Praag in staat van beleg. Cechisch-Poolsche verzoening. De Noordwesterstorm. Schoten in Mandsjoerge. Beurs van Amsterdam. P. Hannarh, Brussel; de lieer C v d Herk, de heer C. Heykoop, belden te Rotterdam; mevr. A. Hoorn. Workum mevr. H. J den Houtlng, Rotterdam; de heer H. C Hugh; de heer H. Kamsteeg Middelburt de heer J. Lans, Amster dam; de heer J. H. J. Leenheer. Dor- drecat; de heer A. Leewensteijn, Papen- drecht; Mul Ping; mej. E. H. A. M. Lieu tenant, den Haag; A. Reace; de kinde ren O. A. oji R. L. Matrona uit Rotter dam. resp. 3i en 10 tot 12 jaar oud; C. Ramdehollde heer E. C. Mesrltz, Schie dam; de heer H van Rysbergen, Prin- cenhagc; de heer J. J. Spykers, Rotter dam; H. Yreur, Rotterdam; de heer J Wen; voort, mevr. H. Wensvoort en de kinderen F. (13 jaar), A. (12 jaar), C (10 jaar), J (8 Jaar) en W. Wensvoort (1 jaar), allen te Rotterdam; voorts mevr F. Cl.u-ke en mej. S. Clarke. l)e bemanning; Van de bemanning van de Simon Boli var B'jn aan wal gebracht: C. Smit, eerste stuurman; K. W. de Groot, tweede stuurman; K. W. Praams- ma, derde stuurman; c. Koolstra, vierde stuurmanR. P. de Haan en C. Bimmel, belden leerling-stuurman; F Kann eer ste machinist; G. J. Jacobs, tweede ma chinist D. Emanuel en H. J. de Hamer, beiden derde machinist; de assistent- machinisten A. Setten van de Meer, R, Hanraih en J. S. Muller; voorts de léer- ling-m ichlnist W A. Hallie; electrician G. J. 1 dekking; de geneesheer Ebes; de marconisten J. H. Lindeman en A F Jolnleii, de klerk J. H. Hakvoort; de ma troos P. GieJbert; de timmerman Th. van Lierop; de tweede timmerman F. A. de Valk; dï matrozen J. Bal, A. de Jong, C. de Jong, W. E. A. Veen, E. Groen, E. Keus en B. Westerduin; A. Pronk, matroos o g. en A. Zwart matroos o/g; de lampenist L. J. den Dilk; de jongens H. Schoo en B. Waardenburg; s. B Piek, olieman; P. Webehng, olieman en H. P. Wiels, olie man; de stoters G. H. Anches en A. J. Mecidl er. de jongen C. G. Jonker. Voorts zijn tot nu toe van het civiele personeel de volgende namen van gered den bekend: De aspirant-purser A. P. Meyer Clu- wen; de barman W. A Adler; de hutbe- diende J. A. Algra; de fotograaf P. L. Bessem; d- hutbediende P. M. Borg; de kapelmeester J. J. W. Batenburg; de sla ger P. C. Beentjes; de bedienden M. Bol- hoven; H. J. Bousema en A. van Ede; de hutbediende J. L. Bolsterdorf; de bellboy C. P. van Ei nen; de salonbediende A. L. P. Geene; de hofmeester S. E. de Goyer; de hutbediende P. van Haasteren; de be diende W. J. Bart; de salonbediende P. A. d<?n Hartog; de bediende C. van Hees; de koks H. R. Helweg en J. Herwaarden; de bedienden A. van Hilst en H. R. A. v. d. Hoek; de saiunbediende O. Hofmann; de hofmeester J. Hulskemper; de salon bediende A. Imhof; de hutbediende K. K. Jansma; de bediende H. J. Kasper; de twee broers Krvezee, salonbedienden; de tweede linnenjuffrouw M. M. Kleef; de hutbediende J. Kouseband; de salon bediende E. M. L31.ting; de wasscher W. F. Monné; de assis;ent-magazijnmeester M. Nuberg; de hutledlende A. Pasman; de tweede Kok G. J. Peitsman; de be diende J. J. van Pelt; de chef-hofmees- ter J- Preiss; c'e pantryman A. J. G. Reymerink; de chef-tok F. Scheelings; de bediende M. A. de Ituyter; de hutbe diende A. P. Schilt; de bediende E. Schutte; de pantryman M. Sebregts; de patissier Th. W. Smal..; de bediende j. M. Snabel; salonbediende H. J. Soet; be diende B. Stork; de k<»ks F. B. de Fa B. de. Swart en A. B. Torgler; de barman tweede klasse P. W. Verloop; de salonbe diende J. P. M. Vittfr; de koksmaat W. Vis; de dekbediende L. W. Visscher; de pantryman tweede klasse J. Vlaanderen Oldenzeel; de koksmaat N. de Vrij; de muzikant S. F. A. Wielaert; de salonbe diende C. G. van Woerekom; de rookka - merbediende J. H. Wristers; de barbier F. P. Zwerp; de bakker A. van Westen; de magazijnmet ster P. C. Stolk, de salon bediende O Kilcher en de bediende H. Visser. l'ELEGRA FISGH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur; Koude nacht; plaatselijk ochtendmist; overdag gec.eeltelijk bewolkt; geen regen van beteekenls; zwakke tot matigen meest noor< 1-oosteli.iken wind. Wederom drie Tsjechen terecht gesteld. JJet Duitsche Nieuwsbureau meldt: De regeering van het protectoraat heeft over de districten Groot-Praag, Praag-Land, Kladno, Beraun en Horchowitz den staat van belegd afgekondigd. Deze maatregel geldt niet voor Duitsche staatsburgers. Wegens een gewelddadigen overval op een Duitscher werden Zaterdag drie Tsjechen doodgeschoten, onder wie twee politiebe ambten. Volgens de Parysche radio, zoo meldt Reuter, wordt in Duitschland officieel klaard, dat de Duitscher, een S;S.-man, in de uitoefening van zyn functie werd over vallen. De omroeper voegde er by, dat de bevolking van Praag nog steeds in groote opwinding verkeerde. President Hacha heeft Zaterdagmiddag uit het Hradsjon gesproken. Zyn rede duur de zes minuten. Hij zei, aldus D.N.B., dat zich de laatste dagen gebeurtenissen hebben voorgedaan, die den op 16 Maart door den Führer ver leenden status zeer ernstig in gevaar bren gen. Het Tsjechische volk, aldus Hacha, dat door een voorbeeldige houding sedert het uitbreken van den oorlog getoond heeft zyn positie temidden van de belangrijke gebeur tenissen, van historische beteekenis voqr de wereld, ten volle te begrijpen, heeft zich helaas door kleine groepen van onverant woordelijke lieden laten verleiden tot daden, die zeer betreurenswaardig zyn. Deze ver blinde elementen onder den invloed van de vyandelyke propaganda en de ophitsing der emigranten, wier inmenging in Tsjechische aangelegenheden principieel moet worden afgewezen. Het Tsjechische volk, aldus Hacha, is in de levensruimte van het Duitsche volk op genomen en moet begrijpen, wat daaruit voortvloeit. Het spreekt vanzelf, dat het Duitsche volk, dat in oorlog is, met alle energie de voorwaarden voor zyn overwin- ning moet scheppen. Het beschikt over Je daartoe noodige machtsmiddelen. Het ge bied van het Tsjechische volk is voor de verschrikking van een obrlog gespaard ge bleven. Uit de verwoestende