HALF TARIEF Duitsche mededeeling over het incident bij Venlo. Duitsch vliegtuig neer geschoten bjj de Engelsche kust. EEN JT.NICOlflflSPflKKET Schoten in Mandsjoerije. Beurs van Amsterdam. den nacht van 7 op 8 November opnieuw in den Biirgerbraukeller binnen te dringen om zich nogmaals van het tikken van het uurwerk te overtuigen. De misdadiger had' niet verzuimd er voor te zorgen, dat het geluid van het uurwerk gedempt werd. Hij herhaalde zijncontrole eenige mal dn in dien zelfden nacht. Des morgens ontbeet hy bi een koffiehuis te Miinchen om vervolgens per spoor over Ulm naar de grens te reizen. In den nacht van 8 op 9 November trachtte hy in de nabijheid van Constanz over de Zwitsersche grens te komeiu Het algemeene alarm,' dat intusschen gemaakt was, ver ijdelde deze poging echter en leidde tot de arrestatie van Eiser. Opdrachtgever, respectieve! yk financier voor de daad was de Britsche intelligence service, organisator van het misdrijf Otto Strasser. Het onderzoeik naar opdrachtge vers en medeplichtigen heeft mededeelm- gen daarover nog ni$t gewenscht doen voorkomen. Een deel van de individuen, die met de misdaad in verband staan, is echter reeds gearresteerd." De chef der Duitsche politie roept de be volking daarna op, alles mede te deelen, wat men van Eiser weet. p^rsr Grlap, Ki Britsche Intelligence Service is er volgens deze mededeeling bii betrokken geweest. liet D.an.aj. meun uu iieiiyu: Uiiiciee. wordt bekend gemaakt; De in den Haag aanwezige centrale van Britsche intel ligence Service voor West Europa heelt sinds gerumien tyd getracht in Duiuschlana complotten te doen smeden en aanslagen te organiseeren, resp. contact tot stand te brengen met door hem vermoede revolution- naire organisaties. Up grond van een even misdadige als onnoozele inlichting door Duitsche emigranten leefde men by de Brit- scne regeermg en de onder haar staanoe Intelligence öervice in de meenmg, dat z-ch in den staat, in de party en hy ae weer macht een oppositie bevond, die het doei had in het Kyk een revolutie te doen ont staan, onder deze» omstandigheden wei-den ambtenaren van den veiligheidsdienst der S.S. er mede belast contact te zoeken met deze Britsche terreur- en revolutiecentru.e in Den Haag. in de meening werkelijk ».e onderhandelen met revolutionnaire Duitsche officieren onthulden de vertegenwoordigd s van de Britsche Intelligence Service den OU Pllu J"? Duitschen ambtenaren bun voornemens e.i ■Md .en poeder of cachet v.n Mljnh.rdb Ja' °m '"""m contact met Mijnhardt Poeders'per stuk 8 ct. Doos 15 ct deze vermeende Duitsche officieren te kuu- Cachets.genaamd.,Ml)nhardtjes"2st IQct Doos50cj nen onderhouden leverden zy hun bovendien een bepaald draadloos zend- en ontvang- Het Britsche ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat een vijandelijk vliegtuig gistermorgen de Engelsche oostkust nader de en daar werd neergeschoten door een Engelsch. jachtvliegtuig. Voorts wordt uit Zuid-Oost Kent activi teit van vliegtuigen gemeld. Plotselinge uitbarstingen van machinegeweervuur wer den gehoordi boven een Engeische kuststad. Verscheidene toestellen, blijkbaar Britsche, konden worden waargenomen. Er werd geen luchtalarm gemaakt. De ba/o'king ijlde de straat op om te zien wat er aan de hand was. C Nederlandsch schip redde beiranning van de „Arlington Court". Twee en twintig opvprouUm van de ^Ar lington Court", het Bnt5the sch:p da: voor ue lerscfte kust js vergaan, zyn door nvt JNederiandsche schip ,*,Algeuib'' uit Botterdam, gered. De eerste machinist overleed in de reddingboot, voordat de iuan. nen werden opgepikt. Zyn lyk werd aan de golven toevertrouwd. De „Algenib" he-ft nog langen tyd tevergeefs naar de tweede reddingboot van de Arlington, Court" ge zocht. De „Algenib" ia gistermorgen vroeg in een Iersche haven binnengeloopen, nadat het schip reeds Maandagavond een radio- berrcht had uitgezonden, waarin gezegd werd, dat er geneeskundige hulp voor bijna alle geredden noodfzakelyk was. De „Ar lington Court" werd eenige dagen geleden reeds getorpedeerd en zoodoende zwierf het geredde deel van de bemanning geruin.en tijd in een open boot rond, alvorens ver- sty'fd en uitgehongerd! te worden opgepikt. De hoop, dat ook de elf andere leden var. de bemanning van het schip nog gevonden zullen worden, is zeer klein. Er is alleen nog kans op, dat deze zeelieden aan boord zyn genomen van een schip, dat nog geen melding van dit feit heeft kunnen maken. De „Algenib" behoort aan Van Nievolt Coudriaan en Co.'s Stoomvaart Maatschap pij. Alle 34 ledfjn van de bemanning van de „Pensilva", die Zondag door een vyandelyke duikboot tot zinken is gebracht, zyn aart land gezet. Toen de perjftcoop van de duikboot ver scheen, werd bet SOS-sein uitgezonden De manschappen gingen in de booten en ver trokken haastig, denkendë dat ieder oogien- blik de aanval zou worden ondernomen de Duitsche geheime staatspolitie tot op den dag van vandaag het contact met de Britsche regeering in stand heeft gehouden. Op 9 November nu, aldus deze Duitsche mededeeling, trachtten de leiders van dezen Britschen Intelligence Service voor Europa, de heeren Best en kapt. Stevens, de Neder landsche grens by Venlo naar Duitschlana te overschrijden. Zy werden daarbij door de hen bewakende Duitsche organen overwel digd en als gevangenen der staatspolitie af geleverd. De met elkander in stryd zijnde métüdee. lingen betreffende hun gevangenneming, or deze nog op Nederlandsch gebied, dan wu op Duitsch gebied gieschied is, worden op het oogenblik onderzocht. GEEN VERKORTING VAN DE WERKWEEK TOT 45 UUR TE WACHTEN. In de eerste plaats dienst gestreefd naar beperking arbeidsduur van personen die langer dan 48 uur per week werken. Mededeelingen van minister Van 'den Tempel. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken, zegt minister Van den Tenlpel in te stemmen met de meening van verscheidene leden, dat in de eerste plaats gestreefd moet worden naar een verkorting van den arbeidsduur voor die groepen van personen, die nog langer dan 48 uur per week arbeid verrichten. Het ligt in zijn voornemen, den werktijd van de magazijnbedienden, van het per soneel in het baggerbedrijf, van het per soneel in het z.g. klein transportbedrijf j onder welke laatste categorie hij ver- j staat .het transport van goederen anders dan per motorrijtuig of per spoor of boot en, zoo mogelijk, ook van handelsrei zigers te regelen. Maatregelen daartoe worden overwo gen of zijn reeds tn voorbereiding. Verplegend personeel- Een onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van den werktijd voor Een uur lan»g echter gebeurde er niets. D* kapitein had juist besloten, dat het veilig was om naar het schip terug te keerdn, toen de duikboot een torpedo afvuurde, die de „Pensilva" midscheeps trof. Na byna een uur zonk het schip. De bemanning verklaar de niet anders van de duikboot te hebben gezien dan de periscoop. De opvarenden zyn gered door een Britsch oorlogsschip. In totaal blyken thans in het jongste weekend tien schepen, op een myn te zijn geloopen of getorpedeerd, met een gezamen lijke tonnage van 38.000 ton. VERZONDEN AAN HET VEUÖ- poSTADRES EEN MILITAIR BENEDEN DEN RANG VAN OFFICIER AANGEBODEN TU35CHEN 27 EN 30, NOVEMBER,MET.2. ELKAAR SNy- DE.NDE LyNEN OVER HET ADRES, het verplegend personeel is nog niet in gesteld. De minister is van oordeel, dat zulk een onderzoek weinig nut heeft. De werktijd .va^i verplegend personeel In ziekenhuizen is immers reeds gebonden aan een' wettelijk maximum van 56 uur per week, terwijl bekend is, dat een ver dere verkorting voornamelijk op finan- cieele bezwaren stuit. De minister acht het beter om te beginnen met het ver plegend personeel in rusthuizen onder de werking der Arbeidswet te brengen, om dat de werktijd van dit personeel wette lijk nog in het geheel niet aan een grens gebonden is. Voor zoover er een concurrentiever houding bestaat tusschen ziekenhuizen en rusthuizen wordt daardoor wellicht ook de mogelijkheid om zonder al te groote bezwaren een korteren werktijd voor ziekenhuizen in te voeren, op den duur gunstig beïnvloed. Land- en tuinbouwbedrijf. Een wettelijke regeling van den airbeid in het land- en tuinbouwbedrijf zal naar de meening van deh minister nleji be perkt dieneh te blijven tot den arbeid van jeügdige personen en vrouwen, doch zal, zoo eenigszins mogelijk, mede mol ten omvatten maatregelen tot beperking van den arbeidsduur van volwassen mannen. Het voornemen is een vooront- werp-Landbouw-arbeidswet binnen eeni- gen tijd bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig te maken. De minister merkt voorts op, dat naar zijn nïeening verkorting van dc werk week tot 45 uur op dit tijdstip, nu vele bedrijven voor een groot gedeelte In be slag worden genomen door opdrachten in het belang van 's Lands defensie, wel zeer ongelegen zou komen. Dit geldt ook voor het bouwbedrijf. Overigens moge er op gewezen worden, dat de tot nu toe in het werk' gestelde pogingen om be- drijfsgewijze een verkorting van den arbeidstijd te verkrijgen ter bestrijding van de werkloosheid, weinig resultaat hebben opgeleverd. In verband met het voorgaande kan de minister voorshands geen toezegging doen omtrent een door hem te nemen initiatief tot algemeene verkorting van den arbeidsduur voor de bedrijven, waarop de Arbeidswet reeds van toepassing Is. Indien echter het ge organiseerde bedrijfsleven hem voorstel len wil doen (hij denkt hier aan voor stellen via de Werkcommissie tot bestrij ding van de werkloosheid) dan staat hij daar ten volle voor open. Geen beperking van vrouwenarbeid. Minister Van den Tempel deelt in de M. v. A. aan de Tweede Kamer inzake de begrooting van Sociale Zaken mede, dat hij niet voornenfens is een wets ontwerp in te dienen met dc „strekking den vrouwenarbeid, in het bijzonder dien der gehuwde vrouw, te beperken. Amsterdam leent zes millioen. De Amsterdamsche Raad besloot tot net aangaan van onderhandsche geld- leeningen ten la$te van de gemeente Amsterdam met den directeur van den rijkspostspaarbank tot een bedrag van vijf millioen gulden en met de rijksver zekeringsbank tot een bedrag van één millioen gulden. Beide leeningen hebben een looptijd van veertig jaar. Mr. Crena de Iongh naar Indië. Besprekingen over KN.IL.M. aan gelegenheden. Naar wij vernemen zal de oitd-presi- dent der Nederlandsche Handelmaat schappij, mr. D. Crena de Iongh, zich binnenkort naar Ned.-Indië begeven om met de Indische regeering en de K.N.I. L.M. besprekingen te voeren omtrent de positie van die maatschappij, waaronder die van de overbrenging van den be stuurszetel naar Ned-Indië. Deze reis van den heer Crena de Iongh naar Indië geschiedt in volkomenwbver- eenstemming met de wenschen van den gouverneur-generaal. Eerste vergadering tweede zitting Prov. Staten van Zoid-Holland. Onder voorzitterschap van den Com missaris der Koningin in Zuidi-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, heb ben de Staten van,dit gewest gisteren hun eerste vergadering van de tweede gewone zitting 1939 gehouden. De Voorzitter opent do vergadering met gebed. Daarna verzoekt hij den leden Van Baren, Moor en Van der Wey- den de geloofsbrieven van de nieuwe leden te onderzoeken. De heer^Van Baren (a.r.) adviseert, namens de commissie rapport uitbren gende, tot toelating van de zes nieuwe leden, die daarna de vereischte eeden of geloften afleggen. Het zijn mevrouw C, Mulder geb. Sloof en de heeren ir. P. Boersma, dr. F. O. Bruyning, B. Kedde, F. L. van der Leeuw en V. Ph. Valstar. De Voorzitter hen toesprekende, ver zoekt den nieuwen leden de voor hen be stemde plaatsen te willen innemen. Na het trekken van de afdeelingen worden de overige posten van de agenda voor kennisgeving aangenomen, of in handen eener commissie gesteld of naar de afdeeling verzonden of nader aan de