Zeven Duitsche toestellen zijn neergeschoten. Geschokte Zenuwen Mljnhardt's Zenuwtabletten Felle bran,d verwoest drie fabrieken in Zwolle. Minister vraagt inlichtingen. tweede kamer. Scholen in Mandsjoerye. ïin: De inzameling van het Algemeen Steuncomité. Mej. M. de Hoog-Cazius: een blyde en krasse honderdjarige. Beurs van Amsterdam. de andere genoemde landen invoert, zal be talen met industrieele producten, Neder land met koffie, rubber en suiker. Officieel worden vier machines opgegeven. De speciale correspondent van Reuter by de Britsche luchtmacht in Frankryk meldt, dat de Engelsche vliegers verklaren giste ren zeven Duitsche bombardementsvliegtui gen te hebben neergeschoten. Het hoofd kwartier der luchtmacht bevestigd de ver nietiging van vier Duitsche bombardements vliegtuigen. Drie niet door het hoofdkwar tier genoemde toestellen zouden Zyn neer gehaald ten Westen van Saarbrücken by St. Avoid en by" Thionville. komem; tot rust en worden gesterkt door Buisje 75 ct. Bij Apothekers en Drogisten. Nederlander staat terecht in Zwitserland. De K. vermoordde zijn landgenoot. Men meldt aan Aneta uit Vevey, dat al daar gisteren de strafzaak tegen den Ne- derlandsch-Indischen journalist de K. is be gonnen. Aan de K. wordt ten laste gelegd, dat htf in den nacht van 14 Februari j.l. zyn land genoot V. met voorbedachten rade heeft vermoord in een appartement te Clarens waar zy samenwoonden. Een ongeoorloofde verhouding tusschen de K. en mevrouw V. 7.0U aan deze daad ten grondslag liggen. Na dezen moord heeft de K. getracht zich van kant te maken, maar deze poging K dank zij onmiddellijk medisch ingrijpen, mislukt. Als verdediger van de K. treedt op de beroemde Zwitsersche advocaat JTenri Valloton, president van de Zwitsersche Tweede Kamer, die vermoedelijk verzach- j tende omstandigheden naar voren zal bren- j gen en zal pleiten, dat ?jjn cliënt in een j vlaag van verstandsverbijstering heeft ge handeld. r*r? Een psychiatrisch rapport van prof. Steek concludeert, dat de K. tijdens den moord door zyn psychopatische geestesge steldheid en sterke opwinding, Veroorzaakt door hartstocht en alcohol slechts gedeelte- liik de consequenties en de moraliteit van zijn handelingen kon beoordeelen en niet meer naar gezonde begrippen kon handelen. De openbare aanklager ontkende dat De K. gehandeld zou hebber als reactie op ge welddadige uittarting immers de moord is eerst eenige uren na het heft'go onde"houd tusschen hem en V. geschied. De onenbare aanklager vorderde tenslot te straf wegens moord. Schade loopt in de honderdduizenden. Paniek onder het personeel. Gistermiddag omstreeks vijf uur heeft te Zwolle een felle brand gewoed, welke drie perceelen heeft aangetast. De brand Is ontstaan in de fabriek van. schoen- makersfournituren der firma Vecht en Co. aan de Thorbeckegracht. Terstond na het eerste alarm verschenen de poli tie en de brandweer ter plaatse, doch op dat moment stond het vier verdiepingen hooge gebouw reeds in lichter laaie, het geen geen verwondering mag wekken, aangezien in het perceel veel brandbaar materiaal was opgeslagen. De vlammen grepen zoo snel om zich heen, dat er onder het personeel een ware paniek ontstond. Ongeveer vijftig meisjes werken op deze fabriek. Zij kon den met achterlating van al hun bezit tingen zich slechts In veiligheid stellen door naar de eerste verdieping te vluch ten. Hier is een nooddeur, welke toegang geeft tot de woning der familie Koetsier aan de Spinhuisbreehoek, welke woning gelegen is boven een schilderswerkplaats. Het forceeren van deze deur en de in vasie van de luid gillende meisjes vèr- oorzaakten bij de inwoners van dit huis groote ontsteltenis, welke er niet minder op werd, toen fnen zich hier het gevaar, dat dreigde, bewust werd. Bovendien moest men ernstig rekening houden met de veiligheid van mej. Koetsier, die ziek te bed lag De huisgenooten hebben de zieke on middellijk in dekens gewikkeld en naar familie in de buurt gebracht. Het was op dat moment de hoogste tijd, want de vlammen hadden reeds ook dit perceel aangetast en hun weg vervolgd naar de aan de Spinhuiswal gelegen specerijen malerij en verffabriek der N.V. A. J. ten Doesschate, welke eveneens een prooi van het alles vernietigende vuur werd. De brand nam in korten tijd zulke groote afmetingen aan, doordat behalve het gevaar, dat de groote hoeveelheden brandbare stoffen, welke in de aange taste perceelen waren opgeslagen, vorm den, en een krachtige zuid-oosten wind stond, die de vlammen fel aanwakkerde. Een dichte vonkenregen verspreidde zich over de omgeving. Een oogenblik zag het er werkelijk critiek uit. De vrees voor uitbreiding was niet ongegrond, walmeer men bedenkt, dat in de onmid dellijke nabijheid de gasfabriek, het huis van bewaring en de oude ambachtsschool zijn gelegen, welke laatste ten tijde, dat Zwolle nog^ een garnizoen had, als ka zerne was ingericht. De brandweer, die met twee autospui ten, een magyrusladder en al het overige beschikbare materiaal was uitgerukt, slaagde or echter in de vlammen in hun vaart te stuiten, voor zij het kantoor der firma ten Doesschate aan den Spinhuis wal hadden bereikt. Met ongeveer twintig stralen werd het vuur aan alle kanten bestreden. Aan het energieke optreden van de brandweer moet het ongetwijfeld wor den toegeschreven, dat het vuur voor het nog grooter onheil had kunnen aanrich ten, bedwongen kon worden. Men heeft echter niet kunnen voorkomen, dat de perceelen, waar het vuur gewoed heeft, totaal zijn uitgebrand en dat enkele wo ningen en winkels, die door de branden de perceelen werden ingesloten, veel wa terschade hebben gekregen. Zóówel bij de firma Vecht ais bij de N.V. ten Does schate en de familie Koetsier is alles verloren gegaan Een kat kwam in de vlammen om. Een jongen, die'door het vuur verrast werd, kon zich slechts red den door uit een venster te springen. Hij liep bloedende tfonden aan het ge laat op en