gevolgen van zulk een oorlog heeft men na de nederlaag van Polen leering kunnen trekken. Het Tsje chische volk is niet, zooals in het oude Dos- tenryk gebeurde, in den stryd gevoerd. Het kan zyn vreedzamen arbeid voortzetten en bevindt zich veeleer in menig opzicht in een betere positie dan neutrale volken. President Hacha maande de bevolking aan zich van alle verstoringen der rust en orde te onthouden. Ieder verzet tegen de openbare macht en ieder vergryp tegen de in het protectoraat bestaande orde zouden onafzienbare nadeelen zoowel voor den en keling als voor het geheele volk tot gevolg kunnen hebben. Het zou zinneloos zyn nieu we slachtoffers te maken. De bevolking moet zich niat laten misleiden. Diepe indruk in andere landen. De gebeurtenissen in Tsjechië hebben in Rome sterk de aandacht getrokken en in sommige Romeinsche kringen, zooal onder de studenten, diepen indruk gemaakt, het meest van al onder de studenten der pau selijke universiteit, waar jongelui van aller lei nationaliteit studeeren, onder wie zich ook talryke Tsjechen bevinden. De ,,Osservatore Romano" is volgens Ha- vas van oordeel, dat de betoogingen niet al leen de gevoelens der Tsjechische studen tenwereld tot uiting brengen, maar die der geheele bevolking van het protectoraat; de ontevredenheid ia volgens het blad in hoofd zaak va/i politieken aard. Te Belgrado, zoo meldt Havas, is de te rechtstelling der Tsjechische studenten te Praag aanleiding geweest tot een betooging van Joegoslavische jongelieden voor het studentenhuis. Sedert den -ochtend wordt het Duitsche gezantsohapsgebouw door talryke gendar mes bewaakt. Jan Masaryk, de vroegere Tsjechische ge zant te Londen, heeft volgens Reuter ver klaard: Er is nog geen groote opstand tegen de Nazi's, zooiets zou thans voorbarig en dwaas zyn. De tijd is er nog niet ryp voor, maar die tyd zal komen. Uiteindelijk zullen Hitier en zyn nazi's verdwijnen. Op het oogenblik volgen de nazi's het stelselmatig plan van denationalisatie en economische in eenstorting van myn volk. Het zal hun niet gelukken. Betreffende president Hacha zeide Masa ryk te hebben vernomen, dat deze beperkt is in zyn bewegingsvrijheid tot een dorp en hetzelfde huis, waar wijlen president Ma saryk heeft gewoond en is gestorven. Het protectoraat noemde Jan Masaryk Hitler's grootste concentratiekamp. Te zy- ner tijd, zoo besloot hy, zal de onderdruk king door de nazi's leiden tot de vernieti ging van het nazibewind. Dr. Benesj tweemaal op bezoek bij generaal Sikülski. De verzoening tusschen de Polen en Ce- chen, die onmogelijk leek, toen Polen en Cecho-Slowakye nog onafhankelijk waren, is thans feitelijk tot stand gekomen. Giste ren bracht de Cechische oud-premier Hodza een bezoek aan den Poolschen minister-pre sident, Sikorski. Later op den dag ontving Sikorski een bezoek van ex-president Be nesj, met wien hy een uur lang vah ge dachten wisselde. Zondagmiddag om half zes bracht Benesj opnieuw een bezoek aan Sikorski en wel jn het gebouw der Foolsche •ambassade. Van gezaghebbende zyde wordt verklaard, dat de staatslieden besprekingen voerden over samenwerking tusschen Ce- chen en Polen, met name over de diploma tieke actie, die de leiders in de ballingschap voor hun twee landen zullen voeren. BINNENLAND. Eleetrificatie spoorwegen wordt voortgezet. Op baanvakken AmsterdamAmers foort, HilversumUtrecht en AmersfoortUtrecht. Naar wy vernemen bevinden de plannen tot eleetrificatie van de baanvaakken Am sterdam—Amersfoort, Hilversum—Utrecht en AmersfoortUitrecht zich in een verge vorderd stadium van voorbereiding Ondanks de slechte tijden besloten de N. S. de reeds vroeger vermelde projecten met welker uitvoering een bedrag van 25 mil- hoen gulden zal zyn gemoeid, te verwer kelijken. De bedrijfsleiding (hoopt, dat ze in 1941 voltooid zullen zyn. Los van deze plannen staat de eleetrifi catie van de lyn Arnhem—Nijmegen, die men in het voorjaar 1940 gereed denkt te hebben. Regeering verhoogt lijnzaadprijg Van 10 op 12 gulden per honderd kilo. Met terugwerkende kracht. Ondanks de vele klachten over den prijs, waarvoor de regeering lijnzaad van de boe ren overneemt, was nog steeds geen ver hooging toegepast. Thans vernemen wy, dat de prys met te rugwerkende kracht is verhoogd van 10 op 12 gulden. De boeren mogen hun produet echter ook verkoopen aan handelaren, die in het bezit zyn van bestelbons en vervoervergunning van de Meelcentrale. Vele schepen vergaan. Tal van slachtoffers. De Noordwesterstorm die in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft gewoed heeft veie slachtoffers'gemaakt Tal van schepen van de kleine vaart zijn overvallen door het noodweer en gezonken of op den wal geloopen. Van een nabij Wemeldinge gezonken Belgisch Rijnschip zijn alle opvarenden, de schipper, zijn vrouw, twee kinderen en een knecht, verdronken. De kapitein van een motorschip uit Bazel, dat op de Maas zonk, is omge komen, terwijl zijn knecht gered werd. De schipper van een Rijnschip bij Lobith geraakte te water en verdronk. Van het gezonken vaartuig is niets an ders te zien dan een drijvende plank, die met het schip verbonden is. Een motorboot van den Rijkswater staat ligt ter plaatse, ten einde de scheepvaart aan te wijzen, welken weg zij nemen moet, daar het gezonken vaar tuig midden in de vaargeul ligt. Qp den Rijn is Zondag tijdens den hevigen storm de schipper Derksên van de „Volant" door een losgeslagen luik getroffen en te water geraakt. De man, die afkomstig is uit Rotterdam, kon niet meer gered worden. Het schip, dat op weg was van Rotter dam naar Ruhrort achter de sleepboot „Vili", is door de sleepboot de haven van Lobith binnengebracht. Bij den Mirdumerhoek is Zondagoch tend tegen negen uur de visschersschuit „Lemmer 102", met aan boord den schip per H. Visser en diens broer, door storm overvallen. De zeilen werden stukgesla gen en de schuit kwam hulpeloos rond te drijven. De opvarenden heschen de noodvlag, doch deze werd eerst omstr eeks half twaalf aan land opgemerkt. Direct voer de reddingsboot „Hilda" van de