GRIEPen koüT DAMPO Schoten in Mandsjoerge. W eermachtsindustrie- verlof. Nieuwe regeling kostwinnersvergoeding. De maatregelen der Regeering voor de voedsel voorziening voor mensch en dier en de grondstoffen voor de industrie. Plaatste berichten. Beurs van Amsterdam, naar het succes, dat België met zijn pro- paganda heeft. Hoeveel Nederlandéns gaan er jaarlijks naar België en hoe weinig Bei. gen komen er in verhouding jaarlijks naar ons land! Spr. weet wel, dat daarbjj nog andere factoren gejden; dat voor de Belgen de valuta meespreekt, zoowel als voor de Ne derlanders, die maar dat land reizen. Dat deze laatsten daarbij vaak met mindei comfort genoegen nemen, dan zy hier zou den doen, dat het in België veel vrijer is, dat daar de bordjes „Verboden toegang" niet "zooals hier bij de winkels in- voorraad zijn en dat men in zijn vacantie nu een- maal de tegenstelling opzoekt. Doch zou, zoo vraagt spr., als eenmaal onze kostelijke vensters weder in( de St. Jan staan (een expositie zooals er geen tweede ter wereld bestaat), als de grenzen wöer open zijn, btf een goed opgezette reclame-campagne, hij een samenwerking tusschen het Fonda Goudsche Glazen, de Museum-Commissie, V.V.V. Reeuwijk en Gouda en het Hotel, en restaurantbedrijf, de stroom touristen naar onze goede stad nog niet zijn op te voeren, vooral als wij ons ook verzekero weten van de sympathie van het stadsbe stuur? Spr. is er* zeker van en in een dezei dagen gehouden bespreking met den Direc- teur van het Nederlandsche bijkantoor deï Belgische Spoorwegen heeft hy ook deze mogelijkheid ten opzichte van dat land aan geroerd. Doch dan is het ook gewenscht, dat V.V. V. mder en veel meer nog dan voorheen de steun ontvangt van alle Gouwenaars met gemeenschapsgevoel. En dat die er zijn, heeft onlangs de actie voor het Algemeen Militair Tehuis voor Militairen bewezen Waar toen werd gegeven voor iets, wat naar we hopen, zeer tijdelijk zal zyn, ma? toch ook de verwachting worden uitgespro ken, dat voor datgene, wat blijvend onze stad ten voordeel kan zijn, de steun van ieder weldenkend Gouwenaar kan worden verkregen. Juist thans is de tijd van voorbereiding, om gereed te staan, als eenmaal en naar we vurig hopen, dat dit zeer binnenkort zal zijn, de rede het zal winnen van het geweld, de grenzen weder opengaan en de gezonde wisselwerking tusschen de volkeren weder om zal kunnen plaats vinden, welke de we. reld uiteindelijk toch niet kan ontberen! Mogen velen daarom hun plicht tegenover de gemeenschap indachtig zijn! (Applau-0 De Phohi-uitzendinft De Phohi-uitzending over Gouda was een verrassing. De ontwikkeling der techniek heeft het mogelijk gemaakt om een in de maand September hier ter plaatse genou- den interview met den burgemeester van Gouda en meerdere ingezetenen op platen op te nemen, deze geheele reportage op 7 October op de korte golf naar de koloniën in Oost en West uit te zenden en ten slotte dit geheele vraaggesprek met al zijn en tourage hier gisteravond opnieuw weer te geven. Wonderlijk moet het geweest zijn voor hen, die aan deze reportage hebben meegewerkt, hun eigen stem, die eerst tot Oost en West is doorgedrongen, thans hier in een zaal in de eigen stad te hooren. Met bijzondere belangstelling hoorden de aan wezigen onder het spelen van het carillon de propaganda-rede aan, waarin burge meester James op de beteekenis van Gouda in velerlei opzicht heeft gewezen, luister den zij naar wat de heer W. A. Hoyng on der het geroezemoes der fabriek vertelde van de aardewerkfabricage van de Kon. Plateelbakkerij Zuid-Holland, hoe Mr. RyV- sen nadlat de orgeltonen in de wijde ruimtt der kerk waren verstorven, het onge ëvenaarde schoon van eenige glazen der St. Janskerik verklaarde, hoe de heer A. Korf den lof zong van de Goudsche siroopwafe len en hoe de heer A. Goedewaagen aan dï ïancïgienooten daar ver weg vertelde van dft eeuwenoude pypenindustrie en van het mo derne kunstaardlewerk, dat beidfe in Goede- waagen's Koninklijke fabrieken wordt- ge maakt. Deze geheele reportage, door den heer G. H. Knap, directeur van den Inter- nationalen Radiodienst te Hilversum opge nomen, werd gaaf en duidelijk weergegeven. Zoowel het flauwe lampje in de armoe dige stulp als het licht op den vuurtoren, beide hebben een taak te vervullen. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 39 Glenister komt echter meer en meer tot de teleurstellende ontdekking, dat hij zich bij Mizu niet in een al te groote autoriteit mag verheugen, want al zijn bezwaren tegen kort haar worden wel iswaar piet de meeste hoogachting en een onderworpen glimlachje aangehoord, maar zij vermogen Mizu's eens genomen besluit niet in het minst aan het wan kelen te brengen. Het schijnt met de deemoedigheid en de onderworpenheid van de Japansche vrouw toch nog niet zoo'n vaart te loo- pen, denkt Glenister en om zijn gedach ten van dit, voor hem onder deze om standigheden wat pijnlijke onderwerp af te leiden, vertelt hij Mizu, dat zij mor- genavond om zes uur op de boot zullen gaan. r j Over een paar dagen zul je dus weer bij mr Bellings en Ischaro in Sjanghai terug zijn... Hij prepareert zich reeds weer op een huilbui, op vreugdetranen, welke verge zeld zullen gaan van een zachten, maar jubelenden, bevrijdenden lach, die in een melodieuse toonladder overgaat en dan Propaganda voor mooi Nederland. Na de pauze hield de heer H. W. R. de Waal een causerie over de beteekenis van het vreemdelingenverkeer juist in den ko menden tyd, waarin hy betoogde dat nu de Nederlanders niet naar het buitenland kun nen reizen, waar door hen vele millioenen jaarlyks worden verteerd, het thans zaak '3 hen te trekken naar die oorden in het eigen land, welke voor den toerist interessant en aantrekkelijk zyn. Gouda en omgeving bie den voor den toerist veel dat hun belang inboezemt en ontspanning bieden kan Daarom moet door samenwerking van alle krachten, zoowel van de overheid als van particulieren de organisatie van het vreem delingenverkeer worden uitgebouwd. Dat is 'een economisch belang voor stad en bevol- king. Na deze rede werden een drietal fraai, kleurenfilms van het voor den vreemdeling interessante Holland vertoond. Met een