moest door een geneesheer verbonden worden. De schade loopt in de honderdduizen den guldens. Vooral de firma Ten Does schate is ernstig gedupeerd, daar haar geheelé voorraad specerijen is verloren gegaan en#de invoer van dit soort arti kelen, welke voornamelijk uit Amerika afkomstig zijn, op het oogenblik met groote moeilijkheden gepaard gaat. Voorts zijn tal van machines door het vuur vernield. BINNENLAND. Opvoeringsrecht van de „Camera". „Het Nederlandsch Tooneel" heeft van vertooning afgezien. Naar wij vernemen zullen de aange kondigde voorstellingen van de tooneel- bewerking naar de „Camera Obscura" bij „Het Nederlandsch Tooneel" niet doorgaan. Het betreft hier de bewerking door „D. A. Guerre" (Eduard Veterman) waarvan de première tegen half December was aangekondigd. Er was dienaangaande n.l. een geschil gerezen met de directie van „Het Residentie Tooneel", welk ge schil echter inmiddels is opgelost. „Het Residentie Tooneel" heeft bij contract met de uitgevers van de „Ca mera Obscura", de Erven Bohn te Haar lem, alle rechten voor tooneel verkregen en daarvan gebruik gi voor het instudeeren van ei vervaardigd door mevrouw Bets Ranul —Beekman en Johan de Meester. In verband met de omstandigheden indertijd de première bij „Het Resid. Tooneel", die ter gelegenheid van het eeuwfeest van de „Camera" zou worden j gegeven, uitgesteld. „Het Nederlandsch Tooneel" meende nu dat „Het Residentie Tooneel" van de opvoering had afgezien en was ook niet op de hoogte van de regeling van het auteursrecht. Nadat de directie van het Haagsch gezelschap op haar rechten en plannen de aandacht had gevestigd, heeft „Het Nederlandsch Tooneel" thans besloten geen „Camera"- bewerlfing op te voeren. Over de 'moeilijkheden der koopvaardij. Gistermiddag heeft de minister van Economische Zaken het bestuur van de Nederlandsche Reedersvereeniging ont-r vangen om zich te laten inlichten over de moeilijkheden der Nederlandsche koopvaardij, o.a. in verband met het mijnengevaar en over deopvattingen dienaangaande in reederskringen, ten einde zich te kunnen beraden over de eventueel door hem dienaangaande te nemen besluiten. D. Vleming. f De commandant van de brandweer te Utrecht overleden. Op 57-jarigen leeftijd is gisteren te Utrecht overleden de commandant van de Utrechtsche Vrijwillige Brandweer, de heer D. Vleming. Reeds geruimen tijd was de heer Vleming aan het ziekbed gekluisterd, doch zijn verscheiden komt zeer onverwacht. De heer Vleming was in Utrecht een buitengewoon populair commandant, in wien ieder brandweerman hoogelijk waardeerde zijn gave karakter, zijn fijn- Id van optreden, zijn groote vertrou- in ieder, die onder hem arbeidde, in sterk ontwikkelde zin voor recht en rechtschapenheid. Onder idigheden toonde de heer Vie :h een man van distinctie, maar commandant met groot gezag, len zich graag onderwierp 'omdat hij zelfs in de moeilijkste oogen- bllkken zijn kalmte en zijn rust bewaar de en weloverwogen zijn beslissingen bé kend maakte en zijn orders gaf. Minister v. Boeyen aan het woord. Begrooting aangenomen. De minister van Binnenlandsche -Za ken, de heer Van Boeyen, heeft gisteren in de Tweede Kamer de opmerkingen be antwoord, die door 24 sprekers gemaakt maren op de begrooting. Zooals gewoonlijk was de Minister slecht te verstaan. Spr. betoogde, dat geen enkele klacht is binnengekomen over schending van het stemgeheim. De kwestie van de tol te Wormerveer kan thans niet opgelost worden. Over de Zondagswet en de Zondags rust zal spr. thans niet spreken. Het be trekkelijke ontwerp zal de Kamer eer lang bereiken Het betreft een materie waarvan de* regeling tal van moeilijk heden oplevert. Met den Biscöopbond is een regeling getroffen waardoor films, die goedge keurd en in circulatie gebracht zijn, doch op een gegeven oogenblik moeilijk heden opleveren, onmiddellijk stopgezet kunnen worden. Spr. is diligent,inzake het politlevraag- stuk Een commissie zal het nader be- studeeren. De gemeentepolitie heeft in de eerste plaats bestuursdienst te ver richten Het Alg Ned Verbond is meermalen opgetreden tegen reclame in vreemde talen. Verder kon bij de toepassing van plaatselijke rclame-verordeningen aan dacht aan dit euvel besteed worden. Bij burgemeestersbenoemingen wordt geen bepaalde voorkeur gegeven aan academisch gevormden. Wel heeft spr. een aantal jeugdige Intellectueelen den weg geopend naar een administratieve functie. Wat spr over de grenswijzigingen zei, was voor het grootste deel weer niet te volgen. Krachtens de gemeentewet moet het College van Gedeputeerden het ini tiatief nemen, niet spreker. Havenschap Rotterdam. Spr. wilde niet vooruitloopen op de beslissing inzake het havenschap Rotter dam. Een botsing van belangen tusschen Rotterdam met Dordrecht en andere plaatsen aan den Nieuwen Waterweg dient vermeden te worden. Grenswijzi ging is geen middel tot oplossing, al kun nen grenscorrecties noodig blijken Naar het voorkomen van te hooge scheepvaartrechten zal incidenteel een onderzoek worden Ingesteld. De heer Duymaer van Twist (a.r.): Men haalt den schippers het vel over de ooren. (Gelach). De Minister betoogde verder, voorzoo ver hij te verstaan wa$, dat de kwestie van de volontairs ter secretarie sinds het vorige jaar aan beteekenis verloren heeft. De Voorzitter verzocht hier den be windsman duidelijker te spreken. De Minister zei te zullen trachten, nog duidelijker te spreken. (Daverend ge lach). Wat hij echter meedeelde over de ge- meentefinanciën, was toen al achter den rug; zonder dat men er op de perstribune iets van had verstaan. Deze Regeering denkt nog precies zoo over het vraagstuk als de vorige. Zij be oogt een oplossing van dit moeilijke vraagstuk op korten termijn. Spr. zal deze zaak met zijn ambtgenoot van Financiën nog eens bespreken. De heer Wagenaar (a.r.)Dan weet ik het wel. Spr. had gedacht dat de tekorten van de gemeenten, gerekend naar 1937, in 1939 5 millioen gunstiger zouden zijn. Die 5 millioen is reeds in 1938 bereikt, en spr. verwacht dat de toestand dit jaar nog gunstiger zal af teekenen. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft eenige mededeelingen uit de cor respondentie met de Regeering gedaan Nu moest spr. daaruit ook „wel eenige mededeelingen doen ,n.l. dat de hoofd stad ,2j millioen uit het Werkloo^heids- subsidiefonds toegewezen had gekregen over 1937. Het moet dit nu maar accep teeren en mededeeling ervan doen in dien het-meent dat dit bedrag n!et toe reikend mag worden geacht. Door het accepteeren zal hét gemeentebestuur geen enkel recht prijsgeven. Luchtbescherming. Wat den vrijw. burgerlijken dienst be-, treft zei spr. dat onderling hulpbetoon in moeilijke tijden krachtig dient te wór den gestimuleerd. De heer Van Kempen (lib.) acht het wetsontwerp wijziging van de Pensioen wet voor de spoorwegambtenaren 1925 eveneens een reden tot groote voldoe ning. Aan de uitzonderingspositie is een einde gemaakt. Het vluchtelingenkamp. Het is geenszins „juist, dat de tehuizen voor meisjes in de nabijheid van het vluchtelingenkamp zullen komen. Spr. heeft toegestaan, dat een gedeelte van de jongens-vluchtelingen landbouw- oplelding ontvangen in den Wleringer- meer. Spr. zal overwegen of dit in het kamp kan geschieden De kwestie van legalisatie van illegale vluchtelingen berust bij den minister van Justitie. Velen zijn reeds gelegaliseerd; er zal mede worden doorgegaan. Hetis een misvatting, dat de kosten hooger zijn, dan geraamd was. De ver schillende comité's hebben zich garant gesteld voor de verpleegkosten. Spreker aanvaardt niet de stelling, dat de kamp- verpleging duurder is dan verpleging in gezinnen. De kosten worden niet veroor zaakt door de houding der regeering. In 1939 zijn niet minder dan 2200 vluch telingen geëmigreerd. Dit is regelmatig doorgegaan; b.v. in October 90 vluchte lingen. Binnen niet al te langen tijd zul len de kosten van het betrokken comité gaan dalen. Het euvel van de schoolvoeding en -kleeding is inderdaad aanwezig. Het is gemakkelijker de bezwaren aan té wij zen dan uit de wereld te helpen. De ver antwoordelijkheid voor de regeering ligt primair in de localiteit. Spr zal over wegen, aan de Gedeputeerde Staten te vragen bij het begrootingsonderzoek te letten op deze uitgaven, die strijden met de Leerplichtwet. Het ontwerp wordt tenslotte z.h.s. aan genomen. Het wegenpUui voor 1940 voor de provneie Utrecht. Op het ontwerp provinciale begrooting voor 1940 is een bedrag van 400.000 op den kapitaaldlenst uitgetrokken (evenals vorig jaar) voor de uitvoering van het provinciale wegenplan. Ged. Staten stel- len voor, dit bedrag als volgt te beste, den; weg no, 2 (Loenen—Hilversum) voor aankoop van strooken grond ten behoeve van den aanleg van rijwielpaden- weg no. 4 (Woerden—Moritfoort') voor aanleg van een gedeelte tusschcen den nieuwen rijksweg 's-Oravenhage-Utrecht en de Zuid-Hollandsche grens ten noor den daarvan; weg no. 5 (De Meem-Oudewater) voor grondaarfkoop en verbetering ondcl Hoenkoop; er weg no. 6 (Benschop—rijksweg van Utrecht naar 's-Hertogenbosch), voor grondaankoop en verbetering onder Benschop; weg no. 8 (Utrecht—Schalkwijk) voor aanleg van een gedeelte rijwielpad' bij Duurstede; weg no. 9 (Utrecht—Wijk bij Duur stede), voor grondaankoop en voor ver betering van het gedeelte Cothen—witk bij Duurstede; weg no. 10 (Amersfoort—Cothen) voor verbetering van het gedeelte Doorn- Langbroek; weg no 11 (Leersum—Woudenberg) voor grondaankoop ten behoeve van den aanleg van een rijwielpad; weg no. 13 (Amersfoort—Bunschoten) voor grondaankoop en voor verbetering van do aansluiting met den ln aanleg zijnden rijksweg Hilversum—Hoevelaken- weg no. 15 (nieuwe rijksweg v. Utrecht naar Hilversum—Soestdljk), voor grond aankoop en voor wegaanleg van het res- teorende gedeelte ten westen van de Ge zichtslaan; weg no. 19 (Uithoven—Vreeland) voor grondaankoop en voor verbetering' van con gedeelte onder Mijdrecht. MARKTBERICHTEN. De boterheffing. 's-GRAVENHAGE, 24 Nov. Het bedrag van de heffing en steunuitkeering op boter is behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 23 tot 30 November wam. gesteld op 30 cent per k.g. (onveranderd). RADIONIEUWE Zaterdag 25 November. Hilversum I, 1875 en 414.4 M.'KRO-Uit- zending: 8.— Berichten ANP; 8.05—9.15 en 10.- Gramofoon; 11.30 Godsdienstig halfuur- 12.— Berichten; 12.15 Rococo-octet; 12.45 Berichten ANP, gramofoon; 1.10 KIIO- orkest en solist; 2— Voor de jeugd; 2.30 Gramofoon; 2.45 Kinderuurtje; 4.— Zang met pianobegeleiding e-n gramofoon; 4.30 KRO-orkest en solisten; 5.15 Filmpraatje; 5.30 Gramofoon; 5.45 KRO-Naehtegaaltjes; 6.15 Gramofoon; 6.20 Journalistiek week overzicht; 6.45 Gramofoon; 7.Berichten; 7.15 Causerie „Geneeskundige verzorging van de Nederlandsche bevolking; Huisarts en specialist"; 7.35 Actueeie aetherflitsen; 8.—-Berichten ANP, mededelingen; 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting; 8.30 Uitzending van; de Vrijzinnig Democrats sehe Bond; 9.15 Gramofoon; 9.20 Geva rieerd programma; 10.30 Berichten ANP; 10.40 Causerie „Het onvergankelijke Rijk' (met muzikale omlijsting); 11.1012 Gra mofoon. ""H Hilversum II, 301.5 M. VAUA.UIIzen- ding. 10—10.20 v.m. en 7.30-8 VPRO 8.Berichten ANP, gramofoon; 10.— Morgenwijding; 10.20 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.— Gramofoon; 12.30 Zang met pianobegeleiding; 12.45 Berich ten ANP; 12.55 Gramofoon; 2.— Filmy praatje; 2.152.55 Orgel en piano; 3.Re. portage; 3.30 De Rosian-Ladies; 4.— Oré mofoon; 4.15 Liedjes met pianobegeleiding; 4.30 Vragen,bus; 4.50 Residentie-orkest en soliste (opn.); 530 Filmland; 5.50 Orgel spel; 6.15 Uit de roode jeugdbeweging; 6.45 Kinderleeselub; 7.— VARA-Kaiender; 7.05 Felicitaties; 7.10 Politiek radio,'ournaal; 730 Cyclus „Hoe werkt de kerk?"; 7.55 „Hoe zij het aanpakten", toespraak; 8.