Bij moeheid en slapte, zenuwachtigheid en overspanning: TONICUM NOURY NIEUW verg ambac nieuwerke ROOSEVELT Van hoesten, kuchen en heeschheid. i verdubbelt Uw energie! Hoe beschermt de plant zich tegen vorst No. 20163 Dit blad verse? I SPORT EN WEDSTRIJDEN. I van men, waarin juist door de suikervor- kergehalte is natuurlijk voor den mensch niet meer bruikbaar, daar de 3e resultaten. In het algemeen verdie- I beginnen, koud eindigen, 5 maal wis selen. In de reeks van voorbehoedmaatre- gelen nemen de zweetbaden een be langrijke plaats in. Transpireeren is een prachtig middel om het lichaam van de gifstoffen te bevrijden. Juist bij opkomende verkoudheid en kou- BIJ ALLE APOTHEKERS EN DROGISTEN 4 F 1.50 PER FLACON. DUBBELE FLACON F 2.25. Harden met water. Bij het harden met water geldt ais hoogste gebodkoud water mag slechts op het warme lichaam worden toegepast, anders heeft het een na- deelige uitwerking. Het best is, afwis selend warm en koud water toe te passen; daardoor wordt de huid ge traind. Vooral met de douche kan men dit uitstekend doen: eerst een warme douche om de huid te reinigen en dharna een douche. Van groot belang is het, voor war me voeten te zorgen, want koude voeten althans wanneer de kwaal Ook de Nederla verbo Reuter meldt uit velt heeft de Neutr kend. By de onderteekenin van de Neutraliteitswt renden landen mogeli, and carry'-basis wap< Staten te koopen, wa ei. een groot aantal 1< tegenwoordig. Daarna dent de proclamatie, stond van kracht woi afkondiging van de land. Eén andere procl t||d geteekend werd, r de Amerikaansehe hi cateren door duikboo Na de plechtigheid ben natuurlijk verhei ringen, die in de gron genaamde neutraliteit gebracht. Ik wil met ik reeds voortdurende onze voornaamste en land veilig en in vre m|jn vaste overtuigii succes zal hebben en we wet ons in dit sti zijn. Na de onderteeken met de leiders van d< van Afgevaardigden terwjjl het Congres n de hand zouden blijve overleg over de bi Senator Barkley verli leiders van beide pa Washington behoefde zij beschikbaar zoudi naar Washington tei de president overleg plegen. Reuter uit Washin heeft gisteren medej na de onderteekening wet, waarbij het wap< zou worden opgehevi proclamaties zal uite de nieuwe wet won tweede zal op de duil king hebben. In de c worden vastgesteld, schepen niet mogen - Havas uit Washini proclamatie van Pr treffende de neutralit Ik, Franklin Roos* Vereenigde Staten, gezag dat mij is t noemde resolutie proclameer, dat ong< het Duiteche rijk et Polen, Groot-Brittan Canada, Nieuw-Zeeli derzyds een staat v en dat het noodig is borgen, den, vrede i: waren en de leviens gers te beschermen. Ik trek in mijn d( uitvoer van wapenen materieel aan Frar len, Groot-Brittani Kieuw-Zeeland, Zu van 5 Augustus 193 (v WANDELSPORT. Wandeltocht van Vires. A.s. Zondagochtend houdt Vires et Ce- lerltas haar tweeden wandelmarsch. Hoewel het In de bedoeling ligt in de toekomst grootere afstanden af te leg gen, gaat ook deze tocht weer over pl.m 1S K.M. Het vertrek Is bepaald op 9.3U u vanaf de Doelebrug. Een winter zonder verkoudheid? Enkele ivenken ter voorkoming van winterziekten. Zetmeel wordt omgezet in suiker. De invloed van de vorst op het proto plasma. het vele van onze in het najaar rij pende, in het wild groeiende vruchten. Van nature hebben de meesten dezer vruchten namelyk, zelfs in volslagen rijpen toestand, slechts een zeer ge ring suikergehalte. Men denk slechts aan berberis, mispel, sleepruim en lysterbes, die rauw volkomen onge nietbaar en gekookt slechts onder toevoeging van zeer veel suiker ge geten kunnen worden. De vorst helpt suiker besparen. Laat men deze vruchten echter zoo lang aan den struik, tot lichte vorst intreedt, dan vormen zij weldra zoo veel suiker, dat hun smaak sterk ver andert en aanmerkelijk beter wordt, zoodat