dankbaar applaus werd de spre ker beloond, waarna de voorzitter alle aanwezigen dankte voor de betoonde be langstelling. Teneinde opdrachten voor de weermacht naar behooren te kunnen uitvoeren. Re Regeer lngspersdienst meldt: Bij beschikking van den Minister van Defensie van 2 November 1939 zijn rege len vastgesteld betreffende het verlee- nen van weermachtsindustrieverlof. Dit verlof heeft ten doel bedrijven of instel lingen en overeenkomstige werkgevers, die door het onder de wapenen zijn van leden van hun perconeel worden belet de hun verstrekte defensie-opdrachten naar behooren uit te voeren, in staat te stellen aan deze opdrachten te voldoen. Het weermachtsindustrieverlof wordt alleen verleend aan personeel, dat ten behoeve van de 'materieelvoorziening van de weermacht onmisbaar en niet te vervangen is en de eerste oefening ge durende een tijdvak als genoemd in ar tikel 30 lid l van de Dienstplichtwet heeft volbracht. Hqt verlof wordt uitsluitend verleend voor den duur, welke de omstandigheden vereischen. Verzoeken om toekenning van weer machtsindustrieverlof mogen uitsluitend worden ingediend door de directies van bedrijven of instellingen en door over eenkomstige werkgevers terzake van op drachten ten behoeve van de weermacht. Het weermachtsindustrieverlof is ge heel gescheiden van zakenverlof en an dere verloven Personen, voor wie de werkgevers weermachtsindustrieverlof aanvragen, dienen ter voorkoming van verwarring en het daaruit voortkomende tijdverlies, zelfs geen zakenverlof aan te vragen. De verzoeken voor meermachtslndus- trieverlof moeten worden ingediend vol gens de door den directeur van het Cen traal Orgaan voor de voorziening in de behoeften van de Weermacht (Lange Houstraat 19, Haarlem) te stellen regels, bij wien op schriftelijke aanvrage inlich tingen kunnen worden bekomen. Alleen die verzoeken worden in belian- beling genomen, welke op de bovenbe doelde wijze worden ingediend. GEBIED IN STAAT VAN BELEG UITGEBREID. Met terrein behoorende tot de gemwnten De R«p, Beemster en Jisp. Gisteren is in het Staatsblad no. 189a opgenomen een Koninklijk besluit van 6 November 1939, tot verklaring in staat van beleg van terrein, behoorende tot de gemeenten De Rijp, Beemster en Jisp. Ter aanvulling van het besluit van 1 November 1939, Staatsblad nn 189, wordt namelijk mede in staat van beleg ver klaard: In de provincie Nbord-Hplland het terrein, behoorende tot de gemeen ten De Rijp, Beemster en Jisp, gelegen binnen de volgende grenzen, zooals deze zyn te vinden op blad no. 295, uitgegeven door de topografische inrichting od de schaal 1:25.000. - Uitgaande van den zuiver w. van het fort Spijkerboor gelegen watermolen, den weg ln noordelijke richting naar Jagers- Uniforme bepalingen. Men kan zelf vergoedingen uittekenen. Ter uitvoering van het Koninklijk be sluit van 29 September, waarbij het Dienstplichtvergoedingsbesluit werd ge wijzigd, heeft de minister van Defensie thans een beschikking uitgevaardigd, die een eenvoudiger opzet van de regeling der kostwinnersvergoeding inhoudt. Volgens het wijzigingsbesluit werd het maximum der kostwinnersvergoeding verhoogd van 2.50 tot 3 per dag, ter wijl de mogelijkheid werd geopend in bijzondere gevallen, dit maxim,um te overschrijden. Bovendien werd aan den minister van Defensie de bevoegdheid verleend, gedurende de tegenwoordige buitengewone omstandigheden bepalin gen vast te stellen, die van het dienst plichtvergoedingsbesluit afwijken. De nieuwe regeling zal in twee opzich ten gunstig afsteken bij de oude. In de Dan rug «n borst flink met Dampo inwrijven an Dampo diap Wonderlijk zoo s diep Inadempru als dèt helpfl Tub* 40 et Pot 50 cL eerste plaats is zij veel eenvoudiger en daardoor gemakkelijker te begrijpen, in de tweede plaats Is zij voof de belang hebbenden billijker. Men stelle echter zijn verwachtingen niet te hoog: Voor velen zal Inderdaad de regeling der kost winnersvergoedingen gunstiger zijn, voor velen zal zij geen verandering brengen, doch voor eenigen zal ook verlaging van de vergoeding het gevolg zijn. Nu de mogelijkheid bestaat in sommige geval len het maximum van 3 te overschrij den tot 4, mag men hieruit niet con- cludeeren, dat dit maximum na de laat ste verhooging weer zou zijn verhoogd. De oude regeling was zeer ingewikkeld en onduidelijk Daaraan waren waar schijnlijk vele misstanden toe te schrij ven. Men verwachtte soms een vergoe ding, ook als men vóór de mobilisatie niets verdiende. Het departement van Defensie is echter geen instelling van weldadigheid of steunverleening en de regeling is alleen ln het leven geroepen om de door de Defensie veroorzaakte tekorten ln de gezinnen aan te vullen. Bijzondere uitgaven. Wanneer een gezin er met volledige vergoeding van het gederfde nog niet kan komen, dan vfilt dit buiten het ter rein van Defensie. Bij de kostwinners vergoeding wordt pok geen rekening ge houden met bedrijfsschade. De bedoeling is slechts te voorzien in de noodige mid delen tot levensbnderhoud. Ook in de middelen tot het doen van plotselinge groote uitgaven, zooals verhuizingen, voorziet deze regeling niet. In dat geval zal men andere bronnen moeten aan boren. Dan kan men zich wenden tot de S.T.A.M.I.L., Vereeniging tot Steun aan Miliciens, het Fonds voor Bijzondere Nooden, het Borgstellingsfonds, het Mid- denstandscrediet of het Algemeen Steun comité 1939, dat andere organisaties overkoepelt en o.m. adviezen uitbrengt aan de regeering Het is niet de bedoe ling, dat men zich wendt tot de instel lingen van Maatschappelijk Hulpbetoon, daar het altijd het doel van de kostwin nersvergoedingen Is geweest te blijven bulten de sfeer van de armlastigheid. Kan men met de toegekende vergoeding niet in zijn onderhoud voorzien, dan zal de vergoeding moeten worden verhoogd. Vroeger liep men dan vast tegen het maximum van f 2.50, doch door de nieu we regeling wordt de mogelijkheid van verhooging ruimer. Berekening. De thans te volgen berekening rust op de volgende overwegingen. Men kan althans wat de lage inko mens betreft aannemen, dat het ge derfde en het benoodigde ongeveer sa menvallen. Daarom kent de minister bij de lage inkomens het gederfde volkomen