSpe. Bezoek van Prins Bernhard aan Boskoop. Z. K. H. Prins Bernhard bracht Donder dagmiddag een bezoek aan het Veterinair hospitaal te Boskoop. Doordat de geheele Parklaan was afge zet, kreeg het publiek geen gelegenheid den Prins zyn hulde te betoonen. De burge- f meester, mr. dr. E. P. Verkerk en de Majoor waren aanwezig om Z. K. H. te ontvangen. Na een bezoek aan de cantine en de slaap gelegenheden der soldaten, werden de stal- GOUDERAK Vergadering E.H.B.O. Dinsdagavond kwamen de voorlooplg gediplomeerde leden der Eerste Hulp bij Ongelukken in een buitengewone ver gadering bijeen, om te bespreken noe de lessen in E.H.B.O. kunnen worden voort gezet, nu dr. Werkman in militairen dienst is. Tot een resultaat is men nog niet gekomen. Geref. Bond. Het bestuur van de Geref. Bond, afd. Gouderak, zal Vrijdag 10 Nov. a.s., in de Chr. school haar eerste vergadering hou den. Allen zijn hier hartelijk welkom, zoo wel leden als niet-leden. De vergadering zal aanvangen des avonds om half acht. Collecte. In de eerste helft van November zal in deze gemeente een collecte gehouden worden ten bate van de a.s. Kerstfeest- viering. Jachtrecht verpacht. By de door B. en W. gehouden verpach ting van het jachtrecht van Groot- en Klein Elf hoeven werd ingeschreven als volgt; P. Verwey te Stolwijk voor 14.— en T. van Roon te Reeuwijk voor 8.—. Het jacht- rocht is gegund aan den hoogsten inschri) ver den heer F. Verwetf. Eierveiling. Aan de eierveiling waren aangevoerd ruim 1060 eieren. De prijzen, die besteed derden, warengroote kipeieren van 5.40 tot 5.60, heneieren van 3.70 tot 4.10, eendeneieren 4.25 (dubbeldooiers). Boter 66 cent per pond, peren 4 cent en appelen 6 cent per k.g. Inkomsten verzwegen. Wegiens het niet opgeven van inkomsten van verdiend loon, waardoor onrechtmatig steun werd verleend, heeft de Rotterdam- sche Politierechter een tuinder te Reeuwijk tot acht dagen gevangenisstraf veroordeeld. Een verdere opsplitsing van den grond biedt geen uitkomst, terwijl een nog sterker intensiveering van het be- 1 drijf haast niet mogelijk is. Hieruit besluit de rapporteur, dat het voor het boomkweekersbedrijf gewenscht is, zoo weinig mogelijk grond te verlie zen. Het voornaamste verlies aan grond steekt in den wegen- en huizenbouw. Wil men verder verlies tegengaan, dan zal alleen daar een bebouwingsplan mo gen worden geprojecteerd, althans voor niet onmiddellijk bij de boomkweekerij betrokkenen, waar de grond niet ge schikt is voor den tuinbouw, m.a.w. in het Boskoopsche deel van den polder de „Drooggemaakte Putten”. Indien eenlgs- zins mogelijk zal men op alle andere deelen een bouwverbod moeten leggen. Ten aanzien van de gemeentegrens, welke dwars door een gebied loopt, dat organisch een geheel is geworden, zou een herziening geen overbodige weelde zijn. Tot zoover het rapport. In hoeverre uit stedebouwkun- d 1 g oogpunt ten aanzien van de bebou wing gelijke conclusies mogen worden getrokken valt niet te zeggen. Vallen deze conclusies Inderdaad samen, dan zal het rapport zeker zijn invloed op de uitbreiding van de bebouwing te Boskoop hebben, al bestaat, dit ter geruststelling misschien van sommige lezers, op het oogenblik te Boskoop een overvloed aan bouwterrein, welke de behoefte van de eerste 30 40 jaren bij een regelmatig voortgaande bebouwing kan opvangen. Het tweede punt, de grenswijzi ging, dit vraagstuk zal nog wel eens worden aangesneden, maar op dit oogen blik zal er stellig niet aan worden ge dacht. e perceeien grond geureven Door het kleine oppervlak, waarop boomkweekersbedrijf wordt uitge- tuurgrond, al spoedig meerdere kweekers vertrekken. 5. Verbetering Molenlaan. Het ligt in de bedoeling van B. en W. om in de gemeente-begrooting 1940 voor te stellen de Molenlaan en de Molen straat in gemeentelijk eigendom over te nemen en tot verbetering dezer straten over te gaan. Heden zal Pres de wet ond jjET Amerikaanscht digden heeft met men de opheffing va goedgekeurd. Tevon rijn goedkeuring eras President Roosevelt Vandaag zal het voor onbepaalden tijd De nieuwe wet ber lijke ontwerp-Pittma van het embargo op voor oorlogvoerenden perkingen voor de A vaart en de „betaal Persconfer In een persconfer Roosevelt zyn voldoe geven over de groot mede het Huis van heffing van het embt goedgekeurd en hij tot het publiceeren klaring: „Ik ben verheugd, den Vereerigden Stat sitie van neutraliteit Verder