Schoten in Mandsjoerye. Beurs van Amsterdam. TWEEDE KAMER. AI laat ge op het di •'Ut sU e, FEUILLETON. WERKVERRUIMINGSCREDIET, Een nieuw Pokkenwetje. Het wetsontwerp goedgekeurd met De Tweede Kamer is gisterenmiddag aangevangen met de stemming Vrij dag aan het einde van den middag ver zocht door den heer Rost van Tonningen over de verhooging van het crediet van 30 mlllioen voor de werkverrui ming. Het resultaat was, dat deze supletoire begrooting is goedgekeurd met "jalgemee - ne stemmen (81—0). Ook, de nat.-soc. fractie stemde voor! Verder heeft de Tweede Kamer met 62 tegen 18 stemmen goedgekeurd het wets ontwerp omtrent nieuwe bepalingen be treffende de inenting tegen pokken. Alvorens deze beslissing viel, heeft minister Van den Tempel zijn rede voort gezet. De Minister wees er op dat de vrijheid der ouders thans onaangetast blijft. Wel zal getracht worden vaccinatie beneden 2 jaaf te bevorderen. De ouders zullen beslissen met volledige kennis van zaken, ook van het gemeenschapsbelang. Ook uit de kosten mag men geen ar gument tegen deze regeling putten. Bij de verschijning voor den burge meester geeft de hierbij aanwezige arts objectieve voorlichting. De belangen van de homoeopathie zullen in het oog wor den gehouden bij de verdere samenstel ling van de Staatscommissie. De tot dusver gevoerde particuliere propaganda heeft onbevredigend resul taat gehad. Wanneer in het bijzonder ook nog wordt gelet op de buitengewone omstan digheden vertrouwde de minister, dat de Kamer het wetsontwerp met groote meerderheid zal goedkeuren, hetgeen inderdaad het geval was. Begrooting van P.T.T. Vervolgens kwam de begrooting van Posterijen, Telegrafie en Telefonie aan de beurt, waarbij de heer Faber (£.d.) waardeering uitsprak voor de kundige wijze waarop de dienst geleid wordt. Er worden groote winpten gemaakt, hetgeen toe te juichen valt indien maar niet, al etende, de eetlust te groot wordt. Verder had spr. enkele verlangens in zake verdere en spoedige automatisee ring van de telefoon en achtte hij. het aantal straffen van den postchèque- en girodienst te streng. Er zijn 1700 men- schen aan personeel, in 1958 werden 3558 1 schriftelijke berispingen uitgedeeld en 10.346 straffen van i tot 2 uur werkeh, zoodat het bedrijf voordeel heeft van straffen die worden uitgedeeld. De verdeeling van den zendtijd lijkt spr. in verhouding tot de cultureele be hoeften van ons volk juist. Men zij voor zichtig met het aanbrengen van veran deringen. De heer Posthuma (chr.-dem.) strui kelde over de tien millioen winst welke, aldus spr., eigenlijk niet zou moeten worden gekweekt uit dezen dienst met z'n 18.000 menschen, want eigenlijk is dit een extra belasting. Men zou aan veler lei wenschen van publiek en personeel tegemoet kunnen komen als men met minder winst tevreden was. Spr. verde digde verder personeelsbelangen, o.a. die der arbeidscontractanten. t Mevr. Bakker-Nort (v.d.) onderstreep te de hulde aan de bedrijfsleiding, maar constateerde te weinig verbeteringen voor het personeel, in het bijzonder van het talrijke losse personeel. Zeer tevreden met de winst was de heer IJsselmuiden (r.k.), omdat het be drijf niet wordt geschaad door een bruto winst van 18 a 20 mülioen gulden. Het is niet onredelijk daarvan 10 millioen voor de schatkist te reserveeren. Ook spr. drong aan op verlaging van telefoontarieven, verbetering van de locaalpost en bepleitte tenslotte perso neelsbelangen. Voorgenomen verbeterin gen moeten niet worden stopgezet en uiteindelijk zal ook de nachtdienst bij de post moeten verdwijnen. De heer Van Braambeek (s.d.) sprak over verdeeling van de winst en perso neelsbelangen en wees er voorts op dat de P.T.T. op de luchtpostverbinding zeer belangrijke bedragen toelegt: op de In- dië-lijn alleen al 1.8 mlllioen gulden, die uit de schatkist zouden moeten k. Ten slotte kwam de heer Hilgenga (s.- d.) eveneens verbeteringen bepleiten, nu in het bijzonder voor het platteland, waarvan de bestelkringen bij de aan grenzende steden moeten aansluiten. De opleiding van onze Reserve-Officieren. Bij de op 16 September en 4 October Jl. bij de Kon. Landmacht aangevangen op leidingen voor reserve-oiticieren zijn geen plaatsen meer beschikbaar. Het ligt echter in het vpornemen van den minister van Defensie om omstreeks l Februari 1940 naast de bestaande alsnog een nieuwe opleiding te doen aanvangen voor reserve-officier bij de infanterie, de cavalerie, de wielrijders, de bereden ar tillerie, de luchtdoelartillerie, de motor artillerie, de kustartillerie en de militaire administratie. Dienstplichtigen die de eerste oefening nog niet of nog niet ten volle hebben vervuld en voldoen aan de eischen ge steld in paragr. 7 van de Indeellnesbe- schikking 1940 kunnen mededingen naar plaatsing bij een der opleidingen. Aanvragen om plaatsing moeten langs den hierarchieken weg den minister be reiken, en wel vóór l December a.s. Dienstplichtigen, die zullen worden toe gelaten tot het volgen dier opleiding, moeten er op rekenen dat zij die ten volle zullen hebben te volbrengen en ten volle zullen deelen in de verplichtingen den reserve-officieren opgelegd; gedu rende den cursus zal geen uitstel voor studie of andere belangen worden ver leend. Zij die toelating wenschen tot een der genoemde opleidingen om te zijner tijd in aanmerking te komen voor overgang als cadet naar het twéede studiejaar der K.M.A. voor verdere opleiding tot be roepsofficier, moeten erop rekenen dat de gelegenheid daartoe eerst in den loop van 1941 kan worden geboden, met uit zondering van hen die in opleiding zijn voor de kustartillerie, aan wie geen ge legenheid tot zoodanigen overgang kan worden gegeven. De overgang geschiedt alleen voor het wapen of dienstvak waarbij de dienstplichtige in opleiding is opgenomen en uitsluitend voor het leger hier te lande. Meer groente naar Engeland. Ook garnalen en mosselen weer toegelaten. Eén week na het uitbreken van den oorlof hief de Engelsche regeering eener zijds de contingenteering tot 50 pet. van normaal van bacon en melkpro ducten op, doch aan den anderen kant verbood zij den invoer van bloembollen, druiven, versche en gedroogde groenten en dergelijke. Thans