toe. Wanneer het gederfde niet uitgaat boven 3 per dag, dan wordt aangeno men, dat dit het benoodigde is. Normaal wordt als gederfd beschouwd het aan het gezin onttrokkene, verminderd met 20 pet. voor levensonderhoud van den gemobiliseerde ,als dit ten laste van zijn gezin kwam. Daar de steun als regel lager is dan het bedrag, dat de gemobiliseerde zou verdienen, indien hij niet werkloos I was, heeft reeds vier Jaren geleden de minister aangenomen, dat het volle steunbedrag zonder aftrek behouden blijft. Om onbillijkheden te voorkomen, heeft men thans hetzelfde bepaald voor degenen, die een laag loon hebben. Be dragen de gezamenlijke inkomsten meer dan 18 per week doch minder dan 22.50, dan wordt wel rekening gehouden met den aftrek voor de kosten van levensoanderhoud, doch de vergoeding is tenminste een bedrag, dat dit met de overige inkomsten tezamen 18 maakt. Wanneer het gederfde meer bedraagt dan 3 per dag, dan wordt niet het volle bedrag als vergoeding uitgekeerd, dóch 1 f 3 vermeerderd met de helft van het- geen het gederfde meer dah 3 bedraagt. Als het gederfde meer dan 5 per dag 1 bedraagt, dan wordt de vergoeding: be- 1 paald op 4 per dag Gesteunden. i Ten aanzien van dienstplichtigen, die ten tijde van hun opkomst steun ge noten of in een werkverschaffing ge plaatst waren, wordt de kostwinnersver goeding vastgesteld op het laatst genoten steunbedrag, vermeerderd met de gelde lijke waarde van daaraan verbonden steun in natura of op het laatstgenoten loon in de werkverschaffing Voor den brandstoffenbijslag wordt van 29 October tot en met 30 Maart 1940 f 1.25 per week toegekend. Het uitgangspunt is dus de toestand bij de opkomst. brugje, daarna naar het oosten ombui gend, den zuiddijk snijdend, naar Anna- hoeve (inbegrepen), afbuigend in zuid- j westelijke richting tot aan den kunstweg in zuid-oostelijke richting naar het huis van Duren (inbegrepen) vandaar de Wormerweg in zuid-westelijke richting tot aan het snijpunt met den Zuiderweg, 1 de boerderijen rondom dit kruispunt in- begrepen; daarna gaande in noord-wes- telijke richting, de boerderijen ten zui- j den van dezen kunstweg inbegrepen tot aan het complex Nooit Gedacht, daarna naar het zuiden afbuigend tot aan de aanlegplaats het Noord-Hollandschka- naai overstekend en wederom noord- waarts tot aan den viersprong van wa- terwegen, alle boerderijen van dezen weg inbegrepenwederom afbuigend naar het zuid-westen, de Knollendammervaart snijdend 850 m. z.w. van de draaibrug over die vaart, bij de samenvloeiing van die vaart met het Noord-Hollandschka- i naai, wederom ombuigend naar het noord-oosten tot aan het complex bij j j pontveer; het huizencomplex daarbij in- j begrepen, het Noord-Hollandschkanaal ln Noord-oostelijke richting overstekend, I en gaande tot watermolen. geheel bovenaan bij de driegestreepte c plotseling afbreekt. Maar niets van dat alles gebeurt. Mizu is volkomen ernstig gebleven. Niet de minste blijdschap teekent zich op haar gelaat af. De wat lang uitloo- pende, fijn gebogen wenkbrauwen zijn iets omhoog getrokken en wederom ver toont haar voorhoofd dien loodrechten rimpel zooals laatst, toen zij na lang na- ler?!,n ,(?en reP°rter de verbijsterende mededeeling deed, dat het eerwaardige Engeland in het eerwaardige Amerika ligt. Glenister denkt, dat zij hem niet goed verstaan heeft. Daarom herhaalt hij nogmaals, dat de boot hen morgen naar «■SP1? ZaJ brengen' waar Clan weer T^f80*1001 zaJ kunnen bezoeken. Of zij dat dan niet prettig vindt? Maar dan vraagt Mizu haast fluiste- ln ï°°fd 200 dIep sebogen, dat men haar gelaat bijna niet kan zien of 7nJeSarde«heeren vreemdellngen zoo zljn ,een onwaardig schepsel als zij, eenige minuten gehoor te schen ken. Het zou geen nut hebben, meent zit opnieuw naar de Missieschool te gaan' Zij heelt vannacht een onderhoud ge had met een zeer verstandige en goed hartige dame. De mogelijkheid leek haar niet uitgesloten, dat zij, met haar talen- M-ttïi8' de,een of andere zaak een be- trekking zou kunnen vinden. Mr Glenls- °ok eenlgszlns bedreven stenografie en machlneschrljven en rtüm» uZeer verstandlge en goedhartige dame haar vannacht meedeelde, zou Roggemeel wordt slechts tegen bonnen geleverd. Van officieele zijde wordt bekend ge maakt, dat van Maandag 6 November 1939 af het leveren van roggemeel of ge broken rogge aan bakkers, bloemverwer- kende industrieën en roggebrood fabrie ken slechts ls toegestaan tegen de door den besteller in te leveren bonnen, met aangehecht geleidebiljet, welk biljet dient ter dekking van het vervoer naar den besteller en door dezen moet worden bewaard. De bestelbonnen worden telkens voor den geldigheidsduur van één maand ver strekt. Den leveranciers zullen tegen de in levering van deze bestelbonnen bij het bureau van den provincialen voedselcom- missaris bonnen worden verstrekt, welke recht geven op een hoeveelheid rogge, overeenkomende met de op dp Ingelever de bestelbonnen vermelde hoeveelheid roggemeel of gebroken rogge. Tuinbouwsteun. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat aan den tuinbouw steun zal worden verleend tot een bedrag van 4.250.000. deze haar binnen een paar dagen onge twijfeld een dergelijke betrekking, zij het dan aanvankelijk tegen een gering salaris, kunnen verschaffen. Ook zou zij bij die dame kunnen wonen zonder dat zij daarvoor een cent zou behoeven te betalen... Wat ls dat dan? vraagt Glenister totaal verbluft. Waak lk of, droom Ik? Wil dat kind ergens op kantoor gaan? Voila, Glenister, zegt Brokman sar castisch, een prachttitel voor je volgen den reisbriefVan het Geishahuis tot de schrijfmachine... Ja, Ja, de tijden ver anderen. Madame Butterfly sterft niet meer aan gebroken hart. Madame But terfly gaat op kantoor en maakt, balan sen... Glenister ls nog niet geheel van zijn verbazing bekomen. Haastig bestelt hij twee whiskey's voor den schrik. En ter wijl hij zijn glas leegt, zegt hij weemoe- Z!heb een voorgevoel dat het misloopt. Het kind is in handen van een kiesrechtvrouw gevallen. En het resul taat? Dat wij voortaan met Mizu een boom over de vrouwenbeweging zullen kunnen opzetten. Met een zucht wendt hij zich tot het meisje. Enfin, biecht dan