Jfakshlmid DE PELIKAAN naS2KCBE32Bia Regeling voor de St Nicolaasperiode. Voetbalmatch openbare vermakelijkheid. rechtzaken. Schoten in Mandsjoerije. 1 r/t Oude Iudie-route voor de scheepvaart wordt hersteld. Beurs van Amsterdam. cTtzvrouw StclR FLUWEELENSINGEL 21 In verband met het naderen van Sint Nicolaas wordt onder de aandacht van belanghebbenden gebracht, dat voor het winkelbedrijf dan de volgende regelingen zullen gelden. Winkelsluiting. Van 26 November tot en met 5 Decem ber mogen alle winkels geopend zijn tot 10 uur n.m., behalve op Zondag 26 No vember en op Zondag 3 December. Do Winkelsluitingswet kent voor dit tijdvak namelijk geen afwijkingen van de Zondagssiultingbehalve de gebrul* kelijke voor melkwinkels, visch- of fruit winkels en winkels in brood, banket, sui kerwerk, chocolade en consumptie-ijs. Arbeids- en rusttijden. Gebruik kan worden gemaakt van de volgende faciliteiten, welke het winkel- werktijdenbesluit toestaat: Voor winkels in het algemeen: In afwijking van den normalen ar beidstijd van 9J uur per dag en 53 uren per week, mag in winkels door een per soon boven 18 jaar arbeid verricht wor den gedurende 11 uren per dag en 66 uren per week op alle werkdagen in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December, onder voorwaarde, dat de be trokken arbeiders in het tijdvak van drie weken, aanvangende 20 November in totaal niet langer dan 172 uren arbeid verrichten. Tevens mag in hetzelfde tijdvak voor deze arbeiders afgeweken worden van het verbod van arbeiden na 8* uur n.m., mits niet later wordt gewerkt dan een half uur na het tijdstip, waarop de win kels voor het publiek gesloten moeten zijn (dat is dus niet later dan half elf). Jeugdige personen van 16 jaar of ouder mogen in genoemd tijdvak in alle win- kels arbeid verrichten gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 60 uren per week, onder voorwaarde, dat zij in het tijdvak van drie weken, aanvangende 20 November, in totaal niet langer dan 166 uren arbeid verrichten. Personen beneden den leeftijd van 18 jaar mogen echter geen arbeid verrich ten vóór 8 uur v.m. en na 8 uur n.m. De vrije halve dag mag in het tijdvak van 25 November tot en met 5 December j éénmaal ingehouden worden, zonder dat I compensatie behoeft te worden gegeven. J Voorts wordt nog de aandacht geves- tigd op artikel 9 van het Winkelwerk tijdenbesluit, waarin wordt bepaald, da,t de rusttijd van li uur slechts ge geven behoeft te worden, indien de ar beidstijd van den bediende aanvangt vóór l uur n.m. en tevens later dan 6è uur n.m. eindigt. Indien dit niet het ge val is, kan met een half uur worden vol staan, hetgeen van belang kan zijn voor de werktijdregeling voor hulpkrachten, die gedurende de periode van groote drukte tijdelijk worden aangenomen en veelal eerst des middags in dienst komen. Indien na 8* uur n.m. arbeid wordt verricht, moet een vprplichte nachtrust van ten minste 9 uren in acht genomen worden. Voor bepdalde branches: In winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak, brood, banket, suikerwerk, chocolade en consumptie-ijs wordt ver kocht, mag op 3, 4 en 5 Deceber door ar beiders boven 18 jaar gedurende ten hoogste veertien uren per dag arbeid worden verricht. Men bedenke echter, dat op Zondag 26 November deze winkels slechts geduren de 4 achtereenvolgende uren voor het publiek geopend mogen zijn, tenzij door de gemeenteraad met gebruikmaking van artikel 9, 3e lid der Winkelsluitings wet verruiming mocht worden toege staan, of door toepassing van crisisver- koopverruiming het «aantal-van 4 uren op 6 uren is gebracht. Door dezelfde om standigheden kunnen voor sigarenwin kels en drankverkoopplaatsen dan afwij kingen gelden. Bijzondere administratieve voor schriften. Tijdelijke afwijkingen van de arbeids lijst, in verband met vorenstaande uit- zonderingsregeling, kunnen ingevolge artikel 26 van het Winkelwerktijdenbe sluit worden gegeven door vermelding van de voor die dagen geldende regeling op een geschrift, dat door den patroon of den bevoegden chef wordt ondertee kend en naast de arbeidslijst wordt ge hangen. Inzending van nieuwe arbeids lijsten voor die enkéle dagen is dus over bodig. Afschrift van het zoo juist ge noemde geschrift behoeft niet aan de Arbeidsinspectie te worden gezonden. Tevens dient er op gewezen te worden, wanneer krachtens een dóór den ge meenteraad vastgestelde verordening eventueel ook voor Zondag 3 December 1939 verkoopgelegenheid wordt toege staan voor alle winkels, zooals te Am sterdam, dan wel ruimere verkoopge- legènheid voor koek- en banketwinkels, in dit geval de vermelde toegepast, naar gelang zulks mogelijk is in verband met den omvang van de toe te stane ver koopsgelegenheid. SUIKER OP BON 7. Een kilogram voor 20 dagen. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Dinsdag 21 November tot en met Zondag 10 December de met „7" genum merde bon der rijksdistributiekaart recht geeft op het koopen van een kilogram l suiker. Toestemming gemeentebestuur voor spelen op Zondag. Het bestuur van de voetbaivereeniging „Zwaagwesteinde" heeft destijds voor den kantonrechter te Leeuwarden te recht gestaan wegens overtreding van de Zondagswet, omdat het op Zondag 13 Februari zonder toestemming van B. en W. tegen betaling publiek heeft toege laten bij een voetbalwedstrijd. Artikel 4 der Zondagswet luidt namelijk als volgt: „dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspar tijen, concerten en harddraverijen op de Zondagen en algemeene feestdagen zui len gedoogd worden; zullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijge laten hieromtrent een uitzondeling toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen«van. alle godsdienstoefeningen." De kantonrechter heeft de bestuurs leden ontslagen van alle rechtsvervol ging, waarbij hij o.m. heeft overwogen, dat hem geen wettelijke bepaling bekend is, waarbij het te laste gelegde strafbaar is gesteld. Volgens den kantonrechter wordt zoodanige strafbaarstelling ook niet gevonden