vernemen wij, dat Engeland van heden af weer den invoer openstelt voor: roode kool, augurken, gedroogde groen ten, geconserveerde boonen in luchtdich te verpakking (behalve snijboonen), blokmelk, vleesch-extracten en essences, garnalen, mosselen en alikruiken. In het kalenderjaar 1938 exporteerde ons land naar Engeland 1.9 millioen kilo roode kool, Cf.3 mill, kilo augurken, 56 ton gedroogde groenten, 0.5 mill, kilo gar nalen, en 2.1 millioen kilo mosselen, te zamen voor rond drie top. In elk gewal blijkt uit dezen maatregel, dat Engeland de in begin September schielijk dichtgeslagen deur al weer op een kier begint te zetten. Bruno Walter dit jaar geen gastdirigent. Naar Californië vertrokken v°or herstel van gezondheid. Bruno Walter heeft aan het bestuur van het Concertgebouw gevraagd, hem van zijn verplichting tot het dirigeeren van een reeks van concerten in de maand Januari te willen ontslaan en deze con certen tot het volgend seizoen te mogen Aanleiding tot dit verzoek is de ernstig geschokte gezondheidstoestand van den kunstenaar, tengevolge van het tragische verlies, dat hij onlangs heeft geleden Het bestuur heeft dit verzoek uiteraard ingewilligd, hoezeer men ook betreurt van de medewerking van dezen grooten kunstenaar in dit seizoen te moeten af zien. Bruno Walter heeft de reis naar Californië aanvaard, waar hij geruimen tijd tot herstel van zijn gezondheid wenscht door te brengen. Nieuwe alg. abonnementskaarten. Bij de Nederlancische Spoorwegen. De oude abonnementskaarten van de Nederlandsche Spoorwegen zullen met ingang van 8 November door een nieuw model worden vervangen. bij het oude systeem was het publiek genoodzaakt, voor iedere verlenging voor een nieuw portret te zorgen en een nieu we aanvraag in te vullen. Door invoe ring van het nieuwe model kan het abonnement iedere maand worden ver lengd zonder dat voor den houder eeni- ge administratieve handeling nooidg is. De abonné behoeft thans niets anders te doen tian de te verlengen kaart aan het loket aan te bieden. De verlenging is het werk van enkele oogenblikken. Deze handeling kan plaats vinden op ieder willekeurig station en reeds vijf dagen voor den einddatum. Deze regeling geldt voorloopig slechts bij verlenging per maand. staan uit een stamkaart en een verlen- gingskaart. De stamkaart is een Jaar geldig. Als overgangsmaatregel is be paald, dat aan hen, die zich voor de eer ste maal abonneeren, nog tot 7 December een kaart van het oude model zal wor den verstrekt. Belastingverhooging in Den Haag. Burgemeester en Wethouders van Den Haag verklaren in hun antwoord aan den Raad op het Voorloopig Verslag inzake de gemeentebegrooting voor 1940, dat het noodzakelijk is de straatbelasting te ver- hoogen en in 1941 de opcenten op de ge meentefondsbelasting op 75 te brengien. Ten gevolge van de buitengewone om standigheden is voor 1940 309.000 meer noodig dan begroot is. B. en W. hopen met de voorgestelde belast imgverhoogingen dit bedrag te kunnen dekken, daar in de ge wone begrooting geen dekking is te vinden. K.L.M. breidt haar dienst op Engeland uit. Belangstelling voor den vliegdienst Tweemaal per dag v.v. Van de zyde der Engelsche autoriteiten heeft de K.L.M. pisteren toestemming ont vangen om een tweede dage lij ksdhe lucht- verbinding te openen tusschen Amsterdam en Londen. Reeds terstond zijn maatrege len getroffen om deze uitbreiding van het luchtverkeer tusschen Nederland en Enge land mogelijk te maken, zoodat met ingang van Donderdagmorgen a.s. twee vliegtui gen per dag van Schiphol naar Shoreham zullen vertrekken, evenals in omgekeerde richting De aanleiding tot bet besluit der Engel sche' autoriteiten ik stellig bét feit, dat er voor den dagel^jkschén dienst, welke de K.L.M.zooals men weet, sinds 16 October J.I. op Engelénd onderhoudt, buitengewoon groote belangstelling bestaat. De vertrek kende vliegtuigen zijn nagenoeg alle vol geboekt met passagiers, terwijl er belang rijke hoeveelheden1 vracht en post mede gaan. Nog kort geleden besloten de Engel sche posterijen hun luchtpost voor Neder land en Scandinavië met de KjL.M. vlieg tuigen mede te geven, terwijl dagelijks honderden kilogrammen couranten naar Nederland en Scandinavië over het Kanaal warden vervoerd. Deze groote belangstel ling wettigt zeker voor het oogenblik een uitbreiding van het luchtverkeer tusschen Nederland en Engeland. Tot de verwezen lijking hiervan heeft de goede en regelma tige funcbionneering van den dienst sinds de heropening zéker bijgedragen. De erva ringen, welke men heeft opgedaan met het systeem van veiligheidsmaatregelen, waren zeer bevredigend. Uit Nederland zullen met ingang van Donderdag a.s., 9 November, de vliegtuigen vertrekken om 9.00 en om 11.00 uur des ochtends van Schiphol, terwijl de vertrek uren van Shoreham zijn gesteld op 9.00 en 13.00 uur. Met ingang van 19 November a.s., de xlatum van de invoering van den wintertijd in Engeland, zal het tweede één lichtstraal vallen een enkele, dan reeds vliegtuig uit Engeland een uur vroeger, dus om 12.00 uur vertrekken. Op Zondagen worden zoowel uit Nederland als uit Enge land uitsluitend de middagidiensten waar- De dienstregeling is zoo vastgesteld., dat passagiers uit Nederland nog bij daglicht ii. Londen aankomen, zoodat de bezwaren der verduistering voor hen, die er niet aan gewend zijn, vermeden worden. Prof. dr. A. Neijtzell de Wilde, f In den ouderdom van 62 jaar is te 's-Gra. verihage overleden prof. dr. A. Neijtzell de Wijlde, oud-voorzitter van den. Volksraad in Nederlandsch Indië, hoofd van de af deeling juridische en Volkenbondszaken van het ministerie van Koloniën, buitengewoon hoogl eeraar aan de Landbouwhoogeechool te Wageningen. Prof. Neijtzell de Wilde, van wiens hand ta! van werken op juridisch gebied zijn ver schenen, was ridder in de orde van den Ne derlandsche» Leeuw, officier in de Oranje Nassau-orde en commandeur in de Fransche oi de van Cambodja. GEMENGD NIBïTWS. Prins Bernhards verrassing: foto's van zijn dochtertjes voor koks van een fort. Toen Donderdag Prins Bernhard eenige kantonnementen in de Vesting Holland heeft bezocht, is hem in de cantine van een der forten koffie aangeboden. Van