Noord-Zuidhollandsche Redding Maat schappij (schipper J. Kolk) uit. Men slaagde er in een verbinding tot stand te brengen met het in nood verkeerende schip en tegen 2 uur keerde het trans port te Lemmer terug. Zondagmorgen vroeg ls het Nederland- sche motorschip „Excelsior", een OiL nlnger, bij het op de haven van Vllssln- gen komen, aldaar hoog op de steenen glooiing geworpen en blijven zitten Het schip zit zoo hoog, dat men er gemak, kelijk omheen kan loopen. De schroef bladen zijn finaal afgeslagen, het roer ls ontzet, de bodem geheel lekgeslagen en van vlotkomen zal voorloopig wel geen sprake zijn. Het schip is met zoo'n groote kracht op de steenen geslagen, dat de glooiing op eenige plaatsen diepe sporen ver toont. De kapitein, de heer Landstra uit Groningen, de twee overige leden van de bemanning, alsmede de loods, hebben eenige hachelijke nachtelijke uren mee gemaakt, doch geen van hen heeft eenie letsel bekomen. drift. In de Amsterdamsche haven heeft de storm op verschillende plaatsen moeilijk heden veroorzaakt, doordat eenige sche pen op drift zijn geraakt. Omstreeks hall tien knapte van het Portugeesche s.s. „Luso", dat aan de En- gelsche Boeien tegenover de graansilo lag. de voortros. Het schip zwaaide om de achterboei en had assistentie noodig om erger te voorkomen. Een voortros knapte eveneens van het s.s. „IJsselstroom" van de Hollandsche Stoomboot Maatschappij, dat aan de Handelskade lag. Ook hier sleepbooten assistentie verlt In het Oostelijk deel van de haven blies de storm met groote kracht en hier waren het vooral de binnenvaartschepen die te lijden hadden. Minder goed liep het af met een kleine olieboot, de „Guit 22", die aan den wal lag voor de Gulfolie-opslagplaats aan den Zeeburgerdijk, nabij den ingang van het Merwedekanaal. De Noordwester duwde het scheepje met kracht op den Zuidelijken wal, die beschoeid is met een steenen talud en door het herhaalde stooten onder den druk van den storm !s het scheepje lek geslagen en gi GEMENGD NIEUWS. Heldenmoed beloomf. Korporaal Van Dijk tot wacht meester bevorderd. Bij den brand Vrijdag in een munitie wagen in het centrum des lands heeft de dienstplichtige korporaal Van Dijk, met gevaar voor eigen leven de paarden, die als gevolg van de explosie op hol wa ren geslagen tegengehouden. Hij heeft daarmee een ramp voorkomen. Thans is zijn heldhaftig gedrag op militaire wijze beloond. Gistermiddag te ruim twee uur heeft vpor het lront van den troep waarbij Van Dijk is ingedeeld, de regimentscom mandant namens den Minister van De fensie aan Van Dijk medegedeeld dat de Minister zijn moedig gedrag bewondert en hem als blijk van waardeering een gratificatie van 50,— toekent, zoomède twee dagen uitzonderingsverlof op 19 en 20 November. Daarna heeft de regiments-comman dant een order van den commandant van het veldleger, lt. generaal J. J.G. baron van Voorst tot Voorst, voorgelezen, blijkens welke korporaal Van Dijk wordt bevorderd tot dienstplichtig wachtmees ter. Tientallen mg nen losgeslagen. Uit Hoek van Holland wordt gemeld: Tientallen mijnen zijn losgeslagen en naar de kusten afgedreven tijdens den storm, die in den nacht van Zaterdag op Zondag in de meeste landen aan de Noordzee heeft gewoed. Van vele kust plaatsen bereikten de scheepvaart onop houdelijk waarschuwingen, en omge keerd meldden tallooze vaartuigen, dat zij op hun vaarweg drijvende mijnen hadden ontmoet. Wat h#t mijnengevaar langs de Neder- lapdsche kust betreft, kan eveneens op een toenemend risico gewezen worden Zondagmiddag te halfdrie meldde net Noorsche schip „Snar", dat het drie drij vende mijnen heeft waargenomen bij de lichtboei van Schouwenbank. Kort daar op waarschuwde het Letlandsche schip „Krimalda", dat het buiten Hoek van Holland een mijn was gepasseerd. Trein vertraging van Dordrecht naar Amsterdam. De Noordwesterstorm heeft ook be langrijke vertraging gebracht in den treinenloop Eerst geraakte een voedingsdraad van de electrische bovenleiding in de burnt van Delft onklaar, zoodat de treinen tusschen Dordrecht ten Amsterdam met groote vertraging de 'hoofdstad bereik ten. Toen dit euvel was hersteld, deed zich een zelfde storing voor in Amster dam. Het gevolg was, dat het verkeer tusschen Amsterdam en Haarlem in bel de richtingen stillag. Reizigers uit de richting Den Haag moesten op het sta tion in Haarlem overstappen in Diesel- rij tuigen. Deze treinstellen werden ook In Amsterdam ingelegd en onderhielden den dienst. Tbt Haarlem liépen de ge wone electrische treinen. De krachtige pogingen van het spoor wegpersoneel om den dienst normaal te laten functionneeren, konden toch niet verhinderen, dat vele treinen met bijna een uur vertraging in de hoofdstad aan kwamen. Het humeur is alles in het menschelijk leven. Het maakt uit steenen goud en uit goud FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 50 Brokman kucht min of meer verlegen. Dan steekt hij van wal: Ik heb je al verteld, Mizu, dat je vader door verschillende handelingen tegen den huidigen staatsvorm, zich de vijandschap van de Japansche regeering op den hals heeft gehaald. Ik heb je voorts gisteren al een cn ander over het bolsjewisme medegedeeld. Je moet me goed begrijpen: gewoonlijk bemoei ik me niet met politiek. maar desondanks mag ik wel zeggen, dat liet, naar mijn mee ning. bij politieke kwesties vaak voor komt. dat beide pal tijen uit een, trots alle verdachtmakingtn niet te loochenen idealisme, dooden en moorden. In 't kort. meent Glenister den in genieur te moeten cssisteeren, vreezend dat Mizu hem niet begrijpt: Je vader wist. dat men hem uit den weg wilde ruimen. En daarom dacht hij: beter een ander dan ik... Je begrijpt me wel, niet waar... Ik bedoel dus... hij leeft Mizu heeft het hoofd gebogen. Als de beide heerejn vreemdelingen zeggen, dat haar vader nog in leven is, dan zal dat wel zoo zijn. lijk. Op het schip zijn drie hutten aan dV; "Slechts langzaam, geleidelijk dringt irfon ITQT.ri iy-1 XP11- U..