maar eens op hoe denk je dat aan te pakken, dat op kantoor gaan enzoovoort...? Waarom heeft dat verhaal van die zeer verstan dige en goedhartige dame zoo'n mach tigen indruk op Je gemaakt? Mizu heeft de belde vreemdelingen nauwlettend gadegeslagen. Zij is niet dom; zij voelt instincttatief, dat zij op het punt staat een geheel nieuwen weg ln te slaan. Tot dusver heeft zij steeds volgens de aanwijzingen van andere menschen ge handeld. Nog nooit zijn haar eigen ge dachten en haar eigen wil beslissend ge weest, als het de vorming van haar leven betrof. Men heeft haar op meer of min der bevelenden toon het een of ander opgedragen en zij heeft gehoorzaamd. Dat was alles. Vandaag echter beseft zij voor het eerst, dat een mensch zonder eigen wil niet veel anders ls dan eeft zandkorrel, die precies op den anderen zandkorrel gelijkt. Slechts de wil scheidt de men schen ln vrienden en vijartden. Er kun nen twee menschen van één volk zijn, van één familie, Ja, zelfs ln een en het zelfde huls opgevoed, maar als hun wil uiteen loopt, worden zij vreemden voor elkaar. Dat heeft juffrouw Takita haar van nacht bijgebracht. Juffrouw Takita. Ernstig, bijna met een plechtigen trek op haar gelaat alsof zij haar auditorium deelgenoot maakte van een heilige bood schap, zegt Mizu, dat het een privilege ls van den tegenwoordigen tijd om* meis jes en vrouwen in verschillende beroe pen het noodige geld voor haar levens onderhoud te laten verdienen. En als het haar mocht gelukken een of andere be trekking te vinden dan zou zij den hee- ren vreemdelingen tenminste een deel kunnen teruggeven van het bedrag, dat zij Juffrouw Yushlma voor haar hebben Koffers vol uniformen. Smokkelarij of spionnageaaak» Albrinks medeplichtige gezocht Naar men weet is vorige week aan do grens aangehouden een Nederlander Al- brink genaamd, wonende te Denekamn die trachtte een paar koffers met mili taire uniformen over de grens te bren" gen. De uniformen zijn naar thans blijkt te Amsterdam gekocht, maar het staat wel vast dat Albrink niet de kooper ls geweest. Albrink Jr. heeft in den nacht van 1 op 2 November te Amsterdam gelogeerd in een der hotels, nadat den len hier de uniformen waren gekocht bij den koop man Blom, die zijn zaak heeft ln een der lokaliteiten van het oude Weesperpoort- station. Deze man handelt in tweede- handsch kleeren en uniformen. Hij be schikt over alle mogelijke uniformen zoowel militaire als van andere diensten' Een helaas volkomen geoorloofde vrije handel, maa? men vraagt zich toch ai waar de consequenties liggen van het ieit, dat iedereen maar elke willekeurige uniformkleeding kan koopen. Elke Kó- penickiade wordt daardoor mogelijk en hoo gevaarlijk kan zooiets speciaal ln oorlogstijd zijn. Tijdens de inkoopen bij Blom is naar nu wel vaststaat Albrink Jr. in de auto blijven zitten en zijn kameraad deed de inkoopen: o.a. twee volledige in- fanterie-uniformen. Den volgenden dag zou men terugkomen en inderdaad wer den toen nog geleverd de uniformen van een rijksveldwachter, van conducteur der spoorwegen en van een brievenbesteller der P.T.T. De kooper verzocht alles zóó in te pakken, dat er totaal niets van de goederen te zien kon komen en deze ge heimzinnigheid kwam Blom zoo verdacht voor (terwijl men hem gezegd had dat de uniformen bestemd waren voor een tooneelvereeniging te Rotterdam), dat hij het nummer van de auto noteerde, de auto van Albrink Sr., naar later gebleken is toen de wagen aan de Ne- derlandsch-—Duitsche grens, op weg naar Duitschland, aangehouden werd en al lerlei Nederlandsche uniformen bleek te bevatten. Justitie en politie trachten nu het ge heim te onthullen, dat met deze uni formzendingen verband moet houden. Qé familie Albrink behoort tot de NJ3.B. en het is bekend, dat Albrink Jr. zijn werkkring in Nordhorn had. Wie(n) moest hij de uniformen leveren en met welk doel? Albrink Jr., die Zaterdag avond haar Amsterdam was overgebracht en daar gisteren heeft moeten aanwijzen waar hij zooal vertoefd heeft, ls thans in de marechausseekazerne te Hengelo In gesloten, terwijl er in alle richtingen ge speurd wordt naar Albrinks medeplich tige, die te Amsterdam bovenvermelde inkoopen gedaan heeft. De Rijksrecher checentrale houdt er rekening mee, dat Albrinks actie een onderdeel vormt van een min of meer uitgebreide spionnage- affaire, want Albrink werd siflds gerut- men tijd door de marechaussee in het oog gehouden, daar men bepaalde ver denkingen tegen hem koesterde. Nauwkeurig werd nagegaan met wie de man omging en wellicht dat men uit die gegevens straks ook kan te weten komen, wie hem op zijn Amsterdamsche excursie vergezeld heeft. Van bijzondere relaties van Albrink te Amsterdam is niets gebleken en de Amsterdamsche justitie en politie zijn dan ook niet ln het onderzoek gemengd. De 30-jarige G. Albrink is de man geweest, die de auto bestuurde, toen zijn kameraad bij Blom tot twee malen toe (op 1 en 2 November) inkoopen deed, en Albrink bestuurde ook de auto (welke ln den nacht van l op 2 November te Amsterdam ln een garage gestald is geweest) toen de wagen met zijn verdachten inhoud aan de grens werd aangehouden. Maar Albrink kan, naar men weet, geen aanvaardbare ver klaring van dit rapport geven en zijn vader, die in Denekamp en omgeving als een soort (onbevoegde) veearts optreedt, zegt eveneens van niets te weten. Zoowel naar de gedragingen van vader als zoon duurt het onderzoek nog voort, waarbij in het bijzonder ook wordt nagegaan hoe Albrink Jr. of zijn nog onbekende mede- I plichtige zoo precies wist, waar zij te I Amsterdam uniformen (met helm en al) konden koopen. Want Blom maakt geen reclame voor zijn zaak, hoewel hij b.v. t ln relatie staat met het Rijkskleedlngs- magazijn te Woerden, dat hem voor den dienst afgekeurde goederen levert. Ge- pasporteerde militairen en gepension- j neerden van andere diensten verkoopen hem goederen en wie als militair een kleedlngstuk mist en allen, die in uni- form b.v. een gecostumeerd bal willen bezoeken, kunnen bij hem terecht. Hoe gevaarlijk een dergelijke vrije handel ln uniformen kan zijn, ls nu echter wel ge bleken. Omtrent het verhoor van G. Albrink vernemen wij nog, dat deze tal van