die gelegenheid hadden de daar werk zame drie koks gebruik gemaakt, den Prins twee poppen aan te bieden, voorstellende een kok en een soldaat, welke poppen be stemd waren voor Pnnses Beatrix en Prin ses Irene. Zaterdagavond omstreeks 5 uur stopte voor den ingang van het fort, dat slechts langs een kronkelenden landweg te berei ken is, een auto. De dienstdoende schild wacht kwam naderbij, maar omdat het don ker was, kon hij niet zien, wie zich in dc auto bevonden. Zoodra echter uit den wagen een vraag werd gedaan, hoorde de schild wacht aan de stem, dat hij tegenover Prins Bernhard stond. De Prins vroeg naar den sergieant-kok. Deze was toevallig in de na bijheid, Dat de Prins hem dadelijk herken de, was merkbaar uit zijn woorden: - O juist, hèm moet ik hebben. De sergeant-kok moest bij den Prins ko men en deze overhandigde hem een pakje. Het bleek, dat als belooning voor de aar dige attentie, welke Prins Bernhard Don derdag door de ltoluwas bereid, ook de Prins niet had willen achterblijven. In het pakje bevonden zich vier portretten van de Prinsesjes, waarvan drie foto's gekleurd waren en één voorstelde Prinses Beatrix, zittende op een stoeltje, met Prinses Irene op haar schoot. De sergeant-kok dankte den Prins harte lijk voor deze bijzonder welkome verrassing. Inmiddels was de commandant van het fort naderbij gekomen, doch het was niet de bedoeling van den Prins, 2ich nog even In het fort op te houden. Nadat de foto's, aan den sergeant-kok ter hand waren ge steld en de Prins eenige woorden met den commandant had gewisseld, is hij weer per auto huiswaarts gekeerd. Den gieheelen avond heeft de bemanning van het fort enthousiast de portretten be wonderd van dei Prinsesjes, die een eere plaats in het fort krijgen. Kinderen overreden en gedood. Gistermiddag omstreeks vier uur stak een zevenjarig jongetje te Voorburg met zijn autoped de Laan van Nieuw Oost Einde ener. Een juist passeerende particuliere auto, bestuurd door een arts uit Den Haag, kon een aanrijding niet voorkomen. Het knaapje werd gegrepen en op slag gedood. 3 Dinsdagmiddag reed te Nieuweschans het j jongetje Johannes Mennen, die over enkele dagen acht jaren zou worden, mee op een wagen, welke door een tractor werd voort getrokken. Tijdens den rit viel hij van den wagen en de zware wielen) gingen hem over het hoofd. Het jongetje werd zwaar ver minkt en was op slag dóód. De smokkelarij van uniformen Huiszoekingen te Amsterdam In den afgeloopen nacht zijn er Amsterdam een 6-tal huiszoekingen ver! richt door 8 hulpofficieren van Justitie en 25 rechercheurs, in verband met de bekende uniformzaak. Tot half twee wa ren er nog geen arrestaties verricht Na het onderzoek in drie panden aan de Quellijnstraat werd een bezoek ge bracht aan de woning van den inmiddels gearresteerden Van O. aan de Apollo- laan, aan de woning van een N.SB'er in het Tweede Weteringplantsoen en aan een flat in de Vijzelstraat, waar een in- specteur van politie woonde, die nu in militairen dienst is. De Justitieele auto riteiten zetten de besprekingen tot laat in den nacht op het hoofdbureau van politie voort. Het spreekt vanzelf, dat ook elders wordt gezocht naar medeplichtigen van A. en Van O. De man, die bij den Amsterdamschen koopman Blom de bewuste uniformen gekocht heeft, is nog niet gevonden. $»De garagehouder J. F. K. in de Quel lijnstraat is een Duitscher, die daar al twintig jaar woont. Hij is in het bezit van een vliegbrevet en vloog ook veel doch door het uitbreken van den oorlog was dit niet meer mogelijk. De huiszoekingen in de buitenwijken van Amsterdam duurden van *s avonds acht uur tot twaalf uur. Vier Duitschers te Hengelo rear- De waakzaamheid van een militairen kleermaker te Deventer heeft geleid tot de arrestatie van vier Duitschers te Hengelo in Overijsel, welke aanhouding in verband wordt gebracht met de uni formensmokkelarij. Bij een militairen kleermaker te Deventer vervoegde zich gisteravond een Duitsch sprekend per soon, die een offlclerskepi kwam koopen. Omdat de kleermaker dit hoofddeksel niet in voorraad had, nam de klant ge noegen met een soldatenkepi. De kleer maker, die de zaak niet geheel vertrouw de, hield den kooper goed in het oog en waarschuwde de politie. De commissaris van politie te Deventer nam de noodlge maatregelen, welke tot resultaat hadden, dat nog denzelfden avond te Hengelo in Overijsel vier Duitschers werden gear- De roofmoord te Leidschendani. Belangrijk spoor wordt in de om geving van Gouda gevolgd. Bij het verdere onderzoek naar de daders van den te Leidschendani ge- pleegden moord op den veekoopman C. van der Horst, worden, naar wij ver nemen, thans bepaalde sporen gevolgd. Een spoor leidt naar een gemeente onder den rook van Gouda. De hier ver kregen aanwijzingen worden door Justi tie en politie dermate belangrijk geacht, dat men verwacht in staat te zullen zijn binnen enkele dagen te weten of het misdrijf door één, dan wel door twee personen is gepleegd. De gearresteerde R. A. houdt vol dat niet hij, doch een ander Van der Horst om het leven heeft gebracht. In samenwerking met de Leldschen- damsche- en plaatselijke politie, is de Rijksrecherche sinds gisterochtend doen de de verschillende verkregen aanwijzin gen in de bedoelde gemeente te onder zoeken. De personen, die men hier zoekt en waarvan men het vermoeden heeft, dat hij op den middag van den moord in gezelschap van den gearresteerde A. was, zou eveneens in militair uniform zijn gekleed geweest. Hij zou in een veeauto hebben gezeten, welke wagen van den Rijksweg Den Haag—Bodegraven is afgegaan, in de richting van Gouda. Zooals men zich zal herinneren, heeft de arbeider Van den Heuvel, die het tuniek uit de spoorsloot opvlschte, om streeks half vijf op den middag van den moord, twee auto's zien staan en wel een vee-auto en een personenauto. A. heeft toegegeven oter Bodegraven, Leiden naar Amsterdam te zijn gereden. Of hij op zijn reis inderdaad maar alleen is geweest staat nog niet met zekerheid vast. Veekoopers op de Leidsche veemarkt herinneren zich, zooals gemeld, dat tegen het sluiten van de markt een vee auto is weggereden, in de cabine waar- 40 Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verbodeir. JSn wat zal er dan over een jaar met gebeuren? vraagt Glenister. Heb je daarover al eens nagedacht?