Deze C< No. 20174 Ditbladversch EERSTE Het Ha: Vredesin Apnieuw heeft de ste reinen geklonken. UTTDKN OMTREK. ALPHEN a. d. RIJN. <ner was al in hander schillende (kooplieden. .,1.4 .1 l... I 2? ZEVENHUIZEN. MOERCAPELLE. SPORT EN WEDSTRIJDEN. 4 Heen ongeiiiiitiveerde autorilten zeggen, dat er, gelet op de omstandigheden, lid by jjo werd de dat alle takken van den dienst waren opgeroepen, o.a. brandweer en EHBO. Paard en wagen te water geraakt. Toen de veehouder P. van der Geest, wo nende in de afd. Oud-Rëeuwyk, van de kaas- "nrkt te Bodegraven met zyn met paar be spannen wagen, schrok het paard od den straatweg naby Spookjesbrug van een hand, kar, waardoor paard en wagen in de naast den weg gelegen sloot terecht kwamen. V. d. Geest Jcwam. met den, schrik en een nat pak vry\ terwijl ook het paard behouden op het droge kon worden gebracht. Verspilling vost benzine, banden, olie, enz. is in dézer tijd in strijd met het lands belang I Wij rekenen op uw medewerkinggéén plezier tochtjes per auto of motor, geen haastbestellingen aan uw winkelier, kortom: Burgerlijke Stand. GETROUWD: C. Heykoop 33 Jaar en A. ManHekes 25 jaar. Jac. Schmidt 3ü jaar en C. v. d. Bos 23 jaar. GEBOREN: Hugo Johannes, z. v. H. B. de Graaf en M. Klos. Neeltje, d. v. Jac. v. d. Spek en D. de Vrij. twee tak- *n Auto ontvreemd. Maakten wy onlangs melding van dief stal van autobanden van een vrachtauto of het werk voor den aanleg van den nieuwen Ryksweg nabij den Oud-Reeuwykschen Tol, thans kan worden gemeld, dat, nadat de auto van nieuwe banden was voorzien, deze nu met wielen en al door onbekende dieven zyn gestolen. ten bate van r de laatste 2 Vit nummer bestaa Burgerlijke Stand. GiEBOREN: Maria Elizabeth, d. van A. Slootjes en C. Stolwijk. ONDERTROUWD: W. H. Verwey, 26 J. en P. Schouten, 24 j. te Gouda. OVERLEDEN: Theodorus Nederhoff, 75 j. geh. met A. van der Maat. Adrianus van Vliet, 60 j. geh. met E. Erijerveld. VOETBAL. Programma voor Zondag. Goudsche Voetbalbond. Ie klasse: Nleuwerkerk 1Groeneweg 1 Moercapelle 1—Bergambacht 1; GSV 3— Gouderak 2; ONA 4Stolwijk 1, 11 uur. Overgangsklasse: Zwervers 2—Moor drecht 2; Lekkerkerk 2—Ouderkerk 1; Dilettant 2Haastrecht 2, 11.30 uur; Olympia 3Groot-Ammers J, 11 uur. 2e klasse A: Wöerden 2—Olympia 4; GSV 4—Bosk. Boys 2, 11 uur; Waddlnx- veen 2—ONA 5; Nieuwkoop 1—Gouda 5. 2e klasse B: Olympia 5Lekkerkerk 3, 11 uur; Stolwijk 2-ONA 6. 3e klasse A: Overschotje 2—Moerca- pelle 2; Bosk. Boys 3—Groeneweg 2, 12 uur; Zwervers 3Moordrecht 3, 11.30 uur. 3e klasse B: Ammerst. 8V 3—Haas trecht 3; Schoonhoven 3—-GSV 5; Oude- water 2—Groot-Ammers 2. Lucht bescherniingsoefening. Vrijdag werd hier een verduisterings proef gehouden door de luchtbescher mingsdienst. Het doel was de beproeving van het alarmsignaal en verder te zien of Waddinxveen geheel duister kon wor den Om zeven uur werden de sirenes van verschillende fabrieken op het ge geven alarm ingeschakeld en deze sire- Norm. Holl. IJsseL In verband met de norm, van de Holl. IJssel onder deze gemeente, zijn thans wederom twee baggermolens bezig met het uitbaggeren en op diepte maken van de Holl. IJssel, nabij de „Spreeuwen hoek”. Gevonden voorwerpen. Gevonden: een bedtijd met peluwtjjd en een contactsleuteltje, terug te beko men bij den rijksveldwachter De Box, aan den Kerkweg. Plaatstelijk Crisis-Comité. Den heer S. v. Gangelen alhier is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van het plaatstelijk Crisis-Comité. Loop der bevolking. Vertrokken: Th. Verwey naar Nieu- werkerk a. d. IJsselL. Stofbergen en ge zin naar Bergschenhoek. De T.B.Cp.-bestrijding. De afd. Zevenhuizen van Het Groene Kruis heeft van dèn minister van Sociale Zaken bericht ontvangen, dat voor de T.B.C.