*< 1 goden gewijd. Elk van deze hutten be vat een groot altaar. De goden zijn dus als 't ware relsgenooten, de beschermers van het schip. Men behoeft dus niet ver te loopen als men hen,, danken wil. Dat alles gaat Mizu even door het hoofd; dan begint zij geheel onver wachts van haar vader te vertellen. Hij was zeer knap, maar niet bepaald mededeelzaam en hij las heel veel boe ken in vreemde talen. Hij hing bijzonder aan zijn vrouw en kinderen, maar eens op een dag, zei hij, dat een groot, ver heven doel hem dwong zijn blik naar boven te richten. Plotseling was hij een geheel ander mensch, een vreemdeling in zijn eigen huis en niet lang daarna vertrok hij, zonder veel te zeggen, als iemand, die voor goed met het verleden had afge daan. Mijn verheven vader zal de eer waarde peeren vreemdelingen van den last bevrijden zich nog langer om een zoo onwaardig schepsel te moeten be kommeren. Mijn verheven vader zal zich tot het gerecht wenden en al zijn vijan den aanklagen. Brokman staart Glenister radeloos aan, maar eindelijk komt hij tot de con clusie, dat het 't beste is het onderhoud, dat hij met Okito had, woordelijk weer te geven. Dat neemt natuurlijk veel tijd in beslag, want ten slotte is hij wel ge noodzaakt bijna eiken zin door een uit voerige verklaring te laten volgen. Gle nister helpt hem. daarbij zooveel moge- de waarheid tot Mizu door, maar als het zoover is, behoeft zij niet lang te over leggen. Haar antwoord is zoo. als Brok man en Glenister dat verwacht hebben. Zij zal haar vader niet verraden. Lie ver gaat zij dan nog naar het Geisha huis terug. Een uur later zoeken Brokman en Glenister Okito in zijn hut op. Ik heb de heeren al verwacht, zegt de Japanner. U komt mij zeker meedee- len, dat Mizu San weigert zoo te hande len, als haar plicht jegens haar land haar gebiedt. Nogmaals tracht Brokman den Japan ner er van te overtuigen, dat, wat men van Mizu eischt, iets onmenschelijks ls, maar als Okito elk zijner argumenten met een meer of minder steekhoudende opmerking beantwoordt, verliest hij zijn geduld. Woedend slaat hij met zijn vuist op tafel. Dan zal ik u wat anders vertellen! Onder zulke omstandigheden weiger ik de werkzaamheden aan het petroleum- meer te leiden. Begrijpt u dat goed? Dan ga ik weer terug naar Californlë! Okito knikt ernstig. Dat staat u volkomen vrij, mad* wanneer u werkelijk besloten hebt naar Amerika terug te keeren, dan zou het m.i. raadzaam zijn een nieuw contract met ons aan te gaan. U hebt de tech nische adviseurs van hel ministerie van hoogte gebracht van de u de olie uit het meer denkt te krijgen. De door u vervaardigde plannen, teekeningen en calculaties stellen ons in de gelegenheid, ook zonder uw medewerking, dit groote werk uit te voeren. Wij zijn daarom bereid uw plan nen te koopen. Zouden wij echter onver hoopt niet tot een overeenkomst kunnen komen, dan zou de rechter en in dit ge val de Japansche rechter, uitspraak moeten doen. i Glenister is van oordeel, dat het tijd j wordt eens een openhartig woordje met Okito te spreken. Als u mij vraagt, mr. Okito, geloof ik, dat u op het punt staat de reputatie van uw land op onverantwoordelijke wijze afbreuk te doen. U kunt toch wel op uw vihgers natellen, dat wij niet van plan zijn dit zaakje op zijn beloop to laten en als het zoover zou komen, als u daar voorstelt, dan is alles voor u ver loren. Ik denk niet, dat de Chineesche regeering lang zal aarzelen Nashigata's identiteit te erkennen en hem in het be zit te stellen van zïjn contractueel ver worven rechten op het petroleummeer, wanneer haar blijkt, dat hij kan boogen op bondgenooten als wij, die er zeker niet tegen zullen opzien de openbare meening van dé geheele wereld tegen u en de uwen in 't geweer te roepen. Zoo dus u koestert het voorne men om u aan de zijde van Nashigata te scharen? Juist! roept Glenister. Het spijt me, maar in dat geval zal lk door middel van een radiotelegram de politieke afdeeling van uw voornemen op de hoogte moeten brengen, want dat RADIO PROGRAMMA Dinsdag 21 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. KRO-uit- zending. 4—5.10 HIRO. 8.— Berichten AINP, 8.0§—1915 en 10.- Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur, 12.- Berichten; 12.15 Gramofoon; 12.46 Berich- ten ANP, gramofoon; 1.10 Rococo-octet; 1.40 Gramofoon; 2.— Vrouwenuurtje; 3.- Modecursus; 4.— Gramofoon; 4.05 «ausene „De economische ontwikkeling van de laat ste 10 jaren en de reactie daarop van de wetenschap"; 4.20 Gramofoon; 4.25 „Iedere weg leidit tot het doel", causerie; 4.40 Gra mofoon; 4.45 Berichten; 4.50 Gramofoon: 4.55 Causerie „Zy die roepen"; 5.10 KBR- Melodisten en solist (5.45-6.05 Felicita ties); 6.35 Sporthalfuur; 7.— Berichten: 7.15 Causerie „De actie naar de nieuwe ge meenschap thans meer dan ooit noodzaak 7.35 Reportage; 8.— Berichten ANP; mede- deelingen; 8.15 KRO-Kamerorkest en bo- betreft dan een zaak, waarin Vk alleeIJ niet zal mogen beslissen. U verklaart dus, dat u van plan bent de intriges van een staatsgevaarlijk persoon te onaer- steunen. Zoolang u zich op een Japanscn schip bevindt en daarmee dus op Ja- pansch grondgebied, geldt voor u. ais voor elk ander, die hier aan boord is, a Japansche wet. Hij maakt een lichte buiging. Permitteert u, dat ik mij nu terugtrek! Maar dat gaat Glenister toch te ver. HU begrUpt. dat zU voor ernstige moei lijkheden kunnen komen te staan, als ae Japanner zich inderdaad met de auton- teiten in verbinding zou stellen en WJ haast zich daarom Okito tot andere ge dachten te brengen. Een oogenblik u hebt mU, gelow ik, niet goed begrepen, mr. Okito Ik be doel namelijk dit U moet. enfin, ons is het natuurlUk totaal onverschillig, wie dat petroleummeer leeg pompt. Ons het slechts om Mizu te doen. Tenslotte bent u toch 'n modern denkend mensen mr. Okito. U voelt toch zelf wel, dat uw handelwijze tegenover dat meisje aan het barbaarsche grenst. Ik kan me niet voorstellen, dat u zich met «Wrgaujw middeleeuwsche practUken kunt ver eeno gen. Okito knikt. Ik weet. mr. Glenister, dat er ook in uw land heel wat mannen zijn, ate"1 een geval als dit evenzoo zouden hande len als lk. (Wvrét vervolgd.) „gt. 9.Gramofoon; 9.20 KRO-Kameror kest en solist; 9.