Heerenhuis :^r.id'm,rartMKdeiïke»«; Real Foto S HUIS J. VERSLUIS Jongste Bediende (mnl.) Een Winkeljuffrouw VERKERK Werk broeken MAGGI* POULET-SOEP MAGGP BLOEMKOOL-SOEP Roemenië trekt de belangstelling. De voorraadschuur van den Balkan. Minister Steenberghe verdedigt zijn landbouwbeleid. WEK UW LEVER-GAL OP Gelden voor de Rijkswegen in Zeeland. Schoten in Mandsjoerije. BESCHUIT- ONTBIJTKOEK TOAST KOEKJES (nf BLUE BAND BLUE BAND Nieuwe Uitgaven. ZIT-SLAAPKAMER HUIS Gem. Zit- en Slaapkamer VERHUISD: naar TURFMARKT 82 Orkestvereeniging E. SUUR - Makelaar VERKWIKKENDE SLAAP OTIDORM Slaaptabletten. DROGISTERIJ „DE GOUDSCHE GAPER" Wetenschappelijk Geen mooier ST. NICOLAAS-CADEAU REAL FOTO Een Winterjas of Demi noodig G. LEEFLANG IJssellaan 84. Enorm is onze sorteering in SPEELGOED - GLAS PORCELEIN enz. Fa. A. den Hollander, A. Broekhuizen, VOOR SINT NICOLAAS. Gouda - Kleiwegstraat 68 - Telef. 2166. „DE KLEINE WINST" Aan de Maggi's Bouillon, Aroma, Soepen en Jus zijn bij Uw winkelier normaal verkrijgbaar. 6 cl p. tablet voor 2-3 borden 8 ct p. tablet voor 2-3 borden E«n niet onbedenkelijke onder scheiding: voor Roemenië. Deze Europeesche Donau-commissie leeft wel is waar niet op voet van oorlog, maar staat toch op tamelijk gespannen voet met de Oostenrijksche Donau- Stoomvaart-Mij., die het leeuwendeel van het vervoer langs den Donau bezit. Deze onderneming werd gesticht door Engelschen, ging later over in Oosten- rij ksch bezit en kwam na den Anschluss in Duitsche handen. Haar booten ver voeren 50 pet. van het gezamenlijke Europeesche goederentransport en meer dan een derde van de geëxporteerde Roe- meensche petroleum. Dank zij dit alles neemt de maatschappij een zeer belang rijke plaats in op den Balkan. Bij wijze van tegenwicht besloot de Donau-com missie, een groot deel van haar rechten over te dragen aan de Roemeensche regeering, daar zij terecht van oordeel .was, dat een officieel optreden van Roe menië meer gewicht in de schaal zou leggen, dan besluiten van de commissie. Deze rechten werden gaarne aanvaard door Roemenië, dat daarin een bewijs van vertrouwen zag. Stelde de Roemeensche boer zich aan vankelijk tevreden met het bebouwen van zijn grond, die rijke oogsten op leverde later ging men over tot bo demonderzoek. Dit leidde tot de ontdek king van petroleum, bruinkolen, ijzer en mangaanerts. Zoo werd Roemenië het rijkste land van den Balkan, hoewei slechts een vierde van het in de indus trie belegde kapitaal Roemeensch is; de rest werd gefourneerd door Engeland, Frankrijk, Amerika, België en, voor eQn zeer klein deel, door Duitsehland. De Donau, het koppelteeken tusschen Roemenië en Duitschland. Roemenië wordt, zeer terecht, in den regel de voorraadschuur van den Balkan genoemd. Het is een rijk land, zoowel wat betreft de bodemcultuur als hetgeen de aarde er onder de oppervlakte ver bergt. Deze bodemrijkdom levert echter ook schaduwzijden op voor het land, dat er niet geheel en al naar eigen goed dunken over kan beschikken Orsova, bekend als het „Roemeensche Genève", is een klein stadje, dat eigen lijk bestaat uit twee worpen, Oud- en Nieuw-Orsova, die op ongeveer 5 kilome ter afstand van elkaar liggen, op een der schoonste en meest romantische plekjes vah Europa. Orsova ligt aan den linker-, Noordelijken oever van den Donau, die depl uitmaakt van het Roemeensche ge- biéd. De tegenoverliggende oever behoort aah Joegeslavië, terwijl 50 kilometer ver der stroomafwaarts Bulgarije begint. In het idyllische stadje Orsova nu heerscht sedert een twintigtal Jaren een levendig Internationaal verkeer: diplomaten, technische deskundigen, Journalisten en ambtenaren van 15 verschillende volke- reh hebben er hun hoofdkwartier opge slagen. Immers, Orsova is de zetel van de Eüropeesche Donau-commissie, die waakt over het wel en wee van deze geïnter nationaliseerde levensader van den Bal kan; uit dien hoofde zijn hier al haar bureaux gevestigd en stuit men overal op wachtposten en technische commis- leen bedraagt reeds een paar jaar, waar bij in dezen tijd nog komt de duur van den