-bestrljding een subsidie is ver leend van 320. Voor de zending. De opbrengst van de busjes in de Ned. Herv. Kerk bij den uitgang, de zending, bedraagt over maanden 50,67. Petroleum voor industrieele doeleinden. Aanvraagformulieren van petroleum voor Industrieele doeleinden, petroleum gebruikt voor andere dan huishoudelijke Burgerlijke Stand. >REN: Pietertje, d. v. M. Demper Burgerlijke Stand. GEBOREN: Jolhannes, z. van W. ven Dooijewaard en G. den Hertog. Jannigje, d. van J. H. den Boer er» C. Borg. Lam bert Willem, z. van G. Los en K. Verschoor. Johannes Wilhelmus, z. van W. J. J. van Berkesteijn en J. C. Toor. ONDERTROUWD: A. O, van den Bosch en C. Meiderwijk. GEHWD; A. Oudyk enG. M. van der Loo. Klapbrug aangevaren. Verkeer gestremd. De klapbrug over den Ouden Rijn in Al- phen a. d. Rijn is vannacht het lyicrend voor werp geworden van een aanvaring door den in dienst van Defensie varenden zandzuiger Utrecht 3. Pe botsing, weMte moet worden toege- schreven aan den sterken stroom in de brugopening en aan het duister, was zoo hevig, dat een der kappen gedeeltelijk af gerukt werd, waardoor de brug niet meer neergelaten kon worden. De dienst van den provincialen waterstaat is onmiddellyk met de herstelwerkzaamheden begonnen. Het verkeer van wielrijders en voetgangers wordt zooveel mogelyk geleid over zolder schuiten, het autoverkeer daarentegen is omgelegd via de bruggen te Koudekerke en Zwammcrdam. MOORDRECHT. Damverectniging „Moordrecht”. Uitslagen voor de competitie vereenigipg „Moordrecht”: D. Joh. v. d. Panne 20; G. de BruinJ. Ver- tot 1 Januari 1942 onder het aantal leerlin gen in de ouderverklaring niet medcgere- kend worden leerlingen, die de door hen bezochte gelijksoortige bijzondere* school zouden verlaten, doch voor wie in die school in de voor hen bestemde klasse plaatsruim te beschikbaar zoude blijven. Waar op grond hiervan de bovengenotm- de 82 kinderen niet kunnen meetellen voor I het vereischte aantal om een scho. 1 te vestigen ex de bepalingen der Lager On- Door de voorzitter, de heer S. J. van Tol, werd de avond geopend. In het kort memo, reerdte spr. het ontstaan van den Volksbond, waarvan pastoor A. Hakkeling de geeste lijke vader was. Een krontjong-band, bestaande uit 5 dames en 3 heeren en gekleed in keurige witte costuums, gaven, onder leiding van den heer Verkaik uit Gouda, een viertal liederen ten beste. Hierop werd een tooneel- stukje op verdienstelijke wijze uitgevoerd, waarna ook een mondharmonica-octet, onder leiding van den heer W. Kraan Tz. een vier tal nummers ten beste gaf. Na de pauze werd het woord gevoerd door kapelaan Schrama. waarna nog met enkele muziek nummers, deze welgeslaagde avond werd besloten. nieuw BERGAMBAC nieuwerke AB»NN1MENTSPR Urging P*r toopar Abonnementen werd» b| om» agenten en lot Oue bureaux zfoh dj jjterc, 2745- Poetrëker Loop der bevolking. Vertrokken: M. Knop van Onderweg naar Zevenhuizen, Klinkhamerweg. „Steeds Voorwaarts”. Donderdag 30 Nov. zal de arbelders- tooneelvereeniging „Steeds Voorwaarts” een uitvoering geven in de zaal van den heer J. Honkoop. Opgevoerd wordt een tooneelspel in drie bedrijven „Eén die niet geteld worejt” en een blijspel ge naamd „Soldatenlist”. Benoeming president-kerkvoogd. In een vergadering van de kerkeraad der Ned. Herv. Kerk alhier, is de heer N. C. Smit benoemd tot presldent-kerk- voogd, de heer K. de Rooy tot kerkvoogd De heeren M. v. Wagenlngen en A. Mar kus werden In hun functies herkozen. Legger der wegen ter inzage. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt, dat de legger der wegen, welke door Ged. Staten is opgemaakt, ter ge meente-secretarie voor een leder ter in zage Is nedergelegd. Benoeming. Tot directeur van de land- en tuin bouwschool te Roelofsarendsveen werd benoemd de heer A. J. Verkley, thans hoofd der R.K. lagere school, alhier. De heer Verkley is voornemens begin Dec. zijn nieuwe functie te aanvaarden. Burgerlyke Stand. GEBORENJohannes Jacobus z. v. J. J. Spek en N. Tober. Petrus Adrianus Wil- lebrordus, z. v. P. H. Koolmees en H. M. van Vliet. REEUW! JK. Vergadering Ijsclub Wilhelmina. De IJsclub „Wilhelmina” hield Donder dagavond in de zaal van den heer A. v. d. Starre aan de Reeuwyksche brug een leden vergadering onder voorzitterschap van den heer P. T. van Dam. Als gevolg van de veranderde omstandig, heden met de yswegen met het aanbrengen van den nieuwen Rijksweg, werd de werk- verschaffingscommissie opgeheven, terwijl- een wedstrydeommissie werd ingesteld, be staande uit de heeren P. T. van Dam. W. den Ouden, C. Slappendel en W. J. Blom. De bestuursverkiezing in de vacature C. A Michielen, wegens diens vertrek naar elders, werd uitgesteld tot de voorjaarsvergade ring. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten waren geweest 239.21, de uitgaven 162.65, saldo 76.61. De rekening werd goedgekeurd. De contributie werd’ vastgesteld op ƒ1. dame. By toetreding als j i Contributie vastgesteld waren aange- volgt: kippeneieren &6&-6.80,"hennen- doeleinden zijn voor belanghebbenden eieren 4.36—5.00, eendeieren 3.00—4.00 ter secretarie verkrijgbaar. kalkoeneieren 6.50—6.55, alles per 100 1 stuks. derwyswet 1920. resteeren. er van de 107 nog maar 25, die niet een gelijksoortige* school bezoeken. Dit getal is om de bij de wet toegezegde medewerking te bekomen te gering, aldus B. en W., dié op dezen grond den raad ad- viseeren afwijzend te beschikken op het verzoek van het schoolbestuur. Een winkelureck. De Waddinxveensclje middenstand met inbegrip van de RfK. „Hanze” heb ben besloten ook dit jaar weer een win kelweek te organlseeren. De kruideniers zaken op een enkele uitzondering na doen echter niet mede. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Loop der bevolking. Ingekomen: C. Rosenboom en Ca van den Heuvel, van Moordrecht. Vertrokken: D. Stubbe en gezin naar Capelle a. d. IJssel; W. M. Mourlk naar Zeist; A. D. de Jong naar Rotterdam; P. Engelfriet en gezin naar Capelle a. d. IJssel; F. W. Bocklen en H. v. d. Ham naar Amerika. Collectè Steuncomité. In de week van 13 Nov. tot en met 18 November zal een collecte worden ge houden voor het Algemeen Steuncomité 1939. OUDERKERK a. d. IJSSEL. Oliebollendag „Helpt Elkander”. Het bestuur van de plaatselijke ver- eeniglng voor Ziekenhuisverpleging „Helpt Elkander" heeft besloten om op Donderdag 23 November a.s. wederom een zoogenaamde oliebollendag te hou den tot versterking van haar kasmidde len. De burgemeester heeft hiervoor zijn benoodlgde toestemming verleend, en eveneens het Rijksbureau voor oliën en vetten, alsmede voor graan en meel, heb ben reeds het benoodlgde hiervoor toe gestaan. Ook de medewerking van meisjes ver koopsters is, evenals de vorige keer, ruim voldoende, daar velen aan deze sympa thieke vereenlglng „Helpt Elkander" gaarne hun daadwerkelijke diensten wil len verleenen. Ijsclub. De ijsclub Moercapelle hield op Maan dag een goed bezette algemeene leden vergadering. Na opening door den voorzitter wer den de notulen en het jaarverslag zon der op- of aanmerking goedgekeurd, evenzoo de rekening; in kas was 282,36. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren G. Zijderhand, D. de Man en Adr van Erk. Na het afwerkpn van het programma werden de leden getracteerd, waarna een verloting van sigaren plaats had, er waren 23 prijzen. Veiling. Op Donderdag 9 Nov. waren aange voerd 3257 eieren. De prijzen waren* als nes kondigden het begin van de oefe ning aan. De proef hiermede is geslaagd. Wat de verduistering betreft, deze is in alle opzichten geslaagd. Een enkel pitje daargelaten kon men gerust spre- ken van „donker Waddinxveen” Waar schuwingen behoefden bijna niet worden gegeven. Allen, die op straat werden aan getroffen, werden door de controleurs aangehouden. Men moest een aanneme lijke verklaring hebben om zich op straat op te houden. Enkel^ belhamels, die op straat liepen, werden tot het einde van de verduistering vastgehouden op het politiebureau. Wat de afscherming van motorrijtuigen betreft, dat kon beter. Om half tien was de verduistering geëindigd en kwamen allen in hotel „De Unie” bijeen. Burgemeester P. A. Troost sprak zijn dank uit aan allen die aan de luchtbe schermingsdienst zijn. Een beroep op hun is nooit tevergeefs, zei hij. De bur gemeester sprak de hoop uit, dat de tijden niet slechter zullen worden doch hij is er van overtuigd dat, wanneer het werkelijk noodlg mo’cht zijn, Waddinx veen met zijn dienst paraat Is. Een woord van lof komt zeker toe aan het hoofd van den luchtbeschermings dienst, den heer De Witte, vóór het uit stekende werk. Rest nog te vermelden dat alle takken van ripn dienst, wnrsn Europa weinig geneig aan goeden raad. Ma ondanks. Want het we tuigt van zyn beste tr instincten. Oranje en Koburg. 1 dat in deze uiterste st< het de vraag is, of nc een schikking zal wore de verschrikking in al wie weet, voor hoe la allen komen” zal, die t pend duet hun stemmi En toch ook weer nic sprekend. Want O ran twee principes, twee v ringen van staatsmac met het volkswezen; ei beide is in de gewone kei uiterlyk. Slechts de weten van een by kans heeft hen samengebrac Koburg was immers 1 louter op staat en rusti; keling gerichte princip» de te midden van het E die koele, zakelyke nu welke duiver politiek de moest |Waardeeren. Maa welk het hart sneller vlag Woei niet op een e brand dooi" een overma ger; zyn vaandel golfde wind der eeuwigheid m doenlyke sterren tot «en eerlyk, goed zorg zjjn ohderdanen. De vc van het dynastieke Eui burgerlijken opbouw, g< harnap, uittrekkend ai getrouwen. Gewaarde» Europa, zyh orde, de oi mane.beginselen voorst Oranje is ook het zo: behoedende. Maar het "aam, die komt uit de middeleeuwen en klinl breedte der historie, tot in zyn naam hebben de de laitste schans, toen e was dan te sterven. In het avontuurlijke rit hryiskunst te leeren !'-urópa te toonen, hoe draden <iOor een groot sterkste mogendheid di ‘<>n - opnieui haar1 vlag waaien vAn andere en formeerden schappen om den tro van Versailles, die reed ’lik spel te hebben me deeld continent, paa] Oranje wederom, als 1 Waterloo bevist Word van ons wöMtódeel: ho< *»ar de zaak der volke: vdk, op het spel staat n«n blijven? Thans gaan Koburg d«ïen nijpenden nood vi Wat hun diWe bestaai is Europa meer dan et et wat anders en diep van «erf geQgrap .Ult Europa hebben èn un laatste en sterks öaar Europa hebben b« *«««1 als naar de poo un koers Op de woelige Politiek bepaalden; in J*81*' hun volken aen. uit als in het groo ZJj hebben imnu Pootheid van een volk De heer Hage kwam met het voorstel om de volgende vergadering te vullen met een causerie. De heer Zwartendijk werd bereid gevonden deze taak op zich te nemen. Ieder lid die iets wenscht te vragen over welk onderwerp dan ook, kan zijn vragen gedurende de eerste twee of drie weken bij genoemde heer inleveren en dan het ant woord hooren in de Decemberbyeenkomst. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze druk bezochte en geani meerde vergadering en dankt de leden voor hun opkomst. Burgerlijke Stand GEBOREN: Jan, z. v. J. van der Molen en R. te Boe. - Rudolf, v. W. Beekhui- zen en G. v. Zwanenburg. Jacob, z. v. P. Benders en G. Cok. Adrianus Matthys Willem, z. van D. A. Byland en L. Tol. Magtilda Petronella, d. v. D. v. d. Wolf en C. Assenberg. Johanna Gerarda, d. v. Th. A. Houdjjk en G. M. de Rjjk. OVERLEDEN: Andreas Slootjes, 66 jaar. ONDERTROUWD: J. M. Moerings, 32 j. en M. O. Vermeulen, 25 j. G. W. Olst- hoorn, 27 j. en J. M. G. Kuyf, 25 j. GETROUWD: W. F. van Es, 25 j. en J. C. van den Hoek, 28 j. G1 en Hij de Ridder. ONDERTROUWD: C Goudrlaan jaar fen H. van Wijk 26 jaar. BOSKOOP. Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde. Maandagavond 13 Nov. hield de afd. Bol koop van de Kon. Ned. My. voor Tuinbouw en Plantkunde haar gewone maandelyksche bijeenkomst in de bovenzaal van Hotel Neuf. By ontstentenis van den voorzitter, de heer v. Noordt, werd de vergadering ge opend door den heer Veerman, 2e voorzit ter. Deze heette alle aanwezigen hartelijk, welkom, in ’t bijzonder de nieuwe directeur der Rykstuinbouwschool, den WelEd. Zeer- gel. heer Dr. Jacobi. Hy sprak de hoop uit dat deze de vergaderingen zooveel als mo gelijk was zou willen bezoeken, hem de ver zekering gevende dat vele interessante avonden hem wachtten. De notulen werden by afwezigheid van den sfecretaris wegens ziekte, voorgelezen door den heer v. Kleef en na een kleine wij ziging onder dankzegging goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot het bespre ken van het medegebrachte materiaal. Van de firma H. den Ouden Zn. zagen wy Berberis Thunbergii minor, prachtige niet te groote heester met kleunen die nu varieeren van groen tot rood. Photinia villosa nog vol met blad van vlammend roode tot donkerbloedroode herfstkleur. De heer K. Verboom liet ons zien: Achi- menes, de soortnaam hiervan was niet be kend. Een koude kasplant die zeer lang bloeit met kleine oranje bloempjes. Is ge mak fcelyk te kweeken. Berberis Koreana, helder rood blad met hier en daar nog wat groene vlekken, het geen een schitterend effect geeft. De plant komt goed uit zaad terug en de afgesneden takken bly ven op water zeer lang houdbaar. De bloem is groot en geel van kleur. Prunus subhirtella autumnalis, heester die nu bloeit met mooie witte bloesems. Fothergilla monticola, heester met bla deren die prachtige herfsttinten hebben. Jammer dat deze plant niet wat gemakke- lyker kweekt, het zaad komt n.l. slecht op en stek wortelt erg langzaam. Als bijzonderheid zagen we van genoem de heer een prachtig exemplaar van Poly- porus versicolor, een paddestoel behooren- de tot de buiszwammen. Deze leven mee- rendeels als parasieten of saprophyten ep hout. De kleur van het medegebrachte exem plaar was licht tot donkerbruin met witte vlekken. De vorm der hoedjes is onregelma tig halfcirkelvormig met golvende inge scheurde rand. De plant is taaivleezig en in haar jeugd eetbaar maar weinig smake lijk De heer Venema bracht ter .tafel Hedera colchica arborescens, heester mef hard groene groote bladeren en bolvormige bloei- wyzen. Vaccinium Myrtillus, veenbes heester met lichtgroen hout en roode bessen die later zwart worden. Evonymus Maackii, forsche heester met groen tot bruin hout, flinke bladeren die nu verkleuren van groen tot rood. Cedrus libanitica pendula, hiervan was aanwezig een 57 c.m. lange kegel die nu in bloei stond. Van den heer J. Boer Gz. zager, we Ber beris Thunbergii atropurpurea, ken waren hiervan aanwezig. Een welke in het volle licht gegroeid was en één welke donker gestaan had. De eerste was prach tig rood en de laatste geel van bladkleur. Celastrus scandens, Boomworger. Klim plant die niet