RIES I X. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 1 Nederlandsche reeders houden bespreking. Onderzoek inzake aanslag te München duurt voort. Luchtgevechten boven de Theems in Londen. I I aarden FFEN rELEF.’27J4 o DE MOEILIJKHEDEN DER NEUTRALE SCHEEPVAART. Parijs besluit tot represailles. Italiaansch schip op een mijn geloopen. „Uithoudingsoorlog.” Dit blad verschijnt dagelijks, behalvf Zon- en Feestdagen BERGAMBACHT, berkenwuude, bodegraven, boskoop, gouderak. haastrecht, moordrecht, moercapelle, NIEUWERKERK, OUDERKERK OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 20178 Donderdag 23 November 1939 78e Jaargang trekken, besluiten wat haar te doen staat en heid heerscht over de nieuwe economische de hoogte moet zyn gewees't onrlntrcmanfrcrminv, a„ genomen homontnloffincr P hoogte gedreven. Het vloog landinwaarts delijk toestel zagen af vallen. Daar niet onbekrompen deel der financleele mid- i l, I r.h. P. MAREE TELEFOON 2893 BECKERS IZEN HAARD- HOUDKACHELS Men zal begrip toonen voor den neutralen handel, wordt in Londen verklaard. ben verwondering gewekt by hen, die het leven, dat hy in Zwitserland leidt, kennen. De Duitschers hebben gisteren be weerd. dat hun verkenningsvliegtuigen Twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. Door Franschen torpedojager. Naar Havas meldt heeft een Fransche torpedojager twee Duitsche duikbooten tot zinken gebracht. terroristische actie heeft geleid. Zelfs al zou hij dit gewild hebben, dan zou hij daar- in. vertraging zal veroorzaken dan het toezicht op den invoer, daar het gemakkelijker is dc herkomst van in Duitschland vervaardigde goederen aan te toonen. Resultaten der controle. Gedurende de week, eindigende op 18 No vember, heeft de Britsche contrabande-com- ndssie in 131 nieuwe en 74 van de voor gaande week aangehouden gevallen een on derzoek naar de lading van schepen inge steld. Tot de gecontroleerde schepen be hoorden 50 Nederlandsche, 30 Engel, sche, 26 Noorsche, 23 Italiaansche, 16 Zweedsche, 13 Grieksche, 12 Deensche, 9 Belgische, 8 Amerikaansche en 5 Zuid-SIa- Engeland verwacht veel van de maatregelen tegen Duitschen uitvoer. Bijzondere regeling voor vervoer naar koloniën? De fegeerlng der republiek heeft, vol gens HaVas, een besluit genomen over eenkomende met het besluit der Brit- i aanzien van repre saillemaatregelen tegen den Duitschen uitvoerhandel, als antwoord op de wijze van oorlogvoering ter zee. welke de Duit schers sedert eenige weken, en in het bijzonder sedert de laatste dagen toe- passen. I Uit Brussel wordtaan de „United delen aan de opwerping dezer barrière te besteden. Terwijl Duitschland tegen een mogelijken geallieerden aanval een grens van ruim 300 kilomteer had te verdedi gen, moest Frankrijk rekening houden met een mogelijken Duitschen aanval langs ’n front van 130 km van de Noord- zee tot de Alphen. Hoewel het den Engclschen toegewezen gebied niet met het hoofdsysteem der Maginotllnie kan worden vergeleken, was het op gelukkige wijze van’tevoren van veldversterkingen voorzien. Het was de taak onzer soldaten, deze versterkin gen aan te vullen en te verbeteren. Onze troepen graven en spitten en zijn bezig met het bouwen van batterij-stellingen Overal heerscht bedrijvigheid en overal is modder. De Britsche troepen zijn aan den arbeid over een oppervlakte van 100 vierkante mijlen. Zoo gaat de oorlog voort. Het is een uithoudingsoorlog, een eigenschap waar voor het Britsche volk vermaard is. Elke •nieuwe dag ziet ons sterker. Het verstrij ken van den tijd heeft op den vijand niet hetzelfde effect Om te winnen zou hij door de geallieerde verdediging moe ten breken, een aanval, waarop het Fransche hooge commando met vertrou wen wacht. ren, is volgens sommige reeders vanzelf sprekend, omdat dit een leyen snood zake lijkheid voor ons volksbestaan is. Dat anderzijds de situatie onder het oog moet worden gezien, indiep het varen prac- tisch onmogelyk zou worden gemaakt, kon den zy niet ontkennen. Enkele maatschap- Omtrent Otto Strasser, Stevens en Best worden bijzonderheden medegedeeld. Te Londen doet men, volgens Reuter, naar aanleiding van de officieele Duitsche verklaring