in de zoogenaamde Zon dagswet, niet in artikel 3, omdat in de dagvaarding niet is gesteld, dat de wed strijd ls gehouden gedurende den tijd voor een openbare godsdienstoefening bestemd, en niet in artikel 4, omdat naar zijn meening de bedoelde wedstrijd niet een openbare vermakelijkheid was, aan gezien het publiek dien wedstrijd niet bezocht om zich te vermaken, doch om met belangstelling de zuiver sportieve prestaties der spelers te volgen, terwijl bij dezen de bedoeling voorzat elkanders krachten te meten. De Hooge Raad heeft in zijn gisteren gewezen arrest evenwel anders over deze kwestie geoordeeld en beslist dat een voetbalwedstrijd een openbare vermake lijkheid is in den zin der Zondagswet, het vonnis van den kantonrechter werd vernietigd, terwijl de bestuursleden ieder tot een geldboete van vijftig cents wer den veroordeeld. De Hooge Raad heeft in zijn arrest overwogen, dat niet blijkt, dat de wet gever aan het begrip „vermakelijkheid" een beteekenis heeft toeg^cend, afwij kende van die in het gewone spraakge bruik, nl. die van „een genoegen, een onderhoudende ontspanning". Verder werd overwogen, dat in het vonnis van den kantonrechter aan den wedstrijd dat karakter wordt ontzegd, omdat het publiek den wedstrijd bezocht om met belangstelling de sportieve pres taties der spelers te volgen, terwijl bij dezen de bedoeling voorzat elkanders krachten te meten. In dit verband over woog de Hooge Raad verder, dat, ook al ware een dergelijke wedstrijd niet te be schouwen als een vermakelijkheid voor de spelers gelijk dit ook veelal niet voor de orkestleden en voor de acteurs bij een tooneelvoorstelllng het geval zal zijn het publiek toch ongetwijfeld in het bijwonen van een dergelijken wed strijd genoegen schept en dit als een on derhoudende ontspanning beschouwt, dat dit genoege'n, die ontspanning be staat in het belangstellend volgen van de sportieve prestaties van de spelers, gelijk ook bij de voorbeelden, in artikel 4 van de Zondagswet gegeven van open bare vermakelijkheden, het belangstel lend volgen van de prestaties van musici, acteurs en berijders daaraan geenszins het karakter van vermakelijkheid geven. Op deze overwegingen is naar het oor deel van den Hoogen Raad bedoelde voetbalwedstrijd te beschouwen als een vermakelij kheid in den zin der Zondags wet en wel als een openbare vermakelijk heid, nu het publiek daarbij tegen be taling werd toegelaten, De te verwachten nieuwe Staatsleeninjgen. Over de voorwaarden kan thans geen mededeeling worden gedaan. In een nota aan de Tweede Kamer naar aanleiding van het verslag over het wetsontwerp tot het aangaan van een of meer geldleeningen ten laste van het Rijk, zegt de Minister van Financiën o.m.: De voornemens van den voorlaatsten ambtsvoorganger van den minister tot consolidatie van vlottende schuld zijn meermalen doorkruist door nieuw intre dende omstandigheden. Het staatscrediet staat te hoog om te zijnen behoeve de kapitaalmarkt kunst matig te beihvloeden. Sinds vele jaren wordt in de Leening- wetten de vaststeling van de voorwaar den der te geldemakng aan den Minister van Financiën opgedragen. Het doel hiervan is, de schadelijke werking van ontijdige publicatie te voorkomen. Dit doel zou worden gemist, indien thans omtrent de voorwaarden eenige mede deeling werd gedaan. „Oranje" wordt opgelegd. Blijft voorloopig te Soerabaja. Het motorschip „Oranje" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" wordt tot nader order te Soerabaja op gelegd, daar er niet voldoende aanbod is voor passagiersvervoer En voor goede renvervoer is het schip minder geschikt; dat zou ook te kostbaar worden. De Nieuw-Amsterdam rondom Zuid-Amerika. Gedeelte van personeel afgemonsterd. De Nieuw*Amsterdam van de H.A.L., die, zooals mep weet, na de laatste af vaart na^r New-York niet naar Neder land is teruggekeerd en van New-York uit allerlei Jforte reizen maakt naar Ber muda» zal, tyanneer deze tochten geëin digd zijn, opnieuw gelegenheid krijgen, aldus meldt het Handelsblad, in de Amc- rikaansche wateren te blijven varen. Het Nederlandsche schip zal dan n.l. een tocht maken om Zuid-Amerika. Indien de overeenkomst daaromtrent wordt af gesloten, hetgeen te verwachten is, dan zal de Nieuw-Amsterdam hiertoe op 23 December zpe kiezen. De tocht zal duren tot aan het voorjaar. Eeh deel wan het civiele personeel van de Nieuw-Amsterdam, dat reeds w^s af- gemonsterfy keerde dezer dagen naar New-York terug, met een van dp apdere schepen van de H.A.L. Ze namen daar weer dienst op de "Nieuw-Amsterdam. Wanneer de tocht om Zuid-Amerika ten einde zal zijn, staat reeds weer het zomerseizoen voor de deur. Of de Nieuw- Amsterdam tegen dien tijd wellicht weer naar Nederland kan terugkecren, is op het oogenblik nog niet te zeggen. Ir. G. J..Th. Bakker verlaat Haagschen gemeentedienst. Ir. G. J. Th. Bakker, directeur van het Haagsche Gemeentelijk Electrisch Be drijf, gaat den gemeentedienst verlaten, daar het Rijk een beroep op hem heeft gedaan. Binnenkort is de benoeming te verwaehten van ir. Bakker tot directeur- generaal van de nieuwe afdeeling elec- triciteitsvoorziening van het departe ment van Waterstaat. Directie Amsterdamsche Bank. De raad van commissarissen der Am- sterdamsche Bank N.V. heeft besloten aan de buitengewone vergadering van aandeelhouders voor te stellen, mr. H. A. van Nierop op zijn verzoek eervol ont slag als directeur te verleenen, onder dankbetuiging voor de aan de N.V. be wezen diensten. Verder zal worden voor gesteld de heeren J. M. Haga en prof. mr. dr. G. M. Verrijn Stuart tot directeuren der N.V. en twee leden van den raaa van commiissarissen te benoemen. HET MODE FESTIJN VAN JEANNE LANVIN IN CARLTON-HOTEL. In Carlton's feestzalen te Amsterdam is iZaterdag en Zondag het gebruikelijk mode- festyn gehouden, waarmede het wintersei zoen is ingeluid. Het Parijsche Modehuis Jeanne Lanvin heeft daar met een viertal mannequins uit de thans vaak verduisterde lichtstad de nieuwste creaties gepresenteerd die de Fransche