diensttijd, welken zij als gemobili- seerden onder de wapenen hadden moe ten doorbrengen. De kampbewoners zullen er boschbouw- en ontginningswerk moeten verrichten. In den aanvang zullen zij zich moeten bezighouden met het aanleggen van het terrein om en in het kamp, het aanleg gen van den moestuin en een sportveld, het verder inrichten van hun verblijven. Onder leiding van vaklui onder de ver oordeelden zal er werk in de tot dat doel nog in te richten timmer- en schilders werkplaats te verrichten zijn. Cultureele zorg. Daarenboven zal veel aandacht aan de cultureele verzorging der jonge kampbe woners worden besteed. Na den verplich ten diensttijd zullen er, voor zoover mo gelijk, een paar malen per maand lezin gen, voordracht- en tooneelavonden, concerten e.d. worden georganiseerd, waarvoor de kampleiding voornamelijk rekent op belanglooze medewerking van provinciegenooten. Ter assistentie van den commandant, aan wien de algeheele leiding van het kamp is toevertrouwd, zijn er een ad- junctc, de heer A. van Zeil uit Rijswijk (Z.H.) en een kok, de heer H. Ruys uit Tiel, die hun woonplaats in het kamp hebben. Bewaking is er niet, omdat het in het belang der jongelui zelf is, dat zij hun dienst nauwgezet vervullen troleum ging in steeds grootere hoeveel heden naar Duitschland, tot 5i millioen ton toe, d.w.z. de helft der totale pro ductie. Ditzelfde was het geval met den uitvoer van ijzer, mangaan, pyriet en bismuth, terwijl deze uitvoer naar ande re landen voortdurend daalde. Sedert het uitbreken van den oorlog begint deze toestand een gevoel van onbehaaglijk heid in Roemenië wakker te roepen. De werkzaamheid, welke Rusland thans eveneens in Europa ontplooit, draagt er niet toe bij, om de ongerustheid weg te nemen. Men weet maar al te goed, dat Rusland nog steeds aanspraken zou wil len doen gelden op Bessarabië. De Roe meensche diplomatie doet haar uiterste best, om het gevaar te keeretn. Men put eenigen troost uit den steun, dien het Balkan-pact biedt; maar men is toch in hoofdzaak aangewezen op eigen krach ten. Roemenië staat daarbij voor de moeilijke en lang niet benijdenswaardige taak, zoodanig te manoeuvreeren, dat het geen der groote mogendheden voor het hoofd stoots- een tactiek, die bui tengewone handigheid vereischt Tot op het oogenblik is men daarin vrij goed geslaagd; doch wanneer de oorlog scher pere vormen gaat aannemen en de be langen des lands meer direct worden be dreigd, wachten de Roemeensche diplo matie Binnen eenige weken een regeling voor het geheele land, dat de boeren voor de helft van het veevoeder eigen granen mogen gebruiken. In de Tweede Kamer heeft de minister van Economische Zaken, de heer Steen berghe, zyn rede ter beantwoording van de opmerkingen over de begrooting van zijn departement en over die van het Landbouw - crisisfonds vervolgd. Verschillende sprekers hebben aangedron gen op verbetering van het lager land bouwonderwijs. Spr. herhaalt, dat dit werk en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter levt SI In uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer ze stroom van lever-gal onvoldoende la. ver teert uw voedsel niet, het bederft, 'oelt opgeblazen, u raakt verstopt, üw lichaam Is vergiftigd, a voelt n beroerd en ellendig, a CARTER'S s liter lever-gal vrij te l LEVER- its lap- R-PIL- mlddelen. LETJES nemen om deze 1 doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de lever-gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. hem zeer na aan het hart ligt. Er it 22.000 meer uitgetrokken voor het la.itl- bouwonderwys en 19.000 voor de cursus sen. Voor iedere uitgave dient te gelden, <fat zy rendeert, dit in antwoord op den heer Van den Heuvel. (Reeds -in eerste instantie heeft spr. den steun aan de kleine boerenbedrijven bespro ken. De categorie A valt geheel en de cate gorie B gedeeltelyk onder Economische Za ken, de steun van de rest van B en van C valt onder Sociale Zaken. Hierover zal spr. overleg plegen met zijn ambtgenoot van Sociale Zaken. Ons land kent geenszins in aanzienlij ke mate groot-landbezit. Spr. geeft