de vruchten by het koken veel minder suiker noodig hebben. Het zelfde geldt ook voor veenbessen, die men zelfs het best pas nadat er sneeuw is gevallen, kan plukken, evenals voor rozenbottels, die even eens pas door de vorst zoet en zacht worden. Hoe sterk de beschuttende werking Programma 12 November. Dc oorspronkelijk voor 12, 19 en 26 No vember vastgestelde wedstrijden zijn verschoven naar resp. 19, 26 November en 3 December. Voor 12 November, den dag van den wedstrijd om den Gouden 0n- afhankelijkheidsbeker tusschen het Rot- terdamsch elftal en het Nederlandsch bondselftal, is nu een klein programma vastgesteld. Het vermeldt voor de Goud- sche elftallen de wedstrijden G.S.V.- Alphen, O.N.A. 3—G.S.V. 2, Gouda J- Schoonhoven 2 en Olympia 2—O.N.A. 2. KOliFBAL. Programma voor Zondag. Kon, Ned. Korfbalbond. klasse BOlympiaan—Trekvogels, O.D.I.—Ter Gouw. Ondanks alle schoonklinkende voor- lucht worden. De dagelyksche wandeling in stof vrije lucht of wel tuin- of veldarbeid in de groote steden zal dit gewoon- lyk een vrome wensch blijven moe ten zoo min mogelyk verzuimd wor den. Bovendien is een dagelyksch luchtbad van minstens 10 min. raad- raam, d.w.z. verblijf in de buitenlucht mét ontbloot lichaam. In den winter kan men dit luchtbad in de kamer bij het open raam nemen of, zoo ook dit niet niogelyk is, in een goed geluchte kamer. Daarbij doet men dan wat gymnastiekoefeningen, borstelt met een drogen huidborstel het geheele li chaam of masseert het met beide han den, te beginnen by de voeten. Maar ook den verderen dag moet de lucht toegang tot het lichaam kunnen heb ben. Daarvoor is het dragen van po reuze onderkleeding noodig. Het prin cipe is hier, een isoleerende luchtlaag tusschen kleeding en huid te vormen, die door het lichaam moet worden verwarmd. VOETBAL. Bondselftal voor Rotterdam samengesteld.' Het bondselftal, dat Zondag 12 dezer te Rotterdam tegen het Rotterdamsche elf tal om den Gouden Onafhankelijkhelds- beker speelt, is als volgt samengesteld: doel: Dijkstra (AP.G'.S.); achter: Wil ders (Blauw Wit) en Caldenhove (D.Y? S.); midden: Stam (V.U.C.), Anderlesen (Ajax) en Poulus (S.V.V.); voor: Draeger (D.W.S.), Lenstra (Heerenveen), Van der Hulst (Haarlem), Smit (Haarlem) en De Harder (V.U.C.). De proclan In een proclamati verbiedt President zeeërs van de oorloj vens of de territory ec-nigde Staten binn van het PanamaJka halve wanneer zij d den door force maje zt! binnenkomen en mandó-toren en bov ^et de vlag gehesc' 1 De proclamatie, aanduidt, waarin j Tdet mogen varen, is Senator Pittman e'f?enlilik wel overbi ^ers vaststaat, dal TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting: Vrjj zacht, halfbewdkt tot betrokken, plaatselyk eenige regen, meest matige, Zuidoosteljjke itot Zuidelijke wind. de gedachte aan den naderen den winter bekruipt vele menschen al een gevoel van onbehagen: met het koude, gure weer, waaraan de Ne- derlandsche winter zoo rijk pleegt te zijn, rijst ook het schrikbeeld van de „winterziekten”, van niezen, hoesten en proesten ,van keelpijn, heeschheid en bronchitis weer voor ons op. Is het nu eigenlijk werkelijk on vermijdelijk, dat vele menschen in ’t koude jaargetijde van de eene ver koudheid in de andere vallen, terwijl anderen zelfs in den ergsten griep- tyd gezond blijven? De ziektekiemen zyn niet alle even gevaarlijk of het besmettingsgevaar is niet altijd even groot, zal menig een denken. De kans om ziek te wor den hangt echter niet alleen van de bacillen af, doch ook van het gedrag van het menschelyk organisme tegen over de schadelijke kiemen. De ziekte zelf is een strjjd tusschen ziek ma kende invloeden en den mensch. De ervaring van het dagelyksch leven bevestigtJ|eze opvatting. De inwer king vai^iektekiemen op zichzelf be hoeft niet noodzakelyk een infectie ziekte tengevolge te