modekunstenaars voor de komende maanden hebben ontworpen. Pa rijs zou Parijs niet zijn, wanneer ook onder de huidige oorlogsomstandigheden, die zyn stempel op de wereldstad drukken, geen nieuwe mode zou worden gelanceerd. Haar naam als modestad staat daarbij 0p het spel. En die mag, naar het oordeel der mo de-kunstenaars, onder geen omstandigheid teloor gaan. Daarvoor is dan ook met de uiterste zorg gewaakt. - De thans getoonde modellen passen zich aan aan den geest, die er thans in de Fran sche hoofdstad heerscht. De weelderige toi letten, welke andere jaren de Parijsche modeshows kenmerken, treden ditmaal niet op den voorgrond, maar zyn vervangen door modellen die elegance aan eenvoud paren en van den practischen zin getuigen, die in den huidigen tyd voor alles en voor allen noodig is. In sterke mate komt dit tot uiting in de groote verscheidenheid van speciale pyama's d'alerte, die uit één stuk van zachte wol zyn vervaardigd en van ritsslui ting zijn voorzien. Deze modellen, met groo te zakken en ook wel met capuchons, be oogen de schoone draagsters in de gelegen heid te stellen zich in een oogwenk te klee- den, om zich te kunnen bergen wanneer dit noodig mocht blijken. De vindingrijkheid der -Fransche kunste naars is op dit gebied der mode bijzonder groot, maar ook de japonnen, welke thans zyn gecreëerd, zyn eenvoudig en practisch, wat niet wegneemt dat het aan versiering met kant, borduursel of fluweel niet ont breekt. Uiteraard domineert het zwart, hoe wel ook grys en blauw de preferentie heb ben. Het getuigt van energie en van vertrou wen ifi de toekomst dat de Fransche mode kunstenaars, onder den druk van dezen tijd, in de hoofdsteden in andere landen met zulk een collectie verschijnen, die alle aandacht en bewondering verdient en daarom ook zy'n succes niet zal missen. Voor Carlton was deze modeshow tijdens het diner-dansant en de thé een glorieus festy'n, dat in de voorname feestzalen een zeer talrijk elegant gezelschap in een ge zellige sfeer bijeenhield. GEMENGDE BE KICKTEN- het drietal bij zich had, la ln toiST. nomen en het gevoelige materiaal i ontwikkeld. aU De rijksraiherche uit Arnhem heelt de zaak in onderzoek genomen. Nederlandsche arbeiders ui Duitschland zonder werk. VM1 de ln Netolandach bezit zijnde, maar even over de grensha Olanerbrug op Dultsch gebied geweJ fabriek Eilermark heeft aan de 2 ders medegedeeld, dat wegens het S meer beschikbaar zijn van grondstofto, de fabriek me.t Ingang van 1 Febru™a zal moeten worden stopgezet, tenzij ala nog een wijziging ten goede Intreedt ■Z van Nederlandsche arbeiders uit Qlan», brug zijn nog op deze fabriek werkzaam. Hond doodt driejarig meisje. Te Barneveld heeft ^™glstefén°°en zéér tragisch ongeval voorgedaan Tet wijl het 3-jarig dochtertje van de famijta Van der Fliert uit Luntcren, aan tJ spelen was, stormde plotseling een bon vier op het kind af en wierp zich boven op haar. Toen de vader van het metsle te hulp snelde, viel de hond ook 2 aan en verwondde den heer Van to Fliert zeer ernstig. Op het hulpgeroeo kwamen vele omwoners toesnellen, waai- na het eindelijk gelukte den wilden hond te overmeesteren en hem te dooden De toestand van het meisje was hone- loos. Korten tijd later ls het aan dt wonden overleden. De toestand van d« vader ls ernstig, «och niet levensgevaar- Diefstal van goederen, toebehoorenfc aan den Staat. Twee burgers en vier militairen Stelende militairen. Acht arrestaties te Schiedam- Dezer dagen is de politie te Schiedam op het spoor gekomen van een serie dief stallen van lood, koper en ijzer, gepleegd door aldaar gelegerde militairen. Ver moedelijk zijn acht rtïan hierbij betrok ken. Vier zijn er Vrijdag gearresteerd. Vrij dagmiddag verscheen voor het politie bureau te Schiedam een militaire auto, geladen met een flinke partij lood, koper en ijzer. Deze partij van ongeveer 500 kg. is het resultaat van een reeks stroop tochten, welke eenige militairen hadden verricht in de onmiddellijke omgeving van een voormalig fabrieksgebouw, waar zij zijn ondergebracht. Zij deden hun partijen van de hand bij een opkooper en de veelvuldige be zoeken aan dezen man zijn oorzaak ge worden dat de politie opmerkzaam werd gemaakt op deze zaak. Een onderzoek werd ingesteld en al gauw bleek, "dat van een groote partij lood, koper en ijzer, welke zich in het pakhuis van den op kooper bevond, de herkomst zeer twijfel achtig was. De koopman is daarop ge arresteerd en spoedig hierop werden ook vier militairen in het politiebureau op gesloten. Spionnage in de Betuwe. Drie buitenlanders gearresteerd- Naar eerst thans bekend wordt, zijn Zaterdagmiddag in de gemeente Op- heusden (in de Betuwe, langs den Rijn tegenover de Grebbeberg), waar de»staat van beleg heerscht, drie buitenlanders naar alle waarschijnlijkheid Engel- schen aangehouden onder verdenking van spionnage. Het fotomateriaal, dat De gemeente- en mllltatre politie te Amersfoort hebben zes personen jeu- resteerd, die zich hebben schuldig ge maakt aan diefstal van groote hoeveel- heden goederen, welke aan den Stmt der Nederlanden toebehoorden. Het be treft hier twee burgers uit Amersfoort en Barneveld, en vier militairen uit Am sterdam. Het openbaar KezaK beleedigd. Een vervolging ingesteld legen ds. J. Hugenholtz. Tegen ds. J. B. Th. Hugenholtz, secre taris der vereeniging „Kerk en Vrede" te Ammerstol, ls door den officier van Jus titie te Rotterdam, op grond van art. 137a Wet boek van Strafrecht, een ver volging ingesteld wegens beleediging van het openbaar gezag. Deze vervolging betreft een uitlating in een door ds. J. B Th. Hugenholtz ge schreven brochure der vereeniging „Kerk en Vrede". Op 24 October 1.1. is de aanwezige voor raad der brochure, waarin de gewraakte zinsnede voorkomt, ten huize van ds. Hugenholtz door het parket van Rotter dam in beslag genomen. Op Vrijdag l December, des namiddags te 2 uur. zal ds. Hugenholtz terecht staan voor de arrondissementsrechtbank te Rotterdam. 