orde gesteld. Ten slotte deelt de Voorzitter mede, dat de volgende vergadering 12 December a.s. zal worden gehouden. Volgend jaar zullen 44 grasdrogerijen in werking zijn. Het is de bedoeling van de regee ring om voor de proef-installa ties 44 drogerijen in de plaats te Zelfstandigheid der gemeenten Adres aan ministers van Financiën en Uinnenlandsche plaatselijke adres, dat dit maakt de van Nederlandsche heeft aan de ministers Financiën on van Binnenlandse,» Zak waarin bezorgdheid over het feit, dat nog een Herstel van dc eigen Verantwoordelijkheid d° lag, zegt dit verschoven, - daartoe te komen, grooter. Wel zullen door een der gelijke regeling belangrijke bedragen be. schikbaar moeten komen. Het geld, dat aan deze herziening be steed moeten worden, zal echter den wei tot een meer doelmatig bestuursapna! raat elfenen. Vierhonderd gemeenten aldus het adres kunnen zonder bil zondere hulp geen sluitende begrootla, voor 1939 tot stand brengen en dit aan: tal zal voor 1940 nog stijgen. Ook de verlaging van net voor bijzon dere hulp aan gemeenten beschikbaar gestelde bedrag met vijf millioen heelt ln gemeentelijken kring groote ongerust, heid gewekt. De adresseerende vereenlging MKl volle medewerking toe aan de totatand- koming van een billijke regeling. trein uit in Raai te Wij deelden reeds mede, dat de regee ring, met het oog op versterking van Nederlands veevoeder-positie, heeft be sloten, om een aantal grasdroog-instal laties te laten bouwen en deze op nader te stellen voorwaarden ter beschikking te stellen van combinaties van boeren of particuliere ondernemers. Tevens zal zij de oprichting van aardappelvlokken- fabrieken bevorderen door het 'verleenen van financleele garanties aan initiatief nemers, die volledige plannen en kosten berekeningen overleggen. Nader kunnen wij mededeelen, dat het de bedoeling is, dat volgend jaar 44 grasdrogerijen in werking zullen zijn. Tot dusver waren zeven proefinstallaties in bedrijf van verschillend systeem en wel te Leeuwarden, Burum, Langweer, Kampen, Kolhorn, Stolwijk en Rotter dam. Wettelijke vacantieregeling voor arbeiders. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzeke de begrpoting van Sociale Zaken, deelt minister Van den Tempel mede, dat hij een voorontwerp, houdende wettelijke regeling der vacan- tie voor arbeiders in loondienst, om ad vies hoopt te kunm Wees trouw in uw plicht, oprecht in uw zaak, kloek ln uw daad. FEUILLETON. Roman van NORBERT OARAI. Nadruk verboden. 52 Hij wist natuurlijk niet, dat men hem achtervolgde. In open zee kwam het tot een treffen tusschen beide partijen, waarbij onze agent er in slaagde Nashi- gata, die te water sprong, te arresteeren. Hij wordt nu naar Japan overgebracht, waar hij zich voor derl rechter zal heb ben te verantwoorden. Daily Mail, The 30 th Aphil. Het petroleummeer, mr. Brokman en de kleine geisha. door dr. W. Glenister. (Speciale correspondent van de „Daily Mail"). Filmregisseurs! Zoekt gij interessante stof en pakkende milieus voor een nieu we rolprent, welke de wereld moet ver overen? Alarmeert dan onmiddellijk uw came raman en begeeft u langs den kortsten weg naar de Japansche, in China ge legen kolonie Tokio. Britsché schepen zullen u tot Weihai- wel brengen. Daar stapt u dan in een vliegtuig en drie uur later landt u aan den oever van het petroleummeer. Nau welijks hebt u vasten grond onder uw voeten, of u kunt reeds opdracht geven de apparaten op te stellen en af te draalen. Daar is in de eerste plaats de boor- In nauwelijks een maand tijd is hier een kunstwerk tot stand gekomen. Alle Ingezetenen van de kolonie warenop de been en werkten van 's morgens vroeg tot diep in den nacht. Een motorbootje voer het meer op en wierp netten uit, zoodat het leek alsof hier visschers aan 't werk waren. Eigen lijk werd hier ook gevischt op olie bronnen. De netten bevatten nl. een groot aantal vlerkante, op aluminium gelijkende platen, welke onmiddellijk in de diepte verdwenen. Vijf dagen lang wierp de bemanning van de motorboot dit „aas" uit, het meer in alle richtingen doorkruisend, maar de olie wilde niet „bijten". Zooals ik in een van mijn vorige brieven reeds meedeelde, betrof het hier een geheel nieuwe methode om een on- deraardsche in 't meer uitmondende pe- troleumbron te ontdekken. Kwam een van de zich in het net bevindende pla ten, welker samenstelling de ingenieur angstvallig geheim houdt, ln de onmid dellijke nabijheid van een bron, dan zou zij onmiddellijk een deel van haar ge wicht vèrliezen. Kundig apparaten registreerden aan boord van de motorboot elke verandering van ge wicht. Op den vijfden dag bleek men plotse ling „beet" te hebben. Er viel juist een fijne motregen; uitgezocht weer dus om te visschen, zooals elke hengelaar uit ervaring weet. Ik bevond mij, als alle overige dagen, aan boord en constateerde het met eigen oogen. Het eene net na het andere, alle beladen met blinkende platen, zonk ln de diepte en toen men ze weer uit het water ophaalde, bleken de platen onge veer de helft van hun gewicht te hebben verloren; slechts hun volume was het zelfde gebleven. De olie had eenige zware bestanddeelen van de substantie opge lost, zoodat slechts aluminium was ach tergebleven en de platen op het water bleven drijven De bron was gevonden en nu begon (Je ingenieur aan de uitvoering van zijn plan, dat aan romantiek niets te wen schen overliet. Als wijlen Mozes deelde hij het meer in tweeën, zoodat men drie weken later met droge voeten midden door het meer kon loopen als eens de kinderen Israels door de Roode Zee. Den ganschen dag dreunden de ma chines. De lava, welke men ln de nabijheid van het meer vond, bleek uitstekend van pas te komen. Zij verhardde in het water en vormde zoodoende een even voortref felijk als goedkoop materiaal om de der tig meter breéde strook te vullen, welke het meer ln tweeën splitste. Zoo rees dan al spoedig een dam, aan beide zijden door cementen muren en stalen pellers beschermd, uit het water op. .Machtig t verhief hij zich twee' meter waterspiegel, als voor de eeuwigheid gebouwd wanneer hij althans niet vandaag of morgen door een der, hier vrij veelvuldig voorkomende aard bevingen, wordt verwoest. Vervolgens plaatste men op den rug van den dam den boortorene, welks angel zich al spoedig door de lava-aarde boor de, die ik heb mij daar persoonlijk van overtuigd door bijmenging van water de hardheid van cement aanneemt maar daarbij toch taai en elastisch blijft als gummi. De ingenieuf beweerde, dat deze laatste eigenschap van de lava- aarde de beste bescherming van den dam vormt tegen de verwoestende uit werking van een aardbeving. 