opmerken, dat uit niets in Himm lers mededeelingen blykt, dat de Britsche Intelligence Service by den aanslag te München de hand in het spel heeft gehad. Er wordt daarvoor dan ook geen enkel be wijs gegeven. Door de twee feiten, den aan slag en het grensincident by Venlo, naast elkander te plaatsen, hoopt Himmler dat ’t pulbiek er verband tusschen zal leggen. Een onderzoek van Himmlers verklaring bewyst evenwel precies het tegengestelde. Laten wy, ter wille van de argumentee- ring, ponnemen, dat de twee genoemde of- omstandigheden late nafhangen. De scheepvaartfederatie van Antwerpen heeft de Belgische regeering medegedeeld, 1 dat in scheepvaartkringen ernstige bezorgd- QISTERMIDDAG heeft de Nederlandsche Reedersvereeniging in haar vereeni- gingsgebouw te ’s-Gravenhage een infor matieve vergadering gehouden, waarin ge sproken is over de algemeene positie vai de Nederlandsche scheepvaart en de geva ren, welke zich op het oogenblik daarbij voordoen. De vergadering werd gedeeltelijk tygewoond door marine-autoriteiten, onder wie de chef van den marinestaf, vice-admi- raal J. Th. Furstner, die de aanwezigen van technische voorlichting dienden. Overeenkomstig het karakter van de bij eenkomst zijn geen besluiten genomen Naar aanleiding van deze vergadering xememen wy uit Amsterdamsche reeders- kringen, dat, gezien het informatieve ka rakter der vergadering elke reederij voor vische schepen. Een lading werd geheel in beslag genomen, 114 ladingen werden ge heel vrijgelaten. In twintig gevallen is een deel van de lading vastgehouden. Het Britsche ministerie voor den econo- mischen oorlog deelt verder mede, dat do contrabande-commissie in de week, eindi gende op 18 November, bijna 14.000 ton goederen, waarvan men vermoedde dat ze voor Duitschland bestemd waren, in beslag heeft genomen, waaronder 8100 ton petro- leumproducten, 2900 ton katoen, 1500 ton oliehoudende zaden, 1200 ton koffie, 1100 ton ertsen en metalen, 800 ton oliën en vet ten, 600 ton rijst, 575 ton huiden en vellen, 400 ton looistoffen, 375 ton vezel. Verder zyn hoeveelheden chemicaliën, wol. rubber levensmiddelen en machineuonderdeelen in beslag genomen. In de eerste elf wekfen van den oorlog la in totaal 441.000 ton aangehouden. kringen, dat deze maatregel den oorlog zal verkorten. Op het ministerie gelooft men, dat de controle op den Duitschen uitvoer minder Geen der leden van de bemanning schijnt gewond te zijn. Het Italiaansche stoomschip „Flanona” (6660 ton) is volgens Reuter gisteravond aan de zuidoostkust van Engeland op een mijn geloopen. Hoewel het schip lek is geslagen, is het nog steeds drijvende. In den afgeloopen nacht heeft een red dingboot in de buurt gelegen. Sleepboo- ten probeeren het schip in de haven binnen te sleepen. De „Flanona” heeft midscheeps aan stuurboordzijde een groote scheur opge- loopen. Voor zoover bekend werd geen der leden van de uit 33 koppen bestaan de bemanning gewond. De reddingboot was direct uitgevaren, toen dc knal der ontploffing werd ge hoord. De bemanning heeft den geheelen nacht aan de pompen gewerkt. (De „Flanona” werd gebouwd In 1915 en behoort toe aan de Coöp reederij Garbaldl Tegenua. Het schip heeft oor spronkelijk dienst gedaan bij de Itali aansche marine). Bij duizenden steken de Britsche soldaten wekelijks naar Frankrijk over. Rede van Hore Belisha. De minister van oorlog. Hore Belisha, heeft in het Britsche Lagerhuis een ver klaring over den oorlog te land afgelegd. Hij betoogde dat het Poolsche leger, i door den vijand verscheidene weken bezig te houden, de concentratie van het Fransche leger heeft vergemakkelijkt. over Je gevolgen welke het besluit der Britsche regeering tot stopzetting van denI Duitschen export in open zee, op hun han- j del zal hebben, wordt volgens het Britsche persbureau Reuter in officieele Londensche kringen verklaard, dat het in het voorne men der Britsche regeering ligt bij de toe passing van de nieuwe handelwijze zooveel mogelijk begrip te toonen voor de belangen van den neutralen handel. Er moge al dus dit Engelsohe bericht derhalve aan herinnerd worden, dat deze maatregelen slechts één doel hebben, n.l. het voor I Duitschland moeilijker