zwaar groeit en vol zit met prachtige roode bessen. De wortels van deze plant zyn groenachtig bhiin. Gelastrus orbiculata, groeit beter dan de vorige, maar geeft minder bessen die oran je van kleur zyn. De wortels van deze soort zyn roodbruin. Photinia. De soortnaam hiervan was niet met zekerheid vast te stellen, waarschyn- lyk was het Ph. Beauvardiana. In tegen stelling met Ph. Villosa was de herfstkleur meer geel dan rood en het blad is grooter en meer rond. Hiermede was het materiaal uitgeput en werd overgegaan tot de rondvraag. Hierby stelde de heer Hendriksen vragen over de beplanting by de Boskoopsche brug, waar bet soms meer lykt op de verzamelplaats van papier en dergelijk of een proefterrein voor ónmogelijke experimenten dan op een plantsoen. Hieraan is volgens de voorzitter weinig te doen, aangezien dit tot het do mein van de provincie behoort. Een vraag betreffende toelatingseischen voor de teekencursus van den tuinbouw- avondcursus werd door den heer Zwarten dijk op afdoende wijze beantwoord. dat alle kinderen in goede schoolruimte zijn ondergebracht, niet zoo’n dringende haast by de schoolaanvraag was, zoodat men met wat goeden wil ongetwijfeld de aanvraag R.K. Volksbond. eenigen tijd had kunnen terugnemen, in af- Dinsdagavond herdacht de R.K. Volks- wadhting van wat beslist zou worden om- bond afd. Reeuwijk haar 20-jarig bestaan, trent het raadsbesluit tot by'bouw van twee lokalen aan de Hervormde school. Het schoolbestuur heeft het echter nut tig en noodig geacht, schrijven B. en »V., de situatie te doorkruisen en tevens te ver troebelen met deze nieuwe aanvraag, die bij Inwilliging de gemeente allicht eenigc duT— zernten guldens meer zal kosten. By het onderzoek van de aanvrage van het schoolbestuur, is B. en W. gebleken, dat Van de 101 kinderen, vermeld op de ouder verklaring (die dus de nieuwe school zullen b<>zoeken) er 82 onderwijs genieten in de B- klassen, welke gehuisvest zijn in de twee lokalen van de openbare school B. Dus in de lokalen, welke in bruikleen zyn afge staan, zoodat de kinderen nog steeds ge huisvest zijn in de tegenwoordige Hervorm de school; ook aan de Brug. In dit verband wyzen B. èn W. on het sinds 1937 ingevoegde vierde lid van arti kel 73 der wet, waarin wordt bepaald, dat Moordrechtsche Ijsclub. De Moordrechtsche IJsclub hield Maan dagavond in het „Posthuis” haar jaarver gadering. Uit het jaarverslag van den se cretaris bleek, dat de vereeniging thans 100 leden telt. De ontvangsten hadden bedra gen 45158, de uitgaven 347.74, zoodat er een batig saldo is van 103.64. De af- tredende bestuursleden J. y. d. Gaag en P. Goudriaan werden beiden herkozen. Weder- om werden 25 aandeelen uitgeloot, de num mers: 149, 119, 130, 56, 224, 104, 128, 337, 512, 550, 57, 302, 475, 287, 118, 122, 451, 145, 179, 60, 79, 343, 466, 23. Een pink vermist. Zondagavond vermiste de veehouder Iv. L. te Reeuwyk een pink uit de weide m den polder Middelburg. De slooten langs het om liggende land werden afgezocht maar er werd niets gevonden, zoodat de vermissing aan diefstal werd toegeschreven. De politie werd met het geval gemoeid, en heeft te Rotterdam aan de veemarkt met den eigenakr van het vermiste dier etn onderzoek ingesteld. Op aanwijzing van den. eigenaar werd aldaar1 een aan de Hjn staan de pink en in ’t bezit van den veekoopman A. B. als zijn eigendom aangewezen. Het dier was al in handen geweest van ver- Zooals vanzelf spreekt werd het in beslag genomen en naar het abattoir te Rotterdam vervoerd. De veehouder v. L. kwam later op zyne ver klaring terug en zeide toch niet geheel ze ker te zijn, dat het .dier wel zyn eigendom was. Het beslag op het dier moest daarop