eenige cij fers over de gemiddelde grootte van, ver schillende soorten bedrijven. Veel aanleiding tot ingrijpen is er du* niet. Toewijzing van onontgonnen grond is van geheel ander karakter dan vergrooting van de kleine bedrijven. Het lijkt meer op landbouw-kolonisatie. Den heer Dieters antwoordt spr., dat in derdaad de betaling van de ingenomen gra nen in den beginne heeft gestagneerd, doch De teelt van sojaboonen neemt een groote plaats in. De Donau vormt als het ware het kop pelteeken tusschen Roemenië en Duitsch land; en de thans Duitsche scheepvaart op den Donau droeg er krachtig toe bij om Duitschland tot den grootsten af nemer van Roemenië te maken. Nu sloeg het Derde Rijk aan Roemenië voor, om sojaboonen te gaan verbouwen. Men wist in Roemenië zoo goed als niets al van sojaboonen, die in China en Mandsjoe rije thuis behooren. Deze boonen bevat ten een hoog vet- en meelgehalte, waar van de industrie op verschillende wijzen gebruik maakt. Zij haalt er olie en spijs- vet uit, zoowel als meel en lak en gly cerine en andere pharmaceutische pro ducten. De Roemenen gingen sojaboonen verbouwen, met de beste resultaten. De plant gedijt er uitstekend en men ont dekte hoe langer hoe meer goede eigen schappen, die zij bezit. Zoo ging men b.v. over tot het drogen van de blade ren, die een uitstekende tabak bleken te leveren. Koning Carol van Roemenië, die dagelijks 60 sigaretten rookt, maakt daarvoor met voorliefde gebruik van deze „Ersatz-tabak". Petroleum, sojaboonen, graan en... politiek. T De groote Duitsche chemische trust, I. G Far ben, legde beslag op het mono polie van den sojaboonen-oogst. Ook pe- 5CHOUWEN DUlVELAN OudG^tejj HEREN endaal BESTEDING DER GELDEN UIT HET VERKEERSFONDS 1940 WttSSM Onder voorbehoud, dat de tijdsomstandig heden de bij de Verkeersfondsbegrooting 1940 ontvouwde' plannen niet in de war zul len sturen, zullen in het komende jaar de volgende Rijksgelden besteed kunnen wor den voor den aanleg en verbetering van wegen en bruggen in de provincie Zeeland, schrijft de K.N.A.C. 1. 20.000 voor verbetering wegvak op den Scheldedam. *2. 108.000 voor aanleg van een nieuw wegvak ten Oosten van den Scheldedam. 3e. 10.000 voor aahleg vryligg-mde rij wielplaats tusschen den Bathpolderd\jk en Kruiningen. 4. 9.000 voor verbetering wegvak Goes'Kloetirnge. 5. 28.000 voor aanleg van vrül'ggorde rijwielpaden tusschen Goes en den Sloedam. 6. 30.000 voor aanleg van vrij liggend rijwielpad langs den weg Breskens—Draai brug. 7. 60.000 voor aanleg rijbaan van een vrijliggend rijwielpad langs dey weg Draai brugSluis. 8. 50.000 voor aanleg nieuw wegvak KruiningenVeerhaven. 9. 26.000 voor den nieuwen weg tus schen de Veerhaven in den Perkpolder en den weg Walsoorden,—Hulst. 10. 190.000 voor verbetering van het wegvak Kruisweg—Tivoli. 11. 82.000 voor voortzetting vernieu wing van de brug over den Ooate: ijken ka naal arm te Teraeuzen. 12. 20.000 voor aanleg van een nieuw wegvak tusschen den Slaakdam en den Oostdyk op St. Philipsland. 13. 25.000 voor het maken van nieuwe wegvakken tusschen Zijpe en Zierikzee. Volgens de begrooting zou in 1940 onge veer 450.000 als Rijksbijdrage voor de provinciale wegen in Zeeland kunnen wor den verleend, terwijl dan voor de tertiairé*" wegen in de provincie ongeveer 103.000 beschikbaar zou zijn. mn maatregelen genomen om ruimte voor de granen beschikbaar te stel kn. Deze stagneering, ook van de inneming U begrijpelijk. Doch de moeilijkheden zulle" tot het verleden behooren. Het is ap,.. nlfit bekend, dat de keuringen tot klachten heb- ben geleid. Spr. is niet bereid een vergw-ding toe te kennen voor granen, eerder aan de handela. Betreffende den uitvoer vah fijne zaden zijn moeilijkheden gerezen, doch de volgen de week zal de uitvoer waalMhijnlijfc gelyk zijn. Spr. heeft zich met Waterstaat jn ver Kunstmesttoewijzing, Op het gebied van de kunstmestt'oewl,. zing zijn inderdaad moeilijkheden, doch het oponthoud is grootendeels veroorzaakt door onjuist ingevulde aanjvTagen. Br is voldoende voorraad kalkstlbto, Men behoeft niet ongerust te z(jn voor