't Is werkelijk jammer, dat do vulkaan tien jaar geleden niet wat meer van deze lava-aarde heeft uitgebraakt. Zij ware 9an wellicht een beter exportartikel ge weest dan olie! Daar de Chineesche spoorwegen in onbetrouwbaarheid en ln hooge vracht tarieven door geen enkele dergelijke transportonderneming worden geëve naard, besloot men de olie door de lucht te transporteeren. En ook daarmee be reikte men, na eenige kleine moeilijk heden te hebben overwonnen, al spoedig zeer gunstige resultaten. Een aantal ge weldige tanks nemen de olie in zich op, vandaar wordt deze vloeistbf afgetapt in kleinere tanks en deze worden dan weer door vliegtuigen naar Klautschau GEMENGDE BERICHTEN,. Auto op on bewaak ten overweg dooi- trein gegrepen, ten ernstig en een lichtgewonde Gisteravond ls op den onbewaaktea Haal te een vrachtauto vaj uit Wijhe, door den omstreeks zes uur gegrepen. De meter meegesleurd en kwam daarna totaal vernield in een sloot langs de spoorbaan terecht. Van de beide inzittenden kwam B. O. er 't beste af. Hij kon, na in het ziekenhuis te Raai te te zijn behandeld, per auo naar Wijhe worden overgebrach. De toestand van zijn broer, den 44-jarigen ongehuw- den H. O., was echter zorgwekkend. Deze is met ernstige iiwendige kwetsuren ln het ziekenhuis opgenomen. Men vreest voor zijn leven. De trein kreeg ongeveer twintig minuten vertraging. Kokende koffie gedronken. Jongetje overleden. Het anderhalfjarlg zoontje van den arbeider J. K. te Zuldwolde dronk giste ren in een onbewaakt oogeblik uit een kan met kokende koffie, waardoor het kind ernstige brandwonden opliep. Het is enkele uren later in het ziekenhuis te Hoogeveen aan de gevolgen overleden. Tw^e slachtoffers door auto-ongeluk bij de Hoilandsche Rading. Bestelwagen uit de bocht gevlogen. De bocht bij de Hoilandsche Rading heeft weer twee slachtoffers geëischt. En wel heel tragisch was het ongeluk dat hedennacht om halfelf met één slag een einde ahn twee menschenlevens maakte: de 22-jarige Jan Langelaar uit Bussum en de 32-jarige mej. Vergeer zijn daar door een auto, welke met zeer groote snelheid uit Hilversum naderde en de bocht niet meer kon halen, gegrepen en op slag gedood. De chauffeur van den bestelwagen van een Hllversumsche radiotoestellen- fabriek, de 34-jarige Groenhuizen, was met een spoedzending op weg naar het station te Utrecht. Hij kon den wagen op het critieke punt, waar de betonweg uit Hilversum overgaat met een vlakke, doch onverwachte bocht in den klinker weg, naar Utrecht niet houden. Hij schoof naar links over den weg, reed in razende vaart het rijwielpad op waar Langelaar, die juist zijn meisje naar huls bracht en per fiets naar Bussum wilde terugkeeren werd gegrepen en, na eenige meters meegesleurd te zijn tegen een heg werd neergesmakt. De auto schoot verder, reed dc vrouw, die juist van het station op weg was naar den hulselijken haard, waar haar drie kinderen op haar terugkomst wachtten aan en wierp haar eenige meters verder op het wegdek neer. Tenslotte botste de wagen tegen een paal van het electrisch net welke werd ontzet, draaide een halve slag om en kwam met den neus in de richting Hilversuifc op de rechterzijde te liggen. Opgeschrikt door den dreunenden slag van de botsing, waarbij tevens al het electrisch licht in de omgeving gedoofd werd en door de kreten van de verloofde getransporteerd, waar zij in Japansche schepen worden overgeladen. De zaak bloeit en mr. Brokman, wien een niet onbelangrijk aandeel ln de winst Ls toegezegd, kan zich nu reeds een welgesteld man noemen. Nu echter zie ik mij genoodzaakt nog even over to stappen op een ander char piter, waarbij omzetprocenten, olie, lava en vliegtuigen niet de minste rol spelen. Tenslotte mag ik immers niet ver geten hoe vaak heeft de redactie mij dat al niet ingeprent! dat het aantal mijner vrouwelijke chefs dat der man nelijke verre overtreft. Derhalve volgen hier dan nog eenige bijzonderheden over Mizu. Jullrouw „Frisch Water", de kleine geisha. Mizu is thans de secretaresse gewor den van den ingenieur, wiens dictaten zU keurig stenografisch opneemt en met een, waarlijk verbazingwekkende han digheid op de machine uitwerkt. In de vrije uren, vindt men haar steeds ln ge zelschap van de Engelsche grammatica, die lk mij door mr. Bellings van de mis sieschool heb laten toezenden. Nu weet Mizu ook reeds, dat Londen dc hoofd stad van Engeland ls en dat Oroot-Brit- tannlë niet ln Amerika ligt, dus evenmin tot de Amerlkaansche bezittingen be hoort. De lezer ziet dus, dat lk mijner zijds al het mogelijke doe om Engelands aanzien ln het buitenland te bevorderen. (Wordt vervolgd.) van Langelaar, die hem voor 1 zak vermorzelen, snelden de Jen naar bulten en spoedig was ook me dische assistentie verleend. De korporaal van de ln de nabijheid gelegerde genees kundige troepen en dr. Steyllng uit Maartensdijk, verleende de eerste hulp doch hun taak was helaas beperkt. Voor de belde slachtoffers konden zij niets meer doen. De chauffeur van den bestel wagen had nog zelf de kracht uit den gekantelden auto te kunnen klimmen doch moest later met vermoedelijk cell hersenschudding naar het ziekenhuis te Hilversum vervoerd worden. Achttienjarig meisje