hebben. Zij zijn immers doorloopend in grooten ge- tale op de slijmvliezen van mond, neüs en keel aanwezig. Ware dit wel zoo, dan zouden wy, vooral in de steden met hun opeenhooping van bacillen- d ragende en verspreidende menschen, van de eene infectieziekte in de an dere moeten vallen. Een tweede be wijs is het feit, dat bijv, by èen griep epidemie altijd maar een zeker per centage der bevolking ziek wordt. De rest schjjnt als door een geheime too- verkracht te worden beschermd. Het lichaam van deze gelukkigen is gewa pend, met sterke afweerkrachten toe- gerust, die ieder oogenblik gereed j staan het gevaar te keeren. Uitwerking van een verkoudheid. Laten wij eens aannemen, dat een groep menschen bloot staat aan ge lijke kansen om verkouden te wor den. De een krygt nu een verkoud heid, nummer twee gaat aan het hoes ten ,een derde krijgt een blaasontste- £)e invloed van de vorst op protoplasma der planten komt op vry verschillende wyze tot uiting. Wat de gevolgen van de inwerking der vorst betreft, is dit biologische verschijn sel zelfs nog niet geheel tot klaarheid gebracht. Vele planten zyn zelfs tegen lichte organische zuren, waardoor het weer standsvermogen tegen de koude in derdaad buitengewoon wordt ver hoogd. ABONNEMENTSPR bworging per looper Onze bureaux rijn di nterc 37*6. Poatreken Abonnementen word hfl onze agenten en lo* vvcvvn - aiuiiciuo ïviuiutvi vit; ixnaa» chronisch is) zyn de oorzaak van vele ziekten. Het beste middel tegen kou de voeten zyn wisselbaden twee em mers met water: de een van 38, de I conden met de voeten in het warme, 5 sec. in het koude water!). Warm king, enz. Wij zien daaruit: gelijke oorzaken verschillende uitwerking. Ieder wordt in zyn „zwakke punt” aangetast en op dat punt bezwijkt ’t lichaam. Wie van ons zou niet zoo’n zwakke stee in zijn organisme heb ben, waar zijn natuurlijke afweer krachten in ongunstige conditie ver- keeren? Maar wij leggen ons daar i niet by neer als bij iets onvermijde lijks, iets, waaraan nu eenmaal niets te veranderen is. Wie zoo denkt, geeft zichzelf by voorbaat over. Wie zich niet verdedigen, wil is niet waard dat men hem helpt. Daarmede hebben wy den kern van het probleem der winterziekten aangeraakt. Jammer genoeg valt het den mees- ten menschen uiterst moeilijk de zaak zoo te zien; zij wachten liever hulp 1 van buiten af. Het vertrouwen in de dat naar believen kan worden inge krompen of uitgebreid. De toevoer ander van 18 graden Celsius; 50 Se van frissche lucht moet zoo overvloe- 4-4zv 5” dig mogelijk zijn. Des nachts kan hiermede het gemakkelijkst rekening worden gehouden. Zomer en tuinier slape men met open ramen. Goed toe gedekt, zal men dan zelfs by strenge vorst geen kouvatten. Dat de nacht lucht schadelijk zou zijn, is een dwaas idee uit de vorige eeuw. Natuurlijk moet tocht worden vermeden. Van groot belang is verder, dat kantoor- vattingsziekten heeft het uitstekende en werklokalen meermalen daags ge eigen krachten van het lichaam, in 1 onzen eigen „inwendigen dokter” is hopeloos zoekgeraakt. Zonder ook maar de minste of geringste mede- 1 werking te willen verleenen, ver wacht men van zalfjes, drankjes, 1 poeders of tabletten, dat zij als bij tooverslag de ziekte zullen wegblazen. I Maar zoo eenvoudig is de geneeskun- de niet. Niet onze menschelijke be moeiingen bepalen het verloop der le- vensprocessen, doch de wetten der natuur. De dokter geneest niet, hy is slechts helper, leider, waarnemer. Hy kan slechts den weg aan wij zen, het 1 - werk moet de patient zelf doen. Lucht het beste middel om zich te harden. Voor het tot stand komen van een ziekte als bijvoorbeeld griep is dus een onmisbare voorwaarde vat baarheid, onvoldoende weerstands vermogen of zwakte van het lichaam of hoe men dezen toestand van ver- 1 minderde afweerkracht ook noemen wil. Omgekeerd