de Het is niet juist, ver-band te .leggen tus schen de prijsverschillen van tarwe en rog ge en overneming van risioo's, de productie kosten zijn echter verhoogd door de vorst, schade, waaruit hoogere prjja van tarwe is te verklaren. Overigens is over de geheele linie verschil .tussghen rogge- en tarwe, prps. Wat de mengvoeder betreft, men kan do bedrijven van verschillende kleine mole, naars corobineeren. Spr. zal dit overwegen. Spr. hoopt binnen eenige weken voor het geheele land een regeling tot stand te brengen, dat de boeren voor de helft va» het veevoeder eigen granen mogen gebrul- ksn. Dit kan de positie van de kleine mo- lenaars verbeteren. Het verschil tusschen de mmimumprfc, en de vergoeding is zeem redelijk. De tuin. iters hebben er een groot belang bjj niet te veel producten aan te voeren. Hooge mild mumprijzen zijn een prikkel voor door. draaien. Spr. is daarom niet bereid een bij slag qp den vergoedingaprüs te geven. De druivenexport naar Duitschland is stopgezet, daar van Duitsche zijde ten on rechte aan verschillende exporteurs een monopolie is gegeven. Thans is met de Duitsche autoriteiten een billijker regeling getroffen, zoodat nu de export weer bevre digend werkt. Over de boterprtjzen wil spr. niets zeg- gen, daar eergisteren een commissie uil belanghebbenden naar Londen is vertrok ken om speciaal op dit punt onderbande- lingen te voeren. Kleeding voor Poolsehe vluchtelingen. Dezer dagen is van station B.B. te 's-Ura. \eniiago een groote goederenwagen met warme kleeren, ondergoed en schoeisel voor Poolsehe vluchtelingen in Litauen en Let land vertrokken. Het Nedertandsche Rootie Kruis deed onlangs een beroep op iabn- kanten en giroote magazynen in Nederland, om tot zoo laag mogelyke pryaen warm on- uergoed, mantels, japonnen, kousen, sctnv nen enz. voor dit doel aan te bieoen. Bei (Jonute international de la Croix-Kouge e." de Ligue des Sociétés de la Croix Rong», (hadden hiervoor 4300 dollar beschikbaar ge steld, waaraan later nog 8000 Zw. francs werden toegevoegd. Veel firma's stonden belangryke prijsreducties toe en deden groote schenkingen. Ook veel .particulieren schonken nieuwe en gebruikt© goederen, en eenige financieele bijdragen. Hierdoor is het Nederlandsche Roode Kruis in staat ge steld circa 2500 Poolsehe vluchtelingen, on der wie 500 kinderen en 65 zuigelingen Vin warme winterjassen en mantels, overschoe nen, onderkleeding en velen van hen ook nog van een extra warm kleedingstuk te voorzie. Ook van de zyde van het Crisis- uitvoerbureau en de Nederlandsche Spoor wegen de zending geschiedt in transito door Duitschland werd de grootste me dewerking ondervonden. Wat het ouderlijk huis is begonnen, moet de school beëindigen; in deze samenwerking ligt de volkomen opvoe ding. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARKI. Nadruk verboden. 49 Maar Ja, dat is nu al veertig jaar ge leden. Hij Is ouder geworden en heeft veel gezien en beleefd. Maar veel wijzer is hij er niet door geworden. Die kleine Japansche daar aan de verschansing is er het beste bewijs van. Waarom gaat hij eigenlijk mee naar de Japansche kolonie Tokic/? Wat gaan hem per saldo Brokman's werkzaam heden aan het petroleummeer aan? Zoo veel belangwekkends zal er toch wel niet over te schrijven zijn. Hij is oud geworden, dat is het. Hij mist de kracht" zich los te maken van de menschen, aan wie hij zijn hart heeft verpand. Als hij Brokman terug ziet komen, wijst hij glimlachend op Mizu. Laten wij de kleine niet storen, Brokman, fluistert hij den ingenieur toe. Zij is buiten zichzelf van vreugde, dat zij weer naar de kolonie mag terugkeer den, al ctr.melde 2ij dan een of andere I onzinnigheid over het uitwisschen van j schande, die op haar familie zou rusten, f Haar ouders zijn Immers dood. Overi- J gens moet ik zeggen, dat er toch wel het een en ander in Japan is, dat mij aan- I staat, bijvoorbeeld, dat de kinderen zoo i aan hun ouders gehecht zijn I Och kom... zegt Brokman geprik- i keld. Nou, ik heb een fraai nieuwtje voor je. Ik vrees, dat je goede indruk van j Japan daardoor