482e STAATSLOTERIJ. Ie klasse Trekking van 21 Nov. Hooge prij «en 5000: 16062 2000: 4681 1000:15336 16413 400: 1087 20279 f 20 16: I 21255 Vraag niet altijd cn alleen uitkomst. FEUILLETON. Roman van NORBERT GARAI. Nadruk verboden. 51 Mannen, die de waarheid lief hebben, die recht verlangen en eerlijken arbeid, mannen, die goede vaders zijn en goede zoons, maar wien toch het welzijn van hun land meer waard is dan hun leven. En ook die mannen worden geëerd, niet alleen in Japan en bij u te lande, maar in de geheele wereld. Heeft men niet voor den man, die den wereldoorlog ont ketende doordat hij den troonopvolger van een machtig rijk vermoordde, in zijn land een standbeeld opgericht? worden in Engeland de namen van hen, die door hun onbetrouwbaarheid en in triges den Boerenoorlog deden ontbran den, ook heden ten dage nog niet met eere' genoemd? U hebt gelijk, zegt Glenister, ter wijl hij den Japanner de hand toesteekt. Het lag niet in mijn bedoeling u £e be- leedigen. Ik geloof nu wel, dat het ook u liever was, wanneer wij voor deze kwes tie een bevredigende oplossing zouden kunnen vinden. Vier uur 's middags. Nog twee uur, dan zal het schip de haven van Sjanghai binnenloopen. j Brokman leunt over de verschansing i en staart naar een geelachtige land- i strook, welker omlijning zich nog slechts vaag tegen den grijzen horizon aftee- kent. Hij is nerveus, voelt zich opgewon den en zoo prikkelbaar, dat hij zelfs het gezelschap van Glenister ontvlucht is. Nu, nu hij alleen is, tracht hij zichzelf weer tot rustig nadenken te dwingen. Eén ding staat vast: in geen geval zal hij toestaan, dat Mizu te gronde gaat. I Er moet een of aridere mogelijkheid zijn dien stljfhoofdlgen Japanner te bewijzen, dat... Misschien kunnen zij Mlzu in staat stellen om te vluchten? Haar met mede werking van een steward of zoo aan land smokkelen?... Nee, dat is natuurlijk dwaasheid. De geheele bemanning be- staat Immers uit Japanners! En al zou den zij er in slagen een van hen om te koopen, dan zouden zij nog niets berei- ken, want dit volkje heeft zijn oogen overal Zij zien en hooren alles; niets ontgaat hun. i Maar Iets moet er toch gebeuren! Mizu... Verbaasd constateert Brokman, dat hij haar naam luid heeft uitgesproken, i Waarom ligt het lot van dat meisje S hem zoo na a^n het hart? Houdt hij misschien van haar? Onzin. Hij ziet haar in gedachten weer voor zich staap in. haar eenvoudige wit lin nen jurkje. En tegelijkertijd tracht hij aan Eve- lyne te denken. Hoe zat dat nu? Wilde hij haar nog slechts een paar dagen ge leden niet een telegram sturen met het verzoek om over te komen? Nu voelt hij echter wel, dat hij het niet zou kunnen verdragen met Evelyne ook maar een uur tezamen te zijn. Haar zelfbewuste, uitdagende glimlach alleen reeds zou hem razend maken. Haar stem, die het zoo uitstekend verstond zich overal gehoor te verschaffen, klinkt hem nog ln de ooren. En plotseling is hij zelf één vlammend protest tegen deze vrouw, die ln haar geheele leven niets anders gepresteerd heeft dan haar knap ge zicht en goed figuur op min of meer ge raffineerde wijze te kijk te stellen... Mizu,daarentegen. Mizu is de bescheidenheid zelf. Zij is als een kristalheldere bron. Leer- en weetgierig als een kind. Men voelt, hoe zich in haar hoofdje een gedachtenwe- reld vormt, waarin het Oosten en het Westen zich vermengen. Plotseling wordt Brokman uit zijn ge peins opgeschrikt. Glenister staat naast hem. Nu, Brokman, wat doen we? Ik weet het niet. Al dien tijd heb ik er over nagedacht, maar ik zie werkelijk geen uitweg! Ik heb nog eens geprobeerd met Okito te praten. Nu, en? Zoo hard als een steen. Niets mee te beginnen. Ik heb ook nog getracht Mizu te spreken te krijgen, maar de Japan ner blijkt zijn maatregelen al te hebben genomen. De toegang tot haar hut werd mij eenvoudig geweigerd. Brokman balt woedend de vuist. Laffe bende! Zachtjes! vermaant Glenister. Je hebt nu toch al vaak genoeg gehoord, dat wij ons op Japansch grondgebied bevinden. Ik voel er weinig voor om met de Japansche gevangenissen kennis te makep. Daar zal ook wel niet zoo heel veel copie in zitten. De tijd verstrijkt. Met elke minuut schijnt de kust bree der uit de zee op te rijzen. Nog een uur, dan zullen de loodsen aan boord komen. En daarna zullen zij, of zij willen of niet, aan land moeten gaan. Waarschijnlijk zal men hun niet eens toestaan van Mizu afscheid te nemen. Brokman en Glenister loopen naast elkaar het dek op en neer. Een schier onverdragelijke onzekerheid houdt hun zenuwen gespannen. Overal aan boord worden voorbereidingen getroffen voor de ontscheping. Stewards rennen opge wonden heen en weer, de geheele be manning ls op de brug, de passagiers hangen ongeduldig over de verschansing. Van het tusschendek klinkt een porver- doovend rumoer van stemmen en het sleepen tfan bagage. Een jeugdige Japanner «loopt op Brok man toe. In vrijwel onverstaanbaar Engelsch deelt hij mede, dat de eerwaarde meneer Oklto de beide verheven heeren vreem delingen laat verzoeken hem ln zijn, hut 100: 3605 7342 9036 10042 16! Prijzen van 20. 1053 1093 1103 1106 1109 1122 1155 1196 1214 1221 1349 1351 1377 1379 1423 1442 I44>9 1493 1497 1499 1585 1593 1695 1707 1731 1737 1738 1739 1755 1821 1832 1851 1932 1939 1947 1954 2008 2070 2118 2144 2161 2177 2227 2257 2288 2386 2412 2427 2434 2437 2460 2490 2496 25S0 2595 2629 2642 2671 2676 2708 2768 2815 2820 291/J 2911 2955 2985 3043 3072 3132 3164 3276 3184 3189 3247 3260 3263 3307 3337 3372 3399 3417 3431 3443 34^2 3454 34566 36M 3618 3646 3669 3705 3712 3725 3734 375» 878 9 3812 3824 3837 3844 3933 3943 SF/3 3974 3999 4025 4041 4049 4089 4111 4112 4225 4286 4291 4317 4326 4357 4415 443» 4495 4506 4577 ,4618 4633 4478 4679 47W 4762 4734 4753 4769 4802 4815 48Ï5 4938 Nauwelijks hebben zU de deur achter zich gesloten, of Oklto zegt met een be leefden glimlach, dat hij tot zijn gen den heeren een verheugende tijdlnï kan mededeelen. Mlzu San zal het schip mogen verlaten. Zij mag doen, wat zU wil: de Engelsche missieschool ln Sjang hai bezoeken