* Over een ja&r moet je immers weer terug, naar het Gelshahuis! Hierop blijft Mizu hét antwoord schul dig. Nog aarzelt zij haar gedachten in woorden weer.te éeven. Zij zou kunnen zeggen, dat zij vandaag, na dat onder houd met Juffrouw Takita, anders over het contract denkt dan gisteren. Gisteren zou zij nog slechts een eer biedige buiging hebben gemaakt en daarbij dan gefluisterd hebben: het is nu eenmaal zoo; er is niets aan te ver anderen... Maar vandaag zegt haar wil: Er zal gestreden moeten worden... Als Okito zich bij hen voegt en getui ge is van het verdere onderhoud, wordt de sluatie bepaald vermakelijk. Met grenzenlooze verbazing neemt de Japanner kennis van Mizu's voornemen om een betrekking te zoeken. Het is hem duidelijk aan te zien, dat hU Brokman en Glenister ervan verdenkt het meisje tot dit besluit te hebben gebracht. Hij verwaardigt Mizu, wier verlegen heid door zijn tegenwoordigheid in niet geringe mate is toegenomen, met geen blik, docU zich uitsluitend tot Brokman wendend,, geeft hij op zeer gedeciceerden toon als zijn meening te kennen, dat juffrouw Yushima het zeker niet zal goedkeuren, wanneer Mizu een, voor een Geisha onwaardig leven leidt. De firnst, waarmee hij aan zijn be zorgdheid uiting geeft, doet voor de Europenanen eenigszins lachwekkend aan, maar dat weerhoudt hem niet om op nog overtuigender toon te vervolgen: Als Mizu San zich het haar laat af knippen, dan doet zij daarmee aan haar uiterlijk zooveel afbreuk, dat juffrouw Yushima ernstig schade lijdt. Voorts moet ik de beide heeren erop opmerk zaam maken, dat Mizu San op het punt staat door haar dwaze wenschen haar verdere carrière als Geisha voorgoed te vernietigen. Dat zou beteekenen, dat juffrouw Yushima zich genoodzaakt zou zien Mizu San aan een etablissement in Yochlmara te verkoopen. Hij spreekt zeer langzaam en omstan dig en zoekt daarbij zichtbaar naar ar gumenten, maar zijn welbespraaktheid blijkt niet zoo groot als zijn afkeer van moderne Inzichten bij het zwakke ge slacht. Brokman en Glenister kijken elkaar lachend aan. Reeds na de eerste woor den van den Japanner hebben zij zich Mizu's bondgenoot gevoeld. Nu zijn zij het er volkomen over eens, dat zij me neer Okito er eens flink tusschen moe- Brokman trekt zijn gezicht in 'n min zame plooi. Den Japanner parodieerend, zegt hij op denzelfden hoffelijken toon, dat hij van mr. Okito's standpunt in deze met zeer veel belangstelling kennis heeft ge nomen, maar dat hij nu op zijn beurt gaarne zijn bescheiden meening ten beste zou willen geven. En zonder op een toestemming te wachten, vervolgt hij: r Wij hebben Mizu van juffrouw Yus hima gehuurd, mr. Okito en volgens de Japansóhe wet hebben wij derhalve het recht Mizu- onder te verhuren aan wien wij willen, onverschillig of nu een koop man, een fabrieksdirecteur of de tram- dlrectle, die naar ik hoor, den laatsten tijd vrij veel conductrices in dienst schijnt te nemen, de gegadigde is. Mr. Brokman heeft gelijk, meent hu ook Glenister. Het zaakje zou ons anders veel te duur worden. Ik stel voor, dat wij morgen een advertentie In een van de bladen plaatsen: Jonge, knappe geisha Voor kantoorwerkzaamheden te huur... Daar zij geen van beiden een spier van hun gelaat vertrekken, bemerkt Okito niet, dat hij voor den gek wordt gehou den. Geen enkel blad in Japan zou een dergelijke advertentie opnemen, voor spelt hU met een welwillend glimlachje. Nou, dat zou ik eerst nog wel eens willen zien, antwoordt Glenister dood kalm. Ik heb goede relaties bij dé bla den en ik zal het gevalletje natuurlijk persoonlijk behandelen. Neemt u maar van mij aan, mr. Okito, dat ik geen mid del onbeproefd zal laten om het meisje vooruit te helpen. En reeds staat hij op, alsof hij van plan is zich onmiddellijk naar het bu reau van een of ander blad te begeven. Okito verzoekt hem echter nog even te blijven. Ik geloof, dat er een kansje is om aan den wehsch van de heeren tegemoet te komen, zegt hij, nog steeds glim lachend, Ik heb een goeden zakerfvriend, die aan'het hoofd staat van een groote thee-onderneming, welke uitsluitend naar Engeland en Amerika exporteert. Hij heeft zeer veel personeel en zal wel bereid zijn Muzl San een plaatsje op zijn kantoor te geven. Glenister kijkt hem wantiDuwend aan. Ik vrees, dat die thee-onderneming zich op zekeren dag wel als een thee huls zou ontpoppen, zegt hij cynisch en Mizu schijnt er precies zoo over te den ken. Zij is geheel uit het veld geslagen en met een hulpeloozen blik staart zij naar Okito, van wien zij blijkbaar niets goeds verwacht. Haar lippen bewegen zich, alsof zij iets wilde zeggen, maar natuurlijk wAagt zij het niet ongevraagd het woord te nemen. Nu wendt zij zich smeekend tot Brok man en tot haar groote ontsteltenis meent zij te bemerken, dat deze de kwes tie als afgedaan beschouwt. Achterover ln zijn stoel hangend, staart hij naar het plafond, alsof hij zich met iets heel Maar plotseling glijdt er een geheim zinnige glimlach over zijn gelaat en net volgehde oogenblik buigt hij zich over de leuning van zijn fauteuil om zich ge moedelijk tot Okito te wenden. Ik heb een uitstekend Idee. Laten 'we eens hooren, wat mr. Glenister daar van denkt Laten we eens hooren wat mr. Gie- nister daarvan denkt, herhaalt hij nog eens, zoo opgewekt en vergenoegd, dat de reporter het gevoel krijgt, thans met den Japanner voor den gek te worden gehouden» -- Hoor eens even, Glenister. Mizu ver staat zoowel Engelsch als Japansch. ZU zou mij dus als tolk uitnemende dien sten kunnen bewijzen. In den omgang met de Japanache werklieden, de con trole-commissies en de ingezetenen va» de kolonie is zij bepaald onmisbaar, au krijgt een keurig trainingspak en dan kan ze mij overal vergezellen. chlneschrijven kan zij ook... de laeai secretaresse... bovendien kan zij zingen en dansen... in de avonduren na de dag taak.. Een uitstekend plan, valt Glenister enthousiast «bij. En de Japansche regee ring zal haar secretaresse natuurlijk moeten betalen. Wij zullen voor Mizu een behoorlijk salaris bedingen, zoodat n