een gevoeligen knauw j zal krijgen... En in Sjanghai... Mr. Bellings, het hoofd van de Engel- sche missieschool, zit tegenover een Ja panner, die den indruk maakt van een vermoeid, afgemat mensch. Het is Nashigata. Hij is gekomen om zijn zoon Ischaro te bezoeken. Bellings' aanbod Ischaro te laten roepen, wijst Nashigata van de I hand, daarbij als reden opgevend, dat hij het onderwijs in geen geval wenscht te storen. Hij blijft geduldig in de wachtkamer zitten tot de ochtenduren zijn afgeloo- pen; eerst dan wordt Ischaro het ver trek binnengeleid. De knaap staart zijn vader een oogen blik wezenloos aan. Dan slaakt hij plot seling een kreet van vreugde en snelt op Nashigata toe, maar vlak voor hem blijft hij staan om een eerbiedige buiging te maken. Het valt Nashigata zichtbaar moeilijk te spreken. De eerste woorden, die bijna fluisterend over zijn lippen komen, zijn niet te verstaan. Spoedig weet hij zich echter te beheerschen en hij verzoekt thans den bediende, die Ischaro in het vertrek heeft gebracht, hen een paar minuten alleen te willen laten. Het ontgaat Ischaro niet, dat zijn vader veel heeft meegemaakt. Zijn haar is bij de slapen reeds grijs en ln de vier jaren, welke zij elkaar niet gezien heb ben, is zijn gqlaat veel ou#r geworden. Ischaro denkt aan hun verwoeste wo ning in de Japansche kolonie, aan den dood van zijn moeder en' aan alles, wat de eerwaarde meneer Okito hun van zijn vader heeft verteld. Elk woord brandt nog ln zijn zieL Zwijgend staat hij daar Hij durft tegen zijn vader niet over dat alles te spreken. Ik heb een groote reis gemaakt, zegt Nashigata, terwijl hij weer met een ver moeid gebaar op zijn stoel plaats neemt, en omdat ik zoo lang van hier weg was, hebben mijn vijanden van de gelegen heid gebruik gemaakt om valqche ge ruchten en onware beschuldigingen over mij te verspreiden. Maar ik zal mij we ten te wreken op allen, wlen het aan gaat! De oogen van den knaap beginnen plotseling te schitteren en een roode blos kleurt zijn gelaat. Wraak, ja! Hoe vaak heeft hij in gedachten de kolonie Tokio al niet met vuur en zwaard bestreden, alle huizen in vlammen laten opgaan, zooals men de ouderlijke woning in de asch legde, de mannen, vrouwen en kin deren van de kolonie ln het petroleum meer ^ejr,n~d. warron Immers r*p? zijn moeder den dood vond, opdat hun gees ten den geest van zijn moeder in het hiernamaals zouden moeten dienen. Nashigata informeert naar Mizu. Waar om is zij niet met Ischaro naar de mis sieschool teruggekeerd? Uit hetgeen de knaap hem weet mee te deelen, kan hij zich een voorstelling maken van het lot, dat Mizu heeft ge troffen. Zij heeft zichzelf aan het Gei shahuis verkocht om niet van honger om te komen. En als hij zich dat goed realiseert, denkt hij met voldoening aan den weg, dien hij tot dusver heeft afgelegd en die over bloed, moord en verraad heeft ge leid. Hij zal dezen weg ook verder gaan. Hij staat op en zegt Ischaro, dat hij mr. Bellings zal vragen hem dezen mid dag vrij te geven. Ischaro moet nu naar zijn kamer en al zijn papieren mee nemen. Hij mag er met niemand over spreken, dat hij niet meer naar school terug zal keeren. Een half uur later verlaten zij belden het gebouw. Twee riksja's brengen hen naar de haven, waar een kleine, maar stevig gebouwde motorboot gereed ligt om hen op te nemen. En als deze boot de haven verlaten heeft, wordt aan den achtersteven de Sovjet-vlag geheschen. De Jobstijding. Het spijt mij meer dan ik Je zeggen kan, Mizu, aldus wendt Brokman zich met een zorgelijken trek op zijn gezicht tot het meisje, mr>«r wij zullen vrndaag een zeer onaangename kwestie onder het oog moeten zien. Ia heb er zoolang als l dat mogelijk was mee gewacht, maar daar wij vandaag in SJanhai zullen aan- j komen, is uitstel niet langer mogelijk, j Zij zitten in een hoek van de conver- j satiezaal. Daar het Juist lunchtijd is, be- i hoeven zij niet bevreesd te zijn, gestoord te zullen worden. Een ellendige geschiedenis! mom pelt Glenister. Maar tenslotte moeten wij er toch eens mee voor den dag ko men. De ernstige gezichten