-- Herhaling SOS,Berichten; 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia; 8.15 Gramofoon; 8.30 Esmeralda; 9.„Sympathiek, maar... toespraak; 9.05 Radiotooneel; 930 Gramo foon; 10— En nu... OW! 11— Berichten ANP; 11.10 Radiotooneel; 11.30—12 Oom- munity-singinig( opn. Wanneer gij toornig zijt, dan heeft uw hart een wijde poort voor een leger van booze geesten. Weet gij uw toorn te be dwingen, dan sluit gij de poort voor hen. FEUILLETON. ,T GARAI. Nadruk Belangstellende kennissen brengen haar van tijd tot tijd knipsels uit de „Daily Mail". Conny schijnt ln een of adderen Engelschen journalist een groo- ten bewonderaar te hebben gevonden. Stond niet zwart op wit in een van die artikelen te lezen: De zaak bloeit en mr. Brokman, wien een niet onbelang rijk aandeel in de winst is toegezegd, kan zich nu reeds een welgesteld man noemen? Voorts is er af en toe sprake' van een Japansch meisje. Hij schijnt een geisha uit een theehuis te hebben bevrijd, wel iswaar niet op romantische wijze door een ontvoering, maar eenvoudig door haar voor een jaar te huren. „Ik zet honderd tegen een", had die reporter in zijn laatsten brief geschreven, „dat de ingenieur zijn geisha over een jaar niet l^at gaan". Reeds eenige malen heeft Evelyne aan Brokman geschreven, maar tot dusver heeft zij nog geen antwoord ontvangen. Denk je, dat Conny nog wat om Je geeft? vraagt mr. Smith plotseling. Wat 'n vraag! meent Evelyne schou derophalend. Als ik wilde... zoolang hij ^eg Is, ontvang lk den eenen brief na den andere. Ik antwoord natuurlijk nooit. Waarom ook? Wat zou ik met hem moe ten beginnen. Stel je voor, dat hij mij mee zou nemen naar Japan...! Mr. Smith blijft het antwoord schul dig. Nadenkend loopt hij naar het raam, staart eenlgen tijd naar bulten en keert zich dan plotseling om. Vijfduizend dollar voor Jou, als je Je Inan weer naar Californië terugbrengt. En nog eens vijfduizend dollar op den dag, dat Brokman zijn werk bij de First California we,er ter hand neemt! Is er jullie zooveel aan gelegen, dat Conny weer voor jullie werkt? Wat moeten wij doen als die bende zich laat omkoopen om beslag te leggen op al het land rondom Salt Lake City? Daar hebben wij dien Hollander voor noodig. Misschien weet hij er hier of daar nog olie uit te halen. Zoo niet, dan kunnen wij alle aandeelen van de Flrst°. California Oil Company wel aan de ge- j meentereinigiAg cadeau doen. Een vertrouwelijk gesprek. Onmiddellijk na hun aankomst in de kolonie had Okito de bewoners verza meld om- hen op de beteekenis van de zending van den eerwaarden vreemden ingenieur opmerkzaam te maken. In zijn toespraak, welke min of meer ln com mando-toon was gehouden, verzuimde hij niet er tevens de aandacht op te ves tigen, dat Mizu San de speciale bescher ming genoot van den ingenieur. En ten bewijze, dat de schande, welke op Mizu's familie rustte, hiermee uit de gedachten van haar medemenschen verbannen be hoorde te zijn, liet hij het stoffelijk over schot van Mizu's moeder op bijzonder plechtige wijze en in tegenwoordigheid van de geheele kolonie ter aarde bestel- De dam, welke het petroleummeer in tweeën plitst, ls wederom vijftig meter verbreed. Dag en nacht brengen tallooze primitieve eenwielige wagentjes de zoo rijkelijk ter beschikking staande lava- aarde naar het meer Volgens de plannen* van den ingenieur wordt een groote centrale gebouwd, wel ke door middel van waterkracht de be- J noodigdc electrlciteit levert, die al spoe- die de petroleumlampen en de flakke rende kaarsen in de lampions verdringt. 1 Okito is Brokman's rechterhand. Dat hem er alles aan gelegen ls den vreem- 1 deling het verblijf in de kolonie zoo aan- j genaam mogelijk te maken, blijkt reeds uit het feit, dat hij zich persoonlijk tjp- j last met den bouw en de inrichting van hetuit twee verdiepingen bestaande huls, dat Brokman hier zal bewonen. J Juffrouw Yushima, de .eigenares van het Geishahuis in Tokio, ls met de be richten, welke zij uit de kolonie ont- vangt, niet bijster tevreden. De eerwaarde arme familieleden hou- 1 den haar voortdurend op de hoogte van 1 de gedragingen van haar pupil en de 1 mededeeling, dat deze door mr. Okito volkomen ls gerehabiliteerd en thans als secretaresse en tolk van den ingenieur optreedt, heeft haar bepaald verontrust. Een geishi als secretaresse dat heeft juffrouw Yushima in haar lang- jarige praktijk nog nooit meegemaakt. Maar de beide heeren vreemdelingen 1 hebben haar jongste aanwinst voor een jaar gehuurd en het is dus aan hen ter beoordeeling of de bijzondere kwalltei- j ten van een geisha dienstbaar kunnen worden gemaakt aan prozaïsch .kantoor- en vertaalwerk. En dat ls het nu Juist, wat juffrouw Yushima verontrust. Zal Mizu San ln haar nieuwe functie den ingenieur zoodanig kunnen voldoen, dat hij haar, als het Jaar om is, nog langen tijd zal willen huren? Juffrouw Yushima weet wel wat voor haar en voor Mizu het beste is: een con- tract voor het leven, als de vrouw van den ingenieur. Als Mizu San het eens zoo I ver kon brengen... Mizu en Glenister zijn in Brokman's f nieuwe woning ingekwartierd. De reporter schijnt er voorloopig niet aan te denken de kolonie te verlaten. Aan de directie van zijn blad heeft hij geschreven, dat hij ernstig ziek is, waar door hij ziéh genoodzaak); ziet zijn we- reldreis eenige maanden te onderbreken. Mizu heeft een voortreffelijk leeraar aan hem Zijn veelomvattende kennis is niet zonder Invloed op haar geest en dank zij zijn bemoeienissen leert zij hel- I der en logisch denken. Tijdens de twee maanden van haar verblijf in de kolonie is Mizu veranderd. Zij beweegt zich in haar Europeescne kleeding niet meer zoo stijf en hoeKig als vroeger en met haar pagehaar neen zij zich reeds lang verzoend. Bovendien gedraagt zij zich veel vrijer en onge- dwongener. Wanneer zij alleen doer de kolonie loopt, wordt zij bijna bij elke woning aangehouden om beleefdheden uit te wisselen en vragen te beantwoorden. Men interesseert zich