of mr. Brokman naar ffl Japansche kolonie vergezellen. Hl] geniet blijkbaar van de stomme verbazing der belde heeren. Maar spoe dig vervolgt hij op den hem eigen zake- 111 ken toon: Ik ben den heeren nog een verkla ring schuldig. Mr. Glenister heeft van- morgen al terecht verondersteld, ook ik het prettiger zou vinden, wan neer deze kwestie op bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost. Welnu, het verheugt me, dat Ik het zeggen kan. ..er ls Inderdaad een bevredigende oplossing gevonden Slechts enkele minuten ge leden heb ik belangrijk nieuws ontvan gen. Een van ónze bekwaamste agenten heeft den strijd tegen Nashigata aan gebonden Hij liet hem op onopvallend wijze het bericht toekomen, dat zijn zoon weer op de Engelsche missieschool in Sjanghai was teruggekeerd en Nashi gata liep in de val. Vanmorgen vervoeg de hij zich aan de school, haalde den knaap daar af en begaf zich met hem naar de haven. Daar scheepten zü zien in op een motorboot, welke de Sovjet- vlag voerde. (WvrM V0TV9lgd.) 4962 5008 5012 5046 5061 5075 5088 5151 5184 6257 5280 6812 5324 6345 6357 538: 6452 6484 5604 5546 5556 5609 5636 5714 6715 6774 5785 6831 5850 5903 5904 5943 5947 5948 5964 6014 6024 6077 6079 6093 6122 6126 6138 6191 6203 6207 6252 625Ê 6308 6344 6400 6434 6446 6476 6507 66<u 6524 6545 6566 6570 6600 6614 6649 6652 6677 6724 6771 6866 6883 6890 6976 6994 7014 7048 7050 7055 7066 7092 7107 714: 7174 7178 7185 7200 7232 7243 7301 7346 73L4 7355 7384 7395 7448 7455 7558 7572 7597 7640 7787 7798 7811 7839 7862 788b 7901 7904 7990 7992 8014 8024 8045 805'.. 8103 8106 8127 8.129 8144 8274 8356 8355 8367 8385 8386 8403 8412 8440 8499 8513 8570 8611 8617 8635 8706 8721 8737 8730 8781 8800 8875 8881 8892 8925 8932 8975 8978 9035 9105 9156 9178 9183 9191 9264 9269 9279 9292 9301 9312 9344 9389 9447 9474 9479 9544 9548 9556 9699 9641 9657 9675 9676 9720 9743 9754 9761 9796 9861 9967 9981 10011 10055 10108 10249 10268 10274 10312 10341 10358 10360 10413 10464 10488 10490 10612 10624 10688 10740 10766 10770 10786 10825 10828 10829 10832 10837 10848 10909 10932 10943 10952 10983 1098.) 10990 11004 11020 11033 11106 11154 11213 11221 11248 11261 11309 11362 11362 11370 11448 11526 11533 11545 11548 11594 11595 11630 11662 11747 11750 11756 11776 11801 11811 11852 11886 11901 11920.11972 11982 12014 12016 12036 12047 12062 12149 12155 12159 12165 12184 12275 12428 12433 1246? 12515 12526 12544 12656 12573 12579 12CS3 12591 12598 12607 12646 12676 12701 12707 12713 12721 12731 12801 12847 12900 13080 13102 13107 13119 13124 13261 13204 13297 13848 13356 13405 *13432 13487 13488 135C4 13509 13515 13576 13690 13610 13619 13624 13660 13667 13698 13772 13793 13869 13905 13917 13920 13943,13950 14038 14041 14053 14106 14115 14146 14166*14209 14234 14249 14264 14271 14287 14334 14340 14361 143"0 14381 14382 14390 14399 14425 14441 14445 14455 14467 14475 14563 14703 14800 14814 14840 14909 14942 14980 15066 15128 15169 15201 15207 15286 15309 15353 15471 15503 15510 15520 15524 15565 15590 15593' 15595 15615 15632 15660 15678 15910 15734 15770 15811 15861 15881 15891 15914 15984 I6OO1 16021 16038 16067 16070 16113 16137 1619? 16238 16239 16381 16446 16493 16502 16510 16540 16564 16665 16580 16653 16688 16729 16805 16819 16880 16985 16927 16972 16994 1*.034 17045 17071 17085 17203 17226 17227 17248 17256 17265 17296 17309 17322 17327 17338 17342 17368 17411 17421 17433 17445 17464 17511 17572 17613 17620 17630 17667 17676 17722 17742 17745 17759 17769 17794 '17832 17861 17959 18017 18063 18081 18092 18103 18108 18124 18128 18161 18188 18214 18231 18265 18288 18305 18308 18318 183C2 18402 18500 18551 18553 18624 18635 18636 18644 18660 18683 18782 18783 18789 18818 18852 18875 18918 18963 18977 19037 1911 19150 19191 19214 19313 19836 19339 19419 19480 19494 19541 19S4'4 19566 19685 19594 19644 19653 19682 19690 19704 19714 19723 19736 19742 19766 19770 19837 19839 19850 19851 198C8" 19904 19920 19978 19992 19998 20042 20048 20082 20089 20091 20165 20iC3 20185 20189 20198 20226 20244 2024') 20395 20428 20447 20449 20463 20482 20508 20509 20523 20524 20659 20671 20720 20745 20750 20808 20837 20839 2J0893 20944 20974 20975 21004 21023 21030 21059 21151 21190 21201 2'209 212S7 21240 21271 21298 21311 "1315 21323 21328 21355 21368 21450 21458 21544 21553 21568 21592 21601 21623 21625 21635 21672 21745 21753 21755 21767 21782 21794 21838 21858 21944 21963 21965 21970 21950 £1981 21987 21996 RADIO-NIEUWS. Woensdag 22 November. Hüve' sum I, 1875 en 414.4 M. NCW r.U»t- ztnding, 6.307 Onderwijsfonds voor de Scheepsarts 8.-- Berichten ANP; 8.05 Sehrift'ezing, neditatie; 8.20 Gramofoon (9.309.45 Ge- lukwenschen)10.30 Morgendienst; 11 Gthmofoon; 11.15 Ensemble v. d. Rorst en gramofoon (12—12.15 Berichten, om 12.45 berichten ANP); 1.15 Gramofoon- i2.56 Zang met pianobegeleiding on g-amofoon; 3 - Christ, lectuur; 3,30 Marcando-ensem- ble en gramofoon; 4.46 Felicitaties; 5.— Voor de jeugd; 5.45 Gramofoon; 6.Land en tuinbouwcauserie; 6.30 Taalles en cause rie „De bediening, het onderhoud en sa menstelling van stoomketels en stoomma chines aan boord van schepen"; 7.— Berich ten; 7.16 Causerie „Onze gemeenschappe lijke bcItoW"; 7.30 Gramofoon; 8.— Berich ten, herhaling SOS-Berichtcn8.15 Repor tage; 9.16 Gramofoon; 9.30 Kamerorkest .Ars Nova et Antiqua"; 10.Berichten A NP, actueel halfuur; 10.30 Kamerorkest "Ars Nova et Antiqua" en solist; 11.15 Gramofoon; 11.50—12 Schriftlezing, Hilversum II, 301.5 M. VARA-Uitzending. 10—10.20 b.m. en 7.30—8 VPRO: 8— Berichten ANP, gramofoon; 9.39 Causerie „Onze keuken"; 10.— Morgenwij ding; 10.20 Voor arbeiders in de continube drijven; 11.30 Voor de vrouw; 12.— Gramo.. foor; 12.15 VARA-orkest; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1— VARA-orkest; 1.13 —1.45 Orgelspel en zang; 2.Kniples; 2 3'1 Residentie, orkest en soliste (opn.); 3.15 Voor de kinderen; 5.30—6.36 VARA-orkest; 6.40 Grafologische causerie; 7.