van haar twee reisgenooten zeggen Mizu genoeg. On getwijfeld hebben zij haar iets zeer on aangenaams mede te deelen. Misschien mag zij wel niet mee naar de kolonie. De vrees, dat d&t het zal zijn» Brokman haar te vertellen heeft, doet haar hart ineenkrimpen. Angstig staart zij den ingenieur aan en in haar oogen ligt zooveel bange verwachting, dat Brokman nog darzelt te spreken. Als zij alleen blijft, zich niet meer door de eerwaarde heeren vreemdelingen be schermd mag weten, dan is zij als een blad in den wind. Alle goede lessen van Glenister, hoe een Jonge dame zich in gezel4phap be hoort te gedragen, zijn in eeüi jpogwenx vergeten. Oudergewoonte krt*4* zij oe armen over de dunne celntuuf tan haar jurk, als droeg zij nog de breede, zware obl. (Wordt vervolgd.). - en de jeugd moet sterk rijn, want de toekomst kin zwaar rijn. 'A, TONNEMA WNv popermu Blue Band bevat een overvloed van voedingswaarde, aanwezig in de zuivere vellen, waaruit het is sa mengesteld. Maar Blue Band biedt méér dan hooge voedingswaarde. Hei is rijk aan Vitaminen, die onmis baar zijn - zooals de doktoren ons verzekeren - om weerstand te helden bieden aan ziekten en om sterke beenderen en een krachtig gebit ie vormen. Hooge voedingswaarde én Vitaminen maken Blue Band tot méér dan'n goede voeding: hel is energie-voeding. Smeer daarom gezond heid op de boterham smeer Blue Band. Het •maakt iedereen goed het doet ledereen goed. RADIO-NIEUWS. Zondag 19 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8.30 KRO, 830 NCRV, 12.15 KRO, 5.- NCRV, 7.45— /.30 KRO: 8 30 Morgenwijding; 9.30 Gewijde muziek lat)' 9-W Nederlandseh Hervormde Kerk- Jfenst, hierna gewyde muziek (gr.); 1215 nauserie „De kracht van Ibinne"; 12.85 Gra. nfoon- 12.45 Berichten ANP; 1.Roek- ïlapreking; 1.20 KRO-Melodisten Godsdienstonderricht; 2.30 Gramofoon; 3. KR/O-Kamerorkest en solist; 3.45 Harpvoor- dracht; 4.KRO-Kamerorkest; 4.30 Z;e- jteiihalfuur; 4.55 Gratr.ofoon; 5Gewijde muziek (gr.); 5J50 Gereformeerde Kerk dienst, hierna gewyde muziek (gr.); 7.45 Berichten; 7.60 Gramofoon; 8.— Berichten p, mededeelingen; 8.15 Vroolyk pro gramma; 9.15 Gramofoon; 9.30 KP.D_0rkest en het Rococo-octet; 10.80 Berichten ANP; 1040 Epiloog; 11—11.80 Esperantolezmg. Hilversum II, 301.5 M. 8.55 VAR 10.— VPRO, 12.- A V RO, 5.- VPRO, 5.30 VARA g__12 AVRO: &,66 Gramofoon; 9 - Berichten; 9.05 Tuitibauwhalfuurtje; 9.8-0 Gramofoon- 9.40 Causerie „Van staat en maatschappij'9.59 Rerichtep; 10.Zondagsschool; 10.30 Vrij pa nig Hervormde Kerkdienst; 12.— Cyclus „Verschijnselen van dezen tijd"; 12.25 AVRO-Amusementsorkest12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.— Orgelspel en zang; 130 Causerie „Een gesproken mailbrief"; 1.50 Gramofoon; 2—2.27 Boekbespreking; 2.30 BacJi-cyclus; 3.35 Gramofoon; 4.— Cyclus „Onze Weermacht"; 4.25 A'VRO- Dansorkest en soliste; 4.55 Sportnieuws A NP; 5.— Gesprekken met luisteraars; 5.30 Voor de kinderen; 6.— Bravour en Charme; 6.30 Sportpraatje; «.66 Sportnieuws ANP; 7.— VARA-Kalender7.05 Schuldig of on schuldig? 7.30 Het Rmsian-orkest; 8.— Be richten ANP. mededeelingen; 8.20 Omroep orkesten solist; 8.55 Gramofoon; 9—Her- Rngymnastiek; 9.30 Gramofoon; 10.— Ha- dlotooneel met muziek; 10.30 AVRÓ-Amu- sementsorkest en solist; 11.— Berichten A NP, hierna tot 12.— AVRO-Dansorkest, so liste en gramofoon. Maandag 20 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. NCRV-Uit- 8.- Berichten ANP; 8.05 Schriftlezing, meditatie; 8.20 Gramofoon (9.309.45 Ge- lükwenschen)10.30 Morgendienst; 11. Christ, lectuur; 11.30 Friesche uitzending, 12.— Berichten; 12.15 Gramofoon; 1.— Or gelspel; 2.Sehooluitzending; 2.852.35 Gramofoon; 3.— Voor tuinliefhebbers; 3.40 Gramofoon; 3.46 Bijbellezing; 4.45 Gramo foon; 5.15 Voor de kinderen; 6.15 Gramo- toon; 6.30 Vragenuurtje (7—7.15 Berich ten); 7.45 Gramofoon-, 7.55 Korte toe spraak; 8.— Berichten ANP, herhaling S 0S-Berichten; 8.15 NCRfV-orkest en solis ten, hierna toespraak over de aribeid van het A.P.C.-Oomité; 9.45 Gramofoon; 10.