mededeellngen heeft gedaan, welker on juistheid echter is gebleken. Wel is zoo goed als zeker komen vast te staan, dat J hij te Amsterdam ls geweest met één landgenoot en met één Dultscher. Be doelde Nederlander zou te Amsterdam wonen en eveneens lid van de N.S.B. zijn De Rijksrecherche heeft dezen man reeds opgespoord, maar hij beweert met de uniformen-smokkelarij niets uitstaande te hebben. Nagegaan wordt thans of er termen zijn hem niettemin aan te hou den. Uit Denekamp meldt men ons ten slot te nog, dat Albrink Jr. thans naar het huls van bewaring te Almelo ls overge bracht. Vermoedelijk zal hem het in ge vaar brengen van de onzijdigheid van den Staat ten laste worden gelegd. De officier van Justitie te Almelo heeft Al brink uitvoerig Verhoord, waarbij A. aan vankelijk vertelde, dat de uniformen be stemd waren voor een tooneeluitvoering te Osnabruck, een van zijn vele be weringen, die totaal onjuist bleken te zijn! STADSNIEUWS. GOUDA, 7 November 1939. Een distributiedienst in den krinig Gouda. Nu de distributie geleidelyk in omvang toeneemt, heeft de Burgemeester, die hoofd ja van den distributiedienst in den kring Gouda, besloten om het distributiekantoor als een meer apanten dienst in te richten dan tot dusver het geval was. Als leider van den dienst is door den Bur gemeester benoemd de heer C. Punt, die met ingang van 15 November a.s. als zoo danig in dienst zal treden. De Directeur van de Arbeidsbeurs, die door den Burgemeester aangewezen is ge weest om hem in den beginne by de leiding van den distributiedienst by te staan, en die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt met den opzet van het bureau, wordt op ge noemden datum eervol ontheven van die taak onder dankzegging voor de bewezen Het ligt in de bedoeling, dat het distri- butiekantoor op eon nader bekend te ma ken datum gehuisvest wordt in de Waag, nadat de bureaux van den Reinigings- en Ont'smettingsdienst en het Marktwezen naar het Gemeente-erf zullen zyn overgebracht. Tót dat oogenblik blyft het distributiekan toor i'n het gebouw van de Arbeidsbeurs ge- Ontheffing Winkelsluiting. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat door hun College, op grond van het bepaalde by artikel 9, 5e lid der Winkelsluitingswet 1930 S 450, gewij zigd by de wet van 27 Juli *1934 S 450, ont heffing vaan winkelsluiting is verleend tot des namiddags 11 uur, uitsluitend voor de door het Comité tot het houden van ver koopdagen ten bate van de Remonstrantsch Gereformeerde Gemeente op/ 14 en 15 No vember 1939 in het perceel Markt no. 23 te houden verkoopdagen. Hinderwet. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders brengen ingevolge artikel 8 der Hinderwet ter al gemeene kennis, dat zy vergunning hebben verleend aan J. Spee en zyne rechtverkrij genden tot het oprichten van een loodgie- tersbedrijf annex reparatie-inrichting van electri8che apparaten dn de perceelen Tuin straat nos. 2—4, kadastraal bekend gemeen te Goutla sectie C no. 2313/14-, behoudens het recht van belanghebbendentot het instellen van beroep binnen 14 dagen by H. M. de Koi ingin, ingevolg^ artikel 15 dei Hinderwet. Verkiezing ouderlingen en diakenen Geref. kerk. Gisteravond is een verkiezing gehoudoi. van ambtsdragers der Geref. kerk. Gekozen zijn als ouderlingen de heeren J. Derpkser. WJzn., M. v. d. Ham, J. W. van KogeW- fcerg, P. D. Muylwyk, C. Otten, L. Sine"' M, Vëfijvey en Jac. van Vliet en als diake nen de heerenr J. Langen, P. Meyer, J. G Polet en J. B. van Wleringen. Jeugdleeszaal is gereed. •Opening op 15 November. De Jeugdleeszaal, waarvan de inrichtirg is fhogelijk gemaakt door schenkingen en de opbrengst van een collecte, is thans ge reed. Deze speciale leeszaal voor de jeugd i'b gevestigd in het gebouw Keizerstraat 41 in een daartoe door de gemeente afgestaan schoollokaal. De opening van deze nieuwe lokaliteit is bepaald op 15 November, dt« morgens 11 uur. Er bestaat gelegenheid om Zaterdagmid dag 18 November tusschen 2 en 5 uur de jeugdleeszaal te bezichtigen. Keuring van rij- en voertuigen. Op Zaterdag 11 November a.8., des mor- genB 11 uur, zal op het Veemarktterrein een algemeene keuring van rij- en voertui gen worden gehouden. Onder deze keuring vallen uitsluitend db- automobielen, die zonder chauffeur worden verhuurd en niet die automobielen, die krachtens de Wet Autovervoer Persoden zün gekeurd. De keuring op het Veemarkt terrein zal uitsluitend Worden gehouden voor automobielen, die verhuurd worden ronder chauffeur. De keuring van de rij tuigen zal aan de respectievelijke stallingen geschieden. Hosten van den tunnelbouw. Verhooging bijdrage der provincie. 'Gedeputeerde Staten van Zuid^Hollapd stellen de Provinciale Staten voor de aan de gemeente Gouda in de kosten van den •bouw eener tunnel aan den Ridder van Catsweg verleende bydrage van 75.000 te verhoogen met 24.000. Deze verhooging 5p noodig igieworden ,door de*1 ruimeren or- *et van het werk en de stijging der mate- rlaalpry'zen. Bekroningen konijnen. De heer B. Remejjer Jr. behaalde op een te Gorssel gehouden konynententoonstel- üng met een inzending van/ zes Angora cavia's v|jf eerste, eien tweeden en eenige eereprijzen. Natuurkundig Genootschap. Filmavond. Het Natuurkundig Genootschap organi- ^rt op Donderdag 16 November e.k. dos avonds 8 uur in de Réunie-Bioscoop een filmvoorstelling. Vertoond wordt „Wonde- mn der Natuur". De voorraadpositie niet onbevredigend. Geen broodkaarten of of surrogaten. Normale prüsverhooging maar geen prijsopdrijving. Hoewel in het algemeen by de bevolking de indruk is gevestigd dat de maatregelen welke van regeeringswege tot nu toe zijn genomen, een beteren toestand hebben ge schapen dan in den wereldoorlog van 1914- 1918, waardoor .thans aan de algemeene be hoeften der bevolking vry normaal kan worden voldaan, worden er toch opmerkin gen en ook klachten gehoord over (het be leid der regeering inzake de voorzieningen, welke getroffen zyn voor de vqgdselvoor- ziening van mensch en dder en voor de grondstoffenvoorziening van de industrie en de gevolgen welke daaruit voor het pu bliek voortvloeien. Het is duidelijk wanneer rondom ons land de oorlog woedt, dat Nederland daarby