— VARA- Kalender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Koorzang met orgelbegeleiding; 7.30 Bybelvertellin- &en; 8.— Herhaling SOS-Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 Het Rosian-orkest; 9.— Radiotooneel; 9.30 Or gelspel en zang; 10.— Causerie „Schuldig of onschuldig?" 10.08 De Ramblers; 10.40 Medische vraagbaak; 11.Berichten ANP; 11.10 Groninger Oricestvereemging, arbeids zangvereeniging „De Dageraad" en sol is- ten (opn.); 11.45—12Gramofoon. STADSNIEUWS. GOUDA, 21 Nov. 1939. Uitslag verkooping notaris J. van Kranenburg. By de gisteravond in „De Zalm" door np- taris J. van Kranenburg gehouden verkoo- ping, zyn koopers geworden: van het winkelhuis Kleiweg 31 de heer C. Vonk voor 4180; van het winkelhuis Gouwe 13 de heer H. van Eyk voor 3650; van het pand met afzonderlijk bovenhuis Rleiwegatraat 84—34a de heer G. Th. Steenland q.q. voor 3220; van het pand Kleiwegstraat 36 de heer J. Peters q.s. voor 1800; van het winkelhuis Spieringstraat 59 de heer Th. D. Boot voor 2800; van het woonhuis IJssellaan 45 de .heer J. M. Vermeulen voor 1750; van het woonhuis Const. Huygensstraat 68 de heer C. Lutz voor"j 2625. Muziekavond van het Militair Muziek-ensemble voor de burgerij. iHet op initiatief van het Comité voor Ontspanning en Ontwikkeling der militai ren te Gouda gevormde militair muzieken- semble, bestaande uit de dienstplichtigen A. de iSwarte (cello), J. Giesbers (viool, saxo phone, fluit) en A. Roozendaal (piano, ma rimba), dat reeds vele malen voor de mili tairen hier met groot succes optrad, zal Donderdag ^0 November a.s. in de Kunst minzaal der Sociëteit „Ons Genoegen" een muziekavond geven voor de burgery. Dit ensemble van gemobiliseerde beroeps musici, waarvan de heeren Giesbers en Roo zendaal behalve de hier genoemde instru menten ook nog de xylophone en de accor deon bespelen, krygt voor dezen avond ook de medewerking van den dienstplichtige A. Dykstra, die enkele liederen zal zingen. De4 heer de Swarte is, zooals reeds eerder is gemeld, solo-cellist van het Arnhemsch Or kest. Het ensemble zal een zeer gevarieerd programma uitvoeren. Bloedtransfusiedienst. Het rayon Gouda. In de organisatie van den bloedtransfusie dienst van het Nederlandsche Roode Kruis is het geheel land ingedeeld in rayons. O.m. is er een rayon Gouda, waartoe'behooren de gemeenten Ammerstol, Benschop, Bergam bacht, Berkenwoude Boskoop Gouda, Gou derak Haastrecht Hekendorp, Hoenkoop,' Jaarsveld, Krimpen a. d. Lek, Krimpen a. d. IJssel, Lange Ruige Weide, Lekkerkerk, Linschoten Lopik, Moercapelle, Montfoort Moordrecht, Nieuwerkerk a. d. IJssel, Ouderkerk a. d. IJssel, Oudewater, Papekop, Polsbroek Reeuwyk, Schoonhoven, Snelre- waard Stol-wyk, Viist, Waarder, Waddinx- veen Willeskop, Willige Langerak en Zeven huizen. Het medisch centrtum van het rayon is 'het Tan Iterson-Ziekenhuis, de medische lêi- der dr. H. W. de Planque. Een lied met bis. Wegens het venten met gedrukte liederen zonder vergunning, heeft de politie een 38-jarigen man uit Nispen aangehouden. Bij controle in het Algemeen Politieblad bleek, dat de betrokkene nog 5.50 boete of vier dagen hechtenis tegoed had voor vonnissen van de kantongerechten te Amsterdam, Den Haag en Utrecht. Hy is naar Rotterdam overgebracht. Mannenkoor Apollo behaalt eersten prijs. Concert voor de militairen. Het mannenkoor „Apollo", onder leiding van den heer Pascal Jansen, behaalde op een Zaterdag te Overschie gehouden zaal concours een eersten pry's in de tweede af- deeling*met als verplicht nummer Bede van Is. J. Olman en als werk naar keuze Een Vrouw, van Bien Visser. Het bestuur van „Apollo" heeft besloten naar aanleiding van dit behaalde succes een concert te geven voor de militairen en wel op Maandag 27 November in „Kunst- 'min". Aan dit concert zullen medewerken de heer A. van Leeuwen, eenige militairen en het bekende militaire D.W.-trio. De opbrengst van het concert is bestemd voor de kas van het Comité O. en O. Gevonden voorwerpen. Omtrent de volgende gevonden voorwer pen zyn aan het bureau van politie inlich tingen te verkrijgen op alle werkdagen van 912 en 2—5 uur. Zaklantaarn, damesrijwiel, sleutel, jon genspetje, handschoentje, schooletui met inh., motorhandschoen, 1 paar handschoe nen, spoorboekje, boodschappentasch, hee renhandschoen, tang, vulpenhouder, muts, rywielbelastingmerk, kinderpórtemonnaie met inh., kinderhandschoen, pontemonnaie met inh., linnenzakje, boodschappentasch. broche, handwarmer, ceintuur, horlogo, deksel van melkbus, bovenblad van thee kastje, vulpotlood, tasch met inh., 2 porte- monnaies, heerenrywiel, sleutel, damespols horloge, vulpenhouder, kinderwantje, km- derhandschoentje rozenkrans, 1 paar hand schoenen, ring, colbertje, ceintuur, cein tuur, geldstuk, portemonnaie, achterlicht, 'pet, ceintuur, ceintuur, alpinomuts, nieuwe dameshoed, ceintuur, handschoen, hand wagen 1 paar-regenpijpen, deksel van auto koffer, regenjas, armbandje heerenrijwiel, kettingslot, psalmboekje, 1 paar dames handschoenen,-armband, ceintuur, ceintuur, schroevendraaier, tasch met inh., reserve wiel met -band, portemonnaie met iyh., 1 P- handschoenen nummerplaat, schooletui met inh., zakje met inh., parapluie, sleutel bankbiljet, regenkapje, kindertaschje 1 paar kinderhandschoentjes, regenkapje, ceintuur, sleutel, damespolshorloge, kinder armbandje, damespolshorloge, boodschap- penzakje, kinderhandschoentje. Nieuwe Naamlooze Vennootschap. De Ned. St. Crt. no. 227 bevat de akte van oprichting der N.V. Hollandsche Maat schappij van verzekering tegen ziekenhuis- verpleging Rotterdam—Gouda, alhier. Ka pitaal 4500, verdeeld in 18 aandeelen van 250, waarvan 6 geplaatst en volgestort. Directeur is de heer J. W. de Vos te Gouaa. Burgerlijke Stand. GEBOREN; 17 Nov.: Arie Pieter, z. van B. (L. J. J. Klever en C. de Jong, 3e Kade 20. - Alida Annigje, d. van M. L. J. Dukkei en A. van Oosterom, Bogen 20. 18 Nov.: Annagje Oornelia, d. van C. de Gier en F. Kooistra, Houtm.pl. 13 Jacob Peter Marius, z. van A. de Vries en J. van Os, Vondelstraat 58. 