— Berichten ANP, actueel halfuur; 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoon; 11.10 Gramofoon; C.a. 11.50—12 Schriftlezing. Hilversum II, 301.5 M. Algemeen pro gramma verzorgd door de VARA, 1010.20 *.m. VPRO: 8.— Berichten ANP, gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Declamatie; 10.40 Viool en piano; 11.10 Declamatie; 11.30- 1.45 Gramofoon (om 12.45 Berichten ANP); 2.— Zang en orgelspel; 2.30 Gramofoon; 3.— Declamatie; 3.30 Pianoduetten en zang met pianobegeleiding; 4.30 Voor de kinde ren; 5.— Gramofoon; B-0.25 Orgelspet: 630 Reportage; 6.50 Gramofoon; 7.— VA RA-Kialender; 7.05 Voor de niet meer leer plichtige jeugd; 7.25 Gramofoon; 7.30 VA RA-orkest (met toelichting); 8.Herha ling SOS-Bericihten; 8.03 Berichten ANP; 8.16 Groninger Orkestvereeniging, arbei ders zangvereeniging „De Dageraad" en so listen; 9.30 VARA-orkest; 10.30 Populair wÜBteneoncert11.Berichten ANr, 11.40—12 Gramofoon. Warme melk met SMELTAvlug-oplossende anijsblokjes. De heerlijke Ïimiliedrank voor herfst en inter. Smelta anijsblokjes zijn verkrijgbaar in cartonnetjes d 12 stuks voor 10 cents. Kinderboeken. By de bekende Uitgevers My. Gebr. Kluit man te Alkmaar is dezer dagen wederom verschenen een serie zeer aantrekkelijke jongens- en meisjesboeken, die by de jeugd ongetwijfeld weer veel aftrek zullen vin den. „De vier Jaargetijden". De aantrekkelijke serie „De vier Jaarge tijden" werd verrijkt met „Het Clubhuis „De Crocus", door Freddy Hagers, geïllu streerd door Rie Reinderhoff. Het is be stemd voor meisjes van 8 tot 12 jaar en vertelt van een leuk meisjesclubje dat veel genoegen vindt in een gezamenlijk clubhuis dat zy zelf onderhouden. Imp je en Nienke, het dochtertje en hot nichtje van een dok ter, hebben het tuinhuis ter beschikking gekregen, moeder maakte er met behulp van d© meisjes een gezellig huisje van, waar de kinderen heerlijke uren doorbren gen. Het is een allerliefst meisjesboek, vlot en frisch geschreven, met een mooi kleurig bandje. In dezelfde serie verscheen een aardig boe* „Met nieuwe moed", door C. Wilkeshuis, ge ïllustreerd door Pol Dom. Het verhaalt de geschiedenis van Jan Verbrug, een jongen die door en buiten zyn schuld in vele moeilijkheden geraakt, maar uit alles leert dat je je niet uit het veld moet laten slaan en alle moeilykheden onder de oogen moet zien. Aardige illustraties en een vroolyk om slag verhoogen de aantrekkeiykheid van dit aardige jongensboek voor den leeftyd van 8 itot 12 jaar. Serie Paedagogische boeken". De serie „Paedagogische boeken" werd verrijkt met „De oude boerderij" door Jac. van der Kley, met illustraties van Nancy SchoteL De schryver weet alleraardigst té vertellen van de menschen en de dieren die in en om de boerdery leven. Aardige illu straties en een aantrekkelijke band maken het tot een mooi Sint Nicolaascadeau voor kinderen van 7 tot 12 jaar. Het Goud van den Amerikaan, door Dick Lam. „Het goud van den Amerikaan", door Dick Laar, geïllustreerd door Pol Dom, is bestemd voor oudere jongens. Het is een aantrekkelijk geschreven boek vol spannen de avonturen. Het vertelt de geschiedenis van Edward Smith, een leerling van het Heldow College irf New-York, een Hollandsch© jongen die met zyn vader in New-York woont. De moeder is reeds vele jaren geleden gestor- ven, dat w&s voor den jongen, maar ook voor zyn vader een groote slag geweest. Als de vader van Ed. een groote reis gaat ma- I ken, vertrekt Ed. met de statendam" naar I Holland om by een van zijn tantes eenigen i tyd te gaan doorbrengen en zijn studie voort te zetten. Hoe het hem in de oude wereld J vergaat weet de schrijver op een buiten- gewoon onderhoudende wijze te vertellen. Aardige illustraties verhoogen de aan trekkelijkheid van dit uitnemende jongens- boek. t De IJshockey club, door Guus Bethlem. „De IJshockeyclub", door Guus Bethlem Jlr., met illustraties van Pol Dom, is be stemd voor den leeftyd van 10 tot 14 jaar. Het behoort tot de serie De Nieuwe Lees kring. Hett is een spannend verhaal over ijs hockey, een sport die den laatsten tyd zeer populair is geworden. Over de training kun nen de beoefenaars van deze sport veel