— Gramofoon; 9.20 KRO- Kamerorkest; 10.— Gramofoon; 10.10 Ber- tus van Dinteren en zyn Tzigane-orkest; 10.30 Berichten ANP; 10.40 KRO-Boys en in de pauze Gramofoon; 11.20—12 Gramofoon. Hilversum II, 301.5 M. AVRO-uitzending. 6 307 RVU. 8.— Berichten AN1P, gramofoon; 8.30 Or gelspel; 8.50 Gramofoon; 10.— Morgenwij ding; 10.15 Gramofoon; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Viool en piano; 11.— Huishou delijke wenken; 11.30 Orgelconcert en zang; 12.15 Puszta-orkest; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.— Omroeporkest; 2Voor de vrouw; 2.10 Omroeporkest; 2.45 Knip- en naaicursus; 3.45 Het Lybra-trio; 4.30 Kinderkoor; 5.Kinderhalfuur; 5.306.27 Omroeporkest; 6.30 Cyclus „Waar moet ik het zoeken?"; 7.— Voor de kinderen; 7.05 pjanovoordracht; 7.30 Engelsche les; 8. Berichten AN1P, inededeelingen. Hierna Causerie „De bewegelijke wereld"; 8.30 Bonte Mobilisatietrein; 9.45 Gramofoon; 1(135 Filmpraatje; 11.Berichten ANP; Hierna: Jetty Cantor's ensemble; 11.4012 STADSNIEUWS UIT DEN OMTREK. 482e STAATSLOTERIJ. Ie klisse. Trekking van 20 November. Ie Lijst. v Hooge prijzen: ƒ20.000: 11067 1.500: 1087 3125 1.000: 15184 400: 3961 6931 200 6770 12100 19305 100: 2256 3980 4461 5871 6444 10777 11006 12960 Pryzen van 20. 1027 1030 1046 1083.1099 1118 1166 11157 1167 1186 1187 1188 1245 1246 1269 1267 1345 1359 1371 1415 1519 1436 1446 1460 5105 1547 1559 1681 1615 1626 1658 1675 1676 1677 1708 1709 1710 1783 1790 1815 1875 1897 1909 1946 1976 1980 1995 2023 2054 2074 2088 2142 2147 2167 2272 2298 2307 2332 2337 2351 2380 2396 2489 2507 2523 2542 2556 2559 2577 2590 2609 2611 2615 2627 2630 2643 2667 2677 2678 2680 2685 2760 2812 2822 2829 2849 2872 2877 2891 2933 2988 3002 3021 8127 3140 3168 3211 3244 3341 3433 3435 3504 3557 3572 3580 3607 3616 3680 3682 3696 3728 3775 3783 3838 3864 3859 3871 3896 3929 3964 3979 4026 4033 4057 4060 4064 4088 4123 4133 4182 4190 4210 4212 4289 4302 4318 4392 4403 4410 4472 4482 4567 4569 4574 4581 4721 4741 4748 4771 4778 4878 4943 4954 5013 5074 5081 5087 5099 5197 5258 5262 Ï316 5320 5378 5394 5414 5417 5420 5470 5472 5512 5513 5564 5628 5690 5704 5721 5724 5795 5826 5854 5855 5867 5889 5925 5927 6113 6117 6161 6164 6301 6332 6360 6393 6396 6405 6431 6447 6516 6543 6564 6562 6593 6610 6615 6626 6639 6683 «778 6779 6886 6923 6936 6973 6988 7011 7023 7057 7104 7116 7146 7157 7159 7179 7214 7236 7252 7255 7307 7344 7386 7432 7442 7504 7556 7648 7677 7672 7722. 7764 7797 7815 7830 7853 7858 7889 7903 7912 7930 7947 7962 7978 7989 8000 8029 8055 8094 8104 8141 8185 8249 8258 8286 8332 8348 8362 8413 8477 8509 8540 8553 8564 8569 8577 8600 8613 8434 8695 8709 8728 8732 8783 8789 8816 8836 8890 8906 8907 8956 8962 8980 8989 8995 8999 9001 9069 9075 9084 9192 9213 9248 9308 9338 9397 9432 9464 9466 9515 9538 9541 9545 9638 9661 9679 9686 9693 9793 9794 9843 9847 9849 9858 9883 9928 9936 10083 10110 10138 10194 10263 10307 10325 10353 10361 10366 10482 10496 10575 10588 10631 10657 10720 10739 10841 10842 10859 10868 10896 10916 10956 10981 10986 1005 11021 11109.11122 11131 11140 11206 11314 11342 11350 11372 11381 11391 11406 11447 11463 11472 11483 11561 11642 11701 11762 11780 11787 11842 11882 11948 11952 11956 11979 12011 12040 12142 12197 12234 12347 12363 12373 12421 12441 12453 2488 112597 12617 12633 12715 12728 12736 12741 12764 12779 12832 12892 12936 12985 13012 13013 13025 13028 13065 13069 13070 13081 13089 13125 13189 13298 13302 13313 13341 13346 13308 13421 13426 13444 13449 13461 13470 13485 13619 13533 13591 13594 13686 13702 13773 13834 13851 13853 13865 13874 13899 13929 13938 13957 13967 139997 14020 14025 14131 14149 14237 14244 1427^ 14311 14372 14417 14469 14500 14519 14571 14581 14585 14587 14625 14645 14657 14661 14685 14750 14786 14790 14811 14815 14818 14884 14898 14933 14943 15064 15106 18181 15220 15436 15435 15488 15537 16666 15559 16621 16652 15722 1 5746 16743 16772 15787 16798 15840 15844 15851 15856 16869 16877 16883 15926 15927 15988 16970 16982 16007 16104 1 6106 16121 16126 16132 16199 16266 16211 16288 16267 16287 16300 16307 16316 16358 16390 16392 16411 16425 16457 16468 16532 16585 16667 16668 16682 M691 16707 16719 16744 16776 16910 16937 16970 17001 17011 17030 17031 17046 17092 "123 17150 17224 17236 17260 17292 17308 17321 17341 17415 17418 17423 17425 17459 17515 17516 17589 17691 17600 17690 17723 17781 17783 17809 17821 17830 17882 17920 17955 17984 18002 18073 18044 18060 18082 18083 18172 18212 18340 183Ï6 18382 18483 18535 18582 18622 18840 18669 18787 18801 18822 18883 18898 18900 18907 18967 18979 19018 19053 19062 19106 19147 19174 19221 19226 19233 19265 19259 19266 19305 19327 19831 19334 19343 19363 19409 19491 19518 19526 19556 19560 19579 19608 19621 19624 19629 19652 19658 19671 19686 19756 19791 19848 19888 19935 19995 20017 20028 20029 20084 20039 20122 20138 2016 J 20167 20186 20230 20235 20317 20318 20325 20388 20412 20467 20468 20497 20506 20528 20587 20565 20671 20594 20624 20646 20658 20670 20741 20771 20779 20792 20841 20256 20869 20879 20930 20966 21022 21057 21142 21167 21186 20208 21217 21231 21242 21313 21318 21390 21396 21414 21431 21500 21549 21558 21595 26003 21617 21632 21653 21663 21666 21686 21692 21761 21762 21765 21787 21793 21863 21948 21902 21971 GOUDA, 20 November 1939. D. Hoogendijk. t Op bijna 89-jarigen leeftijd is gisteren te Amsterdam overleden onze oudsstadgenoot 1 de heer D. Hoogendyk, oud-bankier hier ter stede. De heer Hoogendyk, die hier op 1 Febr. I860 geboren werd, heett lange jaren in 1 Gouda gewoond en was tot aan zpn vertrek naar elders een zeer geziene persoonlyk- 1 heid. Op jeugdigen leeltyd reeds trad hy I in het bankbedryf der firma Hoffman I Co., dat eertyds gevestigd was in het ge bouw, dat thans dient tot pastorie der Ke- monatrantsohe Gemeente, Oosthaven-Min- derbroederateeg. Op 1 October 1916 werd het kantoor Hoffman Co vereenigd met de Nationale Bankvereeniging, waarbij de heer Hoogendyk als directeur van het kan