werkelijkheid het Rijk aan juffrouw Yushima de huur voor Juffrouw m» betaalt. (Wordt vervolgd)» van een militair was gezeten. In het be lang van het onderzoek kunnen geen nadere mededeelingen worden vefstrekf Het schijnt, dat de 'Leidschendamsche politie voor het volgen van bovenge noemd spoor, zeer waardevolle gegevens heeft verschaft. Over een signalement van den ge zochte beschikte men niet. De getuigen verklaringen zijn op dit punt uiterst vaag. Naar aanleiding van geruchten over de arrestatie van een bekend strooper te Leidschendam, kunnen wij mededeelen, dat deze aanhouding niets met de moordzaak uitstaande heeft. DoodeUjk ongeluk te Amsterdam. Arbeider van vijftien meter hoogte gevallen. Omstreeks half vier li gistermiddag in de zwavelzuurstoffabriek aan den over kant van het IJ te Amsterdam een doo- delijk ongeluk gebeurd. Een arbeider, die op een ongeveer 15 stelling stond, verloor bij» van pyfiet zijn evenwicht en" stortte met het hoofd op den steenen vloer. HU liep een schedelbasisfractuur op en overleed enkele oogenblikken na het on geluk. Het stoffelUk overschot is naai het Binnengasthuis overgebracht. Prinses Juliana bij militaire geneeskundige oefening. Prinses Juliana heeft gistermiddag ver- gczelt* van haar hofdame jkvr. M. J. va'» Heemstra en Hr. Ms. adjudant luitenart- kolonel li J. Phaff, eem gedeelte van d'i oeioii'igcn \«*n den militair geneeskundigen dienst in de omgeving van Den Haag by- gewoond. STADSNIEUWS. KERKNIEUWS. Vrijzinnige Zondagsscholen. De VrUzlnnige Zondagsscholen van Zuid-Holland en Utrecht hebben Haar najaarsvergadering op 4 dezer te Leiden gehouden, onder voorzitterschap van ds. C. Brinkerink van Oostvoorne. Meer dan 103 afgevaardigden waren opgekomen. Na de huishoudelUke vergadering, kreeg prof. dr. M. C. van Mourlk Broekman uit Moordrecht het woord voor zUn lezing over: Degen van God en wegen tot God. Na de vergadering gingen alle afgevaar digden onder leiding van den hortula- nus, den heer H. Veendorp, naar de nieu we plantenkassen in do hortus van cje academie. Een gezamenlUke maaltUd be sloot dezen dag. WISSELKOERSHN. 7 Nov. 8 Nov. Officieel. Londen 7.45% 7.44% Berlijn 75.25 75.60 Par ys 4.23 4.22% Brussel 81.4l< 31.21 Zwitserland 42.24 42.24 Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.90 44.90 O9I0 42.82% 42.82% New-York 1.88% I.88V11 BEURSOVERZ1CHT. Onzekere stemming, tiesinge affaire. Lagere koersen Amerikanen lichtelijk in reactie, Het onverwachte bezoek van Koning Leo- oold van België aan H. M. Koningin Wil- helmina vormde heden ter beurze van Am sterdam het groote onderwerp van gesprek. De koersen van onze nationale schuld- brieven zijn voor ernstige politieke aange legenheden toch altijd wel gevoelig en het feit, dat deze papieren een groot weer standsvermogen. aan den dag legden en niet of niet noemenswaardig waren veranderd, werkte geruststellend. De tegenwoordige internationale politieke omstandigheden zijn van dien aard, dat zij gemakkelijk aan leiding kunnen geven tot bespiegelingen n.et een minder optimistischen inslag en daarom vooral werd het als een goed tee lten beschouwd, dat de beleggingsmarkt zich vrij krachtig toonde. Waar kleine koersverschillen voorkwa men, waren die niet groot. Van de buiten- landsche obligatiën was de Young-leening lager. De Fransche papieren daarentegen konden zich handhaven. Hfet zakenverkeer op d© lokale aandeelen- markt was van geringen omvang. Hoewel, zooals gezegd, de koersen geen groote ver anderingen ondergingen, legden zij hier en daar toch een kleine neiging tot achteruit gaan aan den dag. Amsterdam Rubbers, die op ongeveer het peil van de vorige slotnoteering werden in gezet, zakten langzamerhand in tot in onmiddellijke nabijheid van de 200 pCt.- grens, van de incourante soorten was mei veel te bemerken. Dé affaire in tabakken was onbeteeke rend. De petroleumafdeeling had een kalm ver loop. Koninklijken werden onmiddellijk lenige procenten lager ingezet, «doch bleven tijdens de middaguren bijna sthtionïiair de spanning tusschen'de hoogste en laag ste noteering bedroeg nauwelijks een vol procent. UIT DEN OMTREK GOUDA, 8 November 1939. Verkiezing Kamer van Koophandel. Aftredende leden herkozen. BU de Dinsdag gehouden periodieke verkiezing van leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken zijn bij enkele candidaat- stelling herkozen verklaard: voor de af deeling grootbedrijf de hee ren P. Bokhoven, Gouda; E. J. Jaspers, Gouda; J. van Kranenburg, Gouda; G. van der Loo, Waddlnxveen; voor de afdeellng kleinbedrijf de hee ren J. Beijen, Bodegraven; P. J. Groe nen, Schoonhoven; Jac. van Vliet, Gou da; A. van Wijnen, Gouda. Verzending van goederen naar Engeland. Certificten van oorsprong. Op grond van de „Import (Certificates of Origin and Interest) Order, 1939, van 26 Oct. j.i, mogen met ingatfg van 2 Novem ber j.l. goederenzendingen uit een aantal landen, waaronder Nederland, slechts in Gr. Brittannië worden ingevoerd, indien zij ver gezeld zijn van een certificaat van oor sprong volgens voorgeschreven model, dat gelegaliseerd is door een Britsch Consulair ambtenaar en waarin is opgenomen de ver klaring, dat niet meer dan 25 van den kostprijs afkomstig is van arbeid of grond stoffen van den vijand. Dit voorschrift is niet van toepassing op: 1. goederen, ingevoerd met een vergun ning van den Board of Trade op grond van de „Trading with the Enemy Act.". 2. Goederen, welke zijn opgésomd in eèn bij de „Order" gevoegde lijst, waarop o.a. voorkomenvoedingsmiddelen, ook voor die ren; eenig emetalen en ertsen; hout; di verse textielgrondstoffen; oliehoudende za den en noten; huiden en vellen; stroo voor de papierfabricage; ruwe rubber, rubberaf- val en geregenereerde rubber; kurk; eenige i meststoffen; looistoffen en -extracten; drukwerk; bagage en meubilair van inko- j mende reizigers; monsters zonder waarde; geschenkzendingen; en aan de Regeerings- departementen geadresseerde goederen. ling. Tot onderwijzer aan de M.UJL.O.