moet het dus ook mo- gelijk zyn, de afweerkrachten van ’t lichaam door doeltreffende maatrege len zoo hoog op te voeren, dat de kans op bezwijken voor de aanvallende ziektekiemen uiterst gering wordt. I Hoe kan men zich nu tegen winter ziekten wapênen nen stoom-, heete luoht en lichtbaden aanbeveling. Men kan ze in iedere badinriching nemen. Zy zyn nuttig, doch men hoede zich voor overdrii’ ving! Onze verschillende afweermaatre- gelen ondersteunen we verder door een zoo natuurlijk mogelyke voeding. Vooral voor voldoende vitaminen moet ook ’s winters worden gezorgd. Dagelijks neme men wat rauwkost vleesch mag niet het hoofdgerecht van den maaltijd uitmaken, groenten daarentegen gebruike men overvloe dig. Op tyd en met volharding toege past, kunnen deze maatregelen veel ziekten voorkomen. Chemische omzettingen. Tot de voornaamste, in het binnen ste der cellen plaats grijpende veran- tegen zijn in staat, in hun cellen ver weermiddelen tegen de koude te vor deringen, die een verhooging van het weerstandsvermogen tegen de koude aceten, alsook zouten of minerale of tengevolge hebben, behoort de om zetting van het in de cellen aanwezige zetmeel tot suiker. Dit proces treedt by tal van planten in het begin van het koude jaargetijde in werking. De 1 bruikbaarheid van vele cultuurge- men, zooals glycerine, methylalcohol, is, die er van de suikervorming in de vorst niet bestand, andere daaren- planten tegen den schadelijken in wassen wordt door deze suikervor- vloed van de vorst uitgaat, is geble ken door een proefneming, waarbij aan roode kool de beschermende sui ker werd onttrokken .Reeds by 7.8 gr. spiegelingen bestaat er géén patent- geneesmiddel of -methode. Willen wy werkelijk resultaten zien van den op bouw van onze gezondheid, dan moe ten wij beslist zelf actief medewer ken. Het doel, dat wij ons daarbij voor oogen stellen, is: harden. De leek denkt daarbij onmiddellyk aan koud water. Hij zal verbaasd zijn te hooren, dat de lucht het beste har dingsmiddel is. Water komt pas veel later aan de beurt en vooral in kon den toestand moet er voorzichtig mee worden omgesprongen. Hardingsmethoden mogen niet een zijdig op een bepaald orgaan zijn ge richt zij moeten zich tot het geheele lichaam uitstrekken. Zy hebben ten doel, het afweervermogen van het li chaam in den strijd tegen ziektekie men op te voeren. Daar menschen die een zittend leven leiden, het vatbaarst zijn, zullen wij ons het eerst met hen bezighouden. Gebrekkige bloedsom loop, vertraagde stofwisseling, opeen hooping van slakken in het lichaam, onvoldoende zuurstoftoevoer tenge volge van oppervlakkige ademhaling, slechte functionneering van den darm, onvoldoende beweeglijkheid der spieren dat zijn wel de voornaam ste kenmerken van het degeneratie- verschijnsel van onze eeuw. En daar mede hebben wij ook reeds de voor naamste aanknoopingspunten voor onze behandeling gevonden. Onze strijd moet er op gericht zijn, al deze ongewenschte toestanden op te hef fen of wat nog beter is te voor komen. Slaapt en werkt met open ramen. ming, veroorzaakt door de koude, een mensch niet meer bruikbaar, daar de Als grondslag voor de behandeling plant of vrucht pas bruikbaar wordt. 1 smaak er volkomen door wordt ver- kan het volgende programma dienen, Hiertoe behooren in de eerste plaats anderd. ming in het najaar gewoonlyk niet zoo veel meer verhoogd, zelfs-kan er daardoor afbreuk aan het gewas worden gedaan, zooals het voorbeeld vorst was deze kool bedorven, terwijl de aardappel bewijst, die door roode kool met een hoog suikerge- bevriezen zoet wordt en dan sterk halte pas by 32 graden vorst zicht- aan consumptiewaarde verliest. i bare gevolgen van de koude onder- Er zijn echter ook gevallen te noe- vond. Groente met een zoo hoog sui-

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 5