verdwenen. ZU ging soIMciteeren en kwam niet terug. De commissaris van politie, chef van het bureau Kinderpolitie te Amsterdam, verzoekt namens de ouders de opsporing van Johanna Elisabeth de Nigtere, oud 18 jaar, die sedert Zaterdagnamiddag is verdwenen. Het meisje verliet op 18 dezer des na middags ongeveer vier uur haar moeder in de Kalverstraat teneinde zich te be geven naar een confectie-atelier De Vries, Singel 23, waar zij wilde sollicltee- ren naar een betrekking als kantoorbe diende. Sindsdien wordt zij vermist. Geblekën is, dat in het perceel Singel 25, welk adres telefonisch aan een be middelingsbureau was opgegeven, geen confectie-atelier is. Het signalement van het meisje is: lang 1.60 m., breed gebouwd, bol gezicht, blauwe oogen, ronde neustop, donker blond golvend haar (van voren sprin gend), boven linkeroog klein litteeken, behaard op becnen, gezonde gelaats kleur; gekleed in blauw gebreid mantel pak met dito muts, blauwe blouse, beige kousen, lage bruine schoenen, onderklee- ding bestaande uit rose pantalon en rosp corset, gemerkt met waschnummer 546. Zij draagt een gouden armbandhor loge met gevlochten grijsleeren riempje en een dun gouden ringetje met dia mantje. Zij had bij zich een klein blauw damestaschje inhoudende enkele onder- wijsdiploma's en een portemonnaie met ongeveer 2.50. Het 17-jarige meisje uit Egelantier straat vertelde Dinsdagmorgen aan haar ouders, dat zij naar de Arbeidsbeurs ging om een betrekking als dienstbode te vinden. Ook zij is niet teruggekeerd. Of er verband bestaat tusschen deze twee verdwijningen is nog onbekend. i Nader vernemen wij, dat zich om streeks half vijf dien dag voor het per ceel Singel 23 moet hebben bevonden een man, gekleed ln een zwarte overjas, waaronder een trui, en dragende een alpinomuts Hij is ongeveer dertig jaar oud. Drie-jarig jongetje aan brandwonden STADSNIEUWS. In een emmer met kokend water gevallen. j In een onbewaakt oogenblik is het 3-jarig zoontje van de familie H. Groe- nendaal te Den Dungen, in een emmer kokend water gevallen, naai- de „N. R. Crt." meldt. Met ernstige brandwonden overdekt, is het knaapje naar het zie kenhuis overgebracht, waar het is over leden. Lijk gevonden op onbewaakten overweg te Nootdorp. Gisteravond om halftien zag een fiet ser, die den onbewaakten spoorwegover gang in den Veenweg te Nootdorp pas seerde, tegen het hek langs den spoor weg een fiets staan. In het licht van zijn lantaarn ontdekte hij eenige meters naast den overweg het lichaam van een onbekenden man. De schedel werd tus schen de rails aangetroffen. De fietser waarschuwde de gemeente politie, die met den burgemeester ter plaatse versdheen. Het lijk werd naar het gemeentehuis overgebracht. De identi teit van den ongelukkige, noch de toe dracht van het gebeurde is bekend. RADIO-NIEUWS. Donderdag 23 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M. 8—9.13 KRO, 10.— NCRV, 11— KRO, 2—12 NCRV: 8— Berichten ANP; 8.05—9.15 en 10.— Gramofoon; 10.16 Morgendienst; 10.45 Gra- mofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur; 12.— Berichten; 12.15 KRO-orkest (12.45—1.10 Rercihten ANP en gramofoon); 22.55 Handwerkuurtje; 3.Pianovoordracht en gramofoon; 3.45 Bybellezing; 445 Gramo foon; 5.— Handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Gramofoon; 6— Orgelconcert; 7.— Berich ten; 7.15 Boekbespreking; 7.45 Causerie „Metaalbewerking"; 8.— Berichten ANP. herhaling SOS-Berichten8.15 Utrechtsen Stedelijk Orkest, Christ. Oratorium verecni- tfng en solisten; 9.45 Gramofoon; 10.— Be. richten ANP, actueel halfuur; 10.30 Gra- 11.50—12 Schriftlezing. i II, 301.5 M. AVRO-Uitzen- 8.— Berichten ANP, gramofoon; 10. Morgenwijding; 10J15 Gewjjde muziek (gr.); 10.30 Voor de vrouW; 10.35 Omroep orkest; 11.Weekoverzicht; 11.15 Omroep orkest en solist; 12.15 AVRO-Dansorkest en soliste; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.— Pianosoli; 1.15 De Twilight Serenaded; 2— Voor de vrouw; 2.30 Vioolvoordracht met pianobegeleiding; 3.— Brei- en bor- dutircursus; 3.45 Gramofoon'; 4.— Voor zie ken en thuiszittenden; 4.30 Gramofoon; 5. AVRO-Weekkaleidoscoop5.30—6.27 AVRO Amusementsorkest en solist; 6.30 Sporthalf- uur; 7.— Voor do kinderen; 7.05 Program- - o militairen; 7.30 Engelsche les; 8. Berichten ANP, mededeelingen; 8.20 Con certgebouw -oTkeBt en Bolist (e.a. 9.15 Cau serie over Racine); 10.25 Gramofoon; 11.— Berichten ANP, hierna AVRO-Dansorkest; U.4012 Gramofoon. GOUDA, 22 November 1939. Geopend houden van winkels voor militairen geldt niet op Zondag, 's Maandagsmiddags geen kappers- arbeid. O Ter voorkoming van misverstanden be treffende de winkelsluiting, vestigt de com. missaris van politie de aandacht op hot volgende: Krachtens besluiten van B. en W. van 26 en 28 Augustus j.l., behoeven winkeliers zich niet meer te houden aan de vastge- btelde sluitingstyden by verkoop van voor werpen en stoffen aan de militaire over heid. By verkoop van voorwerpen en stoffen ter voorziening in eigen behoefte aan mili tairen, mag men van Maandag tot en mot Vrydag na 8 uur en op Zaterdag na 10 uur verkoopen. Het verbod om op Zondag te verkoopen is echter niet opgeheven. In verband hiermede zal de politie de eerst volgende Zondagen toezicht houden, aange zien het den laatsten tijd herhaaldelyk voorgekomen is, dat dit verbod ten aanzien van militairen wordt overtreden. Kapperswinkels mogen op Maandagmid dag na 1 uur alleen geopend zyn voor den verkoop aan militairen. Kappersarbeid mag op Maandag na 1 uur slechts dan worden verricht, indien B. en W. ontheffing hebben verleend en dan nog alleen gedurende de tijden, in de vergunning genoemd. KANTONGERECHT GOUDAf Geen verkeersdagen. De Vereeniging voor Veilig Verkeer heeft in verband met de ty'dsomstandigheden af gezien van het organiseeren der veilig ver keersdagen op 23, 24 en 25 November a.3., te meer ook omdat een dezer dagen zou samenvallen met een te houden luchtfce- schermingsoef ening. Bijzondere onderscheiding voor Burgemeester James. Naar wy vernemen is de burgemeester, dr. K. F. O. James, onderscheiden met het officierskruis van de orde van St. Jaga van Joego-Slavië. De heer D. Hoogendijk ter ruste fiielegd. Woorden van liefde en dank. fn het familiegraf op de oude algemeene begraafplaats te Woerden is hedenmiddag bygeziet het stoffelijk overschot van den heer D. Hoogendijk. overleden te Amster dam, oud-bankier te dezer stede, die ook in functies in het openbaar er- maatschappeiy* leven, veel goede heeft gedaan en die in het by zonder een belangrijk aandeel heeft ge had ini de totstandkoming van het Van Iter- .