-afdee- ling van de Comeniusschool te 's-Graven- hage is benoemd onze stadgenoot de heer L. Gouman. Hinderwet. Uitbreiding bakkerij. Burgemeester én Wethouders brengen ter algemeene kennis, dat op de Secretarie ter visie is gelegd een verzbek met bijla gen van K. Korf, aldaar, om vergunning tot het uitbreiden der banketbakkerij door ver vanging van 1 electromotor van 2% P.K. door 1 van 3 P.K., alsmede door bijplaat sing van 4 elecitromotoren, reap. 2 van fen 2 van 1/5 P-K'. in het perceel Markt no. 82, kadastraal bekend in gemeente Gouda, sectie C no. 1520. Op Dinsdag den 21 November 1939, des m. ten 9% ure is op het Raadhuis gele genheid om bezwaren tegen de gevraagde vergunning in te brengen. Gedurende drie dagen vóór dien dag zal op de Secretarie der gemeente van de ter zake ingekomen schrifturen worden kennis genomen. Drankwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat op 2 November 1939 bij hen is ingekomen een verzoek schrift van de afd. Gouda van den Neder- landschen Arbeidersspontbond, secretaris de heer J. Schoonderwoerd, wonende te Gouda, Lethmaetstraat no. 10 om een verlof B in gevolge de Drankwet, teft behoeve van den verkoop van alcoholvrije dranken op haar oetbalterrein aan Schieland's Hooge Zee dijk. Binnen twee wéken na de dagteekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijlc bezwa ren bij Burgemeester en Wethouders in brengen. Verplaatsing brievenbus. De Directeur van het Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor te Gouda maakt bekend, dat de hangbrievenbus aan de Singelstraat is verplaatst naar de Graaf Florisweg te gen het hek van de R. K. begraafplaats al daar. Als bestuurslid herkozen. De heer H. M. van Triet is herkozen als bestuurslid van de Ned. Unie van Accoun tants. Soldaat stilletjes naar huis gegaan. In Gouda tegen de lamp gelooyen. De politie heeft een 27-jarigen dienst plichtig soldaat uit Hlllegersberg, g™"™" seerd te Scherpenzeel, aangehouden die zonder verlof zijn standplaats had De betrokkene was des morgens te half tien naar zijn woonplaats zich in een café te Scherpenzeel in burger had gestoken. Na zijn bezoek aan HiUe- verstarg reed hij met een auto mede, waar bij hU te Gouda strandde, omdat de wagen een andere ronte ging. Op den'Goejanvor- wpllwliik trok hij" de aandacht van de po »- hflmdat hy aan verschillende autobe- WAARDER. Burgemeester Brunt legit zijn ambt neer. By' Kon. besluit is aan den heer P. b Brunt op zyn verzoek met ingang van 31 December a.s. eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld. GAPELLE A. D. IJSEL. Examen wiskunde l.o. De heer B. J. Vermaat is te 's-Graven- hage geslaagd voor het examen wiskunde l.e. Gevonden voorwerpen. Ómtrenit de volgende gevonden voorwer pen zyn aan het bureau van politie inlich tingen te verkrijgen op alle werkdagen van 9 tot 12 en 2 tot 5 uur. Rywdelhelastingmerk, nummerplaat, pa- rapluie, ceintuur, zakje met inhoud, broche, ceintuur, sleutel, sleutel, (tramkaartje Gou da—Schoonhoven en bankbiljetten, riem, dc- lastingmerk, zakmes, muts, heerenhand schoen, jongensjasje, klos touw, ceintuur, kinderhandschoentje, bewijs van lidmaat- schap voor welpen ten name van M. van Ommen, duif, motorhandschoen, ceinituur, heerenhandschoen, kinderportemonnaie m. inh., zelfstrikker, hond, damesrokje, kinder portemonnaie met inh., portemonnaie met inh., portemonnaie met inh., battery met dampje, sleutel, heerenportemonnaie, sleu tel, pet, 1 paar heerenhandschoenen, hee renhandschoen, huissleutel, wantje, hond, handschoen, snelbinder, radiateur front, bosje met sleutels, regenkapje, handschoen tje, rozenkrans, schoolotUi met inh., sleutel, rozenkrans, kindertaschje met inh., porte monnaie met inh., geldstuk, portierkruk, zakje met zijde, sleuitel, vulpen, sleutel, da meshandschoen, handschoen, armbandje, portemonnaie, portemonnaie, heerenporte monnaie met inh., sleutel, 1 paar kinder- han^schoenen, ceintuur, gymschoen, spoor met riem, jas, handschoen, riem, horloge, bewijzen van Nederlanderschap, das rood, horloge, muts, pantoffeltje, handschoen, handschoen, rijwielbelastingmerk, portier- kruk, parapluie, sleuteltje, handschoen, bal lonband, damespolshorloge, dameshand schoen, gebedenboekje, parapluie, 2 sleutel tjes aan touwtje, kosteloos belastingmerk, snelbinder, nummerbord, boodschappen- tasch. Collecte Stille Armoede. De collecte gehouden op 23 en 24 Octo ber 1.1., ten bate van het comité tot leni ging van Stille Armoede, heeft opge bracht 143,82. Loop der bevolking. Gevestigd!: C. Broekhuizen, meubel maker, van 's-Gravenhage, Voamaerstr. 44, in Onder de Boompjes 85; A. Scheidema, van Gouderak B IJl, in IJssellaan 69; B. M P. Nugteren, leerares, huishoudschool, van Haarlem, Verspronckweg 12, in de la Rey- laan 8; J. M. Rolffs of Roelofs, l.l.verpleeg- ster, van Huizen (N.H.), Crailoscheweg 116. in Joubertstraat 162; K. Heij, dienstbode, van Vel sen, Pelsstr. 67, in Bleekerssingel 18; J. Verwek van Hoenkoop no. 54, in Kon. Wilhelminaweg 2il; M. C. Koek, van Rotterdam, Delftschest'raat 76b. in Vondel- straat 56; H. J. van Reede, naaister, van Reeuwyk, Weth. Venteweg H 49, in Sophm v. d. Goudestraat 60; Signer geb. v. Wy- nen, van Stolwijk, H 10, in Kórte Dwars- straat. 10; F. J. B. ftoordermeer, beton- emailleur, van, Woerden ytWhtechesttaut- weg 51, in Kruideriersstraat 2;A. L, We- ling^ <;hWpl3^werker, ^i^putmapstw^j^p;, J-f W- sderijden. ituurders verzocht te mogen De man is naar het politiebureau een eerste luitenant hem heeft vertier transport naar Scher- bracht, waar afgehaald voor penzeel. Oude boete betaald, nieuwe gekregea. nè nolitie heeft een 22-jarigen koopman, wonende in een woonschip te Kotter bekeurd wegens het venten zonder vergun- bekeurd g m het Alge- n,ng. Het bleek, d sl(md voor r"g "et oUe^dagen hechtenis. Hy heeft de boete betaald. van, Qmmeren, v^n.Alphan ,a. d. Ryn, Hoorn 115, in Baanstraat 22; J. van Maanen, van lteeuwijk Kerkw©S D 11, in v. Stryenstraat l'ó: P. G. Talen, verpleegster, van Rotter dam, Coolsingel U7, in, Westhaven 11; B. J. Bakker, los werkman, van Haastrecht, C 215, in Ridder van Catsweg 136; H. E. Put ters, handelsverteger.wQordSger, van 's-Her- togienbosch. v. d. Does de Willeboissingel 16, in Fluweelensingel 46; J. P. Stout, schilder, van Haastrecht, D 101, in Robaar- steeg 29: J. Louwe, meubelmaker, van Rot terdam, aan boord, in IJssellaan 229; J. v. d. Voort, kantoorbediende, van Rotterdam, Nw. Binnenweg 65b, i» Onder d.e Boompjes 20; G. Piest, ateliernaaister, van Rotter dam, Parady slaan 127a, in Pretoriaplein 86; C. van Eijk, brugwachter, van Waddinx- veen, Bodegraafsche straatweg 111, in Gouwe 137; G. de Boer. van Dordrecht, Steegoversloot 12, in Tuinstraat 85; P. J. Dolfing, dienstbode, van Boskoop, Zyde 412, in Markt 25; J. W. Scholten, vertegenwoor diger, van Koog aan de Zaan, Museumlaan 50. in Burg. Martensstraat 13; A. J. Gijs- bers, van Eindhoven Musschenbroekstr. 