te maken buiten - Ook aanval op de Shetland- eilanden. Boven de Theems en het Zuid-Oosten van Engeland is vandaag een aantal gevechten gevoerd tusschen Duitsche toestellen en Britsche gevechtsvliegtui gen. Boven de Zuid-Oostkust heeft men een aantal vijandelijke machines gezien boven de Oostkust is er één waarge nomen. Vanochtend en laat in den middag kwam het afweergeschut in Zuid-Essex in actie. Het eerst werd een vijandelijk toestel boven den Theems-mond gezien. Door steund. Otto Strasser zou niet bij. den aan slag betrokken zijn geweest. De beschuldigingen, welke van Duitsche oen uuitscnen Duitenianct i zyde worden geuit tegen Otto Strasser heb- als antwoord op de wyze. verwnnderin.r ~Wpkt. hii hon dw» W van de Gestapo was. Ik kei) de techniek. Ik kan u een sappig detail meedelen: „De Bür- gerbraukeller, waar de aanslag plaats vond, is verzekerd by een Zwitsersche maatschap pij-” De „Neue Zürcher Zeitung” schrijft vol gens U. P.: Otto Strasser, die als politiek emigrant by Zurich heeft gewoond, maar op 14 November het land heeft verlaten, was onderworpen aan de .gewone bepalingen en vormde natuurlijk het onderwerp van de speciale waakzaamheid der autoriteiten, daar hij algemeen bekend stond als dissident nationaal-socialist en als Afeder van Gre gor Strasser, die op 30 Jimi 1984 is dc^v.- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1-80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—6 regels f 1.55. elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnumme- 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.Ó5, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren. Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Gewone adverteditiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prfls Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. landsche deviezen te krijgen. De diplomatieke redacteur van Reuter drijft intusschen, dat onder Duitsche con- trole staande firma’s in neutrale landen van neutrale expediteurs gebruik trachten te maken om Amerikaansche goederen in Duitschland te brtngen. De Amerikaansche uitvoer naar Duitsch land bedroeg in September ruim 12 millioen Oostkust en. de monding van de In ^ien tijd betrokken ook de Britsche -T- troepen hun stellingen. Het Is een on geopend. I jUiste onderstelling, aldus de ministei, nm OPH dat de door de poien geboden tegenstand de laatste daad van dit moedige volk In dezen oorlog zou zijn geweest. Reeds is het Poolsche leger op bevrlenden bodem herrezen en de zaak, die de Polen zoo vastberaden verdedigen, trekt hun lands lieden van alle kanten als een magneet aan. Toen ik bij de vorige gelegenheid in het Huls sprak, aldus Hore Belisha. wa ren er 159.300 man Britsche troepen in Frankrijk. Sindsdien zijn er wekelijks eenige duizenden gevolgd. In het volgen de voorjaar zullen zij met een niet on aanzienlijke bewapening versterkt zijn. Zoo zal het doorgaan, tot de oorlog ge wonnen is. Zonder de hulp van het ter ritoriale leger zouden wij onze formaties in Frankrijk niet völtooid kunnen heb ben. Eenheden van dit leger zijn veel eer der en in grooter getale dan in 1914 in Frankrijk aangekomen. Intusschen mag men echter niet beweren, dat Engeland binnen afzlenbaren tijd een leger op con- tinentalen voet kan leveren. Bijna een millloen man worden thans in Engeland geoefend. Onze eigen ver dediging te land, ter zee en in de lucht en de reeds lang te voren door de Fran sche regeering opgerichte barrières tegen agressie, hebben onze voorbereidingen beveiligd. De Maginotllnie is een soort schuld, welke de vrije naties hebben aan de zaak van het land, dat zelfs In finan- teerden, dat zij een deel van het vijan- cieele moeilijkheden niet aarzelde een rinrri rlor Fin o tmlnnlr, Tvild- slechts vier uren tijd om Zurich en het Zwitsersche grondgebied te.verlaten. „Ik heb een oogenblik gedacht, toen ik hebben, Van l.ArtT'ri.r» OH FnPTl ivlL' lip tegengesproken dood van Hess werd ge meld, dat myn vrienden den aanslag had den georganiseerd, maar toen de omstan digheden békend werden, begreep ik”, aldus Strasser, „dat het slechts een provocatie geschoten. Hy was evenwel nimmer het on derwerp van een diplomatieke