-.ön ziekenhuis» Een 'groote scKhar van familieleden, vrienden en kennissen was by de ter ruste- legging aanwezig en ook waren er vrienden uit Gouda, die aan de sympathieke figuur van den overledene de laatste eer bewezen. Tot hen behoorden de heeren A. Jonker Kzn., Af. Steersma, mevr. C. Jonker-Muller en de Iheeren A. de Goederen en D. Schou ten, die aan het bankbed'ryf van den heer Hoogendijk verbonden waren, een viertal dames, die bij de familie in betrekking zyn geweest en eenige buren. Als oud-stadge noot was er mr. M. M. Schim v. d. Loeff. Drie bloemstukken van de familie dekten de baar. Namens de familie heeft de oudste zoon, de heer L. Proos Hoogendyk, een1 woord van groote dankbaarheid gesproken voor het geen zyn vader is geweest. Hy schetste met welk een oneindig opofferende liefde de heer Hoogendyk allen steeds heeft om ringd, welk een dapper mensch hy is ge weest en welk een eerlyk en vastberaden za kenman en bovenal welk een goed mensch voor zyn gezin; waarby hy voor de zoons een vriend was. Aan vader behouden wjj de herinnering van een nobel en edel mensch, beslóot de heer Proos Hoogendyk, die ten slotte namens zijn moeder en de zoons dank en een laatsten groet bracht. Ds. L. R. v. d. Broek, Ned. Hervormd predikant te Enschedé, neef van, den over ledene, herinnerde aan de groote plaats, die de heer Hoogendyk in zyn familie innam. De familieband was een symbool van diepe genegenheid. Dank bracht ds. v. d. Broek voor alles wat de overledene geweest is en gegeiven heeft. De heer Hoogendijk laat eeti ledige plaats achter, want hy' was een mar kante persoonlykheid, een man met levens moed en levensgeloof. Over en door het gfraf zullen zyn oogen de heldere sterren blijven in het leven van zyn vrouw en De hors d'oeuvre was vandaag grooter dan de hoofdschotel, want de jongens, die te berechten viel waren talrijker dan dege- i nen, die vervolgens in openbare zitting voor j den kantonrechter kwamen. Slechts vier za- 1 ken waren er te behandelen en in een kwar- 1 tier was alles afgeloopem In dat kwartier was een kapper vyf gul den armer geworden. Deze coiffeur had het ook niet slim aangelegd. Hy had op een Maandagavond een klant geschoren en aan gezien des Maandags na 1 uur geen kap persarbeid verricht mag worden, wist hy dus, dat hy in overtreding was. Desondanks draaidè hy er om heen, want, redeneerde hy, het bestaat niet, dat de agent het ge zien heeft. Dies moest vorige week de zaak aange houden worden en vandaag kwam de agent verklaren, dat het gordijn van de salon op een kier stond, zoodat hy alles precies zag. Vyf gulden subs, twee dagen vroeg de ambtenaar en er ging geen cent af. Ook een wielrijder had pech gehad. Op het kippenbruggetje van de Gouwe naar de Wijdst raat mag niet gereden worden en toch ging de man er halverwege op zitten. Hy passeerde een burger en dat was toe vallig een agent in civiel. Deze overtreder beschouwde de zaak eveneens van den verkeerden kant. Hy wist, dat hy niet op de brug rijden mag en dus had hy niets! te zeggen, maar niettemin had hij wat op de verschijning van den politieman af te dingen. Hy had den agent om diens penning gevraagd en volgens den fietser, had de verbalisant deze niet by zich. Hij zag evenwel over het hoofd, dat een agent, of hij nu ln uniform loopt of in burger, een agent bly'ft en zoo hielp zijn verweer niet. Het te vlugge opstappen kostte 2 subs. 1 dag, nadat 3 subs 2 dagen gevorderd was. Namens de familie van de weduw,-. sprak de heer M. Th- Mynileff met groot- waar doering over persoon en werken van den heer Hoogendijk, die arbeidzaam en plichts. getrouw was en daarbij een groote liefdh had voor zyn vrouw en kinderen en voor zijn werk. Die liefde en die plichtsgetrouw heid heeft hy overgebracht op zijn kinde ren, die daardoor mede de plaats in het maatschappelijk leven hebben bereikt, die zü innemen. Dat er in het gezin zulk ech eenheid heerschte, is mede te danken aan de lieve vrouw van den heer Hoogendijk en samen hebben zij wonderen verricht voot hun gezin. De heer Mijnlieff eindigde me, woorden van dank voor hetgeen de overle dene voor de zuster van spreker is geweest. Aan het einde van de eenvoudige intieme plechtigheid op het kleine kerkhof, waarbij zoo treffend de groote liefde en waardee ring voor den heer Hoogendijk tot uiting kwamen, heeft dte heer L. Proos Hoogen dyk bedankt voor de laatste eer aan zfln vader Loop der bevolking Gevestigd: A. C. Bokhoven, van Haarlem, Zijlweg 279, in Kattensingel 46; J. C. de Brey, insp. Bat. I. Mij., van Utrecht G. Mahlerstr. 6, in Crabethatraat 32; H. A. de Waal, dienstbode, van Oudewater, Oude Singel D 16, in v. d. Palmstraat 104; J. \an Wijk, timmerman, van Boskoop, Burgem Co'ijn&tr. 47, in Const. Huygensstraat 105; M. Zuydam, van Boskbop, Barendstr 6, in Txrfmarkt 32; A. Valstar, van Maasland, Nid. Nieuwlandsche p. D 81, in KievUstraat IJ; K. van Groningen, vleugellbou^.-, van Rotterdam, Jaarsveltstr. 17b, in IJssellaan 53; L van Lint, boomkweeker, van Boskoop, JuliaSkstiaat 41, in R'dder van Catswe,: 80; L. C. M. Royen, dienstbode, vvr Go- rinrhem, Burg. Gaarlandtstr. 9, in Groenen, daal 105; C. M. van dën1 Heuvel, van Oude water, Lunge Burchwaf B 417, in OoaNiaven H. Cohen, van Oldenzaal, Bisschopstv. 