leeren. Serie „De Wijde Wereld". In de serie „De Wijde Wereld" verscheen ten slotte nog „Vliegen en Fladderen", door C. van Steenderen Jr. en W. N. van der Sluys Jr., met illustraties van Hans Borre- bach. Van dit boek zullen onze jongens bepaald genieten. Heit vertelt van Jan Waterman, bekend uit „1000 K.M. op een groene Jum bo" en „Hier Holland Radio", die zoo graag verkeersvlieger wil worden. Er moet heel wat gebeuren aleer hy" zijn eerste vlucht naar Indië maakt, maar enthousiastér leer ling had de K.L.M. zeker niet. Mooie foto's en teekeningen completee- ren de vlot geschreven tekst, die aangevuld wordt door geestige anecdoten. CIE. SNEEK Fabrikanten van pepermunt en andere kwalitoitsartikolen Losgeslagen mijn bii Den Helder ontploft. Geen persoonlijke ongelukken wel veel materieele schade. Gistermorgen is te Den Helder een los geslagen myn, die reeds eenigen tijd tegen den Zeedyk had liggen rollen, tot ontplof fing gekomen. Een hooge zuil van water en vuur 'hebben eenige personen gezien. De eerste ontploffing werd gevolgd door eon geweldige explosie. Tengevolge hiervan werden op de bad plaats Huisduinen tal van ruiten aan dig- gels geslagen en eveneens te Den Helder. Deuren sloegen open en de bloempotten sloegen van de kozijnen. Nie-mand bleeik ge kwetst te zijn, doch in den dijk, eenige hon derden meters van den lichttoren af, was een behoorlijk gat geslagen. Palen van de beschoeiing waren uitgerukt en kwamen bo ven op den berm te ligger- Door Onderofficier GEZOCHT; of ZIT- EN SLAAPKAMER of flinke ZITKAMER. Br. met prijs onder no. 4405 Bur. Goudsdie Courant, Markt 31. met prima schuilkelder TE HUUR aangeboden. Bevragen BURGVLIETKADE 78, Telefoon 2632. TE KOOP GEVRAAGD, 6 a 7 Meter breed, Centrum of een van de Singels. Aanbieding met opgave van ligging en prijs GEBR. USSELSTEIN, Burg- vlietkade 1. inet instort-, scherf- en gasvrije kel der TE KOOP, AANGEBODEN. Van alle gemakken voorzien. Direct te betrekken. Brieven no. 4390 Bureau Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. Dienstplichtig sergeant zoekt voor zijn vrouw en 2 kinderen prettig met gebruik van keuken. Brieven met volledige inlichtingen o.m. beslist m. prijsopgave no. 4380 Bur. Goudsche Courant, Markt 31, Gouda. van KARNEMELKSLOOT 92 SCHILDERSBEDRIJF. Jubileumconcert .der Arnhemsche op WOENSDAG 22 NOVEMBER 1939 's avonds 8.15 in den Schouwburg. Solist: CAREL VAN LEEUWEN BOOMKAMP, viola da gamba en cello Toegangsprijs als gewoon. Militairen de zelfde pryzen als vorige keer. Deze toe gangsbewijzen uitsluitend aan de zaal verkrijgbaar. K RUGERLAAN No. 167 te GOUDA belast zich gaarne met het doen van alle Taxatie's, Assurantie's, opmaken van Con tracten, plaatsen van Hypotheken, Koop. en Verkoop, Huur. en Verhuur, tegen billijk- condities. TELEFOON No. 2575. met Doosjes a 10 tabletten 75 ct. MARKT 6 - TELEF. 2423. vastgesteld, is Aambei enz alt van Br Benedictus een uitstekend middel tegen blinde en bloedende aambeien, f. L- per pot. Zetpillen Br. Benedictus 86 ct. p. doos dan een want TJ krijgt 56 verschillende op-( namen, waarvan U er een kunt laten vergrooten. L. TIENDEWEG 19. 56 verschillende foto's voor 1 gulden 28 75 cent 14 n 50 cent 6 stuks 35 cent Al deze foto's kunnen apart worden yergroot. Dan naai* de KLEERMAKERIJ van Door regen en wind komen wü gezwind. BIK-HOOIMEIJER. VEERSTAL. KARNEMELKSLOOT. GEVRAAGD voor eenvoudige kantoorwerkzaamheden. Br. met inlichtingen onder No. 4415 te zenden aan het Bur. Goudsche Courant, Markt 31. VOOR DIRECT GEVRAAGD: Aanvangsalaris 35.per maand. Aanmelden kantoor Maandag n.m. Zü die bekend zijn in deze branche genieten de voorkeur. GEBR. RAVENSTEIN, Siroopwafelen-, Koek- en Banketbakkerij', Spieringstraat 8587, Gouda. NUTTIGE GESCHENKEN zijn: DAMESTASSEN, ACTEN- MUZIEK- en SCHOOLTASSEN. PORTEFEUILLES - PORTEMONNAIES - KOFFERS. SPORTARTIKELEN. Het meest gesorteerd: ONZE munten uit door GOEDE KWALITEIT en PASVORM. OOK NAAR MAAT GOUDA. Loaf Blue Band Uw kinderel kracht en gezondheid geven, die zij noodig hebben.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2