gedachten wisseling tusschen de regeeringen. Wie zijn Stevens en Best? Omtrent de twee gearresteerde leden van de Britsche Intelligence Service worden door het D.N.B. te Berlyn van goed ingelichte zijde de volgende bijzonderheden gepubli ceerd: le. Richard Henry Stevens, geboren in 1893 te Athene, bezocht van 1909 tot 1911 te Heidelberg een Duitsch-Engelsche school, legde in Engeland het politie-examen af, vertrok in 1913 naar Indië, kwam in 1930 weer naar Europa en dook daar allereerst in Estland op. Daarna begaf hij zich weer naar Indië, waar hy werkzaam was bij den Britschen inlichtingendienst. Na zijn terug- keer werd hy leider van de Intelligence Ser vice voor Europa. 2e. Sigismund Payne Best, geboren in 1885 te Sheltenham (Gloucestershire) in Engeland. Hij had gedurende den wereld oorlog de leiding van den inlichtingendienst van den Britschen generalen staf. Onderzoek in Zwitserland naar Eiser levert niets op. Havas meldt uit Bern: De Zwitsersche politie heeft op eigen initiatief een onder zoek ingesteld naar Georg Esler, die be- schuldigd wordt van het plegen van den aanslag in de Bürgerbraukeller. De „Bund” j bericht, dat tot nu toe dit onderzoek geen resultaat heeft opgeleverd. De naam Eiser komt overigens in Zwitserland zeer veel voor. Volgens Havas verklaren de Duitsche autoriteiten, dat Eiser slechts een persoon van weinig beteekenis is in de geheele zaak. I Men weigert nadere mededeelingen omtrent j Gre- de groep personen, waarvan Eiser deel zou lood-— Uitmaten. .«•m'TTgëömirwn 1 cnillnmnnfrrio'nlnn tl gekondlgden Britschen maatregel: „de klokkade tegen den Duitschen uitvoer behoeft niet te beteekenen dat alle sche pen uit België zullen worden aangehou den. Er zou met eenige gematigdheid kunnen worden opgetreden tegen Bel gische of Nederlandsche schepen varen de naar Belgische of Nederlandsche over- zeesche gebieden. Het voornaamste doel der Britsche maatregelen is den Duit schen handel op Zuld-Amerika onmoge- lijk te maken. In verantwoordelijke kringen te Ber lijn wordt volgens „United Press” de door Chamberlain aangekondigde actie beschouwd als „een schaamtelooze po ging om het invoeren van een nieuw soort zeerooverij te verontschuldigen. Deze poging treft de neutrale scheep vaart zeer hard.” In dezelfde kringen werd gezegd, dat nog niet kan worden voorspeld welke tegenmaatregelen Duitschland zal nemen „maar het zal interessant zijn te zien hoe de neutralen zullen reageeren.” Binnen enkele dagen verwacht men den .•order in council”, die de controle op con trabande zal vAscherpen en beoogt te ver hinderen, dat Byitschland huitenlandsche valuta krijgt. Mèn verwacht in Engelsehe pijen met vaste diensten zullen wellicht til- I delijk hun ’schepen stil leggen. Andere on- dememingen echter zullen van geval tot ge- val. telkens wanneer er een schip moet ver- j hekken, besluiten wat haar te doen staat en ring, pennemen, aat ae tw'ee genoemde ol- dit besluit van de op dat oogenblik geldende ficieren den bomaanslag hadden georgani- seerd, aldus het bericht van Reuter. Himm ler verklaart, dat zy aan de Gestapo hun bedoelingen en plannen hadden onthuld. Hieruit volgt dan logisch, dat de Gestapo op ---’t van de voor genomen bomontploffing, en in weerwi' daarvan liet zy toe, dat deze geschiedde Of de Gestapo wist dus van te voren van de explosie af en wenschte dat zij plaats had een theorie, welke Himmler waar- schynlyk niet gaarne openlyk als waar zal willen erkennen of zyn pogingen om de i schuld op de Britsche Intelligence Service te werpen worden niet door bewijzen ge- üO-veii uexi xiisviuo-uivuu I het luchtdoelgeschut werd het tot groote hoogte gedreven. Het vloog landinwaarts waarna het door Britsche gevechtsvlieg tuigen werd aangevallen. Tengevolge daarvan moest het zóó laag vliegen dat het de daken der huizen scheen te raken. Boven de Theems is een ander Duitsch toestel door gevechtsvliegtuigen aange vallen. Het ministerie van luchtvaart deelt mede: „Vandaag heeft een nlet-geïdenti- ficeerd vliegtuig voor korten tijd boven dc C -J- Theems gevlogen. In Kent en Essex heeft het afweergeschut het vuur g Gevechtsvliegtuigen stegen op om een onderzoek in te