41, in Oosthaven 31; N. O de Weger, zie- kenVerzorgster, van Amsterdam, P. C. Hooftstraat 162, in Bogen 25; H. Hijma, verkooper, van Amsterdam, Tilanusstraat in Lange Tiendeweg 76; B, Schouten, winkelier, van Maassluis, Damstraat 11, in A. G. de Vryestraat 22; E. Vellekoop, oenmaker, van Maassluis, Trompstraat 16, in A. G. de Vryestraat 22; A. Boter, filiaalhoudster, van Leiden, Magd. Mons- straat 10a, in Wydstraat 43; A. E. de Bruin, dienstbode, van Schoonhoven, Spoorsingel 13, in Burg. Martenssirigel 95; G. H. Zorg, dienstbode, van Den Helder, Kanaalweg 191, in Erasmusstraat 6; W. Kisman, ta- pijfcjvever, van Oldenzaal, Badhuisstraat 2, in Vondelstraat 44; R. den Held, onderwij zer, van Rotterdam, Ged. Botersloot 24a, te Walestraat 13; W. H., Jansen, mil. opspo ringsambtenaar, van Gennep, Spoorstraat: 352, in Vorstmanstraat 39; L. Postma, van Woerden, Dahliastraat 32, in Raam 302; J. E. v. Beuningen geb. Steffelaar, van Vught, A 6, in Markt 58; E. van den Stelt, dienst bode, van Moordrecht K 25, in Lange Tien deweg 9; T. C. de Bruyn, sigarenmaker, van Rotterdam, SchiestTaat 6c, in Wachtel straat 20; F. A. Ernst, kaashandelaar, van Reeuwyk, Weth. Venteweg H 145, in, Jou- bertstraat 207; C. van der Ploeg, van Haar. lem, Wicherstraat 10, in Peperstraat 3; G. Lexmond geb. van Vliet, van Moordrecht, EE 12, in Karekietstraat 106; J. van der Knyff, van Zwammerdam, D 27, in Korte Tiendeweg 19; W. Donker, fabr.arb., van Gouderak, B 192, iiï Karnemelksloot 54; M. E. van Loon gèb. TLbbe, winkeljuffrouw, van Utrecht, A. van Leeuwenberghstr. lgbis, in Dubbele Buurt 11; M. May, bed. diamantbedrijf, van Antwerpen (België), Bixschootelaan 181, in le Compie. Depot Varkenmarkt; H. van Asten geb. Baas, van Waddinxveen, Bodegraverstraatweg 82, in Gr. Jacobastraat 2; J. F. Akkerman, jet- kastelein, van Gorinchem, Melkstraat 28, in Markt 45; C. van Harten geb. van Vliet, van Gouderak, B 21», in Vondelstraat 20. Vertrokken; G. Broekman, van Nieu we Veerstal 7, naar Hamburg Dl., Bremer- strasse 13; R. Speyer, van Oosthaven 31, naar Amsterdam, Deurloostraat 591; M. J. C. Barendregt, van Krogerlaan 130, naar 's-Gravenhage, Parkweg 15; C. Omes, van Gr. Jaoobastr. 31, naar Utrecht, Croeselaan 11 Ibis; A. J. A. Moons, van Gr. Floriaweg 19, naar Leiden, Oude Singel 44a; J. C. J- Radstake, van Kleiweg 38, naar Rheden, IJaselstraat 28; L. M. de Ruijter, van Martenssingel 95, naar Bodegraven, Oud- Bodegraven 20; J. D. Sepers, van Steynka- de 1, naar Gouderak B 145; H. Roodsant, van P. C. Bothstraat 78, naar Amsterdam N.Z. Kolk 8 III; J- T. de Ruwe, van L. Tien deweg 34, naar Overschie, Dorpsstraat 3; D. Vis, van Pretoriaplein 8, naar 's-Graven hage, Isingstiaat 249; J. J, Slootjes, van Vossiusstraat 44, paar Rotterdam, Speel manstraat 80b; H. J. K. Rinnendyk, van F. W. Reitzstraat 73, naar 's-Gravenhage, VrijBtraatihof 21; C. van Vliet, van C. Ke telstraat 71, naar 's-Gravenhage, Vrystraat- hof 21; J. Meerkerk, van K. Tiendeweg 15, naar Woerden, Voorstraat; H. Boter, van Wydstraat 43, naar Leiden, Magd. Manstr. 10A; M. Valk, van Zoutmanetr. 37, naar Amsterdam, Bilderdykkade 19hs.; J. A. Moeskops, van Gouwe 39, naar Heerlen, Sit- tardweg 139; Chr. Stolker, van Gr. Jacoba straat 2, naar Berkenwoude, Kerkweg; A. Th. van Ruiten, van Goej.verwelledyk 53, naar Hilversum, L. Loosdrechtscheweg 34; A. Weise, woonschuit, naar 's-Gravenhage, j Zieken; C. J. Oudshoorn, van Gr. Floris- 1 weg 77, naar Alphen en Riel, B 23; p. K. j van! Eyk, van O. de Boompjes 31, naar Al phen a. d. Ryn, Zaal bergstraat 33; A. G. Dogterom, van R. v. Catsweg 30, naar Delfzyl, Markus Busstraat 12; L. de Jong, van Boomgaardstr. 95, naar Rotterdam Boezemsingel 220; Chr. Neugebauer, van K. Tiendeweg 15, naar Rotterdam, Concordia- straat 65; A. de Raadt, van Gr. Jacobastr 8, naar Driebergen-R., Nassaulaam 8; A. Broer, van Spieringstraat 103, naar Eind hoven, Bosdyk 771; W. J. Adriaans®, van Raam 37b, naar Rotterdam. Ie Güsingstr. 11T; A. J. Prins, van Kleiweg 38, naar Castricum, Bakkummerstr. 38; A. P. v. Wie- ringen, van Goejanverwelledijk 83. naar Barneveld, Aardeweg 6; P. J. Dolfing, van Markt 25, naar Leiden, Hooge Ryndijl: 107A; G. M. Wiezer, van Snoyslaat 10, naar Groningen, Noorderhaven 47A; J. H. Prinseniberg, van Bockenbergistr. 53, naar Groningen, Noordehaven 47A; D. Krijgs man, van v. Striienstraat 24. naar 's-Gra venhage, I^ngnekstraat 48; W. H. van der Meide, van Vrouwensteeg 9, naar 's-Graven hage, Langnekstraat 48. Geen spreekuur van den burgemeester. Burgemeester James is" morgen, Donder dag, verhinderd zyn spreekuur te houden. Middenstandsdiploma. Te Rotteidam is gisteren geslaagd vooi het Middenstandsdiploma Arie van Leeuwen Jr. en P. G. Sdharieman alhier. LAATSTE BERICHTEN. en Zuid-Holland- In het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Waterstaatsebgrooting Informeerden sommige loden naai- de mogelijkheid van verdere inpolderingen. Zij verzochten den minister hiernaar zoo noodig een onderzoek in te willen doen instellen en voorzoover plannen tot inpoldering uitvoerbaar zijn daaraan zijn volle medewerking te willen verlee nen, eventueel in samenwerking met zijn ambtgenoot van financiën. In het bijzonder zouden deze leden willen worden ingelicht omtrent de mo gelijkheden op dit gebied in Zeeland (Sloe, Kreekrak, het Land van Saeftin- ge, Braaman) en Zuid-Holland (slikken van Flakkee langs Grevelingen en Ha ringvliet, afdamming van de Brlelsche Maas, buitendijksche gronden onder Pa- pendrecht). Verder werd gevraagd of de geruchten waarheid bevatten, dat de plannen tot droogmaking van den Noorderbuurtsche polder, waarop reeds goedkeuring van het Rijk was verkregen en waarvoor de provincie Zuid-Holland een bijdrage had toegezegd, niet doorgaan. Mijn in het net ontploft. Urker botter uit zee geslingerd. De botter U.K. l, die vannacht eveu buiten de llchtbrulboei van IJmuiden aan het visschen was, is aan een groot gevaar ontsnapt. Een mijn, welke ver moedelijk in het net was gekomen, ont plofte op ongeveer 40 meter van het scheepje. Een geweldige waterzuil steeg op en wierp het Urker scheepje 3 meter in de hoogte. Met een zwaren slag kwam het weer op het water neer, waardoor het op verscheidene plaatsen lek sloeg Men wist IJmuiden te bereiken, waar de U.K. l in de Binnenhaven aan den grond is gezet. De netten zijn verloren gegaan. Er werd ln weerwil van de hevige ontplof fing niemand gewond. Meisje verpletterd tusschen AGENDA. Thalia-Theater: Kameraden van de straat. RéuniwBioscoop: Boefje. 