63, in St. Josephstraat 11; C. J. C. Swildens, van Zandvoort, Hoogeweg 16, in Kruger- laan 89; M. Jongeneel, van Reeuwijk, Vink- buurt, F 122, in Houtmansplantsoen 4; J. A. Oors, van 's-Gravenhag«e, Maasstraat 126 in Westhaven 55; A. Boer, van 's-Gra- •enhage, 2de Reiemerstr. 113, in Const. Huygensstraat 98; J. Schip, bakker, van Berkel en Rodenrijs, Kerkstraat 6, in Er». maatraat 25; W. Burger, stoker, van Haas trecht D no. 68, in Lange Willemsteeg 2a; C. van Meerveld, dienstbode, van Schie- broek, Ringdijk 14, in Const. Huygensstraat 'H: C. J. Loef, hulp in de huishouding, van Boskoop, Reijerskoop 52, in Varkenmarkt 6; T. Baas, chauffeur, van Rotterdam, Crooswiik 14b in Nachtegaalstraat t: 1» de Bruin, fabr.arb., van Maassluis, Sande- lynstr. 3, in Prins Hendrikstraat 37; A. J. Vermaas, fabr^rb., van Maassluis, Hoeker- dwarsstr. 3. in Heerenstraat 41; J. de Raaf, textielarb., van Maassluis, P. Krugerstr. 5, in Tollensstraat 81; W. van der Kleyn, fabr.arb., van Maassluis, Stataonsstr. 28rood, in Tollensstraat 54; D. A. Groenen- daal, touwslager, van Maassluis, Piersonstr 16 in Kievitstraat 13; J. van den Berg, van Maassluis, Piersonstr. 16, in Kievitstraat 13; C. J. van Os, beitser, van Waddinxveen, Zuidkade 85, in Rotterdamsche Veer 1; II. C. M. Verkerk geb. Vierhout, van 's-Gia- venhage, Stevinstr. 128a, in Gravin Jacoba- straat 20; C. Klein, van Waddinxveen, Bodegr. Straatweg 101, in Gansstraat 20; J. V. Bieize, tuinknecht, van Soest, Burg Grothestr. 4, in Kuiperstraat 15r H. Hoo- gerdijk, mach. houtbewerker, van Rotter dam, W. Varkenweg 179b, in Kon. Wilhel minaweft 260; J. Hapgsma hakhcraknecht, van Voorburg, Weverslaan 16, in Const. KANTONGERECHT GOUDA. Verbeurd verklaarde auto komt nog op de helling. De gammele auto van een zuivelfabrikant uit Moordrecht, ten aanzien van welk voer tuig de kantonrechter eenigen tyd geleden bevel tot vernietiging gaf, kry'gt nog een kans. De eigenaar w8s tegen het verstekvon- nis van tweemaal 12.50 subs, tweemaal 5 dagen plus de vernietiging in verzet ge komen en zoo schetste vanochtend de bri gadier van de Rotterdamsche verkeerspoli tie het voertuig, dat tusschen Moordrecht en Nieuwerkerk een aanryding had gehad, waarbij de aandacht op de slechte conditie viel, nogmaals als een karretje, waaraan letterlijk alles ontbrak. De motor deugde niet, de stuurinrichting functionneerde on voldoende, een spiegel en richtingaanwij zers ontbraken, de radiateur was op, de claxon gaf geen geluid, en wat de remmen betreft, de handrem deed het vrywel niet 24 meter remweg by 30 K.M. snelheid en de voetrem werkte slechts op een der vier wielen, 't Was net een locomotief, ver telde de verbalisant, van alle kanten puil den er stoomwolken uit. Overigens was bij het proefrijden door de politie de motor, hoewel er een nieuwe accu ingezet was, op één kilometer afstand vijfmaal afgeslagen. De politieman concludeerde, dat het ve hikel een gevaar op den weg was en op een verzoek van den verdediger, mr. C. Jonker, preciseerde hy nader, dat dit gevaar be stond uit het niet goed functionneeren van de remmen, uit de te groote speling in de stuurinrichting en uit het herhaaldelijk af slaan van de motor. Twee chauffeurs van den eigenaar, van wie een k charge, en twee autohandelaren als deskundigen, ook van de zyde van de verdediging opgeroepen, zegden even eens hun meening over den wagen. De eene bestuurder gaf toe, dat de motor, omdat de wagen steeds veel en veel te zwaar belast Werd, versleten was, maar aan het stuur had hy niets gemerkt. Als je er dagelijks mede rydt merk je dat niet zoo, meende hy. De andere chauffeur vond den auto voor het verkeer niet gevaarlijk, want, zoo zeide hy, de wagen kon wel stoppen, maar alleep niet op gang komen. Als hy eenmaal reed, dan ging het wel. De twee deskundigen spraken elkaar in zoovefre tegen, dat de een zeide, dat hy het voertuig steeds in orde gehouden had, ter wijl de ander concludeerde, dat het onder houd alles te wenschen overgelaten had. Bei den waren het er over eens, dat de wagen niet zoo slecht was als werd voorgesteld en nog best opgeknapt kon worden. De kos ten raamden beiden op circa 300. Dé ambtenaar van het O. M. kwam tot de slotsom, dat de getuigenverklaringen wel optimistisch waren, maar dat de feiten toch voldoende hebben aangetoond in welk een slechte conditie de auto was. Een dergelijk voertuig is een gevaar op den weg te ach ten. De ambtenaar achtte het veratekvonnis veel te clement en hy vorderde tweemaal 50 subs, tweemaal 10 dagen met vernie tiging van den in beslag genomen auto. Mr. Jonker, de raadsman van den zuivel fabrikant, erkende den slechten toestand van remmen en stuurinrichting na de aan rijding, doch hy" achtte niet vast staan dat dit ook voor de botsing zoo was. Hy con cludeerde, dat de tenlastelegging van het doen rijden met een wagen met ondeugde lijke remmen en stuurinrichting niet bewe zen was en op grond daarvan vroeg hij vrijspraak. Voor het geval den kantonrech ter een andere meening was toeeedaan. zeide de verdediger, dat de toestand van den wa gen zeer medevalt en dat het voertuig voor niet te veel geld weer in behoorlijken staat is te brengen. Pleiter verzocht deze reparatie mogelijk te maken. De kantonrechter, mr. A. J. M. Oonincx, verklaarde de feiten bewezen te achten en geen vrijsprekend vonnis te kunnen wijzen. Voor het geval de eigenaar den wagen wenscht te herstellen, was de kantonrech ter bereid hem hiertoe een maand gelegen heid te geven, waarna de Rotterdamsche verkeerspolitie het voertuig zal keuren. Is het dan in orde, dan is de rechter bereid het beslag op te heffen en de wagen terug te geven. De fabrikant nam deze kans en daarop hield de kantonrechter de zaak een maand aan in afwachting van h<l rnpport van d> Door de mazen van het net. Een Goudsch© jongeman heeft het be staan met een politieman in aanrijding te komen en er rog zonder veroordeeling uit te springen. Het betrof de vorige week aan gehouden zaak van don fietset, die gaande van de Wydstraat naar de Hoogstraat, voj.