toor Gouda optrad. Gedurende acht jaren heeft de heer Hoogendyk deze functie ver vuld. Nadat hy op 22 Juni 1923 tot com- missaris was benoemd van de Nationale Bankvereeniging (thang Rotterdamsche Bankvereeniging), trok hij zich op 1 Juli 1924 uit zaken terug, waarna hy zich te Arnhem vestigde. Gedurende de jaren van zyn verblijf in Gouda heeft de heer Hoogendyk in meer dere functies blyk gegeven van zyn belang stelling voor ihet openbaar en maatschappe lijk leven. Hy was vele jaren regent van de beide gasthuizen, Later van het Van Iter- son-Ziekenhuis, dat door het legaat van de Dames van Iterson tot stand gekomen, in de stichting waarvan de thans overledene een groot aandeel heeft gehad. Gedurende 25 jaar was hy mede-bestuurder van de Spaar- en Hulpbank van het Departement Gouda tot Nut van 't Algemeen, eerst als commissaris, later als voorzitter en voorts ook lid van de Commissie van Toezicht op de Bank van Leening. Na gedurende 15 jaar te Arnhem te heb ben gewoond, heeft de heer Hoogendyk zich vorig jaar om gezondheidsredenen te Am sterdam gevestigd, waar hy thans is over leden. De teraardebestelling van zyn stoffelijk overschot zal plaats hebben in het familie graf te Woerden, a.s. Woensdagmiddag te half drie. Middenstandsexamens. Bij de Zaterdag te Rotterdam gehouden Middenstandsexamens zijn o.m. geslaagd: A. Jóngerius, C. P. Klerks, J. Korff en J. Manschot, allen te Gouda, Ha. Bakker, M. A. v. d. Krans en W. J. Los allen te Wad- dinxveen en P. van Herk te Lekkerkerk. Nieuwe bestrating op de Korte en Lange Tiendew«g. De keien verdwijnen. De Korte en Lange Tiendeweg worden van een nieuw wegdek voorzien. Hedenmor gen heeft gemeentewerken met de uitvoering van dit bestratingswerk een aanvang ge maakt. De zware keien, de „kinderhoofd jes" worden door klinkers, zooals op den Kleiweg en singels liggen, vervangen. De vernieuwing zal ongetwijfeld voor deze drukke en belangrijke straten een groote verbetering geven. Ds. J. van Onze oud-stadgenoot, ds. J. van Rossum, Ned. Herv. predikant te Bellingwolde- Oudeschans, heeft een beroep aangenomen als predikant der Vereeniging van Vrijzin nig Hervormden te Amersfoort. De storm richt eenige schade aan. Boomen ontworteld, hoog water en gat in een dak gewaaid. De storm van Zaterdagavond .tot Zondag ochtend heeft ook hier ter stede eenige schade aangericht. Achter het Van Iter son ziekenhuis bij" den oprit Krugerlaan- Goejanv^rwelledyk is een boom omgewaaid, dien gemeentewerken heeft opgeruimd. Ook nabij de voormalige watermachine aan den Goejanverwelledyk woei een boom om. De stam viel in den IJssel. By het station ging een bord met het opschrift Bouwgrond te koop" om en kwam in het plantsoen terecht. Op Schieland's Hoogen Zeedijk rukte de wind een zware boomtak los. Het stormweer deed het water in den IJs- )se] sterk oploopen. In verband met het hoo ge water moest op de Nieuwe Veerstal het verkeer worden omgelegd. Voorts werd by de politie aangifte gedaan dat een gedeelte van een voormalig loge ment op de Raam op instorten stond. Bij onderzoek bleek een groot gat van ongeveer 5 M2. in het dak te zijn gewaaid, terwijl de muur van den achtergevel van een naast het Leegstaande logement staand gebouw een scheur van ongeveer twee meter ver toonde. Er zyn maatregelen tot herstel van de WADDINXVEEN. Auto met twee personen verdw Ongeluk wordt vermoed. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in deze gemeente een auto met een heer en een dame naar Hiilegersberg vertrokken, doch niet op zyn bestemming aangekomen. Noch van den wagen, noch van de inzitten den is een spoor gevonden. Men vermoedt, nat een ongeluk gebeurd is, doch over het hoe en waar verkeert men in volkomen on zekerheid. By den arte B. H. Wormgoor, die zich sinds een maand te Waddinxveen heeft ge vestigd, waren Zaterdag 0p bezoek geko men zyn vader, de 57-jange heer B. H. Wormgoor graanhandelaar te Zutfen en zyn schoonmoeder, de 55-jarige mevrouw Van Ommen uit Hiilegersberg. De vader zou een paar dagen blijven, de dame was voor een avond over. Daar de medicus eenige nachten bezig heden had gehad en vermoeid was, sprak zijn vader, die zelf een auto by zich had, af, dat niet zyn zoon, maar hy mevrouw Van Ommen naar huis zou brengen. By zyn terugkomst zou hy dan nog even waarschu wen dat hy er was. Om 1 uur in den nacht van Zaterdag op Zondag is de auto vertrokken en sindsdien heeft hoord. De arts en zyn echtgenoote waren inge slapen en Zondagochtend by het ontwaken kreeg men er erg in, dat men niet had ge hoord, of de vader was thuisgekomen. Men ging op zyn slaapkamer kyken doch vond het bed onbesLapen. In verband met het uiterst slechte weer des nachts werd vermoed, dat de heer Wormgoor te Hiilegersberg was blijven overnachten. Om zekerheid te hebben reed de dokter naar het hpis van zyn schoon ouders om daar van zyn schoonvader te hooren dat diens echtgenoote niet was thuisgekomen. De heer Van Ommen op zijn beurt leefde in de veronderstelling, dat zyn vrouw door het slechte weer in Waddinx veen was gebleven. Direct reden de heeren terug, onderweg scherp uitziende naar den auto, doch eenig spoor werd niet gevonden. By aankomst in Waddinxveen werd dadelijk de politie in kennis gesteld, die omstreeks halftien van de vermissing op de hoogte kwam. Onder leiding van burgemeester P. A. Troost be gon de politie onmiddellijk een uitgebreid onderzoek, waartoe de medewerking van de politie van de omliggende gemeenten werd ingeroepen. De heer Wormgoor had gezegd zyn route te zullen nemen over den weg langs de Gouwe om den ryksweg naar Rotterdam te bereiken en zoo via Nieuwerkerk en Ter- bregge naar Hiilegersberg .te zullen rijden, een weg, dien hy al eenige malen gereden had en dien hy prefereerde boven de smalle polderwegen binnendoor. Of hij deze rotife inderdaad genomen heeft, valt niet met zekerheid te zegden, daar het voertuig onderweg niet is waarge nomen. Men mag echter in verband met de verklaring van den vader aannemen van wpl, te meer daar de auto van de dokters woning in de gekozen richting is weggere