voor den vreem den ingenieur en zeker niet ten onrecn- te, want de olie, die door zijn toedoen dag en nacht den grond uitstroomt, brengt welstand en rijkdom ln de Japan- sche kolonie Tokio. Af en toe sluipt Uet eerwaarde, arme familielid van juffrouw Yushima achter haar aan, om, wanneer hij zich onbe spied waant, haar geheimzinnig een brief toe te stoppen. Meer dan eens gebeurt het, dat ae regeeringscommissaris, mr. Okito, onner een of ander voorwendsel de secretaresse van den ingenieur op diens kan10** komt bezoeken en merkwaardigerwijze is dat meestal, als Brokman zelf niet aan wezig ls. Dan overhandigt hij MïzÜSan een on- beteekenend drukwerkje ol een al even onbelangrijken brief, welken hij even goed door een bode had kunnen doen bezorgen. Maar vaak ook loopt hij 200 maar binnen en toont hij zich buitenge woon ontstemd den Ingenieur weer eens niet te hebben aangetroffen. (Wordt vervolgd.) STADSNIEUWS. GOUDA, 24 Novnmiber 1939. Aan de Goudbche burgerij Als Burgemeester en tevens als Voorzit- ter der Goudsche 'Inzamelinjgscommissie voor -het Algemeen SteunjComité moge jk Uw aandacht vragen voor de collecte, welke deze week en in bet bijzonder op Zaterdag 8.8. binnen onze gemeente ten (behoeve van het Steuncomité wordt gehouden. Het gaat er om de zorgen te verlichten, welke zich in deze bange dagen voor zoo talloozen opstapelen, en in de eerste plaats om hun de helpende hand te reiken, die in nood komen te verkeeren, omdat zy geroe pen werden de wacht voor de zelfstandig heid van ons land te betrekken. De nood in ons land zal waarschijnlijk in jen naderenden winter, wanneer de ab- ormale toestand meer gaat doorwerken, stijgen. Ook velen in Gouda zyn getroffen, al zav Gouda in zyri geheel zyn economisch leven nog niet aangetast. Ieder beseffe, dat, zoo hy geven kan'"* veel of weinig hy ook de plicht heeft d'.t te geven, opdat wij Nederlanders dezen somberen tyd tezamen zonder ontreddering zullen doorkomen. De Burgemeester van Gouda. jamJss. Burgerlijke Diensten bij militaire werkzaamheden. De oppeibevelhebbe* van land- en zee macht heeft een schry ven gezonden aa^ alle gemeenteraden in ons land nopens vaststel ling van een verordening volgens artikel Ve, der Oorlogswet, betreffende het vei richten van persoonlijke diensten voor hulp bij mi litaire werkzaamheden. In deze verordening is bepaald, dat de in woners van elke gemeente des rijks kunnen worden opgeroepen of aangewezen tot het verrichten van persoonlijke diensten of hulp K' de militaire werkzaamheden, het her stellen van "de schade aan wegen, bruggen Pil daarmee verband houdende werken, ver oorzaakt door militaire operaties, luchtbom bardementen of militaire transporten. In elke gemeente moet daartoe door de zorg van den burgemeester een register worden aangelegd, waarin all$ manlijke In woners var 18 tot en met 59 jaar dienen te worden vermeld. Er zijn ook vrijstellingen, want volgens de bepalingen van deze nieuwe verordening ZjlHen niet in het register worden opger.o men: de leden en de ambtenaren ïrt vasten dienst btf averheids- en semi-overheid - geneeskundigen, apothekers en veeartsen; degenen, die een functie hebben te ver vullen bij éem luchtbeschermingsdienst; degenen, die een verklaring van tenmin ste twee geneeskundigen overleggen, waar uit blijkt, dat zy wegens ziekte, ziels- of lichaamsgebreken blijvend ongeschikt zijn om de persoonlijke diensten te verrichte* Ieder, die daarvoor in aanmerking komt, is verplicht op het eerste bevel op een be paalden tyd en een bepaalde plaats aanwe zig te zijn en de hem on te dragen werk zaamheden overeenkomstig de daarbij te stellen eischen te verrichten. Ieder, die niet gehoorzaamt aan de op roeping en aan de bevelen van de betrok ken militaire autoriteiten, kan worden ge straft met eerI hechtenis van ten hoogste drie maanden. De diensten worden betaald met een loon, dat wordt berekend naar de normen, welke ter nlaatse gelden voor het loon van de ar beiders in werkverschaffing. In vele r">- t bestsan tegen deze benalim? V- Men wenscht, dat de volgens het collectief arbeidscontract geldende loonen Worien worden uitgekeerd. Ook de groote hoeveelheid werft, die bet aanleggen van zulk een register vordert, is voor tal van groote gemeenten een moei lijkheid. Men meent in elk geval, dat in de kosten hiervan bet ryk tegemoet zal moetet komen. ".'BW*** Vereeniging voor Paedagogiek. Afdeel in g Goud* en omstieken In een gisteravond in „Concordia" gehou den vergadering is opgericht een afdeeling Gouda en omstreken van de Vereeniging voor Paedagogielc. Burgemeester dr. K. F. O. James, de wet- houder van onderwijs, mr. H. P. C. M. de Witt Wjjren en vele belangstellenden voor namelijk uit onderwijskringen woonden de vergadering by, die ondier vorzitterschap stond van den heer H. de Blouw, den in specteur van het lamer onderwijs i*'d* in spectie Gouda. Aan zijn welkomstwoord verbond de heer de Blouw een opwekking om te komen tot het oprichten van een Platform, waarop de opvoedkundige pro blemen, die tegenwoordig zoo veelomvattend zijn, kunnen worden besproken. De heer W. Th. de Boer, algemeen en redactie-secretaris, deelde een en ander mede over doel en streven van de Vereeni ging voor Paedagogiek, die reeds 81 jaar bestaat, achttien afdeelingen heeft en ruim 1400 leden telt. De vereeniging wil een band vormen tusschen school en huis, theorie en Practyk doen samengaan en zy is als eeni ge vereeniging op dit gebied in ons land een Levendig in het gesprek, leest de krant nog, heeft een goede eetlust en is gezond als een visch. Morgen feest in „Huize Juliana". haar kamer en daar heeft ze alles wat haai hartje begeert. De feestelinge heeft een goeden eetlust. Alles smaakt haar en als er wat bij de koffie of thee is dan is het een heel feest, want met een trsctalie kan men by haar terecht. Onze honderdjarige is een gelukkig mensch, opgewekt, gezond en tevreden en wat kan men meef