worden opgeheven. Maandagnamiddag werd opnieuw een onderzoek in het weilanu en ook op omliggende weilanden ingesteld. Het vermiste dier werd toen verdronken gevonden in een sloot van het weiland van den veehandelaar W. v. Os in de afd. De Tempel. WADDINXVEEN. Verzoek om een tweede Hervormde school. Afwijzend prae-advies. B. en W. hebben prae-advies uitgebracht op het verioek van het bestuur der Ver- egniging tot stichting en instandhouding van Ned. Hervormde Ghr. scholen om gel den beschikbaar te stellen voor een tweede school voor gewoon lager onderwys. B. en W. adviseeren den raad op het verzoek af wijzend te beschikken, daar het aantal kin- 1 deren om de bij de wet toegezegde mede- werking te verkrijgen te gering is, daar van de opgegeven 107 er 82 niet mogen worden medegerekend. De Vereeniging tot stichting en instand houding van Nederlandsch Hervormde Christelijke scholen in deze gemeente had de medewerking van den raad gevraagd door overeenkomstig artikel 74 der Lager Onderwijswet 1920 de benoodigde gelden uit de gemeentekas te verstrekken voor «ie stichting van een school voor gewoon lager onderwijs inde kom der gemeente, tusschen de Hooge Waddinxveensche Brug over de Gouwe en de spoorlijn Gouda—Alphen aan den Ryn. By het verzoek waren gevoegd o.a. een schriftelyke verklaring van 73 ouders van 107 kinderen, die instemmen met het ver zoek en zich bereid: verklaren de kinderen deze school te doen bezoeken en een on gaaf, waaruit -blijkt, dat de gevraagde school bestemd zal zijn voor gewoon lager onderwijs, ruimte moet bieden voor 110 leerlingen, drie klassen zal bevatten en dat per klasse ten hoogste 48 leerlingen zullen worden toegelaten. Naar aanleiding van een rondschrijven van den voorzitter van het college van Ge deputeerde Staten, waarin de vraag woidt gesteld, of in verband met de tegenwoordige buitengewone omstandigheden niet behoort te worden afgezien/ van het doen van uit gaven en er betreffende uitgaven ingevolge de Lager Onderwijswet wellicht aanleiding zal bestaan, om met de schoolbesturen op korten termijn overleg te plegen hadden B. en W. een onderhoud met enkele leden van het schoolbestuur, dat echter geen ter men aanwezig achtte om de aanvraag om medewerking der gemeente voor de stich ting van een school in de kom der gemeente in te trekken. Het doet ons leed, aldus schrijven B. cn W. in hun prae-advies, dat het schoolbe stuur in deze zorgvolle en hoogst ernstige tijdsomstandigheden niet tot medewerking in den zin van de aangehaalde circulaire bereid is bevonden, te meer, omdat de leer lingen der Hervormde school allen behoor lijk zijn gehuisvest niet alleen, maai even eens, omdat de expansie-mogelykheid voor alsnog van dien aard is, dat er in der. ko menden tijd voorloopig zeer zeker geen ge brek aan schoolruimte kan zjjn Immers, uit een van door B. en W. inge- steld onderzoek is gebleken, dat do school op 24 October 286 leerlingen telde. Neemt men daaiby in aanmerking, dat volgens de thans bekende leerlingenschaal voor 285 leerlingen slechts zes leerkrachten worden vergoed, weshalve zou kunnen worden vol staan met 6 lokalen, dan is de conclusie, dat practlsch zelfs voor slechts één leerling een leslokaal en een leerkracht beschikbaar zijn. Natuurlijk zal het schoolbestuur het aantal leerlingen wel over de 7 lokalen ver doelen, maar het vorenstaande geeft de situatie juist aan, aldus B. en W., die verder geldig voor heer en op 1,per persoon. Hierna had uitloting plaats van een aandeel groot 10.ij van de dam- Alphenaar hoef 11; T. BlitterswykP. Twigt 02; Fr. v. d. HeuvelG. van Jeveren 02; C. TerlouwJ. van Jeveren 20.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 4