19 Nov.: Cornelia Adrianus Leendert, vrn B. J. D. van den Broek en J. de Jong, Bockenbergstraat 20. Nicolaas Anthondus Maria, z. van N. Faaij en M. J. Koot, Zout manstraat 2. Anthonius Maria, z. van W. J. M. Bren-kman en J. Borst, N. Ha ven 25. OVERLEDEN: 18 Nov.; Remmelt ten Wolde, 64 j. 19 Nov.: Dirkje Michaelis, 67 j. WADDENXVEEN. Vermiste auto in de Rotte te Hillegersberg- gevonden. De in den nacht van Zaterdag op Zon dag van hier naar Hiilegersberg vertrok ken, maar daar niet aangekomen auto ls gevonden. Het vermoeden, dat een onge luk was gebeurd, ls juist gebleken, gister avond is de auto met de twee inzlttén- den uit de Rotte te Hiilegersberg opge- 1 Thai ia-Theater: Kameraden van de straat. RéunieJBioscoop: Boefje. I Schouwburg-Bioscoop: Entente cordiale. 21 Nov., 6 uur. Daniël. Lezing ds. R. Dam- sté voor Geref. Bond. 21 Nov. 8 uur Interlapin. Cursus transpor,t- 22 Nov., 7.30 uur. Oud Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 22 Nov., 8 uur. Reünie. Spreekbeurt ds. J. Borger. ?2 Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Ju bileum-concert Arnhemsclie Orkestver- eeniging. 23 Nov., 8 uur. Vrye Evangelische gemeen te. Bybellezing en bidstond. 23 Nov.' 8 uur Concordia. Oprichtingsver gadering afd. Gouda Ver. y Paedagogiek. 23 Nov. 8 uur Concordia. Oprichtingsverga dering afdeeling Vereenaging voor Pae dagogiek. UIT DEN OMTREK. NIEUWERKERK a. d. IJSSEL. Aanbesteding. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aanbesteed het maken van het weglichaam met bijkomende werken van een gedeelte van den provincialen weg Nieuwpoor Schelluinen, van k.m. 9.050 tot k.m. 12.400 (no. 38 van het provinciaal wegenplan 1936). De laagste inschrijving was van G van Herk Tm te NieuWerkerk a, d. IJssel, voo 201.600. MARKTBERICHTEN. 21 Nov. Aanvoer 197 partyen met r.m., 8865 stuks, 70986 K.G. Prijzen le kw. met r.m. 30.50—32, idem 2e kw. 28—29.50. Handel kalm. Veemarkt Rotterdam. 21 Nov. Aanvoer in totaal 5358 stuks, /.\jnde 1070 vette runderen, 1650 magere runderen, 35 vette kalveren, 409 graskal veren, 1189 nuchtere kalveren, 4 varkens, 10 veulens, 130 paarden, 775 schapen of lammeren, 86 bokken of geiten. De pryzen waren als volgt: vecte koeien le kw. 76, 2e kw. 62, 3e kw. 4050 cents per' k.g.; vette ossen le 68, 2e 62, 3e 40— 50; stieren le 66, 2e 54, 3e 44; vette kal veren le 110, 2e 90, 3e 66—75; graskalveren 2e 50, 3e 40, per stuk le kw. 50, 2e kw. 30, 3e kw. 20; slacht nuchtere kalveren le 40, 2e 35, 3e 30, per stuk le 9, 2e 7, 3e 4; fok nuchtere kalveren per stuk le 17, 2e 14, 3e 10; slachtpaarden le 54. 2e 446, 3e 36, per stuk le 245, 2e 180. ïie 110; werkpaarden per siuk le 375, f 265, 3e 160; hitten per stuk le 240, 2c 2iG 3e 110; schapen le 45, 2e 40. 3e 35. per stuk le 28, 2e 22, 3e 17; lammeren le 50, 2e 45, ?c 40, per stuk le 20, 2o 16, 3e 12; «ifkoeien per &tuk le 260, 2e 185, 3e 135; vare koeien per sti* le 170, 2e 120, 3e 90; vaarzen "per stuk le 140, 2e 120, 3e 90; pinken per stuk le 100, 2e 80, 3e 60; bokken 1 of geiten per stuk le 12, 2e 8, 3e 5 J Vette koeien en ossen; aanvoer ruimer, handel kalm, pryzen 3e kw. koeien iets stij- ver, verder als gisteren, prima koe 82 ct. prima os 74 ct j Stieren: aanvoer iets ruimer, handel'ta melijk, pryzen onveranderd. Vette kalveren: aanvoer gelijk vorige week, handel redelijk, prijzen als gisteren, prima's 1.20. j Graskalveren: aanvoer grooter, handel levendig, pryzen hooger. Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer gelijk vorige week, handel stroef, prijzen onveranderd. Paarden: aanvoer iets ruimer, handel lui, pryzen dalende. Schapen en lammeren: aanvoer veel groo- ter, handel matig, prijzen als gisteren. De aanwijzing omtrent de plaats van den auto werd verkregen van een melk handelaar uit Hiilegersberg, die zich gis termiddag bij de politie aldaar vervoeg de. Hij had het bericht over de vermis- 1 sing gelezen en nu kwam hij mededee- len, dat hij in den nacht van Zaterdag op Zondag tijdens den hevigen regenval onder de gemeente Hiilegersberg een kleine auto had zien rijden en hij meen de zich te herinneren, dat hij op het nummerbord M 26had gelezen. Aangezien de auto M 26471 genummerd 1 was, ls de Hillegersbergsche politie er 1 onmiddellijk weer op uit getrokken en j op verscheidene punten, die hiervoor in aanmerking kwamen, heeft men gedregd I Te ruim 6 uur heeft men den auto ge- vonden. Het voertuig lag in de Rotte op ongeveer tien meter afstand van de" 1 nieuwe brug, de Prinses Jullana-brug, die i eenige maanden geleden in gebruik is 1 genomen. Om halfnegen heeft men de auto, waarin de lijken van de beide ver- misten zich bevonden, met behulp van een takelwagen uit het water gehaald. Het blijkt, dat de heer Wormgoor in derdaad de door hem aangegeven route heeft genomen en langs dc Gouwe naar den rijksweg naar Rotterdam ls gereden om dezen via Nieuwerkerk tot vlak bij de ceintuurbaan te Rotterdam te volgen en 1 dan rechtsaf te slaan om over Terbregge naar Hiilegersberg te rijden. Dicht bij de plaats van bestemming is het ongeluk gebeurd. De heer Wormgoor die het traject Waddltlxveen—Hiilegersberg reeds meer dere malen gereden had. schijnt er blijk baar niet aan te hebben gedacht, dat aan het einde van den Terbregschenweg de brug, die vroeger op de. plaats waar de auto in het water is gereden, gelegen heeft, door een nieuwe is Vervangen en dat deze nieuwe brug thans ligt in het verlengde van den rijweg. 