yerlan- gen. Mej. de Hoog is in Waddinxveen gebo ren. Toen zij vijf jaar was, stierven Kaar ouders en toen. kwam ze by haar groei*- vader in huis, waar ze bleef tot ze twaalf was. Op dien leeftijd ging ze dienen^ als- hulp voor de kinderen, eerst in haai/woon plaats en later in Waarder, in her bóeren- land, waaraan zij zoozeer gehecht is ge bleven. Op 27-jarigen leeftijd trad zij te Gouda in het huwelijk met den heer A. de Hoog, die werkzaam was op een. trasmolen in Delft. Uit die jaren herinnert zy'i zich nog veel over Koning Willem III, dien ze dikwijls zag. Nadat zy twintig jaar in Delft had gewoond, kwam haar man als houtdra ger in betrekking bij den houthandel van den heer Hoogendyk te dezer stede. Het echtpaar verhuisde naar Gouda, waar he t op het Jaagpad dicht by de houtwerf een huis betrok. Vele jaren heeft het hier ge woond, want de heer De Hoog was meer dan veertig jaren bij firma Hoogendijk werk. zaam. Ruim zestig jaar is mej. de Hóóg gehuwd geweest. Kinderen heeft ze niet gehad. „Kindertjes heb iik niet gekocht, die waren te duur", zdgt ze. Op hoogen ouderdom is haar man gestorven en toen heeft mej. de Hoog een tehuis gevonden in het Sint Ca- tharina gasthuis op de Oosthaven Zij was acht en tachtig, toen ze hier haar intrek nam. Op 22 Juli 1Ö37 legde zij den eersten steen voor „Huize Juliana" aan den Ko ningin Wilhelminaweg °n met vol enthou siasme verhuisde ze naar de nieuwe woning, toen deze vorig jaar Juli geopend w erd. Buiten komen doet ze nu niet veel. Toen ze nog op de Oosthaven woonde, mocht ze nog graag een ommetje maken en tot op 97-jarigen leeftijd ging ze dikwijls naar Van Vreumingen voor de sniuif, maar snui ven doet ze nu niet meer. Tot op zeer hoogen leeftijd hlboorfde ze tot de trouwe deelneem sters aan den jaarliiksche* autotocht voor ouden van dagen. Geestdriftig was ze altijd voor dit feest. En thans wacht Opoe een ander feest, hef feest van haar honderdsten geboortedag Want de rogenten en1 .de bewoners vtn „Huize Juliana" zijn wat trotsch op het pientere oudje en men'is voornemens den byzonderen gedenkdag van haar tot eer, f^Dstdag te maken. Des morgens elf uur komt mej. De Hoog naar d* ontvangzaal op de tweede etage. Dan zullen de regenten en de bewoners hun pelulcwenschen aanbieden en dan komen de burgemeester en andere autoriteiten. En onze montere en levensblijde honder 1 jarige zelf? Zij verheugt zich op dezen dag en ze zegt het zoo gelukkig en dankbaar: „Wat hen ik blij, dat ik dat beleven mag". „Ek heb m'n verstand nog en ik kan alle menschen antwoorden, daar hen ik grootsch op". Ziehier in haar eigen woorden de trots en de vreugde van mej. M. de Hoog-Cazius, die morgen haar honderdsten verjaardag hoopt te vieren. Het is een krasse vrouw, Gouda's hon-# derdijarige en oudste ingezetene en een van de levendigste bewoonsters van «Huize Juliana", waar ze een prettig en geriefelijk tehuis heeft en waar het haar zoo uit stekend bevalt, ,,'t Is hier zoo heerlijk", zegt ze „en de menschen zyn allemaal zoo gopd voor me". Kwiek is ze stellig, het kleine bewegelijke vrouwtje en haar gezondheid laat r.iets te wenschen over. In haar kamer, die ze met zes bejaarde dames deelt, praat ze den ge heel en ing honderd uit over alle dingen en er is geeh gesprek, waaraan ze niet deel neemt. Met haar duidelijke stem geeft ze meestal den toon aan. Trouwens ze kan medepraten, want haar memorie is uitste kend. Ziek is mej. De Hoog nooit, ze is ge lukkig zoo gezond als een vischje. Natuur lijk heeft de ouderdom invloed gehad, maar voor iemand van zulk een leeftijd is ze bui tengewoon flink, steeds vol belangstelling én altijd goedlachs. Haar ooren en oop.en zijn niet meer van zoo groote scherpte, maar toch kan men gezellig met haar pra ten en haar oogen geeft ze nog goed de kost. Dagelijks breidt ze wat en ze la** geen krant ongelezen nasseeren, want met groote belangstelling volgt ze nog tal van dingen, vooral uit het boerenbedriif, waarin eenige familieleden van haar werkzaam zijn en ze weet nog wat mede te praten van de koetjes en het land. Den gansehen dag is mej. de Hoog pre sent. 's Morgens om half "acht staat ze op en men behoeft niet te meenen, dat men Opoe 's middags naar bed krijgt, ze mag eens even op haar stoel dommelen, irf aT het bed zoekt ze pas 's avonds op, om een uur of zeven. By het opstaan en naar bed gaan behoeft niemand haar te heioen, ze kleedt zich zelf aar en uit. Het loopen is wat moeilük geworden. Meestal hliift ze oO trïbune voor het uitspreken van alle mee ningen. Zy is daarbij eer- vemieuwmgsver- eeniging omdat zij zich aan den tijd wil aanpassen, doch nieuwe richtingen worden zeker niet zoo maar ingeslagen, want eerst zal onder deskundige voorlichting het voor en tegen worden overwogen. De Vereeniging voor Paedagogiek V°oogt van gedachten te wisselen over en de oo- lossir.g te bevorderen van opvoedkundige vraagstukken. Zy tracht dit doel te berei ken door het organises ren van cursussen en van tentoonstellingen, demonstraties en ex cursies op het gebied van opvoeding en on derwijs, het laten circuleeren van oorte- feuilles met opvoedkundige lectuur en van boeken uit de eigen bibliotheek, het vormen van studiecommissies, het uitgeven van een blad en het organiseeren van een jaarlijk- sche nationale paedagogische conferentie, een programma dat, besloot de heer Dc Boer, aan een actieve afdecling alle gele genheid geeft problemen en vraagstukken van opvoedkundigen aard te bespreken. Dr. Joh. van Spek directeur-gerereal van de psychiatrische inrichting „Maas oord", heeft vervolgens gesproken over „De psvchologische ondergrond dei moderne op. voedingsproblemen". In eer zeer boeiende en belangwekkende voordracht heeft dr. v. J Spek behandeld de moeilijkheden, dn* uit en voor het kind kunnen ontstaan door de elger psychologie, die wordt heheeracht door drie belangrijke factoren: erfelijkheid, milieu en drang naar zelfontwikkeling, 'e innerlijke