22 Nov., 7.30 uur. Oud Geref. gemeente. Spreekbeurt ds. Joh. van Weizen. 22 Nov., 8 uur. Reünie. Spreekbeurt d3. J. Borger. 22 Nov. 8.15 uur Nieuwe Schouwburg. Ju bileum-concert Arnhemsche Orkestver- eeniging. 23 Nov., 8 uur. Vrije Evangelische gemeen te. Bybellezing en bidstond. 23 Nov. 8 uur Concordia. Oprichtingsver gadering afd. Gouda Ver. v- P&edagogiek. 23 Nov. 8.15 uur Béunie. Eerste voordracht leergang Victor E. van Vriesland vo^r Volksuniversiteit. 23 en 24 Nov. Collecte Vereeniging voor Christelyke Kindervoeding. 24 Nov., 8.30 uur. Luchtbeschermingskrin gen II, IV en V, Oostelyk en Westelyk stadsdeel en Stolwykersluis. Verduiete- ringsoefening. 25 Nov. 7% uur zaal Kunstmin, Tooneel- aivond Goudsche H.B.S-Vereeniging. 2T Nov. 7.30 uur De Zalm. Verkooping no taris J. van Kranenburg. 28 Nov. 1!) uur Stadhuis. Aanbesteding ma ken aanbouw aan ketelhuis Electrische Centrale. Bij Druten is in de buurtschap Katten- burgg een 15-jarig meisje tusschen een autobus en den muur van een kerk be kneld geraakt en zoo zwaar gewond, dat het kind op slag werd gedood. Het lijk was deerlijk verminkt. Een autobus van de Maasbuurtspoor wegen moest uitwijken voor een militaire vrachtauto, meldt onze correspondent te Nijmegen. De autobuschauffcur heeft blijkbaar te veel uitgehaald, want plot seling klonken luide kreten van ver schrikte passagiers. Het bleek, dat een 15-jarig meisje tusschen den zijwand van de autobus en den muur van de R.K. kerk bekneld was. Het kind was zoo deer lijk verminkt, dat het lijk aanvankelijk niet herkend kon worden. Zusters van een R.K. school in de nabijheid hadden i een kwartier noodig, voor zij het lijk konden identificeeren. j De chauffeur van de autobus, die pas I door het angstig gegil van zijn passagleis op het ongeluk attent werd gemaakt, viel j in zwijm toen hij zag, wat er gebeurd was. Het duurde een half uur, vodr hij weer bij kennis kwam. Haagsche honderdjarige overleden. J In het Diaconessenhuis Bronovo te 's-Gravenhage is een van dendrie Haag sche honderdjarigen overleden. Het ls mej. M. J. Kruyt uit de Edlonstraat, die kortgeleden onder groote belangstelling haar eeuwfeest mocht vieren. UTT DEN OMTREK. BOSKOOP. Mr. Verkerk benoemd tot burgemeester. Bij Kon. besluit is opnieuw benoemd tot burgemeester ran Boskoop de heer Mr. Dr E. P. Verkerk. Bloedtransfusiedienst. Voor den Bloedtransfusiedienst te dezer plaatse hebben zich thans TB personen op gegeven. Het vereischte aantal donors 's evenwel 100, zoodat nog steeds de gelegen- heid open blijft zidh op te geven, betgeen zoowel schriftelijk als mondeling ,bü de Jo den van het Plaatselijk Comité kan gesclue. den. Voor 't Steuncomité. De alhier gehouden inzameling ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 heeft de som van 267.54 opgebracht. WISSELKOERSEN 21 Nov. 22 Nov. Officieel. Londen 7.41 7.40% Berlijn 75.60 75.60 Tarys 4.20,% 4.20 Brussel 31.19 31.12 Bazel 42.29 42.29 Kopenhagen 36.42% 36.42% Stockholm 44.90 44.90 Oslo 42.85 42.85 New-York 1.88% 188% 482e STAATSmrERLT. Ie klasse. Trekking van 22 Nov. Hooge prijzen: 1000: 10157 13220 400: 15969 100; 17746 Prijzen vam1 20-s 1123 1276 2000 2016 2155 2686 2848 31» 8455 3717 3743 4042 4861 5485 6810 5S93 5935 6039 6248 6328 6608 8281 8468 8491 8497 8656 8700 8 985 9777 9787 9863 9877 10021 10251 10305 10586 10649 U024 11071 11119 11200 11289 11515 12229 12471 12612 12635 13236 13582 14123 11580 14582 14660 14770 14951 15072 15243 15649 16673 1593- 16265 16360 16496 16753 16896 16913 16915 17024 17105 17117 17200 17426 17726 17901 18300 18807 18377 18423 18662 18691 19152 19601 19676 19834 20097 20099 20330 20353 20631 20687 20701 20727 2OTT0 21037 21678 21719 marktberichten. Kaasmarkt Woerden. 22 Nov. Aangevoerd 258 partijen. Prij zen lo kw. m. r.m. f 30—32 2e kw. m. r.m. 28—29.50; zware tot 33. Handel matig. Beurso verzicht. De wisselhandel te Amsterdam was vandaag wederom van kalmen aard, waarbij de koersen van de bultenlanri- sche munteenheden, vergeleken met die van gisteren, weinig verschilde». Naar het schijnt Is het BritsRie pond, voorloopig althans, weer flink onder con trole gesteld .tenminste heeft men de inzinking, die "zich onlangs voordeed, weer aardig te boven weten te komen. De notecring van het Britsche pond ver toont ten opzichte van de offlcieele no teering'van den gulden te Londen, ove rigens nog een groote dispariteit. Fransche francs waren omstreeks 4.21. belga's verkeerden opnieuw ln herstel en werden verhandeld tegen prijzen, loo- pende van 31.22 tot 31.28. Zwitsersche francs waren 4225 4 42,29, Duitsche mar ken 75.40 a 75.70. Registermarken waren op 15 4 15) niet onbelangrijk hooger. De Scandinavische deviezen werd geadvi seerd: Voor Oslo 42.82, Kopenhagen 36.40, Stockholm 44 88, Op de beurs bestond in den effecten handel een gedrukte stemming. De locale fondsen werden meerendeels beneden de prijzen van gisteren verhandeld. De om zetten waren overigens klein. De Ame rlkaansche waarden verkeerden in na volging van New-York lichtelijk in reactie. rF.LEGRA FISCH WEERBERICHT. Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 ulir: Des nachts lichte vorst, overdag tem peratuur boven het vriespunt; plaatse lijk ochtenmlst, overigens nevelig tot licht bewolkt', droog weer; zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2