- het politiebureau een aanryding had gehad met een «gent, die van den Korten Tiende- fteg dwars de Markt was overgestoken. De redeneering van den jongeman, dat het marktplein binnen de boomen als rarkeer terrein wordt beschouwd en dat daarvoor de regel van rechts gaat voor niet geldt, ging op, moar ei bleef de dagvaarding van het in gevaar brengen van de vedligheid van het verkeer, omdat de betrokkene vlak voor het pasaeeren had omgekeken. De kantonrechter heeft hem, na het ve1*- Huygensstraat 99; D. Verboom, banketbak ker, van Zaandam, Burg. ter Laanstr. 23, in Jan Philipsweg 10; J. A. Ruygrok, van 's-Gravenhage, Daendelsstraat 65, in Spoorwegstraat 27; T. J. Lugthart, serveer der van Renkum, Utrechtscheweg 186, in Stoofsteeg 21; C. van Dam, kweekelinge, van Zwollerkerspel, I 198, in P, C. Both- straat 70; A. M. J. 'Romeyn, grondwerker, van Linschoten, Kromwykerdiyk 32, in Kruideniersstraat 11; J. M. van Uijen, on derwijzeres, van Laren (N.H.) Oosterend 8, in Zoutmanstraat 64; P. vani Buren, van Stolwijk A 33, in Langje Willemsteeg 2a. hoor van den verbalisant en nadat 2 subs, 1 dag geëil'cht was, vrijgesproken. Hij grondde zijn beslissing hierop, dat, al ia het omkijken verkeerd gieweest, niet is vast gesteld wie het verkeer in gevaar gebracht heeft, daar de agent, terwijl hy den fietser zag, doorgereden is en, daar de voórranga- regel niet gold, ook had kunnen stoppen en aldus de aanrijding kunnen voorkomen. Er was nog een jongeman, die door de mazen van het net kroop. Deze was op den Kattensingel geverbaliseerd omdat hy op een bakfiets zonder licht had gereden. Ik liep er naast, zeide de betrokkene, een an der, die hg nie was, stuurde. De agent hal wel gezien, dat beiden op eenigen afstand van nem van de fiets waren/ gesprongen omdat ze hem zagen, vermoedde hy, terwijl de jongens verklaarden, dat dit gebeurd was cm de fiets tegen de hoogte van de Jan Kattenbrug te duwen maar wie van de twee de bestuurder was geweest, kon hij niet zeggen. Zoo werd ook in, dit geval de vfcidachte vrijgesproken. AGENDA. Schouwburg-Bioscoop: De spooktrein. Thalia-Theater: Spionnage in de Magi- notlinie. 8 Nov. 7.30 uur Oud-Geref. genreente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen 0 Nov. 8 uur Blauwe Kruis. Propaganda- vergadering Chr. Nationaal Vakverbond spreker D. de Ridder. 8 Nov. 8 uur Réunie. Spreekbeurt ds. J. Borger voor Logos-verband. 8 Nov. 8 uur Ter Gouw. Voordracht dr. ir. G. A. C. Blok voor Oudheidkundige Kring Die Goude. 8 Nov. 8.15 uur Kunstmin, filmavond Ne derlandsche Reisvereeniging. 9 Nov., 10.30 uur. De Zalm. Verkooping no tarissen F. H. Kooy"man en K. Zeevat, inzet. 9 Nov. 11 uur Schaakbord. Verkooping no taris D. B. v. d. Most, afslag. LAATSTE BERICHTEN. Vliegtuigaanval op Britsche oorlogsschepen. De Britsche admiraliteit deelt mede: „Eenige van onze lichte eenheden, waar onder Poolsche torpedojagers, zijn gister morgen in het zuidelijk deel van de Noord zee i-n contact geweest met Duitsche vlieg tuigen. Geen der vaartuigen liep eenige schade op. De vijandelijke verliezeft zijn niet bekend." Door duikboot achtervolgd. Mackay-radio heeft gisteravond een nood sein opgevangen van het Britsèhe stoom schip Mataroa, dat meldde achtervolgd te worden door een duikboot van onbekende nationaliteit. Hieraan werd toegevoegd: „De duikboot is verdwenen of ondergedoken." De Mararoa ds een vaartuig met passa- giersaccomodatie van 12.390 ton. Op zoek naar de Deutschland. In néutrale marinekringen te Londen wordt beweerd, dat de Engelsch-Fransche marine-eenheden de Deutschland in de na bijheid van de Azoren hebben gesignaleerd. Het bericht, dat de Deutschland tien dagen geleden voor New Founland gezien was, werd «veneens bevestigd. Wat de Admiral von Scheer betreft gaf men toe, dat men niet de minste notie had, waar dit schip zich zou kunnen bevinden. Men veronderstelt echter, da/t hel nog steeds in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan kruist. Uit betrouwbare Wonnen wordt vernomen dat het geallieerde vlootcommando defini tieve plannen heeft ontvangen de Deutsch land te vangen met het oog op het gevaar, dat de aanwezigheid van dit Duitsche oor logsschip oplevert voor de geallieerde scheepvaart in verband met de verschepin gen van oorlogsmateriaal, nu het wapen embargo in de Ver. Staiten is opgeheven. Men veronderstelt, dat een plan om den vijandelijken oorlogsschepen hun activiteit onmogelijk te maken, gedurende het recente bezoek van Churchill aan Parijs voltooid Gevechten nabij Luxemburg, j LUXEMBURG, 8 Nov. (Belga). Op den Duitschen oever van den Moezel, te genover Schengen, is gisteren tegen mid dernacht een gevecht geleverd. Het vuren van machinegeweren en geweren, zoomede de ontploffing van granaten werd gehoord. Te middernacht werd de kalmte hersteld. Men gelooft aan een onverhoedschen over val. Den geheelen rac'ht heeft men in <«e vbuurt van den Moezel het geluid van vlieg tuigmotoren gehoord. Vanochtend om 10 uur 20 heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit boven de stad Luxemburg gevlogen. Even later werd uit Each gemeld, dat in het Fransche rlaatsje Auton-le-Tiche, dicht bij de I.uxemburgsche grens, lucht-alarm was ge maakt. Prins Bernhard in Noord-Holland. Prins Her.lhMd heeft vandaag vergezeld van zyn rvaarnemenden adjudant, taitenant- kolonel H J. Phaff, namens H. M. de Ko ningin schietoefeningen van de luchtdoel, artillerie in Den Helder .bijgewoond. Daa-.- na heeft d0 Prins het depot der artillerie te Alkmaar bezocht. fELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Aanvankelijk betrokken tot zwaar be wolkt; later tijdelijk opklarend; nu en dan eenige regen; iets kouder; krachtig? tol matigen, Zuidelyke tot Zuidwestelijken wind.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2