1 Bij de brug gekomen moet de heer t Wormgoor de oude route hebben gevolgd, hetgeen blijkt uit het feit, dat een dei richtingaanwijzers uit stond. Hij heeft dus een bocht naar links gemaakt, zijn richtingaanwijzer uitgestoken en daarna weer een bocht naar rechts gereden, daarbij meenend dat hij op de brug was, Indien het helder weer geweest was, zou hij de situatie ter plaatse onmiddel lijk hebben kunnen overzien, doch tij dens de stroomenden regen heeft hij zich niet kunnen oriënteeren. Toen men de auto op het droge had gehaald/ bleek, dat een der portieren open stond. De inzittenden hebben blijk- baar nog geprobeerd zich te redden, maar aangezien de Rotte ter plaatse zeven meter diep is, is men hierin niet 1 kunnen slagen. De officier van Justitie te Rotterdam, mr. J. C. V. Melschke en de burgemees ter van Waddinxveen, de heer P. A. Troost, waren gewaarschuwd, dat de auto Was gevonden. Beiden kwamen naar Hiilegersberg, waar zij bij de berging aanwezig waren. De lichamen zijn voorloopig naar Wad dinxveen gebracht. Voor de droeve vondst aan de onzeker heid een einde maakte, was gisteren in de Gouwe nog voortdurend gedregd en ook overal onderweg hadden politie en militairen naar den verdwenen auto ge zocht. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Baloeran en Oranje worden opgelegd. Blijkens de heden verschenen af vaart- lijst voor 1940 van de Stoomvaartmij. Nederland en den Rotterdamsche Lloyd, zullen de Oranje en de Baloeran, die resp. op 15 December en 18 Januari te Tandjong-Prlok worden verwacht, na aankomst te Soerabaja aldaar voorloopig worden opgelegd. Beide maatschappijen besloten alle tot dusver opgezette thuisvarende schepen, ook de op 18 November van Tandjong- Priok vertrokken Johan van Oldenbar- nevelt, via Suez en Port Said te dirigee- ren, meldt Aneta. De schepen van de Nederland gaan hierna naar Genua en die van den Rotterdamsche Lloyd naar Napels. Van deze plaatsen uit kan de reis verder over land worden gemaakt. De schepen varen dan via Lissabon naar Rotterdam en Amsterdam. De Stoomvaart Mij. Nederland is bezig met een arrangement voor een op Genua aansluitenden boottrein. De Johan de Witt, die 20 November van Lissabon naar Amsterdam vertrok, zal van de Downs af worden begeleid door de Zwarte Zee, die het schip zal voorgaan. Trailer met 16 man vergaan. De Britsche treiler Wigmore ls in de Noordzee met zestien man aan boord verloren gegaan. De Wigmore had een water verplaatsing van 345 ton. Het schip werd in 1928 ge bouwd en behoorde aan de Clan Steam Fishing Company. WISSELKOERSEN. 20 Nov, 21 Nov. Officieel. Londen 7.36% 7.41 Berlijn 75.10 75.60 Parys 4.17% 4.20% Brussel 30.96 31.19 Bazel 42.37 42.29 Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.92% 44.90 Oslo 42.80 42.85 New-York 1.88% 1.88% VOETBAL. Nederland—België, i Vijfentwintig spelers in training. De vólgende spelers zijn door de tech nische commissie van den K.N.V.B. uit- genoodigd om van Donderdag 23 dezer af de training ln Den Haag, we^e is in- gesteld met het oog op den komenden landen wedstrijd Nederland—België te Rotterdam, te volgen: Loof (ADO), De Heer (ADO), Van Kampen (ADO), An- derlesen (Ajax), Wilders (Blauw Wit), Slot (Blauw Wit), Stijger (Blauw Wit), Bergman (Blauw Wit), Calcnhove (DWS) Draeger (DWS), Ruineman (DWS), Pau- we (Feijenoord), Vrauwdeunt (Feijen- oord), Vente (Feijenoord), Walhain (HBS), Kramer (HBS)*, Stam (VUC), De Harder (VUC), Smit (Haarlem), Poulus (SW), Drok (Sparta), Seton (Sparta), Wuyts (Sparta), Van Buitenen (Hermen DVS) en Woudenberg (Stormvogels). De doel verdedigers, die voor het Ne« derlandsche elftal in aanmerking komen, Dijkstra (APGS), Michel (VSV) en Wille (EDO), zullen deze .training niet volgen, omdat de oefenavonden in Den Haag uitsluitend bedoeld zijn voor de veld- spelers. Men dient voorts rekening te houden met het feit, dat verscheidene spelers die eventueel een kans maken op een plaats in de ploeg, doch die ver buiten het trainingscentrum Den Haag woon- achtig zijn, bijv. Lenstra (Heerenveen) Van Ierland (Willem II) enz., individueel door Bob Glendennlng onder handen worden genomen omdat de kosten voor hun overkomst te hoog zouden worden. LAATSTE BERICHTEN. Goerinj? heeft weer een dochter. I De „Tribune de Lausanne" meldt, dat de vrouw van generaal-veldmaarschalk Goering Donderdag te Lausanne 't leven heeft geschonken aan een tweede kind, wederom een meisje. BEURSOVERZICHT. De kalmte, waardoor de wisselmarkt zich de laatste dagen kenmerkte, bleef heden on verminderd bestaan. De omzetten waren van beperkte afmetingen. Het pond sterling, dat gisteren, na in de ochtenduren een gedrukt voorkomen te hebben gehad, zich in (ten middag niet onaardig kon herstellen, gai ook heden van een vaste stemming blijk en het herstel vond verderen voortgang. Nadat bij de opening een pry's was genoemd van '7.39 7.40, werd niet lang daarna gehan» deld tegen circa 7.42% 7.43%, waarna ten slotte in hoofdzaak werd afgedaan in de ómgeving van 7.42. De Amerikaansche dollars waren 1.88*/i« h. 188% en. de situatie was van dien aard', dat het Nederlandsche egalisatiefonds klaarblijkelijk buiten de markt kon blijven. Fransche francs gedroegen zich in overeen stemming met het Britsche pond en bewo gen zich tusschen pryzen loopende van 4.20 tot 4.21%. Belga's lagen vast in de markt. Zwitsersche francs golden 42.26 k 42.30, Duitsche marken 75.25 a 75.90. Marken bankbiljetten en Duitsch zilver- ,geld werden iets lager afgedaan en resp. vernomen tegen 24 en 26. De Scandinavi sche deviezen waren voor Oslo 42.82, Ko penhagen 36.40, Stockholm 44.90. Bij een beoordeeling van deze prijzen dient er rekening mede te worden gehou den, dat termijn-transacties vaak niet zoo gemakkelijk kunnen worden afgesloten en het zoo dikwijls vry moeilyk is een goede tegenpartij te vinden. De effectenhandel was van rustigen aard. De locale fondsen waren zoo goed al» onveranderd. Hetzelfde kon dienen voor de Amerifeaansche waarden. <11. FORA F1SCH JCHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Mistig weer, geen neerslag van betee kenis, weinig verandering in tempera tuur, zwakke wind, aanvankelijk veran derlijk, later meest zuidwest. ADVERTENTIëN. te Amsterdam schrijft ons op 12 November 1939: Door dezen deel ik U mede, dat ik zeer tevreden ben over het verven van mijn bontjas, welke ik reeds 10 jaren gedragen had BONTJASSEN kunnen meest;:, uitstekend geverfd worden; wij geven kosteloos vakkundig advies met prys! Stoomsri| en Ververij GOUDA (Tan 1901) TELEFOON 3066 en 3076 KANTOOR:

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2