den. Toen gistermorgen was vastgesteld, dat de wagen zyn bestemming niet had bereikt, is allereerst io de gemeente, waar de auto moest zijn doorgekomen en in de ziekenhui zen in de aangrenzende steden geïnfor meerd of er een ongeluk was gebeurd, om dat dit het meest voor de hand ligt. Ner gens was echter iets bekend en ook de daar na gedane nasporingen hadden geen enkel scheiden. In verband hiermede bestaat het vermoeden, dat het voertuig van den weg afgereden en in de diepe en breede vaar: terechtgekomen ds. J In de berm heeft men echter geen enkel spoor kunnen vinden en ook het dreggen, 'dat de politie urenlang tot laat in den avond deed, bracht geen opheldering. De Goudsche politie is met een motorboot uit gevaren om eveneens te dreggen, maar ook dit zoeken had geen resultaat. Er werd geen enkele aanwijzing gevonden. Men weet niet wat er gebeurd is en evenmin waar er iets gebeurd is.- In verband met de verdwijning verzoekt de burgemeester van Waddinxveen inlich tingen omtrent den verdwenen auto. Het is 'een donkerblauwe vierportierswagen, merkv Fiat, nummr M 26471, vier zitplaatsen, grijze bekleeding. Tot hedenmiddag geen spoor ge- E RICHTEN. Ook heden is de politie te Waddinxveen en van andere gemeenten in de weer ge weest om te trachten eenig lioht in deze raadselachtige gebeurtenis te brengen. Tot hedenmiddag was geen enkel spoor of aan wijzing omtrent den auto gevonden en nog steeds weet men niet waar de wagen en de twee inzittenden gebleven zyn. Men tast volkomen in het duister. Het dreggen in de Gouwe wordt voortge- zet. By het zoeken zyn vanmiddag ook mi er niets meer van gezien of ge- litairen gaan helpen, wier hulp burgemees- j ter Troosit heeft ingeroepen. Op het raadhuis te Waddinxveen is he denmiddag een conferentie gehouden tus- schen den officier van justitie te Rotterdam, mr. C. J. V. Meischke, met burgemeester Troost en de burgemeesters van een aantal omliggende gemeenten, waar de auto moest passeeren. Het doel van deze bespreking was een plan de campagne op te stellen 'voor'het zoeken naar den verdwenen auto. I Inmiddels zyn de signalementen van de twee passagiers per poliite-radio verspreid. Dat van den heer Wormgoor luidt: klein 1 postuur, grys haar, kleine grijze snor, blau we oogen, draagt blauw costuum, lichte beige regenjas, gryze slappe hoed, zwarte rijgschoenen. Het signalement van mevr. t Van Ommeren is: zwart kort haar, gryze oogen, gekLeed in donkerblauwe japon, brui ne lange bontmantel, bruine hoed, blauwe schoenen met beige kousen. Mevr. Van Om men had een groote bruine reistasch met 1 papieren by zich. I SPORT EN WEDSTRIJDEN. Autobus o In de Wijdstraat is Zaterdag een niet ver genoeg aan den kant stilstaande autobus, die had gestopt om voor een tegenligger do doorgang vry te laten, daar de twee wagens door een geparkeerde bakfiets elkaar niet konden voorbijrijden, in botsing gekomen met dezen tegenligger, een vrachtauto uit Rotterdam. In den wand van de autobus ontstond een gat van 30 bij 10 c.m. De vrachtauto werd niet beschadigd. Motorrijder brak been op twee plaatsen. Het is gebleken, dat het rechterbeen van den militairen motorrijder, die Zaterdag- oclltend op den hoek Zeugestraat-Nieuwe Markt met een vrachtauto in botsing kwam, op twee plaatsen is gebroken. De soldaat is, nadat hy in de militaire ziekenverpleging was behandeld, voor verder onderzoek naar het hospitaal te Amsterdam gebracht. Den ganschen dag zijn burgemeester Troost en zyn veldwachters doende ge weest om eenige opheldering te verkrijgen. Het meest waarschijnlijk is, dat er een on geluk is gebeurd en daar in de slooten langs de route geen auto is gevonden, is de ver onderstelling gerezen, dat de wagen tus schen Waddinxveen en den ryksweg in de Gouwe is gereden. Het iheeft gisternacht zeer hard geregend en het dichte watergordtfn hulde het land^ schap in een egaal donker waas, waarin de weg niet van de omgeving viel te onder in zeide gestoken te zijn. Hy. was echter gevallen. Zaterdagavond verscheen aan het politie bureau een te dezer stede WOnende timmer man, die in staat van dronkenschap ver keerde en een hevig bloedende wonde aan het achterhoofd had. Hy deelde mede, dat hy door een onbekend persoon was gesto ken. By onderzoek bleek echter het steken een visioen te zyn. De man was in een café gevallen en met zijn hoofd op den kant van een radiokast gekomen. Hy is cp het politie bureau voorloopig verbonden en daarna per auto van den G.G.D. naar het Van Iterson ziekenhuis gebracht. AGENDA. Thalia-Theater: Kameraden van de straat RéunieJBioscoop: Boefje. Schouwburg-Bioscoop: Entente cordiale 20 t.m. 25 Nov. Inzameling voor Algemeen Steuncomité. 20 Nov. 7.30 uur De Zalm. Verkooning no taris J. van Kranenburg. 21 Nov., 115 uur. Hotel De Zalm. Ver koopmiddag „Arbeid Adelt". 21 Nov. 8 uur Interlapin. Cursus transport colonne Roode Kruis. Ti Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Ju bileum-concert Arnhemsche Orkestver- eeniging. 23 Nov. 8 uur Concordia. Oprichtingsver gadering ofd. Gouda Ver. v. Paedagogiek. 23 Nov. 8 uur Concordia. Oprichtiftgsvergn- dering afdeeling Vereendglng voor Pae dagogiek. I VOETBAL. Uitslagen van Zondag. Kon. Ned. Voetbalbond. AFDEELING I. I Afdeeling A: VSV—DWS 2-0, Haarlem —ADO 0—5, Ajax—Blauw Wit 1—3, Het 1 GoooiStormvogels l0. I AFDEELING II. I Afdeeling A: HBS—CW 4—2. Xerxes- Sparta 33, FeijenoordDHC 21. 1 Afdeeling I; LFCON A 3—5. I Reserve afdeeling B: HBS 3HBS 2 l 2—2. i AFDEELING UI. I Afdeeling A: Go Ahead*—Heracles 1—2, Hengelo—Enschedé 2—0, Quick—NEC t 1-*' AFDEELING IV. I Afdeeling A: Helmond—BW 3—5 I AFDEELING V. Afdeeling A: HSC—Achilles 6—1. Onbetwiste zege van Pluvius. Alleen O-N.A., winnend, in actie. 