stuwing naar een ideaal. Ue er- varing heeft geteerd, dat de geestesontwik keling var het kind «n eipen weg gaat, dat innerlijke drang zich "en eigen ka naal geeft, dat niet is in te perken en waaraan geen richting is te voedirigsmethode, die daarmed.; geen reke nlng houdt, bezondigt ztóh a" het kind. j Qnav wpcs Pr op, dat het groor - vraagstuk voor het kind is geestelü'k, ma terieel, ethisch en religieus zelfstand g e staan én daarom zal de opvoeding niet moe ten gaan in de richting van paraatheid en kennis, geen bot individu moeton vormen, maar gelijke zorg moeten besteden aan het gemoedsleven. Het kind zal moeten worden opgevoed tot gemeenschapsmensen lit -» een van de belangrijkste problemen, hoe voeden we o*> tot persoinlijkheden en te- vpns tot sociaal voelend* wezens. Een van dp oorzaken ven de huidiff? moeilijkheden in Furopa is, dat de menschen niet is bijge bracht het besef een persoonlijkheid te zijn, die contact heeft te zoeken met andere in dividuen om één groote gemeenschap te vormen. By de opvoedm.?, besloot dr. v. d. Spek, rijst de vraag hoe het ndivida op te voeden ook voor en tot 'e gemeenschap. De voorzitter heeft ien inbvder hart -lijk dankgezegd voor diens Ie*» aam b<toog, dat hij een voorproefje noemde van de in de vereeniging te bespreken onderwerpen. T-h een huishoudeliike hijemkemst is ver volgens de afdeeling Goiula »n mstreken van de Vereeniging voor Paedagogiek opge. richt. Ter vergadering traden veertig per sonen als lid toe. Het oestuur Is als volgt gekozenH. de Blouw, voorzitter, B. Swa- nerburg, secretaris, B. A. v. d. Bosch te Stolwijk, nenningmeestter, mej. M. C. de Wilde, P. E. Becker, P. E. van Bemanel en A. B. Versluis te Bodegraven. Het ligt in de bedoeling tusschen 15 en 20 December een vergadering te beleggen, waarin een bekend spreker een paedago- gisch onderwerp zal behandelen. Het uitbreidingsplan. De burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat Gedeputeerde Staten dei pro vincie Zuid-Holland by besluit van 8 No vember 1939 no. 60 hebben goedgekeurd het door den gemeenteraad van Gouda op 27 Juni 1939 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan Uier gemeente, voorzooveel betreft het ter re'n beoosten de K rugerlaan. Geen verduistering in Kring II. Op de agenda, die wü dagelijks in do courant opnemen, heeft gestaan, dat heden- avond ook in Kring II (bonoorden Graaf Florisweg) een verduisteringsproef zou plaats hebben. Dat is niet hel geval. In het gisteren opgenomen bericht is duidelijk aangegeven dat de verduisteringsoefening hedenavond alleen geldt voor Kort-Haarlem, Korte Akkeren en Stolwykersluis. Collecte voor St. Elizabeths-vereeniging. De in de katholieke kerken gehouden col lecte voor de St. Elizabaths-vereeniging heeft 712.27 opgebracht. Opbrengst Jubileum-Concert der A.O.V. De opbrengst van hèt Jubileum-concert -der A.O.V., di« aan het 'bestuur der A.O.V. ter hand is gesteld, bedroeg f312.—. Geen schoolwedstrijden van den Goudschen Voetbalbond. In verband met de moeilijkheden, die het onderwijs ondervindt tengevolge van de mobilisatie en daar de financieele omstan digheden het noodzakelijk maken geen nieuwe lasten aan te gaan, te meer waar de K.N.V.B. thans voor deze wedstrijden geen subsidie verleent, heeft het G.V.B.-bestuui .besloten van het organiseeren van school, wedstrijden voorloopig af te zien. Comité voor ontwikkeling en ontspanning van werkloozen. I Men verzoekt ons te melden dat de trek- 'king der verloting van het comité voor ont wikkeling en ontspanning van werkloozen te Gouda zal plaats vinden op Donderdag 30 Novemebr a.s., des avonds 8 uur in b»t Paradijs 9 te Gouda. Groot St. Nicolaas-bal in „Ons Genoegen". Het bestuur van de Soc. „Ons Genoegen*' organiseert voor de leden en hunne dames een groot Sint Nicolaas-bal op Zaterdag 2 December in de zaal „Kunstmin". Het bal zal 9 uur aanvangen. Als bijzon dere attractie staat op het programma het optreden van het darapaar Lotte en J8el Tentoonstelling Postduiven. Zaterdag 26 en Zondag 26 November or ganiseert de postduivenver. „Het Westen" haar jaarlylksche leden-tentoonstelling in haar clublokaal Turfmarkt t.o. trappenhrug. Keurmeester is de heer A. Saers, Rotte:- AGENDA. Réunie-Bioscoop: Boefje en, Rhytme op de Rivier. Zondagochtend: De man met do Thalia-Theater; Student Razunow en Cas- sidy'a laatste schot. Schouwburg-Bioscoop: De vallei zonder wel. Meisjes van de H.B.S. 24 Nov. Collecte Vereeniging voor Christe lijke Kindervoeding. 25 Nov., 7% uur. Zaal Kunstmin. Tooneel- avond Goudsche H.B.S.-Vereeniging. 27 Nov., 7.30 uur. De Zalm. Verkooping no taris J. van Kranenburg. 27 Nov., 8 uur. Kunstmin. Concert mannen koor Apollo voor de militairen. 28 Nov. 8 uur Interlapin. Damescursus Roo de Kruis. RECHTZ AKEN Rotterdamsche Rechtbank. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld,: D. Z„ 19 jaar, verfspuiter te Capelle aan den IJssel, wegens het veroorzaker van brand door schuld verdachte had op 12 September, toen hij werkzaam was in de meubelfabriek van J. G. Bouman te Capelle a. d. IJssel, met behulo van een brandende lucifer een verstopte verfsmiit weer in orde willen brengen, waarbij de lak, die met een vluchtige stof vermenpvi was, in brand Is geraakt en het vuur zich heeft medege deeld aan het verflokaal in deze fabriek, dnt geheel is uitgebrand, waarbii nog gevadr heeft bestaan voor den verf snuiter T. B. Blad, die in verdachte's onmiddellijke nabij heid werkzaam was tot 7 dagen gevan genisstraf. M. 0„ 21 jaar, fabrieksarbeider te Krim pen a. d. IJssel, wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld ver dachte had op 10 Juli. toen hii eenige stuk ken hout, die hij gekregen had. over de schutting van de scheepswerf der firma Giessen gooide, de onvoorzichtigheid gehad rich niet eerst te vergewissen, dat zich niemand aan de andere zijde van de schut ting bevond, tengevolge waarvan een yrouw door een stuk hout