deelde de 1 een aantal proclama wanneer de wet waarbij de toepassin den geregeld. Te di< besprekingen gevoen Men hoopt dat Ro ties voor zijn vertrek buiten Hyde Park, v zal blijven, zal kunt De President legd< op dat hij hoopte d: Congres Washingtor nadat de speciale zit blik nog voortduurt Men heeft Roosev taar te leveren op d gevaardigde MacGor van den Amerikaan Moskou had verlang Roosevelt zeide n te hebben gestaan, met slechte maniei M orden. Roosevelt heeft te verklaring der Pan rentie, waarbij een een gedeelte van h< werd' ingesteld, thi Hij gaf niet aan, v schending van de z< gevolgen het zou h* gewapende schepen trachten Duitsche s antwoordde Roosevt veronderstelling wa< Volgens Duitsi niet langer ,n$ De omroeper van station heeft in een de uitzending in de dat de Vereenigde 5 yan het embargo oj neutraal zal zijn. f In zyn commen waaihij de gemengt verschillen tusschen aangenomen teksten de omroeper: Qp deze wjjze bei gevaardigden zichze plichten. Wij wem alle welmeenende 1 op deze procedure, v zet tegen maatregel tens zullen betreurt ten maken. Het Duitsche dept da heeft bij monde Het opheffen van 1 stempeld „als een «eland en Frankrijk In nazikringen t rijder D. ten huize van den heer De Heus binnengedragen. Beiden zijn er evenwel betrekkelijk goed afgekomen, Dr. Hamburger heeft de eerste genees kundige hulp verleend. Het motorrijwiel, dat gedeeltelijk ver nield was, is door de politie In beslag ge nomen, die een verder onderzoek instelt. Vermoedelijk is het ongeval te wijten len bezichtigd en eenige rijlessen op het stations-emplacement by gewoond. Na een kort bezoek aan de stal voo~ be smette paarden in het .gebouw van den heer Haring aan de Zuidkade, vertrok de Prins omstreeks 4 uur in de richting Gouda, luide toegejuicht door de talrijke belangsteller*. 1 den. f.l Volksonderwij®. De afdeelng van „Volksonderwijs” kwam in „Het Posthuis” in ledenverga dering bijeen. Als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Utrecht werden gekozen de heeren M. R. van Maren en C. v. d. Hout. Ter verwerving van nieuwe leden werd een propaganda- commissie van vijf leden ingesteld. De vergadering besloot verder ook dezen winter een propagarida-feestavond te 1 houden. Wat het vervolgonderwijs betreft, deel- de de voorzitter mede, dat de lessen spoedig een aanvang zullen nemen. Aan de regenten van de Drost—Ijzer man stichting werd namens de vergade ring hartelijk dank gebracht voor den steun, dien Volksonderwijs steeds ont vangt. Damclub O.D.I. De damclub „O.D.I.” heeft haar eersten wedstryd in dit seizoen gespeeld voor de competitie district Gouda tweede klasse tegen Excelsior II te Waddinxveen, welke wedstrijd in een 128 overwinning voor Excelsior eindigde. E.H.B.O.-cursus. Met een 27-tal deelnemers is onder lei ding van dokter Batelaan een E.H.B.O.- cursus aangevangen ten dienste van den luchtbeschermingsdienst. De cursus wordt gehouden in het gemeentehuis. Ook is een cursus voor hulpverpleegster onder leiding van zuster Van der Have, wijkzuster van de afd. Reeuwijk het Groene Kruis, begonnen met 18 deelneemsters. Loop der bevolking. Gevestigd: T. den Boon van Vlist; A van den Berg van Rynsburg; M. Veerman van Gouda; C. van Vliet van Bennekom; H. Rijlaarsdam van Haastrecht; W. A. Nonne en gezin van Gouda; D. Groen van Den Hel der. Vertrokken; D. Vertneulen naar Stolwijk; M. Jongeneel naar Gouda; H. Joh. van Reede naar Gouda; L. B. van der Hoeven naar Haastrecht; J. Bouwman naar Over- asselt. Vergadering Volksonderwijs. Onder voorzitterschap van den heer 0. van den Heuvel hield de afd. Reeuwijk van Volksonderwijs in de zaal van den heer N. J. van Dam een ledenvergadering. Medege deeld werd dat de irteekening voor een fi nancieels by di age voor het gehouden schoolreisje voldoende was. Tot afgiwaardigde naar de algem. verga dering, te houden op 4 en 5 Nov. a.s. te Utrecht, werd benoemd de heer A. J. van ««r Velde en tot diens plaatsvervanger de heer W. van Wensveeru De aftredende bestuursleden de heeren (vermeerdering of vermindering van ge- H. Bröuwer, H. Roel en J. van der Starre 1 De vergadering sprak zich uit voor het voorstel van de afdeeling Elburg om er by j de regeering op aan te dringen, dat de Lager Onderwijswet 1920 zoodanig wordt ‘V gewflrigd, dat aan iedere school, volgens de inzameling worden gehouden ten leerlingenschaal een „eenmanschool" zijnde, een tweede vaste leerkracht