1 Door het uiterst slechte weer is giste ren het voetbalprogramma vrijwel ge- i heel verregend. Van de elftallen uit het Goudsch rayon is er slechts één in actie geweest, O.N.A., die uitstekend werk deed door uitspelend van L.F.C. te winnen en t daarmede opnieuw bewees het goede I geheel te hebben teruggevonden In den Goudschen Bond is geen enkele wedstrijd doorgegaan. L.F.C.O.N.A. i-5. Driemaal gelijk, spoedig na den aanvang blijkt O.N.A. de sterkste. Aanval op aanval wordt op de Leidsche veste ondernomen. De verdedigers staan echter pal. De min der talrijke tegenaanvallen der gasthee ren worden eveneens goed weerstaan. Na 20 minuten neemt L.F.C. door voortref lelijk werk van haar linksbuiten de lei ding (1—0). Deze tegenslag prikkelt O N A. tot nog beter aanpakken. Uit een i van v. Unen maakt v. Willigen gelijk (1—01, terwijl eenige oogenblikken later De Jong O.N.A. op haar beurt de leiding geeft (1—2). Door een misverstand in do Goudsche defensie brengt L.F.C. de par tijen weer op gelijken voei (2—2). Kort na de hervatting herneemt O.N.A., door v. Maaren, haar voorsprong <2—3). Een strafschop stelt de thuisclub in staat de schaal nogmaals in evenwicht te brengen (33). Onmiddellijk daarop heeft O.N.A. echter, dank zij een kogel van Sterk, opnieuw een voorsprong (3—4). Spoedig wordt deze nog vergroot als van Unen, uit een voorzet van SterK, fraai inkopt (35). L.F.C. geeft zich nog niet gewonnen, doch komt tot wat al te forsch spel, wat tot gevolg heeft dat een der gastheeren naar de kleedkamer ver wezen wordt. WISSELKOERSEN 17 Nov. 20 Nov. Officieel. Londen 727% 726% Beriyn 75.60 75.60 Parys 4.18% 4.17% Brussel 30.86 30.96 Zwitserland 42.27% 42.27% Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.90 44.92 Oslo 42.85 42.85 New-York 1.88% 1.88% t Oudewater. 20 Nov. I Aangevoerd 33 wagens, 1485 stuks, wegens 7925 kg. Prijs le soort 33 -31, 2e soort Haiïdel mitig. Veémarkt Rotterdam. 20 Nov. J Vee-aanvoer in totaal 3054 stuks, ziji)de 1006 vette runderen, 168 vet te kalveren, 12 nuchtere kalveren, 534 varkens, 1334-schapen of lammeren. De prijzen waren als volgt: vette koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 38—48 cents per kg.; vette ossen le kw. 68, 2e kw. 62, 3e kw. 4050 cents per kg.; vette kalve ren le kw. aio, 2e kw. 90, 3e kw. 65—75 cents per kg.; varkens lev. gewicht le kw. 65, 2e kW. 64, 3e kw. 62 cents per kg. schapen le kw. 45, 2e kw. 40, 3e kw. 35 cents per kg.; per stuk le kw. 28, 3e kw. 22, 3e kw. 17; lammeren le kw. 50, 2e kw. 45, 3e kw. 40 cents per kg.; per stuk le kw. 20, 2e kw. f 16, 3e kw. 12. Vette koeien en ossen: aanvoer groo- ter, handel redelijk, le k\jv. koeien iets duurder, verder onveranderd; prima koe ct., pr. os 74 ct. Vette kalveren: aanvoer iets kleiner, handel vlot, prijzen iets, hooger, prima's 120. Varkens: aanvoer korter, handel lui, prijzen iets lager; lichte varkens beneden agste noteering. Schapen en lammeren; aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen le kw. scha pen cn lammeren iets hooger; verder als vorige week. Eenige* partijen schapen voor export gekocht. LAATSTE BERICHTEN. Duitsch militair vliegtuig boven ons Bestuurder om het leven gekomen. 'S-GRAVENHAGE, 20 Nov. De Regee- ringspersdienst meldt: Hedenmorgen is bij Roermond een Duitsch militair vliegtuig gesignaleerd. Een Nederlandsche patrouille heeft het toestel omlaag gehaaid. De bestuurder is om het leven gekomen. j Deelneming van H. M. de Koningin. H. M. de Koningin heeft gistermiddag een telegram gezonden aan de directie van de Kon. Nederl. Stoomvaart Maat schappij om deelneming te betuigen met de ramp van de Simon Bolivar, met het verzoek telefonisch te woren inge licht over den toestand der overleven den. Onze gezant te Berlgn hg H. M. de Koningin. De Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, is hedenmorgen te elf uur door H. M. de Koningin ten paleize Noordeinde in ge hoor ontvangen. Negen dooden bg spoorwegongeluk in Duitschland. Bij Spandau in Duitschland is Zon dagavond een ernstig spoorwegongeluk gebeurd. De trein Berlijn—Hamburg reed den voorstad trein Spandau-Nauen in den flank. Een rijtuig viel van een hel ling, een tweede vloog in brand. Het ongeluk eischte negen dooden en twintig gewonden. Dienst van de „Zeeland" stopgezet. Onze Zeeuwsche correspondent meldt, dat de directie van de Stoomvaart Maat schappij „Zeeland" heeft besloten den geregelden dienst op Engeland voorloo pig tot nader order stop te zetten. De laatste boot is gistermorgen naar Enge land vertrokken, van waar zij Dinsdag zal terugkeeren. De „Veendam" van de Holland- Amerika Lijn op de zwarte lgst geplaatst. Wij vernemen dat omtrent de „Veen- dam" van de Holland*—Amerika Lijn bij de Duitsche Admiraliteit de meening heerscht dat het schip met afweerge schut bewapend is. evenals meerdere En gelsche en Franschc koopvaardijschepen. De „Veendam" is thans naar uit Ber lijn wordt gemeld, geplaatst op de zwarte lijst waarop tal van Engelsche en Fran- sche koopvaardijschepen zijn geplaatst. Naar aanleiding van dit bericht heeft de Nederlandsche gezant te Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de Witt zich tot de Duitsche regeering om inlichtingen gewend. Aanslag op brug te Seraing verijdeld Dader vermoedelijk verdronken nadat schildwacht op hem had geschoten. Er heeft zich Zaterdagmorgen, by de Maasbrug bij Seraing in België een incident voorgedaan, dat er op wyst, dat vorige in cidenten by bruggen over de Maas in het gebied van de vesting Luik, zooals-voor en kele dagen nog by een andere brug en dat misschien ook wel de verschrikkelijke ont ploffing, die de spoorbrug van Val Benoit te Luik zelf verijlde, niet aan een onge- lukkigen samenloop van omstandigheden, in dit bepaalde geval aan het inslaan van den bliksem, geweten moet worden. Zaterdagmorgen om vyf uur merkten n.l. twee arbeiders,<^ie te Seraing over de Maas brug gingen, een man op, die zich onder de Maasbrug trachtte te verbergen. Zij waar schuwden den schildwacht en deze zag toen dat de man langs de ladder van den midden peiler afdaalde naar de plek, waar de dyna- mietlading is aangebracht. Toen de man geen gehoor gaf aan zijn sommaties, schoot de soldaat op hem. De man, waarschtfnlyk getroffen, stortte in de Maas, zwom nog even verder en verdween daarna. Men neemt aan, dat hy is verdronken; men heeft ten

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2