stellen.” Zes Duitsche bommenwerpers hebben over de Shetland-eilanden gevlogen. Zij wierpen bommen uit, doch deze misten hun doel. In een stad werd luchtalarm gemaakt, maar kort daarop werd alles weer veilig gemeld. Officieele Britsche instanties melden, dat de aanval op de scheepvaart In net gebied der Shetland-eilanden gedaan, I zonder succes is gebleven. Eén water vliegtuig Is gebombardeerd en in brand geraakt. Ei' waren geen dooden of ge wonden. De aanval werd door het af- weervuur afgeslagen. Ook heeft een vijandelijk vliegtuig vanochtend boven de monding van de Theems gevlogen. Batterijen luchtdoel geschut hebben het vuur geopend. Het vliegtuig werd gedwongen op groote hoogte te gaan vliegen. Er werd geen luchtalarm gemaakt. Het toestel vloog boven eenige dorpen. De Britsche admiraliteit en het minls- bekend was, hoe zwaar het vijandelijke vliegtuig getroffen was, werd niet ge- 1 meld, dat het was neergehaald. Gisteren Noordzee, die beiden deerlijk gewond waren. Zij maakten deel uit van de be manning van een Duitsche machine, welke Maandag door de Royal Air Force t omlaag was geschoten. Zij hadden ge- tracht foto’s te maken tijdens een vlucht 1 boven de buurt van Londen en de mon ding van de Theems. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, overal waar de beïorging per looper geschiedt. Franco per post per kwataal 3.15. Onie bureaux zyn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef mterc 2745. Postrekening 48400. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 3L GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantooren. dollar minder dan in September 1938, ter- yül de Amerikaansche uitvoer naar Zwe den, Nederland en Noorwegen met Hina 11 millióen steeg. oorlogsmaatregelen, welke de Britsche mi nister-president gisteren heeft aangekon- digd. De regeering heeft verzocht de aan dacht van de Britsche autoriteiten te vesti gen op de buitengewoon ernstige gevolgen voor de uitvoer van België van de moéflijk- heden, welke de neutrale scheepvaart in den weg worden gelegd. Bezorgdheid in Antwerpem. De Fransche regeering heeft hetzelfde besluit genomen als de Britsche regeering voor wat aangaat het uitoefenen van re presailles tegen den Duitschen buitenland schen handel a— --o waarop de Duitschers sinds eenige weken. en vooral alnds de laatste dagen den oor- I Een ,,an intiem8te vrlcnden heoft ver. ">S ter zee voeren. I klaard, dat Strasser nooit uit Zürich enige Britsche verklaring. «i Met het oog op de vrees, welke in de pers der neutrale landen tot uiting, komt 1 toe ma^erieel niet in staat zyn geweest. J'"‘ Wegens bezuiniging woont hy in een dorpje, 25 k.m. van Zurich verwijderd, waar hy streng door de Zwitsersche politie wordt bewaakt. Hy werkt aan een boek, getiteld „Hitler, erfvijand no. 1”, dat in het voor jaar in Engeland moet verschijnen. Stras- I ser heeft geen contact onderhouden met zijn vroegere partijgangers in Duitschland, daar hy de Zwitsersche gastvrijheid wilde eerbiedigen. Overigens wordt de Zwitsersch- Duitsche grens streng bewaakt. Volgens de „Berliner Lokalanzeiger” zoo meldt het D.N.B.zou Otto Strasser zich na den aanslag van Zürich via Parijs naar Londen hebben begeven. 1 Volgens de „Paris-Soir" zou Strasser zich niet in Zwitserland, evenmin in Enge land, maar in Parijs bevinden. Het blad heeft één dag voor de publicatie van Himmlers beschuldiging een onderhoud met hem gehad, waarin Strasser o.a. het volgende zou hebben verklaard: „Den dag na den aanslag te München heeft het Duitsche Rijk te Bem rny'n uitle vering geëischt en my aangewezen als den organisator van de misdaad admiraliteit en het minis- „De buren van Hitler moeten voorzichtig j teric van meevaart deelen mede: zijn”, aldus Strasser, „en daarom kreeg ik j DUitsChers hebben gisteren be- -1 om Zürich en het die Maandag boven Engeland gevlogen -o-LvL'm— hun taak vervuld hebben, den aanslag hoorde en toen ook de later slechts een Duitsch toestel slaagde er In mcroanrnVAn dood van Hess werd ee- 1 jen buitenrand van Londen te bereiken. Het werd door Britsche gevechtsvliegtui gen naar zee verdreven en deze rappor-

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 1