moet worden benoemd. ZEVENHUIZEN. Distributie petroleum. Het hoofd van den distrlbutiedlenst deelt mede, dat leder persoon, aan wlen der petroleumkaarten zijn uitgereikt, van wijziging In de gezinsomstandigheden I REEUWIJK. Vinger bekneld. De scheepswerker M. Bakker kwam bn het versjouwen van een yzeren plaat met een zijner vingers van .zyn rechterhand tus schen de plaat bekneld met het gevolg, dat de vinger vrijwel werd afgeklemd. De be trokkene heeft zyn werk moeten neerleg, gen en zich onder heelkundige behandeling moeten stellen. Kopje onder. Een jongen uit Bodegraven noodhulp een dag gewerkt aan de ratleve graanmaalderji alhier. Des Bvo^ b(> het naar huls gaan reed hij per komende van het terrein van de graanmwi' derj, rechtuit in de .loot, inplant., dat fr brug werd genomen. Hij verdween kopje on der in de wetering. Zijn hulpgeroep de aandacht van den Juist passeneenden winkelier N. de Bruijn, die door handrol king do drenkeling op het droge bracht Geslaagd. De heer W. Kelderhuis, gemeente-veld- wachter te Boskoop, behaalde op 25 Octo- Loop der bevolking. VertrokkenA. van der Kooi van Dorp straat naar Maassluis. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Anna Maria, d. v. N. van w ^vu. den Berg en E. van Ardenne. ber te Amsterdam het politie-diploma met aanteekening. r ~tr';~"J Nog vrij goed afgeloopen. Zaterdagavond heeft aan de Zuidkade ter hoogte van de metaalwarenfabriek een verkeersongeval plaats gehad, dat zich aanvankelijk ernstig liet aanzien. De motorrijder D. uit deze gemeente had n.l. het ongeluk In aanrijding te ko men met den aldaar wandelenden v. d. Z„ eveneens afkomstig uit deze ge meente. v. d. Z. bleef met een wonde aan het hoofd bewusteloos op den weg liggen, doch kwam spoedig wederom tot bewust zijn. De bestuurder van het motorrijwiel had verschillende hoofdwonden opgeloo- pen. Het slachtoffer v. d. Z. werd ten huize van den heer B. Koomen en de motor- Duur grasland. Het door polder Vettenbroek cc Broek, velden verpachte grasland ter grootte van 17 H.A., bracht een gezamenlijke pachtsom Een vorige verpachting Been gebroken. Een zoontje van den heer J. van Dam, leerling aan de Chr. school aan de Brug, kwam op het schoolplein spelenderwijze te vallen en brak een been. Niet voldoen aan politie-bevel. Een inwoner van Reeuwijk is wegens het niet voldoen aan de bevelen van de politie by de laatst gehouden luchtbeschermings- oefening om zich gedurende de oefening van den openbaren weg te verwijderen, wijl hy zich daar buiten noodzaak bevond, is door den Rotterdamschen Politierechter veroordeeld tot vyf dagen gevangenisstraf. Uitgebracht door Dra. J. van Wijk Drs. J. van Wijk te 's-Gravenhage heeft op verzoek van het gemeentebe stuur van Boskoop een sociaal-geogra- flsch rapport uitgebracht. Het rapport is buitengewoon Interes sant en toegelicht met vele statistische tabellen. In zijn inleiding geeft de samensteller van het rapport een definitie van de sociale aardrijkskunde. Zij heeft tot taak de verschijnselen, welke voortvloeien uit de eeuwigdurende relatie, welke bestaat tusschen de menschelijke groep eener- en haar woongebied anderzijds, te leeren kennen en verklaren. Dit ter verduidelijking. Eenlge omstandigheden, welke het reeds vroeger mogelijk maakten, dat in Boskoop en omgeving de tuinbouw werd beoefend zijn volgens den rapporteur o.m. In Boskoop en omgeving is men er nooit toe overgegaan het bestaande veen zoover af te graven, dat men op het niveau van de oude blauwe zeeklei kwam. Dit veen biedt aan de artikelen der Boskoopsche culturen uitermate gunstige levensvoorwaarden. De klima tologische omstandigheden zijn dusdanig dat de planten ook daarin gunstige levensvoorwaarden vinden. De toestand van de polders is dusdanig, dat men het grondwaterpeil door bemaling dermate beheerscht, dat men den meest gunsti- gen stand voor de producten kan ver krijgen. De oorzaken hierbbVen genoemd heb ben zich niet beperkt tot een geheel willekeurige gemeentegrens. Er heeft zich een gebied ontwikkeld, waar de z.g. Boskoopsche cultures worden aangetrof fen, welke men het best kan samenvat ten onder den naam van „sierteeltcen- trum Boskoop”. Bij het maken der sociaal-geografi- sche studie van Boskoop is dan ook het omliggende gebied er bij betrokken, voor zoover daar eenzelfde productieproces wordt aangetroffen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4