niet onberoerd kan blyVen. De mobilisatie van het Nederl. leger heeft zoovele werkkrach ten aan het maatschappelijk leven onttrok ken, de in- en uitvoeren van ons land zyn door den ingetreden oorlogstoèstand in too sterke mate aan banden gelegd, dat het al leen door bijzondere maatregelen van re geeringswege mogelijk is een toestand te scheppen, die zooveel als zulks mogelyk is, den normalen toestand kan benaderen. In een dezer dagen vanwege het Departe ment van Economische Zaken gehouden persconferentie heeft Minister Steenberghe, die zich buitengewoon veel moeite geeft om het geheele economische leven hier te lan de, zoowel wat de productie, het verbruik, als den in- en uitvoer betreft, voor Neder land op een zoo normaal mogelijk peil te houden, uiteengezet hoe en waarom de ver schillende regeeringsmaatregelen zyn ge troffen. En de talrijke vragen, die daarbij te berde zijn gebracht, heeft de Minister beantwoord op een wijze, die aantoonde dat deze Excellentie, die een staf van een HMal zijner voornaamste medewerkers om zich had verzameld, volkomen op de hoogte is van al datgene wat zifn veelzijdig departe ment betreft en zelfs voor de detailzaken welke ter sprake kwamen, slechts nu en dan de hulp van zyn medewerkers behoefde. En daaruit bleek ook, dat deze Minisiter het niet alleen noodig acht om opofferingen van de bevolking te vragen, maar zdch daarbij ook ten plicht stelt te zeggen waarom dit noodzakelijk is, wijl dan de lasten nog wat gemakkelijker worden gedragen. Voorraadvorming en distributie. Er zijn in den lande klachten geuit dat de voorraadvorming niet groot genoeg is' geweest en dat met de voorbereiding van de distributie niet tijdig vóór den oorlog is aangevangen. Zoowel het een als het an der is door Minister Steenberghe bestreden. Er zyn wel degelijk voorraden gemaakt voor redelijken termijn, waarvoor millioenen zyn uitgegeven. Zou men echter een voor raad graan, veevoedergraan inbegrepen, voldoende voor een jaar moeten opslaan, dan zou daarvoor noodig zifn een kapitaals uitgave van c.a. 73 millioen gulden, met een rente van 2.190.000 en een opslag kosten van 16.000.000 per jaar. Er zouden daarvoor extra silo's moeten zijn gebouwd, die later weer leeg zouden komen te staan. De vraag dient daarbij dan gesteld, wan neer met die voorraadvorming moet .worden begonnen, daar deze regelmatig verver- sching behoef/tl Wat de voorbereiding voor de distributie aangaat, deze hangt samen met de posities bij de grossiers en den de tailhandel op het moment dat de distributie aanvangt. Deze maatregelen vroeger te treffen, zou groQ/te kosten vorderen en vele beslommeringen voor het bedrijfsleven mee brengen. De prijspolitiek. De Minister heeft zich op het standpunt gesteld, dat een voorzichtige prijspolitiek noodzakelijk was. Teneinde schokken te voorkomen achtte de Minister het aanvan kelijk noodzakelijk dat bij de prijsstellingen niet met de vervangingswaarde zou worden gerekend. Nu de voorraden geleidelijk zifn geruimd, heeft de (Minister dit standpunt verlaten om tot een meer systematische be handeling van het prysprobleem over te gaan. Ongetwijfeld heeft deze houding wilde prijsstijgingen voorkomen. Ter voorkoming van prijsopdrijving zal controle by de bron plaats hebben. Dat in bepaalde gevallen thans prijsstijgingen moeten volgen, is ook voor den Minister wel duidelijk. En dat deze aanleiding kunnen geven tot acties voor hooger loon, wordt ook niet onmogelijk ge acht. Indien echter een kottinghandel zou ontstaan als tjj'dens den vorigen oorlog, dan zullen door den Minister daartegen krach tige maatregelen worden getroffen. Landbouwpolitiek. Wat de landbouwpolitiek aangaat, de Re geering is van oordeej dat de landbouw een redelijken prijs^ voor zyn producten moet ontvangen. Reeds werden de richt prijzen van de akkerbouwproducten en den groothandelprijs voor boter verhoogd. Eit daarnaast verstrekt de Landbouwvooriich- itingsdienst meerdere hulp en voorlichting aan den land- en tuinbouw. Dat neemt niet weg dat Nederland afhankelijk blijft van den aanvoer van grondstoffen, in het bijzon der veevoeder, uit het buitenland. Hoewel reeds lan,g voor den oorlog aanzienlijke re- geeringsaankoopen van buitenlandsche tar we hebben plaats gehad, waarvan een groo te hoeveelheid reeds is aangevoerd, terwijl nog andere veevoeders onderweg zifn, waar uit kan worden geconcludeerd dat de vee voederpositie niet onbevredigend is, is het toch zeker gewenscht met het oog op de ko mende tyden het veevoeder aan te vullen door gras te drogen en aardappelen te stoomen, waarbij de Regeering financieele hulp zal verleenen. De distrihutie. Wanneer de Regeering overgaat tot het in distributie brengen van bepaalde artike len, dan beteekent dat niet dat daaraan schaarschte is, doch dat de Regeering wil voorkomen dat niet ieder daarvan zyn deel zal kunnen krijgen. De hamsterwoede, die by een deel der bevolking nog bestaat geheel overbodig, want er bederft daardoor ook veel maakt het noodzakelijk daaraan paal en perk te stellen. Voor ieders bëhoefte is er voldoende. Daarom doet de Regeering een beroep op aller medewerking. Het voor bereiden en uitvoeren, van een regeling, waarbij millioen menschen betrokken zijy, is natuurtijH zeer oipv;angrijk en moeilijk. Erwten zyn er voldoende en suiker even zeer. Hoewel het oorlogsbrood van de sa menstelling van 60 tarwe, 25 rogge en 15 aardappelmeel best te genieten is, denkt de regeering er nog niet aan om broodkaarten en oorlogsbrood in te voe ren. Voor het hamsteren van naaigaren is geen enkele reden aanwezig en ook over een tekort van benzine en olie in 't algemeen behoeft niemand zich ongerust te maken. Wanneer de Regeering uit voorzorg het benzineverbruik heeft .willen verminderen door het Zondagsverbod voor auto's, dan was dit voor het gewenschte resultaat het eenvoudigste, zekere en minst stagneerende middel. Alle te itreffen maatregelen zyn afhan-, kelyk van den invoer van het hier te lande benoodigde en 'van de beschikbare scheeps- ruimte. De Regeering doet (het mogelyke- om haar maatregelen aan te passen aan de normale verhoudingen, opdat de minst mo gelyke stagnatie en nadeel daarvan het ge volg zullen zifn. dat het kind in de Martha Stichting ter verpleging moest worden op- Benoeming ter secretarie. Tot klerk 2de klasse ter gemeente-secrA- tarie alhier afdeeling bevolking, burgerlijke stand, militaire zaken en verkiezingen, i.s benoemd mej. A. M. Brand, thans typiste ter secretarie te Sociëteit Ons Genoegen. Biljart, en kaartconcours. Het bestuur van de sociëteit „Or s Genoe gen" organiseert voor de leden een biljart en kaartconcours op Maandag 13 Novem ber a.s. met voortzetting en beëindiging op Donderdag 16 November d.a.v., aanvang telkers 8 uur 's avonds. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 4 Nov.: Adrianus Cornells, z. van A. C. Vergeer en N. Njfhuis, Kat- tensingel 61. 5 Nov.: Jan Cornelis, z. a van G. van Heteren en W. Boer, Tollens straat 71. Geertruida Maria, d. van S. de Jong en G. M. Krebaum, F. W. Reitz- straat 39. OVERLEDEN: 3 Nov.: Antoma Punselie. 54 j.4 Nov.: Gerrit Gerardus van Hoorn, 53 j. Geertruida Hunik, geh. met T. A. van Eijk, 63 j. AGENDA. Reünie-Bioscoop: Vier vastberaden man nen en Tucson, de onoverwinnelijke. Woensdag 2 uur matinée. Schouwburg-Bioscoop: De spooktrein. Thalia-Theater: Splonnage in de Magi- notlinle. 7 Nov., 8 uur. Interlapin. Cursus transport colonne Roode Kruis. 7 Nov. 8.15 uur Réunie. Derde en laatst" voordracht leergang prof. dr. H. J.Jordan voor Vólksuniversiteit met licbtbeAlden. S Nov. 7.30 uur Oud-Geref. geneeute. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen 8 Nov. 8 uur Blauwe Kruis. Propaganda- vergadering Chr. Nationaal Vakverbond spreker D. de Ridder. 8 Nov. 8 uur Réunio. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Ix>gos-verband. 8 Nov. 8 uur Ter Gouw. Voordracht dr. Ir. G. A. C. Blok voor Oudheidkundige Kring Die Goude. 8 Nov. 8.15 uur Kunstmin. Filmavond Ne derlandsche Reisvereeriiging. 9 Nov., 10.30 uur. De Zalm. Verkooping no tarissen F. H. Koojfman en K. Zeevat, inzet. 9 Nov. 11 uur Schaakbord. Vehkooping no taris D. B. v. d. Most, afslag. 9 Nov. 8 uur Ohr. Geref. Kerk. Bijbellozing ds. W. Heersma. 9 Nov. 8 uur Vrye Evangelische gemeente. Bijbellezing en bidstond. 9 Nov. 8 uur Iteger des Heils. Openbare dienst. 9 Nov. 9 uur Central. Vergadering Ned Kappersbond. U Nov. 11 uur Veemarktterrein. Algemee ne keuring van automobielen. 13 Nov. 8 uur Ons Genoegen. Biljart- en kaarteoncours voor de leden. 13 Nov. 81 uur. Bovenzaal Ter Gouw: Gemeente-avond Ver. v. Vrijz. Her vormden. IJTT DEN OMTREK. ALPHEN a- d. RIJN. Stiefmoeder mishandelde vijf-jarig kind. Het jongetje moest in een ziekenhuis worden opgenomen. In Alphen nan don Rijn heefÉ rich een ergerlijk geval van lcindemnlshandellng voorgedaan, waarbij een 5-jarig jongetje zoodanig door zijn stiefmoeder is geslagen Het was de onderwijzeres van de Juliana bewaarschool reeds eenige malen opgeval len, dat dq 5-jarige Dirk L., wonende in de Brittenruststraat, met meer of minder ern stige verwondingen op school kwam. Ver onderstellende, dat het kind, hetwelk alleen naar school placht te gaan, onderweg door grootere jongens werd lastig gevallen, had de juffrouw naar de ouders geschreven, maar deze waarschuwing had niet het min ste resultaat. Integendeel, eenige dagen later kwam het kind 's middags op school in een toestand, die diepe deernis, maar tevens verontwaardiging opwekte bij eenige moeders, die haar kinderen naar school brachten en eenigszins bekend waren mee dè verhoudingen in het gezin van L., die voor de tweede maal getrouwd en momen teel onder de wapenen is. Het jongetje had schaafwonden over het geheele gezicht, een groot gezwel aan het achterhoofd en het met bloed doorloopen gezicht duidde op een ernstige bloeduitstorting onder de schedelhuid en het linker orderarmpje van het kind zag paars en was bijna geheel verlamd. Het jongetje bleek totaal versuft te zyn en in den loop van den middag ver ergerde de toestand van den kleir.e dusda- nig, dat de onderwijzeres van de bewaar, school 't raadzaam achtte hem per taxi naar de oud'erlijke woning be brengen. In middels was ook de politie gewaarschuwd, die de 24-jarige stiefmoeder van het kind J een verhoor afnam, waarbij deze aan var- kelyk verklaarde geen oorzaak van de ver- wondingen te kunnen opgeven, doch te*i- 1 slotte bekende het jongetje, dat naar de vrouw beweerde, lastig en ongezeggelijk, maar volgens de bewaarschool onderwijzeres veeleer een stil en ingetogen kind was, nu t den hak van eert schoen op het hoofd te hebben geslagen en te hebben geschopt. Het kind zelf verklaarde echter met een plank te zijn bewerkt. Daar de vrouw zelf geen medische hulp voor den kleine had ingeroepen, heeft de politie zich daarmee belast. Daarby kwam \ast te staan, dat de toestand van het jon getje van dien aard 'was, dat het in het kinderziekenhuis van de Martha Stichting ter verpleging moest worden opgenomen Er zijn verschillende getuigen door de nolitie gehoord, die verklaarden, dat het kind, wanneer de vader van huis was, her haaldelijk ernstig door zijn stiefmoeder werd mishandeld. Tegen de vrouw is proces verbaal opgemaakt. RADIO-PROGRAMMA'S. Woensdag 8 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. NCRV- Uitzending, 6.307 Onderwijsfonds "oor de Scheepvaart: 8.Berichten; 8.05 Schriftlezing, medi tatie; 8.20 Gramofoon (9.309.45 Felicita ties); 10.30 Morgendienst; 11.Gramo foon; 11,15 Ensemble v. d. Horst; 12.Be- richten; 12.15 Gramofoon; 12.30 Zang en piano en gramofoon (om 12.45 Berichten A NP); 1.15 Ensemble v. d. Horst en gramo. foon; 2.15—2.55 Gramofoon; 3— Chris te- lyke lectuur; 3.30 Zang en cello met piano begeleiding en gramofoon; 4.45 Felicita ties; 5.— Voor de jeugd; 5.45 Gramofoon, 6.Causerie „Gevaren voor dp Christelijke geest op ens platteland"; 6.20 Gramofoon; 6.30 Taalles, hierna Causerie „De samen stelling, de bediening en het onderhoud van stoomketels en stoommachines aan boord van schepen"; 7*— Berichten; 7.15 Cause rie namens het Protestantsche Hulpcomité voor uitgewekenen om ras of geloof; 7.30 Gramofoon; 8.Berichten ANP, herhaling SOS-Berichten; 8.15 Kon. Christ. Orato- rium-Vereenigiug, het Concertgebouworkest en solisten; 9.15 Causerie over Bruckner; 9.35 Gramofoon; 10.Berichten ANP, hier- ra actueel halfuur; 10.30 Ensemble Presto; 11.25 Gramofoon; 11.50—12 S-hriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. VARA-Uitzending 10—10.20 v.m. en 7.30—8 VPRO: 8.Berichten ANP, gramofoon; 9.S0 Keukenpraatje; 10.Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven; 11.30 Voor de vrouw; 12-Gramofoon; 12.15 VARA-orkest; 12.45 Berichten ANP, gramofoon- 1.VARA-orkest; 1.151.45 Orgelspel; 2.Knipcursus; 2.303.10 Gra mofoon; 3 15 Voor de kirderen; 5.30 Gra mofoon; 6.VARA-orkest; 6.40 Lezing .Beheersehtng van angst"; 7.VARA- Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Koorzang; 7.30 Bijhelvertellingen; 8.Herhaling SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANiP en VARA-Varia; 8.15 Gramofoon; 8.30 Piaio- duo en zang; 9.— Radiotooneel9.30 Het Rosian-orkesf; 10.Gramofoon; 10.10 Trompet en orgel; 10.40 Medische vraag baak; 11.— Berichten ANP; 11.10 De Ramblers: 11.4012 Gramofoon. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Bodegraven. 7 Nov. Aangevoerd 199 partyen, teza men 8955 stuks. Prijs le soort m. r.m. 32 —34. 2p soort met r.m. f 30—31, zware met ,\m. tot 34.50. Handel matig. Veemarkt Rotterdam. 7 Nov. Aanvoer in totaal 5101 stuks, zijnde 1045 vette rundeien, 1521 magere runderen, 40 vette kalveren, 476 graskalve ren, 1206 nuchtere kalveren, 1 varken, 13 veulens, 133 paarden, 586 schapen of lam meren, 80 hokken of geiten. De prü'.en waren als volgt: vetta Roeien le kw. 74, 2c kw, 60, 3e kw. 38—48, vette oasen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 40 ■•O, «tieren le kw. 66, 2e kw. 34, 3e kw. 44, vet'e kalveren le kW. 100, 2e kw 80, 3e kw. 50— 65 cent, alles per k.g.; graskalveren 2e kw. 46, 3e kw. 34 cent per k.g., le kw. 45, 2e kw. 25, 3e kw. 15 gld. per stuk; slacht nuchtere kalveren le kw. 41, 2e kw. 36, 3e kw. 31 cent per k.g., le kw. 9%, 2e kw. 3e kw. 4 gld. per stuk; fok nuchtere kalve- ren le.kw. 17, 2e kw. 14, 3e kw. 10 gld. per stuk; slachtpaarden le kw. 56, 2e 'kw. 48, 3e kw. 38 cent per k.g., le kw. 250, 2e k-v. 190, 3e kw. 120, werkpaarden le kw. 335, 2e kw. 270, 3e Vw. 170, hitten le kw. 250, 2e kw. 220, 3e kw. 130 gld. per stuk; scha pen le tytf. 44, 2e kw. 40, 3e kw. 35 cent per k.g., le kw. 25 2e kw. 20, 3e kw. 15 gld per stuk; lammeren le kw. 48, 2e kv. 45, 3e kw. 40 cent per k.g., le kw. 17, 2o kw. 14, 3e kw. 10 gld. per stuk; kalf koeien le kw. 255, 2e kw. 180, 3e kw. 139, melkkoeien le kw. 245, 2e kw 180, 3e kw. 130, vtr..- koeien le kw. 180, 2e kw. 130, 3e kw. 10J, vaarzen le kw. 140, 2e kw. 120, 3e kw. 90, pinken le kw. 100, 2e kw. 80, 3e kw. 60, bokken of geiten le kw. 11, 2e kw. 7, 3e kw. 4 gld., alles per stuk. Vette koeien en ossen, aanvoer ruimer, handel kalm, pryzen als vorige week, pri ma koe 80 ct., Dr os 74 ct. Stieren, aan voer 'gering, handel tamelijk, pryzen le kw. iets styver, 2e en 3e kw. onveranderd, j Vette kalveren, aanvoer als vorige week, handel matig, pryzen constant, prima's j 1.10. Graskalveren, aanvoer kleiner, han del redelyk, pryzen pryshoudend. Nuchtere slacht- en fokkalveren, aanvoer grooter, handel stroef, pryzen ruim pryshoud^.d. Paarden, aanvoer iets grooter, handel shi pryzen onveranderd. Schapen en lammeren, 1 aanvoer iets ruimer, handel kalm, pryzen 1 als gisteren. Kalf- en melkkoeien, aanvoer als vorige week, handel iele levendiger, pryzen le len 2e kw. koeien iets stijver, 3t kw. onveranderd. Koning Leopold naar België teruggekeerd. Hedenmiddag om kwart over 2 is Koning ï^eopold van België van het Paleis Noord einde per auto naar België teruggekeerd. Kabinetsraad in België. BRUISSEL, 7 Nov, Vai zes zal de kabinetsraad bijei De begrafenis van Adolphe Max. Geen otticieele eerbewijzen. De begrafenis van burgemeester Max is bepaald op Donderdag a.s. half drie. Om 12 uur zullen de leden der regeering zich naar het stadhuis begeven, waar het stoffelijk overschot is opgebaard, om daar een laatste afscheid van burge meester Max te nemen. De mededeeling van het stadhuis, waarin het overlijden van burgemeester Max wordt medegedeeld luidt: „In zijn laatste wilsbeschikking heeft Adolphe Max het verlangen uitgedrukt, dat de begrafenis zonder officieele eer bewijzen zal geschieden. Hij geeft toe stemming, dat de bevolking hem voor de laatste maal zal mogen zien. In zijn spi ritualistisch geloof zal hij met erkente lijkheid de gebeden aanvaarden van allen, die een godsdienstige overtuiging hebben." WISSELKOERSEN. 6 Nov. 7 Nov. Officieel. Londen 7.47% 7.45% Berlijn 75.20 75.25 Parys Brussel 4.23% 4.23 31.46 31.41 Zwitserland 42.45 42.24 Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.92 44.90 Oslo 42.82% -42.82% New-York 1.88% 1.88% Beurso verzicht. Op de Amsterdamsche beurs was de stemming aan den gedrukten kant en grootendeels moest dit op rekening worden gesteld van het gebrek aan I affaire. De berichten omtrent de nieuwe prijslimites van de N.I.V.A.S. en omtrent afdoeningen van deze instelling sorteer den niet veel effect. H.V.A.'s waren bij de opening vrijwel onveranderd, maar zakten nadien een kleinigheid in. Vor stenlanden kwamen iets hooger te lig gen. De incourante soorten trokken bijna geen attentie. De rubberafdeeling was zeer stil. In Amsterdam Rubbers werden slechts en kele transacties afgesloten. Voor de min der courante soorten werd geen interesse betoond. Tabakken waren verwaarloosd, prijs houdend, maar weinig veranderd. De handel in industrieelen had weinig te beteekenen. De Philipsaandeelen kwa men iets lager te liggen. Ook Unielevers zakten een kleinigheid af. A.K.U.'s kon den zich daarentegen handhaven. In Scheepvaartpapieren was weinig te doen. De Amerikaansche markt was stil. Het onberekenbare verloop van Wallstreet werkt den ondernemingslust voor deze fondsen niet ln de hand. Kleine omzet ten vielen waar te nemen in de staal- aandeelen, die, ln navolging van New- York, lager werden genoteerd. Anacon da's waren bijna onveranderd. De beleggingsafdeling had een kalm voorkomen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaarbewolkt, nu en dan regen, tijdelijk opklarend, eenige stijging van temperatuur, matige tot krachtigen, Zuidoostelijken tot Ziuidwesbelyken wind.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2