op het hoofd was ge- treffen, waarhij deze een hersenschudding had hekomen tot 25 boete subs. 25 da gen hechtenis. LAATSTE BERICHTEN Militair op slag gedood. Personenauto op een vrachtwagen het voormalige Oostenrijk en Tsjecho- Slowakije. Bovendien zal een groot aan tal Italianen en Amerikanen de reis medemaken. Het aantal Nederlanders is niet zeer groot. Nadat de passagiers aan boord waren gegaan, bleef de Statendam nog voor den wal liggen, aangezien de tijd van vertrek was vastgesteld op half vier. De Statendam zal Southampton aandoen. Vanmorgen om 7 uur was het schip in Ook het s.s. Boschdijk van de Holland- Amerika Lijn zal vannacht met een lading stukgoed naar New-York vertrek ken. Dit schip vervoert geen passagiers. H. M. de Koningin naar de militairen in Zeeland. H. M. de Koningin heeft heden, bege leid door den opperbevelhebber van land en zeemacht en haar adjudant generaal- majoor Jhr. W. C. M. de Jonge van Elle- meet, een bezoek gebracht aan eenige onderdeelen van het commando Zeeland. Prins Bernhard naar Overijsel. Prins Bernhard heeft heden namens H. M. de Koningin, vergezeld door zijn waarnemenden adjudant luitenant-kolo nel H. J. Phaff, een bezoek gebracht aan een gedeelte van de troepen in Overijssel. 25.000 vluchtelingen mogen werken in Engeland. Het Engelsche ministerie van Binnen landsche Zaken heeft bepaald, dat bui- tenlandsche vluchtelingen, die voor 5 September in Engeland zijn aangekomen daar mogen werken. Deze bepaling heeft betrekking op 25.000 personen. Het minis terie van Oorlog verwacht 10.000 van hen te kunnen recruteeren voor het pionier en arbeidscorps. Engeland vindt spionnen. LONDEN, 24 Nov. (Havas). Volgens de „Daily Express" werden meer daii 100 spionnen van de Gestapo ontdekt tus schen de 50.000 Duitsche en Oostenrljk- sche vluchtelingen, die bij het uitbreken der vijandelijkheden ln Groot-Brittannië werden geblokkeerd, toen deze vluchte lingen zich voorbereidden op een vertrek naar Amerika. Het is mogelijk, dat et nog meer spionnen zijn, daar de Britsche autoriteiten het onderzoek naar de ante cedenten van al deze vluchtelingen nog niet hebben beëindigd. Zij gingen door j voor vluchtelingen en kregen op die I wijze inlichtingen over echte vluchtelin gen. In het geheel zijn 74.000 Duitschers en Oostenrijkers in Groot-Brittannië in- 1 geschreven. Onder hen bevinden zich 43.000 vrouwen. Duitsche vliegtuigen leggen In Theems en Humber. De „Evening News" meldt, dat twee Duitsche watervliegtuigen, die op een hoogte van 10 tot 20 meter vlogen, Woens dagavond z.g. „bubble"-mijnen boven de monding van de Theems hebben laten vallen. Men heeft ee*n mijn in het vaar water zien drijven, die door geweervuur tot ontploffing werd gebracht. Verder gelooft men, dat een groot Duitsch- bombardementsvliegtuig, dat Dinsdagavond over de Humber vloog, twee voorwerpen, waarschijnlijk mijnen, in de rivier heeft laten vallen. De be manning van een sleepboot heeft ver teld, dat d.e twee voorwerpen aan val schermen bevestigd schenen te zijn. Zij waren in het maanlicht duidelijk zicht baar en daalden betrekkelijk langzaam in het water. Naar Reuter te Londen verneemt, zijn de mijnen van het magnetisch© type. WISSELKOERSEN. 23 Nov. 24 NOV. Officieel. Londen 7.38$ 7.37 Berlijn 75.60 75.50 Parijs 4.17 418 Brussel 31.15 31.20 Bazel 42.25 42.25 Kopenhagen 36.424 36.42 Stockhol m 44 90 44.90 Oslo 42 85 42.85 New-York 1.88A 1.88? Gisteravond te ongeveer elf uur reed een onder-officier van de luchtdoel artil lerie, toen hij op weg was van 's-Her togenbosch naar Utrecht, onder de ge meente Waardenburg, met zijn auto tegen een langs den weg staande vracht auto op, welke men aan het repareeren was. De onder-officier werd op slag gedood, terwijl zijn auto, een personenauto, totaal werd vernield. De burgemeester van Waardenburg was spoedig ter plaatse aanwezig, als ook een geneesheer, die slechts den dood kon constateeren. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis te Waardenburg j overgebracht. De vrachtauto was voldoende verlicht. i De Statendam vertrokken. Om zeven uur in zee.v Gisteravond zijn de ruim 1200 passa- giers, die met het s.s. Statendam van de Holland—Amerika Lijn naar New-York zullen gaan, aan boord gegaan. Onder degenen, die embarkeerden, bevonden zich o.a. de filmacteur N. Sullivan van de R.K.O. en de heer A. S. Heymans, directeur van de Internationale Han delsvereniging te Amsterdam. Een groot gedeelte van de reizigers be stond uit emigranten uit Duitschland, Beursoverzicht. Op de wisselmarkt waren heden geen veranderingen van beteekenis te bespeu ren. De fluctuaties bleven zeer beperkt en de affaire droeg een zeer kalm ka rakter. Het pond sterling opende tusschen 7.35 en 7.35*. kwam daarna op een niveau van 7.34 A 7.35, dafc evenwel slechts zeer kort duurde, om daarna zich te blijven be wegen op 7.35j A 7.35J. De doUar bleef ongewijzigd op het niveau van l.88|. Ook in de andere de viezen kwamen geen wijzigingen van eenige beteekenis. Op de termijnmarkt trokken termijn ponden de aandacht. Deze waren nogal vrij sterk uiteenloopend. i De Duitsche waarden waren algemeen iets hooger. Scheine werden vernomen op 24? en zilvergeld op 27 a 28, hetgeen voor belde een gulden hooger was dan gisteren. Ook registermarken lagen iets beter op 15*. Overigens zoo goed als geen. affal'e. De prijzen van de meeste fondsen be wogen zich op het peil van gisteren na beurs. Aangezien WaUstreet bovendien gesloten is gebleven en ook van deze zijde dus elke aanduiding ontbrak, droeg i wel alles er toe bij de ongeanimeerde stemming aan te wakkeren. fELEGRAFISCB WEERBERICHT De Bilt seint: Verwachting geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Betrokken tot zwaar bewolkt en vooral aanvankelijk nog regen; later opkla rend; verdere stijging van temperatuur; matige tot zwakken wind; aanvankelijk uiteenloopen, later meest noordwest.

Goudsche Courant | 1939 | | pagina 2